waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 EN HET NIEUWS- EN ADVERTENT! EBLAD VAN 1888 De Nagairn van Wallace's Rede Churchill wil een Europese Unie. STAKINGEN IS DAT GROF? Het Programma voor 1946-'47. Eerste Jaargang ZATERDAG 28 Sept. 1946 No. 17 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING NEDERLANDS EXPORT HERSTELT ZfCH. wegens het xendert van troepen naar indonesie. SpeUingskwestie Luchtvaart. DE POLITIEKE BEURSBAROMETER. ONRUST ONDER HET DISTRIBUTIE-PERSONEEL. INGEZONDEN HET NIEUWSBLAD AJBONNEMENTSPRUS: f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post t 1.80 {bij vooruttbetallng). PUIJS BER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes el a te koop, te huur, gevraagd enz. mlnlin. 75 ct. (bij vooruitbetallng). VERSCH1JNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS. Ultgeelster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszo.-k „Het Nieuwsblad" C.V. Administratie- en Redactieadres: Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 130 (b.g.g. 213 oX 214). Wallace, de Amerikaanse minister van handel, heeXt moeten boeten voor zijn scherpe critick op het buitenland- se beleid van de Verenjgde Staten. Hij is door president Truman aan de dijk gezet. Daarmede is weliswaar een eind gekomen aan de agitatie le Washington, maar de nagalm van het gebeurde is nBg niet verstomd. In Engeland heerst natuurlijk tevrc- denheid, dat door het handhaven van Byrnes de Brits-Amerikaanse samen- werking blijft bestaan. een snmenwer- king die, zoals nadrukkelijk verzekerd wordt. tegen niemand gericht is, maar waardoor Rusland zich enigszins bedreigd acht. In Ruslapd beschouwt men de za- ken anders, daar beschouwt men het heengaan van Wallace, den voor- vechter van een Amerikaans-Russi- sche toenadering als een onvriendelijk j gebaar jegens de Sowjet-Unie. hetgeen mogelijk zijn weerklank zal vinden in de toch reeds stroef verlopende Internationale besprekingen. Het Engelse dagblad ,,Tbe Times" meent, dat economische toenadering r tussen de landen door een rooliiieke gevolgd zal kunnen worden. In dat verband is het merkwaardig op te merken, dat juist toen de door Wal lace verootzaakte crisis zijn hoogte.. punt bereikt had, een kleine Ameri kaanse missie, die economische be sprekingen. had gevoerd, vanuit Mos- kou naam de V.S. terugkeerde. Zij brengen do boodschap mede, dat Rus land gaarne nauwe handelsrelaties den van velen is, zou hij het einde van de beschaving kunnen betekenen. Indien wij een Europese Unie wen- sen, moeten wij van deze adempauze gebruik maken." Tot zovcr kan niemand aanstoot nemen aan Churchill's woorden. Maar een andcre kwestie is dat Churchill voorgesteld heedt een Verenigde Sta ten van Europa onder Frans-Duilse leiding. Hij pleitte voor een Frans- Duitse samehwerking. En dit zou in Rusland ontstemming kunnen wekken. Is Churchill bang dat Duitsland met Rusland zal meegaan, en wil hij dat land nu volkomen aan de Sowjet in- vloed onitrekken ep aan Frankrijk lij- men? Bovendien behoort in een Ver enigde Staten van Europa ook Rus land een plaats te hebben, al bevindt het grootste gedeelte van Rusland zich in Azie, toch is het Europese deel met de steden Leningrad en Moskou, het belangrijkste. Waarom heeft Churchill niet van een Russisch-Frans-Duitse leiding gesproken? Dat Moskou thans scherpe critische woorden heeft laten horen is niet te verwonderen. lie besprekingen te Parijs. De conferenties te Parijs gaan voort. De verschillende commissies hebben nog slechts korte tijd om huh besprekingen te voltooien, want op 5 October moeten hun werkzaamheden beeindigd zijn. Intussen heeft Bidault op Bevin's verzoek de grote