m H ai MULTATULI STIERF 60 JAAR GELEDEN W at geeft d e R ad i Waar zijn de geschoolde» arbeiders De Wederopbouw van Boerderijen SPORT-ALLERLEI DELE ARTEN VAN DE BOEKENPLANK. Programma van de R.O.N. De hortd, die naar zijn eigen staart hapl BIJNA DRIE EEUWEN BORGERCOMPAGNIE VOORKOMING VAN AFKEURING VAN MET VIS, EN DERGELIJKE GEMESTE SLACHTVARKENS. Vandaag is het juist 60 jaar gele- den, dat een onsterfelijke figuur in de Nederlandse letterkunde in bittere armoede het tijdige met het eeuwige wisselde, Eduard Douwes Dekker, die zijn boeken schreef onder de naarn Multatuli, wat in Nederlands vertaald betekend: Ik heb veel geleden. Douwes Dekker heeft veel geleden. in zijn Indische loopbaan, en op zijn oude dag. Zijn avonuren heeft hij vastgelegd in zijn beste werk de ,JVIax Havelaar", dat tevens een felle aan- klacht is tegen de onderdrukking van de Indische bevolking. Het verhaal van Saïdjah, de Indische jongen, die beroofd en onderdrukt werd, opstan- dig werd en gedood, is algemeen be- kend. Multatuli's werk heeft ertoe bijgedragen, dat hier te lande de ogen open gingen, voor wat ginder in om Dekkers woorden aan te halen het land dat zich als een gordel van smaragden om de evenaar slingert, ge- beurde. Op 2 Maart 1820 werd Eduard Dou wes Dekker te Amsterdam geboren. als zoon van een zeekapitein. Hij mislukte als gymnasiast en als kan- toorbediende en trok op 18-jarige leef- tijd naar Indië, om daar een geheel nieuwe loopbaan te beginnen, want Indië bood meer kansen dan het Am sterdam van 1840. Hij werd klerk bij de Algemene Rekenkamer te Batavia, een bij zijn collega's geziene figuur. Toen kwam ook de liefde in het spel. Hij trad in het huwelijk met Carolina Versteeg, waartoe hij eerst tôt het Katholisis- me moest overgaan, maar na korte tijd moest het huwelijk ontbonden worden. Met een gebroken hart vroeg hij om overplaatsing naar de buiten- gewesten en werd contrôleur op Na tal. Reeds toen heeft Douwes Dekket pogingen gedaan, het lot van de Indi sche bevolking te verbeteren, maar hij ontmoette eer tegenwerking dan medewerking van zijn superieuren. In 1843 werd hij wegens een kas- tekort, dat aan fraude whrd toege- schreven van zijn functie ontheven. Een onderzoek toonde aan, dat het te- kort te wijten was aan ,,slordigheid, gebrek aan ervaring en onderschat- ting van de kleine plichten tegenover de' grote". Hij was brodeloos en moest zichzelf gedurende 15 maanden in leven houden. In 1845 kreeg hij weer een kans op Java, ontmoette de jonge baronesso Everdine van Wijnbergen, met wie hij in 1846 huwde. In 1848 werd hij secretaris van résident Scherius te Menado. Ergernis over het feit, dat hij naar zijn mening gepasseerd werd bij de benoeming van een opvolger van Scherius en gebrek aan medewerking van de autoriteiten bij het opruimen van de Augiasstal bij het ambtelijk aparaat op Ambon, waar hij als assist. résident was benoemd, brachten zijn zenuwgestel in een zodgnige toestand, dat hij met verlof om herstel van ge- zondheid naar Europa moest, een ver- lof, dat enige malen moest worden verlengd. In Mei 1855 keerde hij naar Indië terug. Zijn verlof had een drukkende schuldenlast veroorzaakt. Hij ontmoette den Gouverneur-Ge- neraal, sprak met hem over het loi van den inlander, en werd benoemd tôt assistent-resident van Lebak, waar de sociale toestanden slecht waren. Douwes Dekker heeft getracht de toestand te verbeteren. Maar weer ontmoette hij tegenwerking door zijn superieuren. Douwes Dekker deed wat. hij nodig vcftid, heeft fouten gemaakt, en werd ontslagen. In Indië kon hij geen werk