Jr Em H I 1 EEM^MIEUWE INDUSTRIE PSaatselijk nieuws. Raadsvergadcring te Slochteren ARTEN -g Eerste Jaargastg WOENSDAG 30 Oct. 1946 No. 26 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING waarin OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 187t EN HET NIEUWS- ENADVERTENTIEBLAD VAN 1888 v I II t WORDT TE HOOGEZAND GEVESTIGD. De Commissaris der Koningrn legt de eerste steer? voor hot Kantoorgehouw. Afscheid W. J. Bouman van de R. H. B. S. te Sappemeer en de G. H. B. S. te Hoogezand. gehouden op 28 October. De heer Tj. Krol neeml afscheid als Burgemeester der Gemeente. GEVEN VAN TE HOGE LONEN IS STRAFBAAR. SPORT KUNST III PI ABONNEMSNTSPRL78 s f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (blj vocrultbetallng). FItfJS DEB ABVERTENTIBS: 12 cent per mm. -Zogen. Klelntjea els te koop, le huur, gevraagd enz. minim. 75 ct. (bij vooruitbetaling). VKSSCHJJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS. Ultgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak ,,Het Nieuwsblad" C.V. Admlnistratie- en Redactieadres: Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214). I,. fi'Vl .i-i j electriciteit wordt betrokken van het ■provinciale net. HOOGEZAND, 26 Oct. Heden hecft hier ier plaatse een gebcurtcnis plaats gehad welke niet alleen van bete'kenis is voor Hoogezand, maar voor de ge- licle VccnkoloniEn en zelfs voor ons gchele land. Door den Commissaris der Koningin in de Provincie Gro- ningen, den heer E. H. Ebels, is de eerste steen gelegd voor het kantoor gebouw van de nicuwe fabriek welke in aanbouw is aan het nieuwc kanaal, naby de Khypslaan, en waar geves- tigd zal worden de N.V. Noordelyke Industrie voor Vczelverwerking. In het hotel Faber hadden zich in de ochend verschillcnde personen ver- enigd. Aanwezig waren o.m. vertc- genwoordigers *.'an Ged. Staten, w.o. de heer Tuin, de Comrn. der Konin gin. de heer Ebels, het gem.bestuur van Hoogezand, verlegcnwoordigers van de Wederopbouwdienst, de Gro- ningse Mij. voor Landbouw en de Veenkol. Boerenbond, voorzilter en hoofdinspecteur van dc Raad van Arbeid, de heer Reinders van het Stroverkoopbureau, de directie van de Twentsche Bank alsmede de rayon- directeur van deze instelling (de emis- sic is door de Tw. Bank verricht), de heer Smid, dir. van de fabriek, aan- nc-mers en de architect Timmers. In zijn openingswoord heetie dc voorz. van de raad van commissa- rissen, Prof, Dr. D. v. Os. de._aamv.e- z.tgen welkom, nn in het bijzonder den Comm. der Koningin, die, zo zei spr. door zijn aanwezigheid blijk gaf van zijn grote interesse in handel en Industrie in deze provincie, Het is steeds hot doel van de NETO geweest het welvaartspeil in Groningen op te voeren, en de aanciacht van haar vroegere leider Prof, dc Langen was gevestigd op stro en op dc Zweedse board-industrie, die als grondstof hout gebruikt." Een comrnissie ging naar dat land en kwam met plannen terug. In Oct. 1941 werd de N.V. Noordel. Industrie voor Vezelverwer king opgericht, nadat in Groningen verschillende personen bereid gevon den waren geld in de zaak te stbken. Ook de bankfirma R. Mees Zonen bleek in de N.V. geinteresseerd Een delegatie toog wedcrom naar Zweden voor de aankoop van ma chines. Doch cen bedryfsvergunning wcrd geweigcrdi omdat men geen Duits kapitaal in de zaak wilde ae- ceptcren. Eerst na de bevrijding-wcrd deze vergunning verkregen. Tot zovcr Prof, van Os. Intussen blykl dat moinentecl het begin, van de productic niet afhankelyk is van de benodigde machinrieen, die tc alien tydc uit Zweden betrokken kunnen wor den, doch van het gereedkomen van de fabriek en die is weer af- bankelijk van het beschikbaar