Landbouw^en I si tie van Belgie heel moeilijk. Aan de heeft verzekerd dat de resolutte geen WAARm=QPGENOME>L00^ GOORECHT VAN 1871 en hpt N1EUWS- EN. AdTertenTIEB LAD VAN 1888 Dorpsschoon in Hoogezand. DE ISS.E.T.O. EH HAAR ARBEID. 9'56i: t0e en bedraaet WAT U NALATEN MOET. Kort Wijdingswoord Eerste jaargang ZATERDAG 21 Dec. 1946 OfZPT' ANJPl CADDCkirrPi WWPW No. 41 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EM ZUIDBROEK MUNTENDAM vEENDAM EN OMGEVING deqntspanning houdt aan Russische houding soepeler geworden VAN AUTO GEV ALLEN EN GEDOOD. HE0L,HFUEXM van de schaak- SUCCESSEN DER RUSSEN. waarin zit het geheim van de Rus sische schaaksuccessen? Dat zit in de populariteit van - de schaaksport in dat land. De schaaksport wordt in Rusland massaal gespeeld. en wordt gestlmuleerd door de staat, de vak- verenigingen en door vele- culturele verenigingen, Schaakmeesters van naam worden In alle opzichten Kc- steund, en jonge veelbelovcnde scha- kers_ worden aangernoedigd.Jaarlijks worden wedstrijden om het jeugd- kamploenschap georganiseerd, voor- nfgegaan door tournooien in duizen- den scholen, Voor 1947 is men de uitgave van een ultgebreide vakli- teratuur aan het voorbereiden. van paarden Vooruitzichten in de West beter dan die voor Java en Sumatra, WANNEER U PER TREIN REIST KERSTMIS. ABONNEMENXSPKIJS f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post I 150 (bij vooruitbetallng). PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 ct. (bij vooruitbetaMng). HET NIEUWSBLAD VER3CH1JNT WOENSDAG3 EPf ZATERDAGS. Uilgeefster: Seggeis' en Kremer's Uitgeverszaak ..Het Nieuwsblad" C.V. Admlnlstratie- en Redactieadres: Hoofdstraat 6. Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214). De ontspanning in de internationa-, later ziin - le toestand, welkezich te New York, Dat alles heeft ™aad bloef gezet is zij te darken aan1 f"/ran!frijk' dat steeds het meest te RisqUrh^hnnHf«« I heeft ^ehad van het Duitse houdmg. mihtainsme. Er is in dat opzicht van heeft geman Hoofdzakeiijk een gewijzigde De Russen zijn plotseling veel soepe ler. geworden. In het bijzonder lean men dat merken aan hun houding in de Per/.ische kwestie. Men kent de gebeurtenissen in dat land, dat rijk is aan olie. Van die olie was het slachtofler geworden. Rusland had er belang bij en ook de Wecterse mogendheden. De regering van Teheran richtte zich naar de Westersen, tegen de zin van de Sov- jets: Gevolg: een opstand in de provincie Azerbeidsjan. gesteund gesteund door Rusland. Toen de Per- zische regering zich zeker achtle van de steun van Engeland en Amerika durfde zij doorzetlen, en twee weken geleden heeft zij de opstandige be weging de kop ingedrukt. Rusland bleef passief toezien. Moeten wij hieruit de conclusie trekken, dat Rusland zich, indien het zich tegen over Amerika en Engeland geplaatst ziet, liever enkele passen terugtrekt, dan het tot een conflict te laten ko- men? Intussen zal Turkije zich door het gebeurde in Perzie niet weinig opgelucht voelen. Ook wat betreffc de ontwapening zijn successen te bemerken. Na de vorige ooriog heeft men in dat op zicht te Geneve in de voormalige Volkenbond niets kunnen bereiken. In de Organisatie der Verenigde Volkeren heeft men reeds enige pas- sen op deze zo moeilijke weg gezet. Men is overeengekomen, dat alle actieve troepen in binnen- en bui- tenland zullen worden opgegeven, alsmedc de wapens, Byrnes is be gonnen de Amerikaanse troepen op te geven, hij deed dat geheel vrijwil- lig, en de overige mogendheden zul len nu wel volgen. Een tweede suc.