Er zijn weer Zoekt 1 een nieuwe Spaarbank „Plaatselijk Nut", weer geopend Gelden beschikbaar Volkszaak H. SCHAftP Ver. „He een N De Rederijkei Op 't Schoi !omitè v. lu een Kindei Gemeenteraadsvergadeiiiig „Centrum" ïla PLAATS E LU K NIEUWS leugdbank geopend Groent K. E Rechtszaken. 1 Zestig jarig Huwelijksfeest te Hoogezand, 1 Wasfornuisjes Kookkachels Kookpotten, 150 L. Aszeven Wasborden Messenbakken Pansponzen Kastpapier Natuuriijk bij: Wij hebben weer ruime keuze. Drogisterij-Optiek HOOGEZAND, n.h. Gem.huis, Tel. 401 Hoogezand-Sappemeer Vanaf 27 Januari '47 Maandags, Woensdags en Vrijdags van 6—7 uur 's avonds. vanaf 1 Februari a.s., des Zaterdags van 2—4 uur. In de maanden Januari en Februari kunnen we- gens drukte geen Spaar- busjes worden aange- boden. op le hypotheek, tegen billijke voorwaarden. en tyein T.o. R.K. Kerk Tel. 275 Sappemeer te Sapp voor gehuwt van Beginles met laai Februari 1947 AANG1FTE bij Zi gende bestuursled straat; H. Vienii Noorderstr. A. G Hoc speel komedie in 3 t op 2 in de Aanvang 8 uur Kaarte en in te Algeme Met het oog op d Prinselijk gezin, w< Kinderen, die de I in t De dag hiervoor 2 gemaakt, terwijl e kort met door het lijsten huis aan komen vragen. Geeft met m Aile v Eierleverin Voorki EIERE Erkenden V FROO Financiële instellii A in aile plaatsen, voor Verzekerings volksklassen in a schriftelijk onder de Zee (D Z), TWEE JONGENS VERMIST. SLACHTOFFER VAN HET VERKEER Gymn.-, Zang-, en Toneel-Uitvoeringen. Ontstellend Rapport over Duitsland, Netwerk van Nationaal Socialistische Organisaties verbreid over het land. PRINSES BEATRIX viert Vrijdag haar verjaardag ■- ATOOMBOM-SPIONNAGE OF MOORD? In het najaar van 1945 vond men in een greppel bij de plaats Masniè- res in Noord-Frankrijk het geheel ontklede lichaam van de Gravin Sauty de Chalon. Later is gebleken, dat de gravin tegen haar echtgenoot had gezegd naar Groningen te gaan. Vergezeld door 2 Canadese officieren is zij per auto van huis vertrokken. In deze zaak is men overgegaan tôt de arrestatie van den Belgischen mé cano Léon Meurant, die in Duitsland vertoefde en zich daar uitgaf voor of ficier van gezondheid. Deze man heeft tegenover de politie verklaard, dat de Gravin geworgd was door een spion, die op jacht was naar atoombom-ge- heimen. Meurant bekende als geheim agent te zij n opgetreden voor een vreemde mogendheid, doch ontkende demoord te hebben gepleegd. Hij verklaarde in het Palace Hô tel te Brussel kennis gemaakt te hebben met de Gravin. Zij werd hem aangewezen door iemand die een Amerikaanse uniform droeg, doch kennelijk een Mongool was. Meurant deed wat hem opgedragen was. Eens zei de Gravin tegen hem: „U bent Frans officier; wilt U mij een dienst bewijzen? Ik wilde graag naar Pa- rijs terugkeren." Hij stemde toe. Nog- maals had hij een onderhoud met de Mongool, die hem opdroeg bij haar te blijven, omdat zij het atoombomge- heim bij zich zou dragen. Meurant vertrok met de Gravin per auto, gevolgd door den Mongool in een jeep. In Tournai werd ge- luncht, en daarbij werd behoorlijk diep in het glaasje gekeken. In de auto beweerde de Gravin, die geheel dronken was, dat het warm was, en zij ontdeed zich van haar kleren. Toen Meurant later stopte om naar de ben - zine te kijken verscheen de Mongool weer en worgde de Gravin met een zij den kous. Meurant moest op zijn erewoord verklaren niet te zullen spre in e zanc Ii} zal i verr BO< Vc Paus enigi gedr ding gods De voor! van juist zich richt ledei OP Do Rech specl gevr: totdc zijn De polit; Men wach dat c de i had bevoi onjui gaan Zo< zijn i hoog langr scher bracl klaar kend GEE A< De een moge régis' uitge 145. Kapitein Gay had zich al vechtend i rots, waarop hij aan drie kanten door c verdedigde hij zich hardnekkig maar de ove de HUISMOUDBAZAR 5indsi89i Çeen noool Ucu ra&iodokter uject £>beeds raaa Vandaag wordt in Hoogezand een 60-jarig huwelijksfeest gevierd. Het is het echtpaar Kl. Kalsbeek en Gr. Georg, dat 60 jaar geleden in het hu- welijksbootje stapte. Dat was voor ons een reden om een bezoek te brengen aan het oude, gezellige huis- je aan de