Aan de vooravond van beiangrijke gebeurtenissen, Kort Wijdingswoord Wat geeft d e Rad io? Ontevredenheid WEST EUROPA HERADEMT DOOI! Het grote probleem der kleine Boeren. Het Joods Nationaal Fonds Tweede Jaargang ZATERDAG 11 Jan. 1947 No." 3 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING WAARIN OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 en het NtEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 JAMES BYRNES NEEMT ONTSLAG een schoorsteen stortte in. Hand. 25:15. De broe- ders, die ons gehoord hadden, kwamen ons dan tegemoet. Programma van de R.O.N. over de resultaten van Delfzijl's haven Dooi: een zucht van verlichting gaat door West Europa, want in het na-oorlogse Europa zijn verschillende landen nog niet in staat een période van strenge vorst te doorstaan. HET NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1-60 (bij vooruitbetaling). PR1JS DER ADVERXENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. minlm. 75 et. (bij vooruitbetal-ing). VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS. Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Administratie- en Redactieadres: Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 13» (b.g.g. 213 of 214). i In een fabriekswoning van de Zui- Wij staan aan de vooravond van beiangrijke gebeurtenissen. In Frank- rijk zal op 16 dezer een président ge^ wereld zien wij kozen moetenai £che nhnderheichf voortdurend toenemen. Is dat eenj îendë puin gedood, haar 2usje brak Amerika, Rusland en Engeland.j Als schuldeiser van bijna de gehele. velfabriek „Neerlandia" te Stompeto- ren zat Maandagavond 'n groep mensen om de kachel. Plotseling stortte de schoorsteen, die schuin door de zolde- ring naar het dak loopt, in. Een 15- 10.000 K.G. CACAOPOEDER VERLOREN GEGAAN. Amerika's macht jarig meisje werd door het neerval- Woensdag heeft in houten fabrieks- gebouwen te Westzaan een ernstige brand gewoed. Om half acht werd de brandweer gealarmeerd voor een uit- slaande brand bij Molenaar en Co's Blum, een regering zal dan plaats moeten ma ken voor een andere, die op 'n par DUITSLAND KRIJGT AMERIKAANS GRAAN. Het Amerikaanse ministerie van i oorlog heeft plannen ontworpen om gedurende de gehele winter een on- onderbroken toevoer van Amerikaans graan naar Duitsland te verzekeren. ^meelfabrieken. Daar hier de fa-1 In Januari zullen 29 schePen met waarborg voor de vrede? Truman is| Il hiervan ovetuigd, want in zijn jaar-| lijks rapport over de huidige toe- een been. De overige kregen lichte kwetsuren. aanwezigen lementaire meerderheid steunt, zodat [nT Verënigde Staten zeg hij een krachtig beleid mogelijk zal zijn.j Jand ^t de machf ^n de v l een De moeilijkheden in Franknjk zim moe( voorkomen. groot. Commumsten en de M.R. I De toenemende macht van Amerika beide grootste partijen ®taan kunnen wy zien jn de verhouding trouwend tegenover elkander de bin- Engeland Steeds vaster wordt het nenlandse onrust, die^zwakte naa Britge ri;jk naar Amerika toegetrok- binnen en naar buiten betekent blijft, t7it c+ p^n fînan- zich handhaven. Toch is Frankrijks, toestand niet zo ernstig als die van, Italië, waar een steeds toenemende onrust valt te constateren mis-l schien zal het vredesverdrag, dat 10 Februari zal worden getekend hier enige rust brengen of Griekenland, waar in verschillende delen van het land burgeroorlog heerst. Het lot van Griekenland is hard. In de oorlog heeft het zijn krachten gegeven aan de geallieerde zaak; het werd door de Duitsers bezet en leeggeplunderd. En inplaats dat het zich nu kan herstel- len om straks zijn plaats weer in te nemen tussen de Europese-, en in het