:RANKRIJK ZAL DUITSE JMMIGRANTEN OPNEMEN :er itgeeft de Radio? Het leven op de Zuidzee Eilanden waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 EN HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 van igen ROOFMOORD TE HILVERSUM LIEFDADIGHEID Kort Wijdingswoord Tweede Jaargang ZATERDAG 22 Maart 1947 No. 23 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDÀM VEENDAM EN OMGEVING Resultaten van de besprekingen te Moskou De Belgische regeringscrisis opgelost. igramma van de R.O.N. ROOFOVERVAL. UIT DE HOOGEZANDSTER GEMEENTERAAD Samenvoeging Hoogezand en Sappemeer Twee voorstellen van de C. P, N.-fractie JEZUS DE GESTORVENE welke urende d zijn, in een «d- schijn- welke urlijke ;ake de De in- ran de îluiden :rd; de iefdes- gramo- awaai- vissen ing in- le lite- voor- ;aribal- vonden nië, de ten van inderen :de wij- aard 'is lf de t) a te aar> zij time ;nde met m. te w< '- aid zieh voort- :h hoor- vis dus s nodig, :had om maken. de on- md, dat illen als :en met ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling.) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling.) HET NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS. Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214.) Postrekening No. 435883. De nagalm van Président Truman's rede zweeft nog door de internationa le politiek. Nog steeds hoort men van reacties in verschillende landen. In het Engelse Lagerhuis is gebleken, dat een aantal afgevaardigden van de uiterst linkse vleugel van Labour het niet eens is met de Amerikaanse pré sident, zij willen toenadering tôt Rusland. Anderzijds doen geruchten de ron de, dat nog een aantal landen Ameri- ka om steun zullen vragen, of door de V.S. gesteund zullen worden. Zo /orden Hongarije genoemd, Perzië en inland en verder Italië, Oostenrijk, Polen en China. Indien deze geruchten een grond van waarheid bevatten, dan zien we, dat de Russische voorposten steeds meer teruggedrongen worden, terwijl Amerika's verplichtingen steeds toe- emen. De wacht in de Middellandse '.ee heeft Amerika van Engeland /ergenomen, om Russische expansie e voorkomen. Het Britse Rijk was toor onmacht genoodzaakt zijn posi- ies te verleggen, het kon niet anders îeer, dan Turkije en Griekenland op- fferen, en Rusland vrij spel laten i de Middellandse Zee. Dat hebben de Verenigde Staten niet toegestaan, zij hebben krachtig ingegrepen. De ConferenRe van Moskou. De conferentie der ministers van buitenlandse zaken van de vier grote mogendheden heeft nog niet heel véel resultaat opgeleverd. Rusland wilde de Chinese kwestie op de agenda plaatsen, en over China besliSsen, zon- der dat land te raadplegen. Molotov zeide, dat de Sowjet-Unie in China geen ondemocratische toestanden kan dulden. Marshall en ook Bevin waren hier- tegen. Marshall had tegen Molotov's bewering kunnen inbrengen dat. het geen on-democratische toestanden kon dulden in Polen, Bulgarije en Roeme- nië, maar hij heeft dat niet gezegd. Het uiteindelijk resultaat was dat men de toestand in China zal bespre- ken, zonder deze kwestie op de agen- WETEN (ia te plaatsen. Toen kwam het tôt een duel tus- sen Bevin en Molotov met betrekking SGETEN. j.0£ denazifitatie van Duitsland. Van beide zijden werden ten aanzien van de uitvoering der denazificatie en demilitarisering beschuldigingen geuit. Bevin vroeg waarom de Russen de tjuitse vloot in de Russische zone net niet hadden vernietigd, en hoeveel Duitse krijgsgevangenen nog in Rus- irzienmg ;js, jjg handen waren. Het gevolgwas, ijzigingen ia, het, einde van de vorige week de allen krijgsgevangenen door de ,:hillende landen werden bekend jakt. De aantallen