Edele H net NIEUWS- EN APVERTENTIEBLAP VAN 1888 Engeland bemiddelaar tussen Verenigde Staten en Rusland. Landbouw. DE DEENSE LES W at geef t d e R ad i o? ARTEN ZATERDAG 28 Dec. 1946 Eerste Jaargang SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER WAARIN OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 EN VEENDAM EN OMGEVING NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM GEEN BOM MAAR SWEET CAPORAL. Ernstig Auto-Ongeluk te Hoogezand. WIJDINGSAVOND IN DE DOOPSGEZINDE KERK Programma van de R.O.N. Honderdste Geboortedag van DOMELA F. NIEUWENHUIS KUNST. ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1-50 (bij vooruitbetaling). PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling). H ËTNI EU WS B LAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS. Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsbiad" C.V. Administratie- en Redactieadres: Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214). De week van Kerstmis is er ge- woonlijk een waarin de schrijvers van buitenlandse overzichten moeten peinzen en piekeren om stof te vin den om hun artikelen te fabneken. Met Kerstmis wil iedereen graag om de huiselijke haard vertoeven, ook Se dipiomaten, daarom is het gebruike- lijk dat er in zo een week wemig gebeurd in de internationale polibek. Doch de wereld wordt steeds rus- telozer. En nu is zelfs de Kerstweek vol gebeurtenissen die van grote pe tekenis zijn. Kijken we naar Engeland, dan vraagt de rede welke de Bntse M - nister van Buitenlandse Zaken, Be- heeft en waarin ni] vin, gehouden heeft gesproken over de taak van Groot-Brittannië, en het doel daarbij voor ogen wordt gesteld, ne aandacht. Bevin verklaarde, dat t on]uist is denken, dat Engeland te nauw ver- bonden is met Amerika. Het steekt de hand van vriendschap en samen- werking aan een ieder toe. Hij wees erop, dat de vijf groten de taak hebben orde te scheppen m de chaos, die de wered beheerst. maar verlooehende niet, dat de Ver" enigde Staten en Rusland daarbij Engeland in macht zijn voorbijge- streefd. Engelands taak is het, zo zei de staatsman, de controversen tussen Amerika en Rusland te ver- zachten, tussen hen bemiddelend op te treden, want geografisch ligt En geland tussen de beide machten u en van ideologisch standpunt gezlen houdt het Britse Socialisme hetmid- den tussen het Amerikaanse Kapita nog ernstige moeilijkheden. Engeland heeft het zelfstandigheid aangebo- den, mits de beide grote partijen, de Hindoes en de Mohammedanen tôt overeenstemming zouden komen. Maar die overeenstemming kon niet worden bereikt. De Hindoes willen van Brits-Indië één staat maken, maar de Moslims hebben andere wensen, zij willen zelfstan- digheid. Wat moet hier gebeuren? De Hindoes willen ondanks de onenig- heid de zelfstandigheid doorzetten. Zal Engeland dit toestaan en zouden dan de bloedige botsingen met in ernstigheid toenemen? En dan China. Ook dat biedt een weinig opwekkend beeld. Eerst was het gewikkeld in een oorlog met Ja- pan toen heeft het zijn aandeel bij- gedragen tôt de geallieerde overwm- ning. En nu het vrede is kan het nog de rust niet vinden, die het zo zeer nodig heeft voor zijn herstel. Van de Nationale regering onder leidmg van Tsjang Kai Sjek, die men ver- wacht had, is weinig terecht geko men. De Communisten zijn in op- stand gekomen en nu heerst er een complété burgeroorlog. De chaos, die al