I "TV! waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 EN HEÎ NIEUWS- EN ADVERTENTIËBLAD VAN 1888 Rotterdam en het Duitse Âchterland FOTO's UIT AMERIKA. mâ INDONESIE. Gesprek met een Gerepatriëerde. Arrogante houding van sommige vrijgelaten geïnterneerden. IETS OVER CRITIEK. OP WACHT IN DE HOOFDPOST. V WOENSDAGI8 Jan. 1947 No. 2 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING Tweede Jaargang HET NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1-50 (bij vooruitbetaling). PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaHng). VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZAXERDAGS. Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Adminîstratie- en Redactieadres: Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g, 213 of 214). Wanneer wij de balans opmaken van 1946, dan zien we, dat de rijk- dom van ons land heeft plaats ge maakt voor armoede, en armoede SENATOR UIT DE SENAAX GEWEERD. Republikeinse senatoren wensten Bilbo, democratisch senator van de staat Mississippi, niet in de senaat van de Ver. Staten te hebben, ora- dat hij beschuldigd wordt van inti- midatie van de kiezers en het aan- nemen van steekpenningen. Senator Bilbo predikt openlijk het anti-se- mitisme, is gekant tegçn de negers, en zou de lyncn-practijken hebben hij Burgemeester Oud verwacht niet spoedig verbetering van de toestand in de haven. dende Engelse blad „The Times" wijdde een beschouwing aan deze kwestie, waarin het de betekenis van de hervatting van de handel van ons kan"dikwijis lastig zijn. Wie rijk is land met Duitsland erkent. kan kopen wat hij maar wil, maar Maar er moeten daden komen. Wat wîp arm is moet ziin aankopen be~ hebben wij eraan of wordt erkend, perken tôt het strikt noodzakelijke. dat ons land in grote mate afhanke- verdedigd Voor de oorlog was Zo eaat het ook met landen. Voor de lijk is van de Duitse économie? In een bewonderaar van Hitler en Mus- oorlog kon ons land in het buiten- het toekomstige vredesverdrag moet solim vanwege hun raissentheone. land kopen wat het nodig had. Nu er rekening mede gehouden worden. Vroeger was hij lid van de Ku-Klux moeten de aankopen beperkt blijven. En welke invloed zullen wij op dit Klan, de anti kleurlingen orgamsatie. vredesverdrag kunnen uitoefenen? Teneinde de bespreking over de Wij moeten ons daarover geen il- niet-toelating van Bilbo zoveel mo- lusies maken. De plaatsvervangers gelijk uit te stellen, besloten de de- der 4 ministers zullen een plan ma- mocraten uit zijn omgeving non-stop ricuiu uvu v-.. ken, zoals ze dat ook voor de sate- redevoeringen te houden. Waarop de waaraan in ons land gebrek heerst. lieten hebben gedaan, voorts moeten republikeinen prompt het besluit nar lntegendeel zij willen dat bij hen zij een rapport opstellen, waarin ver- men> dat de zitting zou voortduren, goederen geïmporteerd worden, die meld is of het wenselijk is dat ook tôt deze zaak afgehandeld zou zijn. zij heel goed kunnen gebruiken, en andere landen dan de groten, zoals Maar spoediger dan verwacht was willen daartegenover kwijt wat ze Polen, België, Nederland, Denemarken over hebben. En het zou al heel toe- en Tsjecho Slovakije, alsmede China, vallig zijn, indien het ene land pre- mogen medewerken aan de totstand- Wij moeten de kosten van de aan kopen dekken met export. En dat geeft ook weer moeilijkheden, want andere landen willen niet ontvangen wat Nederland over heeft en sturen is de overeenstemming gekomen. Bilbo zal zijn salaris als senator ont vangen, maar hij zal voorlopig niet in de senaat mogen komen. Hij zal zichzelf mogen verdedigen tegen de cies nodig heeft wat het andere