Be beiangrijkste gsiMtenissen in het Binneniand, In Amerika is tie PlattMskerreis tisMd. Beestac-htige misdaad door Landwacltters bedreven. vvaarin opgenomen OOST GOORECHT VAN,1871 EN HET NIEUWS- EN. ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Redevoeringen van Amerikanen LANDBOUW VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING GROF! VRIJE INVOER VAN NEDERL- RECHTERS ZULLEN TERECHT- STAAN. Eerste Jaargang ZATERDAG 21 Sept, 1946 No. 15 HET NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS: f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetellng). PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 ct. (bij vooruitbetaling). VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS- Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Administratie- en Redactieadres: Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefocn 139 (b.g.g. 213 of 214). De Miliioenennota ingediend Grondwets- wijziging Congres Volksgezondheid. Na de opening van de Staten- Generaal heeft minister Lieftinck de millioenennota bij de kamer ingc- diend. Het blijkt dat de uitgaven over 1947 aanmerkelijk minder, zulleri zijn, dan die van dit jaar. Het ver- schil bedraagt f 1.393 millioen. Maai ook de opbrengst der middelen is vooi 1947 lager dan voor dit jaar en wei f 72G millioen. Het tekort bedraagt bijna 2 milliard. Wij willen geen opsomming geven van de millioenenposten, doch vol- staan met enkele opmerkingen. De politieke delinquenten zijn dure gasten. Hun verzorging vraagt vooi 1947 ruim 83 millioen. Na de bevrlj- ding hebben zij de schatkist reeds meer dan 270 millioen gekost. Wij vragen ons af of het niet mogelijk zou zijn de gedetineerden zodanige nuttige arbeid te laten verrichten, dat zij de voor hen bestede kosteii opbrengeri. Opvallende posten in de begrotlng zijn voorts de bedragen, welke vooi militaire uitgaven zijn uitgetrokken. Het departcment van oorlog vraagt 222 millioen, dat van marine 292 mill! oen. In de slotbeschouwing op de Rijksbegroting erkent de minister' dat de economische toestand ver- beterd is in de loop van hetjaai, maar dat de gekoesierde ver- wachtingen over het tempo van het economisch herstel niet In vervulhng zijn gegaan. De oorzaken van deze minder gun- De regering zal de uitgaven bin- nen rationele grenzen moelen hou- den. Grondwetswijziging. De Nederlandse grondwet zal weei eens gewijzigd worden; voor de zo- veelste maal. Het is een feit. dat de kamers vermoedelijk gedurende langu tijd zal bezighouden. Maar de gemid- delde Nederlander stelt er weinlg belang in. Hij weet dat onze volks vrijheden verankerd liggen in onze constitutie en hij weet ook, dat on- danks de wijziging die vrijheden ge- handhaald zullen blijven. Congres Volksgezondheid. Maandag is in Amsterdam het Na- tionale congres Volksgezondheid ge- opend. Voor de oorlog was de volksge zondheid, dank zij het feit, dat ons land medisch-hygienisch op hoog peil stond. uitstekend. Maar oorlog en bezetting hebben dit :ondermijnd hebben ons volk geestelijk en licha- melijk zwaar getroffen. Het verblijt in Duitsland, in arbeids- en concert tratiekampen, de voedseltoestand tr: ons eigen land vormden oorzaken die ernstige ziekten in staat stelden snel om zich heen te grijpen. Daarbij komt, dat de omstandigheden, die tot herstel kunnen leiden, momentee? met gunstig zijn. Er. zijn tekorten aan verpleegruimte en verplegend perso neel, en ook doet zich langzamernana een 'gebrek aan medici gevoelen. Des ondanks zijn de cijfers, welke over het lopende jaar bekend zijn, bemoedigend ingesteld onderzoek, kwam vast te staan. dat zij in Duitse gevangenisser. ijn