Ver, Fam. Mi Dansorkast Vacantiebonnen Hl Landbauwers 1 ploegen van Landerijen R. KOOI Rijglandbouwiaarzen Feestavond op ZATERDAG 8 MAART Toneelgezelschap D. V. V. Spreke Café Prima Amate Land-Juin-enZuivelbedr, op Zaterdag 8 en 15 iVlaart PLAATSELIJK NIEUWS Dansen in 't Café Veen Dames-huispantoffels. B. G. Ronde WatgeeftdeRad Rondom de Samenvoeging Hoogezand en Sappemeer SPOORWEGDIENSTREGELING van „HET NIEUWSBLAD" Moi van de Geitenfokveren. „KoIham en Omstreken" in Cafe H. Braam te Kolham. Medewerking van het te Sappemeer. Op te voeren stukken I. „As de Haon Kraait' (Stevelkemedie) blie- spul in drei bedrieven II. „Olle Jongens" klucht in ain bedrief. Kaarten in voorverkoop bij J. Jansen, Kolham en Iden, Slochteren D 278 en 's avonds aan de zaal. Zaal open 7.— uur. Aanvang 7 30 uur Entrée f 0.75. Na afloop BAL. in C op Z/ Aller Hoo in Café Hoo Zondag 2 Maart (jg in Café Abels ZU1DLAREN Moderne Bond van afd. Hoogez.-Sapp. Inleveren van Stichting Landbouw telkens van 3—6 uur. bij E. WOLTHUIS (Penningmeester) Noordbroeksterstraat 66 Sappemeer. Ondergetekende bi zich aan voor met een eerste klas vier-scharige Trac- torploeg. KOLHAM E 289 Tel. 457, Hoogezand. Zondag 2 Maart bij de Sluis, Kiel. Aanvang 7 uur. ONTVANGEN en Sappemeer. VOLO Programma van de R.O HET GRONINGER LAND IN DE SNEEUW. Het goede voorbeeld BESLUIT VAN SAPPEMEER's GEMEENTERAAD Veendam's Kerkstraat in heden en verSeden ZUIDBROEK—STADSKANAAL. STADSKANAAL—ZUIDBROEK. GRONINGEN—HOLLAND. HOLLAND—GRONINGEN. Bij Ruwe Handen >C Ruwe huid, Ruwe lippen PUROL 30 et. frMtolûrt MAAC Zondag 2 Maart: 18.15 Het R.O.N. Kleinkoor Théo Westen zingt Noord volksliederen. 18.40 Sportuitslagen. 18.45 Sport van vandaag. 19.Hilversum II. 19.30 Ernstig woord in het Fries Ds. R. Bijl, Ned. Herv. j kant te Haren. 19.45 Gewijde muziek (gram.) 20.Sluiting. Maandag 3 Maart: 18.15 De Stem van het Noorden 18.35 Uit het Noordelijk Ams cabaret: De Mauna Kea'i Leeuwarden. 18.45 Sportpraatje. 19.De Mauna Kea's. 19.15 Stimmen ût it Heitelân. 19.20 Gram. muziek. 19.25 Drs. S. van Tuinen, b(J! master fan Dokkum: „Ku polityk yn in Fryske stêd' 19.40 Kristlik dûbel Mdhnekv „Frisia Cantat" fan Ljo ûnder lieding fan Jac. B1 ma. 20.Sluiting. Dinsdag 4 Ma,art: 18.15 De Stem van het Noorden 18.35 Boekbespreking. 18.45 Liederen uit „Die schône lerin" van Schubert, gez door Mevr. A. L. Brou Prakke, begeleid door WiebengaFabius. 19.15 Drentse uitzending. Frai ten uit de revue „Ons Dr» van J. G. Duiven. 19.45 Sluiting. Woensdag 5 Maart: 18.15 18.35 19.— 19.15 De Stem van het Noorden R.O.N.-sextet onder leidin Louis Drenth. Landbouwkwartier. H. ring Jzn. te Gieten: „Suik ten op zandgrond". Moderne Kamermuziek. van Leeuwen en C Frôhling (twee vleugels): zon Cubano. Klavierstukken (pianosolol Henk Badings (1940). I uitvoeEing). 19.35 Noordelijk Strijdkrachts gramma ,,'t Is maar een 19.50 Gram.muziek. 20.Sluiting. SAPPEMEER. Voor het in Januari te Groningen gehouden Associatie- Examen Engelse Handelscorrespon- dentie slaagde Mej. W. Bosman alhier, die werd opgeleid door den heer N. J. A. Gruisinga. In de zaal Vroom hield de Jon- gelieden Geheel Onthouders Bond Za- terdagavond een feestavond. Mede werking verleende de toneelgroep van de bond en de mandolineclub »,Kunst en Strijd" onder leiding van den heer Holtman. Verer vulden volks- dansjes en declamatie de avond. HOOGEZAND. Dinsdagmorgen ge- raakte een ledige Rolandbus die aan de Nieuwe Laan een petroleumtank- auto wilde passeren door de gladheid van de weg in de sloot. De auto werd door de petroleumwagen weer uit de sloot getrokker1!. