Watgeeft de Radio? MULTATULI STIERF De Samenvoeging HoogezandenSappemeer Een voor- en een tegensiander voerden het woord op een door de politieke partijen belegde bijeenkomst. Programma van de R.O.N. PLAATSELIJK NIEUWS De richtprijzen der Akkerbouwproducten oogst ^947. Dr. N. WATERMAN JUBILEERD. De Kankerbestrijding, zijn levenswerk. AAN GEVOLGEN VAN ONGELUK OVERLEDEN. Bestrijding Ratten en Muixen Vandaag is het juist 60 jaar gele- den, dat een onsterfelijke figuur in de Nederlandse letterkunde in bittere armoede het tijdige met het eeuwige wisselde, Eduard Douwes Dekker, die zijn boeken schreef onder de namu. Multatuli, wat in Nederlands vertaald betekend: Ik heb veel geleden. Douwes Dekker heeft veel geleden. in zijn Indische loopbaan, en op zijn oude dag. Zijn avonuren heeft hij vastgelegd in zijn beste werk de ,,Max Havelaar", dat tevens een felle aan- klacht is tegen de onderdrukking van de Indische bevolking. Het verhaal van Saïdjah, de Indische jongen, die beroofd en onderdrukt werd, opstan- dig werd en gedood, is algemeen be- kend. Multatuli's werk heeft ertoe bijgedragen, dat hier te lande de ogen open gingen, voor wat ginder in om Dekkers woorden aan te halen het land dat zich als een gordel van smaragden om de evenaar slingert, ge- beurde. Op 2 Maart 1820 werd Eduard Dou wes Dekker te Amsterdam geboren. als zoon van een zeekapitein. Hij mislukte als gymnasiast en als kan- toorbediende en trok op 18-jarige leef- tijd naar Indië, om daar een geheel nieuwe loopbaan te beginnen, want Indië bood meer kansen dan het Am sterdam van 1840. Hij werd klerk bij de Algemene Rekenkamer te Batavia, een bij zijn collega's geziene figuur. Toen kwam ook de liefde in het spel. Hij trad in het huwelijk met Carolina Versteeg, waartoe hij eerst tôt het Katholisis- me moest overgaan, maar na korte tijd moest het huwelijk ontbonden worden. Met een gebroken hart vroeg .hij om overplaatsing naar de buiten- gewesten en werd contrôleur op Na tal. Reeds toen heeft Douwes Dekket pogingen gedaan, het lot van de Indi sche bevolking te verbeteren, maar hij ontmoette eer tegenwerking dan medewerking van zijn superieuren. In 1843 werd hij wegens een kas- tekort, dat aan fraude w"erd toege- schreven van zijn functie ontheven. Een onderzoek toonde aan, dat het te- kort te wijten was aan ,,slordigheid, gebrek aan ervaring en onderschat- ting van de kleine plichten tegenover de" grote". Hij was brodeloos en moest zichzelf gedurende 15 maanden in leven houden. In 1845 kreeg hij weer een kans op Java, ontmoette de jonge baronesso Everdine van Wijnbergen, met wie hij in 1846 huwde. In 1848 werd hij secretaris van résident Scherius te Menado. Ergernis over het feit, dat hij naar zijn mening gepasseerd werd bij de benoeming van een opvolger van Scherius en gebrek aan medewerking van de autoriteiten bij het opruimen van de Augiasstal bij het ambtelijk aparaat op Ambon, waar hij als assist. résident was benoemd, brachten zijn j zenuwgestel in een zodanige toestand, dat hij met verlof om herstel van ge- zondheid naar Europa moest, een ver- lof, dat enige malen moest worden j verlengd. In Mei 1855 keerde hij naar Indië terug. Zijn verlof had een drukkende schuldenlast veroorzaakt. Hij ontmoette den Gouverneur-Ge- neraal, sprak met hem over het loi van den inlander, en werd benoemd tôt assistent-resident van Lebak, waar de sociale toestanden slecht waren. Douwes Dekker heeft getracht de toestand te verbeteren. Maar weer ontmoette hij tegenwerking door zijn superieuren. Douwes Dekker deed wat hij nodig vdhd, heeft fouten gemaakt, en werd ontslagen. In Indië kon hij geen werk meer vinden. Hij liet vrouw en kind achter en ging zelf naar Europa om eerher- stel te zoeken. Hij solliciteerde echter niet, vroeg geen audiënties aan, maar zwièrf rond door verschillende landen en genoot van het leven. Vrouw en kinderen kwamen ook in Europa aan, en zonder werk leidde de weg naar armoede. Steeds ipoeilijker werden de omstandigheden waaronder hij leefde. Hij leefde van de opbrengst van zijn uitgegeven werken. Maar zelfs zijn kamertje in Brussel had hij op crediet. Woensdag 19 Februari: 1815 De Stem van het Noorden; o.a. J. G. Mulder: watersport in het Noorden. 18.35 R.O.N.-sextet o.l.v. Louis Drenth 19.Landbouwkwartier, verzorgd door de Stichtingen van de Landbouw in Groningen, Fries- land en Drente. 1915 Cyclus „Moderne Kamermu- ziek", Ada van Leeuwen speelt de piano-sonate van Hendrik Andriessen. 