- ces met betrekking tot de ontwape- ningskwestie is, dat het vetorecht inzake deze kwestie niet zal gelden. Schumacher in Engeland. De leider van de Sociaal Democra- ten in de Britse z6ne, Dr. Kurt Schu macher heeft een bezoek gebracht aan Engeland. Naar het heette was het een particulier bezoek, maar de Duitser is door zovele vooraanstaan- de personen' ontvangen, dat men aan zijn bezoek een officieus karakter zou kunnen toekennen. Schumacber heeft in Engeland gesprok.en, hy heeft zeer veel gesproken,hij heeft dingen ge- zegd, waarover hij, als afgezant van een land dat den ooriog $erloor, had behoren te zwijgen.Om slechts enkele dingen te neemen: hij had critiek op de door Neaerland voorgestelde grenscorrecties, hij liet zich zodanig over de grens met Polen uit, dat hij Franse zijde een scherpe critiek ge leverd, en men kan zelfs spreken van enige verwijdering tussen Frank- rijk en Engeland. Het is de vraag hoe Engeland op deze critiek zal re ageren. Het is duidelijk, dat de Britten prijs stellen op vriendschap- pelijke betrekkingen met Frankrijk. want een verstoring van deze relaties zou ten gevolge kunnen hebben dat Frankrijk nauwer contact zoekt met Rusland. Frankrijk. De toestand in Frankrijk blijft on- zeker. Met bijna algemene sternmen is Blum, de leider van de Socialisten in het parlement tot minister-presi dent gelcozen. Maar bij het vormen van een ministerie had hij mirjder medewerking, en heeft hij zijn minis ters alien moeten kiezen uit Social .listen, een partij die aanmerkelijk kleiner is dan de M.R.P. en de Com- munisten. Maar de toestand in Frank rijk is zodanig, dat het een ministe rie nodig heeft, vooral in verband met de economische chaos. In Janu- ari zal een president gekozen worden en deze zal een premier 'benoemen. Wellicht dat de regering Blum Frankrijk zolang zal kunnen bestu- ren. BANANEN VOOR. DE APEN VAN CIRCUS KNIE. ledere dag brengt een vliegtuig van de „Swiss Air" een hoeveelheia bananen, alsmede enige broden, die zo wit zijn ais de sneenw. die de Iaatste dagen viel, naar ons land. En al die heerlijkheden, die veien, die dit le^en, het water om de tanden zal doen lopen, zijn bestemd voor de apen van circus Knie. Want die bees- ten zijn zo kieskeurig, dat zij het voedsel, waarmede u en ik zich te- vreden moeten stellen. niet wensen te consumeren. HUURBEXALERS SXAKEN. Veel klachten komen er van de bewoners van de Tielse noodwonin- gen. De huizen zijn zo vochtig, dat ze zelfs niet drooggestookt kunnen worden. Vele besprekingen zijn ge- voerd, maar zonder succes. lhans hebben de bewoners zowei aan het gemeentebestuur als aan de wederopbouw een schrijven gericht, waarin zij onmiddellijke verbetering etsen. Zo deze niet wordt aange- bracht zullen alle bewoners vanaf l Januari a.s. de huurbetaling staken. Een 63-jarige kantoorbediende, die mocht meerijden dp een vrachtauto op de Rijksweg Rotterdam—Delft, klom tijdens het rijden van de aan- hangwagen naar de vrachtaufo. Toen mj op de verbindingsstang stond ver- loor hij echter het evenwicht, viel en kwam onder de aanhangwagen ^en, ,der wielen verbijzelde ncm de schedel. In de .jongste gemeenteraadsverga-j Hoogezand niet de indruk krijgi in dering van Hoogezand zijn besluiten, eerl stervende plaats gearrivoerd te genomen welke van grote betekenis; ziJn- Hoogezand is een welvarende zijrt. Daar is in de eerste plaats de gemeente, met een belangrijke indu- kwestie Smitslaan. Tot nu toe was £ftri.e. En die indruk moet de De plaatselijke gebeurtenissen heb- ben gemaakt dat iedere Hoogezand- NAZI ARXSEN in de bcklaagdcbanit te Ncurenberg. Voor het Amerilcaans Hooggerechts- hof te Neurenberg, waarvoor thans nazi-artsen terecht staan, heeft Ro bert Levy, hoogleraar aan de Medi- scht'. faculteit van de Universiteit te Stfaatsburg