-1 LiefdesveMiiig Ssidde tot poging tot moord, 1^' 1 CONFERENTIES Sf TE PAR1JS EN TE LOnBeN. TAKER VAN CdMISSIE-fiEKERAAL EN TROEPEN IN INBOSESIE WETENSCHAP EN LANDBOUW. ill waarin OPGENOMEN O O S T „G O O R E C H T VAN .1671 en HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Eersle Jaargang ZATERDAG 14 "Sept. 1946 No. 13 VOGR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING DE TOEKOMST VAN DUSTSIAND De economische machine nog niet op toeren. Synthetische RubberindusirSe contra de Piarttages. Een nieuwe verm van Bieemaneuituur. Ui: '■Jm lino •amw iWr-ir, f ABONNEMENTSPRIJS: f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post, f 1.50 (bij vooruitbetaling). PRIJS DER ADVERTENTIE8: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 ct. (bij vooruitbetaling). HET NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS. Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Administratie- en Redactieadres: Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 o f 214). Do vredesconferentie te Parijs gaat rustig voort. In de diverse eommis- sies zijn enige vorderingen gemaakt. En ook de kwestie Triest een al- lesbehalve gemakkelijlc op te lessen probleemis aangesneden. Intussen zijn ook de grote vier bijeeia geko- rnen, in de eerste plaats om de werk- zaamheden van de vredesconferentie te bespoedigen en vercletv-om eens te praten over de vergaclering van de Assemblee der Verenigde Naties, wel- ke 23 September te New York zou worden gehouden. Over dit punt kon geen overeenstemming worden be- reikt. Molotov heeft aan den secre- taris Generaai van de V.N. medege- deeld dat de conferentie te Parijs 23 October in staat zal zijn haar werk- zaamheden te staken en deze heeft denvoorzitter, Spaak, verzocht van vie ministers van buitenlandse zaken te Irachten de bevestiging te verkrijgen, dat de bijeenkomat van de assemblee op 23 O.ctober lean doorgaan. De se- cretaris zal de leden vragen of zij hiermede accoord gaan. Intussen zit men in New York met mo'eilijikheden, want voor die zitting welke 23 dezer zou plaats vinden zijn niet minder dan 4000 hotelkamers gereserveerd Ook in Leaden is men weer aan het confereren. Daas wordt de Pales- tijnse kwestie besproken. Maar op de ze conferentie ontbreken de beide be- langhebbende partijen. Zowel Ara- bieren als Joden wensen: niet aan deze besprekingen deel te nemen. De besluilen welke te Londen worden genomen zullen derhalve ean zeer geringe practische waarde hebben Want iedere partij, die een veer raoet laten, zal-er zich niet mede vereni-r gen. En cen van de beide partijen, zo niet alle twee, zullen zich offers moe ten getroosten. Terwijl in Londen over de Pales- tijns-e kwestie wordt geconfereerd vinden in het land zelf nog steeds ongeregeldheden plaats. Er worden bomaanslagen gepleegd en moorden, en ergens. onder gei'hterneerde Joden is een hongerstaking; uitgefcrcken. In Pa.lestina words het tweede tafereel gespceid van de tragedie van het Jo- dendom. Na het wrede lot onder het nazi-regiem, dat slechts een klein percentage overleefde, vinden .de slachtelfers uit deDuitse Jodenkafn- ,pen,die in Midden- en Oost-Europa geen bestaan meer .kunnen opbouwen zelfs gen rust in het beloolde land! Quo vadls 'IsraUl? (Waarheen Israiil)". De rade, welke de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Byr nes, in Stuttgart heeft gehouden, ves- tigt de aandacht op Duitsland. De voorwaarden die het zullen worden opgelegd zijn nog niet besproken, de economische machine is er ontwricht; hongersnood waart er rond, de toe kornst is onzeker. Hetgeen Byrnes zei, gc-eft. het Duit- se volk enige houvast, het weet nu, wat de Westeiijke geallieerden willen, Byrnes- sprak over een Verenigde Staten van Duitsland, over herstel van het economische leven. Amerika