meer vinden. Hij liet vrouw en kind achter en ging zelf naar Europa om eerner- stel te zoeken. Hij solliciteerde echter niet, vroeg geen audiënties aan, maar zwierf rond door verschillende landen en genoot van het leven. Vrouw en kinderen kwamen ook in Europa aan, en zonder werk leidde de weg naar armoede. Steeds ijooeilijker werden de omstandigheden waaronder hij leefde. Hij leefde van de opbrengst van zijn uitgegeven werken. Maar zelf s zijn kamertje in Brussel had hij op crediet. Woensdag 19 Februari: 1815 De Stem van het Noorden; o.a. J. G. Mulder: watersport in het Noorden. 18.35 R.O.N.-sextet o.l.v. Louis Drenth 19.Landbouwkwartier, verzorgd door de Stichtingen van de Landbouw in Groningen, Fries- land en Drente. 19.15 Cyclus „Moderne Kamermu- ziek", Ada van Leeuwen speelt de piano-sonate van Hendrik Andriessen. 19.35 Noordelijk strijdkrachtenpro- gramma. Verzoekplatenprogr. 20.Sluiting. Donderdag 20 Februari: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 Landbouwactualiteiten. 18.45 Het Groninger Strijkkwartet speelt kwartet op. 51 no. 2 van Joh. Brahms. 19.15 Groninger kwartier. Marijke van der Hout zingt Groninger lied- jes. begeleiding Peter Mak, pi ano. 19.30 Sluiting. Vrijdag 21 Februari: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 H. Brouwer, viool en G. Frôh- ling, piano, spelen Sonate in d kleine terts van Joh. Brahms. 19.— Hilversum II. 19.15 Literair kwartier. Fokke Sierks- ma bespreekt „De geboorte van Jan Klaassen" van J. J. Klant. 19.30 Sluiting. Zaterdag 22 Februari: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 Gruno's PTT Mannenkoor o.l.v. Louis Drenth. 19.Drs. Fop I. Brouwer: Merk- waardige planten in Noord- Nederland. 19.15 Noordelijk weekoverzicht. y 19.30 Sluiting. En zo stierf hij in armoede op 19 Februari 1887. Zijn lijk werd te Gotha verbrand. Twee jeugdige vereerders uit Middelburg waren de enige Ne- derlanders, die bij deze plechtigheid aanwezig waren. Van zijn werken noemden wij reeds „Max Havelaar", Van de vele literaire werken die Multatuli ons naliet noe- men wij nog slechts een tweetal be- kenden: ,,Vorstenschool" en een bun- del getiteld ,,Ideeën". Als bijzonderheid kunnen wij nog mededelen, dat een zoon van den schrijver, de heer P. J. C. E. Douwes Dekker van 18541930 leraar was aan de R.H.B.S. te Sappemeer. TER ÔESPREKING ONTVANGEN BOEKEN: „Halfbloed" door Johan Fabricius, uitgegeven door H. P. Leopolds Uitge- versmij. N.V. te 's-Gravenhage. „Land zonder Einder" door Agaath van Ree, verschenen bij de Uitgevers- mij. Holland te Amsterdam. Wij zullen deze boeken in een der volgende nummers bespreken. KETTINGHANDEL IN TARWE. Het wordt verwacht dat de boeren hun graan uitsluitend aan de beken- de handelaren leveren. In Brabant is dat door sommige boeren niet gedaan, met als gevolg, dat grote partijen in handen van op- kopers geraakten, die de partijen weer doorverkochten, zodat ten slotte een ongecontroleerde prijs ontstond. De C.C.D. is hier achter gekomen en heeft in samenwerking met de Rijkspolitie een onderzoek ingesteld, met als gevolg, dat reeds verschillen de arrestaties konden worden ver- richt. Nader wordt gemeld dat het hier een organisatie betreft, die zich ten doel stelt de distributiemaatregelen te ontduiken, en de Nederlandse produc- ten naar België te smokkelen. Zo zijn 50.000 kg. tarwe over de grens ver- dwenenf De officiële prijs van tarwe is 20 et. De eerste koper van de ge- noemde 50.000 kg. betaalde 40 et., de laatste 80. Ook haver, erwten en bonen zijn naar België gesmokkeld. Tegen 30 personen is