Nederiands-Belgisch-Luxemburgse samenwerking waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 187t EN HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 WatgeeftdeRadio? Tweede Jaargang WOENDAG 26 Febr. 1947 No. 16 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING Een actuele kwestie werd door verschiilende vooraanstaande personen besproken. Programma van de R.O.N. Toneeluitvoeringen enz. Uitvoering van de Rederijkerskamer Rederijkersbonden-concours in hôtel Wat "n kêlle naît De aardappel-export in de toekomst Tollens", „Struvé" HET NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling.) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling.) VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS. Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak ,,Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214.) Postrekening No. 435883. Er wordt in de laatste tijd veel ge- sproken over de Nederlands-Belgische samenwerking en over de Nedelands BelgischLuxemburgse toi- en eco- nomische Unie. Daar is in de eerste plaats de Bel- gische oud-minister Hoste, thans voor- zitter van de Belgische afd. van t Co mité voor Nederlands-Belgisch-Lu- xemburgse toenadering, die in een te Amsterdam gehouden rede heeft ge- wezen op het belang van de sarîien - werking der lage landen, pn haar be- tekenis in het belang van de vrede. Tegelijkertijd heeft de Belgische minister van buitenlandse zaken, de heer Spaak, in het parlement over deze zaak gesproken. Spaak had ge- rekend op enige tegenstand wat be- ireft zijn beleid met betrekking toi de tolunie. Maar het viel mee, slechts één lid, een Vtaalse Socialist had be- zwaren, die zou liever gezien hebben dat -België een tol-Unie sloot met Frankrijk. Spaak verdedigde zijn beleid, en hij bracht de bezwaren naar voren, die men zou kunnen opperen, en die, vol- gens den minister geen van aile on- overliomenlijk zijn. In de eerste plaats zullen zich economische moeilijkhe- derf zijn: de na-oorlogse economische toestand van België is een geheel andere dan die van Nederland, en dan is er natuurlijk de concurrentie tus- sen de beide havens Rotterdam en Antwerpen. Ook van Nederlandse zijde is over de kwestie der samenwerking gespro ken en wel door den voorzitter van de Nederlandse afdeling van bovenge- noemd comité, Jhr. F. Beelaerts van Blokland. Eerst sprak deze te Brus- sel. Hij noemde de Nederlands-Bel gische samenwerking een huwelijk. Naast de reeds genoemde moeilijkhe- den wees hij nog op het verschil in mentaliteit der beide volken. Maar er moet een oplossing voor de moeilijk- heden komen, zo zei de heer Beelaerts van Blokland, want indien tussen onze beide landen geen compromis mogelijk is, -hoe zullen landen met veel meer uiteenlopende belangen dan tôt elkaar komen? In zijn rede te Antwerpen, enige dagen dater gehouden, sprak Jhr. Beelaerts -van Blokland over de moeilijkheden tussen Rotterdam en Antwerpen, en kwam t'ot de slotsom dat er eigenlijk geen moeilijkheden bestaan, doch dat er financieel-tech- nische elementen aanwezig zijn die het tôt nog toe onmogelijk gemaakt hebben het probleem op te lossen. Maar onoplosbàar is dit volgens spr. niet Rotterdam en Antwerpen heb ben er zelf het grootste belang bij elkander niet dood te concurreren, te meer omdat de Duitse havens Ham- bug en Bremen nog geduchte mede- dingers blijken te zijn. Minister Mansholt over de làndbouw. In de eerste kamer heeft minister Mansholt over de làndbouw gesproken Door rationalisatie hoopte de minis ter de làndbouw op .een zodanig pell te kunnen brengen, dat zij