Edele H DEINING OM DE OVEREENKOMST VAN LINGGADJATI Distributienieuws Raadsvergadering PLAATSELUK N1EUWS Wat geeft de Radio Cultuurcontracten en Social© CenfSicten in Indonesie. ARTEN NOORDBROEK. Hoewel de overeenkomst van Ling-] Minister Ringers afgetreden. gadjati eerst heden in de ministerraad, Ten slotte moet geconstateerd wor- zal worden benandeld, waarbij ver- den, dat het Indonesische vraagstuk moedelijk de Commissie-Generaal, welke inmiddels uit Indonesie hier te lande is aangekomen, aanwezig zal zijn, is toch enige deining te bespeu- ren rondom deze overeenKomst. Van militaire zijde, n.l. door Gene- raal R. H. J. M. Kruls en Luit. Admi- raal C. E. L. Helfrich, resp. chef van de Generale Staf en commandant der Marinestrijdkrachten, heeft men zich te dezer zaken onderhouden met H.M. de Koningin. Generaal Kruls heeft tegenover het A.N.P. de berichten, dat hij zou wil- len aftreden, indien de regering de overeenkomst goeakeurt, niet willen bc-vestigen. Luit. Adm. zei, dat hij niet voelde voor de overeenkomst, en dat hij zou afwachten, wat de toekomst zou bren- gen. Hij betwijfelde of de beoogde militaire samenwerking zou kunnen worden uitgevoerd, omdat hij de ge- hele miiitaire situatie onzeker en on- duidelijk achtte. Hij meende dat het de Indonesiers niet bekend is, hoe het oan hun zijde staat, omdat zij de sterkte en ligging van hun legers niet kennen. Beide legerchefs verklaarden dat zij niet zozeer bezorgd zijn over de overeenkomst dan wel over de alge- mene militaire situatie. Eis tot intrekking volmacht van Comm. Gen. In een Zaterdagmiddag gehouden vergadering van de P. v. d. Vrijheid de homogeniteit van onze regering heeft gebroken. Minister Ringers, de bewindsman van de wederopbouw, heeft zich niet kunnen verenigen met het Indische beleid en heeft derhalve om ontslag gevraagd, hetgeen hem door H.M. de Koningin is verleend. De komende weken bereikt het In donesische vraagstuk ongetwijfeid zijn hoogtepunt. Er zal thans beslist moe- ten worden over de toekomstige sta tus van dat verre brok Nederland. De uiteindelijke beslissing zal tenslotte berusten bij de Staten Generaal. SCHOENEN VOOR HEN WIER STAMKAART- NXJMMER EINOIGT OP 2 Zij, die na 1 Januari 1945 nog geen schoenenbon hebberi gehad en wier stamkaarnummer eindigt op 2 komen gedurende de maand December in aanmerking voor een schoenenbon. OpaDAV) op UHA dooi 3p UI van de maand zullen de bonnen door de distributiediensten worden uitgereikt. 20 JAAR RAMBLERS. Na' hoeveel maal spelen kan men aan .de ,,fan mail" conslateren of een nummertje dans-, jazz- of swingmu- ziek een succesnummer is? Na vier- maal, zegt Theo Uden Masman, leider van het Dansorkest ,,The Ramblers". „Thea" werd in totaal slechts 16 keer De bonnen voor bloem en rijst voor' gespeeld, en niet 100 maal zoals ve- de kleinsten worden thans per 2 we-' len denken, en dreigt reeds overspeeld ken aangewezen en geven recht op' te geraken. Maar ,,The Ramblers" het kopen van 300 gram bloem en 250zijn bij hun bijna meerderjarige leef- gram rijst per twee weken. Beginnende 7 December zal voor Bloem telkens een bon voor 600 gram worden aangewezen voor vier weken. Voor rijst zal datzelfde geschieden vanaf 21 December, met dien verstan- de dat 500 grain rijst per 4 weken zal worden verstrekt. INGEZONDEN. KLEINE ONWELVOEGLIJKHEDEN BIJ TONEELVOORSTELLINGEN e.d. en wensen vait een scrieus bezoeker. is de volgende resolutie aangenomen^ „De P.v.d.V. kennis' genomen heb-' Gaarne zou ik op het volgende wil- bende van de besprekingen in de len wijzen. Tweede Kamer over het Ind. vraag-| Het is bij vele mensen, die een to- stuk, van oordeel, dat de Com. Gon.