s m Em H |i iiiiSl II PLAATSELIJK NIEUWS Rechtszaken. Burgerlijke stand Nleuwe Bonnen. W at geef t d e R ad i o? GRoNNEGER BRAIF. ARTEN SPORT Ds. De Zeeuw gaat Sappemeer verlaien AM. H.-S. v. de Ver. „Vo!fc$zang" ©pgericht LUCHTVAARTTENTOONSTELLING IN NEDERLAND. BIOSCOOP HOOGEZAND. Programma van de R.O.N. I|| ?-V'> Ds. R. de Zeeuw, Doopsgezind pre-] dikant van Sappemeer, werd op de laatste alg. vergadering van de Alg. DoopsgezindeSocieteit benoemd lot tweede secretaris van dit lichaam. De heer W. E. Marring, alhier, slaagde voor het eerste gedeelte van het artsexamen aan de Groninger Universiteit. Reeds eerder werd Ds. de Zeeuw gekozen tot voorzitter van de tweede eentrale Doopsgezinde organisatie in ons. land. De Vereniging voor Broe- derschapswerk of Elspeetse Vereni ging. Deze beide benoemingen ma- ken het noodzakelijk, dat Ds. de Zeeuw als predikant in algemene o'ienst van de Doopsgezinde Broeder- schap naar het centrum van het land gaat verhuizen. Hoewel de datum van vertrek nog niet is vastgesteld, kan dit in de loop van 1947 worden tegemoetgezien SAPPEMEER. Donderdagavond is na een geslaagde propagandaavond in het hotel ..Struve" een afdeling HoogezandSappemeer opgericht van de Ver. ./Volkszang", aanvankc- lijk met 110 leden. De- avond werd geopend door den voorz. van 't comite, den heer Holle, die diverse aanwezigen w-o. de bur- gemeesters van de beide gemeenlen de heren H. de Wit en A. W. Stronk- horst,. en verder Mevr. Kloosterhuis, de leidster van deze avond, den heer Schreur, de toekomslige leider der afdeling, de heer Smit. lid van het hoofdbestuur van de Ver. „Volks- zang" alsmede de leden van de afde- lingen Veendam en Groningen wel- kom' heette. De eerevoorz., de heer Stronkhorst. wees op het verheffend karakter van goede volkszang, en voorspelde, datj de in oprichting zijnde afdeling Hoo gezand—Sappemeer mogelijk een der belangrijkste van Nederland zou wor den. Nadat 0.1.V- Mevr. Kloosterhuis eriige liederen waren gezongen zette de heer Smit het doel van volkszang uiteen. Als verrassing verscheen na de pau- ze St. Nicolaas. Aan 5 personen wer- den versnaperingen aangeboden, na dat zij een aantal vragen hadden be- antwoord. Daarna volgde weer samenzang o.l.v. de heren Schreur, Smit en Mevr. Kloosterhuis. HoogezandSappemeer heeft nu zijn afd. van de ver. Volkszang" een afd. die, gezien het karakter van de samenzang, door geen enkele zang vereniging als concurrent moet wor den gezien. Het gaat hier alleen ora het genot van het zingen. Als de stemmen opklinken en samenvloeien tot een enkele noot, dan zijn dit stemmen van personen uit verschil- lende klassen, uit verschillend millieu van verschillende godsdienstige over- tuiging. De afdeling rekent erop, dat het lendenaantal zich spoedig en snel zal uitbreiden. We hebben een tip gekregen dat in Sappemeer binnenkort een 65- jarig huwelijksfeest gevierd zal wor den. Maar we weten niet waar en we weten nieL wie. Dus gaan we op zcek. Het duurt maar even, .dan komt ons ter ore, dat het in de Bor- gercompagniesterstraat is, en dat het het echtpaar L. Vroom-W. Vroorn— Scholtens is. Toen zijn we er even heen geweest, en vonden een paar krasse oudjes aan de gedekte tafel. Dinsdag, als het feest is, zal het zeker niet aan belangselling ontbre- ken. 1 HOOGEZAND. De hier ter plaatse gehouden glasactie ..Ruiten Troefis een succes geworden. Er is bijeen ge- bracht 450 m2. glas benevens f 2450- in contantcn. Het kon beter, het kan altijdbeter, al is het nog zo goed. Maar voor het plaatselijk comite is er reden tot tevredenheid. Hoogezand zal zeker geen slecht figuur slaan. HOOGEZAND. In den Haag slaag de onze plaatsgenoot J- T. Meyering, ambtenaar op het Postkantoor alhier. voor het eerste gedeelte van het exa- men