bijzonder de Balkan-mogendheden, wordt het verscheurd door binnen- landse onlusten, die de wederopbouw REEDS 17 MENSEN DOOD- GEVROREN TE HAMBURG. briek is gevestigd in een houten ge- bouw, en omdat de brand door een felle Oostenwind werd aangewakkerd, stond de brandweer voor een zware taak. Na een uur was dan ook het gehele waren Een korte, zakelijke mededeling uit 'maand "bëdroegên"deze cijfers een soort reisbeschrijving. Maar denkt ken. Engeland zit vast in een finan- cieel-economische omarming, waaruit het zich heel moeilijk kan losscheu- ren. Wel worden daartoe pogingen aangewend, want het socialistisch En geland wil de roi van bemiddelaar spelen tussen het kapitalistische Ame rika en het communistische Rusland. Zo heeft veldmaarschalk Montgomery een bezoek gebracht aan Moskou, en is daar op zeer voorkomende wijze ontvangen. Of Montgomery in Rus land militaire besprekingen heeft ge- voerd en zo ja, wat de resultaten zijn, zullen wij later vernemen. Byrnes afgetreden. Uit Amerika komt onverwacht het bericht van het aftreden van den minister van Buitenlandse Zaken Ja- Woensdagavond is door den voor-i gebouw verwoest, en waren alleen zitter van de Hamburgse Brandstof-| nog maar de stenen fundamenten in- fencommissie bekend gemaakt, dat in tact. Op de bovenverdieping van het Hamburg reeds 17 mensen zijndood-j gebouw lagen 10.000 kg. cacao van gevroren, terwijl 41 ernstige gevallen Wessanen's Koninklijke Fabrieken op- zijn geconstateerd van het bevriezen geslagen, welke daar verpakt moesten van lichaamsdelen. worden, doch geheel verloren is ge- ten enemale onmogelijk maken. Bij j mes Byrnes. De benoéming van zijn een stemming heeft de meerderheid opvolgeri generaal Marshall is giste- J» Prn/iU iii rtûor\rAlron -i ren door den président aan de senaat ter ratificatie voorgelegd. Marshall heeft een militaire loop- i baan achter zich. In beide wereld- een roi gespeeld. was hij Truman's van de Grieken zich uitgesproken voor het herstel der monarchie, de Koning is teruggekeerd, mâar demin- derheid heeft zich niet neergelegd bij haar nederlaag. Zij noemt hethui- oorlogen"heeft hij dige regiem fascistisch en is thans in De ,aatste tijd voile opstand. Ook een Britse parle- Specjaie afgevaardigde in China mentaire commissie, waarin de drie Men verwacht, dat geen wijziging partijen vertegenwoordigd zijn, en za, komen in de politiek van de Ver- welke Griekenland heeft bezocht, enjgde staten ten opzichte van de schijnt tôt de slotsom gekomen .e. Sovjet Unie, zijn dat de démocratie in dat land wel wat te wensen overlaat, en zij heeft een uit zeven punten bestaand rapport gepubliceerd, waarin ingrij- pen in Griekenland wordt voorgesteld. De commissie wil de démocratie her- stelien, nieuwe verkiezingen uit- schrijven, en een regering samenstel- len waarin aile partijen misschien met uitzondering van uiterst links zullen zijn vertegenwoordigd. Verder stelt de commissie voor de Britse troepen uit Griekenland terug e trekken. Het tweede beiangrijke feit, dat gaat gebeuren wordt gevormd door de besprekingen over het verdrag met Duitsland, die gaan beginnen. Men moet niet verwachten, dat over dit vraagstuk direct overeenstemming zal worden bereikt, want reeds nu open- baren zich verschillende meningen. Engeland en Amerika ondervinden thans wat een gedecentraliseerd Duits land betekent. Zij moeten millioenen uitgeven voor de import van het al- lernoodzakelijkste om de bevolking in leven te houden, millioenen die, wat Engeland betreft beter ten eigen bate uitgegeven hadden kunnen wor den, want in Engeland is nog geen overvloed van ailes. Deze landen weri- een Duitsland, dat