aarl. Ui Edele H Boe Ida bruine Ruit Kog enige Ifulpennen Bo REGERINGSVERKLARING Borgercompapie. PLAATSELIJK NIEUWS ARTEN Predikbeurten. BURGERLIJKE STANDEN KUNST. s* Op Maandag 17 Maart 1947, des voormiddags 10 uur zal ten verzoeke van den Heer WICHER MULDER, te Sappemeer aan zijn boerderij te Bor- gercompagnie no. H 18 publiek tegen contante betaling worden verkocht Levende H ave als: l.een6-jar (gekruiste Belg), 2. een 4-jarige rood schimmel Merrie (gekruiste Belg^ Boerenbesfag als 5 wipkarren, 1 korre op lucht, een Melchior zaaimachine, een elevator (model Korthuis), 4 ploe- gen, w.o. een Rud Sack, schoffeltuig met toebeho- ren, 6 eggen, zigzagegge, onkruidegge, waaier met toebehoren, aardappel- rooimachine (merk Hage- dorn), 2-dlg. ijz. rolblok, cultivator, dorsmachine m. schudders, korenschof- felmachine, hooihark, kor- ter voor koren en zade rijen met cirkelzaag, tri eur, bietenzaadschoner, korrelsleep, ploegsleep, 2 sorteertafels, aardappel- raam, haksella, 2 bascules, 2 slijpstenen w.o. een voor zichtmachinemessen, 3 kruiwagens, kunstmest- breker, planeet met zaai machine, zaaibakken, half H.L. vaten, 2 steek karren, bindertouw, 175 kiembakjes, 75 stel kla verruiters, 600 korenzak ken, 4 P.K. petroleum motor met graanmaalderij voor- en achter binten takelblok met touw (vijf loper), trappen, ladders halsbogen, boormachine draadpalen, draad, dek- kleden, wringen, vorken, schoppen, kookpot, juffers schaafbank met bank- schroef, een windcharger met accu's, mestposten, twee rijtuigen w.o. een Prins Albert met dissel- boom, één-span, knuppels en gereiden, een partij mest, en twee gelijk- stroom motoren, 120 v. 18 amp. en 120 v., 25 amp. en hetgeen verder zal worden gepresenteerd J. L. L. C. Hoogenboom Notaris te Hoogezand. KREM ER'sBoekhandel Notaris T. Wildervank Woensdag 1947, 's ni ten verzoek boerderij v Tj. SCHUR1 straat 95 te h tegen conti publiek verl E M. C. Corrr aflegger, I.L. opbouw voc 3 wipkarren, teermachine ringen. kunsl aardappel.pl ker, aards sorteertafel, cultivator, slede, 3 kri één lange, vei enige eggen, feltuig,2twet w.o. Rud Sa tingstrommel droog, 50 I sproeimiddel, machine, pla zaadkleden, kiembakjes, d paaltjes, h< wringen, kleir schap, touwi en achterbinc tuigen, zeise schoppen, voi geen verder gepresenteerd Voorts zal den verkocht Heer W. R. Nieuw Comp drachtige 3-jz schimmel Mei verzoeke van bouwver. te weer een Spi voor paard sproeibreedte geperste lucht a®®a^®8Sti KERKK te Westei op Zaterdaç in Café D. Aanvang 7. 1. Zang. 2. Jan O kluchtin 1 01 le Je ntrée f 1.— p 8S 3 OPENBARE LEESZAAL EN UITLEENBIBLIOTHEEK HoogezandSappemeer. Sja s „a; over de aan de Commlssie-Generaal ver- leende machtiging tôt ondertekening van het accoord van Linggadjati. N.V.V. HOOFDBESTUREN VERWER- PEN FUSIE MET DE E.V.C. Rechtzaken DE COMMISSIE GENERAAL- Gemeenteraad NOORDBROEK. SPORT Bedrijfsvoetbal. H. VERBURG EXPOSEERT IN HOTEL FABER HOOGEZAND BIOSCOOP HOOGEZAND OFFICIELE MEDEDELINGEN. Nieuwe aanwinsten: Godsdienst. Leeuw, Van der. Degodsdienst van het oude Aegypte. Sociale Wetenschappen. Ongevallenwet 1921. 15e dr. 1947. Stokvis. Stalin. Wet op de vermogensaanwasbelasting 1946, Taal- en letterkunde. Aafjes. Een voetreis naar Rome. Drewes. Wilhelmus van Nassouwe. Racine. Athalie. Schaepman. Napoléon. Natuurwetenschappen. Alders. Overal natuurkunde, schei- kunde en geologie. Roos, De. De atoombom. Toegepaste wetenschappen. Jansonius. Engelse handelsterminolo- Wi 1 1 A We Str t Net Ass Hilt Bal 14 Mer (1 Ree FEUILLETON. 51. ,,Geen wonder, Floris! Je broer zal bezorgd zijn, dat hij de dienst wel- licht moet verlaten". »,Neen juffrouw Mignon, dat is 't niet, er is iets anders. Mama heeft het ook opgemerkt en Alex onder- vraagd. Maar Alex zegt niets en toch geloof ik. dat zij zijn vertrouw- de is en er ailes van weet. Het liefst praat hij met haar over hier, over tante en vooral hebben zij het dan druk over u!" ,,Over mij!" fluisterde Mignon blo- zend. .,Ja! Kuno was er erg van ge- schrokken, toen Alex hem onlangs vertelde, dat uw verloving met m.e- neer Albert af is; hij werd zo wit als een laken. Eerst leek het alsof hij vrolijker zou worden, maar het duur- de niet lang en nu laat hij het hoofd weer hangen. Arme Kuno! Ik wou, dat ik hem helpen kon. Juffrouw Mignon, weet