over koming van het definitieve vredes- beeft en omgekeerd. verdrag nadat het stadium van voor- Daarom moet er van beide zijden bereiding is afgelopen. Op grond van hem ingebrachte beschuldigingen wel eens wat water bij de wijn ge- dit rapport zullen de ministers van daan worden, en moet men van buitenl. zaken van de vier grote mo- weerszijden wel eens genoegen ne- gendheden beslissen welk aandeel in men met regelingen, die men liever de totstandkoming van het vredes- anders gezien had. Men moet wat verdrag de kleine landen zullen heb- onofferen, dat men zelf gaarne had ben. gehouden en men moet wat accep-, Afgezien daarvan hebben de kleinen teren dat men niet als strikt nood- wei het recht hun wensen kenbaar zakelijk beschouwt. Deze weg leidt j-e maken aan de plaatsvervangers. maar hij zal niet mogen medestem- men over de toelating. De overeenstemming werd bereikt na 5 uren, nadat de democratische senator Barkley een beroep op zijn collega's had gedaan, wàarbij hij ver- klaarde, dat Bilbo lijdende was aan mondKanker. HH Verscholen tussen bergen, "ÏÏTTën kolenrijk gebied in de staat Pensylvan ia (Verenigde Staten) ligt Mauch- Chunk, aan de stroom Lehigh Liver. Het plaatsje heeft slechts 3000 inwoners. Op de foto ziet men het dorp, met op de voorgrond de rivier. naar handelsovereenkopvsten, en_ in 1946 zijn door ons land met vele lan den handelsovereenkomsten afgeslo- ten. I Men ziet dan ook een krachtig herstel van handel en scheepvaart. Het vooroorlogse peil is evenwel nog lang niet bereikt en de twee voor- naamste factoren daarvan zijn de toestand in Indonésie, welke de han del met dat land heeft lamgelegd, en de chaos, welke nog steeds in Duits land heerst. Dç laatste factor is van grote betekenis voor Rotterdam. In verband daarmede wees burgemees ter P. J. Oud er in ziin nieuwjaars- rede tôt de raad op, cat men realis- tisch ziende, ten aanzien van de toe- komst van de haven moet aanvaai- den, dat de oorlogsgebeurtenissen ons natuurlijk achterland, aan gene zij de van onze Oostgrens in een de - plorabele toestand hebben gebracht, waarin, naar het zich laat aanzien, vooralsnog geen verbetering is te verwachten. Hij betreurde het voor Rotterdam, dat de goederenstroom van en naar de Angelsaksische be- zettingszône, welke natuurlijkerwijze zijn haven zou moeten passeren, kunstmatig wordt afgeleid naar Duit se havens. Zijn de geallieerden zich wel be- wust van het belang dat wij hebben bij herstel van de handel met Duits land? Zo neen, dan weten zij het nu, want onlangs heeft minister van uren Kleffens dit punt aangeroerd m een. te New-York gehouden redevoering. De reactie op zijn woorden was ir Amerika niet oneunstig. Ook 't lei- Tgenover ons zit een gerepatriëer de dame. Kort voor de oorlog is ze naar Indië gegaan. Ze heeft de Ja- panse overval meegemaakt, daarna werd ze gearresteerd, en vanaf die tijd heeft ze geleefd in concentratie- kampen, ook na Japans capitulatie, tôt zij ziek is geworden van de ellen- de, toen mocht zij terug naar het Va- derland. Per R.A.F.-vliegtuig is zij vanuit het binnenland van Java naar de kust, naar Tandjong Priok, gebracht, en vandaar bracht een Ro- de-Kruis schip haar naar Nederland. Zij praat er niet graag over, dan komt aile ellende haar weer in de herinnering, en ze wil vergeten, zo gauw mogelijk. Maar enige vragen wilde ze wel beantwoorden. Wat was de mening in Indië, toen de Duitsers ons land binnen- drongen? Toen was bijna iedereen er zeker van, dat ook Indië niet ge- OOK DE D.A.M. HEEFT THANS EEN TRAILERBUS In gebruik op de lijn GronDelfzijl. Na de G.A.D.O. heeft thans ook de DAM een trailerbus in gebruik