een Vakonderwijzeres Gesloten Grote SpaarkasMij. HOTEL Ghr. School voor 0.1.0. De Groentenvoorziening eeft BsiLtj Soin Evangelie-samenkomsten Heden Zaterdagmiddag Drog.-Optiek „CENTRUIY1" dan! W at geef t d e R ad i o? PLAATSELIJK NIEUWS IN DE BEKLAAGDEBANK BURGERLIJKE STANDEN. Predikbeurten. KUNST EN BIOSCOOP Bezoekt zoveel mogelijk de S te Martenshoek op j ZONDAG 9 FEBRUARI, te Hoogezandop Maan-| dag 10 Febr. ente Fox-1 hol op Dinsdag 11 Febr. j Telkens om half 8- Sprekers Ds. DE NEEF en Ds. LOUW. Allen welkom. t na 2 uur Café Hateboer Kleinemeer. VO Dez is, 1 men en drul Maa Plaat Vermoeit het krantlezen Uw ogen? Wapen Uw ogen dan met welke wij U gaarne leve- ren volgens het recept van Uw Oogarts. n.h. Gemeentehuis Hoogezand Telefoon 401. en (munkemeriC Voetb de To „asde; Mijnhee Entrée f Kaarten i TELEF DENKT l vraagt actieve Agenten Br. onder no. 298 bureau van dit blad. Orkest Medewerki Zie verdei Orkest Sappemeer vraagt voor spoedige in- diensttreding voor Handwerken, in het bezit van Acte. Voor 2 uren per week. Aanb. bij het Hoofd der School: J. ]AGER, Jan Sangerslaan 23, Hoogez Programma van de R.O.N. OFFICIËLE MEDEDELINGEN Bakkersknecht blust de kiem van brand Handelsvereniging Hoogezand-Sappemeer huldigt haar afgetreden bestuursleden Gemeenteraadsvergadering BIOSCOOP HOOGEZAND Çeen nooctr—- Uw raCiodohter iveet bbeeds raa Zondag 9 Februari: 18.15 Het R.O.N.-kleinkoor o.l.v. Théo Westen zingt Noordelijke volksliederen. 18.40 Sportuitslagen. 18.45 Sport van vandaag. 19.— Sluiting. Maandag 10 Februari: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 Ate de Vries met liedjes; aan de vleugel Laura Paulussen. 18.45 Sportpraatje. 19.Ate de Vries en Laura Paulus- sen. 19.15 Stimmen' ût it Heitelân. 19.25 Gram.muziek. 19.30 Hilversum II. lft.45 De Reinbôge, in rige foarle- zingen ût de Fryske literatuer. Prof.' Dr. J. H. Brouwer lêst foar ût it wurk fan Hein Faber. 20.Sluiting. Dinsdag 11 Februari: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 E. B. van Dulmen spreekt over „16de en 17de eeuwse schilder- kunst in Groningen en Fries- land. 18.45 Louis Drenth, viool en Anton Tump, piano: Sonate no. 7 in c kleine terts van L. van Beet hoven. 19.15 Drents kwartier. L. Braaksma brengt „Versjes in het dialect van het Noorderveld". 19.30 Sluiting. Woensdag 12 Februari: 18.15 De Stem van het Noorden, o.a. een vraaggesprek met een functionaris van het Directo- raat-generaal van de Prijzen. 18.35 Het R.O.N.-sextet o.l.v. Louis Drenth. 19.— Landbouwkwartier. Ir. J. L W. Blokhuis te Emmen spreekt over „Gebrek aan houtmen plante bomen en bossen!" De Raad der gemeente Hoogezand; overwegende, dat de verordening nopens aangifte van woonruimte tôt 1 Januari 1947 van kracht was, dat het echter wenselijk en nood zakelijk wordt geacht, dat gemelde verordening opnieuw wordt vastge- steld, aangezien het aantal wonmg- zoekénden nog enorm groot is; gelet op art. 168 der Gemeentewet; BESLUIT: vast te stellen de navolgende VERORDENING betreffende de aan- Woensdag was in de woning SCHILDWOLDE. Door de Jeugdver- van de fam. Velde in de Lutherse enigingen alhier werd Vrijdagavond Kerkstraat te Sappemeer een 5-jarig in café Veenhoven het jaarfeest ge- kind alleen thuis. Spelenderwijze houdën. Voor een goed bezette zaai werd een bedje zo dicht naar de ka- ehel getrokken, dat dit vlam vatte. Het vuur sloeg over naar verschillen- de in de omgeving staande voorwer- pen. Juist toen kwam een knecht van bakkerij Polling, de heer Drenth bin- nen. Onmiddellijk begon hij met em- mers water het vuur te doven, daar- bij geassisteerd door een buurman, die was komen toelopen. Toen de brandweer van de firma Koeneman arriveerde, waren de vlam- men reeds gedoofd. SAPPEMEER. Woensdag vierde het echtpaar B. Fledderman en E. Fled- dermanSpieker, alhier, zijn 50-jarig huwelijksfeest. Bij den heer A. Bos te Spits- bergen brak een schoorsteenbrand uit, welke zich vrij ernstig liet aanzien De brandweer van Sappemeer was spoedig ter plaatseî Door omzichtig te werk te gaan kon zij schade