stellen van maternal door de be- voegdc inslanties. Men diene hier te bedenken, dat het benodigde hout in verticn-, verhonderd-, ja raisschicn in verduizendvoudigde vorra wordt terugverkregen uit het eindproduct van de fabriek, de vezelplant of board. Dc vcrvaardiging van dc Vezelplaat. L: H. de Langen vertelde de vcrvaardiging van de plaat. Bij de huizenbcuw bestaat be hoei'te aan een plaat van vrij grote afrnctingen. Aanvankelijk gebruikte men triplex, later het in Amerika uit afval van de rietsuikerindustrie ver- vaardigde cclotex. Sedert 1930 kent men ook de harde en halfharde bouwplaten, mcde vervaardigd. uit hout en houtafval, die groter kwali- teit bezitten als de celotex. De fa- briek te i Hoogezand zal de eerste in de wereld zijn die de bouwplaten van stro gaat fabriceren. Men kan de bewerking van stro in een aantal afdelingen splitsen. Aller- eerst de voorbewerking, zoals reinigen en hakselen. Daarna volgt de verve- zeling, in een speciaal apparaat, yge- volgd door malen en behandeling met paraphine emulsie. Door dit laatsle verkrijgt men een hardere plaat. De virde afdeling is de bladvorming. hetgeen geschiedt in machines, die te vergelijken zijn met een natpartij van een paniermachine. Een strook board komt uit deze machine, die on- middellijk wordt gesneden-. Voor zo- ver het materiaal als poreuze, plaat in dc handel wordt gebracht mpet alleen het water verdampt worden, op een z.g. rollendrager. Het materiaal, dat verwerkt moet worden tot harde platen komt in een. hydrolische etage-pers, uitgevoerd in 20 etages en met. een gewicht van meer dan 200 ton. Twintig platen worden in deze installatie gelijktijdig gedroogd. Door de platen daarna met - warmte te behandelen gevolgd door conditionering, verhoogt men de kwa- liteit. En deze eindbehandeling zal te Hoogezand worden toegepast. Naast de normale p?.a.ten zullen ook bijzondere platen worden vervaardigdi b.v:; 1 zeer sterke platen, die verkre-- gen worden door behandeling met lijnolie. Voor i deze behandeling zal do fabriek worden ingericht. Bijzon dere platen z(jn: ook die; welke tij- dens de bladvorming met - pigment zijn bewerkt hetgeen na persing./cot .uiting komt in een glanzend epper- vlak, dat al naar gelang van^het ge bruikte pigment verschillende klcu- ren kan hebben. De v platen L nioeten tenslotte in dp geweriste maat gezaagd worden. De platen;izijn bijzonder geschikt voor de z.g. „prae-fabricage". Voor de fabriek is eenstoomdruk nodig van 16 atmospheren, .die gepro- duceerd: wordt in' eigen kctel. De Prof. Ir. iets over Nadat professor van Os had gewe- zen op de slechte houtpositie van heel de wereld en in het bijzonder van ons land, merkte hij op dat de platen een deviezenbesparing vormen. Bo- vendien komen ze voor export in aanmerking. Reeds is belangstelling uit het buiteniand getoond. Daarna wandeldc het gezelschap naar het terrein van de uit ge- wapencl beton verryzende fabriek, die een lengte zal krygen van 205 meter en cen breedte van 21.36 M. Het gchele fabriekscomplex zal een oppervlakte beslaan van 9 H.A., een reusachtige fabricks- schoorstccn, geplaatst naast een maehtig fabricksgebouw zal dit stuh van Hoogezand,Waar eens een sicrtuin van de familie Trip was, markeren. Dc Commissaris der Koningin zegt, dat hij gaarne aan de uitnodiging heeft gevolg gegeven, omdat uit zijn aanwezigheid de belangstelling blijkt van de Groningse autoriteiten voor de ontwikkeling van de Indu strie, en omdat hij hulde wilde bren- gen aan hen, die tot de oprichting en bouw hebben medegewerkt en in het bijzonder aan den voorz. en seer, van de raad van commissarissen der N.V. Prof, van Os en Prof, de Langen, die