Edele H Ledenvergadering IVoor verz» taCQHSETOI WOLDENDORP's mvn/utiuWes fc-j VRAGEN Vacantiebonnen Fa.W. PLAATSELIJK NIEUWS Wegens Kolenschaarsterofdk geen opnamen genomenkope* Sio-toPiuiô So-tienôl ART! SPAAK GEMENGDE BERICHTEN BURGERLIJKE STANDEN van Lezers Buurtgenoten van Kielwindeweer. Op Dinsdag 11 Maart in Café PIEST. Aanvang 7.30 uur. Het Bestuur. Landarbeiders van KIEL-WINDEWEER Inlevering van jCrême's, iPoeders Parfums (Eau de Lotions Tandpa: iTandeni Brillanti Haarkru Haarroll Haarnei Haarspe |Babyboi |Babypoi Een wens van onze bezorgersdie te laat kwam op 10 en 11 Maart uitbetaling op 3 en 4 April bij ondergetekende Af- delingspenningmeester B. PALSTRA, P. Venema- kade 94, Kielwindeweer een woordje meesprehen blik Tomatensoep 93 et. blik Erwtensoep 60 et. blik Kippesoep 135 et. Tomatenpuré, Soepgroen- te, gedroogdeGroente enz. Heeft U onze ver- rukkelijke kant en yoor i klaar Jans-soepen in r al geprobeerd?? lUrOS.'U Per Litersfles 65 et. Kruideniersbedrijf Hoofdstr. 30, Hoogezand HU* Telefoon 152.^, s Slochterstr. 57, Sappem I erkem I „E worden voorlopig Kan doch welBruidsfoto's |Zond'. en Pasfoto's. NaS HOOGEZAND. wordt weei Pacto - Pactol - Poctolin INGEZONDEN BIOSCOOP HOOGEZAND Kabinetsformateur. EXTRA TREINEN VOOR DE JAARBEURS TE UTRECHT. DAKOTA VERMIST IN INDONESIË. OFFICIELE MEDEDELINGEN. iWeet L verdrijven goed en gauw Hirectie, FEUILLETON. 49) Een week ging voorbij. Freule Fee leefde rustig en baar zeer behaaglijk in het i hechtte zich dagelijks meer ad gezelschapsdametje. De honden en katten ger meer en meer op de achtergr< de freule liet zich door het w! kende mondje van Mignon ur vertellen van allerlei mensen 1 dorp. Zij vroeg naar de kir naar de onverzorgde oude lier gebrekkigen, en dit ailes m vertoon van onverschilligheid. ,,Het is een geschikt middel de tijd te bekorten, overige: het mij weinig schelen," zei z Maar Mignon wist wel be oude dame schaamde zich ove dwaling van lange jaren en zich nog niet recht op haar gel de nieuwe levenswijze. In haar hart beefde zij vai voor het leven van Kuno, m sprak weinig over hem. Na die week kwamen er uit Den Haag voor de freule van Alex voor Mignon. Haastig en zenuwachtig s< de oude dame de brief open licht blosje van opgewom kleurde haar wangen. ,,Zij houdt toch van hen, al het niet weten," dacht Mign innige voldoening. Alex schreef: „Het is hier treurig, Mignon. Maar ik moe ding hebben en mijn hart bij uitstorten. „Onze arme Kuno is er hee aan toe en de dokters blijve zo ontzettend ernstig kijken. j bijna voortdurend bewusteloi te ziek om iemand te herke de korte ogenblikken van or „Zou hij herstellen, en hij, zou hij nog dezelfde Ku Je weet niet, Mignon, hoeve wij om hem uitstaan. Papa bijna niet, maar zijn diepe zijn welsprekend genoeg. E marna kon zien, zou je mj met haar hebben; zij is in i gen niet uit de kleren ge\ wijkt geen minuut van hem alsof zij hem aan de dood t wil door haar trouwe liefde offering. „En de arme Floris, onze is bleek geworden en sluipt op de tenen de ziekenkamer i pleegzusters met zijn blik tj vragen. Het is ook zo vresel een jong bloeiend leven bec zien. „Wij houden allen zoveel no, hij is zo goed en harti natuur, al liep hij er mei pronk. Ach, Mignon, smart het wat het beste in ons aan veri ontdekt;, smart verdrijft Het weer is een geliefkoosd onder- werp om een gesprek te beginnen. De kruidenier, de slager, de bakker ple- gen dagelijks vele gesprekken te voe- ren, waarvan 90 °/o begint met >,Mooi weertje vandaag" of „Wat een weer". De vorstperiode van de laatste drie maanden, de sneeuw, de ijzel hebben dit gesprek meer populair gemaakt dan oot. Het is niet prettig tussen de bloemen van het venster door naar buiten te kijken en dan een landschap te zien, dat een ietwat Siberisch uiterlijk heeft, en achter U in het warme bed Uw vrouw moeten horen klagen over een kolenschuurtje, dat leeg is De hoofdstraat in zijn winters ge- waad met sneeuwhopen aan beidç zij- den zou evengoed een weg kunnen zijn in Omsk of Irkoetsk. En even zwaar als de winter zelf is het afscheid van de winter. Het schijnt alsof hij maar geen afscheid kan nemen. Nu eens