19.35 Noordelijk strijdkrachtenpro- gramma. Verzoekplatenprogr. 20.— Sluiting. Donderdag 20 Februari: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 Landbouwactualiteiten. 18.45 Het Groninger Strijkkwartet speelt kwartet op. 51 no. 2 van Joh. Brahms. 19.15 Groninger kwartier. Marijke van der Hout zingt Groninger lied- jes. begeleiding Peter Mak, pi ano. 19.30 Sluiting. Vrydag 21 Februari: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 H. Brouwer, viool en G. Frôh- ling, piano, spelen Sonate in d kleine terts van Joh. Brahms. 19.Hilversum II. 19.15 Literair kwartier. Fokke Sierks- ma bespreekt „De geboorte van Jan Klaassen" van J. J. Klant 19.30 Sluiting. Zaterdag 22 Februari: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 Gruno's PTT Mannenkoor o.l.v. Louis Drenth. 19.Drs. Fop I. Brouwer: Merk- waardige planten in Noord- Nederland. 19.15 Noordelijk weekoverzicht. y 19.30 Sluiting. Maandagavond is in het Parkhotel een door de gezamenlijke politieke partijen van Sappemeer georganiseei- de bijeenkomst gehouden, waarin over de samenvoeging Hoogezand en Sap pemeer is gesproken. Na een openingswoord door den heer HAMMENGA, wethouder van Sappe meer nam een voorstander van de samenvoeging, de heer R. SCHOEMA- KER het woord. Spr. releveerde de vorige pogingen tôt samenvoeging n.l. in 1827, een tijd van depressie, waarin het doel van de samenvoeging was besparing van kosten, en in 1832. Beide pogingen hadden geen resultaat. Een recenter actie was die van 19121913, die veel beroering wekte. Ged. Staten er- kenden de argumenten tegen samen voeging van de Sappemeersters niet. Bij de stemming in de raad stemde echter alleen de heer-Eppo Mulder- vôôr samenvoeging. Sedert 1913 is heel wat gebeurd: wij hebben de auto, de telefoon, enz. die onze plaatsen kleiner heeft gemaakt. gelijk de gehele wereld, en nog meer dooreengestréngeld. Spr. wenste de argumenten van vorige pogingen niet te beschouwen, doch de huidige omstandigheden te bezien. Ged. Staten laten zich nu niet meer voorlichten door mensen die ge- voelsargumenten naar voren brengen, maar door hen die de zaak realistisch beschouwen zoals de N.E.T.O. Twet vragen doen zich voor: Zal de nieuwe gemeente sociaal economisch één ge heel vormen? Zal een samenvoeging een gemeente brengen die goed func- tionèert? De plaatsen zijn volkomen ineenge- groeid. Wie van het station komt weet niet wanneer hij van Hoogezand in Sappemeer komt. Men kan zich afvra- gen: Is er een culturele grens? Spr. meende dat in geen enkel opzicht van een dergelijke grens sprake is. Het kerkelijk leven loopt dooreen, eveh als het verenigingsleven in al zijn ge- ledingen, de verenigingen voor maat- schappelijk werk en de openbare diensten,' die niet van de gemeenteii uitgaan. Er is één telefoon en radio- centrale, één slachthuis, één hoofd- station, enz. Het onderwijs kent evenmin ge- meente-grenzen, noch het arbeidsleven en de vermakelijkheden. In het dagelijkse leven is de een- heid reeds een feit geworden. Enkele cijfers. Van de arbeiders werken te Hooge zand 47.3 °/o in de industrie en te Sappemeer 48.3 Voor de land bouw luiden deze cijfers resp. 32.9 °/o en 30.1 °/o, voor de overige bedrijven 19-8 en 21.8 °/o. In Hoogezand zijn links georienteerd 75 Van de kiezers, in Sappemeer 72 °/o. Voor de rechtse groepen bedra- gen deze cijfers 25 en 28 °/o. Een administratieve scheiding tus- sen Hoogezand en Sappemeer In stand houden betekent het laten bestaan van een hinderpaal. In Sappemeer kan men geen uit- breiding van industrie meer verwach- ten behoudens een kleine uitzonde- ring men vindt er geen geschikt terrein. Slechts aan de Zuidkant van het nieuwe kanaal zou industrie ge- vestigd kunnen worden, en Sappe meer is daar aan geschikt terrein uitgeput. Industriëlen zijn niet in Sappemeer gevestigd. Hier wonen slechts arbeiders, hetgeen nadelig is bij crises. Hoogezand heeft meer gelegenheid tôt het vestigen van nieuwe bedrij ven; er zijn veel meer industriëlen ge vestigd, alsmede de goedbetaalde em ployée. Van een ruimzichtiger beheer van Sappemeer is geen sprake, integen- deel, het wil spr. voorkomen dat te Hoogezand veel vooruitstrevender zorgen merkbaar zijn. Kijk naar de Westerschool te Sappemeer, die is al sinds 30 jaar een ruine. De Mulo school tart elke vergelijking met wel- ke Mulo-school dan ook, elders ge vestigd. Slechts één ding is