sEisiaaiiii 1 w m h 1 1 'J c« V 4 m DE TOESTAND IN DUITSLAND PLAATSELSJK NIEUWS Consumentencr ediet DVURSWOU>'£ PARIJS, STAD DER HISTORIE EN STAD VAN VERMAAK. 1V>A ,7 I 1 i'« r en do Nederlandsche economische belangen mot dat Land in de periods voor de toke ning van het Vredesverdrag. BiOSCOOP HOOGEZAND. Nederlandsche KunsttentooR*- steiiing in Amerika. Voor de bibliotheek bestond veel animo. *■- He j*§r 1 i i ¥-i In het hotel „Java" te Veendam heeft Mr. Th. de Meester, secretaris van de Ned. Kamer van Koophandel voor Duitsland, een rede gehouden over ons handelsverkeer met Duits land. Onmiddellijk na de bevrijding dacht niemand eraan hande.lshetrekkingen met Duitsland aan te knopen, aldus spr., maar daarin is verandering ge- komen, wegens het thans bereikle peil in de economische opbouw. Bij velen heersen afwijzende sen- timenten jegens Duitsland, maar door onze ligging zijn wij economisch op Duitsland aangewezen. Nederiands welvaart hangt af van de handel met Duitsland. Duitsland is in 4 zdnes .verdeelcL- vvaarvan de Britse en de Amerikaan- se binnenkort economisch een wor- den. In Berlijn zetelt de Geallieerde Controleraad, maar tussen de verte- genwoordigers der verschillende lan- den heerst weinig eenstemmigheid. Bij de behartiging van Duitse be- langen komen verschillende wensen naar voren: wraak, onmogelijkheid in de toekomst oorlog voeren, enz. De Russen haalden aanvankelijk Duitse fabrieksinstallaties weg en namen ook de arbeiders mee. Het gevolg was sabotage door de Duitsers en daar- door weer terugbrenging van instal- laties en arbeiders naar Duitsland. De Franse zone heeft een sluitende handelspolitiek, maar de Franse po- litiek heeft veel weg van roofbouw. Met de Fransen valt voor Nederlan- ders het best te praten, zij hebben het beste idee van de Nederlandse belangen in Duitsland. In Duitsland is weer een redeiijk spoorwegverkeer, het kanalennet is weer in orde gcbracht en vele brug- gen tijdelijk hersteld. Slechts 12 °/o van het Duitse bc- drijfsleven is vernietigd. Na ont- manteling van de zware industrie blijft 75 van de vooroorlogsc in- dustriele capaciteit over. Door de bombardernenten zijn stadscentra en arbeiderswijken ver nietigd. b.v. zijn van de li millioen woningerx van het Ruhrbekken 950000 vernietigd of beschadigd. Te Dussel- dorf is 64 °/o van de wopingen volko- men in puin. Op enkele uitzonderingen na bezit- ten de Engelsen en Amerikanen in Duitsland niet die krachten die voor de. bezetting nodig zijn, Er heerst momenteel naast woningnood ook voedselgebrek, en door dit laatste is de arbeidskracht met 50 °/o gedaald en daarbij komt dat door de oorlog velen in het arbeidsproces zijn uit- gesc.hakeld. B® Duitse mijnen kunnen niet voldoende produceren. De moge- lykheid bestaat, dat het kolcn7 rantsoen voor Nederiand zal wor- den verkleind, waardoor men tot inkrhnping van het gasrantsoen zou kunnen overgaan. Tengevolge van het kolentekort voert Duitsland bij voorkeur artike- len uit die met weinig kolen gefa- briceerd worden. Buizen, platen enz., worden nog niet uitgevoerd. Wegens de reusachtige hoeveelheid geld, welke in Duitsland in omloop is, is binnenkort een drastische sa- nering te wachten. Daar de Geall. autoriteiten geen Marken of guldens willen accepteren moeten onze beta- lingen in dollars geschieden. Daar komt bij, dat niet de Duitse fabrieks- prijzen worden berekend maar de wereldmarktprijzen welke ca. 1 maal zo hoog zijn. Spr. schetste de lange en moeilijke weg voor zaken doen met Duitsland, bij de import van Duitse goederen die noodzakelijk verbeterd moet wor den. Import in Duitsland wordt door de gesllieerden gelimiteerd tot de meest noodzakelyke goederen voor levcnsonderhoud, waarbij men uitgaat van de colorisehe waarde. Doardoor kunnen zomer- groenten niet ionend naar Duits land worden geexporteerd. Ver- moedelijk zuiien wintergroenten wei lonend aan