opgesloten. V/ij denken er niet aan het den Engelsen kwalijk te ne- men, indien een Nederlander, die, ondanks het verbod en bekend met de risico's, die hij loopt, de greris overschrijdt, wordt ingepikt: hij heeft het aan zich zelf te wijien. Maar wat nu juist niet erg bevorder- lijk is voor de goede verstandhouding, is de geheimzinnigheid, die van En- gelse zijde, in deze materie aan de dag wordt gelegd. Wanneer wij aan- nemen het meest ongunstige geval, dat al die Nederlanders, zich aan grove econom, rnisdaden zouden heb ben schuldig gemaakt, hetgeen hele- maal niet vaststaat, zelfs dan nog had het op de weg der Engelse m- stanties gelegen de naaste omgevlng der betrokkenen in te lichten om- trent de verblijfplaats der gearres- teerden. Maar nu blijkt, dat zij op- kwamen voor hun goed recht orn te trachten, tegen betaling, iets terug te krijgen van hetgeen ons ontstolen werd, wordt de zaak nog anders en hadden wij gerekend op een soepele: houding van de Britse bezettingsauto riteiten en minder geheimzinnigheid, stige ontwikkeling, konden aldus de|en wijzen 0p herstel. SCHIPBREUKELING QPGEPIKT. Een Fins journalist-fihnoperateur ging in een klein bootje van Finland naar Engeland. Onderweg leed hij echter schipbreuk en werd opgepikt. door de Nederlandse coaster ,,Corne- lis", die hem meenam naar Delfzijl. De „Cornelis" -gaat van Delfzijl naar Dordrecht. Ook deze reis zal de Fia meemaken. Maar in de Merwedestad zal hij ter beschikking worden ge- steld van cie Rijksvreemde#ngen- dienst. SIGARETTEN EN IMMORALITEIT. Niet veel heeft bij dislributie aan- geiegenheden zo veel stof doen op- waaien en zovecl pennen in beroerlng gebracht als de tabaksindustrie en al- les wat daaromheen zich afspeelt. Wij willen daar verder niet op ln- gaan. Siechts op een punt willen wij nog even wijzen en wel dit: hoe de ze slechte en slroef-lopende distribu- tie niet alleen de zwarte-'nandel stl- rhuleert, volgens officiele Instanlies, riiaar vooral hoe dit alles de groot- sfe morele gevaren met zich mec- brengt. Om maar een enkel feit te n'oemen. Volgens ,,De Noord-Ooster' was, twee uren, nadat in Rotter dam Amerikaanse schepen warer, binnengekomen, het bureau van de zedenpolilie aldaar overstelpt met 125 processen-verbaal wegens aan stootgevende gedragingen in het openbaar. Hieruit blijkt weer overduidelijk van welk een grootte het gevaar Is dat het moreie welzijn van ons volk dreigt van de zijde van de zwarte handel. En wanneer men bedenkt hoe .gemakkelijk en overvloedig deze markt voorzien wordt en door bln- nenlopende schepen en door zeelle- den en door pakketten uit Amerika, hoe aanlokkelijk de winst is, die er mee gemaakt wordt. dan behoeft het geen betoog. dat voor alles hier te- genmaatregelen genomen moelen worden! Wallace heschuldigt Engeland van Imperiaiisme Summer Weiles becritiseert Byrnes. minister, niet of bijna niet door het Nederlandse volk of zijn regering worden be'invloed. Onder deze oorza ken moet men ook rekenen de Iragt import van grondstoffen en halffa- brikaten, welke een gcvolg is van de Internationale schaarste. Wat ons volk wel kan beinvloeden is de opvoeritig der arbeidsproductiviteit en het door- voeren van de besparingen, die voor ons economisch herstel nu eenmaal noodzakelijk zijn. Teneinde het economisch herster te bespoedigen geeft de minister het. volgende aan: 1. Opvoering van, de arbeidsproductiviteit toi het' vooroorlogse peil; 2. Opvoe ring van 'de hoeveelheid voor de export bestemde goederen; 3. Beperking van de consumptie en daardoorbesparing. EEN BRIL IN GEDEELTEN. Duitsland's Industrie, althans wa*. or van