Commies P.T.T. NOORDDIJK. De actie tegen de verordening van de huisslachting heeft succes gehaa. Nu is weer toege- staan de varkens bij eigen huis te slachten. SCHILDWOLDE. In een vergade- ring van stembevoegde lngelanden van de Zandjerpolder werd besloten Ged. Stalen goedkeuring te vragen de voorl. kasgeld-lening om te zetten in een vastc lening, aflosbaar in 16 jaar. ENGELBERT. In hotel Tuinema vergaderde de Rijvereniging „Excel- sior". Besloten werd een feestavond te organiseren voor leden en genodig- den. MUNTENDAM. De arbeider K. N. gcraakte in Veendam met zijn rech- terhand tussen een machine. Op me- disch advies rhoest hij naar het zie- kenhuis worden overgebracht, waar 4 vingers moesten worden geampu- leerd. Donderdag- en Vrijdagavond waren in de Ned. Herv. Kerk be- langrijke evangeiisatiebijeenkomsten o.l.v. Ds. Hamer. Sprekers waren Ds. Witvliet uit Groningen en Ds. Post- ma van Veendam. Uitgaande van de Ned. Chr. Ceheelonthouders Organisatie word in de Baptistenkerk Woensdag de film vertoond ,,Van Leed tot Vreugd" VERENIGIN GSMEDEDELINGEN VOETBALVEREEN. KWIEK, Kwiek IB.N.C. I. Atinv. 2 uur. Opstclling Kwiek I: F. v. d. Werff, B. Scholte Jr., A. Helmers, H. Drent, B. Scholte Sr., M. Scheen, N. Mulder, B. Wilbrink, B. Deiman, G. Scholte P. Deiman, Res.: D, Deiman. KANTONGERECHT ZUIDBROEK. Tijdens de zitling van 27 Novem ber werden o.m. de volgende vonnis- sen uitgesproken: Wegens overteding van de leer- plichtwet E, R. Baas te Zuidbroek tot f 25 boete of 10 d. h., J. van Dijk tc Noorddgk kreeg f 10 boete of 5 d. h. omdat hij, zonder een geldig vijbewijs te bezitten, een motorvoer- tuig heeft. bestuurd. J. Kammer tc Borgercompagnie en E. J. H. Hyikema te Hoogezand lieten vee op anders grond lopen, en kregen derhalve f 10 of 4 dagen. Een rijwiel onbeheerd op de weg laten staan is duur, dat on- dervond B. Bakker te Muntendam die deswege f 3.moct betalen of 2 dagen brommen. Dezelfde straf werd opgele'gd aan A. J. Deiman en A. Kremer te Sappemeer en W. Sijsling te Muntendam, omdat zij in duister fietsten, zonder licht aan hun rijwiel. TRIBUNAAL WINSCHOTEN. Op 4 December zal o.a. voorkomen tliilechien WcmmiTonkcns uit Noorbroek. TRIBUNAAL VEENDAM. Op 6 December zal voorkomen Jo hannes Bakker, 33 jaar, Hoogezand en Geertje Nieboer te Kropswoldc, TRIBUNAAL GRONINGEN. J. Nieuwenweg te Tjuchcm werd veroordeeld tot een internering gelijk aan de voorinternering. Onder de auspiciiin van de Studio de- Klerk zal van 16 tot en met'22 April in de Houtrusthallen In Den Haag een luchtvaarttentoonstelling worden gehouden, de „Aero-Fair" welke veel overeenkomst zal hebben met de bekende „Elta" van 1919, die tot de oprichting van de K.L.M. heeft geleid. De minister van financien heeft be- paald, dat vrijdom van invoerrechten zal worden verleend voor hetgeen uit het buitenland ter expositie op de ,,Aoro-Fair" zal worden ingezonden, en dat na de tentoonslelhng weer wordt uitgevoerd. DE ZUID-AME1UKAANSE SIGARETTEN. Zoals reeds gemeld, konden de sigarenwinkeiiers, die de sigaretten vervaardigd van Zuid-Amerikaanse tabakken niet konden of wensten te yerkopen teruggeven. Volgens... het bestuui' van de vakgroep detailhan- del in tabak en tabaksfabrikaten zijn de condities waarop terugzendir.g kan piaats vinden zo onmogelijk en zo weinig practisch, dat het zijn le den heeft geadviseerd hiervan geen gebruik te maken, het heeft de siga renwinkeiiers opdraqht gegeven de donkcre sigaretten gecombineerd met andere te blijven verkopen, daar dit volgens dit bestuur de enige methode is om uit de donkere-sigaretten- misere te komen. VE7RZETSTENTOONSTELL1NG GEOPEND TE. VEENDAM. De tentoonstelling ,,Groningens Verzet", welke enige vzeken op de Grote Markt te Groningen ,le bezich- tigen