in Sappe meer beter: de gasfabriek. Er is on- voldoende woonruimte voor onder- wijskrachten. Hoe zal het gaan met de R.H.B.S. wanneer de samenvoeging een feit is geworden? Waar staat in een moei- lijke tijd de H.B S. beter, in een plaats van 7000 of één van 20 000 mensen? De H.B.S. in Sappemeer is groter dan die te Hoogezand en kan de leerlingen van beide gemeenten bevatten, en zij i» ,,r>or de gemeente goedkoper. Veraer is het mogelijk, dat de R.H.B.S. wordt omgezet in een Ly- ceum. Hoe zal het met onze winkels gaan? De winkels zijn door energie van de winkeliers groot geworden en niet door de aanwezigheid van het gemeente- huis. Men hoeft niet te verwachten, dat de winkels achteruit zullen gaan. Zal Sappemeer een deel van Hooge zand worden? Evenmin -als Hoogë- zand een deel van Sappemeer. Dt nieuwe gemeenteraad zal de belan- gen van de gehele gemeente beharti- gen. Spr. releveerde de conclusie vau het N.E.T.O. rapport, dat luidt: sa menvoeging. Hierbij behoeft men geen vrees te koesteren voor moeilijkheden Wat zijn de voordelen? De Loonschalen voor arbeiders m grote gemeenten zijn gunstiger dan in kleine, hetgeen in verschillende vak- ken een verschil maakt. Er zou een besparing van en verbetering in de Gem. administratie komen, omdat ei één groot gem.huis moet komen. Het personeel behoeft niet bevreesd te zijn. Beiderzijds bestaan vacatures en het lagere personeel kan elkaar aan- vullen. Men kan betere gem.dienstei verwachten. B.v. één gasfabriek spr. had niets dan lof voor de Gasfa briek te Sappemeer en deze fa- briek zou met een kleine wijziging beide gemeenten kunnen dienen. De gasfabriek van Hoogezand is een par ticulier bedrijf. Eén fabriek zou een belangrijke besparing betekenen. Spr. meende dat de voordelen van samenvoeging grotendeels voor Sap pemeer zullen zijn. Hier zullen nieu we wijken komen, er zullen zich men sen vestigen, die niet dicht bij de fa- briekswijk willen wonen, sociale voor- zieningen zullen kunnen worden ge- troffen. Het N.E.T.O. rapport conclu- deert dat niets zich verzet tegen sa menvoeging. Dat is ook sprekers oor- deel. Hij kan zich de gevoelsargu- menten begrijpen, doch daarovei moeten wij kunnen heenstappen. Een tegenstander aan het woord. Vervolgens nam Ds. DE ZEEUW het woord. Spr. begon met het geven van enige cijfers. Waaraan ontleent men het recht Sappemeer zijn zelf- standigheid te ontnemen? Er zijn in ons land 1015 zelfstandige gemeenten: 356 met boven 7000 in- woners en 759 met minder dan 7000. Te klein is onze gemeente dus niet. Spr. kwam terug op de beide vo rige pogingen om tôt samenvoeging te geraken. E venais toen, zullen ook thans bij samenvoeging meer leden van Hoogezand dan van Sappemeei in de raad komen. Het centrum zaï eerder naar West dan naar Oost ver- legd worden. Bovendien is Ds. de Zeeuw niet gerust over het lot der ambtenaren. In 1827 ging het initiatief uit van den Koning. Thans is het anders: het initiatief is uitgegaan van enkele ln- gezetenen van Sappemeer. Zij spra- ken met de Commissaris der Konm- gin en toen kreeg de N.E.T.O. op- dracht een rapport samen te stellen, een beknopt rapport. Wij hadden toen zeker een uitvoerige studie mogen verwachten. In de bij de bevrijding bestaande vacature van burgemeester is niet voorzien. Het vorig jaar werd het advies der beide gemeenteraden gevraagd. Toen is het comité tegen samenvoeging tôt stand gekomen. In de Raad van Hoo gezand* behandelde men de kwestie zeer globaal zonder kennis te ne- men van de argumenten der tegen- standers, en slechts n.a.v. een kran- tenverslag. Men hield er geen rekening mede, dat 95 °/o v,an de Sappemeersters tegen samenvoeging waren. De geografische ligging vormt een nadeel van samenvoeging: Hoogezand heeft uitlopers naar verschillende rich- tingen, deze zullen het centrum naar het Westen trekken, een feit, dat men moet overwegen. Kan samenvoeging een belangrijke bezuiniging betekenen? Het N.E.T.O. rapport noemt geen enkel bedrag. Spr. had eveneens critiek op de toestand van de Sappemeerster scho- len. Doch dit is een gevolg van het feit, dat in de période tôt kort vooî de oorlog geen scholen gebouwd moch- ten worden. De Hoogezandster scho len kan men evenmin ideaal noemen. Het nieuwe kanaal is te dicht bij het Winschoterdiep geprojecteerd, en daardoor is de .ruimte voor industrle- ën te Sappemeer te klein geworden. Moet door deze fout de zelfstandig- heid van Sappemeer