ge- nomen, welke met de meest moderne snufjes is uitgerust. In de eerste plaats is er verwarming in aange- bracht. De verbinding tussen conduc teur en chauffeur is telefonisch. Ver- der is er radio in de wagen, en een automatische rem, welke werkt, zo- dra de deur wordt geopend, deze rem wekt niet alleen op de truck, maar tevens op de achteras van de trader. I 's Avonds wordt bij het openen behandeling. van het portier de treeplank verlicht. De DAM is de eerste particulière bevestig- Japanners vragen, en die den dat het waar was. Werd toen de beter? Neen, het enige waaraan we het! maatschappij in Nederland, die trai- merken konden was, dat onze rant-j ierbussen in gebruik neemt. Door het soenen iets groter werden, en dat we DAM-bedrijf zelf is het onderstel ge- bij tijd en wijle even buiten het kamp COnstrueerd, terwijl de Fa. Smit te mochten komen. Appingedam de carosserie bouwde. Was men in het kamp op de De hus biedt plaats aan 70 80 hoogte met de gebeurtenissen of werd passagiers waarvan 56 kunnen zitten men dom gehouden? Wij wisten ailes, want er was! radio, maar waar die verborgen was: SCHIPPERSVROUW VERDRONKEN wisten slechts enkele personen. Wel j jn ^e voorhaven van het Juliana- weet ik dat in een nabij mannenkamp kanaal te Maasbracht is een 22-jarige de radio verborgen was in de tand- j schippersvrouw te water geraakt en artsstoel. Geregeld kwamen de JaP-yerdronken. Vermoedelijk is de vrouw pen daar om hun kiezen te laten re-j uitgegleden op het dek. pareren. Dan za.en ze bovenop hetpiotseling zag de schipper een paar ladiotoestel, zonder dat zij daarvan klompen drijven. Onmiddellijk begon iets bemerkten. Toch wisten ze, datmen (.e dreggen, waarna men er vrij er een radiotoestel m het kamp ver-, spoecjig in slaagde het stoffelijk over- boigen was, en ze hebben zelfs een-: sch0t op te halen. De levensgeesten maal het gehele stuk grond laten om-' - - spitten, omdat ze dachten, dat het bondgenoot zou zijn, en zou trachten Indië te overmeesteren. Maar actief zijn we geweest, want reeds enkele nadat de eerste Duitse afde- lingen de grens hadden overschre- den waren aile Duitsers reeds opge- pikt en was aile verraad de kop in- gedrukt. Om acht uur 's morgens j (Nederl. tijd) van de tiende Mei wa- COMMISSIE-GENERAAL NAAR ren we daarmee reeds klaar. EIRE VERTROKKEN. We twijfelden niet aan een gealli- Uitbreiding met twee leden verwacht eerde overwinning maar we wisten, Zondag zijn de drie leden van de dat een zware tijd zou komen, oo Commissie-Generaal per vliegtuig voor ons. Op 8 December 1940 ve Indonesië vertrokken. Hun klaarde Nederland aan Japan de oor- spaard zou blijven voor het geweld daarin verborgen was. van de oorlog, want ieder was over-Indien er een mogelijkheid was, tuiëd, dat Japan spoedig Duitslands Zou U dan weer naar Indonesië gaan? i j 4. i ja Er wor(jt in Indië hard gewerkt maar het leven is er veel rustiger dan hier. Ten slotte kwam de gerepatriëerde dame nog even terug op de bevrij- ding. Niemand in Indië is tevreden over de Engelsen, zei ze. Als die an- ders gehandeld hadden zouden de woelingen zijn voorkomen. Het wgs helemaal niet nodig dat zij grotere troepeneenheden aan land zetten, maar zij hadden de Nederlandse vrij- willigers moeten toelaten, en zij had- log. Steeds dichterbij zagen wij de gele troepen komen. De Philippijnen vielen, Frans Indo-China, Brits- Indië, Singapore, een onneembaar geachte Britse basis werd veroverd. Toen wisten we dat het mis was met ons Indië. 