Jaarl. Uitvoe Edele H m. BoeldagBoeld bruine Ruin Kielwindew Nog enige Ifulpennen Borgercompapie. PLAATSELIJK NIEUWS ARTEN f: BELANGRIJKE PASSAGES Rechtszaken. Op Maandag 17 Maart 1947, des voormiddags 10 uur zal ten verzoeke van den Heer WICHER MULDER, te Sappemeer, aan zijn boerderij te Bor- gercompagnie no. H 18, publiek tegen contante betaling worden verkocht: Levende H ave als: I.een6-jar (gekruiste Belg), 2. een 4-jarige rood schimmel Merrie (gekruiste Belg). Boerenbeslag als: 5 wipkarren, 1 korre op lucht, een Melchior zaaimachine, een elevator (model Korthuis), 4 ploe- gen, w.o. een Rud Sack, schoffeltuig met toebeho- ren, 6 eggen, zigzagegge, onkruidegge, waaier met toebehoren, aardappel- rooimachine (merk Hage- dorn), 2-dlg. ijz. rolblok, cultivator, dorsmachine m. schudders, korenschof- felmachine, hooihark, kor ter voor koren en zade rijen met cirkelzaag, tri eur, bietenzaadschoner, korrelsleep, ploegsleep, 2 sorteertafels, aardappel- raam, haksella, 2 bascules, 2 slijpstenen w.o. een voor zichtmachinemessen, 3 kruiwagens, kunstmest- breker, planeet met zaai machine, zaaibakken, 2 half H.L. vaten, 2 steek- karren, bindertouw, 175 kiembakjes, 75 stel kla verruiters, 600 korenzak- ken, 4 P.K. petroleum- motormetgraanmaalderij, voor- en achter binten, takelblok met touw (vijf- loper), trappen, ladders, halsbogen, boormachine, draadpalen, draad, dek- kleden, wringen, vorken, schoppen, kookpot, juffers schaafbank met bank- schroef, een windcharger met accu's, mestposten, twee rijtuigen w.o. een Prins Albert met dissel- boom, één-span, knuppels en gereiden, een partij mest, en twee gelijk stroom motoren, 120 v. 18 amp. en 120 v., 25 amp. en hetgeen verder zal worden gepresenteerd. J. L. L. C. Hoogenboom, Notaris te Hoogezand. Notaris T. Wiei Wildervank za Woensdag 19 1947, 's nam. 1 ten verzoeke en boerderij van de Tj. SCHUR1NGA, straat95 te Kielwir tegen contante I publiek verkopen Bove zw.nr M. C. Cormick c aflegger, I.L.O. mo opbouw voor zeli 3 wipkarren, rolbl< teermachine met 4 ringen. kunstmests aardappel.plantga ker, aardappellr sorteertafel, aarda) cultivator, sch slede, 3 kruikarn één lange, verticale enige eggen, korei feltuig,2tweesch. f w.o. Rud Sack, or tingstrommel, 5 Kg droog, 50 Kg. G sproeimiddel,plane machine, planeetsi zaadkleden, plm kiembakjes, draad, paaltjes, hoekijzi wringen, kleindeel^ schap, touwwerk, en achterbinden, p tuigen, zeisen, z schoppen, vorken, geen verder zal v gepresenteerd. Voorts zal alsdai den verkocht voo Heer W. R. Nieh Nieuw Compagni* drachtige 3-jarige schimmel Merrie, verzoeke van de bouwver. te Kieh weer een Sproeim voor paardetrekl sproeibreedte 7 met geperste lucht. Storm richtte hier en daar schade aan. KREMER'sBoekhandel KERKKOO te Westerbroe! op Zaterdag 22 in Café D. SMI Aanvang 7.30 ui 1. Zang. 2. Jan Onge kluchtin 3 bed Olle Jongt Entrée f 1.p. per OPENBARE LEESZAAL EN UITLEENBIBLIOTHEEK Hoogezand—Sappemeer. Als U denkt op de AERO-FAIR '47 W Dan vergist U zich! Zô ver zijn we nog niet! DERTIEN MEUBELFABRIEKEN EN EEN ZAGERIJ UITGE- SCHAKELD. uit het Jaarverslag van de Vereniging „Het Groene Kruis" te Hoogezand. Toneel gedurende het weekeinde. TUCHTRECHTER voor VOEDSELVOORZIENING. Sj 5 Nieuwe aanwinsten: Godsdienst. Leeuw, Van der. Degodsdienst van het oude Aegypte. Sociale Wetenschappen. Ongevallenwet 1921. 15e dr. 1947. Stokvis. Stalin. Wet op de vermogensaanwasbelasting 1946. Taal- en letterkunde. Aafjes. Een voetreis naar Rome. Drewes. Wilhelmus van Nassouwe. Racine. Athalie. Schaepman. Napoléon. Natuurwetenschappen. Alders. Overal natuurkunde, schei- kunde en geologie. Roos, De. De atoombom. Toegepaste wetenschappen. Jansonius. Engelse handelsterminolo- gie v Weyer bloen boerd Aardri Wagenv de Ni Sjahraz, sche Straeler terner Nederla Asscher- Hilton. Balen, A 14 jaa Menken: (14—l1 Reest, "V FEUILLETON. 