zijn: Amerika 0 (half binnen en half buiten sland); Engeland 435.000, waar- 17.500 per maand worden gere- ëerd; Frankrijk 630.000 en Rus- 890.000. het begin van deze week wer- door Molotov een aantal voor- ■n ingediend, welke betrekking en op Duitsland. Rusland wenst centraal bestuur voor economi- aangelegenheden, en annulering de economische fusie tussen Brit- :n Amerikaanse zones, een her- îtaling van 10 milliard uit de îrse zones, te betalen in 20 jaar; •ende deze tijd moet Duitsland worden. Verder wil Rusland het (ebied onder toezicht van de gro- :r plaatsen. dn betwijfelde of er wel een eco- >che eenheid in Duitsland zou ko- en het was zijn mening, dat nd, voordat het met een eis van lliard kon aankomen maar eerst net cijfers moest aankomen over n de Oostelijke zone gebeurd is; el de Russen vandaar naar hun USIS.) in va: roon r de zie eel m< bedoe, ion wi ziek( daarve d loon ît U 1 .07, Am- van ijke plan lomsvoor- eeld in 3 tal uitgeT g, die zal /oor: gehuwden f 528 - 504 - 480 - 456 - 432 sich thans over de 1. drie we- ceringswet ite ouder- huurkoet- ge, slanke ittoir. Een bewonde- cieren; zij lun vriend gordijnen r gelukkig p te mer- Zondag 23 Maart: Het Groninger zangkoor Fria Fresena o.l.v. H. Gramsma zingt Friese liederen. Sportuitslagen. sport van vandaag. Sluiting. Maandag 24 Maart: .15 De Stem van het Noorden. n tante te .35 Roelof Stalknecht-quintet. over tan- 45 Sportpraatje. - Vervolg Roelof Stalknecht. Frysk Programma: 5 Stimmen lit it Heitelân. 7 Gram. muziek. t De Reinbôge, in rige foarlêzin- gen ut de Fryske literatuer. Prof. Dr. J. H. Brouwer lêst foar ut it wurk fan D. H. Kiestra. 40 Gram. muziek. '5 Radio-prijsfraech ,,Harkje ris mei saun pear earen". Sluiting. ime! Een en vrien- ste vrien- i, voor zij en voeg- (i de aan- vermaken. kleur van Een def- n onberis- an donke- arm leu- n streelde de kop om eigen land hadden overgebracht, en hoeveel bedrijven de Sowjet Unie tôt staatsbezit had gemaakt. Bidault en Bevin hebben vervolgens hun wensen omtrent Duitsland ken- baar gemaakt. Opzienbarende mededeling van Bidault. Bij de bespreking van het vraag- stuk der verplaatste personen, in de conferentie te Moskou, wees de Fran- se minister Bidault erop, dat Duits land te dicht bevolkt was. Hij steide voor het overplaatsen van minderhe- den naar Duitsland stop te zetten en de verplaatste personen te laten emigreren. Verder deed hij de opzien barende mededeling, dat Frankrijk, ondanks de jarenlange afkeer van Duitse emigranten, thajps Duitsers, die zich in dat land zullen vestigen, zal verwelkomen. Er is een groot verschll in de be- volkingsdichtheid van Duitsland en Frankrijk. De Duitse bevolking is sterk gegroeid, en Hitler heeft dit groeiproces aangewakkerd. De Fran- se bevolking, eens het grootste volk van Europa, is de laatste jaren door verschillende oorzaken sterk achteruit gegaan, er zijn nog maar 40 millioen Fransen tegenover 60 millioen Duiti- sers. Daarom vreest Frankrijk Duits land, en het zoekt zich op aile mo- gelijke wijzen te beveiligen tegen Duitse agressie. Thans is het zelfs bereid zijn bevolking te vergroten met Duitsers. De geschiedenis heeft ech- ter bewezen dat Duitsers, Duitsers blijven, zelfs nog na jaren. Men vraagt zich af of Bidault niet het paard van Troje heeft binnenge- haald. Belgische Kabinetscrisis. België heeft weer een kabinetscri sis doorgemaakt, de vijfde na de be- vrijding. De oorzaak van de crisis was een kleine stijging in de brandstoffen- prijzen, waarmede de communisten zich niet konden verenigen. De vier communistische ministers vroegen om ontslag. Daardoor ontstond bij het ka- binet de vrees, dat