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor, geen der auto's liep materiële schade op; beide wagens konden hun weg ver- volgen. Maandagavond hield de Bond van Staatspens. een feestavond in 't hôtel Faber. De voorzitter, de heer J- D. Groeneveld sprak een openings- woord, waarin hij enkele intéressante cijfers noemde. De 5 onderafdelingen, die tezamen de afd. Hoogezand van de bond vormen hebben tezamen 4800 leden. De afdeling Sappemeer bezit 2300 leden. De kring „Oost Goorecht" heeft in totaal 8400 leden. Nadat het hoofdbestuurslid, de heei De dames en heren daarentegen hebben keurig werk geleverd. Speci- aal vermelden wij de knotsoefening, de vrolijke dans en wals der dames en de vrije oefening en standen der he ren. Als zeer goed geslaagd noemen we nog Grondgymn. Jongens B en Poppendans meisjes C. De muzikale begeleiding was bij de heer Bontekoe in zeer goede han- den. Aan het slot bracht de voorzit ter dank aan de leiders, de heren de Groot en Groeneveld, onder het aan- bieden van een stoffelijke blijk van waardering, terwijl ook de heer Bon tekoe in deze dank werd betrokken. Aan mevr. de Groot werden bloe- men aangeboden. SIDDEBUREN. In verband met het overschrijden van het rantsoen elec- trische stroom zullen een groot aan- tal ingezetenen gedurende 14 dagen worden afgesneden. De biljartclub alhier hield de tweede wedstrijd tegen Schildwolde. Ook nu weer werd verloren en wei met 331 punten tegen Schildwolde 349 punten. De buurtvereniging „Siddebuur- sterveen" hield een feestelijke bijeen- komst in café Prins. Tôt bestuursle- den werden gekozen de heren H. Ko- ning, J. Huisman, J. Slagter, R. La- ning en J. Schriever. Door de toneel- vereniging „D.E.S." van Noordbroek werd opgevoerd ,,Op Brongersheerd' en „Sloaven". Het muzikale gedeelte werd verzorgd door de band van de heer Deuling. sprak namens de Zuidbroeksters een dankwoord en bood haar een radio- toestel aan. Verder werd nog het woord gevoerd door Dr. Weeke, oud- burgemeester H. E. Buurma en ver der den heer R. de Vries namens de buurtvereniging Heiligelaan, Mej. Fransen namens ,,Hulp in Nood" eil door talrijke anderen, die ook allen Mej. Gooiert een stoffelijke blijk van waardering aanboden. Mej. Gooiert dankte allen, die haar deze dag tôt een onvergetelijke hadden gemaakt. Onze plaatsgenoot, de heer H. Vedder werd benoemd tôt controleut van de N.V. G.A.D.O. met als stand- plaats Groningen. MUNTENDAM. De afd. Muntendam van de Bond van Plattelandsvrouwen vergaderde in hôtel ,,De Munte". Tengevolge van het slechte weer was er slechts een matige opkomst. Het rapport arbeiderswoningen werd be- sproken. Mevr. A. J. Groenendaal SChortinghuis hield een lezing. Met het zingen van het bondslied werd de vergadering gesloten.. In café Bosscher hield de afd. Muntendam van de Landarbeiders- bond een feestelijke vergadering. Uit het verslag van de penning meester bleek, dat het batig saldo be- droeg f 217.25. De heren C. W. Wijs- beek, T. Pater en J. Kerstholt wer den als bestuursleden herkozen, ter- We beleven de napret van de win- ter. Een sneeuwval die een wit ta- pijt heeft gelegd over het Maartse landschap, dat nu het voorkomen heeft alsof het December is. Onze gemeenten in de sneeuw: een dikke witte laag over huizen, wegen en landen. Een prachtig gezicht ls dit smetteloos witte kleed, vooral wanneer de stralende zon in de krls- tallen flonkert. Een prachtig ge zicht, wanneer men door het ven- ster van een goedverwarmde kamer dit landschap gadeslaat. Een prachtig gezicht ook, wanneer men voor zijn genoegen een korte wandeling gaat maken door deze ongerepte natuur. Maar de sneeuwval heeft ook moeilijkheden gebracht. Op de wegen lag de sneeuw in dikke lagen, en bra.cht moeilijkheden voor het ver- keer. Wel werden vele hoofdwegen spoedig