[ neelavond of iets dergelijks bezoeken, door het sluiten van een voorlopige overeenkomst met de Rep. Indonesia, waarvan de in'noud in de pers is ge- publiceerd, de haar bij de wet van 2 Sept. 1946 toegekende bevoegdheden heeft overschreden, aangezien de in art. 3 van deze wet omschreven taak alleen inhoudt besprekingen te voeren' die betrekking hebben op de vestiging van de toekomstige staatkundige ver- houdingen binnen hot Koninkrijk, spreekt als haar mening uit, dat de Comm. Gen. op grond van deze be- voegdheidsoverschrijding op het ver- trouwen van het Ned. volk geen aan- spraak meer kan maken en dat de aan de leden der Comm. Gen. ver- strekte volmacht behoort te worden ingetrokken. Het Indische en de K.V.P. Maandagavond is de Tweede Ka- merfractie van de K.V.P. bij een ge- weest om over het Indische vraag stuk te praten. Vermoedelijk is bij deze vergadering de heer van Poll, lid van de Commissie Generaal, aan wezig geweest om de ontwerp over eenkomst nader toe te lichten. In de j-1. Donderdag gehouden vol- tailige vergadering kwamen verschil- lende .punten aan de orde. Ingekomen stukken, Diverse beschei- den inzake kas-verificatie Gemeente- Ontvanger, Vleeskeuringsdienst enz. werden voor kennisgeving aangeno- men. Aan het verzoek om de boven- grondse electr. leiding te veranderen in een ondergrondse kan wegens ge- brek aan materiaal vooreerst geen gevolg worden gegeven. Voorlopige vaststelling Gemeente- r-ekening 1944. De gewone dienst sluit met een nadelig saldo van f 17661.85 terwijl de kapitaaldienst een batig saldo aanwijst van f 22800.94 Aldus vastgesteld zonder hoofdelijke stemming. De wijziging in de. begroting vlees keuringsdienst 1945 werd vastgesteld evenals die van het Burgerlijk Arm- bestuur 1945. Na enkele stemmingen werden tot leden der Commissie van Onderzoek der rekeningen 1945 benoernd de he- ren J. Jansen,' H. K. Fluks en S. Bouwman. Aangeboden werd het verslag en de Rekening van de Vleeskeuringsdienst Noord- en Zuidbroek 1945. Deze be- nevens de' rekening Burgerl. Armbe stuur 1945, en de rekening Instelling tot Werkverschaffing 1945 werden in handen gesteld van bovengenoemde commissie. Tot leden van de Comm. van onder zoek der begrotingen 1947 v/erden be noernd de heren H. Visser, H. J. Mun- tinga en S. Bouwman, aan welke ccmmissie in handen werd gesteld de begroting Vleeskeuringsdienst 1947 en de begroting Burgerl., Armbestuur 1947, alsmede de Gemeente-begroting 1947, Op een adres van het Nutsdeparte- ment Noordbroek om een jaarlijkse subsidie ten behoeve van de Nuts- kleuterschool, werd gunstig beschikt. De heer SCHUT zegde namens de C.P.N, steun aan de school toe. Goedgekeurd werd onderh. verhuring van het huis bewoond door wed. Spak" man, onderh. verhuring van 8 arbei- derswoningen err onderh. verhuring van 2 perc. tuingrond. De aanvraag machtiging aan het Burgerl. Armbestuur tot benoeming van een Hoofd en vrouw in het zorgingshuis werd aangehouden tot een volgende vergadering. Aan B. en W. werd machtiging ver leend tot't oproepen van sollicitanten voor genoemde betrekking. Het Hoofd zal tevens als Gemeente tuinman werkzaam moelen zijn, een en ander op een salaris van f 1000.plus vrij wonen, voeding etc. Het voorstel om verhoging der prc- sentiegelden van de Raadsleden van f 2.op f 4.werd behoudens goed- keuring van Ged. Staten aangenomen- Voorzitter decide o.m. mede dat m- gesteld zal. worden. ten dtkkingsplan ten doel hebbende om de nadelige sal- di van voorgaande jaren in 10 jaar af te losen uit do gewone dienst. Aldus werd besloten. De heer MUNTINGA vroeg naar de mogelijkheid om onder de nadelige saldi eveneens te begrijpen de voor- heen ingeteerde reserve's van de Vleeskeuringsdienst. De VOORZITTER zegt dat B. en W. zullen trachten