Edelë H Kapitein 6ay SNELHEIDSMANIAKKEN DE VROUW EN HAAR TEHUIS Watgeeftde Radio? INDIEN HET WEER WINTER WORDT. ARTEN SoLrS «edT.,ît°°dôcn indienne" i»»'»"" °°K '"Se- Programma van de R.O.N. DENK OM DE DIEREN Op ieder gebied is een zucht naar steeds grotere snelheden waar te ne- men, zowel in lichamelijke sporten als in de technische sporten als mo- torrijden, autorennen en vliegen. Geen enkele tak kan het in snelheid echter halen bij het vliegen, waarbij het streven er thans op gericht is de snelheid van het geluid voorbij te stevenen. Voor de oorlog meende men reeds de topsnelheid van het vliegtuig zo ongeveer bereikt te hebben, doch de in de oorlog uitgewerkte en her- haaldelijk verbeterde straalmotoren (ook wel jets of reactiemotoren ge- noemd) openden een nieuw en niet onbelangrijk perspectief. In het afge- lopen jaar werden met dergelijke vliegtuigen (men zou beter kunnen spreken van „projectielen") snelheden bereikt, die aanmerkelijk boven die der door propellers voortgestuwde vliegtuigen liggen. De snelheid van 1000 k.m. werd, hoewel deze snelheid nog niet als officieel record is geboekt verschillende malen overschre- den, het zijn de vliegtuigen Republic P-84 Thunderjet, Gloster Meteor IV en De Havilland DH 108 Swallow, die deze snelheid bereikten. De Ha villand moest bij deze poging echter zijn chefinvlieger Geoffrey de Havil land betreuren. Het oïficiële record staat nog steeds op naam van Group Capt. Donaldson met een snel heid van 991.5 km. per uur. Het zijn echter niet alleen de Amerikanen en Engelsen, die een aanval op de steeds grotere snelheden doen, ook de Rus- sen willen een woordje meespreken, volgens geruchten werken deze sa- men met een aantal Duitse techniei aan de verdere ontwikkeling van de Duitse jet Heinkel Hirth 011. Het is de technici echter nog lang niet voldoende, de snelheid moet nog hoger worden opgevoerd en het laat zich aanzien dat dit in de naaste toe- komst inderdaad zal geschieden en dan ook liefst dadelijk met enige honderden km. per uur meer. Tus- sen de 1000 en 1400 km./u. ligt na- melijk een uiterst moeilijk te over- schrijden gebied, de zogenaamde transsonische zone, dit is de snelheid waarmee het geluid zich voortplant. Nu hebben proeven in de windtun- nel aangetoond, dat een vliegtuig, dat zich met een snelheid tussen de VOORJAARSKEURING KOUDBLOEDHENGSTEN 1000 en 1400 kmVu. yoortbeweegt,] Bij de tJ&S^Souclen vobr- troleerbaar gearaagt, aocn indien ae- zonden d personen gevestigd in ze zone is doorbroken de normale Qns Bij de vierjarigen werd toestand is hersteld. Teneinde nu de- goedge£eurd cJertain vaJn Coegorspol- ze proeven uit de windtunnel in de xtjL./ pactijk te contoleren is in opdracht van de NACA en de Air Force het vliegtuig je de Bell XS-1 geconstru- eerd. Dit vliegtuig je, dat van betrek- kelijk geringe afmetingen is, als het gewoon op de grond staat reikt het ongeveer tôt de schouder van een man, heeft een drukcabine waarin de bestuurder precies past en is uitge- rust met 4 raketmotoren volgens het principe van de Duitse Walter raket- ten van de Me-163 en anderen. Vol gens de inmiddels verongelukte in- vlieger Jack Woolans zouden deze 4 raketmotoren in staat zijn dit moord- dadige apparaat in 1 minuut 21000 der, van den heer A. Noordhoff te Noordbroek. Het dier werd niet in de K. opgenomen. Van denzelfden eige- naar werd nog in de K opgenomen het oudere dier Dragon van Dorp- zicht, een Gronings fokproduct. Bij de premiekeuring werd een 2e' premie verworven door Dragon van, Dorpszicht van A. Noordhoff te Noordbroek. Een 3e premie verwierf Frits van Driewegen van den heer W. Bos te Siddeburen. Beide