t Edele H Verwachtingen van de Kunstmestvoorziening. Raadsvergadering Hoogezand. ARTEN De vergoeding aan Brugwachter Ten Hoeven besproken .r„ l.id» in i&S^Ï'SrWn terecht EEN RECHERCHEUR VOOR HET GERECHT. I HOE JAPANNERS HUN KRIJGS- GEVANGENEN BEHANDELDEN. mÊSc Over het verzoek van den heer Damhoff te Sappemeer, om de helft van zijn dubbel huis aan de van Roijenstraat te verkopen, is afwij- zend beschikt. Tôt onderwijzeres aan de O. L. school te Hoogezand wordt benoemd mej. H. Baas te Lutten. Door mej. R. Huitzing, onderwijze res aan de o-l. school te Kielwinde- weer en den heer Joh. Boelkens, on- derwijzer aan de o.l. school te Fox- hol is ontslag gevraagd, resp. wegens benoemingen als onderwijzeres te Oosterhoogebrug en hoofd der school te Opende. Deze ontslagen zullenper nader te bepalen data worden ver- leend. Er wordt besloten tôt de aankoop van een vrachtauto voor het vervoer van materiaal bij onderhoudswerken. De ze wagen is verkrijgbaar te Deelen tegen een prijs van f 4015.25. Overeenkomstig zijn verzoek wordt aan den heer P- Heringa, tijdelijk Leraar aan de Gem. Avondschool eervol ontslag per een nader te be palen datum verleend, in verband met zijn studie. De volgende begrotingen werden Vaiïternea1âsbedrijf 1947, welke sluit met f 137.139.24 waarin begrepen een bedrag van f 30.875 dat door het in- ternaat aan de Gemeente wordt be taald wegens onderwijskosten inter ne leerlingen. Openbaar slachthuis voor Hooge zand en Sappemeer, waarvan het eindbedrag luidt f 30.000 en het ver- lies f 9410.59; Sociale zaken 1947 waarin voor- komt een subsidie van f 80.000 ten behoeve van het Burgerlijk Armbe- stuur. De bedragen per leerling zijn ais volgt vastgesteld: gewoon lager on- derwijs f 14.44, uitgebreid lager on- derwijs f 20.06, Vakonderwijs in li- chamelijke opvoeding f 3.33 en ULO onderwijs f 9.97. Het voorstel van B. en W. tôt be planting van Stationsweg, G Imbos- straat tôt spoorbaan en Sportterrein- straat, waarvan de kosten door de gemeente-architect onderscheidelijk worden geraamd op f 738.75, f 2104. en f 765.53, wordt aangenomen. De heren Eenjes, Kuipers en Top- per wensten ook op andere plaatsen aanplantingen. De heer Bodewes wees op de vernielingen in de aan- plant door de jeugd. Wat dit Jaatste betreft roept de burgemeester hulp der gemeentenaren in, omver- woestingen te voorkomen. Met ingang van 1 dezer is eervol ontslag verleend aan Dr. J. Schuurman als tijdelijk leraar aan de G.H.B.S. In zijn plaats is benoemd Drs. W. L. Vetter te Den Dolder. Het belastinggebouw werd opnieuw aan het Rijk verhuurd f 1800 per jaar, na afloop van deze termijn met een maand te verlengen. Aan het gemeentepersoneel zal vanaf 1 Oct. 1946 een voorschot worden verleend van 10 °/o van bruto jaarwedde, in afwachting van de verbetering van hun salarissen. Ten slotte volgde de behandeling van de Gemeente-begroting 1947. Bij de algemene beschouwing drong de heer MELLENS (CPN) aan op de bouw van meer huizen en de înstel- ling van een Gemeentelijke Reini- gingsdienst. Bij de begrotingsdebatten sprak o.m. de heer MULDER over de straatverlichting, terwijl de toestand van verschillende straten en wegen door verschillende leden werd be sproken. De heer MELLENS bracht ter sprake de vergoeding van brugwach ter Ten Hoeven te Kielwindeweer. Er was hem een beloning van f 10. per week toegezegd, maar hierloe is nog geen toestemming verkregen. De heer Mellens vroeg voor hem een even hoog loon als voor dengene die de basculebrug bedient. De heer BOELSEN wond zich over deze kwestie dermate