procesverbaal opgemaakt, 8 zijn in verzekerde be- waring gesteld. Medeplichtigen waren voornamelijk mensen uit de gegoede boerenstand. NACHT-VLIEGDIENST BRUSSEL—LONDEN. Vanaf gisteren is een nacht-vlieg- dienst tussen Brussel en Londen door de SABENA geopend. De vliegtuigen vertrekken om 1 uur uit Brussel, en landen ongeveer 2 uur later in Lon den. Om 4.55 uur vangt de terug- vlucht aan. In de nacht van Zaterdag op Zon- dag wordt de dienst niet uitgevoerd. Het vraagstuk van de wederopbouw hetzelfde erf moeten worden geplaatst der boerderijen is aanleiding gewof- den tôt het ontstaan van een discus- sie over de vraag of iedere boerderij weer afzonderlijk moet wordep her- steld in zijn oude vorm, ofwel dat er centrale en gemeenschappelijke be- drijfsgebouwen voor een aantal boer derijen gezamenlijk gesticht mpeten worden. Het is de architect K. G. Olsmeijer te Winsum, die dit onder- werp aangesneden heeft. Hij staat op het standpunt, dat het onverstandig zou zijn de oude indeling der boerde rijen te handhaven, omdat het karak- ter van het bedrijf verandert. Hij wijst erop, dat het toenemend ge- bruik van machines in 4e landbouw, voor al van de maai-dorsmachine, een ware revolutie in de landbouw teweeg brengt. Het kan inderdaad zijn, dat het gebruik van deze machines zoda- nig zal toenemen, dat er veel minder schuurruimte bij de boerderijen no dig zal zijn, doordat de oogst niet eerst in de schuren opgeborgen be- hoeft te worden. Nu heeft de heer Olsmeijer berekend, dat alleen reeds de herbouw der in Groningen ver- woeste boerderijen op f 22% millioen zou komen, tetwijl er nog f 7% mil lioen nodig zou zijn voor het herstel der bestaande boerderijen. Dit bedrag van f 30 millioen gulden zou hij nu zo verstandig mogelijk willen aan- wenden en z.i. geschiedt dat, wanneer de boeren gemeenschappelijke be- drijffgebouwen stichten,. Hij zou du- bv. een centrale graansilo willen bou- wen, waarin de oogst wordt opge- slagen en bij de boerderij zelf geen, of althans veel kleinere schuren bou- wen. De boerderij voor de toekomst zou, volgens den heer Olsmeijer, een woonhuis voor den boer moeten be- vatten, een loods voor machines, en- kele stallen met een kleine bergruim- te voor veevoeder en een paar arbei- derswoningen. Deze laatste zouden, hetzij een onderdeel moeten uitmaken van het grote woonhuis, hetzij op ,,waardoor tevens de werkgemeen- schap wordt gesymboliseerd". Men kan zich ei slechts over ver- bazen, dat een architect, die in een pl'attelandsgemeente woont, zo weinig het karakter van onze Nederlandse boerenbevolking kent en zo weinig begrip heeft van ons boerenbedrijf, dat hij dergelijke onuitvoerbare gedach- ten uitspreekt. Waar wil hij de boe- renarbeiders vandaan halen, die op het erf van den boer willen wonen? Ônze arbeiders wensen juist vrij te staan tegenover hun werkgever. Zou men zé dwingen in een woning op het erf te huizen, dan zou daarmee hun economische onafhankelijkheid worden aangetast- en wij weten dan jok wel zeker, dat zij een dergelijk systeem eerder zouden beschouwen als een teruggang naar horigheid, dan als een verbetering. Neen, veel beter werk hebben de woningbouwvereni- gingen gedaan. De heer Olsmeijer heeft teveel gelezen van moderne ar- chitecten, zoals de bekende Frans- man Le Corbusier, uit wiens school enige tijd geleden een ontwerp van een modem dorp is gekomen, be staande uit één algemene woning in de vorm van een wolkenkrabber en één algemene schuur in de vorm van een torensilo. Verder zijn er een school, een gemeentehuis, een club- huis, een cooperatie en