PLAATSELIJK NIEUWS DE JEUGD VAN DE LICHTING 1944. |N MEMORIAM FRITS DE BRUYN. Het A.B.C.-Cabaret in Hôtel „Struvé STRAAT. INGEZONDEN I UITVOERINGEN BREDA HEEFT GROTE PLANNEN. SAPPEMEER. Terwijl Donderdag- avond de heer B. tussen 6 en 7 uur even vertoefde in een sigarenwinkel in de Borgercompagniesterstraat, werd zijn rijwiel, dat hij tegen de gevel had geplaatst, ontvreemd. Nadat de heer B. nog persoonlijk tevergeefs had getracht zijn eigendom terug te vinden, is de diefstal bij de politie aangegeven. Toen een bezoeker van een wo- ning in de Parkstraat buiten kvvam bemerkte hij, dat zijn fiets, die hij achter het huis had geplaatst, was verdwenen. De diefstal is bij de politie aange geven. Op een vergadering van de Dorsver. ,,Nooit Gedacht" werd de route van de dorsmachine voor de volgende campagne vastgesteld. In HoogezandSappemeer begint men bij no. 15. Te Kalkwijk bij 8. BORGERCOMPAGNIE. De motor- rijder E. R. botste in duister tegen de groentekar van v. D., die zonder licht reed. De motor kwam boven op de wagen terecht. R. brak zijn pois, zijn duo-passagier kwam met de schrik vrij. v. D. liep lichte verwondingen op HOOGEZAND. Ter herdenking van de sterfdag van Lenin, die op 21 Ja- nuari 1924 overleed en in het kader van de ledenactie van de partij, is Zonpâgochtend door de C.P.N. in de biosfcoop te Hoogezand de film .Lenin in October" gedraaid, welke een beeijd geeft van de Russische revolu- tie in 1917, en de roi welke bekende marinen als Lenin en Stalin daarin hebben gespeeld. Het historische ge- geven is verwerkt tôt een speelfilm. In zijn voorrede zei de heer Mellens, die sprak namens de afdeling „H.-S." van de C.P.N. dat deze film in het ka der van de ledenwerfactie werd ver- toond met de medewerking van „Radio Werkend Nederland". I De heer Jan de Jong leidde de film in. Te Diever is de heer Reinders, alhier, met zijn auto van de weg ge- raakt en tegen twee huizen gebotst. De bestuurder kwam met de schrik vrij, doch de materiële schade is be- langrijk. Maandagavond vergaderde de Supporters Vereniging .Hoogezand" in het hôtel Rowaan. De jaarversla- gen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. Het huidige be- stuur bestaande uit de heren J. Boit (voorz.), B. Por (Secr.), G. Sieksma (Penn.), D. H. de Raad en J. de Boer werd herkozen. Er werd besloten op de eerstvolgen- de vergadering het a.s. jubileum van de voetbalver. .Hoogezand" te be- spreken. FOXHAM. Zaterdagavond gaf de afd. van de Bond v. Staatsp. een tweede propaganda feestavond. Het programma was gelijk aan dat van de vorige keer. Ook dit maal vond de rede van den heer L. Steenhuis een aandachtig gehoor, en velen zul- len iets ter overdenking hebben me- degenomen. De leden van de toneel- vereniging ,,Nieuw Leven" hebben hun best gedaan. Mevr. Hulsebos Kamphuis heeft veel eer ingelegd met het bijvoegsel „Oof Loond". Ten slotte zij vermeld, dat de vorige keer( niet werd opgevoerd „Ik heb gezon- digd" maar ..Moeders Droom". ENGELBERT. Tôt notabelen zijn herbenoemd de heren P. Timmerman en F. Oosting. Zoals bekend, is kort na de bevrij- ding, „Nederlands Volksherstel" opge- richt, of eigenlijk was dit al in be- zettingstijd gedaan, doch kon pas na de bevrijding in het openbaar treden. Er was in Slochteren een hoofdcomité en werden in verschillende plaatsen sub-comité's ingesteld, Bij dat in- stellen van deze subcomité's, en ook van het hoofdcomité, ging men er van uit, dat deze op zo breed moge- lijke grondslag moesten zijn en wer den derhalve naast de mensen die in oorlogstijd waren aangewezen, ook anderen uit aile lagen der bevolking aangezocht. Dit is ook te Kolham ge- schied en ondèrgetekende en den heer J. Wijtering zijn aangezocht om ook zitting te nemen, waarin ze hebben toegestemd. Men wilde im mers ook de groep arbeiders in het werk van N.V.H. betrekken. Een van de eerste dingen die N.V. H. deed was het organiseren van een grote inzameling, waarbij