J 1 JANUARI 1947 Nieuwjaars-advertentie in „H et Nieuwsblad" DINSDAG 31 DECEMBER. PLAATSELUK NIEUWS v I Kerkeiijk- en Geestelijk Leven AardappeSrassen Gemeenteraadsvergaderingen k>/ 'i \.'f] Emeritus-Evangelist J. JAGER overieden. v. d. Aardappelmeei-fabricage - Bij de jaarwisseling kan men zijn CliGntfele, Ken- nissen en Vrienden het eenvoudigste de voor- spoedige wensen aanbieden door middet van een Prijs van 1 t. e. ra. 4 regels f 1.50 Grotere ad vertenties worden berekend naar 12 cent per m.m. De Nieiiwjaars-advertenties zullen worden opgeno- men voor zover de ruirnte dit toelaat in het nummer van Door de beperkte ruirnte wordt men verzocht de N1EUWJAARS-ADVERTENT1ES zoo vroegtijdig mogelijk op te geven daar men dan verzekerd kan zijn dat deze geplaatst worden in het nummer van 31 December. Door alle bezorgers van dit blad worden de Advertenties zonder prijsverhoging aangenomen.: Uitgebreide- Nieuwjaars-Advertenties moeten zo spoedig mogelijk worden ingezonden om teleur- stelling te voorkomen. Prijxen der Akkerbouw- produelen van de oogst 1947 if t ■A: .v r*'rf u t SAPPEMEER. Onder voorzitterschap van den heer J. D. Groeneveld, had Maandagavond in het hotel Wed. Groeneveld een algem. vergadering plaats van de kring „Oost-Goorecht" van de Bond van Staatspens., waarop 6 afdelingen waren vertegenwoordigd Het financiele verslag van den pen- ningmeester, den heer H. Klok, werd goedgekeurd. Het sloot met een batig saldo van f 25.50. Bij de uitvoerige bespreking van propaganda kwam vooral naar voren, dat vooral thans, nu verwacht mag worden, dat onder normale omstandigheden de aange- kondigde noodwet binnen afzienbare tijd zal worden ingevoera, propagan da meer dan ooit nodig is, om te voorkomen, dat het scheepje niet in het gezicht van de haven strand. Bij de Zondag in de Ned. Herv. Gem. gehouden verkiezing werden tot eden van het kiescollege herkozen de dames H. KolkVelthuis, H. Mul derLuursma en de heren A. Wolt- huls en J. Douwes. Op de Maandagavond, onder voorzitterschap van den heer A. Mul der J.W.zn. in het Bontehuis gehou den jaarlijkse algemene ledenverga- dering van de Coop.Boerenleenbank. te HoogezandSappemeer, bleek uit het financieel rapport, opgemaakt door „Centraal Beheer" dat de omzet in 1944 bedroe.g f 30.800.000 en' in 1945 f 61.400.000. Hierui zijn niet be.- grepen de omzetten van de bank als hulpcentrale der Coop, Centrale Rai-' feisenbank te Utrecht. Het,aantal le- den bedroeg op 31 December 1945 451. De winst over 1944 was I 10.344.33 en over 1945 f 29.865.78. De periodiek aftredende bestuurs- leden, de heren G. Botke en Juko Boer, alsmede de periodiek aftreden de leden van de raad van toezicht, de heren H. B. Veerkamp en G. Dijk- huis Pzn., werden herkozen. BORGERCOMPAGNIE. De ver. van oud-Leerlingen van de Landbouw- huishoudschool te Veendam verga- derde in het hotel Java, aldaar. Mej. Bentum las het jaarverslag voor, waaruit bleek, dat de vereniging thans 63 leden telt, HOOGEZAND. De directie van „At- lanta" heeft Zaterdagmiddag in het hotel Faber het personeel, en in het bijzonder kinderen van personeels- leden een prettig St. Nicolaasfeest bereid. Vanzelfsprekend reikte Sint- Nicolaas geschenken uit. Bovendien was er een poppenkast vertoning. In verband met zijn a.s. ver- trek heeft Ds. Schmidt bedankt als voorzitter van de afd. Hoogezand van de bond voor Staatspensionnering. De heer W. P. Erasmus, Rijks- ontvanger, alhier, is overgeplaatst naar het Departement van Financien te Den Haag. WESTERBROEK. Van de scheeps- werf der C.V. G. J. van der Werff's Scheepsbouw, alhier, is met goed ge- volg te water gelaten een elcvalor- bak, groot plm. 300 ton, met de af- metingen 35 x 5.90 x 2.10-meter. Het schip is gebouwd voor rekening van -de fa. R. Boltje Jzn. en Zonen, aan- nemers van baggerwerken te Zwolle. Eenzelfde elevatorbak, bestemd voor dezelfde firma is thans in aan- bouw. NOORDDIJK. In de hedenavo'nd te houden raadsvergadering zullen twee onderwijzeressen worden benoemd, n.l. te Waterhuizen en Oosterhooge- brug. De volgende alphabetische voordrachten zijn opgemaakt: voor Waterhuizen: 1. Mej. W. Alting, Waterhuizen. 