dit te bereiken of- schoon de mogelijkheid op vervuiling niet groot is. de gewobnte om reeds tijdens een der pauzes hun kleding weer van de gar- derobe te halen. Dit is op zichzelf niet erg, als men maar op tijd zijn piaats in de zaal weer heeft ingeriomen. Indien velen dit echter doen, is het niet al tijd mo- gelijk, dat alien oji tijd klaar kpmen. Zo was het ook j.l. Zaterdagavond weer in 't hotel Faber bij de uilvoe- ring van ,,Nieuw Leven". Na het voorlaatste bedrijf gingen veel mensen hun kleding bij de gar- derobe halen. Zij waren nog lang niet alien geholpen, toen het doek voor 't laatste bedrijf opging. Zeer hinder- lijk was het toen, dat lange tijd ach- ter elkaar de deur open en dicht ging i en er daarbij veel rumoer in de gang vraagstuk' was tijdens het spel. Dergelijke dingen doen zich veel vaker voor,, te Hoogezand zowel als Sappemeer, Ook hebben sommige mensen de gewoonte, enige tijd na de aanvang in de zaal te komen. Er is m.i. een oplossing te vinden, als alle verenigingen die een feest- avond of hotelhouders die 'zelf een avond organiseren vast gaan stellen, dat na de aanvangstijd de deur abso- luut gesloten blijft tot de grote pauze, en als de voor deze pauze vastgestelde tijd is verslreken de deur opnieuw gesloten wordt lot het einde der voor- steling. Ais men dit gaat loepassen, •zullen zij, die wel op tijd, aanwezig zijn eh niet onnodig heen en weer lopen, zich niet behoeven. te ergeren wegens la-, waai in de zasl tijdens de voorstelling. De laallcomers zullen meteen: hun slechte gewoonte afleren. J. R. tijd nog niet overspeeld geraakt. (Zo- iets gebeurt niet dikwijls bij dansor- kesten). Maandagnacht werd dit jubi- leum gevierd in het City-Theater te Amsterdam. De eerste Rambler-ent- housiast stond Zondagnacht om 3 uur al voor het theater en Maandag om een uur werd zijn moeite beloorid, en kreeg hij een plaatsb>!jet voor de nachtvoorstelling. NOG NEDERLANDERS IN DUITSE KAMPEN. Volgens de jongste gegevens bevin- den zich in de kampen welke zich in de Amerikaanse zone van Duitslandj bevinden nog 45.220 personen van Deense, Nederlandse en Griekse nati- onaliteit. PROGRAMMA VAN DE R.O.N. Woensdag: 18.u. Stem van het Noorden (Watersport in het NoordeQ - Staunton 75 jaar); 18.20 u. R.O.N, sex tet o.l.v. Louis Drenth; 18.45 u. Land- bouw-kwartier (Ir. v. Oyen over stal voedering; 19.15—19.30 u. Noor- delijk Strijdkw. Programma. Donderdag: 18.^u. Stem van het Noorden; 18.20 u. Landbouw actuali- teiten; 18.30 u. Hilversum II; .18.45 u. Cyclus moderne kamermuziek; 19.— u. Hiversum II; 19.15—19.40 u. Manny Bouwman, piano. Vrijdag: 18 u. Stem van het Noor den 18.20 u. Arjan Zondervan en W. Zonderland, zang en piano; 18.45 u. Literair kwartier door F. Sierksema; 19 u. Hilversum II; 19.15 u. fragmen- ten uit Carmen; 19.30—19.45 u. ,j. Zijl draagt voor uit eigen werk. Z'&erdag 18 u. De stem van het Noorden; 18.15 u. Hilversum II; 18.35 u. Dansorkest Red.. Bebroy o.l.v. Piet Klipp; .19 u. Hilversum II; 19.15 u. Noordelijk weekoverSicht; 19.30 uur gramofoon muziek; 19.45—20 u. Biolo- "gische rubriek door Drs. Fob. I. Brouwer. bereikbaar, ij beroerde Bij de aanvaarding van het ambt van lector in de land- en volkekunde van Nederl. Indie en Indische talen, heeft Dr. F. H. van Naersen een in- teressante rede uitgesproken, waar- aan wij het vogende ontlenen: In Indonesie verwekt het contact tructiever op de Indonesische cultuur met de vreemaelingen spanningen: er dan de vroegere Oosterse invloeden. waren altijd individuen of groepen, Sociale conflicten ontstonden alom. en die ziclii weerstelden, Daarbij maakten zjj waren sociologisch veel gecom- echter gebruik van enige recent plieeerder dan voorheen. Er kwam