imemmz H i i î£X n legingsartikelen. Bioscoop weer aangekomen Keukenrekje A.B.C Het Zondag Da 3PLOSSING NIEUWJAA ,°ui Onzichtbare FREDERI Herv. Gemeei PLAATSELIJK NIEUWS .DELE riARTEN Hôtel Stri LUXEMBURGSE WORSTELAARS WINNEN TE GRONINGEN VAN SPORT De heer J. M. HOMAN ten grave gedragen gezand-Sappemeer de nmiddag wegens sterfgeval àESLOTEN. Wij kunnen U weer helpen aan mwaterzakken (beperkt) maverstuivers tpompen tsthermometers ersteken apotheken anddozen litaallinnen U vindt bij ons steeds grote sortering Drog.-Optiek „Centrum" n.h. Gemeentehuis ïezand - Tel. 401 to-Pactol-Padolin! TELEFt (In verband met de le begint de le avondi vroeger). Zaterdag half 7 en Zondag 4 uur, half Avonturen mens die 1 Engelse fil Staaltjes v spanning Maandag, Dinsdag CHARLES chansonnii vrolijkheid Wie houdl muziek mo gaan zien Toegang 14 jaar. Plaatsbespreken van tôt 1 en tijdens de Gemee op DINSDAG 14 Jant in het VOf Spreker; Ds. E. F. W van de Prot Onderwerp: „De Prot. verleden, haar huidi Aile belangstellenden z Toegang f 0.35, desgev een beperkte zending Aarde we r k erviezen, Thee- iezen, Melkstel- Kopjes, Ontbijt- [jes, Schalen en men. stampers centrekkers nlepels îelzeilen ;hters jponzen t U al zo'n aardig genomen Geheel npleet f 2.75. Natuurlijk weer bij 60ct. 25 100 70 20 15 SAPPf 2e At op VRijr met Corry Matthi Iris, Man, - Heri Pain Henning, Titia in de ni De mooîste geschrev Aan de vleugel C1 Verloting en plaats! Januari, 8 uur. Muziek: „DE ZOU1 STEMMING. SChaP' "OififilC derstaand volgt de oplossing van Nieuw j aarspuzzle zin luidt: „De Redactie van het wsblad wenst U een voorspoe- lieuwjaar". maal waren de gelukkigen: rijs f 10.Jan Abbring, Wold- weg 186, Kropswolde; ^8 f 5-C. Oosterwijk, Willem Bergstraat 1, Sappemeer; rijs f 2.50 D. O. Wemmi, Krane- weg 85, Groningen. Zakagend inzenders: B. Nieborg, J. Sluis, Bc D. Bosschei H. v. d. Ve A. Wilbrinl M. J. Broek L. Bromme W. Manden: zaal Co Nijeman J. v. d. Wo J. Wiereng? Mevr. Schr Verder or de heer J. gezand, die liet gaan i A. de Jong ham, die v rige tekenii tonie Vonk, Sappemeer, eerste on1 het volgeno FEUILLETON. De honden snuffelden rond, espeare maakte voortdurend op denkbeeldige konijnen. inte!" ging Floris onvermoeid „krijgen wij nu ook eens een :ukje of een ander smakelijk e vlees, als wij thuis zijn? Ik nu al, dat ik er verbazend veel in zal hebben. 't Is bij u al zo vastendag!" :x keerde 't hoofd snel naar de :e kant. :haam je!" viel tante Fee met •klaarbare heftigheid uit. aarvoor tante? Ik vind er niets idelijks in trek te hebben in een ;ukje!" moogt je zuster wel verwijten n over gebrek aan hart, jij, die :o harteloos bent, dat je levende 'sels wilt offeren aan je grove, nselijke neiging tôt vleeseten." irdon, tante, u vergist zich! Ik Seen enkel dier le vend eten; ik zelfs geen levende garnaal; ze n ze gerust eerst allemaal slach- Lieve hemel, Alex, hé? Wat zou ookboek zijn zonder gevogelte en recepten! Jongens!" knaap likte zich de lippen af. ît hart draait me om!" klaagde ex, Alex! Kijk eens! Een vogel, in de lucht." x keek waar Floris haar wees. ;en mens heeft het recht een d schepsel te beschouwen als îigendom, dat hij doden kan uit :n vermaak", predikte tante ijve- aar uit nut, tante?" vroeg Alex. „Er is gee den, wij i Het is tel zachtheid er „Hij trektj ris op, in schijnbaar, ren. „Ja, 't is „Het is 1 het leven eten. Zijn e niet zoveel ons te voec geen vruchl ,,Gelukkig eenvoudig i lijnkoeken. ,,De vruch zijn," verkla „Als de 1 paarden ver al die sukke „De natu ailes; zij i ook weer oude freule zichzelve vc „Kijk, ki Floris plotsi Alex keel fluitend dre schoot om e Floris ve< „U weet, doet, tant vleugels dan kon zachtheid e hij bepaald ,,Had ik ik die nu driftig, de c „Foei!" t ernstig en nu zachth naar tante! /eet ante - *t medesien: UIBHOUDBAZAR Sindai89i ii SAPPEMEER. Zaterdag had onder zeer grote belangstelling de begrafe- nis plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. M. Homan, in leven hoofd van de ULO-school te Sappe meer. In de Ned. Herv. Kerk werd door verschillende personen het woord ge- voerd o.a. door den burgemeester van Sappemeer, den heer A. W. Stronk- horst, die sprak namens het Gemeen- tebestuur. Spr. hoopte, dat de grote belangstelling de nabestaanden tôt troost en steun zou zijn. Hij schetste de loopbaan van den overledene, de arbeid, die