Je zoe Edele H Harm Schaaphok, Schouwburg Woldendorp's Kruideniersbedrijf, G.KOK(Fa.l.HÉinga in Bloemen, Graenten en Fruit iond voor Stc angverenigmj Zang-en Amerikaanse uitvinding. PLAATSELIJK NIEUWS ALS MOI afdeling Zaadhandel aile Groenten-, Bloem- e Landbouwzaden over hel te SAPPEM ARTEN ■A sels, haar I haar den Dat i M dokte Mign wat OP HET GLADDE IJS. Rechtszaken. Distributienieuws Maagpijn en Maagzuur kan genezen worden met een nieuwe Honderden zijnreeds genezen. Ook U wil- len we graag van Uw maagpijn en maagzuur afhelpen. In flesjes met50tabl.f 1.25 Uw Drogist Ass hoek Slochterstraat. i.-apotheker, Donderdag Waan PLATTELANDSJONGEREN BIJEEN TE GRONINGEN. met 'n c naar de Een greep uit 't dag Zelden werd een ven, want een hui Eerste bedrijf: A Tweede bedrijf: Derde bedrijf Ei Vierde bedrijf: C Vijfde bedrijf: Bi Een onbeschrijfl tranen en lâche dat U 10 Zeldzaam VET-rijk Verrukkelijk En wat een gemak Zo spreken onze klanten over de „JANS" soepen in flessen. Maanden houdbaar 10 verschillende soorten kant en klaar in litersfles Prijs 65 cent. Hoofdstraat 30, Tel. 152 Hoogezand Slochterstr. 57, Sappem Ondergetekende KEES DE HAANSTR.12 SAPPEMEER, maakt hierbij bekend, dat de gehele Zaak op dezelfde voet wordt voortgezet terwijl de is OVERGEDRAGEN aan K. AMERIKA Zaadhandel te Kolham, waarvan hij de zaden. in het vervolg in Dépôt zal hebben. Evenals voorheen kan ieder weer op een vlugge en nette bediening reke- nen. Beleefd aanbevelend, (Fa. j. HUIZINGA) G. KOK. Verwijzende naar bo venstaande deel ik hier bij mede, dat in het vervolg ook bij d Fa. J. HUIZINGA te Sap pemeer verkrijgbaar zu len zijn, en dat alleen evenals in de afgelopen 10 jaren, uitsluitend 1" klas Zaden geleverd zu len worden. Aile Zaden zijn ontsmet, eerst in eigen kieminrichting on derzocht en geteelt onder contrôle der Keurings dienst. Beleefd aanbevelend, K. AMERIKA fd. SAPPEMEEF eestelijke F Dinsdag 4 Februî 's avoi in 't F FEBRUARI Sp H. D. v. gevolgd door opvo „OP van JAN Rederijkerskamer 10 FEBRUARI: S THIJSSf ^evolgd door opvc „OP Programma's fO. op één der avonde Programi van kwi Maandag voor 10 bij ondei ROOK, Oosteim R. DE GROOTH Middenstraat W E. KLIPHUIS Mid Prijzen f 1.— tôt Plaatsbespr. dag< Directeur C. AUS op in H' Aanv I. ZANG. II. Opvoering var „Di Kluct Regie Entrée fl.— bêlas Donateurs met 1 1 Na Kaarten verkrijgb, meersterdiep N.z. 1 Spoorstraat, Hoog Hoogezand. Ga met je v SLOCHTEF J SLOCHTEREN. Handelsberichten. INGEZONDEN Wiechertjes kampioen van Drenthe op de lange baan Goede prestaties van Kees Broekman te Oslo. Gemeenteraad Sappe De Samenvoeging Hoogezand meer. Sappemeer weer ter sprake. Jeugdboeken. vet/onder ton vindt U in de/e FEUILLETON. 39) Mevrouw Ter Meer hielp haar enige toiletartikelen inpakken. „Ik hoop van harte u spoedig weer hier terug te zien, niet als patiënte. maar als een lieve gast, freule Van Forren," zei de gastvrouw op vrien- delijke toon. Freule Fee wilde het hoofd schud- den. „Ik ben oud en geen lieve gast meer; ik pas beter in mijn oude huis daarginder, dan hier tussen al dat jonge goed," antwoordde zij zacht en schier mistroostig. „Och, ga u niet weer opsluiten tus sen die kille muren, in die spook- achtige zalen. Heeft uw verblijf hier tussen al dat jonge, bezige le- ven u dan niets geen goed gedaan?" „Jawel, maar ik wil mij niet laten verwennen, ik wil mij op mijn ouden dag niet weer blootstellen aan teleurstellingen, aan bedrog en leed. ,,Verwacht u dan niets beters van de omgang met de mensen; wie heeft zich zo aan u bezondigd, dat hij zodanig uw oordeel vergiftigde?" De oude freule sloeg verschrikt de ogen op naar de nog altijd mooie vrouw en zuchtte diep. ,,Stil, stil!" riep zij afwerend en haastte zich om maar weg te komen. „Kan ik dan niets meer voor u doen?" ,,Zeker! Als ik maar vragen durf- de." „Vraag gerust, lieve freule! „Geef mij uw dochtertje mede Alex heeft zo weinig gezelschap en zij kunnen u toch aile dagen bezoe ken." Ver uit: ,,Ja en to drong wekei „N£ mij a dacht hield. Eei links geste Fie toe: bloer ,T tante „A zij k muna Mi „Z Pe ik mijn heirt is!" Mi ving dich bars wori Te Groningen heeft de eerste landdag der plattelandsjongeren plaats gehad. Na een welkomstyvoord zette de voorzitter, de heer F. Eb- bens uit Nieuw-Beerta het doel van de