heeft aan Duiisland zelfs zijn vriend- schap aangeboden: Maar alle vrijhc- den,welke Byrnes voorstelde zullen door, de geallieerden gecontroleerd blijven. Gedurende 40 jaar zullen vreemde mogendheden er con t role blijven uitoefenen; Zouden nieuwe levensmogelijkheden voor. Duitsland geen nieuw oorlogsgevaar in, Europa betekenen? Daarvoor moet men waar- borgen hebben en deze zijn in Byr nes rede r.iet genoemd. Intussen kan men in de Westerse landen waardereride woorden voor Byrnes horen. Zelfs Frankrijk dat weliswaar het Saargebied toegewezen krijgt, maar dat moest horen, dat het Roer- en Rijngebied niet Frans zal worden, maar met Duitsland ver- bonden blijft heeft waarderende woorden voor de rede van den Ameri- kaansen minister van buitenlandse zaken. Maar Moskou zwijgt Hoe is Moskou's standpunt ten opzichte van het Amerikaanse? De tarnelijk onbelangrijke vex-kiezin- gen in Saksen en Thtiringen hebben bewezen, dat de Socialistische-com munistische eenheidspartij vrij stent is. Wat zijn Ruslands bedoelingen? Wil het zieh.dpor middel van deze partij eerst invioed verschaffen in Opst-Duitsland en deze dan langza- merhand naar het Westen uitbreiden? Zeker is, dat Byrnes zich in zijn rede, zonder dat land te noemen, tegen Rus- land gekeerd heeft. Hij wil een tarne lijk onafhankelijk Duitsland, vrij van buitenlandse poli,tieke invloeden, en zeker van Bolsjewistische. Zo wordt in hot verslagen Duitsland een poli- lieke strijd gestreden, ean strija tus- sen Oost-Europa en de Westerse mogendheden. In de Balkan kan men een komen en gaan van Koningen waarnemen. Bulgarije heeft de zijne weggestuurd; de Griekse monarch zal, overeenkom- stig de wil van het volk, in zijn land terugkeren. DE ZWARTE HANDEL IN DE KNEL. De zwarte handel moet in een dwangpositie gebracht worden. Ener- zijds door een op korte termijn, sierK toenemehde voorziening met de •neest nodige gebruiksgoederen. He! n-^et mogelijk gemaakt worden te le- o zonder zwarte prijzen en lonen. Zolang practisch iedereen direct of indirect, actief of passief de ;zwarte handel bevordert, blijft het vechten tegen de bierkaai. „Voorzie", aldus Prof. Mag. Dr. P. de Bruin, in .,De Linie" van deze week, „de goedlwillen- de arbeider van het nodige ook van - het nu eenmaal nootksakelijk bevonden rookgerci schakel alle verantwcordelijke elementen van het maatschappelijk leven in, in de be- strijding van de zwarte handel, dan zal het gelukken deze in een dwang positie te drijven en zijn aanhangers te- disqualificeren ais volksbedervers 'en misdadigers,. die in de gevange- nis thuisbehoren. Geeft den arbeider moedr en hij zal moed tonen, ook in het verhogen van de arbeidsproduc- liviteit". EEN THEATER VOOR AMATEUR TONEEL. In Amerika is -het gebruikelijlc, dat amateur-toneelgezelschappen er een eigen theater op na houden. En het schijnt, dat Nederland dit systeemzal gaan navolgen:-, Althans het eerste theater voor amateur to.neel zal hier. te lande verrijzen en wel qp de grens ■van. Huizen en Naarden, in het Bos van Bredius, op het terrein van de modelboerderij. Het zal geexploiteerd worden door de toneelvereniging ,,De Plankeniers", een vereniging; die,zich steeds heeft toegelegd op het ten to-: nele brengen .van stukken van het be-, tere genre. Er zal in het theater plaats zijn voor ongeveer 200bezoe- kers, VEERDIENST TILBURY- ROTTERDAM. Dinsdag lag een onbekende gasl in de r Rotterdamse haven, een gast, die habitu6 zal. worden. Het was een L.