Edele H Wat geeft de Radio? Nieuwe Bonnen. PLAATSELIJK NIEUWS ^PQRII Burgerlijke stand Predikbeurten. VOOR DE DAMES ARTEN Mejuffrouw van Wijk neemi afscheSd aSs Kleuteronderwijzeres BIQSCOOP HOOGEZAND. GEORGE FOEMBY IN „GEORGK WINT OP ALLE FKONTRN". Programma van de R.O.N. Woensdagavond vergaderden feuilleton. Donderdagmiddag namen ouders, leerlingen en oud-leerlingen en ver- dere belangstellenden in het gebouw bij de Heirv. Kerlc, afscheid van Mej. M. van Wijk, hoofd der Kleuterschool te Kleinemeer, die wegens huwelijk de school gaat verlaten. Veertien jaar lang heeft Mej. van Wijk het onder- wijs te Kleinemeer gediend op een manier die onverbeterlijk is, wat tot uiting kwam in de toespraken en vele cadeaux die haar werden aan- geboden. Na opening door Mevr, van der Schoot sprak wethouder Kiewiet na- mens het gemeentebestuur waarde- rende woorden er. bracht dank voor het vele dat Mej. van Wijk voor het kleuteronderwijs heelt gedaan. Cadeaux en bloemen werden aan- geboden door Mevr. Bijlsma, namens Sint Nicolaas en Zwarte Piet, door Mevr. van der Schoot namens de ouders, door de familie van der Meer, door Truusje Kliphuis namens de leerlingen, enz. Door de leerlingen werden toneelstukjes opgevoerd en liedjes gezongen. Door de oud-leer lingen werd een poppenkast vertoond Enige humoristische films werden ge- draaid. Zeer aardig was de revue 19321946, waarin van elk jaar 66n leerling optrad. De kinderen kregen tot slot een herinneririgskalender met een foto van „Juf" mee. Mejuffrouw van Wijk, wier toekom- stige woonplaats Winschoten zal zijn, zal steeds een prettige herinnering aan deze dag behouden. SAPPEMEER. De Afd. H.—S. van de Ned. Onderwijzers Ver., hield in het Bontehuis een vergadering onder voorz.schap van den heer J. Bolt. Na bespreking der statuten, huish. reglement en voorstellen voor de alg. verg., welke. te Amsterdam wordt gehouden op 3, 4 en 5 Januari, wer den als afgevaardigden benoernd de heren H. Schreur, G. Siems en A. G. Larmoyeur. De voorzitter deed me- dedelingen over de nieuwe salarisse*i. Voor St. Nicolaas en' voor Kerstmis had de Buurtver. „Kees de Haanstraat" gecombineerde dtalage- wedstrijden georganiseerd. De in bei- de wedstrijden verkrcgen punten werden tezamen gevoegd. De dtalage's zullen zoveel mogelijk tot Kerstmis intact gehouden, opdat nog velen het werk van de winke- liers zullen kunnen bezichtigen. Prijzen werden gewonnen door: 1. J. Heeringa, 2. B. Jansen, 3. J. Huiting, 4. J. Fellinger, 5. W. Raspe, 6. J. H. We ver, 7. J, Bakema, 8. J. Ipema. Aan het Winschoterdiep te Groningen is een ernstig auto-onge- luk gebeurd, waarvan onze plaats- genoot H. v. d. Wijk slachtoffer is geworden. Met zijn ATO-wagen reed hij langs het Winschoterdiep, toen hij een euvel aan de motor kreeg, en deze in brand geraakte. Tevergeefs probeerde hij het euvel te verhelpen. Ten einde raad sprong hij uit de wagen. Hij had toen echter al ern- stige brandwonden bekomen, en moest in het Acad. Ziekenhuis wor- den opgenomen. Nadat de bestuurder eruit gespron- gen was reed de auto nog een eind door, en kwam daarna met de gehe- le lading van 4 ton in het Winscho terdiep terecht. De brandweer heeft auto en lading op het droge gebracht SAPPEMEER. De afd. van Volks- onderwijs hieid in het hotel ,,Stru- v6" eon vergadering onder voorzit- terschap van den heer W. Hoelma. De contributie werd geregeld. Beslo- ten werd een feestpropagandaavond in het; komende jaar te houden. Tot penningmeester werd benoernd de heer J. van der Veen. Tevens werd mededeling gedaan dat een toneel- vereniging is opgericht.- Donderdagavond hield de afd. van de Bond van Plattelandsvrou- wen een Kerstbijeenkomst in ,,Het Bontehuis". Mevr. Scheltens las een Kerstverhaal voor, Enige leden droe- gen stukjes voor. Er stond een Kerstboom in de zaal. Vrijdagmiddag heeft het twee- de jeugdconcert voor ieerlingen van de R.H.B.S.