hij verricht heeft voor de opvoeding van de jeugd, en wees op de goede naam, welke de ULO- school van Sappemeer onder zijn lei- ding heeft gekregen. Namens de Kerkcolleges en namens het Plaat&elijk Nut voerde de heer H. A. Beekhuis het woord. De heer G. Kuipers, onderwijzer van de ULO sprak namens zijn eollega's en namens het hoofd van de Han- delscursus, den heer Siems, die we- gens een begrafenisplechtigheid el- ders, niet aanwezig kon zijn. Spreker schetste de verdiensten van den heer Homan als hoofd van de ULO. Als vriend en oud-collega sprak de heer R. Schoemaker enkele woorden, en als zwager van den overledene de heer J. Boit, hoofd van de ULO te Hoogezand. Deze beschreef de ang- stige uren welke de heer Homan tij dens de bezetting heeft doorgemaakt, in verbarld met zijn zoons, die steeds getaar liepen te worden gearresteerd. Deze vrees heeft teveel van zijn ge- zondheid geëist. Als laatste sprak Ds. Meyer Drees, Ned. Hervormd predikant hier ter plaatse. Toen werd de kist naar de groeve gebracht. Er waren vele kransen. De oudste zoon van den heer Ho man dankte voor de belangstelling. In café Vroom hield de Buurt- ver. „Kleinemeer" Zaterdagavond een buurtfeest. De muzikale medewerking was van het Tianka-kwartet. Zaterdagavond gaf de Buurtver. „Kees de Haanstraat" haar jaarlijkse uitvoering in 't hôtel Wed. Groene-j veld. Opgevoerd werden de toneel- stukjes „Aan de Kedde" en ,,Wien- appels". Tôt besluit werd een poosje gedanst. Gedurende het feest. wees de voor- zitter op het onvoldoend zand of as strooien door de bewoners van de straat bij gladheid. En zijn opmerking had succès. Zondagmorgen waren de daarvoor spiegelglad zijnde trottoirs behoorlijk te belopen. Aan de Openbare Leeszaal en Bibliotheek H.—S. werden in 1946 uitgeleend 44130 banden (12964 stu- dieboeken, 21760 romans en 9406 jeugdboeken). Bovendien werden ge- zonden naar het correspondentschap Scharmer-Harkstede 4226 en naar dat te Nieuwolda 1173 banden. BORGERCOMPAGNIE. Mevr. J. Visser Westerling kwam tengevolge van de gladheid te vallen en liep een enkelfractuur op. Nadat de plaatselij- ke arts de eerste hulp had verleend, werd zij naar het ziekenhuis te Win- schoten overgebracht. HOOGEZAND. In de nacht van 10 op 11 Januari is ingebroken in het houten kantoorgebouw van de scheepswerf Th. Fikkers te Foxhol. Vermist worden een klok alsmede een aantal rijwielbanden. De politie heeft de zaak in onder- zoek, doch tôt nu toe is van de daders nog geen spoor gevonden. Vrijdagavond is de melkventer De Wit uit de Smitslaan tengevolge van de gladheid van de weg uitgegle- den en gevallen. Tengevolge hiervan heeft hij een arm gebroken. Zaterdagavond gaf de afd. Fox- ham en omstreken van de Bond van Staatspensionering haar eerste fees- telijke propagandaavond. Spreker was de heer L. Steenhuis, hoofdbestuurs- lid en burgemeester van Zuidbroek, met als onderwerp ,,Houdt de lam- pen brandende". Spr. liet uitkomen hoe de bewoners van het armhuis vroeger veel meer dan tegenwoordig als mislukkelingen werden aange- merkt. Hij was van oordeel, dat met het van kracht worden van de nood- wet de strijd om premievrij staats- perisioen niet mocht verslappen. Hij riep de aanwezigen op het bestuurbij, te staanrôin de vervulling van zijn taak. De Toneelver. Nieuw Leven" ver- leende medewerking. Opgevoerd wer den „Ik heb gezondigd" en het pro- pagandastukje „Oaf Loond". De zaal was geheel gevuld. Zater dagavond a.s. vindt een reprise plaats. Giste'rénavond werd in het hôtel Faber onder auspiciën van de Zeilver. ,,Zuidlaardermeer" een bijeenkomst gehouden, waarin Drs. Fop. I. Brou- wer het een en ander vertelde over de natuur op en rondom het Zuid- laardermeer. Er werd een film ver- toond over genoemd meer, van den heer M. Hertz. De familie Plinsinga verleende medewerking met zang en voordracht. FOXHOL. Op da onder voorzitter- schap van den heer Schoolland ge houden flink bezochte openbare ver-' gadering van de Voetbalver. „F.V.V." werd besloten tôt oprichting van een Supportersvereniging en tôt het hou- den van een feestavond in de loop van de maand Maart. Tôt leden van de contactcommissie werden be- noemd de heren D. Pot, C. Pot en J. de Jager. Nog werd de oprichting besproken van een clubblad, waartoe is besloten. NOORDDIJK. Wegens de kolen- schaarste waren -in de vorstperiode aile scholen in deze gemeente geslo- ten. De landbouwer P. trof in zijn schuur een man in ziekelijke toestand aan. Het bleek de koopman D. te zijn. Hij is naar Groningen overge bracht. OOSTERHOGEBRUG. Onze plaats- genoot, de heer G. Minholts, heeft Dinsdag om 6.15 uur voor de R.O.N.