sportvelden,. Wie meent, dat daarmee de platte- landsbevolking enthousiast zal wor den gemaakt voor de moderne archi- tectuur, vergist zich deerlijk. Wat er echter te waarderen is in het plan Olsmeijer, is het streven om niet klakkeloos het verleden te her- stellen. Wil men echter succès daar- bij hebben,, dan moet men niet ver der gaan dan binnen de gezichts- kring van onze boeren ligt. Dat wil zeggen, dat iets kleinere schuren en een coôperatieve graansilo wellicht aan te bevelen zijn. Aile rest is fan- tasie. Ongeveer drie eeuwen geleden durf- den enige personen, waaronder Jo- hannes Borgesius en Adriaan Geerts Wildervanck het aan op de plaats waar nu Borgercompagnie ligt venen aan te kopen, en deze te laten ont- ginnen. Een vereniging van burgers (bor- gers) uit de stad Groningen namen de ontginning ter hand. Vandaar de naam B or ger comp agnie Op 16 Maart 1647 werd een contract gesloten met de ,,Burgemeesteren ende Raedt in Groningen", waarvan een gedeelte als volgt luidt: ende vast contract hebben gemaeck, sulx doende mits dezen met de Erentfeste en Hoochheleerde Doc- tor ende Prof essor Johannes Borge sius, de E. Haicko en de Jacob Hai- ckens, gebroederen, de Vaendrich Johan Cornélius Spiel, Reinder Derk Wasbloem, Hermannus van Wullem, Hendrick Berens van Valbert, ende Adriaen van Foorsten, voor haer, haere huisfrouwen, kinderen, succes- seuren ende nacomelingen tôt oprich- tinge ende vaststellinge van eene nieuwe compagnie, omtrent ende ten Zuidoosten van het Sappemeer ende Eggen-meer, te noemen de Groninger Borgercompagnie" Binnenkort zal het dus 300 jaar ge leden zijn, dat de stiehting van Bor-* gercompagnie een feit geworden is. De Drachtster courant houdt zich bezig met het probleem, dat ener- zijds in ons land overbevolking dreigt, en dat er anderzijds een tekort heersi aan werkkrachten. Het blad komt dan tôt de volgende conclusie: Ons land roept om industrieën, om tffedrijven, waarin, onze snelgroeien- de bevolking opgenomen kan worden. Met zijn 10 millioen inwoners heet ons land overbevolkt en men meent, dat er straks noch voor ^oeren, noch voor burgers voldoende plaats zai zijn. En toch, tewijl deze discussie aan de gang is, horen we overal kla- gen over het tekort aan arbeidskrach- ten. Fabrieken kunnen geen bank- werkers krijgen, textielmachines staan stil wegens tekort aan meisjes, was- serijen plaatsen suikerzoete adver- tenties om de jongedames te verlok- ken bij hen te komen werken, kanto- ren bieden tegen elkander op om ty- pistes te krijgen en de Staat biedt zelfs aan, de meisjes gratis voor ste- no-typiste op te leiden. Men .zou dus eerder geneigd zijn te zeggen, dat er duizenden mensen in ons land te kort zijn, dan dat er overbevolking zou zijn. M.a.w. waar zijn de mensen? De provincieplaatsen richten tôt de grote steden het verwijt, dat zij met hun hoge lonen het pesoneel wegzuigen, doch de stedelijke bedrijven verwij- ten weer aan de provincie, dat men daar met allerlei kunstgrepen het of ficiële loon te boven gaat. De arbei ders worden dan voor beter betaald werk aangenomen, dan waarvoor zij ingeschreven staan en als de rijksbe- middelaars daar achter komen, volgt dan ook prompt een procès. Toch trachten die bedrijven slechts hun personeel te behouden. VOETBAL. Meestal wordt een terrein afge- keurd, omdat het niet bespeelbaar is. In Engeland werd echter een terrein afgekeurd voor de veiligheid van de bezoekers. Sheffield Wednesday zou spelen tegen Preston North End. Aangezien de terrasvormige open tribune echter met een ijslaag bedekt was, en derhalve