y I I RECHT EN REDELIJKHËID WAARIN opgenomen QOST GOQRECHT VAN 187t en het N1EUWS- EN ADVERTENTIËBLAD VAN 1888 Als een Âtoombom die explodeert sloeg président Truman's rede in WatgeeftdeRadîo? De Nederlands-Belgische nota aan Washington en Londen Een Bouwplan WOENSDAG 19 Maart 1947 il» VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND OGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD. FM ziimapncr Ul IkJTCMn A II A No. 22 SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM - VÉENDAM EN OMGEVING Waar Liefde toe leiden kan. LENTE Doe geen zaken I Tweede Jaargang ABONNEMENTSPRIJS f 1*25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling.) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling.) HET NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS. Uitgeefster: Seggers' en Kremer.'s Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214.) Postrekenin| No. 435883. De reactie van de redevoering in verschilfende landen en haar invloed op de Âmerikaans- Russische betrekkingen De Conferentie te Moskou, het al-1 naar deze landen te sturen op hulp te lesbeheersende feit in de internatio-1 verlenen bij de wederopbouw en toe- nale politiek is voor een wijle naar| zicht te houden op het gebrUik van de achtergrond verschoven. Er is iets gebeurd, wat men belangrijker acht, dat is de rede die président Truman in een gecombineerde zitting van het Amerikaanse congres heeft gehouden. Reeds in ons vorig overzicht we- zen wij erop, dat te verwachten was, dat Truman credieten zou vragen voor Griekenland en Turkije. Dat is geschied. Wij konden echter niet ver wachten, dat Truman met zo onge- kende scherpte van leer zou trekken tegen de Sowjet.Unie. In feite is er niets veranderd. De na-oorlogse politiek van de Verenigde Staten is steeds tegen de expansie van de Sowjët Unie gericht geweest. Het was te verwachten dat Marshall de politiek van Byrnes zou voortzet- ten. Marshall, Amerikaans minister van Buiteniandse Zaken. Maar Truman heeft de lijn, die de Amerikaanse politiek zal volgen aan- gekondigd met een openhartigheid en scherpte, die vrijwel uniek is in de historié. Rusland is niet in de redevoering genoemd, maar het laat geen twijfel welk land bedoeld wordt. Als Truman zegt: „De volkeren van een aantal landen ter wereld hebben onlangs totalitaire regiems opgelegd gekregen tegen hUn wil en de V.S. hebben geprotesteerd tegen de dwang opgelegd aan Polen, Roemenië en Bulgarije", is het volkomen duidelijk, dat hij Rusland bedoeld. Het is de bedoeling van Amerika de Russische invloed in de Middel- landse Zee en in het Midden Oosten aan banden te leggen. Griekenland moet geholpen worden, zegt Truman, want wanneer Grie kenland onder contrôle zou komen van een gewapende minderheid zou de hulp; die door Amerika zal wor den verschaft. Voor Engeland heeft deze Ameri kaanse stap veel betekenis. Tôt nog toe heeft Engeland in de wereld zo een beetje gespeeld als internationale politie-agent. Maar de oorlog heeft het Empire zo verzwakt, dat het deze roi niet meer zal kunnen vervullen. Het moest reeds vele posities prijsgeven, en het was niet meer bij machte de steun die het aan Griekenland en Turkije verleende te handhaven. Amerika neemt Engelands taak over. Eerst was het in zekere mate Engelands maritieme macht, die Ame rika beschermde. Thans is het Ame- rika's macht, waarvan Engeland af- hankelijk is om verdere afbrokkeling van het Empire te handhaven. „Àmerika staat als een reus in de wereld", heeft Truman onlangs ge- zegd. Dat is een feit, waaraan niets valt te veranderen. Amerika en Rusland. Hoe is de reactie in Rusland? Om te beginnen heeft men daar 24 uur ge- wacht voor de rede bekend gemaakt is. Maar Amerika zelf had de Russen al eerder ingelicht, door een Russi sche vertaling van de rede over de radio uit te zenden. Hoe Rusland de r&e zal opvatten is duidelijk: als een ideologische oor- logsverklaring. Doch dat de rede