sinds tientallen jaren in het „He- taelse Rijk" bestaat wordt geconti- nueerd, tôt in deze tijd. En hoe lang nog hiema? Het volgende, geestige voorval le- zen wij in ,»De Nieuwe Damster Het maakt tegenwoordig een grle- zelige indruk als er zo maar pak]es aan de deur worden afgegeven. Veel menschen hebben daar eeh begrij- pelijke afkeer van. Zo ook een inwoner van Amhem. Twee militairen brachten hem een pakket, zeiden „alstublieft" en ver- dwenen met verdachte haast. Een deskundige van de mijnoprui mingsdienst liet hierop zijn middag maal staan, greep vastberaden een instrumententas en ijlde naar den bedreigden Amhemmer. Met tact, overleg en trillende vin- gers dtmonteerde de deskundige het pakket en begon vervolgens bulde- rend te lachen. Het waren heerlijke Amerikaanse sigaretten, verzonden door een goed- gezinde burger uit de Ver. Staten. W AARSCHUWIN G. De directeur van den keurings- dienst van waren waarschuwt het publiek tegen het kopen van olie om te bakken, welke thans in den zwar- ten handel wordt aangeboden. Bi] onderzoek is gebleken, dat dezepro- ducten uit geel gekleurde vloeibare paraffine bestaan. Bij gebruik van deze v-loeibare pa- raffine voor het bakken van oliebol- len, vis enz. kunnen ziekteverschijn- selen optreden. Maandagavond liep de 24-ja- rige D. B. van Zomeren, die van zijn werk naar huis ging in de van Roij- enstraat. Hierbij liep hij op de rand van het geasphalteerde, en het met keien geplaveide gedeelte weg. Hem achterop kwam van de fa. G., die een van de een auto dame uit de Stichting naar huis had gebracht. De chauffeur reed in een rechte lijn op het midden van de weg. Plotseling zag hij iemand voor zijn wagen lig- gen. Deze, de genoemde van Zome ren, werd opzij geslingerd, en bleef ernstig boven het linkeroog gewond, aan de kant van de weg liggen. Dr. Jensema verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer naar het Zie- kenhuis te Groningen werd overge- bracht, waar hij dezelfde avond om- streeks 12 uur is overleden. Daar de auto op een afstand van ongeveer 150 meter vanaf de plaats waar het ongeluk gebeurde had stil- gestaan, is de snelheid vermoedelijk niet groter geweest dan 30 k.m Enige weken geleden stond er ach- ter een winkelraam in Kopenhagen een foto van een gezond Deens var- lisme en het Russische Communisme. daarboven hing de volgen- Omtrent de toekomst zei Bevin, da. Kenvje de levensstandaard van de grote massa moest worden opgevoerd, opdat zij mede kon genieten van de voordelen van het moderne leven- Er moesten dusdanige voorwaar- den worden geschapen, dat natio nale bewapening overbodig zou zijn geworden. Het Verre Oostcn. In Cochin China is het tôt botsin gen gekomen tussen troepen van Vietnam en Franse eenheden. Viet nam is de na-oorlogse vorm van net vroegere Indo-China. Het is met Frankrijk verenigd door de Franse Unie Op 3 October is tussen de na- tionalisten en de Fransen een wa- penstilstand gesloten. Maar de Nati onalisten hebben deze wapenstUst;and geschonden. Dat de schuld geheel bi] de nationalisten ligt is niet zeker Het is de vraag of de „Franse Unie waarin Vietnam is opgenomen vol- doet aan de verwachtingen, en ot ze Franse Unie meer is dan een ,,overeenkomst-op-papier In Brits-Indië heersen eveneens Onder grote belangstelling werd Maandagavond in de Doopsgezin e Kerk te Sappemeer een Kerstwu dingsavond gegeven. Het Doopsgezind Koor, onder