op, dat de Voorzitter hem tôt orde moest roe- pen. Verschillende leden en ook de bei- de wethouders, verklaarden zich voor loonsverhoging, maar het leek hun gewenst eerst een beslissing al te wachten inzake de beloning ad f 10.Hierop nam de heer Mellens zijn voorstel, dat hij in stemming EEN ALS GODHEID VEREERDE ROVER OPGEHANGEN. VALSE AANGIFTE. I JEUGDIGE AANRANDER Een dertigjarige Rotterdammer AAN GEHOUDEN. kwam op 26 December aangifte doen De Haagse politie heeft een 17- j van een inbraak, waarbij dames-, jarige jongen aangehouden, die in had willen brengen, terug, mits de heren- en kinderkleding, alsmede een een bepaalde buurt van Den Haag burgemeester op een beslissing aan-! partij vloerbedekking, tezamen voor diverse vrouwen en meisjes heeft dringt. een waarde van f 4000 was gestolen.^ aangerand. Bij een worsteling heeft De heer BROUWER stelde enige Bij onderzoek bleek de politie echter, een van de vrouwen hem in de vin- vragen over de distributiedienst. dat de man een gedeelte van de par-( ger gebeten. Hij heeft_een volledige De heer MELLENS achtte een tij in zijn eigen woning verborgen bekentenis afgelegd. Thans worden commissie voor distributie van rij- had, terwijl de rest slechts in de ver-^e slachtoffers opgeroepen om tegen beelding van de „bestolene" bestondJ dit jongemens te getuigen. De zaak was, dat hij van de verze- kering uitkering wenste te ontvan- wielbanden gewenst. Naar aanleiding van de hoge schatting van de opbrengst van de vermakelijkheidsbelasting merkte de( gen. Maar inplaats van uitkering zal heer BODEWES op, dat een enorme hij nu een boete of gevangenisstraf som voor vermakelijkheden wordt krijgen. Hij is door de politie gear- uitgegeven, terwijl het gehalte van resteerd. deze vermakelijkheden dikwijls nietj op hoog peil staat. DE TOESTAND IN INDO-CHINA. De VOORZITTER deelde mede, dat! In een onderhoud met een verte- in samenwerking met den Burgemees- genwoordiger van het persbureau A. ter van Sappemeer was besloten dat F. P. heeft de Franse minister van binnenkort in Hoogezand zowel als koloniën Moutet over de verraderlij- in Sappemeer slechts eenmaal per 14 ke aanval op de Fransen in Vietnam dagen gedanst zou worden en wel verklaard, dat eerst een militaire Joe- een week te Hoogezand en de vol gende te Sappemeer. De begroting, waarop de uitgaven gewone dienst zijn aangegeven met f 1.218.402.92 en de inkomsten met f 1.014.402.92, werd zonder stemming aangenomen. 1 slissing moet komen, voor de onder- handelingen kunnen worden voort- gGZ6t Voorts verklaarde hij: „Het spijt mij, maar men kan geen daden, zoals door Vietnam zijn gepleegd, onge- straft plegen". Aan hetgeen de directeur van het worden uitgestrooid, met den - kunstmestdistributiebureau, de heer dl8 1S- Het is daarom in het be g J. Boudewijn, over de voorziening voor de oogst 1947 ver- STOMMELING GING BIJ DE WAFFEN S.S. Bij de S.S. namen alleen stomme- lingen dienst. Maar de 39-jarige Jo- hannes Schouten, die dezer dagen voor het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof voorkwam, was wel extra stom. In de rechtszaal maakte Schouten een achterlijke indruk. Hij is in 1943 aan het Oostfront en in 1944 te Arn- hem geweest, maar hij beweert nooit te hebben gevochten. Zijn verdedi- ger Mr. Haase vertelde dat Schou ten niet kon lezen of schrijven. Hij had slechts drie klassen van de lagere school doorlopen. Mr. Haase was er niet in geslaagd een samen hangend gesprek met hem te voeren Als hem wat gevraagd wordt lacht hij en knikt maar wat. De eis van de advocaat fiscaal