-S.P. landingsvaartuig van de firma Frank iBuslard &,Sons te Tilbury,,die hiermedeeen. veerdienst gaat onder- houden tussen Tilbury en Rotterdam. Het hijzondere van deze dienst is. dat goederen met auto en al zullen wor den overgezet, Voor de export naar Engcland van fruit, t.omaten,eiiiz. be- tekent dit een grote verbetering. OOK TORN REEDS GIFHANDEL! Dat de uitdrukking „er is niets nieuws onder de zon", ook op de gif- handel van toepassingis, moge blij- ken uit het volgende. De Nederlandse dichter Huygens schreef het gedicht „Dierte" in het jaar van de Vrede van v Breda,. (1667,>,, die een einde maakte aan de tweede Engelse Oor- log, aldus ,,De Nieuwe Eeuw". Ook toen bracht de vrede geen jhrecte verbetering. De oorlog had vele voorraden uitgeput en ook daarna bleven de goederen duur en schaars. Ook Toen, stelde „de schaarsheid-:de wet". Hiertegen trekt -Huygens van leer. Zijn verzekering, dat hij de verhoging der prijzen in z'n beurs voelt, kunnen we. bij denrijken Huygens, wel met een korrel zout nemen, maar nog altijd actueel is z'n verbazing, dat juist ..kwade lien" die stijging in handen hebben. „Gierig- aards en schurken", noemt hij hen, die dit zondige winstbejag bedrijven en die hopen, dat de dag van morgen nog zwaarder drukken mag, orndat ze daar voordeei uit kunnen halen. Op deze wijze wordt de last, die op de gemeenschap drukt, tot een genoegen voor den enkeling, die zijn piijzen hoog houdt, omdat de kopers op hen zijn aangewezen. Als de wet het kleinste geval van diefstal straft zo vraagt Huygens is net dan bil- lijk, dat deze zwarte handelaren, vrij uitgaan? Uit de parallel, die wij hier trekken, is nog een, zij het schra- le troost, te trekken. Als wij er vaak •net weemoed aan denken hoe 't goud van de zeventiende eeuw devalueerde tot.; het ijzer van de twintigste, dan blijkt tocn soms, zoals -uit Vondels ..Roskam" en ook uit Huygens ..Dierte'-,,- dat er oolc toen schurken in het land vvaren, dat er niet alles goud was wat or blonk in die roem- ruchte zeventiende eeuw, INBRAAK TE HII.LEGOM. In ae nacht van Maandag op Dins dag, werd te Hillegom een inbraak gepleegd; Twee nieuwe herenrijwie- len,, een nieuw damesrijwiel, vele an- dere voorwerpen van waarde alsme- de de distributiebescheiden werden ontvreemd. Met behulp van een speurhond stel- de de politic een onderzoek in. De hond volgde een spoor, dat naar de waterkant leidde, zodat de politic aanneemt, dat de dief van een boot gebruik gemaakt heeft. SCHIJNDODE barker weed WEEK LEVEND. Een bakker uit' Coevorden kreeg de vorige week een hevige asthma-aan- val" en in allerijl werd een dokter gehaald. De toestand van den zieke werd zienderogen minder en ten slotte gaf hij geen tekeri van. leven meer, waama de arts hartverlamming constateerde, zo lezen wij in „Be Vrije Nederlander". 's Avonds bij de kistlegging wilden de leedaanzeggers het stoffelijk over- schot in het lijltgewaad kleden, toen plotseling het iichaam van den „dode" begon te bewegen. Weer werd de dokter gehaald, die constateerde, dat de ,,dode" nu weer tot leven was gekomen. ONTPLOFF3NG VAN KIST MET MUNITIE.,, Een kist met' munitie, die op de werktafel van een smederij te Ub- bergen stond is door tot nog toe on bekende oorzaak ontploft. Hierdoor werd een persoon gedapdt een ander ernstig gewond. De zaaiA'ilordt thans onderzochl. KRIJGEN ZIJ TOCH V Het zal niemand onbekenoPzijn'hoe verdeeld het Nederlandse volk is, ten opzichte van de aangelegenheid, van de vrijlating van de z.g. ,,liclite..gej: vallen" onder de N.S.B.-ers. Ziear terecht zeget dan ook de ,-Stem 'y§|} Nederland" aan het slot van ha«|' artikel ..Zure appel of gifti^d vrucht":. ..Gedurende de oorlog wSi Nederland een in de strijd tegen dt! gemeenschappelijke vijand en al de%' genen, die me hem samenwerkten en nu, nu de vijand volkomen mach- teloos is geworden, nu de N-S.B.'ers in de kampen zitten, krijgen zij gedaan, wat hen tijdens de bezetting niet iuk- te: zij krijgen verdeeldneid in ons volk, dat in een heftige pennenstrijd bewogen wordt, waarin zelfs de jqar ladijnen der barmhartigheid hun te- genstanders