u wat ik het liefste wilde?" „Nog niet, Floris". „Wel, ik wenste onze Kuno de rijkdommen van tante Fee te kun- nen verschaffen. Maar dat zal moei- lijk gaan, vreest u ook niet, juffrouw Mignon?'' „Ik weet niet, Floris. Ik wou dat ik je daarin helpen kon". jJECunt u eigenlijk goed uit tante wijs worden?" „Soms niet! Maar zij is goedhartig en wi'l het niet weten. Zij zal niet onbillijk over haar vermogen beschik- ken, Floris!" „Onbillijk? Zij kan voorkeur heb benVerbeeld u, dat wij geen van allen een cent krijgen en ailes aan een honden- en apentheater komt! ha, ha!" M 's en beze Zi non D< rust, niet nen, altij H( veri heer en c tersi ze h terdi kind mij het als h nu 2 wens mevi Me meer Tq werd onge- in di slot I non morg aan 1 „Ik eens, aan i Mi| „W Mi| integi „V6 „o goed „Ds maar schuii Het SAPPEMEER. Ter secretarie dezer gemeente ku'nnen inlichtingen worden verkregen omtrent de navolgende ge- vonden voorwerpen: een luchtfilter van een motor, een „Lips"-huissleutel, een lap blauw gebloemde stof en een vulpen. Met ingang van Maandag zullen de openbare schol enwederom begin- nen. Wegens de vorst zijn zij 7 weken gesloten geweest. Dinsdagavond hield de Ned. Ver. v. Huisvrouwen een bijeenkomst in Hôtel „Struvé". De voorzitster Mevr. Siebenga legde haar functie neer en werd vervangen door Mevr. Meihui- zen. De overige bestuursfuncties ble- ven ongewijzigd. Marguerite Couperus gaf een voor- dracht getiteld ,,Het Nederlandse Volkslied door de Eeuwen''. Zij behan- delde achtereenvolgens de eeuwen vanaf plm. 1500, en droeg daarbij passende costuums, die zeer fraai waren. J— De opbrengst van de NIWIN-col- lecte, gehouden op de jaarvergadering j.l. Dinsdagavond in het hôtel „Struvé" bracht f 44.55 op. In een vergadering van de bloe- mist en Hoveniersver. H.-S. werden de jaarverslagen van secretaris en penn., de heren Broekman en Wiltjer, uitge- bracht. Er werd in 1946 een actie ge- voerd tegen de verkoop van bloemen aan particulieren door veilingkwekers en groenteventers. HoogezandSap pemeer werd overgebracht van loon- klasse 4 (60 et.) naar 3 (f 1.05). Voor de cursus bloemist-hovenier gaven zich 15 deelnemers op. De voorz. deelde mede, dat aangeslotenen bij de vereni- ging jaarlijks automatisch hun erken- ning ontvangen, niet aangeslotenen betalen daarvoor f 25. Het bestuur werd uitgebreid met de heren R. Jongman en K. Amerika. HOOGEZAND—SAPPEMEER. Ter bespreking van de resultaten van de eerste maanden van haar bestaan ver- gaderde de Prijzen-Commissie H.S. in het Gem.huis te Hoogezand o.l.v. den heer Siems van Sappemeer. Ver- schillende zaken werden door de com- missie behandeld, en in al deze ge- vallen op een na, bleek dat te veel was betaald, in deze gevallen moest het teveel betaalde bedrag worden geres- titueerd. Voor een verpleegsteruni- form was f 19.66 en 18 punten te veel gegeven, op een paar klompen nioest f 1.50 worden terugbetaald, terwijl nog enige klompenkwesties en een zaak over melkbekers en een rijwiel in behandeling zijn. Tôt nu toe wer den aile gevallen in onderling overleg geregeld en in totaal werd f 68.41 te rugbetaald. Algemeen was men van mening, dat veel meer gedaan kon worden, indien kopers, die menen dat hun voor be- paalde artikelen teveel gevraagd wordt, of dat zij daarvoor teveel be taald hebben zich tôt de commissie wenden. Als afgevaardigden voor de lande- lijke vergadering werden benoemd de heren M. Kroon en G. Keuning. HOOGEZAND. Opnieuw is in Hoo gezand een diamanten huwelijksfeest •gevierd. Het was het echtpaar J- Grimme en G. GrimmeWesterveld, van de Vrijz. Chr. Gezondheidskolonie „Naar Buiten". Mej. Dien Boerema uit Groningen, lid van het hoofdbestuur sprak een opwekkend woord en beantwoordde de gestelde vragen. Het voorl. bestuur werd samengesteld uit Dr. P. Glas (voorz.), de heer H. G. de Boer (secr.) en Mevr. E. R. Zeuner—Venema (penn.) Vermoedelijk zullen in Mei 3 of 4 kinderen naar Lunteren uitgezonden kunnen worden. In een begin April te houden leden- vergadering wordt het concept huis- houdelijk règlement aan de orde ge- steld en er zal dan een definitief be stuur worden gekozen. In de vacature, ontstaan door het bedamken van den heer K. Hohman als secr. van Distr. V is de heer H. G. de Boer te Westerbroek candidaat ge- steld door de