aan- leiding tôt een gewapend conflict zal zijn is niet te verwachten. Ameri ka wenst vrede, en Rusland wenst datzelfde. De Sowjet Unie heeft zwaar van de oorlog gelèden, het zal nog lang duren voor het zich daarvan heeft hersteld. Amerika is momenteel de baas. Het i s sterk, economisch en militair. Zijn fabrieken draaien op voile kracht, het is rijk, heeft een overvloed van voed- sel enhet kent het geheim van de atoombom. Churchill ziet in de rede een bij- drage tôt de vrede. Indien Amerika zo gesproken had in 1914 en in 1939, dan zou een oorlog zijn voorkomen, zegt hij. Of deze zienswijze juist is kunnen wij niet beamen. Maar een ding is duidelijk: Amerika heeft het Isolati- onisme losgelaten, voorgoed. Of het wantrouwen van Rusland in de Westelijke mogendheden nu nog is toegenomen en het zich nog meer zal gaan terugtrekken, of dat het zich nu het weet wat het van Amerika kan verwachten, soepeler zal tonen, is een vraag die de toekomst zal uit- wijzen, wellicht reeds zeer binnenkort op de Moskouse conferentie. ONTPLOFFING BIJ WESTERVELD In de duinen te Westerveld is een bunker van 20 bij 4 meter in de lucht gevlogen. Tôt in Amsterdam was de explosie hoorbaar. Vele ruiten, zelfs tôt in IJmuiden en Heemstede zijn gesneuveld. Het staat vast, dat de in de bunker aanwezige munitie niet door broeiïng tôt ontploffing kon komen. Het is niet uitgesloten dat de ramp veroorzaakt is door onbevoegden, die zich in de bunker begeven hebben. Tôt nog toe is van slachtoffers nog geen spoor gevonden. IN EEN BIJT GERAAKT EN VERDRONKEN. Vrijdagmiddag speelde een 3-jarig jongetje op het ijs, dat op een sloot lag te Rotterdam. Onverwacht zakte het knaapje door het ijs en verdronk. PASGEBOREN KIND VERDRONKEN Een ongehuwd meisje uit Sleen, zekere A. T. heeft haar pasgeboren baby van het leven beroofd, door het kind in een put te werpen. Deze zaak werd door de Arrondis- sementsrechtbank te Assen behandeld De eis was een jaar gevangenis- straf met aftrek van preventief. RIJKSINSTANTIES OP GOEDE VRIJDAG GESLOTEN. De regering heeft besloten, dat aile Rijksinstanties op Goede Vrijdag ge- sloten zullen zijn. DEENSE SPOORWAGONS TERUG ZWEEDSE KOMEN. De afgelopen weken zijn de Deense spoorwagons, welke ons land 4% maand in bruikleen had, grondig op- geknapt, en Zondag hebben ze de te- rugreis aanvaard, omdat de Deense spoorwegmij. ze voor de komende drukte nodig heeft. De spoorwegmannen, die ze terug- brachten zijn echter niet met lege handen teruggekomen, want ze heb ben 20 Zweedse rijtuigen meege- bracht, door de Zweedse Spoorwegen welwillend aan Nederland in bruik leen afgestaan. LANDELIJK BLAD VOOR SCHOLIEREN. Gisteren heeft een landelijk blad voor scholieren het licht gezien, het is het Haagse scholierenblad „De Schoolknuppel" dat door de Alg. Scho- effect daarvan emstig zijn voor nerenbond v. Nederland tôt landelijk orgaan is gemaakt, met het doel aile I scholieren in ons land,. met uitzonde- ring vàn die van de lagere scholen te betrekken in 't interscholaire werk Turkije, en dan zouden verwarring en wanorde zich over het gehele Midden Oosten kunnen verspreiden. Boven- dien, zo zegt hij, zou de verdwijning van Griekenland als onafhankelijke staat een diepe uitwerking hebben op die landen van Europa, welker vol keren worstelen met grote moeilijk- heden om hun vrijheden en hun on- afhankelijkhed te handhaven, terwijl zij bezig zijn de schade van de oorlog te herstellen. Hoe Truman denkt over de regerin- gen van Polen, Roemenië, Bulgarije, enz. blijkt uit deze zinsnede van zijn rede: ,,De kiemen van dergelijke re giems worden gevoed door ellende en gebrek. Zij gedijen en groeien in de slechte bodem van armoede en strijd. Zij bereiken hun wasdom als de hoop van een volk op een beter leven ge- storven is. Wij moeten die hoop levendig hou den. De vrije volkeren der wereld zien naar ons voor steun tôt behoud van hun vrijheden." De Reactie. Wij zullen geen