vier bij eengeroepen, tor bespreking van het agenda der conferentie. Al deze besprekingen geschieden in zen, belastingambtenaren en ook een gedeelte van "de politie heeft het werk neergelegd. Zo is Frankrijk weliswaar een paradijs geworden voor srhokkelaars en zwarle handelaren, maar de toestanden wijzen toch op een zwakke plek in de regering, en een" gebrek aan verantwoordelijkheid bij de stakers. met Amerika wil aanknopen, maar dg geladen stakingssfeer, die thans in dat de ecrstvolgende jaren de im- Frankrijk heerst. Douanen, commie- port in Rusland veel groter zal zijn dan de export, zodat die handelsbe- trekkingen alleen aangeknoopt kun nen worden indien Amerika bereid is crcdicten le verlenen. Belangrijke economische overeen- komsten welke in de laatstc tijd wer- den gesloten ziln- de Brits'-FranS: overeenkomst en de Nedcrlands- Belgisch-Luxemburgse tolunie, en daarnaast een reeks ovcreenkomsten van minder grote betekenis. Zoals reeds gezegd: Tussen Ame rika en Rusland is reeds contact ver- kregen, land is onlangs eveneens overeen- stemming bereikt. Grote hoeveclhcden Britse goederen zuben aan Rusland worden geleverd en ter compensate zal Engeland bout krijgen. waaraan het in verband met zijn wederopbouw grote behoefte. heeft. Er bestaat niet' de minste zeker- heid dat handelsovereenkomsten door politieke gevolgd zullen worden, of dat de politieke hemel erdoor zal op- klaren. Maar laten wij de zaak van optimistische kant bescbouwen: Door cen toenemende internalionale handel zullen de noden afnemen, en geleide- lijk zal er een grotere stollelijke wel- vaart komen. Dit kan een hevslel var. het vertrouwen tussen de landen bren gen. Europese Unie. In een te Zuerich gchouden rede, heeft de voormaligc Engelse premier Churchill een redo gehouden, die de aandacht van de gehele wereid heeft getrokken. Churchill heeft gepleit voor een Europese Unie. een Verenigde Staten van Europa., Het is niet de eer- ste keer dal Churchill voor een dcr- gelijke Unie heeft gepleit. Maar thans deed hij het met klem en drong op spoed aan. Enerzijds wees hij op de grote noden, die verschillende lan den teisteren, anderzijds op de drei- "ing van de atoombom. „De tijd is kort", zei Churchill, „cr is nu een korte adempauze, waarin de kanon nen zwijgen, maar do dreiging van het oorlogsgevaar is gebleven. Nu nog is de atoombom in handen van een volk, dat hem slechts voor de, handhaving van recht en vrijheid zal gebruiken, maar indien hij in han- LIQUIDATIE VAN GROOTWINKEL- BEDRIJVEN. Due-' Door de groot- en detailhandelaren en tussen Engeland c steedg ongaarne gezien dat door de Unilever twee groot-winkelbedrij- ven w'erden geexploiteerd, nJL.de „Unie" winkel mij. en de „Albino mij. Men achtte dit oneer'iijke con- currentie. Van de zijde van de Unilever heeft men de juistheid van deze "klacht er- kena en besloten de winkels aan par- ticulieren over te dragen. De over- dracht van de Albino winkels heeft inmiddels plaats gehad. Aan die van de „Unie" zaken wordt begonnen. Nadat ook deze is geschied zullen plm. 200 winkelzaken in particulier eigendom zijn overgegaan. OP SUMATRA'S OOSTKUST WER- DEN 200 CHINEZEN GEDOOD. Bij een overval gepleegd door on- gevoer 100 gewaper.de Indonesische terrorist-en zijn 200 Chinezen gedood. Onder de Chinese bevolking van Ma- lakka heerst ernstige ontevredenheid over dit feit. BRUTALE MENSEN Een driejarig meisje, dat te En- schede van de kleuterschool naar huis ging werd door eenvrouv/ staande gehouden, die haar de cape afdeed, het kind een wollen manteltje uittrok en haar van het dito mutsje beroofde. Daarna deed ze de' cape weer om, en verdween met de gesco- len