vertegen- woordigers van de arbeidersgroep ook hun steentje hebben bijgedragen. Doch nu komt het eigenaardige, N.V. H. is omgezet in H.A.R.K., doch hoofdcomi'é en subcomité's zijn gelijk gebleven. Nu er evenwel op vrij gro te schaal uitdelingen plaats vinden, heeft men de vertegenwoordigers van de arbeidersgroep niet nodig. Bij al de verdelingen die hebben plaats ge- vonden, zijn nog ondergetekende, nog den heer J. Wijtering gehoord. Thans blijkt uit een advertentie, uit welke mensen het HARK-comité te Kolahm bestaat, niet een van deze mensen kan geacht worden een grote groep arbeiders te vertegenwoordigen. Blijk- baar gaat men van het standpunt uit, dat dit comité een liefdadigheidsin- stelling is en dat men daar de ar beiders wel bij kan missen. Doch laat men het dan ronduit zeggen en niet op een achterbakse manier. Of is het misschien zo, dat men liever geen dwarskijkers heeft. De houding van de overige comité-leden doen mij tôt deze laatste veronderstelling over-( gaan. J. RIDDERBOS. (Het is onze gewoonte ingezonden stukken als het bovenstaande, alvo- rens ze op te nemen, eerst ter inzage te zenden aan de tegenpartij, zonder dat de naam van den inzender wordt vermeld. Op speciaal verzoek van inzender hebben wij dit deze maal nagelaten. De verantwoordelijkheid voor het stuk berust geheel bij hem, (Rtd. Nieuwsbl.) MIDDELBERT. Ahlier werd opge- richt een mannenvereniging met als bestuur Ds. Veenstra, J. Ritsema en G. Kregel. OOSTERHOGEBRUG. Tôt tijdelijk ondewijzeres is benoemd Mevr. A. MeyerSmith van Ten Boer. HARKSTEDE. De Algemene Oranje Vereniging, .alhier, is voornemens ter gelegenheid van de a.s. Blijde Ge- beurtenis, bij Staalstra een feestavond te organiseren. O.a. zal worden opge voerd de nieuwe revue van het to- neelgezelschap ,,Vesta" van Ten Post, „Gain kroez'n boov'n oog'n". Met an dere medewerkers is nog overleg gaande. HARKSTEDE. In het café Timmer man is opgericht een biljartclub voor gevorderden. De lessen zullen in bo- vengenoemd café worden gehouden. SLOCHTEREN. Voor de Bond van Plattelandsvrouwen afd. Slochteren besprak mevr. Molenaar te Gronin- gen het welbekende boek „Ciske de Rat", waarnaar met grote aandacht werd geluisterd. Nadien waren de da mes in de gelegenheid onderling wol te ruilen. Het was een zeer geslaagde avond. De Moderne Landarbeidersbond, afd. SlochterenKolham organiseerde m.m.v. de Arbeiders Toneelvereni- ging „Steeds Vooruit" van Sappemeer een openbare feestelijke propaganda- avond op Zaterdag j.l. in café Hom mes. De zaal was geheel bezet. Spreker was de heer J. Pietersen, districtsbe- stuurder, die de aanwezigen opwek- te toe te treden tôt het N.V.V. „Steeds Vooruit" voerde op de stuk ken „Zwaore Tied'n" en ,,Wel zol 't winnen". SIDDEBUREN. In de jaarvergade- ring van de Landbouwvereniging „Vooruitgang" werd de heer Joh. Rumpff als bestuurslid herkozen. In de vacature A. Schreuder werd in de financiële commissie benoemd de heer W. Koning. Er waren veel op- gaven voor deelname aan de Vereni ging Kunstmatige Inseminatie. Door den Directeur van de Ned. Staatsloterij is aangesteld als débitant de heer T. Slagter. De Alproch Film Mij. gaf een uitvoering in 't café Por. Achtereen-' volgens werden de films „Nieuw Schotland" en „Onder één vlag" ver- toond. Zaterdag vergaderde de P. v. d. A. in 't' café Wieringa. De opkomst was niet groot. Het bleek dat de in- komsten van de afdeling hadden be-1 dragen f 236.92 en de uitgaven f 210.99 In café Por gaf de plaatselijke afd. van de Bond v. Staatsp. een feestelijke propaganda-avond. De heer P. Thijssen uit Groningen was de spreker. Door eigen krachten werd opgevoerd „Onder ain dak" van Jan Fabricius. Het gezelschap „Veendorp" uit Zuidbroek verzorgde het muzikale gedeelte van het programma. Tijdens het verrichten van huis- houdelijk werk viel Mevr. de Vries en kwam zo ongelukkig terecht, dat ze een pois brak. Na in het Diacones- sen Ziekenhuis te Groningen