t Bioscoop een Monderwijzeres besloten Fees< Chr. School voor 01.0. eeti 13Ait j HOTEL STRUVE Soirée D'< Grote SpaarkasMij. Wat geeftde Radio? PLAATSELIJK NIEUWS îngelie-samenkomsten sden Zaterdagmiddag Zijn Vadei BUC Irog.-Optiek „CENTRUM" GEMENGDE BERICHTEN IN DE beklaagdenbank; DE HOOGEZANDSTER SCHEEPSBOUW HEEFT BEKWAME VAKLUI NODIG. Diamanten Huwelijksfeest in het Kolhamsterbos- ezoekt zoveel mogelijk de te Martenshoek op )NDAG 9 FEBRUARI, Hoogezandop Maan-- ,g 10 Febr. en te Fox-1 1 op Dinsdag 11 Febr, Telkens om half 8- •rekers Ds. DE NEEF en Ds. LOUW. len welkom. asp© <a<$>© TELEFC na 2 u Café Hateboer Kleinemeer. Zaterdag 7 en 9uur. John Wayne in een Wild-V VOORAF De Russisc Deze film die geheel is, licht een tikje op men in Rusland op en zal niet nalaten i druk bij U achter te Maandag, Dinsdag (de weg Beter te sterven vo( te leven, dat was d' die in Buchenwald Plaatsbespreken 4— /ermoeit het krantlezen Uw ogen? ^apen Uw ogen dan met /elke wij U gaarne leve- en volgens het recept an Uw Oogarts. n.h. Gemeentehuis Hoogezand Telefoon 401. Voetbalverenigii op ZATERDA Café BRAC met medt de Toneelveren van S A op te vc „AS DE ZUN DEUR1 Mijnheer Pumps als klucht il Entrée f 1.Voor c Kaarten in voorverk. 1 en (fîein 'mtinljeTnCTC DANCING TELEFOON 209 - Orkest „THE RAM' DENKT U AAN DE Medewerkenden Rolien Ni Zie verder raambilje Orkest: „DE vraagt actieve Agenten Br. onder no. 298 bureau van dit blad. Sappemeer vraagt voor spoedige in diensttreding voor Handwerken, in het bezit van Acte. Voor 2 uren per week. Aanb. bij het Hoofd der school: J. JAGER, Jan Sangerslaan 23, Hoogez Programma van de R.O.N. V o ir OFFICIËLE MEDEDELINGEN in Geen. nood-'" Otu rac'iodohtQr uteet bheeds rctad Zondag 9 Februari: 18.15 Het R.O.N.-kleinkoor o.l.v. Théo Westen zingt Noordelijke volksliederen. 18.40 Sportuitslagen. 18.45 Sport van vandaag. 19.Sluiting. Maandag 10 Februari: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 Ate de Vries met liedjes; aan de vleugel Laura Paulussen. 18.45 Sportpraatje. 19.— Ate de Vries en Laura Paulus sen. 19.15 Stimmen* ût it Heitelân. 19.25 Gram.muziek. 19.30 Hilversum II. lft.45 De Reinbôge, in rige foarle- zingen ût de Fryske literatuer. Prof. Dr. J. H. Brouwer lest foar ût it wurk fan Hein Faber. 20 Sluiting. Dinsdag 11 Februari: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 E. B. van Dulmen spreekt over „16de en 17de eeuwse schilder- kunst in Groningen en Fnes- land. 18.45 Louis Drenth, viool en Anton Tump, piano: Sonate no. 7 in c kleine terts van L. van Beet hoven. 19.15 Drents kwartier. L. Braaksma brengt ,,Versjes in het dialect van het Noorderveld". 19.30 Sluiting. Woensdag 12 Februari: 18.15 De Stem van het Noorden, o.a. een vraaggesprek met een functionaris van het Directo- raat-generaal van de Prijzen. 18.35 Het R.O.N.-sextet o.l.v. Louis Drenth. 19.Landbouwkwartier. Ir. J. L. W. Blokhuis te Emmen spreekt over „Gebrek aan hout...men plante bomen en bossen!" gifte v.an te HOO( 1. Hij, ande heef' gede woni zal zodr; gebo bouv of in g reed aang ter ve en c Voo: werl déni I t dag< Bu vers aanj teke Deze .woning dat kr; en besti een woi Het ij bruik t< ven: a. 3. b. zq dd bi gi: h<| De Raad der gemeente Hoogezand; overwegende, dat de verordemng nopens aangifte van woonruimte tôt 1 Januari 1947 van kracht was; dat het echter wenselijk en nood- zakelijk wordt geacht, dat gemelde verordening opnieuw wordt vastge- steld, aangezien het aantal woning- zoekênden nog enorm groot is; eelet op art 168 der Gemeentewet; BESLUIT: vast te stellen de navolgende VERORDENING betreffende de aan- Overt: zer ve hechten of geldl Met gen de: ring va last d> houder: ambten Deze king oi en g' uiterlijl VastJ vergadi Ergens verloren in de besneeuwde velden, in het Kolhamsterbos staat een oude boerderij, sinds 10 jaar be- woond door een bejaard Fries echt- paar, de fam. Reitsma. En dat echt- paar viert Vrijdag zijn 60-jarig hu welijksfeest. Toen wij er kwamen om een praat- je te maken was de vrouw ziek en lag op bed. De man zat bij de rood gloeiende kachel. Hebt U veel beleefd in die 60 jaar, vroegen wij. Wij hebben genoeg beleefd, zegt de man peinzend, maar dat gaat an- deren toch niet aan. De leeftijden wil hij wel vertellen: hij is 79 jaar en zijn vrouw 81. ZiJ hebben 11 kinderen gehad, waarvan 5 nog in leven zijn. Er zijn 