voor- komen. Woensdagmorgen had de 17- jarige L. Palstra uit Kolham het on- geluk bij zijn werkzaamheden in de houtwarenfabriek Kliphuis, alhier, met zijn linkerhand in de draaiende beitels van een machine terecht te komen. Hij werd ernstig gewond. Nadat Dr. Gischler de eerste hulp had verleend, werd hij ter verdere be- handeling overgebracht naar het Aca- demisch Ziekenhuis te Goningen. Naar wij vernemen zal de jongen drie vingers moeten missen. Naar wij vernemen vindt a.s. Maandag het overleg plaats tussen vertegenwoordigers der plaatselijke politieke partijen en kan verwacht worden, dat de grote openbare ver- gadering zal worden gehouden in het begin van de daaropvolgende week. Zie de krant van Woensdag. BORGERCOMPAGNIE. De Bond v. Staatspensionnering afd. Borgercom- pagnie vergaderde in café Visser. Het ledental bedraagt thans 470. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het batig saldo bedroeg f 103.06. De aftredende bestuurslederi J. Wedda en H. Ploeger werden m,et aigemene stemmen herkozen. Tôt kascommissie voor het volgendjaar werden aangewezen de heren Molema en H. Ploeger. De feestelijke vergade- ring voor de leden van Beneden- Borgercompagnie is vastgesteld op 15 Maart en voor de leden van ,Bo- ven-Borgercompagnie op 22 Maart. HOOGEZAND. Onze plaatsgenoten E. de Rook en J. Kuipers, resp. vak- werkman en vakwerkman I bij de telefoondienst, zijn met ingang van Augustus 1946 benoemd tôt chef- werkman. Bij de Foxholsterbrug reed een luxe wagen uit Groningen tegen de auto van een brandstoffenhandel uit Foxhol. De luxe wagen werd bescha- digd. Bij het spelen met sleden, waarmede wordt gegleden -langs een door kinderen vervaardigde helling geraakte aan de Beukemastraat, de vinger van het plm. 8-jarige zoontje van de fam. Groenewoud beklemd, waardoor de top van de vinger werd afgekneld. Dezer dagen kwam de amb- tenarenbond afd. P.T.T. personeel in vergadering bijeen in het hôtel Groe- neveld. Tôt voorzitter werd verkozen de heer A. Drent, tôt secr. de heer O D. Klein en tôt penningmeester de heer J. Laninga. Tôt bestuursleden voor de aigemene bond der A.B.V.A. zijn de beide eerstgenoemde heren aangewezen. KIELWINDEWEER. Drie kinderen, die op het ijs speelden zakten erdoor. Zij konden tijdig worden gered. RUISCHERBRUG. Ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis organiseert de buurtvereniging E.M.S. een caba- retavond in café Oosting. ENGELBERT. De plaatselijke pluim- vee vereniging vergaderde in 't hôtel Tuinema, onder voorzitterschap van den heer T. Groeneveld. Na kennisname van de orvaringen opgedaan met een ..Lewieck apparaat werd besloten niet tôt de aanschaf- fing van een dergelijk aparaat over te gaan. Wel zal getracht worden de jonge kippen te laten selecteren. Verder werd besloten zelf voeders te gaan mengen. Verschillende be- stellingen op kuikens, draad, giet en turfmolm werden gedaan. NOORDDIJK. Op de Damsterweg werd de heer M. W. van Groningen door een vrachtauto aangereden. Hij werd in café Bierling binnengedragen en is later per auto naar huis gebacht KOLHAM. Door de Konijnenfok- ver. „Kolham en Omstreken" is een verioting gehouden. De eerste prijs is 9 kuikens en een haan, de tweede prijs 4 kuikens en een haan. Prijzen vielen op de nummers: 132, 521, 178, 23 811 605 888 714 330 743 118 706 578 356 400 346 62 81 386 667 656 329 135 723, 113 772 84 363 601 en 26. SLOCHTEREN. Zaterdagavond hield de Bond v. Staatspensionnering afd Slochteren een propaganda-avond in café Hommes. Als spreker trad op de heer Thijssens van Groningen, lid van -het hoofdbestuur, die het doel en streven van de bond uiteenzette Door de toneelvereniging „Zonsop- gang" te Slochteren werd opgevoerd ,,Uit het leven", een drama in 3 be- drijven en de klucht „Maans leert eten". Het eerste, een voor de bond zeer vaak opgevoerd toneelspel, is een propaganda stuk. Ofschoon „Zonsop- gang" nog sinds kort bestaat, bleek wel dat, onder de bekwame leiding van den heer J. v. d. Kamp, serieus was gestudeerd. Het doel van deze bijeenkomst n.l de