verloren gaan. Moeten wij daarom in een oord van rust komen te wonen? Het comité heeft de samenvoeging van aile zijden bekeken, doch kan weihîg voordelen vinden. Misschien is de gasfabriek een voordeel. Maar de consessie te Hoogezand moet wor den afgekocht. Voor diverse industrieën gelden streeklonen, en de grootte van de gemeente maakt geen verschil. Alleen bij de typografen maakt het een verschil, maar het staat niet vast dat dit bij samenvoeging zal worden gewijzigd. Handelen de tegenstanders slechts uit vrees? Neen, maar voorstander» handelen uit wantrouwen in de toe- komst van Sappemeer of ontevreden- heid over het verleden. Tegenstanders hebben vertrouwen in Sappemeer» toekomst, in samenwerking met Hoogezand. De heer Schoemaker antwoordt. In de repliek deelde de heer Schoe maker mqde, dat hij geen argumenten in het betoog van Ds. de Zeeuw had gevonden. Toen de bevrijding kwam, vergader-. den een aantal heren in het hotei ,,Struvé" en men besprak de voor- en nadelen, welke een samenvoeging zou kunnen brengen. Een delegatie infor- meerde bij de wnd. commissaris de. Koningin welk doel een samenvoeging kon hebben. De kwestie werd toen aanhangig gemaakt bij de regering. Is een gemeente van 7000 inwoners groot? vroeg spr. zich af. De grote hangt af van de ligging. Grotere ge meenten dan de onze zijn samenge- voegd met anderen, omdat het nodig was. De heer Schoemaker was vol lot over de wnd. burgemeester. De en quête noemde hij larie, omdat men geen inzicht in de kwestie had, het was démagogie. Op deze wijze kreeg Hitler opk 95 °/o van het aantal stem- men. Het tweede rapport van de N.E.T.O. toont aan dat de geografische ligging geen bezwaar kan zijn. De samenvoe ging is geen centenkwestie, maar een kwestie van cultuur, De scholen te Hoogezand mogen slecht zijn, maar die te Sappemeer zijn veel slechtei. Na de vorige oorlog had men scholen kunnen bouwen. Waarom deed men het toen niet? Spr. vraagt zich af of in Sappemeer op de duur arbeid zal zijn. Sappe meer zal slechts een arbeiderswijk worden, de winsten van de industri ëlen gaan naar elders. Met betrekking tôt de lonen kon spr. het niet eens zijn met hetgeen Ds. de Zeeuw had gezegd. Ook voor ouden van dagen zal samenvoegen een voordelig verschil betekenen. Ds. de Zeeuw spreekt nogmaals. Ds. de Zeeuw wees erop, dat de samenvoeging niet door het ministe- rie van binnenl. zaken als noodzake- lijk werd gezien en slechts nodig ge- oordeeld indien de wil tôt samenvoe ging in beide gemeenten aanwezig was. In Sappemeer was deze wil er zeker niet. Hoogezand schenkt weinig aandacht aan het vraagstuk, zijn ge- meentebestuur en raadsleden zijn niet eens aanwezig op deze vergadering. Ook deze spr. sprak zijn waardering uit oVer het beleid van den wnd. bur gemeester. De fout schuilt in het feit, dat slechts een wnd. en geen defini- tieve burgemeester werd benoemd, en dat de heer Stronkhorst zich afzijdig moet houden van de kwestie der sa menvoeging. De cijfers van 5000 en 8000 inwo ners in kom en buitenwijken van Hoogezand achtte spr. juist. Die van het N.E.T.O. rapport werden niet on- aanvechtbaar geacht. Wat betreft de verzorging van ouden van dagen is spr. door een hoofdbestuurslid van de Bond voor Staatspensionering ingelicht dat bij deze verzorging Hoogezand en Sappe meer als een gemeente zullen worden beschouwd. Vragen. Na de pauze was er gelegenheid tôt het stellen- van vragen waarvan slechts een bescheiden gebruik werd gemaakt. Een der aanwezigen merkte op dat in 1930 voor de schilders een C.A.O. tôt stand kwam, hetgeen geldt voor beide gemeenten, zodat hier een sa menvoeging geen voordeel zou heb- ben. De heer Schoemaker wees erop, dat als essentiëel punt dat voor sa menvoeging pleit, is de grotere kracht die van een grote gemeente uitgaat, en de betere wijze waarop zij haar taak kan vervullen dan twee kleine gemeenten. Wethouder flammenga sloot de ver gadering. DANK VAN H.M. DE KONINGIN De Commissaris der Koningin deelt ons mede, dat H.M. de Ko ningin heeft verzocht aan de be volking der provincie Groningen Haar dank over te brengen voor de ontvangen gelukwens met de geboorte van Prinses Maria Chris- tina. Mgr. W. MUTSAERTS ZENDT TELEGRAFISCHE GELUKWENS AAN PRINSELIJK PAAR. Ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Maria Christina zond Mgr. Mutsaerts het volgende telegram aan het prinselijk paar: „Mede m naam van de 850.000 Katholieken van het Bisdom 's Hertogenbosch, spreek ik mijn grote vreugde uit over de voorspoedige geboorte van de vierde Prinses". KEGELEN. Uitslagen H.