overbieef na de bombarde- menten, kan niet op gang gcbrachv worden, omdat het land in 4 stukken verdeeld is, .aldus dr. J. Bach In •..America's Germany", verhaalt de -..Linie". En als voorbeeld haalt schrij- ver de brillenfabricage aan. In Dort mund (Britse zone) is een fabriek voot monturen. De brilleglazen moeten uli Jena (Sovjet zone) komen. En zelfs deze twee samen zijn nog geen helc bril, omdat de schroefjes, waarmee hot montuur in elkaar gezet wordt. in de Amerikaanse zone gefabriceerd worden. LUCHTVERKEERSDRUKTE OP DE DUN STOCKHOLM—AMSTERDAM. De Stockholmse jaarbeurs heeft een zo grole belagstelling getroklcen, dat dc- - K.L.M. do- loevloed van passa- giei's die naar Nederlana terug wil- den* niet met* de gewone dier.sten Icon verwerlcen en drie extra vluchten heeft moeten inlassen, waarvan twee weden uitgevoerd f met D.C. 4's en een met een Sky master. VERONTRUSTENDE BEIUCHTEN HIT VVALLSXREET. Tot ver buiten de grenzen der di- rect-geinteresseerden houdt men zich bezig met tie koersdalingen op de New Yorkse beurs, en de te ver- wachten gevolgen. (De crisis van 1929 begon ook op deze wijzeh Men meent dat de onbevredigende Het bovenslaande geldl ook voor de Overzeese gebiedsdelen. Ook daar heeft de volksgezondheid ernstig ge- leden door dc vijandelijke bezetting en ook daar heerst gebrek aan me- disch onderlegde krachten. Volksgezondheid is een basis, waarop onze nationale samenleving rust. 'Wanneer het congres erln slaagt iedere Nederlander te doordrin* gen^van het belang van ,de volks gezondheid, dan heeft het een be- langrijke taak verricht. DE FILM twist KIJGELEGD. De liefhebbers van Amerikaanse fil- men kunnen gerust zijn: de menings- verschillen tussen de Nederl. Bios- coopbond en de M.P.E.A. zijn bijge- legd, doordat laatstgenoemde de voor waarden der Nederlandse Bioscoop- exploitanten accepteerde, dank zij wier krachlige houding een invasie van Amerikaanse producten en een overheersing van de Amerikaanse film voorkomen en bedwongen werd. OOSTENRIJKSE WAARD EN WAARDIN VERGIFTIGEN ZICH. De eigenaar van de herberg «,Het Witte Paard" aan de Wolfgangsee in Oostenrijk, bekend wegens de gelijk- namige oiDerette, Herman Peter on zijn echtgenote, Frau Grete, hebben wegens bet feit, dat zij beschuldigd worden van collaboratie beiden een grote dosis verdovende middelen in- genomen. De vrouw is aan de ge volgen overleden. De man is ernstig ziek. Tijdens de overheersing van de Duitsers was „Het Witte Paard" in gebruik als lux hotel voor de nazi's. Gobbels, von Ribbentrop en Funk behoorden tot de ge-regelde gasten OOK DAAR IS EEN IJZEREN SCHERM. Men behoeft werkelijk niet diep in Duitsland door te dringen om te slo- ten op het ijzeren scherm, dat als een ondoordringbare afscheiding het door de Russen bezette deei van Europe- van de rest van ons wereid- deel afzondert! U kunt het veei diehter bij huis vinden. Ga maar naar onze Oostgrens want ook bij de Engelsen schijnt dat scherm toege- HederlancJers in het nieuwe Indonesia. De heer Nadjamoeddin, afgevaar- digde van Zuid-Celebcs, ter confe- rentie van Malino, sehrijft in het Economisch Weekblad van 20 Juli, al dus de Linie, dat in de eerste decen- nia in lndonesie plaats zai zijn voor zeer veel jongelieden uit Nederlana om mede te werlcen met de Indonesi- ers op het terrein van import en export, industrie en bankwezen. HIJ vervolgt dan aldus: „Het zullen voornamelijk deze go- lederen zijn, waaruit wij de mede- werkcrs moeten kiezen, die, in com- binatie met Nederlanders, die Indo nesia kennen, het land lief hebben ten vnj van dwaze vooroordeien»-zieh' hebben kunnen oinschakelen aan