afd. Groningen en de ver. Be Quick. De heer de Boer is der- halve bij enkele candidaatstelling ge kozen. WATERHUIZEN. Ahlier heeft een ongeval met dodelijke afloop plaats gehad. Het plm. 6-jarig jongetje van den heer K. stak onverwacht de straaiweg over, waardoor het gegre- pen werd door een uit Groningen ko- mende vrachtauto. Het kind was op slag dood. NOORDDIJK. Op de lijst van aan- beveling tôt benoeming van een ont- vanger voor de gemeenten Noorddijk- Hoogkerk zijn geplaatst W. Stienstra Hoogkerk en J. P. de Jong, Gronin gen. SLOCHTEREN. Onze plaatsgenoot, den heer P. Schuring,, slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft voor civiel landmeter. De heer P. Schuring alhier is met ingang van 1 April a.s. benoemd tôt landmeter bij het kadaster te Groningen. Wegens haar a.s. huwelijk heeft Mej. Woltjer uit Hoogezand ontslag gevraagd bij de Distributiedienst al hier. Per 1 April is bij deze dienst be noemd Mej. A. Edens te Nieuwolda. OVERSCHILD. Voor de ouders der leerlingen van de O.L.S. alhier, werd een zeer geslaagde ouderavond ge houden. Naast een referaat van het hoofd der school werden door de oudste-leerlingen een drietal toneel- stukjes opgevoerd, terwijl het verde- re gedeelte van de avond gevuld werd door voordrachten en zang der ouders. In de pauze was er gelegen- heid het werk der kinderen te be- zichtigen. ZUIDBROEK. Het comité tôt viering van Nationale feestdagen heeft in een dezer dagen gehouden vergadering be- sloten een kinderfeest en een avond- feest voor ouderen te organiseren op de a.s. nationale feestdag. Aan de plaatselijke verenigingen zal verzocht worden te dezer zake medewerking te verlenen. MUNTENDAM. In café Bosscher werd een gecombineerde vergadering gehouden van de besturen der vakor- ganisaties en de P.v.d.A. Er werd een 1 Mei commissie gevormd. Daar de zaal „De Munte" op 1 Mei wordt ge- bruikt door de C.P-N. werd besloten de viering van 1 Mei op 3 Mei te stel- Gistermiddag heeft minister Jonk- man in de Tweede Kamer een ver- klaring afgelegd over de onderteke- ning van het ontwerp accoord van Linggadjati. Hij herinnerde aan de motie Romme, van der Goes van Na- ters. De regering heeft toen ver- klaard dat zij de C. G. zal machti- gen het accoord te tekenen, indien de ondertekening tôt niet meer zou binden dan hetgeen volgens de toe- lichting der C. G. is overeengekomen. D* C. G. heeft daarop de Indone sische delegatie in kennis gesteld van haar bevoegdheid tôt tekenen, doch deze delegatie deelde mede slechts een accoord te kunnen tekenen vol- gens de 17 punten van het ontwerp. Na onderhandelingen tussen C. G. en een Indonesische delegatie ver- klaarde deze ziqh tenslotte bereid te tekenen; na tekening zou er gelegen- heid zijn de bedoelingen van de Ne derlandse regering te bespreken. Op 16 Maart deelde de C. G. dit telegrafisch mede en een dag later heeft de regering de C. G. tôt teke nen gemachtigd. De ondertekening bindt de Nederlandse regering slechts tôt hetgeen is vermeld in de -toelich- ting der C. G. WAAROM DE MACHTIGING WERD VERLEEND. De machtiging tôt tekening is ver- leend omdat de overeenkomst de re- geringspersdienst slechts bindt tôt datgene waartoe zij bereid is; omdat nu haar interpretatie naar de zelfde bronnen. Dit levert voor beide partij - en een aanvaardbare basis. Waar na tekening mocht blijken dat verschillen bestaan over de uitleg kan men nastréven tôt overeenstem- ming te komen door gezamenlijke bespreking. (Ongecorrigeerd.) Zondag 23 Maart 1947. NED. HERV. KERK. Sappemeer: 10 u. Jeugddienst, Koor- zang (Extra Coll.) Hoogezand: 10 u. ds. Schmidt. Westerbroek: 7 u. dr. P. Glas; 11.15 u. Zondagsschool. Kropswolde: 10 u. ds. Alkema. Kielwindeweer: 10.30 u. ds. Wasch. Zuidbroek: 7 u. ds. v. d. Most. Noordbroek: 10 u. ds. v. d. Meiden Engelbert: 10 u. ds. Vinkenborg. Veendam: 10 u. ds- P! H. Kapteyn (Bev. Lidmaten.) Muntendam: 10 u. ds. Hamer. Bed. H. Doop.) Slochteren: 2.30 u. ds. Lieve, afscheid. Froombos, 2.30 u. dienst te Slochteren Schaaphok: 2.30 u. dienst te Slochte ren. Kolham: 10 u. ds. v. Hoogstraten, Voorber. H. A. Scharmer: 2.30 u. ds. v. Hoogstraten. Schildwolde: 10 u. ds. Taverne. Hélium: 10 u. ds. Politiek. Door de hoofdbesturen der bonden aangesloten bij het N.V.V., is tijdens een vergadering, gehouden in