al bevolking gemakkelijk dank zij het onderwijs. de Indonesische sarnenleving in al haar geledereo. De gevolgen waren echter verbijsterend. Blijkbaar werk- l te de Westerse beschaving veel des- zij verworven cultuurelementen uit hetj spoedig enige tekening in de sociale cultuurbezit der vreemdelingen. De cultuurstrijd hield dus reeds de kie- men van cultuursamensmelling in zich. Met het toenemen van. het cul- tuurversmeltingsproces ging een afne- men van de spanningen gepaard. In het stalische karakter, dat de oor- spronkelijke Indonesische sarnenleving kenmerkte, kwam in bepaaide stre- ken weliswaar verandering, Eerst door het Hindoeisme, vervolgens door de Islam, doch zij bleef daarna vrij constant, hetgeen niet te verwonde- rer. is, omdat beide Oosterse bescha- vingen van huis uit traditionaiistisch zijn, en baanbrekers op de weg naar onbegrensde mogelijlcheden tegenhour den. Toen het Westen, dat zich sneller uit de knellende greep van traditio- nalisme en conservatisme' had weten los te maken het Oosten overweldigde en dit ten dele als wingewest politick of economisch beheerste, was het deze heerschappij, die het Oosten belette om datgene uit de Westerse cultuur over te nemen, waaraarr het behoefte had, om daarmedc vrijelijk te experi- menteren. In Indonesie was het de z.g. ,,ethische" koloniale politick, die de klove tussen Oosterse en Westerse cultuur, die 2Vj eeuw onoverbrugbaar scheen, trachtte te overbruggen. De Westerse beschaving werd voor de formaties. Er .bleek, dat diegerien on der de Indonesiers, die iets geproefd hadden van de Westerse beschaving zich keerden tegen het ouden. tradi- tionalisme en tegen het koloniaal be- wind. Zo is het Nationalisme in het Oosten en ook in Indonesie doorge- drongen, het Nationalisme, dat een oorspronkelijk Westerse ideologic was. De strijd waarin dit nationalisme thans nog gewikkeld is, vindt zijn hoogtepunt in een eenvoudige natio- nale strijd. Hoe de uitslag hiervan ook moge zijn, men zal er in den ver- volge rekening mede moeten houden dat het proces van de samensmelting der Westerse en Indonesische culturen ;nog in een beginstadium verkeertl Bo-j vendien is de dynamische Westerse beschaving zo zeer aan veranderingen onderhevig. dat het voor een volk als' het Indonesische, waarin vele groe-' pen het statisch karakter nog niet hebben afgelegd, moeilijk, zo niet on-' mogelijk is, deze veranderingen bij te houden. Wij kunnen, aldus Dr. van Naersen, de Indonesiers in de vervuiling van deze zware taak tegemoetkorrien. Maar] van Nederland uit werkend, dienen, wij ons ervoor te hoeden, dat omge- keerd, onze orientatie niet achterhaald worde door de nieuwe werkelijkheid van daarginds. 115. Buitenadem door hun rennen over het oneffen strand stonden Ro.y en Gay te knken naa rde piaats waar zij Alisa het laatst hadden gezien. „Zij moet in dit gat. gevallen zijn", riep kapitein Gay uit. 116. Roy rende terug naar de res- tanten wan het wrak om een-lantaam te nalen. To endeze er was daalde kapitein Gay voorzichtig in het hoi af. Het was nauw en vochtig, met slier- ten zeewier. SAPPEMEER. Tot de laatste stoel was de -zaal van het Hotel ..Struvd" Zaterdagavond bezet toen de heer K. Waterrnulder, voorzitter van de Eerste Sappemeerster Spec-ltuinver. ,,'Kinder- vreugd" deze bijeenkomst'opende met een kort welkomstv/oord, in '1 bijzon der tot het Gemeentebestuur van Sap pemeer en de heer Lent, hoofdbe- stuurder vari de Nuso. Burgemeester Stronkhorst sprak over verschillcn.de mogelijkheden waarbij een vereniging de leiding kan nemen voor de ont- plooii'ng van het culturele. leven ter plaatse, zoals de verzorging van goede toneel- en muziekavonden, bespreking van goede boeken enz. De