P.J.G.G. uiteen; dit doel is de ont- wikkeling van de plattelandsjeugd op aile gebieden en het bevorderen van de liefde voor de natuur en het be drijf, en ook voor het gewest. Het is het doel binnen afzienbare tijd te komen tôt een landelijke bond voor plattelandsjongeren, en er is ook reeds contact gezocht met deze catégorie van mensen in het buitenland. De plattelander voelt zich wel eens af- gesloten van de wereld, maar indien hij in zijn later leven in de stad te- recht komt, dan verlangt hij terug naar de vrijheid van het land. Nadat enige volksdansen waren uitgevoerd en de lunch gebruiktj sprak in de loop van de middag Mr. Lint- horst Homan over ,,Plattelands- krachten". Een volk, aldus spr. kan niet sterk worden opgebouwd, indien er geen sterk plattelandsleven aan verbonden is, zich afhankelijk gevoelend van het Hogere en zich gebonden wetend aan grenzen, door de natuur gesteld. Ten plattelande voelt men meer de samenhang van sociale, culturele en economische problemen, dan in de stad, waar men zelfs dikwijls zijiî buurman niet kent. Op het platteland is dat anders, daar is iedereen voor een ander een persoonlijkheid. In de stad daarentegen staat het cul- tuurleven veel hoger. Wel is er veel gesproken over plattelandscultuur, maar meer dan erover gesproken- heeft men niet. Reeds twintig eeuwen zoekt men naar de verhouding tussen enkeling en gemeenschap. In de dorpsgemeen- schap speelt het grondbezit een grote roi. De tijd dat de eigenaar ongeli- miteerd heerser was op zijn grond Is voorbij. Thans is het meer zo, dat de eigenaars moeten inzien, dat zij als rentmeesters van de gemeenschap een hoge dienende functie hebben te vervullen. Nu ons land te klein is voor ons volk, en het volk rijp voor voor industrialisatie en emigratie, moet ook het platteland zijn stem laten horen. Massageest mag het groepskarakter niet gaan overheersen. De P.J.G.G. moest de plaats van het platteland bepalen, en tonen dat er een dorpsgemeenschap be- staat. Men moet echter niet te snel veranderen, ook niet waar een dorp aan een bepaalde groep schijnt te be- horen. Want wat snel tôt stand komt is dikwijls niet sterk. Spr. eindigde met de voorspelling, dat geen van ons allen waarschijn- lijk meer een ideale dorpsgemeen schap tôt stand zou zien komen. Wij moeten er echter wel naar streven, en daarom is het nodig hard te wer- ken en veel te bidden. SAPPEMEER. De Buurtvereniging ,,'t Eiland" heeft Zaterdagavond een feest voor leden en hun huisgenoten gegeven in 't café Prins. Eigen krachten voerden op ,,'t Vondertje" en „Minne Tied'n". Het Tianka-kwar- tet verleende medewerking. Wegens de koude zijn de open- bare scholen vanaf Maandag j.l. tôt nader aankondiging gesloten. HOOGEZAND. In ons blad van Za- terdag meldden wij abusievelijk, dat Ir. A. van Emmenes Woensdag 8 Febr. in het hôtel Faber op uitnodiging van de voetbalver. H.S.C. een lezing zou houden. Dit moet zijn Woensdag 5 Febr. De heer H. Scholtens zal op 7 dezer de dag herdenken, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad van de fa. van Calcar en Zn. alhier. Vrijdagavond reed de vracht- rijder K. met zijn wagen achteruit over de spoorwegovergang in deKiel- sterstraat. Hij wilde een eindje ach teruit de Kerkstraat inrijden en zo de Parallelweg indraaien. Daarbij reed hij aan de linkerzijde van de weg. Van de Parallelweg kwam een auto bestuurd door den heer T. Deze zag de achteruit rijdende wagen te laat. Toch zag hij nog kans er langs te ko men, reed over de rails en kwam bij het hek tôt staan. De auto werd licht beschadigd. Maandagavond was de Dam- club „Houdt Stand" te Groningen op bezoek bij de vereniging „Gronin- gen". In de hoofdklasse behaalden de Groningers een 164 overwinning. In de eerste klasse werd met 55 gelijk gespeeld. In het hôtel Rowaan had de zwemelub ,,Nimph" voor haar leden een vrolijke clubavond georganiseerd in verband met haar 1-jarig bestaan. In zijn openingswoord wees de voor zitter op het belang van de zwem-, sport en de geringe gelegenheid haar te beoefenen in Hoogezand en Sap- pemeer. Naar zijn mening liggen de zwembaden ,,Nero" en „Foxhol" te ver buiten de kommen der gemeen- ten. Hij sprak de hoop uit, dat bin nen afzienbare tijd in het centrum van HoogezandSappemeer 'n groot en modem ingericht zwembad zal worden aangelegd. Leden