De Ontwerp Overeenkomst tussen Nederland en Indonesia PLAATSELIJKE BERICHTEN. QHDERWiiSVERNiEUWiNO. E. KNEVELBAARD SURINAME een weinig bekend gebiedsdeel. Nederlands Weekblad voor Kruidenierswaren en de Overheid. Jeugdboekcn. BSIORGEK VEENDAM HANDELSBERICHTEN Maandag is te Batavia te tekst ge- pubiiceerd van de ontwerp overeen komst, welke 15 dezer door de Neder- landse- en Indonesische delegaties werd gepubliceerd, en welke nu aan de respectieve parlementen zal wor- den voorgelegd. Hieronder laten wij in het kort de mhoud van enige artikelen van de ontwerp overeenkomst volgen: Art. 1. Erkenmng de facto van de Republiek Indomsie op Java, Madoe- ra en Sumatra. Invoegmg van de door Geallieerde of Nederlandse troepen bezette gebieden m het Republikeins gebied. Art. 2. Samenwerking tussen beide regeringen ter vestiging van de Ver- enigde Staten van Indonesia. Art. 3. De Ver. Staten van Indo nesia' zullen het gehele gebied van Ned. Indie omvatten. De verhouding tot het Konmknjk der Ned. van ge bieden, die met tot de V.S. van In- 6f#jLesi<i widen toetreden zal geregeld worden Art. 4. Samenstellende staten van de Ver. St. van Ind. zullen zijn de Republiek Borneo en de Gr. Oost. Ieder gebiedsdeel lean te kennen se ven, dat het zijn plaats in de V.S. Ind. op andere voet geregeld wenst te zien- Het tweede lid heeft betrekkmg op het grondgebied van de hoofdstad. Art. 5. Bevat bepalingen omtrent de vaststelling van de grondwet en de samenstelling .van de constitueren- de vergadenng. Art. 6. Tussen de regeringen van Nederl. en de Republiek zal worden samengewerkt tot de vorming van een Nederlands-Indonesische Unie lomvattend enerzijds Nederland, Su- nname en Curagao en anderzijds de Ver, Staten van Indonesie. Een na dere regeling van de verhouding tus sen Nederland, Sunname en Curagao blijft mogelijk. Art. 7. De Ned.-Ind. Unie zal be schiKken over eigen organen, sa mengesteld door de regeringen van het Komnkijk der Ned. en de Ver. St. v. Indon. Ais gemeenschappelyke be- iangen zullen worden aangemerkt: samenwerking inzake buitenl. bctrek- kingen, defensie en voor zover nodig fmancien, alsmede onderwerpen van economische en culturele aard. Art. 8. Aan het noofd van de Ne derlands-Indonesische Unie staat de Koning (Konmgin). Art. 9. ,Ter behartiging van de we derzijdse belangen zullen door de on- derscheidene regeringen Hoge Com- missarissen .worden benoemd. Art. 10 bevat een aantal punten iwaarover het statuut van de Ned. Ind. Unie o.m. bepalingen zal bevatten. Art. 11. Het statuut van de Unie zal worden ontworpen door een con- terentie van vertegenw. van het Ko- ninkrijk der Ned. en de Ver. St. Ind., en zal in werking treden na goedkeu- nng door de volksvertegenwoordigin- gen. Art. 12. De beide regeringen zullen er zorg voor dragen, dat de Unie haar beslag krijgt voor 1 Januan 1949. Art. 13. De Ned. regenng zal stap- pen doen ter onmiddellijke totstand- koming van de Unie en ter verkrij- ging van het lidmaatschap van de V.N. voor de Ver. St. v. Ind. Art. 14. De regenng der Republiek erkent de aanspraken van alle niet Indonesiers op herstel van hun rech- ten en teruggave van hun goederen, voor zover deze worden uitgeoefend resp. zich bevinden in het gebied waar zij de facto het gezag uitoefend. Art. 15 bevat bepalingen omtrent de overgangsperiode. Art. 16. Na het tot stand komen van de overeenkomst zullen beide patyen overgaan tot vermindermg der strydkachten, Over mate en tempo van deze vermindermg zal overleg worden gepleegd, alsmede over de samenwerking op mihtair. ge bied. Art. 17. Voor de beoogde samen werking tussen de Ned. regering en de regering van de epubliek zal een organisatie in het leven geroepen worden bestaande uit delegaties door elk der beide regeringen aan te wij- zen en met een gemeenschappelyk secretanaat. Geschillen n.a.v, deze overeenkomst, die