behan- deld te zijn, kon zij naar huis terug- keren. j De damclub verloor tegen die van Meedhuizen met 1420. ZUIDBROEK. Tijdens afwezigheid der bewoners brak Zaterdagavond omstreeks half elf brand uit in het huis bewoond door de gezinnen Ste- renborg en van den Berg te Uiter- buren. Hoewel de brandweer spoa- dig ter plaatse aanwezig was kon niet worden voorkomen, dat het huis geheel uitbrandde. Van de inboedel kon niets worden gered. De Dem. Soc. VrouwenclubJ afd. Zuidbroek, hield een feestelijke' vergadering. Het programma bestond uit voordracht en zang door eigen krachten. MUNTENDAM. De Begrafenisver- eniging „Muntendam" hield Vrijdag-; avond in café Bosscher haar jaarver- j gadering. Uit het verslag van den1 penningmeester bleek, dat de finan-j ciële toestand van de vereniging gun-1 stig is; het batig saldo bedraagt f 1220.30. Bij de bestuursverkiezing werd Ûe heer E. van der Laan herkozen. Tôt lid van de contributie-commissie werd benoemd de heer B. Prins. In het gezin Dijkstra gooiden kinderen spelenderwijze een kachel om, waarop kokend water stond. De inhoud kreeg het driejarige zoontje over zijn lichaam en hij bekwam zo- danige brandwonden, dat de hulp van Dr. Weeke moest worden ingeroepen. In deze omgeving kwam een bijna geheel witte lijster voor. Dit kan zeker een grote bizonderheid in de dierenwereld genoemd worden. GRONINGEN. Alhier werd de alge mene jaarvergadering gehouden van de N.V. Carton- en papierfabriek v.h. W. A. Scholten. De verlies- en winst-rekening werd goedgekeurd. Het bleek da.t het verlies bedroeg f 314.129. De vergadering be- sloot de winst van het voorafgaande boekingsjaar ad f 81.184 hierop in mindering te brengen,, zodat als ver- liespost naar de nieuwe rekening werd overgedragen f 232.945. Per 31 Augustus van het afgelopen boekjaar zal geen dividend worden uitgekeerd. NEDERLANDSE VROUWEN GEVEN EEN GETUIGENIS DéCHARGE TEGENOVER EEN ARTS VAN HET VOORMALIGE CONCENTRATIE- KAMP RAVENSBRuCK. Een verrassing in het procès tegen de beulen van het voormalige kamp te Ravensbrueck betekende de schriftelijke verklaring van 8 Neder- landse vrouwen, waaronder Neeltje Epker, waarin om clementie wordt verzocht voor Dr. Treite. In de ver klaring wordt gezegd, dat Dr. Treite door een geheel andere geest bezield was als zijn voorgangers. ,Wij ver- zoeken U met klem de uiterste cle- j mentie te betrachten", aldus werd in1 de verklaring verzocht. VIJFHONDERD JOODSE WEESJES ZULLEN IN ONS LAND WORDEN TOEGELATEN voor een tijdelijk verblijf Waarschijnlijk zullen binnenkort 500 Joodse weesjes, die thans onder treurige omstandigheden in Midden- en Oost-Europa leven, hetzij in ba- rakken of schuren in Poolse steden, hetzij in de kampen voor verplaatste personen, in ons land zullen worden opgenomen voor een tijdelijk verblijf van enige jaren. Hiertoe is een verzoek ingediend door het Opperrabinaat van Neder land, tezamen met 7 andere Joodse organisaties, waama de minister-pre- sident hiertoe in beginsel schriftelijke toestemming heeft verleend. De kosten aan het verblijf van de kinderen, wier leeftijden zullen vari-1 ëren van 1 tôt 14 jaar, verbonden, zullen gedekt worden door Joodse or-1 ganisaties. Het is de bedoeing hen na enige jaren naar Palestina te doen emigreren. ONVELIG LONDEN. In de afgelopen dagen is het de Londensë politie gelukt een beruchte' bende autodieven te ontmaskeren. Maar ondanks dat is het aantal dief- stallen van auto's stijgende. Gemid- deld worden er thans 250 wagens per week gestolen. In de afgelopen 3 maanden werden 3000 auto's gesto len, en in de afgelopen 12 maanden bijna 10.000. 