het niet meer op een meerderbeid kon steunen, en daarom bood de gehele regering Huysmans, die bestond uit een com- binatie van Socialisten, Liberalen en Communisten, ontslag aan. De Socialistische Spaak, in het ka- binet Huysmans minister van Bui tenlandse zaken, kreeg de opdracht tôt het vormen van een nieuwe rege ring. Hij confereerde met de ver schillende partijen, maar het gelukte hem niet de oude coalitie te herstel- len. Toch is Spaak er ten slotte in geslaagd een nieuwe regering te vor men, en wel een coalitie-kabinet van Socialisten en Katholieken. In de nieuwe regering hebben 8 So cialisten en 9 Katholieken zitting en 2 partijlozen. De premier behoudt Buitenlandse Zaken. bevrijding was kwijtgeraakt, toch nog een behoorlijk kapitaal bezat. Mol wist W.'s vertrouwen te winnen en vertelde hem, dat hij een voordelig handeltje wist. Op 5 Sept. 1946 zou- den ze bij elkaar komen om hierover te praten. Intussen bedacht Mol wat hij aan W. zou doen om hem zijn geld afhandig te maken. Eerst dacht hij aan oplichting, maar liet dat plan weer spoedig varen, en besloot van W. heel eenvoudig uit de weg te ruimen. Op 5 September kwam daar ech- ter niets van, want W. was niet al- leen gekomen, zodat Mol zijn moord- plannen moest uitstellen tôt een vol- gende gelegenheid. De gelegenheid kwam op 12 September. W. liep bij Mol aan en deze had er voor gezorgd alleen thuis te zijn. Hij ontving zijn gast vriendelijk, en liet hem plaatsne- men in de zijkamer. Plotseling haal- de hij een revolver te voorschijn en richtte die op W. Er volgde nu een worsteling waarbij Mol de revolver enige malen op het hoofd van het slachtoffer sloeg, maar deze was ster- ker, en zou Mol de revolver zeker ontrukt hebben indien deze niet de trekker had kunnen overhalen, waar- door een schot door het plafond ging. Van de schrik van zijn tegenstander maakte Mol gebruik tweemaal op hem te vuren. Hoewel zwaar gewond trachtte W. te vluchten, doch struikel- de in de keuken. Al vechtende dwong Mol hem de garage in te gaan, en schoot hem daar dodelijk in de nek. Vervolgens nam hij de dode een tas met sierraden af, en dekte het lijk toe met een deken. Buren, die de vecht- partij gezien, en de schoten gehoord hadden, waarschuwden de politie, en toen Mol naar buiten ging werd hij gearresteerd. Nu stond hij te Amsterdam voor de arrondissementsrechtbank om zich të verantwoorden. Het bleek, dat zijn 1 leven een aaneenschakeling van over- tredingen was geweest, en de officier achtte dan ook geen enkele reden aanwezig om clement te zijn. Hij eiste 20 jaar. ARGENT!JNSE ORDER VOOR AANHANGWAGENS. Door Argentinië is bij van Doorne's Aanhangwagenfabriek te Eindhoven een order geplaatst voor 100 D.A.F. aanhangwagens voor 5 ton nuttige last. Door van Doorne's Aanhangwagen- fabriek worden deze wagens in sériés gebouwd. Iedere 2 uur komt een wagen gereed. De 23-jarige C. K. Mol uit Hilver- sum, was in zijn jeugd een groot fantast, met avontuurlijke neigingen, welke verstrekt werden door het ver- slinden van minderwaardige Wild-- West en detective-verhalen. Toen de oorlog uitbrak was hij pas 17 jaar en koos toen het beroep, dat hem tij- dens de gehele oorlog een goed be- staan verzekerde: zwarte handelaar. Na de bevrijding dook hij op als B.S.