zichzelf be- druipen kan, met een centraal be- stuur. Rusland staat daar niet geheel afwijzend tegenover, maar het zou gaarne zien, dat Berlijn zich op Mos kou oriënteerde. Met Frankrijk is de zaak geheel anders. Dat land is reeds enige malen het slachtoffer gewor- den van het Duitse militairisme. Zijn bevolking is slechts 2/3 van de Duit se, en het wil voorkomen, dat Duits land opnieuw een roi van betekenis in de Europese politiek zal gaan spe len, daarom is het tegen een gecen- traliseerd Duitsland. In tegenstelling met Engeland en Amerika is Frank rijk ook te vinden voor annexatie van Duitse gebieden door andere landen. Zelf wil het niet alleen het Saarge- bied, maar ook het Rijnland annexe rez en het staat ook welwillend te genover de Nederlandse grenscorrec- ties en de gebiedsuitbreiding, die Bel- gië en Luxemburg wensen. CHAUFFEURSSTAKING TE LONDEN. In Londen is een staking uitgebro- ken onder de vrachtauto-chauffeurs. Vijfduizend personen zijn hierbij be- trokken. De stakers hebben een be- roep gedaan op de kolenslepers te Li- verpool, Leeds en Newcastle en op de Londense havenarbeiders om een solidariteitsactie. De chauffeurs eisen hogere lonen, een 44-urige werkweek, regeling in- zake betaling van overwerk en twee weken betaalde vacantie. Daar deze eisen reeds 9 maanden in behandeling zijn, zijn de chauffeurs thans tôt sta king overgegaan, tengevolge waarvan de voedselvoorziening in verschillen de plaatsen in gevaar komt. NIEUW GENEESMIDDEL TEGEN MALARIA. Paludrine, een nieuw Brits genees- middel tegen malaria heeft bij toe- passing in de staat Victoria (Austrar lië) in ruim 99 van de 3172 be- handelde gevallen genezing gebracht. Ook in andere staten zijn gunstige resultaten bereikt. ERNSTIGE BRAND TE ALKMAAR. In een winkel met woonhuis te Alkmaar brak Woensdag brand uit. De brandweer was spoedig ter plaat- ge aanwezig, maar toen stond het gehele huis reeds in lichter laaie. De gehele inventaris, alsmede de inboe- del gingen verloren. De bewoners, een gezin met drie kinderen, konden zich ternauwernood in veiligheid stellen. De brandweer wist de brand tôt één huis te beperken. Zondag 12 Januari. 18.15 Programma van Friese liederen. 18.40 Sportuitslagen. 18.45 Sport van vandaag. 19.Sluiting. Maandag 13 Januari: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 Roelof Stalknecht-quintet. 18.45 Sportpraatje. 19.Roelof Stalknecht-quintet. 19.15 Stimmen ut it Heitelân. 19.25 Gram. muziek. 19.30 Hilversum II. 19.45 De Reinbôge, in rige foarlêzin- gen ut de Fryske literatuur. Prof. Dr. J. H. Brouwer lêst foar ût wurk fan R. P. Sijbesma. 20.Sluiting. Dinsdag 14 Januari: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 E. B. van Dulmen: Noordelijke kunstnijverheid. 18.45 Dr. K. Dijkstra bespreekt en speelt de Goldberg-variaties vàn J. S. Bach (II). 19.15 Drents kwartier. J. Bakker, di recteur V-V.V. te Assen: ,.Be- dreigd natuurschoon". 19.30 Sluiting. Woensdag 15 Januari: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 R.O.N.-sextet o.l.v. Louis Drenth 19.„Op het Land". Uitzending, ver- zorgd door het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel- RAZZIA TE MAKASSAR. Plotseling werd Dinsdag de voor- stelling van een bioscoop in Makas- sar door politie en militairen stopge- zet, en een onderzoek ingesteld naar langgezochte misdadigers. Een aantal verdachte personen werd aangehouden. Een gearresteerde werd bij zijn poging om door het bewa- kings-cordon heen te breken om te vluchten, aangeschoten. Wanneer men de resultaten, die de Nederlandse havens in 1946 hebben geboekt bekijkt, constateert men, dat Delfzijl, evenals