bestrooid de ko- mende lente ons met een overvloedi- ge regen en dan weer houdt Konlng Winter de thermometers vast onder het nulpunt. Vorst en regen geven een nieuwe narigheid, de gladde wegen, de modder, die hoog opspat als een auto met enige snelheid voorbij - roetst. Met zijn laatste krach ten kan een gewonde leeuw nog een felle aanval doen, en zo is het ook met de winter. Nog een laatste poging doet hij om zich te handhaven, en toch zal hij ten slotte plaats moeten maken voor de lente. Maar in, die laatste dagen kan hij ons nog heel wat narigheid bezorgen. Zo hebben onze krantenlopers het thans moeilijk, en zij hebben ons ge- vraagd om in de krant te zetten, dat zij dikwijls de huisdeuren bijna niet kunnen bereiken vanwege de gladheid. Dring er toch bij de mensen op aan een beetje as voor hun deur te strooien, zeiden zij. We zullen het doen, hebben we ge- antwoord, maar we hopen dat het voor deze winter niet meer nodig zal zijnEn het blijkt dat het niet meer nodig is. SAPPEMEER. De heer H. A. Scho- maker, alhier, heeft per 1 April a.s. eervol ontslag gevraagd bij de distri- butiedienst te Slochteren, wegens zijn benoeming als bedrijfsleider te Mep- pel. HOOGEZAND. Tengevolge van de gladheid kwam Dinsdagmorgen de P.T.T. ambtenaar J. de Rook in de Nieuwelaan te vallen en brak een been. Per P.T.T. dienstauto werd hij naar het ziekenhuis te Groningen ver- voerd, vanwaar hij, na behandeld te zijn, huiswaarts kon keren. Dinsdagavond werd in het hôtel Rowaan, onder voorzitterschap van den heer H. Eenjes de jaarlijkse alg. ledenvergadering gehouden van de Sportver. S.V.H. Uit de jaarverslagen uitgebracht door den secr.-penn., den heer H. Prins, bleek, dat* zowel gymnastiek- als handbalafd. een goed jaar achter de rug hebben en er ook financiëel en moreel goed voorstaan, en dat bij S.V. H. een opgewekt verenigingsleven heerst. Wegens huiselijke omstandig- heden wenste de voorz., de heer Een jes, zich uit zijn functie terug te trek- ken. In zijn plaats werd gekozen de heer J. Wildeveld. De aftredende be- stuursleden mej. D. Brust en de heer Joh. Rugge werden herkozen. Als leden van de kascomm. werden aangewezen de heren P. Heerlien, J. Looyenga en F. v. Meurs. De handbal- comm. werd samengesteld uit mej. S. Klok en de heren J. Faber, P. Heer lien, A. Lochorn en H. Prins. Se re- dactie van het clubblad werd uitge- breid en bestaat thans uit de heren Joh. Rugge, H. Prins en J. Looyenga. De jaarlijkse gymnastiekuitvoering, die aanvankelijk op 1 Maart zou wor- den gehouden moest uitgesteld wor- den en werd vastgesteld op Zaterdag 26 April. Aan het einde van de vergadering werd de scheidende voorzitter, de heer Eenjes toegesproken door den 2en voorzitter, den heer Joh. Rugge, die wees op hetgeen de heer Eenjes gedurende zijn langdurige voorzitter schap voor de vereniging heeft gedaan en bood hem het ere-voorzitterschap aan. De heer Eenjes sprak enige woorden van dank en tôt afscheid. Onder voorzitterschap van den heer H. W. Plinsinga hield de ver. „Volksonderwijs" Dinsdag in het hô tel Faber haar jaarvergadering. Als bestuursleden werden gekozen de heren H. W. Plinsinga (Voorz.), T. Staal (Secr.), J. Boit (Penn.), H. Baas en M. Bakema. In verband met. de verhoogde afdracht aan het hoofd- bestuur werd de contributie vastge steld op minimum f 1.50 per jaar. Een ledenwerfactie werd besproken. De jaarlijkse feestavond werd vastge steld op 31 Maart, waarbij de Rede- rijkerskamer „Vondel" medewerking zal verlenen. Verder werd besloten tôt het hou den van een zang- en sportmiddag voor schoolkinderen, en wel op 12 Juli. Aan Mej. Z. Schierbeek wordt met ingang van 1 April ontslag ver- leend -als hoofd van de bewaarschool te Foxhol, waaraan zij 40 jaar ver- bonden is geweest. Wegens diefstal van zakken bij de Scholten's Chemische fabriek ter waarde van ongeveer f 1000.is door de politie aangehouden K. R. KIELWINDEWEER. Bij het vegen van sneeuw van, zijn schuurtje kwam de heer Noordhoek te vallen. Hij ver- wonde zich en moest zich onder me- dische behandeling stellen. In het café „Centrum" werd een film vertoond over Prinses Marijke en een film van de