verdere passages uit de rede aanhalen, maar de reac tie in de wereld nagaan. In Griekenland en Turkije heerst vreugde. Amerika zal hen steunen om weerstand te bieden aan de zware druk welke van buiten af op hen wordt uitgeoefend. Het zal niet al- leen een economische steun zijn, m lar ook steun in een andere vorm, want Truman heeft vôorgesteld om Ame rikaans burger- en militair personeel van de bond. Het secretariaat van genoemde bond is gevestigd Groenesteijnstraat 72, den Haag. EEN NIEUWE LUCHTVAARTCLUB. Omstreeks Juli 1946 werden de op- richtingsacten getekend van de Ne- derlandse Luchtvaartclub ,,Aerea'\ Het ligt in de bedoeling aile per- sonen die rechtstreeks of zijdelings bij de luchtvaart zijn geïnteresseerd in de club te verenigen. De werkings- sfeer zal gericht zijn op aile onder- werpen, die de luchtvaart betreffen en wel in het bijzonder op de aero- philatelie (het ^rzamelen van zegels van per luchtpost vervoerde brieven). Het secretariaat is gevestigd in den Haag, van Ostadestraat 549. Programma van de R.O.N. Woensdag 19 Maart: 18.15 De Stem van het Noorden. Hier- in: „Radio-amateurisme, een combinatie van techniek en fantasie"; causerie en reportage door H. de Waard, voorzitter afd. Groningen van de Vereni- ging voor Experimenteel Radio- onderzoek in Nederland. 18.35 R.O.N.-sextet o.l.v. Louis Drenth 19.Landbouwkwartier: G. R. Mey- er, voorzitter van de Commissie Landbouw-coôperatie in de pro- vincie Groningen: „Kan de boer zonder zijn coôperaties?" 19.15 Noordelijk Strijdkrachtenpro- gramma; verzoekplaten. 19.30 Sluiting. Donderdag 20 Maart: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 Landbouwactualiteiten. 18.45 Jan Wijn, viool; Gérard Vader, altviool; Henk Boddé, cello, spe- len het Divertimento in Es gro te terts K.V. 563 van W. A. Mo zart. 19.15 Groninger kwartier. K. ter Laan spreekt over de leerstoel in het Neder-Saksisch. 19.30 Sluiting. Vrijdag 21 Maart: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 Philip van der Hak, viool en Gérard Frôhling, piano: 1. So nate in F, Hàndel; 2. Sonatine, Louis Somer; 3. Obertas, mazur ka, Wieniawski. 19.Hilversum II. 19.15 Literair kwartier. Fokke Sierks- ma spreekt over Gerrit Achter- berg. 19.30 Sluiting. Zaterdag 22 Maart: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 Het „Roelof Stalknecht- quin- tet" met zang van Joop Beerta. 19.Drs. Fop I. Brouwer: De Linde- vallei in Zuid-Oost Friesland. 19.15 Noordelijk Weekoverzicht. 1 19.30 Sluiting. MAXIMUM GEWICHT BRIEVEN NAAR DUITSLAND 500 GRAM. De gewichtsgrens van brieven be- stemd voor Duitsland is verhoogd van 20 gram op 500 gram. Aile overige bepalingen blijven on- veranderd van kracht. Liefdesdrama te Amsterdam. Een Amsterdamse straatmuzikant, zekere G. woonde samen met de vrouw Z., jegens wie hij een grote liefde koesterde, en uit welke samen- leving een kind werd geboren. Na de bevrijding begon zij hem te bedriegen, en dat greep hem sterk aan. Maar hij bleef rustig. Geen moment bedreig- de hij haar. Begin Augustus zei ze, dat ze hem ging verlaten. Tevergeefs trachtte hij haar toen te overreden bij hem te blijven. Een paar dagen later, toen zij het kind naar school bracht ontmoette zij hem. Hij heeft haar toen gezegd, dat het zijn dood zou betekenen, indien zij niet terugkwam. Ze vertelde hem dat haar dat niets schelen kon. Toen heeft G. een mes te voorschijn ge- haald en haar zodanige steken toege- bracht, dat zij overleed. Bij de terechtzitting voor de Arron- dissementsrechtbank te Amsterdam, vertelde G. dat zij hem na de bevrij ding allerlei dingen vroeg, die hij niet bekostigen kon, en dat ze veel uit- ging, danste en een verhouding aan- knoopte met een anderen man. Steeds had hij tegen haar gezegd, dat zij hem de dood in zou jagen, maar nog steeds bedreigde hij haar niet. Q. kan zich ailes herinneren, tôt op het môment dat hij zijn zakmes te voorschijn haalde. Verder weet hij nief meer wat