90 °/o van deze gestolen auto's is later onbeheerd, op een eenzame plek teruggevonden. Soms stonden de wa gens helemaal in Wales. Bovendien wordt Londen thans ge- teisterd door een golf van inbraken in winkels en warenhuizen. De politie vermoed, dat autodieven hier de hand in hebben. Tenslotte worden er goed georga- niseerde overvallen gepleegd op auto- parken, parkeerplaatsen enz. Bijna onder de neus van politie of bewa- kers maken de dieven zich dan meester van reservewielen en andere onderdelen. Toen kort geleden een belangrijke voetbalwedstrijd had plaats gehad, stond er voor het politiebureau, dat in de buurt van het voetbalveld ge- vestigd is, een rij van autobezitters. die diefstallen kwamen aangeven. 100.000STE BEZOEKER BIJ CIRCUS KNIE. U bent de lOO.OOOste bezoeker hoor- de de heer H. J. C. M. Brans uit Am sterdam tegen zich zeggen, toen hij Vrijdag het Circus Knie bezocht. Ver- baast keek deze de omstanders aan.' Toen drong het angzamerhand tôt hem door. Hij kreeg gratis een vijfdaags verblijf in Zwitserland aangeboden. Maar toen men de heer Brans, die vrijgezel is vroeg wie hij zou meene- men, stond hij voor een moeilijk vraagstuk. Aanbiedingen om hem te vergezellen kreeg hij genoeg, maar na een telefoontje naar Tilburg kwam de oplossing. Zijn moeder was de ge- lukkige. Een olifant, geleid door de heer Knie kwam binnen en overhandigde den winnaar met een grote zwaai van zijn slurf een enveloppe. Deze maak- te onder toejuichingen van het pu- bliek een ererondje op de olifant. OPROEPING VAN TANDARTSEN. Men deelt ons van officiële zij de het volgende mede: De tandheelkundige verzorging van de troepen, zowel in Nederland als in Indië eist een zodanige bezetting van de tandheelkundige dienst der Ko- ninklijke Landmacht, dat het getal ge- wone dienstplichtigen, die tandarts zijn, verre van toereikend is. Boven dien heerst aïs gevolg van de bezet- tingstijd een grote achterstand in de opleiding van tandartsen, waardoor het nog jaren zou duren indien men om in de behoeften van het leger te voorzien uitsluitend met inschakeling van jonge pas afgestudeerde tandart sen zou volstaan. Tenslotte moet de mogelijkheid open blijven voor het verlenen van uitstel van opkomst aan degenen, die in de burgerspraktijk absoluut onmisbaar zijn, terwijl er naar moet worden ge- streefd de tandartsen niet dermate lang onder de wapenen te houden, dat gevaar ontstaat voor het verlopen van de burgerpraktijk met aile gevolgen van dien voor de opgeroepenen. In verband met het vorenstaande worden thans ook buitengewone dienstplichtigen, die tandarts zijn, in militairen dienst geroepen. Het doel van dezen maatregel is dus niet een steeds groter getal tandartsen in mi litairen dienst te roepen, doch men beoogt het dragen van de lasten over- éen zo groot mogelijk getal tandart sen te verdelen, zodat een aflossings- systeem kan worden toegepast en de diensttijd tôt een redelijken duur kan worden teruggebracht. j Van officiële zijde deelt men ons mede: De jongemannen, geboren in 1924, zijn voor de dienstplicht ingeschreven en worden thans aan een geneeskun- dig en psychologisch onderzoek onder - worpen. Slechts een beperkt aantal van hen het 1/5 gedeelte van het totaal aan- tal ingeschrevenen niet te boven gaan- de zal worden ingelijfd voor het volbrengen van de eerste oefening. Wie daartoe zulen behoren, valt thans nog niet te zeggen, daar de resulta- ten van de keuring en verder in te stellen onderzoeken daarop van in-' vloed zullen zijn. De overigen zullen' worden bestemd tôt buitengewoon dienstplichtige bij de landmacht of bij de zeemacht; zij zullen voorshands niet in militairen dienst worden ge roepen. Zij, die bij de keuring geschikt wor den bevonden voor den militairen dienst en die menen in aanmerking te komen voor vrijstelling van den dienstplicht, dan wel voor uitstel van eerste oefening, moeten onmiddellijk na de keuring een daartoe strekkend verzoek indienen bij den burgemees- ter van de gemeente van inschrijving.1 De daarvoor te bezigen formulieren zijn kosteloos verkrijgbaar ter ge- meente-secretarie. De verzoeken van hen, die tôt buitengewoon dienstplich tige worden bestemd, blijven buiten behandeling. Aan degenen, die tôt ge- woon dienstplichtig worden bestemd zal door