staatspensionnering te propageren uitte zich door opgave van 30 nieuwe leden. Zondagavond werd hetzelfde programma nogmaals opgevoerd. sprak de heer E. Scheidema een ope nihgswoord, waarna hij de leiding overdroeg aan Ds. Siega, oud-predi- kant te Schildwolde. Toneelstukjes, voordrachten, zang en toespraken van afgevaardigden uit de omgeving, volg- den elkaar in vlot tempo op. De to- neelstukken werden over het alge- meen goed weergegeven. Men moet zich echter meer in de rollen „inle*- ven", waardoor vanzelf meer ,,spel" gegeven wordt. De uitspraak der da mes was beter dan die der heren Ondanks distrib.utie waren de tracta- ties zeer royaal. SCHILDWOLDE. In een vergade ring van de Bond van Staatspens. werd de heer G. Kuper te Schildwol de als bestuurslid gekozen en de heer H. A. Wildeman, Hélium, als zodanig herkozen. In een vergadering van de On- derlinge Veeverz. Mij. werd medede- ling gedaan van het feit, dat in de laatste helft van 1945 voor 19 paar- den werd uitgekeerd f 12.707.50 en voor 12 koeien f 5559. De aftredende directeuren Th. B. Klimp, Siddebu- ren, Tj. Starke, Schildwolde, E. Nie- hof, Overschild en H. Nanning te Slochteren werden herkozen, alsmede de aftredende bestuursleden J. de Boer (voorz.) en J. Bos, (secr,.-pen ningmeester. HELLUM. In een bijeenkomst van de Reisver. ,,De Zwaluw" werd de op 21 Juni te houden reis besproken. Door de Moderne Landarbeides- bond is besloten mede te werken aan het kinderfeest op 1 Mei. Door de afd. Hélium van de N. N.C. werd in café v. d. Berg een ver gadering belegd. Het bestuur werd samengesteld uit de heren K. Groene veld, Siddeburen, L. Nanning en H. Boerema, Hélium; verzamelaar de heer v. d. Berg en contrôleurs de he ren J.. Kampen, R. Westina en E. Wildeboer. SIDDEBUREN., De leden van de Chr. Schoolvereniging kwamen in jaarvergadering bijeen. Na opening door den voorzitter, de heer E. de Boer weden de jaaverslagen uitge- bracht door den secretaris en pen ningmeester. Als bestuursleden wer den herkozen de heren J. Moedt eh K. Jansema. MUNTENDAM. De heer A. van Dijk van Niekerk is door B. en W. van Muntendam benoemd tôt volon- tair ter seçretarie aldaar. Toen de heer D. J., die even ergens naar binnen was gegaan, weer buiten kwam, bleek dat zijn rijwiel was gestolen. De politie heeft de zaak in onderzoek. In Muntendam had men tôt nu toe weinig last van rij- "wieldieven. Een schoorsteenbrand, die bij den heer Pater was uitgebroken, kon met eigen middelen worden geblust. VEENDAM. Wegens de strenge vorst is besloten de optocht en het vuurwerk, welke in verband met de blijde gebeurtenis zouden plaats heb- ben, tôt nader order uit te stellen. De feestavonden in Parkzicht en Veenlust vinden doorgang. KINDJEi VERBRAND. Te Zutphen 'is een kindje van 8 maanden verbrand. Toen de ouders afwezig waren, moest een 15-jarig meisje op de kleine letten. Daar het kind koud was, heeft zij het wiegje. toen de kleine daarin gelegd werd, bij de kachel gezet. In de kamer be- vondén zich ook een paar jonge hon den, en vermoedelijk toen die in de buurt van de kachel aan het stoeien. zijn gegaan, vatte het schoorsteen gordijntje vlam, en daardoor geraakte ook het wiegje in brand. (Geldig van 16 Febr. t/m 1 Maart.) Bonkaarten KA, KB, KC 703 (strook no. 1) 61-1 brood 800 gram brood 61-2 brood 400 gram brood 61-1 boter 125 gram boter 61-2 boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet. 61-3 boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet. 61-1 melk 4 liter melk 61-2, 61-3 melk 7 liter melk 61-1 vlees 100 gr. vlees 61-2 vlees 400 gr. vlees 6U-1 alg. 250 gr. kaas 61-2 alg. 2 eierén 61-d reserve 1600 gr. brood 61-e reserve 200 gr. kaas 61-k reserve 800 gr. brood Bonkaarten KD, KE 703. (strook no. 1) 62-1 brood 800 gr. brood 62-1 boter 250 gr. boter 62-2 boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet. 62-2, 62-3 melk 12 1. melk 62-1, 62-2 vlees 100 gr. vlees 62-1 alg. 100 gr. kaas 62-2 alg. 2 eieren 62-r reserve 800 gr. brood 62-u reserve 500 gr. rijst of