2. Mej.' C. C. Bakker, Garsthuizen. 3. Mej. P. Loogman, Venraay (L.) 4. Mej. L. Plaizier, Kerkrade (L.) Voor Oosterhoogebrug: 1. Mej. R. Huitsingh, Kielwinde- weer. 2. Mej. G. Koopman, Ide. 3. Mej. P. Loogman, Venraay. 4. - Mej. G. PloegsmaBartelds, Drouwenermond. REAKTIE. Tegen de algemene vergadering van Vrijzinnige Hervormden in Ne- derland, 6 en 7 Januari 1947 te hou den te Utrecht, wordt het debat on der de vrijzinnigen over de vraag al of niet aansluiting bij Gemeenteop- bouw hoe langer hoe algemener. Maakten wij de laatste keer gewag van een brochure van Ds. Van Wijnen te Dronrijp (contra-Banning) (niet in de handel), thans berichten wij dat in het laatste nummer van Kerk en Wereld, officieel orgaan van de Ver. van Vrijzinnige Hervormden Ds. C. D. Moulijn van Maastricht zijn reak- tie geeft op Van Wijnen's Open Brief. Ds. Moulijn zou een heengaan van Ds. Van Wijnen uit de Hervormde Kerk diep betreuren. Zo'n stap zou voortkomen uit misverstand, meent Ds. Moulijn. Over en weer beschul- digt men elkaar van het hanteren van ,:vage en vertroebelende frazes". Ds. Van Wijnen wil boven het oude wereldbeeld uit. Nieuwe elementeh zijn in het geloofsleven van de mens van heden gekomen, andere (traditio- nele) zijn vervallen, De vraag doet zich bij velen voor: zullen zij, die aan de kant van de Zwingli-groep staan alsmede zij, die eveneens oppositio- neel zich tegenover het Hoofdbestuur van de Vrijzinnige Hervormden ver houden, de Vereniging verlaten (en de kerk) als in 1947 het H.B. de meer- derheid rbehaalt - en - als straks v. de nieuwe kerkorde te eng en begrensd, te ouderwets geformuleerd wordt? De vaag doet zich ook voor: zal het Hoofdbestuur de meerderheid wel halen? En zal de nieuwe kerkorde er wel „doorkomen"?' Vragen en span- ningen te over. Het is tenslotte een teken van leven, dat men de diepste vragen zo ernstig overdenkt. VAN MULLEM. Ondertekende inzendingen voor deze rubriek kunnen geestelijken van welke kerkelijke of religieuse formatie ook, sturen aan Ds. Van Mull em, Zuidbroek (Gr.) HARKSTEDE. Tot onderwijzeres j aan de Bijz. school alhier, is benoemd j mej. G. H. Grcothof, thans als zoda- nig werkzaam te Overschild. SLOCHTEREN. Vrijdagavond wa ren op uitnodiging van den heer Gar- relts wnd. Gemeente-secretaris, en met instemming van den Burgemees- ter, de hoofden der O.L. Scholen ten gemeentehuize bijeen, om plannen te bespreken teneinde het werk van het comite ,,NIWIN" (Nationale Inspan- ning Welzijsverzorging Indie), daad- werkelijk te steunen. Het gaat er niet om of wij al of niet sympathiek staan tegenover het uitzenden van troepen naar Indie, maar onze jongens in In die, die daar onder zeer moeiijke en gevaarlijke omstandigheden leven, moeten voelen en ondervinden dat wij hier in Nederland doorlopend met hen medeleven. Veel hierover schrijven of praten heipt met, er moeten daden komen. De eerste daad van het comitd in Slochterer. zal zijn de plannen van het hoofdcomitd, n.l. het zeiiden van 150.000 Kerstpakket- ten, mogelijk te maken. Daartoe zal in de gehele gemeente een lijsten- collecte worden gehouden. Indien het comitd over veel collectanten beschikt kan onze gemeente in 66n middag of avond worden afgewerkt. Secr.