- microfoon een causerie gehouden over de aardewerkindustrie van deze ge meente. De heer J. Bos, hulpagent bij de Rijkspolitie te Oosterhoogebrug, is be- noemd bij de Gemeentepolitie te Zwolle. ENGELBERT. „Ziekenfonds Noord- dijk" vergaderde o.l.v. den heer G. Scholtens, in de school. Uit het-jaar- verslag bleek, dat het ledental iets terug is gelopen. Het batig saldo was f 24.50. ENGELBERT. De plaatselijke so- ciëteit hield haar feestelijke vergade- ring, met als gast den humorist Til- man van Hoogezand. MIDDELBERT. Ons dorp zal bin- nenkort een nieuwe luidklok bezit- ten. De nieuwe klok wordt gegoten bij de Gebr. van Bergen te Heiliger- lee en weegt 550 kg. De afmetingen zijn de grootste, die in de toren ge- plaatst kan worden. MIDDELBERT. De eerste wilde gan- zen trokken over en de heer J. Rit- sema schoot twee, die nog in goe de conditie waren. KOLHAM. Door de Konijnenfok- kersver. „Kolham en Omstreken", werd Vrijdag en Zaterdag een club- tentoonstelling gehouden in 't café Braam. We volstaan met vermelding van de Z.G. Keurmeester was de eer ste keurmeester van ons land, de heer K. Steenhuis uit Stadskanaal. Deze roemde de vereniging om zijn prachtig materiaal en de zeer goede organisatie, welke laatste bij den heer H. Praktiek in vertrouwde handen was. De uitslagen luidden: VI. Reus, wit voedster, jong, eig. A. Landman, Slochteren; VI. Reus, wit voedster, oud, eig. J. Meijer, Hoogezand; VI. Reus, wit ram, jong, eig. T. J. Al- bronda, Westerbroek; Gr. Zilver, voedster, jong, eig. R. Smith, Fox hol; Wener, blauw ram, jong, eig. J. J. Bulthuis, Slochteren; Wener, blauw voedster, jong, eig. H. Suur, Kolham; Kl. Chinchilla, voedster, oud, eig. Tj. Uildriks, Kolham; Tan, zwart ram, oud, eig. J. Smit, Hoogezand; Rex, wit ram, oud, eig. B. Broekema, Borgweg; Rex, wit voedster, oud, eig. P. v. d. Meij, Sappemeer. Aile bovengenoemde le prijswin- naars hebben tevens een ereprijs ge- wonnen. Het mooiste dier van de tentoon- stelling was een blauwe Wener, eig. J. J. Bulthuis, Slochteren. Eigenaar van de mooiste oudste ram is de heer T. Albronda, Westerbroek. Er waren in totaal 67 inzendingen. SLOCHTEREN. Ten overstaan van notaris Denijs en verzoeke van de er- 1 ven mej. H. Ruben werd verkocht een twee gezinswoning met erf en1 tuin. Koopster mej. W. Ruben, mede- g'erechtigde te Slochteren. SCHILDWOLDE. De klokkeluiders, die de torenklok vanaf Oudejaars- avond tôt Nieuwjaarsmorgen hebben geluid, hebben op voorstel van hetj bestuur besloten het batig saldo van, het „kloksmeer" ten geschenke te ge- ven aan de afd. Schildwolde-Hellum van Kindervacantiekolonies en -Her- stellingsoorden. SIDDEBUREN. In 't café Por werd de 3e Nutsavond gehouden. De heer Adolf uit Ede vertoonde de film ,,Mooi Indië", een kleurenfilm opge- nomen voor de Stoomboot Mij. „Ne- derland". Door de felle koude was de be langstelling niet groot, doch de aan wezigen hebben genoten van de prachtige beelden uit het veel bespro ken Indonesië. Des middags werd de film vertoond voor de leerlingen der scholen uit Slochteren en Siddeburen. De Ned. Chr. Landarbeiders- bond, afd. Siddeburen, kwam in jaar- vergadering bijeen. De jaarverslagen werden uitgebracht door den secre- taris en den penningmeester. Na af- doening der huishoudelijke aangele- genheden bleef men nog enige tijd in feestelijk samenzijn bijeen. OVERSCHILD. In de Geref. school werd de jaarlijkse ouderavond ge houden van de Geref. Schoolvereni- ging onder leiding van den heer J. Smid. Er werd afscheid genomen van mej. Groothof, die 23 jaar als onder- wijzeres aan de school werkzaam 1s geweest. De heer Tj. Schaafsma, hoofd der school sprak over „De sfeer in de school", --V- JriiG'idoH - WAGENBORGEN. De beide ver- dachten van diefstal H. V. en v. E. hebben nog een reeks diefstallen be- kend. In verband hiermede is ook A. V. te Wagenborgen gearresteerd, in wiens woning een partij munitie en geweren en Canadese goederen werden gevonden. Hij is naar Gro ningen overgebracht. Wegens diefstal van koolzaad en kunstmest is tegen diverse ingezete- nen proces-verbaal