voerden op Wordt lid van „Nimph". De conférencier buikspre- ker Gerrit de Vries en het duo Vis- hok verleenden medewerking. Ingaande 1 Febr. zijn enige dien- sten van de N.V. GADO uitgebreid. Het betreft de trajecten Veendam MeedenWesterlee-Winschoten, Drie- borgFinsterwoldeBeertaW in- schoten en Nieuwe SchansNw. Beer ta—BeertaWinschoten. NIEUW-COMPAGNIE. Op 27 Jan. vergaderde de Coôp. Landb. Ver. ,,Kielcompagnie" in café ,,De Dam". Na een terugblik door den voorz. In het afgelopen jaar verklaarde de heer W. R. Niehuis namens de kas- comm. dat de boeken voorlopig wa ren gecontroleerd, hij stelde voor den penningmeester te dechargeren. Twee aftredende bestuursleden werden her- kozen. Bedrijven, welke nog niet voldoende rijwielbanden verkregen, zullen gesteund worden bij hun aan- vragen. De 400 toegewezen zakken werden onder de gegadigden verdeeld. Verschillende bestellingen op klaver- zaad-, graszaad1- en DNC-poeder, als- mede kalkstikstof vonden plaats. Una- niem waren de leden voor de herop- richting van een werkgeversver., op zo breed mogelijke schaal. Er werd besloten t.z.t. een vatsproeier te ko- pen. Er werden voorbereidende maat- regelen getroffen voor het organise- ren van een feestavond. WESTERBROEK. Ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis besloot de oudercommissie van de O.L. school alhier een filmmiddag te geven aan de schooljeugd alhier. Naar wij vernemen is het Kerk- koor voornemens binnenkort 'n uit- voering te geven. De Proefveldcommissle van de Federatie van Landbouwverenigingen is haar werkzaamheden weder begon- nen. Deze commissie bestaande uit de heren: R. Herenga, H. Duursma, A. de Haan, T. Douwes, H. Dandman en H. Schrikkema, besloot dit jaar proe- ven te nemen met diverse aardappel- rassen, havervariëteiten, zaaitijden- proef van bieten en meerdere on- kruidbestrij dingsproeven. Onder voorzitterschap van den heer H. Janssens vergaderde in het café Smit de Coôp. Dorsvereniging SlochterenSchidwolde". Besloten werd om geen 2e dorsmachine aan te schaffen, doch bij iedere aandeelhou- der hoogstens 2 dagen achtereen te dorsen. Aile leden krijgen hierdoor vlugger een beurt, alhoewel men tijd verspeelt door steeds na 2 dagen op een ander bedrijf te moeten dorsen. SCHILDWOLDE. In café Veenhoven vergaderde de Coôp. Landbouwver- eniging „Ons Belang". Na goedkeu- ring van de notulen was bij de in- gekomen stukken een koopbrief van Super 20 °/o voor de prijs van f 8.47 per 100 kg. af Ruischerbrug. Hierop volgde behandeling van een koop brief van stikstof, waarna betaling plaats vond van Stikstof en zaaitar- we. Tenslotte werd nog de verdeling van de aanwezige brandstof bespro- ken. Mej. NoordmanSlagter, wo- nende aan de Dijk, had het ongeluk op een vonder uit te glijden, waar- door ze een enkel brak. Zij wist nog kruipende haar woning te bereiken waarna medische hulp werd ingeroe- pen. In verband met de a.s. blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin wordt door de Algem. Oranjeverenl- ging alhier een feestavond georgani seerd in hôtel Wijgchelsheim. Een gevarieerd programma zal worden uitgevoerd door eigen krachten, af- gewisseld door goede muziek. Een paard toebehorende aan den heer Poker viel en brak een poot, tengevolge waarvan het moest worden afgemaakt. Door de Ned. Hervormde Ge- meente is beroepen Ds. D. Siemelink, Ned. Herv. Predikant te Oostermeer. Zondagmiddag gaf de heer~ H. Duk een orgelconcert voor de jeugd in de Ned. Hervormde Kerk. HELLUM. In intieme kring werd het 50-jarig bestaan van de Land- bouwvereniging „Eendraçht" her- dacht. De voorzitter opende deze fees- telijke vergadering met een woord van welkom, in 't bijzonder aan de oud-leden oprichters, waarvan nog 4 in leven en 3 in de zaal aanwezig waren. De Secr. gaf een overzicht van 1896 tôt heden. De toneelvereniging „Vesta" van Ten Post liet goed spel zien in het mooie toneelspel ,,'t Was ien Mai". Het muzikale gedeelte werd verzorgd door „Musica" van Wagen- borgen. De heer D. H. Koning bracht het bestuur dank voor al het geno- tene. SIDDEBUREN. Ter bespreking van de feestelijkheden op 5 Mei hield de Oranje-Vereniging een vergadering met vertegenwoordigers van aile ver- enigingen. De Ned. Herv. Jeugdvereen. al hier hielden gezamenlijk het jaarfeest in 't Jeugdgebouw. Opgevoerd wer den: „Diekman wait 't allain", „Het verleden" en ,,Een dom troepje" ailes afgewisseld door verschillende zang- stukjes. De A.R. Kiesver. vergaderde deze week in ,,Rehoboth". Door de verschil lende afgevaardigden werden versla- gen uitgebracht van de vergadering in Groningen, (waar Dr. Bruins Slot heeft gesproken over de Indische kwestie) en van de vergadering van de Statenkieskring te Appingedam. De heer J. Tamminga refereerde over ,,Het Communisme". Door de afd. Siddeburen van Volksonderwijs werd in café Wie- ringa een vergadering gehouden. De verslagen van de secr. en penningm. werden goedgekeurd. In het bestuur werd herkozen de heer A. Emmens, terwijl de heer W. Bouman als af- gevaardigde werd aangewezen naar de Alg. vergadering te Amsterdam. Tenslotte werden nog een paar ko- mische films vertoond. De voetbalvereen. .Siddebu ren" verkreeg van het Gemeentebe- stuur van Slochteren vergunning tôt het houden van een verloting. TJUCHEM. De Landbouwvereen. „Tjuchem" herdacht haar 50-jarlg bestaan in 't café Nieuwenweg. De feestrede werd uitgesproken door den voorziter, de heer E. F. Elema, De heren J. H. Smit en P. Luursema, welke 50 jaar lid waren geweest wer den gehuldigd. De avond werd ver- der gevuld- met bijdragen door den heer H. G. Bleeker van Haren, to- neel, declamatie en zang. NOORDBROEK. De Winkeliersver. E.M.M. vergaderde in het café Boe- rema. Het agendapunt: „Aansluit,ing bij de Kon. Nederl. Middenstands- bond" werd aangehouden tôt de vol- gende vergadering. De derde Nutsavond werd gege ven in het hôtel Schrage. De familie Kok uit Assen verleende medewerking ZUIDBROEK. Zaterdag herdacht de heer K. S. Broekema zijn 25-jarig jubileum als hoofd der ULO-school, waarvoor grote belangstelling was. De huldiging vond plaats in „Ons Gebouw". Namens het Gemeentebe- stuur sprak loco-burgemeester P. Kuiters, namens de oudercommissie de heer v. d. Molen. Als afgevaar- digde van het personeel bood de heer Broekema den jubilaris een boekwerk aan en aan Mevr. een bloemenmand. Ook namens de leerlingen werd een geschenk aangeboden. Nadat nog eni ge collega's het woord gevoerd had- den sprak de heer Broekema een dankwoord. Op 1 Jan. 1946 had Zuidbroek 2617 inwoners. In de loop van het jaar werden er 65 geboren, er overleden 23, er vestigden zich 213 en er ver- trokken 244, zodat het aantal inwo ners op 31 Dec. 1946 2628 bedroeg. 28 huwelijken werden gesloten. In een vergadering van de be- stuurdersbond Zuid- en Noordbroek werd besloten in de loop van deze maand een werkersbijeenkomst te organiseren. Een spreker van het N.V.V. zal dan het woord voeren. Ver- der stelt men zich voor in Maart een filmavond te houden. In een feestelijke vergadering gehouden door de Bond van Staats- pensionnering in „Ons Gebouw" voer- de de toneelver. ,,D.E.S." van Noord broek op „Brongersheerd", een to neelspel in drie bedrijven. Vervolgens stond een klucht op het programma. Het muzikale deel van de avond werd verzorgd door de Mandolineclub „Mandolinetta". MUNTENDAM. In verband met de feestelijkheden gevierd ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan van de stad Holland in Michigan (V.S.) heeft de Nederlandse regering toege- zegd aan de viering te zullen mede- werken en het is de bedoeling een geschenk te zenden, waarvan Neder landse volkskunst deel uitmaakt. De heer W. Tj. Lever, alhier werd uitgenodigd van dit geschenk een on- derdeel te vervaardigen, en wel een knipprent. De Arbeiders Muziekver. „Kunst na Strijd" hield Vrijdag in hôtel ,,De Munte" haar jaarvergadering. Na opening door den voorzitter, den heer F. Gruben, werden de notulen vast- gesteld. Er werd besloten deel te ne men aan het te Uithuizen te houden concours. Verder werd het muziek- examen besproken. Uit het verslag van de penning meester bleek, dat het nadelig saldo bedroeg f 197.04. De aftredende be stuursleden H. Bakker en H. Snijders werden herbenoemd, de heer F. Neuyen werd als contrôle-lid be- noemd. Ten slotte werd besloten deze win- ter nog een feestavond te organiseren- Evenals in andere plaatsen is ook hier weer een afdeling van het Centraal Genootschap van Kinder- vacantie-koloniehuizen opgericht. Het bestuur bestaat uit de heren J. Slim, hoofd der school (voorz.), Zr. Tinga (secr.) en Mevr. A. E, Blaauw Brinkman, (pennm.) VEENDAM. Alhier