51. „Geen wonder, Floris! Je broer zal bezorgd zijn, dat hij de dienst wel- licht moet verlaten". >,Neen juffrouw Mignon, dat is 't niet, er is iets anders. Mama heeft het ook opgemerkt en Alex onder- vraagd. Maar Alex zegt niets en toch geloof ik. dat zij zijn vertrouw- de is en er ailes van weet. Het liefst praat hij met haar over hier, over tante en vooral hebben zij het dan druk over u!" „Over mij!" fluisterde Mignon blo- zend. ,,Ja! Kuno was er erg van ge- schrokken, toen Alex hem onlangs vertelde, dat uw verloving met m.e- neer Albert af is; hij werd zo wit als een laken. Eerst leek het alsof hij vrolijker zou worden, maar het duur- de niet lang en nu laat hij het hoofd weer hangen. Arme Kuno! Ik wou, dat ik hem helpen kon. Juffrouw Mignon, weet u wat ik het - liefste Wilde?" „Nog niet, Floris". „Wel, ik wenste onze Kuno de rijkdommen van tante Fee te kun- nen verschaffen. Maar dat zal moel- lijk gaan, vreest u ook niet, juffrouw Mignon?'' „Ik weet niet, Floris. Ik wou dat ik je daarin helpen kon". j.Kunt u eigenlijk goed uit tante wijs worden?" „Soms niet! Maar zij is goedhartig en wil het niet weten. Zij zal niet onbillijk over haar vermogen beschik- ken, Floris!" „Onbillijk? Zij kan voorkeur heb benVerbeeld u, dat wij geen van allen een cent krijgen en ailes aan een honden- en apentheater komt! ha, ha!" Migno 's Mic en nodii bezoek 1 Zij gir non mei De on! rust; mi niet gehi nen, we altijd to Het ti verdieni heengaai en deze tersvrou' ze het n terde: „I kind, nu mij zo ze het kan als het v nu zekei wenste I „Als ij mevrouw Mama meer zej Toen I werd tar ongeduld in diep g slot rond non begr morgen j aan het j „Ik be eens, Mig aan aflei Mignon „Wij g Mignon integendf ,,Verhe „0, zek goed doe „Dat h maar nie schuiven Het gr: Het is geen prettige gewaarwording gewekt te worden door de bons waarmede de dakkapel van de buren, gesplitst in twee gedoelten op Uw dak gesmeten wordt. Zo werd Uw ver- slaggever gewekt in de nacht van Zondag op Maandag, toen stormen met woest geweld*over ons gewest zweepten. Noodweer: dat betekent dat een verslaggever moet gaan kijken wat er aan de hand is. Het scheen, dat hier het centrum lag van een depressie. Winden uit aile richtingen stormden op onze dorpen toe. Bliksemstralen flitsten aan de duistere nachthemel, en het gedreun van de donder werd uiteengereten door het gieren van de wind. Dakpannen en stenen werden losge- rukt, hier en daar sneuvelden ruiten en een enkele gevel werd ingedrukt. Een paar schoorstenen moesten het ontgelden, en takken uit de bomen werden losgerukt. Een paar koplampen van een auto boorden fel door de duisternis. Een lege straat, hier en daar een brok steen of een pan, wat boomtakken en ook wat glasschefven. Zo is het geen sinecure buiten te lopen: angstig loeiend stormen ruk winden op je af, die je dreigen mee te slepen, en bij iedere windvlaag vallen losgerukte voorwerpen. Bij wijlen tekenen de bliksemflitsen gril- lige lijnen aan de hemel, die donker is Er is schade geleden, maar wie het noodweer aan den lijve gevoeld heeft die zal met ons beamen, dat die scha de nog is meegevallen. SAPPEMEER.. Vrijdagavond hield de RK. Gymn.- en Athl.ver. „D.O.S." haar jaarvergadering in 't hôtel wed. Groeneveld. In verhouding tôt het aantal leden was de belangstelling niet groot. De vergadering stond onder lei- ding van den voorzitter der vereni- ging, den heer H. Breurken, die in zijn openingswoord wees op de moeilijkhe- den welke de vereniging in 1946 had te overwinnen, o.a. de wisseling van leiders, en ongeregeld bezoek van de lessen. Hij spoorde allen aan zich met hart' en ziel te geven, teneinde de ver. weer op het oude peil te brengen. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. De voorzitter bracht beiden dank voor de arbeid besteed aan het wel- zijn van de vereniging. Aan het vraagstuk kleding werd veel aandacht besteed. De jaarlijkse uitvoering zal gege- ven worden in September of October. Het bestuur bleef ongewijzigd. Alvorens de vergadering werd ge- sloten hield de geestelijke adviseur een pleidooi voor een krachtig en ge zond D.O.S. - De Trekvogels der A.J.C. alhier, hebben in de eerste week van hun papierinzameling 360 kg. oud papier opgehaald. Zoals bekend wordt de opbrengst gebruikt om het mogelijk te maken aile trekvogels aan het zo- merkamp in Vierhouten te laten deelnemen. Maandagavond hield de Krui- deniersver. ,,H.S." een feestelijke vergadering. In zijn openingswoord, sprak de voorz., de heer Poelstra de hoop uit om door samenwerking tôt oplossing van verschillende moeilijkheden te kunnen komen. De spreker