onbarmhartig te lijf gaan. Het is blijkbaar gemakkelijker 6en te zijn als er le strijdea valt dan als het .gaat om rechtvaardigheid en deugd". IMMOREEL! Uit een courantenbericht „Heden-. middag om vier uur zal de geheel gerestaureerde wijnhandel van ,de fir ma X. worden heropend. De winkel, die vroeger een sombere indruk maakte, is totaal veranderd en ver- beterd. Lieht eikenhouten wandbetimT mering en mooie ingebouwde wijn- kasten geven de zaak een gedistin- geerd aanzien; hoge glas-in-lood ra- rnen laten voldoende licht door om net mogelijk te maken, dat in te- ■genstelling tot de vroegere toestand geen kunstlicht overdag meer ge- bruikt behoeft te worden". Hoe is dit nu eigenlijk- te rijmen met het felt, dat een groot deel van onze landge- noten in bunkers moet wonen, dat een ander deel nog maar zien moet hun vensters zonder glas met papier dicht te plakken om koude en regen buiten te houden, welke beide laat- ste feiten zijn toe te schrijven aan gebrek aan materiaal en glas? Ener- zijds mensen in natte, .donkere bun kers te laten wonen en anderzijds aan wijnhandels en daar blijft het heus niet bij door middel van licht- eikenhouten betimmeringen en glas- in-lood een gedistingeerd aanzien te geven, is simpehveg immoreel. Het geen oolc wel weer te verklaren is; immers van de wijnhandel moet drank voor de hoge heren komen en de bunkerbewoners kunnen hun niets leveren, zegt de „Stem van Neder land", hetgeen wij volmondig bea- rnen". ROTTERDAM, COLLABORATIE- STAD BIJf UITNEMENDHEID! Mr. J. C. Donker, wiens taak het is de coliaborateurs dwars te zitten, verklaarde, volgens „De Stem van Nederland", te Rotterdam in een re- quisitoir tegen een bekiaagde: .VWaarom zou -ik'juist hem langer vasthouden, terwijl. er honderden col iaborateurs vrij rozldlopen in. Rotter dam?, (En .heus daar niet alleen. Red. N.blad). Als ik ook maar een deel vam deze'lieden zou laten arresteren; lag de Rotterdamse handel plat, want Rotterdam is wel een collaboratie- stad par excellence". Rotterdam, verbrand en ver\voes door dezelfde handen met wie men collaboreerde.Hoe zou het toch komen, dat de jeugd van tegen- woordig geen idealen meer heeft? GRIEKENLAND EN JOEGO SLAVIe. Na de herrie met Amerika hebben de Joego-Slaven thans een Grieks yliegtuig, dat boven hun gebied vloog tot dalen gectwongsn. Daar de onder- handelinge'i tussen de grensautori- teiten geen sucecs opleverden, hebben de Grieken thans een nota tot Joego- Siavie gericht, waarin zij om vrijgave van de machine en vrijlating van de piloot vragen. RECIITERS BERAADSLAGEN IN NEURENBERG. De rust is weergekeerd in de rechtszaal van' het Neurenbergse Ge- rechtshof. Tien maanden achtereen heerste er een voortdurende drukke beweging. Nog staan er waehtposten in de corridors en nu weigeren zij zelfs de toegang aan alien, die hier .do aige- lqpen maanden hun werk hebben ver- richt, want alle toegangsbewijzen zijn vervallen verklaard. Alleen in een der vertrekken wordt gewerkt, daar zijn acht rechters en twee tolken bezig aan de beraadsla- gingen over de vonnissen. In alle stilte beoordclen de rechters het be- wijsmateriaal. En zo zorgvuldig ge- sehiedt deze beoordeling, dat alle da- gen voor 23 September, de dag dat de vonnissen bekend gemaakt zullen worden, daarvoor nodig zullen zijn. Er" zullen zelfs nachtzittingen nodig zijn om tijdig klaar te komen. Van de Neurenbergse rechters wordt in deze dagen voor de uitspraak, zeer veel gevergd. ECONOMISCHE BERICIITEN UIT INDONESIA Hoewel de Indische kwestie nog steeds niet opgclost is en wij nog wel enige tijd zullen moeten wachten. voordat wij betrouwbare gegevens in zake de toestanden in de thans on- bereikbare gebieden ontvangen. heb ben in de laatste tijd enige onderne- mingen met belangen in de tropen een ietwat