met door onderling overleg of in een conferentie der delegaties kun nen worden opgelost, worden door arbitrage beslecht. In' dat geval zal door de delegatie by overeenkomst of indien een dergelyke overeenkomst met kan worden bereikt, door den president van net Int. Hof van Jus titie een voorzitter van andere na- tionaliteit met beslissende stem wor den benoemd. YVanneer wij alles samenvatten komt de voornaamsle inhoud van deze 17 bepalingen er op neer, dat wordt voorgesteld de Republiek de facto te crkennen, de Verenigde Staten van Indo nesie te. vorracn en het Ko- ninkryk der Ncdcrlanden ora te zetten in een Nederiands-Indo- nesiche Unie. die over eigen or ganen zal beschikken voor Bui- tenlandse Zaken, Defensie en zover nodig ook voor Financien en onderwerpen van economi sche en culturele aard. De Unie staat onder de Kroon, ER KOMT L1CHT SN EEN MOORDZAAK. Er komt thans enig lichl in de moord op de 61-jarige mej. Mars- man (bijgenaamd Moo). In verband met deze iaffe roofmoora werd des- tijds verdacht zekere van der Helm. Deze hec-tf zich toen bij de Haagse politic gemeld. Een onjuist lijkende verklaring heeft deze, toen hij nader aan de land werd gevoeld, mgetrokken, en thans heeft hij verklaard dat de moord door twee personen was gepleegd. Hij heeft hun namen opgegeven. Deze twee hadden veel dingen met v. d. H. gemeen. Zy zyn eveneens in Delft geboren, zyn ook goede bekenden van de pohtie, leven ook van zwarte handel en straatroof, en zy waren ook typen van de Amsterdanise Nieu- wendijk. In het verhaal, dat van der Helm vertelde zitten nog vele onwaar- schijnlijkheden. Maar welli.cht zal een kruisverhoor tussen de drue vrienden de gewenste opheldering geven. Maar. daatoe moet de pohtie eersi de- beide andere vrienden te pakken krijgen- OPENBARE LEESZAAL EN UITLEENB1BLIOTHEEK H.—S. Nieuwe aanwinsten. Wjjsbegeertc. Kunkel. Karakter, groei en opvoeding. Sociale YVetenschappen. Crisis-hypohcekaflossingswet 1936, '46. Kinderwetten. 1946. Rauschmng. Gesprache mit Hitler. Taal- en letterkunde. Doolaard, Den, De partisanen, en an dere gedichten. JuynbollVan IJsselsteyn. Ons Ko- ninklijk huis; gelegenheidsgedichten van 1880 af. Toegepaste YVetenschappen. Isbrucker. Beknopt leerboek der elec- trotechmek, 4e dr. 1945. Lavenda-babyboekje, Het. Kunst. Molkenboer. Roomse schoonheid. Aardryitskunde, Land- en Volken- kunde. Elout Indisch dagboek. Thiisse Onzc grote rivieren. Geschiedcnis. Bruins Naar het land van de mis- daad. (Duitsland). Nederl. en in 't Ned. vert, romans. Bias, 'n Stuk of wat braiven. Geerlinck. Vandaag geen spreekuur. I-Iidding. Liefde in het oude iand- schap. Chr. Houwmk Mr. Regina Bruning, advor caat en procureur. - Visser. Rudolf de Mepse. Vries, De. Sia de wolven, herder! Engelsc Romans. Aldington. Death of a hero- Duitse romans. Brod. Die Frau nach der man sich s-ehnt. Cramer. Kalrientje. (78 jaar). Steuben. De karavaan aan de Perzi- sche golf. (1417 jaar). SAPPEMEER. In een stampvollc met bloemen versierde zaal van cafe Pnns, werd Zaterdag het 50-jarig jubileum van de Coop. Landbouw aankoopvereniging G.A. te Sappemeer feestelijk herdacht, Nadat de voorzitter de heer F Homines deze feestavond had ge- opend, volgde een verslag van de hui- dige secretaris den heer J. de Vries over de 50 voorbij gegane jaren. Ver- schillende sprekers voerden hierna' het woord; de heer Peers namens de Veenkoloniaie Bond te* Veendam, de heer W. Kok vertegenwoordigde het Centraal Bureau, dat eveneens te Veendam is gevestigd en de heer Hee- ringa sprak namens de aankoopver. ring Hoogezand. Er werden bloemen aangeboden. Nadat het officiele gedeelte was af- gelopen werd het feeslelyk gedeelte overgearagen aan het Hoogezandster Tianka-kwartet welk ensemble suc- ces oogstte met zijn muziek, voor- drachten, songs en hawauan. Tot slot dankte voorzitter