kinder- meel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits. Bonkaarten MA, MB, MC, ME, MF MG 703 (strook no. 1) 61-4 brood 800 gr. brood 61-4 boter 250 gr. boter 61-4 margarine 250 gr. margarine of 200 gr. vet. 61-4 melk 5 liter melk 61-4 vlees 300 gr. vlees 61-5 vlees 100 gr. vlees 61-4 kaas 200 gr. kaas 61-4 eieren 5 eieren Op 20 Febr. zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnape- ringen en tabak. De niet aangewezen bonnen van de bonkaarten 701 kunnen worden ver- nietigd. Geldig blijven slechts bon 59-1 en 60-1 algemeen voor petrole- um. SCHRIJF NA 1 MEI NIET ZOO MAAR ZO. Indien U het anders doet maakt U een fout! Het ontwerp nieuwe spelling is thans ook door de eerste kamer aanvaard. Slechts een gedeelte van de A.R. kamerfractie verklaarde zich er tegen. De minister heeft medegedeeld dat de nieuwe spelling op 1 Mei in werking zal treden. PAPIERTOUW VOOR DE TUINBOUW. Voor het opbinden van tomaten, bonen, e.d. zal dit jaar voor de tuin bouw een beperkte hoeveelheid pa piertouw beschikbaar worden gesteld. De handel is vrij, in zoverre dat handelaren maximaal 100 °/o van hu.i aankopen in 1946 of 150 °/o van huu aankopen in 1945 in ontvangst mo - gen nemen. De verkoop aan de ver- bruikers geschiedt op dezelfde basls. In het geval, dat verbruikers van papier-tomatentouw aan het hun toe- komende aandeel niet voldoende heb- ben, moeten zij zich tôt hun leveran- ciers wenden, en via dezen een ver- zoek indienen om meer touw. Hierbij moet het verbruik gedurende het vo~ rige jaar en eventueel voorgaande jaren worden opgegeven. Teneinde de groenten tegen bederf te bewaren, omdat bepaalde groenten niet door de handel zullen worden gekocht is door het Bedrijfschap het volgende bepaald: 1. Aile door de telers aangeboden producten moeten door de veiling worden aarigenomen en ten verkoop aangeboden. 2. Weigert de handel bepaalde pro ducten af te nemen, dan moet de vei ling deze producten verkopen aan iederen gegadigde, ook al bezit hij geen handelserkenning. 3. Berekend moet worden de ge- middelde prijs, zoals voor goedge- keurde resp. afwijkende producten, op de twee laatste veilingsdagen, voordat de handel de aankoop stop- zette, heeft gegolden, welke nooit ho- ger mag zijn, dan de vastgestelde consumentenprij s. 4. Indien de veilingen met de ver koop niet slagen wordt aan de telers ontheffing verleend van hunverplich- te afzet via de veiling, en mogen zij rechtstreeks aan consumenten verko pen, tegen een prijs, zoals onder 3 voor de veiling bepaald. 5. Zodra de handel weer de betref fende producten op de veiling op- neemt komen de onder 2, 3 en toege- stane vergunningen op ontheffing te vervallen. TELEGRAM AAN MR. ZAAIER. De Proeurêur-Fiscaal, die onlangs critiek had op de tenuitvoerlegging van de doodvonnissen, Mr. Zaayei heeft van een groep van 300 Amster- damse diamantbewerkers een tele- gram jontvangen, dat als volgt luidt: ..Diamantbewerkers fabriek Asscher voelen behoefte U dank te zeggen voor Uw moedig woord in de zaak Piek. Namen met voldoening kennis van Uw waardig protest tegen de met het volksgevoel strijdende houding der overheid. Betuigen hun sympathie temidden van de aanvallen op U ge- richt door hen, die hun taak van ge- zagshandhaving en vervulling van Londense beloften zozeer verwaar- loosden. TRIBUNAAL GRONINGEN Uitspraak met betrekking tôt de zaak van Frieda S. Sçhwartz, Veen- TRIBUNAAL VEENDAM. N'a een rustperiode van ongeveer twee maanden, zal het Tribunaal te dam: internering gelijk aan de voor- Veendam, de volgende week (opVrij- dag 21 Februari) zijn zittingen her- vatten, onder presidium van Mr. A. H. Koning en met de leden J. Doorn- bos te Groningen en W. BrouweVs te Veendam. Terecht zullen staan: Marchien Mid> delburgNoordhoek, 52 jaar te Vled- derveen en Jan Roelf Eerkes, rustend landbouwer te Veendam, 62 jaar. Deze twee beschuldigden hebben ook reeds eerder terecht gestaan. De geheel nieuwe zaken zijn van: Rienko de Lange, 33 jaar (ged.), land bouwer te Zuidwending en Wessel- dina StelReintke, (ged.) 48 jaar te Veendam. internering; verbeurd-verklaring