Kras- napolsky te Amsterdam de fusie met de E.V.C. verworpen. Siddeburen: 9.30 u. ds. de Vries. de grondslag gelegd kan worden Qverschild: 9.30 en 2.30 u. ds. Beijer. dat Donderdag het heuglijke feit her-1 len Medewerking zal verlenen de dacht, dat het huwelijk 60 jaar gele- toneelver. „Onda". Er wérd besloten een toneelver. op te richten. In verband met de geboorte van Prinses Marijke heeft onze plaatsge noot de heer W. Tj. Lever aan Prinses Juliana een gedenkstukje aangeboden uitgevoerd in sierpeultjes en oranje- takjes. Het formaat is 12 x 24. In het Verenigingsgebouw v. d. Ned. Herv. Kerk werd Dinsdag een propaganda-avond gehouden voor het Ned. Bijbelgenootschap. Als spreker was uitgenodigd de heer R. van Holst Pellekaan, die vertelde over het N.B. G. en lichtbeelden vertoonde over het land van de bij bel: Palestina. den werd gesloten. Moge het hun gegeven zijn over 5 jaar het 65-jarig huwelifksfeest te vie- ren. Het bestuur van het plaatselijk NIWIN comité is als volgt samenge steld: Mevr. H. J. Greiner—Boss, Mevr. B. HenselHaan en de heren J. Boit, S. Venema en H. Zijlman. De Coôp. Vrouwenclub H.S. kwam Dinsdagavond in het Coôpera- tiegebouw „E.M.M." in vergadering bij een. Als afgevaardigde naar de op 27 Maart te Den Haag te houden verga dering van het Margaretha Mey.boom- fonds werden benoemd Mevr. de Boer en Mevr. Por, Besproken werd verder de op 25 dezer te houden gezellige avond. In een te Groningen gehouden aandeelhoudersvergadering van de N.V. W. A. Scholten's Aardappel- meelfabrieken werd het jaarverslag 19441945 uitgebracht, een dermoei lijkste jaren der N.V. Er is geen verlies geleden aan men sen of materiaal. De slotbijdrage voor de molestverz. bedroeg f 151.548.14 het geleden verlies f 134.362.18, welk bedrag overgebracht is naar de nieu we rekening. Men hoopte dat dit ver lies in het boekjaar 1946 gecompen seerd zou worden. Maandag a.s. zullen de openbare scholen hier ter plaatse weer begin nen. Daar de Strocartonfabriek Hooi- tes Beukema geen stro. meer in voor- raad heeft zal zij ingaande Maandag a.s. worden stilgelegd. Zij die 3 maan den of langer bij de fabriek werk- zaam waren vallen onder een wactit- geldregeling, de overigen worden ont- slagen. Uit de in de jaarvergadering van de begrafenisver. uitgebrachte jaar verslagen bleek dat de vereniging er 31 Dec 1946 826 gewone en 1 buiten- woon iid had. In het afgelopen jaar werden 17 leden begraven waarvan 1 eerste klasse, 7 2e klasse en 9 3e klas- se. Dertig niet-leden werden ter aarde besteld waarvan 3 le klasse, 7 2e klas se en 20 3e klasse. De balans sloot met f 11.853.44, de verlies- en winstreke- ning met f 14.726.63 waaronder een winst van f 1466.16. Het aftredend bestuurslid J. M. Huizing werd herkozen, terwijl de heer J. van Dam werd vervangen door den heer Th. Hellinga. Het bestuur werd gemachtigd 2 leden van de kas- commissie aan te wijzen. KROPSWOLDE. In café Klooster huis hield de pl. afd. van de Bond v. Staatsp. een feestelijke propaganda- avond. Na een openingswoord van den voorzitter, de heer Topper, hield de heer J. Tuin een rede over de komen- de oudedomsvoorziening. De toneelvereniging „Centrum" voer- de het stuk „Stormeiland" op. De zaal was geheel gevuld. WESTERBROEK. Na voorafgaande intensieve ledenwerving werd 18 dezer in café Huisman een afd. opgericht Van officiële zijde wordt bevestigd, dat de heer DE BOER een verzoek tôt ontslag als lid van de Commissie- Generaal naar Nederland heeft ver- zonden- Verder wordt medegedeeld, dat Prol. Verzijl en Prof. Posthuma aan een correspondent van Aneta hebben be vestigd dat zfj onder de huidige om- standigheden niet bereid waren deel uit te maken van de Commissie Gene- raal. Ook hun positie als adviseurs van de Commissie Generaal wensen zij niet te handhaven. BLOEMBOLLENEXPORT NAAR ENGELAND. De Engelse regering heeft bepaald, dat in 1947 11 millioen kg. bloembol- len door Nederland aan Engeland zul len mogen worden geleverd. De leve- ring moet plaats hebben vôôr 30 April. Het contingent voor 1946 bêdroeg 7 millioen kg. tôt samenwerking tussen Nederland en Indonesië omdat de geïnterneerden spoediger kunnen worden bevrijd en omdat samenwerking nodig is om de voedselvoorziening veilig te stellen. Er stonden een viertal wegen open om tôt een