vereen. „Het Hoo- geland". DOOR DE NIWIN STEUN TE GEVEN VOELEN DE JONGENS ONS MEDELEVEN. (NIWIN.) jJJI Bij het opruimen van de kamer bij de familie Piening, alhier, gooide men enig oud papier in de kachel. Plotseling ontstond een grote steek- vlam, die in de kamer enige schade aanrichtte en die de heer Pieping verwondde. De oorzaak van de steek- vlam is niet bekend. Vermoedelijk heeft tussen het papier ies gezeten, dat de oorzaak van de vlam is ge weest. WESTERBROEK. In café Huisman had Zaterdagavond een feestelijke ouderavond plaats. Na opening door den heer H. Kleefman, en nadat en- kele liederen gezongen waren hield ne heer J. Helmens een lezing, waar- in hij het lezen thuis aanmoedigde. Kinderen gaven een opvoering van ,.Een vreemde Pop", terwijl commis- sieleden opvoerden ,,Zo binnen de vrouwlu''. Aan het onderwijzend per- soneel werden bloemen aangeboden. - In 1946 hebben leden van de Jeugdgemeenschap gezamenlijk hun vacantie doorgebracht te Hooghalen. Thans is men bezig plannen te sme- den voor een kampeertocht in 1947. Tôt nu toe hebben zich 5 leden van de Jonge Lidmaten Kring opge- geven, om de „toogdag" op de 2e Paas- dag te Amsterdam te gaan bezoeken. Men verwacht, dat nog meerdere op- gaven zullen volgen. Het voorlopig resultaat van de ledenwerving om te geraken tôt een afdeling van de Vrije Chr. Gezond- heidskolonie ,,Naar Buiten" is zeer bevredigend. Vermoedelijk zal men reeds dit jaar zo ver zijn, dat enige kinderen die het nodig hebben, 5 we- ken naar Lunteren zullen worden ge- zonden. SLOCHTEREN. De heer E. Bosker, ambtenaar in tijdelijke dienst bij de ■fhjkspqlitie alhier, is in gelijke functie overgeplaatst naar Uithuizen, zulks met ingang van 14 Maart a.s. Onze vroegere plaatsgenoot de heer H. B. Kling, is benoemd tôt le ambtenaar ter secretaxie te Vries. In verband met het vertrek van Ds. Lieve naar Indonesië, wordt op Woensdag 19 Maart in de Ned. Herv. Kerk alhier, een bijzondere ge- meenteavond gehouden, waar gele- genheid is persoonlijk afscheid te ne- De heer P. Klinkhamer, amb tenaar in tijdelijke dienst bij de Rijkspolitie te Uithuizen, is met in gang van 14 Maart overgeplaatst naar de groep Slochteren. Wegens uitbreiding van de Dienst voor Gemeentewerken wordt het Distributiekantoor binnenkort overgeplaatst naar het winkelpand Scheeringa van Mr. v. d. Hoop van Slochteren. ZUIDBROEK. De toneelver. ,,Grôn- niger Spraok'' voerde voor het Nuts- departement alhier op „De Laidjes- zanger", een spel in 3 bedrijven van J. Bus. Een hartelijk applaus beloon- de de spelers. MUNTENDAM. In 't café Bosscher vergaderde Maandag de afd. Munten- dam van de Bond voor Staatspens. Uit het verslag van den penningm. bleek, dat er een batig saldo was van f 296.92. Tôt lid van de kascommissie werd gekozen de heer G. Auwen, fer- wijl de heer D. de Vries tôt bode werd benoemd. Het bestuurslid A. Blijham werd herkozen. Er werd be sloten een toneelafd. op te richten. Een commissie jrnor het organise- ren van een autotocht voor ouden- van-dagen zal bestaan uit de heren J. Mulder, G. Auwen, H. Bloupot, D. de Vries, O. Hallinga, J. Johannes en W. Kuiper. Op 8 April hoopt de heer D. Groote de dag te herdenken, dat hij 50 jaar op de boerderij gewerkt heeft van den heer D. de Wit. Het Rijwiel van, den heer Ja- ger, dat bij de woning van den heer K. Prins stond, is ontvreemd. Tengevolge van de ijzel zijn de draden van radiocentrale en telefoon en ook enige van het electrisch net geknapt. Op de Middenweg en Tus- schenklappen was het een warwinkel van draden. Gedurende enige dagen was het telefoonverkear van en naar Muntendam onmogelijk, terwijl de aangeslotenen op het radio-distribu- tienet zonder muziek zaten. Verder hebben de Muntendammers veel last van water, tengevolge van de slechte riolering. FINANCIëN EN ECONOMIE. Dividenden bankinstellingen. De Twentsche Bank N.V. Aan de al- gemene vergadering zal worden voor- gesteld een dividend uit te keren van 6 o/o. Associatie Cassa. Het dividend is vastgesteld op 6 N.V. De Rente Kassa. Op een ver gadering van deelhebbers der N.V. De Rente Cassa werd het dividend vastgesteld op 6 °/o. VOOR DE KOMENDE