andere havens, op een bevredigende gang van zaken kan terugzien. En toch zijn de Delfzijlsters niet geheel tevreden. Zij hebben de idee, dat hun haven wordt achteruit gezet ten koste van andere. Er zou Amerikaans hout in Nederland geim- porteerd worden, bestemd voor ons gewest. De Delfzijlsters hadden na- tuurlijk gaarne gezien, dat de ladin- gen in hun haven ontscheept zouden zijn. En zij hebben hun best gedaan om dat voor elkaar te krijgen, echter tevergeefs. In Februari werd in de Haven van Delfzijl een lading Amerikaanse ko- len, bestemd voor het Noorden, ge- lost. En iedereen was tevreden over het resultaat. De Delfzijlsters natuur- lijk in de eerste plaats, maar ook het Rijkskolenbureau en andere autori- teiten, en men erkende de economi- sche betekenis van rechtstreekse aan- voer naar Delfzijl van goederen be stemd voor het Noorden. Maar deson- danks zijn nooit meer kolen recht- streeks naar Delfzijl gebracht. De voor ons gewest bestemde kolen wer- den naar Amsterdam gebracht en daar overgeladen op binnenvaartuigen en per trein doorgezonden. Nog een grief van de Delfzijlsters: Voor de oorlog werd in hun haven veel Chilisalpeter ontscheept. Betrek- kelijk grote ladingen (plm. 9000 ton) arriveerden rechtstreeks uit Chili te Delfzijl. Maar na de oorlog is ailes op de grote havens in het Westen ge- concentreerd. Wellicht is de oorzaak het vrachtverschil. Vroeger was het vrachtverschil tussen de Nederlnadse havens voor over de Oceaan aange- voerde goedeen zeer gering; thans wordt echter het vrachtverschil zo hoog opgevoerd, dat het voordeel van het rechtstreeks naar Delfzijl zenden van voor het Noorden bestemde goe deren bijkans verloren gaat. Delfzijl heeft nog meer verliezen te boeken. De General Steam Navi- gaan. Verder lag er een partij papier, welke wel is waar niet geheel is ver- brand, maar voor zover ze niet door 195.000 ton graan vertrekken. De vo- rige 243.160 ton graan en 25.969 tonbloem. In verband met de economische eenwording van de Britse en Ameri kaanse zones, zal de aanvoer voor beide zones worden gebruikt. NIEUWE STATIONSGEBOUWEN IN TWENTE. Binnenkort zullen de Nederlandse Spoorwegen het herstel van het spoorwegstation te Hengelo ter hand nemen. Er komt een nieuw, modem ingericht stationsgebouw, een nieuw U eens in, wat deze betekent. Iemand wordt onder militaire be- waking over zee gevoerd, lijdt schip- breuk, loopt gevaar gedood te wor den door soldaten, die vrezen, dat de gevangenen in de verwarring zullen ontsnappen, overleeft het ailes, na- dert tenslotte een stad, waar zijn zaak voor een keizer gebracht zal worden. Hij heeft gevaren doorstaan en gaat een onzekere toekomst tege moet. Maar deze man is gehard in de strijd met het leven. Hij gaat niet gebroken en vol vrees naar die stad, doch met een sterke innerlijke weer- het viiur werd aangetast, tengevolge perron^ terwijl ookjoederenloods^en ^d. Hij verwacht meer van God, van waterschade onbruikbaar is ge- worden. De totale schade wordt geschat op 50 60.000 gulden. BUITENMAN BEROOFD IN AMSTERDAM. Buit van de dieven teruggevonden. Een 30-jarige houthandelaar uit de provincie maakte een reisje naar Amsterdam. In een restaurant in de Kalverstraat maakte hij kennis met! een dame. Deze nam hem mede naar 'n perceel in de Reguliersdwarsstraat en daar werd de kennismaking op zeer aangename wijze voortgezet.. Toen kwam echter het minder aange name, want toen de handelaar weer buiten was kwam hij tôt de ontdek- king, dat hij zijn portefeuille inhou- iende f 1700 kwijt was. Hij deed hiervan aangifte bij de politie. Het spoor leidde naar een woning in de van Ostadestraat. Aanvanke- lijk