E V. P. N. Danseu Tandarts Schoonbeek A. H. DE GROOTH. Vrijdag van 4-5 uur Het Bestuur der NIC. Bioscoop - Ho Geef'm de s lot onziclitbi Café ABELS lederijkersk. Jaarl. Uitv PLAATSELIJK NIEUWS EIEREN voor de Leden weer te verzamelen de gehele dag gebracht worden, Psychometrische proeven Heren- en Dam S. Kerkelijk- en Geestelijk Leven Predikbeurten. IN DE BEKLAAGDENBANK SPORT Burgerlijke stand Het behandelen van I* Over verhitte gemoederen en fris koelwater. "1 J „1 De praktijk van wordt inSCHILDWOLDE op dezelfde voet voort- gezet door TANDARTS Spreekuur voorlopig Afd. Slocht.-Kolham zijn weer gereed de als verzamelaar is aan- gesteld G. AMERIKA te Froombosch, de eieren kunnen des Maandags dit geldt ook voor ver- plichte levering Het Bestuur door dhr. H. J. v. Zeilen Het ontvangen van indrukken en het zien van beelden dooraanraking van voorwerpen op DINSDAG 21 Januari 's avonds 8 uur in het gebouw der Ned. Herv. Gem. te SAPPEMEER. Voorwerpen meenemen Toegang f 1.— p. pers Kaarten te verkrijgen bi, A. v. Buizen, Parkstr. 39 te Sappem., J. H. Brand Kerslaan 4 te Hoogez. en 's avonds aan de kas. ZUSTERKRING niet op 21 doch op 28 Januari Telefoon Zaterdag 7 en Zondag 4 vooi 3, 5, 7 Twee nieuwe s Butt A Lou C Amerika's grool zen maken he Westen" wild (Ride 'em C< een Wild-West daverende salve stolen en gelac ieder schot een Toegang aile Maandag, Dinst en Woensd Constance Bel Cary Grî besluiten als aai ten te blijven een dolgeestige Amerik. „Spook maakt naar de r home Smith Toegang 11 'laatsbespr. 4-f 11-1 en tijdens ZUIDLAREN Zondag 19 Jan Westerbi op Zaterdag 21 in 't Café H Aanvang 8 uu: Zaal open Opgevoerd za het blijspel vat „Veurjoar in en de kli Ain laifdes t mit Hinderi (onder regie v< Jac. BAL N Kaarten verkri D. Mulder, Oud Kielman, Meest aan 't Café Ht Ent; Uit voorraad als niet Laat U rijwiel en Nikkelen f krijgt hem als n Ook met U Bandenbonne Erkende Rijwii ST BABY-VERZORGING. Verduurzamen van Moedermelk. BIOSCOOP HOOGEZAND. HEBT U GEEN DRAAGBARE SCHOENEN MEER? Men zal het er over eens zijn, dat het nodig is, vooral wegens de hui- dige schaarste, houtbederf zovee! mogelijk te voorkomen. Reeds voor de oorlog was het gebruikelijk hout, dat gebruikt werd voor waterbouw-i werken en dat dagelijks aan weer en wind werd blootgesteld tegen be- derf te behandelen. In de land- en tuinbouw werd dit nog al eens verzuimd. Thans dient de aandacht erop gevestigd te worden, dat er mid- delen zijn om dit op doeltreffende wijze te doen of te laten doen. Daar is in de eerste plaats het creosoteren of behandelen met corbo- lineum. Het creosoteren dient in de fabriek te geschieden. Onder zeer hoge druk wordt het hout behandeld. Door deze behandeling krijgt hout, dat dagelijks aan weer en wind bloot- staat een levensduur van ongeveer 30 jaar. Om een voorbeeld te geven: de dwarsliggers van de spoorwegen zijn gecresoteerd. In verschillende plaat- sen van ons land zijn in de laatste tijd fabrieken opgericht waar het cre osoteren plaats vindt. Natuurlijk zijn er kosten aan verbonden, maar deze kosten worden goedgemaakt door de lange levensduur. Een tweede middel om bederf te gen te gaan is de behandeling met zoutsoorten, en wij willen in het bij- zonder even stilstaan bij het Wol- manzout, samengesteld door Dr. Wol- man, dat volgens verklaring van en-j kele deskundigen de planten niet aantast. De toepassing van het WolmanzouL Er zijn 3 mogelijkheden om Wolmanzout toe te passen: het le. Het insmeren, de meest pri- mitieve méthode. Het succès hangt af van de zorgvuldigheid waarmede dit geschiedt. 2e. Het onderdompelen. De hoe- veelheid te behandelen hout wordt in een bak gelegd, waarin vervol- gens de wolmanzout-oplossing wordt gepompt. Men dient er zorg voor te dragen, dat het hout geheel onder de vloeistof komt te liggen. AI naar ge- lang van de afmetingen moet het hout 3 tôt 10 dagen ondergedompeld blijven. 