het ministerie van oorlog tijdig voor de inlijving de beslissing op. verzoek worden toegezonden. ïn verband met het vorenstaande is het brengen van bezoeken aan het ministerie van oorlog nutteloos, deze bezoeken kunnen de behandeing van de talloze gevallen slechts vertragen". Wellicht als contrast tegenover de tijd in Indonesische gevangenkampen doorgebracht, heeft Wim Kan zijn comedie „De Mooiste Ogenblikken" genoemd. Kan's cabaret wil, zoals hij dat zelf noemt, de bruiloftsachtige prêt van ,,Ome Piet heeft zich zwart gemaakt" en „De Brok in de ked" van het wellustig wentelen in geleden leed, omzetten in een paar mooie ogenblikken uit de meest tijdrovende liefhebberij, die de mens erop na houdt: „Leven". „De mooiste ogenblikken", de caba- ret-comedie, die Vrijdagavond in ihotel ,,Struvé" werd gegeven heeft ons vele mooie momenten te zien ge geven, waarom hartelijk moest wor den gelachen, of die even tôt naden- ken stemden. Reeds bij de aanvang kwam men erin, doordat de confé rencier, Matthieu van Eysden bij zijn „Begin" van verschillende kanten in de zaal werd aangevallen door toe- schouwers (medespelers), dat vaak tôt vermakelijkheden leidde. Corry Vonk oogstte veel succès in haar verschillende rollen, vooral in het nummer „Quatre mains". In „The big Two" en als Buziau en Henriëtte Davids is ze onweerstaan- baar grappig; als Flappie, Flip of Kato beeld ze drie geheel verschillen de karakters uit, terwijl ze als Jan Hikker kostelijke imitaties geeft. De overige medewerkers in dit pro gramma van kleinkunst, waren zonder uitzondering goed. Wij willen even noemen ,,Pam Henning", die voor het voetlicht treedt „terwijl de groten zich verkleden". We zien haar als zenuwachtige, jurken-frommelende be- ginneling en even later als gevierde ster. Beide rollen werden zeer goed door haar voorgedragen. Cor Lemaire bleek een gewaardeer- de begeleider op de piano te zijn in deze 181e, uitverkochte, voorstelling. NOORDBROEKSTER GEMENGD KOOR 1932. Zaterdagavond gaf het Noordbroek- ster Gemengd Koor 1932 ter gelegen heid van zijn 15-jarig bestaan in het hôtel Schrâge een jubileum-uitvoe- ring, welke onder leiding stond van den heer C. Bloemhoff. Er werden 9 zangnummers uitge- voerd, waama een vrolijk spel in 3 bedrijven ,,'n Wespennest" ten tonele werd gebracht. Tôt slot werd een revue opgevoerd „Flitsen uit het Koorleven", samengesteld door een Noordbroekster, n.l. mej. B. AE. Sijp- kes. Door den voorz. werd aan den directeur een schilderij aangeboden. „INKEER" door Con Spirito Animato. Ook Zaterdagavond heeft Con Espirito Animato met een tweede op- voering van „Inkeer" in „De Munte" te Muntendam bewezen, dat het tôt de beste amateur-toneelgezelschappen behoort. Bij deze uitvoering waren aanwezig de burgemeester, alsmede leden van het in Muntendam even- eens bekende toneelgezelschap ,,Ano- nymus". GYMNASTIEK UITVOERING W.I.K. In Hôtel „Struvé" vond Zaterdag- j avond het eerste gedeelte plaats van de uitvoering van de sporvereniging Op 18 Januari hebben verschillen de personen uit Brabant en Limburg, die zich op een of andere wijze ver- dienstelijk hebben gemaakt tegenover de geallieerden, een „Medal of Free- dom" ontvangen. Onder de namen van de personen, die een dergelijke médaillé ontvingen vinden we ook die van Frits de Bruyn. En dat roept weer de herinnering wakker, aan de ze dappere strijder voor Neerlands vrijheid, die deze vrijheid niet meer heeft meegemaakt, en die thans post- huum is gehuldigd. Frits de Bruyn bezat een letterkun- dig talent. Zijn vrienden en school- makkers bewonderden zijn proza en zijn verzen. Maar toch koos hij geen lileraire loopbaan, maar kwam na de schooltijd in dienst bij zijn Vader, die een grossierderij bezat in boter. Hij was de enige zoon van de familie de Bruyn, en was de zon in de ouder- lijke woning, de ouderwetse woning in het Peeldorp Asten. Het werd zijn taak de klanten per auto te be- zoeken. Frits' tempérament