een belangwekkende, mattr ook afschuwwekkende getuige- nis afgelegd. Dr-. Levy werd naar Auschwitz gedeporteerd, waar hij /door de nazi's tot chef-arts voor een i blok barakken werd gebombardeerd, maar, steeds werd hij, door .selecties' van 80 tot 90 °/o van zijn patienten beroofd, en deze mensen zag hij nooit mcer terug. Eind 1943 brach- ten de Duitsers honderd jeugdige Polen, mensen van 20 tot 24 jaar binnen. Zij waren gezoncl en sterk. - Enige dagen later lagen zij in zijn kliniek, met verbrande onderlicha- men en dijen, tengevolge van behan- deling met X-stralen voor sterilisatie. Enkele weken later werden de over- levenden gecastreerd, waarna ook zij overlcden. V.olgens mededeling van Dr. Levy zijn te Auschwitz 4ti millioen men- sen op deze wijze vermoord. In de maand: Juli van 1944 werden 22.000 mensenlevens per dag afgebroken in w-datkamp. - Een Duitse getuige, die ziekenop- passer was kwam vertellen dat op zigeuners een experiment was toege- past waarbij zij werden „gevoed( met zeewater. Sleclits 50 overleefden dit. Verdor vertelde deze getuige, dat, wanneer veel patienten tenge volge van de proefnemingen overle den, de doklers ze lieten vervangen door mensen, die in tamelijk gezon- de toestand verkeerden, opdat zij bevredigende rapporten konden in- diencn. IS HEX HIER KOUD? Is het hier koud?, is er reden om over de koude te klagen? Keen, daar- toe hebben de inwoners van het Si- berisehe plaatsje Kolyma Taiga rneer reden, want daar heeft men een temperatuur geregistreerd van 70.2 graad onder nul. ster en Sappemeerster weet, dat de NfE.T.O. rapporten samenstelt be- treffende de samenvoeging. Maar wat doet de N.E.T.O. meer, en wat is zij? Kort gezegd: de N.E.T.O. is een orgaan van de industrie, datsub- sidie ontvangt van de overheid. Haar doel is het geven van technische- en Lnancieel-economische adviezen. ledere gemeente wenst industrieen tot zich te trekken ongeacht of de accomodatie voldoende is. Wanneer een bedrijf, dat zich in Groningen wil vestigen zich tot de N.E.T.O. wendt, dan wordt het geheel ingo- hcht. omtrent de plaatselijke moge- lijkheden. Naar schatting bezit de Sovjet- Unie niet mindert'dan 500.000 schaak- 1 verenigingen. I De ontwikkeling. Het is thans 10 jaar geleden, dat de N.E.T.O. werd opgericht, aanvanke- lijk voor Groningen en Drenthe. in 1941 stichtte Drenthe zelf een Econo- mssch Technologisch instituut. De oorzaak van het ontstaan van do N.E.T.O. was de werkeloosheid. Men- meende dat er slechts twee •mo- gelijkheden waren, opdat Nederland zijn steeds groeiende bevolklng zou kunnen^ voeden dat waren emlgratte en inaustrialisatie. En aangezien de N.E.T.O. zich ten doel gesteld had de welvaart in dit gewest te bevor- deren, wijdde zij zich aan de indu- strialisatie. Haar wcrk. Vele adviezen heeft zij gedurende deze 10 jaar verstrekt. We zullen er een greep uit doen: Het zoeken naar gewassen met ge- i"inge arbeidsintensiviteit maakte dat de verbouw van vlas in het Noorden afnam. Vlasfabrieken kwamen stil te liggen. Door bemoeiingen van de N.E.T.O. is de fabriek te Orvelte weer in bedrijf. In do Aardappelmeelindustrie werd met medewerking van de N.E.T.O. het Heron-procede ontworpen, waar bij het eiwit niet verloren gaat en waarbij tweemaal zoveel aardappels worden verwerkt, voor de helft in aardappelmeel en de andere helft i-i veevoeder. Bovendien ontvvierp men een aardappelschilmachine. De vestiging van een wandpla- tenindustrie te Hoogezand werd be- Y^derd. De komende zomer zal de fabriek, waarin millioenen ^e'inves- teerd zijn, worden geopend, Er werd gewerkt aan <lc winning van methaangas bij de stroca.rtonin- dustrle, en het herstellen van