mm8m V- m: Over Bloemsn en Planten. Stalin antwoordt aan Churchill en noemt hem een Oorlogsophitser. FOTO's VAN AMERIKAANSE STEDEN. Het voor en tegen van de Grenscorrecties. De Borrelprijs zakt, de zorgen stijgen, Eerste jaargang ZATERDAG 1946 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN WAARIN OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 No. 27 NOORD- EN ZUIDBRCEK MUNTENDAM VEENDAM OMGEViNG 1888 Uitzendig van Dienstplichtigen naar indonesie. LANDBOUW. De besiaansmogeiijkfieid voor den kleinen Boer. ABONNEMENTSPKIJ3 f 1.23 p. kwartaal. Franco p. post t 1-30 (bij vooruitbetallng). PRIJS DER Ai?¥KRTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Xielntjes als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 73 ct. (bij voorultbetallng). VERSCHIJNT WOKNSDAGS EN ZATERDAGS. Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Admin is tratie- en Hedactieadres: Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214). Stalin heelt geantwoorri op hem door United Press gestelde vrb- gen, en in wezen behelst dit antwoord van het Russische staatshoofd een antwoord aan Churchill. De vorige week stelde Churchill aan de Engelse regering de vraag of het waar is, dat 200 Russische devisies op ooriogsvoet in Europa gereed staan. Het spreekt vanzelf, dat de Engelge regering hier niet ja of neen kon antwoorden. Maar 'net was Churchill niet zo zeer ora een antwoord te doen. Hij wilde Europa wijzen op het ge- vaar (naar zijn mening dan) dat Euro pa uit. het, Oosten bedreigt. En in dat opzicht is de Engelse staatsman vol- komen .geslaagd. Een golf van vrees. en wantrouwen is door de wereld ge- gaan en wat erger is de verhouding lussen de Westerse mogendheden en het Russische. blok is er zeker niet beter op geworden. Wij weten weinig van de -toestan- den in het'Oosten van'ons wereld- deel, maar-zeker is toch, <dat' Rusland niet in mindere mate heeft ge- demobiliseerd dan Engeland en Ame rika. •V Volgens Stalin bevinden zich slechts 60 Russische devisies (een Russische dcvisie is ongeveer de helft van een Britse) in Europa, en niet op ooriogs voet. De 60 devisies zullen binnenkort tot 40 worden vcrminderd. Stalin ver- klaarde verder, dat er naar zijn me ning geen sprake is van een verhoog- de spanning tussen de V.S. en Rus- land. Een bedreiging voor de yrede achtte Stalin de oorlogsophitsers, en als cerste daarvan noemde hij C'nur chill, zijn vroegcre bondgenoot. Bij de jongste rede van Bevin is icomen vast to staan, dat Churchill geheel achter de buitenlandse politiek van de labour-regering staat. Toch' heeft Stalin niet over Bevin als oorlogs ophitser gesproken. Intussen blijft de situalie nog steeds troebel. De spanningen worden wei nig ^minder. De belangstelling heeft zich van Parijs naar New York ver plaatst, van de internationale vredes- eonferentie naar de assemblee der V.N. waar men thans in de algemene beschouwingen aan het spreken is over het recht van veto van de groten en over de Franco regering. Over dit vetorecht is 't laatste woord nog niet gezegd, want straks zal het ook nog door Cuba en Australie ter sprake worden gebracht. - Voor de assemblee. is de belang stelling van, de wereld eehter .niet zo groot als voor^de bijeenkomst, die de vier groten te New York zullen heb ben,. en waarin nietalleen de vredes verdragen met de satelieten zullen DE CYCLAMEN ALS KAMERPLAXT De Cyclamen is een dankbare winter bloeiende kamerplant. Staat