optimistischer geluid aan- gaande de toestand harer bedrijven doen horen. Zo deelde de Ned." Indi sche Handelsbank mede, dat haar kapitaal zeer waarschijnlijk intact gebleven is, terwijl uit rubberkringen verluidde, dat blijkens uit het bin- nenland ontvangen inlichtingen de si- tuatie. op ,de plantages -welvmee zou ■valien. Ook de Ned. Ind. -Gas Mij. stuurde optimistische berichten de wereld in. Slechts haar bedrijf te Menado had. ernstig geleden. Het is natuurlijk nog te vroeg om een be- paalde mening uit te spreken, omdat er zeker ook cultures zijn te noemen, zoals de thee,' die in belangrijke mate de ongunstige 'invloed der vijandelijke overheersing hebben ondervonden; Daartegenover schijnt de kina er re- delijk "goed afgekomen te zijn. Reeds was bekend dat de Commis- sie-Generaal voor Indonesie spoedig zou vertrekken, doch namen waren nog niet "Jgenoenid, hoogstens circu- leerden geruchten en werden de na men Prof. Ir. W. Schermerhorn, oudr minister-president, thans lid van de Tweede Kamer, F. de Boer, oud-Bur- gemeester van Amsterdam, thans di- recteur van de Stoomvaart Mij. ..Ne derland" en M. J. M. v. Poll, lid van de Tweede Kamer, genoemd. Ditmaal waren deze geruchten juist. Aan Prof. Schermerhorn is het president- schap van de commissie opgedragen. Plet zal haar taak zijn door overleg en overreding een vreedzame oplos- sing te vinden voor het probleem van Indonesies toekornst. Tegenover deze taak staat echter de troepenmacht welke naar Indie wordt overge- bracht. Natuurlijk zijn er troepen nodig ter vervanging van de Britse eenheden, welke binnenkort zullen- worcien teruggetrokken. Maar de kornst van Nederlandse troepen zullen bij de Indonesiers an in het bijzonder bij de extremisten. ongewenste resc ues teweeg kunnen brengen. In zoverre zouden de Commissie- Generaal en troepen elkander tegen- werk.en en doet de gelijktijdige uit- zending van Commissie-Generaal en troepen enigszins paradoxaal aan. Maar aan de andere kant is het nodig voor de te voeren besprekingen orde en rust te scheppen. Dat zal de taak van onze troepen zijn en als zodanig zijn de beide t^ken in volkomen har- rrionie. De sfeer moet gezuiverd wor den van onruststokers en extremisten die het volk intimideren. Hoe de ver- houding ook, wordt tussen Indie en Nederland, het lot van de Inheemse bevolking mag niet in handen gege- ven worden van dergelijke iridividuen. Het Indonesische probleem is een van de grooisle vraagstukken, die op bet ogenblik om een oplossing vragen. Maar daarnaast bestaan ook nog vele problemen in het binnenland. In de eerste plaats zitten wij met een ont- wrichte economische machine, die nog steeds niet op, toeren is. Op het mo ment van de bevrijding was ons land zo zeer leeggeplunderd, dat wij als het ware volgepompt moesten worden. Daarvoor werden leningen aangegaan in het buiteniand. Nog steeds moeten er vele artikelen gei'mporteerd wor den. En hoe moeten wij die betaien? Er is maar een oplossing: export. Thans is het noodzakelijker dan ooitte-exportcren en aangezien wij in betrekkelijk weinig branches over- schotten hebben, die voor export in aanmerking komen, moeten wij zelfs producten exporieren, die wij best zeif in het binnenland kunnen ge- bruiken. Het is nutteloos daarover te mopperen, want indien wij onbeperkt credieten zouden opnemen zou onze positie worden zoals die van Duits land na de eerste wereldoorlog. Die ramp moeten- wij afwenden, rnet alio De verhouding tussen zekere D. uit Hilversum en zijn vrouw was slecht en -werd nog slechter toen deze vrouw de zijdo van hun beide ou'dste zoons koos, die SS'ers waren en er op dolle Dinsdag met hen vandoor ging naar Duitsland. De man bleef achtcr met het 'jongste zoontje. Na korte tijd kwam"hij in aanraking met G. K„ die een handeltjt dreef