aan het Nederlandse volk goede -en zo goed- koop mogelijke voeding zal kunnen mijn. Daarom hoopt de minister in 1948 met een concreet plan te kunnen komen ter intensivering van de land- landbouw en verhoging van de pro- ductiviteit ten plattelande. Velen zien, volgens den minister de toekomst voor de Nederlandse lànd bouw somber in, en hij zelf is ook niet zeer optimistisch. Voorlopig zal de toestand moeilijk blijven. Want al zullen wij voldoende grondstoffen voor làndbouw en veeteelt krijgen, dat wij afzetgebieden voor een grote- re productie zullen vinden is lang niet zeker. De minister vreest een betrekkelijk geringe koopkracht en dat zal de af- zet van betere producten niet gemak- kelijk maken. Hij was daarom van mening dat vooralsnog beschermenae maatregelèn noodzakelijk zullen blij ven. •Economische verlangens t.a.v Duitsland. En om dan nog even bij de lànd bouw te blijven: Het hoofdbestuur van de Stichting van de Làndbouw heeft een adres gericht tôt den mi- nister-president waarin uiting wordt gegeven aan de wensen, àie bij de làndbouw leven t.a.v. de economische betrekkingen met Duitsland. De Stichting komt tôt de conclusie, dat beperkende bepalingefi van het ruil- verkeer noodlottige gevolgen zullen hebben voor de welvaart van ons land. Dit geldt in het bijzonder voor onze làndbouw, die hoofdzakelijk hei kaiakter van een veredelingsbedrijl heeft. Daar Duitsland ons natuurlijk achterland is, dient de handel tussen de beide landen weer tôt bloei te worden gebracht. Tegenover de ex port van landbouwproducten kan ge- steld worden de import van kunst- meststoffen, bestrijdings- en ontsmet- tingsmiddelen, landbouwwerktuigen, machines voor landbouwindustrieën enz. Aldus de mening van het hoofd bestuur van de Stichting vande Làndbouw. Nieuwe industrieën. Wij besluiten met wat optimisti- scher klanken. Dfc Bataafse Petroleum Maatschappij heeft plannen om nieu we industrieën in Nederland te vesti- gen, waar petroleum-koolwaterstoffen zullen worden verwerkt. In de eerste plaats een i'abiek voor synthetische wasmiddelen. Met de bouw van de fabriek is men reeds begonnen op het terrein van de B.P.M. te Pernis. Op hetzelfde terrein zal een fabriek ver- rijzen voor de vervaardiging van kunststoffen, n.l. de „plastics", zodai de .plastics'" verwerkende industrie ten dele van binnenlandse grondstoi zal kunnen worden voorzien. DE VERVALSING VAN DOCUMENTEN TE FRESNES. Reeds eerder werd melding ge maakt van een complot van politieke gevangenen in de gevangenis te Fres- nés, dat zich toelegde op het verval- sen van documenten. 14 Fransen en 5 Duitsers worden ervan beschul- digd aan dit complot te hebben me- degewerkt. Verder zouden enige ge vangenisbewakers en een aantal ad vocaten van de -gedetineerden erbîj betrokken zijn. De Franse politie was reeds maan- denlang van het complot op de hoog- te, en het is 'n aantal rèchercheurs gelukt zich in het complot in tedrln- gen. Toen de overval -door 70 politle- agenten in de nacht geschiedde, dachj de directeur van de gevangenis, dat vrienden van de gevangenen gekomen waren om hen te bevrijden, en hij telefoneerde naar Parijs om politie- assistentie. Naar aanleiding daarvaa werd een aantal mannen van de ge- meente-politie gezonden, en het scheelde niet veel of het was tôt een vuurgevecht gekomen tussen nationa le en gemeente-politie. Toen het gebouw was omsingeld en de telefoonverbinding verbroken drong men de gevangenis binnen en trof in verschiilende cellen incrimine- rende documenten aan. Het blijkt dat de Duitsers in con tact probeerden te komen met