van f 50.en een radiotoestel. TRIBUNAAL GRONINGEN Nanne A. Wieringa, een 50-jarige landbouwer uit Tjuchem, thans wo- nende te Bilthoven heeft aan de S.D. te Delfzijl verteld, dat een knecht van zijn buurman, zekere Kruier hem uit- schold voor „Vuile N.S.B.'er" tenge- volge waarvan deze knecht door de S.D. werd afgeranseld. Verder staat in de dagvaarding, dat beklaagde zou hebben aangegeven, dat zijn buurman aan een onderduiker onderdak ver- schafte en dat J. Wieringa te Sidde buren in het bezit was van een vuurwapen. De beide laatste feiten ontkent verdachte. Bovendien heeft hij een Jood in huis gehad. Hij is aan- vankelijk lid geweest van de N.S.B., maar toen de Duitsers hier kwamen heeft hij voor het lidmaatschap be- dankt. DE DISTRIBUTIE VAN FIETSBANDEN EN FIETSEN. Op nader bekend te maken dagen in de maand Februari zal gelegenheid worden gegeven aanvragen in te die- nen voor fietsbanden en fietsen. Voor banden komen in aanmerking, zij, die van hun woning naar hun werk een afstand van 3 km. moëten afleggen, of bij de uitoefening van juin beroep dagelijks 12 km. en in dien men daarbij geen gebruik kan maken van een openbaar vervoer- middel. Degene, die reeds bandenbon- nen heeft ontvangen, kan eerst 10 maanden nadat deze zijn ontvangen, opnieuw aanvragen. Voor arbeiders werkzaam in bedrij- ven waar 1-0 of meer werknemers ar- beiden moet door de directie of be- drijfsleider collectief een aanvrage worden ingediend bij de distributie- dienst der gemeente waar de werk zaamheden worden verricht. Indivi- duele aanvragen moeten worden inge diend bij de distributiedienst in de woongemeente, ook al worden de werkzaamheden elders verricht. Ge- bruikt men zijn fiets uitsluitend bui ten de woongemeente, dan moet de aanvrage geschieden bij de distribu tiedienst in de gemeente waar men zijn werkzaamheden verricht. Aanvragen voor fietsen kunnen alleen individueel worden ingediend. De afstand van woning tôt werk moet ten minste 5 km. bedragen, of het dagelijks beroepshalve af te leggen aantal kilometers minstens 20. Woensdagavond heeft de Handels^ vereniging HoogezandSappemeer in een feestelijke bijeenkomst in het hôtel ,,Struvé" zijn afgetreden be stuursleden gehuldigd. De heer T. Albronda Jr., voorzit- Vervolgens besprak de heer Al bronda de plaats van de middenstand in de maatschappij, en de moeilijkhe- den van deze stand in deze tijd. Het enige lid van het oude bestuur dat is overgegaan naar het nieuwe, ter van het nieuwe bestuur opende de heer Poelstra, sprak de afgetreden de vergadering. Na een welkomst- woord gesproken te hebben tôt de vertegenwoordigers van de gemeen- te-besturen van Hoogezand en Sap pemeer burgemeester de Wit had bericht van verhindering gezonden de leden van 't dubbelmannenkwartet „Pepita" en het muziekensemble „Tianka", wees hij erop, dat het oude bestuur wegens reorganisatie den ver eniging was afgetreden. Bij de jaar vergadering was het afscheid zeer sober geweest, en daarom was deze huldigingsavond georganiseerd. SAPPEMEER 6 t/m 12 Febr. 1947. Geboren: Asselina Antje, d. v. Jan Andelbeek en Antje Tilman; Neeltje Erna, d. v. Jacobus Johannes Hinde- rikus Oosterwijk en Annechien Wold- huis; Lucas Arend, z. v. Hendrik Ba- kema en Jantje Vroom, Sappemeer. Ondertrouwd: Jan Veen, 43 j., Oude Pekela en Antje Ploeg, 30 j., Sappe meer; Aaldrik Brouwer, 25 j., Sappe meer en Anna Kooistra, 24 j., Marum, onl. te Groningen; Pieter Teune, 24 Sappemeer, onl. te Appingedam en Stientje Mossel, 21 j., Slochteren; Jan Bakema, 24 j., Sappemeer en Liefke Kluin, 23 j., Hoogezand; Jo hannes Wubbolts, 30 j., Delfzijl en Alegonda Anna Bakker, 30 j., Sappe meer. Overleden: Konraad Venema, 84 j., wedn. van Hendrika ter Hazeborg; Wilhelmina Florentina Bosma, 85 j-, weduwe van Hinderikus Schenke. HOOGEZAND 7 t/m 13 Febr. 1947. Geboren: Harmannus Jacobus, z. v. Leendert Aten en Immechina Sprin- gelkamp, Kalkwijk; Tekkelina Janti- na, d. v. Reinder Bos ea Niessien Kerlien, Kielwindeweer; Dieverdina Margaretha, z. v. Gérard Jan van Alphen en