lei ding van den heer L.Smid, voerde een Kerstoartorium uit, waaraan me dewerking werd verleend door den heer Jan Plinsinga, viool, en Ds. de Zeeuw, declamatie. De uitnemen- de pianobegeleiding was in handen van den heer B. Bogaerts. Verder werd gegeven een klein Kerstspel door de Doopsgezinde Jeugdclub. De ademloze stilte, waaronder ailes werd aangehoord, bewees dat er ge- noten werd. Het Doopsgezinde Koor gaf een schitterende uitvoering van het Kerstoratorium wat wel zpn hoogtepunt bereikte in het prachtig weergegeven slotkoor, terwijl de de clamatie zeer zeker niet weinig hi]- droeg tôt de wij ding van het gehee Ook de tenorsolo mogen we hier bij niet vergeten! Bijzonder mooi wa ren de vioolnummers van den heer Plinsinga, waarvan de uitvoering op hoog peil stond, terwijl de violist be wees zowel technisch, als in meer aansprekende nummers, de zaak vol- komen te beheersen. pet Kerstspel, uitgevoerd door de Doopsgezinde Jeugdclub, was een goede prestatie voor deze nog jeug- dige medespelenden. Dit Kerstspel, zo eenvoudig en na- tuurlijk in zijn weergave, maakte een diepe indruk. Het Kerstspel werd tijdens de Kerstdagen nog driemaal opgevoerd. namelijk in het Verzorgingshuis te Sappemeer en te Hoogezand en op de Burcht „Welgelegen" voor de ge- repatriëerden. Ook bij deze opvoe- ringen in intiemere omgeving ging er van het Kerstspel grote wij ding uit. de toelichting „ALS IK GROOT BEN zal ik naar Engeland worden ge- zonden met 20 kronen exportpre- mie, die U betalen mag. In ruii krijgt U rolschaatsen, gekleurde prenten, melkpoeder en andere ar tikelen, die U niet nodig hebt, maar die U betalen moet metpnj- zen, waarvan de Engelsen voor zie zelf een flinke winst verwachten. Hoe lang zult U dit nog verdra- gen?" Om deze, niet geheel billijke, ont- boezeming te kunnen begrijpen, moet de lezer weten, dat Denemarken reeds enige ervaring heeft opgedaan met het systeem, dat mimster Mans holt ook bij ons wil toepassen en dus met verlies naar Engeland exporteert om deviezen te krijgen en daarmee vervolgens Engelse industneproduc- ten te kopen. Sinds Juli ]1. hebben de Denen op die manier reeds meer dan f 10 millioen op hun handel me Engeland toegelegd en het schijnt, dat hun land deze vorm van devic- zenverwerving niet kan volhouden. Bii de onderhandelingen over de her- ziening van de handelsovereenkomst die met April verspelen. Het zal dus tenslotte wel op een accoord uitdraaien, maar dan zullen we misschien de zotte toe- stand zien optreden, dat beide lan- den over en weer met verlies ex- porteren en dus slechts in schijn la- gere prijzen bedongen hebben. He gevolg is dan onvermijdelijk altap- ping van de binnenlandse koopkracht en duurder worden van de invoer, wat nogmaals de kosten van levens- onderhoud verhoogt. Het enige gun- stige in deze Deense ervaring is dat de Deense productiekostèn van boter blijkbaar ruim f 3.per kg. bedra- gen, terwijl wij ze lager hadden ge- schat. De onze, momenteel meer dan f 4._ moeten het volgend jaar bij snel stijgende productie met min stens 25 °/o gedrukt kunnen worden- Nederlands roi op de internationale botermarkt behoeft dus nog met mt- gespeeld te zijn, vooralomdat wij tien millioen kopers voor mdu- striegoederen kunnen aanbieden. Maar laten we ons niet doodeon- curreren tegen Nieuw-Zeeland, er al armoede genoeg om er niet nog eens kunstmatige armoede aan toe te willen voegen! 