F. Hom- mes alien die tot het Volkomen sia gen van deze avond hadden meege- werkt. Door d.c nolitie is proces-ver- baal opgemaakt tegen den melkventer N., die melk had ontvreemd uit bus- sen bestemd voor den melkventer Se. Zaterdagmiddag om 4 uur is in het „Parkhotel", in tegenwoordigheid van burgemeester A. W. Stronkhorst, de konijnen-tentoonstelling van de Fokkersver. HoogezandSappemeer" geopend. De opening geschiedde door den heer J. Koeneman. In zyn rede dankte deze degenen, die hebben mc- degewerkt aan het opzetten der len- toonstelling, en in het byzonder den heer Molter. De burgemeester zei, dat hy aanwe- zig heeft willen zijn; omdat de be- langstelling van het Gemeentebe- stuur uitgaat naar het verenigings- leven. - Pnjswinnaars .werden: Grote col- leclie: F. Smid, Hoogezand; mooiste dier zware rassen: T. Pater, Munten- dam met een witte VI. Reus; mooiste dier nuddelrassen: W. Buimng, Sap pemeer met een Witte Wener; mooi ste dier ldeme rassen: R. Wiennga, Sappemeer met een Black and Tan; mooiste dier kortharige rassen: J. Tonkens, Sappemeer met een witte Rex. Ten slotte valt nog te vermel- den, dat de heer R. Wieririga met U mgezonden Black and Tan 9 Z.G.'s behaalde. De heer Smittenberg uit Sappemeer behaalde met 6 mgezon den Vlaamse Reuzen. 4 Z.G.'s. In totaal waren. op de tentoonstel- ling ca. 300 exem.plaren te bewonde- ren. HOOGEZAND—SAPPEMEER. Er heeft zich in deze gemeenten een voorlopig comite gevormd, bestaande uit de heren A. Holle, Bartolomeus, J. Nooi, H. Meijer, G. Verver. J. Schreuder en de dames C. E. Bems, J. Potjer en SmithHoving, dat streeft naar de oprichtmg van. een afdehng van de Nederl. Veremging voor de Volkszang, welke* veremging zich ten doel stelt het houaen van zangbyeenkomsten. i Door de burgemeesters van de beide gemeenten, alsmede door de voorgan- gers van alie kerkeiyke gezindten is medewerking loegezegd. Teneinde de oprichtmg tot een feit te maken, zal op 28 November een zangavond worden georganiseerd. HOOGEZAND. In hotel Faber hield de IJsver. Hoogezand Vrijdagavond haar algemene,ledenvergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een batig saldo was. Voor de a.s. vergadenng van de Prov- Gron. IJsbond werden afgevaardigden benoemd. Er werd besloten dit jaar een grote wedstrijd voor mannen te houden. De contributies werden onveranderd vast- gesteld. Ten slotten werden nog en- kele technische kwer-tws besproken. Donderdag j.l. herdacht de heer J. E. Kuilman, onderwyzer aan de Chr. School te Martenshoek de dag, dat hij 25 jaar werkzaam was bij het ondervvijs. Het Gromnger lc Muziekcorps van het Leger des Heils, o.l.v. Majoor G. Claeys, gaf Zatcrdagavond een muziekuitvocnng in 't cafe Sloots. Het auditorium betuigde zyn tevre denheid over het gebodene. Zaterdagmiddag heeft de pohtie in" het YVesterpark leerhngen van de U.L.O.-school een verkeers-exainen afgenomen. KIELWINDEV/EER. Zondagochtcnd werd de nieuwe Gereformeerde pre- dikant, Ds. Boorsma van Alteveer (Dr.) in zijn dienstwerk bevestigd door Ds. W. Tom van Sappemeer, die als tekstwoord had gelcozen Ezechiel 33 vers 7. ,s Middags deed de nieuwe predi leant zijn intrede met een rede naar 1 Corinthe 1 vers 22 tot 24.: Na de predikatie hield Z. Eerw. toespraken tot zijn ambtsvoorganger, Ds. J. A. Winter, thans te Haren, de Kerkeraud, Ds. van Wyngaarden van Groningen en den consuient Ds. Tom. De nieuwe leaar werd daarna loe- gesproken door den scriba van de Kerkeraad, den heer J. Smi't; door Ds. van Wijngaarden namens de Clasis, door Ds. Postema van Veendam na mens de genabuurde kerken. Tot slot zong de gemeente de nieu we herder en leraar toe de heilbede vervat in het derde vers van Ps. 134. Beide keren was het kerkgebouw stamp vol. In 't cafe .Centrum" van de heer J. Piest gaf het Toneeigezel-i schap „Con - Spirito Animato" vani Muntendam voor een