-motorordonnans. Hij kwam in geldverlegenheid en ontmoette zekere W., die hem vertelde, dat hij, on danks het feit, dat hij veel bij de KIND VERMOORD UIT WRAAK. In de zomer van het vorige jaar heeft een 19-jarige boerenknecht, H. P. P. het driejarig zoontje van de fa- milie bij wie" hij werkte naar een bos gelokt, waar hij het kind dood- stak en begroef. Uit getuigenverkla- ringen is komen vast te staan, dat P. een vreemde, stilzwijgende persoon i$, die tengevolge van zijn opvoeding Jfen wrok koesterde tegen het leven. Hij beweerde, dat de vrouw van zijn werkgever hem niet goed behan- delde, en dat hij daarom de moord had begaap. Reeds eerder had hij ge- tracht de vrouw zelf van het leven te beroven. De Officier van de Almelose Rechtbank eiste tegen P. 6 jaar ge- ivangenisstraf en beschikbaarstellihg van de regering. EVER VALT JACHTOPZIENER AAN. Wilde zwijnen komen in de Ve- luwse bossen niet veel meer voor. Toen een jachtopziener dezer dagen aan het surveilleren was rende zijn hond plotseling weg, en verdween in een vallei begroeid met vliegdennen. De man dacht dat er een konijn ver- scholen zou zitten en besteedde ver der geen aandacht aan het geval. Toen de hond echter woedend begon te blaffen en niet reageerde op het fluitsignaal van zijn baas, keerde de ze terug naar de vallei. Onmiddellijk moest hij echter uitwijken, want een wild zwijn stormde op hem af. Vier maal herhaalde het zwijn zijn aanval, toen had de opziener zijn ge- weer gereed en was het lot van het dier beslist. Het gebeurt slechts weinig, dat wilde zwijnen mensen aanvallen. In Amsterdam heeft een 21-jarige jongeman een overval gepleegd op een meubelbedrijfje. Met een onge- laden revolver in de vuist drong hij binnen en bedreigde de 53-jarige eigenaar. Deze gaf hem een klap in het gezicht, hetgeen de jongeman be- antwoordde met een klap met de re volver op het achterhoofd van den fa- brikant. Daarna nam hij de benen, "maar de fabrikant ging hem achter- na en kreeg daarbij de assistentie van een automobilist, die de vluch- teling spoedig te pakken kreeg. In deze zaak werden nog twee personen gearresteerd: een die op wacht ge- staan had en de ander, die de revol ver geleverd h'ad. De Stille Zuidzee met haar eilan- dengroepen is slteeds omweven ge weest met een sluier van geheimzin- nigheid. En die geheimzinnigheid heeft schrijverfantasieën geprikkeld. Reeds eeuwen geleden heeft de be- tirekkelijke onbekendheid van de Stille Zuidzee gemaakt, dat vele on- versaagde mannen er heen trokken, in de hoop, dat hun namen in de his torié zouden voortleven als die van Co- lumbus. Want twee dingen hoopte men in de Stille Zuidzee te vinden: in de eerste plaats een groot vast land, en in de tweede plaats de eilanden, waar Koning Salomo zijn rijkdommen heeft verborgen. De Sa- lomo-eilanden kan men thans op ieder kaartje van de Grote Oceaan aangegeven vinden, maar de rijk dommen heeft men er niet aange- troffen Ook nu nog ligt er een waas van geheimzinnigheid over de koraal- eilanden van de Stille Zuidzee. Ei> daarom was het prettig iemand er- over te horen spreken, die daar ge weest is, n.l. de heer Pilger uit Am sterdam, die or uitnodiging van de N.R.V. te Groningen een lezing heeft gehouden over de Zuidzee-eilanden in het algemeen en de Gilbert-groep waar hij een jaar heeft doorgebracht in het bijzonder. Wij ontlenen hier- aan het volgende: Bij de Zuidzee-eilanden of atollen valt een gelijkvormigheid waar te nemen. Het eiland wordt. omgeven door een ring, de atolring, betaande uit koraalzand. Dan volgt een meest- .al zeer diepe lagune, en in het mid- den ligt het rotsachtige eiland, omge ven door een strook koraalzand. Aanvankelijk tastte men in het duis- ter over het ontstaan der atollen, in het bijzonder wat betreft de ring, omdat deze ringen zeer diep in het water op een rotsbodem rusten, ter wijl koraaldiertjes niet in diepzee kunnen leven. Thans is het bekend, dat de atollen wegzinkende vulkanen zijn. Toen de buitenste randen zich nog aan de wateroppervlakte bevon- den