1 bekw. Carrosseriebouwer 1 bekw. Lasser, MULTATULI SUE WatgeeftdeRadit PLAATSELIJK NIEUWS Rechtszaken. Nieuwe Bonnen GEMENGDE BERICHTEN Predikbeurten. BURGERUJKE STANDEN. BIOSCOOP EN TONEEL bankwerkers, Metaalbewerker. Fa. A. J. Koeneman Zn. Programma van de R.O.N DRAAIERS en MONTEURS. HOOG LOON. Machinefabriek en Reparatiebedrijf D. E. GORTER, Hoogezand. GEVRAAGD: Sappemeer. Vandaag is het juist 60 jaar den, dat een onsterfelijke figuur Nederlandse letterkunde in b armoede het tijdige met het eei wisselde, Eduard Douwes Dekke zijn boeken schreef onder de Multatuli, wat in Nederlands vei betekend: Ik heb veel geleden. Douwes Dekker heeft veel gel in zijn Indische loopbaan, en op oude dag. Zijn avonuren hee: vastgelegd in zijn beste werk de Havelaar", dat tevens een felle klacht is tegen de onderdrukkinj de Indische bevolking. Het ve van Saïdjah, de Indische jonger beroofd en onderdrukt werd, op dig werd en gedood, is algemeer kend. Multatuli's werk heeft bijgedragen, dat hier te lande de open gingen, voor wat ginder i om Dekkers woorden aan te hal< het land dat zich als een gordel smaragden om de evenaar slingerl- beurde. Op 2 Maart 1820 werd Eduard wes Dekker te Amsterdam geb als zoon van een zeekapitein. mislukte als gymnasiast en als tporbediende en trok op 18-jarige tijd naar Indië, om daar een gt nieuwe loopbaan te beginnen, Indië bood meer kansen dan het sterdam van 1840. Hij werd klerk bij de Alger Rekenkamer te Batavia, een bij collega's geziene figuur. Toen k ook de liefde in het spel. Hij trs het huwelijk met Carolina Vers waartoe hij eerst tôt het Katho! me moest overgaan, maar na 1 tijd moest het huwelijk ontboi worden. Met een gebroken hart v .hij om overplaatsing naar de bu gewesten en werd contrôleur op tal. Reeds toen heeft Douwes De pogingen gedaan, het lot van de 1 sche bevolking te verbeteren, r hij ontmoette eer tegenwerking medewerking van zijn supérieur! In 1843 werd hij wegens een tekort, dat aan fraude wbrd te schreven van zijn functie onthe Een onderzoek toonde aan, dat he kort te wijten was aan ,,slordig) gebrek aan ervaring en ondersc ting van de kleine plichten tegen de' grote". Hij was brodelooi moest zichzelf gedurende 15 maar in leven houden. In 1845 kreeg hij weer een kan Java, ontmoette de jonge baron Everdine van Wijnbergen, met hij in 1846 huwde. In 1848 werd secretaris van résident Scheriu Menado. Ergernis over het feit, dat hij i zijn mening gepasseerd werd bi benoeming van een opvolger Scherius en gebrek aan medewerl van de autoriteiten bij het oprui: van de Augiasstal bij het ambti aparaat op Ambon, waar hij als as résident was benoemd, brachten zenuwgestel in een zodanige toest dat hij met verlof om herstel van zondheid naar Europa moest, een 1 lof, dat enige malen moest wor verlengd. In Mei 1855 keerde hij r Indië terug. Zijn verlof had drukkende schuldenlast veroorzaa Hij ontmoette den Gouverneur- neraal, sprak met hem over het van den inlander, en werd benoe tôt assistent-resident van Lebak, w de sociale toestanden slecht wa: Douwes Dekker heeft getracht toestand te verbeteren. Maar w ontmoette hij tegenwerking door superieuren. Douwes Dekker deed hij nodig vcfnd, heeft fouten gemai en werd ontslagen. In Indië kon hij geen werk rr, vinden. Hij liet vrouw en kind acl en ging zelf naar Europa om eeri stel te zoeken. Hij solliciteerde ecl niet, vroeg geen audiënties aan, m zwierf rond door verschillende lan> en genoot van het leven. Vrouw en kinderen kwamen ook Europa aan, en zonder werk leidde weg naar armoede. Steeds qaoeilij werden de omstandigheden waaron hij leefde. Hij leefde van de opbrer van zijn uitgegeven werken. M zelfs zijn kamertje in Brussel had op crediet. Woensdag 19 Februari: 18.15 De Stem van het Noorden; J. G. Mulder: watersport in Noorden. 18.35 R.O.N.-sextet o.l.v. Louis Drei 19.— Landbouwkwartier, verzoï door de Stichtingen van Landbouw in Groningen, Fri land en Drente. 19.15 Cyclus „Moderne Kamern ziek", Ada van Leeuwen spe de piano-sonate van Hend Andriessen. 19.35 Noordelijk strijdkrachtenp gramma. Verzoekplatenprogr, 20.Sluiting. Donderdag 20 Februari: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 Landbouwactualiteiten. 