was de doodstraf. ACHTTIEN JAAR IN BOSSEN GELEEFD. NA EEN MAAND IN DE GEVANGENIS TE HEBBEN DOORGEBRACHT MAG HIJ NAAR ZIJN GELIEFDE. Een 28-jarige Nederlandse zeeman. aldus meldt U.P., was verliefd ge-' worden op een Liverpoolse schone. Hij wilde dat spreekt vanzelf bij haar zijn, maar bezat geen pa- pieren. Daarom is hij zonder geldige papieren naar Engeland getogen, maar dat bracht hem in aanraking met den rechter. Deze vernam tijdens de zitting de juiste toedracht van de zaak. Hij hoorde van de liefde en van het feit, dat de schone in kwestie bezig was te scheiden van haar Engelsen man, om met den Nederlander te kunnen trouwen. Toen wilde deze rechter het geluk van den Nederlander niet ver- knoeien en weigerde hem het land uit te zetten. Hij zal voor een maand- je in de gevangenis worden opgebor- gen, en wellicht zal daarna zijn ge- liefde vrij zijn om te kunnen trou wen. VERRADER BERECIIT. De 33-jarige voormalige wacht- BINNENKORT EXTRA TABAKSBON? Volgens het „Nieuwsblad van het Noorden" zal als eerste van een toenemende serie, welke zal leiden naar de beloofde rantsoen- verhoging, eind Januari of begin Februari 'n extra tabaksbon wor den aangewezen. kunstmest-' van de verbruikers, de toegewezen hoeveelheden onmiddellijk af te ha- telde, ontlenen wij het volgende: STIKSTOF. In ons land is een belangrijke stikstof-industrie gevestigd, die voor de oorlog 125.000 ton per jaar produ- ceerde. Het verbruik in 1939/1940 was 102.000 ton, waarvan 1/3 gedeelte was geïmporteerd, zodat er een aan- zienlijke hoeveelheid bleef om te ex- porteren. Door de oorlog is deze industrie zwaar gehavend, en slechts met grote inspanning zou het mogelijk zijn de helft van de vooroorlogse productie te bereiken. Maar tengevolge van de geringe hoeveelheid kolen, die be- schikbaar wordt gesteld kan dit kwantum lang niet worden bereikt. Om volledig in de behoefte van land- en tuinbouw te kunnen voor- zien zou 125 130.000 ton zuivere stikstof nodig zijn. Voor de oogst 1947 is echter slechts 95.000 ton toegewe-| Fransen zen. De helft hiervan is reeds be- is 24000 schikbaar, de rest zal in de eerste helft van het jaar beschikbaar ko men, waarvan het laatste gedeelte in de maanden Mei en Juni. Zodra meer kolen beschikbaar ko men, en door de oorlog getroffen be- drijven worden hersteld zal de stik- stofvoorziening verbeteren. Men ver- wacht, dat over 2 of 3 jaar, niet al leen geheel in eigen behoefte kan worden voorzien, maar dat boven- dien een hoeveelheid beschikbaar zal zijn voor de uitvoer. FOSFAATMESTSTOFFEN. Voor de oorlog bezat Nederland de een superfosfaatindustrie, die genoeg produceerde voor eigen land, en nog zeer grote hoeveelheden voor de ex port, en deze industrie heeft door de oorlog weinig geleden. Wel is men voor de productie geheel aangewezen op de import van grondstoffen, t.w. ruwe fosfaat en pyriet, maar deze zijn in voldoende mate aangekomen zodat land- en tuinbouw, die gedu- rende de bezettingsjaren helemaal gpen fosfaatmeststoffen ontvingen deze thans weer in voldoende mate krijgen toegewezen. De trage afname in het najaar veroorzaakte dat zo grote voorraden ontstonden, dat men tôt export overging. De boeren en tuinders moeten zich ervan bewust zijn, dat bij export van grote voorraden de mogelijkheid, dat in het voorjaar een onvoldoende hoeveelheid aanwezig is om op het gewenste moment te len. Waarschijnlijk zullen de distribu- tiemaatregelen ten aanzien van fos faatmeststoffen per 1 Maart 1947 worden beëindigd. Voor de beëindi- ging zal iedere verbruiker in de ge- legenheid