in ta- bak, werkte als huishoudster, buffct- jullrouv/ en als verkoopster in.,,De Bijenkorl". Zij was gehuwd; maar haar echtgenoot vertoefde in. het bui teniand en kon niet terugkomen voor het einde van de oorlog. Er ontspon zich een liefdesvefhouding tussen D. en G. K. en ongeveer 9 maanden woonde D. bij de,vrouw in. „In die tijd heeft D. mij het hoofd volkomen op hoi gebracht", zo ver klaarde G, K., toen zij Woensdag in het, beklaagdebankje zat. „Hij zwoer, dat hij mij tot vrouw wilde hebben". Maar de oorlog eindigde en daar- mede kwamen de complicaties voor de minnenden. De vrouw van D. kwam terug en de man van G. K. Aanvankelijk scheen. het dat alles in De wetenschap is in het -algemeen geen concurrent van de landbouw; in- tegendeel de landbouw heeft veel aan de wetenschap te danken. Maar het kan- ook anders lopen. Zo kwam ons dezer. dagen' een rapport in handen, dat, al had het: niet rechtstreeks he- trekking op onze landbouw, toch tot nadenken stemde. Het ging over; rub ber en de strekking ervanwas,dat de tweede wereldoorlog deze; onmis- bare stof van een landbouwproduct tot een industrieproduct heeft ge maakt, dank zij.de .wetenschap. De productie van natuurrubber be- droeg voor de oorlog 1.6 miUioen- ton. Het wereldverbruik slechts 1.2 mil- millioeh ton, maar de productie van hoogste schatting een behoefte van 2 millioen, hmaar de productie van kunstrubber alleen beloopt thans reeds 1 ;7 millioen tonzodat de markt van het natuurlij ke product zeer .sterk is ingekrompen. De afzet van de kunstrubber is nl. Vverzekerd, omdat deze .voor de-eigen -behoefte der ver- schillende landen wordt geproduccerd. Zij wtllen deze door de oorlog veroor- zaakte grote, productie zeker niet op- geven, omdat de verbetering van de bereidingswijze de productiekosten reeds' nagenoeg.gelijk heeft gemaakt aan die van natuurrubber. Bovendien zijn in deze bedrijven enorme kapita- len belegd en Amerika: heeft dan ook reeds gezegd, dat de zelfvoorziening met kunstrubber in ieder geval ge- 'handhaafd: zal blijven. Voor Indie een allesbehalve prettig vooruitzicht, aoch aangezien wsj ons niet met de tropi- sche. landbouw bezig houden, zullen ;,*nj. .daarop niet verder doorgaan. ;Waar wij-op willen wijzen is, dat de ontwikkeling van de wetenschap en de,- techniek in weinige jaren onge- droomde veranderingen in de-land- bouw: kan veroorzaken, Soms ten na- dele, zoals thans voor de Indische landbouw het geval is -met de rubber, maar soms ook ten voordele. Bijv. de ;bereiding van veevoedei* uit louter chemische producten en uit verteer- bare stoflen, zoals hout, is in de oor log begonnen: :Het succes daarvan is nog niet groot geweest, maar wie zal zeggen, wat de scheikundigen morgen op dit terrein-zullen:ontdekken? - Nog - wonderlij ker wordt het,' wan- neer. de wetenschap zo- ver gaat;dat zijzelfs bij de plantengroei degrond weet-,uit te schakelen. Dat is bijv. het geval bij, de zgn-water-: of, grintcul- tures, waarbij men planten laat groeien op water, waarin Icunstmest is opgelost. Om de plante:r houvast .te geven vult men grote, ondiepe bakken met grin!, en zet die tot aan de opper- vlakte vol met de voedingsvloeistof. Dit is geen Jaboratoriumnardigheidje meer; voor ,de groentenvoorziening van het, Amerikaanse leger in Japan zijn bijv. reeds op deze wijze ruim 32 H.A.* van zulke kunsttuinen aan- gelegd. En in Amerika zelf wordt het systeem zelfs op normale: commerci- ele basis gebruikt in de bloemencul- tuur. De .voordelen ervan zijn, dat men bloemen nabij de steden kan te- ,len onafhankelijk van de grondsoort; dat men niet meer te maken heeft met 'bodemziekten en insecten, met be- .werking, bemesting enz. Het gehalte van het voedingswater wordt gecon troleerd en op peil gehouden en dat is alles..