Duitsland gele- verd kunnen worden. Verder worden aardappelen, pootaard- appelen en zaaizaad aan Duits land geieverd. Om handelsmogelijkheden voor ons land met Duitsland te openerr, is doortastendheid. en doorzetting en coordinate der verschillende afde- lingen nodig., maar deze mogelijkhe- den moeten geopend worden. Wij weten meer van het Duitse economi sche leven dan andere landen en de Britse- en Amerikaanse, bezetting VIERING VAN HET SINT NICOLAASFEEST. Ter gelegenheid van zijn verjaar- dag, heeft St. Nicolaas het druk ge- had. Overdag bezocht hij diverse scholen, om daar versnaperingen en andere geschenken uit te delen onder de jeugd. 's Avonds bezocht hij vele gezm- nen. En we hebben hem met zijn knecht eriige maler. de straten van onze dorpen zien passeren. TWEE UTRECHTENAREN GINGEN UITj Twee jeugdige Utrechtenaren be-, zochten Zwolle, om daar een dagje door te brengen met twee meisjes, die zij kenaen. Maar ze iroffen, het' CLANDESTINE OVERSCHRIJ- DING VAN DE DUITSE GRENS WORDT STRENG GESTRAFT. In verband met het felt, dat in de laatste tijd door zovele Nederlanders wordt getracht de Duitse grens te overschrijden zonder in het bezit te zijn van de daarvoor vereiste docu- menten, wordt de aandacht erop ge- vestigd, dat daartegen door de Britse militaire gerechtshoven thans zeer streng wordt opgetreden. Overtreders kunnen door deze gerechtshoven tot een geldboete van maximum RM. 10.000 of een jaar gevangenisstraf worden veroordeeld. Enige overtreders werden reeds veroordeeld. De hun opgelegde ge vangenisstraf varieert tussen 1 en 4 SAPPEMEER. Als notabelen vian Als ouderling en diaken' van de de N.H. Kerk werden bij de verkie- Ned_ Herv. Gemeente hier'-ter plaat- ^ing va?. J1 2 benoemd de heren se werden resp gekozen de heren A. Homan, J Jager Jr., W. J. de wit en D van Dijken. Kliphms en G. Kuipers. I NOORDDIJK, Wachtmeester J. van Naar wp vememen zal de ver-, (jei. woude der Rijkspolitie te Ooster- keersrit, welke hedenmiddag gehou- hoogebrug word bevorderd tot oppcr- slecht, want een van de meisjes, die; maanden. niet op het bezoek uit Utrecht had; PLUNDERING VAN gerekend, had reeds met een ander KOLENTRANSFORTEN afgesproken. Aangezien de jongemannen toch in het Ruhrge'oied. Door Britse troeper. zijn, in ssmen- rook lont en waarscliuwde de poiitie. En nu zaten de beide Utrechtena ren in het beklaagdenbankje. Tegen de 21-jarige jongeman, die de fiets had weggenomen luidde de eis 6 maanden. De poliiierechter zal de mogelijkheid van reclassering nader onderzoeken. Zijn vriend, een 19- jarige bewaker van een kamp krecg -4 maanden. Maar .daarmede was de zaak niet - afgelopen. Want de Zwollenaar, die heeft het in Duitsland niet gunstig met het meisje uit geweest was, vcel- laten zitten, hetgeen zelfs in de En-; bedrogen, en1 hij heeft lets gelse kranten wordt erkend. Men gedaan, waardoor hij nu wegens moet bedenken dat wij economisch; handeling moest terecht staan. Hij van Duitsland afhankelijk zijn. Onze met de meisjes uit wilden, besioten j werking met de Duitse politie 25 per- zij hun bezoek aan Zwolle met een sonen gearresteerd, toen tijdens een dag te verlengen. Maar ze hadden1 charge een menigte van 500 perso- geen geldDaarom stalen zej nen werd uiteengejaagd, toen men een fiets, en boden die aan een gara- ergens in het Ruhrgebied bezig was gehouder te koop aan. Maar deze een kolentrein te plunderen. groenten, onze zuivelproducten mou- ten geexporteerd worden, terwijl de ontmanteling van de zware industrie bevordering van de lichte industrie, landbouw en veeteelt tengevolge kan hebben, hetgeen voor ons land een ernstige concurrentie zou betekenen. Het plunderen van kolentreinen is een euvel, dat. in het Rurhgcbied steeds meer toeneemt. ROOFOVERVAL IN DEN HAAG. Woensdagmiddag drong een rnan, die een revolver in de hand had, een juwelierswinkel in Den Haag binnen. Hij dwong het aanwezige personeel