nog m vrijheid levende leiders. -Verder had men geprobeerd vooraanstaande poll- tici, zoals George Bidault en Félix Gouin in discrediet te brengen. GEHEIME NAZI BEWEGING IN DUITSLAND OPGEROLD. Onverwacht hebben duizenden Britse en Amerikaanse beambten van de inlichtingendienst de leiders van een nationaal-socialistische beweging overvallen. Dit was de grootste actie welke tôt nog toe tegen geheime nazi- organisaties is ondernomen. De leiders van deze beweging, hoofdzakelijk bestaande uit s.s.'ers wensten de landen van Europa aan te voeren tegen de Sowjet Unie. Verder wilden zij de geallieerden een reeks eisen stellen, o.a. herstei van een centrale Duitse regering op totalitaire leest geschoeid- De organisatie wenste gebruik te maken van een nieuw geheim wapen. Vermoedelijk zou dit wapen van bac- teriologische aard zijn. Talrijke personen werden gearres- teerd. Een Britse zegsman deelde meae, dat men, naarmate de uitwerking van de Duitse nederlaag minder wordt, en de vrijheid hersteld, moet oppassen voor reactionaire bewegingen. Deze zegsman vertrouwt echter op de In lichtingendienst, wier taak het is der- gelijke -organisaties op te sporen en onschadelijk te maken. OESTERBAR EN ZWARTE HANDEL In een anonyme brief werd aan de economische recherche medegedeeld, dat een zekere oesterbar in Amster dam zwart inkocht. Een onderzoek wees uit, dat de anonyme briefschrij ver gelijk had, de >,zwarte" inkopen bedroegen f 34000. BIJZONDERE RECHTSPRAAK EINDIGT 1 JANUARI 1948. De economische politierechter, die deze zaak te behandelen kreeg, merk- verschaffen. Maar zover zijn wij nogtg dat dit ^edrag in verhouding -1 -.«-i L ton n O A - t tôt andere broodjeswmkels met hoog, niet. Enerzijds gaat heroriëntering van de làndbouw vrij traag, omdat dit bedrijf niet snel van richting kan veranderen, anderzijds noopt de in ternationale ontwikkeling tôt het ne- men van maatregelen op korte ter- Woensdag 26 Februari: 18.15 De Stem van het Noorden. Hierin o.a. Burgemeester B. de Haan van Adorp over ,,De pro- - blemen van een kleine ge- meente". 18.35 Het R O.N. Sextet o.l.v. Louis Drenth. 19.Landbouwkwartier. Ir. I. Sij- besma, Groningen, spreekt over veeteelt in het Noorden. 19.15 Moderne Kamermuziek. Ru Se- venhuysen en Henk Brouwer spelen Canonische Variaties vooi 2 violen van Paul Hindemith. 19.35 Noordelijk Strijdkrachtenpro- gramma. Optreden van de Gre- nadiersband uit Amersfoort. 20.— Sluiting. Donderdag 27 Februari: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 Landbouwactualiteiten. 18.45 -Eerste récital, verzorgd door de Leeuwarder Jongeren Kunst- groep, Joe de Vries en Loe,3 Turks'ma spelen Sonate C dui, piano vierhandig, van W. A. - Mozart. 19.15 Groninger kwartier. De Gro- ninger folkloriste Mevr. E. J- Huizenga—Onnekes spreekt over de betekenis van de volks- kunde. 19 30 Sluiting. Vrijdag 28 Februari: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 Arjen Zondervan zingt Neder landse liederen (I). 19.Hilversum II. 19.15 Literair kwartier: Fokke Sierks- ma over de Friese dichter D. A. Tamminga. 19.30 Sluiting. Zaterdag 1 Maart: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 -Disco-contact; gevraagde gra- mofoonplaten. 19.Drs. Fop I. Brouwer: Wat er nu buiten te zien is. 19.15 Noordelijk weekoverzicht. 