geruimd, zodat het voor- naamste autoverkeer doorgang kon vinden. Maar er is meer verkeer dan het voornaamste autoverkeer. Er zijn melkboeren, bakkers en andere le- verancfers, die dagelijks van huis tôt huis moeten, niet alleen langs de hoofdweg, maar ook langs de zijwe- gen. Zij hebben een zware taak in de sneeuw. Met fietsen kunnen zij er niet doorheçn. Lopende duurt veel te lang. Er worden daarom allerlei wijl de heren J. Nuyen en J. Piebus noodmaatregelen getroffen. Melkven- Thijssen een propagandistische rede gehouden had werd door de toneel- vereniging „De Oud Groene Weezen Jn cafe »De Witte Linden gai opgevoerd „De Kwetbaore Plek". Dej de Zang- en Toneelver. „Cresendo" muziek verzorgde het ensemble van een uitvoermg. Zang en toneelspel Evelyn Novacek. De zaal was tôt dej vormden het programma. laatste plaats bezet. Maandag werd door de Gem. Politie Proces-verbaal opgemaakt te gen zekere L. W., wegens openbare schending der eerbaarheid. (Art. 239 Wetboek van Strafrecht.) TRIPSCOMPAGNIE. Door de Gem. Politie te Veendam zijn gearresteerd de vermoedelijke daders van de in- braak welke op 25 Februari plaats vond bij den landbouwer A. Bosscher. alhier. Het zijn J. A. te Muntendam en J. D. te Veendam. Beide ontkenden, doch J. A. droeg bij de arrestatie een overhemd toebehorende aan den heei Bosscher. KIELWINDEWEER. De Nederl. Herv. Zusterkring kwam in jaarver- gadering bijeen. De secretaresse, mej. R. Huitzingh bracht het jaarverslag uit. Als bestuurslid werd gekozen Mevr. J. Flik—Ruiter. Aan de schel- dende secretaresse werd een sierlijke handtas aangeboden, en zij werd har- telijk toegesproken do:or de présiden te, mej. Albronda en door mevr. Nie- borgPiening. Mej. Huitzingh dankte voor deze bewijzen van sympathie en vriendschap. De verdere avond werd gevuld met voordracht, zang en een tombola. WESTERBROEK. Toen de heer H. in zijn achterhuis kwam deed hij de onprettige ontdekking dat het vol water stroomde. Daar hij dacht dat. dit te wijten was aan een lek in een NOORDBROEK. Een colecte, welke tijdens de in verband met de geboor- te van de Prinses gehouden feest avond werd gehouden, bracht f 143.97 op. Dit bedrag is verdeeld tussen ,,Ni- win" en Stichting 19401945. Alhier is opgericht een vereni ging voor inseminatie van rundvee voor Noord- en Zuidbroek. Tôt be stuursleden werden gekozen de heren E. Engels Jr., Bakker, P. Boukema, O. E. Huisman en K. Hartman. Het bestuur van het hier, vo- rig jaar, opgericht Nationaal Bevrij- dingscomité besprak in een onlangs gehouden vergadering de in Mei te houden herdenkingsdag. Reeds werden plannen ontworpen, welke zullen worden voorgelegd aan de Algemene Vergadering, welke bin- nenkort zal worden gehouden, en waar ook de jaarverslagen 1946 zul len worden uitgebracht. ZUIDBROEK. In hôtel Themmen hield de buurtvereniging Spoorstraaî haar jaarvergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat tegenover ontvangsten ad f 520.22 uit- gaven stonden van f 337.57, zodaj het voordelig saldo bedroeg f 182.65. In de kascommissie werd benoemd de heer Lijster. De bestuursleden E. Kap- pen en H. R. LukenTielman werden herkozen. Op 15 dezer zal een kin- derfeest worden gehouden. Voor de vacante betrekking van hoofd van de ULO-school hebben zich tôt controle-commissieledên werden aangesteld. Hiermede was het zake- lijk gedeelte afgelopen en werd met de feestavond begonnen. Daar het bondsbestuurslid, de heer Pieters wegens ziekte verhindera was aanwezig te zijn hield de heer C. W. Wijsbeek een propagandistische rede. Het verdere gedeelte van de avond werd gevuld met muziek van een dansorkest o.l.v. den heer Bakker en door den humorist-conferencier A. Hut, beide