-penn. voor het comitd te Siochteren is de heer J. Kruizinga, p/a Gemeentenuis, aldaar. De gezamenlijke padvinders- (sters) alhier vierden Zaterdagavond in cafe Hommes St. Nicolaasfeest. Het feest begon met een boerenkool met worst fuif, waarna door St. Nico- laas de cadeautjes werden uitgereikt. Onder het genot van heerlijke choco- lade werden verschillende recreaties ten beste gegeven. De reeds door ons vermelde St. Ni- colaasactie heeft tot resultaat gehad dat St. Nic. Donderdag aan ongeveer 60 gezinnen speelgoed, kleding en geld kon uildelen, waarvoor men zeer dankbaar was. SCHILDWOLDE. Woensdag werd in cafd Kampen een ledenvergadering gehouden van de Chr. Oranjevereni- ging. Het verslag van den penning- meester sloot met een klein nadelig saldo. Tot bestuurslid werd verkozen de heer J. Bouwman. Ter gelegen- heid van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin zal een feestavond worden georganiseerd. De vereniging van Jonge lend- bouwers „Jong Duurswold" organi- seerde voor haar leden een excursie naar de Suikerfabriek te Vierverlaten SIDDEBUREN. Doordat een kind met lucifers bij hooi speelde brak Donderdag brand uit in de-woning bewoond door den heer S. te Sidde- buursterveen. Het vuur greep zo snel om zich heen dat aan blussen niet te denken viel. De gehele woning en inboedel, alsmede een varken en drie geiten gingen verloren. De heer J. Bouwman werd als bestuurslid vart de Chr. Oranjever- eniging herkozen. Zaterdagavond vergaderde de Bijenver. „Siddeburen en Qmstr." De ver. die1 15 jaar bestaat telt 46 leden met 300 volken. Het batig saldp be- draagt f 8130. Bij een Zaterdag gehouden verga dering van de IJsver. „Steendarn" werden de heren J. Bos en J. Slagter als bestuurslid herkozen en de heer G. Hazenbroek als zodanig gekozen. De heer Hazenbroek achtte 4 baan- vegers op het Schildmeer .te weinig. Bovendien kon hij zich met hun b.e- loning niet verenigen. ZUIDBROEK. De Pluimvee- en Ko- nijnenclub organiseerde ter gelegen- heid van haar 30-jarig bestaan, een grote Nationale Jubileum en Bonds- tentoohstelling van konijnen in het grote Sportgebouw. Het aantal inzendingen was 850, keurmeesters waren de heren K. Steenhuis, Timmer, Volkers, Wassing, Oly, Bosman, List en Sipma. De Jubileumbeker kwam in het be- zit van den beer F. Salzberg te Stads- kauaal met het beste dier der ten- toonstelling een. Franse Hangoor. de prijs voor het op een na mooiste dier van de tentoonstelling kreeg de heer D. Smid te Groningen met een Gouwenaar. Beide dieren - kregen het praedicaat uitmuntend. De 3s prijs voor de mooiste collectie 66n ras 66n kleur verkreeg de heef J. Kapma te Haren. Een zilveren medaille voor. het hoogst aantal punten grote rassen verkreeg de heer J. Kapma te Haren en verder voor hoogst aantal punten midden rassen D. Topper te Gronin gen, voor het grootst aantal punten kleine rassen" J. Heersema, Hoogkerk; voor het hoogst aantal punten kort- harige-, langharige- en dwergrassen E. W. van Calcar te Groningen; voor de mooiste Wener aller kleuren B. Veenhof; voor de mooiste Vlaamse Reus J. Smittenberg te. Sappemeer; voor de mooiste Lotharinger J. H. Scheringa te Hoogezand; voor de mooiste Franse Hangoor F. Salzberg te Stadskanaal; voor de mooiste Blauwe Weners W. A. de Boer te Siddeburen en voor de mooiste col lectie Rex, G. Pots te Groningen. Verschillende dieren verwierven bovendien het praedicaat-goed; vrij goed; zeer eerv. vermelding en eerv. vermelding. ZUIDBROEK. De arbeider C. Ve- nema viel op de boerderij van den heer G. Luinge van een stapel pak- ken stro. Hij bekwam daarbij ernsti-' ge verwondingen, in verband waar- mede de plaatselijke geneesheer on- middellijke opneming in een der Gro- ningse ziekenhuizen noodzakelijk achtte. MUNTENDAM. De afd. Muntendam van de Bond v. Plattelandsvrouwen had Vrijdagavond een St. Nicolaas- avond voor ouden van dagen georga niseerd in 't hotel „De Munte". Nadat de presidente, mej. Mulder, de bijeen- komst geopend had arriveerde de Sint en zijn knecht en werden ge schenken uitgereikt. Er stonden voorts enige voordrach ten op het programma. Zaterdagavond gaf de tcr.eel- groep ,,JES" van Nw.