-S. Kegelcompetitie resp. le, 2e en 3e vijftal. AnonymusDoe je Best 653663, 554—578, 557—621. W. O. F.—Tavenu 506-^91, 460—421. VooruitAtlanta 493-435, 473464, 455471. AtlantaDussel 459572, 481502, 4'41—461. W.O.F.Ananymus 518515, 471 514. VooruitOns Genoegen '460565, 497 597, 448—515. DusselVooruit 564544, 454453 49g433. TavenuDoe je Best 672634, 586 643, 494—618. Keuze-commissie voor de samen- stelling van het bondstiental N.N.K.B In de keuze-commissie hebben zitting de heren A. Bastiaans, G. Bouman en A. Wolters uit Groningen; H. Bos Sr. uit Sappemeer en A. ten Cate te Zuidbroek. SAPPEMEER. Wegens het spelen met vuurwerk is door de politie te gen enkele jongens proces-verbaal opgemaakt. HOÔGEZAND. Het is niet gebrui- kelijk klachten over de jeugd in ons blad op te nemen. Immers de lieve jeugd blijkt helemaal niet meer liel te zijn, -en het aantal klachten is legio. Een uitzondering willen wij maken en dat is voor de stationskiosk De houder van deze kiosk doet een beroep op de ouders hun kinderen te waarschuwen geen kattekwaad uit te halen ten nadele van deze kiosk. Twee stokers van de Gasfabriek werden bekeurd wegens diefstal vau cokes. Met ingang van 15 April is benoemd tôt directrice van de huis- houdschool mej. Gr. Roemelïng uit Winschoten. KIELWINDEWEER. Vrijdagavond vergaderde in 't café Piest de vereni- ging ,,Plaatselijke Belangen''. Wegens lichte ongesteldheid van den voorzitter had de vice-voorzitter de heer H. Vegter, de leiding. De heer' G. Viel, secrearis, bracht het jaarverslag uit. De vereen. nam het initiatief tôt het oprichten van een Kleuterschool, die door veler steun het vorige jaar tôt stand kwam. Het bestuur had een onderhoud met den Ingénieur der Stadsbezittingen over de bedieining der draaien over het kanaal. De penningmeester, de heer L. Lambers, deed rekening en verant- woording. De kas sloot met een batig saldo van plm. f 133. Als bestuurslid werd herkozen de heer H. Vegter. Besloten werd te trachten de bewoners van Kiel lid te maken en dan 't bestuur uit te brei- den. Bij de rondvraag kwam de slechte toestand van de battings in de weg en van de bruggetjes langs de Oostzij dç van het kanaal ter sprake. De voorzitter onderschreef de klachten, maar zei, dat-- herstel direct niet mogelijk wàs, daar hiervoor geen hout beschikbaar wordt gesteld. NOORDDIJK. Alhier is beroepen, ter voorziening in de vacature van Ds. Brouwer, Ds. J. Eggink te Nijega. De opbrengst van de collecte ten bate van de Stichting 19401945 be- droeg f 39.76. In verband met zijn verlrek naar Ihdonesië heeft Ds. J. Brouwei Zondagmiddag afscheid genomen vau de Ned. Herv. Gem., alhier. Als tekst had hij gekozen Ps. 125 2: „Rondom Jérusalem zijn bergen". Ds. Brouwer wees op het feit, dat in de twee jaren na de bevrijding de gemeente tôt bloei gebracht was. Het woord werd nog gevoerd dooi den heer A. Huisman, burgemeester B. Kuipers en Ds. Alkema van Krops- .wolde. Ds. Veenstra van Middelberi zal, wegens het vertrek van Ds. Brou^- wer tijdelijk als consulent fungeren voor de Ned. Herv. Gem. te Noord- dijk. ENGELBERT. In .café de Groot ha.d de jaarvergadering plaats van de Vereniging van Dorpsbelangen en Vreemdelingen Verkeer. Uit het vei- slag van den penningmeester bleek, dat er een batig saldo was. Tôt secretaris werd benoemd de heer W. Wiekel. Besloten werd, dat er en actie zal worden gevoerd ter verkrijging van een busverbinding over Engel- bert. Verder werd besloten ten bate van de kas deze herfst een verloting te houden. Verschillende verbeterin- gen zullen worden aangebracht in de beplantingen, terwijl een nieuwe be- planting wordt aangelegd aan de Ol- gerweg. HARKSTEDE. De IJsclub „De Noord- star" hield twee ijswedstrijden. waarvan de uitslagen waren: Ring- rijderij: 1. M. Bloemendaal; 2. K. Freije; 3. H. Weender. Estafette rijde- rij op priksleden: 1. J. Wiltjer en B. Olthof; 2. K. Freije en K. Perdon; 3. H. Kloosterhuis en W. v. d. Deen. HARKSTEDE-SCHARMER. De Chr. "School hield een ouderaVond o.l.v den heer W. J. Kamphuis. De leer lingen der hoogste klasse zongen een achttal liederen. Het hoofd der school refereerde over ,,Het gedrag"; de heer G. de Groot over ,,Het kind van de 20e eeuw". De heer L. H. Zijlema sprak een afscheidswoord in verband met zijn vertrek naar Holwerd. Hij werd