befgon het koraalzand zich te 'ontwikkelen, en het is zich blijven 'ontwikkelen, door de eeuwen heen, j naarmate de vulkaan dieper wegzak- te. Men moet hieruit de conclusie trekken, dat de atollen langzamer- hand zullen verdwijnen, en dit is het geval. Vele verheffen zich nog slechts enkele meters boven de golven van In de Woensdagavond gehouden raadsvergadering werd besloten het grasgewas en de opbrengst van de Peren van de Woortmansdijk voor een jaar te verhuren âan de heren D. van Dijken, A. Kremer en J. Oomkens uit Westerbroek f 100. Aan den heer J. W. Stout wordt per nader te bepalen datum ontslag ver- leend als leraar aan de Gem. Dag- ambachtschool, wegens zijn benoe- ming te Sneek. Als tijdelijke leraren aan de Gem. Avondnijverh.school worden benoemd de heren J. Hem- mes, K. Lentz, T. Mulder, J. W. Stout, J. Drenth en G. Strabbing. Aan de school van de Ver. tôt Stichting en Inst.houding van Scho- len met de Bijbel, Hoogezand, die der Ver: voor l.o. op Geref. grondslag te Kielwindeweer en de R.K. School te Foxham, werd overeenkomstig de ingekomen verzoeken voorschot op de subsidie verleend, resp. ad f 2931.32, f 659.43 en f 1309.23. Op verzoek van het ministerie werd een vroeger genomen raadsbesluit be- treffende de bouw van een - nieuwe ambàchtschool gepreciseerd. Beschik- baar gesteld werd het Noordelijk ge- deelte van het ijsbaanterrein groot harte wel- jappa zeg- 'ee, zij gaf begroette Floris op- >n voor als an wie zij Zij ver- aar meisje dus. ^racht i?ervolgd.) Dinsdag 25 Maart: De Stem van het Noorden. Ir. J. A. Muller: Iets over het vertalen van vocale muziek en het Noordelijk muziekleven (II). Annemiek Jansen, harp; Simon Kooiman,» fluit on Dick Blom, alt-viool: Trio van Arnold Bax. irents kwartier. Dr. R. D. lu'der sprfeekt over Mr. Joh. a: Lier, Drente's eerste na- uuronderzoeker. luiting. De liefdadigheid is een mooie in- stelling. De mens, die gezond is en sterk, die kan werken en genieten van de vormen van ontspanning die overeenkomen met zijn aard, dient het als een morele plicht te beschou- wen mede te werkgn leed van min- der gelukkigen te verzachten, bij te dragen tôt een behoorlijke verpleging van hen, wier gestel door een of an- dere verschrikkelijke ziekte wordt ondermijnd. Ons land bezit liefdadigheidsinstel- lingen op allerlei gebied, die prachtig werk verrichten. Wij denken aan sa- natoria, uitzending van zwakke kin- deren, enz. En ten bate van deze in- stellingen worden zo nu en dan col- lecten gehouden. Er is echter in de laatste jaren wel eens teveel gecol- lecteerd. In deze jaren met uit- zondering natuurlijk van die der Duitse bezetting, toen Winterhulp Nederland een voorkeurpositie had is er gedurende de zomermaanden vooral in de grote steden bijna iedere week gecollecteerd, soms 's Zaterdags en 's" Zondags. De glimlachende da mes, met in één hand een bus en in de andere een kussentje met speldjes zijn tôt een euvel geworden, en er wa ren mensen, die een straatje omlie- pen, om aan een rammelende bus te ontkomen. Kan men nog spreken van liefdadigheid, indien de burgerij op een dergelijke manier wordt lastig ge- vallen? Toen kwam er iets nieuws in de mo de: de lijsten-collecte. Dat was nog geraffineerder. De man die het eerst op de lijst moest tekenen had een moeilijke taak. Hoeveel moest hij ge- ven? Meestal was het een der kop- stukken uit de gemeente. Hij kon on- mogelijk zijn naam neerschrijven met daarachter f 0.25. Meestal werd het wel f 25.Nummer twee zag dat be- drag bovenaan de lijst prijken, en ja, hij durfde niet veel minder te geven. En zo gaat het door. Om in enkele gevallen een lijsten- collecte toe te