van deze avond was de heer Anema van Leeuwarden, die namens de vakgroep intéressante me- dedelingen deed over de bevoorrading. Aan het feestelijk gedeelte van de avond verleenden medewerking de heren J. Middel en Kl. Bronsemamet een kruideniersrevue, en het Tianka- Kwartet met muziek en cabaret. Ver der was er een rad van avontuur met aanlokkelijke prijzen. BORGERCOMPAGNIE. De Bond v. Staatspens. hield een feestelijke propaganda-avond m 't café Drijfholt. Na een openingswoord door den heer P. Tjabbes voerde de toneelver. ,,Gns Genoegen" op ,,As Zun deurkomt", 'n propagandaspel in drie bedrijven, ge- volgd door een blijspel in 1 bedrijf: ,,Hij kwam, zag en ging". Een der ouden van dagen, de heer J. Demain gaf een kleine voordracht. Ten slotte dankte de heer Tjabbes allen, die aan de avond hadden medege- werkt. Op verzoek van de Bouwvereen. ,,Assen" werd aanbestèed het bouwen van 5 blokken van 2 boven- en 2 be- nedenwoningen te Assen. Voor het timmer- en metselwerk was de laag- ste inschrijver de Fa. D. H. en J. Visser, alhier. Hoogste inschrijver was de Fa. E. Bos, Warffum met f 159.000. HOOGEZAND. Door het personeel der begrafenisverenigingen te Hooge zand, Sappemeer, Kielwindeweer, Kropswolde en Kolham is opgericht de vereniging „Ons Belang". Het be stuur werd als volgt samengesteld: J. Lambeck (voorz.), R. Huizinga (secr.) en H. Klok (penn.) Bij de Gemeente Politie, alhier, zijn inlichtingen te verkrijgen over de navolgende gevonden voorwerpen: deksel van een melkbus, tabaks- kaart, inlegvel, rechter handschoen, gebreide handschoen en huissleutel, en verder over een hond (Fox-Ter rier) die is komen aanlopen. Op 14 Maart werd in het hôtel Faber, onder voorzitterschap van den heer Tuin, de algemene ledenvergade- ring gehouden van de vereniging „Het Groene Kruis". De opkomst was slecht (wellicht tengevolge van de gladde wegen.) De secretaresse, mej. Quirijns, gaf het jaarverslag over 1946 In de loop van dit jaar vertrokken de zusters Hofstee en Hoexum, terwijl kortgeleden de laatste zuster der fu- sie, Zr. Noordewier, vertrok. Voor de Kiel en omgeving is het niet gelukt •een nieuwe zuster te vinden, hetgeen het bestuur zeer betreurt. Voor Wes- terbroek, Foxhol en Hoogezand wer den benoemd de zusters de Boer en Zandstra. Aan verpleegsters, maga- zijnhouders en aan de bedienster van de hoogtezon, Mej. Stuut, werd dank gebracht voor hun toegewijde arbeid Het aantal leden bedroeg 3540, waarvan 2496 te Hoogezand, 495 te Kielwindeweer, 247 te Kropswolde en 302 te Westerbroek. De arts van het kleuterbureau werd in 22 zittingen 447 maal geconsulteerd. Er werden 76 nieuwe kleuters inge- schreven. De rapporten van Dr. Caze- mier en Mevr. Dr. BolkesteinPull betr. de consultatiebureaux voor zui- gelingen waren bevredigend. De exploitatierekening uitgebracht door den heer M. B. de Glint .sluit met een totaalbedrag van f 10.870.36, waarbij een voordelig saldo van f 195.39. De opbrengst van de contri- buties bedroeg f 9259, de Gemeentelij- ke subsidie f 2500, die van Pl. Nut f 40 en die van de Boerenleenbank f 25.De balans sloot met f 11.685-73 Aan den pennningmeester werd dé charge verleend. Als bestuursleden traden af de he ren J. Tuin en Sissing. Beide werden herkozen. Wegens drukke werkzaam- heden trad bovendien af de heer Ho- ving, die werd vervangen door den heer J. Groeneveld (Kropswolde.) Van de T.B.C.-Commissie traden af de heren H. Hartlief en P. van der Woude. Eerstgenoemde werd herko zen. In plaats van den heer v. d Woude, die zich wegens vertrek naar elders niet herkiesbaar had gesteld werd gekozen de heer van der Rest. Als lid van de kascommissie werd ge kozen de heer Pruntel. De beide scheidende bestuursleden werden door den voorzitter toegespro- ken. Elders nemen wij enige passages over uit het jaarverslag van de se cretaresse. Het bestuur zou het op prijs stellen, indien de leden meer blijk van waar- dering van zijn werk gaven, door in toekomstige vergaderingen in grote getale aanwezig te zijn. Door verblinding cvan de be- stuurder door een tegenligger reed een luxe wagen van de garage Ro- bertus te Zuidbroek tegen een in de nabijheid van het Gemeentehuis stil- staande vrachtauto van de Fa. Koe- neman. Er ontstond materiële