kinderkleertjes, aldus rneldt het Tw. Dgbl. Tubantia. TWEE MANNEN EN ceN MEISJE, doch zonder liefde Geen film, doch barre werkelijkheia: twee mannen gewapend met revol vers, kwamen de slaapkamer van mejuffrouw Mary McEnvoy in Che raw (N.C.) binnen, vertelden, dat ze heuse gangsters uit New York waren en (hoe banoal!) haar geld of haar leven eisten. Daar Mary helemaal niet van plan was een van beiden af te staan. ging zij hun met een pook te lijf, en be- werkte hen verre van zachtzinnig. Tijdens de verbitterde strijd werd de lamp van de' tafel gestoten; in het donker deed Mary het met de vuist af) ze worstelde een half uur lang met de beide mannen, waarbij deze zo werden afgetuigd, dat ze blijkbaar de indruk kregen, dat niet meer de juffrouw, maar zijzelf de bedreig- den waren, en er gauw vandoor gingen. .Was Mary gehuwd, dan zou haar meesterschap op pook en vuist enigszins verklaard zijn; zij is het echter niet. Doch, ongetrouwde ho ren, zou U het met haar aandurven' (De Maasbode). 's WERELDS GROOTSTE MIJN IN EXPLOITATIi: GENOMEN. 's Werelds grootste steenkolenmijn en tevens een der modernste, is in exploitatie ger.omen door cen doch- tcronderneming van de U.S. Steel Cor poration op 80 mijl ten Zuiderj van Pittsburgh. De mijn is bakend als de Robena Mine en men vcrwacht dat. do-.mijii uiteindelijk 20.000 ton zachtc kolen per dag zal opleveren. De ihijn is volledig gemechaniseerd met op rails gemonteerde boren, ter- wijl hak- en iaadniachines het meeste werk doen. (USIS). EMIGRATES NAAR ARGENTlNle. De Argentijnse legati-e deelt mede, dat men zich voor emig'ratie naar dat land dient te wenden tot het Con- sulaat van Argentinie. Keizersgraciit 701, Amsterdam. In het eigcnbelang van de emigranten geeft zij in overwe- ging geen stappen te doen zonder het consulaat erin te kennen. GEEN JODEN MEER OVER DE POOLS-TSJECHISCHE GRENS. Naar het Tsjechische blad „Pravo- Lidu" bericht is de Pools-Tsjeehische grens over de gehele lengte gesloten voor Joden die uit Polen widen viuch- ten. WEET U WAT 'N CONSTELLATION HOST. t'.Een Lockheed Constellation, zoals de K.L.M. er enige heeft aangeschaft kost, tezamen met enig reservemale- riaal f 2.200.000. WERELDDIERENDAG OP 4 OCT. j.Ter nagedachtenis aan Franciscus kan Assisie, die een zeer grote iiefde koesterde voor dieren, zal het op 4 Oct. werelddierendag zijn, een dag 4'ewijd aan de dieren. j Door de Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren zal op die dag propaganda worden gevoerd, welke wordt verzorgd door het hoofdbestuur en door de 86 afdelingen. UITSPRAAK TE NEURENBERG. Thans staat vast dat het Intern. Tribunaal voor oorlogsmisdadigers Maandag a.s. bijeen zal komen om uitspraak te doen. Die dag zal een resume gegeven worden van de hele zaak. Dinsdag wordt het vonnis uit— gesproken over de 7 nazi-organisa- tics en de 21 beschuldigden in de ge- tuigenbank, benevens over Martin Bormann, wiens zaak bij vcrstek is behandeld. i' In Amsterdam is het tot ongere- geldheden gekomen, in verband met de verscheping van troepen naar In donesie. Hot begon ongeveer een week geleden. toen een aantal perso- nen een optocht wilde formeren. Da politie was cchter op zijn hocde en de demonslrantcn werden uiteengcsla- gen. Hierbij werd icmand door een tot nog toe onbekend gebleven pcr- soon aangeschoten. Sindsdien zijn de ongeregeldheden in ernstighcid en omvang toegenomen. Bovendien brak een staking uit, waarbij ook het tram- personeei was bctrokken, en die, naar de stakers vcrklaarden 24 uur zou duren. In een Dinsdagavond gehouden ra-- diorede heeft minister Jonkman nog- maals gewezen op de wil van de re gering om langs vredelievende weg tot een