gemeenschappelijke inter pretatie van de overeenkomst te ge- raken. Men heeft deze oplossing gekozen: De Nederlandse regering heeft haar interpretatie van de overeenkomst in de toelichting van de Commissie Generaal beschreven en in de rege- ringsverklaring en ministeriële rede- voeringen1 uitgesproken. De Indonesische regering wijstvoor Bij de ingekomen stukken bevonden zich een drietal verzoeken van de C.P.N. le meer publiciteit te geven van de raadsvergaderingen; 2e eenbe- tere turfdistributie uit de gemeente- lijke voorraden en 3e een uitkering van f 50 aan werklozen. Nadat wethouder SCHUT naar aanleiding van deze verzoekenhet woord had gevoerd, werden zij voor kennisgeving aangenonjen. Er werd besloten aan Ged. Staten mede te delen, dat de Raad een in Noordbroek wonende ontvanger wenst en er tegen is, dit ambt te combineren met dat van Zuidbroek en Munten dam. De kasgeldlening bij de Nutsspaar- bank Noordbroek, werd verlengd tôt 1 April 1948. Het percentage bedraagt 1 7/8 o/„. Voor de verlenging was geen afsluitprovisie verschuldigd. j De jaarsalarissen van de heren J. Eikema, 2e ambtenaar ter secretarie en J. Godlieb, wegwerker, werden verhoogd en bedragen nu incl. kin- dertoelag resp. f 2477.en f 2052. Tôt hoofd en vrouw van het ver- zorgingshuis werden benoemd de heer B. Watermulder en echtgenote uit Zuidbroek met 5 tegen 2 stemmen. De datum van indiensttreding kan rao- menteel nog niet worden bepaald, om dat tussen het huidige hoofd van het Verzorgingshuis en het Burgerlijk Armbestuur een procès wordt ge voerd. De datum van uitspraak in dit procès is nog niet bekend. De datum van indiensttreding van den heer Watermulder en echtgenote zal der halve nader worden vastgesteld. In de legesgeldenverordening werd een wijziging aangebracht. Door de gemeente werden 3 aande- len ad f 250.— gekocht in de N.V. Bouwspaarkas der Groninger en Drentse Gemeenten, waarop 20 °/o moest worden gestort. In de Gemeentebegroting 1947 wa ren door Ged. Staten enkele wijzigin- gen aangebracht, waarmede de raads- leden zich konden verenigen. Niet verenigen konden zij zich met het feit, dat de post kosten voor het onder- houd van scholen en gebouwen met 50 °/e werd verlaagd. Hiertegen zal worden geprotesteerd. De begroting '47 vertoont een tekort van f 69-652.78. Nadat een wijziging was aange bracht in de begroting 1946, werd de vergadering gesloten. Tjuchem: 3 u. Ev. Velthuijsen. DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer: 10 u. ds. de Zeeuw. GEREF. KERK. Sappemeer: (Chr. Kleuterschool) 9.30 u. ds. Klapwijk; 5 u. ds. Tom. Martenshoek: 9.30 en 11 u. leesdienst; 3.30 en 5 u. ds. Klapwijk. Veendam: 9.30 en 4.30 u. ds. Siingen- berg van Roodeschool. Harkstede: 9.30 en 2.30 u. ds. H. Ha- zenberg. Schildwolde: 10 en 3 u. ds. J. Koop- mans. Tjuchem: 9.30 u. ds. Derksen van Ten Post; 3.30 u. ds. v. d. Kooij van Wagenborgen. NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 en 7 u. de hr. Pruysen.- GEREF. KERK (Ond. Art. 31 K.O.) Sappemeer: 9.30 en 4.30 u. ds. B. Jon- geling. Harkstede: 9.30 en 2.30 u. ds. Joh. den Ouden. Overschild: 9.30 en 2.30 u. ds. J. P- v. d. Stoel van Groningen. Schildwolde: 9.30 en 2.30 u. ds. J. v. Dijk. BAPTISTEN GEM. Hoogezand: 10 u. Ev. Veenstra. Foxhol: 5 u. Ev. Veenstra; 7.30 u. Jeugddienst. Muntendam: 9.30 u. ds. Hekhuis; 4 u. geen dienst; 3 u. jeugddag. VRIJE EV. KERK Veendam: 10 en 4 u. ds. N. de Zeeuw; 11.30 u. Zondagsschool. ALG. EVANG. GEM. Veendam: 10 en 5 u. ds .Brouwer. LEGER DES HEILS. Hoogezand: 10 u. Heiligingsdienst o.l. v. Lté. A. H. Hassoldt; 6.30 uur Openluchtsamenkomst voor Gem. huis; 7.30 u. Verlossingssamenkomst TRIBUNAAL GRONINGEN. Door het Tribunaal Groningen werd de zaak behandeld tegen de 25 j. land- bouwer L. R. Brust uit Harkstede. Hij was lid en colportageleider van dé N.S.B., lid van Ned. Agr. Front, W-A. en Ned. S.S. Hij volgde een opleiding bij de S.S. om tôt de Nederl. Hulppo- litie te kunnen toetreden. Hij legde een eed van trouw op de Fiihrer af en trad in dienst van de S.S. Zijn advocaat beweerde dat dit al- lemaal vanwege jeugdige onbezonnen- heid gebeurd was. Hij heeft zich laten misleiden door het Nationaal Socia lisme, en wil dat graag weer goedma- ken, daarom werkt hij vrijwillig in de mijnen. Hij vroeg onmiddellijke