Temmegina Rijkens, Hoo gezand; Pietertje, z, v. Lammert Brommer en Wilhelmina Pruis,, Hoo gezand. Ondertrouwd: Aaldrik Grondman, 23 j., Sappemeer en Saartje Smitten- berg, 21 j., Hoogezand; Jan Bakema, 24 j., Sappemeer en Liefke Kluin, 23 j., Hoogezand. GerouwdFolkert Prins, 23 j., Sap pemeer en An je Haarlemmer, 24 j., Sappemeer. Overleden: Susanna de Boer, 75 j-, echtg. van Jan Koetse, Hoogezand; Johan Hendrik van Dijkenn, 52 j., echtg. van Henderika Poelma, Wes- terbroek; Eelke Hopman, 90 j-, wed. van Reinder Westerhuis, Kielwinde weer; Evert Kalksbeek, 59 j., echtg. van Menje Spithorst, Foxhol; Zacha- rias Potjer, 75 j., echtg. van Zwanet- te Klein, Sappemeer. SLOCHTEREN 6 t/m 12 Febr. 1947. Geboren: Stientje Frouwke, d. v. P. Blaauw eb G. Viel, Siddeburen: Johannes, z. v. G. van Oosten en E. G. Wolda, Harkstede; Henk, z. v. J. J. Pot en E. Beishuizen, Kolham; Jo- chem, z. v. J. Scholtens en H. Gor- ter, Slochteren; Hendrik, z. v. H. Wiegman en A. Timmer, Slochteren. Ondertrouwd: P. Teune, 24 j., Sap pemeer en S. Mossel,, 21 j., Slochte ren; G. H. Dijkman, 23 j., Slochteren en J. Wiegman, 21 j., Kolham. Overleden: H. Klop, 81 j., wedn. v. M. Huisman, Scharmer; K. Veenkamp, 70 j., wed. van F. Heikens, Kolham; C. Schrôder, 92 j., wed. van A. Krut- jer, Schildwolde; E. Tuinema, 85 j- wedn. van T, Primé, Siddeburen. ZUIDBROEK 6—12 Febr. 1947.; Geboren: Jan Geert, z. v. Geert Boer en Jantje Kleine; Harm Korne- lis, z. v. Siepko Roggema en Eliza- beth Broekman. NOORDBROEK 1 t/m 31 Jan. 1947. Geboren: Jelta Jannie, d. v. Filip- pus van Delden en Antje Stant; Jan- na, d. v. Hendrikus Warris en Trin- tje van der Vlag. Ondertrouwd: Roelf Harm Eerkens, 28 j., Noordbroek en Anna Derkina Germs, 27 j., Muntendam. Overleden: Hindrik Dekker, 60 j., echtg. van Jantje de Groot. MUNTENDAM 6—12 Febr. 1947. Geboren: Albertha Wemelina Fre- derika, d. v. J. K. Pick en S. Blaauw; Geessien Hermine, d. v. T. Loots en H. Janssen Sell. Ondertrouwd: K. Lamein, 36 j. en B. de Vries, 39 j., b. v. Muntendam. Getrouwd: L. Lukje, 43 j. en H. Kruize, 33 j., b. v. Muntendam; B. H. Vos, 26 j., Scheemda en E. H. v. d. Laan, 24 j., Muntendam. Overleden: A. Eisjes, 62 j., echtg. van C. Hesse. VEENDAM 5 t/m 11 Febr. 1947. Geboren: Adrianus Petrus, z. v. L. T. M. Pronk en C. M. A. Bakker; Noeme, z. v. N. Jager en G. Luttje; Marijke Ina, d. v. R. Veenhoven en M. v. d. Broek; Jan, z. v. H. Molema en W. Hulshof; Heine Frederikus, z. v. P. B. Wollerich en K. Gruben. Ondertrouwd: J. Hommes, 29. j. Oud-Schoonebeek en G. A. Schuur, 26 j., Veendam; T. Woltjes, 24 j. en H. Bakker, 22 j., b. v. Veendam; G. E. Hollemans, 22 j., Wildervank en J. Kram, 18 j., Veendam. Getrouwd: P. Weisenbach en E. Feringa, b. v. Veendam. Overleden: M. Prins, 80 j., echtg, v. J. Zeeman. bestuursleden toe. Hij wees op de lange tijd dat zij voor de vereniging hebben gewerkt: Mr. J. H. Bast (voor zitter) 16 jaar, de heer J. J. Smedes (secr.) 20 jaar, de heer P. van Dijken (penningm.) 26 jaar, de heer Zwitrs 24 jaar, de heer Pol 20 jaar en de heer T. K. Kremer 33 jaar. In deze période is veel werk ver richt: de nachttelefoon werd ingesteld, er werden cursussen georganiseerd ter opleiding tôt het middenstandsdiplo- ma, een onderlinge spiegelglasver- zekering werd opgericht, er werd in het hôtel ,,Struvé" een verkoopten- toonstelling gehouden, er werden eta- lagewedstrijden georganiseerd en win- kelweken. Verder had de vereniging een actief aandeel in de opheffing van de tollen bij de Gideon en te Foxham. Als st'ofîfelijke blijk van waarde- ring voor de gedane arbeid bood de heer Poelstra de afgetreden leden een gedenkbord aan, ontworpen door den heer Nico Bulder en uitgevoerd door een Delftse Aardewerkfabriek. In zijn dankwoord schilderde de heer J. J. Smedes Hoogezand en Sap pemeer van voor de oorlog: de con- seurrentie van de middenstand hier tegen die te Groningen. De heer Albronda deelde mede dat het bestuur besloten had aan den heer Bast het ere-voorzitterschap en aan de heren Smedes en v. Dijken het ere-lidmaatschap