Borgweg. In het kleine kamertje liet de oude Friese hangklok zijn eentonig getik horen. Om de kachel zaten de beide oude mensen. Hij is 80, maar lijkt wel 15 jaar jonger, hij leest nog zonder bril en is zelfs in staat naar Gronin gen te lopen, zij is 77 en lijkt 00k aanmerkelijk jonger. Hoeveel kinderen hebt U? vragen wij. „Wij hebben er 14 gehad, daarvan zijn nog 6 in leven, die allen zijn ge- trouwd, drie zijn weduwvrouwen, waarvan één is hertrouwd. We heb ben 20 kleinkinderen eh 10 achter- kleinkinderen". ,,Wat was de gelukkigste dag in de afgelopen 60 jaar?" „De eerste dag, de dag dat we trouwden, en dan de dag dat ons eer ste kind geboren werd". Dan krijgen we wat te horen uit het leven van dit gezin. De man heeft 52 jaar bij een fabriek gewerkt, en krijgt nu een pensioen van f 6.25 pèr week. Daarbij komt f 4.50 ouderdoms- rente, zodat deze beide oude mensen in deze tijd van duurte moeten rond- komen van een weekinkomen van f 10.75. We hebben het dikwijls heel moei- lijk gehad, zegt de vrouw, maar we hebben ons er altijd doorgewerkt, nooit zijn wij de gemeente tôt last ge- weest. Zaterdag wordt het feest gevierd, dan wordt de kachel in de voorka- mer aangemaakt. Dat moet wel zegt de vrouw, want er zal veel bezoek komen, maar het kan eigenlijk niet, wantwe hebben haast geen brandstof meer. Bij de vele gelukwensen, die zullen worden uitgesproken willen wij 00k de onze voegen. SAPPEMEER. Maandag is er geen veiling gehouden. Er was geen aan- voer en er waren geen kopers. Mej. R. H. Zondag, die be- noemd was tôt hoofd van de kleuter- school te Kleinemeer, heeft telefo- nisch medegedeeld, dat zij haar be- noeming niet aanneemt. Onder leiding van de présiden te, Mevr. H. B. Mulder, vergaderde Maandagavond de afd. H.S. van de Bond van Plattelandsvrouwen in het „Bontehuis". De heer Bleeker uit Haren vergast- te de aanwezigen op liedies en voordrachten, die zeer in de smaak vielen. BORGERCOMPAGNIE. Toen Zon- dagmorgen Landbouwer L. Vos alhier zijn 20 kippen wilde verzorgen, kwam hij tôt de onaangename ontdekking dat dit niet meer nodig was daar zijn hond ze des 's nachts aile had doodgebeten. Een lelijke schade- post, daar het nog jonge kippen wa ren die juist aan de leg waren ge- komen. HOOGEZAND. Op 10 December slaagde voor het practijkdiploma Ne- derlandse Handelscorrespondentie, bij het te Groningen gehouden examen, de heer St. Wolthuis te Martenshoek- In de geheel gevulde zaal van het hôtel Rowaan hield de buurtver- eniging „van Roijenstraat Oost, Sport- terreinstraat, Eendrachtsweg" Zater- dagavond haar jaarlijkse feestelijke bijeenkomst. De toneelvereniging „D. V.V." uit Sappemeer voerde op de dramatische schets „Oaf loond" en het blijspel „Als de Haon kraait". Het Tianka gezelschap verzorgde de muziek. De heer B. Veldman, hulpamb- tenaar van politie, alhier, is te Amersfoort geslaagd voor het politie- diploma. Eerlijke vinders hebben een tas, inhoudende plm. f 50.alsmede distributie, textiel en rokerskaarten aan den gelukkigen eigenaar terugge- ven, en wensten niet te worden be- loond. KALKWIJK. Via het Ned. Beheer- instituut is de kwekerij van den heer B. van Ham verhuurd aan den heer P. Miedema, kweker alhier. KIELWINDEWEER. Wegens de slechte toestand van de bruggen is aie verkeer van rij- en voertuigen stopgezet. Ondanks het verbod voor rij- en voertuigen om over de bruggen te Kiel-Windeweer te gaan, reed Maan dagavond een auto van ,,Cofa" uit Amersfoort door. Het gevolg was dat de wagen door een brug zakte en bo- ven het water bleef hangen. WESTERBROEK. Dezer dagen ver gaderde „Landbouw" in 't café Smid, waar op initiatief van den heer Joh. Redeker onder de vergaderende boe- ren een collecte werd gehouden ten bate van de Westerbroekster school- jeugd. De opbrengst was f 90.welk bedrag zal worden gebruikt om de kinderen ter gelegenheid van de blij- de gebeurtenis te tracteren. NOORDDIJK. Reeds geruimen tijd liggen ter secretarie verschillende ge- vonden voorwerpen o.a. portemonnaie met inhoud, horloge en dubbele fiets- tas. HARKSTEDE. In de vergadering van de Landarbeidersvereniging wer- den