33 klein- kinderen en 8 achterkleinkinderen- Over zijn beroep heeft de man ook al niet veel te vertellen, hij is land- arbeider geweest en polderjongen. Moge de vrouw Vrijdag hersteld zijn, zodat de bijzondere feestdag In vreugde kan worden gevierd. SAPPEMEER. De afd. Sappemeer van de Bond van Staaspensionnering gaf Maandagavond haar tweede pro- paganda-avond in het hôtel „Struvé". Thans was als sprèker uitgenodigd het hoofdbestuurslid, de heer Thijs- sens uit Groningen. Evenals de vori- ge week gaf de Rederijkerskamer ,,Vondel" een uitvoering van Jan Fa- bricius' toneelstuk „Op het kantje af". Men veTzoekt ons mede te de- len dat de P. v. d. A. instemt met het initiatief van de C.P.N. om discussles te houden over eventuele samenvoe- ging Hoogezand en Sappemeer. Het is haar mening dat een dergelijke discussie alleen resultaat heeft en aan het doel beantwoordt, indien ze wordt gehouden boven de belangen sfeer van welke politieke partij ook en wordt gesteld boven plaatselijke po litieke groeperingen. Voorafgaande besprekingen tussen deze politieke groepen is dan nodig. Een cyclamenkweker uit Sap pemeer die het met de teeltregeling niet zo nauw nam werd beboet met f 300.—. In een jaarvergadering, welke een enigszins feestelijk karakter had van het Doopsgezind Gem. Koor, werd besloten het aantal bestuursleden met twee uit te breiden. Van de huidige bestuursleden trad de heer J. F. Mel- ring af, omdat hij binnenkort Hoo gezand gaat verlaten. Tôt nieuwe be stuursleden werden gekozen de heren B. Veenhuizen en J. Koelma en Mevr. Jansen. In verband met het in 1948 te vie- ren 30-jarig bestaan werd besloten voor dit heuglijke feit geen nieuwe leden meer aan te nemen. BORGERCOMPAGNIE. De Coôp. Landbouwver. ,,Zeldenrust" G.A. ver- gaderde o.l.v. den heer R. H. Bulle in café O. Kerlien. De omzet over het jaar 1946 bedroeg f 67.614.41. Herko- zen tôt bestuursleden werden de he ren R. H. Bulle, L. Vos en S. Kam- mer. Tôt afgevaardigde van het C.B- werd herkozen de heer J. L. v. d. Veen en als zodanig werd gekozen de heer J- Leenders. Tôt afgevaardigde van de V.B.B. werd herkozen de heer J. L. v. d. Veen, terwijl de heer S. Kammer werd gekozen. Verder werd nog gekozen de heer R. Ottens in de comm. van toezicht. Door ver- schillende leden werden rasterpalen besteld. De toneelver. „Ons Genoegen' gaf twee uitvoeringen in café Drijf- holt. Zaterdagavond was de zaal ge heel gevuld; Zondagavond was er wellicht tengevolge van de slechte weersomstandigheden minder pu- bliek. Opgevoerd werd ,,Suikerfreule" een blijspel naar het Indische leven van H. van Wermeskerken. Regie H. Douma, Sappemeer; décors H. Schets- berg; en muzikale begeleiding ensem ble Schuiling en Kamps. Uitslag schaatsenwedstrijd voor leden van de IJsver. „Borgercompag- nie (Boven)" 1. W. van Essen; 2. K. Hamminga 3. W. v. d. Veen. HOOGEZAND. Met ingàng van 1 Maart is benoemd tôt directeur van het P.T.T. kantoor alhier, 'de heer J- W. Wijgmans, referendaris 2e klasse van. de P.T.T. te Arnhem. In het hôtel Faber had de afd. Hoogezand van de Bond van Staats- pensionnering een feestelijke propa- ganda-avond georganiseerd op Maan- dagavdnd. Oud-burgemeester J. Tuin voerde het woord, en voor deze ge- legenheid waren uitgenodigd de „Oud Groene Wezen", die een opvoering ga- ven van een toneelstuk van J. Fa- bricius, „De Dorpsdokter". De ope- ning geschiedde door den voorzitter van de afdeling, den heer J. D. Groe- neveld. In een door de BloemistHove- niersver. „H.S. en Omstr." gehouden vergadering werd besproken de me- dedeling van de Onderwijs Commissie Hoveniersopleiding, dat in Mei de cursussen le en 2e knecht kunnen beginnen. Voor zelfstandige vestiging in het hoveniersbedrijf is nodig een vestigingsvergunning en erkenning als zelfstandig hovenier waarvoor men het diploma le knecht en het diplo- ma bedrijfsleer moet bezitten. Zij die in loondienst zijn, ontvangen voor het diploma le knecht 10 °/o toe- slag op het loon. Rijkssubsidie voor de cursussen zal slechts worden verleend, indien deze ten minste 12 leerlingen tellen. Ter vergadering werd besloten alhier een cursus te organiseren. Voor de toela- ting van cursisten zijn verschillende bepalingen gesteld betreffende leeftijd genoten tuinbouwonderwijs. enz. De afd. van de Bond van Per- scneel in Overheidsdienst kwam ln vergadering bijeen. Wegens de split- sing van de vakgroepen Gem.perso neel, en personeel laagspanningsnet- ten, trad de heer Vrieling uit het be- stuur. In zijn plaats werd verkozen de heer L. Appelbrei. Vrijdagavond werd'de jaarver gadering van de Onderl. Begrafenis- vereen. ..Steunt Elkander" gehouden. Het batig saldo bedroeg f 146.84. De aftredende bestuursleden werden aile herkozen. Besloten werd de contrl- butie met 50 °/o te verhogen. Op 1 No- vember bedroeg het ledenaantal 602. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur had in de N.V. W. A. Scholten's fa- briek een ernstig ongeluk plaats, waarbij de 60-jarige arbeider E. ICals- beek om het leven is gekomen. Bij werkzaamheden in de stroop- fabriek werd Kalsbeek door een draat- ende as gegrepen en rondgeslingerd. Onmiddellijk werd de machine stop- gezet, en het slachtoffer bevrijd. De dood trad spoedig in. Maandagmorgen om 11 uur heeft te Westerbroek een aanrijding plaats gehad. Een militaire wagen wilde via het rijwielpad draaien. Hierbij lette de bestuurder niet op het verkeer en kwam in botsing met een truck met trailer, die geladen was met 9 ton stukgoederen. Er ont- stond een belangrijke schade. Bij de Hoogeaandster brug heeft Maandagmiddag een autobot- sing plaats gehad. Twee trucks met traders trachtten beide de brug het eerst te bereiken, met gevolg, dat zij met elkaar in botsing kwamen. Een der beide voertuigen had geen rem op de aanhangwagen. De Zeilver. ,,Zuîdlaardermeer" hield Maandag j.l. haar jaarvergade ring in het hôtel Faber. Nieuwe sta- tuten en een nieuw huishoudelijk rè glement werden vastgesteld, welke de mogelijkheid openen tôt het toetre- den van junioresleden tegen verlaag- de contributie. Het bestuur werd voor het komende seizoen als volgt samen- gesteld: K. Jonker, voorz., H. ten Have, alg. secr., H. van Zomeren, penn., G. K. de Vries, wedstrijd secr., G. Hansma, comm., J. Nieuwold en R, Doornbos, wedstrijd comm. De da ta voor de wedstrijden werden vast gesteld. Op 13 Juli zal een water- sportdag worden gehouden. Er zullen plannen worden uitgewerkt voor een jeugdmiddag voor kinderen tôt 16 jaar. Vanzelfsprekend kwam ook de zeer slechte toestand van de havens ter sprake. Ook zal het volgend jàar weer een watersportavond worden georganiseerd. Zondagavond gaf de R.K. To neelver.- „Inter Nos" met medewerking van de Toneelgroep „Delfzijl" een vrolijke avond in het hôtel Faber. Het toneelspel werd omlijst met mu- ziek van de band van Evelyn Nova- cek. Ten bate van de Openb. Lees- zaal en Bibl. te Zutfen, die door de I De volgende dames slaagden I voor coupeuse. Helena Pepping, Kiel- windeweer, Geesje Kruise, Anner- I veensekanaal, terwijl voor lerares I slaagde mej. Nentje Kremer te Kiel- windeweer, allen werden opgeleid door Mej- J- Dekker, lerares-coupeuse te Kielwindeweer, aangesloten bij de ver. van leraressen ,.De Drie Provln- ciën". De heer J. Meiring klerk bij de P.T.T. alhier, is met ingang van 1 Maart overgeplaatst n^ar de cursus voor hoger postpersoneel te den Haag. In de Ned. Herv. Kerk, alhier, hield Dr. P. Glas voor ingezetenen een lezing over „De Christusfiguuf door aile Eeuwen", verlucht met lan- taarnplaatjes. WESTERBROEK. De „Landbouw" kwam dezer dagen bijeen in café Smid. Uit het verslag van de pen- ningmeester bleek, dat er een batig saldo was van f 109.59. De heer Jan sen van de Scholten'sfabriek hield "n lezing over aardappelrassen. De voorz. bracht verslag uit over het onderwerp Kunstmatige bevruchting. Op de 6e Gemeenteavond, op 5 Maart, zal de heer D. A. Werner uit Leiden een lezing met lichtbeeld^n houden over Albert Schweitzer. -De plaatselijke afd. van de Bond v. Staatsp. hield Zaterdagavond een feestelijke bijeenkomst in 't café Huisman. Na een propagandistische rede van het hoofdbestuurslid v. d. Horst gaf de toneelafd. van de buurt- ver. ,,MEO" een uitvoering. ENGELBERT. De kerk ontving een kist gedragen kleren uit Amerika. De ze zullen Zaterdag a.s. om 4 uur in de kerk, tegen geringe vergoeding van de hand worden gedaan, aan inwoners van het kerkdorp. SLOCHTEREN. In café Degenhart werd een voorlichtingsbijeenkomst ge houden over het Mijnbedrijf. Er wa ren 40 bezoekers waarvan zich 2 ter vergadering opgaven om in de mij- nen te gaan werken. De afd. Slocheren van de Bond van Plattelandsvrouwen hield in het café Smit haar jaarvergadering. Mevr. Schrikde