was, en die daar een zogrote belangstelling heeft getrokken, dat zij enige dagen moest worden verlengd, is thans.. overgebradht naar Veenriam. De officiele opening vond plaals gis- terenmiddag in de consistoriekamer van de Nederlandse Hervormde Kerk, aldaar. OVER DRIE JAAR ZAL GRONIN GEN EEN GOED VLIEGVELD BEZITTEN. Maar daarvoor moet een millioenen- werk uitgevoerd worden. Er is een driejarenplan ontworpen voor het in orde brengen van het vliegveld Eelde, zo deelde de burge- meoster van Groningen in een Dins- dagavond gehouden vergadering rne- de, in anlwoord op vragen van deli heer J. B. H. Hulsman. Het grond- werk zal 1 Vi millioen kosten, de be- tonnen startbanen ongeveer 4 milli oen en daarbij komen dan nog de kos ten voor het bouwen van hangars, aanlegg-en van nachtverlichting enz. UIT DE VEILIGHEIDSRAAD. Men is het er eindelijk over eens geworden, dat de troepen die de mo- gendheden op de been houden, zo- wel in binnen- als in buitenland zullen worden opgegeven. Het oor- spronkelijke plan is afkomstig van de Russen, maar bij de wuzigingen hebben de Russen een veer moeten laten. In het hoogtepunt van zijn gehou den redevoering pleitte Molotov voor afschaffing van de atoomener gie voor oorlogsdoeleinden. Hij wees erop, dat men destijd ook is over- eengekomen, dat de bacteriologische- en gas-oorlog niet in practijk mocht worden gebracht, en alle landen hebben zich daaraan gehouden. Hij achtte een dergelijke afspraak met betrekking iot de atoomenergie ti?,ans wenselijk. De vervaardiging van atoombommen moet dan onmid- dellijk stop gezet worden, en de be- staan.de voorraden vernietigd.. WAAR BLIJFT DE AANGEVOERDE VERSE HARING? Tot voor kort werd geen verse ha- ring geexporteerd, en grote voorra den ovestroomden de binnenlandse markt. Toen werd met Belgie een contract afgesloten voor de levering van 2 millioen kg. Verder is het ge- lukt een uit deviezen-technisch ,oog- punt belangrijke overeenkomst aan te gaan met de Britse bezetiings- autoriteiten voor de levering van eveneens 2 millioen kg. (belaling in Ponden) en ten slotte is met dc Tsjecho Slowaakse regering cen overeenkomst gesloten met zcer goede perspectieven voor de toekomst Inmiddels is dc annvoer van ba ring. afgenomen en is onder de ver- wa.chtingen gebleven. Men heeff der halve een moeilijke keuze moeten doen, en heeft besloten de coniracien na te komen.' De met Belgie overecn- gekomen haring zijn thans bijna 'ge- leverd. Van' de totale aanvoer blijl't 25 ;°/o in het binnenland voor ver- koop aan de Nederlandse consumen- ten en voor de verwerking. SAPPEMEER 21 t/m 27 Nov. 1946. Jakob HANDBALPROGRAMMA. Dames le ltl:: BrunhildeHCG; VI. en Kr.Bato; LovaHS; Hygiea Geboren: Niessien, d. v. Middel en Henderika Klaziena Wa-J rTen le 5^'' !^nl5ia gena; Elisabeth Jaqulina, d. v. Egbert! Verder Jakob Mulder en Aaltje Christina Elisabeth Soer; Jan Hindrik, z. v. Menso Simon Buitrke en Menkien Perdok, won. te Zuidbroek; Hender- kien Jantje Frederika, d. v. Lamber- tus Muurma'n en Eppie Slijm, won. te Hoogezand; Her.drik, z. v. Hendrik Jan Zuidema en Joukje Piersma, won. te Hoogezand; Lineke Mathea, d. v. Hendrik Luikinga en Adriana Margreta Zinkweg, won. te Veendam Getrouwd: Jan - Blaauw, Slochteren en Gezina Pot, Sappemeer; Harman- nus .Henderikus Willebrordus Dei man. Groningen en Geertruida Mar- garetha Stokkel, Sappemeer. Ovcrleden: Henderika Olthof, 62 j., echtg. van Eildert Re.inek; Hindnlk Fleddcrman, 80 j., echtg. van Johan na Elisabeth Bulder. HOOGEZAND 20 t/m 27 Nov. 1946. Geboren: Reinder, z. v. Hindrik Kleefman en Aaltje Tonnis, Krops- wolde; Maria; d. v. Willem Schut en Aukje Elzinga, Foxham; Magietha Gezina, d. v. Jan Knip en Sievertje Sloot, Hoogezand; Berend, z, v. Ber- nardus Gerdes en Albertha