klom- pen. Tekeningen van kleine ^andbouw- werktuigen werden ontworpen en ter beschikking gesteld van srrddspa- roons. Bovendien werd de meubel- gestichteeISnedindUvtrie in dit newest gesticht. De verkooporganisatie van deze producten is gevestigd te\ Kla- zinaveen; ieder stuk is gekeurd door een ingemeur van de N.E.T.O. ,B«n bezwaar voor onze provincie is do afstand. Vele bedrijven die fili- alen openen in andere provincies pre- fereren het Oosten boven het Noor den. Noord-Ooster Locaal Spoorwee. Een zorgenkind voor de N.E.T.O is de Noord-Ooster Lokaal-Spoorweg (Zwolle-Assen-Emmen-Stadskanaal- uidbroek). Deze lijn rendeert niet meer en de N.S. zouden niets liever dan haar opheffen. De N.E.T.O. heeft hllf j haar best gedaan de lijn te behouden. Haars inziens liggen er grote perspectieven in een verbin- dmg Groningen—Enschede, over de veenkolonien en Emmen, de2e Iaat ste gemeente zou zich dan kunnen ontpiooien. financiele omstandigheden zijn met_ gunstig, zo vertelde de voorzitter Froi. v. Os, daarom heeft de N.E.TO thans een beroep gedaan om finan- ciele sueun op de Noordelijke indu strieen. SCHAPEN EN PLUIRIVEE 1946. Uii de 'nventarisatiecijfers van de L"o Jj- Sehouderi tellingen van net Centraal Bureau voor de Statis- tiek is, wat betreft de cfjfers voor paarden, schapen en pluimvee, een duidelijke vooruitgang waar te ne- men. Het totaal aantal paarden nam in 355.184. Van dit aantal werden in hcofdzaak in den landbouw gebruikt dieren en bdRen de landbouw 50.207. Voor 1945 bedroegen deze cij- iers ,resp. 301.612 en 44.011. Tengc- volge van de grotere aanfok in 1943 en de impoc. na de ooriog steeg hot aantal paarden van 3 t/m 12 jaar aanmerkelijk. Het aantal schapen maakte een sprong van 49.572 tot 558.318 tegen 488.74G in 1945. De pluimveestapel begint zich te herstellen, doch de moeilijke ■voeder- situatie is oorzaak, dat het tempo miet zo hoog is, als aanvankelijk verwacht werd. Niettcmin nam het totaalaantal toe met bijna 8 millioen en steeg van 3.118.196 in December 1945 tot 11.046.144 in Mei 1946. Dit Iaatste aantal client gesplitst terjwor- den in 10,915.449 hoenders en 130.695 eenden. Het aantal hennen bedroeg in 1946 3,283.327, waartegenover 1.713.964 hennen en hanen in Decem ber 1945. deze weg het eigendom van de N.V. Kunstwegmij. „Smitslaan", maar de toestand waarin de weg verkeerde had weinig met ,,kunst" te maken. Het was er, wanneer het geregend had, een modderpoel, en de eigena- resse was niet genegen hierin verbe tering te brengen. Eigeniijk mag een deel van de be-, woners niet klagen, want voordat zij hun huizen daar lieten bouwen zijn zij gewaarschuwd, dat de weg in par- ticuliere handen was, en dat zij beter deden hun woningen aan de van Rbijenstraat te laten zetten. Maar dat alles is gebeurd, en nu zitten we dan met de Smitslaan; die geen sieraad voor Hoogezand ge- nbema kan worden. Binnenkort zal het echter anders worden. De Ge meente zal de weg overnemen, en de komende lente wordt er met de werk- zaamheden begonnen. De veenlaag zal verwijderd worden, en vervangen door zand. Verder worden aan beide zijden van de weg sloten gegraven voor de afwatering. Er zal dan een plm.4 meter brede weg ontsfaan, geschiki voor het buurtverkeer. Het tweede besluit, dat van belang is voor het aspect van Hoogezand, is dat betreffende 4de bouw van een nieuwe ambachtschool op het terrein van de ijsbaan in het Westerpark. Deze buurt zal daardoor een geheel ander aanzicht krijgen, een belang- deling krijgen, wandelt. die ■reem- het station uii DE GEALLIEERDEN GEBRUIKTEN 2J4 MILLIOEN VRACHTAUTQ'S. Uit onlangs gepubliceerde cijfers is gebleken, dat de geallieerde legers in de Iaatste ooriog