dieren in de rubriek „grote maat". In de ru- briek ,,kleine maat" legde de hengst Conquérant van Litho van den heer R. Ridder te Harkstede beslag op een meter te doen stijgen en in de res-j ~e Premie- terende 3 minuten nog tôt 24000 M.,! VANAF DINSDAG GEEN waarbij dan een eindsnelheid van] PASSAGIERSVERVOER PER TREIN 2400 km/u. zou zijn bereikt (de wer- MEER IN OOSTENRIJK. kingstijd van de raketten is slechts Van Dinsdag af is aile passagiers- 4 minuten). Thans zal de 23-jarige in- verkeer per trein in Oostenrijk stop- vlieger Chalmers H. Goodlin het gro- gezet. De oorzaak hiervan is gebrek te experiment wagen, hij heeft reeds enige proefvluchten met de XS-1 gemaakt, welke 19 minuten duurden. De XS-1 werd daarbij door een B-29 tôt 10.000 meter opgesleept en daar losgelaten, hierna werden de aan kolen. PAUS SCHENKT ITALIAANSE REGERING TARWE. De Paus heeft een geschenk van 2800 ton tarwe, hetwelk hij van Ar- 4 raketmotoren, na elkaar in werking j gentinië ten geschenke had ontvan- gesteld, doch de snelheid werd niet groter dan 880 km/u. Eerst op de twintigste proefvlucht zullen aile ra ketten tegelijk worden aangezet, en het ons benieuwen of de voorspelde snelheid zal worden bereikt. Wij wensen den invlieger van dit snelheidsmonster veel succès en een behouden landing. gen, aan de Italiaanse regering aan- geboden. JONGETJE VIEL VAN HOOISCHELF Nabij Tilburg is een 12-jarig jon- getje bij het spelen van een hooi- schelf gevallen. Daarbij kwam hij zo ongelukkig terecht, dat hij ernstig werd gewond. In het ziekenhuis is hij overleden. Wanneer ik tegen de avond, wan-' niet kunnen zeggen dat hun huis ook neer de schemering over de velden hun tehuis is. Veel mensen zoeken ligt, vanuit mijn kantoor of huiska- op de wereldmarkt naar levensgenot, vergeten dat in eigen huis voor wei- nig geld levensvreugde is te vinden Levensgenot en levensvreugde zijn twee verschillende belevingen. Zoals gezegd, levensgenot zoekt men voor- al op de wereldmarkt en gaat meestal i met grote uitgaven gepaard. Levensvreugde kan men vinden ook mer, naar buiten zie, constateer ik telkens weer, dat honderden kraaien voorbij vliegen in geregelde trek naar hun nachtverblijf, hier „het Slochter- bos". Iedere avond precies dezelfde weg, vrijwel over dezelfde streek. Het instinct voert ze altijd weer terug naar 't beschuttende dak van het in de kleine di des IevenSi bos, waar ze veilig zijn tegen storm 6 en regen. 's Morgens trekken ze uit, 's avonds keren ze terug. De meesten Mensen die hunkeren naar levens- vliegen groepsgewijze, maar zo nu en genot, beklagen vaak de huisvrouw, die de kunst verstaat om, ondanks het kleine inkomen van haar man,1 VANDALISME IN DE TREINEN. Op diverse lijnen van de Nederl. Spoorwegen wordt momenteel een er- gelijk vandalisme geconstateerd. Zo dan er een eenzame zwerver tus is op de lijn Amsterdam Enkhuizensen Een verstotelingeen oude geconstateerd, dat fittingen worden van dageneen zwak exemplaar? steeds rond te komen en er voor stukgesneden, ruiten bekrast, enz. Ook jk weet het niet.... Maar wanneer zorgt, dat ailes als op wieltjes rolt.' in de door de Deense spoorwegen in ze zo zje vliegen, denk ik vaak In de ogen van velen komen deze bruikleen afgestane rijtuigen werd i .,wij mensen hebben toch veel van' vrouwen te kort. Maar juist deze door het publiek zo erg huisgehou-' den, dat door de N.S. is besloten deze op andere lijnen in te zetten, waar- door de reizigers op de lijn Amster damEnkhuizen zich tevreden moe- ten stellen met' oude (ongerieflijke) Duitse rijtuigen. Ook aan de Zwitserse rijtuigen, die wij in bruikleen hebben ontvangen, wordt schade gebracht, o.a. worden