staan, indien het is voor een zeer goed doel, daartegen is geen bezwaar, maar het vermelden der ge- geven bedragen moet verboden wor den. In de laatste tijd heeft men een nieuw euvel kunnen constateren: de verloting. Bij allerlei uitvoeringen wordt men tijdens de pauze lastig ge vallen door dames die lootjes komen aanbieden, en die bij weigering een proeve geven van hun welsprekend- heid. Dikwijls staat voor in de zaai een uitstalling van prijzen. Waaraan komt de opbrengst van deze verlo- tingen ten goede? Meestal aan de vereniging die de uitvoering geeft. Men moet hieruit de conclusie trek ken, dat de entréeprijzen niet vol- doende opbrengen om de kosten te bestrijden. Men houdt dus de entrée prijzen laag om publiek te trekken, de verloting betekent dan een ver- kapte verhoging van deze prijzen. Op die manier laat. het publiek zich de guldens uit de zak kloppen. Waarachtige liefdadigheid is wat anders. Wij denken aan de uitvoe ringen welke vanavond gegeven worden door O.B.K. (De Lindenbôrg) en de cabaretuitvoering ,,De Schou- ders er onder" waarvan de baten ten goede komen aan net sanatori um „Beatrixoord" te Appelscha, dat is een prachtige vorm van liefdadig heid, waarbij geen mens tôt iets gedwongen wordt. 76 x 95 m., totaal 7320 m2. f 2.50 per m2. is f 18.300. Voor aanschaffing van nieuwe ma chines voor de ambachtschool ter wa.arde van f 15000 werd de begro- ting gewijzigd. De wijze van heffing van schoolgeld voor de Gem. Dagamb.school wordt gewijzigd^ Vroeger werd het school geld belçkend naar de maatstaf van het totaal der hoofdsommen ver- schuldigd wegens Gem. fondsenbe- lasting en vermogensbelasting. Thans zal dit schoolgeld worden berekend naar het totaalbedrag der inkomsten- belasting of loonbelasting en vermo gensbelasting van den schoolgeld- plichyge in een bepaald jaar. De heer MELLENS (C.P.N.) wilde helemaal geen schoolgeld heffen om dat dit het aantal leerlingen remt. De ambachtschool werkt in het be- ilang der gemeenschap, aldus was zijn mening, en derhalve moet de ge meenschap de kosten betalen. De Burgemeester merkte op dat de schoolgelden slechts een klein ge- deelte der kosten dekken, en dat de rest reeds door de gemeenschap moet worden betaald. Kindertoeslag. Het genomen besluit omtrent de kindertoeslag wordt op verzoek van Ged. Staten ingetrokken tôt na de definitieve herziening der jaarwed- den. --| Tijdelijk wordt het volgende be paald: Zij die na 1 Mei '45 in de termen vallen voor kindertoeslag ontvangen voor het eerstë en 2e kind f 90 per jaar per kind, 3e en volgende kind f 150.per jaar, per kind. Zij, die vôôr 1 Mei 1945 kindertoe slag ontvingen krijgen voor het le en 2e kind f 140 per jaar per kind en voor het derde en volgende kind f 200 per jaar per kind. Besloten wordt tôt de aanschaf fing van een nieuwe boiler voor het Openbaar Slachthuis der gemeenten Hoogezand en Sappemeer (prijs f995). De volgende commissies werden sa- mengesteld uit de daarbij vermelde heren: Naziening Gem. rekening'44: Kuipers, Bodewes en Mellens; Nazie ning rek. Openb. Slachthuis 1944: Topper, Rubingh en mevr. van der Wal; Naziening rek. Soc. Zaken '44: Mulder, Brouwer en Sissing; Nazie ning rek. 1944 Internaatsbedrijf '44: Benes, Eenjes en Boelsen. De heer H. de Boer werd in vaste dienst aangesteld als concierge der Gem. Avondnijverheidsschool, per 1 Jan. 1946,. Besloten werd toe te treden tôt de N.V. Bouwspaarkas Groninger en Drentse Gemeenten en deelneming in het kapitaal daarvan met 20 aande- len van f 250.waarop 20 °/o moet worden gestort. Het dividend op de ze aandelen bedraagt ten hoogste 3% °/o. Samenvoeging Hoogezand en Sappemeer. Door B. en