Weike verwaciitingen kunnee wij keesieien met betrekking tot de Distributiegeederen Kort Wijdingswoord, ADVENT. De Staking in de Verenigde Staten. Wensen en Redelijkheid. PLAATSELIJK NIEUWS Plannen ontwerpen en plannen uifcvoeren. Eerste Jaargang ZATERDAG 30 Nov. 1946 No. 35 VOQR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING WAARIN OPGENOMEN POST GOORECHT VAN 1871 EN HET NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1883 EEN RAMP VOQR VELE LANDEN. D& geteisterde gebieden Webbers recht op het leeuwenaandee!. :;r ;-;mestvaalt?:- In 1947 voor ieder paar Schoenen en ten minste 80 TexHelpunten. Or?twerp noodregeiing Ouderdomsvoorziening. ABONNEMENTSl'RIJ S f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling). PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleinljes al-s te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 ct. (bij vooruitbetaling). HET NIEUWSBLAD VERSCH1JNT WOE.N'SDAGS EN ZATERDAGS. Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Administratie- en Redactieadres: Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214). Kort nadat de scheepvaarlstaking in Amerika is opgeheven zijn de mijnwerkers in staking gegaan. Dit betckent een ramp, die vergaande consequenties met zich zai brengen, niet aileen mr Amerika maar vt>or de gehele werelci. Reeds gaat do'schaduw van desia- king over de Verenigde Staten: ge- dceltelijke verduisteririg is ingevoerd, machtige bedrijven hebben hunwerk- zaamheden moeten inkrimpen en de dreiging van een gehele stopzetting hangt in de nabije toekomst. De trei- nenloop is sterk ingekrompen, en de export van kolen is geheel stopgezet. lie landen, die wat de invoer van kolen .betreft van Amerika afhanke lijk zijn, komen in een zeer benarde toesiand, want de mijnwerkerssta- king volgt op de zeer verlammende scneepvaartstaking. Italie is bet eer- ste land dat in. moeilijkheden komt. Ook daar moest de industriele be- drijvigheid wegens gebrek aan kolen warden ingekrompen, met als gevolg toeriemende werkeloosheid en onie- vredenheid. Lewis, de vakbondsleider, die voor deze staking verantvvoordclijk wordt gesteld, is Maandag voor de rechl- bank geweest, en Woensdag is hij voor een juryr-rechtbank verschenen Daannede - is mogelijk de grondsiag gelegd vocvr een langdurige recht- zaak, want bij een eventuele veroor- deling kan Lewis in beroep gaan bij bet Hcf van Appel, en daarna nog bij het Hcoggerechtshof. Dat alles zai maanen in beslag nemen en in tussen is' een belangrijk kolenpro- ductiegebied gesloten, tenvijl de we- reld de kolen zo nodig heeft om het ecoi'iomische leven weer tot normaal functioncren te brengen. Niet-Ameri- ka; maar de landen die hun na-oor- logs bestaan moeizaam aan het op- ophouwen zijn zulien de ernstigste igevolgen van de staking ondervinden "Vcrkiezingen in verschillende landen. De Fransen zijn weer eens ter stem- bus geweest, voor de zesde maal sinds de be.vrijding. Nu ging het erom 1,75.000 kiesmarmen aan te wijzen, die top hun beurt weer een dee! van de .leden van de Senaat (te vergelijken met onze le karner) zullen kiezen. De Communisten, die volgens de uit slag van de vorige vcrkiezingen de grootste partij waren, zijn ex dit— maal minder goed afgekomen, want zij werden versiage.n door de partij van: minister Bidault, de Repttbli- keinse Volkspartij, die behoudens de uitslagen van Corsica 24.751 kiesman- nenkreeg tegen de. Communisten .