-Pekela een uitvoering in 't hotel „De- MuntJ)"- Opgevoerd werden ,,'t Mout anders", „Hun Jongen" en „Laifdesverklaoren met hindernis". Het duo Moppie en Stroppie verleende medewerking. Na afloop was er gelegenheid tot dansen Door 74 personen is een aan- vraag om een consumentencrediet ingediend. De Pluimvee- en Konijnenver- eniging „Muntendam en Omstreken" herdaeht Zaterdagavond in 't caf6 Bosscher haar 20-jarig bestaan. De voorzitter memoreerde de gebeurte- nissen uit het verenigingsleven van de afgelopqn jaren. Door leden en ge- nodigden werden voordrachten ge houden. De Gebr. Nijborg uit Sappe meer verleenden muzikale medewer king. Ds. Hamer, Ned. Herv. predi- kant alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Stadskanaal. MUNTENDAM, 6 December. Hedenmkidag om 12 uur overleed plotseling in Den Haag de heer J. Ja- ger, die van 1915 tot 1944 voorganger was bij de Evang. Gemeente hier ter plaatse. Door het initiatief van de overle- dene werd in 1922 de Chr. school op- gericht. Hij was voorzitter van het. schoolbestuur en raadslid van de C.H.U. De overledene bekleedde als bestuurslid een functie in deze partij j en was penningmeester van de Fede- raite-Band van Evangelisten. Het werk van het Groene Kruis en de Oranjevereniging had zijn bijzondere aandacht. In de hec-r Jager veniest Munten dam een zeer geziene inwoner. j Dinsdagmidaag had in de .Neder-, landse Herv. Kerk een plechtige rouwdienst plaats, waarbij Ds. Hamer! voorging. Velen waren aanwezig bij de rouw dienst voor een der beste inwoncrs van Muntendam, die gedurcnde 31 jaar lief en leed met zijn gemeente! heeft gedeeld. De larnpen in de kerk' waren zwart omfloerst. Om een uur- begon de kerkklok te beieren, ten te-! ken, dat het stoffelijk overschot ten1 grave werd gedragen. Onder de aanwezigen bevondeiij zich het dageiijks bestuur der ge meente, raadsleden en al van colle- ga's. Ds. Hamer schilderde de heer Ja ger als een znens, die nirnmer lof of eer voor zich begeerde. Hij heeft de grote strijd gestreden en er is nu al- leen nog maar vrede voor hem. Vervolgens werd nog het woord ge- vo'erd door de heer H. Jager namens het bestuur der Chr. Vereniging, de heer de Vries namens de Chr. school, Ds. Hamer namens de kerkeraad, Ds. Hekhuis namens de Bapt. Gemeente, de burgemeester namens het gemeen- tebestuur, de heer Verbaas namens de Bond, van Evangelisten. ...Terwijl het Orgel Asses Tod van Grieg speelde nam de Gemeente voorgoed afscheid van den voorgpn- ger. Op verzoek van de iamilie werd aan de groeve niet gesproken. Een zoon van den overledene dank-.- te voor de belangstelling. d -j DADERS BOMAANSLAG OP I>E FAM. BOER GEARRESTEERD. rj De Haagse Centrale Recherche is' erin geslaagd de daders van de op 5 dezer op do familie Boer, gepleegde; aanslag te arresteren. Het zijn 3 mi-! litairen en wel de 18-jarige soldaat J. J. H. y. H., de 28-jarige sergeant' A. T. de B. uit Haarlem en de 28-' jarige korporaal J. IJ. J. p. uit Delft,1 alien gelegerd to 's-Gravenhage, Zij zijn ingesloten en hebben-bekend aan de aanslag te hebben medegewerkt. P. is degene die de bom per motor naar het perceel van den heer Boer bracht. Het blijkt thans, dat de langs de snelweg Amsterdam—den Haag ge- vonden gewonden sergeant duopassa- gier was van II., die een bom, die P. hem gegeven had, naar een bepaald adres in Amsterdam zou brengen. Onderweg is de bom ontploft, waar bij alleen de duo-passagier gewond