avond werd gevuld met het opvoeren van een toneelspel f,Verboden Laifde" van A. Lageman door de toneelclub „De Vrijheid", Kleinemeer. Voor de mu- zikale noot-.zorgde de mandolineclub ,,Kunst en Strijd" en het dans-orkest ,,The Rhythme Baby's". Een verloting dekte de onkosten. terwijl het batig salclo ten -goede komi aan .de vereniging. De avond werd besloten met bal. In de j.l. Maandagavond gehou den vergadering van de Bond voor Staatspens. van de afd. Sappemeer, werd algen.een grote teleursteiling ge- uit dat er'na ruim 114 jaar bevrijding, van Rcgeringszijde, nog steeds niets gedaan is voor Oud en Ann. Beslo ten werd o.m. ook dit seizoen weer een 2-lal Propaganda-avonden te hou den. Het besluur werd uitgebreid met 3 ieden. Hiervoor werden verkozen: Mevr. v. d. VeenFaber en de heren ,J. Rook en W. van Duincn. terwijl de heer R. de Groot aftr. bij acciamatie werd herkozen. HOOGEZAND. Zondagavond gaf, voor een geheel bezette zaal „Inler Nos" een uitvoering van „Gecn dub- beltje in z'n zalt" bij Faber. In caf6 Dijkstra gaf de Toneel- ver. „.DVS" een uitvoering van ,,De Concurrent". KIEL-WINDEWEER. De behuizin- gen ten overstaan van notaris Hoogen- boom voor' de Erven van Mevr. Wed. H. Kok in 't cafe Piest verkocht, wer den gekocht door den heer M. Lam- bers en door de Fa. Koeneman te Sappemeer,- resp. voor f 2500.— en f 2675.—. WESTERBROEK, Zaterdag verga- derde de Algem. Ned. Metaalbew. Bond in 't cafe Huisman. Spr. was de heer Benninghof uit Groningen. Door aanwezigen werden enige vragen ge steld. Nadat een verloting piaats had, werd de avond besloten met voor- drachten. Deafd. Westerbroek van de Bond van,Staalspens. heeft besloten in de maand Februari 2 feestavonden te organiseren, waarvan een voor ouden van dagen. In het schoolgebouw had een vergadering piaats van de P. v. d. A., welke zich in grote opkomst mocht v.erheugen.-Er v;erd besioten bij ge- noegzame deelname 'n ontwikkelings- cursus te organiseren in de school, waar vooral aandacht zal worden be- steed „;aanonderricht in Ned. taal. Voorz. H. G. de Boer bracht ver slag uit'yan het cultureel congres, ge houden te Amsterdam, terwijl de heer J. Heimens een lezing hield over, Rusland. In de piaats van den heer, J. Bruining, die zijn functie alsvoor-[ zitter neerlegde,"werd als bestuurslid benoernd de heer F. Scheper. Toen Zondhg een ESA-bus voetballers naar Groningen terug-' bracht, bleek dat de chauffeur eenj verstekeling had meegenomen. Toen de bus verlrok had een 9-jarig knaap- je op de treeplank plaatsgenomen, met de bedoeling er bij garage Bosch, waar hij meende, dat de bus zou tan- ken, af te stappen. De bus tanktc niet .maar nam het ondeugende knaapje mee naar Groningen, waar hij op het politiebureau terecht kwam. Tegen de avond is hij door zijn vader afgehaald. NOORDDIJK. In verband met het zuiveringsbesluit 1945 is nan den heer. E. Staal, Gem.-onlvanger ontslag ver leend met ingang van 5 November, met toekenning van,, waclitgeld, De distributiekring Ten Boer, die thans de gerneenten Ten Boer en Noordijk omvat, is uitgebreid met de Gem. Bedum. Een verordening tot hel'fing van vermakelijkheids-belasting in..- deze gemeente" werd goedgekeurd. y De Klaprooscollecte bracht in deze gemeente 141.25 op. De collecte voor hulpbehoeven- de blinden bracht f 277.05 op. Tot wnd. ontvanger v/erd be noernd de heer K. Dijkema, thans le ambtenaar ter secretarie. ENGELBERT. In de Ned. Herv. Kerk sprak Ds. Wildervanck van Bilthoven over de Prot. Kerk in Indonesie. 