- te Sappemeer en de G. H.B.S. te Hoogezand plaats gehad in 't hotel ,,Struv6". Nadat de heer van Het Hoff hetgeen hij de vorige keer over e6n- en meerstcmmige mu- ziok in het kort had herhaald, ver- telde'hij iets over de vorm van mu- ziekstukjes. Daarna speelde hij aan de vleugel, tezamen met de heer So- mer (viool) enige delen uit sonates van Beethoven, alsmede dansen van Kreisler, waarbij de violist zijn Donderdag zijn te Martenshoek nabij de Machinefabriek Gorter twee auto's tegen elkander gebotst. Oorzaak was het onvoorzichtig rij- den van een der bestuurders. Een der passagiers werd gedood. NIEUWCOMPAGNIE. In de afge- lopen week hield de heer Wester, h. d. s. te Ter-Apel voor de L.V. „Kiel-Cornpagnie" in cafd „De Dam" te Nieuw-Compagnie een lezing met lichtbeelden over het onderwerp: „Op de rug v. d. golfstroom naar het land van de toendra, de poolvos, de walvis en de ijsbeer". Enige dagen na deze avond hield de landbouwver. haar rnaandelijkse ver gadering waar bestellingen op poot- aardappelen, bezems, afrasteringspa- len alsmede op kopersulfaat plaats vonden. Als vraagpunt voor de V.B. B. werd opgegeven: ,,E!ectrische af- rastering". De C.A.O. 1947/48 welke thans wordt voorbereid dient op basis '46/ '47 op meerdere punten te worden gewijzigd. Een en ander werd ter be- stemder plaalse aanhangig gemaakt. Voorgesteld werd om met een' der naburige verenigingen wederom een ,,Werkgeversbond" in het leven.te roepen. Getracht zal worden een „gascel" te huren ter bediening van de hiervoor in aanmerking komende gevallen. I Enkele opmerkingen en voorstel- j len werden in verband met de gerin-i ge opkomst verdaagd tot de volgen- de vergadering. WESTERBROEK. Er zijn hier geen, aanvragen binnengekomen voor con- sumentencrediet. HARKSTEDE. Aan de heren T. van Dijk en A. Tepper is het diplo ma voor aardappelselectie toegekend FROOMBOS. De Evangelisatiekring te Froombos herdacht Zondag haar 40-jarig bestaan, in een des avonds, in het gebouw Bethel, belegde her- denkingsbijeenkomst. He.t woord werd gevoerd door de oud-evangelis- ten de heren Hcllendoorn en Blaauw- wiekel alsmede door den heer Eens- huistra, thans evangelist aldaar. Aan het slot der bijeenkomst werd nog gesproken door Mr. van der Hoop van Slochteren. SLOCHTEREN. Alhoewel reeds oyeral schaats wordt gereden was de ijsbaan Slochteren op Woensdag nog niet voor het publiek geopend. Een kapotte motor, waardoor de baan niet onder water k.on worden gezet, was hiervan de oorzaak. Was het. bestuur ook niet wat erg laat, met het nemen van maatregelen, om de baan in orde te brengen? SIDDEBUREN. De muziekvereen. ..Concordia" gaf voor een uitverkoch te zeal een uitvoering in caf6 Por. Medewerking werd verleend door het ,,Tianka Kwariet". De heer E. Stuut Jr. werd tot erelid benoernd van de daar f 4000, welk bedrag in een por- tefeuille zat. Enige dagen later werd hetzelfde bedreven in een andere woning. Daar werd de familie naar de 'slaapkamer gedreven, en ditmaal bedroeg de buit f 1400.Dit zijn slechts enkele van de vele misdaden die deze veelbelovende jongeman op zijn kerfstok heeft. Het bleek, dat hij op grond var. een diefstal, welke hij in ".944 had gepleegd reeds ter beschikking van de regering werd gesteld. Hij was echter weggelopen uit het gesticht, waarin hij was geplaatst. Thans eis- te de officier tegen hem een gevan- genisstraf van 3 jaar. Hij zal nu wel geen kans krijgen weg te lopen. PER VRACHTAUTO NAAR POLEN. Dezer dagen is een zware vracht- auto van een der vervoerbedrijven, die zich met internationaal wegver- voer bezighouden, vertrokken met een lading bloemb'ollen voor Polen. Dit is een der eerste ritten, waarvoor de Russische bezettingsau tori tei ten toestemming hebben