de thermometers eruit gestolen. Het vandalisme wordt niet alleen bedreven door de jeugd, maar ook door ouderen. Dat blijkt uit het feit, dat ook in tweede klasse wagons schade wordt aangericht, in welke wagons geen scholieren e.d. reizen. Op een lijn in Limburg, werd een tweede klasse wagon zo gehavend dat hij uit de dienst genomen moest worden. Daar het de enige tweede klasse wagon op dit traject was, wordt dit nu uitsluitend door 3e klasse wa- gens gereden. In werkliedentreinen zijn ook steeds ergerlijk sporen van vandalisme te bespeuren. Kort na de bevrijding was het zo, dat in de werkliedentrein Alk- maarDen Helder politie mee moest reizen om het vandalisme te voorko- men. Indien de toestand in de werk liedentreinen zo blijft als zij thans is, zal op verschillende lijnen weer politie toezicht moeten houden. ANTWERPSE HAVENSTAKING TEN EINDE. Vrijdag is overeenstemming bereikt tussen de Antwerpse havenarbeiders en de patroons. De patroons verklaarden zich be- reid aan de dokwerkers de volgende arbeidsvoorwaarden toe te kennen: Loon 180 francs per dag plus 10 fr. verplaatsingskosten, terwijl voor vuil of extra zwaar werk een vergoeding variërend tussen 10 en 30 fr. per dag wordt gegeven. Dit betekent een loonsverhoging van ongeveer 22 De gewijzigde voorwaarden komen neer op een dagelijkse loonverhoging van 24 fr., een vergoeding van 10 fr. kosten en het opmaken van 'n schaal voor bijkomende vergoeding voorbij- zonder lastig en gevaarlijk werk. Nadat een référendum onder de ar- beiders was gehouden over het al dan niet voortzetten van de staking, werd besloten het werk te hervatten. De troepen, die tijdens de staking het lossingswerk verrichtten, zijn te- ruggenomen. Donderdag 16 Januari: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 Landbouwactualiteiten. 18.45 Pianorecital door Siet Bottinga. Werken van F. Turina en Serge Bortkiewiez. 19.15 Groninger kwartier. J. C. Til- busscher: Een Groninger als liedjeszanger op de Pont Neuf te Parijs. 19.30 Sluiting. Vrjjdag 17 Januari: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 Philip van der Hak, viool en Gérard Frôhling, piano, spelen Sona te opus 9 van Ph. Jarnack. 19.Hilversum II. 19.15 Literair kwartier door Fokke Sierkema. ,,Een oude Friese meester". 19.30 Sluiting. Zaterdag 18 Januari: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 Disco-Contact, een programma van gevraagde gramofoonplaten. 19.Drs. Fop I. Brouwer: „Bouwste- nen van het leven". 19.15 Noordelijk weekoverzicht. 19.30 Sluiting. kraaien!" Immers de kraaien vullenl vrouwen, die zo moedig haar dagtaak vaak de ruimte met hun onaange-j vervullen, zijn het die levensvreugde' naam gekras en hoe vaak is dit, he- hebben leren kennen, omdat zij haar laas, ook bij ons mensen 't geval!; genoegen en vreugde weten te vin- Evenals de kraaien, vliegen demees- den in de dingen des levens die bin- ten onzer 's morgens uit naar ons nen haar bereik liggen werk en 's avonds keren wij terug Komen man en kinderen in zo'n naar 't beschuttende huis, waar het huis terug, dan komt een weldadige meestal goed is te zijn, waar de strie- j warmte hun tegemoet en voelen ze men, door 't harde leven geslagen, dat ze mee moeten werken, om de worden verzacht. Wee de mensen die huiselijke levensvreugde te verhogen. Het huis zij voor de vrouw gelijk een heil'ge tempel waarin de vrede woont en liefdes macht regeert en waar bereidheid trouwe wacht houdt op de drempel, wijl ied're dag opnieuw haar 't ware dienen leert. Het huis zij voor de vrouw als voor een schip de haven een plek van veil'ge rust bij d'onrust van de tijd, waar zij, bescheiden stil, ontplooiend