voile zaal een uitvoering. Opgevoerd werd het to- neelstuk „Inkeer", dramatisch spel in drie bedryven en een klucht „Me- neer Pumps als hulp in de huishou- ding". Medewerking verleende het Dansorkest ,,The- four Merry Boys". De aanwezigen hebben zeer genoten van het goede spel, terwy! aan. het slot de danslustigen de voeten van de vloer konden krijgen. SIDDEBUREN. Naar wy vernemen zal Ds, H. Hazenberg: 8 Dec. a.s. af~ scheid nemen van de Geref. Kerk te Zwagerveen om 22 Dec. intrede te doen bij de Geref. Kerk, alhier. De heer H. O. Folkersma be haalde het diploma voor de vakken Groenten en Fruitteelt. Door de politic v/erd proces- verbaal opgemaakt tegen H. V. we- gens het frauduleus slachten van een schaap. NIEU W-COMPAGNIE. De landb. ver. ..Kiel-Compagnie" vergaderde Maandag II November 1946 m Cafe ,,De Dam" Nieuw-Compagnic, waar- bij haar ere-voorzitter, de heer J. Marring van Kropswolde aanwezig was. Besloten werd de Algemene Ver- gadering van het C.B. te houden m Amsterdam op 12 Dec. door twee le~ den te laten bezoeken. Er kon wor den medegedeeld dat1 P4 - P5 geldig waren verklaard en voortaan voor 100 kg. Kalkstikstof 15 i.p.v. 20 kilo zuivere N wordt gerekend. De van de VBB ontvangen studie-exempla- ren C.A.O. ter voorbereiding van de. C.A.O. 1947/'48 op basis van die van 1948/'47 werden ter bestudering aan een drietal leden doorgegeven. Speci- aal werd nog geattendeerd om Dins- dagavond 10 Dec. te reserveren, aani: gezien dan de heer J. YVester van Ter-Apel een lezing met lichtbeelden zal houden. Nadat nog enkele kunst- mestzaken waren besproken, sloot de voorz. met een woord van dank deze geammeerde vergadering. WATERHUIZEN. Vrijdagnacht werd by .de veehouder Oomkes een schaap uit de weide ontvreemd. ENGELBERT. Toen mevr. Koning uit Hoogezand haar kinderen, die al hier verblijven, wilde bezoeken, en vanaf de Harkstederweg liep, werd ■zy plotseling onwel. Dr. Anderson van Garmerwolde kon slechts de dood. constateren. ENGELBERT. By een ouderavond in cafe Tuinema hield het noofd der school een inleiding over ..School en Maatschappij". De toncelver. ..Togo" o.l.v. den heer A. H. W. Hogeveen verleende medewerking De Ned. Herv. Gem. heeft be- ncht ontvangen, dat hun lorenklok m 1943 is vergoten te Hamburg. NOORDDIJK. Mevr. Stokhorst uit Groningen hield alhier m cafe Oos- (n;g een inleiding over ..Waarom een Vrouwengroep". Het resullaat was, dat een vrouwengroep van de P. v. d. A. werd opgericht. Het bestuur bestaat uit de dames M. Leuthoff-den Ouden; A. Terpstra-Noorman, A. Vera-Schra- ge en D. Cazemier-Raangs (seer.) De opbrengst van de collccte ten bale van de Prins Bernhardstichting is f 71.28. Aan hcc, politiecorps is toegc- voegd wachtmeester Heslinga met als standplaats Ruiseherbrug. SLOCHTEREN. Onzc plaatsgenoot de heer S. Buitenkamp is te Den Haag geslaagd voor het eerste ge deelte van het examen Gemeentefi- nancien. Op een door het Ned. Herv. Kerkkoor gehouden vergadenng werd tot voorzitter gekozen de heer W. Scheringa en tot seer. mej. S. Schet- dema. SCHILDWOLDE. De A -R. Kies- vereen. „Nederland en Oranje" ver gaderde onder lending van den heer A. Beeftink. De voorzitter gaf een po- ,litiek jaarovei7.icht, tenvijl na enkele reglementsv/ijzigingen tot bestuursle- den \yerde.n gekozen de heren F- Spakman en W. A. de Boer. NOORDBROEK, De Nutsspaarbank alhier, boekte op de Wereldspaardag aan 63 posten totaal f 15105.33, terwijl er 7 tenagbetaimgen plaats hadden tot samen f 4385.15. Met de 12 nieuwe mleggers is het aantal spaarders ge- komen beven 800. Voor de Veremging van Platte- landsvrouwen trad op Mevr. van der Wielen van Bakkeveen. Haar onder- werp was ..Volkshogeschool". Een aantal nieuwe leden traden toe. De Vereniging „Dorpsbelangen" zal een cursus geven in pluimveeteelt onder leiding van den heer H, J. Scholtens-te Delfzyl, Er