verleend. De mogelijkheid bestaat, dat door het vrachtautovervoer in de toekomst rechtstreeks vervoer mogelijk wordt met de door de Russen bezette deien van Duitsland en de landen ten Oos- J ten daarvan. Ook naar Boedapest werden reeds door zware vrachtau- to's van het beroepsvervoer tochten gemaakt, waarvoor even eens een speciale vergunning was verleend door de Russische militaire autorlteiten. VOETBAL. Alle wedstrijden, voor Zaterdag en Zondag zijn afgelast. DE ONZICHTBARE SPION. Als eerste film van deze week brengt de Hoogezandster Bioscoop een rolprent, waarvoor de vervaar- digingsidee ontleend is aan de ook hier indertijd met veel succes ver- toonde film „De onzichtbare man", verwerkt naar de fantastische ro~ man-gegevens van H. G. Wells, Deze bovengenoemde film vertoont in zo- verre hiermee een overeenkomst, dat de hoofdpersoon ook hier een on- zichtbaar wezen is, dat de hem be- zorgde eigenschap zich onzichtbaar te kunnen maken, in dienst stelt van zijn vaderland, dat in oorlog is: de oorlog der Amerikanen tegen de Na zi's. Neergedaald in een parachute in het hartje van Berlijn, waar hij zich, dank zij zijn onzichtbaarheid, vrij kan bewegen, verricht hij spionnage- diensten. Vanzelfsprekend blijven ook hier de avonturen niet uit; niemand hoort hem, niemand ziet hem; hij slaat gaten in de rijen van de ha- kenkruisen der hakenkruisdragers en vertoont zich in het hoi van den leeuw. Evenals haar voorgangster vertoont ook deze film knappestaal- tjes van regiekunst, terwijl een vlot spel, een spannend verhaal, onder- broken door komische situaties, een uitstekende clou o.a. treedt de bekende Peter Lorre weer in deze film op met elkaar de verschillen- de eigenschappen vormen van deze zeer goede film. DAMMEN. Uitslagen van de Don derdagavond in 't caf6 Dijkstra ge- speelde wedstrijden: Hoofdkl.: Houdt Stand Musselkanaal 128. J. KuipersH. Haverkamp 11; H. E. Visser—J. Snel 1—1H. Pot— H. Drenth 11; H, JongmanJ. Lou- rens 11; J. PlukkerJ. Suk 11; G. LammersJ. Lamein 20; R. A. enkele jongman_E. Stik 2—0; K. v. Bon— R. Drenth 11J. HulzebosDr. H. v. Klinken 02; B. HekertH. Kok 2—0. Tweede klasse: Houdt Stand III Musselkanaal II 4—6 UITSLAGEN SCHAATSENRIJDEN. HOOGEZAND. Hardrijderij voor leerlingen van de Gem. Ambacht- school: Jongens van 13 jaar: 1. G. Wiekel; 2. A. Messchendorp; 3. J. v. Bruggen. 14 jaar: 1. Hulzebos; 2. U. Koopman; 3. H. Duurkens. 15 jaar: I. W. Schreyer (tevens alg. scnool- kampioen); 2. J. Blaauw; 3. J. Zee- man. 16 jaar en ouder: 1. G. van Timmeren; 2. L. J. Mulder; 3. J. Winkei. Na afloop reikte de directeur de heer Hoek, in 't hotel Faber de prijzen, bestaande uit schaatsen. ge- reedschap en boeken, uit. HARICSTEDE. IJsclub „De Vleu gel". (Mannen): 1. f 100 H. Hoven, Eelde; 2. f 60 Groeneveld, Glimmen; f 40 Wolters, Glimmen; 4. f 20 Freije, Harkstede; 5. M0 R. Huisman, Schar- mer; 6. I 5 A. Ritsema, Middelbert. SAPPEMEER 12 l/m 18 Dec. 1946- Geboren: Janna,- d. v. Berend Wub- beling en Sjoerdtje Zandstra, won. tweetal Hoogezand- j te Hoogezand; Grietje, d. v. Derk Kraster en Hendrikje ICraai; Adri- ana Marijke, d. v. 'Pieter Vlietstra en Geertje Rosenboom, won. te Hooge zand; Grietje Maria, d. v. Pieter Jan Hartman en Imkc Lamrnerts, won. te Hoogezand; Joost, z. v. Joost Menkema en Johanna Winkei; Wil- lemtje, d. v. Jan Hartman en Wil- lemtje Smittenberg; Wobbina Liefke, d. v. Hendrik Derk Blaauw en Jan- tje Kok; ICornelia, d. v. Kornelis Klok en Jantiena Annechien Katha- rina Smittenberg. Ondertrouwd: Cornelius Jacobus Jager, 40 j., Winschoten en Marretje van Wijk, 37 j., Sappemeer; Hendrik Johan Roggen, 26 j., Hoogezand en Friederika Spaak, 27 j., Sappemeer; Baije Nieuw Beerta, 28 j., Nieuwe Pekela, onl. te Sappemeer en Aaltje Deisz, 35 j., Hoogezand. Overleden: Georgius Winardus Mul der, 