hij gedaan heeft, tot- dat hij haar „Help, help", hoorde roe- pen. Hij was toen op zijn fiets ge- sprongen. Eerst toen bemerkte hij dat hij zijn zakmes geopend in de hand had. Hij is toen het Gooi inge- fietst en heeft op een stille weg bij Naarden een mislukte poging tôt zelfmoord gedaan. Zwaar gewond heeft hij zich wel, want hij moest ze- ven weken in een ziekenhuis door- brengen om te genezen. Uit het rapport van den psychiater blijkt, dat G. een ernstig gestoord psychopatisch persoon is, met neiging tôt agressieve uiting, die een gevaar is voor zichzelf en voor de maat- schappij. De officier eiste een jaar met af trek en ter beschikkingstelling van de regering. Allereerst dienen wij even stil te staan bij de Nederlands-Belgische nota aan Washington en Londen, waarin gevraagd wordt het verkeer naar Duitsland, dat thans hoofdzake- lijk onderhouden wordt over Ham- burg, Bremen en Emden, te leiden over Nederlandse en Belgische havens, wier natuurlijk achterland gevormd wordt door Duitsland, en wier bedrij- vigheid door de economische ineen- storting Van dat land een ernstige slag is toegebracht. Momenteel is de transitohandel dood en de voorheen zo drukke Rijnvaart is tôt minimale proporties teruggebracht. De nota is het bewijs van een nauwe Nederlandsf-Belgische samen- werking. Immers er wopdt voorgCf- steld de eerste 100.000 ton gelijkelijk te verdelen over Nederlandse en Bel gische havens, terwijl voor de hoe- veelheid welke 100.000 ton te boven gaat de vrije keus zal worden geia- ten. De beide regeringen hebben aan- geboden de meerdere deviezen, welke de gebruiÇmaking van Nederlandse en Belgische havens met zich mede brengt voor hun rekening te nemen. Men zou zeggen, wat kan er dan nog tegen zijn. Zo is het voor het han- delsverkeer met Duitsland. Dat ver keer is echter momenteel nog gering, doch het zal langzamerhand toene- men. Indien de nota althans succès heeft voor het handelsverkeer met Duitsland, dan houdt dat een belof- te in voor de toekomst. Maar naast het handelsverkeer is er nog het ver keer, dat verband houdt met de be- zetting. De troepen worden afgelost, aangevuld en van de nodige goederen voorzien. Deze goederen en man- schappen worden per Brits- of Ame rikaans schip naar een Duitse haven gebracht en van daar door de Duit- sers verder vervoerd, zonder dat daarvoor een vergoeding wordt gege- ven. Wanneer deze transporten via Nederland of België zouden worden geleid, dan zouden hierop de kosten komen van het vervoer vanaf de ha ven van aankomst, tôt de Duitse grens. Wie zal die moeten betalen? Moeten Nederland of België die be talen, of moeten deze kosten afge- wenteld worden op Duitsland, waar- door ze een economisch herstel van dat land in de weg zouden staan? In dien Nederland en België deze kosten geheel voor hun rekening zouden moeten nemen, dan heeft dit verkeer Het gaat niet aan aile N. S. 3.ers over één kam te scheren In de loop van de vorige week be- reikte ons een berichtje, dat de bij- zondere aandacht vraagt. In. de bezettingsijd was een nu 26-jarige aannemer, zekere T., com mandant van een illégale ontwape- ningsgroep, welke groep voortreffe- lijk werk verrichtte. Na de bevrijding kreeg T. een betrekking bij het Bu reau Nationale Veiligheid, doch toen dit bureau werd opgeheven stond hij op straat. In zijn eigen beroep kon hij geen droge boterham verdie- nen vanwege de tijdsomstandigheden. Wat moest hij doen? Op een dag trok hij erop uit met zijn stengun en schoot een varken dood, met het doel het dier te stelen. Een {solitie-agent betrapte hem ech ter op heterdaad. Hierover ontstak T. in woede, nam de agent zijn revol ver af en sloeg hem er mede op het hoord. Daarvoor had T. zich nu voor de rechtbank te verantwoorden. De offi cier eiste 8 maanden voorwaardelijk. Op verzoek van zijn verdediger werd T. onmiddellijk in vrijheid gesteld. De uitspraak zal nog volgen. Tôt zover dit berichtje. Toen wij