Boer werd met algemene stemmen als présidente herkozen. De jaar verslagen van de secr. en penn .m. werden uitgebracht, waarop de pen- ningm. décharge werd verleend. Ver der werd de avond gevuld met voor- dracbten, een onderlinge verloting, enz. SCHILDWOLDE. In café Spannin- ga werd een Ouderavond van de Kleuterschool „Het Jonge Kind" ge houden. Na vertoning van. enkele films werden de werkstukken van de kleuters bezichtigd. Mej. Schrik—Streuper, wonende aan de Meenteweg alhier, had het on geluk te vallen waardoor zij een pois brak. Voor het Dep. Duurswold van de Mij. tôt Nut van 't Algemeen, trad Donderdag in café Spanninga sis spreker op de heer Lode van Gent, met als onderwerp: ,,Met de caméra Zâdl cil JjlkJl. le Ulc uUUl uc i uQf oorlog geleden heeft, gaven de heer door Noord-Afrika en de Sahara het en Mej. Plinsinga belangeloos een geheel verduidelijkt door lichtbeelden uitvoering in het Casino te Zutphen, 1 Achtereenvolgens welke uitvoering hoofdzakelijk door Groningers werd bezocht. In de pau ze werd beâloten 1ot de oprichting van een Groninger vereniging. Maandagnacht om 1.15 uur reed nabij de Hoogezandster brug een mi litaire auto tegen een particulière wagen. De militaire auto reed door. De andere wagen kreeg enige mate- riële schade. KIEL-WINDEWEER. In 't café Fiest vergaderde de landbouwver. „Kiel-Windeweer" o.l.v. den heer L. Lambers. Nadat de ingekomen stuk- ken waren behandeld, bracht de heer J. Albronda verslag uit vsn de Coôpe- ratieve «ankoop in 1945. De ontvang- sten bedroegen f 48465.20, de uitgaven f 47185.37, zodat het batig saldo be- draagt f 1279.93. Dit saldo was zo hoog, doordat in dat jaar de rooima- chine was verkocht. Besloten werd medewerking te verlenen tôt oprich ting van een werkgeversver., zo mo gelijk voor de gehele gemeente. De contributie zal worden verhoogd en het landgebruik als basis genomeij, evenals dat bij de V.B.B. gebruikelijk is. De rédacteur van De Landbouw- courant zal worden verzocht in dat blad een overzicht te geven van de omzetbelasting voor landbouwproduc- ten. Ook de vereveningsheffing maak- te een punt van bespreking uit, waar bij men zijn bevreemding uitsprak, dat deze in de verschillende inspec- ties zeer ongelijk wordt geheven. voerde de spreker de aanwezigen door Marokko, Algiers, Tunis en de Sahara. Ondanks het ver- bod van fotograferen liet de heer v. Gent de aanwezigen de troonzaal van de Bey van Tunis zien. Aan het slot brapht de voorzitter de heer H- H. Haan- spreker dank voor de zeer leerzame en prettige avond. HELLUM. De afd. Hélium van de N.N.C. hield een ledenvergadering in café v. d. Berg. Het bestuur werd als volgt samengesteld: K. Groene- veld, Siddebùren, L. Nanning en H. Boerema beiden te Hélium. De heer v. d. Berg werd aangewezen als ver- zamelaar en als contrôleurs de heren J. Kampen, R. Westinga en E. Wilde- boer. SIDDEBUREN. Onze plaatsgenoot de heer E. van Dam is geslaagd voor het examen van schrijver le klas, bij de Directe Belastingen en Accijnzen. De ver. „Volksonderwijs" kwam Zaterdag in een feestelijke vergade ring bijeen in café Por. Spreker was de heer v. d. Velde uit Slochteren. De Rederijkerskamer ,,Vesta" van ten Post voerde enige stukjes op. Ten slotte werden nog enkele redevoerln- gen gehouden en wel door de heren J. Brink en T. Douwes. Bij het verwijderen van koren uit de kapschuur van den heer W. Jansema ontdekte men de verblijf- plaats van een visotter. Een grote hoeveelheid vis, een kikker en een mus werd als noodrantsoen aange- troffen, terwijl het spoor van de ro- ver leidde naar de Schipsloot. Door de Ned. Vereen. v. Huls- vrouwen, afd. Schildwolde, werd ln „De Witte Linden" de jaarvergade ring gehouden. Het door de penning- meesteresse uitgebrachte jaarverslag werd goedgekeurd, terwijl de kas sloot met een voordelig saldo. In verband met bedanken van Mej. T. van Sloten werd met alge mene stemmen tôt présidente gekozen Mevr. JensemaKalma, terwijl Mej. van Sloten tôt ere-presidente werd benoemd. Als nieuw bestuurslid. werd gekozen Mevr. AtzemaPoortinga. In café Wierenga werd de alge mene vergadering gehouden van de Begrafenisvereniging Siddebùren". Uit het verslag van de secretaris bleek dat het aantal leden 977 be droeg en dat er in 1946 32 begrafe- nissen waren verricht, w.o. 6 van niet-leden. Het verslag van den pen- ningm. sloot