66 j., eehtg. van Nicola Clara Beenker; IClaas Veentjer, 88 j., we- duwnaar van Aaltje van der Wijk, ecrder van Jantje Beishuizen; Jan Huizinga, 69 j.,' echtg. van Anke Hcnsens. BOICSEN. Een ster boksers kwamen Woensdag te Winschoten uit. J. Klunder (Hooge zand) bokste tegen de 16 K.G. zwaar- dere H. de Voogt De scheidsrechter gaf onbeslist, waardoor de Voogt meer kreeg dan hem toekwam. E. Visser (Hoogezand) liet zijn tc- genstander in de tweede ronde ken- nismaken met de planken, waardoor hij winnaar werd. WANDELEN. Mej. A. Dijk, Sappe meer, is opgenomen in het bestuur van de Noord-Nederl. Wandelsport Bond. Bij een onlangs gehouden ver gadering werd het programma van deze bond voor het komende jaar vastgesteld. Ver. „Concordia". Tot ouderimg der Ned. Herv.J vQrmt de hoofcisCh0tel van het Kerst- Kerk werd faekozendeheer A.Ven en> voor de iiefhebbers van; huis en als diaken de heer G. Tu i deze Engelse filmkomiek, een zeer MUNTENDAM. In hotel „De Mun-; aantrekkelijk menu. Veel behoef ik te" sprak Donderdagavond voor dc-. 0VCr deze rolprent'niet te schrijven, A.-R. Kiesvereen. de heer Ottevan-, omdat de naam van de hoofdrolspe^ ger, burgemeester van Ulrum overj jer genoeg zegt voor de kwaliteiten, het Communisme, Na afloop had nog een bespreking plaats. In de versierde zaal van ,,De Munte" hield de afd. van de Bond van Plattelandsvrouwen Donderdag een Kerstavond. De voorzitster, mej. Mulder, las een Kerstverhaal voor en met orgelbegeleiding werden Kerstliederen gezongen. die haar inherent zijn. VERLOTING HERV. op Donderdag 19 KERKKOOR Dec. 1946. le prijs Slaapkamerameublement no. 1267; 2e pr. electr. Kachel 1136; 3e pr. Schllderij Wiertsema 657; 4e pr. Schemerlamp 257; 5e pr. Schllde rij Smit 904. Verder wonnen prijzen de no.'s: 1237 1175 1081 1227 662 372 1451 236 179 861 1228 1167 744 1122 1252 468 1200 1152 1474 1039 154 360 1268 1133 1354. BIO VACANTIEOORD. Binnenkort zal weer in de biosco- pen de traditionele Kerstcollectc worden gehouden ten gunste van Bio Vacantieoord. De te ontvangen gelden worden be- steed om zwakke kinderen uit de meest behoeftige gezinnen enige tijd naar buiten te zenden, naar'Bio's Va- cantietehuizen. ti Het vacantietehuis „Russenduin te Bergen aan Zee is in de oorlog niet gespaard gebleven. Het herstel en de inrichting is echter weer zover gevorderd, dat men het in 1947 weer in gebruik hoopt te nemen. Een jeugdige gangster. In Mei arresteerde de Rotterdamse ie viu.™ Doluie na een spannende jacht een tuositeit toonde. Het concert werd 17_jarjge jongeman, die tezamen met o.l.v. besloten met twee Kerstliederen van Johan Sebastiaan Bach, voor viool en een stuk van Handel voor viool en piano. BORGERCOMPAGNIE. Op een bijeenkomst van de P. v. d. A. in het cafd Visser sprak de heer Liese uit Veendam over ,,Het Socialisme' HOOGEZAND. In een daarvoor ingericht gedeelte van de grote zaal van het hotel Faber had de afd. H.S. van de Ver. van Huisvrou- wen Woensdagmiddag een Kerstbij eenkomst georganiseerd. Na een kor- te inleiding door de presidente, Mevr. Marring, las Mej. Klimp een Kerst verhaal voor, en declameerde. De dames Steenbeek en Edzes Koerts zongen Kerstliederen. in de bovenzaal van 't hotel Faber o.l.v. Mevr. Hartog—Hattuma de afd Hoogezand van de Vrouwenclub vSrde p: V. a. a; Een" tt'anlal -flames van de afd. Sappemeer en Kielwin- deweer waren aanwezig. In deze Kerstbijeenkomst hield de heer G H. Strcurman, leraar van de R.H.B.S. te Sappemeer een in leiding over ..Levenshouding der Vrouw", en las na de pauze een door hemzelf geschreven schets, "Conflict, terugblik van een oude Oichter voor Er werden enige passende gra- mofooRplaten gedraaid. De heer J. Boelkens, ondcrwij- 7or te Foxhol, is benoernd tot hoofd der o l. school te Opcnde (Oost) Gem. Grotcgast. enige vrienden een jaar lang