zijn 21 per sonen toegetreden. De collecte op Klaprozendag ten bate van de oorlogsgraven bracht in onze gemeente f 473.80 op. ZUIDBROEK. In 'n bestuursvergade- nng van het Gr. Kruis. werd, behou- dens goedkeuring van den Inspec- teur van Volksgezondheid, benoemd tot wyk-verpleegster mej. Smit van Wildervank. MUNTENDAM. Op grond van her. zuiveringsbesluit is ontslag verleend aan mej. B. A. Venekamp, onderwij- zeres alhier. Met betrekkmg tot den heer J. Slim werd bepaald, dafc dne maanden bezoldiging-zal worden lngc" houden. Ds. Hamer is beroepen door de Ned. Herv. Kerk te Nieuw-Stadska- naal. In een vergadering van de A.- R. Kiesvereniging werden de artikelen 5 en 6 van .het begiriselprogram uit- voerig besprolcen door den heer A. H. B. Werkman. iIn de school met de Bybel werd Vry'dagavond een ouderavond gehouden., De heer v. Hattem ver- toonde een schoolfilm en lichtte het 'nut van het onderwijs toe. De onder- wijzer de Boer hieid voordrachten1 e:t mevr. Hamer las gedichten voor. Zaterdag was het 25 jaar gele- den,- dat de Bapt. Jeugdliedenver. „Je- zus Alleen" o.l.v. Ds. Hekhuis werd opgericht. In deze 25 jaar heeft zij honderden jonge mensen het evange- Jie gebracht. Zaterdag werd dit feit herdacht, en Zondag werd in de ver sierde Bapt; Kerk een feestelijke bij- eenkomst gehouden, met medewerking van het muziekcorps „Elad" en een zang-kwartet. Na de pauze. werd het lekenspel „Chrislus Viclorie" opge. voerd, In de Baptistenkerk werden 12 en 13 .dezer Evangelisatie-bijeenkom- sten gehouden o.l.v. Ds. J. Hekhuis! Spreker was Ds. G. Vegter van Gro ningen. Maandagnnddag reed een auto tegen een - stilstaande driewieler van de Coop. ,,De Dageraad", en sleepte deze ongeveer 50 meter medc. De auto remde krachti.g, slipte en botste tegen het hek van een begraafplaats De driewieler brak in tweeen. De auto kreeg licht schade. De pohtie heetf de zaak in onderzoek. AJs byzonderneid kan nog worden gemeid, dat de auto tot stilstand kwam op enkele centimeters afstand van een groepje mensen. VEENDAM. De boerdcry ,jBrede- rode" (gem. Wildervank) is geheel door brand vernield. De Wildervankse brandweer tastte het vuur aan met 3 stralen en na enige uren was men het vuur meester. De boerdery was toen geheel afgebrand. De gehele oogst gmg verioren en een koe vond de dood in de vlammen. Twee paarden konden nog bevrijd worden. De brandweren van Veendam en van Stadskanaal rukten nog ter as- sistentie uit, doch konden terugke- ren zonder dienst te hebben gedaan, daar toen reeds mets meer te redden viel. Het woonhuis, dat zich op enige afstand van de boerdenj bevindt, bleef gespaard, Toen de. brand uitbrak was de fa- mil ie Dj-ost afwezig. De vfTzekering dekt de schade. Een dezer dagen werd het hu- welijk voltrokken tussen Mej. G. R. Holleman en den heer M. H, Elken- berg, leidster en leider van de pad- vinderij groep Veendam. In een bijeenkomst van de Geref. Mannenver. (Art. 31) :MStrijden en Be- lijden" sprak Ds. D. v. Dijk uit Gro ningen over het onde.rwerp „De ver- wachting van Christus.". Voor een aantal jonge leden van de Partij van de Arbeid sprak de voorzitter van tie afd. Veendam van deze partij over ;,Socialisme", Op de hoek Beresteinstr.Post- weg had een botsing plaats tussen een motorry wiel en een wagen van v. Gend Loos. De motorry der T. Suk uit Stadskanaal werd over de weg geslingerd en gewond. In de loop van de dag werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Ds. Meesters van Nw. Scheem- da heetf het beroep voor de Buiten- gewone Predikantenplaats bij de Ned. Herv. Gem.' te Veendam aangenomen GRONINGEN. Zaterdagmorgen is by de werf Gideon de Rijnsleepboot „Bale";: gebouwd voor.. rekening van Lloyds te Bazel, te water gclaten. In ons vorig nummer maakten wij mesdmg van de vangst van een party vooroorlogse goederen^ bij -de Fa. D. in.de Heerestraat. De zaak' is inmiddels -weer voor het publiek opengesteld. De betreffende goede ren blijven echter onder beslag tot nader beslissing van den officier van justitie. MOND- EN KLAUYVZEER. Sterfgevallen tengevolge van mond- en klauwzeer in Nederland, in de week van 3 tot 10 November: 19 run- deren, 26 kalveren. 