worden gesteld, de hoe veelheid, waarop hij krachtens zijn ingeleverde meester bij de Staatspolitie, Klaas Jacob Leseman uit Den Haag, liet zich op zijn eigen verzoek door de S.D. insluiten in het huis van bewa- ring te Assen. Daar deed hij zich dan voor als illegaal werker, en wist zo het vertrouwen te winnen van zijn medegevangenen. In sommige geval- Achttien jaar geleden verliet een Len hebben deze hem namen van Acnttien jaar s huis te werkelijke illégale werkers genoemd, met het gevolg, dat deze onmiddel- bonnen recht heeft, te aerworp volkomen normaal betrekken Er kan niet worden gega-| Jt J lichamelijke ge- randeerd, dat, bij met inlevenng der heeft geleden. 20-jarige jongeman zijn t pkehv in Zuid-Zweden om een eSS keer kwaîrf hij thuis om voed- voor het Bijeonder Gerecht.hof M sel te halen. Al die tijd heeft hij m; Assen. ?hanTenaarUîn wonteï teruggebracht dat hij in verband met de politiek en aan een medisch onderzoek on- der regering ten opzichte van de derworpen De medici verklaarden1^"—* hoe" V 11 n n 1 De Advocaat-Fiscaal verklaarde, bonnen, op het moment, dat moet worden uitgestrooid, voldoende voor raad aanwezig is. KALIMESTSTOFFEN. Met de kalimeststoffen is het veel minder gunstig gesteld, omdat wij hier geheel op de import zijn aange wezen. Er is een aankoopvergunning verkregen voor 140.000 ton, waarvan 81500 ton in Duitsland en 58.500 ton in Frankrijk. Reeds werd met de een contract afgesloten, en ton geleverd, terwijl in de eerste helft van dit jaar nog 34.500 geleverd zal worden, maar een deel hiervan zal te laat komen voor de oogst 1947, te meer daar de Fransen hoofdzakelijk kalizout 20 en 40 °/o leveren, dat in verband met het chloorgehalte vroegtijdig moet wor- INBRAAK DOOR INSLUITING. De afgelopen week hebben inbre- kers zich laten insluiten in de wo- ning van den heer Pte Tilburg. Toen zij alleen waren hebben zij het geldkistje opgesnord en openge- broken en zijn met een bedrag van f 3200 alsmede een aantal francs verdwenen. Rechercheur Hoogedoorn wordt ervan beschuldigd tijdens de bezet- ting van den Hagenaar J. M. Snij- ders 142.000 zwarte Marken in be- slag te hebben genomen, zonder deze aan het Duitse Devisen-Schutz kom den uitgestrooid. In de Britse- en Amerikaanse zones van Duitsland drag gebleven is, is bleek men slechts een onbetekenend heer Snijders verklaarde rechercheur kwantum te kunnen kopen. Thans is Hoogedoon pertinent te herkennen, met de Russische autoriteiten een maar deze ontkende het ten laste ruiltransactie tôt stand gekomen1 gelegde gepleegd te hebben en bracht waarbij ons is toegezegd de levering een alibi naar voren, dat steeds van 30.000 ton kalizout 40 °/o en weer als niet sluitend is verworpen. doodstraf, deze niet zou eisen, hoe wel zij wel op haar plaats geweest zou zijn. Thans luidde de eis 20 jaar. De uitspraak volgt op 26 Januari. EEN JAAR GEVANGENISSTRAF VOOR EEN VUISTSLAG. Drie Friezen, die voor zaken in Amsterdam geweest waren haddenj het laatste weekeinde de bloemetjes nog eens extra buiten gezet. Na sluitingstijd van de restaurants wa ren zij nog naar hôtel „Atlanta" ge- gaan, en hadden daar nog een aan tal borreltjes door hun keelgat laten glijden. Maar toen de rekening kwam, waren zij geschrokken van de zwarte prijzen, en er was ruzie ont- staan tussen de pachter van het hô tel, Tuin uit Haarlem en de Friezen, die geëindigd was met een vuistslag van Tuin in het oog van de Drach- tenaar H. v. d. Meulen, waardoor diens bril werd versplinterd, en hij ma„c.o uit t. luveren. W.^hut bu-, zijn oo^kr.eg: Dit^wert d=. 