8 Maart 1941 capituleerden de Nederlandse troepen te Bandoeng Toen Japan capituleerde, was dat toen onmiddellijk in het kamp bekend? Ja, het werd gefluisterd, maar het was eerder ook al enige malen ge fluisterd, daarom geloofden wij het niet. Tenslotte ging de kampleiding, bestaande uit medegevangenen bij de waren toen echter reeds geweken. BROODRANTSOENERING IN EIRE Ingaande 18 Januari zal in Eire het brood gerantsoeneerd worden. Het rantsoen zal ongeveer 6 pond per persoon, per week, bedragen Naar aanleiding van ons artikel .over de arrogante houding, die ver- schillende vrijgelaten geïnterneerden aannemen, ontvingen wij een brief- kaart (een brief kon blijkbaar niet overschieten) van iemand uit Zuid- broek, die luidt als volgt: „Met stomme verbazing las ik vandaag in uw blad het artikel- tje van die N.S.B.-meneer in de trein met zijn mooie kleren aan. Komt er dan nooit een eind aan het fabeltje, als zouden N.S.B.- ers tijdens de oorlog extra le- vensmiddelen en textiel hebben gekregen. Die meneer zal wel geen N.S.B.-er geweest zijn want deze lieden hebben ze in de bevrijdingsdagen van hun laat ste kleding beroofd. Geef toch a.u.b. betere voorlichting". Dat staat er op het kaartje, dat verder geen ondertekening of naam van afzender draagt. Het is natuurlijk gebruikelijk, dat annonyme brieven zonder meer in de prullemand worden gedeponeerd maar we hebben in dit geval een uitzondering gemaakt, en wel om dat op dit brief je twee spreekwoor- den van toepassing zijn. In de eer ste plaats een Frans spreekwoord. dat in het Nederlands vertaald luidt: „Wie zich verontschuldigt, beschul- digt zich", en het Hollandse spreek woord: ,,Wie de schoen past trekke hem aan". De Zuidbroekster briefschrijver, die „Critiek is een mens", zegt de Fransman. Ja, en dan een verschrik- kelijk akelig mens. Men kan den criticus voorstellen als een klein kereltje, met een altijd zuur gezicht, een brilletje op de punt van zijn den de mensen uit de kampen hun ne"s> die de kunstuitvoeringen be naar secretaris, twee adviseurs en de secretaresse zijn mede vertrokken. Tegenover de A.N.P.-verslaggever verklaarde prof. Schermerhorn„Als er geen complicaties komen, dan zul len wij de overeenkomst tekenen. Wij zijn gemachtigd dit te doen zon der eerst overleg te plegen met de regering. Mochten deze zich wel voordoen dan ligt het houden van ruggespraak voor de hand". In de afgelopen dagen heeft de regering besprekingen gevoerd tôt uitbreiding van de Commissie-Gene raal. Het schijnt in het voornemen te liggen het aantal leden te brengen van 3 op 5. De Lt. Gouverneur-Gene- raal zal in de Commissie zitting blij ven nemen. BRAND OP BRITS KOOPVAARDIJSCHIP. Op de grootste Britse koopvaar- dijer van na de oorlog, de 15.000 ton tnetende ,,Corinthic" is Zaterdag brand uitgebroken. Zaterdagavond was men, in het licht van schijnwer- pers nog steeds aan het blussen. In andere "kanT de verstikkende rook trachtten ha-( Drommels, dat is waar, patrouil- venarbeiders en brandweerlieden de vuurhaard te bereiken. Ook in de an dere ruimen, brand woedde heeft men water latenj „Kwart over twee", is het ant- lopen, teneinde te voorkomen, dat woorcj pan js aji€ kans verkeken: ik vrijheid moeten teruggeven, opdat die hun posten zouden hebben kun nen hernemen. Dat hadden de Indo- nesiërs verwacht. Ongeveer 70 van hen zou heel graag de Neder- landers hebben teruggezien. Maar! inplaats dat we bevrijd werden, wer-| den we van het ene kamp naar het die meer dan 50 °/o inlands bloed in andere gebracht en alleen degenen j de aderen hadden mochten het kamp verlaten. Intussen had een kleine groep intellectuelen gelegenheid een j leger van 60 70.000 man volledig uit te rusten. En daaruit is een toe- stand voortgevloeid, die geen der beide partijen goed heeft