52 varkens en biggen on 1 schaap. In de schouwburg te Lochem zijn enige honderden onderwijzers en on- derwijzeressen bijeen gev/eest om en kele probiemen te bespreken. De heer J. A, Selienraad, gem. in- specteur van het Lager Onderwijs te Enschede, betoogde, dat de strijd voor venneuwing van het ondenvHs steeds een strijd tussen geest en stof is ge- weest. Spr. toonde aan, hoe het kind bij de vernieuwingspogingen van het onderwijs nooit op de voorgrond is geplaatst, Voor zijn psyche had men minder aandacht dan voor de metho- de, die men voor hem ontwierp. Men klaagde over de opstandigheid en on- gehooi-zaamheid der' jcugd, en als leermeester kreeg zy dikwijis onbe- voegde en ongewenste elementen, De geesteiijke instelhng van de maat schappij veranderde, de school bleef in haar methode de onbewogen ma- jesteit: zij sloot de deur voor alle vooruitgang. De vernieuwingsgedach- te moet gebruikt worden op kennis van kinderpsychologie. Het kind zal de gelegenheid moeten krijgen zich te ontplooien. De opvoeaer zal moeten toezien en geven v/at zijn leerling nodig heeft. ledereen zegt tegenwoor- dig vernieuwer te zijn, terwijl eigen- lijk niets dan vei-slapping aan. de dag is getreden. Desondanks zullen wy moeten volhouden, zo.besloot spreker. COMMISSIE GENERAAL NAAR NEDERLAND. De Commissie Generaal zal, naar Aneta mcldt, nog deze week naar ons land vertrekken. De heer van Poll en zijn adviseur vertrekken 21 dezer per Skymaster en Prof. Scher- merhorn en de heer de Boer een dac later. De Comin. Gen. zal bij de re genng de punten van de ontwerp- overeenkomst toelichten en hoopt een spoedige ondertckening te kunnen be. vorderen. SPECIALE K.L.M. VLUCHTEN NAAR ZUID-AMERIKA. De reeks speciale K.L.M.-vluchten naar Zuid-Amerika zal tot en met 26- Februari worden voortgezet met iedc- re week een vlucht. In November blijft het vertrek op Vrijdag gesteld. Voor de vluchten m December is het emdpunt bepaald op Montevideo in plaats van Buenos Aires. NEDERLAND IN HET INTERNATI ONALE TELEXVERKKER. Binnen ongeveer 2 weken zal het telexverkeer mogelijk zijn met Bel- gie en Tsjecho-Slovakye. Zo spoedig mogelyk volgen Engeland, Denemar- ken, Zweden en Noonvegen, aldus verneemt het AN .P. uit gezagheb- bende bron. GRAAN VOOR DUITSLAND. In de haven van Emden is een schip met 8000 ton: gr a an uit de Verenigde Staten aangekomen. Arbeiders werken dag en nacht om de lading nog heden voor transport naar het Ruhrgebied gereed te heb ben. Ook uit de Russische zdne zal 100.000 ton graan naar het honge.rende Ruhr gebied worden gezonden: De eerste. treinen zijn daar reeds aangekomen. voor.difc blad.'te* j- Kerkstraat B 124 ■r, Muntendam Bij dit adres kan men zich iaten injchrijven ais ABONNE cn kunnen ADVERTENTIES worden opgegeven Aan een causerie van den heer R D. Simons, bud-inspecteur bij het on- derwy's te Suriname, getiteld Surina- me in verleden en heden, ontienen wy het volgendc: De bevolking van Suriname bestaat uit talrijke groepen. Toen in -1883 de slavernij werd afgeschaft weigerden de gelmporteerde negerslaven om nog langer voor de blanken te werken, en trokken de onmetelijke wouden in. Er kwamen toen Ghinezen in het land, omdat de autocnthone Indiaanse be volking niet geschikt was voor het In een van onze vorige nummers na- Landb., Visserij en yoedselvoorzie men wij door bovengenoemd weekblad uitgeoefende critiek ,op omtrent de voorlichting van - de daarvoor be- stemde afd. van het Ministerie van Mutaties in het register van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Groningen te Vesndam. Nieuwe inschryvingen. J. Hamminga, Zuidbroek, Heilige- laan B 19, wagen- en carrosserie- bouwbedrijf E. Topper Lzn., Kropswolde, Wold- weg 125, uitvoering van tractorwerk- zaamheden (ploegen, rnaaien, sproeien). Borstelmakery H. Spieker Jr., Hoo gezand,- Hoofdstr. 