werd. H. heeft hem langs de weg la- ten liggen en is zelf doorgereden. Sergeant de B. had de bommen ver- vaardigd. Hij had er nog twee, be stemd voor adressen in den Haag, maar deze zijn in Delft weggegooid., Als motief voor de aanslagen heb ben de mannen gezegd, dat zij onte- vreden waren over de bcrechting van een aantal personen, wier gcdrag zij: in de bezettingstijd veroordelens- waardig achtten. NOG EEN BOM ONTPLOFTE OP ST. NICOLAAS. Op St. Nicolaasavond, ongeveer een uur voordat dfe bom,- die als St. Nicolaaspakket bij de Familie Boer .in Den Haag was afgeleverd, zoveel schade aanrichtte, vond een auto- mobilist op de verkeersweg Amster damDen Haag een zwaar gewonde •sergeantvan het Nederiandse ieger. Eerst dacht men aan een auto- ongeluk. maar een nader onderzoek wees uit, dat het lichaam van de ge wonde doorzeeft was met bomsplin- ters. De sergeant sprak eerst van een auto-ongeluk,- maar toen men hem crop wees, dat dit onmogelijk zovele scherfwonden ten gevoige kon heb ben, beweerde hij zich het gebeurde niet meer te herinneren. Een langdu- rig verhoor achtten de doktoren niet. verantwoord. Thans zijn er twee mogelijkheden. OI de sergeant is het slachtoffer ge- worden van een tweede bomaanslag, of hij heeft het ongeluk aan zichzelf te wijten, doordat hij zelf een derge- lijk hels pakket vervoerde. De reden. van de aanslag gepieegd bij de familie Boer in Den Haag, is tot nu toe een raadsel gebleven. Po- iitieke redenen worden onwaarschijn- lijk geacht. Buiten de heer Boer zelf. zijn nu ook zijn eclitgenote alsmede het dienstmeisje overleden. VIER JEUGDIGE NEDEULANDERS MAKEN EEN WERELDREJS. Vier jeugdige Nederlanders, die een wereldreis maken, n.l. Nelly Quist, Piet Slop en het echtpaar Horree, bevinden zich thans te Nice. Het is hun bedoeling van daar uit naar Afrnka en Zuid-Amerika te ver- trekken. Hun bron van inkomsten is lied- jes zingen, en hun rniddel van ver- voer: liften in auto's. Dat dit niet al- tijd even prettig is moge blijken uit het feit, dat de vrachtauto-bestuur- der, die hen van de grens naa?: Reims vervoerde onderweg zo dikwijis stop- te om op de goede afloop van de reis te drinken, dat hij tenslotte met zijn wagen in een sloot terecht kwam. De vier Nederlanders moesten rrndden in de nacht hun weg te voet vervol- gen. - In 't caf6 Kloosterhuis te Krops- wolde vergaderde de Landbouwver- eniging. Als spreker trad op de heer G. T. Jansen, van de afd. Voorlich- ting der N.V. W. A. Scholten's Aard- appelmeelfabrieken met als onder- werp: ,,Proefveldresultaten van fa- brieksaardappelrassen". Op duidelijke wijze werden naar voren gebracht', de goede zowel als de slechte eigenschappen ,van een ne- gental het meest op de voorgrond tredende aardappelrassen. Als de .meest opbrengende fabrieks- aardappel werd genoemd de Voran, al moet worden gezegd, dat dit ras voor de aardappelmeelfabricage wat minder geschikt is dan bijv. de Re-, .cord, Gloria en ^Matador. Goede fa- Brieksaardappelrassen zijn verder de Gloria, Matador en Ultimus. De Glo ria rijpt echter wat laat en de Mata dor is erg vatbaar voor de bladrol- ziekte. Ultimus is een ras met slechte consumptieeigenschappen, maar toch als vroegrijpende aardappel op speci- aal vochthoudende gronden aan te bevelen voor de fabrieksverbouwer. Het veelvuldig verbouwde ras Re cord leverde de afgelopen drie jaar matige knolopbrengsten met een veel lager onderwatergewicht dan boven- genoemde soorten. Dit ras is daarom voor de fabrieksverbouwer niet de meest aanbevelenswaardige, hoevvel de tijdige rijping wel van belang is en verder de meerdere geschiktheid voor de aardappelmeelbereiding, van- wege de grotere zetmeelkorrels, wel ke weer vlugger bezinken en beter meel geven. De Wilpo behoort met de