gevaarlijk voor de bezoekers, heeft men het terrein af gekeurd. v Nederland contra de rest van Europa. Dinsdag 6 Mei 's avonds 6 uur, zal het Nederlands elftal in het Feijenoord-Stadion te Rotterdam een wedstrijd spelen tegen de rest van Europa, welk elftal 4 dagen later, dus op 10 Mei zal spelen tegen Groot- Brittannië, te Glasgow. Het Europese elftal zal lichtblauwe shirts, witte broek en donker blauwe kousen dra- gen. De shirts van Groot Brittannië zullen donkerblauw zijn. Vacantie-oord voor scheidsrechters. De centrale Unie van Voetbalscheids- rechters zal te Ede een vacanticoord voor scheidsrechters gaan inrichten, waar de fluitisten een weekje vacan- tie kunnen doorbrengen tegen zeer geringe vergoeding. Er zal een voetbalveld worden aan- gelegd, zodat de heren het voetbal- spel in hun vacantie niet geheel zul len vergeten. v 159. Naùwelijks had kapitein Gay deze woorden* gesproken of een ka- nonskogel kwam aangieren en sloeg met een luid gekraak de kist in brok- ken terwijl de inhoud over het strand werd verspreid- 160. Een grote rookwolk wees kapi tein Gay de plaats aan vanwaar de kogel was gekomen. „Zoekt dekking allemaal," riep hij uit. Allen lieten hun kisten in de steek en verscholen zich achter de rotsen. BOKSEN, Om het kampioenschap. De oud- kampioen van Engeland, Jack London bokste gisteren tegen den Nederlan- der Klein. Indien London het hierbij tôt een overwinning brengt wij ne- men aan, dat Klein'ailes in het werk zal stellen om dit te voorkomen dan is het zijn plan de winnaar van de wedstrijd Woodcock-Baksi uit te dagen. Om de Europese titel middenge- wicht. De Franse middengewicht bok- ser, houder van de Europese kampi- oenstitel, Marcel Cerdan,, zal, vermoe- delijk in Mei, zijn titel verdedigen tegen den Engelsman Vince Hawkins. Bep van Klaveren terug in Neder land. Met de „Sibajak" is gerepatri- eerd, na een afwezigheid van ongeveer 7 jaar, de bekende bokser Bep van Klaveren. Van Klaveren is 4% jaar sportinstructeur geweest in Amerika, en in Indonesië heeft hij dezelfde laak vervuld. Als vrijgezel verliet hij ons land, én als getrouwd man is hij te- ruggekeerd. Zijn. vrouw is een Aus- tralische, Joan Hogan. Nu wil Bep van Klaveren zijn ren trée maken in de ring. Vastomlijnde plannen heeft hij nog niet. Hij is al aan het trainen, dan een paar gemak- kelijke wedstrijden, en verder Bep weet het zelf nog niet. Londense boksers komen niet. De ontmoeting welke 24 dezer in Den tlaag zou plaats vinden tussen Zuid- Hollandse boksers en een Londens team is uitgesteld, daar de Engelse boksers bericht hebben gezonden op de aangekondigde dag niet in Neder land te kunnen zijn. KRACHTSPORT. De organisatie van de wedstrijden om de nationale kampioenschappen worstelen en gewichtsheffen is door de Ned. Krachtsportbond opgedragen aan „De Halter" te Zaandam. Gedu- dende 6 Zondagen,, te beginnen 23 Fe bruari, zal om deze titels worden ge- streden tussen de 300 deelnemers, die zich hiervoor hebben aangemeld. SCHAATSENRIJDEN. De te Oslo gehouden wedstrijden om het wereldkampioenschap werden gewonnen door den Fin Lassi Parkki- nen. No. 2 werd Sverre Farstad, Noor- wegen. No. 3 Aake Seyffarth, Zwe den. De Nederlanders Jan Langendijk en Herman Buy en kwamen resp. op de 10e en 12e plaats. FEUILLETON. of Kuno iets in zijn keel had gehad, loos in de schoot. Ik zie 'm nog, zoals hij opeens voor tante stond om afscheid te nemen» Recht als 'n kaars en trots als Caesar. „Ik vertrek, waarde tante." „Zo?waarheen, neef ,,Naar huis en vandaar.... naar Indië". „Je bent krankzinnig?" „Ik wil 't tegendeel