*24.544.Zeker wijst deze uitslag op politfeke onstab Uitcit. Er schijnen kiezers te zijn, die niet weten wat zij Lwillen. Het zai onder deze omstan- digheden moeilijk zijn cen sterke re- gering te vormen, en dat is juist i hetgeen 'Frankrijk nodig heeft om zich te herstellen niet alleen van de misere, die oorlog en bczetting heb- beri gebracht, maar ook van dc voor- oorlogse, inncrlijke zwakte. Zo zai Frankrijk het zwakke zusje van de grote mo'gendlieden blijven. De gemeenteraadsverkiekingen i,n Belgie vertonen een klcine Katholie- ke overwinning, maar hun meerder- heid is onvoldoende om zonder hulp to kunnen rogeren. En dan de verki&ingen in Roeme- nie. Het regeringsblok heeft een overweldigende meerderheid behaald. De oppositie partijen hebben zich be- klaagd over het verloop van dc stem ming, en het is zeer de vraag of Amerika en Engeland de regering, weike op grond van deze vcrkiezin gen het heft in handen zai houden, zullen erkennen. Indien dat niet 'tge- val is, komen wij voor een zonderling geval te staan. Want er most een vredesverdrag gesloten worden met dat land. En hoe zou het mogelijk kunnen zijn, dat Engeland en Ameri ka een-vredesverdrag sluiten met een regering, die zij niet erkennen? Palestlna- De Palestijnse kwestie blijft ac- cuuk In de Engeise houding is enige wijziging te constateren.. De Britten tonen zich meer en meer geneigd met tie gematigde Zionisten samen te werken, niits deze cie terroristische benden in loom kunnen houden. Maar tot nog toe bleven de aans'a- gen aanhouden. De Zij, die klachten hebben tegen den vroegeren N.S.B. Gemeente- veldwachter J Bouma te Hooge zand over feiten gedurende de bc zetting gepleegd, worden verzocht zich' schriftelijk of mondeling te wenden tot den corpscommandant dcr Gemcente-Politie te Hooge zand, J. S. van Dijk, Politiebureau, Hoogezand. toont enigc soepelheid, welliclit is dat het gevolg van innerlijke ver- deeldheici In December zou een con- ferentie over Palestina plaats vinden, VOOR HET KIND. Vanaf Maandag I'ostzegcls en I'reiitbriefkaarten verkrijgba.ar. Van 2 December tot 4 Januari zul len postzegcls, waarvan de verhoogde prijs ten gocde komt aan het Comitd voor de Kinderzegels. bij de post kantoren verkrijgbaar worden gesteld Bovendien zullen gekleurde prent- briefkaarten in omloop worden ge- bracht, waarvan de verhoogde prljs eveneens ten goede komt aan dtt doel. De eerste actic na de bevrijding van de postzegelaciie „Voor het kind" bracht f 550.000 op, zo vertelde Freu- le Mr. M. J. E. B. Alting von Geu- sau, secretaresse van het comitC, doch er moet in aanmerking geno- men worden, dat toen zeer vele kin derzegels in verzamelingen verdwe- nen zij.n, ers dat bovendien een be langrijk kwantum is uitgevoerd, dat Arabische toen nog mogelijk was, omdat or geen beperkende deviezenbepalingen waren. De opbrengst SAMENVOEGING VAN GEMEEN TEN IN GRONINGEN o.a. VAN HOOGEZAND EN SAPPEMEER. Volgens „Het Vrije Volk" zou, zo- dra wijziging van de Gemeentewet tot vereenvoudiging van de samen- voegings-procedure heeft geleid, door de Gem. Groningen een verzoek tot samenvoeging met Haren worden in- gediend. Terzelfder tijd zou de sa menvoeging van Hoogezand en Sap- pemeer en Wildervank met Veendam en: Onstwedde in behandeling ko men. Bij de laatste samenvoeging zou gedacht zijn aan uitbreiding van de Geih. Onstwedde, of de stichting van een nieuwe gemeente Stadskanaal. Genoemd blad kon geen bevestiging van deze berichten krijgen. NA EEN JAAR GESNAPT. Na een jaar diefstallen te hebben gepleegd, zijn vier arbeiders van de fabriek „De Bijenkorf" v/h M. en K. Honig te Koog aan de Zaan thans ge shapt. Zij hadden een afspraakje met den schipper en zijn dekknecht, die de goederen, die door de fabr. per beurt- vaart werden verzonden, vervoerden. Dan weden 1 of 2 balen maizena en