toegesproken door den voorzit ter en het hoofd der school, opder aanbieding van enige boekwerken. Ter afwisseling declameerden verschil lende dames en heren. RUISCHERBRUG. De Toneelvei. E.M.S. gaf in 't hôtel Oosting 2 uit- voeringen; een 10-tal zangno.'s wer den ten beste gegeven. ,,Een Forjaors- dag" en een ander blijspelletje wer den opgevoerd. KOLHAM. Onder voorzitterschap van de heer P. van Dam vergaderde de afd. Kolham van de Bijenvereni- ging. Uit het verslag van den secr. penningm. bleek, dat er een nadelig saldo was. De heer P. van Dam werd als bestuurslid herkozen en in de va cature Joh. Lambeck gekozen de heer A. Draijer. De contributie wera verhoogd tôt f 3.50. Bij de rondvraag werd opgemerkt dat door te late leve- ring van suiker vele volken zijn doodgegaan. SLOCHTEREN. Naar we vërnemen heeft het personeel van de vrijwilllgo brandweer in deze gemeente zich aanéengesloten tôt een vereniging, met het doel meer contact te leggen. Reeds sinds enige maanden worden er geregeld praat- en oefenavonden gehouden, "onder leiding van de gem. commandant. De bestuursfuncties zijn als volgt verdeeld: Voorzitter de heer Joh. van Timmeren, Gem. Com mandant; Secretaris de heer de Vries te Siddeburen; Penningm. de heer Zweep te Siddeburen. Het gehele brandweerpersoneel is thans voorzien van leren kleding. Voor het Praktijk-Diploma Boek- houden slaagde de heer H. Fluks te Stootshom, assistent der Bedrijfs- vereniging Slochteren en O. SCHILDWOLDE. In café Veenho- ven werd de Algem. vergadering van de Tennisclub Wijchgelsheim ge houden. Uit, het verslag van den pen ningm. bleek dat de ontvangsten be- droegen f 893.12 en de uitgaven f 906.37, zodat er een nadelig saldo was van f 13.25. De begroting 1947— 1948 werd goedgekeurd. De bestuurs- leden Mej. Hilvering en de heer H. Schipper, werden herkozen. Er wera besloten om met twee ploegen agfi de competitie deel te nemen. Daarna gai de heer Denijs een uiteenzetting over de medische sportkeuring. Daar men algemeen de wenselijkheid hiervan inzag werd besloten de verplichte keuring na 1 Jan. '48 aan de leden op te leggen. De A.R. Kiesvereniging hield een propaganda vergadering in één der lokalen achter de kerk, onder voorzitterschap van de heer Beeftink. Als spreker trad op de heer Renkema van Appingedam met het onderwerp: Vragen van deze tijd''. Na de vraagstukken van deze tijd in het kort te zijn nagegaan volgde een aangename bespreking, terwijl de ge- stelde vragen tôt grote tevredenheid werden beantwoord. De zaal was overvol. Naar wij vernemen heeft Ds. D. Siemelink te Oostermeer het be roep naar de Ned. Herv. Kerk alhie:-. niet aangenomen. Maandagmorgen kwam de vrachtrijder van H. met zijn vracht- auto achteruitrijdedne uit de garage van de heer Lanting. Op dat momem kwam een vrachtauto van de Zuî- velfabriek uit de richting Schildwolde. De chauffeur W. wist een aanrijding niet meer te voorkomen. Het ongeval beperkte zich echter tôt enige mate- riële schade. Het stoomgemaal van de Ruig- ster polder zal worden vervangen door een electrisch gemaal. De aanleg hiervan is opgedragen aan de heer N. Mossel. SIDDEBUREN. De Schildwolder Gymnastiek Vereniging gaf Zater- dagavond haar jaarlijkse uitvoering in wolde hetzelfde programma herhaald. We hopen er dan uitvoeriger op terug te komen. De opbrengst van de hier ge houden NIWIN-collecte bedraagt f 35. café Por alhier. Vrijdag en Zaterdag wordt in café Veenhoven te Schild- OVERSCHILD. Vrijdagavond her- dacht de J.V. „De Jonge Josia'' haar 65-jarig jubileumfeest te samen met de M.V. ,,Maria-Martha" haar 40- jarige herdenking in de Chr. school, onder leiding van den heer Schaafsma Nadat van beide verenigingen een overzicht was gegeven van het 65 en 40-jarig tijdperk,' werden toneelstuk- jes en voordrachten ten beste gege ven, terwijl afgevaardigden van di verse verenigingen hun wensen en groeten overbrachten. Ook door oud- leden werd nog een stuk voorgedra- gen. Het was reeds laat toen Ds. Houtman een Sluitingswoord sprak. ZUIDBROEK. Door een tweetai leerlingen van de ULO, H. Fonger» en S. K. Westerdijk werd met goed- keuring van de autoriteiten een col lecte gehouden ten bate van de NIWIN De opbrengst was f 134.85. In ,,Ons Gebouw" vierde de Loge Crescendo van de Int. Orde van Goede Tempelieren haar 25-jarig be staan. Tijdens de receptie werd de vereniging door afgevaardigden vau verschillende organisaties en namens het gemeentebestuur door wethoudei Koerts gehuldigd voor het goede werk door haar verricht. 