met een voordelig saldo van f 192.66. De heer J. Jansema werd als bestuurslid herkozen terwijl in de vacature J. La Brijn werd voor-« zien door verkiezing van den heer H. Koop te Tjuchem. OVERSCHILD. Voor de C.B.T.B. afd. Overschild sprak de heer A. Blokzijl van Groningen, Secretaris der Gron. C.B.T.B. met als onder werp: ,,De Noord-Oost Polder". ZUIDBROEK. In een in „Ons Ge- bouw" gehouden vergadering van de P. v. d. A., afd. Zuidbroek, werden de jaarverslagen van secr. en penn. goedgekeurd. In de bestuursvacatu- res werd voorzien door de verkiezing van de heren H. Bos -en D. ten Hove. In de kascommissie werden benvemd de heren H. Koerts en D. ten Hove. De heer K. S. Broekema, hoofd van de ULO-school, heeft per 1 Sept, a.s. ontslag gevraagd. Onze plaatsgenoot, de heer E. Kramer is benoemd tôt hoofd van de lagere school te Onderdendam. MUNTENDAM. Donderdag en Vrij dag werden evangelistische bijeen- komsten gehouden in de Baptisten- kerk, o.l.v. Ds. J. Hekhuis. Sprekers waren Ds. P. J. de Neef van Nieuwe Pekela en Ds. J. Scholte van Vrie- schelo. De Maranathe Kring ,„Veendam en Omstreken" organiseerde Zaterdag voor ouden-van-dagen en eenzamen een gezellige avond in 't hôtel ,,De Munte". Er werden enige stukjes opgevoerd en de goochelaar ,,Nefani" trad op. Allen werden getracteerd. -De heer B. Woortmeijer, vroe- ger werkzaam ter secretarie alhier, en thans te Delfzijl, is benoemd tôt eer- ste ambtenaar op het secretarie te Usquert. VEENDAM. De heer Bruins van Hoogezand hield voor jongeren van de P. v. d. A. een lezing over het stre- ven van de Vrijzinnig Democratische Bond in het verleden. DE BLIJDE GEBEURTENIS EN DE STICHTING 1940—1945. I In de Gemeentehuizen zullen door de Stichting 19401945 registers wor den neergelegd, waarin zij, die hçt Prinselijk paar wensen te feleciteren met de blijde gebeurtenis, hun hand- tekening kunnen plaatsen. De regis ters worden samengebracht en gebon- den, eh zullen als nationaal document aan het Prinselijk paar worden aan- geboden. Bij de registers zal gelegenheid zijn een bijdrage te schenken voor de Stichting. EXAMENS VOOR „GEZEL" EN „MEESTER". De Vereniging ter Veredeling van het Ambacht zal ook dit jaar weei onder Rijkstoezicht staande examens houden ter verkrijging van de graden „gezel" en „meester". Deze examens worden gehouden van 28 Juli2 Aug. te Assen in het timmeren (gezel en meester) en huts- schilderen (gezel). 28 Juli2 Augustus te Utrecht m timmeren, meubelmaken, plaat- en smidsbankwerken, vuurwerken, con- structieba nkwerken, huisschilderen, metselen, machinebankwerken, ma- chinedraaien, lood- en zinkwerken. modelmaken en steenhouwen. 49 Augustus te Sittard in timme ren, huisschilderen, plaat- en smidse- bankwerken, vuurwerken, construc- tiebankwerken, machinebankwerken en machinedraaien. DE EXPORT VAN FOKVEE. Het zwart-bonte Fries-Hollandse rundvee kan men tegenwoordig ln bijna aile landen ter wereld aantref- fen, en dit is het gevolg van de Ne- derlandsç export. In verschillende lan den legt men zich toe op het fokken van dit vee, vandaar dat in het bui- tqnland belangstelling bestaat voor de resultaten door de Nederlandse fokkers behaald. De uitvoer van fokvee heeft nog lang niet het niveau van de jaren tussen 1930 en 1940 bereikt, deze blijft zelfs achter bij de ramingen. Als oorzaak daarvan moet worden genoemd de belemmeringen welke vele landen wegens de deviezenmoei- lijkheden aan de import in de weg leggen. In vele landen is de behoefte aan goed fokvee groot, veel groter, dan voor de oorlog. Indien de import geen belemmeringen in de weg gelegd zouden worden, zou dit een aanzien- lijke stijging van onze export beteke- nen. VERLAGING ELECTRICITEITS - RANTSOENEN IN ZWITSERLAND. In Zwitserland zullen de electricl- teits-rantsoenen nu ook worden ver- laagd. Deze verlagingen gelden voor étalage-verlichting, /verlichting van hôtels, café's, restaurants en kantoor- gebouwen. De rantsoenen voor indu- strieën zullen eveneens verlaagd wor den. ZO WAS DE NAZI-CULTUUR! Hoe de Duitsers in Polen hebben huisgehouden tonen onderstaande cij- fers aan: Driehonderd professoren lieten het leven; negen en dertig universiteiten en scholen voor hoger onderwijs wer den verwoest; vijf duizend lagere scholen werden platgebrandtwee honderd een en zeventig middelbare scholen met de grond gelijk gemaakt en zevenhonderd vijf tien vakscholen in as gelegd. Van de ziekenhuizen ls tachtig procent verdwenen en van de sanatoria vijf en zeventig procent. De nazi-cultuur vernietigde vijf en zeventig procent van de consultatie- bureaux voor tuberculosen en vijf en tachtig procent van de consultatiebu- reaux voor moeder en kind. De ln- richtingen voor besmettelijke ziekten en venerische ziekten werden geheel opgeheven. Al deze maatregelen had- den ten gevolge, dat de gezondheids- toestand aanmerkelijk slechter is ge- worden. ERNSTIGE BRAND IN BERLIJN-SPANDAU. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is, vermoedelijk door te hard sto- ken van drie grote kachels, brand ontstaan in een dancing in Berlijn- Spandau, waar juist een gecostumeerd bal werd gegeven. Naar de berichten zeggen, waren, toen de brand uitbrak, ongeveer 700 personen in het gebouw aanwezig, waarvan velen de uitgang niet konden bereiken. In de paniek zijn verschillende zwakkeren onder de voet gelopen. Volgens de laatste berichten heeft het aantal doden de 80 reeds bereikt. Men vreest echter, dat dit tôt meer dan honderd zal oplope/i, aangezien de toestand van verschil lende gewonden ernstig is. De slachtoffers zijn hoofdzakelijk Duitsers. Er bevinden zich echter- enige Britse solda.ten onder. Toen de brandweer arriveerde was het gebouw reeds bijna uitgebrand. NIEUW BOEING VLIEGTUIG. De Boeing Airplane Company heeft de ontwikkeling bekend ge maakt van een ongewoon verbin- dingsvliegtuig voor het leger, dat kan opstijgen boven een gebouw van vier verdiepingen op een af- stand welke minder is dan twee stadsblokken en kan landen over *n zelfde obstakel in een zelfs nog klel- nere ruimte met de zeer lage snel- heid van 32 mijl per uur. Onderscheiden van het gebruike- lijke vliegtuig door een doorschij- nende peul- of gondelvormige romp en omgekeerde staartvlakken, is de nieuwe Boeing speciaal ontworpen voor een uitzonderlijk goed zicht en bruikbaarheid in vele soorten van militair verbindingswerk onder vari- erende weers- en tereingesteldheden. Voor het nieuwe vliegtuig aangeduid als de L-15A, is opdracht gegeven door de Luchtstrijdkrachten van het Leger voor het gebruik door de TRIBUNAAL GRONINGEN 5 Februari stond terecht de 51-Ja- rige Hendrik Kamphuis, landbouwer te Engelbert. Hij was van 1942 tôt 1944 sympathiserend -lid van de N.S. B. geweest, en lid van de Ned. Volks- dienst. De advocaat wijst erop dat be- beklaagde gunstig bekend stond en onderduikers heeft geholpen. Hij acht 7% maand internering voldoen- de straf en vraagt geen goederen verbeurd te verklaren. TRIBUNAAL GRONINGEN. Heden zal terechtstaan Nanne A. Wieringa, Tjuchem. Van het Kantongerecht. In „De Noord-Ooster" vinden we de volgende kiekjes van de zitting van het kantongerecht: DISPENSATIE VRAGEN. De Vestigingswet-kleinbedrijf elst dat de ondernemer over diverse kwa- liteiten beschikt, n.l. enig kapitaal om het bedrijf te kunnen financieren, een bepaalde mate van schoolse kennis en vakkennis. In de me-este gevallen mankeert het aan de tweede kwali- teit, voor welk een „middenst)ands- diploma" moet zijn afgegeven. F. J. H. te Hoogezand, exploiteert een fabriek waarin machineonderdelen worden vervaardigd. Hij heeft destijds een vergunning bij de K. v. Koophandel te Veendam aangevraagd, maar lis blijkbaar niet in het bezit van een „diploma". Hij heeft in de bezettings- tijd geen gelegenheid gehad, zich met Hoogezands belangrijkste industrie is de scheepsbouw. De producten van de werven aan het Winschoterdiep zijn bekend over bijna de gehele we reld. Hoogezand staat en valt met de scheepsbouw, nu en in de toekomst. Indien zijn scheepsbouw bloeit, dan zal Hoogezand een welvarende en zich ontwikkelende gemeente zijn. Indien het de scheepsbouw slecht gaat, dan zijn de perspectieven som- ber, en dan zal men al het mogelij- ke moeten doen industrieën tôt zich te trekken om de groeiende bevolking werk te kunnen geven. Slaagt men daar niet in, dan zullen, in sterkere mate dan thans, de jonge energieke krachten elders hun geluk beproe- ven. Er is evenwel geen reden om pes- simistisch te zijn over de perspectie ven van de scheepsbouw aan het Winschoterdiep, die zich in het bij- zonder toelegt op het bouwen van coasters. Wel was de productie in het afgelopen jaar nog lager dan in dé vooroorlogse jaren, maar dit vindt slechts