een ijzeren vat stroop extra aan boord gebracht en die werden dan af- geleverd aan een bepaald adres te Amsterdam. Zo heeft men kans gc- zien 7.000 kg. maizena en 3500 kg. stroop te verdonkercmanen. Het was de Amsterdamse politic op- geval'ien, dat er de laatste tijd zoveel maizena en stroop betrekkelijk MAXIMUMPUIJS VOOR KOFFIE- SUKROGAAT. Voor alle soorten en kwaliteiten van koffiesurrogaat is een maximum- prijs vastgesteid. Deze bedraagt voor den consument f 0.30 per half pond. mogelijk dat deze nog zai worden! jnstellingen, w.o. voor verwaarloosde uitgesteld. Maar indien gematigdej ]c-lncjereni voorts instellingen voor zie- Joodse eiementen de macht in bezig houden met kinderuitzending. van de actio wordtschaarse distributle-artikelen - in verdeeld over verschillende justitiele werden gebracht. Zij ontdek- te van weike fabriek de goederen af- komstig warsn, en stelde zicli in ver matigder houding aannemon. is vruchtbaar overleg nog niet geheel uitgesloten. Samensteillng Vrctlesverdragen. Bij de samenstelling van de vredes- verdragen volt weinig voortgang te bespeurc-n. Wei is met betrekking lot Triest op verschillende punten ovcr- eenstemming bereikt. Het opstellen van een wereldvrede is een strijd om eigen bclangen geworden, waarin Amerika en Rusland scherp tegen- over elkander staan. Het is Enge- lands taak tussen deze: twee grootste mogendheden te bemiddelen. Maar met zijn scherpe aanvallen heeft Rus land de Engelsen in Amerikaanse richting gcdreven en heeft zo zeif bijgedragen tot de vorming van wat het noemt een Westers blok" waar- voor het zo bevreesd is. ONDERWI.JZERES VERDRONKEN. Mej. J. Kranenborg, onderwijzeres te Heiligerlee, is Dinsdagavond, toen zij per rijwiel op weg was naar Scheemda in het Winschoterdiep ge raakt en verdronken. De tocslagen von de zegels zijn voor zegels van 7'A,.10 en 20 cent resp. 2Mr, 5 en 5"cent. IIOEVEEL NOG? Een inwoncr van Munnekemoer (Gem. Vlaglvzedde) verscheen onlangs ten gemcentehuize om de geboorte van zijn 18e kind aan te gcven. Van do 18 zijn nog 16 in het leven. Zijn vrouw is 43 jaar. binding met haar Koogse college's, die na een nauwkeurig onderzoek vier Zaankanters kon arresteren, Verder bleek dat ettelijke helers bij de zaak zijn bctrokken. En also! de diefstal van de maizena en de stroop niet erg genoeg was voor de fabriek hebben zich op een nacht andere dieven door hot indrukken van een ruitje toegang verschaft lot de eraan verbonden kiecrmakerij en daar katocn en andere goederen ge- stolen tot een waarde van ongeveer f 5.000.—. Wij hebben alien onze wensen. on- ze verlangens-, die toenemen naar- mate moeilijkhc -. n het rcaliseren in de weg staan. maar die tevens een stimulans kunnen vormen tot noeste arbeid, en die kleur kunnen geven aan oppervlakkige levens. leder persoonlijk heeft zijn wen sen, maar ook groepen mensen heb ben hun verlangens, beroepsgenoten ZOETWATERVIS NAAR DE Het 2e kamerlid Vondclling heeft •aan den minister van Landbouw Visscrij '"en Voedselvoorzicning de volgende vrngen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat alleen reeds in Friesland weke- iijks tienduizenden kg. zoetwatervis, wegens practische onverkoopbaar- heid, naar de mcstvaalt gaan? 2. Is de minister niet van mening; dai een dergelijke vernietiging van voedsel bij dc huidige schaarste in ons land ontoelaatbaar moot worden geacht en is de minister bereid en in staat maatregelen te tref.fen, waar- door afzet tegen redelijke prijzen wordt verzekerd. AHTO-ONGEVAL TE GRONINGEN. Aan. het Winschoterdiep_ te Gro ningen. ter hoogte van Albino heeft zich bij een uit de richting Win- schoten