19 30 Sluiting. te noemen was. Al dergelijke zaken in Amsterdam -doen inliopen op de zwa,rte markt. Hij vroeg zich af waar- om de rechercheurs juist deze zaak genomen hadden. Het vonnis voor de eigenaar van de zaak luidde vier maanden voorwaar- delijk met een proeftijd van 2 jaai en f 10.000 boete of 4 maanden hech- tenis. Twee bedienden uit de zaak kregen lagere straffen. BOKSER GEDOOD. Na een gevecht tegen de Fransman Vignes is de Italiaanse bokser Corto- nesi overleden. In de 8e ronde werd de Italiaanse lichtgeWicht kampioen Cortonesi gevloerd. De gong redde hem bij'de 8e tel van een'knock out. maar men hem niet weer bij zijn po- sitieven kon brengen. In een zieken- huis is hij overleden. Thans blijkt, dat Cortonesi kort ge- leden nekkramp heeft gehad, en daarvan nog niet geheel genezen was. In het memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer deelt de minister van Justitie mede, dat het de bedoe- ling van de regering is, de bijzondere rechtspraak op 1 Januari 1948 te doen eindigen. Bijzondere GerechtshoVen, Tribunalen en P R.A. zullen dan hun taak hebben volbracht. Verder ligt het in de bedoeling van de regering zoveel mogelijk te bevor- deren, dat jeugdige delinquenten, en daaronder rekent men hen, die op of na 1 Januari 1925 zijn geboren voor 1 Juli a.s. te berechten of voorwaar- delijk buiten vervolging te stellen. TEXTIELPUNTEN. Met ingang van 1 Maart zijn de spéciale textielpunten met grijze ach- tergrond, waarop in blauwe letters is gedrukt ,,Textiel één punt'' of In rode letters ,,Textiel tien punteû" niet meer geldig. De volgende textielpunten zullen dan nog geldig zijn: Van textielkaari VA 510 bonnen 1-25; van textielkaart VA t.m. VE 605 bonnen 101-140 (waarde 1 punt) en de bonnen B, C, D, E, F (waarde 5 punten); van de babykaart VF 605 de bonnen 101-200; de spéciale punten met opdruk ,,B 82 Een Punt" op grijs oranje ondergrond; en verder de spéciale puntert met op druk ,3 82 Tien Punten" op een grijsgroene ondergrond. TEGEN RIJDENDE AUTO GELOPEN. Een boekhoudes, van het blindenin- stituut in Bussum stak onverwacht en zonder uit te kijken de weg over. Daarbij liep hij tegen een voorbijrij- dende trader op. Hij bekwam zulke ernstige verwondingen, dat hij aan de gevolgen hiervan op weg naar het ziekenhuis overleed. DRIELING GEBOREN. Op de boerderij van den heer v. d. Linden te Brakel heeft een achtjari- ge koe het leven geschonken aan drie kalveren. De kalveren hebben een normaal gewicht, en maken het, evenals de moeder, uitstekend. TE VERVIERS STAKEN DE BRIEVENBESTELLERS. In de Belgische stad Verviers heb ben de postboden het werk neerge- legd. -Deze maal gaat de staking nu eens niet om loonsverhoging, maar de stakers eisen, dat de lokalen, waar zij 's morgens om 4 uur het werk be- ginnen, wordeh verwarmd. WILD WEST IN DRENTHE. In het rustige Drentsé dorp Val- thermond hebben drie gemaskerde met stengun en geweer gewapende bandieten een overval gepleegd op de boerenleenbank. De Kassier, de heer Braam, zijn vrouw en zijn schoonzuster werden met de handen omhoog tegen een -muur geplaatst. waarna de overvallers zich meester maakten van de inhoud van de brandkast, bestaande uit f 33.000. Eerst wilden de onverlaten een ruit uitsnijden, maar de schoonzus ter van den kassier heeft hen bij dit werk verrast, waarna zij vermoede lijk door tie achterdeur zijn binnenge- komen. De slachtoffers kunnen slechts een vaag signalement van de daders ge- ven. Wel is bekend, dat op de middag van de overval een blauwe auto zich op verdachte wijze bij de bank heeft opgehouden. LUCHTTRIPS, GEORGANISEERD DOOR DE AMERICAN EXPRESS COMPANY". In verband met door ,,The Ame rican Express Company" te organise- ren luchttrips naar Europa voor Ame- rikanen, heeft de vice-president van deze ins|elling, de heer Louis Celly een iriformatieve reis naar Europa ge maakt. Gedurende