in een hoek te gaan staan. Toen nam hij van een tableau een gouden arm band bezel; met juwelen en verdween. Het personeel heeft den dader nog enige tijd achtervolgd. Maar nadat hij enige malen geschoten had, wist deze te ontkomen. De waarde van de gestolen armband bedraagt ongeveer f 18000. DOOD DOOR 3CHULD. De arts van het Friese plaatsje Garijp had aan zijD assistente een recept voor een ziek jongetje ter be- Vermoedelijk heeft den wordt, beginnen bij het cafe Staal (v.h. Dost). Nadat eerst door het Ambte- narengerecht te Groningen was uit- gesproken, dat. de neer J. D. Bruins, hoofdeommies ter Secretarie, alhier. secretaris der gerneente Anloo is, is thans ook door de Centrale Raad van Beroep te Utrecht hetzelfde bepaald. In 1942 is de heer Bruins door de toenmalige burgemeester van de Ge meente Anloo tot secretaris dier ge meente benoemd, doch kon toen, we gens tegenwerking van de zijde der N.S.B. en de bezettingsautoriteiten, die functie niet aanvaarden. Tenge volge van deze benoeming zal de heer Bruins binnenkort Sappemeer gaan verlaten. Tot onderwijze.res aan de St. Antoniusschool is benoemd Mej. T. Walraven van Musselkanaal. (Vaca- ture Helkens). HOOGEZAND. De heer Fransen, die in die.nst is getreden bij de K.L. M., zal als chef van het technisch personeel bij de radiozender alhier worden opgevolgd door den heer H. Welling te IJselstein, die vroeger in dienst was bij de zender te Lopik. Ten overstaan van. notaris mr. wachtmeester, terwijl de heer H. E. Huizinga te Engelbert werd bevor derd tot wachtmeester eerste klasse. Op het Postkantoor te Ruischcr- bimg werd gedurende de maand No- vcmber ingelegd 10.en terugbe- taald f 300.—. OOSTERHOOGEBRUG. In hot ver- enigingsgebouw van- de Ned. Herv. Kerk van Noorddijk werd een bazar gehouder:, the de verwachtingen overtrof. EUVELGUNNE. Bij een in 't caf6 Kroeze gehouden vergadermg van de IJsver. „Nooitgedacht" bleek, dat de ver. 99 leden telt. Het batig saldo be draagt f 228.71; 't baanfonds t 189.75. De aftredende bestuursieden Kruyer en Wiersema werden met algemene slemmen herbenoemd. MIDDELBERT. Donderdag sloegen plotseling twee paarden. die gespan- nen waren voor drie wipkarren op hoi. Onderweg kwamen 2 van de karren in een sloot terecht, en met de derde kar, waarop zich de heren Brust en Kooi bevonden, renden de paarden Engelbert m. Nabij de school aldaar geraakte ook de derde kar in i een sloot, en daar kwamen de op hoi waarvan de GEKEENTE SLOCHTEREN. Het blijkt dat het publiek nog niet voldoende doordrongen is van de grote betekenis van het Consumcn- tencrediet. In verband hiermede brengen wij het navolgende ter ken- nis van belanghebbenden. Doordat de toekennings- en af^s- singsbedragen thans definitief zijn vastgestela weet men onder welke voorwaarden aan de consumenten- credietverlening kan worden deelge- nomeri. Men weet nu dus waar men aan toe is en zal in de meeste geval- len niets of zeer weinig behoeven af te lossen, hetgeen aan de hand van de hieronder afgedrukte tabel-duide- lijk zal zijn. De aflossingsplicht begin! bij de volgende weekinkomsten voor; alleenstaanden 2 personen 3 4 5 6 7 8 gezm van idem idem idem idem idem idem idem idem 10 f 14.50 - 21.50 - 26.50 - 30.50 - 34.50 - 38.50 - 42.50 - 46.50 - 50.50 - 54.50 DEANNS DURBIN in „De Znsfcar van den Huisknccht". In det-i, haar dertiende film, vin- den wij al de eigenschappen terug, die de vorige films van deze actrice kenwn-bkten: een vrolijk gegeven, monters. ,t«uziek, natuurlijk en onge- dwongo""; spel en dan een viertal door haar ge.ianceerde liedjes, die weldra gemeengoed zullen blijken te zijn. In het bijzonder wijs ik op de goed ge- slaagde Russische potpourri, waarin D, Durbin al even veel succes boekt als elders. Natuurlijk draait het gege ven ook hier weer om een emplooi zoekend zangeresje, dat in dit geval haar liefde uit laat gaan naar een stige