lijdens de bezetting niet getwijfeld hebben aan de herrijzenis van ons land, en die toon reeds hebben ge- werkt aan de herbouw. Aan Prof, de Langen bracht hij bovendier, hulde voor zijn ondergronds werk in be- zettiogstijd. De NETO heeft het werk voorbereid, het particuller initiatief heeft het werk overgenomen. Hel Provinciaal bestuur zal de industrie zoveel mogelijk steunen met goede wegen en kanalen. Spr. hoopte op een vlotter; medewerking van Rijkswege aan de provincie. Wei moeten wij bedenken dat wij in een arm land leven, terwijl alles bij elkaar millioenen zal kosten. Maar millioenen besteed aan de welvaart des lands, en in he/, bijzonder van de* Groninger Veenkolonien zijn goed besteed. Als stro-afnemer -is, de fabriek be- langrijk voor de landbouw, terwijl haar product van betekenis is voor de wederopbouw, het is een vol.waardig product, ook bestemd voor de ex port. De fabriek is een bewijs van Groningse energie en doorzettings- vennogen. Spr. besioot met de-wens dat het de fabriek goed zou gaan, dat zij een bouwsteen zou zijn in het ge~ bouw van de Nederlandsc welvaart- Daarna volgde de symbolssche eer- ste-stecnlegging. Tijdens de gezamenlijke lunch,-die daarna in het hotel Faber werd ge bruikt werd door verschillende spre- kers het woord gevoerd. De heer DOPPINGA, voorz. van de bedrijfschap Stro en Hooi, wees op het belong van de fabriek bij de ver- werking van het stro-overschot, dat daardoor zijn waarde behouat. De heer A. KLOK, wnd. burge- meester van Hoogezand achtte de op richting van de fabriek van - het grootste belang voor de welvaart en bloei .van Hoogezand. Hij hoopte dat kennis, energie en doorzettingsverrno- gen .de exploitatie zouden leiden en vvenste de ondernemers namens de gemeente veel succes. Hij vertrouwde op de medewerking van de weder opbouw bij het huisvesten van de ge- zinnen, die zich in verband met de nieuwe fabriek hier zouden vestigen. Nadat de heer SMID, directeur van de fabriek gesproken had over de gunstige perspectieven, en de toepas- sing van het board gaf hij enkele be- langwekkende cijfers: De productie van de fabriek is per jaar 10.000 ton hard-Board en 8000 ton. poreus Board. {Een ton bestaat uit 280 M2.) De heer HINTZEN, die tijdens het laatste gedeelte van de lunch als voorz. fungeerde, daar prof, van Os wegens werkzaamheden elders moest vertrekken, bedankte de sprekers. Na hem sprak nog de architect, de heer TIMMER, die zei, dat men 4 'r. inaand bezig was, doch dat reeds een achterstand was ontstaan op het sche ma. Hij hoopte evenwel de bouw tc-t een goed einde te brengen, Ten slotte volgen hier nog enkele gegevens: Aannemer van het kantoor gebouw is de fa. Bousenva te Haren, van de fabriek de fa. Gebr. Reinhart te Groningen en de N.V. Ingenieurs,- Bureau voor Bouwnijverheid Oegstgeest. In tota.al wordt bebouwd een oppervlakte van 11.000 M2., ge- bouwd worden gebouwen die een tq.- tale inhoud hebben van 8500 M3. Maanaagmorgen heeft de heer HOOGEZAND. Zaterdag had de W. J. Bouman, die tot leraar in den Haag werd beoemd, in het gymnas- tieklokaal van de R.H.B.S-, alhier, TENTOONSTELLING „GRONlN- GENS VERZET" GEOPEND. Zaterdagmiddag is de tentoonstel- ling ..Groningens Verzet" geopend. Bij de openingsplechtigheid waren o.a. aanwezig de Commissaris der Koningin in Groningen, den heer E. H. Ebels en de burgemeester van de stad Groningen, de heer Cort van der Linden. Het woord werd gevoerd door Ds. Gootjes, wiens beide zonen wegens illegaal werk door de nazi's werden omgebracht. 