Record tot de middelnoot in deze serie. De Tri umph kan als afgeleefd worden be- schouwd, terwijl over de Eigenhei- mer inmiddels het doodvonnis werd voltrokken. De Noordeling heeft als fabrieksaardappel geen waarde, ter wijl het nieuwe ras Libertas van Veenhuizen in de komende jaren zal moeten bewijzen, of de gunstige re- sultaten met deze soort in 1946 be- liaald, waarde hebben. TE ZUIDBROEK. Onder de ingekomen stukken be- vindt zich een goedkeuring van den Minister van O., K. en W., inzake de oprichting van een nijverheidscursus. In de bij het Burgerlijk Armbestuur bestaande vacature werd voorzien door verkiezing van den heer J. P. Slim. De' aftredende leden J. Smit, J. Vegter en K. Kuiters van het bestuur der woningstichting werden herbe- noetnd en aangevuld met de heren E. van Slootcn en H. Antonldeg. Er werd besloten tot opheffing van de gemeensc-happelijke regeling m«'l de brandweren van Muntendam en Noordbroek, daar deze in pracjlijk niet bevredigend werkt. De brand- weer zal gereorganiseerd worden en nieuw materiaal aangeschaft. Naar aanleiding van een verzoek van de buurtvereen. tot verbetering van de Klaas Woltjerweg, decide de VOORZITTER-mede dat het dageiijks bestuur der gemeente in dit opzicht diligent is. Verschillende gemeentewoningen zullen weder verhuurd worden aan de huidige bewoners. Dit is mede het geval met de Bad- en Zweminrich- ting. die gepacht is door de Stichting Bad- en Zweminrichting „Zuidbroek" De heer Kappen vraagt of het wel verantwoord is f 600 uit tr> trekken voor annplant op de nieuwe begraaf- plaat.s. B. en W. vinden een behoor- lijke aanplant nodig teneinde een goed gehcel te houden. Nadat een wijziging in de bc-groting 1946 is aangenomen volgt de rond- vraag, waarin dc heer Niehof de aan dacht gevestigt op de slechte toestand van de Torenstraat en de weg naar het Veen. De Voorzitter antwoordde dat dit de voile aandacht heeft van het colle ge van B. en W„ doch dat in het Veen de belanghebbenden moeten mede- werken. Ten slotte wordt de begroting 1947 aangeboden, die een nadelig saldo vertoont van f 38.800, en in handen gesleld van een commissie van toe zicht, bestaande uit de heren Bake- ma, Beerta en Prins. TE MUNTENDAM. Na de opening deelde de Voorzitter mede, dat het raadslid J. Jager (C.H. U.) tengevotge van een beroerte in Den Haag isoverleden. In een her- denkingswoord werd 'de overledene geschilderd als een man, eenvoudig van hart, die zijn principes niet ver- loochende en steeds objectief de belan- gen van de gemeente heeft gediend. Daarna ging men tot behandeling van de agendapunten over. Onder de ingekomen stukken bevin den zich goedkeuringen van Ged. Staten inzake begrotingswijzigingen en inzake de vaststelling door de .Gem.raad van het vermenigvuldi- gingscijfer voor het schoolgeid voor L.O. op 2 en verder voor de vaststel ling van een nieuw reglement van orde bij de vergaderingen van B. en "W. Voorts bevinden zich onder de in gekomen stukken een schrijven: van de Alg. .Ver Groningen tot bevorde- ring van de keniiis van; het dialect met. verzoek adhaesie te betuigen aan het plan tot stichting van een leer- stoel in de Nedersaksische dialecten aan de Groningse Universiteit. Het verzoek van de heer R. G. Bro'ns de lokalen van de lagere school te mogen gebruiken voor 'net geven van een Middenstandscursus (waarbij door B. en W. de voorwaarde is ge- maakt. dat f 5.-- per1 jaar voor licht moet worden betaald), een verzoek van dc NF.TO om een subsidie van f 25.