opgemaakt. ZUIDBROEK. In een in het hôtel Themmen gehouden vergadering van buurtverenigingen, besloot men tôt de oprichting van een federatie. Het be stuur werd voorlopig samengesteld uit de heren E. Kappen, R. Kok, H. Brust, L. Schreuder Jz., W. Nijhof, R. de Vries en G. Huisman. Voor een zeer talrijk publiek gaf het gezelschap Dick van Peursen een geslaagde uitvoering van het to- neelstuk ,,De Koopman van Vene- tië". Een hartelijk applaus bewees, dat het gebodene op prijs werd ge- steld. In de geheel gevulde Ned. Herv. Kerk heeft Ds. Van Mullem Zondag afscheid genomen van zijn gemeerflte. Ds. Van Mullem had als tekst geko- zen „Gij hebt het evangelie ontvan- gen in verdrukkingstijd". Na afloop hiervan sprak hij woor den van afscheid tôt de V.C.J.B., de padvinderij, de Vrouwenvereniging en de afd. Muntendam van de Vrijz. Herv. Verschillende personen spraken ver volgens den scheidende predikant toe; burgemeester L. Steenhuis namens de burgerlijke gemeente; de heer H. E. Buurma as président kerkvoogd en Ds. van der Meiden als collega. Door de gemeente werd gezongen psalm 133 3 „Dat 's Heren Zegen op U daal". Ten slotte zong het kerk- koor tôt afscheid enige liederen. Vele maakten van de gelegenheid gebruik om den scheidenden predikant en zijn echtgenote de hand te drukken. MUNTENDAM. De Herv. Reciteer- ver. hield in het vereen.gebouw Maandag haar jaarvergadering. De voorz., Ds. Hamer, de secr., mej. Blaauw en de bibliothecaris, de heer A. Timmer werden herkozen, ter wij 1 wegens vertrek van de penning- meesteresse mej. G. Klop, werd ge- kozen mej. A. Rademaker. Voor belangeloos regisseren werd den heer de Vries een as-stander aangeboden. Door leden werden voordrachten gehouden, terwijl enkele stukjes wer den opgevoerd. GEBOORTEN WERDEN HEM NOODLOTTIG. De 40-jarige Karel Landheer uit Amsterdam nam in 1942 dienst bij de Waffen S.S Erg goed beviel het hem echter niet en zodra hij de kans schoon zag, dook hij onder. In dien tijd werd hem echter een dochter geboren. Toen hij deze ging aangeven, werd hij meteen ge arresteerd en wegens desertie door een Duitse krijgsraad ter dood ver- oordeeld. Voor het vonnis echter ten uitvoer kon worden gebracht, werd hij bevrijd door de Russen. Reeds einde Mei 1945 was hij in Nederland terug en nam dienst bij deB.S. Toen men er echter hier achter- kwam, dat zijn politiek verleden niet geheel brandschoon was, werd hij ont- slagen. Korte tijd later werd hem bij zijn derde vrouw een zoon geboren en bij de aangifte van dit kind werd hij wederom gearresteerd. Vandaag had hij zich voor zijn dienstneming bij de S.S. voor het bij- zonder gerechtshof te Amsterdam t.e gérant woorden. Mr. Galinck eiste tegen hem een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de beide kiesrech- ten voor het leven. MAXIMUMPRIJZEN VOOR WINTERGROENTEN. Wegens de ongewenste stijging der prijzen van groenten gedurende de laatste tijd heeft de Ministèr vas Landbouw, Visserij en Voedselvoor^ ziening besloten binnenkort maxi- mumprijzen voor specifieke winter- groenten vast te stellen. Daar de door vorst veroorzaakte stagnatie in de aanvoer nog niet overwonneri is, ligt het in het voomemen bij het herstel van de normale aanvoer, hetgeen spoedig is te verwachten, de prijzen op een redelijke hoogte vast te stel len. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) MOND- EN KLAUWZEER. gelden eveneens voor de nieuwe pe- In de week van 29 Dec. tôt 5 Ja- riode. nuari stierven tengevolge van mond-1 Voor schapen en geiten wordt een en klauwzeer 7 runderen, 3 kalveren toewijzing gegeven voor 12 weken KLACHT VAN EEN AUTOMOBILIST en 14 varkens en biggen. (19 Januari tôt 12 April); n.l. 20 kg. 1 rundveevoeder per dier voor fokooien De vorstpreiode ligt gelukkig achter VEEVOEDERNORMEN VOOR DE en fokrammen, geboren vôôr 1946, ons, en ik hoop van harte, dat ae PERIODE VAN 19 janUARI TOT 15 en vrouwelijke geiten, geboren vôôr koude deze winter met terug zal ke-| FEBRUARI 1947. I 1946; 50 kg. rundveevoeder per dier niet iodigatdagteTk de redactte Tastig Voor de période van 19 Januari tôt voor dekbokken en opfokwaardige val om plaatsruimte te vragen voor Februan 1947 zijn de veevoeder- boklammeren. I Pluimveehouders, die hun hoofd- dit inf?e7nnden stuk Maar indien de normen voor rundvee, paarden, var- muimveenouaers ait ingezonaen siuk. îviaar inaien