schade. In de raadsvergadering van de Gemeente Hoogezand, welke heden- avond gehouden wordt zal om. ter sprake komen de samenvoeging Hoo gezand—Sappemeer. Zoals men zich zal herinneren heeft de Gemeenteraad van Sappemeer besloten naast het rapport van de NETO nog een rapport te laten sa- menstellen, waarvan de kosten ten hoogste f 8000 zullen bedragen. Aan Ged. Staten is in verband daarmede verzocht de zaak te laten rusten tôt dit rapport verschenen is. Dé daar- voor benodigde tijd werd maximaal op een jaar geraamd. Onlangs maakten wij melding van het feit, dat K. R. was aange- houden wegens diefstal van zakken bij de Scholten's Chemische fabrieken. Bij hem zijn 275 zakken gevonden. Verder zijn 400 zakken gevonden, af- komstig van deze diefstal bij de land- bouwers J. S., J. H., E. T. en J. L. Z. te Kropswolde. Tegen deze land- bouwers is proces-verbaal opgemaakt wegens schuldheling. De heer W. den Boer, adjunct commies op het belastingkantoor al hier, is overgeplaatst naar de inspec- tie te Harlingen' WESTERBROEK. Maandag is de school, alhier, weer begonnen. Na hun winterslaap beginnen de voetballers weer teken van leven te geven. Binnenkort zal een grote vergadering worden uitgeschreven, waar de heer H. Baas, sportleraar te Hoogezand, zal speken over ,,Indoor- training". - ENGELBERT. De plaatselijke pluim- veetentoonstelling vergaderde in het café Tuinema. Besloten werd te pro- testeren tegen de onbillijke verhou ding eierprijs-voederprijs. Ook met zorgd door het gezelschap van Veen- de beloning van den eierverzamelaar dorp te Zuidbroek. was men het niet eens. De volgende OVERSCHILD. De Handelsvereni- vergadering zal een veeteeltconsulent gjng ,,Overschild" hield haar jaarver- spreken over „kuikenopfok Ook niet-leden worden in de gele- genheid gesteld naar deze voordracht te luisteren. SLOCHTEREN. In café Smit ver gaderde de afd. Slochteren van de Ned. Bond van Plattelandvr. onder leiding van Mevr. SchrikDe Boer. Door de aangewezen commissie werd verslag uitgebracht van een aantal vraagpunten. Er werd een bloemen- tentoonstelling gehouden van de in de herfst uitgereikte bloembollen. De prijzen werden gewonnen door de da mes Lintjer, Schrikkema en Udding. Een 3-tal dames stelden zich be- schikbaar voor het maken van een pop voor de a.s. te houden wereldcon- gres. In café Smit vergaderde de Stierhoudervereniging ..Vooruitgang". De heer T. K. Geertsema werd als bestuurslid herkozen, terwijl de heer H. Huzeling weer als sierhouder werd aangewezen. De Federatie van Landbouwver enigingen hield haar Algemene verga dering in café Smit. Het jaarverslag werd uitgebracht door den secretaris den heer H. Duursma. Uit de reke- ning en verantwoording, uitgebracht door den heer R. Heeringa, bleek, dat de verschillende onderdelen der ver eniging er financieel goed voostaan Door den heer L. J. Dijkhuis, secre taris der Groninger Maatschappij van Landbouw te Groningen, werd een vlotte en boeiende causerie gehouden over zijn reiservaringen naar Surina me. De voorzitter bracht den spreker dank. SCHILDWOLDE. De Buurtvereni- ging „De Meenteweg" vergaderde on der voorzitterschap van den heer K. Wilkens in café Spanninga. Uit het verslag van den penningm. bleek dat er een voordelig saldo was. Besloten werd een feestelijke jaarvergadering te houden. In de vacatures J. Bouw- man en Smedes werden als bestuurs leden gekozen de heren Haan en Brink. SIDDEBUREN. In café Por werd een ouderavond van de o.l. school ge houden. Hieraan werd een feestelijk karakter gegeven door dè medewer king van de zangver. ..Cresendo' welke met succès enige zang- en to- j neelstukjes ten beste gaf. De muziek werd verzorgd door den heer D. Swalve. De ouderavnod is dan ook zeer geslaagd. In de Geref. Kerk alhier werd de jaarlijkse Gemeente-avond gehou den onder leiding van Ds. Hazenberg. Verslagen behelzende het financieel rapport der kerkelijke inkomsten en uitgaven alsmçde van de dia.conie, evangelisatie, zending, „Rehoboth V.U. en Theol. Hogeschool werden be- sproken, evenzo eventueel te maken plannen voor herstel en vergroting van het kerkgebouw. Door de Chr. school alhier werd een ouderavond gehouden onder lei ding van den vice-voorzitter, den heer J. Moedt. Door het onderwijzend