23000 ton patentkali tegen levering onzerzijds van 20.000 ton superfos- faat en 60.000 vaten haring niet zeker of deze gehele hoeveel heid voor de lente zal zijn aange- voerd. Verder is in Polen 10.000 ton kali zout 40 gekocht en 3000 ton 50 °/o, waarvan een belangrijk deel reeds is ontvangen terwijl Spanje nog 20.000 ton zuivere kali zal leveren, doch mogelijk zal deze te laat arriveren. Zeker is, dat in 1947 slechts voor de helft in de behoefte van kali meststoffen kan worden voorzien. Chloorvrije kali zal slechts beschik baar gesteld worden voor glascultu- res en zeer intensieve tuinbouw. Verbetering in de kalivoorziening is eerst te verwachten zodra de ver houdingen in de wereld in het alge^ meen, en in Duitsland in het bijzon- der zich normaliseren. Nog tijdens de bezetting werd Hoogedoorn in verband met dit feit Het is door de Duitsers gearresteerd, en naar een concentratiekamp gezonden waar hij 8 maanden verbleef. Eerst had hij twee maanden in voorarrest gezeten. Na Duitslands capitulatie werd hij op 1 Febr. 1946 opnieuw veroordeeld, en wel tôt 3 jaar. Tegen dit vonnis, dat thans is vernietigd, kwam hij in hoger beroep. De zaak was thans voor het gerechtshof- Men achtte de 8 maanden doorge- bracht in een Duits concentratie kamp reeds een zware straf, en wil de deze in mindering brengen. Het vonnis luidde thans 1 jaar, met af- trek van de tijd, welke hij reeds in hechtenis heeft doorgebracht. Daar hij op 1 Febr. 1946 onmiddellijk in hechtenis werd genomen, komt Hoo gedoorn dus op de eerste van de volgende maand vrij mate gewond, dat hij in het zieken- huis moest worden opgenomen. Het oog kon niet behouden blijven. Op 20 December hoorde de pach ter, de heer Tuin 5 maanden tegen zich eisen. Naar zijn raadsman me- dedeelde, had Tuin veel spijt van zijn daad, temeer omdat hij zelf ook aan een oog blind is. Hij had den Fries een financiële tegemoetkoming aangeboden, en schonk geen zwarte borrels meer. De Rechter vond echter de eis van den officier te laag en veroordeelde verdachte, wegens zware mishande- ling tôt een gevangenisstraf van een jaar. PAARDEN IN EEN BELLEWAGEN. Aan de Nederlandse grens in Noord-Brabant, dicht bij het plaatsje Baarle-Nassau hielden contrôle-amb- tenaren een bellewagen aan, tenein- de de passagiers te fouilleren. Dat was echter niet nodig, want de ca bine bleek vee te bevatten, n.l. twee paarden, die men naar België wilde smokkelen. De dieren werden door de politie in beslag genomen. FEUILLETON. Eens vond men in de woeste berg- streek van Noord-West Syrie. Soe- leiman, een arme ongeletterde her- der die in een toestand van delirium verkeerde. Daar hij herhaaldelijk de naam prevelde van de Godheid, waarin de bewoners van deze streek geloven, verklaarden de sheiks van de stam, dat men hier met een vlees- wording van deze Godheid te doen had. Tëruggekeerd in zijn dorp be- gon Soeleiman een ware terreur uit te oefenen. Ongeveer 50.000 gelovigen brachten hem ailes waarom hij vroeg' vrouwen, land, goederen, le- vensmiddelen. Hij had een ontelbaar aantal vrouwen. Van zijn 18 zoons hadden 3 een universitaire opleiding gehad te Beirut. Verder hield hij er een goed uitgerust leger op na van 1200 man. Na het vertrek der buitenlandse troepen uit Syrië maakte hij geen gebruik van de hem aangeboden ge legenheid om de door hem gestolen gebieden, welke toen ongeveer teCO vierkante mijlen omvatten aan ae onafhankelijke regering terug te ge- ven. Met hand en tand verdedigde hij zich, maar tenslotte moest hij zich met 260 man overgeven