ze in een Icoele kamer, dan kan men maanden van haar bloemenpracht genieten. Wie Cyclamen koopt dient erop te letten clat de plant gedrongen gegroeid moe.t zijn, een stevig bladerendak de pot van boven behoort af te sluiten en de bladeren geen slappe stolen hebben. Bovendien is het van belang, dat de plant weinig open bloemen heeft, maar veel knoppep in alle stadia van ontwikkeling. opdat zo'n plant niet in eens ove'rdadig bloeit, maar in vei;- loop van maanden een bevredigend aantal bloemen zal voortbrengen. De Cyclamen houdt niet Van een warmc kamer en voile zon maar wel van licht. In deze tijd is een plaatsje voor het raam- in het Zuiden of Westen aan te bevelen. In kamers -metcen- trale verwarming voelt de cyclamen zich niet op haar plaats. Beter gedijt ze in matig door kac'nels venvarmde kamers. Het gieten is een belangrijke zaalc. Men geve de plant warm en bij kou- de zelfs heet water op het schoteltje, dat daarop vanzelf lets afkoelt. Een hogere temperatuur dan 40 graden kan de cyclamen niet verdragen. Het dopen der plant is niet aan te raden, omdat de cyclamen dan licht teveel water opneemt. Waarschijnlijk komt de vraag bij den1' liefhebber, waarom juist warm water moet worden gege- ven. Dit is noodzakelljk, omdat in een koele omgeving kam'erplanten anders niet genoeg water opnemen. In k.oude kamers geeft men twee of drie keer per week water, waarin 66n keer per week een weinig kunst- mest is opgelost.... Is de grond nog vochtig dan is gieten niet nodig en zelfs schadelijk. Wordt de plant te droog dan gaan bladeren en bloemen slap hangen en buigen zich' vaak over de pot, De plant is dan nog te redden door haar te dopen in lauw warm water. Geeft men teveel water dan is het gevolg, dat de bloemen en knop- pen bij de basis, rotten. Er ontsiagt een slijmerige massa en de plant is geheel verloren. Is het water te ko'ud dan worden de bladeren geei. Heeft het gietwater een half uurlje op het schoteltje gestaan dan wordt het weg- geworpen. Na de bloei zet men de plant meer in de zon, het gieten wordt minder' en houdt eindelijk geheel op. Dien- tengevolge verdort het blad en - valt af. iN'u laat men. de knol plm. veer- tlen dagen geheel met rust. Dan ver- wijdert men de bovenste aarde.orri de knolen vervangt die door voedzame aarde. De knol mag niet uit de pot genomen 1worden. In het laatst van Mei zet mon de Cyclamen buiten op een niet te zonnige plaats in het voile licht. Eens per week bloemen- mesl- (eentheelepel opgelost in een liter'water is voldoende sterk) of een beetje gier is zeer aan te: bevelen. v/orden besproken, maar waar ook de inleidende, besprekingen zullen wor den gevoerd over het vredesverdrag met Duitsland. Tot nu toe is Duitsland steeds een geschilpunt geweest tussen de mogendheden. Tot samenwerking van- de verschillende zones, met uit- zondering van de Amerikaanse en de Britse, is het nooit gekomen. Door Rusland zowel als door de Westerse mogendheden wordt getracht Duits land tot zich te trekken. Rusland trachl invloed-te krijgen door middel van de Communistische Eenheidspar- tij. Engeland en Amerika willen een centraai bestuurd, federatief Duits land, dat van hen afhankelijk is.'IZo is Duitsland, een jaar na de ineenstor- ting van Hitlers Rijk, terwijl het vre desverdrag nog gesmeed moet wor den, een politieke factor gaan vormen van belekenis. Ten slotte vallen nog te vermelden de verkiezingen in Bulgarije, waar "nec ..Vaderlandse Front", dat op Commu nistische leest geschoeid is, een abso lute meerderheid heeft behaald. Van de 465 zetels in het parlernent krijgen de niet Communistische partijen er slechts 101. Het is tot nu toe niet be- kend of Engeland en de Verenigde Staten deze verkiezingen zullen er- kennen. 