70-JAItIGE ECHTVERENXGING. Op 26 October had iederecn op Ter- schclling die een vlag bezit, deze uit- gestoken, want het echlpaar Bakker—- Doeksen vierde op die dag de niet alledaagsc gebeurtenis van het 70- jarig huwelijksfeest. Vrouw en man zijn beide 90 jaar. De laatste v/as van 1901 tot 1925 raadslid en wethouder. Op de receptie waren ongeveer 40 kinderen, klein- en achterkleinkinde- ren uit alle delen van het land aan wezig. JODIN VOOR BUZ. GERECHTSHOK zy verraadde haar Geloofsgenoten. Een 20-jarig Joods meisje, gekleed in een vlot manteipakj'e nam plaats in de beklaagdenbank van "net Am- sterdamse Bijz. Gerechtshof. Het was Therese M. J. Joseph uit Amsterdam, een modetekenares, geboren in Bres- lau. Therese was spionne bij de S.D- Zij heeft Joodse Nederlanders verra- den aqn den vijand. Voorts heeft zij zich meerdere malen laten opsluiten in arrestatielokalen voor Joden, en heeft dan de gesprekken die deze on- gelukkigen voerden aan de S.D. door- gegeven. Therese is de jongste telg van een familie uit Venlo. De vader en haar broer waxen reeds eerder als spionnen bij de S.D. werkzaam, 20- dat de familie leefde van verraders- penningen. De adv; fiscaal sprak van het meest perfide en schandeiijk verraad en eis- te 15 jaar gev-angenisstraf met ont- zotting uit de openbarc rechten voor het leven. De notulen der- vorige vergadering worden, na een wijziging op verzoek van den heer Doornbos, goedgekeurd. Nadat de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde i-aadslid dc heer Hol lander, doorde daartoe aangewezen comrnissie zijn onderzocht en in orde bevonden, wordt deze als zodanig ge- Installeerd. Bij de ingekomen stukken is o.a. een schrijven van Ged. Staten naar aanleiding van een beroepschrift van het bestuur van de Bijz. school le Schildwolde, waarin zij in beroep komt tegen een besluit van de Raad; waarbij afwijzendwerd beschikt op een aanvrage ora gelden, voor hel be- tegelen van het. schoolplein. Het be sluit wordt gedeeltelijk vernietigd, terwijl het bestuur in de gelegenheid wordt gesteld een gedeelte van 200 M2. te betegelen. Aan'Mej. Mulder wordt op haar verzoek ontslag ver- leend" als onderwijzeres aan de p.l.s. te Overschild, in verband met een be- noeming naar elders. Het vermenig vuidigingscij f er voor de' 1 ondernemingsbelasting voor 1947 werd bepaald op 2.4. De rekening ontvangsten en uitgaven over 1944 worden, met een nadelig saldo van f 57573.32 goedgekeurd, Goedgekeurd werd een voordracht van B. en !W. tot instandhouding van de o.l-s. te Woudbloem. - Wegens daling van het gemiddeid aantal leerlingen over het jaar 1946 van de o.l.s. te Borgweg en Woud bloem, werd aan a;n heer M. Doorn- busch en Mej. H. L. M. Vegter, met ingang van 1 Januari 1947,-eeryol ontslag verleend als leerkrachten aan bovengenoemde, sciiolen. - Aan het slotwerden door de heren Watermulder,;Elema en Boerema en kele vragen,aan B. cn W. gericht, wel ke door den Voorzitter werden be- antwoord, Hierna werd door, den Voorzstter met enkele gcvoclyolle woorden af-r scheid genomen, waarin hij zich spe ciaal richtte tot de wethouders, raaas- leden, ambtenaren en de gehele be- volking, welke toespraak werdbe- antwoord door de wethouders, do her ren Riepma (P. v. d. A), de heer Ele- ma (P. v. d. V.), de heer Scheidema namens de rechtse fractie's, de heer Watermulder namens de C.P.N., de met ziekteverlof zijnde secretaris on de f. secretaris. Alle sprekers getuigden van de bui- tengewone kwaliteiten van den heer Krol als burgemeester, als voorzitter van de Raad, als chef c-n als mens, Ten slotte beantwoordde de heer Krol de sprekers en zeide dat het voor hem een erezaak was wanneer hij in de toekomst, als kamerlid, nog iets voor. de gemeente Slochteren kon doen. afscheid genomen van leraren en leerlingen van deze instelling. Naast de leraren en leerlingen waren aan wezig de burgemeeter der gemeente en de Gem. Comm. voor Toezicht op het M.O., bestaande uit de heren A. Kamps, Ds. R. de Zeeuw en H. Beek- huis. Toen de heer Bouman door Mej. Abbring Hengst werd binnengeleid zongen' de leerlingen staande een Frans lied ,.Mon ami Pierrot". De heer J. K.