3e. Het impregneren onder druk, In tegenstelling met het systeem van onderdompelen, waarvoor open bak- ken kunnen worden gebruikt, moet het impregneren in gesloten ketels geschieden, bestand tegen een druk van 10 atmosferen, en deze méthode kan worden toegepast op aile hout- soorten die impregnering toelaten. Hout voor land- en tuinbouw komt in aanmerking voor de tweede en derde méthode. Hoofdzakelijk wordt de tweede méthode toegepast, 35) wen plots zag, valli „C te z M onhi vooi niet lend "1 broe ,J waa deft: brui Al de „I Mig! van vent zich drot ik.j schi dezt om Ik i ik. pen snel sme hoo: .,1 hoo) en H hij stor hem tuui lach Zondagsdienst Doktoren Hoogezand—Sappemeer 19 Jan. Dr. Meihuizen. Zondagsdienst Doktoren Gem. Slochteren, 19 Jan. Dr. v. Deth.Siddeburen Dr, Jensema, Hélium, Het gebeurde in deneen, we zullen niet zeggen in welke straat het gebeurde, we zullen niet eens zeggen in welke plaats, maar daar waar het gebeurde wordt ,,Het Nieuwsblad" bijkans huis aan huis gelezen. Evenmin als wij straat en plaats noemen zullen wij de namen van hen, die erbij betrokken zijn, verklappen. In een straat woonden twee buur- vrouwen laten we hen voor het gemak even X en Y noemen die een „kwestie" hadden. Op een dag zou de moeder van buurvrouw X aan buurvrouw Y de waarheid gaan vertellen. Nu weten we hoe groct de moederliefde is, en we kunnen ons ook voorstellen dat moeder X er op dat moment als een furie moet hebben uitgezien. Onder die omstandigheden voelde vrouw Y zich natuurlijk bedreigd, en daar ze toevallig een bakje met water in haar handen had, wist ze niet beter te doen, dan moeder X het koele vocht in het gezicht te slingeren. Toen kwam buurvrouw X haar moeder te hulp, en met vereende krachten, en ten koste van een blauw oog voor de moeder en één voor de dochter, kreeg men buurvrouw Y op de grond, en men kreeg vat op haar haren, en die moesten het cntgelden. Hoe dan ook, buurvrouw Y kwam weer op de been, en opnieuw voelde zij zich be dreigd. Daarom greep ze een emmer, en zwaaide die vervaarlijk in het rond om zich te beschermen. Nu wilde het toeval, dat die emmer gevuld was met water, en het slingeren geschied- de toevallig of opzettelijk zodanig dat, dit water werd gebruikt als koelwa ter voor de verhitte gemoederen van buurvrouw X en haar meeder. Het einde van het liedje, of liever van de veldslag, was, dat de politie kwam om de orde te herstellen. SAPPEMEER. Dinsdagavond hield de vereniging voor Geesteijk Onder- zoek „Opgang" een bijeenkomst in 't gebouw bij de Ned. Herv. Kerk. Na- dat door den heer H. Brouwer een openingswoord was gesproken, waar in hij erop wees, dat de parapsycho logie nog in haar kinderschoenen staat, en dat de doorsnee-mens er huiverig voor is, deed de heer H. J. van Zeilen uit Groningen een aantal geslaagde Psychometrische proeven- Wegens de staking der inkopers is Donderdag geen veiling gehouden. De tuinders hadden wel hun produc- ten aangevoerd. HOOGEZAND. Enige tijd geleden werden bij aan het Winschoterdiep gevestigde scheepswerven door de re- gering 8 schepen besteld elk van 650 ton, en bestemd voor de Kon. Pak- ketvaart Maatschappij. Later is de opdracht gewijzigd en de toninhoud gebracht op 200. Twee van deze schepen zijn gereed gekomen, het zijn de „Bentenan" ge- bouwd bij de Gebr. van Diepen te Waterhuizen en de „Betana" gebouwd bij de N.V. E. J. Smit Zn.'s Scheepswerf te Westerbroek. 'Donderdag, Vrijdag en vandaag hebben deze schepen proefgevaren op de Eems. De schepen hebben een lengte van 33.60 m. tussen de loodlijnen, de breedte 7 m. en de diepte 2.75 m. Zij zijn voor de tropen ingericht en heb ben accomodatie voor dekpassagiers. Als krachtbron is ingebouwd een 160 p.k. industrie-motor, waarmede een snelheid kan worden bereikt van 8% mijl per uur. Bij de politie zijn inlichingen te krijgen oveit de navolgende gevon- den voorwerpen: leren ceinture, bankbiljet, zwarte leren portemon- naie met cverslag, defect dameshor- loge met leren armband en een kin- derwant. De politie betrapte J. K., M. K. en B. v. K. terwijl zij bezig waren brandstof te stelen op het spoorweg- emplacement te Kropswolde. Wegens prijsopdrijving werden door de politie bekeurd G. B. en J. B. te Groningen en B. te Hoogezand. Woensdag hield de Chr. Be- sturenbond een openbare vergadering in de grote zaal van het hôtel Fa- ber. Spreker was de heer Stapelkamp, voorzitter van het C.N.V., met als onderwerp „Christelijke Organisatie eis van het Christelijk beginsel". Een zestal vragen werden naar genoegen beantwoord. Na de pauze volgde het feestelijk gedeelte, waaraan medewerkten de Chr. Reciteerclub „Nicolaas Beets" van Hoogezand—Sappemeer, Evert Boswijk met goede vocrdrachten en vijf heren met een samenspraak. De leiding berustte bij den heer Jansen, voorzitter van de C.B.B. De zaal was matig bezet. Aan den heer L. Dalhuysen, directeur van de