de bouw van het nieuwe Indonesia, tot wederzijds voordeel zullen samen' werken met de laridskindaren. Met beide voeten in de reahteit der din- gen staande, zie ik hier grote mogc- lijkhedeK en het zal de lezer cknde- lijk zijn, dat het niet ondenkbaar is, dat er over emge decennia meet Nederlanders in lndonesie zullen le- ven, dan er ooit voor de oorlog wa- ren." Een der veic zegeningen der demo cratic is wel die, welke de vrijheid van woord en meningsuiting vooi de bewoners van een land waarborgt. Het is daarom te betreuren, dat ei" nog steeds mensen zijn, die deze weel- de niet kunnen dragen en zich in huii uitingen geen beperkingen weten op te leggen, waardoor zij anderen bele- digen en kwetsen. 'Een zeer frappant geval troffen wij aan in een onlangs verschenen .weekblad, dat zich op principiele igrondslag stelt. Dat het voor het be- freiken van het ideaal, dat het zich ivoor ogen heeft gesteld, alle krachten hnspant en. allc middelen aanwendt, iis zijn goed recht, dat niemand het /zal betwisten, maar dat het meent •zich te kunnen permitteren, anderen •in hun diepsle gevoelens te kwetsen ten te beledigen; dat het meent, hen, die voor hun vaderland, dat ook hot onze is, het leven gaven, toen .zij vverden opgeroepen om het te verde- digen, te kunnen betitelen als men- •'sen, die zijn opgeleid voor moorde- naars" dat: gaat toch el een beetjo al te ver! Want wat i. let men an ders denken van de navolgende pas sages uit een en hetzelfde weekblaa gelicht: ,,Een school, die de kindereVi vaderlandriiefde leert, is een oplei- dingsinstifuut voor - aankomeiide moordenaars!" en ,.Wie de jeugd aan- spoort tot Vaderlandsliefde. is een misdadiger". Nadert dit ook niet zeei bedenkelijk de grenzen van landver- raad? ruime tijd, na de Nederlandse greris overschreden te hebben; verdwenen was. Uit een door officiele instanties heden een nerveuze stemming teweeg j aanlal Twentse fabrikanten sinds_ge- 1 hebben gebracht en daarvoor is V/alhitreet (de Am. Beurs) zeer ge- voeiig. Economisch is de toestand in Ame rika gunstig. Er is geen werkloosheid, doch integendeel volop werk voor ieder. De omschakeling van oorlogs- naar vredesindustrie is zonder schok- ken verlopen en de vvaag naar vcr- bruiksgoederen is groot. De waren- huizen noteerden recordcijfers voor de verkopen en de vraag naar auto s is zo groot, dat die eerst na jaren be- vreaigd zal zijn. Er zijn ook schaduwzijden, waar van de onrust op do arbeidsmarkt de belangrijkste is en velen vrezen, een wedstrijd tussen lonen en prijzen. Een tv/eede factor, die een ongun stige invloed uitoefend is de onoe- vredigende ontwikkeling von de situ- atie bij de spoorwegen. Wanneer men echter gunstige en ongunstige- factoren tegen elkaar af- weegt, vindt men daarin geen verkla- ring voor de koersdalingen. Daarom beschouwen velen ze als een ver- schijnsel van voorbijgaande aard. (Weckbcricht v. d. Robaver). f TOMATEN IN ENGELAND TOT EIND OCTOBER. Het Britse ministerie van Handel heeft medegedeeld, dat de invoer van tomaten uit Nederland en Pcren uitTsjcchoslovakije tot 28 October vrijVIs: ■-Verder zal een beperkte -im port van biscuit mogelijk zijn. Herfst 1944. Vier jonge B.S.'ers had den opdracht gekregen naar Breuke- len te gaan om een verdwenen brief op te sporen, die, zo hij in verkeerde handen kwam, moeilijkheden zou kunnen veroorzaken. De vier Utrecht- se jongens snelden per auto naar Breukelen. Toen zij echter op de weg MaarsenBreukelen vele landwach- ters zagen, vonden zij het beter te rug te keren. Weliswaar hadden de- zen de auto reeds gezien, maar aan- gezien zij te voet waren, waanden de B.S.'ers