verdroeg niet de druk en de tyrannie van den vij- and, en hij bond de strijd aan met onderdrukkers en onvaderlandse ele- menten. Spoedig kwam hij in contact met de illégale pers, en werd krantenbe- zorger, dat in de bezettingstijd, voor al wanneer het illégale bladen be- trof, heel wat moeilijker en gevaar- lijker was, dan in de huidige tijd. Hoeveel kranten heeft hij in zijn auto verborgen tussen boter en margarine- Van verschillende zijden bereikte ons het verzoek een artikel over te nemen uit het orgaan van H.S.C., „De Kraai". Wij hebben besloten te vol- doen aan dit verzoek, met dien ver- stande, dat wij het nodig gevonden hebben om diverse redenen enkele passages te schrappen, en eriige wij- zigingen aan te brengen. Wij citeren dus: Het leiden en opvoeden van de jeugd is stellig een voorname, zo niet de voornaamste taak van een sport- vereniging. Besteedde men in den be- ginne in voetbalclubs bijna uitsluitend aandacht aan de lichamelijke training, dus aan de techniek, daarna werd ook studie gemaakt van de tactiek en vooral rn de laatste jaren neemt de geestelijke, de mentale training een belangrijke plaats in. Veel meer dan vroeger wordt gewerkt aan de vorming van den jongeling, worden hem begrippen bijgebracht van ka- meraadschap, ridderlijkheid en spor- tiviteit. Ofschoon dit meestal gebeurde op besprekingen op clubavonden en door de leiders van de elftallen, dit leren a.h.w. spelenderwijs wordt verricht, kweekt het bij de jongens zoveel goede eigenschappen, dat ze later zul len merken een rijkdom voor het hele leven te hebben verworven.' Er is de laatste tijd veel te doen over de baldadigheid van de jeugd (ruiten ingooien, vernielen van bo- men en bloemen, auto's bekrassen enz. enz.) en het is zonder meer duidelijk, dat de bezettingstijd voor een groot gedeelte hieraan debet is. Materiële noden, uit elkaar gerukte gezinnen, vervaagde begrippen om- trent moraal, omtrent het mijn en dijn en nog andere omstandigheden, waren oorzaak dat zelfs vele ouderen het rechte spoor kwijt raakten. Was het wonder dat de jeugd, die deze dingen langzamerhand als normaal ging beschouwen eveneens de ver- keerde kant uitging? Veel is en wordt er gesproken over de wederopbouw en vernieuwingi" van ons Vaderland. De jeugd in goede banen te leiden, haar te maken tôt karaktervolle men sen, te vormen tôt flinke kerels in de maatschappij, tôt wat de Engelsen noemen ,,a good sport" is een niet te onderschatten onderdeel van de zo zeer gewenste herrijzenis. Aller- eerst zal dit moeten geschieden in het gezin en in de school, maar ook voor de jeugd- en sportverenigingen is hier een buitengemeen mooie en bo- venal dankbare taak weggelegd. De jeugd moet van de straat, maar dan moet haar de gelegenheid gege ven worden zich uit te leven in haar sport. Daarvoor is steun van de ge- meenten nodig, want er zijn sport- velden nodig, met bijbehorende kleedlokalen en gymnastiekzalen. Het wil ons voorkomen, dat hier aan door diverse van onze gemeen- ten te weinig aandacht is besteed, en men zal zich moeten beraden op welke wijze hierin op korte termijn en op bevredigende wijze verbetering zal kunnen worden aangebacht. Moge daarbij het: „Wat zal dat wel kos ten" niet de reden zijn, dat er niets of heel weinig tôt stand komt. Regeren is vooruitzien, zegt een Frans spreekwoord. Hadden de vroe- gere bestuurders dat spreekwoord met betekking tôt de sport in prac- tijk gebracht dan zouden wij thans niet in een impasse zijn geraakt wat betreft speelvelden (voetbal-, korfbal-, handbal-, hockey-). Voor het spelen van grote wedstrijden kunnen ver schillende van onze sportterreinen bezwaarlijk aanbevolen worden. Zou het niet mogelijk zijn dat eni ge gemeenten tezamen, zoals b.v. Hoogezand en Sappemeer tezamen met verenigingen en kapitaalkrach- tige sportliefhebbers, dit probleem in studie nemen? Voor onze gemeenten geldt hier het oude gezegde: „Let op Uw saeck". kistjes, tussen