de beschikking ...den over 2.500.000 vrachtauto's. Bij de militaire operaties bleek de combinatie zeeschip-vrachtauto voor het militaire vervoer ideaal. Vooral de snelheid en de bewegelijkheid van de vrachtauto, die rechtstreelcs ver voer verrichtte tussen de havens en het front bleek voor de militairen J van grote waarde. Het spoorwegver- voer speelde door zijn kwetsbaarheid en geringe eiasticiteit in de Iaatste ooriog slechts een Ondergeschikte rol. In de Verenigde Staien is thans een speciale studie-commissie ingesteld, die ten doel heeft te onderzoeken hoe voor het burgervervoer gebruik kan worden gemaakt van de enormc ervaring, die met 't militaire vracht- autovervoer in de Iaatste wereldoor- log is opgedaan. AAN ONZE LEZERS EN ADVERTEERDERS! In tegenstelling met hetgeen wij in ons vorig nuramer vermeldden, delen wij thans mede, dat het Nieuwsblad Zaterdag 28 December wel zal verschijnen. Verder wijzen wij erop, dat ad- vertenties voor ons blad van 24 December uitcrlijk Maandag ora 12 uur in ons bezit moeten zijn. Advertenties welke Maandag 23 Dec. in de loop van de namiddag worden opgegeven, kunnen niet meer worden opgenomen. BKANDSTOF VOOR DE TUINBOUW. In verband rnet de ingevallen vorst 's bepaald, dat door tuinbouwbedrij- bleek voor de militairen Jven geen brandsloffen mogen worden gebruikt voor de Aan een door Dr. A. A. Lodwijk - - Rutgers, oud-gouverneur van Suri- h! iraaltr .aanz,?ht modderpoel name gehouden lezing, ontlenen wij die ,,bij abuis' ook wel eens alsvuil-; het volgende: nisbeit werd gebruikt gaat verdwij- nen. Er komt een fraai schoolgebouw te staan, er wordt een sportterrein aangelegd en eventueel nog een speeltuin. Maar dat alles zal geen ge- makkeiijk werk zijn. Het draineren van het terrein zal een omvangrijk werk zijn. Aangezien men geen ander terrein icon vinden, is de keuze voor de bouw van een ambachtschool op de ijs baan gevallen. Men zou haast kun nen spreken van een gelukkig toe vol,' want het verdwijnen van de modderpoel en het verrijzen van een nieuw gebouw betekenl dat het Wes terpark een veel beter aanzien zal krijgen. Er zijn nog meer zieke piekken in dg gemeente. In het hart van de ge meente staat een hotel, dat geen ho tel meer is. Er is thans een confec- tiefabnek in gevestigd. Maar lang- Zamerhand vervalt het gebouw. En een vervallen gebouw, juist tegen- over het station is geen fraai entr6e voor een welvarende gemeente als Hoogezand is. B.-en W. zijn bezig plannen te ont- werpen het gebouw productief te maken. Laten wij hopen dat de uit- eindelijke besternming een zodanige zal zijn, dat men bij aankomst in Suriname heeft een echt Hollands karakter, zowel door het gebruik van de Nederlandse taal als door de verbreiding van het Christendom. De bevolking ig een mengsel van de ver- schillende groepen. In tegenstelling met Oost-Indie is er in de West een sterke oppositie tegen extremistische stromingen. Het grootste probleem voor Suri name is het herstel van het econo- misch evenwicht, dat verloren gi.ng omdat een groot deel van de bevol king de koffie- en suikerplantages veniet en arbeid zocht in de bau- xietindustrie, welke thans 80 van de export vertegenwoordigt. In een periode van 5 jaar heeft de regering een bedrag van 40.000.000 beschikbaar gesteld, o.a. bestemd voor de bevordcring van dc 'banrinen- c uit uur. Vroeger, aldus spr., stond Suriname aan de rand van de hon- ger; lhans exporteert het rijst. Na 50 jaar experimentercn heeft men vastgestcld dat landbouw de basis van Suriname's economic moet vor men. Curacao maakt dank zij de olie- raffinage con gouden tijdperk door. Dr. Lowijk Rutgers achtle de voor uitzichten van de West voor