per soneel werden bijdragen geleverd. De heer R. Béer sprak wegens aanstaand vertrek een afscheidswood. Tenslotte sprak Ds. Hazenberg over „Onze schoolstrijd" en de plaats welke de school met de Bijbel in ons volksle- ven moest innemen. In de pauze was er voor de ouders gelegenheid om het werk der kinderen te bezichtigen. Door de afd. Siddeburen van de E.V.C. werd een feestelijke propagan da-avond belegd, welke onder leiding stond van den heer H. Puister. Spre ker was de voorz. van de Landelijke Agrarische Bedrijfsgroep der È.V.C. de heer H. v. d. Molen te Woltersum. Het toneelgezelscftap „Nieuw Leven van Woltersum voerde op „Materia- lisme", een toneelspel in drie bedrij ven. Het muzikale gedeelte werd ver gadering in café Elema. In het be stuur werd gekozen de heer G. San- der. Na bespreking vacantie en win- kelweek werd door de heer H. Ven- huizen een inleiding gehouden over De Inkomstenbelastingwet". NOORDBROEK. In de jaarvergade ring van het Harmoniecorps werd het bestuur herkozen. In verband met het 50 jarig bestaan van het corps in 1948, zal getracht worden een revue samen te stellen van de gebeurtenissen, wel ke in het corpsleven plaats hadden. De onlangs opgerichte Vereni ging voor Inseminatie van het Rund- vee heeft haar werkzaamheden op be- perkte schaal aangevangen. Het Harmoniecorps Noord- en Zuidbroek heeft 2 uitvoeringen gege ven met medewerking van de „Oud Groene Weezen"! Door het Nationaal Bevrij dingscomité was een vergadering be legd voor de besturen van in deze Gemeente gevestigde verenigingen. De heer G. Kostwinder las het jaarverslag 1946 voor. Tussen de heren J. C. Vos en S. Hevinga van de Oranje Vereniging enerzijds en bur gemeester Omta anderzijds ontspon zich een zo heftige discussie, dat de vergadering moest worden verdaagd. ZUIDBROEK. Het onderzoek naar de zakkendiefstal te Hoogezand heeft gemaakt, dat ook de diefstal van een partij zakken bij „Motké aan het licht is gekomen. In 't hôtel Dost organiseerde de Buurtver. Spoorstraat en omgeving een kinderfeest. Een poppenkast en goochelaar hield de kleinen bezig, ter wijl tractatie tôt het welslagen me- dewerkte. Door de P. v. d. A., Bestuur- dersbond Zuidbroek en de arbeiders Tonpelver. „Onda" is een 1 Mei co mité gevormd. Op het programma staan een kinderfeest en een avond- feest voor ouderen. Teneinde de kos ten te bestrijden rzal een lijstencol- lecte worden gehouden. MUNTENDAM. Voor de vacante be- trekkingen van onderwijzer aan openbare scholen A en C hebben zich slechts 3 sollicitanten aangemeld. Het raadsbesluit tôt opheffing van de gemeenschappelijke brandweer Muntendam-Noordbroek en Zuidbroek is door Gedeputeerde Staten goedge keurd. De afd. Muntendam van de bond v. Staatspensionn. hield op Vrijdag en Zaterdag feestelijke vergaderingen in hôtel ,,De Munte". Het hoofdbestuurs- lid de heer Thijsen hield een boeiende rede over noodvoorziening ouden van dagen. Het toneelgezelschap „Zonsop- gang" van Slochteren, voerde op „Uit het Leven" en „Maans leert eet'n". Beide avonden was de zaal geheel gevuld. GRA5TA de gravlleits stabilisstoi d bel vallen be'ei t en de .noppe n emdje mee om gaat PLASTIC of de zek rade' voor hu'seli)k gebrulk ol de ail plastic doo'ùchîlge moto< ol de toto van Alice Lalanda. die de <okel naai Ottawa overstapl de lucKi ?doe vindt je Aero-Faif Man watV nte cessant maar wèl zo ver, dat U zich de ogen zult ultki|keo aan modellen van de niauwste vliegtulgen en dat het U zal duizeien gtlore mteiessante dingen .AERO-FAIR", Jaarbeursterrem, Crceselaan, Utcecht lôt.m. 2 2 Mei Op last van den directeur van het Rijksbureau voor hout zijn, wegens overtredingen van de distributievoor- schriften, dertien meubelfabrieken van verschillende grootte en een za- gerij uitgeschakeld. In de zagerij werd een machine ge vonden, die uitsluitend gebruikt werd, om clandestien hout voor de meubel fabrieken te za^en. Ten minste 200 M3 hout, dat door enige meubelfabrikan- ten clandestien was ingekocht, is hier verzaagd. Men verwacht, dat de arbeiders die door deze maatregel worden getroffen wel werk zullen kunnen vinden in andere meubelfabrieken te Culemborg, daar de vraag naar personeel groot is. WAT GE VAN DE NIWIN NIET ZULT WETEN OOK DE BURGER IN