's Avonds voede de Rederijkers.- kam-er „Vondêl" uit HoogezandSap pemeer op ,,Op het kantje af'' van Jan Fabricius. De muziek werd ver zorgd door het ensemble van Evalyn Novacek. MUNTENDAM. Bij het a.anmaken van een kachçl ontstond brand in de werkplaats van den kleermaker, den heer Snitjer. De wand achter de ka- chel brandde door. Enige textielgoe- deren, zoals voering e.d. ging verlorev Onder deze goederen bevond zich een deel, dat aan den heer Snitjer zelf toebehoorde, de overigen behoordeu aan klanten toe. In café E. Bosscher vergaderde de Pluimvee en Konijnenclub ,JVIun- tendam en Omstreken". Als afgevaar digden voor de vergadering van de Dr. Gron. Bond weden aangewezen de heren H. Panjer en H. Brink Jr. Do inkomsten der vereniging bedroegeu f 80096, de uitgaven f 294.90; batig saldo f 506.06. Tôt leden van de kas- commissie weden benoemd de heren L. G. Veenhuizen; H. Veldman en W. Rorye. Het bestuur bestaande uit de heren Sj. Bos, H. Brink Jr., H. Wieckers en E. Bettenbroek werd her kozen, terwijl de heer T. Pater als be stuurslid werd gekozen. Men besloot een reiskas op te rich- ten. In een huishoudelijke vergade ring van de P.v.d.A. werd het overle- den lid, de heer A. Eises herdacht. Besloten werd op de 1 Mei-dag een feestavond te houden, terwijl ge tracht zal worden een afd. van de Nieuwe Koers" en een pl. sportbond ,,N.A.S.B." op te richten. De, richtprijzen der akkerbouwpro ducten oogst 1947 zijn als volgt vast- gesteld, waarbij ter vergelijking de richtprijzen, welke gelden voor oogst 1946, tussen haakjes zijn vermeld: Tarwe f 20 per 100 kg. (f 20.50); Rogge f 20 per 100 kg. (f 20.25) Gerst f 19 per 100 kg. (f 19.50); Haver f 17.50 per 100 kg. (f 18); Groene erwten f 2b per 100 kg. (f 23); Schokker erwten f 31—f 35 per 100 kg.; Capucijners f 42.50 per 100 kg.; Grauwe erwten f 50 per 100 kg.; Bruine Bonen f 45 Op 20 Februari was het 40 jaar ge leden dat de heer N. Waterman, de bekende bacterioloog en seroloog, voor hij zijn studie tôt arts completeerae, te Leiden promoveerde tôt doctor. Nadat hij voor het artsenexamen ge- slaagd was vestigde hij zich als ge- neesheer te Rotterdam, en zette daar zijn studies in bacterologie en sérolo gie voort aan de Rijks-Seruminrich- ting. Vervolgens werd hij benoemd tôt adjunct-directeur van het vaccinepark tie Rotterdam. Hoewel hij niet rijk was, en in beslag genomen werd door een drukke praktijk, richtte hij -uit eigen middelen een laboratorium in waar efgen micro methoden voor kli- nische bloed-su'iker bepaling werden uitgewerkt. Tijdens de eerste wereldoorlog gaî Dr. Waterman gevolg aan het verzoek van de regering en vertrok naai- Weàt-Indië om de haven van Wil- lemstad te saneren, en stichtte daar in 1916 de moderne gezondheidsdienst, welke nog steeds functioneert. Na een studieverblijf in de Ver- enigde Staten keerde Dr. Waterman in 1919 naar Nederland terug en werd toen verbonden aan het Laboratorium van het Nederlands Kankerinstituui, waar hij zich, ging wij den aan het moderne experimentele kankeronder- zoek. Hij schreef studies over de electrochemie van het carcinoom, physicochemie,. studies over experi mentele maagkanker (proefdieren werden gevoed met -kankerverwek- kende stoffen, zoals Benzopyreenj, diëetstudies en vooral studies over sérologie van het carcinoom, ge- richt op de vroegtijdige herkenning der ziekte. DE KANKERBESTRIJDING. In een interview heeft Dr N. Water man verklaard, dat er hoop bestaat, dat er verbetering zal komen in de vroegtijdige herkenning van kanker, bij hen, die hierdoor zijn aangetast, en dat de mogelijkheid bestaat, dat hier positieve resultaten zijn bereikt. Tezamen met enige jonge geleerden wijdde Dr. Waterman zich aan de kankerbestrijding. Tijdens de Duitse bezetting moëst hij zich terugtrek- ken, maar werkte toen nog vooî iVoedselvoorziening een rapport -uit betreffende de mogelijkheid van kan- kerverwekkende werking van kleur- stoffen als surrogaten in voedings- middelen. De resultaten van dit on derzoek waren geruststellend. Cijfers over het sterftecijfer van degenen, die door de ziekte zijn aan getast weigerde Dr. Waterman te ge ven, wel verklaarde hij, dat de ziekte zeer verbreid is. Kanker is te genezen, aldus Dr. Waterman, maar dan onder bepaalde voorwaarden. In de eerste plaats is nodig allervroegtijdigste herkenning van "de