oplossing te komen van het Indonesische probleem. Hij wees erop, dat de stakers wederom on ten over vloede landse volk naar vorcn gebracht hebben, orndat de regering van deze wil is overtuigd. De taak van de troe pen zal zijn ordc te hcrstellen, om een sfeer te scheppen waarin op rus- tige wijze besprekingen kunnen wor den gevoerd. Met klem drong hij aan op hervatting der werkzaamheden Woensdagmorgen was het inderdaad met de staking gedaan. Alle stakers zijn weer aan hun arbeid gegaar.. In tussen hebben ook in andere delen van hel land, w.o. in dit gewest ar- beiders gcdurende korte tijd het werk neergelegd, als protest tegen de troe- penuitzending. SpeUingskwestie. Bij de debaiten in de Tweede Ka- mer der Staten-Generaal is de spel toen begon de zich ontwikkelendo luchtvaart passagiers te onttrekken aari de verbinding per schip. Een proces, dat zich gesiadig voortzet.te. en dat nu van grotere omvang is clan ooit tevorcn. Tol de oorlog zijn de plannen echter op niets uitgelopen. De regering verwees de scheepvaart on- dernemingen naar de K.L.M. en de besprekingen met de K.L.M. wilden niet vlotten. In de loop van deze maand hebben wederom besprekingen tussen de scheepvaart maatschappijen en de K.L.M. plaats gehad. aldus Aneta. docb wederom hebben deze bespre kingen niet tot gunstig resultaat ge- leid. De K.L.M. wenst, dat de scheepvaart maatschappijen aan het kapitaal van de K.L.M. zullen deelne- men. en haar verdc-r zouden vrijlaten in de exploitatie. De reders wilden echter hun organisatorische talenten in dienst stellen en wilden onder de vredeswil van het Neder- eigen viag overschakelen van scheep- Hun voorstel Gedurende geruime tijd scheen het aisof de Amsterdamse beurs haar reputatie als barometer voor de be- oordeling van inlcrnationale politieke en economische toestanden en van conjunctuur-tendenzen in ons land en. daarbuiten had ingeboet. Het koers- verloop richtte zich naar toevallige omstandigheden en naar gebeurtenis- sen van zuiver technische aard. Het verband met het wereldgebeuren was gebroken en .een bepaalde ljon was niet te - bespeuren. Geleidelijlc wordt dit nu weer anders, de beurs begint haar gevoeliglieid voor poli tieke en economische invloeden te herwinnen. Deze verandering was bijzonder'op- vallend t.o.V; de Indische fondsen. Zo- lang de toestanden in Indonesie op politiek en economisch terrein pessi- mistisch werden beoordecld, was deze; afdeling aan zware druk bloolgesteld. Maar thans is een krachtig herstel' ingetreden, dat geoordeeld naar duur en intensiteit, niet als een zuiverj toevallige beweging kan worden ge-;, kenschetst. Het waren ditmaal zeer; reSle factoren, die de slijging hadden, veroorzaakt. Men denke aan de toe-; genomen leans op cen vcrgclijk tussen; Nederlanders en Indoncslers waar door de wederopbouw op Java en. Sumatra dichteibu is gekomen; aan. het feit. dat in de Giotc Oost de op- bouw reeds weer aan de gang is, aan; de optimistische voorspellingen en; gunstige financifele posilie van vele indische ondernenungen Wei is een kleine reaclie ingetreden,- maar deze kan m veiband met de sterke stijging verwacht worden, tn veranderk niets aan de giondtendens.