plaatsgenoten, Voor een goedgevulde zaal van het hôtel ,,De Munte" gaf de Afd. Muntendarri van de C.P.N. Zaterdag een uitvoering. Opgevoerd werden „Laidjeszanger" en de klucht „Buur- praotjes". Wegens brandstoffenschaarste zijn de o.l. school en de school voor V.G.L.O. voorlopig gesloten. De bijz. lagere school werd reeds enige tijd geleden gesloten. van de aanvoerbuizen, beide hij dej 17 solicitanten aangemeld en voor de waterleiding op. Spoedig arriveerde een deskundige, maar deze vond geen lek. Wel constateerde hij, dat de buurman om bevriezing te voorko men, de kraan liet doorlopen. Daat het water in de bevroren grond niet kon wegstromen, liep het in het ach terhuis van den heer H. De buurman behoeft nu niet meei bang te zijn v8®r een bevroren wa terleiding. Want nu zit hij toch zon- der water. De leiding is n.l. afgeslo- ten. ENGELBERT. In café Tuinema gaf de toneelvereniging „Vios" uit Haren, onder regie van den heer A. Riebeek een toneelavond. Opgevoerd werden de stukken „As zun deurkomt" van J- Zijl en ,»Ien Onrust" van B. H. Broe- kema. De heer J. Maat, voorzitter van de V.V.V. sprak tôt slot een dankwoord. NOORDDIJK. Alhier is geïnstalleerd een 1 Mei-feest comité, waarvandeel uitmaken A. v. Assen (P. v. d. A.), J. Luiken (Bestuurdersbond), G. Geerts (Arb. Toneelver. Opwaarts), Mevr. Leuthoff—den Ouden (Vrou- wengroep) en Chr. Scholtens (A.J.C.) Het is de bedoeling een middag te or- ganiseren voor de jeugd en een to neelavond met spreker voor ouderen. NOORDDIJK. Bij K.B. van 25 Ja nuari 1947 zijn goedgekeurd de leges- verordening en de belasting op hon- den in deze gemeente. De goedkeuring van de verordening op de belasting van honden betekent een niet onbe- langrijke verhoging van deze belas ting. SLOCHTEREN. Donderdag j.l. hield de vereniging van Oud-leerlingen van de Lagere Landbouwschool in het ca fé Smit, alhier een algemene leden- vergadering onder leiding van den heer G. Kroon. Als inleiders fungeerden de heren Schrikkema en Fluks, resp. met als onderwerp ,,Behandeling proefveld- verslag 1946" en „Kunstmatige Inse minatie". SLOCHTEREN. Tôt voorzitter van het Waterschap Duurswold is geko- - zen de heer S. de Groot te Laskwerd. Het echtpaar I. Watermulder— Meeken hopen Donderdag a.s. de dag te herdenken dat zij voor 50 jaar in het huwelijk trad. SCHILDWOLDE. (Van onzen cor respondent.) De Gymnastiek-1 en Ath- letiek vereniging ,,S.G.V. g3f Vrijdag haar jaarl. uitvoering voor ouders en donateurs in café Veenhoven. Na de opmars, vaandelgroet en het zingen van het elublied, sprak de voorzitter de heer G. H. Drese, een openings- woord. Hierna werd het uit 24 num- mers bestaande programma in een buitengewoon vlot tempo afgewerkt, Over het algemeen was de afwerking der oefeningen van de jongens en meisjes niet altijd even correct. Waar- schijnlijk moet de oorzaak hiervan ge- zocht worden in de nieuwe oefenvor- men. Voor een uitvoering lijken ml) deze ook minder geschikt. Het heeft nu meer van een publieke les dan van een uitvoering. vacature van onderwijzer aan de la gere school aan de Heiligelaan 3 sol- licitanten. In een in het hôtel Themmen gehouden receptie heeft de wijkver- pleegster van het Groene Kruis, Zus- ter Gooiert, afscheid genomen van de Zuidbroeksters. De voorzitter van het Groene Kruis, burgemeester L. Steen- huis, bracht haar hulde voor hetgeen zij in de afgelopen 25 jaar voor de inwoners van Zuidbroek had gedaan en bood haar namens de vereniging een stoel aan. De heer Broekema Elders in dit blad hebben wij ge- wezen bp de moeilijkheden welke de sneeuw voor velen met zich heeft ge bracht. In dit verband bereiken ons juist twee berichtjes, die wij onzen lezers niet willen onthouden. Het