hare gaven, opbloeit als een bloem in schone teederheid. De vrouw en haar tehuis, zijn innig saâmgeweven, zij sloten met elkaar een sterk en vast verbond. Zoo blijve dan, o vrouw, in 't harte u geschreven: „De plaats waarop gij staat, het is gewijde grond!" H. E. B. DE OVERBRUGGINGSUITKERING AAN LANDARBEIDERS. Te Leeuwarden heeft de Landelij- ke Agrarische Bedrijfsgroep van de Eenheidsvakcentrale een conferentie gehouden. Er wed aan den minister van sociale zaken een schrijven ge richt waarin deze bedrijfsgroep ver- klaart van mening te zijn, dat de thans geldende normen betreffende het aan arbeiders uitbetaalde bedrag aan overbruggingsuitkeringen in het bijzonder aan landarbeiders te laag is om in de kosten van levensonder- houd te voorzien, en geconstateerd heeft, dat, zoals uit gepubliceerde gegevens blijkt, de kosten van le- vensonderhoud belangrijk zijn geste- gen en dat daartegenover de normen van de overbruggingsuitkeringen la- ger liggen dan in 19451946. De bedrijfsgroep dringt er bij de minister op aan de normen in over eenstemming te brengen met de kos ten van levensonderhoud. KNAC DRINGT AAN OP VERBETERING VAN DE WEG LANGS HET WINSCHOTERDIEP. Daar de weg langs het Winschoter- diep verschillende gevaren voor het verkeer oplevert, en er reeds een aantal ongelukken hebben plaatsge- had, heeft de KNAC op verbetering aangedrongen. VOLGELADEN ATO-WAGEN IN DE WAAL. Zaterdagavond is een volgeladen ATO-wagen, tengevolge van het slechte uitzicht door de mist van de 6 meter hoge Waalkade gereden. Daar de stand van het water momenteel laag is bleef de wagen nog op het droge, doch werd ernstig beschadigd. De beide inzittenden werden ernstig gewond, en zijn in het ziekenhuis op genomen. De goederen konden uit de wagen worden gehaald, en daarna is de wa gen zelf weer op de wal gehesen. BEKNELD TUSSEN BUFFERS. Bij de Staatsmijn Wilhelmina ge- raakte een 41-jarige kolenlosser bij het rangeren van een trein bekneld tussen de buffers van twee wagons. Hij kreeg zware inwendige kneuzin-j gen, waraaan hij later is overleden. MOFFEN ZIJN HET NIET EENS MET HITLERS THEORIE. In de tijd dat Hitler op het toppunt van zijn macht stond liet hij een kaart vervaardigen, waarop zijn idee- ën omtrent het ..Grootduitse Rijk"i stonden afgebeeld. Aile volken, die j naar zijn mening aan het Duitse ver-] want waren, en die het een kleine variatie Duits spraken (volgens Hit ler) zouden in „het Rijk" worden op genomen. En daarbij behoren ook wij. Thans komt het echter in de kraam van de moffen te pas anders te den- ken. Zij maken groot misbaar omdat Nederland zijn grens recht wil trek ken. Zij plakken grote aanplakbil- jetten in het grensgebied waarop in tegenstelling met hetgeen Hitler eens beweerde o.a. het volgende is vermeld: „Van geslacht tôt geslacht zullen wij temidden van het Neder- landse volk aan de grens, dat door taal en energie aan het onze vreemd is, een kleine, niet hoog aangeslagen minderheid vormen. Wij huiveren als wij eraan denken. Hoe kan het recht- vaardigheidsgevoel van de wereld zo iets goedkeuren, na aile ellende, die reeds over ons is gekomen". Het is verschrikkelijk! Wij menen niet de grenscorrecties, maar dat de moffen blijkbaar nu reeds vergeten zijn dat zij ons land hebben leegge- plunderd, dat zij duizenden landge- noten hebben vermoord. Waarom houden ze hun mond over het feit, dat Rusland Oost-Pruisen heeft geannexeerd. Dat is toch een veel groter gebied, dan de kleine stukjes waarop Nederland aanspraak maakt. Wanneer wij dit schrijven is he.t nog niet te voorspellen of het hier in het Noorden nog zal vriezen, wanneer de krant onder de ogen van onze