G.H.B.S. is per 21 Dec. ontslag verleend, op grond van het zuiveringsbesluit. Twee Westelijk gelegen lokaleii van het distributiekantoor, zullen weer voor onderwijsdoeleinden in gebruik genomen worden. De 3e en 5e klasse van de O.L. school, welke thans in de kleuterschool zijn onder- gebracht, zullen naar deze lokalen worden overgebracht. De kleuterklas- sen, die tijdelijk onderdak hadden in de ijstent, betrekken weer hun eigen school. Wegens het succès, dat de op- voering van „De Lindenbôrg" Woens- dagavond in het hôtel Faber heeft gehad ,is besloten aan het ein de van deze maand nog een opvoering in Hoogezand te geven, welke weder zal plaats vinden in genoemd hôtel. Donderdagavond gaf de Chr. Gymnastiekvereniging „SeS" haar le uitvoering na de bevrijding. De zaal van het hôtel Faber was geheel ge vuld, toen de voorzitter, de heer D. Vegter het openingswoord sprak. Hij wees op de moeilijkheden welke de vereniging had gehad om een sport- leraar te krijgen. Hij was den huidi- gen leider, den heer G. ten Hove dankbaar, dat hij ondanks zijn studie bereid is zoveel tijd te geven aan de vereniging, en bood hem een bureau- lamp aan. Nadat het programma, dat werd gecompleteerd door demonstraties van keurturners, was afgewerkt, sprak de heer de Haas, bondssecetaris, een slotwoord. Aanwezig waren o.m. de burge- meesters van Hoogezand en Sappe meer. De piano-begeleiding was in handen van den heer H. Jager. KIELWINDEWEER. Op de Kiel- sterachterweg geraakte een met stro geladen auto, toebehorende aan den heer W. Meyering in brand. Het vuur was spoedig gedoofd. Er ont- stond een lichte schade. Doordat een zware auto over de brug bij den heer M. Oldenziel reed, knapte het dek. De auto moest worden weggesleept. Gedachtig het spreekwoord een schip op het strand is een baken in zee, zouden autobestuurders er ver- standig aan doen dit geval als een baken te beschouwen. De bruggetjes in Kiel zijn nu eenmaal ongeschikt voor zware vrachten. Hier ter plaatse werd een afd. van de Nederl. Chr. Vrouwenbond opgericht. Het bestuur wordt gevormd door de dames Boorsma, Smit, Braam en de Boer. FOXHOL. Mej. J. Potjer, onderwij- zeres aan de O.L. school alhier, is benoemd bij, het Bijz. L.O. te Hil- versum. WESTERBROEK. Zaterdag j.l. kwa- men in café Huisman metaalbewer- kers bijeen. Als spreker was uitge- nodigd de heer Segaar uit Amster dam. Er werden enige stukjes voor- gedragen. De opkomst was matig. OVERSCHILD. In „Het Vrije Volk" lezen wij een drama, dat zich hier voltrok, en dat doet denken aan de slaventijd, maar het is nog erger! Een slaaf kon men verkopen, men kon hem van vrouw en kinderen scheiden; doch wie verkocht zijn eigen vrouw en kinderen? Dat is hier gebeurd. Er woonde hier een zeer jonge vrouw ze was pas 20 jaar die reeds vier kinderen had. Er woonde ook een flinke boerenzoon, die hoe- wel hij de 40 reeds gepasseerd was, nog niet in het huwelijksbootje was gestapt. Met zijn moeder en twee broers woonde hij rusig op de ouder- lijke boerderij. En zo was ailes in or de totdat er liefde in het spel kwam. Hij werd verliefd op de vrouw met de vier kinderen en zij op hem. Be- roerd, dat zij getrouwd was, maar er was een middel: Hij bood den wetti- gen echtgenoot 2000 gulden voor de vrouw, de koe en het schaap, en nam dan de kinderen op de koop toe, en deze ging met de koop accocrd. „Bespottelijk" zou men geneigd zijn te zeggen. Ja, bespottelijk is het, mis- schien ook belachelijk, maar zeker ook diep treurig. STOOTSHORN. In café de Vries heeft de buurtvereniging een feeste- lijke vergadering gehouden. Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer H. Amerika, voerde de to- neelvereniging „Wij komen er web' uit Slochteren op ,3rendje Niksnut". De zaal was geheel gevuld. ZUIDBROEK. Tezamen met de Federatie van Buurtverenigingen ver- gaderde in het hôtel Themmen het Comité tôt viering van Nationale Feestdagen. Besproken werden de feestelijkheden te organiseren ter gelegenheid van de te verwachten blijde gebeurtenis. Op het program ma staan een fakkeloptocht, een bij eenkomst in de Ned. Herv. Kerk en een kinderfeest. Ter bestrijding van de onkosten zal een huis aan huis collecte worden gehouden. In het Hôtel Themmen hield de begrafenisver. „Eigen Hulp" haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris-penningmeester bleek, dat de inkomsten bedroegen f 3671.43 en de uitgaven