drie dagen heeft de heer Celly onderhandelingen ge- voerd met de K.L.M. Het is de vei- wachting, dat 70.000 toeristen West- Europa zullen i'doen", Men verwacht dat Nederland tengevolge van deze trips een deviezenwinst van 7 à- 10 millioen gulden zal maken. VLIEGTUIG MET GEMENGDE STUWKRACHT. De Glenn L. Martin Corporation maakte in samenwerking met hec Amerikaanse dept. van Marine mel ding van het eerste Amerikaanse vliegtuig, dat te vergelijken is met het Britse Lancaster type, en dat zo- wel door staalkracht als door andere motoren wordt voortbewogen. De top- snelheid voor het 35.100 kg. zwarc» vliegtuig bedraagt met vier motoren 350 mijl per uur, terwijl het zondet tussenlanding een afstand van 4800 km. kan afleggen. (USIS UITVOERING RED. KAMER „TOLLENS". Vrijdagavond heeft de Rederijkers kamer „Tollens" haar jaarlijkse uit voering gegeven in het hôtel Faber. Koude en sneeuw hebben zeker niet medegewerkt, en de met bloemen versierde zaal was slechts matig bezet. Allereerst stond op het programma een toneelspel in drie bedrijven door Christien van Bommel-Kouw en Henk Bakker: „Als het Masker valt" een moordzaak vol geestige momen- ten. Er werd goed spel vertoont, al zijn de prestaties van aile medespe- lenden niet gèlijk. Er waren mede- werkënden wier spel niet onderdeed voor dat van beroepsspelers, zoals dat van. Mej. Plinsinga. Daarnaast moet ook de heer G. Benes genoema worden, die geheel in zijn roi was ingeleefd. Mevrouw EdzesHoman heeft slechts een korte roi vervuld, maar in het volgend nummer van het programma hebben wij kunnen genieten van haar uitstekende voordrachtskunst. - Zij droeg voor „Zonnige September morgen" van H. Marsman. De heer E. R. Mulder Smit citeerde een gedicht van Guido Gezelle ,>De Zaaier". Het programma werd besloten met „Alleen", een spel in één bearijf van Henri Duvernois, dat ook op goede wijze ten tonele werd gebracht. Uit ailes is gebleken, dat de réglé bij den heer Azing Kamps in goede handen is geweest. De décors waren uitstekend verzorgd. Na afloop bood de, voorzitter vah de Rederijkerskamer, de heer Boon, aan den regiseur een boek en sigaretten aan, terwijl Mevr. Kamps in de bloe men werd gezet. Ook de oud-voorzitter, de heer H. E. Buurma, sprak nog een kort woord. Bal o.l.v. den heer Gorens« en bij muziek van het ensemble van Evelyn Novacek, besloot de feest.avond. H. B. REDERIJKERS CONCOURS. Zaterdagavond had in -het hôtel „Struvé" een concours plaats tussen de Rederijkersbonden P. G. R. V. (waarbij -„Tollens" van Hoogezand— Sappemeer is aangesloten) en Oldambt Westerwolde, welke door de P.G.R. V. werd gewonnen met 48.29 tegen 44.50 punten. Allereerst werd -door 6 heren w.o. de heer H. Rozeveld van de ka mer Oldambt" te Noordbroek het gedicht „Ballade van den Boer' door J. F. Werumeus Buning voorgedragen. Hierbij werd de personele prijs ge wonnen dobr den heer H. D. Nijen- huis (Str. n. Volmaking", Kommer- zijl) met 41 punten, op de voet ge- volgd door den heer J. H. Roelfse- ma (Eloquentia", Scheemda) met 40 punten. Door 6 dames werd voorgedragen het gedicht ..Lupienen" door Alice Nahon, waarbij de prij s ten deel viel aan. Mej. N. Sluiter v-an O.K.K. te Vriescheloo. Door ensembles samengesteld uit 8 Hebt U aï gemerkt, dat er een spannende race gelopen wordt tus sen twee van onze beste landbouw producten? Onlangs heeft prof, van Slochteren aangekondigd, dat we het niet moeten opgeyen eer ons land voor 100 millioen aan bloembollen uitvoert. Vlak daarop komt een offi- cieel persbericht ons vertellen, dat, in lettérlijke zin ijs en weder dle- nende, dit