eerste komt uit Westerbroek. Daar is dank zij het particulier initiatief aile sneeuw ge ruimd. Het tweede bericht komt uit Boven- Kalkwijk, daar is de sneeuw volko- ters, die anders een fiets gebruiken komen nu met paard en wagen enz. Maar het is een sociale plicht, deze mensen, die het thans toch reeds zo moeilijk hebben zoveel mogelijk te helpen. En dat kunnen wij. Velen hebben het reeds gedaan: de sneeuw opruimen voor eigen huis. Maar er zijn mensen, die het belang daarvan echter niet inzienofdie te beroerd zijn om bezem en schop te handteren. Hoe dan ook, het is een sociale plicht van iedereen mede te werken om de gevolgen van de sneeuwval voor hen, die daardoor moeilijkheden ondervinden, zo klein "mogelijk te houden. Bovendien helpt men ook zichzelf, wanneer men de straat (event. het trottoir) voor zijn huis sneeuwvrij maakt, want in de eerste plaats kan men zelf, indien men hier of daar heen moet, beter lopen, en in de tweede plaats moet men denken aan het feit dat na regen zonneschijn volgt, of anders gezegd, dat men na vorst en sneeuw dooi kan verwach- ten. De mooiç wite sneeuwlaag wordt dan onooglijke modder. In welk huis zou men meer last hebben van die modder; daar waar het stuk straat voor het huis sneeuwvrij is ge maakt of daar waar de dikke laag is blijven liggen? Zoals in een gedeelte van onze vorJge oplaag vermeld, werd in de VriJ- dagavond gehouden raadsvergadering in de Gem. Sappemeer de kwestie van de samenvoeging van Hoogezand en Sappemeer besproken. Reeds eerder was een Commissie ad hoc benoemd, die het voor en tegen van een samenvoeging zou bestudertn. Deze Commissie ontving van een Commissie samengesteld uit vertegenwoordigers van de bevolking, welke Commissie tegen samenvoeging is, de mededeling dat haar bestuur een instituut bekend is, dat zich speciaal belast met het uitbrengen van .advie- zen en rapporen betreffeîide soortgelijke aangelegenheden als de thans hier aanhangige. De Commissie tegen samenvoeging overhandigde aan dfe Commissie ad hoc een schrijven van de volgende inhoud: „Gezien de opmerkingen uit het rapport van de Noordelijke Economisch- Technologische Organisatie voor Drenthe en Groningen, No. 154, waarin de samenvoeging van de gemeenten Hoogezand en Sappemeer in de tweede în- stantie wordt behandeld en waaruit wij citeren: pag. 12e alinéa, onder punt 2e: „geen uitvoerige en volledige analyse werd gevraagd (door Gedepu- teerde Staten in een schrijven van 2 Augustus 1945 No. 4849/13 5e afd.), doch slechts een beknopt rapport" en pag. 6 le alinéa onder punt 2: „om technische redenen is een exact onderzoek van de structuur van de verschillende kernen van bewoning onmogelijk, of al thans uitersi tijdrovend en kostbaar" zijn ondergetekenden van oordeel, dat nochtans zulk een uitvoerige, volledi ge en wetenschappelijk gefundeerde analyse noodzakelijk geaeht moet wor den, aangezien het hier onder meer gaat om het al dan niet voortbestaan van de gemeente. Aile gevolgen van eventuele samenvoeging dienen, In verband met de grote importantie ervan voor de bevolking in het alge meen, de arbeidersklasse, de middenstand en de industrie in het bijzonder, nauwkeuriger overwogen te worden, dan in een beknopt rapport mogelijk was. Redenen waarom ondergetekenden zich menen te moeten wenden tôt de Commissie ad hoc met de volgende voorstellen: 1. Aan het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Nederlandse Volk te Amsterdam de opdracht te verstiekken een uitvoerig en volledig rap port samen te stellen; 2. Op de begroting 1947 een bedrag groot f 8000 te voteren ,als bijdrage van de gemeente Sappemeer In de kosten van dit wetenschappelijk onderzoek; 3. Aan Gedeputeerde