f 4044.82. Het aantal leden bedroeg 547. Het aftre- dend bestuurslid, de heer K. Hartman werd herkozen. Tôt lid van de kas- commissie werd benoemd de heer P. Kuiters. MUNTENDAM. Op 31 December '45 waren te Muntendam gevestigd 1967 mannelijke en 1823 vrouwelijke personen. Van het mannelijke en vrouwelijke geslacht werden resp. 60 en 47 babies geboren in 1946 en het aantal zich in de gemeente gevestig de personen bedroeg 69 en 87. Er stlerven resp. 17 en 16 personen en 107 en 109 vestigden zich elders, zo- dat de bevolking aan het einde van 1946 bestond uit 3804 personen, waarvan 1972 tôt het sterke geslacht behoorden en 1832 tôt de schone sekse. Het aantal huwelijken bedroeg 44, het aantal echtscheidingen 5 en het aantal levenloos aangegeven kin deren 5. Donderdagavond vergaderde de voetbalver. ,JVIuntendam" in café Bosscher. De komende wedstrijden werden besproken. Verder werd me- degedeeld, dat men erin geslaagd is een trainer te engageren. In de Bapt. Kerk gaf de Bapt. Muziekver. „Elad" Donderdagavond een uitvoering. Naast muzieknummers vulden zang, toneel en voordracht het programma. De wijding geschied- de door Ds. Hekhuis. Er was veel belangstelling. MEEDEN. Toen de heer Bos, koop- man alhier, Woensdagmiddag naar Winschoten was gegaan om inkopen te doen, kwam hij aldaar met zijn voorwiel van z'n rijwiel in de knel in een spoorwegovergang waarna hij de macht over het stuur verloor en zodoende kwam te vallen, juist voor een passerende G.A.D.O-bus die niet meer tijdig kon stoppen en de heer B. overreed. De ongelukkige werd naar het Zie- kenhuis te Winschoten vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn over leden. De chauffeur probeerde nog te ont- wijken, waarbij de bus in de sloot te- recht kwam. De passagiers kwamen er allen goed af. ASSEN. Woensdagmorgen ontstond brand in een E.D.S.-bus. Doordat de benzinetank, welke onder aan de wa- gen bevestigd is, losraakte, en in aan- raking kwam met de straat, ontston- den vonken, tengevolgç waarvan de tank in brand geraakte. Aile inzitten- den kon den de bus verlaten. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, en het vuur met twee stralen be- streed, brandde de wagen toch geheel uit. VEENDAM. Er is aan het licht ge komen, dat arbeiders van de fabrie ken Meihuizen Co., O. J. Meyer Duintjer en Wilkens grote hoeveel- heden massee en stroop ontvreemd- den, en deze gestolen waar verkoeh- ten aan zeven hier ter plaatse geves tigde bakkers. Tegen verschillende arbeiders is procès verbaal opge- maakt. WILDERVANK. In de nacht van Woensdag op Donderdag is te Wil- dervank overleden de 77-jarige B. A. Schmidt, oud-directeur van de Trico- tagefabriek A. Schmidt Zn., aldaar. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau en begiftigd met de onderscheiding „Pro Acclesia et Pontifica". Geruime tijd was hij voor zitter van de kring Groningen der Kath. Werkgeversorganisatie. HET VLIEGONGELUK IN INDONESIë. Onlangs werd melding gemaakt van een vliegongeluk bij Biak in In donésie, waarbij 5 leden van het ge- zelschap Hans Snel om het leven zijn gekomen. Nader vernemen wij, dat het vlieg- tuig een oefenvlucht maakte, en de leden van het gezelschap wilden gaarne deze oefenvlucht meemaken. Dank zij de vooruitgang der me- dische wetenschap is het aantal ge- vallen, dat het noodzakelijk is aan babies moedermelk toe te dienen, aanmerkelijk verminderd, omdat men andere preparaten gevonden heeft. Toch is in bepaalde gevallen moedermelk onvervangbaar. Een drie- tal organisaties te Amsterdam is be- gonnen met het indrogen van moe dermelk in een ..centrale".. In ver- band daarmede heeft een A.N.P.- verslaggever een onderhoud gehad met het hoofd der plasma research afd. van het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst. Aan dit onderhoud ontlenen wij Het bewaren van melk, die een moeder niet voor haar eigen kind nodig heeft, en deze beschikbaar wil stellen voor andere kinderen die aan moedermelk behoefte hebben, is geen nieuw denkbeeld, is een oud denk- beeld. Men diende echter de melk onmiddellijk te gebruiken. Wanneer men de melk bewaarde kon het ge- beuren, dat het aantal bacteriën in de melk toenam, terwijl de goede kwaliteiten minder werden. In de ziekenhuizen ging men er toe over de melk te bevriezen. Verder werd het systeem toegepast van het bewaren van de melk, nadat deze van de bac teriën was bevrijd, na