lezers komt, of dat de wind naar het Westen gedraaid zal zijn en wintergenoegens en winter-ellende tôt het verleden zullen behoren. Hoe dan ook wij willen iets vertellen over de dieren en de koude. Indien de vorst voor deze winter verleden is geworden, dan kan men met deze wenken het volgende jaar zijn voor- deel doen. Laten we eerst eens kijken naar de honden. Ondanks het feit, dat de be- lasting tegenwoordig zo hoog is, dat zij adspirant-hondenliefhebbers zou kunnen afschrikken, zijn onze gç- meenten toch rijk aan honden. Er zijn legale honden, dat wil zeggen honden, die een baas hebben, die be- lasting voor ze betaalt, en ze voedt en onderhoudt. Maar er zijn ook illé gale honden, zwervers, die geen thuis hebben, die zwervend hun kostje moeten opscharrelen, en die slapen in portieken of dergelijke plekken en somtijds in de open lucht. Voor deze dieren is vorst een harde tijd. De dieren kunnen er niets aan doen, dat ze geen „baas" hebben, dat ze niet raszuiver zijn. Ze houden, evenals hun legale broers en zusters, van een lekker hapje en een warme mand.] Het voedsel, dat zij anders langs de' weg vinden is tijdens de vorstperiode bevroren; 's nachts vinden zij geen beschutting tegen de scherpe Oosten-1 wind. Denk om deze dieren, indien ge etensresten hebt. Geeft hun een plaatsje in Uw schuur, waar zij be-j schut zijn tegen de wind, wanneer zij 's avonds jankend om Uw huis lopen. En indien ge zeker weet dat] het een zwerver is, dan bestaat ook de mogelijkheid, dat ge hen pijnloos laat afmaken. Voor onze vogels is de winter ookj al een zorgvol jaargetijde. Als de grond bevroren is en met een sneeuw-1 laag bedekt, als de sloten en plassen bevroren zijn en de meeste bessen van de heesters verdwenen, dan is de strijd om hun bestaan heel moei-1 lijk. Stil zitten ze te kleumen in struik of heg, met opgezette veren. Hun oog spiedt rond of ergens een vergeten bes te ontdekken valt. Maar zelfs de rozenbottels, door de vorst zacht ge worden, hebben hun weg naar de vogelmagen reeds gevonden. Wat kunnen wij voor de vogels doen? Welnu, zonder de minste kos ten zeer veel. In de eerste plaats kan men broodkruimels, een overgebleven] snede brood, aardappelkruimels enz.' buiten strooien. Verder trekt een aan een touwtje opgehangen kaaskorstje vele liefhebbers onder de vogels. Ver-] rotte appels en peren worden door de lijsters als een lekkernij beschouwd; pikken in het weke vruchtvlees is prettig voor hun zachte snavels. Veelal hebben tuinliefhebbers een voederbakje in hun tuin, en de vo gels weten heel goed, dat hier enige malen daags wat is te vinden. Bij tientallen komen ze om een kruimel-j tje mee te pikken. Het is wenselijk naast het voederbakje een bakje met] warm water te plaatsen. Voederbakjes kan men kopen, maar het is veel aardiger ze zelf te maken. Op een niet al te dikke paal van on geveer IV2 meter hoogte maakt men een bakje, liefst aan twee of drie zij- den gesloten, om het voeder droog te houden, en plaatst er een dak boven- op. Soms maakt men in het bakje een stokje, opdat de vogels daarop kun nen zitten. Het geheel wordt groen geverfd. Het zal Uw tuin heus niet ontsieren. Ook is het mogelijk in plaats van één paal, drie paaltjes van FEUILLETON. 