in- vrijheidstelling. TRIBUNAAL VEENDAM. Vrijdag a.s. zal terechtstaan Pieter Hoving van Hoogezand. RECHTBANK GRONINGEN In het begin van dit jaar stalen G. G. v. E. en H. V. uit de woning van G. Nieuwbld te Wagenborgen een doosje met f 80, twee pakjes tabak en een zijde spek. Door inklimming wa ren zij in de woning gekomen. Ver- dachte V. begoot daarna het bed met petroleum en stak het in brand ten- einde de sporen van de diefstal uit te wissen. Niet alleen het huis van G. Nieuwold en zijn hooiberg liepen daardoor gevaar maar ook het woonhuis van Schuitema. De eis luidde tegen E. 9 mnd. ge- vangenisstraf waarvan 3 maanden voorwaardelijk en tegen V. 3 jaar gev.straf. De advocaat van E. pleitte om cle- mentie, omdat, naar hij zei, deze verdachte onder invloed stond van V. - v k In Groningen stond terecht de 39- jarige Gemeente - ontvanger van Scheemda R. W. G. uit Eexta, die beschuldigd wordt niet minder dan f 36.000 te hebben verduisterd. De officier eiste 2 jaar en achtte het wenselijk, dat verdachte na afloop van de straf onder toezicht van de reclassering zou komen. In een Donderdagavond in café Smit gehouden vergadering van de bedrijfsvoetbalverenigingen Kantoor- boekenfabriek Atlanta, Strocartonfa briek Beukema, Meelfabriek Benes Scheepswerf v. Diepen, Chem. Fabr Schol ten, Aardappelmeelfabr. Schol- ten, Machinefabr. Gorter, Schoenklom- penfabr. Overzet, GADO en IJzergie- terij Koning werd besloten om even- als 't vorig jaar weer ■'n voetbalcom- petitie te spelen. De wedstrijden zullen op door-de- weekse avonden gespeeld worden. De eerste helft van het programma werd opgemaakt. Op 12 April zal de eerste strijd worden gestreden. Er zal een wisselbeker worden beschikbaar ge steld, alsmede een aantal médaillés. Het is niet de bedoeling de bestaan- de voetbalverenigingen concurrentie aan te doen. Voor het tijdvak van 23 Maart 5 April. Bonkaarten KA, KB, KC 703 (strook 3.) 65-2 algemeen 750 gram suiker, boter- hamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram chocolade of suikerwerk. Bonkaarten KD;' KE 703. (strook 3.) 66-2, 66-3 algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk. Bonkaarten MA, MD 704 (bijz. arbeid en a.s. moeders (strook 3). 65-4 suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of ^suikerwerk. Tabakska.irten enz. QA, QB, QC 703. 65-1 tabak 3 rantsoenen tàbaksart. 65-2, 65-3 tabak 2 rantsoenen tabaks- artikelen. 65-1 versnaperingen 200 gr. chocole.de en/of suikerwerk of 200 gr suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 65-3 versnaperingen 100 gram choco lade en/of suikerwerk of 100 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Op de bonnen der tabakskaart zijn gedurende deze 14 dagen wederom in totaal 5 rantsoenen tabaksartikelen beschikbaar. De bonaanwijzing voor Zuidvruch- ten voor de houders van bonkaarten B, C en D is 14 dagen uitgesteld. eerste geeft in sombere kleùren de dreiging weer, die in de lucht zit, in de vorm van een viertal ruiters, het tweede geeft in forse maar harmoni euse kleuren een beeld van een beek, die zich een weg zoekt door een be- groeid berglandschap. Het geheel van het landschap wordt overheerst door de grauwe hemel, welke zich erover welft. Dat de heer Verburg tegenwoordig in Gelderland woont blijkt uit de expositie ten voile. Want in vele wer- ken is het Veluwse landschap uitge- beeld en in het bijzonder de streken rondom het domicilie van den schil- der, Nunspeet. Het is jammer, dat de wandver- lichting vài de kleine zaal in het hô tel Faber eigenlijk minder ge6chikt is voor een schilderijen tentoonstelling Maar wij Veenkolonialen, die wat schilderijen-tentoonstellingen betreft niet rijk bedeeld worden nemen al ge- noegen met een expositie van 13 werken, en indien we belang stellen in de schilderijen, dan gelukt het ons wel ons een dag voor 31 Maart vrij te maken, zodat we de werken bij dag licht kunnen bewonderen. H. B. Een schilderij-tentoonstelling is iets ongewoons voor onze gemeenten, en wij moeten de expositie, welke mo- menteel gehouden wordt in het hôtel Faber dan ook beschouwen als een evenement, temeer omdat de schilder, de heer H. Verburg, die hier een 13- tal van zijn werken heeft tentoonge- steld, Groninger van geboorte is. De werken welke wij bezichtigden betreffen alleen Nederland