VVilhel- mina Buitenwerf, Martenshoek. Omlcrtrouwd: Jan ter Veer, 23 j. club „KIK" uit Groningen wiei'p dien avond maar eventjes 346 lit., waaronder twee werpers ieder met 80 ht. De strijd op de Heren Vrije baan Afd. A gaat voornamelijk tus sen de heren Zeef te Zuidbroek, G. J. Smit te Groningen en R. Vos te Hoogezand. Had Zcef eerst de leiding, thans - is hij van de eerste piaats verdron- Hoogezand en Aaltje Mulder, 24 j., gen door Smit, terwijl Vos als goede Slochteren; Johannes Koning, 24 j., dt-rde volgt. de .Mayflower" 101 pcigrims in Ply mouth Rock aan land. De eerste En- gclsen waren echter reeds op 26 April 1607 in Cape Henry geland en sticht- ten op 13 Mei van dat jaar de eer ste nederzetting in Jamestown, Vir ginia. De Nederlar.ders kwamer. in 1624. In Mei van dat jaar kwam het schip „New Netherland" op de piaats aan welke thans New York City is. Zij zetten acht man aan land om de grond in bezit te nemen en voeren de Hudson op naar Albany. Peter Mi- nuit kwam op 4 Mei 1626 in New. York City aan uit Holland en op 6 Mei kochl hij het eiland van de In- dianen. Fteeds in 1613 echter hadden Hol.landse kooplieden een paar hut- ten gebouwd bi.j dc Battery om han- del te drijven met de Indianen. Fort Nassau werd in 1615 gebouwd. In die dagen, vol van allerlei ge- varen. poosden de eerste pioniers, nadat de oogsten waren binnenge- haald 'en dat betekende voor.hen gevrijwaard te zijn voor gebrek en j voor honger een wijle om den Heer haar kort bestaan* zo roemruchte, te danken voor de zegeningen die zij vinden de rayonwedstrijden piaats waarvan wij in ons vorig numraer rees melding maakleh. VOETBAL. ENGELAND—NEDERLAND 8—2. De Woensdag "le Huddersfield ge houden wedstrijd EngelandNeder land eindigde in een 82 overwin- ning voor de' Engelsen. SCHOTLANDIERLAND 0—0. Schotland en Ierland hebben in een te Glasgow gespeelde wedstrijd de eer gedeeld. KEGELEN. DE 79ste BONDS WEDSTRIJD N.N.K.B. TE ZUIDBROEK. Naar mate het einde nadert van deze wedstrijden stijgt de spanning. Ging ..Ailes tegen de Vlakte" te Ter Apel in de Hoofdklasse met 336 tot Woensdagavond aan de kop. de in' De beide komieken Stan Laurel en Oliver Hardy, die ook hier nog me- nig bewonderaar schijnen te hebben, kan men yrijdag, Zaterdag en Zon- dag gaan. zien in „DE ZIGEUNERPRINSES" c-en rolprent, die door de dwaze ver- wikkelingen- in haar verhaal, deze beide filmacteurs gelegenheid biedt hun grollen en grappen le debiieren. Van een geheel ander genre is de film „STILLE HELDEN" die vanaf Maandag a.s. draait en wa'arin de neger-acteur-zanger Paul Robeson de hoofdrol vervult. In dit boeiend verlolkte filmver- haal, waarin buitendien zeer goed wordt gespeeld, vervult Robeson de rol van den mijmverker, die uit dank- baarheid voor ontvangen weidaden, z'n leven offert voor hem, die hem weleer bijstond. De geschiedenis speelt zich af om en in de mijnen en heeft geen gebrek aan spannende scenes en ogenblikken. Buitendien geeft deze auteur blijk ook over een goed -geschoold s.temgeluid als zan- ger te beschikkert. Alles bij elkaar. factoren, die deze rolprent lot een interessant geheel maken. L. Hoogezand en Hinderkien Mik, 21 j. 's-Gravenhage. Getrouwd: Roelof Pots, 2,3 j., Fox- ham en Annechien Hofman, 19 j. Foxhol; Hai-m van Dijken, 21 j., Wes- terbroek en Henderika Kempinga, 21 j., Scharmer. Ovcrleden: Freerkien Diephuis. 71 j., echtg. Van Wieger Sietsma, Hoo gezand; Hillechien Klomp. 76 j„ wed. van Roelf Hoekscma. Hoogezand; Luktje Hekert, 67 j.. echtg. van Ger- rit Koning,Hoogezand; Foktje Mun- neke, 45 j., echtg, van Roelof Rein- ders, Kielwindeweer. (Geldig van, 24. Novi t/m 8 Dec.) BONKAAItTEN KA, KB, KC 612 (st rook 3). 49-4, alg.emeen- .100, gram suikerwerk 49-5 algemeen 250 gram zachtc zeep RONKAARTEN KD, KE 632 (strook 3). 