wanden, onder banken en in de gereedschapkist vervoerd? Het is niet te schatten. ,,Trouw",1 ,,Het Parool", „Je Maintiendrai", „Vrij Nederland", „De Waarheid" en andere illégale bladen werden door hem overal op de Peel verspreid. Uit dit verzetswerk kwam weer ander voort: hulp aan geallieerde pi- loten en aan vluchtelingen uit Duit- se kampen die in of via Nederland naar een veilige schuilplaats zochten. Frits vervoerde hen, en ontwierp de reisroutes. Rustig, maar toch steeds in de uiterste spanning deed hij dit gevaarlijke werk. Door het feit dat Frits bekend was, en de Duitsers vallen hadden opge- zet om hem te vangen, moest hij het ouderlijk huis verlaten. Maar het werk zette hij voort, tôt hij zelf als slachtoffer viel, als slachtoffer van zijn ridderlijkheid. Het was in de dolle dagen van September 1944. Tienduizenden Duit-! sers trokken rovend en plunderend langs de Brabantse en Limburgse1 wegen in de richting van de grens.1 Toen moest er een koeriersdienst ver richt worden. Niemand durfde, maar Frits, gekleed in leren jas en pet, pis-1 tool in de gordel, reed met grote snelheid over de wegen, die verstopt waren met voertuigen, tanks en vluchtelingen, heen en terug naar Venray. De tocht was geslaagd. Daarna moest hij nog naar elders. Onderweg zag Frits hoe twee Duitse soldaten twee meisjes molesteerden en zich meester wilden maken van hun tandem. Hij stopte, trok zijn pis- tool, en dwong de Duitsers de han- den omhoog te steken. Daarna ont- wapende hij hen en nam ze mee in zijn auto. Wat er verder met Frits de Bruyn gebeurd is kan men niet met zekerheid zeggen. Men veronderstelt echter, dat hij naar de spoorweg naar Venlo, die door de Peel loopt, is ge- reden en daar is uitgestapt om te trachten de lijn op te blazen. Gedu- rende die tijd hebben de gevangen Duitsers vermoedelijk kans gezien te ontvluchten en hebben contact ge- kregen met andere Duitsers. Frits werd overvallen, en lîet het leven onder de slagen van Duitse geweer- kolven. De vrijheidsmedaille, die hem post-! huum wordt uitgereikt is een tastbaar, bewijs, dat zijn leven en sterven ge-' wijd waren aan de goede zaak. Frits de Bruyn is een voorbeeld van velen, die zich in dienst gesteld heb-j ben van de ondergrondse strijd tegen de terreur, en die hun heldhaftig gedrag met de dood hebben moeten betalen. Er waren moedige illégale werkers in aile provincies. Vadertje| tijd zal de herinnering aan hen doen vervagen, maar dan plotseling ge- beurt er iets, zoals een posthume hul- diging, en dan zie je hen weer voor je, de mannen en vrouwen die zelf het leven lieten, maar die honderden het leven hebben gered. W.I..K. Nadat de voorzitter, de heer A. Roelfsema een inleidend woord had gesproken, werd het programma, waarin de kleintjes de belangrijkste roi vervulden, en dat besloten werd door een kleine revue, afgewerkt. De leiding berustte bij den heer G. TU, De muziek werd verzorgd door het gezelschap Ploeger. Betrekkelijk laat, en misschien wel wat te laat voor de kleintjes eindigde deze uitvoering. TONEELVERENIGING „D.E.S." In Hélium werden door de toneel- vereniging „D.E.S." twee uitvoeringen gegeven. Beide keren werd opgevoerd „De verjongde professor" een toneel- spel in drie bedrijven, gevolgd door „Het Scheepje", een schets in één be- drijf. Ofschoon de toneelver. slechts een jaar bestaat, waren de prestaties be- hoorlijk. ALGEMENE vergadering N.V. „LIJEMPF". In de algem. vergadering van aan- deelhouders van de N.V. Leeuwarder IJs- en Melkproducten Fabrieken te Leeuwarden werd door de directie verslag uitgebracht over het boekjaar 1945. Dit verslag, alsmede de verlies- winstrekening werd goedgekeurd en het dividend op 4 vastgesteld. De aftredende commissaris, de heer J- B. Scholten werd herkozen. Aan het jaarverslag ontlenen wij: Na de bevrijding bleek, dat de vas te activa intact waren gebeven en geen oorogsschade hadden geleden tengevolge van de oorlogshandelingen. In