's#| Dcsbctreffcnde groiulvvetswijziging door de Tweede Kamer aangenomem. Door de Tweede Kamer is met 84 te- gen 9 stemmen (tegen de communis- ten) een grondwetswijzigng aanvaard, welke het mogelijk maakt, dat dienst plichtigen, die niet vallen onder de groep dienstplichtigen ter zee, be- stemd om te dienen In en buiten Europa" krachtens een wet naar Ne- derlands-Indie. Suriname en Curagao worden gezonden. Het denkbeeld van de regering om een kamer voor grondwetsherziening in het leven te roepen, waarvoor een 2/3 meerderheid nodig is, werd ver- worpen omdat het slechts 57 van de 93 stemmen haalde. FLITSEN VAN DE VERZETSTEN- TOONSTELLING. VAN FIERHEID, MOED EN KRACHT. Deze woorden van het vlaggenlied heeft do Commissaris der Koningin; Linthorst Homan, wel heel goed be- grepen. Op 10 Mei 1940^ bij het bin- nenrukken der Duitsers* weigerde hij den Ortscommandant van Groningen, Graf von Bohnin, de hand te geven, hoewel hij hem heel g<5ed kende van voor. de oorlog. En op de Verzetstentoonstelling hangt een bekendmaking gedateerd 3 Juni 1940, dat is dus 19 dagen na de capitulatie, waarop fier bij de onder- tekening staat vermeld: Commissaris der Koningin in >dc I'rovincie Groningen. DURE PAPIERWAREN IN GRONINGEN. Van de 47 winkels in papierwaren welke te Groningen gevestigd zijn, bezocht de prijzencontrole er op een dag 25. Het bleek, dat niet minder dan 24 de prijsvoorschriften hadden overtreden met, een. gerniddelde van ruim.;100 Bij twee winkels, waar-, van een cen niet geoorloofde winst van ongeveer f 10.000 had gemaakt, werd do gehele voorraad in beslag genomen. 'T STANDPUNT VAN NEDERLAND, BELGIc EN LUXEMBURG ten aanzien van de Duitsc kwestie. Volgens A.F.P. zou- het Britse de- partement van Buitenl. Zaken zich tot de regeringen van Nederland, Belgiii Luxemburg hebben gewend, met ver- zoek het standpunt van deze lander, ten aanzien van de Duitse kwestie kenbaar te malcen. TRAGISCH. ONGEVAL. Bij het dorsen viel een 62-jarige Zeeuwse landbouwer in de dorstrom- mel. Het slachtoffer, dat lid was van de gemeenteraad van BiggekerkejTid van het provinciale kerkbesuur en be- stuurslid van vele verenigingen in Zeeland, werden de beide benen afgerukt. Hij overfeed onmiddellijk. KLAPROZENDAG. Op 11 November' is het klaprozen- dag: de dag van de oorlogsgraven. Op de dag van de wapenstilstand van da ocrlog 19141918 zuiien dit jaar ook Nederlanders zich met eeh kaproos tooien, daarinede onze eigen doden en die onzer bondgenoten erend. De opbrengst v?n de verkoop der klapro- zen komt ten goede aan niet kapitaal- krachtige betrekkingen van gesncu-j velde soldaten. Over het onderwerp ,,Klaprozen- dag" (Poppy-day) zal Generaal Win-; kelman op 10 dezer, in het programma, der Ned. Strijdkrachten, voor de radio spreken. WAT IS GESCHIEDENIS? „De Linie" verhaalt hoe Hesketh Pearson, de levensbeschrijver van;, Oscar Wilde, dezen auteur de volgendc? definitie van geschiedenis laat geven: ..Geschiedenis, is het verhaal van de dingen. die niet hadden mogen jf.ebeu^ ren". Als men ziet hoe onze geschio-i denisboeken volgestopt zijn met veld-j, slagen, rampen en schandalen, is