'in het verleden, tijdens de Japanse be- zetting en de huidige situatie. Na de pauze beantwoordde spr. verschil- lcnde vragen. De pi. afd. v. d. Bond van Staats- pensioen hield in caf6 Tuinema een feestelijke vergadering. De voorzitter, de heer Van Assen, opende met de slolnotulen van 1942, van de toenmalige secretaris, de heer A. Folkers, die vervolgens sf.aande werd herdacht. De heer Thijsssns van Groningen hield een propaganda-rede- De propaganda-club voerde twee to- neelstukken op. In de Ned. Herv. Kerk sprak Ds. Wildervank van Bilthoven over de Prot. Kerk in Indonesie, voor tijdens en na de bezetting. De spreker werk- te 16 jaar'als predikajat in Indie. Na de pauze werden verschillende vragen beantwoord. De heer J. Groenewold van Groningen verzorgde het muzika- le gedeelte. SCHILDWO.LDE. De heer de Jong geraakte Donderdag met zijn auto, door het uitwijken, in de sloot, zon der evenwei persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Met vereende krach- ten wist men de wagen weer op de weg te brengen. HELLUM. In caf6 Hansen had op )«rzoek van de Reisvereniging „De Zwaluw", een vergadering piaats tus sen deze vereniging en de ouder- cornmissie. Er werd overeengekomen alle schoolgaande kinderen, tegen be- taling van 5 cent per week, de vol gende zomer een schooireis te' laten maken. NOORDBJROEK. Een auto reed te gen de bakfiels van bakker E. Tuze van Zuidbroek en beschadlgde deze- Een vrachtauto van de'Fa: Koe neman van Sappemeer, komende uit de richting Zuidbroek verloor ter hoogte van de boerderij. Zijlker de aanhangwagen. Deze kwam in de tuin terecht. F.en heg werd beschadigd. MUNTENDAM. In een vergadering van de Buurtver. Kerkstraat werd be sloten 21 Dec. een feestavond te orga niseren. De 73-jarige Mevr. Jagervan Oost brak een pols en is op medisch advtes naar - het ziekenhuis te Win- schoten vervoerd. De Ned. Herv. reciteerver. gaf in de zaal van Walland te Ommelander- wijk opvoeringen van ,,Diekman wait ,'t allain" en ..Antieke Klok". Maandag was het 25 jaar gele- den. dat de heer H. Kroeze zich als timmerman-aannemer vestigde.1 De zaak is uitgegroeid Sot*een.bloeiende bouwmaterialenhandel, met een filiaal te Wildervank. Uitgaande van de C.P;N; werd Zaterdag in „E)e Munte''..een' .toneeL avond gegeven. Door „De Korhedian'- ten"- uit-Groningen, opgevcerd werd ..Vrijbuiters;'. Zaterdag en Zondag is in cafe Bosscher door-de Pluimvee- en Ko- nijnenclub Muntendam en.Omg. in samenwerking met de Postduivenver. Muntendam, Meeden, Zuidbroek en Veendam een tentoonstelling gehou den. Keurmeesters waren de heer S. Timmer voor konijnen en de heer "J. v. Laaren voor Duiven. Van de 61 konijnen behaalden 12 het: praedicaat Z.G., en er waren 120 dui\-en. Eersle prijswinna'ars werden: VI. Reus wit: T. Pater 2 x, W. Borijl, E. Bosscher; Gr. Chinila: ,L. G. Veenhui-- zen (2 x). Weener Wit: A. D. Doiiv/es, A. Kiewiet, J. Dijk (2 x),:J. Prijt (2 *1 en D. Drok; Belgian Haris: J. Prijt; Gouwenaar: B. M. - Rubingh (2 x); Black: and Tan: J. Sterenborgh; Kl. Chinchila: L. G. Veenhuize'n (2 x); Hollander Havana: H. Wiechers. Een luxevoorwerp voor het hoog- ste .aarital punten werd gewonnen door den heer T., Pater. De beste duif ter tentoonstelling werd ingezonden door J. Lutje, Mee den (oude onbevlogen duif); beste on- bevlogen doffer H. Meyer, Munten dam.' Beste duivin bevlogen boven 150 knt. H. Venema, Meeden, beste jonge dbffer G.'Bottine, Zuidbroek. FKCILLETON. en zij de voordelen!" I gangen Daar kun je met 'n bende Alex vergat een.pruillipje te trekken kameraden roofridder spelen. Zeg, zus, a werd luimig. I help me daarginds 'n handje door je 20) ,,Zij is geen oude heks. Ik zou om alles ter wereld niet willen, dat je een huichelaarster werd, allbbn ter wille van het geld. Maar tante"is een' ongelukkige vrouw, die haar leven! verbeuzelt en er niets aan heeft. En vangen, maar vbbl geef ik daar ook en Mama had gewonnen