-. Naar vcrluidt zijn de produc tiekosten bij grintculluur thans reeds lager dan die bij een normale bloe- menteelt.De Amerikansn telen zo reeds rozen, anjers; chrysimthen, gar denia's, lelies, lathyrus, pyrethrum, viooltjes, orchideeen, euphorbia's, cal- la's, enz. Nu zal hierdoor ons Aulsmeer niet van vandaag of morgen i; zijn positie kwijt raken, maar het voorbeeld van de rubber bewijst toch hoe snel een andere bedrijfsvorm kan opkomen. Daarom, - moet men deze dingen niet onderschatten,doch onderzoeken en. zo mogelijk te eigen nutte gebruiken. der minne zou kunnen worden ge- regeld. De man van G. K. maakte geen bezwaren; en ook de vrouw van D. niet, alleen wenste ze geen af- stand te doen van haar jongste kind. Maar dat wilde D. evenmin en be- sloot daarom terug te keren naar zijn wettige echtgenote. Dat besluit kwam hij G. K. op een middag mededelen. Maar liet was te veel voor de zeer nerveuze vrouw; ze verloor het be-" wustzijn. D. bevochtigde haar polsen en bracht haar bij. Daarna Dakte hij zijn kleren bijeen en verdween met de mededeling, dat hij voorlopig weer bij zijn eigen vrouw ging wonen. Dat het inderdaad zijn bedoeling was voorlopig van G. K. te scheiden blijkt uit zijn mededeling tijdens de eerste terechtzitting, dat hij haar later wil de trouwen. Nog dezelfde* middag', dat D. af- scheid van haar had genomen kwam mej. G. K. in zijn huis en trof daar alleen diens vrouw aan> Zij had haar reeds eerder ontmoet en zo ontspon zich een rustig gesprek over koetjes en, kalfjes, Plotseling wond zij zich op en vroeg om een glas water om te kalmeren. Mevr. D. ging naar de keuken, maar terwijl zij bezig was een glas te nemen, werd zij bij do hals gepakt en met een dolkmes be- .werkt. Op haar gegil „moord" kwam het ,14-jarig zoontje de keuken in: rennen en voorkwam erger, door G. K. het mes af te nemen. Mevr. D., die een diepe steekwond had, welke niet ernstig bleek te zijn, omdat de hals- slagader niet was geraakt, werd in het ziekenhuis opgenomen. G. K. werd gearresteerd. Dinsdag kwam dit drama voor de Amsterdamse Arrondissementsrecht- bank. V'erdachte G. K. was gekleed in een' keurig, modern mantelpakje en viel sterk op tegenover het slachtoffer van haar daad mevr. D., die een tiental jaren ouder was en eenvou- dig gekleed. Verd, stortte vele van wat de pre sident ,Jtrokodillentranen" noemde- ,,Ik heb teminste geleerd, dat je geen mens kunt vertrouwen", zei .ze, .steeds- heeft hij gelracht me tot zijn vrouw te maken". ,,Dan. ziet U aan wat voor man U Uv/ -liefde hebt gcschonken", merkte de pres. op, „terwijl U een man had, die U op de handen droeg" De off icierachtte niet bewezen dat - bekl, met het doel te moorden naar D.'s woning was' gegaan. Het is mogelijk dat het gebruikte dolkmes daar in-huis was. Gelet op het psy- chiatrisch rapport eiste hij 6 mnd. gevangenisstrajf, waarvan 3 voor- v/aardelijlc. middelen, die wij kunnen. Daarom moeten wij zorgen, dat ons land een export-overschot krijgt, in plaats van een import-overschot. Wat wij als volk, nu of in de toekornst gaan ver- teren moeten wij ook kunnen betaien. TROEBELEN IN NOORD-ITALIe. Bij de reorganisatie der politic in Asti (Noord-Italie) werd een groep van 30 hulpagenten, alle partisanen, ontslagen. Met hun wapens trekken deze daarop de Piemontijnse bergen in en zijn daar een beweging begon nen, die zich snel uitbreidde. Men schat, dat er nu reeds 300 tot 400 ge- wapende mannen in de bergen van Piemont zijn, en men zegt, dat er ve le honderden klaar staan om zich bij hen te voegen. De beweging vraagt voor de parti sanen het recht op pensioen en opne- ming van de meerderheid der par tisanen in industrie en landbouw. DE INRICHTING VAN HET IN AANBOUVV Z1JNDE CENTRAAL STATION TE BRUSSEL. "i Het te Brussel in aanbouw'zijnde Centraal Station zal 6 