en België, maar de heer Verburg heeft meer van de wereld gezien. Hij verbleef m Amerika, .Spanje, Italië en Zwitser- land en hij is niet alleen kunstenaar- van-het-penseel, maar ook kunste- naar-van-het-woord. Was aanvankelijk zijn werk in het lichtere genre, thans ademt zijn werk een meer donkere sfeer. Maar het lichtere is er nog niet geheel uit ver- dwenen. Men kan dat in verschillende van de schilderijen constaterez zoals in „Lente" en „Veluws Boerenerf". In schilderijen als „Herst-Tonge- ren\ „Avond in Slenaren", zien wij de overgang naar het donkere genre, en dit genre wordt het hoogtepunt bereikt in de beide mooiste werken van de expositie „Apocalyptisch Landschap" en „Berg en Beek". Het SAPPEMEER 13 t/m 19 Maart 1947. Geboren: Maria, d. v. Tiemen Krui- jer en Christina Elisabeth Wardenaar; Jan Willem, z. v. Henderikus Dieters en Roelfina Grasmijer; Geertje Alida, d. v. Tiemen Muntinga en Wubke Slagter, won. te Hoogezand, Harm en Geessienq z. en d. van Jurjen Jans Zuidema en Aagje Schoonbeek; Jan, z. v. Jan Lamein en Hinderkien de Vries; Freerk Pieter, z. v. Hendrik Smit en Roelfina Antje Drent; Stiena Henderika, d. v. Geert Knip en Klaasiena Johanna Patje. Ondertrouwd: Ate Douma, 22 j., Sappemeer en Annegie Alberdiena Scheper, 19' j., Hoogezand; Derk Smit, 25 j., Sappemeer en Willemtje Knapper, 30 j., Hoogezand. Getrouwd: Siêrt van der Laan, Hoo gezand en Jantina Bisschop, Sappe meer. Overleden: Gerrit van der Horst, 87 j., echtg. van Hendrika Maria Mon- dria; Elizabeth Beekhuis, 69 j., echtg. van Harm van Dijk. HOOGEZAND 13 t/m 20 Maart 1947. Geboren: Jantje, d. v. Jan Willem Bos en Jantje Kooi, Foxhol; Anna Bertha, d. v. Hendrik Menger en An- neliese Keller, Kiel; Hindrik Jurjen Pieter, z. v. Hindrik van Wijk en Hendrika Jacoba Vroom, Kropswolde; Jan Douwe, z. v. Douwe Bakker en Harmke Dijkhuizen, Hoogezand. Ondertrouwd: Derk Smit, 25 j., Sap pemeer en Willemtje Knapper, 30 j-, Hoogezand; Albertus Kasper Helmers, 24 j., Hoogezand en Adriana Kathari- na van Stralen, 22 j., Zuidbroek; Harm Aten, 23 j., Kalkwijk en Sietske Schuiling, 19 j., Veendam; Taeke Of- feringa, 29 j., Eindhoven en Derktje Smit, 24 j., Hoogezand; Jan Strating, 22 j., Hoogezand en Reina Witting, 22 j., Hoogezand; Jacobus van Dijk, 22 j-, Bilthoven en Martha Jeltina Biele- veld, 20 j., Hoogezand. Getrouwd: Jan Bakema, 24 j., Sap pemeer en Liefke Kluin, 23 j., Hoo gezand; Reinder Boekhoudt, 34 j., Hoogezand en Temmegina Dijk, 31 j-, Hoogezand; Jan Koster, 28 j., Kol ham en Dirktje van der Klei, 23 j., Hoogezand. SLOCHTEREN 13 t/m 19 Maart '47. Geboren: Niklaas, z. v. K. Jongs en A. Battjes, Overschild; Willem Rich- te, z. v. N. van der Poel en A. Vos, Schildwolde; Pieter, z. v. H. Blaauw en G. van Niejenhuis, Overschild. Ondertrouwd: G. K. Schuring, 33 j., en K. van der Broek, 33 j., b. v. Sloch- tGr6n Getrouwd: J. M. Meijer, 23 j. en J. Joosten, 21 j., b. v. Siddeburen; H. Bloem, 24 j., Nieuw-Scheemda en G. Hertog, 26 j., Siddeburen; G. H. Dijk- man,J23 j., Slochteren en J. Wiegman, 21 j., Kolham. Overleden: H. Bakker, 79 j., echtg. v. A. de Vries, Slochteren; A. Ven- huizen, 83 j., wed. van G. Begeman, Harkstede (overl. te Groningen); K- Spithoff, 80 j., wedn. van A. de Reus, Hélium. ZUIDBROEK 5 t/m 19 Maart 1947. Geboren: Janneke, d. v. F. van Meurs en Janneke Vos. Ondertrouwd: Gerrit Klat, 28 j., Zuidbroek en Derktje Koning, 24 j., Noordbroek; Eppo van der Veen,, 24 j. en Wilhelmina Joséphine Huijs- mans, 27 j., Zuidbroek; Derk Ploeger. 23 j., Hoogezand en Jantje Schut, 20 j., Zuidbroek; Jakob Greven, 22 j., Nieuwolda en Knelske Helmers, 20 j., Zuidbroek; Albertus Kasper Hel mers, 24 j., Hoogezand en Adriana Katharina van Stralen, 22 j., Zuid broek; Hommo Zijlker, 31 j., Noord broek en Harmanna de Boer, 23 j., Zuidbroek. Getrouwd: Allert Knapper, 42 j-, Muntendam en Boukje Antonides, 27 j., Zuidbroek; Geert Smid, 23 j.. Sap pemeer en Martje Strootman, 20 j_-- Zuidbroek. MUNTENDAM, 12—18 Maart 1947 Geboren: Garmina, d. v. H. Duit .en A. Rieks. Overleden: Elisabeth, d. v. L. J. de Waard en Elisabeth de Ruiter; Jakob Schrage, 77 j., wedn. van A. v. d. Veen. VEENDAM 12 t/m 18 Maart 1947. Geboren: Jan, z. v. W. Kruizinga en T. v. d. Veen; Annette, d. v. W. M. K, van 't Hoff en H. Wielders; Jan, z. v. E. Smit