1947 van kracht moet worden*1'vroegen de Denen dan i8.30 RO N ook hogere pnjzen. De Engelsen wilden echter zoveel met betalen en de onderhandelingen werden atge- broken, hoewel van beide zi]den pogingen waren gedaan °m aithans de sfeer te veraangenamen Zo had den de Engelsen aangeboden 7 van de bovengenoemde 10 millioen ver lies voor hun rekening te nemen en hadden de Denen hun goederenaan- bod met 72000 ton verhoogd, t.w. 4000 ton boter, 20-000 ton vlees, 30.000 ton aardappelen, 2000 ton eieren, 6000 ton vet en 10.000 ton af- valproducten. Over de aardappelen werd men het gemakkelijk eens. De prijs, die de Denen vroegen van f 140.— per 1000 kg. vonden de En gelsen zelfs goedkoop, (tegen die prijs zou Nederland met winst kunnen uitvoeren!); het meningsverschil bi] vlees was niet groot (slechts een penny op een pond), maar het strul kelblok was de boter, die, evenals vet werd aangeboden tegen circa f 3.25 per kg., terwijl de Enf*SRn niet meer wilden betalen dan f 2.60, waarmee zij trouwens al een 30 f boven de Nieuw-Zeelandse prpzen uitkwamen. Wij kunnen echter met aannemen, dat daarmee het laatste woord ge- zegd is. want de Engelsen zijn even bang om Denemarken als afzetgebied te verliezen, als de Denen vrezen hun positie op de Engelse markt te Zondag 29 December: Kleinkoor o-l.v. Théo Westën zingt liederen van Kerstmis, Oud- en Nieuwjaàr uit Noord-Nederland. 18.55 Sportuitslagen. 19.Sport van vandaag. 19.15 Hilversum II Nieuwsberichten. 19.45 Ernstig woord door Ds. R. de Zeeuw, Doopsgez. predikant te Sappemeer. 20.Sluiting. Maandag 30 December: 18.De Stem van het Noorden. 18.20 Tango-orkest ,,Les Palomitas" o.l.v. Jan de Vries. 18.45 Sportpraatje. 19.Hilversum II. Fries Programma: 19.15 Stimmen ut it Heitelân. 19.20 Akke de Vries sjongt (gr.) 19.25 De Éeinbôge, in rige foarlezin- gen ut de Fryske literatuer (V) Prof. Dr. J. H. Brouwer lest foar ut it wurk fan B. Tuin- stra. 19.40 Sluiting. Dinsdag 31 December: 18.De Stem van het Noorden, waarin „Bij de jaarwisseling". Van oud en nieuw in het Drents, Fries en Gronings. ,19.Hilversum II Nieuwsberichten. 19.15 Noordelijk Stijrdkrachtenpro- gramma. Nieuwjaarstoespraak van den kolonel H. Ketelaar, bevelhebber van de 5e Mil. Afd. 19.30 Sluiting. De 31 Dec zal het 100 jaar zijn geleden dat F. D. Nieuwenhuis werd geboren. Van Luthers predikant werd hij Socialist om vervolgens in het Anar- i chisme zijn levensovertuiging te vin-1 den- .i Veel bewogen en rijk van inhoud was het leven van deze stoere strij- der, die, begaan met het lot der Maatschappelijk verdrukten, hetzich ten taak stelde al zijn krachten in te spannen te hunner bevrijding. Zijn hart leefde en voelde met hen mee, deelde hun leed en zijn mond sprak hun taal. Zijn redenaarstalent vertolkte aan de wereld wat er in hun omging en waaraan hij klare bewustheid tracht- te geven door steeds de nadruk te leggen op het feit, dat de opheffing van de Sociale nood, het werk van de misdeelden zèlf moet zijn. Nieuwenhuis was een gevoelsmens. Menigmaal weigerde hij deel te ne men aan een rijk voorziene dis om dat de schrille tegenstelling hem hin- derde. Hij was opvoeder, géén Lei- der. Steeds trachtte hij bewustheid te wekken want hij zag dit als de enige voorwaarde voor blijvende verbete- ring en vooruitgang. Twee jaar was hij Parlementslid, ijverig en actief. maar Politicus was hij allerminst, hij