-v. Leeuwen, dir. der school opende de rij van sprekers. Hij dankte den scheidenden leraar, mede namens den inspecteur van het M.O., de heer C. de Bruin, voor het geen hij gedurende de 26 jaar, dat hij aan de H.B.S. verbonden was voor deze school heeft gedaan. Spr. bood hem namens de gezamenlijke leraren een tokening aan gemaakt door den vriend van den heer Bou man, de heer G. J. van der Linde, De burgemeester, de heer A. W. Stronkhorst, dankte den heer Bou man namens het gem.bestuur voor de. vele Giensten die hij in zijn ambtsperiode van 26 jaar aan de" R- H.B.S. tc Sa.pperneer heeft verleend. De heer Azing Kamps'feliciteCrde de scneidende leraar met zijn benoe- niing in den Haag. Vervolgens sprak een coliega, de tekenleraar G. J. v. d. Linde, die dankte voor de vriendschap en enige voorvallen uit het gezamenlijk le- raarsbestaan ophaalde. Namens de leerlingen bood E. Mandema den heer Bbuman een vans aan. Daarna nam de heer Bouman het woord. Hij' wees crop, dat afscheid nernen steeds een pijnlijke geschicde- nis is. Allen die gesproken hadden dankte hij voor hun vriendelijke woorden en spoorde de leerlingen aan tot werken en zicii nooit te laten ontmocdigen. Ten slotte zongen de leerlingen, evenals de eerste maal ook nu weer onder leiding van Mej. A. M. Ab bring Hengst, thans ,,1' Oiselet a quites ses branches", waarna de heer Bouman iedere leerling persoonlijk de hand drukte. Zatedag had de heer Bouman reeds afscheid genomen van leraren en leerlingen van de G.H-B.S. te" Hooge- van zand. Bij mondc van den wnd. direc teur Drs. P. Bruins werden namens de collcga's en namens B. en W., die door ambtsbezigheden waxen verhin- derd en namens ouder- en toezicht- commissie, hartelijke woorden gespro ken van %yaar<3ering en'dank, hetgeen door den leerling G. Slim geschiedde namens de leerlingen. De sprekers lieten hun - woorden vergezeld gaan van sloffeiijke* blijken van waarde- ring. SAPPEMEER. Na .het vertrek van Ds. C. A.Schenk heeft de Ned. Herv. Kerk te Sappemeer geen vaste domi- ne meer gehad. Thans heeft Ds. Meyer-Dt/es Zondag zijn intrede ge daan. Hij werd bevestigd door Ds. Schmidt uit Hoogezand. De heer W. J. Kliphuis, lid van de kerkeraad sprak hem toe, a'lsmede de voogd, den heer H. Beekhuis. Door het Ned. Herv. Kerkkoor werd het ,,Sanctus gezongen. Het toneelgezelschap ,,D.V-S." gaf Zaterdagovond in 't cafe Vroom een uitvoering. Opgevoerd werden „Op Roege Horn" en „De Konkerent". Er was veel belangstelling. In een in 't hotel „Struv6" ge- houden vergadering van de supporters ver. ,,H. S. C.", rverden tot bestuurs- ledcn benoemd de heren S. Meelker (voorz.), H. Schoester (seer.), E, Prijt (penn.), J. Uildriks, G. Hesse, W. Sprlk en A. van Bon. Ten bate van de Stichting Her- stellingsoorden werden Maandag in het hotel „Struv6"-twee filmvoor- stellingen gegeven. De vertoonde films hadden betrekking op de jongste oorlog. De heer W. Grotenbreg hield een causerie, waarin hij o.m. sprak over de Engelse opinie over Neder- land. Hoewel de" middag (kinder)- voorstelling goed bezocht was, was er 's avonds weinig publiek. plaatselijke afd.' van de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders een vergade ring belegd in cafe Dijkslra voor het personeel van de strocartonfabriel Hooites Beukema. De districtsbestuur- der G. Timmermans