Staten van Groningen te verzoeken de procédure, die tôt samenvoeging moet leiden op te schorten, totdat dit onderzoek voltooid is." Dit schrijven is door de Commissie ad hoc besproken en overeenkomstig de wens van de meerderheid der leden zijn de voorstellen overgenomen en aan de raad voorgelegd. Bij de stemming over de voorstellen staakten de stemmen met 6 voor en 6 tegen. Tegen de voorstellen stemdcn de heren Mulder, Huizing, Ham- menga en Mevr. BakemaBiel, allen C.P.N. en de heren A. Kamps (P. v. d. Vr.) en Wieringa (C.H.U.). De voorstellen werden-tengevolge daarvan uitgesteld tôt een volgende vergadering, welke zou worden gehouden op Dinsdagavond 4 Maart, en waarbij dan vermoedelijk het raadslid Brugge (dat wegens ziekte Vrijdag- avond niet aanwezig kon zijn) aanwezig zou zijn. De heer Brugge, behoort tôt de C.P.N. Wat de Kalverstraat is voor Am sterdam, de Heerestraat voor Gronin gen, dat is de Kerkstraat voor Veen dam, het centrale punt van de Ge- men opgeruimd dank zij het initiatief meente. Een gezellige drukte golft er dat de buurtvereniging heeft genomen Zaterdagavond en Zondagavond over Twee goede voorbeelden. Waar zul len zij navolging vinden? EXTRA TABAK. Een van de twee bonnen vooi tabak, welke morgen bekend ge maakt zullen worden, zal in plaats van op twee rantsoenen tabak, recht geven op 3 rantsoenen. In plaats van 4 krij'gt men de komen-. de weken dus 5 rantsoenen tabaks- artikelen. Hieruit moet men niet concïu- deren, dat in het vervolg steeds 5 rantsoenen zullen worden ver- strekt. Wat de tweede helft van Maart betreft moet men eers na- gaan hoe de positie van de tabak is. de trottoirs: veel lawaai makende jongelui, flirtende jongens, coquette- ignde meisjes. De jongeman vindt hier zijn wichtje, maakt hier met haar zijn eerste afspraakje, pikt er met haar een bioscoopje, of gaat met haar wat drinken op de kennisma- king. De Kerkstraat is reedsJarenlang het centrale punt van Veendam ge- weest. Eerst was het een kerklaan, aan twee zij den beplant met bomen. In het midden reed de pâardetram. Langzamerhand voltrokken zich de veranderingen. Çr werden boven- grondse electrische kabels gelegd, die lat-er ook weer verdwenen, de dikke oude bomen werden gerooid, en ver- vangen door jonge-, Maar op deze plaats zijn .die niet groot geworden. Veendam is eens een niet onbelang- GRONINGEN—NIEUWESCHANS. x Groningen 4.45 Kropswolde Martenshoek Hgz.-Spm. 5.07 Spm.-Oost Zuidbroek 5.18 Scheemda 5.30 Winschoten 5.40 Nw. Schans 5.54 x x 5.05 6.02 5.22 5.26 5.32 6.24 5.37 5.44 6.35 6.47 6.56 7.10 7.15 7.32 7.36 7.42 7.47 7.54 x 8.30 8.47 8.52 8.58 9.04 9.14 9.26 9.38 9.52 x 9.22 9.44 9.54 10.20 10.37 10.41 10.47 10.52 11.02 11.14 11.26 11.40 x 10.40 11.02 11.12 12.35 14.35 15.29 17.23 17.40 18.28 21.20 22.35 12.52 14.52 15-46 17.39 18.45 21.37 22.-52 12.56 14.57 15.50 17.43 18.50 21.41 22.57 13.02 15.03 15.56 17.49 18.02 18.56 21.47 23.03 13.07 15.09 16.01 17.54 19.02 21.52 23.09 13.14 15.18 16.08 18.01 18.13 19.12 21.59 23.19 15.30 18.24 19.24 23-31 15.40 18.31 19.36 23.43 15.54 19.50 23.57 -GRONINGEN x y x x x Nw. Schans 5.04 6.00 6.35 7.35 Winschoten 5.23 6.17 6.55 7.52 Scheemda 5.32 6.25 7.06 8.01 Zuidbroek 5.44 6.37 7.06 7.20 8.13 Spm.-Oost 5.52 7.30 8.21 Hgz.