18.45 Het Groninger Strijkkwar speelt kwartet op. 51 no. 2 Joh. Brahms. 19.15 Groninger kwartier. Marijke der Hout zingt Groninger li( jes. begeleiding Peter Mak, ano. 19.30 Sluiting. Vrijdag 21 Februari: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 H. Brouwer, viool en G. Fri ling, piano, spelen Sonate in kleine terts van Joh. Brahms 19.Hilversum II. 19.15 Literair kwartier. Fokke Sierl ma bespreekt „De geboorte Jan Klaassen" van J. J. Kla 19.30 Sluiting. Zaterdag 22 Februari: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 -Gruno's PTT Mannenkoor o. Louis Drenth. 19.Drs. Fop I. Brouwer: Me: waardige planten in Noo Nederland. 19.15 Noordelijk weekoverzicht. 19.30 Sluiting. SAPPEMEER. Dinsdagavond werd de algemene leden vergadering gehou- den van de vereniging ,,Het Groene Kruis". Als bestuursleden werden herkozen de heren R. de Grooth (penn.) en Juko Boer (vice-voorz.), terwijl tôt bestuursleden werd geko- zen de dames Flédderman.-Meijer en Schafer-Orsel. In plaats van het af- getreden lid van de kascomm., den heer H. Voort, werd benoemd de heer H. Heijes. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester, als- mede daf! van de kascommissie, sa- mengesteld door den heer L. van Hage werden uitgebracht. Er werd gesproken over de ver- plaatsing van het consultatie-bureau. Hiertoe zullen pogingen worden aan-, gewend. Verder zijn plannen bespro- ken om het 40-jarig bestaan van de afdeling, dat in dit jaar valt, op be- scheiden wijze te vieren. Aan de jaarverslagen ontlenen wij nog het volgende: Op 1 Jan. '46 be- droeg het aantal leden 1928, op 31 Dec. 1907. De ontvangsten bedroegen f 9798.44, de uitgaven f 9009.31. Er werd een bouwfonds gevormd, omdat het huidige groene kruisgebouw niet meer aan de eisen voldoet. 781 keer werd gebruik gemaakt van verplegingsmateriaal; het aantal hoogtezonbestralingen bedroeg 1040. Door de wijkverpleegsters werden to- taal ruim 3700 bezoeken afgelegd. De rekening van de t.b.c.-commissie sloo! met een saldo van f 26.60. Op 1 Jan. had zij 52 patienten onder haar toe- zicht, op 31 Dec. 54. Ten slotte worden enkele getallen gegeven over het con- sultatiebureau voor gezonde zuigelln- gen. Het voiledig .verslag publiceren wij Woensdag a.s. De heer T. Werkhoven te Tol- bert werd benoemd tôt medebeheer- der van de melkinrichting te Sappe- meer. Woensdagavond werd door de reclasserings vereniging ,,Hoogeland" in het hôtel Wed. Groeneveld de propagandistische film ..Redding vertoond. Bovendien, werden enkele bijfilms gedraaid. Er was een matige belangstelling. HOOGEZAND-SAPPEMEER. Van verschillende zij den ontvingen wij opmerkingen over iets, dat wij een onsmakelijkheid zouden willen noe- men, en hetgeen een gevolg is van de vorstperiode. De zaak is, dat verschil lende closets zijn bevroren, zodat de eigenaars hun •toevlucht fot andere gelegenheden moeten nemen. Tôt zo- ver is hiefin niets dat iemand reden tôt ergernis zou kunnen geven. An- ders wordt het wanneer men de bo- men op de hoofdweg gaat gebruiken, en dat op klaarlichte dag. Men kan nu eenmaal niet van iemand ver- wachten dat hij vanaf zijn wonlng, eerst naar de meest dichtbije water- plaats loopt, want het is mogelijk, dat die veraf is, maar men mag dan toch wel aannemen, dat hij een ach- teraf gelegen plaatsje opzoekt, en niet een boom aan de hoofdweg. In het bijzonder de bomen aan de Noorderstr. bij de Slochterstr. worden voor dit doel ernstig misbruikt. Wij kunnen ons de ergernis van hen, die ons dit kwamen vertellen ôf ons daar- over schreven voorstellen. (Wij laten thans de publicatie van de over dit onderwerp ontvangen brieven achter- wege. Red. Nwsbl.) HOOGEZAND. Tegen den trans- portarbeider O. R. uit Zuidbroek ls, wegens ontvreemding van enige de- kens ten nadele van de fa. Groene veld, alhier, proces-verbaal opge- maakt. Morgen viert Hoogezands oudste inwoonster, mevr. Marchie Tallen Strabbing, haar 101e verjaardag. Het is alweer een jaar geleden, dat wij Opoe Tallen ter gelegenheid van haar 100e verjaardag een bezoek brachten, en haar verrasten terwijl zij bezig was aardappels te schillen. En aard- appels schillen doet opoe Tallen nog. Na ziek geweest te zijn is zij weer op- geknapt. Als zij het