aar Syrische gendarmes. Hij werd wegens moord, en plundering ter dood veroordeeld. Vijf dagen na zijn overgave werd hi.v 's nachts in het geheim weggehaa.d en overgebracht naar Damas us, waar hij de volgende ochtend werd opgehangen. Zo eindigde een sprookje, dat n jaar had geduurd. INBRAAK TE DONGEN. In de nacht van 1 op 2 Januari wei d ingebroken in de looi-ext.ract- fabriek „Tamir" te Dongen. Een brandvrije kluis werd geforceerd, en met een belangrijk bedrag in geld, alsmede enige kantoorbenodigdheden verdwenen de misdadigers. 32) Langzamerhand won hij haar be- langstelling; genegenheid schonk tan te Feeks nog niet aan ,,'n mens." Alex ging door de oude holle ver- trekken als een zonnestraal of een lied. Ailes wat zij aanraakte werd licht en gezellig; voortdurend was zij er op bedacht iets prettigs voor tante te bedenken. En tante liet het zich ailes aanleunen met grimmige gelatenheid of ijzige onverschillig heid. Nooit liet zij merken of men haar aangenaam was geweest. Zij was en bleef een zonderlinge, onaangename oude vrouw De dokter kwam dikwijls. En dan luisterde hij met innig genoegen naar al dat vrolijke jonge leven. Hij hield oude freule staan. drinken, dan zei hij luid: I Floris bedelde om een „Ajakkes, tante; hoe vies!" I Alex lachte tegen haar met schalk- Op een gure morgen kwam Flo-i se verstandhouding. ris met 'n hoogst ernstig gezichtbin- Tante Fee keek stijf voor zich. Zij nen om de freule voor de gewone peinsde over het onbegrijpelijke ge- ochtendwandeling af te halen. I drag der honden. ,,Alex is al op het plein, tante!"Wat betekende die dolle uitgelaten- zei hij. heid tegenover een vreemde? Zij ,,En de lieve dieren? Zou het niet voelde zich miskend en zo gegriefd, te koud zijn? Zou er geen regen ko-1 alsof haar liefste vriend haar zou men? Morus is nog zo zwak!" j hebben verwaarloosd. ,,Geen nood, tante!" verklaarde. Tante Fee had echter geen neve Floris beslist. vriend; zij had slechts dienaren. En De freule zuchtte. Zenuwachtig nu deden die dieren zô! Om het merkte zij op: ,,Je moet voortaan de eerste vreemde gezicht lieten zij hun dieren bij me zenden; zij zijn zo aan oude vriendin in de steek! Had zij orde gewend en jij gaat zo ruw met hen daarvoor gevoed en verzorga. hen om. Je leert hen aile goede ma- Tranen slopen stil onder haar grijze nieren af. Shakespeare is herhaal-! voile uit; tante Fee weende. delijk ongehoorzaam geweest." j „Mensen zijn vais, verraderlijk en Toen zij op het plein kwamen, ontrouw. Maar de dieren hangen ons stond Alex midden tussen de blaf- aan met innige liefde en trouw. Zij fende troep in. j doen ons nooit pijn en miskennen Verbaasd en ontstemd bleef de1 0ns niet," had zij nog pas kort gele den tôt Alex gezegd. al spoedig van Floris. „Vindt u 't zô nu niet veel pretti- ger?" vroeg hij eens aan de oude dame met een zegevierend glimlach- je- Knorrig zei ze: „Zij maken zoveei leven!" Later verzocht hij de beide jeug- dige wildzangen hem zo dikwijls mogelijk te bezoeken. ,,Zonneschijn is mij altijd welkom," lachte hij. Gemelijk zag toen de oude freule hem aan. „Gij hebt mij gezelschap aanbevo- len, dokter, en nu doet ge uw best het mij weer te ontnemen!" De dokter lachte fijntjes. „Ik dacht, dat zij u met hun vro lijke drukte hinderlijk waren," merkte hij kalm op. „Dat zijn zij ook," snauwde de freule boos. „Maar zij blijven toch bij mij!" „Natuurlijk!" knikte de dokter goedmoedig. Floris deed zijn uiterste best om altijd bedaard te zijn, maar soms, als het hem te machtig werd, holde hy naar zijn kamer ,,om eens uit