hopen." ,,Hoe kom je daartoe?" „Ikik heb hier niet genoeg te doen en ik wil wat meer en als het mogelijk is wat beters." :,Maar ik wil het niet!" „Mag ik u opmerken, tante, dat ik niet onder uw voogdij sta en mijn eigen heer en meester ben." ,,Zo? Ben je dat? Nu, wij zullen eens zien, als tante haar beurs sluit, of wij dat trotse zelfbewustzijn niet wat kunnen verminderen." „Gelukkig heb ik nooit iets aan u te danken gehad en ik ben daar ook heel weinig op gesteld in de toe komst. Er zijn weldaden, die druk- ken als een straf en toegereikt wor den als een belediging. Dat is niets voor mij!" „Als je vertrekt dan.... vertrek je meteen uit mijn testament!" „Vaarwel, tante! Ik kan niet an- ders, zelfs niet om uw ongenade te ontgaan. Intussen blijf ik u dankbaar voor de goede voornemens te mijnen behoeve, al behoren ze tôt het ver ledent Ja, zo was er gesproken door tante en neef, en Kuno was heengegaan, ernstig en bleek, alsof hij een groot verdriet met zich medenam op reis. Tôt Mignon had hij naùwelijks meer gesproken, alleen bij het afscheid en dat had zo zonderling geklonken, als- wat hem het spreken bemoeilijkte. Maar Floris had wel gezien hoe dik- wijls de luitenant het jonge meisje had aangestaard, wanneer hij meen- de, dat niemand het opmerkte. Och't was ailes zo akelig en Kuno was weg Waarom waren aile mensen dan ook zo dwaas om een verkeerde weg op te willen! Floris was zeer ontevre- den en begreep er niets meer van Zou het een kwaal zijn? Dan was het er toch stellig een, welke niet te ver- helpen was met de medicijn zijner vrolijke zotternijen. De arme Floris ging onder zorgen gebukt en er was heel wat wils- kracht toe nodig, vond hij, om nu zijn beetje levenslust bijeen te hou den. Of hij de honden al nachtmuts- jes opzette en tante uit de geschiede- nissen van Tobias en Abraham al be- wees, dat men een beestje mocht do- den, als het nodig was, er werd naù welijks .om gelachen. En tante werd niet lens meer nij- dig. Wanhopig was het, ronduit wanho- Pig. „Een ellendige kwaal," mompelde Floris en nam een sloot, die gevaar lijk bneed was. Met natte voeten krabbelde hij te gen de oever op en hervatte wan- deling en bespiegeling. Maar toen hij een uur gelopen had en de laan van het kasteel voor zich zag, was hij nog niets wijzer en het enige wat hij met bepaalde zekerheid kon constateren, was het droevige feit: ,,'t Is me te machtig." Maar Kuno was een ezel! Enhevoor die nieuwe soort van tering hielpen geen spin- nen en muizen in het servet. Mignon zat in de vensterbank met een handwerk, maar de naald stak al meer dan een uur in de kleurige zij- de en de smalle handjes lagen lustë- Alex zat met een boek aan tafel en had reeds driemaal hetzelfde hoofd- stuk gelezen en er niets anders uit be- grepen, dan dat het de onmogelijkste onzin was, die er te bedenken viel. Allemaal ^lukkige mensen, die el- kaar kregen aan het eindEn zij was niet gelukkig en zou het nooit worden. Immers hij, hij had een an- dere gekozen! Zij had dus ook niets met al die gelukkige kinderen der boeken uit te staan; zij stemden haar afgunstig en wrevelig. Tante was uit met die ouae juffrouw en het was zo stil.zo afschuwelijk stil. Op tafel stond een prachtige ruiker. Albert had dien zijn bruidje toege- zonden. Maar alleen Alex' ogen rustten er op, ijverzuchtig en dwepend; Mignon keek slechts het venster uit naar de bewolkte hemel. Plotseling zuchtte de schone droom- ster diep en zwaarmoedig. Alex sprong zenuwachtig op en liep naar tyaar toe. Mignon schrok van haar voetstap en keek schuw om. Zij wilde niet, dat