spel Zij gaven elkaar een kus en Alexi ging zonder verder tegenspartelen haar koffers pakken. Terwijl zij daar druk mee bezig was, peinsde ze: ,,Ik zal daar wel alleen zijn.... misschien zou de oude. kat me nu en dan wel toestaan kennisjes te ont tochzij is goed, die tante Fee: Tante Feeks laat daar nooit iets van merken, maatje!" •Mevrouw van Forren moest lachen om deze uitval van haar opgewonden dochtertje. ,,Geloof me, Alex, tante,Fee is in haar jeugd ook beminnelijk geweest." „Ik doe mijn best om 't le geloven, mama, omdat u het zegt en omdat 't al z6 lang geleden is. Me dunkt, wel driekwart eeuw." ,,Hcks! tante Fee is nog niet zo oud als zij 1 ijkt. Papa was de jongste en tante de oudste. Ga er heen, Alex. Van jou alleen wil zij weten." „En dat is er dan nog naar!.... Ik wil niet met zo'n half gek sehepsel alleen in dat rattennest wonen." „Tante is met gek", zei mevrouw van Forren, ,,en het slot is hoogst in- teressant. Tracht jij je arme tante tot het gewone leven terug te bren gen, zij is daar zo eenzaam. En dan .y.oorai, m'n kind, denk aan je broers. Floris moet studeren en onze luite- nant heeft ook 'n hele toelage nodig orn z'n stand op le houden". ..Stand is 'n lastig ding, mama." ,,Ja, meisjeliof, heel lastig! Wat moeten die arme jongens er later on der lijden, als.als wij er niet meer zijn, papa en ik." „H6, mama, schei nu uit. Als u zo begint, moet ik wel toegeven. ,,Zo'n meisje maar" is de aangewezen per- soon om zich op te offeren voor het niet om. Ik heb niet veel vriendlnneh en zij zijn al even saai als alle andere die ik tot nog toe ontmoette. Naar modellcn geknipt, volgens maat en regel afgeleverd door de kostscholen voor jonge dames uit de hoogste standen. Ik geloof niet, dat ik ze ooit ergens zou missen. Het verwondert me volstrekt niet, dat onze knappe iuite- nant geen van haar alien de voor- keur geeft; Niets voor hem.-Hij is wel wat te veel op vormen gesteld, maar hij heeft 'n hart1 't Is 'n modelbroer, daar!" De trap kraakte onder woeste spron- gen, toen bonsde een ongeduldige hand met kracht op dc deur. „Zus!" schreeuwde 'a hogc jongens- slem. ,,Hij heeft dc baard in de keel," dacht Alex, toen zij het wonderlijke stemgeluid hoorde. ,,Kom maar binnen, Floris!" ,.Hier ben ik heelhuids. Zus, is het waarachtlg?" „Ja! ik - zie het, gaaf en gezond!" ..Koekoek! Je bent slim. Half mijn, zus. De luitenant kan wel voor zich,- zelf zorgen. Maar, ga je heus?" „Natuurlijk! 't Telegram is weg." ..Verrukkelijk!" ,,Je bent 'n lieve jongen; ben je me zo moe?" 1 „Neen,f flauwert, ik ben je waarachr tig niet moe, dat wcet je wel, lib? Jongens 't moet zo leuk wezen te_wor- nen in zo'n kraaiennest van 'n kas voorspraak?" -,,Als je braaf leert en oppast!" ,,Ja, wijze vrouw, clat za ik. Ben ik( geen keurige jongen? Zit mijn das, niet gracieus? Heb ik niet al drie haartjes op de lip?" „Vlas!" plaagde Alex. ,,Dat 's vals!" riep Floris gekrenkt. ...Eerst afwachten of ik zeU wel in de gunst kom!" „Och wat! Jij met je lieve. snoetje valt overal in de smaak!-Maar wij, jongens! Tante neemt 't ons erg kwa- lijk, dat wij het ongeluk hebben .tot het mannelijk geslacht te behoren, he?". Alex laclite luid om deze verzuch- ting. Onderwijl oekeek het jonkertje zich nadenkend in de spiegel. Wat zal er uit mij nog eens wor den? Ik ben toch 'n nette vent voor m'n jaren? De tweede van mijn klas en hoewel niet zo door en door con- servatief van beginselen als mijn broer en niet zo in de uitcrsten aris- tocratisch van ncigingen, als m'nheer de jonker, kan ik toch met 'n onbe- zwaard geweten getuigen van mij zelf, dat ik J .Dat je 'n aanmatigende school- jongen bent, die nog in de verte geen begrip heeft van de piaats, waar hij moet staan." 