te brullen". Tante spon de draden ha- rer levensbeschouwing om hem heen, stil en geduldig als de spin haar web weeft voor 'n arme vlieg Toen Floris voor het eerst aan- zag hoe de dieren met servetten voor aan tafel gingen, meende hij te zullen stikken van lachen. En als hij ,,Wat betekent dat, Floris?" vroeg En nu deden zij zo. zij snel. I „Hebt u ze wel eens op de proet ,,U is altijd bezorgd, dat uw vrien- gesteld? Zij komen J*)0}, p,, den kou zullen vatten; het is van- aanraking; morgen guur. Alex en ik hebben voor ieder beest een cache-nez ge- maakt. Staat het hun niet netjes?" Het was een belachelijk gezicht, al die honden met blauwe dassen om de nek gestrikt. n gemakkelijke manier om trouw te zijh," was Alex ant- woord geweest. En nu dit te moeten ondervmden Tante Fee weende zo droevig. En terwijl zij weende, rende Flo ris voor haar uit en sprongen Het was voor de oude freule een hondeni vrolijk om hem heen. O, die: moeilijk geval. Wat moest zij nu Zeggen? Zij wist het niet en daar om zei ze maar niets en beval ook niets. En zo sprong Floris vooruit, de brug over en de laan in met al de honden. De boerenkinderen bleven staan en lachten het ganse gezel schap, mensen en honden, zo ongege- neerd mogelijk uit. „0 kiek es! Watte gekke minse! De honden hebben allemaol deskes um." Floris lachte zelf ook. Iedereen keek hen na. De oudere mensen schudden het hoofd. ,,'t Gekke mins van 't kastêl! Nou jao! Maor 't was toch zunde um die aorige kiender, die nou wel èven gek mosten worden." Zij gingen langs de villa Mignon. In de tuin stond een bekoorlijk jong meisje; de honden stormden al- len tegelijk tegen het tuinhek op om haar met luid geblaf hun vreugde over dit onverwachte weerzien te roos en honden met hun blauwe halsdoeken, tante's blik volgde hen met teder verwijt. Zij wandelden al verder en verder, het was buiten overal zo mooi. Flo ris hoorde een koekoek roepen en deed de vogel na. Alex plukte bloe- men en neuriede een vrolijk liedje. Alleen tante Fee was stil. „Tante, zouden wij niet wat uit- rusten?" „Er is geen bank!" .Hier is de ruimste en gemakke- lijkste bank, tante," riep Floris en liet zich languit in het heidekruid vallen, want zij waren nu in de hei- de aangeland. Alex keek aandachtig naar de grond. „Is er geen mierennest? vroeg zij voorzichtig. Hier lieve tante! Een prachtig plaatsje. Er is voor ons allemaai ruimte genoeg! Ga toch zitten tan te!" drong Floris aan, toen hij nei aarzelen der oude freule bespeurde. „Wat zei je, Alex?" ging on^u§ ernstig voort, ..mieren? w,el A1j^' Wat heb je toch weinig hart en ver stand! Wat hinderen jou die al waren zij met tienduizenden? Ai le dieren zijn schepselen Gods en even goed als wij!" Tante Fee ging zwijgend en haas tig op het dikke heidekruid zitten- (Wordt vervolgd.) met Dr. Beel. WAT HET ZU1DLAARDERMEER DEN BEZOEKER BIEDT. Onze provincie is niet rijk aan na- tuurschoon. Wie van de pracht van de natuur wil genieten, die moet het wat Zuidelijker zoeken en op bezoek gaan bij Groningen's Zuiderburen, de Drenthen. Maar van het Zuidlaardermeer is Groningen medebezitter, en daarme- de bezitten wij dan nog een stukje natuurschoon, dat er wezen mag. Het is niet alleen een oord voor wa- tersportliefhebbers, maar ook een oord voor natuurminnaars. Naar wij vernemen houdt Drs. Fop I. Brouwer thans een aantal le- zingen, waarin hij het een en ander vertelt over de natuurpracht van het Zuidlaardermeer. DE DUITSERS WORDEN BLIJK- BAAR NOOIT WIJZER. Enige dagen geleden vond men op de leuning van de beklaagdenbank van het