zich voorlopig veilig, Uit de richting van Amsterdam arriveer- de echter per auto een „landwacnt- autoriteit", die zijn wagen beschik- baar stelde voor achtervolging. Kin- deren wezen de achtervolgers de weg die de jongens gevolgd hadden. De ze hadden intussen hun auto ver- dekt op een erf opgesteld, doch wer- den toc.h gevonden. Met revolvers werden zij ertoe gedwongen tot hun hals in het water van een sioot te gaan staan. Daarna werden* drie van de vier met hun benen aan de auto gebonden. Een landwacht ging op de bumper zitten en commandeerde: ..Rijden". Zo werden de slachtoffers meegeslcept, kilometers ver. Vervoi Een kortgelcden door den Ameri- kaansen minister van handel. Wallace, gehouden rede, heeft de aandacht van de gehele wereld getrokken. Hij be- schuldigde de Britse regering van imperialistische politick in het Mid- den-Oosten en pleitte voor een betere verhouding tot Rusland. Deze, be- schuldiging' legen Engeland is wel op een zeer ongewenst ogenblik geko- men. Niet alleen vermindert daar door het prestige van Engeland in <3e conferenties, maar bovendien schaadt het de besprekingen, welke op het ogenblik te Londen gevocrd worden betreffende de Palestijnse aangele genheid en waar ihans wel enige Arabische vertegenwoordigers zijn maar waaraan de Joden nog steeds niet deelnemen. Bovendien viel de re de samen met het bezoek dat Ge neraal Montgomery aan de Ver- enigde Staten 'orengt. Het heet wells waar, dat Montgomery zonder enige politieke of militaire bijbedoelingen de Oceaan is overgestoken, maar wel- licht zullen loch enige militaire kwes ties ter sprake komen. Aanvankelijk had men uit uitla- tingen van President Truman opge maakt, dat deze het eens was met de rede van zijn minister van han del. Maar later heeft Truman in dut- delijke woorden gezegd, dat hij zich met de inhoud van de redevoering niet kan verenigen en dat hij geheel staat achter de politick van de staatssecretaris van buitenlandse za- ken, Byrnes. Inmiddels moet men niet vergeten van welke grote betekenls het Mid- den-Oosten, met. zijn rijke oliebron- nen voor Engeland is. Maar het is niet alleen van bet'ekenis voor Engeland, doch ook voor Amerika. Wellicht was Wallace's rede dam ook siechts be- doeld als een inleiding tot de ko- mende verkiczingsstrijd. Truman heeft zich reeds telefonisch met zijn mt- nister in verbinding gesteld en bln- nenkort ?.ullen mondeling verdere besprekingen tussen hen worden ge- voerd. Aan de overkant van de Atlantt- sche Oceaan klonk nog een andei geluid, dat van de oud-onderstaals- secr. van builenl. zalten, Summer Welles. Welles becritiseer.de Byrnes ideeiin over instelling van de cen- trale Duitse regering, daar volgens hem een centra al Duits bestuur een bedreiging, vande:ivrede betekent... Wel sprak \Velles zich"'uiFvooreen economische eenheid in Duitsland, welke volgens hem te verwezenlijken was door een tolunie. De datum, dat de kwestie Duits land ter tafel zal werden gebracht, komt langzamerhand meer naderblj. Na de bijeenkomst der Verenigde Na- ties te New York, welke 23 October aanvangt, zullen de kwesties Duits land en Oostenrijk door de „groten* worden besproken. In Frankrijk werpt de bespreking van het Duitse problecm reeds zijn schaduwen vooruit. Frankrijk wli zijn eisen krachtig laten gelden en om deze eisen kracht bij te zetten weer in de politiek. Byrnes rede to Stuttgart heeft Frankrijk niet be- vredigd, omdat de Amerikaanse mi nister niet het Rijn- en Roergebied bij Frankrijk wilde voegen, doch de ze gebieden aan Duitsland laten. Wel- icht dat De Gaulle's voorgenomen entree in het politieke leven daarme- de