aan te bieden, waar na de heer Smedes wederom, namens de overige afgetreden bestuursleden, dank vertolkte. Medewerking aan deze avond ver- leenden het ,,Tianka" ensemble met piano-begeleiding van den heer Swal- ve en voordracht van den heer Teu- ben, en het dubbelmannen-kwartet „Pepita" onder leiding van den heer van der Glas. DE GEHEIMZINNIGE BRANDEN TE DINTELOORD. Zoals reeds gemeld kwamen in de boerderij van de heer van Sliedrecht te Dinteloord steeds geheimzinnige branden voor. Nu eens begon plotse- ling het tafellaken te branden, dan weer het behang, zelfs een natte doek geraakte in brand. De brandweer pos- teerde in iedere kamer een brand; wacht, en niet minder dan 18 maal moest het begin van brand worden geblust. Het gevolg van een en ander was, dat de meest geheimzinnige verhalen de ronde deden. Vanzelfsprekend zat ook de politie niet stil, en haar onderzoek heeft ge- leid tôt een bekentenis van het doch- tertje van den boer. Zonder het te willen heeft het meisje tengevolge van een bijzondere- gemoedstoestand enige malen het begin van brand veroorzaakt. Nu het geheimzinnige van de zaak af is, is de rust in Dinteloord terug- gekeerd. HET HERSTEL VAN DE AMSTERDAMSE HAVEN. In de Amsterdamse begroting is een bedrag uitgetrokken ad f 1.300000 voor de aanschaffing van 6 pontons met machinekamer-uitrustingen voor dieselelectrische topkranen ten be- hoeve van het havengebied en f 22.000 voor het herstel van de Westelijke invaart van de petroleumhaven. Zondag 16 Febr. 1947. NED. HERV. KERK. Sappemeer: 10 u. ds. Meijer Drees Hoogezand: 10 u. ds. Schmidt; 11.30 u. Kinderkerk. Westerhroek: 10 u. dr. P. Glas 11.15 u. Zondagsschool. Kropsy/olde: 10 u. ds. Alkema. Muntendam: 10 en 3 u. ds. Hamer. Zuidbroek: 10 u. ds. F. Siegas. Noordbroek: 10 u. ds. W. P. Stra- tingh van Beerta. Engelbert: 10 u. ds. Vinkenborg. Kielwindeweer: geen dienst. Veendam: 10 u. ds. Kapteyn. Slochteren: 10 u. ds. Lieve, extra col lecte. Schaaphok: 10 u. Ev. Eenshuistra; 11 u. Zondagsschool. Froombos: 7 u. Ev. Eenshuistra. Kolham: 2.30 u. ds. Steenbeek van Stadskanaal. Harkstede: 10 u. ds. van Hoogstraten. Schildwolde: 7 u. ds. Beijer. Hélium: 2.30 u. Ev. Eenshuistra. Siddeburen: 9.30 u. ds. de Vries. Tjuchem: 9.30 u. Ev. Velthuijsen. Overschild: 2.30 u. ds. Beijer. DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer: 10 u. ds. de Zeeuw. Veendam: geen dienst. GEREF. KERK. Sappemeer: 9-30 u. Leesdienst;, 4.30 u. ds. W. Tom. Martenshoek: 9.30 u. ds. W. Tom; 5 u. ds. K. Boersma van Kielwinde weer. Veendam: 9.30 en 4.30 u. ds. N. Pos- tema. Schildwolde: 10 en 3 u. ds. J. Koop- mans. Siddeburen: 9.30 en 2.30 u. ds. Hazen- berg. Tjuchem: 3.30 u. hulppr. S. Boersma. NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 en 4 u. de hr. K. Pruysen. GEREF. KERK (Ond. Art. 31 K.O.) Sappemeer: 9.30 en 4.30 u. ds. B. Jongeling. Schildwolde: 9.30 u. Leesdienst; 2.30 ds. P. K. Kerrei, Groningen. Harkstede: 9,30 en 2.30 u. ds. Joh. den Ouden. Overschild: 9.30 en 2.30 u."ds. J. D. Houtman. BAPTISTEN GEM. Muntendam: 10 en 4 u. ds. Hekhuis: 7.30 u. Jeugddienst. Hoogezand: 10 u. de hr. Boeren; 11 u. Kinderkerk. Foxhol: 10 u. Ev. Veenstra; 11 uur Kinderkerk. Martenshoek: 3.30 u. Ev. Veenstra, 7.30 Jeugddienst; 11 u. Zondags school in Fulton. VRIJE EV. KERK. Veendam: 10 en 4 u. ds. N. de Zeeuw; 11.30 u. Zondagsschool. VRIJE EV. GEM. /Estraat. Veendam: 10 u. ds. H. Postma. ALG. EVANG. GEM. Veendam: 10 en 5 u. ds. J. Brouwer. LEGER DES HEILS. Hoogezand: 10 u. Heiligingsdienst o. l.v. Lts. A. H. Hassoldt; 6.30 u. Open- luchtsamenk.7-30 u. verlossings- samenkomst. VER. VRIJZ. HERV. Muntendam (zaal „De Munte") 7 u. ds. Meijer Drees van Sappemeer, „DE LAIDJESZANGER", deur J. Bus. Regie Rut Hofman. Uitvoering te Slochteren. De heer Degenhart is tot,nu toe wel zeer gelukkig geweest met zijn abon- nements-voorstellingen, wat betreft de keuze der gezelschappen. De to- neelver. „De Grônninger Sproak" van Groningen heeft haar naam van een der beste amateurgezelschappen te zijn, weer hoog gehouden. Wanneer