Rotter dam onveilig had gemaakt. In April drong hij tezamen met een 28-3arige vriend een woning binnen en roofde Zondag 22 December: 18.30 Het R.O.N, kleinkoor Theo Westen. Sportuitslagen. Sport van vandaag. Hilversum II. Earnstich wurd fan DClmny J. Brouwer, Nederlansk Herf, dumny to Noordaijk (Gr.) Sluiting. Maandag 23 December: 18.De Stem van het Noorden. Herman Mon6, viool en Mau Kosman, piano, spelen zigeu- nermuziek. Sportpraatje. R.N.I.O. Nieuwsberichten, Frysk programma: 19.15 Stimmen ut it Heitelan, Akke de Vries sjongt (gr.) Jan Piebenga sprekt oer it Fryske folkskarakter. Sluiting. 18.55 19.— 19.15 19.45 20.— 18.20 18.45 19.— 19.20 19.25 19.40 Dlosdag 24 December: 18.— De Stem van het Noorden. Kerstuitzending voor de zie ken o.l.v. Ds. A. M. Spiering. 18.20 Ru Sevenhuysen, viool, Dick Blom, altviool .en Ada van Leeuwen, piano. 1. Elegie, de Klerk; 2. Trio v6or viool, alt viool en piano, Oscar van He- mel. 18,50 Boekbespreking. .19,— R.N.I.O. nieuwsberichten. 19.15 Drents kwartier. K. van der Kley spreekt over: De oudste bewoners van Drente 19.30 Sluiting. Zondag 22 Dec. 1946. NED. HERV. KERK. Sappemeer: 10 u. ds. Meijer Drees. Hoogezand: 10 u. ds. Schmidt, Westerbroek: 10 u. Dr. P. Glas; 11.15 u, Zondagsschool. Kielwindeweer: 10.30 u. ds. Wasch Kropswolde: 10 u. ds, Alkema. Zuidbroek: 10 u. ds, v. d. Meiden v. Noordbroek, Noordbroek: 10 u. ds. v. Mullem (Twee Dominees uit de 18e eeuw); 7 u. Kerstwijding. Engelbert: 10 u. ds. Vinkenborg. Muntendam: 10 u, ds. Hamer. Veendam: 10 u. ds. v. Ruytenberg. Slochteren: 10 u. ds. Lieve; 7 uur Kerstcantate door kerkkoor. Froombos: geen dienst. Schaaphok: 9.30 u, Ev. Eenshuistra. Kolham: 10 u. ds. Taverne van Ten Boer. Harkstede: 2.30 u. ds. v. Hoogstraten Schildwolde: 10 u. ds. v. Hoogstraten Helium: 10 u. ds. Politiek. Siddeburen: 9.30 ds. de Vries. Overschild: 9.30 u. ds. Beijer. i Tjuchem: 9.30 u. de hr. Velthuysen DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer: 10 u. ds. R. de Zeeuw. GE-REF. KERK. Sappemeer: 9.30 u. ds. P. Klapwijk; 4.30 u. ds. W Tom. Martenshoek: 9.30 u. ds. W. Tom; 4.30 u. ds. P. Klapwijk. Schildwolde: 10 en 7 u. ds. J. Koop- mans. Tjuchem: 3.30 u. Hulppr. Boersma. Siddeburen: 9.30 u. ds. S. W. Bos van Leeuwarden (bev.); 2 u. ds. H. Hazenberg (intrede). GER. KERK (Art. 31 K.O.) Sappemeer: 9.30 en 4.30 u. ds. B. Jon- geling. Harkstede: 9.30 en 2.30 u. ds. Joh. den Ouden, H.A. Schildwolde: 9.30 en 2.30 u. ds. J. v. Dijk.' Overschild: 9.30 en 2.30 u. ds. J. D. Houtman NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 u, Ev. K.. Pruysen; 4 u. de hr. Eenshuistra. BAPTISTEN GEMEENTE Hoogezand: 10 u. de hr. Mosterd u, Kinderkerk. Foxhol: 10 u. de hr. Veenstra;'ll Kinderkerk. Mart^ishoek: 3.30 u. gezamenlijkej dienst. - Muntendam: 9.30 en 4 u. ds. Hek-. huis; 7.30 u. Jeu'gddienst. j LEGER DES HEILS. HOOGEZAND 13 i/m 19 Dec. 1946.. Geboren: Harke, z. v. Wessel As- iander en Jacobje Bethlehem, Fox hol; Roelfien Frederika Jantina, d. v. Edo Woltman en Roelfien Meijer, Fodham; Gcert, z. v. Cornehs Vene- ma en Greta Keizer, Kropswolde. Ondertrouwd: Hendrik Johan Rog gen, 26 j., Hoogezand en Friederika Spaak, 27 j., Sappemeer; 'Jan Tonkes, 23 j. en Jeigien Oosterhof, 20 j., Hoo gezand; Berend van Eken, 25 j., Rot terdam en Annie Dijk, 27 j., Hooge zand; Gerhardus Duimering, 31 j.. Kampen en Annegien Drenth, 25 j.. Hoogezand; Geert Mercma, 37 j.. Sappemeer en Hendersca Penninga. 