herkozen de heren H. Waijer en G. v. d. Schuur en gekozen de heren J. Vos en H. Wolthuis. Tôt bode werd benoemd de heer W. Weender. Medéf- gedeeld werd dat op de propaganda- avond op 8 Febr. als spreker zal op treden de heer de Ruiter. Door de to neelvereniging „Tot steun in de strijd" werd opgevoerd „Eerloos" en ,,Veurjoar in bainen". SLOCHTEREN. Dor de Oranjever- eniging „Oranje-Nassau" wordt de blijde gebeurtenis op feestelijke wijze gevierd in zaal Degenhart. Te zijner tijd zullen door middel van raambil- jetten nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. Te oordelen naar de 22 nummers van het programma be- looft het iets bijzonders te zullen worden. Voor de vereniging van oud- leerlingen der Landbouwschool trad in zaal Degenhart het bekende To- neelgezelschap „Vesta" van Ten Post op, met het toneelspel ,,'t Was ien Mai". Het geheel werd op zeer vlotte wijze voor het voetlicht gebracht. „Vesta" had na haar optreden voor het Nut iets goed te maken, doch zij heeft zich met deze uitvoering vol- komen gerehabiliteerd. Dit was spel, althans voor amateurs, van de boven- ste plank. Tôt technisch-ambtenaar bij het bureau Gemeentewerken alhier is be noemd de heer E. H. Hattuma te Groningen. SLOCHTEREN. Doordat de heer D. Schaap ^jn aandacht besteedde aan sleetje-varende kinderen, merkte hij een v. Gend en Loos-auto niet op. De chauffeur het gevaar ziende remde plotseling. Gelukkig voor de heer S. was het glad waardoor de auto om- zwenkte. Hierdoor werd hij alleen door het spatbord gegrepen, zodat het ongeval nog betrekkelijk goed is afge lopen. ENGELBERT. In 't hôtel Tuinema gaf de Ruitervereniging „Advendo" een ruiteravond. Ruiterliederen wer- den gezongen en enkele toneelstuk- ken opgevoerd. Burgemeester Kuipers sprak enkele waarderende woorden. Voorzitter Heringa gaf een over- zicht van de prestaties van het afge lopen jaar. Er was weinig belang- stelling. ENGELBERT. Voor de tweede maal hadden schoolwedstrijden plaats. le prijzen: Geertje Kwant, Tini Bos, Jantje v. d. Molen, Jantje Boschma, Jelle Mulder, Tonnis Doornbos, Henk Kamphuis, Jacob Schoonveld. 2e prijzen: Kina Wiekel, Mannie Venema, Henk Hamminga, Reinder Mulder, Wim Greving, Jochem Ver- vat. 3e prijzen: Ali Swart, Jantje Schoonveld, Geesje Hofstee, Popko Venema, Ties Ottens, Willem Eggens, Menno Oosting. SIDDEBUREN. In café „De Witte Linden" vergaderde onder leiding van den heer S. J. Zomerman, de Melk- ventersvereniging „De Samenwer- king". De boeken van den penningm. werden nagezien en in orde bevonden. Tôt voorz. werd gekozen de heer H. T. v. d. Veen, Ass. Dir. van de Zuivel- fabriek te Slochteren. Zaterdagavond vervoegde zich een tôt nu toe onbekend persoon bij de Wed. Wierenga te Siddeburen, met de vraag: ,1k ben hier toch bij de Wed. Wierenga?" Op het bevestigend antwoord drong hij de woning binnen en vroeg waar het geld was geborgen. Toen Mej. Wierenga hier niet op ant- woordde, dreigde hij het huis in brand te steken en deed pogingen daartoe in het bed. Terwijl zij bleef weigeren om de plaats waar de sleutel lag me- de te delen greep de onverlaat haar bij de keel en vroeg een bedrag van f 25.De vrouw toonde zich buiten- gewoon kordaat en weigerde 00k dit. Misschien dat hij gerucht hoorde, al thans hij verliet de woning zonder iets van zijn gading mede te nemen. Het signalement van den indringer is bekend terwijl door de politie tevens voetsporen zijn opgenomen. Men zij voorzichtig en overtuige zich eerst wie aan de deur is alvorens te ope- nen. Het is niet de eerste maal dat eeh dergelijk geval zich in onze om- geving heeft voorgedaan. ZUIDBROEK. In „Ons Gebouw" vergaderde de Dem. Socialistische Vrouwengroep. Er werd verslag uit- gebracht van de in Groningen gehou den gewestelijke vergadering. Als vertegenwoordigster van deze groep zal in de commissie tôt viering van de a.s. blijde gebeurtenis zitting ne men Mevr. F. DoddemaSpringer. Tôt badmeesteres van de bad- en zweminrichting voor het jaar 1947 werd benoemd mej. A. Brinks. Voor het politiediploma met aantekening slaagde de heer D. Molog, alhier. VEENDAM. De Vereniging