het ogtnblik beter dan die van Java en Sumatra. Rokcn in een miet-rook coupe. Hetj In een rydendc trcin springen. kan wezen dat U het doel alsof hetMen is dikwijis verontwaardigd als do geiyoonste zaak ter wcrelcl is;, het een conducteur hiertegen optreedt. is ook mogelijk, dat U het doet om dat U zeer veel zin in een sigaret hebt, en er gedurende een lange reis slechts 66n enkele opstcxikt. Is het erg? Och neen, voor tientalien men sen niet, rnnar ja, er zijn nu eenmaal mensen, die niet tegen rook kunnen. en dat is meestal het gevolg van een hinderlijke nandoening van de lueht- wegen. In verband met hun gezond- heid dienen zij de zekerheld te heb ben zich op reis in een rookvrije ruimte te kunnen ophouden. Res- pccteer dit. Er zijn bijna tweemaal zoveel rookcoupe's als coupd's voor niet-rokers. Kijk dus even uit voor dat U in de trein staph En mdien U n,aar dit advies niet wll Juisteren denkt er dan aan, dat gedurende de eerste 10 maanden van dit jaar tegen 3279 personen, die in een trein-af- deling voor niet rokors van een si- gaar of sigaret genoten, proces-ver baal is opgemaakt. n i ,mnt vf,1} men dc boeren zoveel dode letter zal blijven. Merkwaardig S6I60Si If! CSeiglB,1 h108 vrdlaten> maar aan de an- is dat een dezcr wensen luidt,'dat do Een der grote Belgische dagbladen „La Wallonie", haalde dezer dagen een uitlating aan van een der voor- mannen van de Belgische landbouw, gedaan op 2 Sept. j.l. Hij zeide daar- m: De toestand van onze landbouw blijft redelijk goed, in het bijzonder die van de melkveehouderij, daar deze ondanks de te late regerings- prijzen voldoende inkomsten krijgt, dank zij de zwarte markt. Dat was eerlijk gezegd, maar men vergete niet, dat de zwarte markt in Belgie niet ih een zo zwart blaadje staat als bij ons. Zij is rti. officieel toege- latende boeren moeten per hecta re en per koe een zekere hoeveel- heid van hun produetie inleveren, maar zij. zijn vrij om het restant te verkopen, zoals zij zelf wensen. Het gevolg is, dat dit restantv in handen komt van tal van tussenhandelaren en daardoor tegen prijzen ver- kocht wordt, die de gemiddeide man niet kan betalen. Zo noteerde vrije tarwe per kg. bljv. aan do Brussel- se beurs 7V4 franc, wat omstreeks 45 cent is. Sieren worden in BelgIS vrij regelmatig gedistribueerd, maar het zijn ingevoerde oieren uit Ame rika, terwijl de binnenlandse elcren in de zwarte markt verdwijnen. Soortgelijke toestanden treft men ook aan bij vlees, boter en kaas en dit alles maakt de economische po'~ dere kant wordt daardoor de nood' zaak om de schaarse deviezen te ge- brulken voor invoer groter. Van het gedeeite, dat de boeren inleveren kan de distributie niet worden voor zien; om de bonnen te kunnen uit schrijven moet daarom worden inge- vrije handel, yoerd en het vrije gedeelte van de binnenlandse produetie drukt als zwarte handel zwaar op de -koop- kracht van het publiek. Deze toe stand is zeer ongezond en.men pro- Deert dan ook tot een betere regeling te komen. Tegen deze achtergrond moet men de Nationals Landbouwconferentie zien, die in het eind van November te Brussel is gehouden onder voor- zitterschap van den Minister-presi dent. De ieiding werd vervolgens overgenomen door den Minister van Landbouw, die aan het slot een seric wensen ueed aannemen. Deze wen sen komen kort samengevat daarop neer, dat de inkomsten van de boe ren door middel van subsidies uit de s.aatskas zullen worden opgevoerd tot- een overeenkomstige hoogtc al£ in de bedrijyen bulten de landbouw. De rentabiliteit van het bedrijf moet verzekerd zijn, maar de productie- kosten mogen niet stijgen. Integen- deel, men wil de produetie vergro- ten en tegelijk