schetste de in de laatste maanden behaalde resultaten, en gaf een overzic'nt van de lonen, die bij de eerste actie waren vastge- steld. Op de Kalkwijk is een koe, toe- behorende aan den heer Dieterman, door tot nog toe onbekend gebleven personen in de weide geslacht. Uit het achtergebleven gebeente blijkt. dat de daders in het slachte niet onbedre- ven zijn. Het Wate'rschap .AVallen Hooge zandMartenshoek Z.z." vergaderde 25 dezer. Uit de rekening en verant- woording 19451946 blijkt dat de in- komsten bedroegen f 5057.73 en de uitgaven f 205.16 (batig saldo I 4852.57) De begrctting over 1946—1947 werd voor inkomisten en uitgaven vastge- steld op f 6500.de omsiag per sterkkende meter op 1' 0.80, Het be- stuurslid P. v. d. Woude werd herko- zen. In de vacaturc G. Veldhuis werd voorzien door de verkiezing van den heer J. Bos. WESTERBROEK. Vrijdag werd voor landbouwers en andere belang- stellenden i.n het cafe Smil de kleu- renfilm gedraaid ,,Waar de boer be lang in stelt". De film betrof het .vee. Men zag veemarkten, hengsten enz. ENGELBERT. De Bond voor Steats- pensionnering organiseerde een feest- avond voor ouden van dagen in cafe Tuinema. 140 oudjes waren aanwezig NOORDDIJK. De opbrengst van de collecte „Prins Bernhardstichting" be- droeg f 71.28. ZUIDBROEK. Hotel Dost v/h Them- men werd Zaterdagavond geopend. De burgemeester alsrnede afgevaardigdei van diverse organisaties voerden het woord. Na afloop van het oflieiele gedeele werd de.avond op gezellige wijzc verder doorgebracht. Zaterdag werden in ,,Ons Gc- bouw" twee opvoeringen gegeven van de operette „Repelsteeltje door per soneel en leerlingen van de o.l. school aan de Heiligelaan, een voor kinderen en een voor ouderen. De gemaakle onkosten werden gedekt door de en- trfeeprijzen. Een verloting ten bate het --kleuterschoolfonds- brachs f 90 op. In verband met het Zuiverings besluit werden bij 't Kantongerecht al hier de-volgende ontslagen verleend: K. de Lange te Zuidwending als 2c lid in de pachtkamer; E. Boerma, Borgercompagnie als plv. van het le lid in de pachtkamer; LGendz, Slads- kanaal als plv. van het le lid in de pachtkamer. MUNTENDAM. Donderd'agavond vergade de in 't. cafe Bosscher de Supportcrsver. „Muntendam". Het bestuur werd samengesteld uit de heren B. Duit (voorz.), G. Snijders (seer.), J. Boiten (penn.), D. Loots en F. Nuyer. In een testavond voor de leden van de v.v, Muntendam werden de spelregels uitvoerig besproken. Bij enige schapen is de ge- vreesde schapenschurft geconstateerd. Het, blijkt dat de fietsen die als ontvreemd werde gnreld bij het cafe Ziclstra, door de politie in be- slag werden genomen wegens onbe- heerd staan. De economische rechter te Amster dam is de strijd begonnen tegen hen, die de loon- en prijspolitiek van de regering saboteren door het betalen van te hoge loncn. Reeds stonden 18 personen terccht, tegen wie hoge straffen werden geeist. Nog honder- den personen zullen vervolgd warden. VOETBAL: In de eerste klasse is de wedstrijd HSCAchilles afgelast. In de tweede klasse B heeft Hoo gezand zijn eerste verliespunt ge- boekt. Met 22 werd gelijkgespeeld in Winschoten tegen W.V.V. Ondanks de cngunstige omstandigheden stond dc wedstrijd op een behoorlijk peil. Hoo gezand ncemt direct hot spel in han- den, rnaar het goede schot wi! niet komen. Bii WW komt dit we!. Tie- scheffer brengt de stand op 10. nog voor de rust vergroot tot 20. Na de rust is het afgeloper. met WW. Hoogezand komt steeds moor opzetten en jmnten kunnen niet uit- blijven. Hekert bracht de stand op 21 en Werkema op 22." FVV heeft het. in dc uitwedslrijd tegen Helpman tot een 25 over- winning gebracht. Direct na