30 j., Hoogezand. Overleden: Trijntje Appeldoorn, 66 j., echtg. van Andreas van der Tuuk, Hoogezand. SLOCHTEREN 12 t/m 18 Dec. 1946. Geboren: Pieter, z. v. J. Vos en J. B. Kiestra, Siddeburen; Johanna, d. v. J. op 't Holt en J. Kannegieter, Kolham; Jans Minka en Dirktje Koos, dochters van J. E. Nicnhuis en K. Marrenga, Overschild; Trijn tje, d. v. J. Folkersma en E. Hutten- ga, Schildwolde. Getrouwd: R. Wilthof, 24 j. en H. Westerhof, 21 j., b. v. Kolham; J. P- Veentjer, 22 j., Kolham en G. R- 53—4 vees Waijer, 18 j., Borgweg; J. A Nijoam.j 53—j vices 29 j.,Kolham en T. Timmer, 24 j.. Schildwolde. Overieden: K. Meijer, G6 j., echtg. van A. Poelman, Siddeburen; G.Ent- 66 j., wedn. van M. Landman •Ondertrouwd: H. Tonkes, 26 j., Veen- Veendam en G. v. d. Veen, 20 j., Muntendam; Garmt Weijer, 23 j. T. Scheppers, 21 j., b. v. Muntendam. Getrouwd: D. Zuidhof, 22 j., Veen dam en Feike H. van Oost, 19 j., van Muntendam. Overleden: D. Nieland, 83 j., wed. van B. Lukje; A. S.nijders, 93 j., wed. van H. Bakker. Geldig van 22 Dec. t/m 4 Jan. BONKAARTEN KA, KB, KC 701 (strook no. 1.) 531 brood 800 gram brood 532 brood 400 gram brood 531 boter 125 gram boter 532 boter 125 gram margarine of 100 gram,,vet. 533 boter 250 gram margarine of 200 gram vet. 53—1 melk 4 liter melk 532, 533 melk 3 liter melk 531 vices 100 gram vices 53—2 vlees 400 gram vices 531' algemeen 200 grain kaas 532 algrcmeen 100 gram- suikerwerk 533 algemeen 1 ei 534 algemeen750 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop, enz. 53lb reserve 1600 gram brood 53 lc reserve 800..gram brood 53—2b reserve 200 gram kaas BONKAARTEN KD, ICE 701 (strook no. 1.) 541 brood - 800 gram brood 54j boter 250 gram boter 54-^-2 boter 125 gram margarine of 100 gram vet. 541 melk 12 liter melk 54—1, 54—2 vlees 100 gram vlees 541 algemeen 100 gram kaas 54—2 algemeen 100 gram suikerwerk 543 algemeen 1 ei 54—4, 54—5 algemeen 250- gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. 54—Id reserve 800 gram brood 54—le reserve 500 gram rijst, kin- denneel (uit rijst beretd) of kinderbiscuits. TABAKSKAARTEN ENZ. t 63, t 64 2 rants, tabaksaxtikelen v 64 2Q0 gr. choc, en/of suikerwerken x 63 2 rants, tabaksartikelen x 64 100 gr. choc, en/of suikerwerken BONKAART. MA, MB, MC, MD 701 (strook no, 1.) 531 brood 800 gram brood 53—4 boter 250 gram boter 53—4 margarine 250 gram margarine of 200 gram vet. jes Do jM wean, van m. .uctnuiuoii Slochteren; G. Huisman, 82 j., wed. van J. Swart, Harkstede. ZUIDBROEK 12 t/m 18 Dec. 1946. Geboren: Eeke, d. v. Evert Nieholf en Tiessina Por; Tjakka Maria, d. v. Uuldrik ten Hove en Stofferdina v. d. Poel. Overleden: Grietje Pruisman, j., \ycd. van Berend Vos. Ondertrouwd: Jakob Viswat, 23 j., Zuidbroek en Elisabeth de Jonge, 18 j., Veendam. MUNTENDAM 12—18 Dee. 1946.. Geboren: Willy, d. v. J. Muurman en M. Bos. 53—4 melk 53t kaas 534 suiker 90 5 liter melk 300 gram viees 100 gram vlees 200 gram kaas 250 gram suiker, boter hamstrooisel en/of 500 gram jam, stroop enz. Voor de week van 29 December t/m 4 Januari zullen geen bonnen meer worden aangewezen. PETROLEUM. Voor het tijdvak 22 Dec.—1 Fcbr. zijn de bonnen N 535 en. 54-6 alg. aangewezen voor 2 liter petroleum. DE VLEESDISTRIBUTIE. In verband rnet de moeilijke vlees- positie dient nien.er rekening mode te houden dat begin Januari de extra verstrekking van 100 gram boven het rantsoen van 400 gr. per persoon per 14 dagen, voorlopig gehee) of .gedeeitelijk zal moetcn worden stop- gezet. REOEPTEN VOOR DE KERST- DAGEN. of meer kaneel, wat kruidnagel, noot- muskaat (surrogaat), 60 gr. (plm. 1 kopje) zelfrijzend bakmeel of bloem met 1 theelepel bakpoeder, paneer- meel. De melk met zout aan de kook brengen en het brood erin weken an fijnmaken. De appel schillen, in klei- ne stukjes snijden en met de cverige ingredienten door het beslag roeren tot alle bestanddelen gelijkmatig verdeeld zijn. De warme puddlng- vorm en het deksel met boter insme- ren en met parieermeel bestrooien. De vorm voor J vullen met de pud- ding-massa. In een pan met zoveel kokend water, dat de vorm S onder staat, de pudding gaar koken (plm. 1 uur). De pudding kan ook koud gegeven