het iazen moesten wij onwillekeurig denken aan een advertentie die wij kort geleden in een der dagbladen gezien hadden: Een ex-agent van de rijkspolitie vroeg om werk. En de Twee dagen nadat deze krant ver- schenen zal zijn is 't lente, althans lente volgens de normen die de mens daarvoor heeft vastgesteld Wij hebben volop „genoten" van de winter, die achter ons ligt, met zijn vorst, sneeuw, gladheid en kolenschaarste. De lente is het mooiste jaarge tijde. De koude is voorbij, maar het is ook niet overmatig warm. De knoppen barsten open en overal wordt het fris groen, onderbroken door een weelde van bonté bloe- men. In dat jaargetijde zal het leed van de strenge winter spoedig ver- geten zijn. Wat de boeren thans nodig hebben Het is te begrijpen, dat in land- bouwkringen de richtprijzen nog steeds het gesprek van de dag vor- men, want de boeren zijn ontevre- den en die ontevredenheid zou wel eens aanleiding kunnen zijn tôt een minder gewenste indeling van het bouwplan. De vraag, welke gewassen men dit voorjaar zal zaaien, wordt thans ni. voor een groot deel be- heerst door de wijze, waarop, iedere boer afzonderlijk zijn ontevredenheid lucht kan geven. De een zal zeggen: ik zaai maar veel graan om mijn on- kosten te drukken, een ander zal de opvatting toegedaan zijn, dat het voordeliger is zoveel mogelijk van zijn producten als veevoeder te ge- bruiken, terwijl weer een derde on- verstoorbaar de vruchtwisseling blijft volgen, zoals hij die met geringe wij- ziging steeds in goede, dan wel slech te jaren heeft toegepast. Het natio nale belang komt daarbij echter vrij wel niet ter sprake en dat kan ook niet, omdat iedere boer voor zichzelf niet weet, wat dat nationale belang is en bovendien niet kan beoordelen in hoeverre hij bij het nastreven daar van zichzelf schade zou doen. Naar onze mening moet op dit punt de re gering, dus de Mimster van Land- moeten zij, die dit wel kunnen, een bouw opheldering verschaffen. De - - Minister weet aan welke producten ons land in de loop van het jaar het meeste behoefte zal hebben. Hij heeft niet alleen het Bureau Voedsel- voorziening in Oorlogstijd, of hoe dat op het ogenblik ook heten mag, tôt zijn beschikking, maar bovendien be- staat er nog het Planbureau van prof. Tinbergen, dat immers tôt taak heeft dergelijke vragen als de bovenge- noemde te beantwoorden. Tôt nu toe hebben wij van den Minister wel ver- nomen, welke grootscheepse hervor- mingen hij wil uitvoeren en waarmee niet slechts jaren, ma.ar zelfs tiental- len van jaren gemoeid zullen zijn. Maar wij hebben niets gehoord aan- gaande het jaar 1947 en dat is toch juist wat de boeren in het bijzonder zal interesseren. Waarom maakt de regering niet bekend, hoeveel hecta- ren suikerbieten zij nodig heeft, hoe veel hectaren consumptieaardappelen en hoeveel fabrieksaardappelen Waarom vertelt zij ons niet of, ge zien het vettekort, koolzaadteelt al of niet gewenst wordt, en, zo ja, tôt welke oppervlakté? Waar is voorts de leiding op het gebied van de zo be- langrijke veevoederproductie? Dit zijn aile open vragen en de boer moet maar gissen of hij zijn bouWplan voor dit jaar goed indeelt of niet. Hij kan het zelf niet beoordelen, omdat hij het geheel niet kan overzien. Daarom leidraad geven. Met nadruk vestigen wij er de aan dacht op, dat wij niet om een ver- plichte teelt vragen; integendeel, wij weten hoe onmisbaar de grootst mo- gelijke mate van vrijheid is om de boeren hun arbeid met vreugde te doen verrichten, doch het lijkt ons uiterst nuttig, dat de regering advies uitbracht; een advies, dat zij zou kunnen opstellen in overleg met de Stichting voor de Landbouw. Even- tueel zou dit advies kunnen worden ondersteund door afsluiting van ga- rantiecontracten, waardoor de boe ren een bescherming zouden krijgen tegen prijsdalingen. Juist nu onze wintergranen groten- deels verloren zijn gegaan en het opvallend grote advertentie werd ver- sierd