-Spm. 5.58 6.51 7.18 7.37 8.27 Martenshoek 6.03 7.44 8.32 Kropswolde 6.08 7.01 7.50 8.36 Groningen 6.22 7.15 7.38 8.06 8.50 9.46 11.36 9.58 11.48 10.18 12.08 x x x 11.02 12.25 16.13 20.25 11.21 12.44 16.30 18.52 20.44 11.31 12.53 16.39 19.01 20.53 11.46 13.06 13.56 16.51 17.01 18.46 19.13 20.43 21.05 11.54 13.15 17.09 18.54 21.13 12.00 13.21 14.08 17.02 17.15 19.00 19.24 20.55 21.19 12.05 13.27 17.20 19.05 21.24 12.09 13.32 17.25 19.10 21.28 12.23 13.46 14.28 17.22 17.39 19.24 19.44 21.15 21.42 23.46 23.58 0.18 Zuidbroek x 5.46 7.56 x 9.56 x 11.14 13.16 x 15.23 16.10 18.04 22.01 Veendam 5.58 8.08 10.08 11.26 13.28 15-34 16.22 18.17 22.13 Wildervank 6.05 8.15 10.15 11.33 13.35 16.29 18.25 22.20 Bareveld 6.12 8.22 10.22 11.40 13.42 16.36 18.32 22.27 Stadskanaal P.w. 6.20 8.30 10.30 11.48 13.50 16.44 18.40 22.35 Stadskanaal H.S. 6.25 8.35 10.35 11.53 13.55 15.51 16.49 18.45 22.40 Stadskanaal H.S. Stadskanaal P.W. Bareveld Wildervank Veendam Zuidbroek x x x x 6.25 9.05 10.55 13.15 14.25 16.07 18.05 20.03 23.05 6.31 9.11 11.01 13.21 14.31 16.11 18.11 -20.09 23.11 6.40 9.20 11,10 13.30 14.40 16.20 18.20 20.18 23.20 6.47 9.27 11.17 13.37 14.47 16.27 18.27 20.24 23.27 6.54 9.34 11.24 13.44 14.54 16.34 18.34 20.31 23.34 7.04 9.44 11.34 13.54 15.04 16.44 18.44 20.41 23.44 x x y 6^32 7.32 10.32 12.32 14.38 17.32 18-38 Groningen Amsterdam Rotterdam Den Haag x alleen op werkdagen. y alleen op Zon- en feestdagen. z op deze trein is geen aansluiting meer nchting Hoogezand—Zuidbroek. 10.26 11.26 14.26 16.26 18.26 21.26 22.49 11.19 12.23 15.23 17.19 19.23 22.23 23-19 11.31 12.41 15.41 17.39 19.41 22.41 2331 Den Haag Rotterdam Amsterdam Groningen x 4.46 y z 7.11 9.18 12.11 14.20 17.11 18.20 4.52 7.19 9.21 12.19 14.23 17.19 18.23 6.25 8.25 10.25 13.25 15.25 18.25 19.25 10.11 12.18 14.18 17.18 19.18 22.18 23.11 rijke haven geweest. Op de plaats waar thans de bibliotheek sta^t, was toen een zeevaartschool. De scheeps- bouw was er toen een belangrijke tak van industrie. De Zeevaartschool is verdwenen, en maakte plaats voor een Rijks H.H.S.; op een enkele uit- zondering na bestaan cse. scheeps- werven niet meer. Langzaam heeft de Kerkstraat zijn nieuwe gedaante gekregen. Oude ge- bouwen werden verbouwd of ver dwenen. Oude zaken werden opge- doekt, werden gemoderniseerd en er kwamen nieuwe namen op de ruiten. Weet U nog, dat Veendams eerste bioscoop, die van Duut in een hou- ten gebouwtje was gevestigd? Later verhuisde hij naar het perceel waar het modemagazijn Stoop gevestigd was, en waar nu een slager zijn da gelijks werk doet tussen de bouten vlees. Weet U, dat de City Bioscoop ge- bouwd werd op de plaats waar eens Dachers schoenf-abriek heeft ge- staan? Ernaast, waar nu de auto- matiek is, was de schoenwinkel, en aan de andere zijde. Waar thans de kapsalon Jansen gevestigd is, was de particulière woning van den heer Da chers. In het verleden waren Kerkstraat en kermis onafscheidelijk aan elkan der verbonden. De laatste Dinsdag en Woensdag in October, vierden de ker- misgeneugten hoogtij, waarbij de eerste dag dan nog veemarkt werd gehouden. Op het plein voor het ge- meentehuis, dat er vroeger heel an ders uitzag dan na de verbouwing van 1913 stond de carroussel opge- steld. En die draaide ook reeds de Zondagavond voor de kermis. Tij dens de Pinksterdagen stond even- eens een caroussel op het Gemeente- huisplein. Herinnert ge U nog de oude zaken, zoals Cloppenburg, Mulder Zoon, Boekdrukkerij Duyzing de Lange, zilversmid Barends, Apotheek Haze- winkel, enz. Wanneer men met een Veendammer over de Kerkstraat, over zijn ,,glène Riebe" spreekt, dan vertelt hij U on- willekeurig ook dingen, die eigenlijk niets met de Kerkstraat te maken hebben. Zo hoorden wij het verhaal van een ballonvaart die hier zou plaats vinden. De~ ballon was aan wezig en de ballonvaarder. Het pu- bliek stond in grote getale opge- steld, maar toen bleek, dat er geen gas was om de ballon te vullen. Zo was dus de eerste vaart een misluk- king, maar latere tochten zijn volko- men geslaagd. Wij kregen ook het verhaal te ho- ren, van de eerste vlieademonstra- ties. Een Franse piloot zou starten. Maar