worden. Gevulde Kerstkransjes: 200 gr. (3 kopjes) bloem, 5 gr. (2% theelepel) bakpoeder, 100 gr. (iets minder dan oakje) boter of margarine, 100 a 150 gr. (1 a 1H kopje) suiker, aman- Hoogezand: 10 u. Heiligingsdienst Lt. delessence, zout, 2 eetlepels melk oi j - a ft n i i i /n ft 41 ft to nA TLIQ r een mengen. De essence, de boter en de melk toevoegen en de massa tot een soepel deeg kneden. Het deeg Warme Kerstpudding: 2% dl. melk,' op een met bloem bestoven tafeluit- 150 gr. oud brood met of zonder. rollen en er met 2 glaasjes of dek korst, 100 gr. appelstroop, 20 gram! seltjes van verschillende grootte suiker, 40 gr. rozijnen, 1 kleine ap- kransjes uit steken, Het overblijv n- pei (plm. 85 gr.), 30 gr. boter of mar-j de deeg samenvoegen en weer uit garine, 1 theelepel zout, 2 theelepels rollen. De kransjes op een vetgn 11 u. A. H. H. Hassoldt; 6.30 openl.sa-' water, 1/3 potje rode jam, wat poe- menkomst voor 't Gem.huis; 7.30 dersuiker. u. verlossingssamenkomst. Alle droge ingredienten goed door- maakt bakblik leggen en in een ma- tig warme oven goudbruin bakken (10 min.) of het deeg in een vetge- maakte, met deksel gesloten, koeke- t>an zachtjes bakken. Na 7 minuten de koekjes omdraaien en zonder deksel nog plm. 7 minuten bakken. De kransjes laten afkoelen. De jam even verwarmen en de helft van de kransjes met een laagje jam bedek- ken. Een tweede kransje crop, leg gen en dit bestrooien met poeder- suiker. Toastjes: 4 sneetjes oud wit brood, 75 gr. plokworst of garnalen of 1 ge- sniDperde ui, 1 kopje (1. dl.) wa ter 20 gr. (It eetlepel) bloem, zout, peper, iets melk, petersehe, aroma. Van de sneetjes brood de korsten verwijderen en het brood zachtjes roosteren in een koekenpan. Het wa ter aan de kook brengen en blnden met aangemengde bloem. De saus af- maken met zout peper, aroma, melk en fijngehakte peterselie. De fijnge- sneden nlokworst of de gewassen garnalen "of de gesneden en even ge- fruite ui in de saus doen. De, warme ragout op de warm gehouden toast jes doen en op een schotel opdienen. 27) De oude freule zat in de ven-. sternis en had verscheidene servet-J jes op de arm. Om haar heen zaten een half dozijn katten en even veel; honden; aandachtig en stil, met op- opgeheven kop wachtten zij huit, beurt af. „Vondel!" riep freule Fee, met een stem zo ernstig-plechtig, dat Alex, zich ijlings op de lippen beet om niet in lachen uit te barsten. De fraaie grijze Kees kwam gewil-| lig nader en liet zich een servet voorbinden. Aldus uitgerust liep hij voorzichtig naar een hoek en bleef daar rustig wachten. „Multatuli!" vermaande de oude freule liefderijk. Multatuli,,die er last van had lichtelijk uit zijn humeur te raken, kwam nader, liep tegen Faust aan, die naar hem beet en ging ge- laten voor zijn meesteres zitten. Zij strikte hem het servet om de hals en toen hij terugging, grauwde hij Faust aan en ging toen met een nijdig gezicht naast den wijsgengen Vondel zitten. „Byron!" De schonc, dromerige hazewina servet omhangen en ging daarna in de rij zitten. Multatuli deed heel zacht brom- mend van zijn slechte stemming blij- ken. Na Byron kwamen Dante en Sha kespeare aan de beurt Het was een potsierlijk gezicht, de ijverig-bezige vrouw met grijze haren en langs de wand die rij van honden, alien met servetten voor, wachtend op hun o'nlbijt. Na de honden kwamen de katten; freule Fee had het druk. Het „goeie morgen, lieve tante bestierf Alex op de lippen, toen rij al dat dierengewoel zag en te mid den daarvan de oude vrouw, die hun alien hun plaats aanwees aan tafel. „Morgen, tant -!" stotterde Alex, langzaam binnenkomend. De freule zag onverschillig even op. „Morgen; kind." „Hebt u goed geslapen, tante? „S!echtbitter slecht! Ik heb geen oog kunnen sluiten van zorg en kommer over onzen armen patient. Het lieve dier heelt bepaald veel pijn gehad. De mensen zijn tegen- woordig zo slecht, Alex". Het zal zeker een ongeluk ge- weest zijn, tante. Het spijt rnij voor het arme dier en »k zou graag hel- pen; maar Ik kan onmogelijk aan lJe scnonc, uiumcusji- !