kon schipperen, noch plooien en con- cessies doen aan zijn beginsel lag niet in zijn aard. Hij sprak andere taal, duideli]ker en oprechter, zijn plaats was dus el- ders. Hij ageerde tegen alcohol, te gen militairisme en oorlog, als zijn de mensonwaardig, verwachtte niets van de wetgeving doch ailes van het, zelfdoen, problemen welke meer aan belangstelling dan aan actualiteit hebben verloren. Uiteraard zacht en rechtvaardig, was hij hard en streng jegens zich zelf en zijn vrienden en brak met hen als hij begreep dat Idéalisme slechts voorwendsel en eigenbaat hun doel was. Zeker, ook hij maakte fouten, die véél doet mââkt fouten, maar de bereidheid ze te erkennen was een zijner grootste deugden. Men zegt dat hij ijdel was, maar welk waarlijk groot en zelfbewust mens ontkomt aan dit verwijt? Hij begon als vermogend man en eindigde als arm doch eerlijk strij- der, maar zijn nalatenschap was voor de arbeiders rijker dan iemand hun heeft kunnen schenken, want hij was de geestelijke wegbereider, de voortrekker van het Socialisme, dat toen tegen ailes in, enorme moed vereiste en dat zich thans in zo ve- le schakeringen, in het maatschap pelijk leven als een fatsoenlijk _ver- schijnsel openbaart. Talloze vrienden en vele vijanden heeft hij zich verworven. Droeve en verlossende zuchten zijn bij ziin sterven geslaakt, maar vele zijner tegenstanders prezen, na zijn heen- gaan, de oprechtheid en eenvoud van deze moedige strijder. Het zou een ernstig verzuim zijn jegens de nagedachtenis van dezen trouwen pionier, wanneer zijn lOOste verjaardag onopgemerkt voorbij zou gaan. SAPPEMEER. Dinsdagmorgen heeft alhier een autobotsing plaats gehad. Een D.K.W.-wagentje van de fa. A. J. Koeneman en Zn., reed komende uit de richting Hoogezand langs de Noorderstraat en wilde de Heerenstraat indraaien. Op dat moment begon het water in de ra diateur te koken, en spatte tegen de voorruit, waardoor het uitzicht werd belemmerd. Uit tegenovergestelde richting naderde juist een vracht- auto van do Fa. Joh. Smit te Oost- wold De beide auto's botsten tegen elkarider. Het gevolg was matenele schade. Persoonlijke ongelukken kwa- men niet voor. SAPPEMEER. De heer W. J. Jans- ma, vroeger alhier woonachtig, thans arts te Uithuizen, die, zoals reeds werd vermeld, is benoemd tôt schoolarts in het district Smalling- land in Opsterland, heeft voor die be- noeming bedankt. Onze vroegere plaatsgenoot M A J. Jansma, arts te Warffum, is be noemd tôt consult. arts bij de Raad van Arbeid te Groningen. HOOGEZAND. Zr. Noordewier, wijkverpleegster van het Gr. Kruis in de kom dezer gemeente, is met ingang van 1 Maart a.s. benoemd in gemeentelijke dienst te Amhem. Op 2 Januari a.s. hoopt den heer F. Ph. L. Krizkovsky de dag te MUNTENDAM. Ds. Hamer, Ned- Herv. Predikant, alhier, heeft het beroep naar Hengelo aangenomen. In de Bapt. Kerk werd door de Meisjesver. de jaarlijkse feestelijke bijeenkomst gehouden. Het program ma omvatte toneelstukjes, voordrach- ten en samenzang. Een dezer dagen overleed in de ouderdom van 90 jaar Mevr. G. v. d. Veen—Drenth. Het ech&paar v. d. VeenDrenth zou in de loop van de volgende maand zijn 70-jarige echt- vereniging gevierd hebben. VEENDAM. Maandag. Prov. Kam- pioenschappen500 M.: 1. J. v. Sloo- ten Leeuwarden; 2. J. A. Wichertjes, Sappemeer; 3. A. Pattje, Veendam en M. Koops, Zuidlaren. 