spoorbanen krijgen, waardoor het mogelijk wordt, dat dagelijks 800 treinen Brussel via het C.S. verlaten. Het v/ordt geheel geelectrificeerd. Electrische locomo- tieven zullen de stoomtreinen van het ene station naar het andere brengen. Maar het station zal niet alleen een belangrijk knooppunt worden van spoorwegen, maar het zal ook on- derdak verlenen aan verschillende of- fieielc instanties, zoals het kantoor voor Kolonien, alsmede* voor Handel en Toerisme. Verder wordt er een lokaal ingericht voor de Belgische pers. In de benedenverdieping wordt een winkelgalerij gebouwd. D&ar zul len verder de kant or en gevestigd worden van de Belgische luchtvaart- maatschappij de ..Sabena", die vanaf dit station een extra trein zal laten lopen naar het vliegveld van Mcls- broek. HEX IS GEEN PRETJE IN GOR--J LOGSTIJD PRESIDENT TE ZIJN VAN DE VERENIGDE STATEN. De „Evening Standard" meldt, dat Frank Wilson, aftredend hoofd van de Amerikaanse geheime dienst heeft. onthuld, dat tijdens de oorlog, in Amerika en ovcrzee, 10 pogingen zijn gedaan tot cen aanslag op het leven van president Roosevelt. Er werden zovccl bomrnen en delen van bommen naar het Witte Huis gestuurd, dat de geheime dienst er een speciaal gecon- slrueerde truck had klaar staan, om ze snel weg te voeren. Volgens Wil son zijn voor deze pogingen verant- woordelijk zonderlingen en waanzin- nigen. SPEL VAN HET LOT. Freiburg had kort. voor de ineen- storting van Duitsland een der meest zware luchlaanvallen van de oorlog te verduren. Talrijke rufnOs liggen over de gehele slad verspreia. Maar in bitlere ironie stcekt er nog een gc- denkteken boven de rui'nes uit: het ge- denkteken van den man, die het bus- kruU uitvond, de Franciscaner rnon- nikBerthold Schwarz. Ongetwijfeld zal menig voorbijganger bij dit beeld de gevolgen van deze uitvinding gedenken. OOK EEN ..CONFERENTIE"! Volgens het Franse Weekblad „T6- moignage Chretien" zijn 40 Parijse kinderen uitgenodigd om 10 dagen in Birmingham door te brengen. De jeugdige Franse gaslen zullen daar samen met' hun Britse kameraadjes' een ..conferentie'1 houden. Ailerlei kwesties, als die van les aan huis.- van huiswerk, van sport, op school, zullen door de kleine redenaars wor den besproken. Hot spreekt vanzelf. dat de „groten" de „kleinen" niet mogen helpen bij het makett-van hun redevoeringen. Dat zal nu eens een conferentie zijn, waarop men het over belangrijke punten eens zal zijn. FILM-FESTIVAL IN CANNES. Alles wijst erop, dat Cannes, het bc- kende lustoord aan de Azuur kust, Parijs een ernstige concurrentie aan zal doen, wat do kunst, der -gastvrij- heid betreft. Nu de Franse hoofdstad al een maand 21 geallieerde volkeren binnen haar muren en in haar v-;eel- derige gebouwen boeit, tnaakt. de Koningin der Middellandse Zee zich op am op haar wijze 19 naties te be- koren, Het door Cannes georganiseer- de film-festival belooft een grootse en i-nteressante manifestatie te wor den. Ook Nederland zal eind Septem ber te Cannes worden vertegen- woordigd en een 8-tal documentaire" films inzenden. DE ..HEILIGE WEG" VAN 1944. Op 25 Augustus werd bij Saint Fargeau (Eure et Loire) door de Ame rikaanse Generaai Reyes, opvolger van Patton. de eerste van een rij ge- denkstenen onthuld. die zal lopen van Sainte-Mere-Eglise (aan het Invasie- front) tot Metz, ter eeuwige herden- king aan de route, die de legendari- sehe tankdivisies: van Patton namen bij het bevrijdeh van Frankrijk.Nn elke tien stenen zal eeh lichtbaken geplaatst worden, om ook 's nachts het bewustzijn aan de grote dagen van Aug, 1944 wakker te houden. De weg zal officiecl „Raute de la Liber- t6" -genoemd worden, evenals die bi,i Verdun <(een herinnering aan 1916). (Vrijheidsweg), Avl E:'-

Het Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1