28, borstelmakery. Van Delden's Bouwbedryf, Wester- broek, - Goningerweg 10, timmer- en metselbedrijf. Joh. Bos Jr., Sappemeer, Norder- strat 152-153, lompenhandel. Schildersbcdrijf Aten, Hoogezand, Kalkwijk W. 24, schildersbedrijf. - P. J. Piion, Sappemeer, Achterdiep 41, kleinhandel in alle soorten vis, be- en verwerking van vis. Chr. van den Berg, Sappemeer, Zui- derstraat 98, bloemenhandel en bloe- misterij. YVyzigingen. K. Brinkman, Muntendam, Kerk- straat B 111, rund-, varkens- en lams- slagersbedrijf. Het bedrijf is overge- dragen aan T. G. Schipper. Friso Bischoff, Hoogezand, Fox- hamsterhoofdweg 53, rijwielbedrjjf en autoverhuur. Bedrijf uitgebreid met het automobiel- en garagebedrijf. Sappemeerster Transport Onderne- ming, Sappemeer, Jagerswijk 5, auto- transportbedrijf. De venn.: M. Hui- zing gehuwd onder H.V. Nederlandse YVissel- en Effecten- bank N.V. in iiquidatie, Sappemeer, Noorderstraat 38.:Ben. tot comm.: H. M. Roelofsz, R. Koole, Chr. Flemming, A. Diemer en C. A. Klaasse.. R. H. Pronk, Muntendam, Midden- weg E 58, handel in stro, aardappelen. zaaigranen, veevoeder en rogge- en korenmaalderij. Het bedrijf is over- gedragen aan de venn.o.firma: Gro- ninger Graan- en Pootaardappelcen- trale (B.P.) gevestigd te Veendam, Kerkstraat 52; bedrijf: handel in gra- nen en pootgoed'en handel in andere landbouwproducten en landbouwbe- nodigdheden. Venn.: R. J, Munneke B. Veidkarnp, R; H. Pronk en A. Bui- tenhuis. J. Lahpor, Hoogezand, Meint Venin- gastraat 99, handel in scheepsart., scheepsijzerwaren en verfwaren, mast-, blok- en pompmakerij. De mast-, blok- en pompmakerij is opgeheven. E. Bieze, Veendam, Kerkpad 13, ko renmaalderij, handel in granen, meel en voederart., commissiehandel in granen en transportbedrijf. De zaaK is overgedr. aan: H, Lukkien, Han- delskade H 339. Finn a Limbergcr cn Zonen, (Fil.), Sappemeer, Noorderstraat 80, dames- en herenkleermakerij en detailhandel in stoffen. De venn.o.firma is ont- bonden. De zaak wordt voortgezet door de nieuwe venn.o.firma: Firma Limbergcr en Zonen (B.P.) Venn.: W. K. Limbcrger, H. H. Limberger, L. C. A. M. Limberger. Hoofdzetel: Gronin gen, Turfsingel 49. J. Pronk, Borgercompagnie 155, rij- wielbedrijf. De zaak is overgedr. aan de venn.o.firma: J. Pronk en Zoon, gevestigd te Borgercompagnie 155, die reeds het smidsbedrijf uitoefende. H. Venema, Veendam, Ben. Oos- terdiep 91,. rund-, varkens-, lams- en paardenslagersbedrijf. De zaak wordt voortgezet door- de venn.o.firma: >.H. Venema en Zoon. Venn.: H. Venema on R. L, Venema. F. J. Bergman, Hoogezand, Borg- weg 2;' loodgieters- en waterfittersbe- drijf, kleinhandel in huish. art., aarr dewerk, porcelein, byouterieen, ga- lanerieen en borstelwerken. Bedrijf uitgebreid met rijwielbedrijf. H. Geling, Veendam, P. Sneeuwpleln 3, bemiddeling bij koop en verkoop van onroerende goederen'. E-: H. Ge-^ Ting gehuwd onder H.V. y- Coop, Boerenleenbank Veendam", Veendam. De volmacht aan - den - kas- "sier: H. Broeklander is ingetrokken. Volm, verleend aan: F. H. v. d. Wijk (B.P.) A. F. Bergman, Hoogetand, Nieuwe- laan 4, koperslagers-, loodgicters-, zink- en mastiekwerkers- en vzater- fittcrsbedrijf, Bedrijf uitgebreid met kleinhandel in serviesgoed. H, Engels, Zuidbroek, Heiligelaan B 20, schildersf-.edrijf. Bedrijf uitgebreid met het behangersbedrijf. Opheffingen, Radio Petsinger, Sappemeer, Fark- straat. 