in verband staat. DUITSER SCHOOT TWEE NEDERLANDSE JONGENS NEER. In Januari 1945 kregen drie illegale yverkers opdracht fietsen te bemach- tigen, die de illegaliteit dringend nodig had. Tijdens het vervuilen van deze opdracht werden zij echter onl- dekt. Een hunner wist te ontsnap- pen. De beide anderen werden in bet S.D. Hoofdkwartier aan de Maliebaan te Utrecht binnengebracht. In de aan de straatzijde gelegen kamer werden zij verhoord. Een van de jongens sprong door de ruit naar buiten en door de tengevolge daarvan ontsta- ne consternatie wist de andere te ontsnappen via de gang. Buiten wer den beiden echter achter'naald, waar- bij een werd aangeschoten. Weer binnengebracht, werden zij aan een kort verhoor onderworpen en vervoi- gens in de tuin doodgeschoten. De Duitser, die deze schoten loste, zit thans in de gevngenis op het Wol- venplein te Utrecht en wacht daar tot het Bijz. Gerechtshof een vonnls over hem zal uitspreken. Voor de eerste kamer van het Bijz. Gerechtshof in den Haag, zullen bin- nenkort een aantal z.g. „vredes- rechters" uit de bezettingstijd zich te verantwoorden hebben. Op 24 dezer zullen terechtstaan: Mr. A. Semploni- us, Mr. P. v. d. Griip, Mr. G. J. F. Slijters en Mr. II. A. Helb; op 28 September Mr. J. A. R. C. ten Raa. Mr. H. Sluyterman, Mr. P. H. F. van Vloten en, Mr. S. J. M. Wijthoff. gens werden zij met een strop om de hals aan de auto vastgemaakt en i ig"een inwendig sterk Frankrijk no- werd het spelletje herhaald. Dichtbij J digi En Frankrijk is inwendig niet sterk, Evenals voor de oorlog wordt Utrecht werden de jongens losge rhaakt en meer dood dan levend ingeladen. Een jongen, die zich in de nabijheid bevond werd eveneens in de auto gestopt, zodat zich daarin toen 5 gevangenen bevonden. Via de S.D. werden zij nog dezelfde middag naar het fort aan de Biltseweg ge.- bracht en kregen daar de dodende kogel. Alle daders aan deze misdaad zijn thans opgespoord. Binnenkort zullen zsj zich voor het Bijz, Gerechtshof te 'Amsterdam hebben te verantwoor den. ONDANKS ERNSTIGE VER LIE ZEN IIOUDEN ZIJ STAND. Regen daalt over Amsterdam. Haasti'g schiet het publiek over de trottoirs. Ergens op een hoek, waar de dames" die de zwarte handel lot beroep gekozen hebben schuilen voor de regen, klinkt een stem „Gold Flake.. Players, Bondstreet, vier voor sen gulden". En. het ,.zijn niet alleen sigareUen, die'men in deze buurt van de zwarte handel dichtbij het iioofd- bureau van poli tie zonder bon kan kopen. Hier is alles verkriigbaar en in elke hoeveelheid, „Textielpunten, botverbonnen, schoenbonnen" roept. een andere stem. Wegens nijpend personeeltekort bestaat het hooldstedefijke corps van de economische politie siechts uit 50 man en deze zijn schier dag en nacht in touw, om de siuikhandel zoveel mogelijk te bestrijden, helaas kunnen de agenten veelal niet rekenen op^- do medewerking van het publiek. Toch boekte de politie vele en gro te successen. Onder de in Augustus m beslag genomen goederen bevin- den zich 52700 sigaretten. 3300 re- het weer verscheurd door binnen- landse onenigheid. De Gaulle was een onverzetteiijk man, die een krachtig beleid voerde, maar zijn onverzettelijkheid had een vertroebeling in de verhouding tot Engeland en de V.S. tot gevolg. En toen het in het binnenland ook al niet meer wilde bcteren trok hij zich terug.. Gouin werd zijn opvolger, een veel soepeler figuur, ook wat betreft de Duitse kwestie. Maar- nu deze kwestie binnenkort ter sprake zal komen gaat De Gaulle Na een onderbreking tijdens de oor- logsjaren is de plattelandskermis in Amerika in ere hersteld. Sedert het begin van de