W. wordt voorgesteld Ged. Staten, op hun verzoek om een nieuw oordeel van de raad, mede te delen, dat samenvoeging der bei de gemeenten in het algemeen be- lang wenselijk wordt geacht. Er wordt op gewezen, dat de structuur der beide gemeenten sterk overeen- komt. Op het gebied van vereni- gingsleven en verder wat betreft sport, en op cultureel, sociaal, eco- nomisch en kerkelijk terrein zijn de beide gemeenten zodanig samenge- vlochten, dat van een grens eigenlijk niet kan worden gesproken. De Burgemeester leest een brief voor van een lid der Commissie te gen samenvoeging uit Sappemeer, Ds. de Zeeuw, waarbij de Gemeente- raad van Hoogezand wordt verzocht zich aan te sluiten bij het besluit van de raad van Sappemeer, om een rapport te laten opstellen bij hetln- ttituut v. Soc. Onderzoek v. h. Ned. Volk. De heren BENES (P. v. d. Vr.) en EENJES (P. v. d. A.) gaan accoord met het voorstel van B. en W., zij wensen geen nieuw rapport te laten opstellen. De Burgemeester is van mening, dat dit een zeer dringende kwestie is, die zo spoedig mogelijk afgehandeld moet worden. Hij acht een spoedige uitspraak in het belang der gemeen ten. Er wordt besloten het voorstel van B. en W. aan te nemen.. Twee voorstellen van de C.P.N. Van de C.P.N. zijn twee voorstellen binnengekomen. Het eerste behelst het zenden van een motie aan de re gering betreffende de uitkering in eens van f 50 aan arbeiders opgeno men in de overbruggingssteun en het (verstrekken van vacantiebonnen met terugwerkende kracht aan deze ar beiders. De heren EENJES (P. v. d. A.) en BROUWER (A.R.) zijn van mening dat dit geen kwestie is die door de raad dient te worden behandeld. De Burgemeester sluit zich hierbij aan. Bij stemming wordt de motie met 3 tegen 11 stemmen verworpen. Het tweede voorstel betreft de brandstoffenvoorziening. De heer MELLENS merkt op dat vele personen clandestien grote hoe- veelheden turf hebben gekocht, en dat de arbeiders, zodra de turf 1 April vrij komt, er naast staan. De heer BOELSEN wil uit de aan- wezige voorraden laten distribueren en eventueel de fabrieken stilleggen. Mevr. v. d. WAL stelt voor via de pers een beroep te doen op hen die veel brandstof bezitten, om een hoe- veelheid af te staan voor de mensen, die in de kou zitten. De Burgemeester kan zich, na opge- merkt te hebben, dat het Gemeente- bestuur niet bevoegd is clandestien aangekochte brandstof in beslag te nemen, en dat het niet zo eenvoudig is bedrijven stil te leggen, met het voorstel van Mevr. van der Wal, ver enigen. Per advertentie zal een op- roep in de krant worden geplaatst. de oceaan, maar door de vulkanische werking van de bodem ontstaan el- ders nieuwe eilanden. De bevolking bestaat uit een ge- degenereerd mensenras. De gezinnen kunnen nauwelijks meer kinderen voortbrengen. Een echtpaar, àat twee kinderen heeft behoort tôt de uit(- zonderingen, meestal is een van deze kinderen dan niet normaal ontwik- keld en gedoemd jong te sterven. De komst van de blanken heeft aan deze degeneratie veel bijgedra- gen. De levenswijze van de inheem- sen werd gewijzigd, en dienstbaar gemaakt aan de jacht naar winsten. De eilanden brengen copra op, en daarom eiste men van de bewoners intense arbeid. Maar zij waren niet gewoon te werken, en zij wilden het ook niet. Toen heeft .men betere re sultaten getracht te bereiken door de bevolking van verschillende eilan den om te wisselen. Het optreden der blanken heeft een sfeer van vijandigheid gekweekt. De avonturiers en zeelieden, die hier als eerste afgezanten van de Wester- se beschaving kwamen, waren niet de mensen, die geschikt waren de cultuur van hun volkeren over te