terugkerende inilitalre co- lonne een ernstig ongeluk voorge- daan. ln.de drukte die hier Dinsdags heerst tengevolge van de veemarkt, geraakte een motor bekneld tussen twee auto's. De beide militairen, die op de motor zaten, werden zo ern stig gewond, dat zij in het Acad. Ziekenhuis zijn overleden. Oorzaak van het ongeluk is een hulpchauffeur, die,hoewel hij daar- toe niet hevoegd was, een milita.ire auto bestuurde. POOLS M3LITAIR PLEEGT MOORD AMSTERDAM: Een 35-jarlge Poolse militair, beho- rende tot het Britse: bezettingsleger in Duitsland had omgang met een 30- jarige Amsterdamse vrouw, wier man als polltlek delinquent in een inter- neringskamp is opgfisloten. De vrouw hod er echter genoeg van en knoopte cen verhouding aan met de 28-jarige bloeinenveriter C. J. L. Dinsdagavond wandeldc dit stel door Amsterdam- Zuid, en ontmoette daar de Pool. In cen vlaag van jalousie greep hij zijn revolver, en toen knoldcn schoten door dit rustlge deel van de hoold- stad. Dc beido getroifenen vielen necr. De vrouw overleed bijna onmld- dellijk. De man had schotwonden In sehouder en arm en moest in hot Ju liana ziekenhuis worden opgcnoinen. De Pool deed geen mceite te ont komen. Hij llet zich door enige bur gers grijpen en naar het politiebureau overbrengen. En de politic is nu aan het ultkie- nen wat zij met den cinder moet aan- vangen, omdat hij als, buitenlands militair, die in Nedcrland een mis- drijf heeft gepleegd, ,ntet door een Nederlandse rechtbank kan worden berecht. In een radiorede heeft de heer te kopen. De kousenproductie be- Dr. Kramer, directeur van herstel en draagt twee paar per dame per jaar; voorziening van het Dept. van Eco- nomische Zaken een en ander ver- teld over productie en verbruik van distributiegoederen. Wij ontlenen hicraan: ZEEP. Onze eigen Industrie kan in de binneni. behoeften voorzien, maar er zijn geen grondstoffen te krijgen. Vooruitzichten voor 1947 onzeker, TABAK. Er wordt thans pirn. 1/3 verwerkt van de hocveelheid die in 1939 werd verwerkt. Dc damestabaks- kaart zai niet worden ingetrokken. RIJWIELEN. >In 1946 zijn 175.000 fietsen beschikbaar gekomen. Het vooroorlogs verbruik was plm. 300.000 per jaar. De. huidige behoefte wordt geraamd op 1.000.000 fietsen. RADIO. Productie 1946 260.000 stuks waarvan geexporteerd 170.000. B,e schikbaar gekomen voor binnenlands verbruik 90.000 of ongeveer het voor- oorlogse verbruik. De huidige behoef te bedraagt echter ca. 800.000. stuks. TEXTIEL. Gebrek aan arboids krachten in de katoenindustrie. Se- dert eind 1945 is de productie van wollen stoffen met 100 Vo toegenomen en bedraagt 2 millioen m2 per mnand. Hiervan wordt 5 geexporteerd. Er worden ook confectiegoederen geex porteerd. Werkkleding is onvoldoende beschllcbaar; men zai trachten voor enige millioenen in het buitenland aan de oorzaak van de lage productie is tekort aan machines en geschoold personeel. In de slechte positie van in pnm|tieve omstandig ivollen garens voor onderklcding is mensen uit. een dorp of den stad. Zo h'eeft Hoogezand zijn Smitslaanpro- bleem, -dat dringend orn een oplos sing~vraagt: Sappemeer heeft een aantah hooghouten, dat nodig gercs- taureerd moei worden. Men kan er- over mopperen, dat er nog niets ge- beurt, men kan ingezonden art ike len schrijven, men kan spotgedi«hter vervaardigen. Maar laat ons eens redelijk den- ken. Ons land is door de oorlog verarmd, al merkt de oppervlakkige kijker er weinig van. De wcgen zijn behoorlijk; het spoorwegverkeer iuncioneert goed; ons kanalennet is weder bruikbaar. Overal ziet men symptomen van herstel. Ook in de ernstig geteisicrde