INDIë WORDT NIET VERGETEN bouwd, onverzorgd achter. Aile in het werk gestelde pogingen om al- daar een wijkverpleegster- te benoe- DE EERSTE LENTEBODE IN SCHOONHOVEN. In Schoonhoven is dezer dagen het naamkaartje ontvangen van de lente. Het was niet een bloeiend sneeuw- klokje, maar wel een ooievaar. DE IN INDONESIë VERMISTE DAKOTA. Van Nederlandse militaire zijde wordt medegedeeld, dat na een tele- grafisch contact met het hoofdkwar- tier van de TRI te. Poerwakarto is toegegeven, dat de verongelukte Da kota is gevonden. Men weigerde ver- dere inlichtingen te verstrekken. maar verwees naar de Republikeinse rege- ring. DEMONSTRATIES IN MADRID. Een onbekend vliegtuig heeft boven Madrid pamfletten uitgeworpen met leuzen als: „De 15 jaren zonder Mo narchie brachten Spanje een millioen doden, alsmede economische en mo- rele ineenstorting"; „Minder autos voor ambtenaren en meer locomotie- ven voor het volk"; ..Wij willen noch Franco, noch het Communisme, Leve Don Juan'-. Hier volgen enkele belangrijke pas sages uit het jaarverslag van de se cretaresse van de Vereniging „Het Groene Kruis" te Hoogezand, uitge bracht op de jaarvergadering gehou den op 14 dezer. Het Bestuur was als volgt samen gesteld: Voorzitter de heer J. Tuin; vice-voorzitter de heer D. J. Jense" ma, secretaresse mej. A. G. Quirijns, penningmeester de heer B. de Glint, algemene bestuursleden: de heren H. G. de Boer, M. Hoving Jzn., J. R. C. Reichenbach, H. Schreur, H. Sissing, J. Smit, J. van der Werff. In het begin van 1946 vertrok Zus ter Hoexum naar Arnhem en bleef het werk, dat zij tôt onze grote vreugde in Kiel-Windeweer had opge- DE LINDENBoRG BIJ „STRUVé". ,,Oefening Baart Kunst", met me „INKEER" door „Con Espirito Animato. Het is geen gemakkelijke taak to- neeluitvoeringen van amateurs te be- oordelen. Enerzijds is het niet prettig critiek te moeten uitoefenen op men- sen die hun best gedaan hebben om iets goeds te presteren, en ander zijds is het in het belang van de spe- lers om hen op de fouten te wijzen. De kwestie is nu maar wat het zwaarst weegt. Laten we dus maar eerlijk zeggen, dat wij Zaterdagavond met weinig enthousiasme naar het Parkhotel zijn gegaan, toen de Muntendamse toneel- vereniging „Con Espirito Animato ons daartoe had uitgenodigd, en ons gevraagd had om een eerlijke critiek. Wij kunnen hieraan toevoegen dat het is meegevallen. Wat „Con Espirito Animato" gepresteerd heeft wijst op een grondige oefening onder bekwa- me leiding. Over het algemeen was de voordracht en het spel uitstekend, en het is jammer dat de zaal zo ake- lig leeg was. Wanneer wij wat hier gepresteerd is meten met de normen die gelden voor het amateurtoneel, dan moeten wij zeggen dat dit spel thuis behoort in de hoogste klasse van het amateurisme Wat Marie" te zien gaf in het laatste bedrijf grenst zeer dicht aan beroepsspel. Een paar opmerkingen: Het spel van ,,Dolf" is hier en daar wat vlak, hij moet zich geheel geven aan het spel, en datzelfde geldt voor de ver- tolker van de roi van de vader; de ze moet wat meer rÇlief brengen in zijn spel, wat nadrukkelijker spreken, desnoods geaccentueerd door gesticu- laties. En dan nog een opmerking voor den régisseur. Het verdient aanbeve- ling bij het instuderen van een stuk de tekst na te gaan. In de tekst van den schrijver komen wel eens prach- tig geformuleerde zinnen, of losse woorden voor, die men in de spreek- taal niet gebruikt. Het is in het belang van het geheel, hier even van de tekst af te wijken. Wij zijn Zaterdagavond tevreden naar huis gegaan. Tegen „Con Espiri to Animato" zeggen wij niet ,,Vaar- wel" maar we hopen' wanneer zij weer in Hoogezand of Sappemeer op- treedt, wederom een uitnodiging te ontvangen. H. B. dewerking van een gedeelte van de Orkestvereniging ..Orpheus", heeft nogmaals een uitvoering gegeven van Bleeker's zangspel ,,De Linderbôrg", thans in het hôtel „Struvé" te Sap pemeer. ,,De Lindenbôrg" blijft pu bliek trekken, ook nu weer was er grote belangstelling. De verpleegden van het Verzor- gingshuis hadden vrije toegang. Zaterdag a.s. zal „O.B.K." nogmaals in 't hôtel „Struvé" ,'De Lindenbôrg" opvoeren. De baten komen dan ten goede aan het Beatrixoord te Appel- scha. Ook in he^ hôtel Faber wordt Za