ue nlnimvee dezelfde als die of nevenberoep met op agrarisch ter- rmîn' ic).ir.L7jîhïtjicn«' k'mnÏÏ Solden voor de voorafgaande rein hebben. komen niet voor toe- Sf riode (22 Deçanber 194» t/m 1» plu.mveev.eder .na.n- Wegens mljn beroep moet ik er Januar, 1947.) Behalve merkmg. dagelijks met de auto op oit, Glad- ™«™k™aeenn d^0ZiizînS "g™ CANADESE P1LOTEN BIJ K.L.M.I heid mag daarbij geen beletsel zijn.1 Paaraen woraen ae toewijz g g Daarbij heb ik de ervaring opgedaan, dat het strooien van zand op de we- de zijwegen leken wel ijsbanen. i t*iwjCTI I ITX/^CDIkJf* Ckl stonden we met twee auto's op IxUpOIwII V C f\l 11 V7 C baseerd op het aantal dieren, dat vol- De K.L.M. heeft 62 jeugdige Cana- i gens de registratie van 8 December dese piloten aangezocht in haar dienst net vp u- rri 1946 op een bedrijf aanwezig bleek te te treden. Natuurlijk moeten de be- gen door de omliggende g zyn Aile beperkende bepalingen en trokkenen eerst worden gekeurd. veel beter ter hand ge en s d voorwaarden, welke in de vooraf- Daarna zullen zij een opleiding ont- Swêgfn tvas ^veliswaar gaïrooï8»»ndo periodo „n kraoh, waren,' vang.n op Sobiphol. maar Eens een weg. Beide wagens konden niet op gang komen, eerst moeten omwo- nenden wat zand voor de wielen gooien. Een andere keer moest ik uit- wijken voor een tegemoetkomende wagen. Ik durfde niet doorrijden en burgzaal Hôtel Faber bracht, was die stop te daarom aan de kant van de van Maandag j.l. verreweg de beste weg. Maar toen kon ik niet meer op om muzikale, vocale en scenische re- da weg komen. denen. Om bij 8e laatste te beginnen. Uit dergelijkê toestanden kunnen costumering en enscenering waren allerlei ongelukken voortkomen. Zou een lust voor het oog, door de rijk- het niet mogelijk zijn, dat in het ver- dom van kleur en elegance; in het „HET VROLIJKE WEEUWTJE" door de Hoofdstad Operette. Van de drie operettes, die bovenge- noemd ensemble dit jaar in Schouw- volg bij gladheid op aile verkeers- wegen binnen de bovenstaande ge- meenten zand wordt gestrooid? S. Kan de Buurtvereniging „Kees de Ha.anstraat" misschien een voorbeeld zyn voor anderen? Zaterdag gaf de Buurtver. „Kees de Haanstraat" haar jaarlijkse uit voering. Direct na de bevrijding kon in deze, vroeger zo voorbeeldige buurtvereniging de juiste toon niet worden gevonden om tôt behoorlijke harmonie te geraken. In zeer korte tijd vond drie maal een bestuurswis- seling plaats, doch de kameraad- schappelijke wijze, waarop dit ge- schiedde, de ruiterlijke erkenning van de afgetredenen niet voor de taak, als geestelijke inspiratie te fungeren voor een dergelijk heterogeen gezel schap, berekend te zijn, getuigde van de aanwezigheid van gunstiger voor waarden. Toen dan ook een der bekendste figuren uit de omtrek tôt voorzitter werd gekozen, bleken plotseling aile levensgeesten weer aanwezig. S. MOSTERD NA DE MAALTIJD! Donderdagmorgen 5 graden onder nul; sneeuwval overgaande in motregen boeien. Instrumentaal vertoonde het en de temperatuur stijgt in enkele uitgebreide orkest, onder de perfecte uren tôt boven het vriespunt. Straten leiding van Pim de la Fuente, ook worden spiegelglad en brengen de een aanzienlijke verbetenng, zodat ijsbaan tôt voor de deur. Hoogezand van een uitstekende mterpretatie van heeft het goed voor met de wegge- Lehar's werk gesproken kan worden: bruikers en heeft op de Kalkwijk Het hinderlijk overheersen van be- zand la ten strooien tôt het huis van paalde instrumenten bij vorige gele- den heer G. Botke, alsof hiermede genheden had plaats gemaakt voor geheel Kalkwijk was geholpen. Het een meer juistere verdeling en bezet- is genoegzaam bekend dat de weg ting. Vermeld zijn ten slotte nog de langs het Kalkwijksterdiep zeer ge- sierlijke dansen. Ailes bij elkaar een vaarlijk is. Dit is Vrijdagmiddag j.l. prima uitvoering, op zeer hoog ped weer gebleken bij het vervoer van de staande, de beste operette, die wij dorschmachine alhier, waarbij de stro-hier sinds jaren zagen, die met een pers en een pakwagen van de weg ovationeel applaus door de geheel ge- gleden en dientengevolge op het diep vulde zaal werd ontvangen. Ten slotte terecht kwamen. Wonder boven won-' een vraag: waarom dit werk van der mag het heten dat hier geen per- Lehar niet gebracht in de oorspron- soonlijke ongelukken zijn voorgeko- kelijke taal, nu een groot deel der