gebieden, zoals Limburg, Arn'nem, en stukken van Zeeland. Maar in die gebieden zijn de sporen, die dc oorlog in ons land heeft achtergelatcn nog lang niet uit- gewist. Daar wonen de mensen Vooruitlopend op de definitieve ner- ziening sociale regeling, heeft minis ter Drees een noodvoorziening ten behoeve van ouden van dagen ont- worpen, waarvoor alien die geldciy ke stcun nodig hebben in aanmerkinj komen, die de 65-jarige leeftijd heb ben bereikt. Pensioentrekkenden val- len er dus buiten. Niet voor uitkering komen in aan merking zij, wier jaarlijks inkomen reeds groter is dan hieronder aange geven. gehuwde mannen ongehuwden in grote gemeenten f 1375 f 875 in middel gemeenten f 1215 f 775 in kleine gemeenten f 1075 f 675 Dcgcnen die geen hoger inkomen hebben dan f 50.per jaar ontvan- gen de maximum uitkering bedra- gende naar de aard der gemeente voor ongehuwden resp. f 44.f 39 en f 35 en voor gehuwde mannen resp. f 78, f 70 en f (31. Wordt enig hoger eigen inkomen genoten, dan wordt de helft daarvan op de maximum uitkering in minde ring gebracht. Het ligt niet in de bedoeling met inkomsten van inwonende gezinsle den behalve die van de echtgeno- te en alimentatie-bijaragen rekc- ning te houden. Bij de uitvoering zullen de Radcn van Arbeid worden bctrokken, bij do ze berust in de eerste instantie de beslissing wie voor uitkering in aan merking komt. Plaatselijke commis- sies van onderzoek verlenen medc- werking. De regeling zai gelden voor dege- nen, die bij hot in wcrking treden 65 jaar of ouder zijn of binnen 3 jaar daarna 65 jaar worden, Voor degenen die na afloop der 3 jaren 65 worden zai de overgangsregeling van dc de finitieve voorziening van toepassing zijn. Voor de Ouderdomsuitkcring komen niet in aanmerking: Degenen,' tdie niet binnen het rijk wonen of niet gedurende de laatsie 6 jaren binnen het Rijk, Ned. Indie Suriname of Curacao hebnen ge- woond. (Een lijdelijk verblijf ciders in vcrband met de oorlogsomstandig- heden ultgesloten). Degenen die door uitoefening van bedrijfof beroep of anderszins in eigen levensonderhoud voorzien. Degenen wier inkomen hoger is dan bovengenoemde maxima. Do kosten: Verwacht wordt. dat ca. 500.000 mensen onder de rege ling zullen vallcn. De xosten worden geraamd op ruim 150 millioen. A.s. Zondag, 1 Dec,, begint over heel de wereld de nieuwe kerkehjke jaarkring. Deze zet in met de „Aa- vent", de vier Zondagen voor het ICerstfeest. ..Advent", d.i. ,,Komst". Oorspron- keiijk was dc-ze tijd gewijd aan ae beschouwing van de laatsto komst an Christus op het einde der tijden, en vormde zo het slot van het kerke- lijk jaar. Later in de ioop der vierde eeuw kwam als tweede punt van overweging daarbij: de komst v. d. Verlosser der wereld in Bethle hem; en deze gedachtc kreeg langza- merhand de eerste plaats. Zo werd de Advent het begin, de ingangs- poort van het kerkelijk jaar. Maar beide gezichtspunten wijzen ons uit- drukkelijk op de komst van den Christus, de „Alpha et Omega", het Begin en het Einde. De Advent derhalve symbohseert het smachtend verlangen van de we reld naar verlossing, naar het Pa radise lost", het verloren Eden. Dat verlangen manifesteert zich in ledere mensenziel door het immer „onbe- vredigd" zijn, dat ons van de wieg tot aan het graf bijblijft. De grote kerkvader, St. Augustinus tekent dat in e£n enkele trek: „Onrustig is ons hart, totdat het rust vindt in U, o God." En toch: 19 eeuwen na de komst van den Verlosser klaagt men nog: waar blijft nu die .grote Blijdschap", aangekondigd op de velden van Bethlehem? Maar vreemd genoeg die klacht hoort men niet uit do mond van „hen, die