feest van morgen, gevierd heeft gaat zij op weg naar haar 102e verjaardag. De fietskar van de vishandel Lourens Hoevens werd door een auto uit Sloctheren aangereden en bescha- digd. Op verzôek van de Gemeente Politie te Hoogezand zijn, door de Ge- meente-Politie te Veendam aange- houden J. D. en J. A., aldaar, die werden bechuldigd van het plegen van de inbraak bij de Werf Fikkers op 11 Januari. Bij het verhoor door de Hooge- zandster Politie hebben zij bekend de inbraak te hebben gepleegd. Zij zijn ter beschikking gesteld van den Officier van Justifie. Bij de Gemeentepolitie alhier zijn nadere inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden voorwer- pen: een paar glacé herenhandschoe- nen, blauwe, gebreide rechter hand- schoen en een deursleutel. Onze plaatsgenoot, de heer G. Hoedemaker, thans chef-monteur der P.T.T. is benoemd tôt opzichter der P.T.T. alhier. WESTERBROEK. Zowel bij de 5e Gemeente-avond als bij de Jeugddag- viering bleek, dat ondanks de koude nog velen de weg naar de kerk wls- ten te vinden. Er werd resp. f 17.18 en f 18.19 bij de uitgang gecollec^ teerd. Bij de jonge lidmatenkring (1835 j.) zijn thans op 3 na aile in de termen vallenden aangesloten. Het aantal lezers van de Rei- zende Bibliotheek is tôt ruim 70 ge- stegen. Dezer dagen zullen pogingen worden aangewend een afdeling te stichten van de Vrijzinnig Christelij- ke Gezondheids-Kolonie ,,Naar Bui- ten". Toen Mej. P. een dezer dagen van een bezoek aan de stad Gronin gen huiswaarts keerde, kwam ze na het verlaten van de bus tôt de on- aangename ontdekking, dat ze haar portemonnaie inhoudende geld, een textielkaart en andere waardevolle bonnen kwijt was. In de veronderstelling, dat zij de portemonnaie in de bus had laten lig- gen stelde zij zich onmiddellijk in verbinding met de GADO. Men kon haar echter niet uit de droom helpen, daar de bus inmid- dels reeds naar elders was vertrok- ken. De directie beloofde evenwel ailes in het werk te zullen stellen om het verloren voorwerp te achterha- len. Nog diezelfde avond werd mej. P. opgebeld en deelde men haar me»- de, dat zij het beursje bij de GADO Jron afhalen. NOORDDIJK. Gedeputeerde Staten van Groningen hadden goedkeuring verleend aan een uitbreidingsplan van deze gemeente. Tegen dit plan waren van enige zijden, o.a. van de zij de der gem. Groningen, die aan- voerde, dat met haar overleg had moeten worden gepleegd, hetgeen m dit geval niet geschied is, klachten binnengekomen. Bij K.B. is thans, uitgezonderd voor enige percelen, goedkeuring aan het plan verleend. Het besluit overweegt, dat het weliswaar zeer gewenst zou zijn geweest als-overleg met de ge meente Groningen was gepleegd, doch dat in het achterwege blijven daarvan geen aanleidiig kan worden gevonden, goedkeuring te onthouden. ENGELBERT. In een vergadering waarbij aanwezig waren ouders, oudercommissie en personeel van de O.L. school alhier, werd besloten, dat de kinderen der school zullen deelnemen aan de z.g. instructieve schoolreizen. OOSTERHOOGEBRUG. Dank zij de bemiddeling van de buurtver. „O.H. brug en O" zal door de directie van de D.A.M. een tweede officiële stopplaats voor de bussen worden ingesteld. Door de heer H. Boit werd welwil- lend een gedeelte van zijn opslag- tçrrein beschikbaar gesteld voor een t.z.t. te plaatsen wachthuisje. Door den brugwachter wordt ln het Eemskanaal een vaargeul voor zijn pontje opengehouden. De heer O. van Garmelwolde had het ongeluk in deze geul te geraken. Met moelte redde de heer Huitsing den drenke- ling, die later per auto naar huis werd vervoerd. KOLHAM. Het poststation alhier is met ingang van 1 Maart omgezei in een hulppostkantoor. Tôt' kantoor- houdster is benoemd mej. G. Braam. SLOCHTEREN. Met ingang van 1 Maart zijn de navolgende ambtenaren ter gemeente-secretarie alhier bevor- derd: R. N. Willems, Klerk le klas to« Adj. Commies; J. Tamminga, Klerk 2e klas tôt Klerk le klas; Mej. C. R. M. Haarman, Typiste tôt Klerk 3e klas. De heer E. Doornbos Szn. te Kolham, thans chef-chauffeur bij Roland, is met ingang van 16 benoemd tôt chauffeur bij meente-Werken, alhier. De in deze gemeente gehouden Niwin lijsten-collecte heeft opgebracht Borgweg f 60.50; Harkstede f 140. Scharmer f 82.05; Kolham f 82. Froombos f 69.50; Slochteren f 180.50, Hélium f 128.50 Siddeburen f 621.lu Overschild f 163.25; Tjuchem f 140.