gedaan. zoekt, enkel en alleen om de men sen nou lekker eens te vertellen, wat de spelers allemaal niet goed hebben gedaan. Maar dat is een verkeerde voor- stelling, want de criticus is er om de spelers te wijzen op hun fouten, op dat zij het een volgende maal beter zullen doen. Doch de verdienste van den criti cus wordt niet altijd ingezien, vooral niet door het amateur toneel. Vroeger zijn wij wel eens zo ver- metel geweest een opvoering door! berge rezen. „Mijnheer, U hebt iets tegen onsschreef eenmaal 'n speler. Ook is men naar den cor respondent van een dagblad gelopen, en heeft die gevraagd een stuk te schrijven, dat de verslaggever van het plaatselijke blad er geen steek vanaf wist, dat ailes prachtig ge weest was.De correspondent, die zelf niet eens op de voorstelling aan- wezig was geweest, heeft dit na tuurlijk geweigerd. Dat ailes zijn geen prettige erva- ringen. Men zou de .positie van den criticus in zulke gevallen kunnen vergelijken met die van een ver- pleegster, die een patient komt hel- pen, opdat deze spoedig weer gezond zal zijn, en die toegevoegd krijgt: ,,Ga heen, je maakt me dood!" Deze ervaring heeft ons doen be- eluiten uitvoeringen van amateur- (Indische correspondentie.) „RrrtRrrtRrrt Ik schrik wakker. Wat is dat? Ik wurm een hand onder mijn klamboe vandaan en grijp de telefoon: „Ra- diopost". „Japie, opstaan", zegt de stem aan le: „Hoe laat is het?" vraag ik ho- j"i pende nog vijf minuutjes te kunnen dan die waarin de, ^Qnken^ het schip zou kapseizen. De „Corinthic" werd in Mei 1946 te water gelaten, en werd thans uit gerust, opdat het in Maart a.s. zijn eerste vaart zou kunnen maken. DUITSE ARTS PLEEGT ZELFMOORD. Dr. Karl Westphal, tijdens het Hitlerregiem adviseur van den mi nister van Justitie bij de afd. voor gerechtelijke wetgeving, die Zater dag officieel werd aangeklaagd, en begin Februari had moeten voorko men, heeft zich Zondagmorgen in zijn cel in de gevangenis te Neurenberg opgehangen. Van een reep van zijn das heeft hij een strop gemaakt. Toen de bewaker hem vond bungelde hij dood aan de ijzeren stang van het venster. KOUDE IN BEIEREN. Zaterdag is de temperatuur in Beieren gedaald tôt 27 graden Celsius onder nul. moet eruit. Gauw schiet ik een broek en windjack aan, want de muskieten steken behoorlijk, dan even naar de keuken om een kop warme thee en een plak brood te halen. Dan treden de patrouillegangers aan. „Verbinding", klinkt het. „Pre- sent", antwoordt de man met „het. kassie mit roare geluud'n" op zijn rug. Daar gaan ze dan. Ik heb de „hoofdpost" te bedienen, d.w.z. het toestel, dat op /de basis blijft. Daar zit ik bij een walmende petroleum- lamp, de tijd dodend met het ver- wensen van de muskieten en het be nijden van mijn maat, evenals ik een Sappemeerster, die nog lekker ligt te maffen. Hetty één, bericht van Hetty twee, eerste uitgaansstelling bereikt. Over" Het antwoord komt prompt. Een van de koks, die nog wakker is, komt een praatje maken. Maar dat is teveel voor de man, die ach- ter mijn rug op het „tampatje" al eens onrustig gewoeld heeft. „Bist gek word'n", klinkt het knorrig, „goa toch weer op bedde, 't is nog midd'n in de nacht, 'k wil slaop'n, schop dei vent der uut, 't is hier gain kroeg". Daar we al weken lang samen in dit huisje zitten, kennen we elkaar door en door. Ik weet dus dat hij het zo kwaad niet meent, en tracht hem nog een beetje op stying te jagen: ,,As du toch wakker bist, gao din hier zitt'n, din gao ik weer slaop'n". ,,Stik du maor, ik slaop ja nog", zijn de laatste woorden van onder de klamboe. De kok verdwijnt; hij gaat ook nog even pitten. Ik geeuw eên paar keer, steek een