indroging door middel van het lyophiel droogsy- steem, welk systeem berust op het verwijderen van het water uit de melk, door deze te laten droogvriezen bij een temperatuur van 50 graden Celsius onder nul. Er ontstaat dan een poeder, die lange tijd houdbaar is. Deze poeder moet in water worden opgelost en is dan binnen 24 uur te gebruiken. Thans is een organisatie in het le ven geroepen, waar moeders zich van de overtollige moedermelk kun nen laten ontdoen, die dan op zeer hygiënische wijze wordt opgevangen. De melk wordt onderzocht, en dan zo spoedig mogelijk gedroogd. Gezien de betrekkelijk geringe hoeveelheid poe der, die beschikbaar is, moet d|eze zo economisch mogelijk worden ge bruikt, vandaar, dat ze slechts op medisch advies verkrijgbaar is. Het is niet de bedoeling de distributie sterdam te beperken, maar haar uit te breiden over het land. Daartoe zal de centrale over verschillende grote plaatsen moeten worden uitgebreid. Tôt nu toe stelden de melkgeef- sters zich bijna alleen via de consul- tatiebureaux en de Gem. Geneesk. Dienst beschikbaar, maar zij kunnen zich ook rechtstreeks bij de centrale melden in het Binnen-Gasthuis te Amsterdam. Men meent dat het verstrekken van gedroogde moedermelk een grote vooruitgang betekent bij het verzor- gen van babies. Sommige babies hebben beslist moedermelk nodig, omdat deze andere eigenschappen bezit als gewone melk. Zij is vetrij- ker, eiwitarmer en bevat die immuun- stoffen, die voor mensenkinderen noodzakelijk zijn. INGEZONDEN. Mijnheer de Rédacteur, Beleefd verzoek ik U het onder- staande in Uw blad te willen opne- men: Wanneer men 's avonds door Hoo gezand en Sappemeer fietst, dan be- merkt men onwillekeurig, dat de straatverlichting in laatstgenoemde gemeente beter is, dan in de eerste. Weliswaar heeft Sappemeer gaslan- taarns, die in de vorstperioden nog wat moeilijkheden met zich mede brengen, maar wat de verlichting der hoofdstraten betreft, hierover heeft men volgens mij niet te klagen. Dan zijn er straten, waar een goede electrische verlichting is, zoals de Slochterstraat, en de Kees de Haan- straat. Helaas zijn er ook nog straten waar helemaal geen verlichting is. Wanneer aile bewoners daar des avonds hun gordijnen zouden sluiten, zou de wandelaar, die daar in de maanloze avonden voortstrompelt, te- vergeefs trachtend trottoirranden en hekjes te onderscheiden, zich nog in de beruchte verduisteringstijd wanen. Neemt U eens de Parkstraat als voorbeeld. Het eind vanaf de Sloch terstraat tôt de gasfabriek is volko- men duister, hoewel er wel gaslan- taarns staan, die echter om mij on- bekende reden niet worden gebruikt. Bij de gasfabriek brandt een lamp ten behoeve van de arbeiders en die lamp werpt een lichtschijn over het gedeelte van de straat vanaf de fa briek tôt de Noorderstraat. Is er werkelijk geen mogelijkheid de lantaarns in de onverlichte stra ten in gebruik te nemen? Al zouden voorlopig slechts enkele van de daar staande lantaarns branden, dan wa ren we al een stuk verder. Voor de verleende plaatsruimte zeg ik vriendelijk dank. M. „VARIéTé." Het circus-leven met z'n mysteri- euze achtergrond van liefde en leed, van jalouzie en saamhorigheid heeft steeds een sterke aantrekkingskracht uitgeoefend op de cineasten, waardoor meerdere rolprenten hun geschiedenis ontlenen aan gebeurtenissen en feiten uit deze geheel aparté wereld van het circus. Zo ook „Variété", de film, die als reprise deze week in bovenge- noemde bioscoop gaat en die zowel om het onderwerp als door de ma nier, waarop het gegeven is uitge- werkt, tôt de beste van haar soort behoort, eigenschappen, waarop ik bij een eerste vertoning reeds uitvoerig wees, zodat ik thans met een simpele aankondiging kan volstaan. *KARAVAAN" is een film van de jongste Engelse productie, die de aandacht voorzeker verdient, niet alleen voor de uitwer- king van het gegeven de strijd om een vrouw, op leven en dood uitge- vochten door twee rivalen, die elkaar van kinds af haatten als wel om de clan, die ze presenteert. Daar is Stewart Granger, die men om z'n spel en actie heeft kunnen bewonderen als tegenspeler van Phylis Calver in „Madonna der Zeven Manen". Jean Kent zal men zich herinneren uit „2000 Vrouwen", waarin zij op- viel, zô dat zij thans haar eerste grote roi krijgt, terwijl Anne Crawford eveneens uit laatstgenoemde film be- kend is. Opmerkelijk is