critiek? componist. Buitendien wordt zij op niet onverdienstelijke wijze bijge-j staan o.a. door Patt. O' Brien, die. nog niets van z'n oude routine heeft ingeboet. Wanneer men daarbij voegt de vrolijkheid en dartelheid, waarmee Izij door deze rolprent speelt, dan be- hoeft. er niet aan getwijfeld te wor den dat deze film zich in een grote belangstelling zal mogen verheugen, temeer, daar het al zolang geleden is, dat men deze actrice-zangeres hier heeft kunnen zien. Naast de hoofdfilm verdient ook het journaal dat maar al te vaak als quantile n6gliciable wordt be- schouwd de aandacht om het vele en interessante uit het recente we- reldgebeuren, dat het brengt. L. kreeg f 15.boete en 14 dagen ge vangenisstraf voorwaardelijk. BIOSCOOPBOUW, terwjjl er in ons land mensen zyn die geen onderdak bezitten. reiding gegeven Het Tweede Kamerlid, de heer "An-, het meisje zich niet aan de voorge driessen heeft aan den Minister van schreven verhoudingen gehouden, en Openbare Werken en Wederopbouw, na het innemen van de medicijnen de volgende vragen geseld: is het patientje overleaen. ow 1. Is het juist, dat er in Beesd. Deswege had de arts zich voor de j van'het" strov'erkoopburoau N.V., al (Gld.) een gemeente met 1200 inwo-, rechtbank te Leeuwarden te verant- hier, werd het jaarverslag voorgele- ners een bioscoop wordt gebouwdj WOorden, omdat het aan zijn schuld, 2en 'doo*- den heer H. T. J. Reinders, kosten bedragen plm. te wijten is geweest, dat het kind is j en daa"rna g0edgekeurd. De slotuit- P H Velsen te Sappemeer. werd inUcUir *wamen ue op noi "t caf6 Dijkstra, ten vcrzoeke van de Geslagen dieren lot stilstand. Per- a. soonlijke ongelukken kwamen met erven van de wijlen echtelieden A. Venema en J. de Roosz, publiek te koop gepresenteerd: De winkelbehuizing met woning, sehuur, erf en tuin, staande en lig- gende te Kalkwijk Oost, grool 8 Aren 14 Centiaren. Koper de heer K. Venema te Sap pemeer voor f 6050. In een o.l.v. den heer U. D. Reinders gehouden jaarvergadering Washington, 7 December, (USIS). In de National Gallery of Art werd heden een unieke kunsttentoonstel- ling geopend, waarin 48 prachtige Nederlandse schilderijen worden ge- exposeerd, onder auspicien van den Amerikaansen Ambassadeur in Ne derland, Dr. Stanley K. Plornbeck. Wat deze expositie uniek maakt is het feit dat al deze schilderijen g£= durende de oorlog door de Nazies uit Holland werden geroofd. Zij vormden een deel van de enorme diefstallen door de Nazies van fijne kunstwer- ken, welke later door de Afdeling Monumenten, Kunst en Archieven van het Amerikaanse Militaire Be- stuur in Europa werden ontdekt en aan de eigenaars teruggegeven. De schilderijen zijn door de Nederlandse regering uitgeleend als blijk van waardering voor de teruggave van deze en andere kunstwerken aan Ne deriand. Voor de tentoonslelling is een keuze gemaakt van de mooiste schilderijen uit die welke voor Nederiand ontdekt zijn. De meesterstukken vormen eeh kleurrijke en voorname expositie van werken van schilders uit de zestiende en zeventiende eeuw. Zeer markante doeken zijn o.a. Rembrand's „Portret f 50.000? 2. Indien vraag 1 bevestigend moet worden beantwoord, wil de mi nister dan mededelen: a. of de voor de bouw vereiste vergunningen door de bevoegde in- stanties zijn verleend en zo ja, waar- om? b. de- materialen op legale wijze zijn verkregen? c. de bouw geschiedt door of ten behoeve van iemand, wiens sociale gedragingen redenen gevea tot ern- KINBJE BIJ BRAND OMGEKOMEN Tijdens een korte afwezigheid van de bewoners is vermoedelijk doordat gloeiende kolen uit de Rachel vielen, brand, uitgebroken in een huis te Rotterdam. Een kindje, dat dicht bij de kachei in een wieg lag te slaprn, is ten dele door verbanaing en" ten dele door verstikking om het .Heveni gekomen. De ouders hadden, toen zij weg7 gingen de grootmoeder, die er vlak bij woont, gevraagd op het wichtje te