de af- trap komt Helpman in de aanva! en zij hecft succes (10). Na 10 minu- ten muakte Schreyer het eerste van de 5 door hem gemaaktc. doeipunten. Geleidelijk werd de score opgevoerd. De ruststand was 14. Na de rust zakte het peil, mede door de giad- heidheid van het terrein. FVV maakt nog een 5e doelpunt en ook Help- man werkt 2 min. voor het einde de bal nog eenmaal in het net. In de uitwedstrijd tegen Zwarie- rneer heeft Zuidbroek het loodje njoe- ten leggen. Zij verloor met 16. De strijd tussen Muntendam en Ap- pingedam werd gestaakt. DE UITSLAGEN. District V le kl.: LeeuwardenVe- locitas 22; EmmenBe Quick 03: GVAVHeerenveen 28; SneekFri- sia 32. 2e kl. B: ZuidbroekZwartemeer 1—6:. .Helpman—FVV 2—5; GRC Noordster 21; WWHoogezand 2—2. Overice wedstr.: HSC 2Achilles 2 43; BellingwoldeKwiek bij 20 door Kwiek gest.; HarkstedeOZW 5—1; Westerbroek 2—GVAV 6 7—1: Westerbrcek 5—Gideon 3—8; HSC 3— Zuidbroek 2 25; Veendam 4 Froombos .43; Hurry UpHSC 4 04; Zuidbroek 3Muntendam 3 4—10; WEO ;3—Siddeburen 2 3—0; FVV 3Noordbroek 3 55. Juniores: Pekelder BoysMunten dam 08; HoogezandHSC 2 6O; Kwiek—FVV 10—1. HANDBAL. Zondag was voor WIK een goede dag. Dric elftallen wonhen, deze elf- tallen zijn nog zonder puntenverlies. -Het waren de dames, die Noordbroek met 6—0 klopten, het eerste Heren- elftal dat uit tegen Quick met 23 won en het. tweede dat op HVF een 21—3 overwinning behaalde. Verder wonnen de beide herenploc- gen van Inst. Honimes van HCW. Het eerste met 14, hc-t tweede met I7. WANDELSPOUT. „HS"' heeft drie wandeltochten uit- geschreven, waarvan de afstanden evenredig zijn met de leeftijden van de deelnemers. Zondag vond de eerste tocht piaats. Er ware geen uitvallers. BE NIEUWE POSTTARIEVEN. 1 November trede.n de nieuwe posttarieven in working. Denk er met ingang van die datum daarom dm; dat de frankering, zoals die lot nu toe gold, onvoluoende is. FEUILLETON. „En ik heb twee duiven en cen hok vol konijntjes," schreeuwde de ander. Zij stommelden en woelden, maar kwamen toch eindelijk alien behoor lijk op hun plaats ora de lange tafel. „Ben jullie alien bijeen?" vroeg de moeder. En rondkijkende telde ze hardop; „Een, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven; ja, ze zijn er." „Je bent nummer acht," jubelde de eigenaar van twee duiven en een heel hok vol konijnen. Hector zat voorbeeldig stil en de kinderenstopten hem ter beloning neimelijk de beste stukjes van hun boterham toe. „Het is hier veel prettiger dan bij diemevrouw van den dokter," zei Mara onder het eteri. ,;En Albert is er niet", zuchtte. zij met voldoening- 's Middags ging de pachteres naar het dorp. Zij liep regelrecht naar het huis van den dokteren mevrouw ontving haar. Onomwonden vertelde de goedhartige vrouw.; het verhaal, dat de kleine Mara haar gedaan had. Mevrouw hoorde het alles kalm aan, met de~ haar eigen onvsrschillig- heid.Toen deboerin uitgesprdken had, stond zij op. ,,Zij is dus bij u?» Ik denk dat zij daar liever zal zijn dan bij ons, want, zij is daar veel vrijer. Het is heel vriendelijk-van u, dat u zich al die mocite heeft gegeven. En ik zal er den dokter over spreken." - Daarmee ging de pachteres; weer heen. En inmiddcls had Mara een heer- lijke dag. De kinderen uamen haar overal rriee heen; alles moest zij zien en be- wonderen en 's avonds speelden zij onder de grote oude notenboom. Zij was semmige ogenblikken wer- kelijk gelukkig en vergat het graf op het kleine kerkhof. Maar iang duur- dc dat niet. Toen het schemerde, ontwaaktc weer haar "droefgeestigheid. Zijzat onder de boom, met Hector dicht naast zich. De kinderen zaten om haar heen en zwegen, omdat Mara zo mooi gezongen