terdagavond een uitvoering gegeven ten bate van Beatrixoord, daar wordt opgevoerd „De Schouders eronder". „CISKE DE RAT" door „Het Nederlands Volkstoneel" in het Hôtel FABER. Bij de critische bespreking van de opvoering van bovengenoemd spel, dringen zich onwillekeurig twee vra^ gen op. Op de eerste plaats deae: heeft het ensemble aan haar roeping beantwoord en op de tweede plaats of de toneelbewerking van de gelijk- namige roman van P. Bakker en de interpretatie daarvan aanvaardbaar waren. De eerste vraag kan met ja be antwoord worden. Het Nederlands Volkstoneel" stelt zich als doel, door het brengen van goede stukken het goede toneel dichter te brengen tôt het grote' publiek. En de insider, die de prestaties van dit ensemble ge- volgd heeft, weet dat het daarin tôt nu toe steeds uitstekend is geslaagd. Het antwoord op de tweede vraag is aan disciftsie onderhevig. Wanneer in het programma Ru Mulder be- weert, dat „bij de bewerking (van de roman, L.) voor het toneel, de vorm van het taferelenspel wordt gekozen", dan kan ik het niet in aile opzichten met hem eens zijn. En als meest frap pant tegenvoorbeeld zou ik hier wil len wijzen op de toneelbewerking van D. du Maurrier's meesterwerk ,,Re- becca", eveneens een werk van con- flicten. Daar vinden wij 'n volkomen logische indeling in bedrijven, waarbij bok de „handeling" van de ro man op de voet wordt gevolgd. Zeer terecht zou men hier kunnen opmer- ken, dat in ,,Ciske de Rat" wordt ge- sproken over de hoofdpersoon, terwijl in „Rebecea" deze ook handelend op- treedt, zij het dikwijls passief, waar- door meteen het nadeel van een te veelvuldige onderbreking vervalt. Wel heeft men in „Ciske de Rat" gepro- beerd de taferelen te verbinden door geluidsimitaties, maar m.i. was deze oplossing niet erg geslaagd. Scherpe karakter- en milieu teke- ning frappeerden, waabij de interpre tatie der karakters niets te wensen overliet. Mieke van Oorschot gaf een juiste en scherp geciseleerde uitbeel- ding van Ciske; zeer goed aanvaard baar wist zij te maken het langzaam „ontdooien" en zich geven van het karakter. Tine Medema zette een Ma Vrijmoeth op de planken, die al niet realistischer kon zijn, zo uit het leven weggegrepen. En zo zou men door kunnen gaan. Speciaal zij hier nog vermeld de interpretatie, die Daan van Ollefen gaf van kapelaan de Goei; een zuivere, scherp en raak ge- typeerde uitbeeldin'g en die van Jan Àpon als de zeeman Vrijmoeth. Ver meld zij ten slotte nog het sobere, suggestieve décor van Wim Vesseur. Ailes bij elkaar een uitstekende op voering, door een goed ensemble. L. UITVOERING GYMNASTIEKVER. „H.S." Zaterdagavond hield de Gymnastiek- vereniging H.-S. haar uitvoering voor de Jeugdgroepen, welke afgewisseld werden door enige nummers van de Dames en Heren groepen. De avond werd geopend door de heer K. Addens. De mooiste nummers van deze avond waren een aardig dansje ,L.en- tetijd" door de Meisjes adsp. on der leiding van den heer Nannenberg en de oefening in Vrede en Vrijheid, onder leiding van den heer de Grooth. ENSEMBLE DICK VAN PEURSEN IN ZUIDBROEK. In „Ons Gebouw" gaf het toneelge zelschap „Dick van Peursen" een uit voering van het toneelspel „Zijn Kind gewroken". Het talrijke pu bliek heeft van uitstekend spel ge- noten en beloonde de spelers na elk bedrijf met een dave'rend applaus. men faalden. Het allernodigste werk w.o. het werk aan het consultatiebu- reaù voor zuigelingen, werd door de zusters Noordewier en Hofstee ge daan. Af en toe gelukte het aan het Bestuur een tijdelijke Zuster m dienst te nemen, doch dit was helaas maar voor enige weken. En nu, ruim een jaar later is het nog niet gelukt een zuster te vinden, die een benoe- ming naar Kiel-Windeweer aan- neemt. Het moet ons van het hart dat wij deze situatie voor de leden van dat deel der vereniging zéér onpret- tig en onaangenaam vinden. Het Be stuur voelt dat hier tekort gedaan wordt aan rechten waarop de leden aanspraak kunnen laten gelden. Her- haalde malen werd een advertentie geplaatst, doch sollicitanten boden zich niet aan. De hoop werd gevestigd op de laatst geslaagde cursisten, maar voor de Kiel bestond geen animo. De toestand verergerde, toen kortgeleden ook aan Zuster Hofstee ontslag moest worden