—, totaal f 1667.40. De Niwin-commissie in deze ge meente blijft actief. Zo werd met de „Blijde gebeurtenis'' een actie op touw gezet waarvan het resultaa ls: Algem. Oranje vereniging Schildwol- de f 52.92; Algem. vereniging Sloch teren f 26.50; Feestavond café Por, Siddeburen f 35.—; Feestavond Geb. Chr. Bëlangen, Siddeburen f 36.— Oranje vereniging .Oranje Nassau", Slochteren f 84.07; Algem. Oranje vereniging Scharmer-Harkstede f 134.76. Totaal f 369.25. ZUIDBROEK. Een behuizing, waar- aan verbonden een gritmalerij, gele gen aan het Winschoterdiep, en eigen* dom van de fam. van Royen en de Erven Ruiter werd in hôtel Themmen publiqk verkocht. Koper werd de fa. Gebr. Lommerts te Delfzijl voor f 6500 plus f 1325 voor de machine* rieën. Verder werd ten verzoeke van de fam. van Royen verkocht een behui zing gelegen aan de Spoorstraat. Ko per werd de heer D. Lutterop voor f 2200. de Maart de Ge- alhier MUNTENDAM. De heer D. Laphoi-, onderwijzer aan de openbare lagere school voor voortgezet onderwijs, werd benoemd tôt hoofd van een o.l. school in de gem. Rozenburg (Z.H.) In de grote zaal van hôtel „De Munte'' werd Dinsdag de Nederl. Verzetsfilm ,,Bezet Gebied" vertoond. Er was grote belangstelling. Geduren de beide voorstellingen was er geen plaats onbezet. Tôt diaken bij de Bapt. Gem. werd bevorderd de heer P. Jager.' De heer K. Veendorp werd be noemd tôt secretaris van de Baptisten Gemeente, in de plaats van den heer B. Velthuis, die zich niet herkiesbaar stelde. Voor de Dinsdag gehouden ver- pachting door de Ver. v. Volksverma- ken, in verband met de deze zomer te houden kermis, bestond van de zij de der kermis-exploitanten grote belangstelling. De kermis werd vast- gesteld op 1, 2 en 3 Augustus. GRONINGER POLITIERECHTER. H. K. te Hoogezand zou opgenomen worden in het Gemeentelijk Verzor- gingshuis. Maar eerst moest hij ont- smet worden. In de quarantaine be- viel het hem echter niet en hij ging terug naar het schuurtje waar hij had geleefd. Het was er koud en hij sliep zonder dek op de houten vloer. Op een dag j;tookte H. K. een vuurtje van wat houten païen ap een plank. Maar die ingrediënten had hij gestolen en daarom stond hij térecht voor de Groninger Politie- rechter. Het vonnis luidde 3 mnd. RWI met aftrek van preventief. TRIBUNAAL GRONINGEN Vonnis tegen N. A. Wieringa te Tjuchem (thans wonende te Biltho- ven): internering gelijk aan de vooi* internering en ontzetting uit de kles- rechten voor de ijd van 10 jaar. TRIBUNAAL VEENDAM. Vrijdag a.s. zal o.m. voorljomen Roelf Germs van Muntendam. Bonkaarten KA, KB, KC 703 (strook no. 2.) 63-1 brood 800 gram brooet 63-2 brood 400 gram brood 63-1 botei; 250 gram boter 63-2 boter 250 gram margarine of 200 gram vet. 63-1 melk 63-2, 63-3 melk 63-1 vlees 63-2 vlees 63-1 algemeen 63-2 algemeen 4 liter melk 7 liter melk 100 gram vlees 400 gram vlees 250 gram kaas 1 ei 63-3 algemeen 500 gram sinaasappe-1 len (voorinlevering.) 63-4 algemeen 100 gram bloem of (niet uit rijst be- 125 gram koffie 50 gram thee' 1600 gram brood 800 gram brood kindermeel »reid.) 63-5 algemeen 63-6 algemeen 63-d reserve 63-k reserve Bonkaarten KD, KE 703, (strook no. 2.1 64-1 brood 800 gram brood 64-1 boter 250 gram boter 64-2 boter 125 gram margarine of 100 gram vet. 64-2, 64-3 melk 64-1, 64-2 vlees 64-1 algemeen 64-2 algemeen 12 liter melk 100 gram vlees 100 gram kaas 1 el Zondag 2 Maart 1947. NED. HERV. KERK. Sappemeer: 10 u. ds. Meijer Drees Hoogezand: 10 u. ds. Schmidt. 