negentiende eeuw is het platteland ieder jaar in de kor- te periode welke het binnenhalen van de oogst en het begin van de vorst scbeidt in feeststemming ge- weest, het feest van de .Country Moeilijkheden in de F.A.O. Conference te (Copenhagen knotten in de bereikbare mogelijkhc- den.' Van minstens even grote beteke- nis is echter, - dat er een tegen- spraak zit in de onderwerpen, die het agenda van de conferentie vor- men. Men wil nl. zowel een voedsel- De wereldlandbouwcomerentie_ te resefve vormen ,ais de voeding ver- Kopenhagen is nog maar nauwelijks j3Cteren en bovendien nog de land-. met het eigenlijke werk begonnen, of men zit al in de moeilijkheden. De eerste moeilijkheid was al, dat twee van de voornaamste landbouw- landen van de wereld, Rusland en Argentinie, niet aan de conferentie deelnemen.' Nu kan men Rusland nog als een afgesloten gebied beschou wen, dat buiten de speculatieve graanhandel valt, maar met Argenti nie is dat zeker niet het geval en daar dit land een overwegende invloea heeft op de leverantie van mais en vlees is een wereldvoedselraad zon der Arentinie al dadelijk een kreu- pele zaak. Daar. komt nog bij, dat Rusland, hoewel niet openvoor cie particulierc handel zonder twijfel zijn eveiitueel voor de export beschik- bare voorraden dienstbaar zal maker, aan zijn buitenlandse politiek, waar door nogmaals de pogingen van de F.A.O. om de wereldmarkt te rege- len, kunnen worden doorkruist. Zle- daar reeds twee omstandigheden, die de Kopenhaagse conferentie sterk be- bouw verder intensiveren. Doch reeds aanstonds is gebleken, dat dit al les onmogelijk tegelijkertijd kar, worden aangepakt. Zo heeft eeri del comtnissies verklaard, dat het nood zakelijk is, de brooddistributie te handhaven en te verbieden dat graan wordt gebruikt voor veevoeder. De bedoeling daarvan is graan ter be schikking te krijgen voor streken met onvoldoende voedselproductie voor de bevolking. Dit is een zeei nobel strsven, maar het maakt het tegelijk onmogelijk in West-Europa de veestapel weer zo productief te maken, dat onze bevolking voldoende vlees, vet, melk, boter en eieren kan gebruiken. Thans zal Sir John Orr moeten kiezen tussen vorming van een wc-- reldreserve ten bate- van Brits-Indlb en China enerzijds en verbetering van de voeding in Europa anderzijds. De ze twee idealen kunnen onder de gegeven omstandigheden onmogelijk terzelfder tijd verwezenlijkt worden. Wij staan op het standpunt, dat opvoering van de kwaliteit van de voeding in de West-Europese landen voorrang moet hebben, omdat onze gehele welvaart daarmee samen- hangt.. Dat onze mensen nog zo wemig cnergie tonen komt niet In de laatste plaats. doordat hun voeding nog steeds onvoldoende krachtig is. Meer melk, boter, vet en vices zijn onmisbaar om onze productiekracht te herstel!en. Daar komt nog bij, dat de tienduizenden kleine boeren, in alle Europese Staten uit hun kleine be- drijven siechts een behooriijk be- staan kunnen halen, als zij de vee- teelt intensief kunnen voeren. En daarvoor is volop veevoeder nodig. Voor deze mensen is het vrijkomer, van voedergranen een levenskweslte. Laten wij daarmee de Aziaten In de steek? Dat behoeft geenszlns, maar- wij zijn van mening, dat men de toestanden daar niet gezona maakt, door het steeds weer aanvul len van de tekorten met graan, dat hier eigenlijk niet gemist kan wor den. Die Aziatische landen kunnen alleen afdoende geholpen worden door hun eigen landbouw le vcrbete- ren en, hoe noodzakelijk dat ook is, dit ligt nog veel verder buiten de werkelijke macht van de F.A.O., dan het reeds zo moeilijke centraliseren van den