- (Weekbericht v d. Robaver).! „DAMES"! Op de schepen, die Nederlandse en Engelse vrouwen van Canadese solda- ten naar hun toekomstig Vaderland brengen wordt politietoezicht gehou den op de gedragingen van deze jon- ge echtgenootjes aldus het Rott. Nwsbl. H-et gevolg daarvan is ge- weest dat het aan 2 Engelse en 7 Ne derlandse vrouwen wegens haar er- gelijke omgang met leden der beman- rling en met zich aan boord bevin- dende Canadese soldaten werd ver- boden haar echtgenoten te ontmoe- ten, alvorens deze van hun wangedrag aan boord in kennis zijn gesteld. In dien dezen om die reden weigeren haar te aanvaarden, dan zullen zij naar huis terug moeten keren. -De Vereniging van Distributieperso- neel in Ncderland verzoekt om opna me van het volgende: Reeds meerdere malen heeft men in ,de pers avtikelen - kunnen" lczen;- waarin tot uitdrukking kwam de on- rust die momenteel heerst onder hei distributiepersoneel. Het ontslag wegens inkrimping, re^ organisatie en concentratte en het ontbreken van ook maar enige vorm van rechtspositie is hiervan een der yoornaamste oorzaken. De ambtenaren hebben gedurende de moeilijke bezettingsjaren-en ook daarna hun beste krachten gegeven aan het distributieapoaraat, hetwellc, ol'schoon door het publiek niet altijd gewaardeerd, nu eenmaal noodzake- lijk was in het belang van het Ne derlandse volk. Een gedeelte van dit personcei werd reeds overgenomen door het par- ticuliere bedrijfsleven, maar daar dc economische toestand van ons land jammer genoeg nog lang niet nor- maai is, zal cen modus gevonden moef ten worden deze ambtenaren te vrij- waren voor ontijdig ontslag en zal deze mensen recht moeten geschieden. Ten einde zich hierover uit. te spre ken en hun standpunt te bepalen, heeft de Vereniging van Distributee personeel in Nederland, die het over- grote deel van het distributieperso neel van hoogtot laag in zich heeft verenigd, plus minus 12000 leden tell en- reeds meerdere malen met dc Overheid geconfereerd heeft over de rechtspositie van dit personeel, be sloten een congres te houden op 4 en 5 October a.s. in Krasnapolski tc Amsterdam, waar alle afdelingen uit de lande vertegenwoordigd zullen zijn. j. Onderstaando cijfersgeven een beeld van onze export gedurende de maanden Januari tot Augustus 1046 en -ter vcrgelijking zelten wij daarachter de cijfers van de overeenkomstigc pe- riode van 1938 (alles in millioenen guldens). Uit deze cijfers blijkt een krachtig herstel. Januari Februari Maart April Mei Juni tiu'fi" Augustus 1946 1938 f 18.4 f 82.2 24.8 81.8 43.8 90.1 41.3 80.5 38.6 83.1 38.7 80.8 64.1 77.7 60.4 89.5 f 330.1 f 665.7 lingskwestie ter sprake gekomen. Dat is weliswaar - niets bijzonders. want over de spellingschaos, die in ons land hcerste is reeds verscheide- ne malen gesproken. De hcer Tilanus mcrkte op dat deze kwestie iederjaar ter tafel is gebracht. Maar nu schijnt er toch een definitieve oplos sing in zicht te zijn, een oplossing zowel voor Nederland als voor Bel- gie, zodat or eenheid komt in de schrijfwijzc van de Nederlandse taal. Hie'rmede komt dan een einde aan een zonderlinge toestand, n.l. dat er twee schrijfwijzen waren voor een taal. K.L.M.—Mij. Nederland en Rotterdamse Lloyd. j: Reeds lang voor de dorlog hadden de grote' scheepvaartmaatschappijen plannen beraamd tot het oprichten van vliegdiensten op Indie. Reeds vaart naar luchtvaart. luidde dat ieder der drie maatschap pijen twee vluchten per week naar Indie zou uitvoeren. De technische uit- voering zou aan de K.L.M. worden opgedragen. Deze had echter tegen deze plannen bezwaren en zo zijn de besprekingen weer op niets uitgelo pen. De reders willen nu een eigen iuchtlijn openen en zouden, om een begin te mak-en. 4 Lockheed Constel lations in Amerika kopen. Met deze machines zouden drie vluchten per week mogelijk zijn. Door 's riachfs door, te vliegen zou de reisduur kor- ter worden. Dc reders wilden zich tot dc regering wenden. teneinde de ver- eistc vcrgunning tc verkrijgen en zou den nog steeds bcrcid zijn on de door hen voorgestelde basis onderhandelin- gen te voeren met de K.L.M. De Scheepvaartmaatschappijen wij zen erop, dat