vond men daar niets. Later trof men een stukje zeep aan, dat den buitenman toebehoorde. Dat beteken- de, dat men op het goede spoor was. Inderdaad ontdekte men later in een nachtkastje de portefeuille. De „aar- dige" dame, alsmede haar echtgenoot zijn gearresteerd. WOONSCHUIT VERBRAND. In een kapitale woonschuit, waarin zelfs centrale-verwarming was, is te Rotterdam brand uitgebroken, waar- door aan het intérieur schade is toe- gebracht. Tengevolge van oververhitting van de Centrale verwarming, brak de brand uit, en spoedig sloegen de vlammen naar buiten. Aanvankelijk liet het zich aanzien, dat de gehele schuit een prooi der vlammen zoui worden. Door krachtig optreden van de brandweer kon echter 'n deel van de boot gered worden. Verloren gingen een gedeelte van het meubilair, enige kledingstukken en een kostbaar schilderij. De eigenaar, de juwelier J. van Zon, was niet tegen brandschade verzekerd. douanegebouw Bovendien zal een grote rijtuigen- loods worden gebouwd. Er worden nieuwe verbindingslijnen gelegd met de lijn naar de Gelderse Achterhoek IV terwijl tussen Hengelo en Enschede dan van de mensen. En dan de mededeling: „de broe- ders kwamen mij tegemoet." Wat zo iemand goed gedaan een groot, nieuw emplacement zal I "I?i® ienaand is Paulus. De stad, wppipr.j die hij nadert, is Rome. Die hem te worden aangelegd, met twee waaiers van 12 lijnen. gemoet komen, noemt hij zijn broe- C+-H ders, omdat zij met hem één hemelse Ook Enschede zal een nieuw stau- J Vader hebben, de Vader van Jezus onsgebouw krijgen. De vernieuwing van de spoorwegen in Twente zal dus zeer belangrijk zijn. ONGELUK IN DE VREDESTEIN- BANDENFABRIEK. In de Vredestein-Bandenfabriek te Loosduinen heeft een ernstig onge- luk plaats gehad. In de vulcaniseerinrichting sprong een stalen deksel van een ketel, waarin een druk heerste van 3 atmos- pheren. Twee personen werden hier bij gedood, twee anderen werden zo ernstig gewond, dat opneming in een ziekenhuis noodzakelijk was. In het gebouw werd enige glas- schade aangericht. DIRECTEUR MIDDELBARE LAND- BOUWSCHOOL TE GRONINGEN spreekt voor de Radio. Woensdag 15 Januari om 18.45 uur zal Ir. J. H. Engelhardt, directeur van de Middelbare Landbouwschool te Groningen voor de Régionale Om- roep Noord een causerie houden. Hij zal spreken over de voorwaarden tôt toelating tôt de school; verder zal hij de verschillende takken van het landbouw-onderwijs nader belichten. KORSTLOZE- EN SMEERKAAS DUURDER GEWORDEN. Met ingang van 6 dezer zijn de prij- zen van korstloze- en smeerkaas ver- hoogd. Deze zijn thans per K.G. resp. oude- en nieuwe prijs: Volvette korstloze kaas f 1.95 f 2. 40+ korstloze kaas - 1.80 - 1.90 Volvette smeerkaas - 1-80 - 2. 40+ smeerkaas - 1.65 - 1.90 Christus, hun aller Heer. De tegemoetkomende broeders zijn voor Paulus een bewijs dat hij vrien- den heeft in deze grote stad. Ook zijn zij voor hem een blijde bevesti- ging van wat hij al wist: Christus is in Rome. In de broeders komt Christus hem tegemoet en zegt hem: vrees niet, ik ben met U. Weet dan, dat het Uw naaste goed zal doen, wanneer gij hem tegemoet komt. 's Levens weg is moeilijk ge- noeg voor een mens alleen. Gij zelf hebt behoefte aan vriendelijkheid, belangstelling en begrepen worden. Een ander heeft dat ook! Toch zij Uw innerlijke weerstand niet uitsluitend afhankelijk van de houding der mensen tegenover U. Weet, zoals die reiziger naar Rome van 19 eeuwen geleden, dat Christus U tegemoet komt. Vanuit elk moeilijk punt, waarheen Uw weg leidt, komt Hij U tegemoet, die ailes overwonnen heeft. Vanuit elk leed, waar ge niet bui- tenom kunt, waar ge door heen moet, treedt Hij U tegen, Die voor U gele den heeft. In Hem wordt U de blijde boodschap gebracht, dat de Vader U door aile dingen heen draagt naar zijn eeuwig Koninkrijk. Hoogezand. J. SCHMIDT. voorzienmg. 