VOLKSTELLING zullen heel wat tellers nodig zijn. Voor de komende volkstelling zul len heel wat tellers nodig zijn. Alleen reeds voor Amsterdam wordt het aan- tal geschat op 8500. Daar het niet mogelijk is al de tellers uit de ge- meente-diensten te requireren, wordt een beroep gedaan op de particulière instellingen met een groot administra- tief personeel, om enkele leden daar- van beschikbaar te stellen. In Uw blad van Woensdag j.l. werd een ergelijke uitlating geciteerd van een arbeider die liever had gewild ■dat er 's Zondags in de mijnen maar niet gewerkt was, omdat hij nu ook moest werken. Dat was erg. Maar ik hoorde eens van iemand die het zou spijten als de distributie van zekere artikelen bin nenkort werd opgeheven, omdat er dan voor hem minder te verdienen zou zijn. Dat was ook erg. Maar ik herianer mij nog een beursberichtje van tijdens de vorige oorlog dat melding maakte van een zekere koersdaling, veroorzaakt door de vreesdat de oorlog binnen kort zou eîndigen. Dat was veel erger! Tegenwoordig leggen vele arbei- dersorganisatie's de nadruk op de ge- meenschapsgedachte en trachten dit besef tôt gemeengoed te maken. Het is een gunstig teken dat vele groepen reeds spontaan een voorbeeld gaven. Dat er wel eens een tussen zal lopen die de morele nuance's niet bij kan sloffen is dunkt mij niet zo erg. Zonder noemenswaardige invloed te kunnen uitoefenen wordt hij in de stroom wel meegesleurd. Maar dat mensen van betekenis, voorbeeldige handelslieden die niets anders in hun hoofd hebben dan verdienen en nog eens verdienen, onverschillig op wel- ke wijze, speculeren en frauderen, waarvan de couranten vol staan en de gemeenschap onder lijdt; een euvel van betekenis en zô veelvuldfg voorkomende dat er reeds met een zekere onverschilligheid notitie van wordt genomen, dât vind ik duizend- maal erger! R. S. (De geachte inzender vroeg ons om een kort naschrift. Wij zijn het met hem eens. Er gebeuren in dit onder- maanse dingen die „erg" zijn en die erger" zijn. En tussen de feiten die wij met „erger" bestempelen kunnen wij dan een kiezen die wij „ergste" zouden willen noemen. Een mens heeft nu eenmaal zijn gébreken In de eerste helft van deze pro- grammaweek draait er een van de na-oorlogse Amerikaanse Import- films tevens als Noordelijke pre mière ml. „HET TEKEN VAN ZORO", 'n product van de 20the Century Fox. Wanneer men inhoud, omlijsting en weergave van deze, voor liefhebbers van dit genre zeer te waarderem film nader beschouwt, dan zal men daarin veel overeenkomst vinden met films als „Robin Hood", die zich steeds in een zeer grote belangstelling mochten verheugen. Het verhaal speelt in 1820. De wrede Louis Quintero is gouverneur van Californië. Aile nachten ver- momt zich de dappere en verleidelij- ke Don Diego als bandiet en levert zich over aan allerlei manifestaties tegen de onderdrukkers van het volk. Hij doet zulks onder de naam van Zoro, onder welke naam hij optreedt als beschermer van hen, die onrecht leden en bij welke excursies hij zijn ,-slachtoffers" met een Z merkt. Hij gaat zover, dat hij zelfs den gouver neur in z'n pftleis aanvalt. Natuurlijk is er door het geheel een liefdesge- schiedenis geweven met Lolita, die ten slotte de beloning voor zijn moe- dige daden vormen zal. Romantiek, liefde en meesterlijke duelgevechten zijn wel de hoofd- eigenschappen van deze zeer goede film, waarin Tyrone Power de hoofd- rol speelt. Als tweede film draait deze week een Franse film, waarin de grote ac trice Madeleine Sologne, bekend uit Franse meesterwerken, de hoofdrol speelt en die deze actrice hier voor het eerst op het witte doek brengt, n.l.: „DE BLAUWE DON AU". Het gegeven van deze rolprent ver- plaatst den bezoeker naar het kamp- en zwervend leven der zigeuners, waarbij natuurlijk de muziek ook een zeer bëlangrijke roi speelt. Naast een boeiende handeling, schilderachtige opnamen en scènes, karakteristieke dansen en een vlot tempo is deze rolprent belangrijk door het gave en meeslepende spel van Madeleine Sologne. L. Paul Henri Spaak, Minister van Buitenlandse Zaken heeft opdracht ontvangen een nieuwe Belgische rege- rîng