in deze rolprent een roi toebedeeld aan het uitvoeren van Spaanse dansen o.a. de Zambra en de Flamenco, die aan deze film een aparté bekoring geven, terwijl de elementen van spanning en gevechten den liefhebber van deze factoren voldoening zullen geven. Ailes bij el kaar een film, die de moeite loont ze te gaan zien. L. HOE DE SCHOOLJEUGD ZAL FEESTVIEREN ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis. Opdat de schooljeugd waarlijk feest zal kunnen vieren ter gelegenheid van de a.s. blijde gebeurtenis, zullen aan hen, die zich ermede willen belasten de kinderen te tracteren extra toe- wijzingen worden verstrekt, opdat idere leerling van lagere en voorbe- reidende school zal kunnen worden onhaald op een beker chocolademelk en 25 gram versnaperingen. „YOUTH FOR CHRIST" De „Youth for Christ" heeft thans ook in Veendam een bijeenkomst ge houden en wel in de kleine zaal van ..Veenlust". In 1939 ontstaan in Amerika, heeft de „Youth for Christ" een grote op- gang gemaakt en tôt ver over de Amerikaanse grensen bekendheid ver- worven. Het is een interkerkelijke evangelisatiebeweging, die zich ten doel stelt de buitenkerkelijke jeugd nader tôt Christus te brengen, een schakel tussen wereld en kerk, die tracht de verwording van de jeugd tegen te gaan. Het doet vreemd aan, wanneer een Evangelische bijeenkomst wordt opge- luisterd door piano- en saxofoon- muziek. De critiek in ons land loopt dan ook sterk uiteen. Eensdeels wordt de beweging met enthousiasme ont vangen, anderdeels ontmoet zij veel critiek. Maar de zaal in „Veenlust" was in ieder geval geheel gevuld. De opening geschiedde door Ds. Postma van Veendam, waarna Ds. Hekhuis voorging in gebed. Na enige zang- en muziek-soli werden geza- melijk enige liederen gezongen. Zondag 26 Januari 1947. NED. HERV. KERK. Sappemeer: 10 u. ds. Meijer Drees Hoogezand: 10 u. ds. Schmidt. Westerbroek: 10 u. Dr. P. Glas; 11.15 u. Kinderkerk. Kropswolde: 10 u. ds. Alkema. Kielwindeweer: 10.30 u. ds. Wasch (bev. Kerkeraadslid.) Muntendam: 10 en 3 u. ds. Hamer. Noordbroek: 10 u. ds. v. d. Meiden. Zuidbroek: 7 uur ds. v. Wezep van Meeden. Engelbert: 10 u. Mej. Dra. C. I. R- Glas van Westerbroek. Veendam: 10 u. ds. P. H. Kapteyn Slochteren: 10 u. Ev. Eenshuistra; 7 u. ds. Lieve. Froombos: 7 u. Ev. Eenshuistra. Schaaphok: 2.30 u. Ev. Eenshuistra. Kolham: 10 u. ds. de Vries van Sid- deburen. Harkstede: 2.30 u. ds. v. Hoogstraten Schildwolde: 10 u. ds. Lieve van Slochteren. Hélium: 10 u. ds. Politiek. Siddeburen: 9.30 u. Ev. Velthuysen. Overschild: 9.30 en 2.30 u. ds. Beijer Tjuchem: 3 u. Ev. Velthuysen. DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer: 10 u. ds. R. de Zeeuw Veendam: 10 u. ds. van Drooge uit Haren. GEREF. KERK. Sappemeer: 9.30 u. ds. W. Tom; 4.30 u. ds. P. Klapwijk. Martenshoek: 9.30 u. ds. P. Klapwijk; 4.30 u. ds. W. Tom. Veendam: 9.30 en 4.30 u. ds. N. Pos- tema. Schidwolde: 10 u. ds. Koopmans; 3 u. dienst. Siddeburen: 10 en 3 u. ds. Hazenberg Tjuchem: 3.30 u. ds. Schenk. VEREEN. VAN VRIJZ. HERV. Muntendam: 7 u. ds. J R. van der Meiden van Noordbroek (Zaal de Munte.) NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 u. de hr. K. Pruysen; 4 u. ds. Hamer van Muntendam (Bed. H .A.) GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Sappemeer: 9.30 en 4.30 u. ds. B. Jongeling. Schildwolde: 9-30 en 2.30 u. dienst. Harkstede: 9.30 en 2.30 u. ds. Joh. den Ouden. Overschild: 9.30 en 2.30 u. ds. J. D. Houtman. BAPTISTEN GEM. Muntendam: 10 en 4 u. ds. Hekhuis; 7.30 u. jeugddienst. Hoogezand: 10 u. Ev. Veenstra; 11 u. Kinderkerk. Foxhol: 10 u. de hr. Bos; 11 u. Kin derkerk. Martenshoek: 3.30 u. Ev. Veenstra; 7.30 jeugddienst; 11 u. Kinderkerk in Fulton. VRIJE EVANG. KERK. Veendam: 10 en 4 u. ds. N. de Zeeuw; 11.30 u. Zondagsschool. VRIJE EVENG. GEM. Veendam: JEstraat: 10 en 4.30 u. ds. H. Postma. LEGER DES HEILS- Hoogezand: 10 u. Heiligingsdienst o.l. v. Lté. A. H. Hassoldt; 6.30 u. Openl. samenkomst voor het Gem.huis; 7.30 u. Verlossingssamenkomst. Politieka delinquenten. Maandag a.s. zal te Groningen terechtstaan A. Schenkel, kantoorbediende te Muntendam. Geheime organisatie ontmaskerd. De Alkmaarse Rechtbank deed uit- spraak tegen 9 leden van een z.g. Geheime Organisatie", die zich in Augustus van het vorige jaar heeft schuldig gemaakt aan verschillende Naar wij vernemen zijn aile Voet- bal-, Korfbal- en Handbalwedstrij- den