brengen. Zij werden slechts geleid door de gedachte: winst maken. Thans is de toestand zo, dat op de kleinere atollen meestal slechts één blanke woont, wier taak het is te. zorgen, dat de copra naar de baai wordt gebracht, waar eens in vele maanden, somtijds eenmaal in een half jaar een boot arriveert, om dit kostbare product te verzamelen, en die dan den blanken eilandbewoner hetn odige brengt. Het is dikwijls gebeurd, dat een blanke verdween. Aangezien men wist, dat de bevolking zich schuldig maakte aan kanibalisme heeft men vroeger wel gemeend, dat de ver- dwenen blanken deze verschrikke lijke wijze omgekomen zouden zijn. Het staat echter thans vast, dat blan ken niet gegeten worden. De heer Pilger verklaarde van een Atol- bewoner te hebben gehoord, dat het vlees van blanken te zoet zou zijn En Hem gegeeseld hebbende, zullen zij Hem dooden. (Luk. 18 33a). In ons wijdingswoord willen wij Jezus noemen met een heerlijke naam, eigenlijk met de schoonste van al Zijn namen, want ook de Jezus-naam ontleent zijn kracht en heerlijkheid aan het feit, dat Jezus de Gestorvene is geweest. Hij heeft niet alleen voor ons geleden, doch Hij is voor ons in de dood gegaan! Hij is gehoorzaam geworden tôt in de dood, ja, tôt in de dood des Kruises. Hij is gestorven voor onze zonden. Hij js in de dood gegaan om ons uit de dood op te diepen en tôt het le ven te brengen. Wij hebben een Heiland, Die voor ons de dood heeft gesmaakt, en daar door de dood heeft overwonnen. Daardoor heeft Hij ons van de eeuwige dood verlost. Zijn dood bracht ons het eeuwige leven. Nu kan Hij ons ook in ons sterven troosten en bij staan. Hij weet wat stervensnood en stervensangst en stervenspijn is, en omdat Hij zulks weet, kan Hij ons in die nood en angst en pijn vertroosten. Dan wor den wij zo rustig, dat wij kunnen uitroepen: „Dood! waar is uw prik- kel? Hel, waar is uw overwinning?" Wie waarachtig één geworden is met den gestorven Christus, die kan zich door Hem laten henendragen door het leven en door de dood. Jezus de Gestorvene, dat is de grond voor onze rust en heerlijkheid, maar dat legt op ons nu ook de ver- plichting om ons oude „ik" in de dood te geven en in nieuwigheid des levens te wandelen. God bevestigt Zijne liefde jegens ons, dat Christus voor ons gestorven is toen wjj nog zondaars waren. En aan dat sterven van Christus ontlenen wij de grond voor onze schuldvergiffenis en levensvernieu- wing. Geeti and'ren/ pleitgrond hebben wij, Niets maakt, naast Hem, ons vrij, Het is genoeg, dat Jezus stierf, Ja, stièrf voor U en mij. Daarom willen wij op dat sterven ipleiten, uit dat sterven troost put- ten bij ons sterven en dat sterven eeuwig maken tôt het onderwerp van ons lofgezang voor Gods troon. Lezer! Lezeres! Vondt gij in dat sterven ook reeds uw leven? Stervenden! Zult gij U door de- zen Gestorvene laten troosten als ai les U ontzinkt? Maar, Gode zij dank, achter Jezus sterven behoeven wij geen dikke punt te zetten. Hoewel, Jezus de Ge storvene, een mooie naam was, zo was hij gelukkig niet de laatste. Hij is immers ook: Jezus, de Opgestane. Wanneer Hij later aan Johannes op Patmos verschijnt, dan kan Hij van Zichzelve getuigen: Vrees niet, Ik ben de Eerste en de Laatste en Die leef en Ik ben dood geweest, en zie, Ik ben levend in aile eeuwig- heid. Amen. Ik heb de sleutels der hel en des doods. Openb. 1 17, 18. Daarom kunnen wij met heilig geloofs-enjthousiasme zingen: Nu jaagt de dood geen angst meer aan, Want ailes, ailes is voldaan. Die in 't geloof op Jezus ziet, Die vreest voor dood en helle niet. Muntendam. Ds. J. HEKHUIS-

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1