1500 M.: 1. J- v Slooten; 2. G. Habing, Zweeloo; 3. J. A. Wichertjes. 5000 M. Kortenoever Hilversum. 2. M. Koops, 3. G. Habing Totaal klassement: 1. J. van Sloo ten, Leeuwarden; 2. M. Koops en G. Habing. De Buurtver. ,,Middenweg had een feestelijke bijeenkomst in 't café Visser. Het programma bevat- te toneelstukjes en voordrachten. ,J)OOR VRIENDSCHAP VERENIGD" gaf een uitvoering bij „Struvé". Op de vooravond van het Kerst- - feest heeft de toneelelub „Door herdenken, dat hij 25 jaar gele1aen; Vriendschap Verenigd", onder regie in dienst trad van de N.V. w. a- w Vries een uitvoe- (Scholten's Aardappelmeelfabriek, bi] welke instelling hij chemicus is. Door de Ned. Kerstspel opge- zeer veel belangstelling Opgevoerd en „Stofzoe WESTERBROEK. Herv. Gem. is een voerd dat trok. De Naaiver. ,,Ona" hield in café Huisman een Kerstavond, die zeer in de smaak viel. ENGELBERT. Zaterdagavond gaf de toneelver, „Uitspanning' haar jaarlijkse uitvoering werden ,,Zonsopgang' ger". Tôt ouderling werd herbenoemd de heer H. Nijborg en tôt diaken de heer J. Rorema. SLOCHTEREN. Het aantal aan- vragen voor consumentencrediet be- draagt in deze gemeente thans 202. HELLUM. Op de internationale Jubileum Tentoonstelling van „Orni- thophilia" te Utrecht behaalde heer L. Nanning met zijn Zw. Wyan- dotte's een eerste en tweede prijs Z. G. en de prijs voor de beste Zw. Wy- andotte. De heer E. Doornbos legde met zijn coll. Wit Am. Leghorns be- slag op 3 eerste, 3 tweede, 2 derde en 7 ereprijzen. SIDDEBUREN. Na des voormid- dags bevestigd te zijn door Ds. Bos van Leeuwarden deed Ds. Hazenberg van Zwagerveen Zondagmiddag in- trede bij de Geref. Gem. aljjier, waarna hij namens de gemeene werd toegesproken door U. J. Eekhof, na mens de classis door Ds. J. Koopmans van Schildwolde, Ds. v. d. Wel sprak namens de naburige gem. Wagenbor- gen en Ds. de Vries, Ned. Herv. pre dikant, alhier. ZUIDBROEK. Zaterdagmorgen ont- stond brand in de manufacturenwin- kel van den heer H. Mulder in de Kerkstraat. Met enige stralen op de waterleiding gelukte het de brand- weer de brand te beperken tôt het voorste gedeelte van winkel en woonhuis. Het achterste gedeelte kreeg slechts waterschade. De scha de wordt door de verzekering gedekt. Vermoedelijk is de brand veroor- zaakt door een kachel, die in de winkel stond. De Oudercommissie van den heer H. de Vries een uitvoe ring gegeven in de Schouwburgzaal van 't hôtel ,,Struvé". Allereerst werd een stukje van één bedrijf uitgevoerd „Ofloond", dat werd gevolgd door een blijspel in drie bedrijven ,,As de Haon Kraait". Er werd door de spe- lers behoorlijk spel gedemonstreerd. „UW WIL GESCHIEDDE" door Toneelver. „Naar de Vrijheid". Woensdagavond 25 Dec. heeft de toneelvereniging „Naar de Vrijheid" haar jaarlijkse uitvoering gegeven in het „Parkhotel". Allereerst werd een toneelspel in 4 bedrijven opgevoerd „Uw wil geschiedde". Na dé pauze het middemachtelijk uur was in- middels reeds bereikt werd opge voerd een klucht in één bedrijf „Ge- lukkig getrouwd". De zaal was ge heel gevuld. KERSTCONCERT ,,HALLELUJA". Dinsdagavond heeft de Chr. Gem. Zangvereniging ,.Halleluja" onder leiding van den heer G. W. Verver, in de Gereformeerde kerk alhier, een uitvoering gegeven, waarbij de soli werden gezongen door mej. G. Wit- haar, sopraan en mevr. R. Klooster- huis^—Blaauw, ait. Het voomaamste nummer, dat het programma ver- meldde was „Bij de Kribbe een