te vormen. Donderdag is Spaak met zijn besprekingen begonnen. AAN ONZE POSTABONNé'S. In April begint het nieuwe kwar- taal. Wij zouden het op prijs stel len, indien onze postabonné's zo veel mogelijk hun abonnements- geld per giro voldoen. Ook kunt U de Post-Cheque en Girodienst opdracht geven tôt automatische girering. U bespaart ons moeite, en U zelf incasso-kosten. Ons gi- ronummer is 435883. SAPPEMEER 6 t/m 12 Maart 1947. Geboren: Dirk Jan, z. v. Sebe Smit en Hadina Kroon, won. te Hooge zand; Hinderika en Lammechien, d. V- Albertus Antonius Mulder en Lammechien Hoving; Jannie, d. v. Jan Nieuwold en Anje de Jonge, won. te Hoogezand; Henderika, d. v. Arend Niemeijer en Henderika Kooistra. Ondertrouwd: Joannes Wijnandus Remkes, 25 j., Sappemeer en Boukje Ruben, 22 j., Gieten. Getrouwd: Willem Schrik, Ferwer- deradeel en Klazina van Delden, Sappemeer. Overleden: Rolf Egbert Veenstra, 3 j., z. v. Daniël Lucien Veenstra en Nancy Hetty Heyene. HOOGEZAND 7 t/m 14 Maart 1947. Geboren: Aaltina Pieterdina, d. v. Jan Korthuis en Jantje Zwaneveld, Kielwindeweer; Henderkien, d. v. Watze Struik en Klazina Derkina Woltman, Hoogezand; Friedrik, z. v. Jurrie Weijer en Trijntje Doddema, Windeweer. Ondertrouwd: Derk Ploeger, 23 j., Hoogezand en Jantje Schut, 20 j., Zuidbroek; Roelof Klinkhamer, 26 j-> Kielwindeweer en Aaltje Brands, 27 j., Rolde; Johannes Jan Vermet, 31 j., Groningen en Maria Haijoma Sprang, 24 j., Hoogezand; Ate Douma, 22 j., Sappemeer en Annegie Alberdiena Scheper, 19 j., Hoogezand; Mollo Tinga, 24 j., Almolo en Tine van der Kooi, 21 j., Hoogezand. Overleden: Hinderika Wicherdina Niemeijer, 1 j., d. v. Jan Niemeijer en Jantina Kostwinder, Veendam; Wil- lemina Pietersen, 20 j., d. v. Johanna Catharina Pietersen, Hoogezand. Van F. D. S. te Z. ontvingen wij een vraag, welke een dringende beant- woording eist, waardoor wij afwijken van ons oorspronkelijk plan, alleen op Woensdag vragen te beantwoorden. Vraag: Ik heb een zoon, die in dienst is en vermoedelijk eind April naar Indië moet. Een van mijn jongens woont in Duitsland en is daar ge trouwd. Hij is Nederlander en wil zeer gaarne zijn, broer zien, voor deze gaat vertrekken. Kunt U mij ook ad- vies geven tôt wien ik, of een van mijn jongens, zich kan wenden, opdat mijn zoon in Duitsland zijn broer mag bezoeken? Wie moet het verzoek in- dienen? Antwoord: Indien de broer, die in Duitsland woont naar Holland wil komen om zijn broer te bezoeken, moet deze âls volgt handelen: a. Ver- toeft de broer in Duitsland ten Wes- ten v. d. provincie Groningen in het gebied begrenst door de Weser en ten N. van Bentheim, dan moet hij zich vervoegen bij den consul voor dat gedeelte van Duitsland Majoor B. Michielsen, Gàrtnerstrasze 2, Olden- burg, Tel. 397. b. Woont de broer in het gebied ten Oosten van de Wezer dan moet hij zich vervoegen bij den consul-generaal Kolonel A. J. Schrik- ker, Neuer Jungfernsteig 17A, Ham- burg, Tel. 346792. c. Is de broer in het gebied ten Zuiden van de grenslijn Bentheim dan, moet hij zich melden bij den consul Majoor F. Lampe, Han- noverstrasze 22, Dortmund. De broer moet een in het Neder- lands gestelde brief van de Holland- se familie tonen, waarin aangedron- gen wordt op eep spoedig bezoekaan Holland in verband met het aan- staande vertrek van een familielid naar Indië. De aanvrager moet ech- ter niet vergeten, zich bij de geallieer- de autoriteiten te voorzien van een ,,re-entry-permit", daar terugkeer naar Duitsland zonder een dergelijke permit practisch uitgesloten is. Wij merken hierbij nog op, dat een dergelijke reis in de Amerikaanse-, Engelse- of Franse bezettingszône in de regel wel wordt toegestaan, bo- vendien kan de betrokkene daar op spoed aandringen. In de Russische be zettingszône zal de reis zeer moei lijk, zo niet geheel uitgesloten zijn. Wil de naar Indië vertrekkende mi- litair een bezoek aan zijn broer in Duitsland brengen, dan moet hij bij zijn commandant een verzoek voor buitenlands verlof indienen. Indien dit verzoek wordt toegestaan, moet hij dit goedgekeurde verlof zo spoedif mogelijk opsturen (als het mogelijk is zelf gaan) aan de afdeling A