wereldgraanhandel. Fair", de dorpskermis, Deze dorpskermis is teruggekeerd en de belangstelling is groter dan de meest optimistisehe spullenbaas had verwacht. .Er waren teleurstellende factoren daar is in de eerste plaats het tekort aan auto's, waardoor velen de ker- -misterreinen niet konden bcreiken, verder het koude, regenachtige weer van eind Augustus en ten slotte de epidemic van kinderverlamming, welke Amerika teistert, en die ve len thuis houdt De epidemie was zelfs oorzaak, dat twee kermissen niet konden dooraaan. In een Amerikaans tijdschnft zijn enige cijfers vermeld over het bozofekj gasvergifligmg aan de kermissen -record cijfers! dood is. De kermis te Springfield trok meer dan een millioen bezoekers, ondanks de zware regens die gedurende 3 dagen vielen, Columbus had 352.000 bezoekers of 50 0io meer dan de vo- rige keer. Op 16 Aug. sloot na 6 da gen geooend te zijn geweest. een ker mis in de staat Missouri, na door 148000 personen te zijn bezocht. Veel meer bezoekers nog trekken de kleinere kermissen, die tot in de kletnste gehuchten gehouden \vorden. Deze bestaan gewoonlijk uit een vrij brede weg, aan beide zij den omzoomd door vermakelijkheden van allerlei soort. van consumptietcnten en schiettenten tot somtijds bedrieglijke kansspelen. En dan zijn er wedren- nen, meestal van paarden, en ook het vetste varken, de koe met de rccfet- ste rug en het sierlijkste model en de zwaarste-stier worden met linten gc- tooid van de aan de kermissen dik- wijls verbonden lnndbouwtcntoon- pen chocolade. 250 autobanden, 27 rollen balatum. De vangst van een week aan textielgoederen bestod uit.: 400 paar herensokken, 120 interlocks, 150 onderjurken, 600 meter elastiek, 20 regenjassen, 193 coupons stof en 18 herencostuums. Vanaf het begin van dit jaar tot half September wer den alleen reeds te Amsterdam 4290 processen-verbaal opgemaakt. De economische politic werkt hard, maar zij kan het grote arbeidsveld van de zwarte handel t.e Amster dam dat het zwarte centrum van Nederland is niet geheel bestrijken BONNENZWENDEL TE HAARLEM. De Economische afdeling van de politie is een bonnenzwendel op gro te schaal op het spoor gekomen. Bij de fraude zijn o.m. twee agenten van politie betrokken. De verduistering omvat 60.000 rantsoenbonnen voor tabak, margari ne, boter, vet en melk. Het is de po litie gelukt 20.000 bonnen en f 20.000 te achterhalen. Drie personen worden verdacht; onregelmatigheden te heb ben gepleegd. GEVAL VAN G AS VERGIFTIGIN G. Te Heer Hugownard werden een 62-jarigc rentenier, zijn 68-jarige vrouw, benevens een ongehuwde zuster van 45 jaar dood in hun wo- ning aangetroffen. Men vermoedt, dat de oorzaak van de WAT GEBEURT ER MET DE TE AMSTERDAM IN BESLAG GENO MEN ZWARTE GOEDEREN? Het A.N.P. beneht: De gemachtig- de voor dc te Amsterdam in beslag genomen, meestal zeer begerens- waardige, zwarte goederen, die ten- slotte beheerder wordt, orengt de goederen weer in dislributie, van- waar zij via allerlei duistere kanalen vaak weer in de zwarte handel be-; landen, Het is de taak van de eco nomische politic deze vicieuze cirkel- gang to verbrcken. Maar het schreeu- wend tekort aan bepaalde goederen wcrkt; de zwarte handel.in de liarid, veroorzaakt waanzinnigo prijzen en die maken het beroep van zwarte handeiaar weer aantrekkelijk voor mensen die te lui zijn voor nuttige arbeid. In ieder geval zal er nog heel wat regen over Amstel's yejte dalen voor het vraagstuk van de stellingen weggeleid naar de onster-j zwarte; handel op radlcale wijze lot felijkheid...(U.S-I.S.j oplossing is gebracht.

Het Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1