gegeven, zulks in verband met hare benoeming in den Haag en ten langen leste kwam ook de ontslag- aanvrage van zuster Noordewier binnen. De eerste drie zusters der fu- sie zijn dus vertrokken. Het Bestuur betreurt dit ten zeerste. Een woord van dank komt hen toe voor het ver- richte werk. Het ga hen in de nieu we werkkring goed. Het Bestuur heeft in de plaats van de zusters Hofstee en Noordewier be noemd de zusters G. dé Boer en G. S. Zandstra. Zij zijn kortgeleden m dienst getreden. We hopen dat gij de ze zusters uw vertrouwen wiltschen- ken en dat zij evenzeer het vertrou wen der leden verwerven als de zus ters die heen gingen. Het magazijn te Hoogezand wordt gehouden door F. Stuut, uitgeleend werden 942 stuks; idem Westerbroek, Mej. Huisman, 75 stuks; idem Krops wolde, R. Siems, 69 stuks; idem Kiel- Windeweer, C. Brummer, 133 stuks. Het gebruik van de hoogtezon is in het afgelopen jaar enorm toegenomen. Het aantal bestralingen bedroeg 943. Het aantal kraamverplegingen be droeg 102; de zusters Noordewier en Hofstee hebben samen 1088 bezoeken afgelegd. Dit aantal zou zeker hoger geweest zijn, wanneer aan aile aan- vragen kon worden voldaan. Helaas was het ook hier weer Kiel-Winde weer, dat het slachtoffer werd. Ingekomen is een rapport van Dr. Cazemier, betreffende gegevëns over het consultatiebureau te Hoogezand. Het aantal zittingen bedroeg 46. Het aantal consulten 1097, niet ingeschre- ven zuigelingen 147. Het bezoek aan het bureau wordt bevredigend ge- noemd. De werkzaamheden van de zusters waren als volgt: Zuster Hofstee: Ziekenverpleging 1707 bezoeken; Zuigelingen 225; T.B. C. 115; Kraamverpleging 467 en Maatschappelijk werk 148. Totaal 2692 bezoeken. Zuster Noordewier: Ziekenverpleging 1757 bezoeken; Zuigelingen 531; T-B. C. 125; Kraamverpleging en maat schappelijk werk 98. Totaal 3132 be zoeken. TRIBUNAAL GRONINGEN Heden staat terecht L. R. Brust uit Harkstede. TRIBUNAAL WINSCHOTEN. Uitspraak: H. Wemmi-Tonkens, Noordbroek, internermg gelijk aan de voorinternering, en 10 jaar ontzet- ting uit dé kiesrechten. TRIBUNAAL VEENDAM. Terecht stond Albertus Bosgraaf, 51 i„ Hoogezand. Besch. was N.S-B. er, contrôleur bij de bewakmgsdienst te gen sabotage en hulplandwachter. Veel slachtoffers maakte hij bij per- sonen, die na spertijd op stroat waren. Nadat Mr. Benes op zlJn, f' "rneg moeilijkheden gewezen had vroeg hij om onmiddellijke mvnjheidsstel- ling. Dit verzoek wordt echter afge- wezen. Een inwoner uit Slochteren, een landbouwer, die een foutieve dorsop- aave had verstrekt en bovendien ten minste 1000 kg. tarwe en gerst aan deze en gene clandestien h d v kocht werd veroordeeld tôt f Jou b°Twee fabrikanten van fruiWonser- ven uit Sappemeer, die in^stnjd^me^ de betreffende de oeumcnu. voorschnften grote hoeveelheden hadden verwerkt werd resp f 7500 en f 1200 boete opgelegd, waarbij rekening is gehouden met de onrechtmatig gemaakte winst. VERDACHTE VROEG OM DE DOODSTRAF. Voo het Bijz. Gerechtshof Am sterdam stond terecht de 31-]ange H. Ernste uit Bergen, die bij de j?:?; eediend had. E. had aanvankelijk grote sympathie voor Engeland en Amerika. Hij doorliep de middelbare school en trachtte daarna tevergeef bij het toneel carrière te maken^ H j werd opgeroepen voor werk m Oui land, ging met de N-S-IL ?^rgfer^rSaaf Fijn praten, en nam als fot g dienst bij de S.S. In het over hem uit- gebrachte psychiatrisch rapport, wordt hij een evenwichtig mens ge noemd, die uit ijdelheid bi] de S^n™^ ziin gegaan. Dit leek het hof aanne melijk. Op de hem gestelde vragen gaf hij onsamenhangende en hakkelende 00met ziin geestesge- steldheid eiste de officier slechts ^De verdediger Sprak over de sterk verminderde toerekeningsvatbaarheid van zijn cliënt, en wees erop, dat hij na lange opsluiting als een geestelijk wrak in vrijheid zou worden ge St De'président vroeg verdachte, die al eens geklaagd had over eenzame op sluiting of hij het op prijs zou stel len eventueel tôt een straf m een K- WI veroordeeld te worden, waarop deze antwoordde: „Geef mij maar de doodstraf". ,Die krijgt U niet, al zou U erom srrieken", antwoordde de président. „Dan maar celstraf" besloot ver dachte. Uitspraak 31 Maart.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2