voor dit weekeinde afgelast. F.V.VNOORDSTER. Naar aanleiding van het verslag van de wedstrijd FWNoordster schrijft een scheidsrechter ons, dat het niet mogelijk is, dat wegens af- houden een strafschop is toegekend, daar afhouden te allen tijde is toe- gestaan. Volgens hem bestaat de mo gelijkheid, dat de strafschop is gege ven wegens niet toegestaan aanval- len. SCHEIDSRECHTERS. Op de lijst van scheidsrechters van de Afd. Groningen van de K.N.V.B. is geplaatst de heer W. Schut, Sappe meer, op de lijst van candidaat scheidsrechters de heren W. Mulder, Siddeburen en J. Uildriks, Sappemeer SPORTUITWISSELING. Onze plaatsgenoot, de heer H. G. de Boer, die onlangs benoemd is als voorz. van de G.V.B., gaat Paasmaan- dag naar Engeland. Een groep van 15 voetballers, welke gekozen zullen worden uit de beste van de moedermelkpoeder tôt Am- Groninger spelers zal Paasmaandag vertrekken om een tegenbezoek te brengen aan de New Castle reserves. Als geleiders zijn hieraan toegevoegd de heren C. F. v. d, Meulen, secr. van de G.V.B., O. Bonsema en H. G. de Boer, voorz. G.V.B. Daar ook nog an dere takken van sport uit Groningen vertegenwoordigers zullen zenden, zal de gehele ploeg bestaan uit 195 per sonen. Het verblijf in Engeland zal duren tôt Maandag na Pasen, met uitzonde- ring voor de voetballers, die 11 April reeds terugkeren met 't oog op de competitiewedstrijden en 't jubileum van Be Quick. KEGELEN. Uitslagen Kegelcompetitie H.-S. Doe je BestOns Genoegen le vijftal 628—714; 2e vijftal 607—629; 3e vijftal 611608. AnonymusDussel 662618; 569—553; 538—470. W.O.P.—Atlanta 540467 445440. DusselDoe je Best 483—473 482—500; 440—440. Ons GenoegenAnonymus 512454; 533529; 487380. AtlantaTavenu 503494; 438—399; 386—230. Anony musAtlanta 644511; 564528; 566 438. DAMMEN. Donderdagavond verloor Houdt Stand met 812 van Usquert (Hoofdklasse) in een in het café Dijkstra gespeelde wedstrijd. overvallen in de omgeving van Hoom. De hoofddader, een 22-jarige ex-P.R. A.-rechercheur werd veroordeeld tôt een jaar gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, en onder aftrek van preventief. Een tweede dader werd veroordeeld tôt 5 maanden met aftrek van preventief eh beschik- baarstelling van de regering. Piloot J. B. Scholte veroordeeld. Door het Gooise tribunaal is het von- nis uitgesproken tegen den oud- K.L. M.-piloot J. B. Scholte. Hij werd ginnende 7 Mei 1945 en verbeurdver- klaring van f 5.000 van zijn vermo- gen. Hij werd uit de kiesrechten ont- veroordeeld tôt 2 jaar internering be zet. Wehrmachtaannemer, die 20 millioen omzette. Het Amsterdamse bijzondere gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 60-jarigen A. J. Schoolderman uit Brummen, d»e tijdens de bezetting grote activiteit aan den dag legde met het bouwen van bunkers, aanleggen van startba- nen op vliegvelden enz. De totale omvang van de door hem voor de Duitsers uitgevoerde werken beloopt 20 millioen. Rekening houdend met zijn leeftijd veroordeelde het hof hem tôt 7 jaar gevangenisstraf en ontzet- ting uit de kiesrechten gedurende 17 jaar. Rédacteur van „Storm" veroordeeld. E. J. Modderman, die tijdens de oor log rédacteur is geweest van het blad van de Germaanse S.S. „Storm", werd door het Amsterdamse tribu naal veroordeeld tôt een detentie van 6 jaar, en ontzetting uit aile politieke rechten en het recht aan een dagblad of periodiek een ambt te bekleden. Verdachte was lid van de N.S.B. en was hulp-landwachter. Hij gaf ook een krantje uit „De Landwachter". Mr. Sidney Wilson gaf een globaal overzicht van het doel van de ,,Youth for Christ" en hetgeen tôt nu toe is bereikt. De daarna door Ralph I. Chranston in het Engels gehouden rede, werd door den heer Wilson in het Nederlands vertaald. KERKELIJKE BEGRAFENISSEN. Daar er kort geleden een begrafe- nis is geweest vanuit de Hervormde Kerk te Sappemeer, is het wellicht goed erop te wijzen, dat daar steeds de gelegenheid toe is indien een Her- vormd predikant bij de begrafenis spreekt. De begrafenis heeft dan een kerkelijk karakter. Het kerkgebouw leent zich goed voor een gewijde sa menkomst voorafgaande aan de ter- aardebestelling. Bovendien kunnen al de begrafenisgangers aan de samen komst deelnemen, ook degenen die niet aan het sterfhuis worden ontvan gen. De predikant spreekt dan ook tôt aile „volgers", wat hij aan het sterfhuis in de regel niet kan doen. Wil