11.30 u. Kinderkerk. Kropswolde: 10 u. ds. Alkema. Westerbroek: 10 u. dr. Glas. 11.15 u. Zondagsschool. Zuidbroek: 10 u. ds. Wisser. Noordbroek: 10 u. ds. Joh. Bender v. Groningen. Engelbert: 10 u. ds. Vinkenborg. Kielwindeweer10.30 u. ds. Wasch. Veendam: 10.30 u. ds. P. H. Kapteyn (Radio uitzending.) Muntendam: 10 u. Ds. Hamer Slochteren: 10 u. ds. Lieve, Schaaphok: 2.30 u. Ev. Eenshuistra. Froombos: 7 u. Ev. Eenshuistra. Kolham: 2.30 u. ds. van Hoogstraten. Scharmer: 10 u. ds. van Hoogstraten (zaaltje bij pastorie.) Schildwolde: 7 u. ds. v. d. Flier. Hélium: 10 u. ds. Politiek. Siddeburen: 9.30 u. ds. de Vries. Tjuchem: 9.30 u. Ev. Velthuijsen. Overschild: 9.302.30 u. ds. Beijer. DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer: Geen dienst. Noordbroek: -10 u. ds. R. de Zeeuw. Veendam: 10 u. ds. R. J. Faber van Winschoten. GEREF. KERK Sappemeer (Chr. Kleuterschool) 9-30 u. ds. Tom; 4.30 u. ds. Klapwijk. Martenshoek: 9.30 en 11 u. ds. Klap wijk; 3.30 en 5 u. ds. Tom. Veendam: 9.30 en 4.30 u. cand. Zalle van Leeuwarden. Siddeburen: 9.30 en 2.30 u. ds. Hazen- berg. Schildwolde: 10 u. dienst; 3 u. ds. Koopmans. Tjuchem: 9.30 u. ds. Koopmans; 3.30 u. hulppr. Boersma. GEREF. KERK (Ond. Art. 31 K.O.) Sappemeer: 9.30 en 4.30 u. ds. B. Jongeling. Schildwolde: 9.30 en 2.30 u. ds. van Dijk. Overschild: 9.30 en 2.30 u. ds. J. D. Houtman. Harkstede: 9.30 en 2.30 u. ds. Joh. den Ouden. BAPTISTEN GEM. Hoogezand: 10 u. de hr. Mosterd; 11 u. Kinderkerk. Foxhol: 10 u. Ev. Veenstra; 11 uur Kinderkerk. Martenshoek: 3.30 u. Ev. Veenstra, 7.30 u. Jeugddienst. Muntendam: 10 en 4 u. ds. Hekhuis; 7.30 u. Jeugddienst. VRIJE EV. KERK Veendam: 10 en 4 u. ds. N. de Zeeuw; 11.30 u. Zondagsschool. ALG. EVANG. GEM. Veendam: 10 en 5 u. ds. Overdijk van Rottevalle. LEGER DES HEILS. Hoogezand: 10 u. Heiligingsdienst o.l. v. Lté. A. H. Hassoldt; 6.30 uur Openluchtsamenkomst voor Gem.- huis; 7.30 u. Verlossingssamenkomst 64-3 algemeen 1 kg. sinaasappelen (voorinlevering.) 64-r reserve 800 gram brood 64-s reserve 100 gram bloem of kin dermeel (niet uit rijst bereid) 64-u reserve 600 gram bloem of kin dermeel (niet uit rijst bereid) 64-v reserve 90 gram Deense toilet- zeep (voorinlevering.) Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 703 (strook no. 2.) 63-4 brood 800 gram brood 63-4 boter 250 gram boter 63-4 margarine 250 gram margarine of 200 gram vet. 63-4 melk 5 liter melk 63-4 vlees 300 gram vlees 63-5 vlees 100 gram vlees 63-4 kaas 200 gram kaas 63-4 eieren 5 eieren Op 6 Maart zullen bonnen worden aangewezen voor cacao, suiker, ver- snaperingen en tabak. De bonnen 63-3 en 64-3 algemeen voor sinaasappelen moeten uiterlijk op Woensdag 5 Maart a.s. bij een handelaar in groente en/of fruit worden ingeleverd. Bon 64-v reserve voor Deense toi- letzeep moet uiterlijk, op 8 Maart a.s. bij een detaillist in zeep worden ingeleverd. Aflevering van de zeep zal zo spoedig mogelijk plaats vinden. Petroleum. Voor de maand Maart zijn voor kookdoeleinden en verlîch- ting aangewezen de bonnen: Kaarten UA 611 bon A 17 t/m 20 UB 611 B 09 en B 10. UC 611 C 05 elk voor 4 liter petroléum. Bon D 10 van de kaart UD 611 geeft recht op 6 liter petroleum.. OVERVAL OP GOUDSMIDSWINKEI De winkelierster in een goudsmids- winkel te Rotterdam zag dezer dagen 2 mannen haar zaak binnenkomen. Zij zeiden van de politie te zijn. Plotseling trokken zij revolvers en dwongen de vrouw naar een achter de winkel liggend vertrek te gaan, en hun de sleutel van de brandkast te geven. Vervolgens bonden ze haar vast op een stoel, en verdwenen, na zich meester gemaakt te hebben van een bedrag van f 1000 en voor een waarde van f 400 aan horloges. ONEERLIJK PROCURATIEHOUDER Een procuratiehouder van een on-- der beheer van het Beheersinstituut staqnde zaak te Rotterdam heeft kans gezien door middel van valse boekln- gen een bedrag van f 18.000 f 19.000 in eigen zak e laten glijden. Voor de Rotterdamse Rechtbank verklaarde hij, dat zijn patroon hem een tantième van f 15-000, of mogelijk wel f 20.000 of f 30.000 had beloofd, en dat hij daarop maar vast een Voorschot had genomen. De patroon had echter vergeten te vertellen, dat hij niets meer te zeggen had, omdav de zaak onder beheer was gesteld. De officier eiste, omdat verdachte al twee veroordelingen wegens op- lichting achter de rug heeft, 9 maan-. den gevangenisstraf met aftrek van preventief. ERNSTIGE ZIEKTEVERSCHIJN- SELEN TE GOES.v In het ziekenhuis te Goes doen zien ernstige ziekteverschijnselen voor. zowel onder het personeel als onder de patiënten. De diagnose heeft mer. nog niet kunnen vaststellen. Een der verpleegsters, die door de ziekte was aangetast is inmiddels over leden, ter wijl de toestand van enige anderen zeer ernstig is. Reeds is de hulp inge- roepen van