van oud- leerlingen van de L.H.H.S. hield een gecombineerde vergadering met de vereniging van oud-leerlingen van R.L.W.S. in „Parkzicht". De heer J. Jans sprak over „Plat- telandsopbouw" en lichtte zijn rede toe met lantaarnplaatjes. De Veendammer Jeugdcommis- sie heeft de komende samenkomsten, welke zullen worden gehouden in het jeugdlokaal, vastgesteld. De heer J- Hendriks werd tôt eerste penning- meester benoemd. Zondagmorgen is in de Ned. Herv. Kerk te Veendam de nieuwe evangelisatiepredikant Ds. J. L. Meesters uit Nieuw-Scheemda, door Ds. P. N. Kapteyn bevestigd. Tôt tekstwoord had deze gekozen Lukas 10 42. 's Middags deed Ds. Meesters zijn intrede met een predicatie over Lu cas 5 20. Er werd nog door verschillende per- sonen het woord gevoerd. Voor het jaar 1947 zijn be noemd tôt geneesheren belast met de doodschouw D. J. D. de Groot, Veen dam, H. de Jong, Odoorn en H. W. Wildeboer, 2e Exloërmond. Op een Maandagavond gehouden vergadering van Begrafenisver. „De laatste Eer" bleek dat de vereniging 1144 leden heeft. De inkomsten be- droegen f 3135.25, de uitgaven voor begrafenissen bedroegen f 2583.40. De balans sluit met een bedrag van f 5207.90, het batig saldo f 68.14. Voor nieuwe leden zal de contributie wor den verhoogd. Het bestuur werd met een lid uitgebreid. Tôt bestuursleden werden herkozen de heren Brouwers en Smedes uit Borgercompagnie, de heer Hulsen werd tôt bestuurslid benoemd. TREINONTSPORING. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is tussen Blauwkarspel West en Blauwkarspel Noord de as van een met vee geladen spoorwagon gebro- ken. Door de ontsporing, welke hier- van het gevolg was, werden drie pa ïen van de electrische leiding bescha- digd, zodat een deel van de boven- leiding naar beneden kwam. De lij- nen Utrecht-Hilversum en Utrecht- Amersfoort waren enige tijd gestremd- Het laatste traject kon na korte tijd weer worden onderhouden, maar dan met stoomtreinen in plaats van met electrische treinen. KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Te Rotterdam is een drie-jarig knaapje door een auto overreden en gedood. GEWICHTSGRENS VAN VARKENS OP DE MARKTEN EN BEDRIJVEN. In de laatste maanden werden op de markten varkens aangevoerd, die zwaarder waren dan het maximum gewicht van 25 kg., dat op het gelei- debiljet is vermeld. Bij het toezicht heeft de C.C.D., in overeenstemming met het Bedrijfschap voor Vee en Vlees, een enigszins soepele houding aangenomen. Thans zal de C.C.D. ech- ter wederom streng de hand houden aan de desbetreffende voorschriften en de daarin vastgestelde gewichts- grens. Twee jongens resp. 12 en 16 jaar oud, gingen schaatsenrijden op „Het Nieuwe Diep" nabij het IJselmeer te Ahisterdam. Toen de jongens op de gebruikelijke tijd niet thuis gekomen waren, werden de ouders ongerust en waarschuwden de politie. Deze stelde een onderzoek in, doch vond van de beide knapen geen spoor. Men neemt thans aan dat de jon gens door het ijs gezakt zijn en ver- dronken. BURGEMEESTER VAN WOLVERHAMPTON IN TILBURG. Tussen Tilburg en Wolverhampton bestaat reeds enige tijd een uitwisse- ling van sportslieden. Thans brengt pe^s asjagug sp uba JatsasuioSona ap een bezoek aan Tilburg. Maandagmorgen wilde een 79-jarige man het zeer drukke Damrak te Am sterdam oversteken. Toen hij dicht bij de tramrails was, zag hij vanuit de richting Centraal Station een tram- wagen van lijn 24 naderen. Hard lo- pende wilde hij voor de tram langs oversteken. Daar de straat hier ech- ter opgebroken was struikelde hij over een gat in het plaveisel, waar door hij vlak voor de wagen kwam te vallen. De tram reed over hem heen en verpletterde hem de borstkas. Onmiddellijk toegeschoten hulp stond machteloos, daar het lichaam geheel onder de tramwagen was geraakt. Eerst toen personeel van de gemeen- tetram ter plaatse de wagen had op- gevijzeld kon men het stoffelijk over- schot verwijderen. Het tramverkeer moest tijdelijk worden omgelegd. TRIBUNAAL GRONINGEN. Gisteren werd voor het Groningse Tribunaal de zaak behandeld tegen Frieda S. Schwartz te Veendam. BIJZ. GERECHTSHOF GRONINGEN. Maandag