had voor hen en nu zo stil voor zich heen zat te kijken. „Ach, die arme Mara, haar moeder was dood." De eerste ster-verscheen en de kin deren wezen haar elkander. „Zou daur nu de hemel zijn, Ma ra? Zou 1?.'' moeder daar bij die ster zijn,heel hoog?7 vroeg de kleinste. ■Mara' zat bleek en stil ineengedo- kenzij was treurig en keek met vochtige 0gen haar trouwe hond aan. Mara was nog geheel vreemd onder de dartele, gelukkige kinderen. Die kinderen staarden schuw op haar treurigheid en zij echter begreep hun vrolijkheid niet goed. Zij zijn met hun alien en wij maar alleen, Hec." fluisterde zij eindelijk haar hond in. S Had zij nu haar boeken maar gehad, dan had zij kunnen gaan lezen; dat was zo prettig. Dan vergat zij alles. Maar haar kleine boekenschat lag in het huis van den dokter, boven, in het kamertje op de zolder. Die boeken betreurde zij, zij miste ze als vrienden. De volgende morgen was zij om vier uur buiten. Zij had de pachteres willcn helpen met het huishoudelijk werk, maar de vrouw zond haar met de oudste kin deren demoestuin in. „Jou, kleine kleuter, won je nu al een oud vrouwtje wezen. Ga maar spelen, meid, en neem er vandaag nog maar eens een prettig dagje van." „zij komt toch al genoeg tckort'V dacht de goedhartige boerin en zette de koffie, terwijl zij nu en dan eens door het venster in do tuin keek. Toen zij hun morgenboterham aten, kon Mara zich niet weerhouden op- nleuw haar hulp aan te bicden. (Wordt vervolgd). Het aan dcalnemers bedrocg 109. Aan hen die met succes aan de 3 toch- ten deelnemen zal een medaille wor den uitgereikt. RILJARTEN. De Biljartver. ,,Foxhol" hield haar eerste wedstrijd in cafe Lammers. Winnaars werden de heren K. Pot, A. Broekema, B. Broekema, Doesburg, van Weren,, Bos, F.. v. Kalsbeek on Topper. CONCERT DOOR ..ORPHEUS", in het hotel Faber. Er zijn enige maanden verlopen sinds de vorige uitvoering van be Orkestvereniging ..Orpheus", en deze tijd heeft men gebruikt om een ge heel hieuw programma in te stude- ren. Zaterdagavond werd ons een pro gramma voorgezet, waarin de klas- sieke nummers domineerden. Op het. programma vinden wij namen als Mozart, Beethoven, Tschaikowsky, Rossini. Maar ook liefhebbers van de lichtere muze werden niet geheel te- leurgesteld, want er werden ook enige marsen van Blankenburg en delen uit „Die Czardasfttrstin" van Kalmann uitgevoerd. Er was een grote belangstelling en de bezoekers kunnen tevrcden zijn. „Orpheus" heeft ons cen goed concert gebracht waarin de musicale kwali- teit zijn hoogtepunt had in ,,Reve An- gelipue" van Rubinstein. Het publiek toonde zich tevreden en beioonden de musici met een hartelijk applaus ,en deze op hun beurt be ioonden het publiek met een extra nummer. Ten slotte nog dit:: Op het program ma was het verzoek gedrukt tijdens het concert niet te roken. Toch is er gerookt, tamelijk veel. Is het dan be- slist noodzakelijk te dampen indien men een concert of toneeuuitvoering bezoekt? H. B. HAAR SCHULD GEBOET in het ..Parkhotel". Deze dorpstragedse is op goede wijze vertollct door het Noord-NcdCr- lands-Toneel. Aandoenlijk was de sce ne toen de dochter Truus (Suze Le onard!) den matroos Geert van Broest (John Smith) afwijst. en haar schuld bekent aan haar ouders. Hier kwam het dramatiseh talent van/dit gezel schap; goed uit. Uitstekend spel gaf ook Tom Hart. Een beetje minder ruwe taai zou geen weelde geweest zijn. Drinken vissers bij een ver jaar- dag een gehele fles drank alleen leeg? Ket minst beviel wel het spel van Frans Hart Jr. Het was te kouc, niet los genoeg. Zoals gezegd, "net geheel viel in de smaak. t 1*'

Het Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1