Alex de tranen in haar ogen zou opmerken, en sloeg snel de lange wimpers neer. Alex zette zich tegenover haar in de vensterbank. „Je bent een zonderlinge verloofde, Mara," begon zij ernstig en afkeu- rend. Angstig sloeg de berispte de voch- tige ogen op. „Waarom? Wat misdoe ik dan?" „Misdoen? Je misdoet niets, ik ge- loof niet, dat jij iets zoudt kunnen misdoen. Maarje neemt me mijn openhartigheid toch niet kwalijk?" Mignon schudde verlegen het hoofd. Alex tuurde strak op de kostbare ring aan Mignon's kleine hand. „Je bent niet gelukkig!" zei ze kortaf en beslist. Mignon wilde opstaan, maar Alex hield haar vast. „Wie beweert dat? Ik ben heel ge lukkig, héél gelukkig! Wat zou er aan mijn geluk ontbreken?" „Dat durf ik niet zeggenliefde misschien?" Mignon werd vuurrood. ,,Hoe weet je dat?Ik kan het niet helpen, AlexO, ik schaam mij er zo over.... Je weet niet hoe slecht en vais en ondankbaar ik me- zelf vindAiles heb ik gedaan om me te verbeteren, om op te gaan In mijn toekomst met.... met Albert. En als ik dan meen overwonnen te hebben, dan staat weer dat andere gezicht tussen ons. Ik kan het niet verdrijven, niet overwinnen. En ik heb het te laat begrepen." ,,Kuno!" zei Alex droefgeestig. „Spreek het niet uit, ik heb het mijzelf nog niet willen bekennen en ik gevoel, dat het mij vernedert." „Maar waarom heb je je dan ver- loofd?" „Ik heb mij niet verloofd, ik was het vôôr ik het wist; niemand heeft het mij gevraagd en ik kon niet na- denken." Mara barstte nu in tranen uit, Alex schreide onwillekeurig mee; nog nim- mer had zij iemand zo roerend en wanhopig zien wenen. Eindelijk was zij weer in zoverre bedaard, dat zij Alex vertellen kon, hoe die verloving eigenlijk gekomen was. Alex zag er bleek en bedrukt uit. „Arme Mara.... dat wist ik niet! Ja, dan kun je het waarlijk niet hel pen." „Ach, Alex, ik ben zo ondankbaar, Albert is zo goed en oprecht en ik voel mij als een bedriegster.". ,,Dat ben je immers niet, je hebt het niet gezocht. Maar hou je dan in 't geheel niet van hem? Ik kan het niet begrijpen!" (Wordt vervolgd.) In de landbouw is het al niet beter. Men heeft berekend, dat er sinds 1939 65.000 landarbeiders hun beroep vaarwel hebben ge- zegd, hetgeen betekent, dat één van iedere drie boerenarbeiders een ander beroep heeft gezocht. Vandaar dan ook, dat de boeren in de drukke tijd tegen elkander op- bieden om arbeiders te krijgen. Zelfs moet men reeds bij officiële prijsberekeningen de „zwarte lonen' in consideratie nemen. Maar nogmaals waar zijn dan die 65.000 arbeiders gebleven? Het particulière beclrijfsle- ven beklaagt zich erover, dat al die rijksbureaux en andere officiële in- stellingen de arbeidsmarkt afromen, terwijl de chefs van diezelfde kanto- ren met hun handen in het haar zit- ten, omdat er bij particulieren meer verdiend kan wordèn en hun goede krachten dus niet lang blijven. Waar men komt, staat men voor de puzzle: waar zijn de mensen? Het antwoord luidt^ dat er in de eerste plaats een tekort is aan ge- schoold personeel, aan mensen, die werkelijk een vak verstaan. Onge- schoolden zijn er genoeg en dat is ver- klaarbaar, omdat in de oorlogsjaren tienduizenden jongelui moesten on- derduiken of naar Duitsland werden getransporteerd, terwijl zij eigenlijk een vak hadden moeten leren. Ande re duizenden hebben wel iets geleerd, doch niet veel moois, n.l. hoe men met zwarte handel gemakkelijker aan de kost kan komen. In vele gezinnen heeft dit» laatste zoveel geld inge- bracht, dat de meisjes niet meer de noodzaak voelen in een fabriek Je gaan werken,. Bovendien