III van het Ministerie van Oorlog, zetelende Casuaristraat, Den Haag, en daar op een vlugge behandeling aandringen. SLOCHTEREN 6 t/m 12 Maart 1947. Geboren: Tijtje, d. v. T. Uildersma en E. Kamphuis, Siddeburen; Jacob, z. v. R. Korringa en G. Lageman, Kolham; Pieter Jan Roelof, z. v. J. Bont en E. Wildeboer, Schildwolde; Anna Grietje, d. v. F. H. Mulder en H. Hartman, Schildwolde; Auwina Klazina, d. v. H. H. Koop en B. van Wijk, Tjuchem; Henderik Johan, z. v. D. Mittendorp en E. Fokkens, Sidde buren. Ondertrouwd: W. Brust, 21 j., Win- schoten en J. Lambeck, 27 j., Schar- mer; J. Haan, 41 j., Hélium en M. Draijer, 34 j., Schildwolde. Getrouwd: H. Bos, 21 j. en J. Zon- derman, 27 j., b. v. Harkstede. Overleden: E. Dijkema, 73 j., onge- huwd, Schildwolde; H. Krapjema, 83 j., wedn. van A. Brouwef, Stedum (overl. te Schildwolde); T. Mooibroek, 81 j», ongehuwd, Siddeburen A. Ro- dermond, 79 j., wed. van A. Vis- scher, Kolham; J. Nieuwenweg, 49 j., echtg. van G. Blokzijl, Tjuchem. NOORDDIJK 1 t/m 28 Febr. 1947. Geboren: Jan, z. v. Adrianus Ver- bree en Jantje Penninga; Menje Detje d. v. Hendrik Elle Bolhuis en Brechtje Vredevoogd; Pieter, z. v. Evert Eggens en Tjitske Bruiniers. Getrouwd: Kars van der Woude, 22 j., Groningen en Roelfina van der Laan, 21 j., Noorddijk; Harke Berend Homan, 24 j., Groningen en Fenna Schaank, 22 j., Noorddijk. Overleden; Jantje Kalk, 64 j., echtg. van Hendrik Minholts; Lammert van Bergen, 77 j., weduwn. van Elsien Bouwman; Antje van der Veen, 52 j., echtg. van Jannes Hamming, (won. te Loppersum; Jan Doornkamp, 70 j., echtg. van Trijntje Brand; Menje Det je Bolhuis, 4 dagen, d. v. Hendrik El le Bolhuis en Brechtje van Vrede voogd (overl. te Groningen). MUNTENDAM 6—12 Maart 1947. Geboren: Herman Harm, z. v. H. J. Dubbelboer en G. Scheper. VEENDAM 5 t/m 11 Maart 1947. Geboren: Jan, z. v. L. Faber en H. E. A. Bergman; Jan Hendrik, z. v. H. J. Wind en H. G. M. Limberger; Aaltje, d. v. J. Oldenburger en K. Oorburg; Catharina Jakoba, d. v. J. Scheper en D. Weisenbach; Tonnis, z. v. P. Molema en C. Bloëm; Jan, z. v. S. Boiten en J. van Dam; Arend, z. v. J. Sterenborg en E. W. Drenth; Mensanna Tallina, d. v. K. Meems en M. Zwerver; Egberdina Annechina, d. v. H. Spijker en F. Drenth; Jan Hendrik Albert, z. v. R. Prins en S. J. Brink; Harm, z. v. H. van Rein en A. Veenhuis. Ondertrouwd: G. H. Kruid, 25 j. en H. Bos, 22 j., b. v. Veendam; T. Lup- pes, 22 j., Winschoten en A. Tuin, 21 j., Veendam; J. L. G. Heijenga, 31 j.. Groningen en H. Bouwmeester, 24 j., Veendam. Getrouwd: L. Orsel en A. G. Mar- tens, b. v. Veendam; W. J. Riezebos. j Voorst en J. Nabbe, Veendam; W. v. j Dijk en H. Overdijk, b. v. Veendam; |J. v. Tamelen, De Bilt en B. Haan, Veendam. Overleden: H. de Jonge, 84 j., wèd. van H. Jager; H. W. Niemeijer, 1 j.; J. Hogen Esch, 80 j., wed. van J. Jul- sing, Anloo. PRINSELIJK GEZIN GAAT MET VACANTIE. Het Prinselijk gezin heeft een uit- nodiging ontvangen van de Gemeente Zermatt voor een vacantieverblijf van enige weken. Hunne Koninklijke Poogheden hebben deze uitnodiging aanvaard. EEN KRANIGE POLITIE AGENT. Een Tilburgse politieagent som- meerde een vrachtauto, die hem ver- dacht voorkwam, te stoppen. Toen de chauffeur aan deze sommatie niet vol- deed sprong hij in de laadbak van de auto, die met een snelheid van 30 km. passeerde. Zo is het gelukt een drie- tal smokkelaars aan te houden, want de auto bevatte grote partijen koffie, tabak, elastiek, sigaretten-papier en handdoeken. Bij onderzoek is gebleken dat de politie hierméde de draad in, handen heeft gekregen van een uitgebreid smokkelcomplot, met vertakkingen over het gehele land. OPIUM IN BESLAG GENOMEN. In de haven van Tandjong Priok heeft de politie aan boord van het motorschip ,,Silverteak" 13 blikken opium met een totaal gewicht van 307 pond in beslag genomen. De kapi- tein van het schip had medegedeeld, dat er zich ruwe opium aan boord be- vond. S.S.ERS TUSSEN DE FIETSBANDEN. Toen ambtenaren van invoerrech- ten en accijnzen dezer dagen een wa- gen met uit Frankrijk afkomstige rij- wielbanden openden, om de inhoud te controleren, constateerden zij tôt