men, doch er is wel materiële schade. medewerkenden toch Oostenrijkers Mogè dit een waarschuwing zijn voorzijn? Het geheel zou er zeker nog bij het gemeentebestuur van Hoogezand,; winnen! L. bijzonder gold dit voor het tweede en derde bedrijf, die beide buitenge- woon expressief waren. Tôt dit sce nische gedeelte behoort eveneens het spel der leden van dit ensemble, waarvan speciaal de beide hoofdrol- len genoemd dienen te worden. Ruth Rhaden, die de vrouwelijke hoofdrol vertolkte, gaf niet alleen blijk een uitstekende zangeres te zijn, maar te vens een goede actrice, die zeer wel aile sentimenten, die ,,Het Vrolijke Weeuwtje" beroerden, wist weer te fceven. Pittig en geestig was haar spel, terwijl vooral aan het begin van het sterke tweede bedrijf haar 6pel een der hoogtepunten bereikte in het Vilga-lied. Bernard Faverne, haar tegenspeler, was in spel, dictie en zang haars gelijke, zodat er een homogeen, prachtig sluitend geheel ontstond. Op de beproefde manier zorgde Paul Harden voor de komische noot, waarin hij op éclatante wijze werd bijgestaan door Fritz Steiner, die door z'n geestig spel enige open doekjes kreeg. Claure Clairy kon mij minder voldoen. Vocaal behoorde deze operette eveneens tôt de beste. Ruth Rhoden beschikt over een frisse en soepele stem, terwijl Bernard Taverne eveneens een zanger is, die zeer wel in staat is door z'n interpretatie t|: in het vervolg hierop eerder zand te strooien en niet te wachten met de put te dempen tôt het kalf verdronken is. Namens het Bestuur der Buurtver. Kalkwijk en Lula. .STORMEILAND" door de Toneelvereen. „Centrum". Reige H. Douma. Hoewel de opkomst van het publiek beter had kunnen zijn, heeft de to- Ruim 35 jaar geleden was de wor- stelsport zeer geliefd in Groningen. De toendertijd in grote bloei verke- reinde vereniging „Sandow", telde onder haar leden vooraanstaande worstelaars, zoals Joosten en later de bekende Amsterdammer Willem En- klaar. De laatste was het vooral die tijds bekende Nederlandse w'orstelaar Dirk van den Berg zijn brillantle partijen te zien gaf tegen de groot- meesters van de wereld, waaronder vooral een Rus en niet te vergeten een geweldige Turk van ruim 2 M. Nu was het de vereniging K.D.O. die ter gelegenheid van haar 25-jarig Groningen een goede naam bezorgde, bestaan een dergelijk treffen tegen door als tweede te eindigen in het enige Luxemburgse worstelaars, de- kampioenschap van Nederland ge- wichtheffen en worstelen. Donder- dagavond was er na jaren weer een dergelijke avond, nu in de Harmonie. Vroeger leende zich hiervoor speci aal de Korenbeurs en ik herinner mij nog levendig de grote Internationale beroepswedstrijden waarin de des- SCHAATSENRIJDEN. SAPPEMEER. Wedstrijd voor kin- deren, georganiseerd door de Buurt ver. LangewijkAchterdiep W. Uit- slag: Jongens 69 jaar; 1. G. Uildriks, 2. A. Kraai, 3. D. Uildriks, 4. G. Schreuder; 10;13 jaar: 1. H. Bijls- ma, 2. J. Smit, 3. P. Wiendels; 14-17 jaar: 1. J. Niemeijer, 2. J. Veentjer, 3. J. Winkel. Meisjes 69 jaar: 1. A. de Boer, 2. D. Hartog, 3. H. Woudwijk; 1013 jaar: 1. M. Dekker, 2. A. Nij- borg, 3. J. Niemeijer, 4. T. Oldenbur- ger, 5. A. Oldenburger, 6. A. Haayer; 1417 jaar: 1. D. Menkema, 2. Qe Menkema, 3. J. Menkema. Aan de schaatswedstrijden Zon dag door R.K.V.V. „Kwiek" op de „Gelingsvlakte" gehouden, namen 22 deelnemers deel, alsmede 8 adspiran- ten. Het resultaat werd: 1. N. Na- gengast, 2. G. Scheen, 3. H. Mulder, 4. J. Koeneman, 5. N. Mulder, 6. B. Deiman. Adspiranten: 1. T. Clobus, 2. H. Geling, 3. J. Londeman, 4. J. Wil- brink. BORGERCOMPAGNIE. De toertocht welke hier Zaterdag gehouden zou worden, is afgelast. SLOCHTEREN. Uitslag Zaterdag gehouden hardrijderij georganiseerd door „De Baggerputten". 