worden pogingen in het werk gesteld om aan de R.H.B. S. een gymnasiumklasse te verbinden. Donderdagavond vond een bespreking plaats met de Commissie van Toe- zicht, directeur en leraren van de school. Er schijnt van het publiek grote belangstelling te bestaan. Wegens de brandstoffenschaars- te hebben B. W. besloten aile open- bare scholen w.o. de ULO tôt nader order te sluiten. De twee Oranjeverenigingen hebben het programma voor de dag waarop de blijde gebeurtenis plaats vindt vastgesteld. Het programma Mutaties in het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Groningen, kantoor Veendam. Nieuwe inschrjjvingen. Gebr. de Boer, Hoogezand, Atlan- tapad 26, vrachtdienst met paarden- tractie. Venn.: J. de Boer en B. de Boer. G. Sijtsema, Sappemeer, Borger- compagniesterstr. 27, autotransport- bedr. en sloopbedr. en handel in af- braakmaterialen. Fa. Borger en Kleine, (B.P.), Hoo gezand, Verl. Hoofdstraat 91, lood- gieters-, gas- en waterfittersbedrijf. Venn.: J. T. Borger en J. P. B. Kleine. Barta Eising, Hoogezand, Meint Veningastraat 64, schoenverkopers- bedr. E.: Mej. B. W. G. Eising. Timmer- en Aannemersbedrijf A. de Jonge, Veendam, Bov. Wester- diep 28, timmer- en aannemersbe drijf. E.: A. de Jonge. Wijzigingen. A. J. Koeneman en Zonen, Sap pemeer, Middenstraat, handel in en export van groenten, fruit en aard- appelen, transportbedrijf, garagehou- derij en autoverhuurinr., brandstof- fenhandel, bierbottelarij en mineraal- waterbedrijf, groenteninmakerij en handel in emballage en verpakkings- materiaal. Bedrijf uitgebreid met een carrossirieën- en wagenmakerij. J. Tielman, Veendam, Jacob Brug- gemalaan 127, mineraalwaterbedrijf, fabricage van likeuren, limonades en ingelegde vruchten. De zaak is over- gedr. aan de venn.o.firma: J. Tielman en Zoon. Venn.: J. Tielman en H. Tielman. Anras-Combinatie. Veendam, Ben. Oosterdiep 16, fabricage van en han del in chemische producten, zetmeel- derivaten en kunststoffen; research- werk op chemisch terrein. De zaak wordt voortgezet door de naamloze vennootschap: Van Linge's Chemi sche Fabrieken N.V. Bestuur: R. A. van Linge, directeur; J. Veenhoven, comm.; E. D. van Linge, comm.; A. E. van Linge, comm.; H. R. van Lin ge, comm. Maatschappelijk kapitaal: f 200.000; waarvan gepl. en gest. f 128.500, (Ned. Staatscrt. v. 2Nbv. 1946, nr. 232>, bijv.no. 598.) S. B. Ronde, Hoogezand, Ver. Zui- derstr.. 14, schoenherstellers- en schoenverkopersbedrijf. De zaak is overgedr. aan: H. A. Ronde, die de zaak voortzet onder de handelsnaam: omvat vreugdeschoten bij het be kend worden, klokkengelui, sirenen- geloei enz. Om 3 uur een optocht, om 7 uur vuurwerk. Na afloop hiervan feest in „Veenlust" en ,,Parkzicht". Opgericht werd een afd. van de Chr. Bond van Overheidspersoneel „Veendam-Wildervank". Het bestuur bestaat uit de heren W. F. Brand, Veendam, voorz., P. Bakker, Wilder- vank, secr., R. Geerlings, Veendam, penn., H. Oosting, Veendam, C- Postma, Wildervank en J. Venema, Wildervank. Maandagavond gaf Charlotte Kôhler in Veenlust een uitvoering van „Oompjes Droom". Onze plaatsgenoot, de heer H. Ten Kate, adj.-insp. der Directe Be- lastingen werd benoemd tôt inspec teur van die dienst te den Haag. Georganiseerd door „Het Hoo- geland" werd, nadat in de middag- uren een film voor kinderen was ver toond, voor ouderen in de Hervormde Kapel de film „Redding" vertoont. GRONINGEN. De chauffeurs van een aantal busondernemingen in Gro ningen en Drenthe hebben geëist plaatsing in loonschaal 4 van de lan delijke regeling van het beroepsver- voer langs de weg. Indien deze eis niet ingewilligd wordt gaan zij he den in staking. Een van de autobus- ondernemingen, de G.D.S. heeft toe- gegeven aan deze eis. De overige erbij betrokken ondernemingen, t.w. DABO, Meppel, ROLAND, Slochteren, Marnedienst, Zoutkamp, DAM, Ap pingedam en ESA, Marum, staan op het standpunt, dat deze kwestie in onderling overleg geregeld moet wor den. MORGEN DE ELFSTEDENTOCHT. Indien de weersomstandigheden geen roet in het eten gooien, zal de elfstedentocht morgen worden gehou den. Het ijs is wel overal betrouw- baar, màar hier en daar slecht te be- rijden. Alleen mannelijke personen boven 18 jaar kunnen voor de tocht inschrij- ven. Gestart wordt om 5.30 en om 6 uur. IN DE RUSSISCHE ZôNE. Streven naar 