Hem aannamen", maar wel uit de mond van hen, die Hem tiiet aannamen. Wij staan op een station. De trein is laat. Telkens ziet men weer mensen de lijn afturen, of hij nog niet komt Eindeiijk daar is hij. Instnppen! Maar daar staat een groepje mensen, waarvan er een zegt: ..Nee, zeg, dit moet ik jc toch nog even vertelien!" En dan mid den onder het verhaal Tuuuut zegt de trein, en daar gaat hij. Hd! Wat hoar ik nu? ..Stomme- lingen, die we zijn; daar gaat ons de trein voor de neus weg!" en niet: ,,Die beroerde trein, om zo maar zonder ons te vertxekken!" Wij leven in een tijd, even ellendig, zo niet ellendiger dan de tijd voor de geboorte van Christus. Zou het dan geen tijd worden om „in te stappen", en niet door eigen schuld de trein te raissen? Misschien zegt de een of ander wel: dnnr. wll ik in deze da.gen voor Kerstmis eens over denkert. .Deden alle mensen 't maar! Dan waren we verzekerd van een goede „Advent". een behouden aankomst. ANT. SCHENK, Pastoor, Sappemeer. garens voor onderklcding vooralsnog geen verbetering te ver- wachten. Grote voorraden textiel moe ten bestemd worden voor leger, vloot, Industrie landbouw, visserij en sclieepvaart, daarom is do binnen- landse voorziening matig. Er zai naar gestreefd worden in 1947 ten minste 80 textielpuntcn per hoofd bcscldk- baar tc stellen. SCHOENEN. Productie bedraagt 560.000 paar per maand of 56 van de productie in 1939. Er worden geen schoenen uitgevoerd. Wel zijn 2 milli oen paar Amerikaanse ingevoerd, tvaarvan reeds de helft in omloop is gebracht. Er wordt gestrccfd naar be- HChikbaarstelling van 1 paar schocnesi per pcrsoon in 1917 en oplossing van het probleem' kindersohoenen. 'Uitbreiding"der productie is voorals nog niet mogelijk wegens gebrek aan kalfsvellen voor bovenleer. BANDEN. De productie van buiten- en binnenbanden bedraagt thans resp. 280.000 en 230.000 per maand. In 1939 waren de blnnenlandse verbruikscij- fers resp. 4.3 millioen en 3 millioen. De productie wordt geremd door ge brek aan chemicalien, staaldraad en canvas. heden; daEir leven gezinnen op plunt- sen die onvoldoende beschermd zijn tegen de winterse koudc en vochtig- beid. Daar hebben allorlei ziekten de gelegenheid om zich heon te grijpen, daar waart de dood rond Wij hebbenhier onze prohlenten: de Smitslaan, dc !iooghout<;":. Wij hebben hier onze gezinnen eho dioe- ten samenwonen, omdat er bijna geen liulzenworden gebouwd. Het is treu- rig, dat dikwijls twee gezinnen in een huis moeten wonen, dat slechts voor edn geschikt is. Maar indien er gebouwd wordt, dan is het redelijk dat dc geteisterde gebieden, waar de mensen in veol kommervollc-r omstan- digheden wonen, dan elders in de lande, het leeuwenaandeel krijgen van het beschikbare materiaal, dat daar de verwoeste straten het eerst worden hersteld. Daar wonen ook Ncderlanders, die evenals wij recht hebben op redelijke huisvesting. Nog vele jaren zai het duren eer do oorlogsziekten ov£r- wonnen zullen zijn, en in die tijd zulien we cr genoegen mee moeten nemen, dat de rncest behoeftigen i steeds het eerste geholpen worden. SAPPEMEER. Alhicr werd een ge- meenteavond gehoudei! door de Ned. I-Ierv. Gem., waarop sprak Ds. Meyer Drees, die een overzicht gaf van het gerneentevverk, zoals hij het zich voorstelt dat het zich zai moeten ontwikkelen. Er werden naar aan- leiding van het gespx-okene enkele vragen gesteld. waarbij Ds. Meijer Drees do bedoeling en betekenis van het huisbezock deed uitkomen, Ook gewaagde liij van dc aanstaande iri- voering van de nieuwe liederenbun- del. Na de pauze werd door de jon- gerengroep van HoogezandSappe meer een Bijbels lekcnspel opge voerd, dju met aandacht werd ge- volgd.