Prof. Dr. Mulder uit Lel- den, terwijl de geneeskundige inspeu- tie van de volksgezondheid van een en ander op de hoogte is gebracht. De waargenomen verschijnselen doen enigszins denken aan die welke zich voordeden bij het geval van typhusbesmetting, welke zich enige tijd geleden voordeed na een brui- loftsmaal te Amsterdam, en die o,u- enige leden van het gezin van Pro£ Dr. K. Miskotte ten grave sleepte. TREINONTSPORING BIJ KESTEREN In de nacht van Dinsdag op Woens dag is bij Kesteren een goederen- en posttrein, welke van Maastricht naar Amsterdam ging ontspoord. De trein bestond uit een locomotief en 6 wagens. Het treinverkeer had geen vertra- ging. NIEUWE SCHANS—GRONINGEN Men verzoekt ons erop te wijzen, dat de trein, welke om 7.35 ulr Nieuwe Schans vertrekt (Zuidbroek 8.13, HogoezandSappemeer 8.27) es. om 8.50 te Groningen arriveert, alleen op werkdagen rijdt. SAPPEMEER 20 t/m 26 Febr. 1947. I der Boor, Hoogezand; Harm Frese, 63 Geboren: Alieda Christina, d. v. j., echtg. v. Aaleida Gezina Hein, Arie Petrus Bouma en Catharina Jo- banna Thiecke; Johannes, z. v. Jo- hannes Bos en Siementje Spaan; Johannes Albertus, z. v. Derk Ele- veld en Aaltje Menzinga; Tecla Har- manna, d. v. Poppe Frans en Marga- retha Klein Winkel; Jan, z. v. Arnold Huneman en Anniggien Janna van Dijk, won. te Hoogezand; Hermanna Roelfien, d. v. Bouwe Pompstra en Alida Fennechiena Beukinga, won. te Hoogezand; Berendje, d. v. Jan Pietersen en Barbara Bouwmeester, geb. te Groningen. Ondertrouwd: Beene de Raad, 28 j., Sapjpemeer en Anna Prins, 24 j., Veendam; Geert Smid, 23 j., Sappe meer en Stofferdina Strootman, 20)., Zuidbroek. Getrouwd: Berend van der Laan, Veendam en Maria Buurke, Sappe meer; Jan Riemeijer, Utrecht en Aal tje Faber, Sappemeer. Overleden: Gerardus Jager, 90 j., weduwn. van Jacobina Hillegina van der Laan; Egge de Boer, 70 j., echtg. van Antje Geertsema. HOOGEZAND, 20—27 Febr. 1947 Geboren: Jan, z. v. Jan Doddema en Aaltje Renses, Foxham; Alje, z. v. Albertus Zuur en Jantje Aten, Kalk- wijk; Niklaas, z. v. Niklaas Spoor en Aaltje Bakker, Hoogezand; Maria, d. v. Arend Klunder en Emma van der Wal, Winschoten; Willem Luitje, z. v. Aaldrik Bos en Grietje Thoma, Win- deweer.. Ondertrouwd: Douwe Smit, 26 j., Appingedam en Klaassie Benthem, 22 j., Hoogezand. Getrouwd: Albertus Bril, 31 j.> Hoogezand en Ymkje Kuik, 22 j., Hoogezand; Jan Tonkes, 23 j., Foxhol en Jeigien Oosterhof, 20 j., Foxham; Johannes Berg, 23 j., Foxham en Eltje Maria Tamminga, '25 j., Foxham. Overleden: Anna Berendina Gibcus 65 j., d. v. Hindrikus Joannes Gibcus en Anna Gôeken, Martenshoek; Jan Sluiter, 75 j., echtg. v. Alberdina van „VICTORIE!" In deze film presenteert de Habé- film een nieuwen Engelsen komi- schen speler n.l. Will Hay. Deze is het type van een drogen, eerzamen Engelsen schoolmeester. Hij heeft van die grappige maniertjes, die vooral een min of meer caricaturalen school meester eigen zijn. In ,,V Victorie!", waarin hij een dubbélrol vervult, n.l. die van de Duitse spion Millier en den Engelsen schoolmeester Potts, komt hij door allerlei verwikkelingen van zijn de- gelijke, goede plattelandsschool te- recht op een Duitse Universiteit, waar hij op levensgevaarlijke wijze probeert de studenten ontvankelijk te maken voor democratische, Engel- se ideeën. Zijn jacht naar het geheim van een nieuw wapen, de overmeestering van een groepje Duitse officieren met behulp van een paar anti-nazi ge- stemde Oostenrijkse studenten en tenslotte de vlucht terug naar Enge- land in een vliegtuig dat noch hij zelf, noch een van zijn vrienden kan be- sturen, is een aaneenschakeling van komische effecten en het is kostelijk om te zien, hoe onze eenvoudige Engel- se schoolmeester ondanks zichzelf toch steeds weer de leden van het „Herrenvolk" bij de neus neemt. Het Journaai bevat deze week opnamen van de feesten bij de geboorte van de jongste Oranje-telg, terwijl een kort na- filmpje een indruk geeft van hetgeen onder de Oranjes in ons land tôt stand kwam. L. PROPAGANDA-AVOND COôP. „EENDRACHT MAAKT MACHT" De Coôperatie ,,Eendracht Maakt Macht" hield Woensdagavond in het hôtel Faber een propaganda-avond. Door het gezelschap de ,,Zevenklop- pers", bestaande uit 