en A. Straat; Alida Jantina, d. v. T. Snijders en K. Eling; JanRemke, z. v. J. Germs en G. Kruizinga; Lea, d. v. B. Drenth en G. Feiken; Hille- chiena Elsiena, d. v. L. Bakker en E. Loman, van Nieuwe Pekela; Engel- bertus, z. v. E. A. G. v. Leuven en J. E Bergman; Roelf, z. v. L. J. Vos en K. Velema, Nw. Pekela; Laurens, z. v. F. Bos en G. de Boer; Lammechiena Roelfina, d. v. J. Toi en A. Hoiting, Wildervank. Ondertrouwd: H. Aten, 23 j., Hooge zand en S. Schuiling, 19 j., Veendam; H. A. Hemmes, 26 j., Oss en M. G. A. Bartelds, 25 j., Veendam; G. ten Brink, 32 j., Onstwedde en B. J- Flik, 32 j., Veendam; T. Postma ei J. J. Jager, b. v. Veendam. Getrouwd: A. Niewold en A. Gan kema, b. v. Veendam.- Overleden: Edo Brommet, 68 j echtg. van E. Wagenborg; G. Huis man, 84 j., ongeh., overl. te Gronin gen; A. Kruize, 5 j., overl. te Gro ningen; G. Napstra, 85 j., wed. van G. Bloemhof. „DE VIER VEREN". Niet alleen een spannend verhaal met een levendige actie en zeer goed spel vormen de hoofdeigenschappen van deze rolprent, waarin tevens de mooie natuuropnamen een goede om- lijsting vormen, maar zij heeft nog dit voor, dat het een .technicolor", dus een kleurenfilm is, waardoor het geheel nog een apart cachet krijgt en de belangrijkheid van deze zeer goe de film nog wordt onderstreept. Jaren geleden draaide deze rolprent hier reeds, in een geheel andere be- zetting en niet gekleurd. „DE VERDWENEN KAMPIOENE". George Formby heeft een opvolgster gekregen. En wie zich steeds gea- museerd heeft bij de films van dezen Engelsen komischen speler, zal dit ook hier zeker doen. Want deze kos- telijke comedie Judy moest en zou de zangwedstrijd winnen, al is het dan ook door gangsters en ijskelder heen na heel wat dwaze avonturen is_ een en al schaterlach, niet in het minst ook door de uitnemende bezetting der bijrollen. Gezonde humor, gekruid met de nodige actie en sensatie. L. VERENIGIN GSMEDEDELIN GEN. V.V. „HOOGEZAND". Training. Zondagmorgen aanvang 10 H uur. Training op het veld voor le en 2e elftal plus reserves. GYMN. ATHLETIEKVER. H.-S. De opgegeven rokjes en bloùsjes moeten hedenmiddag worden afge- haald ten huize van den voorzitter (Kees de Haanstraat) tussen 2 en 3 u. Generale repetitie op Woensdag 26 Maart a.s. in het hôtel Faber teHoo- zand: 6.15 uur Meisjes 3 en Jongens 3; 7 uur aile overige groepen. Allen worden verzocht stipt op tijd aanwezig te zijn, daar om 7 uur de opmars gezamelijk zal worden gere- peteerd. Aile leden dienen hun cos- tuum(es) mede te brengen ter keu- ring. Er behoeft op de gen. rep. niet in costuum te worden gewerkt. Er wordt op gerekend, dat de leden die niet aan een der oefeningen deelne- men, wel aan de opmars deelnemen. Laat niemand zich daarvan terug- trekken. Sterren en insignes zijn op de gen. rep. verkrijgbaar. De entrée bedraagt f 1.25 (belasting inbegrepen). De leden kunnen het door hen gewenste aantal kaarten op de gen. rep. bekomen. Leden, die niet deelnemen aan opmars en/of uitvoe- ring moeten zich in het bezit stellen van een entréekaart. De lesrooster voor a.s. Dinsdag 25 Maart luidt als volgt: 66.45 uur Meisjes 3a; 6.457.15 uur Dames Jun.; 7.15—8 uur Dames Jun., Dames en Heren Brug. 88.30 uur idem paard; 8.3010.30 Dames vrije oefeningen voor de uitvoering en heren oef. voor de zaalwedstrijden. De dames voor de zaalwedstrijden 3e graad dienen morgen Zondag om 2.45 uur in het hôtel StrUvé aanwezig te zijn. De Secretaris. S. V. H. Leden worden nog even geatten- deerd op de extra lessen van heden middag en morgenvroeg. Zie ook de Verenigings Mededelingen van Woens dag j.l. in „Het Nieuwsblad". VEILINGBERICHT H.—S. Donderdag 20 Maart 1947. Witlof f 45; Andijvie f 159f 162. Per 100 K.G. Kropsla 1 f 35f 37; idem 2 f 26—f 27. Per 100 krop. Radijs 1 f 35; idem 2 f 26. Per 100 bos. Burgemeester en Wethouders der gemeente SAPPEMEER maken be kend, dat met ingang van Maandag 24 Maart 1947 het onderwijs aan de openbare lagere scholen op normale wijze zal worden hervat. De leerlingen van aile klassen worden dus a.s. Maandag des v.m. te 8% uur aan hun school verwacht. SAPPEMEER, 18 Maart 1947. Burgemeester en Wethouders der gemeente Sappemeer. De Burgemeester A. W. STRONKHORST De Secretaris, J. J. PERDON.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2