l(?tten. Deze was kort voor de brand nog wezen kijken, en had toen niets bijzonders bespeurd. Het kind sliep rustig. Twee Stages van het huis zijn volkomen uitgebrand. overleden, daar hij verantwoordelijq gesteld moet worden voor de gereed gemaakte recepten. De Off icier van Justltie vorderde 2 weken gevangenisstraf voorwaar delijk, en daarnaast een geldboete van f 5000. INGEZONDEN MEDEDELING. HET INDISCHE PRORLEEM. Geachte medeingczetenen, Het is ons alien bekend, dat ons land met moeilijkheden in Indie te kampen heeft. Het merendeei van ons kent evenwel Indie niet van na bij- en de kennis omtrent dit land strekt zich voor de meesten van ons niet verder uit, dan. hetgeen wij hieromtrent op de schoolbanken heb ben geleerd. Op grond van deze ge- brekkige kennis is het voor U en ons dan ook ondoenlijk om zich een juiste voorstelling van de gang van zaken bij de oritstane fhoeilijkheden in Indie te vormeh. Het kwam ondergetekenden daar om nuttig en wenselijk voor, in Hoo- gezand en Sappemeer een voorlich- tingsavond over; Indie te organiseren, waarop een -deskundige, iemand die jaren in Indie heeft gewoond en daar ook de moeilijke owrlogsjaren heeft medegemaakt, een causerie over in- die en het Indische probleem houdt- kering voor stro oogst 1944 kan be dragen f 4..per 1000 kg. voor bui- tenstro en f 6.voor binnensxro, voor oogst 1945 luiden deze bedragen resp. f 5 en f 7. Totaal werd hierme de voor de genoemde soorten resp. betaald f 20.— en f 22.— voor de oogst 1944, waarboven nog een be- waarloon is betaald. Herkozen tot commissaris werden de heren J. Goldhoorn, Warffum, B. Tolsma, Oldekerk. P. B. Dijkhuis, Ulrum, J. H. Kuipers, Scharmer, J. Boer Jzn., Noordhorn, J. v. Lingen, Dedemsvaart, M. Loman, N. Pekela, J. Loman, Schoonoord en W. G. Bruins, Bellingwolde. Gekozen wer voor. ENGELBERT. In cafS Tuinema vergaderde de vcremging van Pluim- veehouders. De contribute werd vastgesteld op f 1.en. de bocte op f 0.50. De secretaris, de heer Eggens, zal dc algemene vergadermg te Utrecht bezoeken. Thans ontvangen alleen landarbei- ders voedsel voor hun kippen. Ge tracht zal worden, dit gedaan te krij- gen voor alle leden. Verder zal toe- stemming gevraagd worden voor het in gcbruik nemen van eigen bioea- machines. Er werd vastgesteld, dat het enten van jonge kippc-n zeer, goed had voldaan. Er volgde enige discus- sie over de grote der kippenrennen. Op de Woensdag gehouden land- bouwvergadering werden herbenoemd tot bestuursieden de heren J. H. Weender en Mej. Ali Kooi. Tot afge- vaardigde voor de a.s. alg. verg. werd. aangewezen de heer R. -H. van Hem-, men. HARKSTEDE. Op de voordracht.' voor onderwijzeres aan de O.L. school alhier, is door B. en W. van Sloch- leren als enige sollicitante geplaatst, mej. H. E. M. Vegter, onderwijzeres den de herTn ^^07 Jipsmghui-1 aan de O.L. school te Woudbloem. zen, L. Schrage, N.-Amsterdam, H. M. Wessens, N.-Zwinderen. H. Dil- lingh, Drouwenerveen, W. Buiter, Eext, P. Schoon, Zijerveld, R. Mar ring, Giethoorn, E. Wouda, St. An- nen, H. Kuipers, Odoorn en H. Salo mons, Bergentheim. Onze landbouwvereniging ver gaderde in 't caf6 „Centrum". Bericht was ingekomen, dat binnenkort de Ip- vering van 450 balen kalizout 40 °/o kan worden tegemoet gezien. De heer Luken Tielman te Zuid- broek zond bericht, dat hij genegen is een cursus in het behandelen van GEVAL VAN KINDERROOF WORDT BERECHT. T Deze avond vindt nu plaats -.op' zichtmachines- enz. te geven. De da- Op 15 Augustus trolc het Haagse Maandag 9.