hun schrik, dat er twee mannen tussen za ten, die het, toen zij ontdekt waren, onmiddellijk op een lopen zetten. Met behulp van de militaire politie werden zij gepakt. Toen bleek, dat het twee S.S.ers waren, die tewerk gesteld wa ren in de Franse banden-fabriek, en die met behulp van de voor Nederland bestemde zending per trein meenden te kunnen ontsnappen, en zo hun „Heimat" bereiken. Intussen is het merkwaardig, dat de vluchtelingen niet werden bemerkt aan de Frans-Belgische grens. LIJK UIT DE MAAS OPGEVIST. Een visser uit Maashees heeft het lijk van een man uit de Maas opge- haald. Het bleek een persoon uit Venray te zijn, die sinds 31 December wordt vermist. LIJK VAN VROUW GEVONDEN AAN STILLE ST^tAND TE SCHEVENINGEN. Aan het stille strand te Schevenin- gen is het lijk gevonden van een vrouw. Het lijk heeft geruime tijd in het water gelegen en verkeert in ver- gaande staat van ontbinding. DE BRAND IN RADIOSTATION MAKASSAR. De brand, welke heeft gewoed in htet radiostation Makassar is van niet zo ernstige omvang geweest als men vermoedde. Slechts een gedeelte van de studio is verwoest. De zender is reeds weèr in de aether. ZEEUWSE BOERINNEN VRAGEN OM SCHORTENBONT. Door Zeeuwse boerinnen is een aanvrage ingediend voor schortenbont. In verband hiermede heeft het Rijks- bureau voor textiel een hoeveelheid van ongeveer 30.000 M2 schortenbont uitgetrokken voor het vervaardigen van deze schorten. ST. WILLEBRORD een dorp verdeeld in drie gemeenten. St. Willebrord een kerkdorp in Noord-Brabant levert voor drie ge meenten een ,,bestuursprobleem" op, want het dorpje behoort voor een ge deelte tôt elk Cter drie gemeenten Hoeven, Rucphen en Etten-Leur. Dat kan tôt zonderlinge consequen- ties leiden. Laat ons een voorbeeld noemen. Een van de drie gemeenten stelt vast, dat haar café's om 11 uur gesloten moeten zijn, de andere om half twaalf. Dan kan men in het eene deel van het dorp een half uur lan ger van een biertje genieten, dan in het andere. Het is reeds enige malen gebeurd, dat spéciale bepalingen moeten wor den uitgevaardigd voor de bevolking van St. Willebrord, in Brabant beter bekend als .,de ruige mannen van 's Heike". Aanvankelijk scheen het of de moei- lijkheden tôt een oplossing gekomen waren: twee gemeenten zouden een stuk van hun gebied ruilen. Maar het laatste moment is het toch weer niet doorgegaan. Zo blijft St. Wille brord voorlopig wat het was: een dorp van drie gemeenten. NIEUWE WERKMETHODEN IN DE STAALINDUSTRIE. In Amerika worden thans proeven genomen met het gebruik van zuur- stof bij het productieproces van staal. Hiervan verwacht men een verstrek- kend effect. Deskundigen voorspellen, dat de potentiële capaclteît van som- mige open hoogovens met 15 tôt 30 °/o zal worden verhoogd, en dat de be- zuiniging zo groot zal zijn, dat de kosten van het produceren van staal belangrijk zullen worden verminderd. (USIS) DE SCHEEPVAART OP DE OCEAAN. In de loop van het jaar zullen door Amerika 16 nieuwe of omgebouwde passagiersschepen die tezamen acco- modatie hebben voor 15.725 passagiers, op de dienst over de Atlantische Oce- aan worden ingezet. Schepen, in to taal ruimte biedend aan 3000 passa giers zullen uit de dienst worden ge nomen. (USIS.) CARBIDKETEL EXPLOIDEERDE. In een broeikas te Loosduinen is tijdens het verrichten van werk- zaamheden een carbidketel uit elkaar gesprongen. Twee tuindersknechts werden gewond, waarvan een ernstig. Beide werden in het ziekenhuis op- genomen. UIT HET RAAM GEVALLEN EN GEDOOD. Een 65-jarige Hagenaar viel te Breda uit het raam van zijn aan de tweede verdieping gelegen hotelka- mer. Hij was op slag dood. I AFWACHTEN MAAR De afd. Klimatologie van het K.N. M.I. heeft medegedeeld, dat we een zeer zachte Aprilmaand mogen ver- wachten. De temperatuur zal boven het gemiddelde liggen. Een kleine compensatie voor de achter ons liggende barre winter EEN NUTTIGE ALLIAGE. Een Amerikaanse horlogemaker heeft een nieuwe alliage gevonden voor horlogeveren, welke alliage te vens geschikt blijkt te zijn voor vele andere industrieën, zoals scheermes- jes, vlekvrije messen, medische- en tandheelkundige