sigaret op, ontvang berichten ën geef ze door. Intussen daagt het en komt er leven in het kamp. „Morrrgennn Toewan", dat is de djongos, een van die kereltjes, die hier in Indië even gek op ons zijn, als onze jeugd destijds op de Cana- dezen. Ik beduid hem stil te zijn. „Toewan Aaldrik tidoer" (slaapt) zeg ik. Hij knikt begrijpend. ,,Ambil een toneelvereniging te beoordelen. toneelgezelschappen slechts met en- De gevolgen waren, dat wij brieven kele regels in de krant te vermelden ontvingen, waarvan ons de haren te j zonder beschouwing over de kwali- teit van het gebodene. „Waarom gaat U nu reeds weer Ploteèling klinkt door de koptele-! makanr -ag^hJ>;,Jd?h£,l maor foon: „Halo, Hetty Twee, Halo, Hetty tweeeèrste uitgaans stelling bereikt, geef door aan Het ty één." Ik kijk op de klok: 3 uur; dat hebben ze gauw gedaan van- nacht. Dan noteer ik het en geef het bericht door. „Halo Hetty éen, halo Gro- nings verstaat hij al zo'n beetje rnaar spreken kan hij het niet, leert hij ook nooit, en ons Javaans laat ook wel wat te wensen over. Maar we be- grijpen elkaar, en dat is hoofdzaak. Even later komt hij met twee porties eten terug. ,,Toet jik.... wassennn", vraagt hij dan. Ja toe maar. Dan gaat hij, met enige kle- dingstukken en een brok zeep. M'n vriend ontwaakt. ,,Hes 't al eet 'n haolt?" is zijn eerste vraag. ,,Jao, kom der maor uut, din gao ik nog even tidoeren" (slapen). Hij komt eruit (hoe is het moge lijk!) en scheldt niet eens. Ik ga gauw liggen en droom van huis, radiotoestellen en brieven. Dan is er piotseling veel lawaai. Weer rinkelt de telefoon, weer grijp ik naar de hoorn. „Radiopost". ,,Ja, Ja- pie, hoe zit dat met die lijn D -W„Och, dat komt in orde, ik zal hem laten nazien". Dan wrijf ik mijn ogen uit en kijk ons zit-slaapkamertje in. Mijn vriend zit aan tafel. een groot stuk papier in zijn hanren. ,,Hé, wat dust doe". „Post had niks veur die, Lode Vroom is ook 65 jaar trouwd HSC het liek speuld teeg'n Veendam". „Hou waist dat", vraag ik nog suf- fig. „Bokkeblaadje" staait het in. Nu ben ik pas goed wakker. „Kraande kreeg'n? Geef mie ook 'n stuk". Daar komt het al aangezeild. Een stuk je Holland en meer zelfs, een stuk je Sappemeer. Weg is mijn slaap, vergeten de halve nacht waken. Le- zen hoe het „thuis" gaat. Bekende namen zien, en meeleven met de ge beurtenissen in je geboorteplaats. Want Sappemeersters blijven we, al zijn we nog zo ver van huis! Benowo, 20 December 1946. de verering van het nationaal-soci- alisme blijkbaar nog niet geheel ontwend is, want hij spreekt over een „N.S.B.-meneer", kan gerust zijn. De man in de trein is hij niet geweest. Maar laten we eerlijk constateren, dat de N.S.B.-ers als ex-landverra- ders er toch wel heel genadig afko- men. Zij hernemen hun oude plaats of krijgen wachtgeld, en krijgen meestal ook nog het grootste deel van hun bezittingen terug. Laat de briefschrijver bedenken, dat het ook wel anders had kunnen zijn. Men had ze ailes kunnen afne- men en hun opnieuw kunnen laten beginnen het leven op te bouwen, b.v. als mijnwerker. Langzamerhand zien wij nu de N. S.B.-ers in de maatschappij terugke- ren, en als ze weer vrij zijn, moeten ze weer aan de slag om te kunnen le ven. Het is niet prettig dat we ze daarbij dikwijls hun oude plaatsen weer zien innemen maar het is zo. Zeker is, dat velen nog niet verge ten zijn, wat de ex-geïnterneerden in de bezettingstijd hebben gedaan, en dat er slechts weinig nodig is om dit wantrouwen te doen over- gaàn in vlammende haat. Indien er vrijgelaten N.S.B.