50-7 algemeen 100 gram suikerwerk 50-3d reserve 250 gram zachte.zeep 50-3e reserve 500 gram zachtc'zeep TABAKSKAARTEN, t 60 2 rantsoenen tabaksartikeler.. Op de bonnen t 60 tabak zal bij aankoop van twee rantsoenen ciga- retten tenminste een ranlscen ciga- retten vervaardigd uit Zuid-Ameri kaanse tabak, geleverd worden. Petroleum voor kookdoclcinden en verlichting. Gedurende de maand December wordt op de bonnen A 05 t/m A 08 van kaartyUA 611, op de bonnen B 03 en B 04 van kaart UB 611 en op bon G 02 van kaart UC 611 vier liter beschikbaar gesteld. Op de bonnen D 04 en D 05 van kaart UD 611 zal men 5 liter kunnen kopen. BON VOOR SInAaSAPPELEN. Binnenkort zal voor iedereen 500 gr. sinaasappnlen worden beschikbaar gesteld. Daartoe moet voor 7 Dec. a.s. de bon 49-6 en 50-8 worden inge- leverd bij den handelaar. Aflevering geschiedt naarmate de sinaasappels worden aangevoerd. SLOCHTEREN 21 t/m 27 Nov. 1946. Geboren: Gerard Hendrik, z. v. F- van der Schuur en J. Hille, Siddebu- ren; Elizabeth, d. v. G. de Haan en W. Bocrerna, Slochteren; Hendrikje, d. v. K. van der Veen en J. Haan- stra, Schildv/olde; Berend Lamber- tus, z. v. J. Rozema en A. Edens. Hel ium; Elizabeth en Anje, dochters v. R. Wildeman en D. Stoter. Slochte ren; Wilhclmina Klazina, d. v. B. Bciomgaarden en J. C. Messchendorp, Slochteren; Harm, z. v. H. Puister en W. A. Mulder, Siddeburen. Ondertrouwd: J. ter Veer, 23 j., Hoogezand.en A. Mulder, 24 j.. Sloch teren; G. dc Wit, 22 j., Noordbroek en L. Aslander, 22 j., Schildwolde. Getrouwd:, L. Hartman, 26 j.. Fox- ham en H. Kruid, 24 j., Kolham. Overieden: G. de Groot, 69 j., echtg. van H. Kuipers, Overschild; A. Bos, .78 j., wedn. van J. Amerika, Slochte ren; Z. Perdok, 71 j., echig, van J. Kampen, Helium; J. Leuning, 69 j., echtg, van H. Schokkenbroek, Kol ham; D. Vennema, 67 j., .wedn. van F, Dijkhuis,.Slochteren; F.' Mendelts, .65, j., echtg. van G. Luursema, Kol- ham. ZUIDBROEK 21—27 Nov". 1946. Geboren: Aaltje Alberdiena, d. v, Harm. Roosje- en /Valtje Alberdiena Nieuwold. Ondertrouwd: Hendrilt Venema, 39 y. en Ettje Jager, 39 j., b. v.. Zuid broek. MUNTENDAM 21—27 Nov. 1946. Geboren: Pieter, z. v. P. Bakker en G. H. Roosjcn. Ondertrouwd: D. Wolthof, 37 j. en Kornelia Wever, 29 j., b. v. Munten dam. Getrouwd: W. de Vries, 24 j., Veen dam en. K." Meijer, 18 j., Muntendam. Zondag: 18.30 u. R.O.N, kleinkoor o.l.v. T. Westen; 18.55 u. sport; 19.15 u, Hilvorsum II; 19.4520 u. Ds. B. Huisman, Pred.-Evang. Maandag: 18 u. De stem van het Noorden: 18.20 Chansons (gram.); 18.45 u. sportpraatje;- 19 u. Hilver- sum II; 19.15 Stimmen ut it Heite- lan. 19.20 gram.muziek; 19.25—19.40 u. Prof. Dr. J. H. Brouwer leest Fries proza voor. Dinsdag: 18 u. De stem van het Noorden; T Groninger Strijkkwartet •'kwartet in Es gr. t. K.V. 428 van Mo zart; 18.50 u. J. Moll: ,,Waarom Film- liga?"; 19 u. Hilv. II; 1915—19.30 u. .Drents kwarlier. In Afd. B. Vrije baan wierp Mr. E. J. Bulder te Veendam zijn eerste 45 ht„ en gaat hiermee aan de kop van deze afdeling. Donderdagavond was aller belang stelling gevestigd op de verrichtin- gen van de bekende Groninger Da- mesclub ,.NIOD". die ook nu weer haar goede naam alle eer aandeed, niettegenstaande deze gehandicapt was door ziekte van een der eerste vijftal gooisters. Met 322 hi. plaatste NIOD zich bij de kopgroep korpsen Aid.. A. Een schitterende prestatie ver- richtte Mevr. Criens, die in haar 10 ballen 85 ht. wierp, de hoogste serie tot dusverre" in de Korpswedstrijd. daarbij cracks als R. Zeef, Bruins e.a. achter zich latende. Ook Mevr. Bouman wierp een uitstekende serie van 72 ht. Dat de 85 ht. van Mevr. Criens geen geluk of toeval was be-^ wees zij even later op dezelfde baan door in de afd. Vrije