't'Was een welluidende stem, die den knaap in de rede gevallen was, maar die jeugdige stem werd bedor- ven door een gemaakte neusklank. ..Koekoek!" zei Floris, plechtig de hand op het. hart leggend, „op zij, mensen! Piaats voor de grote Mars! Piaats voor den hoogwelgeboren heer. „Hou je mond, jongen!" snauwde de elegante huzarenofficier en salueerde beleefd en vriendeHjk zi.in zuster. Floris ging midden in de kamer sterke geslacht. HmMk heb het werkj *o0i met ophaalbruggen en geheime' staan en zich enige afgelulsterde re- gelen van Shakespeare herinnerend, keek hij. zijn groten broer uitdagend aan en declameerde met; brede en ge- affecteerde neusstem: Oost, West en Zuid verwon ik na elkarider!"- „De kamer uit, vervelende vent," gromde de luitenant wrevelig. Floris streek denkbeeldig knevels op en ging voort: „Oost, West en Zuid'verwon ik na elk^nder* 't'ls waar, 't is juist! Dat 'deedt gij bijna Alisander." ..Vermink Shakespeare nu maar niet en doe niet als 'n mislukt treur- speler! ,,Zet liever deze hoedendoos voor me op de' gang," geoood de freule af- leidend. Floris gehoorzaamde dadelijk on nu zette mijnheer de luitenant zich op z'n gemak in een houding,: die door veel studie en volharding „akelig elegant" was geworden. „Je gaat dus werkeiijk naar Gel- derland, zusje?" „"Ja, jongen, dat doe ik. Wat zeg je wel van je dappere zuster?" De officier, de man van vormen, die naar T oordeel van Floris tot de uitersten elegant van rieigingen was, ergerde zich aan dat neerbtiigende: ja, jongen! Vooral omdat het uit een meisjesmond kwam. Maar hij was te ridderlijk en ook te koppig, om dit te laten blijken, dus verduurde hij onge- merkt de onaangename woorden. En och..-.-zij meende het zo niet. Eigenaardige; troost. Wanneer de Untenant een op- of aanmerking moest horcn, die -hein nietbevieL en niet recht boos icon worden op de zondares, dan zei hij wdarlijk met overtuiging: „Zij meent het niet.". En dan was alles in orde. ;,Ja!" zei Floris, weer binnenkomend, „onze Alex is toch 'n flinke mei.d; zij zal dat oude, 'gekke wijf wel eens, uit de verstrooidheid-kloppen, als 'n va- gebond uit de hooiberg." De luitenant fronste de wenkbrau- wen:" Hij was't wel geheel met hem eens, maar wat 'n burgerlijke uitdruk- kingen wende die jongen zicli aan. „Weet jij dat nu ook al weer," bromde hij onievreden... ,:Ik weet alles,". verklaarde Floris zelfbewust. „Ingerukt, mars!" commarideerde de officier nijdig. Floris grynsde van. piret, maar. ver- zette geen voet. „Weetje, mijnheer- de jonker, dat zou jij moeten doen,: Jto'n' verstokte, oude heks gaan bekeren; daar" is" mbbr kunst aan dan een ouwe,kreupele knot te dresseren. Maar daar heb jij geen redehaarstalent voor; jou enige verdienst'e is wat rinbelen met sabel en sporen. Ik ga advocaat worden; de balie bekoort me!" Alex .lachte. Dat moedigde Floris aan. „Dat is 'n veel vetter baantje dan luitenant spelen en je elgen heerlijk- hcid met je eigen armoede betalen." „Zui je nu eindelijk heengaan aan!" zei de luitenant woedend. „Ja, armoe," ging Florisonver- vaard door, „en dan slapen op de harde matras van zelfbedrog. Net of de mensen niet weten, wat voor een oveijtollig artikel zo'n paardenluite- nant is.". ,.Mars!" schreeuwde de officier, do- delijk gebrgerd. „Als ik 'ns wat te zeggen heb. wil ik uitpraten", zei' Floris met enige waardigheid. „Maar niet hier!" toornde zijn broer. Commandeer jij je' recruten,.zy zullen 'ti hard genoeg hebben: bij je,. wantzij zijn nietvan adel. Ha, ha!' Nu was het geduld van den luite nant op.iHij sprong' op, greep den knaap bij de armeivesv duwde hern, de deur uit. (Wordt vervolgd.)

Het Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 2