- Woei!sdagavond werd in benlo- tex! kring het feit hci'dacht, dat het Juliana-Corps begin Juli 35 jaar be stond. Hot eox-ps is ontstaan uit een mannenkoor, Bij de oprichting heb ben de neren J. van Dam en J. Teu- le ,en verschillende anderen bijge dragen, Eerste directeur was de heer H. Zijlstra. Aanvnnkelijk had het corps moeite zaalruimte te krijgen voor zijn rcpe- titles," Door de bouw van cen eigen lokaal werden acze inoeiiijkheden ovex'wonnen. Thans is de hecx J. van Dam direc teur. BORGERCOMPAGNIE. De IJsver. „Borgercompagnie S.M." vergader- de in 't caf6 O. Kcrlien, onder voor- zitterschap van den heer J. Rien- meyer, Jaarverslag en notulen wer- Plannen maken is, zoals leder weet, gemakkelijker dan plannen uitvoeren Zelfs wanneer men bekwame, eerlij- ke en hardwerkende mensen voor de uitvoering van die plannen heeft, kunnen tijdens de verwerkelijking ervan zoveel onvoorzlene omstandig- heden optreden, dat cr maar een ge- dcelte van uitkomt en cen plan soms zelfs in zijn tegendeel verkeert,. V'oor- al op economisch gebled treft inen dergelijke mlslukkingen voortdurend aan. Men zai zich bljv. nog herinne- ren hoe omstreeks 1933 de heeveel- heid melk beperkt moest worden en men daartoc jonge drachtigc koeien afslachtte. Het gevolg was, dat de boeren hun oude koeien longer aan- hielden en daar deze bcesten meer mclk geven dan vaarzon, die pao in de productie komen, kwam er tenge volge van de beporkingsmantregel juist mfier melk. Nu was dat nog maar een plan op beperkte schaal, het betrof alleen melkvee en alleen de toestanden In Nederland. Het zai duidclijk zijn, dat het nog oneindig veel moeilijker is om wereldplannen te gaan maken, die alle takken van landbouw moeten omvatten. Vooral wanneer men daarbij tegelijkertijd do uitwisseling vai! producten van het ene land naar het andere, de handel dus., wil reorganiseren. Wij kunnen daarom niet nalaten enigszins te twijfelen aan de waar de van de plannen van de wereld voedselorganisatie, de- F.A.O., die volgens het Franse landbouwblad „Le Journal Agricole" een vljftlex!- jarenplan wil verwezenlijken. In die tijd zou de productie in alle landen en over de gehele linie verhoogd inoeten worden wel die van granen met 25 wortel- en knolgewassen met 27 °/o, suiker met 12 °/o, ollen en vettcn met 34 gcdroogde groenten met 00 fruit en verse groenten met 163 "/o, vices met 46 Vo en melk met 100 Het is heel best mogelijk, dat deze productie-stijgingen nodig zijn orn eengoede algemene voeding tc verzekeren. Maar waar het om gaat Is in de ecrsUs plaats, dat do verschillende volkcn zich die goede voeding moeten kunnen veroorloven, d.w.z. dat zij voldoende verdlenen om dat overvloedig en goede voedsel te kunnei! kopen. Er zijn op het ogenblik tal van volken, die volstrekt onvoldoende gevoed worden ei! daar bij zijn er vele waar de onvoldoende voeding het gevolg is van het lage ontwikkelingspeil van het land. Als in China bij v. hondcrden millioenen met dc slechte opbrengst van minla- tuur-bedrijfjes worstelen, terwijl er geen wegen, bruggen, bevloeil'ngs werken, fabrieken, gus- en waterlei- dingen, transportbedrijven, e.d. zijn, betekent dit, dat de overbevolkln? op het land is-blijven plakken, terwijl zij veel meer nut zou opleveren wan neer zij in moderne industriele en transportbedrijven werden opgenomen ^Als het land zich zover ontwikkelt, dat de helft van de bevolking cen be staan buiten de landbouw kan vin den, wordt het bestaun voor do boe ren gemakkelijker, omdat zij meer land krijgen, en hot bestaan van de stedelijke bevolking