baan 44 en 43 hadden ontvangen in het jaar dat achter hen lang. Dit werd .daarna een jaarlijkse gewoonte. Deze gedachte om de zegeningen te gedenken en dank te betuigen aan den Schenker van alle goed op een speciaal daarvoor aangewezen dag, vormt nog steeds de grondgeaachte voor de jaarlijkse Dankdag zoals die ook in het Amerika van onze tijd wordt gehouden. Elk jaar om deze tijd geeft de Pre sident der Verenigde Staten een pro- clamatie van dankbetuiging uit waar in hij memoreert alle zegeningen die zijn Volk in het afgelopen jaar heb ben ontvangen. Thanksgiving Day is in Amerika een dag van familic-reunies en feest- viering met. een grondtoon van dank- baarheid. Op dien dag staat er in de meeste Amerikaanse gezinnfin gebra- den kalkoen op tafel aangezien vol gens de traditie de eerste Pilgrims Fathers ook hun Dankdag vierden met een inaaitijd van wilde, kalkoen die zij in de bossen geschoten had den. (USIS). DEMOCRATIE IN JAPAN. Het jongste overzicht inzake de be- zettingsactiviteiten in Japan meldt dc voortgezette ontwikkeling van po- litieke instellingen langs democrati- sche lijnen,waarbij in het bijzonder te werpen telkens in 5 ballen. j vorderingen worden gemaakt bij dc In de Afd. Personeel sloot zij zich; plaatselijke besturen. Devoornaam- waardig bij de leiders aan met 102 ste politieke ontwikkeling, aldus ht. in 15 ballen. In de andere standen kwam wei nig of geen verandering. Het zal er de laatste dagen wel warm toegaan. VEILINGBERICHT H.—8. Donderdag 28 Nov. 1946. Knolselderij ;f 8.10—6.60. Per 100 stuks. Boerenkool f 12—11.30; Peen f 12—8; Witlof f 66—40; Kroteiv f 9.10 —8.10; Rode kool f 11.3011.60; Sa- voye kool f 6.906.30; Prei f 10.20 6.80; Andijvie f 2512; Koolrapen f 3.60—3.30. Per 100 K.G. KWEEKEKSBELANGEN V.V.H.S. Volgende week veiling op Maandag, en Donderdag. DANKDAG IN AMERIKA. In het jaar 1864 vaardigde Abi'a- ham Lincoln als President de eerste prqclamatie uit waarbij Thanksgiving Day (Dankdag) als feestdag werd vastgesteld op de vierde of laatste Donderdagin November. Thanksgi ving Day wordt in iedere Staat, Ge- bied en Bezitting van de Verenigde Staten gehouden. Het is een wettelij- ke openbare feestdag. Thanksgiving Day dateort echter niet van 1864. De oorsprong is vee! ouder. Hij dateert uit de tijd van de eerste pioniers, de Pilgrim Fathers die in het begin van de zeventiendc eeuw de grondslag legden voor wat later de Verenigde Staten van Ame rika zou worden. Op 21 December 1620 gingen van wordt in het rapport gezegd. was dc aanvaarding door dc Japanse Land- dag van de wetsontwerpen, welke voorzien in de verkiezing van de plaatselijke besturen door het volk, toezicht op de verkiezingt.n door plaatselijke commissies en de invoe- ring van het recht van het kiezers- corps tot het houden van: een refe rendum en terugroeping van gekozen functionarissen. Men schat dat meer dan 810.000 candidaten zullen deel- nemen aan de verkiezingen, welke voor J'anuari aanstaande zijn vastge steld. 230 candidaten zullen elkaar bestrij den voor- de 46 postenvan pro- vinciaal gouverneur, ,50.000 voor de 10.000 posten van burgerneester van steden en dorpen'. 12.000 voor de pro- vir.ciale raden en 750.000 voor de ge- meenteraden. Grote belangstelling wordt, voor de verkiezingen aan de dag gelegd, daar het plaatselijk be stuur nog steeds in handen is van de twee conservatieve partijen, die voor zekere posten slechts een enkelen candidaat stellcn. De Communisten zullen geen candidaten stellen, doch zullen strijden voor candidaten van de linltorvleugel van de Socialisti- sche Partij. Er is medegedeeld da* 1.000.000' personen, die thans een ambt bekleden of streven naar een ambt in Januari door de Japanse regering zullen worden getoetst voor de verkiezing .begint. Het toetsings- programma is ontworpen om te. voor komen dat functionarlsMen uit oor- logstijd in de tookomst. openbare ambten bezetten. (USIS). Zaandbulten, Nov. 1946. Beste Wobbegie. Dien braif ontving ik vanmdrgen. Tou Haarm. van 't laand kwam om te eten (snieboonen) drukte ik z' horn onder de neuze. Hai mos slim om meester Jan lachen. Hai zee: „zel ook nog 'n snieboone worden Maargie!'' Nou deur is nait veul kans veur want hai gruit, bie aai zien waark, nog. Wat wazzen 't vrouger toch hail aand're tieden, wat leefden de min- sentou toch 'n bulde ainvoudeger. Moar ja 't zel straks ook wel weer 'n beetje :aanders mouten. As de fis- FKUILLETON. 21) Vergcefs spartelde Floris tegen, maar al zaten z'n armen als in schroe- ven geklemd, z'n long was nog vrij en maakte ruim gebruik van die vrij- heid. ,,Paardenluitenant!. Zomerkachcl!" Floris had zo iets vroeger eens gele- zen. ,11c word advocaat, dan mag ik de lui villen en scheren naar belie- ven en als ze 'n kilc geven, Ifich ik ze in 't gezicht uit. Maar jijsabel- rager, slager in uniform...." „Zwijg!" Toen vicl de deur achter Floris 117. Voorzlchtig, voetje voor voetje, liet Gay zich in het donkere hoi neer, de lantaarn voor zich uit houdend, plotseling zakte do put loodrecht naar be- neden. ..Ik hoop moar dat Alisa met is gekwetst", -nompclde hij. dicht. „Hij begrijpt. me: toch niet," dacht de jonker en in het zelfgenoegzaani besef^ dat hij toch le groot was om lokkelijke lceus is.7 hier gev^aardeerd te worden,' strekte ,,Wil je mij zo'n gans opdringen?; ,,M'nheer- jonker, zeg ik je Hen Dat zal ik nooit doen, zus. Jammer, drik; ik ben 'n toekomstige baronl" dat er in onze stand zo weinig aan Floris zich op de mat uit, om te gaan peinzen. De luitenant. had zich geergerd aan de brutaliteit van zijn broertje; hij was nog rood van toorn. „Jij moet er niet om lachen, Alex, dat moedigt hem aan," zei hij verwij- tend. ..Gekheid! Maar ji.) moest niet boos worden; 't is immcrs zo'n ondeugen- de guit en hij doet 't alleen. om jouw ogen- te zien vlammen; daar heeft hij pret. in." De trotse luitenant verkropte de vriendelijke opmerlcing, die hem te- genover zijn waardigheid bijna bele- digend scheen. ,,'t Zal stil zijn, als je weg bent, Alex." „Voor mij zal 't een voldoening zijn hier te worden/gemist." ..Blijf je lang weg?" ,,0, als je trouwplannen hebt, ik kom in ieder.geval je brulloft vieren," plaagdc zij lachiind. „Ik denk in de verte zelfs niet aan trouwen. Papayhecft 'n tameiijlc in- komen, .maar. wij zijn "er slecht aan toe," zuchtte de knappe luitenant. ,,lk hoop niet, dat je naar 'n vrouw met geld zult gaan zoelcen, broertje." „Maar 't is gemakkelijk, als zij wat meebrengt." „Nu. als je er zo over denkt hij Meta heb je wel kans." En rij zag hem ernstig onderzoekend aan. HI] kleurde van vcrontwaardiglng. „Nu, daarbuiten zoveel te nieer." „Dat gaat ons niet aan!" ,,Onze stand! Kom, jongen, kijk je zo angstvallig naar de grenslijnen? Je zult er misschien nog eens om lachen. Niet dat ik nu bij voorkeur er buiten zou trouwen, maar ik kan mij voorstellen, dat men iemand buiten z'n stand kan beminnen en zich door geen verouderde vooroordelen laat. te- rughouden om hem toe te behoren." .Verouderde vooroordelen? Revo- lutionair zotiinnetje. Je zult je wel bedenken. ,,Meen je dat in ernst?" „Natuurlijk!" .Onzin!" ..Volstrekt niet. Ik zal noolt cen burgerlijk meisje "trouwen. Dat is niets voor mij, het zou me onmoge lijk zijn." Alex glimlachte, ongelovig. Hij deed alsof hij dat niet zag. Zij rneende het immtrs niet. "„Koekoek!" brulde het triomfante- lijk achter de deur, „wij zullen eerst eens afwachten, huzarenjonker. Daar hcrinner ik je wel eens aan." "Do officier. sprong op, greep de knop van de deur; maar Floris