24 deelne mers. 1. f 25 J. Anjewierden; 2. f 15 H. Koopmans, Terschelling; 3. f 10 J. de Vries, Slochteren; 4. f 5 K. Noor- man, Slochteren; 5. f 1 K. Hooites, Kolham. GROUW. Bij de Zaterdagmiddag gehouden wedstrijden om het kam- pioenschap van Nederland voor vrou wen, kortebaan, om geldprijzen, werd eerste Ike Nienhuis uit Makkinga, met een tijd van 15.5 sec. over 140 meter. Tweede werd Joke Hoekstra, derde Coba Hoekstra en Vierde An nie Bijlman. ZEILEN. De Cruising Club of America heeft besloten een Oceaan-zeilwedstrijd te organiseren vanaf Newport naar IJmuiden. De start zal plaats vinden op 20 of 22 Juni. Het voorstel tôt het houden van deze wedstrijd is uitge- gaan van de Koninklijke Nederlandse Roei- en Zeilvereniging, in verband met haar 100-jarig bestaan. Over het feit of Nederlandse jachten zullen deelnemen, worden thans onderhan- delingen gevoerd. Het zal de eerste wedstrijd over de Oceaan zijn sedert 1935. DAMMEN. In de derde beslissingswedstrijd tegen de jonge Rotterdammer Roo- zenburg, heeft Keller remise ge maakt, waarmede hij kampioen van Nederland is geworden. Het is thans voor de tiende maal, dat hij kampi oen van Nederland is. Keller zal me- dedingen naar het wereldkampioen- SCHAKEN. In het Hoogoven tounooi te Vel- zen heeft van Scheltinga zich op de eerste plaats weten te plaatsen. Twee de werd Cortlever en Kottnauer ein- digde op de derde plaats. monstreerde. Er waren zeer intéres sante patijen bij, en behalve de zo zeer bij de worstelaars geliefde heup- zwaai, was er de kopgreep en niet te vergeten die van de centuur. Zag men vroeger nogal eens staan de partijen niet aile beoefenaars kunnen dat nu waren het veel ge- knielde partijen, zodat menig schou- dergreep te zien werd gegeven, waardoor veel touchés kwamen. Het lag voor de hand, dat zij, die het laatste gaarne wilden omdat voor hen hier het succès lag, den tegen- stander hierdoor dwongen. Een ver- hinderen was voor den tegenstander juist geboden geweest, daar hierdoor de strijd interessanter was geworden. Nu was vaak heel spoedig een partij BILJARTEN. Door Kobus is het biljartkampioen- schad le klasse behaald. Hij promo- veert nu naar de hoofdklasse. Uitslag ledenwedstrijd Biljartclub ..Ruischerbru^". 1. E. Bolhuis Rzn.; 2 T Bolhuis; 3. H. Maat. WIELRENNEN. In de Zondag te Brussel gehouden koppelwedstrijden hebben Schulte en Boeyen een overwinning behaald. De gewonnen, al moet gezegd, dat er bij volledige uitslagen luiden: 1. Schulte- j zonder sportief en fraai werd gewor- Boeyen; 2. Kaers-de Kuysscher; 3.1 steld. Want ook worstelen leent zich Accou-Bruyland; 4. Kint-Vensteen- tôt het uitoefenen van diverse haast bergen en 5. Naeye-van Simaeys. I niet te controleren trucjes. Voor de HANDBAL. I jongeren mag deze sport onbekend Het bondsbestuur van het Ned. zijn en misschien niet zo populair als Handbal Verbond heeft in principe het boksen, een ïeit is het, dat bles- besloten, in het seizoen 19471948 bij sures die bij de bokssport voorkomen, wijze van proef voor een jaar een hier uitblijven. hoofdklasse in te stellen van acht, Worstelen is een sport van behen- ploegen, t.w. de vijf districtskampi-1 djgheid en kracht, vooral dit laatste oenen en drie van de vijf als no. twee vorm(. we; een voornaam onderdeel. op de ranglijst staande clubs. gn wanneer er goed wordt gelet op Bij de heren zal hiertoe in ieder de toepassing van het geoorloofde geval worden overgegaan, bij de da- vastgrijpen van centuur tôt hoofd, mes zal nader worden onderzocht, dan be^. een m00j gezicht twee hoe de betrokken verenigingen er te- s^evjg gebouwde kerels in het zwaar- genover staan. BOKSEN. Zondag werden te Groningen wed strijden gespeeld om het kampioen schap klasse C van het Noorden. J of middengewicht op de matras aan het werk te zien. Terwijl daarnaast i de lenigheid te bewonderen valt. De Luxemburgers waren in licht- Klunder (Hoogezand), halfzwaarge- en vedergewicht verre supérieur. In wicht, kwam zag en overwon. Bijle- veld uit Delfzijl werd na enkele se conden naar het land van de dromen het gewichtsheffen waren zij echter in de minderheid. Voor deze afdeling had K.D.O. enige der beste gewichts- gezonden, waardoor de Hoogezandster heffers van Nederland laten uitko- kampioen werd. H. Lockhom (School men, en wel uit Den Haag en Arn- Mulder) moest na de vastgestelde 3 hem- Hoewel de belangstelling ronden, 2 ronden extra boksen om de bijzonder groot was, kan K-D.O. och beslissing. Hij verloor tenslotte met 1 met genoegen op deze avond terug- punt achterstand. zien- neelver. ,,Centrum" met haar 16e jaarl. uitvoering, gegeven in 't hôtel Faber, waarbij „Stormeiland" op het programma stond, toch succès ge- oogst. Het stuk is een spel in drie bedrijven, bewerkt naar gegevens van Bob Bertina, welk stuk in 1944 in Hoogezand werd opgevoerd door het gezelschap Goosens onder de ti- tel ,,De Verloren Zoon". De verschillende rollen zijn door de spelers in het algemeen goed ver- tolkt; bij