men geneigd te geloven, datOscar Wiide; gelijk heeft gehad. ■- HET ZWAKKF, GESLACHT KAN i. STERK ZIJN. De British Empire medaille is uitge- reikt aan een vrouw, Mej. J. B. Flety cher. Deze 30-jarige Canadese vrourv voerde het commando over cen Ja panse eenheid en had de leiding over een evacuatiekamp met 2000 geinter-f neerden op Sumatra, dat zij met sue-- ces beheerde, ondanks de Indonesi- sche tegenwerking. j De Japanners, die zij voor de con-i vooien gebruikte waren zo van haar onder de indruk, dat hun bevelheb-r ber haar zijn 300-jarig familiezwaard ten geschenke aanbood. Een deputa tie der soldaten kwam haar vertel-? len dat zij het een eer vonden haar te dienen. Een der soldaten vcrtelde haar, dat zij de eerbied van alien had gewonnen, doch dat zij hadden beslo- ten nooit een Europese vrouw te trouwen, omdat deze to ,.stoer" zijn. In April 1945 wercl zij overgc-, plaatst naar het SEAC, zij landde op Sumatra en kreeg de opdracht de gei'nterneerden uit het kamp bij Par, dang te evacueren. Zij kwam er, voordat de troepen er waren. De In- donesiers legden haar moeilijkheden iri de weg. Daarom wandelde miss Fletcher rechtstreeks naar het Japan- se hoofdkwartier, en toen zij daar vandaan kwam had ze een convooi bij zich van 15 trucks, dat later werd vergroot tot 25. Toen begon zij aan haar opdracht. 40 Japanse sol- daten yormdenhet escortc voor het eerste convooi. Toeri dq toestand ver- ergerde werd het 'escorte vergroot tot .70 man, uitgerust met machinegewe- ren. ,,Zij keken op hun neus, toen zij zagen, dat zij onder bevel van een vrouw kwamen",".vertelde miss Flet-. cher. Het duurde 6 weken eer zij haar opdracht vervuld had. Gedurende die tijd reisde zij 900 k.m., en ging 20 maal over de bergen naar de kust. Toen haar taak volbracht was nam zij een week vacantie in Padang. Daai- na bracht cen vliegtuig liaar terug naar het Westen. DE MYSTERIEUZE SCHAT IN AMSTERDAM. In een- onzer vorige edities ver- meldden wij, dat de politie in samen werking met een particulier detec tive in de ketel van een villa in Am- sterdam-Zuid een kistje inhoudende juwelen ter w'aarde van f 200.000 had gevonden, ,De zaak; heeft cchter een veel gro- tere omvang. In de eerste plaats kwam te Roermond een partij effecten te voorschijn, die op dit geval betrek- king heeft. Verder vond men onder de vloer van de vierde etage van de Amsterdamse' villa wederom een par tij juwelen, thans ter waarde van f 225.000. Nogmaals ging men het huis doorzoeken en opnieuw met suc- ces, want verborgen in de kelder vond men nog 25 schilderijen. Bij elkaar is thans reeds opgespoord voor een v/aarde van ruim twee millioen. )LU CUT VA ARTTENTOONSTELLIN G TE PARIJS. Van 15 November tot 1 "December zal te Parijs een luchtvaarttentoon- stellhig worden gehouden. Wij verne- men, dat ook de K.L.Mi hieraan zal deelnemen. De "oekende Washing ton -straat te Boston, een drukke winkei- straat met op de achtergrond het oude Zuidelijke Vergader- 'okaal, een gebouw waar in dagen. toen Amerika nog Icoloni- aal bezit van Enge land was, veel activi- teitwerd ontplooid en waar het Boston- se Theegezelschap placht bijeen te kor men. De stad Boston in de slaat Massa- cnuchatts is een van de oudste steden in de Verenigde Staten. het is, een belangrij ke zcehaven vooral voor de Oostelijke vissersvloot. Boven dien is Boston een belangrijk Industrie centrum. WAAR BLIJFT HET DILETTANTENTONEEL? Naar aanleiding