-December a.s., des avonds tum vap aanvang werd op 16 Dec. echtpaar V. naar Delft. De man was om 8 uur in het hotel Faber, alwaar pepaald. werkloos, en bovendien had het echt-jjje heer A. T. H. WINTER uit Den Over de ontvangen Stirpan zal nog paar zich in de schuld gestoken, doorHaag een lezing met liehtbeelden den heer Kok worden gesproken. luem iu -van Ephraim Bueno"; Jan Steen's Wij zullen dit met een voorbeeld, ^goerenbruiloft" en „Simson en nader toelichten: I Delilah"; Jacob Ruisdael's „Gezicht Een gezin van b.v. 2 personen kan] op Haarlem" en „Strand van Eg- een crediet lcrijgen van maximum foond". f 300.Dit gezin zal met een netto-j inkomen van -minder dan f 21.50 niets behoeven af te lossen, terwijl het bij I een weekinkomen van f 22.50 slechts 75 cents per week zal moeten afbe- talen, hetgeen neerkomt op een to- tale-aflossing gedurende de jaren 1947 en 1948 van totaal f 75. Wie dcrhalve behoefte heeft aan huishoudelijke- en gebruiksgoederen en deze niet uit eigen middelen kan aanschaffen, aarzele niet hiervan ge- bruik te maken. Het indienen van een aanvraagformulier wij willen hierop nog eens nadrukkelijk wijzen verplicht den aanvrager tot niets. De aanvrager krijgt van de districts- raad schriltelijk bericht hoeveel cre diet. hij kan krijgen en of hierop we kelijks moet hun meubelen te laten overtrekken De kosten daarvan moesten ergens vandaan gehaald worden. Maar waar? Op zijn wandeling door de oude stra ten van Delft kwam het echtpaar bij het ziekenhuis, en daar ontdekte de vrouw een onbeheerde kinderwa- gen, waarin zich een baby bevond. De man ging op de uitkijk staan, ter wijl de vrouw met de kind.erwagen verdween. Maar nu betekent gezins- vermeerdering in' het algemeen geen <besparing. En de opbrengst van de kinderwagen, die voor f 70 van de hand werd gedaan, was niet voldoen de om het kind op te voeden. Men moest de baby kwijt. Eerst werdeu haar kleertjes uitgetrokken en zij in wat lompen gehuld, en toen bracht de tijdelijke „vader" het kindje naar Delft terug, waar het in de nacht van 16 Augustus ergens op straat liggend werd aangetroffen. Donderdag was deze zaak voor de Haagse arrondissementsrechtbank. Van het echtpaar V. was alleen de manlijke helft verschenen, aangezien zijn echtgenote zjek was. Tegen hem eiste de off icier wegens mcdeplich- tigheid van diefstal van een kind en een kinderwagen, heling van de op brengst en het te vondeling leggen van een kind'beneden de leeftijd van 7 jaar een gevangenisstraf van een jaar. Uitspraak;;-19 December. De vrouw zal later terechtstaan. Haag over Indie en het Indische probleem' Als bestuursieden werden herko- zal houden. zen de h.h. L. Lambers, J. Oldenzicl "Wij zijn ervan overluigd, ciat deze- en j. Albronda, als cominissaris- lezing zal bijdragen tot. een verrij-| scn van aankoop en assistent de he king van Uw inzichten omtrent de huidige toestanden In Indie. Wij nodigen daarom een ieder, die belang stelt in en het wel meent met de toekomst van Indie, van harte uit tot het bijwonen van bovenver- melde voorlichtingsavond. Het Comite: K. ADDENS. Sappemeer. A. VAN DIJK, Hoogezand. AZING KAMPS, Sappemeer. G. RUDING, Sappemeer. S. VENEMA, Hoogezand. INGEZONDEN MEDEDELINGEN. zvnvcirA&Aitx ren J. Albronda en J. Oldenziel Mz., als lid en plaatsvervangend lid van 't Hoofdbestuur van de V.B.B. de he ren A. Huisman en L. Lambers. Tot lid van het spaarbanlcbestuu werd herbenoemd de heer G. Sehra ge, als afgevaardigde naar de verga deringen van 'net Centraal Bureau de heer J. Albronda. De heer A. Huisman bracht cen uitgebreid verslag uit van de verga-, dacht die hun laven gaven voor onze dering te Veendam van de leden-, vrijheid. KOLHAM. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de O.L. school al hier, zijn door B. en W, van Sloch- teren geplaatst, no. 1 mej. A. G. J. Tuinema en als no. 2 mej. C. C.;Bak- ker. SLOCHTEREN. Het ontwerp van het monument, ter herdenking van hen die voor onze vrijheid zijn ge- vallen, dat in Slochteren tegenover het Gemeentehuis zal worden opge- richt, is aan de commisie getoond. Deze heeft het ontwerp in de voorge- stelde vorm aanvaard. Het zal in baksteen worden opge- trokken met beeldhouvnverk in Maalbrunner zandsteen, terwijl het plm. 7 M. hoog zal v^orden. Aan de voet van deze