we bij het geven van critiek dezelfde maatstaf zouden aanleggen als bij een beroepsgezelschap dan zou zij deze glansrijk doorstaan. Wanneer we een critisch verslag willen maken dan moeten we meteen zeggen ,,we hebben geen critiek. J. v. d. Kamp als „De Laidjeszanger" was buitengewoon kostelijk. Wat wist hij de zaal harte- lijk te doen lachen, met zijn fijne en van diepe levenservaring getuigende opmerkingen. Hij was met recht de spil waar ailes om draaide. Een bij- zonder compliment aan Bart Ridder, die de roi van den broer van den laid- TE ZUIDBROEK. hem om den brugwachter in de ver- hoging te laten delen wordt aange- Onder de ingekomen stukken be- nomen. vinden zich ontslagaanvragen -van Er wordt besloten tôt de aankoop den heer K. S. Broekema als hoofd van een bouwterrein, groot 1.91.10 van de ULO-school en van den heer H.A., hetwelk in het bezit is van den E. Kramer als onderwijzer aan de heer P. de Boer. De prijs voor het school Heiligelaan. Deze ontslagen aan de Vessingweg gelegen terrein is y/orden verleend. f 12.000. Ged. Staten verzoeken advies om- Door de Raad werden in het be- trent de combinaties van de functies stuur van de bad- en zweminrichting van ontvanger der gemeenten Mun- benoemd Mevr. Lijstervan Bergen tendam, Zuidbroek en Noordbroek tôt en de heren H. E. Buurma en Jac. één funetie. Besloten werd gunstig te Jager. adviseren. Met de Rotterdamsche Bankvereeni- Van een geldlening met de Nuts- ging werd een rekening-courant over- spaarbank wordt de rentevoet ge- eenkomst aangegaan ten bedrage bracht van 5 °/o op 3% °/o. van f 20.000. In verband met een voorstel vail B. In de politieverordening zal een be- en, W. om het gemeentepersoneel een paling worden opgenomen, volgens tijdelijke verhoging van 10 toe te welke het verboden zal zijn zich met kennen, stelt de heer Niehof voor de- windhonden buiten de bebouwde ze Verhoging niet toe te kennen aan kom van de gemeente te begeven. hen, die meer dan f 50 per week ver- I Op een vraag van den heer Niehof dienen. Het voorstel van den heer j antwoordt de burgemeester, dat de Niehof wordt echter met 5 tegen 2 brandstoffenvoorziening de volledige stemmen verworpen. Een voorstel van aandacht van B. en W. heeft. jeszanger, wegens ziekte van een der spelers, moest overnemen. Wannedr het niet was medegedeeld, was hét niet opgevallen. Rie Schipper, Tiny Mos, Anny Woortmeijer en Henk Wieringa speelden allen met voile overgave, terwijl Rens Rozeboom iets zeer moois wist te maken van zijn kleine maar buitengewoon dankbare roi als ,,Oi meester". Het dankbaar gestemde publiek was zeer gui met zijn applaus. Na afloop bracht Me- vrouw Schipper een lach en een traan in enkele Groninger voordrach ten. We hopen dat het bij deze eerste kennismaking met de „Gronninger Sproak" niet zal blijven. J. K. De beide films die deze week in de bioscoop draaien, zijn wel scherp con- trasterend. Behoort de rolprent van de eerste heift tôt het meer komische en luchtige genre, die, welke gedu- kende de tweede helft draait is meer opgebouwd op avontuur en sensatie. ..DRIE JANTJE S OP STAP" is een rolprent vol humor en vrolijk- heid, die op een vlotte manier ver- haalt van de avonturen allen van amusante en amoureuze aard waarin zich een drietal matrozen gewikkeld zien als zij gaan passagie- ren en daarbij in een Zuid-Ameri- kaanse havenstad een dancing be- zoeken, welk bezoek het begin vormt van hun belevenissen; een film, die den bezoeker het zeemansleven van de vrolijke kant laat zien. „CONTRABANDE" is een zeer goede spionnage-film, een van die films, die logisch opgebouwd, onontkoombaar, langs een vaste cli- max, tôt een conséquent doorgevoerd einde voeren. Spanning kenmerkt deze rolprent, die door Conradt Veidt gedragen wordt. En wie zich dezen acteur uit andere sensatie-rolprenten en dan goede sensatie herinnert, weet ook, dat hij ook nu weer niet teleurstelt. Ailes bij elkaar een goede film, met voortreffelijk spel en tcehnisch volkomen verantwoord. L.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2