rende springend de trap af, tuimeldebene- den tegen den huisknecht aan. kneep hem vinnig-speels in 'de arm en kromp ineen van 't lachen. ,<a y.Dank je wel, jongeheer!',' zei dc knecht, toen hij de kneep kreeg. Floris richtte zich opeens trots op en keek hem gjbicdend aan, Verbaasd keek de oude knecht op; hij was lang belcend met de denk- beelden en opvattingen van het .jon- kertje en' had er als 'n echte voor- naam-denkende herenkneeht dikwijls 't hoofd over geschud. ,,'n Baron moet als 'n baron doen; als hij ten minste 'n baron was. dacht Hendrik dikwijls. Alsjeblieft. jonker!" zei hij, alleen cus dammee de boudel ofroomd het bin 'k baange dat der niks: as 'n bee tje blauw: gekleurd woater overblift. 't Zel ook wel weer winnen moar veur hail veul minsen'is 'n stoer ding; de broodkrummels hebben heur, nou al zoo laang stoken, de weelde kan nait op. Onze zuvelfabriek moekt nog al. wat recloame veur wai-pap. Wai is blaauw gekleurd woater dat der over blift van de melk as bott.er en keeze der uut is. Vdur d' oorlog zol men de neuze d'r veur optrokken hebben, moar nou gaait'd'r grif in. Minsen zeg- gen' dat 't goud smoakl, wie hebben 't nog nait had Wie hebben de veurege week n pak uut Amerikoa kregen van Geesic van ol Jans. Kir.sfdie heur mcschien nog wel veurstellen. 'f Was zo'n kort dikkie mit vuurrood,hoar. Veur vief- lien joar is ze, mit heur man, over d' Oeeoan goan. 't .Gaait heur hail best, zai hebben 'ri groode kweekeru in California. Zai sehreef dat z' in d' Amerikoansche kraanten-lezen haar dat 't in Holland zoo slecht was en nou haar z* uan verschillende cue kennissen:. pakken mit klaicr ver- stuurd, das toch moo! van heur. Zai maar, het hoofd deftig buigend. - - „Straks moet 'k eens in de Spiegel maint zeker dat wie 'n hpk vol-ki.n- hoe deze houding me staat," der hebben want <'t binnen maist kinderklaior. Haarm zee tegen mie: „Nou binnen wie toch wel verplicnt Maargie.om der veur te zorgen dat -wie nog kinder kriegen!" 't.Zel, wel nai lukkem: -Mescliien klnnen t.ie "t wel bruuken.jyeur Brendinoa is der- niks bie - moar veur Hinderk yen Jaantje dunkl mie wel. As der belang bie h&st mouist moar sehrieven. t Is nait aalmdal riei "goud, moar rommel is der nait bie. Veur: mie; was der n tvaarme mantel bie, Amerikoansch. model moar hai zit - mie goud. jDe^ Zaandbuiters, zellen d'r :;wel' om lachen,;, moar dat kin mie nait scheelen. Veur Haarm zat; d'r :'h ;schier:; ge- bruukt pak in, 'n hail groot, -model, zien, dacht Floris op zijn beurt en het aa delijk weer vergetend, in een wilde, jongensachtige stoeibui gaf hij Hen drik een fik.se - stomp, om 'n jacht te beghmen door de gang Hendrik mocht 't jonkerlje loch ■Wel... '.Laat mijnheer do luitenant het niet zien, ijonker!" - ,,Och, wat", joelde de. toekomstige haron-advocaat, ,,als ik maar eerst student ben, dan doeik wat ik wil. Dan ga ikleren boksen en worstclen en laat mijn portret maken als gla diator. Wacht maar, Hent." (,Ja, jonker", zei de gedienslige. ,,Mijn broer komt nooit-uit de plooi- en;:ik mag dan blauw bloed hebben, ik kan daarom wel eens do! schik maken. Allemaal gekheid,: aristocra tic. Hier, Hent,:. vrijheid en geiijkheid, de helft van mijn sinaasappel, isde laatste. De beurs zal ik maar niet met je dclen, je portie zou de moei- tc niet lorien." Onbezorgd slenterde Flons door de gang. (Wordt vervolgd.) t kon wel ain wezen van n Duutsche bierbrouwer. moar Haarm zee: „das niks in de roemte is't wel te wezen, snieder kin hom wel veur mie van pas moaken on din .bin ik t heertje van Zaandbulten"; Over t kindergoud heb 'k groag gaauw even bericht. 'Mit. vriendeleke grouten, Dien vrundin Maargie. I Ml i Ts 'VPi-' "/j'?'-!/ritU'Jl.ritjt

Het Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 2