jaar voor 100 millioen aan pootaàrdappelen zal -worden uitge- voerd. Daarmee is dan een geweldige sprong voorwaarts gemaakt in 1929 leverden de uitgevoerde pootaardap- pelen nog slechts f 2-6 millioen op, in 1937 9 millioen en ïn het vorig jaai plotseling 50 millioen gulden. Daar- door komen de pootaardappelen on- middellijk achter de bloembollen, die 56 millioen opbrachten. Maar reeds dit jaar stuiven ze de bollen voorbij en verdubbelen nog eens hun export- waarde. De bloembol zal zich tôt het uiterste moeten inspannen om dat prachtige voorbeeld te volgen. Daar mee is de pootaardappel plotseling ln de voorste rij van onze landbouw- export producten gekomen en wij ho- pen alleen maar, dat de kaas zich de kaas niet van het brood zal laten eten, maar ervoor zorgen, dat hij on- geslagen eerste blijft. Onze zuivel- export blijft altijd nog een van de zwaarste posten in onze buitenlandse handel en als wij -de consumptie van dit product in het binnenland in 1947 op ruim 60.000 ton stellen, moet er bi] de te verwachten nieuwe productie minsens een even grote hoeveelheid over de grens gestuurd kunnen wor den. Wij vragen ons echter af of de grote buitenlandse vraag naar onze poters zal blijven bestaan. Nu er weer meer graan en geleidelijk aan meei vet en vlees gedistribueerd wordt, neemt het verbruik van aardappelen snel af. Tegelijk echter stijgen -de oogsten, doordat er weer meer zorg aan het gewas wordt besteed, mee, kunstmest wordt gebruikt en, onze eigen poters zorgen voor hogere oogsten. Dat betekent waarschijnlijk inkrimping van de oppervlakte aard appelen. In de Verenigde Staten zal dat dit jaar reeds gebeuren, want daar heeft men op het ogenblik reeds een overproductie van ruim een millioen ton. De boeren voeren zo veel zij kunnen aan hun vee, een gedeelte word^ vemietigd en de Ame rikaanse regering biedt aan het bul- tenland aardappelen aan tegen 4, „Wat 'n kôlle nait! riep van- morgen de schipper aan mij die reeds weken, werkeloos voor mijn huis ligt. Met „wat 'n kôlle nait! beginnen al weken bakker en melkboer hun da- gelijks praatje, -de laatste zegt er soms bij jnelk vrust mie in d' oakers." „Wat 'n kôlle nait! fluisteren, on- hooroaar, mijn kippen, wanneer ik 's morgens een warme maaltijd breng, in de hoop dat ik, als beloning, een paar eieren zal ontvangen Zeker -we maken een geweldige koude-periode mee en jiiist in deze, nog zo onzekere tijden is dit dubbel ellendig. En toch gaan vaak mijn gedachten uit naar onze Oostelijke na- buren, waar momenteel misschien wel de helft van de bevolking in ruines of noodwoningen is gehuisvest, veelal zonder brandstof en onvoldoende dêk- king. ,J3at hebben ze verdiend!' hoor ik menigeen zeggen. Zeker het Duitse volk heeft een grote schuld op zich geladen tegen heel de wereld, ook tegen ons land, maar 't blijven toch zegge vier, dollarcent per zak van 100' Engelse ponden, dat is ruim 4a kilo. Maar men moet de transport- kosten zelf betalen en die komen op 40 tôt 50 dollarcent. Zelfs dan nog komt de prij s afgeleverd in Europa op niet meer dan ruim 3 cent Neder- lands geld per kilo. Dat de Ameri- kanen zelfs tegen die prijs niet meer dan enkele tienduizenden ton- nen hebben kunnen verkopen, be- wijst, dat er overal aardappelen ge- noeg zijn, behalve in de streken, die geen normaal bestuur hebben, zoals Duitsland en Italie. Men moet dan ook verwachten, dat in de naaste toekomst alleen voor de allerbeste pootaardappelen afzet zal worden gevonden en daarom moeten wij in ons land, ook al staan we aan de spits de kwaliteit nog verder op- voeren. - Ons