beter en goedkoper maken. Hoe dat alles moet gebeuren is er niet bijgezcgd, maar de minister tussenhandel. moet worden beperkt ten bate van zowel boer als verbrui- ker. Dit is- echter in lijnrechte tegen- spraak met het bovenomschreven systeem van het vrijlaten van een deel van de opbrengstc-n voor de Dit gedeelte is niet zeer groof, doch juist daardoor ont- staat er een enorme vraag naar, zo- dat de producten van hand- tot hand gaan en tenslotte onbetaalbaar duur worden. De wens, die de regering zo plechtig heeft laten uitspreken, is dus niet anders dan een slag in de lucht zolang het inleveringssysteem niet wordt gewijzigd. Men kan nu eenmaal niet zowel vrije handel als gedwongers levering naast elkander lalen bestaan. Men moet of het een of het ander doen. Zoals men het in Belgie op het ogenblik aanpakt, wordt de man met de liehtc bears altijd de dupe. Wij mopperen %vel eens op de regelingen zoals ze in ons eigen land zijn, maar laten weniet vergeten, dat er bij onze buren nog veel meer reden tot klagen is. Wat ons het:meest opvalt is dat men allerlei eisen stelt maar met eisen komt men er niet,- er is, slechts 66n middel om uit deze verwarring te komen, en dat is werken. en nog werken. Produetie brengt overvloed en overvloed moet het evenwicht in do economische verhoudingen her stellen. want iedereen wil graag rnee, en men kan er somtijds niets aan doen, dat men laat is. En men is natuur- lijk voorzichtig. Een ongeiuk zit echter in een klcm hoekje, een mis stap en...... U kunt beter op een volgende trein wachten, dan naar het ziekenhuis te worden gebracht! Van Januari tot en met October 1946 werden 281 overlredingen gc- eonstateerd. Zonder noodzaak aan de noodrem trekken. Het enige wat U ermedc be- reikt is, dat verschillende reizigers hun aansluitingen zullen missen, dat or onnodig brandstof wordt gebruikt en dat Uzelf een bckeuring krijgt. Tegen 140 overtred-ers werd in de eerste 10 maanden van 1946 proces verbaal opgemaakt. Do trein langs clandesticne wes, dat is door het raam, verlatcn. Deze sport heeft blijkbaar zijn populariteit verloren. Waren er verleden jaar nog talrijke reizigers, die de trein liever door een raampje dan door het por- tier verlieien, dit jaar werd geen enkele reiziger op deze overtrading betrapt. De verlichting vernie.len. Wanneer het eens een dag slap is op de Am- sterdamse effectenbeurs, dan hebben de hcren maJselaars de minder fraaie gewoonte vanwege de verveling het beursgebouw te gaan vernielen. Na zo'n dag moet dan de timmerman en - de schilder komen, om een en ander weer op te knappen. Vindt U dat dwaas? Maar dan moet U ook niet de verlichting in de ti-einen ver nielen, Gloeikousjes en branders zijn bijna niet te krijgen, en wanneer de Spoorwegon zo fortuinlijk geweest zijn de hand op enkele exemplaren te leggen, dan wordt een deel ervan binnen enkele dagen door het publiek vernield. Alles wat do orde maar onigszina Ran verstorcn. U relst niet alleen, maar duizenden rebren met U. Daar om dient een ieder zich te houden aan de regels, die voor een goedo gang van zaken moeten worden ge steld. Als iedereen deed waar hij zin in had, dan-zou alles mislopen. Maar wanneer iedereen zich houdt aan de regels, ann zal alles, wegens de huidige omstandigheden wclis- waar niet volmoakt zijn, maar dan zal toch alles zo vlot mogelijk ver- lopen. voor de produetie van groente, fruit of bloemen. Aan kwekers, die kostbare plan- tenvei-zamelingen hebben, of voor de aanvang van de vorstperiode met het telen van groenten onder glas of het kweken van bloemen waren begon nen, wordt toegestaan van de aan- wezige voorraad brandstof een deel te gebruiken voor het vorstvrij