had zich te verantwoor- den Annie Schenkel, een 24-jarige kantoorbediende uit Muntendam. Zij heeft in 1942 aan haar tôt de N.S.B. behorende 00m E. Edzes verteld, dat zekere Okke de Vries zich beledigend had uitgelaten over Edzes' pleegzoon D. Visser, die als S.S.'er gesneuveld was. Edzes liep naar den burgemees ter, en het gevolg van een en ander was, dat de Vries werd gearresteerd. Enige jaren was hij opgesloten in een concentratiekamp in Nederland, daar- na werd hij naar Duitsland overge- bracht. Hij is nimmer teruggekeerd. Beklaagde beweerde, dat dit nim mer haar bedoeling geweest was en getuige Edzes verklaarde dat hij zich- zelf meer als schuldige beschouwde als zijn nicht. De advocaat-fiscaal beschouwde haar niet als hoofdschuldige en eiste 2 jaar R.W.I. met aftrek van jaar preventief, en ontzetting uit de kies- rechten voor 10 jaar. De verdediger Mr. Douwes vroeg vrijspràak en verwijzing van de zaak naar een tribunaal, of recht op casa- tie. HET TWEEDE DEEL VAN DE W.I.K. UITVOERING. Zaterdagavond heeft in het hôtel ,,Struvé" het tweede deel plaats ge had van de W.I.K. uitvoering. Thans hebben groepen oudere deelnemers gedemonstreerd. Nadat de voorzitter, de heer Roelf- sema een openingswoord had gespro- ken, werd het programma, dat werd besloten met een kleine revue, vlot afgewerkt. Er was bal na. De heer Roelfsema sprak een slotwoord. In de zaal, welke geheel gevuld was, waren vertegenwoordigers van zusterverenigingen, 00k van nabije gemeenten, aanwezig. JAARLIJKSE UITVOERING REDERIJKERSKAMER „VONDEL" (HoogezandSappemeer) Zaterdagavond heeft de Rederijkers- kamer ,,Vondel" haar eerste jaarlijkse uitvoering gegeven sinds de bevrij- ding, waarvoor de zaal van hôtel Faber werd gebruikt. Opgevoerd werd „Op het Kantje af" een komedie in drie bedrijven van Jan Fabricius. Het bestuur van de Rederijkerska- mer heeft ons verzocht om een cri- tische beoordeling van de opvoering. Laten wij echter beginnen met te zeg- gen, dat wij geen critiek hebben. Het publiek, dat helaas niet zeer talrijk was, heeft kunnen genieten van een vlotte en goede vertoning. Het spel was werkelijk af. Als beste der goeden moet genoemd worden de vertolkster van de roi van Elsje Boldrik (Mej. F. Heukers),' daarnaast hebben A. Huneman als haar echtgenoot en J. L. de Jong als haar vader goed werk verricht. Mej. A. Brinks speelde de roi van Dora Watering in het eerste bedrijf niet sterk overtuigend, in het tweede en derde bedrijf was zij veel beter. Mevr. Addens heeft, wat mimiek be- treft uitstekend de roi van „Oma" vertolkt. Hier en daar gaf haar stem echter de indruk niet te passen bij haar uiterlijk van oude vrouw. Naast de genoemde spelers hebben 00k de overige acteurs in de kleinere rollen voldaan. Volgens geruchten zal de Rederij- kerskamer „Vondel" het stuk nog enige malen opvoeren ter gelegenheid van door andere verenigingen georga- niseerde feestavonden. Indien deze geruchten op waarheid berusten, is het te wensen, dat de spelers het ge- noegen mogen hebben van voile zalen- UITVOERING KERKKOOR ZUIDBROEK. Onder grote belangstelling heeft het kerkkoor van Zuidbroek onder leiding van den heer K. P. Kimm haar jaarlijkse uitvoering gegeven. Het programma werd geopend met acht zangnummers, waarvan „Rozen- tijd" van A. Zelber zeer goed werd uitgevoerd. Verder werd uitgevoerd ,,De Spaak in 't Wiel" een komedie in drie be drijven van Jo van AmmersKiiller, waarvan de rollen goed werden ver tolkt. Aan het slot van de avond sprak burgemeester L. Steenhuis een dank- woord tôt de spelers. De internationale commissie voor Varkenshouders, die geen fokkers de bestudering van de Duitse kwes- zijn, moeten voor aile voorhanden ge- j tie heeft haar rapport gepubliceerd, houden varkens, dus 00k voor biggen en dit rapport bevat verschillende van ieder gewicht, een vergunning of contract kunnen tonen; de fokkers, d.w.z. zij, die een fokzeugentoewij- zing bezitten, mogen biggen tôt een gewicht van 25 kg. aanhouden zon der deze papieren. Boven dit ge wicht moeten 00k de varkens op de bedrijven van de fokkers van een ver gunning of