zijn de bes- ten van hen opgenomen in ander werk dan zij vroeger hadden, want er is veel meer kantoorwerk te doen dan voorheen. Vôôr de oorlog kenden we geen distributie, geen huisvesti- gingsbureaux, geen rijksbureaux voor materialen, geen wederopbouw, geen prijsbeheersing, minder sociale wet- ten, enz. Niet alleen eisen deze in- stellingen enorm veel ambtenaren en ambtenaressen, maar ook de onder- nemingen en bedrijven moeten veel meer personeel aanstellen voor hun administratie. Als men alleen maar eens nagaat hoeveel personeel er thans nodig is voor de prijscalculatie en voor de sociale voorzieningen, wordt het duidelijk welk een percen- tage arbeidskracht daardoor wordt opgeslorpt. Wij komen dus arbeidskrachten voor het productieve werk tekort. De daardoor laagblijvende productie moe ten we reglementeren en distribueren, waarvoor veel personeel vereist wordt. Dit personeel komen we dan weer tekort bij de opvoering van de productie en zo draaien we in een kring rond, als een hond, die naar zijn eigen staart hapt.... Hoe lang nog!? De Stiehting Centraal Bureau Slachtveeverzekeringen te Utrecht schrijft ons: Het is in de practijk gebleken, dat slachtvarkens, die zijn gemest met vis, vismeel en etensresten, waarin zich visafval bevindt, door de Keu- ringsdiensten na slachting voor de consumptie worden afgekeurd of voorwaardelijk goedgekeurd, op-grond van reuk en smaak. Na afkeuring worden deze dieren naar den destruc- tor verwezen. Op deze wijze gaat dit vlees voor de consumptie verloren. De hierdoor ontstane schade betekent een verliespost voor den leverancier van deze varkens, daar de verzekering dergelijke schade niet vergoedt. De schade kan worden voorkomen, in dien zes weken vôôr aflevering en slachting der dieren ander voedsel, dat geen visbestanddelen bevat, wordt toegediend. Hierdoor bespaart men zich zelf een geldelijk verlies en wordt geen vlees aan de voedselvoor- ziening onttrokken. URK ZAT IN MOEILIJKHEDEN. Het eiland Urk heeft in moeilijk- heden gezeten. Door de vorst en de daardoor ontstane ijsvorming in het IJselmeer was het geïsoleerd. Er was geen voedsel meer, en geen brandstof. Zaterdag hebben 50 vrachtwagens, gerequireerd uit aile delen des lands de tocht over het ijs naar het geïso- leerde eiland aanvaard. Een sneeuw- ploeg van de Zuiderzeewerken ging vooraf. Om 4 uur bereikte de colonne Urk. Een zucht van verlichting ging op. De Urkers konden weer onbe- zorgd de Zondag tegemoet zien. AUTO's VOOR ARTSEN. Vragen van de ex-wnd. burgemeester van Slochteren, het Tweede Kamerlid Krol. Het tweede kamerlid, de heer Krol heeft aan den minister van verkeer de volgende vragen gesteld: Is de minister ook van mening, dat de verdeling van de ter beschikking gestelde personenauto's te wensen overlaat, zolang practiserende genees- heren wegens gebrek aan een auto hun consultatieve practijk ten behoe ve van het platteland moeten neer- leggen? Wil, in het bevestigende geval, de minister maatregelen treffen, opdat geneesheren, wier specialistische praktijk tevens van consultatieve aard is voornamelijk ten behoeve van het platteland, slechts in het uiterste geval gedwongen worden een derge lijke praktijk wegens gebrek aan een auto neer te leggen? TALENSTUDIE DOOR AMBTENA REN VAN DE ORGANISATIE DER VERENIGDE VOLKEREN. De Ambtenaren van de Organisatie der Verenigde Volkeren moeten vreemde talen leren. En daarmede zijn zij begonnen. Het grootste aantal leert Frans. Daarnaast wordt Spaans, Engels, Russisch en Chinees onder- richt.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 6