24, handel in radio, onderdelen en reparatie-inr. Ter inzage gelegde stukken. Rekening en verantwoording van de N.V. Houthandel E, en C. Maathuis te Sappemeer. ning. Het betrof berichten over de distributie. van cacao en pindakaas Wat dit la'atste betreft hebben wij de onjuistheid van de critiek reeds Irach- ten te weerleggen. Met betrekking tot deze kwestie van het voortdurepd uitstellen van de aanwijzing. van een bon voor: ca cao ontienen wij aan een schrijven van de afd. Voorlichting gericht'aan genoemd weekblad het volgen de: - „U r.egt, dat het gegeven motief:;de vertraagde aflevering, onwaar is, om dat de diepere oorzaak is een. ver- schil van mening tussen den Directeur Generaal van de Prijzen en de Fabri- iranten." Hoogstens zou U kunnen zeggen, dat ons persbericht niet volledig was, de vertraging van: de aflevering is toch een vaststaand feit en gezien in het verband distributieleiding-consu" ment, het enige belangrijke. De be- sprekingep over de prijs gaan andere partijen aan, dan. de directe leiding der voedselvoorziening en de - voor lichting daarover ligt niet op haar lerrcin. POSTZEGELS VAN CURASAO EN SURINAME, Een aantal postwaarden van Cura- gao en Suriname is aan tie varzame- laarsloketten der postkantoren ver_ krijgbaar. Het koersveschil tussen Cu- ragaose en Surinaamse Gulden ener zijds en Nederlandse Gulden ander zijds maakt het noodzakelijk de nomi- nale prijs met 40 °/o te verhogen. AMERIKAANS LEGERVLIEGTUIG IN ZEEGESTOKT. Bij Japan is een Amerikaans leger- vliegtuig, waarin zich 23 militaireii bevonden, in zee gestort. Alie inzit- tenden vonden de dood in de golven. verrichten van plantagewerk, Toen de Chinezen er eenmaal tvaren gingen: zij zich meer en meer toeleggen op de handel. Men ging toen Brits-Indlers importeren voor het plantagewerk, en ten slotte had de immlgratie van Ja- vanen plaats die onder,-. de penale sanctie deplantage-arbeid moesten verrichten. In 1920 werd deze ge- awongen immigratie, onder de penaie sanctie, opgeheven en :maakte plaats voor een „vrije" immigratie; Onder de Surinamers heerst een grote liefde jegens ons Komngshuis/ - De bescherming welke de Joden in Suriname genoten en de afschaffing - van de slavernij onder Koning- Wil-r lem III hebben deze liefdei geslimu- leerd. Daarna gaf spr. een; overzidit van de cultures. Men begon-met. de aan- plantvan sulker. Doch toen dit niet voldoende opleverde, .begon men im 1850 'met de verbouw van cacao, maar omstreeks- 1900 -.maakte de #Crullbbtziekte" een einde aan de ckcao-aarfplantingen.': '.->Men - probeerde.; het toen met ..Bacover cultuur" maar; ook hiermede hadden de onderne- rnersgeen succes. De „panamaziekte"_ tastte de p'lanten'aan en ha nog een, volgende mislukte poging thans met - rubber ging Suriname zich - specialiserenr op koffie en rijst.-Tij- dens de oorlug'. moest de export van rijst -gestaakt worden. .De: mannen,' werden opgeroepen voor de militaire. dienst er waren nlct genoegplan- tage arbeiders en er moest rijst. en suiker worden ingevoerd.-Thans is de rijstverbouw weer voldoende voor het binnenlands verbruik en er. is zelfs eenldein overschot voor de export - Suriname heeft geen rijkssubsidie meer,- maar het welvaartsplan, waar- voor de regering 8.000.000 hcef.t. uit- getokken, houdt de gemoederen in Suriname ernstig bezig. Wat-is de-be-' doeling van de regering? Zal zij ten aanzien van het welvaartsplan de Surinamers vrij laten, en zich slefhts beperken. tot het aangeven- van de 'noofdlijnen, of zal zij zich met-" de detailpunten- bemoeien? Over het Koutprobleem in Suriname vertelde de heer Simons,' dat de groot- ste beietselen van eeneffectieve ex- ploitatie, de onzekerheid ,'omtrent de productie .is. Om deze onzekerheid, te illustreren 'releveerde hij hoe de v/a- tertoren te Paramaribo op uit Nederl. gelmport. palen -"staot, omdat geen enkele Surinaamse zagerij de zeker- heid' kon geven, het benodigde hout od' tiid te leveren.

Het Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 2