19.'15 Récital door Lies Clemens gation Company en de Scheepvaart- Schroner, sopraan en Ada van en Steenkolen Mij. zijn na de oorlog Leeuwen, piano. 19.35 Noordelijke Strijdkrachtenpro- gramma. 19.50 Lichte Gram.muziek. 20.Sluiting. Dooi: een zucht van verlichting njet normaal, toch kunnen we wel gaat door het Westen van ons we- enige vorst verdragen. Onze binnen- relddeel, want het na-oorlogse Euro- scheepvaart wordt wel is waar lam- pa is nog met in staat een période Van strenge vorst te doorstaan. De warme winden van de Atlantische depressie hebben het gewonnen van koude, die van de Russische steppen niet naar Delfzijl teruggekeerd, doch hervatten hun diensten vanuit Har- lingen. Daarentegen wordt een deel| hierheen golf de. De vorstlijn is ver van de export der strocartonindustrie naar het Oosten teruggedrongen. over Delfzijl geleid. Al is in ons land de toestand nog Nu de annexatie vrijwel van de pervlakte goed land hebben ontroofd, baan is en de emigratie van geen be-j slechts ten dele tôt zijn oude be tekenis tengevolge van de onmoge- lijkheid van kapitaaluitvoer, eist het vraagstuk van de overbevolking van ons platteland meer dan ooit de aan- dacht. Het is algemeen bekend, dat het platteland naar verhouding een gro- ter bevolkingsoverschot oplevert dan de steden. Daardoor ligt het in de lijn der ontwikkeling, dat de boerderijen voortdurend kleiner zullen worden, hoeveel bezwaren men daartegen ook maakt. Want de oppervlakte van ons land neemt niet toe, terwijl er voortdurend meer mensen, dus ook meer boeren komen. Uitbreiding van transportbedrijven en industrieën kunnen die aanwas wel gedeeltelijk opnemen, maar niemand kan ons waar maken, dat op deze wijze voldoende plaats kan worden gevonden voor de tienduizenden arbeidskrachten, die el kander op het land verdringen. Indu- strialisatie kan alleen slagen wan- de bevolking meer industriële stemming is teruggekeerd. Men zou dus zeggen, dat er aile reden is om de landaanwinning met de grootst mogelijke kracht voort te zetten en dus, zo spoedig de werkzaamheden in de N. O. polder voldoende ver gevor- derd zijn, te beginnen met de grote Zuidelijke en de kleinere, maar ook toch zeer beiangrijke Westelijke pol der van het IJsselmeer. Het schijnt echter, dat de regering aarzelt gel- den daar voor uit te trekken, omdat de kosten van inpoldering thans bijna onbetaalbaar hoog zijn. Ook zal men moeten toegeven, dat de wederopbouw der verwoeste streken thans het eerst aan bod komt, maar wij voegen er onmiddellijk aan toe, dat onze bevol- kingsgroei eist, dat de landaanwin ning niet alleen wordt voortgezet, maar zelfs versneld. Ook deze polders zullen echter het bevolkingsvraagstuk ten plattelande niet oplossen. Niet alleen is daarvoor de te winnen oppervlakte nog te ge- prôducten kan kopën en dat is bij de ring, maar bovendien hangt het be- thans bestaande verarming en bij de staan van onze grote en kleine boe- huidige belastingdruk slechts tôt zeer beperkte hoogte mogelijk. Het meren- deel van deze mensen zal dus op het land moeten blijven en als dat zo is, zal het landbouwbedrijf steeds inten- ren niet in de eerste plaats af van de oppervlakte land, die elk hunner ter beschikking heeft, maar veel meer van de mogelijkheid om de landbouw- producten te kunnen verkopen. Dit siever «Sn worden, hëtgeën ge- mag vreemd schijnen op een moment, paard gaat met verkleining der be- waarop aile