zijn oorzaak in het feit, dat onze industrie er weer „in" moet komen, en daarvoor moet reclame worden gemaakt. Dat heeft men in- gezien, en daarmede is men begon- nen. Maar reclame alleen is niet vol- doende. Er is ook nodig een uitste- kend product, gelijkwaardig of beter dan dat, wat het buitenland kan le- veren. Door oorlog en-hezetting zijn wij achter geraakt bij Amerika. Wanneer wij zouden trachten deze achter- stand geleidelijk in te haleû, zouden er jaren voor nodig zijn, daarom moeten wij nu met een sprong vooruit. Een product van hoogstaan- de kwaliteit, en het inhalen van de achterstand is echter slechts moge lijk, indien gewerkt wordt met vol- waardige arbeidskrachten. En hoe staat het met de opleiding van arbeidskrachten? Hieromtrent hebben wij ons licht eens opgestoken bij den directeur van de Ambachtschool, den heer Hoek. De interesse, die er bestaat voor de cursus scheepsbouw aan deze school is gering. Slechts 3 leerlingen gaven zich op, terwijl 47 de cursus voor automonteur volgen. Er wordt veel reclame gemaakt voor het beroep van automonteur, zo vertelde ons de heer Hoek, men be- schouwt het als het vak voor de toekomst, maar ik twijfel daaraan. Eens beschouwde men het vak van rijwielhersteller als het beroep van de toekomst, en wat is er van te recht gekomen? Iedereen kan nu zelf zijn fiets repareren, en zo zal het binnenkort ook zijn met auto's. Waarom is er zo weinig be- Jangstelling voor de scheepsbouw? vroegen wij. De heer Hoek noemde twee oorza- ken. In de eerste plaats staat de scheepsbouw volkomen ten on- rechte in een kwade reuk. Men beschouwt het beroep van scheeps- bouwer als het minst mooie, dat men kan kiezen, en waarom? Natuurlijk het beroep heeft zijn schaduwzijden, maar dat hebben aile beroepen. Verder is het traditie, dat het jon- gemaatje wordt opgeleid door hem naast een ouderen werkkracht neer te zetten. Of hij ooit een bekwaam vakman zal worden hangt dan af van het talent van den ouderen om een nieuweling te onderrichten en het vermogen van den leerling om hetgeen hij ziet in practijk te bren- gen. De heer Hoek betreurt het, dat de ze wijze van opleiden nog wordt toegepast, want zij is volkomen uit de tijd. Om een bekwaam vakman te worden is alleen practische ken nis niet voldoende, daarvoor is een theoretische kennis noodzakelijk, aangevuld door de practijk. En de scheepsbouw heeft bekwame vaklui nodig om achteruitgang te voorkomen. De heer Hoek besloot niet erop te wijzen ,dat de autobedrijven in Hoo gezand tezamen 70 80 man perso neel in dienst hebben. Het moet uite gesloten worden geacht, dat de 47 leerlingen, die voor auto-mon teur worden opgeleid, allen daarln een plaats zullen vinden. Bii de scheepsbouw vinden vcei meer arbeiders werk, bovendien is er gebrek aan personeel. Daar zullen dus veel meer jonge krachten een positie kunnen vinden. En naarmate deze industrie zich kan uitbreiden zal zij meer werkkrachten kunnen opnemen. studie bezig te houden, doordat hij naar Duitsland moest en later brug- gen heeft hersteld. Hij werkt reeds meer dan anderhalf jaar in het be drijf en kreeg nu een bekeuring. De Kantonrechter maakte verd. duidelijk dat alleen de Minister dispensa tie van de gestelde eisen kan geven. De Wet is nodig, daar het anders weer een Jan-boel wordt en ieder maar beginr 'n zaak op te zetten. Daartegen ageert de Wet. H. werd veroordeeld tôt f 20 boee of 8 dagen hechtenis. EEN ROOFVOGEL IN 'T DUISTER. De arbeider J. H. S. te Hoogezand, reed met zijn ega in de avond- uren langs het Winschoterdiep, ter hoogte van de Scholtens fabrieken, toen men moest afstappen omdat een der lantaarns niet wilde branden. Van een der beide kanten kwam de mo- torrijder Albertus C. M-, M. van Scheemda, aangereden. Van de andere zijde kwam er een GADO-bus en door het verblindende licht van de bus, zag M. het echtpaar S.niçt op de weg. M. had toen moeten stoppen, maar hij deed dat niet en reed de heer S. om- ver. Ik werd aangevallen Sis een roof- vogel in 't duister, aldus kleurde S. de situatie. Hij kreeg een schok en was bewusteloos. Zijn vrouw kreeg de bril kapot en de onderste helft van haar kunstgebit was aan gruizelemen- ten". Deçwege had S. een nota van schade geproduceerd. Maar deze was boven f 50 gekomen en dan mag een Kantonrechter, op deze wijze, er geen kennis van nemen. Hij werd naar een