het momenteel niet mogelijk is nieuwe mailschepeh met passagiers-accomodatie in de vaart te brengen, want een schip van het type ,,0'ranje" kost thans ongeveer 40 miilioen gulden, dat is een prijs. die drie maai zo hoog is als voor do oorlog. Naar aanleiding van hot artikeltjc „Grof" van 21 Sept., schrijft een iezer het volgende:- Wij alien bezitten een zekere mate van voorliefde voor de plaats en het land waar wc zijn geboren en opge- groeid. De taal. zeden eriz. zijn ons eigen en als zodanig zijn we een met dat bezit. Annsporing van deze liefde betekent: exploitatie van ons gevoel door anderen. Zonder deze exploitatie zal niemand het in zijn hoofd halen een ander uit zijn, voor ons vreemd, vaderland te verjagen. Tot zover is de angst, dat anderen 6ns zullen ver jagen, ook onzin, want deze zijn ge- heeht aan hun vaderland. Wanncer cchter deze natuurlijke ge- voelens worden „aangespoord"tot haat. en wantrouwen jegens anderen, dan- wordt de zaak even anders. We hebben gezien hoe het bij v. dc Duit- sers mee sleepte in een roes waar door misdaad op misdaad werd gesta- peld. Voor de oorlog kor. men op de grote kantoren enz. in Duitsland de kaart van Europa zien hangen, waar- "op Duitsland suggestief was getekend als een weerloze natie, ornringd door landen welke hun kanonnen er drei- gend op hielden gericht. Onder de Op 7 October a.s. zal dus de aard- appelhandel dan toch weer vrij wor den ondanks de herhaalde verzekerin- gen, dat dit gedeelte van het distri- butieapparaat voorlopig nog niet ge- mist zou kunnen worden. De Vebena zal dan haar bemoeii'ngen met het ver- delen van de aardappelvoorraden _bc- eindigen en de boeren zullen daar zeker niet rouwig om zijn. Een der- gelijk apparaat is altijd erg kostbaar en het maakt de handel moeilijk on stroef. Laten wij alleen hopen, dat de aardappelziekte geen roet in het eten gooit want het zou wel eens kunnen zijn, dat tengevolge van deze aantas- ting van de knollen de voorraden ten- slotte kleiner zouden blijken te zijn dan men op het ogenblilc berekent. Doch laten we daar ons hoofd nog niet over breken. We hebben wel an dere zorgen. In de eerste plaats heb ben de boeren nog een paar zware maanden voor de boeg als de herfst even nat wordt als de zomer geweest is, want het rooien van de late aard- appelen en de bieton in de moddei is geen pretje. Ook het ploeg- en zaai- de rundveestapel is gezond en goed gevoed, terWijl er voor dc varkens en het kleinvee meer voeder kan worden verwacht. De B.B.C. deelde tenmiry- ste dezer dagen mede, dat de Neder landse regering een groot deel van haar 200 miilioen dollar Amerikaans crediet zal gebruiken voor' dc aan- koop 'van landbouwproducten. Meet- dan 50 miilioen gulden zal worden besteed aan granen. Zonder twijfel' is daar ook een gedeelte voedergraan bij, of zal' anders inlands voedergraan daardoor vrij komen. Argentinie heeft een inooie maisoogst gehad en ook de Canadeese oogst is een derde hoger dan vorig jaar. Dal neerrit niet weg, dat-onze boeren zelf maat- regelen moeten nemen-om hun eigen oogst zo goed mogelijk te gebruiken en dat betekent in dit jaar, dat we de door ziekte bedreigde voederaard- appelen tegen verrotting moeten be- schermen. Dit kan het beste gebeu- ren door de aardappelen te stomen en vervolgens in te kuilen. Tijdens de oorlog zijn er rijdende aardappel- stoommachines gebruikt, vooral door de Duitsers en met groot succes Juist nu de aardappelziekte een zo grote bedreiging wordt, moeten we deze ervaring zovcel mogelijk gebrui ken, anders verliezen we ticnduizen den tonnen waardevol veevoeder werk wordt er veel zwaardcr door en r>>- -»->i Son nnin tnirnr eon prani* cc-1 