beiangrijke levensmidde- drijven. Wij verliezen niet uit hetoog, len nog streng gerantsoeneerd zij dat er ook door inpoldering land maar wij zijn er zeker van, dat deze wordt gewonnen, doch de ervaring toestand niet lang zal duren en dat leert, dat de aangroei van de opper- hij bovendien onmiddellijk om za vinb-tp rultuurland veel minder snel slaan in zijn tegendeel. n.l. dat wij ëaa^ dan de toenëming van de bevol- de grootste moeite zullen hebben om kingsdichtheid Bovendien gaan er onze agrarische productie te plaat- ieder jaar duizenden hectaren grond sen. Reeds thans wordt de rantsoe- verloren door aanleg van wegen en nering gedeeltelijk gehandhâafd. met kanalen vestiging van fabrieken en[ omdat er met genoeg is, doch omdat nithr-mrHnp van steden om nog niet men het verbruik kunstmatig wil be- te sorekeif van de vliegvelden, die ons perken met het doel een gedeelte voor tydens de oorlog een geweldige op-' export over te houden. Daarmee kun nen dan in het buitenland machines en grondstoffen in ruil worden ver- kregen. Nu levert het kleinbedrijf juist de landbouwvoortbrengselen, welke voor die export kunnen dienen, ni. behalve zuivel, zaden en pootaardappelen, groenten, fruit, eieren en varkens. Er zou dus aile reden zijn om de toene- ming van het intensieve kleine be- drijf te bevorderen, indienhet buitenland in staat was deze produc- ten ,te kopen. Maar dat is het buiten- jland niet, tenminste niet tegen lo- nende prijzen. Ziehier dus in welk een onoplosbare moeilijkheid ons land verkeert: sociaal gezien eist de bevol- kingsgroei toenemend kleinbedrijf, doch economisch gezien kunnen we deze toeneming niet toestaan, wegens de armoede van zowel ons eigen land als van het buitenland. Deze toe stand kan en mag niet voortdu- ren, wil ons land niet in een hope- loze verarming geraken. Doch er be- staat gelukkig een oplossing, zij het, dat deze op het ogenblik nog slechts een vrome wens is, ni. de terugkeer van West-Europa tôt arbeid en vrede. Nederland vormt een onverbrekelijk geheel met de andere West-Europese landen, vooral met Duitsland. Komt dit gebied tôt rust en tôt herstel van welvaart, dan zal de Nederlandse klei ne boer een bestaan en een goed be- staan hebben, zelfs al wordt zijn be- drijf nog kleiner. Blijft Europa ech ter een chaos, dan zullen wij daarvan de gevolgen ondervinden, o.a. in de vorm van een onoplosbaar boeren- vraagstuk. Het is dus een levenskwes- tie voor Nederland om zoveel moge lijk bij te dragen tôt een herstel van gezonde economische toestanden, ook in de gebieden, waaruit de oorlog tôt ons gekomen is en die ons dus de thans heersende verwarring en ver arming hebben veroorzaakt. Willen wij leven, dan moeten wij vooruit zien en niet achterom. gelegd, maar onze treinen blijven rij- den, ons autoverkeer gaat door. We kunnen ook onszelf nog verwarmen. Twaalf rantsoenen kolen per seizoen is niet veel, maar het kan. We heb ben zelfs nog lust de ijzers onder te binden. Maar kijk eens naar Duitsland. Daar rijden slechts weinig treinen, daar is nog bijna geen auto-verkeer. Ailes is afhankelijk van de binnen- vaart. De vorstperiode, die achter ons ligt heeft daar heel wat leed ver oorzaakt. Ondanks het feit, dat de dooi vrij spoedig inviel zijn toch reeds enige tientallen mensen doodgevro- ren, want kolen voor particulière doeleinden worden slechts in zeer geringe mate verstrekt. Wij hebben ook onze hongerwinter gehad. Ook in het Westen van ons land heeft men meegemaakt, wat honger en koude betekenen, en die ellende was veroorzaakt door de Duitsers. Vermoedelijk zullen er dan ook slechts weinig Nederlanders zijn, die enig medelijden