6 personen en een pianist werd de revue „Wij klop- pen...." opgevoerd. Het vertoonde was vakwerk en in aile opzichten af. Natuurlijk was het besprenkeld met een propagandistisch sausje, maai dit was niet storend of hinderlijk. Er waren vele geestige momenten. en de zang van Tini van Aesch (so- praan) en Dolf Driessen (ténor) was uitstekend. Als hulde aan hen die vielen in de ondergrondse strijd tegen de verdrukkers werd door Doit Driessen gezongen het smartlied uit de 3e acte van de Opéra Tosca, een lied, dat gezongen werd door een ver- zetsheld uit de Italiaanse verzets- strijd, vôôr zijn executie zou worden voltrokken. Tekst en regie waren van Jo Ha- milton, de muzikale arrangementen van den pianist Justus Jesayes. Het gezelschap stond onder leiding var\ de conférencier Adrie v. Oorschot. Het openingswoord werd uitgespro- ken door den voorzitter van de Coope- ratie, de heer Kuipers. BONTE AVOND VAN DE A.J.C. In het Parkhotel heeft de A.J.C. on der het motto Trekvogelvlucht „De Woelwaters" een bonté avond gehou den voor ouders en belangstellenden. Het uit 12 nummers besaande pro-. gramma werd op vlote wijze ten to- nele gebracht, terwijl een drietal le den de verschillende nummers tôt eer. geheel verbond. In de pauze werd een verloting ge houden waarvan de opbrengst ten goede komt aan voor een zomerkamp op het A.J.C.-terrein te Vierhouten, waaraan 8000 deelnemers uit binnen- en buitenland zullen deelnemen. Opening en sluiting geschiedde door den heer H. Kamphuis. Eind April of begin Mei zal een- zelfde avond worden gehouden in Hoogezand. Kiel; Aaltje Huisman, 71 j., wed. v. Jàkob Ganzeveld, Hoogezand; Chris tina Kundina Hônebecke, 6 mnd., d. v. Harm Hônebecke en Jantina Hoot- tes, Hoogezand. SLOCHTEREN 20 t/m 26 Febr. Geboren: Enne, z. v. H. van Dijken en H. Kempinga, Scharmer; Nane Dictus Benedictus, z. v. J. L. van der Molen en G. van der Wijk, Over schild; Albert Berend, z. v. K. Wil- deboer en T. Spijker, Slochteren. Getrouwd: G. Hommes, 27 j., Sloch teren en G. Begeman, 19 j., Siddebu ren. Overleden: H. Kruis, 76 j., onge- huwd, Kolham; J. K. Groeneveld, 1 week, z. v. J. K. Groeneveld en T. Mulder, Kolham (overl. te Gron.); D. Strobos, 2 j., z. v G. Strobos en E. Veentjer, Hélium (overl. te Gronin gen); Levenloos aangegeven kind van A. H. van der Zijl en D. H. Dallinga, *Kolham. ZUIDBROEK. Geboren: Emo, z. v. Emo Edens en Antje Hassing. Ondertrouwd: Egbert Kramer, 31 j., Zuidbroek en Grietje Hartman, 26 j., Zuidbroek; Geert Smid, 23 j., Sappe meer en Stofferdina Strootman, 20 J., Zuidbroek; Thomas Mulder, 30 Noordbroek en Grietje Brink, 32 J., Zuidbroek; Johannes Harm Tuze, 29 j. Zuidbroek en Hinderine de Raad, 25 j., Scheemda. Getrouwd: Jan Jimko Kônig, 23 Zuidbroek en Jantje Molema, 19 J., Scheemda. Overleden: Fokko Niehoff, 61 J., echtg. v. Egbert je Staarink; Lammert Schothorst, 88 j., wedn. v. Trijntje de Boer. MUNTENDAM 20—26 Febr. 1947. Geboren: Freerk Pieter, z. v. W. de Vries en K. Meijer; Berendina, d. v. G. Loots en B. Luttje; Jakob, z. v. O. Meijer en A. de Groot. Getrouwd: J. Kram, 32 j. en A. Stiekel, 25 j.„ b. v. Muntendam. Overleden: Geert Mulder, z. v. J. Mulder en H. van der Laan. VEENDAM 19 t/m 25 Febr. 1947. Geboren: Jakoba, d. v. P. Doddema en A. Holtman; Geessien, d. v. F. Kuiper en G. op de Dijk; Frederikus, z. v. P. Blaauw en E. Feringa; Frede- rik, z. v. F. Mulder en H. Brouwer, Johanna Jantina, d. v. F. de Vries en L. de Graaf, Wildervank; Hendrik, z. v. L. E. Wever en L. Hazewinkel, Wildervank; Eerke Elzaxd, z. v. J. Pik en A. G. v. d. Glas; Roelf, z. v. G. W. Kuiper en H. Heijes; Trijntje, d. v. J. de Vries en A, Westman; Willy, z. v. L. Kampinga en T. v. d. Scheun. Ondertrouwd: B. de Raad, 28 j., Sappemeer en A. Prins, 24 j., Veen dam. Getrouwd: F. S. Kruizinga, Mun tendam en J. C. Tieks, Veendam; T. Woltjes en H. Bakker, b. v. Veendam, M. H. Erents en H. Hut, b. v. Veen dam; G. E. Hollemans, Wildervank en J. Kram, Veendam. Overledeni: J. Poolman, 75 j., echtg. van G. Haijer; J. Dcj^t, 68 j., echtgen. v. J. Elzinga (overl. te Groningen); A. Knoop, 66 j., Wildervank; H. Vos, 68 j., echtgen. v. A. R. Faber; G. Blij- ham, 63 j., echtgen. v. B. de Vries; A. E. Dethmers, 