deurwaarder verwezen. Verd. zeide, dat de GADO-chauf- feur hem voorrang had moeten ge ven, zodat ook deze een deel van de schuld draagt. Maar het is uw fout geweest, dat u niet gestopt hebt, toen u meende niet meer te kunnen zien, merkte de Kantonrechter op. Voorts wees Mr. Bulder er op, dat na het ernstige ongeluk van onlangs het de bus- chauffeurs verboden is, het andere verkeer op dat gevaarlijke punt ach- terop te rijden. M. werd veroordeeld tôt f 20 of 10 dagen. ZIJ KWAMEN TERUG VAN DE PAARDENRENNEN. De oom van den chauffeur had een renpaard, dat deel nam aan drave- rijen te Bourtange, en hij had ook een auto, waarmede een vijftal per sonen daarheen toog om het paard te zien rennen. De neef was de 28-ja- ri'ge Geert H. te Hoogkerk. Het paard won een prijs en men keerde in de beste stemming, via Veendam, naar huis terug. Onderweg wipte men hier en daar even binnen, om te drinken op de behaalde zege van het lieve renpaard. Te Hoogezand herhaalde men dat, toen de kastelein O. reeds te bed lag. Diens huisgenoten schon- ken de gulle heren ieder vijf glazen hier en deze werden achtereenvol gens leeggedronken. Toen wilde men verder gaan. Maar er kwam ruzle, zodat de politie er aan te ,pas moest komen. Een der twistende feestgan- gers had er een gescheurde jas bij opgelopen. De beide agenten hadden in de ga- ten dat het stel niet veilig thuis kon komen en namen den chauffeur mee naar het bureau. Deze had er een fies jenever in de zak, waarvan hij zel, dat hij die gekocht had voor z'n jon ge vrouw, die de volgende dag zou verjaren. De volgende dag is deze „jonge vrouw" een reis van Hoogkerk naar Hoogezand gaan maken, om de ver]a-|- ringsdrank weer in bezit te krijgen. En dat gelukte. Vôôr de arrestatie had men Geert beduid, dat hij niet meer in staat was de auto te besturen. Maar de overmoedige jongeman, had geant- woord, dat hij dat wel kon doen, zelfs als hij 2 liter jenever op had. Na enige aarzeling vertelde de kas telein dat de heren ieder vijf bler hadden gedronken en samen ook nog een fies wijn naar binnen hadden geslagen. En zo'n stel wil een auto besturen, in het donker en bij regen- achtig weer Het O.M. meende dat hier een zeer gevoelige straf meet worden opge-- legd en requireerde voor den chauf feur een boete van f 150, subs. een maand hechtenis en ontzegging van het recht verder een auto te besturen. Dat kwam Geert H. wel heel zwaar voor en hij wees er op, dat hij dan brodeloos werd, terwijl hij nog nooit een verkeersongeluk had gecreëerd. Mr. Bulder zeide, dat het geval hecil erg was, waarom hij verd. veroor- deelde tôt 100 gulden boete en een voorwaardelijke ontzegging van het rijbewijs voor de tijd van twee jaren. Of er nog één cent van de „prijs van Bourtange" is overgebleven, werd ons niet medegedeeld. KANTONGERECHT ZUIDBROEK. J. J. S. te Veendam werd, omdat hij voor de tweede maal wegens openbare dronkenschap werd bekeurd veroordeeld tôt f 20 boete of 10 d. h.; L. J. te Veendam hoorde zich veroor- delen tôt f 7.50 boete of 3 d. h. om dat hij zich met zijn fiets door een motorrijtuig had laten voorttrekken; J. K. te Veendam had als schipper een brug, nadat hij met zijn schip ge- passeerd was, niet weer neergelaten. Het gevqlg was f 5 boete of 3 d. h.; wegens zich op hinderlijke wijze op de weg ophouden kreeg E. H. te Veen dam f 5 boete of 2 dagen h.; J. P. D. te Sappemeer moet f 3.betalen ol 2 dagen zitten vanwege het feit, dat hij naast twee andere wielrijders fietste. Zonder licht of achterlicht rijden in duister werden H. D. te I Muntendam, H. R. H. te Martens- t hoek en H. D. te Veendam veroor- deeld tôt f 3.— boete of 2 d. h. en J voor datzelfde feit kreeg T. M. te Veendam f 2-50 boete oJf 1 week tucht- school. WISSELTRUC. Bij een sigarenhandel te 's Gra- venhage vervoegde zich een d-ezer da gen een Frans sprekende dame, die een sigaren-aansteker wilde kopei). Zij betaalde met een biljet van f 1000.- De winkelier ging naar ach- teren, om het te wisselen. De dame volgde hem ongevraagd, en zei, dat ze het op een spéciale wijze gewis- seld wilde hebben. Ook de vrouw van den winkelier kwam er aan te pas, maar men kon het niet voor elkaar krijgen. De da me nam het bankbiljet van f 1000 te rug. Toen zij weg was bleek, dat zij bovendien een bedrag van f 650. had medegenomen.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2