— per jaar per 1000 inwoners en twee processen-verbaal inzake kasop- name per 7 November j-1. Al deze stukken worden aangeno men, evenais het besluit van conver- sie van een pandbricf van de Ned. Hypolhcekbank om f 500 te converte- ren in cen gelijk stuk tegen 3 "/o. Een nieuw ambtenaren-reglement en de instelHng va neen nieuwe ar- beidsovereenkomst met intrekking van het besluit van 15 Maart 1944 werden aangenomen. Het besluit tot overdracht van be- voegdheden van de raad aan h'et col lege van B. en W. leverde enige dis- cussie op. - De heer KIP (CPN) meende dat B. en W. te grote bevoegdheid zouden krijgen, terwijl de heren Gruben, Panman en D. de Vries het voorstel ondersteunden, waarna het. zonder stemming werd aangenomen. Het voorstel een rekening te ope- nen bij de N.V. Bank voor Neder iandse Gemeenten van maximaal f 76.000, ter financiering van de.ge- wone uitgaven voor 1947 werd even eens aangenomen. Het vermenigvuldigingscijfer voor L.O. en V.G.L.O. werd vastgesteld op 2. Na een inleidend woord van ae voorzitter werd krachtens artikel 30 van de leerplichtwet vastgesteld, dat ambtenaren van politie gemachtigd zijn een s'choolgaand kind, dat zij ge- ZES PERSONEN VERGIFTIGD TE 'NIJMEGEN. Reeds sinds 1943 heeft de Nijmeeg- se politie enige vergiftigingsgevallen in behandeling. Het betreft hier de vergiftiging van 6 werkbazen van de stijfselfabriek „Hollandia'i. Van de vergiftigden zijn 4 bezweken in 1943 en een in 1944, terwijl een nog in le ven is. Door een sectie-onderzoek is komen vast te staan, dat ratten- kruid vermoedelijk de oorzaak van de vergiftiging is. Do slachtoffers hebben eerst dreig- brieven ontvangen, doch hebben deze brieven zonder meer terzijde gejegd. Merkwaardig is intussen, dat de werkbazen alien vergifligd zijn op de dag dat een bepaald persoon in de csntine bediende. 'Deze man - is door', de politie in verhoor genomen en cr. is enige overeenstemming ge- vondeh in zijn handschrift en het schrift van de dreigbrieven. De man ontkent echter. De directie kan geen motieven aan- geven welke tot het vergiftigings- drama hebben kunnen leiden. Na zeer gehandicapt geweest te -zijn, al- lereerst door- de .bezetting en later door het In brand steken van het bu reau stelt de politie thans een uiige- breid onderzoek in. durende schooltijden op de openbare weg aantreffen en de school ver- zuimd naar het hoofd der school kun nen brengen. Een nieuwe verordening voor de lieffing van hondenbelasting werd aangenomen. Op windhbnden en daarmee geli.ik te stellen honden wordt de belasting- gesteld op f 25.— per jaar. Hiermede beoogt men het euvel van het stropen van wild te reduceren. Daar de gemeenschappelijke brand- weer met Zuid- en Noordbroek-niet voldoet, is besloten tot opheffing-van deze regeling. Muntendam beschikt over uitstekend materiaal. De gemeenterekening (gew. dienst: ontv. f 60.301.35, uitgaven f 67.349.50; kapitaaldienst f 49.903.80 en f 6511.69) werd goedgekeurd. Bij de rondvraag v/ees de heer DE WIT op de noodzakeliikheid van een betere verlichting bij Duurkenakker. De heer PANMAN rnerkte op dat de weg naar Tripscompagnie, tussen de bruggen werd verlichty maar dat bij de bruggen geen verlichting is aangebracht. De heer KIP wees nogmaais:op de slechte toestand van het Oude Val- laat, waarop de VOORZITTER advi- seerde zich met het waterschap in verbinding te stellen. TE SLOCHTEREN op Dinsdag 10 December 1946. De ingekomen stukken bevaiten o-m.: Een schrijven van Ged. St. met goedkeuring van het raadsbesluit tot instandhouding van de O.L. School te Woudbloem. Schrijven van den Minister van Binnenl. Zaken waarin in verband met het zuiveringsbeslult ontslag wordt verleend aan M. Wollinga (met vervallenverklaring van alle rechten) en verder P, Molhoek, - Armmeester, H. Costing, ondewijzer en L. Mulder. Aan Dr. H. ter Borg, werd overeen- komstig zijn verzoek ontslag verleend als directeur van de Gem. Keurings- dienst van vee en vices. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur werd voorlopig vastge steld, verder werd vastgesteld de ba- lans, V. en W. en Exploitatiereke- ning van de Stichting ,,Woningbouw Siochteren" over het tijdvak29 Oct. 1944 tot 29 Oct. 1945, welke een voor- delig saldo aanwijst van f 1048.15.' Er werd besloten adhaesie te betui gen aan een verzoek van de Alg. Ver. Groningen ter bevordering van de kennis van het dialect, om een leer- stoel in de Nedersaksische diMeeten in te stellen ,aan de Gronsngss Uni versiteit. Er werden gemachtigaen benoemd om de raad te vertegenwoordigen bij de vergaderingen van de Laegspan- nings-, Ontginnings- en - Waterlei- ding Mij. in 1947, resp. -wetliouder Ridderbos, weth. Kuipers en de bur gemeester. De voordracht van B. en W. tot het ;aangaan van een kasgeldlening van f 25000 voor het jaar 1947 werd goed gekeurd. Mej. A. G. J. Tuinema van Zuid- wen ding werd benoemd tot onderw\i - zeros aan de O.L. school te Kolham. i Aan- de -O.L. School teyHarkstede werd geen onderwijzeres benoemd. De verordening op de heffing en invordering - van een belasting op - honden werd gewijzigd, in dier voege dat resp. f 50, f 16s .f 10 en f 20 word betaald. voor lange-, waak-, trek- en overige honden. De gemeentebegroting en de begro ting Burgerlijk Armbestuur 1947 werden aangeboden. Bij de rondvraag voerden de heren Hollander, Elema, Watermulder, Ha- zenhoek, Scheiderna, Fokkens, Knol- lema en Boerema het woord. Het lag aanvankelijk in de bedoe ling reeds dit najaar over: te gaan iot vaststelling van de prijzen der akkerbouwproducten van den oogst 1947. Hoewel tijdig kennis genomen kon worden van <i!e'"kostprijsberekeriing van het Landbouw-Economisch. In- stituut, blijft er ten aanzien van en- kele factoren, die invloed op hetprljs- peil dienen uit te oefenen vooral wat de internationale verhoudingen betreft een grote mate van onie- kerheid bestaan, zodat bezwaarlijk reeds thans tot definitieve prijsvast- stelling kan worden overgegaan, al- dus bericht het Ministerie van Land- bouw,Visserij en Voedselvoorzie- ning. Het algemene streven om te komen tot prijsverlaging kan echter ook .bij de vaststelling der prijzen van 3e ak kerbouwproducten van de oogst 1947 van invloed zijn. Voorts .zal er bij de prijsstelling rekening meegehouden dienen te worden, dat het in het belang der voedselvoorzienirtg en ter bevorde ring van den export dringehd nood zakelijk blijft de productie zoo.hoog mogelijk op te voeren. Daar meer nog dan: het absolute prijspeil de verhoudingen tussen ;de prijzen, der verschillende producten van. belang zijn voor de vaststeilipg van het bouwplan, ligt het in de be doeling de thans geldende verhou dingen, behoudens enkele correcties, ,te handhaven. Deze correcties heb ben betrekking op een relatlevever- laging van de prijzen der suikerbie- ten, een kleine verhoging van.den prijs- der groene erwien en een ahn- merkelijke verhogingvan den prijs van het lijnzaad. :- Voor strovlas zal geeri i richtprijs worden vastgelegd. Tenaanzien van kanvij- en blauwmaanzaad .dient re kening gehouden te worden met prij zen, die afhankelijk zijn' van hetgeen in de importlanden:Voor. deze produc- ten bedongen kan worden;. eventu- eel onder vaststelling van eeri .mini mum, dat niet hoger gesteld zal wor den dan de kosiprijszonder onder- nemersloon, en van een maximum, dat niet beneden de thans geldende r.- richlprijzen zal liggen. L U CHT VAAJRTTENT^OWl^ IN DEN HAAG. Van 16 iot en met 22 Afrir 1947 zal in de Houtrusthallen een tent'oonstel- ling worden gehouden op luchtvaart- gebied, de Aero Fair 1947. Het is het doel van deze tentoonstelling props-•i' ganda te maken en voorlichting te - geven op luchtvaartgebied.

Het Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 2