i 1 MINISTER VAN MAARSEVEEN IS OPTIMISTISCH ER KLEEFF BLOED AAN PARELS STEEN DES AANSTOOTS. Kan rte Melkdistributie opgehaven worden? H WAARIN OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 EN het NIEUWS- EN ADVERTENTIFRI An VAN 1888 l L Tweede Jaargang WOENSDAG 26 Maart 1947 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND No. 24 SAPPEMEER SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUrDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING In de Staten-Generaal sprak de Minister van Justitie over de Bijzondere Rechtspraak en de Minister van Buitenlandse Zaken eisen t a.v. Duitsland over onze Ongeregeldheden in interneringskamp te Laren. Zesde Wereldjamboree. Kwestie Martin Behrman geregeld S. D. Rechercheur voor het Bijz. Gerechtshof Tekening accoord van Linggadjati y- ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling.) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. tbij vooruitbetaling.) VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS. Uitgeefster-: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214.) Postrekening No. 435883. We gaan beginnen met weer eens op een oud aambeeld te hameren: de politieke delinquenten. De aanleiding hiertoe vormt een ontwerp, dat de minister van Justitie, Mr. van Maar- seveen in de Staten-Generaal heeft verdedigd. Sinds medio April 1945 zitten wij met het probleem der politieke de linquenten, een probleem, datmoei- lijker op te lossen was dan de rege- ring Gerbrandy te Londen verwacht- te. Er was niet één catégorie van mensen, die evenveel misdreven had- den, die veroordeeld moesten worden, maar de schuldigheid liep uiteen van zeer lichte tôt de allerzwaarste graad. In tegenstelling met de gewone rechtspraak is de Bijzondere recht spraak een kwestie van tijdelijke aard. Het probleem der politieke de linquenten moet eenmaal als geëin- digd kunnen worden beschouwd, en daarmede heeft de Bijz. Rechtspraak dan zijn taak vervuld. Daar zijn al- len het over eens, en dat is ook de mening van den minister. Deze tracht op twee wijzen tôt dit doel te géra- ken. In de eerste plaats door voor- waardelijke invrijheidsstellingen, waardoor het aantal geïnterneerden tote een minimum blijft beperkt en door een vereenvoudigde afdoening van de strafzaken. En dit laatste was het ontwerp, dat de afgelopen week in de kamer is besproken. De minister is zeer optimistisch over deze liquidatie. Hij is van me ning dat tengevolge van de door hem voorgestelde vérsnelling de Bij zondere Rechtspraak op 1 Januari a.s. als beëindigd kan worden be schouwd. Het restant van de politieke misdadigers kan dan aan de gewone Rechterlijke Macht worden overge dragen. Nederlands eisen t.a.v. Duitsland. We gaan van Justitie naar Buiten landse Zaken, van Mr. van Maarse- veen naar Baron van Boetzelaar. Ook die heeft in de Staten-Generaal geproken. In de eerste kamer heeft hij zijn beleid verdedigd en zijn standpunt uiteengezet ten aanzien van de grenscorrecties en onze eisen jegens Duitsland. De minister hoopte, dat de confe- rentie te Moskou tôt gevolg zou heb- ben, dat Nederland in het vervolg geregeld zou worden gehoord inzake vraagstukken betreffende Duitsland. Verder sprak hij de hoop uit, dat de gevraagde genscorecties tôt stand zouden komen en legde er de nadruk op, dat Nederland zich het recht zou voorbehouden grotere annexatie's te eisen indien aan onze economische eisen niet wordt tegemoet gekomen. Het is naar de mening van minister van Boetzelaar noodzakelijk dat Ne derland inzake de eisen t.a.v. Duits land, een nationaal gesloten front vormt. Hij meent, dat blokvorming een stap terug kan betekenen. De met als rqsultaat, dat de totale uit- voer naar Engeland kon worden ver- hoogd. Tegenover deze export welke dit jaar naar berekening een waarde zal hebben van 21 millioen pond Ster ling, komt een invoer te staan van 28 millioen pond, en die zal bestaan uit textielgoederen, garens, ijzer- en staalwaren, boeken en tijdschriften, schoenen, chemische producten en si sal. Men hoopt tôt een geleidelijk zich verder ontplooiende handel tussen beide landen te komen, en de moge- lijkheden