aai de grote machines met be- schikbaar zijn, zullen de boeren met er zal dan ook zeker een graag ge bruik worden gemaakt van icdcie beschikbarc tractor. Afgezien daarvan zijn de vooruit- zichten voor het productiejaar IO-Hj' 47 met sleeht. De kunstmestvoorzie- mng is, dank zij hard wcrken van de betrokken autoriteltcn en mdustrieen bevredigend, er zyn panrden genoeg, eigen middelen zoveel mogehjlc moc- ien stomen. De moeihjkheid is na tuurlijk weer, dat dit st-eenkool kost en ieder wcet, hoe moeilijk die te krij gen. is. Tor versterking van onze vocdsclpositic 'F het echter absoluut noodzakelijk a\t men doze wijze van conserveren van de oogst mogelijk maakt. De kolenpositie is in ieder geval vcrbeterd, zodat voor de iuin- bouw inde komende winter brand- stoffen ter beschikking worden ge steld. We juichen dit toe, want daar door wordt de tuinbouwproductie beter over h-et gehele jaar vcrdeeld, zodat. een opstepping van de markt kan worden voorkomen. Maar min- stens even noodzakelijk is het dat er brandsloffen komen voor het redden van ons veevoeder, Dit klemt te meer omdat de nood- zaalc om zichzelf te helpen nog al tijd even groot is. Op internationale rcgelingen mogen we nog steeds niet vertrouwen, want de plannen voor een wereldvoedselvoorraad zijn nog sl-echts in het stadium van voorbe- reiding. Deze winter zal er zeker nog geen enkele maatregel kunnen worden genomen, die voor de prak- tijk waarde heeft. Wij zien dan ook. dat alle grote landen nog geheel op eigen maatregelen vertrouwen. Engeiand steunt op zijn dominions en op handelsverdragen met Ameri kaanse Staten, terwiji; ook de eigen voederproductie zoveel niogelijk wordt vergroot. Dit is een duidelijke aatir wijzlng, dat ook wij in de eerste plaats op eigen krachten moeten re- kenen. Wanncer dit in ieder opzicht gebeurt, is het echter zeker, dat onze landbouw het volgend jaar weer zijn oudo productiviteit zal hebben her- wonnen. Het sluitstuk rnoet dan wor den geleverd door hte herstel van de varkens- en kippenstapei. tot ten minste de hoogte van ons eigcri vooroorlogse gebruik. Ziedaar het programma voor 1046/47. itaart waren Duitslands kindcren, hongerig en in lompen gekleed, afge- beeld. De moraal was duidelijk: was miissen wir haben?Kanonnen! En dan werd bun bptc-r beloofd.... De kanonnen hebben ze gekregen en ter ,,verdediging" van bun vaderland zijn ze een agressief volk geworden Ze hebben de oorlog verloren en zwaar wordt hun misdaad aangere- kend, de voornaamste ,,opvoeders" zullen straks h.w. terechtgcstcld wor den. - Dank zij het toeval, dat we aan deze zijde van de Ooslgrens zijn ge boren, hebben wij hun opvoeding niet genotcn en hehorcn thans tot de vrede liefhebbende overwinnaars. Dit werd de N.S.B.'ers, die op andere wijze tot „Volk en VadcrlandsUefde" waren aangespoord. noodlottig. Het uitlcvcn hunner woeste instincten, de terreur en gewelddaden als midde len om hun heilbrengend ideaal te verwezeniijken, slempell hen nu tot misdadigers. Indien Duitsland gc- wonnen had waren wij als laffc ver- raders gebrandmerkt en zij als red dendo helden bewierookt. Dan waren dc geschiedenisboeken op andere wij ze bijgewerkt. Wanneer in de overige wereid het natuurlijk gevoel van va derlandsliefde zich oorspronkelijk zou kunnen uiten in schoonheid, kunst en cultuur, dan zouden wij met onze verdediging aileen maar een belache lijk figuur slaan, zonder kwade ge- volgen. Maar ook in de andere lan den spoort men aan tot dezelfde soort vaderlandsliefde en de gevol- gen, misdaad op misdaad, liggen on; nog vers in hot geheugen. Deze inter nationale aansporing leidde tot moord dood en verderf. De oorlog is pas geeindiga