instrumenten, ge- ^/eerveren,, onderdelen voor gastur- bines, klepveren voor auto's enz., en in deze industrieën zal worden tpege- past. (USIS.) FRANS LEHAR WIL HONGAAR WORDEN. Frans Lehar, de bëkende componist o.a. van >,Die Lustige Witwe", die thans in Zurich woont, heeft aange- vraagd Hongaars staatsburger te mo gen worden. In verband met de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, welke van 15 t.m. 24 April te Utrecht zal worden gehouden, zijn door de Nederlandse Spoorwegen een aantal extra treinen ingelegd. De extra trein vanaf Gro ningen zal lopen op 17 April. Kaart- verkoop vindt plaats vanaf 31 Maart bij het reisbureau Fa. Kruize Zn., Oude Kijk'in 't Jatstr. 31 en Reisbu reau Lindeman, Oude Boteringestr. 2, Groningen. REGERINGSOPDRACHT VOOR EEN GRONINGER DICHTER. De heer H. de Vries, een Groningse dichter, heeft van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- pen opdracht gekregen het boek ,,Het beleg van Breda" van den Spaanseîi dichter-krijgsman, Don Pedro Calde- ron, die leefde van 1600 tôt 1681, in het Nederlands te vertalen. BRIEVEN PER EXPRESSE. Met ingang van 1 April zal voor het gehele land de mogelijkheid weer wor den opengesteld brieven per expresse te zenden. Voor brieven, welke per expresse worden gezonden moet een extra recht worden betaald. Zij worden dan on middellijk bij ontvangst ten postkan- tore in de plaats van bestemming bij den geadresseerde besteld. Dr. EUWE IN ZUID-AMERIKA. In de Argentijnse plaats Mar del Plato is een internationaal schaaktour- nooi begonnen tussen 18 schaakmees- ters, waaronder onze landgenaot Dr. Max Euwe. De éerste wedstrijd, een partij tegen den Argentijn Najdorf werd door onzen landgenoot gewonnen. EEN ELFSTEDENTO CHT PERFIETS. In Bolsward gaat een oude traditie herlevenv Vijf en dertig jaar geleden organiseerde men daar voor het eerst een elfstedentocht per fiets. In de laatste jaren konden dit soort elfste- dentochten niet doorgaan. Maar thans gaat deze traditie herleven. Op Pink- stermaandag zal weer een elfsteden tocht per rijwiel door Friesland wor den gehouden. RADIOLUISTERAARS IN NEDERLAND. Op 1 dezer bedroeg het aantal a.an- gegeven radio-toestellen in Nederland 750.806 tegen 726.324 op 1 Februari. Het aantal aangeslotenen op het dis- tributienet bedroeg op 1 Febr. 473.927 tegen 471.218 een maand eerder. ZWEEDS VLIEGTUIG MET STRAAL A ANDRIJ VIN G. Dinsdag zijn bij Norrkôping de proeven begonnen met een vliegtuig /net straalaandrijving van Zweeds fa- brikaat. PERSONEEL REGIONALE OMROEP NOORD. In verband met het feit, dat de n Stichting Radio Nederland in de Overgangstijd" haar werkzaamheden heeft gestaakt, is het personeel van de Régionale Omroep Noord overge- nomen door de Radio Unie. KANKERONDERZOEK IN RUSLAND Het pfficiële Sowjet-orgaan ,,Izwes- tia" meldt, dat Stalin twee geleerden,, Kloejewa en Roskin heeft verzocht zich geheel aan het kankeronderzoek te wijden. Volgens genoemde krant zouden deze twee geleerden een nieuwe substantie hebben ontdekt, die dodelijk is voor de groei van de kan- ker, en toch voor het menselijk li- chaam geheel onschadelijk. SHAW HEEFT EEN NIEUW TONEELSTUK GESCHREVEN. De bekende bejaarde schrijver Ber nard SHaw heeft zijn eerste toneelstuk na de oorlog geschreven. Hoewel Shaw nog geen mededelingen wenst te doen over de inhoud van het stuk, meent men toch te weten, dat het commenfaar geeft op de huidige na- oorlogse tijd. Sinds enige dagen wordt een Dako ta, die van het vliegveld van Batavia is opgestegen vermist. Buiten de be- manning, bestaande uit twee militaire vliegers, bevonden zich 24 passagiers aan boord, n.l. een Indonesiër, 9 Chi- nezen en 14 blanken, waarbij een baby. Burgemeester en Wethouders der gemeente SAPPEMEER maken J)e- kend, dat de leerlingen der 5e en 6e klasse der openbare lagere scholen „West", „Oost" en Kees de Haan- straat op Maandag 17 Maart 1947 des morgens om 9 uur aan hun res- pectievelijke scholen worden ver wacht. SAPPEMEER, 13 Maart 1947. Burgemeester en Wethouders der gemeente Sappemeer. De Burgemeester A. W. STRONKHORST. De Secretaris, J. J. PERDON.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2