van het artikci „Waar blijft het dilettantentoneel ontvingen wij een uitvoerig schrijven van de toneelvereniging .,Nieuw Le ven", waarin zij iets verteld over haar toekomsiplannen. Bij deze ver- en iging is momenteel in studie „De Naamlozen van 1942", een tragi-come- die in 5 bedrijven door A. Defresne, die op 7 Juli 1945 de premiere beleef- de in de Stdsschouwburg te Amster dam. Binnnkort zal de eerste uitvoe- rihg door ;,Nieuw Leven" worden ge- geven. Wij zouden hier leunnen zeggen ojj de goede weg te zijn. Er is een goede keus gcdaan, en dat is de eersie stap naar een hoger niveau. VEEL ZOETER DAN SUTKER. Door Dr. Ir. Verkade, die momen teel in Amerika vertoeft is gewag ge maakt van een nieuwe zoetstof, in Nederland ontdekt, die 4000 maal zo 2oet is als.rietsuiker. - - v Reeds voor de oorlog was prof. Blanksma bezig met proefhemingen op het. gebied van smaakstoffen. Toen hij tezamen met Dr. v. d. Weyden aan het werk was werd een donker- bruine vloeistofverkregen, welke zeer zoet was. Daarna is prof. Verkade in samenwerking'met mej, Meerburg, er in geslaagd .deze vloeistpf te splitsen in een stof van rode eri yen van oran- je kleur. DeV,laatste btfcek een zoet stof te zijn,.,die; ruim.4000 maal zo zoet: is als rietsuiker. Buiten de enorme zoetende werking heeft de stof, die .Zoetstof O.K." wordt genoemd nog andere voordelen boven andere zoet- stoffen: ze heeft geen/bijsmaak, is onschadelijk en is eenvoudig te berei- den. Behoudens enkele chemicalitin zijn de grondstoffen in ons land aan- wezig. Wanneer t.z.t. het, suilcertekort, zal zijn opgeheven behoudt het product zijn waarde voor arme gebiedbn, waar men dure suiker niet kan beta- len, en ook voor diabetic!. heeft overwogen. Thans "zullen de groieri huh houding legenover de Ne- derlandse eisen kenbaar mocten ma in ons land staan de grenscorrecties in het middelpunt der belangstelling. Men wil de Necierlandse Oostgrens r'echt trekken, de diepe inhammen die de grenslijn vertoont opheflen. Door de Duitse bezetting en de oor log, die ons door dat land is opge- drongen hebben wij een schade gele- den van milliarden. Destijds heelt mi nister v. Kleffens te Londen reeds een nota ingediend waar op de mogelijk- heid van compensatie door annexatie werd gewezen. De annexatie-eisen hebben in het pas-bevrijde Nederland grote opgang gemaakt. Maar-langza- merhand zijn de stemmen verstomd. Thans blijken' de eisen bij de rege ring verschrompelt te zijn lot de in hammen aan onze grens. Het voor en tegen van de annexa tie van deze gebieden dient zorgvul- dig overwogen te worden. En er zijn vele motievendie voor, maar ook veel, die, - tegen annexatie pleiten. Wij noemen er slechts enkelen: Het te anncxeren"lafi'd llluit" bij'-het: orize'aaR, evenals een gedeelte van de bevolkirig. Ons mijngebied wordt belangrijk uit- gebreid, evenals het. Twentse indu- striegebied. Als zodanig vormen' deze lcleine gebieden, waarop niet meer dan 100.000 Duitsers wonen een zelce- re compensatie voor de geleden oor- logs- en bezettingsschade. Maar zal annexatie een blijvende vrede in Europa niet in de weg staan. Onder de bevolking bevinden zich vele na- zi-elementen, zal het mogelijk zijn aan dezen de democrati'sche, Neder- landse geest bij te brengen? De Nederlandse economfb is ten mauwste verbonden met de Duitsc. Goede handelsbetrelckingen met Duitsland brengen leven in onze ha- vensteden, brengen onze industrie tot bloei, zijn