42-urige werkweek voor personen tussen 14 en 16 jaar. De Russische militaire administratie heeft de vrij-Duitse jeugd haar steun toegezegd voor het verkrijgen van een 42-urige werkweek voor jongeren tus sen 14 en 16 jaar. GEWOGEN EN TE LICHT BEVONDEN. Tegen een Rotterdamse kolenhan- delaar is procès verbaal opgemaakt, omdat hij kolen in papieren zakken waarvan het gewicht 17 te laag was, aan zijn klanten afleverde. De heer O. H. klaagt erover, dat de ijsbaan te Hoogezand niet geopend is, en dat het bestuur geen enkele poging doet het ijs in berijdbare conditie te krijgen. De eerste vorst- periode, zo zegt hij, is er ijs ge weest, maar na de korte période van dooi is hij niet meer berijdbaar en opengesteld geweest. De inzender oordeelt, dat dit het gebruik van het terrein voor ande re doeleinden in de hand werkt. Het bestuur van de ijsbaan deelde ons mede, dât de afrastering van de baan onvoldoende is. Daardoor kon de jeugd op het ijs komen, toen dit nog maar enkele centimeters dik was, en daardoor is het volkomen ver- nield. De practijk heeft geleerd, dat het nutteloos is water op het ijs te pom- pen. Om de baan goed te krijgen, zou deze moeten worden geschaafd,en men bezit geen schaafmachine. De Asser IJsvereniging organiseer- de Zondag wedstrijden over 500 en 1500 meter, waaraan het kampioen- schap van Drenthe was verbonden. 21 personen hadden ingeschreven. Op de 500 meter ging het tussen Wie>- chertjes uit Sappemeer en Habing uit Zweeloo; de laatste had het onge luk te vallen, waardoor de Sappe- meerster als eerste aankwam, met een tijd van 53.9. Nog twee rijders uit ons rayon dongen mede: het waren de heren A. Smit uit Hoogezand, die als zesde aankwam in een tijd van 56.4. De Veendammer H. Grol maakte een tijd van 56.5 en was daarmede num- mer 7. De 1500 meter was voor Habing uit Zweelo, zijn tijd was 2.54.8; 2 werd H. Grol, Veendam 3.1.8. Het totaalklassement werd: 1. J. A. Wiechertjes, Sappemeer, 114.87 p.; 2. L. de Jong, Valthermond, 115.70 p.; 3. G. Habing, Zweeloo, 116.66 p.; 4. H. Grol, Veendam 117.01 p.; 5. M. J. R. v. Wijk, Vries 118.17 p.; 6. J. Delbrugge, Gasselteboerv.mond 119.07.; 7. J. Wa- genaar, Assen 119.50. GOEDE PRESTATIES VAN KEES BROEKMAN. Op de 5000 meter heeft, in het in ternationale tournooi te Oslo, onze 19-jarige landgenoot Kees Broekman een uitstekend figuur geslagen. Hij kwam slechts 1 sec. later aan dan de winnaar de Noor Liaklev. Langedijk, van wien hij bij de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland TRIBUNAAL GRONINGEN Gisteren stonden terecht Janke Weites uit Slochteren en Hendrik Kamphuis te Engelbert. BIJZ. GERECHTSHOF GRONINGEN. Door het Bijzonder Gerechtshof te Groningen werd vonnis gewezen te gen Annie Schenkel te Muntendam, die ervan beschuldigd werd aanlel- ding te hebben gegeven tôt de ar- restatie van een inwoner, die in een autobus de pleegzoon van haar oom, welke jongeman aan het Oostfront was gesneuveld, had beledigd. De eis was geweest 2 j. R.W.I. en 3 jaar verlies der kiesrechten. Wegens ge- brek aan bewijs werd zij evenwel vrijgesproken. VECHTPARTIJEN IN ENSCHEDE. Onlangs is het in het centrum van Enschede tôt vechtpartijen gekomen tussen beschonken café-bezoekers, waarbij de politie moest optreden. Nabij „Ons Huis" werd een agent met een stoel bewusteloos geslagen en daarna werden 5 grote spiegelruiten van het café stukgeslagen. Ook trachtten een aantal beschon ken lieden het R.K. ziekenhuis binnen te dringen. Dit kon evenwel worden voorkomen. VANDALISME TE HAMBURG. In een tentoonstellingsruimte te Hamburg werden schilderijen met verf besmeurd. Een aantal der be- smeurde doeken moet als verloren worden beschouwd. NIEUWE LUCHTDIENST TUSSEN AMERIKA EN HET OOSTEN. De Trans-Pacific Airlines zal een nieuwe vliegdienst openen tussen Amerika en het Oosten, n.l. vanuit Californiê naar Honoloeloe, Manilla en Shanghai. Hiervoor zullen vier- motorige Douglas-Skymasters ge- bruikt worden. De vra.chtdienst is sinds 1 Februari reeds een feit ge- worden. Het passagiersvervoer zal binnenkort een aanvang nemen. (USIS). Zoals reeds in het verslag van de vergadering van de Gemeenteraad van Sappemeer, Vrijdagavond j.l. ge houden, gezegd, werden de elec1- triciteit-vastrechttarleven gewijzigd. Krachtens de wijziging worden de percelen ingedeeld in 