■"-«> - ftrioolnlr hn stapte nader, werd eveneens met een opzet denken, wat het onguuk b- treft. Wie zou er zo ellendig kun nen zijn, zo'n stom dier moedwillig te mlshandelen!" Tante Feeks schudde toornig het grijze hoofd. „Laag't was opzet en als het geen opzet was, dan was het onhan- digheid en dus even strafwaardig. Zo iets doen de dieren ons immers ook niet aan." „OnsAlex achtte het een ge- lukkig teken, dat tante ten minste nog niet vergeten had, dat zij zelx tot het menselijke geslacht behoorde. Neen, neen, de zaak was nog niet he- lemaal hopeloos. ,,Och, tot nog toe hoorde ik zo iets niet, maar wie weet, als zij 66k aan fietsen dedenof in 'n automobiel rijden konden, dan leverden zij ons ook wel eens een ongeval." Verontwaardigd sloeg tante de ogen op. „Je bent vreselijk lichtzinnig, Alex! „Dat kan ik niet vinden, tante!" „En wat ben je weer opzichtig toegetakeldl Iedere dag wat anders! Zie eens hoe eenvoudig mijn lieve.." „Maar tante!" Alex barstte in een onbedaarlijk gelach uit, tot diepe ver- ontwaardiging van haar tante, „Ik ben ook niet zo gelukkig als leefd. Als 't u aangenaam is, zal ik morgen mijn eenvoudigste kleedje aandoen." Een vinnige blik schoot uit tante t> grijze oogjes. 't Is goed!" zei ze kort- af. „Begint nu het gehuichei ai voor de rijke tante," dacht het oude mens bitter en werd nog 66ns zo stroef en hatelijk. Aan tafel!" gebood tante nu. Al de dieren trippelden netjes naar de tafel; eerst wipten dc hondcrv op Jcrukstoeltjes en bleven stil z>Den- Tante nam plaats; Alex had .haar plaatsje tegenover de oude dame. De honden zaten waarlijk .onberis- pelijk ernstig. Nu ontbeet tante en ook Alex oe- gon met eetlust. .Maar zij vergat met, alles af te 2ien en op tc merken hadden spoedig hun eens misbruik te maken van Byrons zachtmoedige goedheid of Dante's stille gedweeheid. Maar ditmaal liep hij in zijn dolle wildheid ongelukklg tegen den llcht- geraakten Multatuli aan, die altijd lust en tijd had een verschil van me- ning met een krachlige betuiging van poten en tanden te beslissen. Tante was opgestaan en wierp zich vermanend en predlkend tussen haar twistende lievellngen, terwijl Alex zich verslikte van het lachen. 't Was ook zo onbeschrijfelijk ko- misch, de ernstige vaardigheid te zicn, waarmee de oude vrouw ac dieren terechtwees, alsof het kinde ren waren. „Als die Multatuli in 'n automobiel kon rijden, zou hij bepaald iecereen omver rijden uit liefhebberij'lachte het meisje met innige pret; „wat 'n De honden j borden leeg en verlieten hun plaats, Vechtersbaas is dat! waaron nu de katten haar plaats in-j Tante was uit' haar humeur zij namen vond het jammfer, dat dit lichtzm- Shakespeare keek al springend nog nige kind nu juist op do eerste mor- b P bordje om en kwam' gen zulke wanordelljkheden moest eens naar zijn tegen den stillen Dante terecht, die goedwillig op zij ging. Shakespeare was een vagebond, zien. En zij had zo gaarne met haar welcpgevoed troepje willen indruk maken. Tante was wreveliger dan vol streken, maar niet( oolt; maar zij zocht de oorzaak aan "-i'-eerde k er oorzaak van, haar dieren k^^daardig. %Kon hij de inhoud vanj ae verkeerde karit. Niet haar dieren die kezen en smousen, die 's morgens zijns buurmans bordje te I "r,r7fln r vnn n?' toilet maken door rich eens flink af Krijgen, dan liet hij het n'etna'Want nimmcr. te schudden. Maar, tante, vergeef me,; Shakespeare was hongerig, .ahb"- ik moest lachen; het was met be-, hongerig en zag er geen been in om (Wordt vervolgd.)

Het Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 2