met deze woorden: „Wegens zijn gedragingen in de bezettingstijd ojit- slagen bij de Maréchaussée''. Zou de steller van die advertentie het misschien als een eer beschouweti. dat hij zich misdragen heeft in de bezettingstijd, dat hij meegeholpen heeft weerloze slachtoffers over de Oostgrens te voeren? Of denkt hij door die woorden medelijden te wek- ken, omdat hij als vrijgekomen poli- tiek-geïnterneerde nu rondloopt zon der werk? Indien wij medelijden hebben, cTan is het met T. uit het eerste bericht. De man, die zijn leven riskeerde om te strijden voor Nederlands vrijheid en die, toen die vrijheid er was ter- zijde werd gezet. Is dat rechtvaardig? En dit is niet het enige geval van onrechtvaardigheid. Vele illégale wer- kers zaten dag aan dag te luisteren voor een clandestien radiotoestel, als in bezettingstijd de vertrouwde stem uit Londen ons moed kwam inspre- ken, en die sprak van een rechtvaar- dige bestraffing van N.S.B.ers en landverraders. Die ex-illegale werkers zijn diep ontmoedigd. Zij zien steeds meer politieke delinquenten in het le ven terugkeren, hun oude plaatsen in de maatschappij weer innemen, hun zaken weer drijven. De verraders uit de oorlogstijd lopen nu weer rond in onze maatschappij, komen weer in hun oude woningen op hun oude be- drijven, en wie daar in zitten, wan- peer de delinquent vrij komt, die moeten eruit. Rechtvaardigjheid is een moeilijke zaak. Het gaat niet aan aile N.S.B.ers over een kam te scheren. Er waren er bij, die gevaarlijke verraders wa ren, terwijl anderen geen mens heb ben verraden, en zelfs onderduikers hebben geholpen. Hoe dan ook, over de huidige be- rechting van de politieke delinquen ten hoort men weinig goeds, en zeker niet uit kringen van ex-illegalen, de mensen die het meest van N.S.B.ers hadden te vrezen. Kijk eens na%r het geval van Ans van Dijk, de vrouw die voor zover bekend 68 Joden aan de S.D. heeft overgeleverd, en die waarschijnlijk nog meer dan 100 onbekende geval- haar geweten heeft. Zal er voor deze landen geen zin, terwijl de Anglo-Amerikanen er vermoedelijk weinig voor zullen voelen Duitsland nog zwaarder te belasten, terwijl dat land van hen reeds zo grote financi- ële offers eist. Algemeen is de mening, dat Enge land en Amerika niet ongunstig staan tegenover de nota vooral wat het Duitse handelsverkeer betreft. Wij zullen echter het antwoord moeten afwachten. Vliegveld voor Rotterdam. Schrijvende over Rotterdam dienen wij nog even te wijzen op hetgeen in het memorie -van antwoord1 op het voorlopig verslag van de eerste kamer over de begroting van het départe ment van verkeer is .vermeld over de aanleg van een vliegveld voor die stad. Het ligt in de bedoeling van de rege ring een vliegveld bij Rotterdam te laten aanleggen, dat voldoet aan de eisen van een internationaal vliegveld klasse E (Europees luchtverkeer) met de mogelijkheid tôt uitbreiding tôt een vliegveld klasse B (transatlantisch verkeer. Met de Gemeente is reeds overleg gepleegd over de meest ge- schikte plaats voor de aanleg. Nationale Spaarraad. Er wordt tegenwoordig veel minder gespaard dan voor de oo-rlog. Dit feit heeft twee oorzaken. In de eerste plaats de stijging van de prijzen, die heeft gemaakt dat vele gezinnen, die vroeger plachten iets op zij te leggen, thans van hun inkomen nauwelijks kunnen rondkomen, zodat van spa- ren geen sprake kan zijn, integendeel zij moesten zelfs in vele gevallen de gelden aanspreken, die opzij gelegd waren voor de oude dag. Een tweede oorzaak is, dat veler bezittingen door slijtage enz. dringend aanvulling ver- eisen. Ook dat is een noodzakelijk- heid. Maar het is een feit, dat oorlog en bezetting de spaarzin van ons volk aanmerkelijk hebben vermin- derd. En dat verschijnsel is te betreu- ren, omdat sparen momenteel een nationaal belang is, want het herstel van ons gehavend economisch leven eist kapitaal, terwijl de voor investe- ring nodige middelen