men niet van de kerk gebruik maken, dan kan de samenkomst ook plaats vinden in het verenigingsge- bouw naast de kerk, in overleg met den predikant. Op dezelfde wijze zou er op de „oude begraafplaats" eigen- lijk ook een gebouw, een z.g. aula, moeten staan, maar dat is tôt nu toe een onvervulde wens. VERSTREKKING SCHOENEN- BONNEN BIJ VOORRANG. Degenen, die na 1 April '46 geen schoenenbon ontvangen hebben, om dat zij b.v. tussen 1 Jan. '45 en 1 April '46 een bon gekregen hadden, en thans zo dringend schoenen nodig hebben, dat zij niet kunnen wachten tôt het staartnummer van hun stam- kaart aan de beurt is, en ook niet kunnen ruilen met iemand, die eer- der aan de beurt is zullen schoenen- bonnen bij voorrang kunnen krijgen. Aan dergelijke personen wier stam- kaartnummer eindigt op 3, 6 of 9 zal in Februari een bon worden uitge- reikt. De overige tôt deze catégorie behorende mensen zullen in Maart of April worden geholpen. Wanneer hun nummer bij de ge wone regeling aan de beurt is, komen deze personen natuurlijk niet meer in aanmerking. SAPPEMEER 16 t/m 22 Jan. 1947. Geboren: Dieta Margaretha, d. v. Cornelis Hinderikus Boss en Anna Schaap, won. te Hoogezand; Margriet, d. v. Gouke Oostra en Elizabeth Grietje Brust, won. te Hoogezand; Jan z. v. Jan Hoving en Johanna Hen- derika Hoving;; Frouke Ida, d. v. Casper Lambeck en Hildje Baar, won. te Hoogezand; Josephus Chris- tianus, z. v. Leonardus Matthëus Scheen en Maria Berendina Wub- bolts, geboren te Groningen. Ondertrouwd: Folkert Prins, 23 j., Sappemeer en An je Haarlemmer, 24 j., Hoogezand; Hendrikus Martinus van Gemert. 25 j., Venlo, onlangs te Sappemeer en Dingena Petronella Maria Spronk, 24 j., 's-Hertogen- bosch. Overleden: Johanna Swart, 79 j., j., ongehuwd; Everwien Lutje, 79 j., echtg. van Annechien Kapma; Heike Hartman, 81 j., weduwe van Jurrien Mulder; Egberdina Zuur, 82 j., echt- HOOGEZAND 17 t/m 23 Jan. 1947. Geboren: Hindertje Henderika, d. v. Hendrik Ruiter en Henderika Kiel man, Kielwindeweer; Jacobus, z. v. Frederik Westerborg en Lubbina Henderika Douma, Hoogezand; Ger- rit Harm, z. v. Gerrit Hartman en Harmke Platje, Kalkwijk; Johan Tonnis, z. v. Johan Rugge en Antje Kuipers, Hoogezand; Rijntje, d. v. Eggo van Koldam en Bernadina Strootman, 's-Gravenhage; Johanna, d. v. Jan Bos en Fenna Eding, Hoo gezand. Ondertrouwd: Klaas Rijkens, 22 j.. Hoogezand en Alberta Lamberta Kleine, 19 j., Westerbroek; Petrus Harmannus Joosten, 27 j., Hoogezand en Louisa Maria Poelman, 23 j., Lu- la; Folkert Prins, 23 j., Sappemeer en Anje Haarlemmer, 24 .j, Martens hoek; Jan Koster, 27 j., Slochteren en Dirktje van der Klei, 26 j., Kalk wijk; Reinder Buining, 28 j., Hooge zand en Martje Koopman, 24 j., Noorddijk. Getrouwd: Fredrik Teuben, 22 j., Foxhol en Hinderika Hofmann, 22 j., Foxhol; Gezinus Ruiter, 29 j., Hooge zand en Aaltje Tepper, 24 j., Hooge zand. Overleden: Maria Beuker, 61 j., Hoo gezand, wed. van Harm Hulshof, echtg. van Gerrit Nieboer; Jacobus Kraster, 65 j., Hoogezand, echtg. van Geessien Nieboer. SLOCHTEREN 16 t/m 22 Jan. 1947. Geboren: Martha Hinderkien, d. v. H. Perdok en S. Meijer, Schidwolde; Anje Tetje, d. v. H. Perdok en S. Meijer, Schildwolde; Jantje Zwaantje Wiea, d. v. H. Schipper en M. B. Bakker, Hélium; Oomke, z. v. H. Bos en H. Oomkens, Kolham; Frederica, d. v. P. Mendelts en G. Pepping, Kolham; Trienko, z. v. J. Folkersma en H. Staal, Slochteren; Meerten, z. v. J. Doornbos en J. Huttinga, Scharmer; Trientje, d. v. B. Kem- pinga en G. Bezema, Scharmer. Ondertrouwd: A. Clements, 34 j.. Bienfait (Saskatchewan in Canada) en T. Jager, 18 j., Siddeburen. Overleden: H. Kuil, 84 j., wedn. van A. M. Tichelaar, Overschild (overl. te Loppersum); T. Prins, 83 j;, wed. van K. Prins, Muntendam (overl. te Schildwolde); H. Hooites, 70 j., echtg. van B. Edens, Hélium; A. Borg, 73 j-, echtg. van J. Doorn bos, Siddeburen. ZUIDBROEK 16 t/m 22 Jan. 1947. Geboren: Jantje, d. v. Aalt Hut en Johanna Hulshof. Ondertrouwd: Heiko Lesterhuis, 42 j., Livonia (U-S.A.) en Klasina Blaauw, 38 j., Zuidbroek; Jan Jimko Kônig, 23 j., Zuidbroek en Jantje Mo- lema, 19 j., Scheemda. MUNTENDAM 16 22 Jan. 1947. Geboren: Hinderkien, d. v. P. Kei- zer en H. Bosma. Ondertrouwd: L. Lukje, 43 j. en H. Kruize, 33 j., b. v. Muntendam. Overleden: H. Hoving, 54 j., echtg. van F. Woldhuis.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2