wordt beter, om dat hun arbeid meer waard wordt. Slechts in die richting Is cen oplos sing tc zoeken voor de landen met voortdurende hongersnoodbedrelglng^ Men lean dit in hot algcmeen stellen dat men zijn eit?en nood slechts met eigen ki'acht kan opheffen. Daarbij kan men geholpen worden met cro- diet en met voorlichting, maar land en volk zelf moeten op een hoger peil komen. Men kan noott een mil- liocnen-volk een beter bestaan geven door er jaar in, jaar uit voedselover- schotten uit o.ndere streken voor een krats of voor niets te verdelon. Het merkwaardige is dus, dat verbetering van voedsel- en iandbouwtoestanden in de arme streken van de wereld zou xnoeten beginnen met. industria- lisatic, wegenaanleg en behcersing van hot waterpeil der rivieren. Als dat gebeurd is, volgt de landbouw vanzelf. De F.A.O. zou dxis moeten beginnen met tndustriailsatie en dat ligt wel heel ver buiten de taak van deze instelling. Men ncemt in deze te veel hoot op zijn vork. Het blijkt dan ook reeds dat cr wel plannen worden geinaakt, maar dat er in de praktijk niets van terecht komt, Zekerder is: hnrd wer ken In iede.r land afzonderltik enver- standig overleg tussetv de staten om hun producten te ruilcn. Dat is mis schien minder Idealistisch, masr het is tenminstc practisch utt-voerbaar. den voorgelezen, alsmede het jaar verslag van den penningmeester J. Nienhuys. Het bleek dot de uitgaven bedroegen f 294.03 ei! de inkomsten f 509.21. Tot bestuurslcden v;erden herkozen de heren J. Riennjc-yer en L. Doornbusch en inplaats van den heer J. Nienhuys, die, zich niet her- kiesbaar stelde, werd gekozen de heer S. Meyer. De vaststelling van het winterprogramma werd aan het be- stuur overgelaien. SLOCHTEREN. Dc Bijz. school al- hier hoopt op 27 Dec. a.s. haar 40-ja- rxg jubileum te herdenken. Plannen zijn in voorbereiding om op deze dag een herdenkingsavond te organiseren terwijl enkele oud-hoofden der school als sprekcrs zullen worden uitgeno- digd. Tevens ligt het ii\ het voorne- inen de oud-leerlingerx uit te nodigen. De C.P.N., afd. Slochtei-en, heeft hedenavond een feestavond georga- seerd in cafe Hommes, waaraan zul len medewerken 't Toneeigezelschap „S.T.E.K." uit Drieborg en het Mu- zlekcorps „Voorwaarts" van Kolham. SCHILDWOLDE. 't Jaarlijks feest- avoxtdje voor leden en adspiranten van de Gymn. en Athl.vereen. „S.G. V." vond wederom plaats, ditmaal in cafd Spanninga. Als hoofdschotel van het programrna werden door den heer Brouwer uit Wormerveer enkele gymnastiekfilms - gedaaid, waarmee hij zeer veel succes oogstte. Hierna vond de prljsuiireiking plaats van de deze zomer gehouden ondex-liitge athletiekwedstrijden. Kampioene werd mej. L. Konlng en kampioen de heer J. v. Heuveln. ■In cafe- Por werd Dinsdag avond de film „De Jantjes" gedranid, SIDDEBUREN. Bij de jaarvergado- ring van de IJsver. „Eendracht" zijn de lonen voor bannvegers vastgesteid op f 6.per dag, Zaterdags f 7.50 en Zondags f 12.00. Het jaarverslag van de penningmeester wees een batig saldo a«n. De bestuurslcden A, Em- mens en Joh. Eoerma wo.rden herko zen. Als baancommi.ssaris werd ge kozen de heer H. Boerma Rzn. De aid, Siddeburen van de P- v. d. A. vergaderde Zaterdogavond in caf6 Wieringa. Na voorlezlng der no tulen en de tngekomen stukken werd besloten een ledenactie te organiseren door middel o.a. van huisbezock. MUNTENDAM. In caf6 E. Bosscher vergaderdi! Dinsdag de P. v. d, A. Na opening en vaststelling der notulen werd besloten de wtato.ractie ter hand te nexnen. Enkele verslagen werden in dlscussie gebracht.

Het Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1