steeds weer stelde hij de de- monstraties uit, bewerende dat de wind te sterk was. In Groningen startte Jan Olieslagers echter wel. Dat was de Veendammers :te veei, en ze wilden den Fransman te lijf- Deze achtte zijn leven veiliger in het gammele kistje, dan tussen de woe- dende Veendammers, en liet zijn mo- tor snorren. De demonstraties zijn ten slotte een groot succès geworden. Maar na deze slip komen wij nog even terug op de Kerkstraat, op de Kerkstraat van voorheen, en wij vra- gen de oudere Veendammers: herin nert ge U nog de vele kroegjes, die hier te vinden waren, en het beken- de café van Klaas de Vries. Wel- licht hebt U ook wel eens deel uit- gemaakt van de menigte, welke zich hier in kermistijd verdrong om een borrel. Bij velen is het toen dikwijls niet bij een borrel gebleven. BEREN IN FRANKRIJK. Wij lezen in het Handelsbl.: Gedreven door de honger maken beren uit de Pyreneeën de omliggen- de dorpen onveilig. Bij het meer van Estaing organi- seerden dorpsbewoners een optocht ter ere van 2 jagers, die de beren van het dorp wisten te verjagen. Zij droe- gen de jagers en een dode beer op hun schouders door de dorpsstraat. DAGBLADSTAKING, NU OOK IN KOPENHAGEN. Na Frankrijk, zullen met ingang van vandaag ook in Kopenhagen de dagbladen wegens stakingen niet kunnen verschijnen, daar de eisen van de typografen om loonsverho- ging niet zijn ingewilligd en zij ln staking zijn gegaan. De Sociaal-Democratische en Com- munistische bladen zullen wel ver schijnen. UITBARSTING VAN DE ETNA. Zondag is de uitbarsting van de Et na begonnen. Talrijke bossen staan reeds in brand. Drie lavastromen, die uit de krater vloeien hebben zich tôt één stroom verenigd die een breedte heeft van 300 meter en zich voortbe- weegt met een snelheid van 420 me ter per uur. Het dorp Cisterna op de Noordelij ke helling is reeds ontruimd, daar de lavastroom deze pliais nadert. BRUSSELSE IvflDDENSTAND PROTESTEERT. Als protest tegen de fiscale lasten welke op de Brusselse middenstana drukken, heeft de Nationale Unie der. Vrije Beroepen, waarin de beroeps- organisaties van handelaars en am- bachtlieden zijn verenigd, besloten te beginnen op 10 dezer, gedurende 24 uur het werk neer te lggen. Gedu rende deze staking zullen niet alleen bakkers kruideniers, sla^ers, enz., maar ook kleermakers, électriciens, timmerlieden, enz. hun zaken sluiten. MOEILIJKHEDEN BIJ DE WIERINGER VISSERSVLOOT. Visserij is een belangrijke tak van bestaan van Wieringen. In 1946 werd bij de afslag te Den Oever een record gevestigd. De opbrengst bedroeg toen ongeveer 1M millioen gulden. In 1945 overschreed het totaal der besom- mingen voor het eerst het millioen (f 1.208.000). Dat toen de opbrengsten plotseling stegen moet worden toegeschreven aan het feit, dat toen voor het eerst door de Wieringer vloot werd deelge- nomen aan .de Noordzee-visserij on der de kust, waardoor wijting, tong, schol, tarbot, enz. in ruimere mate kon worden aangevoerd. Expansie van het visterrein ts noodzakelijk, want het IJselmeer is niet voldoende om de vele vissers een bestaan te verschaffen. Maar om tôt in de Noordzee door te dringen brengt gevaren met zich mee, want de Wieringer visvloot is slechts voor een gedeelte zeewaardig. Ombouwen kost geld, veel geld, en bovendien zijn er onvoldoende wer- ven en helemaal geen hout. Zolang voor dit probleem geen op- lossing gevonden is, zal slechts £en gering aantal schepen van de Wierin ger visvloot aan de Noordzeevisserij kunnen deelnemen. De overige blijven aangewezen op IJselmeer en de wad- denzee. INGEZONDEN MEDEDELINGEN. met meer crème-karakter, daarom geliefd door de vrouw. Doos

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2