-ers zijn, die door hun arrogante houding aanstoot ge- ven, zullen allen daarvan de dupe worden. Laten dergelijke individuen eens bedenken wat zij op hun gewe- ten hebben, en hoe bertekkelijk licht zij gestraft zijn, wellicht zullen zij dan een ietwat minder aanstotelijke houding aannemen. NIEUWE DIAMANTLAGEN ONTDEKT IN DE BELGISCHE CONGO. Naar een dagblad in de Congo me- dedeelt zijn in het mijngebied van Bakwanga nieuwe diamantlagen ont- dekt. De oppervlakte bedraagt onge veer 16 ha. De ontdekking is vooma- melijk te danken aan Prof essor Magnez van de Brusselse universi- teit. HELGOLAND VERDWIJNT. Op 31 Maart zal het fort waar- schijnlijk de lucht in vliegen. Een Brits marine-officier heeft aan Asso ciated Press medegedeeld dat het voormalige sterke Duitse fort Helgo- land zal worden opgeblazen. Als ver- moedelijke datum is vastgesteld 31 Maart. Men zal de 20 Km. lange tunnels opvullen met dieptebommen, en ver wacht dat het dan met een enkele explosie de lucht in zal vliegen. BROODMEEL ZEVEN IS VERBODEN. Door den voorzitter van het Be- drijfsschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten is het „besluit sa- menstelling brood" afgekondigd. Hierin wordt het aan bakkers ver- boden meel en bloem anders tôt brood te verwerken, dan in de sa- menstelling waarin zij het ontvingen. Aldus kan het zeven worden bestre- den. Aangezien het zeven van meel de weg", vroeg mij onlangs iemand van een toneelelub. Juist toen ik wilde antwoorden kwam een spreker naar voren. Toen er weer gelegenheid was te antwoorden, was degene, die de vraag gesteld had verdwenen. Laat ik hem daarom in de krant be antwoorden. Omdat, nu wij geen critiek opnemen het geen zin heeft, de gehele avond te blijven zitten^ maa^gëlen, welke in verband met Het is voor de veremging dan voor- graanpositie zijn genomen, verzwakt, moest dit besluit wor- deliger, indiAi zij de plaats aan een betalenden bezoeker afstaat. Toch zijn verschillende vereni- gingen nog niet tevreden. Zij wen sen een uitvoeriger beschouwing. Daartoe zijn wij gaarne bereid, maar men moet wel bedenken, dat wij het geheel moeten beoordelen, dat wij zowel het goede als het slechte naar voren moeten brengen. Wij zijn bereid van aile kunstuit voeringen in deze streek een be schouwing op te nemen, mits we tenminste een week voor de uitvoe- ring schriftelijk v/orden uitgenodigd een verslaggever te zenden. In het vervolg zullen wij dus blijven voortgaan ieder e kunstuit- voering (dus niet alleen toneel, maar ook muziek enz.) slechts in ons blad te vermelden, zonder beoordeling, tenzij wij schriftelijk worden uitge nodigd een verslaggever te zenden. In dat geval zullen de medewerkers echter bereid moeten zijn de critiek te dragen, ook wanneer deze minder gunstig uitvalt. Men denke erom, critiek is de beste leerschool. Neem de opmerkingen van den criticus ter harte, dan zal het de volgende maal beter gaan. den genomen. Het mengen van meel en bloem voor bruinbrood of het vermengen van verschillende soorten bloem blijft geoorloofd. VIJF EN DERTIG ONGELUKKEN MET DODELIJKE AFLOOP GEBEURDE IN 1946 IN DE LIMBURGSE MIJNEN. Volgens een door het Staatstoe- zicht op de mijnen versterkte opgave, zijn in het Limburgse mijnbedrijf ge- durende het jaar 1946 vijf en dertig ongelukken met dodelijke afloop ge- beurd. Van deze 35 ongelukken ge- beurden 28 in de ondergrondse wer- ken w.o. op 6 Juli de ramp in de Staàtsmijn Wilhelmina, waarbij 8 doden te betreuren waren en op 2 October de instorting in de mijn Laura met 5 doden. Bovengronds geschiedden zeven dodelijke ongelukken, waarbij in twee gevallen arbeiders betrokken waren, die niet in dienst waren van de mijnen, doch werkten bij aanne-

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1