34) Alex en Floris beurden de klagen- de, jammerende tante op, droegen haar naar de kant van de weg. Zij was zo tenger en mager en woog net zoveel als een pop, naar Floris' me ning. „Ziezo! Nu is u veilig voor aile gif- tige schepselen Gods! Tante, wat moeten wij nu beginnen?" Tante keek hem scherp aan, zij voelde al zijn lachende spot zeer goed. Hij sarde haar opzettelijk, dat be- greep zij eindelijk. „Hebt u veel pijn, tante?" vroeg Alex bezorgd. „Dat doet je goed, hé?" kreunde tante Fee vinnig. Alex haalde de schouders op. „Wat moeten wij nu beginnen?" „Ik weet het niet," kreunde de ar me freule radeloos. „Ik weet het! Wij zetten aile hon den naast elkaar en leggen tante op hun rug. ,,Vlegel!" schreeuwde de freule buiten zichzelf en wierp den verme- telen knaap een woedende blik toe. Maar zij had gezien hoe Alex' vro- lijk gezichtje bleek was geworden van angst en schrik. „Loop jij vooruit naar het dorp om hulp, Alexje. Ik zal intussen op tan te passen. Neem een paar honden mee." „Ja, dat is goed! Houd moed, lieve tante; ik loop zo hard ik maar kan." De jeugdige freule snelde op een draf weg en riep Shakespeare toe om mee te gaan. Maar, o smaad, op 't zelfde ogen- blik stormde het zestal viervoeters achter 't jongemeisje aan en liefen de arme patiënte aan haar lot over. Tante Fee dacht haar hart te voe len breken. Floris zat maar steeds stil bij haar te peinzen tôt zij zich zou verwaardi- gen hem toe te spreken. „Zou het lang duren?" hegon de freule eindelijk. ,,Waarschijnlijk wel, tante!" „Natuurlijk!" „De weg is lang, tantelief!" ,,En de mensen lui en vadsig, als het op helpen aankomt! Zij voelen er niets van, als een medemens lijdt.." „Goddank, medemens, zei tante; zij rekent ze dus nog tôt haars gelijken," mijmerde Floris. „Zoals bijvoorbeeld uw lieve honden, hè tante? Ja, zij waren erg ontroerd, daarom liepen zij zo hard weg. Bepaald, dat was ontroering. Hun teer gemoed kon niet tegen de aanblik van uw leed, daarom gingen ze er van door. Maar, de mens, de koude, valse, harteloze mens houdt de wacht en ziet met ge not al die pijn aan. Zo is het!" J Tante zweeg; zij wist soms niet recht, hoe zij het met Floris had. Hij zag er nu weer zo volmaakt-ernstig uit. „Ja, hm! die mensen. Vooral als men z'n leven lang zich heeft uitge-] sloofd om onder hen werkzaam te, zijn; hen te helpen met woorden en' daden; hen te troosten in verdriet,] deel te nemen in hun geluk; ailes' voor hen trachten te zijn en ver- trouwen in hen te stellenniet- waar, tante?Dan is het hard te moeten zien hoe zij hun weldoenster] en beschermengel, hun zachtmoedige fee, verwaarlozen. O, 't is bitter hard en wreed, ik begrijp er ailes, ailes van!" I Tante zweeg nog steeds, maar zij werd vuurrood. „Ik ben nog erg jong tante, maar ik zie toch wel, dat u gelijk hebt. U, heeft mij veel geleerd, ik dank u daarvoor, tantelief. Ik wil altijd met uw lessen mijn voordeel doen." Tante bleef hardnekkig zwijgen en ook Floris zat een ogenblik stil. „0.wat kriebelt er toch aan mijn handen, overalowat is dat?" Floris sprong op. „Mieren, tante. U zit op een mierennest!" „Beur mij op, Floris! beur mij gauw op!" „Wees niet bang, tante. Mieren zijn schepselen Gods en wij zijn op hun plaats gekomen, zij niet op de onze. Jammer, dat men nooit in een bos kan lopen zonder moorden te begaan. Overal lopen ze met troepen. Ach, tanteblijf stil liggen, anders drukt u ze dood!" „Floris, ach Floris, neem mij op!.." „Dan kruipen ze ool^ tegen mij op en ik.... ik ben nôg niet zo ver met de wijsheid als u.... ik ben er nog bang voor! Maar ondanks deze verzekering boog Floris zich tôt zijn tante neer en beurde haar heel voorzichtig op. Zij was een teer vrouwtje en hij een flinke stevige jongen. „Houd mij maar vast, tante; ik draag u zover ik kan." Langzaam vorderden zij wel iswaar, maar zij vorderden toch. Met tus- senpozen droeg hij haar voort en als zij moesten rusten, legde hij haar voorzichtig op het gras, trok zijn jas uit en maakte het haar daarmee ge- makkelijk. Grote zweetdroppels rol- den over zijn gezicht, maar hij hield niet