Kerstcantate van P. Hettinga. Hier bij werd de spreekstem vertolkt door den heer W. Boswijk. Vermoedelijk tengevolge van de gladheid der wegen, was de opkomst van het publiek slechts matig. Maar dat neemt niet weg, dat zij die aan- wezig waren, en liefhebbers waren van goede vocale muziek hier hebben kunnen genieten. De orgelbegeleiding werd op uit- stekende wijze verzorgd door den heer S. Smit. Een inleidend woord sprak Ds. P. Klapwijk. Na beëindi- ging van het concert voerde Ds. W- Tom het woord. „CON SPITITO ANIMO" in 't hôtel „De Munte". In 't hôtel „De Munte" gaf de to- neelvereen. „Con Espirito Animato een feestavond. Opgevoerd werd het drama „Ik heb een mens gedood". Ook nu werd door deze vereniging weer goed spel vertoond. HERVORMDE RECITEERVEREEN. in het Vereen.gebouw te Muntendam In het Verenigingsgebouw werd van school door de Herv. Reciteerver. op de 2e Kerstavond een uitvoering gegeven. Heiligelaan hield een ouderavond in - De heer Post-Cle- Het programma vermeldde „En Vrede R. S. „Ons Gebouw veringa uit Nieuwolda hield causerie over het nut van instructie ve schoolreizen. Dit jaar bestond de jaarlijkse uitvoering van de toneelvereniging „SIOS" uit „Mijn en Dijn" een spel Poletiek" en een op Aarde", „Harms 1 ,,Eigen Wegen". Er was grote belang- j stelling. GEREF KERKOOR SCHILDWOLDE Het Gereformeerd Kerkkoor gaf le Kerstavond een uitvoering met me- in 3 bedrijven van Jo van Ammers: dewerking van 't Muziekgezelschap Kuller. Namens het publiek dankte de heer C. Toxopeus de spelers. FEUILLETON. 131. Kapitein Gay nam een lantaam en doorkruiste de kelder. Aan het verste eind bevond zich een onder- aards kanaal dat in de duistere diep- ten van de berg verdween. 29) „Wat zullen wij nu weer heb ben?" dacht zij en stapte gehoorzaam naar de kamer harer tante, met al de honden achter zich „Wel, tante, u hebt me laten roe- pen?" De oude freule zat weer in de ven- sterbank en staarde uit het venster naar de kraaien, die over het slot- plein stapten. Zij keerde zich bij de vraag van haar nichtje niet om. Is het al vacantie? Voor de scho- lerï, meen ik?" vroeg zij terug. Alex was verbaasd. Volgende week krijgt Floris va cantie, overigens weet ik er weimg van, tante." Een ogenblik bleef het stil. Alex zag met gespannen aandacht naar het strakke gelaat der oude freule, dat zij nauwelijks even van ter zij de zien kon. „Alex! „Tante? „Blijf je bij je besluit van vanmor- gen?" „Natuurlijk, tante!" „Je moest het niet doen!" i „U kent de voorwaarde, tante." i Plotseling keerde de oude freule zich om en richtte zich op. „Ik ken mijn jongste neefje nau welijks.... is hij 'n aardige jon-, gen?" Alex hoorde duidelijk verlegenheid in de stem der tante. „Dat hangt van de smaak af. Flo ris is jong, wild en plaagziek en bru- taal als de mussen. Een jongen, tan te, een aardige, oprechte, goedharti- ge jongen, die er uitflapt wat in zijn hoofd opkomt. Ieder, die hem kent, houdt van hem.Maar ik vrees dat hij in uw ogen weinig genade zou vinden." Uitdagend blike het meisje m de scherpe grijze ogen der oude dame. „Ik wil hem leren kennen, Alex." +Zo?Alex was verbluft. „Ikik zal hem uitnodigen Alex, blijf jij dan ook? Of heb je aan je broer geen gezelschap ge noeg?" „Als het u aangenaam is, blijf ik tante. Is het een opoffering voor u, dan ga ik liever heen." „Je moet blijven, Alex, ik ben nu al aan je gewend." Alex gaf zich