enkelen kwam de uit- spraak echter niet tôt zijn recht. Op verbetering daarvan dient „Centrum" zich in het bijzonder toe te leggen, omdat dit het geheel zeer ten goede zou komen. Bijzondere vermelding verdient het spel van mevrouw H. VosSchut als Hanneke. Na ieder bedrijf hadden de spelers een harte lijk applaus in ontvangst te nemen. De muziek in de pauzes was van ,,The Jolly Boys" o.l.v. P. Laning, welke band ook na afloop de dans- muziek verzorgde. Hoe goed dit trio zich van zijn taak heeft gekweten, er dient o.i. op te worden gewezejn, dat dergelijke muziek niet bij een goede toneelavond als deze, en zeker niet bij een stuk als „Stormeiland" een spel van liefde en de zee, past. Enkele korte pauzes waren o.i. vol- doende geweest. En ten slotte dit: Een gedeelte van het publiek stelt prijs op „bal na", maar bevordelijk voor het bewaren van een juiste in- druk van het toneelspel is dat niet- J. R. „DE LINDENBoRG" door de Gem. Zangvereniging „OEFENING BAART KUNST". Ter gelegenheid van haar 45-jarig bestaan heeft de Gem. Zangvereen. „Oefening Baart Kunst" in het hôtel ,,Struvé" een uitvoering gegeven van het zangspel van H. G. Bleeker, „De Lindenborg". Het gegeven van het stuk is ont- leend aan een oude legende volgens welke bij het verkopen van de borg een ramp in het dorp is te verwach ten. Ernst, de jonge eigenaar van de .Lindenborg" wordt na vele om- zwervingen in de vreemde bij het horen van het slaapliedje van zijn overleden Moeder plotseling herin- nerd aan de belofte, die hij heeft ge- daan, terug te keren naar zijn dorp, naar zijn hof en haard, naar het meisje, dat hij trouw heeft beloofd. Om dit thema is een waas van ro- mantiek geweven, en het is omlijst in een keur van melodietjes. De begeleiding werd uitstekend verzorgd door een gedeelte van ,,Or- pheus". De Lindenborg" is reeds meer dan 20 jaar oud, het is vroeger talloze malen gespeeld, maar toch gaat er op het ogenblik weer grote belangstel ling naar uit, en het trekt weer voi le zalen. zo is het ook Zaterdagavond geweest. De zaal was geheel bezet. Bij de opvoering door amateurs stuit men steeds op deze moeilijkheid: de spelers moeten èn goed kunnen to- neelspelen, èn goed kunnen zingen. En dat heeft dikwijls moeilijkheden tengevolge. Wij twijfelen er niet aan of ook „O.B.K." zal met deze moei lijkheid te kampen hebben gehad. En zij heeft deze zodanig opgelost, dat men de opvoering als geheel, geslaagd kan noemen. Een goed stuk werd op goede wijze opgevoerd. Wij willen niet de prestaties van elk der spelers afzonderlijk beoorde- len, slechts de bijzondere prestaties willen wij noemen: Daar zijn dan in de eerste plaats de heren H. Freij, R. Pekelder en K. Schuitema als oude vrijgezellen, waarbij wij in het bij zonder de natuurlijke bewegingen van H. Freij bewonderden. Mej. J. Bakema (als Netty) heeft ons laten genieten van haar uitstekende so- praan-stem. De tonelen en de kleding waren uitstekend verzorgd. Bijzonder fraaie tonelen waren die voorstellende ,,St. Maarten", in het eerste bedrijf, de Martinitoren in het tweede bedrijf en het Kersttoneel in het derde bedrijf. De dansen uitgevoerd door dames van W.I.K., o.l.v. den heer K. Riks voldeden uitstekend. Rest ons nog te vermelden het goe de werk gedaan door de heren C. Ausema als dirigent, H. de Vries als régisseur en Kroeze als grimeur. De décors waren van den heer J. Hem- mes en de costuums van de Fa. Boomsma. - Bij de volgende opvoeringen o.a. hedenavond in 't hôtel „Struvé" zou „O.B.K." de volgende wenken ter har te kunnen nemen: De schutterskapi- tein in het tweede bedrijf is in de zaal niët te verstaan. Verder zijn de pauzes veel te lang, waardoor het on- nodig laat wordt. Huldiging. Na afloop overhandigde de voorz. van „O.B.K." bloemen aan den diri gent C. Ausema, de pianiste Mevr. A. Brôerken—Smith en régisseur H. de Vries. De heren J. Ausema (zoon v. d. dirigent) en K. Riks kregen even eens een stoffelijke huldeblijk. Als oudste bestuurslid bood de heer Pe kelder bloemen aan aan de heer Freij en mevr. DontjeBergman. De jubilerende vereniging ontving een achttal bloemstukken van zus- terverenigingen en van het hôtel. De heer L. Smid sprak namens de Bond van Groninger Koren en ook de schrijver, de heer H. G. Bleeker, voerde nog even het woord. H. B. - "L

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2