met de Duitsers hebben. Maar laat ons niet vergeten, dat vrouwen en kinderen, grijsaards en zwakken het eerst als slachtoffers zullen vallen. Door de vorst heeft Duitsland nog meer meegemaakt dan honger en kou de. Het vervoer van kolen lag stil. De betrekkelijk geringe voorraden van de industrie waren spoedig uit- geput, zodat het ene bedrijf na het andere het werk moest staken. In Hamburg en Berlijn lagen aile grote bedrijven voor 60 tôt 100 °/o stil. Het leed is voorbij. De dooi is in- getreden. Nog liggen de kanalen dicht, maar indien de dooi aanhoudt, zal ook dat spoedig tôt het verleden behoren. Wij hebben gladde straten gehad, het gaat voorbij, want het dooit. Laat ons hopen, dat de laatste vorstperiode van deze winter voorbij is, want het is verschrikkelijk als ge hele volkeren verkommeren. Laat ons ook denken aan de vele gezin- nen in ons eigen land, die nog geen gaaf dak boven het hoofd hebben, en nog geen glas in de vensters. Als wij dat doen vetten wij onze schaat- sen in en bergen ze op, ergens op zolder Wat is het werk van het Joods Na tionaal Fonds, en wat heeft het reeds bereikt? Miss Cecil Abraham, een Pa- lestijns meisje heeft hieromtrent het een en ander verteld. Er zal nu gewerkt worden aan een nieuwe kolonie, een heel bijzondere kolonie, geheel anders dan de 200 die het Joods Nationaal Fonds nu reeds heeft. Het zal een dorp worden, dat bevolkt zal worden met de duizenden en duizenden Joodse kinderen, die, overal verspreid, als oorlogswezen in Europa zijn achtergebleven. Zodra deze kolonie is opgebouwd zullen met de meeste spoed 20.000 kinderen, wel ke thans in vrij ongunstige omstan- digheden in kampen voor verplaatste personen moeten leven, naar dit nieu we dorp worden overgebracht. Het is het doel van het Joods Na tionaal Fonds om land aan te kopen in Palestina en daarop kolonies te stichten. Daarbij ondervindt men di versemoeilijkheden, b.v. dat veel land in handen is van buitenlanders, die daarvoor zeer hoge prijzen vra- gen en verder een oude wet, die de verkoop van land sterk aan banden legt. Toch bedraagt het bezit van het J.N.F. reeds 6.7 °/o van de totaal op pervlakte van Palestina. Deze gron- den liggen dikwijls in woeste en on- gezonde streken, zodat het somtijds nodig is de gebieden eerst malaria- vrij te maken. Verder is de aanplant van bomen van belang, in het bijzon der in streken, waar de bodem uit een droge steenachtige grondstof be- staat, die gemakkelijk verstuift. Reeds zijn 50 bossen aangeplant, die tezamen 40.000.000 bomen bevatten. Het J.N.F. verricht veel werk voor de 600.000 Joden die zich thans in Pa lestina bevinden, het verricht ook werk om dit aantal mensen uit te breiden, maar het doet dit niet door terreur en geweld. FEEST BIJ DE GEBOORTE VAN EEN PRINS OF PRINSES. Met betrekking tôt de a.s. geboorte van een Prins of Prinses is door de ministerraad het volgende bepaald: Indien de geboorte plaats vindt tus sen 0 en 12 uur zal die dag verder als nationale feestdag worden be- schouwd, en zal aan het overheidsper- soneel, voor zover de dienst dat toe- laat, onmiddellijk vrijaf gegeven wor den. Indien de geboorte tussen 12 en 24 uur plaats vindt zal eveneens vrij af gegeven worden, doch de volgen- de dag zal dan als nationale feestdag worden beschouwd. Indien de nationale feestdag op een Zondag zou vallen, wordt deze ver- schoven naar Maandag. REPATRIëRENDEN MOGEN SLECHTS 1000 SIGARETTEN MEENEMEN. Teneinde zwarte handel zoveel mo gelijk te bestrijden is bepaald, dat, repatriërenden niet meer dan 1000 sigaretten in Nederland mogen invoe- ren.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1