zuil, die op een dric treden hoog platform staat, en do vorm heeft van een „obilisk", staan levensgrote beelden, voorstellende gewapende burgers voor onze vrij heid. Een groot relief, dat in een symbolische vrouwenfiguur de vrij heid voorsteld, is geplaatst op de op- gaandc monolith. Het geheel wil dus zijn cen algemene hulde aan hen die in de illegaiiteit voor onze vrijheid streden en vielen. Namen worden niet ingebeiteld doch een tekst die het doel van het monument weer- geeft, benevens de jaartallen 1940 1945, Hiermede worden alien her- Rb0P. 2UiVEi.FAMR.EN MELKINR. j ISLOCHTERE H~~~T EL. 45 j werkgevers dei" dorpscomrnissies in 't rayon van de V.B.B. Naar aanlei- ding hiervan werd de wenselijkheid van het weder in 't leven roepen van de oude werkgevers-verenigin- gen bepleit. Bij de ronclvraag klaapde de heer G. Schrage over de draai-misere en de heer Rr. Oldenziel over de fiets- banden. t Het C.V.N, hield in cafe Piest een feeslelijke propaganda-avond. Spreker was de heer de Groot van Groningen. Ook Ds. Boorma voerde het woord. Een amusementsprogram- ma vulde de a.vond. WESTERBROEK. Voor de vacature van onderwijzeres alhier, heeft zich geen enkele sollicitante aangemeld. Frankrijks hoofdstad heeft de spo- jfranlcrijk niet beter geworden. Reeds ren van de Duitse bezetting bijna geheel uitgewist. Het leven gaat weer zijn gang, het verkeer herneemt zijn intensiteit, Nog is het te Parijs niet zoals het voor de oorlog was, maar dat is nergens, de wereldcon- junctuur is gewijzigd: de crisis van het teveel is omgezet in een crisis van het tekort. Er heerst een nijpend gebrek aan machines en arbelds- krachten. Schaarste is een woerd, dat dagelijks in alle landen wordt ge worden terugbetaald. j bruikt. Voor Frankrijk komt daarbij feibi'''"''Hij" 1c2an meSnfTSaf M "hierop niet kan ingaan, kan hij nog altijd. zonder enige verplichting, van deel- name nfzien. Op het bureau sociale zaken te Slochteren, alwaar de aanvraagfor de politieke onzekerheid. In de laat ste jaren heeft Frankrijk steeds een record aantal regeringswijzigingen gehad. Het steeds wisselend beheer van nieuwe bewindsmannen heeft de vlotte afworlcing der wqrkzaamhe- ,"r mulieren moeten worden ingediend,den niet bevorderd, bovendien heb- worden alle gewenste inlichtingen. ben de innerlijke tegeristellingen verstrekt en wordt de nodige hulp! Frankrijk inwendig rot gemaakt. verleend bij het invullen van het Hoe de toestand in Frankrijk was aanvraagformulier. heeft de oorlog bewezen. In zes we- Wij wijzen belanghebbenden er j ken capituleerde het trotse Marian- voorts op, dat dc termijn van indie-, ne, dat steeds beweerd had het. beste ning der aanvraagformulieren ein- leger ter wereld te bezitten. digt op 14 December a.s. En nog is de politieke toestand m is het eens zo machtige Frankrijk bet zw^kste zusje van de grote vier geworden., omdat de binnenlandse "onzekerheid het onmogelijk maakt naar buiten toe krachtig op te tre- ■den. Maar ondanks de politieke strub- belingen die Frankrijk verscheuren{ herneemt Parijs zijn vooroorlogs aan- zien, zijn plaals tussen de wereld- steden. Men zou Parijs een stad met twee j aangezichten kunnen noemen. „Se i.promener dans le vieux Parijs, c'est se promener dans les siecles", hebben de Fransen altijd gezegd, en dat be- i tekent in onze Moedertaal: Wandelen door het oude Parijs is wandelen door de eeuwen. En zo is het. De j Franse beschaving heeft een grote,rol gespeeld in ons werelddeel, en de tal- Tijke monumenten die Parijs bezit ;'spreken nog van Frankrijks macht en de Franse beschaving. Ga voor de j -.monumenten staan, vergeet het he- den,, dat het lawaai van het snelver- I keer U wil opdrmgen en verlies U in het verleden. Jeanne d'Are, het den van een sdield- of misschien wel wonderkind dat Frankrijk redde van! een vechtpartij, Dat dult de Frans- een verloren oorlog en ten slotte de man niet! dood