ziekte en de -behandeling daarvan. De Roentgenologie heeft" bij de herkenning van inwendige kan ker een grote taak te vervullen. Voortdurend breid het arsenaal van wapens, dat door medici bij de be- strijding van kanker wordt gebruikt zich uit, en het is te verwachten, dat wij in de nabije toekomst aânmerke- lijk zullen zijn gevorderd in -de be- strijding van de zo zeer gevreesde ziekte. De industriële kanker kan -in het algemeen voorkomen worden door hygiënische maatregelen, en men hoopt later ook andere kankersoor- ten te kunnen voorkomen. per 100 kg.; Witte bonen f 50 per 100 kg.; Veldbonen f 21 per 100 kg.; Dui- vebonen f 21—f 25 per 100 kg.; Kool- zaad f 50 per 100 kg. (f 45); Blauw- maanzaad f 10f 85 per 100 kg. (f 85); Karwijzaâd f 50f 75 per 100 kg. (f 70); Lijnzaad f 50 per 100 kg. (f 30), Geel mosterdzaad f 35f 55 per 100 kg. (f 50); Bruin mosterdzaad f80 per 100 kg. (f 70); Kanariezaad f 25f 40 p. 100 kg.; Fabrieksaardappelen f 4.7b per 100 kg. (f 4.75); Suikerbieten f 34 per 1000 kg. (f 38.50); Cichorei f 40 per 1000 kg. (f 48.50). Voor de consumptieaardappelen ligt het in de bedoeling de richtprijs f 0.50 per 100 kg. lager te stellen dan de prijs, die gold voor oogst 1946, waar bij echter de prijsverhoudingen tus sen de verschillende soorten nader on der ogen gezien zullen worden. Voor strovlas zal geen richtprijs worden vastgesteld. Onder richtprijzen worden verstaan gemiddelde prijzen, die voor het be treffende poduct zo goed mogelijk be- naded zullen worden. Daarbij zal, voor zover dit voor de verschillende pro- ducten wenselijk is, gebruik gemaakt kunnen worden van middelen als. de prijsstelling voor producten, die uit deze akkerbouwproducten worden vervaardigd; de pijsstelling bij export dezer producten en bij import van deze en overeenkomstige producten, de inname tegen richtprijs; de vei bouw tegen vaste contractprijs, e.d. Voor zover voor een product twee richtprijzen genoemd woden ligt he* in de bedoeling, dat een prijs bover. het genoemde minimum bedrag be- dongen zal kunnen worden, voor zo.- ver de opbrengst in de importlanden dit mogelijk maakt. De premie van bouwgerst zal even- als bewaarlonen, prijzen voor zaal- zaad, pootgoed e.d. opnieuw ondei ogen worden gezien. PANIEKSTEMMING BIJ VOOR- VERKOOP VAN PLAATSEN VOOR CUPWEDSTRIJD. Zondagmorgen vijf uur vormden zich reeds rijen wachtenden voor de loketten van het voetbalveld van Li- verpool om plaatskaarten te kunnen kopen voor de cupwedstrijd op 1 Maart tegen Birmingham City. Ten- slotte waren 45.000 personen daar verzameld, terwijl er maar 25.000 plaatskaarten beschikbaar gesteld waren. Toen voor verschillende lo ketten het bordje „uitverkocht" was gepfaatst, verdrongen tienduizenden mannen, vrouwen en kinderen zich voor de laatst overgebleven loketten, waardoor er een zodanige paniek- stemming wërd verwekt, dat aile po litie die in Liverpool beschikbaar was! per auto naar het terrein gezon- den werd om erger te voorkomen. De politie slaagde er in de massa in toom te houden, alvorens zich ernstige on- gelukken hadden kunnen voordoen. Zaterdagmiddag is in het St. Eliza- bethziekenhuis te Tilburg overleden de arbeider J. H. van de Sandeni, wonende aldaar, die Zondag, tijdens werkzaamheden in de fabriek der N.V. Mommes en Hunfeld, met beide benen in een machine geraakte. In het officiële orgaan van de Stichting voor de Landbouw te Gro ningen van 20 Februari komt een op roep voor aan aile boeren om mee, te doen aan_ een groots opgezette be- strijdingsactie voor ratten en muizen. Door de reeds toenemende ratten- en muizenplaag is het nu dringend noodzakelijk over te gaan tôt een radicale verdelging van deze schade- lijke knaagdieren. De voor zich zelf sprekende feiten, dat de schade in ons land, door rat ten en muizen veroorzaakt, 20 30 millioen gulden per jaar be draagt; dat 4 °/o van de gehele wereldvoor- raad aan voedsel door de ratten en muizen wordt vernietigd; dat ons land minstens even zoveei ratten als inwoners telt; dat ze behalve de aanzienlijke mate- riële schade, ook een groot ge- vaar voor de volksgezondheid zijn, zullen doen beseffen, dat geen mid- del hiervoor ongebruikt mag blijven. Besprekingen zijn gaande, om even eens onder de burgers tôt een geor- ganiseerde bestrijdingsactie te komen. Het is in het belang van allen, dat ieder zijn voile medewerking hieraan verleent.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2