79 j., echtgen. v. H. Dreesman. INVOERING VAN DE NIEUWE SPELLING. Het ligt in de bedoeling van de re ring, met ingang van 1 Mei a.s. de nieuwe spelling in te voeren voor ai le ministeriële departementen, auto- rietiten, officiële collèges en ambte naren. Tevens zal deze spelling dan gelden voor aile openbare en gesub- sidieerde instellingen. DIVIDEND AMSTERDAMSE BANK. In een vergadering van de Raad van Commissarissen van de Amster- damse* Bank is besloten over 1946 een dividend uit te keren van 5 °/o (vorig jaar 3 BELGISCHE SHAG GEVONDEN TE TILBURG. Bij het verrichten van een onder zoek vond de Tilburgse politie in een garage een auto geladen met ledige groentekisten. Bij nadere inspectle bleek, dat de onderste kisten niet leeg waren. Deze bevatten Belgische shag. Auto en shag zijn in beslag ge nomen. HEEFT HIJ EEN LEEUW GEZIENï Een man, die in, de schemering hout sprokkelde in de griendlanden nabij 's Hertogenbosch, zag plotseling de silhouet van een leeuw. Hij nam de benen en rende het eerste het beste politiebureau, dat hij tegen- kwam binnen. Een circus en een die- rentuin te Tilburg werden opgebeld. of men soms een leeuw miste. Men miste evenwel geen koning der woes- tijn. Aangezien de man, echter vol- hield, dat hij een leeuw gezien had, werden aile politieposten gewaar- schuwd: ,,Weest op Uw hoede, et loopt een leeuw rond". Men ging ook op onderzoek uit en vond in de griendlanden de sporen van een on- bekend dier. Intussen kwam uit Vlij- men het bericht, dat een reusachtige visotter gevangen was. De man blijft volhouden, dat het een leeuw was. De politie weet niet of het de gevan gen visotter was, dan wel een grote hond. DIRECTEUR VAN SIEMENS VRIJGESPROKEN. 't Duitse nieuwsbureau ,,Dena'' meldt: Dr. Wolf von Witzleben, gewezen di recteur van de Siemens fabriek is dopr een Duits zuiveringsgerecht vrij gesproken. ZO KOUD IS HET HIER NOG NIET GEWEEST. Op 27 dezer heeft men in Tydal, ln Middel Noorwegen een temperatuur gemeten van 50 graden Celsius onder nul. Thermometers, die in de buiten- lucht waren opgehangen vroren stuk. Op die datum vroor het in. de Noorse hoofdstad, Oslo, „slechts" 25 graden. DE NOORDZEE BIJ KATWIJK LIGT DICHT. Maandag ïs de Noordzee bij Kaj- wijk, welke voordien in de laatste weken bestond uit een dikke brei van doordrenkte sneeuw, bevroren schuim en stuk jes ijs, tôt 100 meter uit de kust bevrorpn. Het ijs reikt tôt zovei men met het blote oog kan zien. 5e BIJZONDERE K.L.M.-VLUCHT NAAR ZUID-AFRIKA. Vandaag vertrekt de ,,Edam" van de K.L.M. voor het maken van de 5e bijzondere vlucht naar Zuid-Afrika. Op 9 Maart wordt het toestel op Schiphol terugverwacht. ZUSTERS FRANCISCANESSEN 150 JAAR IN OIRSCHOT. Een feesteomité zal benoemd wor den voor de herdenking van het felt, dat 150 jaar geleden de Zusters Fran- ciscanessen zich vestigden in Oirschoi De eigenlijke datum is 20 Maart, maar het feest zal eerst op een nadei te bepalen datum na Pasen worden gevierd. AGRARISCHE HERVORMINGEN in de Russische zone van Duitsland. Tijdens de Russische bezetting is in Duitland 450.000 H.A. cultuur- grond gewonnen. Meer dan 2 milli- oen ha. dat in eigendom was van na- zi's en grootgrondbeziters is herver- deeld. Ongeveer 475000 personen zijn in de gelegenheid gesteld het land te bebouwen. AMNESTIE IN POLEN. In verband met de van kracht ge- worden amnestie-wet hebben 25.000 Polen de gevangenissen verlaten. Er is een beroep gedaan op de le den van verzetsorganisaties om zich over te geven. DEMONSTRATIES TE BRUSSEL. Door een menigte van Belgische oud-gedienden en ex-politieke gevan- genen is te Brussel gedemonstreerd, omdat zij menen, dat de regering hun niet de status hebben gegeven waar- op zij recht hebben. Het politiecordon werd verbroken, en men trok naar het parlementsge- bouw, waar de ruiten het moesten ontgelden. Auto's die de demonstran- ten op hun weg vonden werden om- vergeworpen. De auto van den Bel- gischen oud-minister van koloniën Vleeschauer werd in brand gestoken. De minister van binnenlandse za-- ken deelde mede, dat 30 personen werden gewond, waaronder 12 poli- tie-agenten. NAGEKOMEN ADVERTENTIëN. Voor direct gevraagd:

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2