vond op een Engelse brandsta- En dan heeft Parijs nog zijn obs- pel de Bastille, een herinneringl cure gelegenheden, zijn kroegjes, aan de Franse revolutie, welke een! waar men, als de ogen aan de tabaks omwenteling van een sociaal systeem walm gewend zijn de ongure types ten gevolge had de Dome des in- valides met de tombe van Napoleon, de Corsicaan, die eens, opgeklomtnen tot generaal, naar Egypte ging, die later Keizer werd van een machtig Frankrijk, dat Europa beheerste. Parijs heeft een tweede aangezicht, als stad van wuft vermaak. Wie 's avonds door Parijs waridelt, die be- seft wat ,.La ville lumiere" (de licht- stad) betekent. Felle etalagelampen en het licht van ontelbare neonrecia- mes leggen Parijs in een zee van licht. Dan begint het avondleven, dat' pleegt over te gaan in nachtleven. Cafe's en terrassen vullen zich, even- als bioscopen en theaters. Voeten schuiven over de dansvloeren. In Monparnasse ,en Montmartre zijn standsverschillen weggevaagd, Het meer ontwikkelde meisje danst er met een bedelaarsjongen. Probeer niet, als ge U aangenaam op een ter ras genesteld hebt met een glaasje ranja voor U", en er komt een straat- type bij U zitten, weg te gaan, dan rlskeert U het, het mlkpunt te wor- kan aantreffen, die daar drinken en roken bij Harden harmonika-muziek. Maar neem U hier in acnt. Ga hier niet heen zonder gids, en denk er steeds aan, dat de Fransman opvlie- gc-nd van karakter is. Een kleinig- heid, b.v. indien ge een Frangaisetje diep in de ogen kijkt, kan tot een vechtpartij met deze halfdronken on- derwereldtypes leiden. Dan-zal men, wanneer het weer licht wordt, Uw lichaam vormeloos en bebloed ergens in een steeg aantreffen. Wees ook voorzlchtig met cle vrouwen. Denk craan, dat het niet de nobe'lste Fran- caises zijn, die U *s nachts aanklam- pen en meetrone.n naar een duister kroegje.Het is niet slechts eenmaal gebeurd, dat een vreemdellng, toen alles hekler werd rondom hem, ont dekte dat hij op de straat lag, en dat men hem alles van waarde had ont- rold. Parijs de stad met twee aangezicri- ten: de schone historische herinne- ringen en het duistere nachtleven. Parijs, November 1946. Op 3 dezer hield de Vereni- ging van oud-leerlingen der Lagere Landbouwschool, alhier, onder lei- ding van den heer G. Kroon haar jaarverpadering. De secretaris bracht het jaaverslag uit, terwijl de pen- ningmeesler rekening en verant- vvoording deed van het financiee. beheer. Bestuursverkiezing vond dit jaar niet plaats. - De heer Tepper, kasier van de Boe- renleenbank te Slochteren hield een inleiding over „Opkomst en Werking der Boerenleenbank". Nadat de heer Duursma, adviseur der vereniging nog enige, woorden had gesproken, sloot de voorzitter deze leerzame vergadering, in verband met de opheffing van het arbeidsbureau alhier, dat was gevestigd in het stationsgebouw, heeft de RijksDolitie dit gebouw met ingang van 1 Dec. j.l. in gebruik ge- nomen. SCHILDWOLDE. De afd. van do Ned Ver; v. Huisvrouwen besloot op een onlangs gehouden vergadering een Kerstavond te houden. Ook de a.s. jaarvergadering werd besproken. SIDDEBUREN. Bij de garage Vink geraakte de auto van den heer de Hann uit Helium in brand. Men slaagde erin hot vuur met zand te doven,- zodat de auto is behouden. De afd. Siddeburen voor Volks- onderwijs kwam Maandagavond in vergadering bijeen in cafe Wieringa. Bij de ingekomen stukken was aa- een schrijven betreffendc de Pro- vinciale- vergadering;; op 7. Dee. a-s. Het reglementontlokte nogal enige discussic. Afgevaardigd werden de hfcren A. Emmens, Jac. Sijtsema en J. Brink, terwiji als plaatsvervainger Werd aangev/czen de heer IV H. Hol- stege, De heer Brink bracht nog een uitgebreid verslag van hetveongres te Utrecht. Hierna werd de propa ganda feestavond besproken en vast gesteld op begin Februarl. •i \5-K -n 'M - ri M

Het Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 2