gewonnen. In haar hart juichte het: „Floris hier? Tante, je bent al half gene- zen!" „Zo? En welke is die eerste zaak?" ,,De jouwe! Je toekomst en daar- de freule zekérheid had, dat door het heil van de staat, van het nichtje blijven zou, herwon zij leger bovenal." Maar zij paste er wel op haar pretj niet te verraden. Nu haar ook weer de gewone vinnige zeker- heid. „Ik stel belang in je, Alex. En ik wil iets van je trachten te maken. En „Wil je wel eens zwijgen!" ,,Ja! Tôt zolang ik bij tante Féli citas ben; daar haal ik dan m'n scha de in. Overigens.... je moest wat het zal dien lichtzinnigen kleinenj welwillender wezen tegen iemand jongen ook tôt nut zijn, eens een va cantie door te brengen in een stille, ernstige omgeving." „Tanteen Alex kon nauwe lijks haar ernst bewaren, „ik waar- schuw u in uw eigen belang. Ik ben bang, dat Floris uw stilte zal versto- ren." „Of ik leer hem stil zitten en ern stig zijn." „0, tante!" Alex begon te lachen. „Ik zal hem uitnodigen," zei de oude freule beslist. En zij deed het. „Floris kom! Je tante Félicitas". Aldus luidde het eigenhandig schrijven, dat bij de familie Van Forren grote opgewondenheid ver- wekte. Tante zelf een brief aan Floris schrijven! Er gebeurden wonderen Of zou de wereld nu spoedig ver- gaan? „Mars! Ik ga daar mijn eerste zaak bepleiten," spotte het jonkertje te gen zijn broer den luitenant. die je hele lot, je wel en wee in z'n handen, of liever, op 't puntje van z'n tong heeft." „Jij! Brutale kwajongen!" ,,Nuik zwijgtôt bij tante Fee en dan.... wraak!" „Die zij je gegund!" „Floris; als jij 't waagt onbe „Stil, marna, wees niet bevreesd. Uw Floris heeft 'n edele, grote ziel, al heeft niemand uwer dit tôt nog toe begrepen! Ik wreek me, ja; maar hoe wreek ik me! Vurige kolen zal ik stapelen op het hoofd mijns wreden broeders en hem met de weldadige voorspraak mijner welsprekende tong belonen ,voor al wat hij aan mij misdeed!" En met zeer goed weerge geven geestdrift strekte hij beide armen uit en bazelde: ,,Ja, Floris wii groot zijn in zel'fbeheersing en ver- „De Woudklank" en de heer Over- zet van Zuidhorn als declamator. De verschillende zangnummers werden zeer goed vertolkt, ofschoon ons de opvatting van Psalm 116, speciaal wat het rythme betrof, niet kon bekoren. Vooral in „Halleluja" werd een machtig en mooi geluid ontwikkeld, terwijl men over 't ge heel zeer goed op den directeur, den heer Jac. Noordhuis, reageerde, mede doordat zeer weinig van de muziek werd gele zen. „De Woudklank" maakt een „inzin- king" door. Dit kwam wel zeer duide lijk uit in de Potpourri, waar de verschillende overgangen achterwe- ge bleven. Hinderlijk was het ram- melen van verschillende ventieldop- pen, hetwelk voorkomen had kunnen worden. De heer Overzet had vooral succès met ,,Als de infanterie paradeert en „Een kikvors op een plompeblad". gevingszin. ,,'t Geluk nant ernstig. helpe je!" zei de luite- (Wordt vervolgd.) PRESIDENT TRUMAN SPRAK BIJ DE KERSTBOOM. Dinsdagavond heeft président Tru- man bij de avondschemering, toen hij de eerste lichten aanstak van een 60 voet hoge Kerstboom op het Zui- delijk grasveld van het Witte Huis zoals gebruikelijk bij deze plechtig- heid, het woord gericht tôt de natie. De plechtigheid werd voor het eerst uitgevoerd in 1923, toen Coolid- ge président van Amerika was. (U.S.I.S.)

Het Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1