contract zijn voorzien. ontstellende mededelingen. Men is tôt de conclusie gekomen, dat Duitsland zich aan het reorgani- seren is, opdat het nationaal-socialis- me de macht kan overnemen. Voorts heeft men vastgesteld dat de waarden die Duitse burgers en nationaal-so- cialistische organisaties hebben kun nen verdonkeremanen zo groot zijn, dat men er de aankopen, welke no dig zijn om de voeding, nodig om de jwestadijke zones gedurende 3 jaar te onderhouden, mede zou kunnen financieren. Behoudens een kleine minderhei|d is, volgens het rapport het Duitse volk nog niet de weg der démocratie opgegaan. Door geheel Duitsland be staat een netwerk van nazi-organisa- ties, wier macht voortdurend toe- neemt, en die onder leiding staan van voormalige nazi-leiders en buiten- landse met de nazi's samenwerkende bewegingen. Deze organisaties dwars- bomen de zuivering, oefenen spion- nage uit, trachten overal chaos te scheppen. Tôt dit doel zijn in de vier zones „blocwachten" ingesteld. In de Britse mijnen komt het on- dergrondse werk der nazi's op drie- ërlei vorm tôt uiting. In de eerste plaats sabotage in de mijnen, verder overreding der boeren hun producten niet meer naar de steden te zenden en het verspreiden van het gerucht, TE MUNTENDAM gehouden op Vrijdag 25 Januari '47. Alvorens met de behandeling van de agenda te beginnen, wenste de burgemeester de raadsleden een ge lukkig 1947 en sprak de hoop uit, dat dit jaar 00k aan de gemeente geluk zou brengen, omdat vele plannen in wording zijn. Hij wees op het trage functioneren van de rijksmachine, en aangezien er, zoals hij zei, zand in de olie is, verwachtte hij, dat ze nog langzamer zou gaan lopen. Deson- danks waren, naar de burgemeester zei, B. en W. vol goede moed en hij hoôpte, dat de raad zou openstaan voor de belangen van de gemeente. Daarna ging men over tôt het af- handelen van de agenda. Daar van de zijde van Ged. Staten geen be- zwaar was gemaakt tegen de toela- ting van den heer Sj. Bos tôt de raad, en geen bezwaren werden inge- bracht, werd deze na aflegging van de gebruikelijke eden tôt de raad toegelaten. Onder de ingekomen stukken be- vond zich een schrijven van enige ingezetenen, waarin geklaagd wordt over de verwoestingen, welke worden aangebracht door loslopende honden. Dit schrijven had enige discussie tengevolge. Verschillende leden ver- klaarden eveneens last te hebben van loslopende honden, en er werd voor- gesteld een politie-verordening uit te vaardigen, krachtens welke het ver- boden zou zijn de honden gedurende een bepaalde tijd van het jaar los te laten lopen. Er werd besloten de opcenten voor de Gemeente op de personele belasting op 150 te brengen, en tôt het verlengen van de ontruimingster- mijn van 27 onbewoonbaar verklaar de woningen tôt 22 Februari 1948. De heer Gruben merkte op, dat deze woningen dan 00k weer bewoonbaar gemaakt moesten worden. Na een korte uiteenzetting van den vporzitter, werd de heer P. van Dijk, D.U.W. klerk te Veendam benoemd tôt contrôleur overbruggingsuitkering, een gecombineerde functie Munten damMeeden. Daar de gemeente er naar streeft de functie van Gemeente-ontvanger van gemeenten met minder dan 7500 zielen te combineren met deze func tie in andere gemeenten, echter met dien verstande, dat het gezamenlijk zlielenaantal de 15.000 nietmag overschrijden, en de betrekking van ontvanger in Noord- en Zuidbroek vacant is, vinden Ged. Staten het wenselijk de combinatie thans te ver- wezenlijken. De heer P. J- Stol is be- reid de functie van districtsontvan- ger te aanvaarden, mits zijn salaris op hetzelfde peil blijft. De moeilijk- heid voor Muntendam is, dat de functie van ontvanger gecombineerd is met die van adj.