Internationale Tribunaal te Neurenberg, waarvoor thans 23 nati- onaal-socialistische doktoren terecht staan onder beschuldiging van het uitvoeren van sadistische experimen- ten, een tekening van een galg en een trap, er boven stond „Heil Hit ler, hij leeft nog". Er onder kon men lezen „Ik kom". Een Amerikaanse bewaker zag, dat Karl Brandt, hoofdbeklaagde, Hit- ler's voormalige lijfarts met een pot- lood op de leuning zat te krabbelen. In de pauze ging hij kijken en vond bovenomschreven tekening met tekst. Generaal Majoor Ryokitsji Tanaka, voormalig hoofd van het Japanse bureau van Militaire Zaken, heeft voor het Hof voor Oorlogsmisdaden verklaard, dat Britse en Amerikaan se krijgsgevangenen 14 uur per dag moesten werken. Hun eten bestond uit ingewanden van honden. Tijdens een geheime bijeenkomst, bijeengeroepen door den eersten mi nister en gehouden in '42, werd vast gesteld, dat aile krijgsgevangenen moesten werken, anders zouden ze geen eten krijgen. Verschillende, die weigerden te werken verhongerden, bflvvendien werden ze gemarteld, en somtijds vermoord. Tijdens luchtbombardementen mocht het werk niet worden neerge- legd. OUDE SCHOOL IN DRENTE ZAL EEN MONUMENT WORDEN. Oudheden plegen in onze moderne tijd maar al te vroegtijdig te ver- dwijnen. Zo gaat het ook in Drenthe. Talrijke oude schoolgebouwen zijn in de loop der jaren reeds opgeruimd- Enige jaren verleden werd Drenthe's oudste schoolgebouwtje, staande te Echten, nabij Hoogeveen, afgebro- ken, waardoor het schoolgebouwtje te Lhee bij Dwingelo er aanspraak op kon maken de oudste onderwijs- instelling van Drenthe te zijn. Maar ook dat gebouwtje, dat thans wordt bewoond door een gezin van 8 men sen, was niet veilig voor de verniel- zucht van de slopershamer. De Natuurbeschermingswacht te Meppel heeft zich echter over het lot van het schoolgebouw ontfermd, en al het mogelijke gedaan om het trachten te behouden. Deze pogingen zijn thans met succès bekroond. Het Rijk zal f 2000 geven voor de restau- ratie, de provincie Drenthe f 1000, en de gemeente Dwingelo zal hiertoe eveneens medewerken. Binnenkort zal een begin gemaakt worden met de restauratie van het oude school gebouwtje, waaraan in 1795 reeds een leerkracht werd benoemd. de WARE ENTHOUSIASTEN. Zaterdagnacht heeft zich voor het Nieuwe Theater te Londen een onge- woon tafereel afgespeeld. In de late avond werd er een kampbed voor de schouwburg opgeslagen door een aantal Shakespeare bewonderaars, die de eerste wilden zijn als Zondag de kas geopend zou worden voor de verkoop van plaatsbewijzen voor „King Lear" Onder deze enthousiastelingen be- hoorde ook een Haagse jongedame. GENERAAL SPOOR KOMT NAAR NEDERLAND. Gemeld wordt, dat de Nederlandse legercommandant in Indonesië, Lt.- Generaal S. H. Spoor van plan is de tweede helft van deze week in zijn eigen vliegtuig, een Mitchel B 35, in 1% dag naar Nederland te vliegen voor het voeren van besprekingen oDmerkte dat tante een van haar( betuigen. gunstelingen van haar eigen bord' Het mooie meisje sprak ze vrien- liet eten en uit haar eigen kopje delijk toe. 135. Rondom een ruwe tafel zaten enige mannen van Dewarts-bende te dobbelen, terwijl Alisa gebonden tegen de wand leunde. Voorzichtig kroop kapitein Gay naar de plaats waar de zwaarden van de mannen lagen. 136. Voorzichtig, en met 'n zwaard bewapend kroop Gay verder om dan plotseling onder een luide schreeuw de mannen te bespringen. Door zijn onverwacht optreden boden de man nen haast geen tegenstand.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 4