hou den van deze verzamelingen of teel- ten. Indien hun voorraad niei toe- reikend is dienen zij een aanvullend voorschot op hun normale toewijzing aan te vragen bij den Rijksland- bouwconsulent. HOENDERPARK LEEGGESTOLEN. Een Hagenaar, die aan de Wasse- naarse weg woont, was een liefheb- ber van pluimvee. Hij hield 62 kip- pen' en 25 konijnen. Deze dieren hield hij op een terrein, dat door middel van een sioot van de weg gescheiden is. Toen nu door de vorst het water van de sloot bevroren was, hebben dieven daarvan gebruik gemaakt om in het hoenderpark door te dringen. De gehele inhoud van het hoen derpark werd medegenomen. 27 BRANDEN OP 1 DAG TE AMSTERDAM. Dat door de plotseling ingevallen vorst de kacheltjes' plotseling harder werden gestookt, is te Amsterdam gebleken door het aantal branden .en brandjes, dat er uitbrak. In twaalf uur tijds moest de brandweer .27 maal uitrukken. In zijn zendbrief aan zijn leerling Titus (2, 11-15) schrijft Paulus, de Apostel: „Zcer beminde, de .genade van God, onzen Zaligmaker, is ver- schenen aan alle mensen, om ons te leren, dat wij aan de goddeloosheid en de begeerlijkheid der wereld moe ten verzaken en zedig, rechtvaardig en godvruchtig leven in deze wereld, vorwaehtende de zalige hoop en dc openbarirsg der glorie vari^'-'onzen groten God en Zaligmaker Christus Jezus. Hij heeft zich voor ons gc- geven, om ons van alle ongerechtig- heid te verlossen en ons te reinigen als zijn eigen volk, vol van ljver in goede werken". Kerstmis is dc-rhalve de feestdag van het aanbiddellijk geheim der Incarnatie, der menswording ,,va.n onzen groten God en Zaligmaker Christus Jezus", (Titus 2, 13) het historisch prneludium op de Verlos- sing van Goede Vrijding en de Op- standing van Pasen. Kerstmis is een onvergankelijk feit voor ons, positief belijdendc Christenen, met een actuele levens- waarde, ziende de lieftalligheid van dit Godskind, door het zichtbare tot liofde voor het onziehtbare vemikt te worden, gelijk de Kerstliturgie ons laat, smeken. Kerstmis is voor ons oneindig meer dan le parfum d' un vase vide,, dan wat geur uit een lege vaas, in idyl- lische schoonheid rond do haard ge noten, bij dennengroen en hulst en romantische verhalen der midwin- terlijke zonncwende, gedurende een extra-dag vrij. Voor ons is Kerstmis, wat Stnt Paulus in het derde hoofdstuk van zijn schrijven aan Titus in vervoering" vervolgt: „Wclbeminde, toen de goed- heid en mensenliefae van God on zen Zaligmaker zich had geopen- baard, toen heeft Hij ons veriest, niet op grond van gerechte werken, die we hadden gedaan, doch op grond van zijn eigen barmhnrtig- heid door het bad van wederge- boorte en door de vernieuwing van den heiligen Geest. Overvloedig heeft Hij Dien over ons uitgestort door Jezus Christus onzen Verlosser, opdat we, door zijn genade gerecht- vaardigd, door de hbop erfgenamen zouden worden van het eeuwig le ven." (Titus 3, 4-7.) Kerstmis is de feestdag van Gods erbarmende deemoed in den Messias geboren en de ouverture, de dagc- raad van 's mensen Ver.heffing; het antwoord op de hope in de Advent, uit wclks stam deze rozelaar is ge~ sproten. Hler glanst de nieuwe regenboog van verzoening, waarbij die van No- ach als een bleke schijri aandoeL Kior geen eigenmachtige aanspraak var. onzen kant, geen zeifverhtffing van de rede, - geen overschatting van do nntuur, maar voorkomende gena de, afdaling en ioenadering van het levend Woord, waanmn wij de wer- kelijke voorrechten van een zalige verbroedering te danken liebben, Dat en dat alleen is voor ons de- keminhoud, het wezen van Kerst mis. Pastoor WESTERMAN.'

Het Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1