van belang voor onze land- bouw. Deze betrekkingen mogen niet vertroebeld worden door grenscorrec ties. ,.j. Onze regering heeft de correcties voorgesteld, enwij zijn ervan over- tuigd, dat zij de plannen grondig ken. Dezer dagen word bekend gemaakt, dat de prijzen van verschillende dran- ken, waaronder jenever de belang- rijkste' is, worden .yerlaagd.In ge'.e- genheden van de laagste klasse zal men weer een borrel kunnen krijgen voor 22 cent. Verder zullen de toewij- zingen in sterke drank zodanig zijn. dat men zich, ook in-de, gewone ca fe's,' niet tot I of 2 glasjes zalSbehoe- ven te beperken. Niet iedereen zal met onverdeelde vreugde kennis genomen hebben van dit besluit. Wie. op een vooro'orfogse Zaterdagavond door de volkswijken van een onzer grote steden liep, ont- Volgens een berekening van dr. ir. A. W. G. Koppejan van de Directie van de Ladbouv/, die zich in het bij- zonder met het kleine-boerenvraag- stuk bezig houdt, zijn er -in ons land op het ogenblik omstreeks 65.000 klei- ne boerderijen, die- zelfs geen inko- men als dat van een landarbeider op- leveren. Nu is er een streven om deze tak van landbouw grondiger te gaan aanpaklcen dan voor de oorlog. Men spreekt van „opheffing" van het. klei- ne bedrijf door middel van een nieuwe verdeling van de grond en meent, dat daarmee het vraagstuk opgelost zou zijn. Men vergeet dan echter, dat wanneer men alle grond in Neder land gelijkelijk over alle boeren ver- deelde, een ieder maar iets meer dan 10 h.a. zou krijgen en we zouden dus uitsluitend kleinbedrijf krijgen in- plaats van1 grote boerderijen. Boven dien hebben we dan nog geen grond voor, de tienduizenden boeren zoo ns1 die op het bedrijf eigenlijk wel ge- mist kunnen worden en evenmin voor de 200.000 landarbeiders, die zondcr bestaan zouden komen,- want een boer met 10 bunder heeft geen vaste arbei- der- nodig. Wat men dus aan de enc kant zou winnen aan meer bestaans- zekerheid voor de kleine boeren, zou men tegelijkertijd weer verliezen aan bestaansmogelijkheid voor de landar beiders. Dr. Koppejan waarschuwt dan ook in een artikel in het Maandblad van de Landbouwvoorlichitingsdienst zoev terecht tegen overdreven verwachtin- gen ten aanzien van:'de rnogelijkheid tot vergrotingvan de kleine bedrij ven met grond van anderen. Boeren van hun land te verdrijven onder dwang acht hij ontoelaatbaar. Be moeilijkheden, die-men bij dergelijke pogingen - ontmoet, zijn trouwens bij het weer in cultuur brengen van Wal- cheren duidelijk gebleken. lets meer ziet Dr. Koppejan in'de rnogelijkheid om land te onttrekken aan mensen die hun hoofdbestaan niet in de landbouw hebben (bijv. slagers en renteniers'i. Door een wijziging in de pachtrege- ling zou men van deze groep wellicht een 25.000 h.a. vrij kunnen rr.aken, v/aarmee omstreeks 15.000 bedrijven op een minimum grootte van 4 h.a. zouden kunnen worden gebracht, wel ke men voor een zelfstandig bestaan nodig acht. Meer verwacht hij echter van" bedrijfsverbetering, waarmee 20.000 bedrijven tot voldoende produc- tiviteit qouden kunnen komen. Hier_ mee wordt. dan bedoeld bet,ere veebe- zettlng, logischer gebruik van den grond, zwaarder bemesting en verbe- terde veevoedlng. Van samenwerking tussen de bedrijven verwacht hij wei nig heilonder normnle omstandighe- den zal men zeicer de voorkeur ge ven aan ;zelfstandige arbeid. Ook in het cooperatief gebruik van machines en werktuigen 'mag men'niet