op te spotten over hun toestand. „Was onze luitenant nu maar hier, hij is zo sterk en droeg u wel inééns naar huis. Weet u waar ik bang voor ben, tante? Dat de mensen ons niet zullen willen helpen; zij zijn zo vais en zelfzuchtig. En de dokter! Mis- schien houdt hij zich niet thuis en u waart toch altijd zo vriendelijk voor hem." Freule Fee zweeg maar hardnekkig en liet zich geduldig dragen en weer neerzetten. Maar zij zag wel hoe Flo ris zich inspande en wat hij ook he- kelen mocht want zij vertrouwde zijn ernst nog niet hij was een kwajongen, met een goed hart. Aldus besliste tante. Mignon zat in het heerlijke scha- duwhoekje achter in de tuin. Over het sofakleed gebogen, neuriede zij een liedje, terwijl haar vlugge vin- gertjes de naald ijverig op en neer staken. Hector lag aan haar voeten te slapen. Albert naderde onhoorbaar, zorg- vuldig de graslijn houdend. Glimla- chend sloop hij nader en nader; Hec tor opende even de ogen en zag hem komen, maar bleef rustig liggen. Goed volk! En het was te warm voor zo'n oude hond om te blaffen; lekker zo, in de schaduw aan de voe ten van de vrouw. Hector droomde. Ook zijn meesteres droomde, oude, weemoedige dromen, die nog zo nu en dan in een stil uur tôt haar kwamen. Mignon!" fluisterde het opeens. Zij keek verschrikt op, er was nie- mand. „Mignon!" klonk de stem weer, heel zacht. 1 Weer zag zij rond. -.ha, daar ach ter de jasmijnstruiken bewoog zich iets. Albert, natuurlijk. Zij was niet recht op haar gemak en wist toch niet waarom. Albert was soms zo vreemd, de laatste dagen. Hij was wel altijd een hartelijke broeder voor haar geweest, vol oplettendheid en be'langstelling, wel had hij haar steeds verrast met allerlei attenties, maar nu, nu had zij somwijlen een gewaarwording alsof hij overdreef. Zij begreep 't niet recht en gaf er| zich nog maar weinig rekenschap van, maar het leek haar vreemd. Hij kon haar dikwijls zo lang en aandachtig aanzien, dat zij er verlegen van werd. En nu was hij daar weer Lachend kwam hij uit de struiken( te voorschijn en leunde tegen een lindestam. „Ik wou je eerst doen schrikken, Mignon, maar ik had er toch per slot van rekening moed toe." „Zo? Hoe zachtmoedig, beste broer- tje!" (Wordt vervolgd.) berkenhout te nemen. Maar die moe ten dan niet geverfd worden. De hond is een nuttig dier. Hij be- waakt onze eigendommen, kan opge- leid worden voor het geleiden van blinden. De hond kan nog veel meer voor den mens doen. De vogels hel pen ons de insecten bestrijden. En wanneer deze dieren in nood zijn, dan hebben zij het recht op hulp van den mens. Als het buiten vriest en U zit binneri,-in Uw behaaglijk verwarmde kamer, en U hoort een angstig jan- kende hond, of een piepend vogeltje, dan betekenen die kreten help ons, wij zijn in nood. Leg dan even Uw boek terzijde en doe wat gij op dat ogenblik doen kunt. HET VERDUURZAMEN VAN HOUT. Hoewel er voor de oorlog ruim voldoende hout was, werd toch toen reeds het belang van verduurzamen ingezien. Nu het hout schaars is, is het verduurzamen van nog groter be- tekenis. Hout gebruikt voor huizenbouw wordt in het algemeen geverfd, en wordt door de verf tegen de inwer- king van bederf bewaard. Anders is het gesteld met schuren, paaltjes van afrasteringen, kippen- en varkens- hokken enz., die kunnen door verrot- ting in het algemeen niet langer dan 5 6 jaar dienst doen. Om dit te voorkomen, kan men het hout laten verduurzamen. Het meest bekende middel is bewerking met creosoot-olie. Dit geschiedt in fabrie- ken, waar de olie onder een druk van 8 tôt 10 atmospheren in het hout wordt geperst. De duurzaamheid van het hout wordt daardoor gebracht op 25 