hoofdzakelijk moeten voortkomen uit de bespa- ringen, die het Nederlandse volk zich wil opleggen. Ongetwijfeld zijn er -mensen, die thans wel kunnen spa ren, en de regering wil het sparen aanmoedigen, daarom heeft zij een wetsontwerp ingediend, waarbij de instelling van een Nationale Spaar raad wordt aanbevolen, wiens taak het zal zijn het sparen te propage- ren. Het is de bedoeling dat dit spa ren geschiedt bij de bestaande instel- lingen, doch indien meerdere bespa- ringen kunnen worden verkregen door het uitgeven van Rijksspaar- brieven, dan stelt de regering voor tôt de uitgifte daarvan over te gaan. Tourjstenverkeer tussen NederlaJid en België. Wij zullen dit overzicht besluiten met een optimistische klank. Lief- hebbers zullen waarschijnlijk binnen kort weer hun vacantie kunnen doorbrengen in het buitenland, en wel in België en Luxemburg. In België verwacht men, dat spoedig met de Nederlandse regering een accoord bereikt zal worden over touristen- verkeer op een basis van wederkerig- heid. Er zullen dan verschillende facili- teiten worden verleend terwijl de contrôle aan de grens soepel zal zijn. Touristenverkeer, de nota aan Lon den en Washington over het gebruik van' Rotterdam en Antwerpen voor het transito-verkeer met Duitsland, de plannen over een tof- en econo mische unie, dat ailes zijn bewijzen van een goede nabuurschap van de beide kleine, lage landen aan de Noordzee. Nederland en België. voorjaarswerk veel te laat kan be ginnen, is er Leiding en advies nodig len op van hen, die aan de top staan. Hoe nog een grijntje menselijkheid zijn in belangrijk landbouwpolitiek op lan- dat vrouwenhart? ge termijn ook- is, wat onze boeren in j Wie aan haar denkt wordt vervult de eerste plaats nodig hebben, is met weerzin. Mensen, die landgeno- goede raad voor de dag van vandaag, ten verraden hebben, die meegehol- d.w.z. zij vragen om een bouwplan voor 1947. Blijft dat achterwege, dan zullén er onvermijdelijk producten op goed geluk worden geteeld, waaraan straks misschien totaal geen behoef te is, zoals het vorig jaar geschiedt is met karwei bijvoorbeeld. Regeren is vooruitzien, maar daarbij moet men niet uitsluitend naar de verre toekomst kijken. pen hebben Nederlanders over de grens te voeren, te arresteren of in concentratiekampen te brengen vor- men een zieke plek in onze samen- leving, een plek, die volkomen moet worden uitgesneden, want zelfs in dien een stukje van deze zieke plek zou blijven zitten is het niet uitge sloten dat dit zou gaan zweren en een gevaarlijk gezwel veroorzaken. met de Handelsvereen. „De Eendracht". De politie te Amsterdam waar- schuwt belanghebbenden om geen za ken te doen met de Handelsvereni- ging ,JDe Eendracht" te Helvoirt, /krecteur G. J. Nagel uit Helvoirt. De firma heeft door het gehele land vertegenwoordigers uitgestuurd, die moeten vertellen, dat zij allerlei schaarse artikelen spoedig kan leve- ren. De verschuldigde bedragen be- hoeven niet in eens te worden vol- daan. Bij de bestelling wordt een be- drag van 10 °/o verlangd en vervol- gens iedere maand een betaling. Bij staking van de betalingen, zo staat in het contract, dat niet in handen van den besteller mag blijven, kan even- tueel terugbetaling volgen na aftrek van 1/4 van het reeds betaalde be- drag. Dezer dagen vond een samen- komst plaats van 40 toekomstige ver tegenwoordigers. Twintig van hen voelden niets voor de doeleinden van de onderneming. De overigen gingen in op de voorwaarde: 5 °/o van de koopsom. Zij kregen uitdrukkelijk bevel geen contracten bij hun cliënten achter te laten. Het is de recherche gebleken, dat de heer Nagel met allerlei dubieuze ondernemingen samenwerkt. Op het briefpapier van „De Een dracht" is als bankrelatie aangegeven „De Twentsche Bank N.V., Den Bosch". Opgemerkt wordt echter, dat De Twentsche Bank geen filiaal in 's Hertogenbosch heeft. in I J

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1