grootste export-ra» „Bintje" is te gevoelig voor ziekten en dat is de zwakste plek bij deze be- langrijke export. Nu de strijd om de internationale pootaardappelmarkt binnenkort veel zwaarder zal worden moet er met man en macht aan wor den gewerkt een aardappel te verkrij- gen, die het tegenover het aanbod uit andere landen in aile opzichten moet kunnen winnen. Als dat gelukt, zal de pootaardappel een goede toekomst houden. altijd mensen. Mensen die, in deze eeuw, voor de tweede keer hebben gedw'aald, zich hebben laten meesle- pen door de leuze: ,,Deutschland> Deutsland uber ailes". In de scheei- winkel hoorde ik gisteren een jonge man -zeggen: Zô'n kôlle hebben wie nog nooit mitmoakt". Hij niet, maar wij ouderen wel. Ik herinner me nog uit mijn jeugd, ik ging toen naar de Uloschool, dat mijn oudste broer over 't Winschoterdiep naar Groningen ging met een slede, gemaakt van spoorrails, twee paarden er voor om 4000 Kg. goederen te ha- len. Ook de schuitevaarders behielpen, zich toen met zo'n hulp-vervoermid- del. Toen was het ook dat het ge- beurd is met Hinderk en Maargie. De oudste lezers herinneren zich dit nog wel. Hinderk en Maargie dienden toen bij een landbouwer te Martenshoek. 't Waren beiden heel kalme mensen ze hadden reeds enige jaren verkering met elkaar, 'n kalme vrijerij. Hun enige ontspanning was, dat Maargie Zondags, na 't melken, met Hinderk naar huis ging. 's Avonds tegen half tien bracht hij haar weer naar huis Vôôr dat Maargie naar binnen ging zaten ze dan samen een half uurtje op de mond van de oude regenbak. Al twee jaar hadden ze dit gedaan, ook nu deden ze 't weer, vergetende dat de thermometer op 22 graden beneden nul stond. Innerlijk werden ze im mers verwarmd door de liefde die zc voor elkaar gevoelden Tegen 10 uur werd er heftig aan de achterdeur-bel getrokken. Toen de boerin de deur opende stonden voor haar twee jonge mensen in gebogen leden van de beide bonden werden toneelstukjes opgevoerd. De P.G.R.V- ers hadden gekozen „Een Eeuw ach ter", een spel in twee bedrijven door Godfried Bomans. Leden van de bond Oldambt en Westerwolde voerden een éénacter op, getiteld ,,Onder Pseudo- niem". Personele prijzen vielen ten deel aan Mevr. L. van VeenTogte- ma (Excelsior, Uithuizen) van het P. G.R.V. en den heer -J. T. Mellema (Eloquentia, Scheemda) van ,>01- dambt en Westerwolde". Een wedstrijd in hersengymnastiek, welke onder leiding stond van den heer -de Groot uit Appingedam. waaraan 10 leden van elke bond deelnamen, werd gewonnen door het P.G.R.V. met 34i tegen 32i punt. Aan het slot van de avond reikte de heer H. W. Plinsinga namens de jury, welke buiten hem bestond uit de heren R. Marring, Hoogezand en G. Streurman, Veendarq, de prijzen, be staande uit médaillés, uit. Hierbij wees hij op de moeilijkheid, die OldambtWesterwolde heeft ge had in verband met het feit, dat voordracht door dezfe bond niet werd beoefend, en hij adviseerde, deze kunst in het vervolg te gaan beoefe- nen. De jury sprak haar waardering uit voor toneelspel en voordrachten, zij was echter van mening, dat het ge dicht „Lupienen" bij het voordragen bij geen van de 6 dames tôt zijn recht is gekomen. Te veel werd de na- druk gelegd op het sombere, drama- tische, terwijl de voordracht veelal te vlak was. Bij de heren was de voordracht in het algemeen beter. Bij het uitreiken van de prijs voor toneelspel -wees de heer Plinsinga erop, dat O. en W. gehandicapt was door het uitvallen van twee dames. Verder bracht hij naar voren, dat 't winnen van 'n personele prijs voor toneelspel niet behoefde