alleen 'vcordeel 'zien. -Het is 'nl. alleen voor- •delig als de boeren de door die ma chines uitgespaarde tijd met meer nut aan ander werk kunnen besteden. Is "dat niet het geval, dan .verdierit eenvoudig het personeel van de coo- peratie een deel .van het inkomen van den boer en gaat hij er dus nog op achteruit; m.a.w. hij zal de cooperatie ..to duur" vinden. Dit artikel heeft de grote verdien- ste op de bodem van de werkelijk- heid te staan en daardoor dit belang rijke onderdeel van de landbouwpoli- u'ek tcrug' te brengen .tot uitvoerbar® maatregelen. Maar bij dit alles maakl. de schrijver de veronderstelling. dat de afzet van de pro.ducten en met na me de export niet minder zullen zijn dan voor de oorlog. Doch juist dit is nog cen open vraag, daar niet is te voorspellen in hoeverre Duitsland weer een koper van bctekenis zal wor den en hoeveel Engeland van ons zal kunnen gebruiken. Wij zouden er daarom van onze leant, de opmerking aart willen vastknopan; dat de be- staanskans van de boeren niet in dc eerste plaats af hangt van. het aantal iiectaren grond per boerderij, maar van de koopkracht van onze binnen- en buitenlandse marlcten. Is: die hoog dan kunnen tuinbouw of - kippenhou- derij desno'ods op bedrijfjes van 1 tot 2 ha. een bestaan opleveren, maar staan wij voor een periode van blij vende .armoede, dan<helpt het niet of wij do kleine boeren aan cen bun- dertje meer land helpen. moette er vele zingendc, .schreeuwen- de,vloekende of scheldende kerels, die zigzag over de straat slierden: be- schonkenen. Dit beelcl is gedurende de bezetting vei'dwenen, maar het is een beeld, om welks verdwijning we niet behoeven te treuren. Er was bijna geen sterke drank meer,-en, zelfs de rneest verstokte :dronkaards \varen het gebruik van alcoholische drankpn sterk ontwynd. Nu is er weer genoeg sterke drank, nien zal zich niet behoeven te beper ken' tot eeri of twee jglaasjesl, Wat een geluk, dat 'er weer kerels langs de straat zullen'- lopen, wier verstand vertroebeld is door de alcoholdrankeri! Wat een geluk dat er weer mar.nen zullen zijn. die beneveld door de al cohol, zullen zuipen tot ze niet meer kunnen, tot de laatste cent, van hun weekloon naar de lade van de cafe- houder is verhuisd. Thuis wachten de vrouwen. Zij hebben zorgen gekend, in de oorlog, na de oorlog: het gezin moest eten, de kinderen mdesten kleren hebben. Hun zorgen zijn weinig minder gewor den. Nog zijn de meest noodzakelijke goederen schaars terwijl het wegens de duurte voor velen moeilijk is van het weekloon rond te Icomen. Die zor gen zijn nu met een vermeerderd. De sterke drank. -O natuurlijk er zijn tienduizenden, neen honderdduizen- den die stork genoeg zijn om weer- stand te bieden aan de verleiding van jenever. Maar er zijn vele zwalc- kelingen. Alcoholische dranken waren een van de dingen, waarvan de schaarstc ons met dcerdc, en die we gaarne schaars gelaten hadden en duur. Wat wij nodig hebben zijn levensmiddelen en kleren. Is het niet dwaas dat" men een borrel kan krijgen voor 22 cent, maar dat men voor een pond bruine boncn f 0.75 moet betalen? Is het niet dwaas, dat. c-r geen geld is om behoorlijke tabak aan te kopen, zo- dat wij ons tevreden moeten stellen met bijkans ongenietbare sigaretten vervaardigd van goedkope Zuicl-Ame- rikaanse" .'