4 klassen, A, B, C en D. Tôt de klasse A behoren de (arbeiderswoningen, en de daarmede gelijk te stellen woningen; tôt klasse B de woningen van de kleine midden- stand; tôt klasse C de woningen van de gegoede middenstand en tôt klasse D de gegoede herenhuizen. A heeft een grondrecht van f 0.60 per maand verhoogd met f 0.10 per kamer. Het maximum is 4 kamers, zodat het maximum bedrag wordt f 1.per maand. B. Grondrecht f 1.per maand verhoogd met f 0.15 per kamer, ma ximum 7 kamers; maximum bedrag f 2.05 per maand. C. Grondbedrag f 1.60 per maand verhoogd met f 0.25 per kamer, ma ximum 10 kamers; maximumbedrag per maand f 4.10. D. Grondbedrag f 2.plus f 0.85 per kamer per maand. Maximum 15 Ronde's Schoenenmagazijn. N.V. Goninger Autobus Dienst On- derneming, Hoogezand, Hoofdstraat 33, autobusdienstondern. en verhuur van touringears en taxi's. Uitgetr. comm.: L. M. Bruins. Ond. Veeverzekering „Kielwinde- weer en Omstreken", Kielwindeweer. Uitgetr. voorz.: R. W. Niehuis. Het best.lid: J. Pot is ben. tôt voorz. De secr.-boekh. P. G. Goelema is thans bestuurslid-schatter. Ben. tôt secr.- boekh.: J. H. R. Heeres. Firma H. en H. Schuur, Veendam, Kerkstraat 46, winkel in vogels, die- ren en aquariumhandel, zaden en pluimveevoeders en winkel in en fa bricage van kooien en hengelsport- art., kleine houtwaren en houten speelgoederen en automatiekbedrijf. Toegetreden venn.: A. Schuur. Chemische fabriek „Flebo", Hooge zand, Brugstraat 66-67, vervaardiging van aetherische oliën en aanverw- stoffen; drogen en schonen van za den en handel m fijne zaden. Volm. verl. aan: H. M. Werkema (B.P.) Coôp. Ver. tôt het expl. van poot- aardappelbewaarplaatsen te Veendam en Omstreken G.A., Veendam. Overl. voorz.: R. Wijnbergen. De alg. adj.: G. Meijer verv. thans de functie van voorz. Ben. tôt alg. adj.: J. Doornbos. kamers; maximum bedrag per maand f 7 25. Straatnamen. De naam van de meest Westelijk gelegen straat van het uitbreidings- plan zal heten Popko Bielstraat, de Oostelijk daarvan gelegen straat de Mattheus Mulderstraat. (Popko Biel en Mattheus Mulder overleden in een Duits concentratiekamp). Oostelijk van de Mattheus Mulderstraat heet de Derk Lutjeboerstraat (Derk Lutjeboer was 10 jaar geleden onderwijzer aan de Oosterschool. Hij is op Java in de strijd tegen de Japanners gevallen). De meest Oostelijk gelegen straat wordt de Geert Veenhuizenstraat. De straat, die van Slochter- naar Noor- derstraat loopt wordt de Dr. Aletta Jacobsstraat, genoemd naar de in 1854 in Sappemeer geboren en alom bekend geworden Dr. Aletta Jacobs. Het gehele uitbreidingsplan krijgt de naam Prinses Margrietpark. Ten slotte wordt de straat die van Kleinemeer naar Wilhelminastraat loopt genoemd Jan ten Catestraat, naar een Sappe- meerster, die op cultureel verenigings- leven baanbrekend werk heeft ver- richt. Slachthuisbegroting 1947. In het raadsverslag in ons Zater- dagnummer werd abusievelijk ge noemd een winst van f 9410.59, dit moet zijn een verlies. De samenvoeging van Hoogezand en Sappemeer. Van de fractie van de P.v.d.A. was het voorstel ontvangen om een motie aan te nemen, waarin op bespoedi- ging van de beslissing om Hoogezand en Sappemeer al dan niet samen te voegen, werd aangedrongen. Het bleek echter, dat intussen reeds een schrijven van Ged. Staten was ont vangen waarin gevraagd werd naar de mening van de nieuwe raad. Er werd besloten, dat een commissie ad hoc zou word enbenoemd, bestaan de uit vier leden, met een der wet- houders als voorzitter. Opdat de par- tijen in de gelegenheid zouden zijn zich te beraden inzake het aanwijzen van commissieleden, werd de vergade ring onderbroken. Gisteravond kwam de raad weder bij een en werden de commissieleden benoemd. verloor, streefde hij nu voorbij. Door een val in de 500 meter, verspeelde hij zijn plaats in het algemeen klas- sement. Op de 10.000 meter kwam Broek man op de eerste plaats in 17.43.8. Met de tweede plaats op de 5000 meter, de eerste op de 10.000 me ter en 6e in het algemeen klasse- ment heeft Broekman de naam van Nederland hoog gehouden. De Neder- lander Buyen wred in het totaal klas- sement no. 19. Langedijk werd niet geplaatst. Brandstoffenkaart T 606 bewaren. Voor de uitreiking van een brand stoffenkaart voor het stookseizoen 1947/1948 zal de inlevering van een nader