te betekenen dat men een allround toneelspeler was, maar dat het ook het gevolg kon zijn van het feit, dat men voor een bepaalde roi geknipt was. Het orkestje van Evelyn Novacek verzorgde het muzikale programma op uitstekende wijze, evenals de mu ziek voor het dansen, dat dit Rede- rijkersfeest besloot. UITVOERINGEN KORFBAL- VERENIGIN GEN. In het Parkhotel heeft de Korf- balver. U.N.I. een tweede uitvoering gegeven. Het programma bestond uit toneelspel, rythmjsche dansjes en zang. Medewerking verleenden een Hawaiïan ensemble en de twee vro- lijke Johny's. Er was bal na. De Korfbalvereniging „Rohda F" hield haar jaarfeest in het café Wi- radi. Opgevoerd werden „Moeder" en ,,011e Jongens". Het feest werd mer bal besloten. 's Middags was er een uitvoering voor kinderen. GEM. ZANGVER. «CRESCENDO", KIELWINDEWEER. Zaterdag gaf de Gem. Zangvei «Crescendo" haar 14e jaarlijkse uit voering in café Piest, o.l.v. den heer C. Ausema. Een tweetal toneelstuk- ken completeerden het programma. HERV. KERKKOOR KROPSWOLDE. Het Kropswolder Kerkkoor o.l.v. den heer G. W. Verver gaf Vrijdag een uitvoering in café Olthof. Buiten de zang werd opgevoerd ,,'n Veur- jaorsdag", een toneelspel in 3 bedrij ven. BOND VOOR STAATSPENSIONNE- RING, AFD. KOLHAM. In café Braam gaf de Bond voor Staatspensionnering Zaterdagavond 'n feestelijke propagandaavond voor haar leden. De toneelver. ..Vriend- schap" uit Kolham gaf een uitvoe ring. TONEELVER. „T. O. P." IN TRIPSCOMPAGNIE. Tripscompagnie heeft Zaterdagavond kunnen genieten van een toneelvooi- stelling. In café Talens voerde de toneelver. „T.O.P." op „Anneke", een spel in 3 bedrijven en «De Stofzoeger «VRIENDENSCHAAR" IN CAFé VROOM. In café Vroom gaf de toneelver. «Vrîendenschaar" haar 5e uitvoering Opgevoerd werd «Wiek van Wieks- hôm", gevolgd door «Annao komt oet stad". Er was bal na. FAMILIE KOK. De Familie Kok heeft haar beken- de revue «In Galop" uitgevoerd -in het hôtel «De Leeuw" te Borger- compagnie. De avond werd besloten met dansen. FEESTAVOND DAMCLUB «HOUDT STAND". In de Versierde zaal van café Dijk- stra hield de Damclub «Houdt Stand Zaterdagavond haar jaarfeest. Na een openingswoord -van den voorzitter, den heer G. Lammers, voerde het houding, door de lippen muurvasi eigen toneelgezelschap o.l.v. den con- aan elkaar verbonden. De boerin riep verschrikt aan haar man:,,Jan korn toch gaauw, Hinderk en Maargie binnen aan mekaor vast vroren!" De boer nam ze mee in de huiskamer en bi» de nog brandende kachel, ont- dooiden ze -weer. Hinderk had de schrik echter zô te pakken dat hij wel 4 weken nadien met een «bggie' om Maargie heen liep. Een jaar later zijn ze getrouwd, een kalm, maar ge- lukkig stel mensen. Beiden zijn ze reeds overleden. 'k Weet echter ze ker, wanneer Hinderk nog leefde, hij op de uitroep: «wat 'n kôlle nait! zou antwoorden: ,,Och man 't is nog niks bie wat ik vrouger mit moaki heb!" Z., 12 Febr. H. E. B. ferencier, den heer A. Lageman op «Appie brengt Oetkomste", «Tude- bekje" en een propagandastukje. Verder vulden voordrachten, zang en muziek van den heer G. Nieborg de avond. FEESTAVOND VOETBALVEREEN. «HOOGEZAND". Onder leiding van haar voorzitter den heer Reinders hield de Voetbal- ver. «Hoogezand" haar clubavond in het hôtel «Rowaan". Ondanks het slechte weer was er grote belangstel- ling. Een eigen orkestje o.l.v. den heer Wim Bret, zorgde voor het mu zikale accompagnement en de dans- muziek^Een vlot cabaretprogramma werd ten tonele gebracht.. De tradi- tionele verloting ontbrak niet.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1