-commies, en dat voor deze laatste functie, waaraan een grondsalaris van f 1000.f 1400. verbonden is, moeilijk een ambtenaar te vinden zal zijn. Het desbetreffende voorstel tôt be- noeming van den heer Stol tôt dis- trictsontvanger werd aangenomen. De Vereniging Algemene Bewaar- school heeft een subsidie van f 300. aangevraagd, ter dekking van het in 1946 te verwachten tekort. Aangezien Ged. Staten hiertegen geen bezwaar hebben, wordt deze subsidie verleend. Met de door B. en W. voorgestelde kasgeldlening ad f 225-000 ging de raad accoord. Eveneens werd beslo ten tôt vaststelling van de vergoe- ding aan de bijzondere lagere school. Bij de rondvraag deelde de Voor zitter mede, dat hij de laatste tijd besprekingen heeft gevoerd met ver schillende instanties betreffende soci ale hygiëne en wegenverbetering. Er bestaat een plan een weg aan te leg- gen vanaf Zuidbroek door Munten dam naar de andere Veenkolniën, waarvoor Ged. Staten veel gevoelen. Nadat nog enkele opmerkingen wa ren gemaakt, werd de vergadering gesloten. dat de ondervoeding het gevolg is van het feit, dat Duitse producten naar het buitenland worden gezonden. In diverse delen van het land heb ben leden van de N.S.D.A P. en van de S.S. zich in uniform vertoond, zo- wel in besloten als bij openbare bij - eenkomsten. In Neder-Saksen en Beieren werden zij door het volk toe- gejuicht. De Nazi-hulpbronnen zouden zich in Argentinië, Zuid-Afrika, Zweden en Zwitserland bevinden. Ongetwijfeld zal men even opschrik- ken van dit rapport, dat door verje- genwoordigers van 5 verschillende Europese landen w.o. Nederland is opgesteld. De democratisering van Duitsland zal, zo geen onmogelijke, dan toch een zeer moeilijke taak zijn. Duits land ziet niet in welke fouten. de Hit ler kliek heeft gemaakt, het ziet niet in dat het de bezette landen ge- knecht en verdrukt heeft, en daarme- de een haat op zich gehaald, welke de eerste tientallen jaren niet meer zal slijten, het ziet slechts een ding, en dat is, dat het de oorlog verloren heeft. Wellicht wordt nu reeds de kiem gelegd voor een revanch. De tijd is er ongetwijfeld gunstig voor. Zuivering en denazificatie zijn, voor- al in de Westerse zones niet met de nodige energie ter hand genomen. De economische situatie is slecht. Overal dreigt de hongersnood. En van al de ze ellende, welke thans in Duitsland heerst, en welke het land te wij ten heeft aan het wanbeheer der nazi's, wordt thans aan de geallieerde bezet- tingsautoriteiten verweten. De Duit- sers beseffen niet, dat Hitler en de zijnen het land zo volkomen hebben uitgeput, dat thans de overwinnaars millioenen moeten besteden om voed- sel te importeren om althans de be- volking in leven te houden. Van het jongere geslacht zijn velen geboren en getogen onder het natio- naal-socialisme ,zij hebben geleerd, dat er slechts één idéologie is, die de wereld zou kunnen redden, zij heb ben de démocratie leren verfoeien. Voeg hieraan toe de ellende, die men mede wegens de propaganda van de ondergrondse nazi-organisaties toeschrijft aan de bezettende mach- ten, dan kan men begrijpen, dat de Duitse bodem vruchtbaar is voor een nieuw nationaal-socialisme. Het vredesverdrag, dat straks aan Duitsland ter tekening zal worden voorgelegd zal waarborgen bevatten, die een herhaling van 1914 en 1939 onmogelijk zullen maken. Hebben deze waarborgen waarde, indien het nationaal-socialisme nog eens in de gelegenheid komt zijn hoofd boven water te steken. Dan zullen aile ver- dragen als vodjes papier in het vuur gesmeten worden. Europa zij op zijn hoede. RED.KAMER „VIOLERIA" VAN WESTERBROEK TREEDT OP IN CAFé HUISMAN. Zaterdagavond gaf de Red.kamer „Violeria" haar jaarlijkse uitvoering in het café Huisman. Opgevoerd werd het blijspel „Veurjaor in Bainen" en de klucht „Ain Laifdesverklaoren mit Hindemissen". Wat spel betreft werd er goed ge- speeld. Op de voorgrond traden voor- al mevr. J. Kielman—Kremer en de heer E. Eggens, die op ongekunstelde wijze hun rollen vertolkten, terwijl in de klucht de heer K. Brouwer zijn doktersrol juist aanvoelde. Het pu bliek was tevreden. De régisseur werd gehuldigd. De muziek werd ver- zorgd door het ensemble van Rhee. J. H. UITVOERING TER GELEGENHEID 10-JARIG BESTAAN VAN O.O.O. Ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan gaf de toneelvereniging O.O. O. een uitvoering in 't café Olthof in Kropswolde. Opgevoerd werden „Rob- bedoes" en „De Stofzoeger". De zaal was geheel gevuld. „WAT ZEG JE DAAR NOU VAN" TE HARKSTEDE. De Gymnastiekvereniging „Doles" voerde voor een voile zaal en met succès de revue op „Wat zeg je daar nou van". Dit was de tweede uitvoe ring, en een derde kan worden ver- wacht. KUNST NA ARBEID IN CAFé WALLAND TE VEENDAM. In café Walland voerde de toneel vereniging „Kunst na Arbeid" op „Mislukte Levens" en „Moeke wol 't Waiten". UITVOERING „ZANG EN VRIENDSCHAP" IN ENGELBERT. Zaterdagavond gaf de Gemengde Zangvereniging „Zang en Vriend- schap" (Dir. de heer J. Steenhuizen) een uitvoering in 't hôtel Tuinema. Naast een tiental mooie liederen wer den twee toneelstukken opgevoerd. Prachtg werd weergegeven „Een stille heldin" van Joh. v. d. Baaren. We zullen niemand van de spelers die allen uitstekend in hun roi waren, te kort doen, als we opmerken dat vooral het spel van Mej. L. Brouwer, als de heldin en Mevr. M. van Oosten- Greving als hospita uitblonk. De klucht „De Operaotie" maakte de lachspieren los. De heer Bos dank- te namens de aanwezigen. De voorzit ter, de heer R. Reinders dankte allen die hadden meegewerkt aan het wel- slagen van deze mooie avond. ALGEMENE SCHOLIEREN BOND VOOR NEDERLAND. Dezer dagen werd opgericht de Al gemene Scholieren Bond voor Neder land. Het voorlopig bestuur van de bond stelt zich ten doel de „vorming buiten schoolverband" in het gehele land ter hand te nemen. Dit wil zij bereiken door het organiseren van lezingen op geestelijk en maatschap- pelijk gebied; het houden van cultu- rele film- en voordrachtsavonden; débat- en contactbijeenkomsten; ca baret en toneelvoorstellingen met diepere inhoud; en het uitgeven van een landelijk orgaan. Teneinde dit te kunnen bereiken hoopt zij de steun te zullen verkrij- gën van de onderwijsautoriteiten, in het bijzonder wat betreft de subsidie. Reeds werd contact gezocht en ver- kregen met verschillende instanties, zoals de United States Information Service, The British Information Ser vice, the British Council, de Hervorm- de Jeugdraad, de Haagse Jeugdactie en de Niwin. Het secretariaat van de bond is gevestigd Groenesteynstraat 72, Den Haag. AUTODIEF GEVAT. In de laatste maand zijn te Bergen op Zoom drie autodiefstallen voorge- komen. Bij de laatste diefstal had men direct een aanwijzing in de richting van België. Surveillerende agenten hadden n.l. even voordat ze de open- gebroken garage bemerkten, een auto in die richting zien rij den. De hulp van de Belgische politie werd inge- roepen en terstond kwam vast te staan, dat men met een beruchte autodief te doen had, die 00k in Bel gië reeds verscheidene wagens had gestolen. Een rechercheur en een agent van politie gingen naar België, om daar tezamen met de Belgische politie aan de achtervolging te begin nen. Op de veemarkt te Antwerpen ge- lukte het de man aan te houden, het was de Belg H., die intussen bekend heeft verscheidene autodiefstallen te hebben gepleegd. Tôt nu toe is het nog niet gelukt de gestolen auto's op te sporen. KRUIMELDIEVEN. In Den Haag werd op een nacht op drie adressen ingebroken. Op geen der drie adressen was de buit groot. Op een adres werden ontvreemd een doublé collier en f 25, elders een ta- pijt en op het derde adres een radio- toestel. DE AMERIKAANSE EN FRANSE PRESIDENTEN WISSELEN BOODSCHAPPEN. Président Truman zond de volgen- de boodschap aan Vincent Auriol: „Ter gelegenheid van Uw verkiezing tôt Président van de Franse Republiek zend ik U mijn oprechte gelukwen sen en beste wensen. Moge Uw ambtsperiode de vruchten des vredes en welvaart aan het Franse volk brengen en de traditionele vriend- schapsbanden in de Démocratie ver- sterken welke hen verbinden met het volk van mijn land". Presidetn Auriol antwoordde: „Uw hartelijke boodschap heeft mij diep getroffen. De warmte van Uw gelukwens, de goede wensen die gij hebt uitgesproken voor de toekomst van mijn land zullen recht naar het hart van aile Fransen gaan. Wees ver- zekerd dat ik geen moeite zal sparen om de banden te versterken die on ze twee landen reeds zo nauw en blij- vend verbinden in een gemeen- schappelijk geloof in de toekomst van de Démocratie".

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2