bekend te maken bon van de kaart T 606 worden gevraagd. Men beware deze kaart dus goed. Brandstoffen voor kantoren, ge- bouwen e.d. In het tijdvak 1 Febr. 12 April geven de bonnen van de W.A. kaarten gemerkt „10e période" en ,,12e période" elk recht op het kopen van 1 eenheid va^te brand stof. Van de kaarten WB geven de bonnen gemerkt 10e, lie en 12e pé riode elk recht op het kopen van 5 eenheden vaste brandstoffen. OPHEFFING DISTRIBUTIE APPELS, PEREN EN PRUIMEN. Aangezien de thans nog aanwezige voorraden appels, peren en pruimen de aanwijzing van een nieuwe bon niet wettigen, zijn deze vrij gegeven. De prijzenregeling komt mede te ver- vallen, maar er zijn maximum prijzen vastgesteld. LUCHTVAARTTENTOONSTELLING „AERO F AIR" zal een ballonrace organiseren. Door de Aero Fair is besloten op 19 April een ballonrace te houden met als beginpunt Houtrust. Uitgenodigd deel te nemen zullen worden Dr. Tilgenkamp (Zwitser- land), Ch. Dollfus en P. Jacqet (beide Frankrijk, Jean de Vogelaar (België), Lord Ventry (Engeland) en de we- reldkampioen Janusz uit Polen. Van Nederlandse zij de zullen vermoedelijk twee ballons het luchtruim kiezen, die voor reclamedoeleinden zullen worden gebruikt. ZELDZAAM SCHOUWSPEL BIJ HET EILAND MARKEN. Ter gelegenheid van het feit, dat het eiland Marken thans, tengevolge van de vorstperiode, over het ijs door auto's te bereiken is, is men op het idee gekomen een drietal bruidsparen ,,in de echt te verbinden", niet op het gemeentehuis, niet in de kerk, maar op het ijs. Het geheel is een fleurige bonté vertoning geworden. 's Middags om kwart over twee stelde de stoet zich op voor een rondgang over het eiland. Voorop liep het bruidspaar van de witte bruid en zijn gasten, dan volgde het rode bruidje met „echtgenoot" en zijn gasten. De stoet werd besloten door het in zwart gehulde paartje. In af- wijking van de normale grauwe dracht, droegen de manlijke gasten voor dit folklorische feest breed wit blauw gestreepte hemden. Bij de haven aangekomen werd eerst een rondrit volbracht, waarna het gezelschap aan de lange gedekte tafels plaats nam. Intussen was ook de burgemeester gearriveerd, die den bruidsparen de - met een zilveren le- pel de taditionele bruiloftsdrank, brandewijn met rozijnen, in de mond goot, nadat hij een toepasselijk speechje had gehouden. Hoewel het op Marken gebruikelijk is, da bij een huwelijksfeest bruine bonen met rozijnen wordt gegeten, nam men deze maal genoegen met grote tulbanden. Ten besluit van de maaltijd werd rode wijn rondge- diend, die niet werd gedronken, maar gegeten met een lepel. Een in smet- teloos wit gestoken kok bediende de echtparen. De gasten moesten genoe gen nemen met een kok, die er min- der netjes uitzag. Na het eten staken de mannen lan ge Goudse pijpen aan en er kwam een harmonicaspeler om de feest- vreugde erin te houden. Er werd ge- zongen, op het ijs gedanst en zelfs gekust. Maar dat laatste geschiedde alleen om de aanwezige persfotogia- fen een genoegen te doen! Tegen vier uur was het folklori sche schouwspel ten einde. Gasten en belangstellenden togen huiswaarts, en ook bruiden en bruidegoms gingen uit elkaar, want het drievoudige hu welijksfeest was slechts een folklori sche vertoning geweest. Slechts 40 auto's hadden de tocht over het ijs aangedurfd. OPENBARE LEESZAAL EN UIT- LEENBIBLIOTHEEK H.—S. Nieuwe aanwinsten; Wijsbegeerte. Mourik Boekman, Van. Parapsycholo gie en onsterfelijkheid. Godsdienst. Gonda. Het Hindoeïsme. Sociale Wetenschappen. Haluschka. Onze renaissance in proza Natuurwetenschappen. Sirks. Handboek der algemene erfe- lijkheidsleer. 3e dr. 1946. Toegepaste wetenschappen. Aarts. Mijn vlieger. Kinney. Gij en uw hond. Kunst en Sport. Slooten, Van, en Sikkema. Zeilend zwerven door Friesland. Aardrijkskunde, Land- en Volken- kunde. Haverkamp. Ameland door aile tijden Haverkamp. Schiermonnikoog. Nederlandse en in 't Ned. vertaalde romans. i Mulder. Feest te Santemarijp. Chr. Williamson. Haar sprookjesprins. WolfCatz. De dreiging. Zahn. De liefde van Severin Imboden Engelse romans. Steinbeck. Tortilla flat. Duitse romans. Mechorv, Von. Vorsommer. Kingmans. De kajuitsjongen van Heemskerk. (1215 jaar) Sprookjes II, van Moeder de Gans; door Perrault. (1013 jaar). 4

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2