het laatste deel van het jaar be- woog zich de aanvoer van grondstof- fen in stijgende lijn. Toch kon de stil- legging van het bedrijf in het jaar 1945 slechts ten dele worden opge- heven, en de voorschriften betreffen- de de regeling der productie bleven gehandhaafd. De productie van ge- condenseerde melk, melkpoeder en caseine was niet toegestaan. In zeer geringe mate kon materiaal worden aangevuld en vervangen. Ex port was nog niet mogelijk, aangezien de gehele productie voor het binnen- land moest worden gereserveerd. Het winstsaldo bedraagt f 381.404, te verminderen met contractueel vast- gelegde verplichtingen en gratificaties personeel f 51.524. Voor afschrijving en reservering wordt besteed f 229720. Een bedrag van f 5499 wordt op de nieuwe re kening overgeboekt. POSTDUIVENTENTOONSTELLING VOOR GRONINGEN EN DRENTHE. Zaterdag en Zondag a.s. zal ,,Het Noorden" een grote gecombineerde postduivententoonstelling houden. De duiven, die in de bezettingstijd als „onderduikers" het leven hebben behouden worden op deze tentoonstel- ling in een erestand geëxposeerd. Ten slotte brengen wij in herinne ring, dat de stad Groningen op de te Haarlem gehouden tentoonstelling 50 exemplaren inzond, waarvan 33 wer den bekroond. Breda werkt aan zijn toekomst. Er zijn een serie plannen ontworpen om de stad een modemer en aan- trekkelijker aanzien te geven. Wat het verkeer betreft zijn bete- re land- en waterwegen in voorbe- reiding. Wat de laatste betreft hoopt men zodanige verbeteringen aan te brengen, dat schepen van 1000 ton de stad kunnen bereiken. Oude en onooglijke stadsgedeelten wil men op- ruimen. Men stelt zich voor de grote kerk op de Markt, waar Katholieke leden van het huis van Nassau be- graven zijn, geheel vrij te maken. De spoorwegen hebben beloofd dat Breda het volgend jaar door electri- sche treinen bereikbaar zal zijn. De inwoners koppelen daaraan vast de wens, dat de stations worden ver- nieuwd. Verder wenst men een nieuw politiebureau, een nieuwe brandweer- kazerne, een nieuw bureau voor de Raad van Arbeid en een nieuwe schouwburg. Voor de industrie zijn grote terreinen beschikbaar gesteld, en voor de groeiende bevoking heeft men blokken nieuwe woningen ont worpen. Wat betreft land- en tuin- bouw is men voornemens de veiling van een diepvriesinrichting te voor zien. Zo hoopt Breda zich aan te passen aan de moderne tijd en aan' de groei van zijn bevoking, die thans 84.500 bedraagt, maar die naar men bere- kend heeft in het jaar 2000 ruim 144.000 zal bedragen. Breda heeft grote plannen, maar we vragen ons af hoe lang zal het duren voordat voor zulke enorme werken vodoende materiaal beschikt baar is, enwie zal dat beta len? ALFRED CORTOT IN MOEILIJK- HEDEN. Zaterdag trad de bekende pianist Alfred Cortot, na 18 maanden te zijn geschorst wegens zijn gedrag tijdens de bezetting, voor het eerst weer op, en dit optreden heeft aaneiding ge geven tôt veel rumoer. Vertolkt zou worden Schumann's Concerto voor piano en orkest. Plot seling stond een van de orkestleden op en deelde den aanwezigen mede, dat het orkest Cortot niet zou bege- leiden. De vereniging had Cortot vroe ger reeds uigesloten wegens een be- roepskwestie, en men had besloten deze maatregel te handhaven wegens zijn gedrag in oorlogstijd. Cortot speelde toen een gedeelte van het concert alleen. Na afloop kreeg hij een stormachtig applaus van een gedeelte van het pubïiek. Ande ren floten en jouwden hem uit. Als tweede nummer van het pro gramma zou het orkest spelen ,,La Mer" van Debussy. NU begonnen Cortot's bewonderaars te protesteren, terwijl de oppositie riep Debussy". Het tumult nam een dergelijke om- vang aan, dat men besloot het con cert te onderbreken. Toen men het later wilde voort- zetten, bleek echter, dat de gemoede- ren nog niet tôt bedaren gekomen waren, en men besloot het concert definitief te onderbreken.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2