en alle toonaangevende mogendheden ijve- ren voor rechtvaardigheid en duurza me vrede. Ieder op zijn wijze en de vaderlanders worden al vast ver trouwd gemaakt met de gedachte, dat hun opvoeders het beste voor hebben maar dat ze moeten bewapenen om sterk te zijn ingeval- de anderen eens oorlog mochten willen. De ene boe- man is verslagen en de andere te- kent zich reeds weer af. En in dat vaderland worden ook mensen opge- voed in hot bewustzijn dat ze orn ringd .zijn door boze belagers. Rustig en vertrouwd spreekt men al weei van een derde wereldoorlog en als de geciteerdo zinnen uit het bedoelde artikel, geneht zijn als een waar- schirvende stem tegen no ontaai- ding onzer edelste gevoelens door blindc aanvaarding van elkc ..aan sporing tot vadoilandsliefde, welke mens zou zich daardoor gekwctst kunnen voclcn? Het is juist. het te gengestelde van landvcnatid, want dit is- Het heil en welzijn van vader land en volk te verraden aan vyan den die er maling aan hebben. R. S. CONFERENTIE WEEKEINDE VAN JONG HERVORMDEN. Door de Jong Hervormden wordt op 12 en 13 October te Groningen een conferentie weekeinde gehouden. E.a- terdagmorgen wordt ef een optocht door de* slad gehouden, en vvorden dc declnemers door den burgemeester toe- gesproken. Vervolgens vinden bijeen- komsten plaats in de Korenbeurs. Zondagmorgen is een speciale dienst in de "Martinikerk, Op 3 October van 6.50 uur tot 7 uur zal deze conferentie voor de R.O. N. worden besproken door den heer J. Kraima. Het secretariaal is geves- tigd Steentilkade 2, Groningen. HET TONEELSTUK „DE JANTJES". ,,De Jantjcs" word voor .de oorlog langdurig en met succes opgevoerd- Het werd vcrfilmd, werd de eerste Nederlandse sprekende film. En thans wordt het v/eer ten tonele gebracht met in cen der hoofdrollen Aaf Bouber. Gedurende de bezeltingsUjd was het stuk verboden, zodat or vele jongeren zijn die al kennen zij de bekende wijsjes zoals „de tros wordt losgesmeten" het stuk nog nooit h-abben gezien. Naar wij vernemen, zal het btn- nenkort te Sappcmcer worden opge voerd. VLIEGFRKRUI8 VOOR K.L.iM. VLIEGERS. Door H.M. de Koningin werd het vliegerkruis uitgereikt aan tie volgen de K.L.M. piloten: A. van Oorschot, J. J. Abspoel en J. C. Pool. J J. HONDONG INSPECTEUK K.L.M. VXiIEGBEDRIJF. De heer J. J, Hondong. die in De cember 1934 gezagvoerder was van „De Snip", toen die naar West-Indie vloog is benoemd tot inspecteur van het. vliegbedrijf. LEVEND BONT PER VLIEGTUIG. Twee witte ras-zilverkatjes hebben de reis London—Amsterdam per -K.L. M. vliegtuig gemaakt. Van de huid van de zilverkat wordt het kostbare Chinchilla-bont vervaardigd. BEDRIJFSLEIDER VAN ..STORM" STAAT TERECHT. Voor bet Haagse Tribunaal stand terecht Frederik Luitjes uit Wasse- naar, die bedrijfsleidcr is geweest bij het SS weekblad „Storm" en direc- teur van de uitgcverij „Neder!and en Europa", en nog enige laakbare han- delingen heeft verricht. Hij verklaarde slechts bedrijfslei- der te zijn geweest van de adverten- lie afd. van „Storm". DUBBELE MOORD TEGENOVER EEN POLITIEBUREAU. Tijdens een drukbezochte vlees- en groentemarkt te Bombay-Zuid, war den juist tegenover een politiebu-, reau twee mannen neergestoken. Na hel volbrengen van zijn daad wandolde de inoordenaar kalm weg. PHILIPSFABRIEK IN ZUID-AFRIKA Naar wij vernemen zijn de Philips' fabrieken in Eindhoven van pian een fabriek voor de vervaardigmg van glocilampen tc bouwen tn de Unie van Zuid-Atrika, teneinde te voorzion in de vraas? naar clcclnschc lampen, aldaar In de vtaag naar radtolampen zal zoveel mogelijk worden vootzien door import uit ons land.

Het Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1