tôt 30 jaren. Dwarsliggers van de Spoorwegen zijn gecreosoteerd, alsmede païen van verschillende electriciteitsmaatschap- pijen, terwijl Waterstaat al het hout voor waterbouwwerken laat creoso- teren. Was creosoot-olie gedurende de be- zetting schaars. Tegenwoordig is het weer volop verkrijgbaar. Het is een Nederlands product, afkomstig van de Zuid-Limburgse mijnen. DE TIENDE DOCTORSTITEL. In een op 24 Januari te houden plechtige zitting van de Universiteit van Brussel zal aan professor Mau rice Lugeon uit Lausanne de doctors- titel honoris causa (eershalve) worden verleend. Heirmede behaalt Prof. Lugeon zijn tiende doctorstitel. Hij is reeds doctor van de universiteiten van Lausanne, Parijs, Straatsburg, AixMarseille, Leuven, Boekarest, Lemberg, Luik en van de Technische Hogeschool van het eedgenootschap. DE PLAATS HOLLAND IN MICHIGAN (V.S.) BESTAAT 100 JAAR. 9 Februari zal de plaats Holland in Michigan haar 100-jarig bestaan vieren. De heer W. C. Wichers, direc teur van de afd. „Midden-Westen" van het Nederlandse inlichtingen bureau te New-York heeft zich haar genoem- de plaats begeven om met een plaat- selijke commissie overleg te plegen over de Nederlandse deelname aan de feestelijkheden. SCHEURING IN DE SOCIALISTI- SCHE PARTIJ IN ITALIë. Een scheuring in de Italiaanse Soci- alistische partij dreigt linker- en rechtervleugels van de partij te zul len scheiden. Guiseppe Saragat, de leider van de rechtervleugel heeft ge zegd een nieuwe partij te zullen stich- ten „gebaseerd op de beginselen van autonomie en sociaal démocratie". MOTOR TEGEN AUTO. In Heerlen is een motorrijder in aanraking gekomen met een hem pas- serende auto, waardoor hij de macht over het stuur kwijt raakte, en tegen een muur reed. Tijdens het vervoer naar het zie kenhuis is hij aan de bekomen ver- wondingen overleden. ZWEEDS STOOMSCHIP STRANDDE BIJ DEN HELDER Zaterdag liep een Zweeds schip, de „Lilia" op de Noorderhaaksgronden tussen Texel en Den Helder, nabij de Keizersbult. Het gelukte de beman- ning niet het schip, dat een lading aardewerk, bestemd voor Skandinavië aan boord heeft, vlot te krijgen, en vroeg radiotelegrafisch om hulp. Zondagmorgen voer de reddingsboot Dorus Rijkers, onder commando van de jeugdige schipper Bot ter assisten- tie uit. Ondanks de wind en de hoge zee bereikte men het stoomschip, dat de bemanning evenwel niet wenste te verlaten, omdat van IJmuiden reeds de sleepboot Nestor" was uitgevaren. Een machinist, die tengevolge van het springen van de hoofdstoomleiding was gewond, werd door de Dorus Rijkers" naar Den Helder gebracht en daar in het ziekenhuis .opgenomen Inmiddels was de Nestor aangeko- men, en had met een tros verbinding met het schip gekregen. Toen de vloed in eb overging waren de pogin- gen het schip weer vlot te krijgen, nog niet met succès bekroond. Zodra de vloed weer opgekomen is, werden de pogingen hervat. De vooruitzichten zijn echter niet gunstig, doordat het schip door een lek aan de achterste- ven water maakt. Mocht het schip nog vlot worden, dan zal het toch naar Den Helder gesleept moeten worden, omdat het met een gespron- gen stoomleiding volkomen hulpeloos is. 139. Pas op, de mannen van den baron komen ons achterna," riep Alisa. „Ik zal ze op een afstand trachten te houden," riep Gay. „Sein jij intussen naar het schip om hulp. Alisa trok haar jas uit en zwaaide deze boven haar hoofd. 140. Alisa, vrezend dat haar sei- nen om hulp niet door het schip waren opgemerkt, besloot naar het schip te zwemmen voor de hulp te laat kwam. Met het ge- vechtsrumoer nog in haar oren, dook zij in zee.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 4