.tabak.' terwijl er wel geid genoeg is voor de aankoop van grond stoffen voor alcohol? GELD SPEELT GEEN ROL! - Hoeveel geld er wordt uitgegeven om de mensen vermaak en soms ook schoonheid te laten genieten, blijkt wel q.a. uit de grote bedragen, die worden. uitgegeven voor de opname van Amerikaanse films. Zo kostte The Great Ziegfield 2U millioen dollar, Hariri V 2 millioen, de mislukte Cae sar en Cleopatra 4 millioen, terwijl de kroon gespannen wordt door ..Gone with the Wind", die het luttele bedrag van. 5 millioen dollar opeiste. JONG MEISJE LEGT BOMMEN IN HET STATION TE JERUSALEM. Een;,.jong meisje kwam Woonsdag het station te Jerusalem binnen. hield een klerk in bedwang met een revolver en 2ette enige koffers, die bcjhtmcn inhiclden, in de wachtka- uit. sprong in een taxi en verdween, ..achtervoigd door politie. Het gelukte een expert in de des- tructie van bomrnen een van de kof fers naar buiten te brengen. Maar toen hij de beide anderen wilde ver- wijderen ontploften de bommen, waardoor hij op slag werd gedood. Men is thans bezig de puinhopen te doorzoeken naar eventuele verdere slachtoffers. Intussen waren met behulp van de radio alle wegen afgezet, en zo moest de auto, waarin het meisje zich b'eEi<"* vond zich overgevenf In de wagen bevonden zich drie personen, alsmede een voorraad springstoffen en hand- grariaten. Twee van hen waren ge- wond. Bij razzia's en huiszoekingen zijn nog enkele personen, die in, het be zit waren van springstoffen, gearres- teerd. ENGELSE* PILOTEN SOLLIC1TEREN BIJ DE K.L.M. Ongevefer 200 piloten van de R.A.F. hebben bij de K.L.M. gesolliciteerd. De K.L.M. heeft 40 uitgenodigd voor een commissie van deskundigen, die onder leiding staat van den heer Vi- ruly, te verschijnen. De gegadigden moeten ten minste 2000 vlieguren ge maakt hebben, zonder ongelukken, en zo mogelijk een brevet van 2e na vigator hebben,. R.A.F. piloten vlie- gen steeds met een navigator. Maar de K.L..M. is van mening dat al haar piloten navigator le klasse moeten""' zijn, DEENSE SI'OORWAGONS aan ons land in bruikeen gegeven. Woensdag zijn 29 van de 30 Deense spoorwagens, die aan ons land in bruikleen zijn afgeslaan, aangekomen. In Duitsland had de trein enige ver- traging gehad. Een wagon moest wegens defect achterblijven. Alvorens in gebruik genomen te worden, zullen de wagons van Neder landse opschriften worden voorzien'. CANADESE BRUID.TES ONDERVIN- DEN: HET IS NIET ALLES KOEK EN EI IN C/VNADA. DeCanadese-bruidenschepen hebben reeds 50.000 Engelse meisjes naar hun. Canadese echtgenoten gebracht. Maar dat het. hen niet. allemaal, goed bevalt blijkt wel uit het feit, dat de brui- densclrepen steeds een aantal vrou wen mee terug nemen naar hun ge- boorleland. Zo bracht ook onlangs de „Cavina" 20 bruidjes naar Enge land terug, allemaal met 1 of 2 kin deren. Er zijn Verschillende redenen voor de grote desillusie, die leidt tot hun terugkeer. In de eerste plaats het ge- bfek aan woonruimte in Canada, waardoor gehele gezmnen in een en kele kamci;'moeten wonen. Een aan tal bruidjes zei datvzij wel naar Ca nada terug vrflden gaan, zodra er hui- zen, genoeg waren. Bovendien vielen de sehoonmoeders niet erg in de smaak van velen. En de ontvangst door, hun nieuwe familie viel een aantal zo tegen, dat ze meteen een retourpassage bespraken. Tenslottc valt. op te merken dat van de 20 bruidjes. die de. „Cavina'- terugbracht er slechts drie naar de boot werden gebracSit door hun echt- genoot - .'"v wjmp'm mrdif as&ovzrP

Het Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1