voor het handelsverkeer in 1948 en 1949 grondig te onderzoeken. N.V.V. en E.V.C. De kwestie der samensmelting van N.V.V. en E.V.C. is lang ter sprake geweest. De E.V.C. is. ontstaan als nieuwe bond, na de bevrijding, en maakte, vooral in het begin grote op- gang, en dreigde het N.V.V. te over- vleugelen. Toen werden de fusieon- derhandelingen aangeknoopt. Maar intussen is de sterke groei van de E.V.C. geremd. en is van een over- ONEERLIJKE BELASTING- MLSDADIGER ONTMASKERD. INSPECTEUR. Tijdens het laatste bezettingsjaar Door de Groningse recherche is een i wer(ten in de omgeving van Ede \uitgebreid onderzoek ingesteld bij j roofovervallen gepleegd op boerderij- de belastingen, daar het vermoeden en\De overvallers droegen Duitse gerezen was, dat zich bij de admini- j un'formen. Zij dwongen de bewoners stratië onregelmatigheden hadden met revolvers grote hoeveelheden le- voorgedaan. De 42-jarige inspecteur vensmiddelen en dikwijls ook nog M. S. werd gearresteerd, daar kwam kostbaarheden af te staan. vast te staan, dat hij zich in de loop van de jaren 19411944 een bedrag van f 50.000 van zgn. gewetensgelden heeft toegeëigend. Dit bedrag heeft hij met een vriendin verbrast. HERRIE BIJ „DE OCHTENDPOST". „De Ochtendpost" heeft in de laat ste tijd nog al wat deining veroor- zaakt. De heren redacteuren .versche- De hoofdpersoon van deze bende was bovendien niet >,zuiver'', na de bevrijding werd hij opgepikt, en als politiek delinquent achter prikkel- draad opgesloten. Later werd hij te- werkgesteld in de mijnen, doch ont- snapte uit het kamp, zodat hij, toen zijn zaak voorkwam, slechts bij ver- stek kon worden veroordeeld. Het vonriis luidde toen 6 jaar gevangenis- nen geregeld voor de rechtbank, niet straf. als veslaggever, maar in het be- j Langzamerhand geraakte het ver- beklaagdebankje. Dat ailes heeft blijk- Z0Çk tôt opsporing bij de recherche baar wrijving veroorzaakt tussen uit- j enigszins in het vergeetboek. Maar gever en -redactie, met als gevolg,1 plotseling kreeg men vage gegevens, dat de hoofdreda.cteur, de heer Rodri- ^at de bendeleider in Amsterdam on- guez Lopez met zijn staf is uitgetre- j dergedoken was, en in de dokken den, met het doel een nieuw schend- t werkte. Twee rechercheurs togen naar biaadje op te richten. Dit is echterde hoofdstad, en na een staaltje van niet geschied, dan na onenigheid tus sen uitgever en den heer Rodriguez Lopez, waarbij de laatste den uitge ver heeft gedagvaard in kort geding, wegens zich i,n het bezit stellen van privé correspondentie en bescheiden uit zijn archief. uitmùntend speurderswerk gelukte het hun hem op straat aan te houden. GROOT AANTAL ZELFMOORDEN TE BERLIJN. Volgens -de onder Britse contrôle i staande Duitse nieuwsdienst hebben GERAFFINEERDE GRENSSMOKKEL in de loop der maanden Januari en Bij het doorzoeken van een D- j Februari in Duitsland 333 personen trein BrusselAmsterdam hadden zelfmoord gepleegd. Van deze zelf- commiezen van het grensstation Roo- moorden komen 186 op rekening van t sendaal succès. Verborgen achter de i de voedselschaarste, 88 vonden plaats vleugeling van het N.V.V. geen spra- leuningen van een derde-klasse wa-j omdat de overledenen waren aange- ke geweest; het ledenaantal van deze gon vond men een flinke partij da- tast door een ongeneselijke ziekte, laatste bond overtreft verre dat van meskousen, lappen stof, shag en nog terwijl 14 vrouwen en 5 mannen we enige andere begerenswaardige en in ons land moeilijk te verkrijgen arti- kelen. De wagen werd losgekoppeld en aan -een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Daarbij bleek, dat de smokkelaars, geen plaatsje, dat zij konden gebruiken onbenut hadden gelaten. Aile houtwerk, dat verwij- derd was om de smokkelwaar er ach ter te kunnen opbergen, was daarna weer keurig aangebracht. Dezelfde dag weden een aantal da mes aangehouden, die horloges, ver borgen in groene zeep, trachtten over de grens te smokkelen. de E.V.C. In haar te Utrecht gehouden con gres heeft de Eenheids-Vakcentrale de fusievoorstellen aanvaard. Anders was het bij het N.V.V. Op een Dins- dag 18 Maart te Amsterdam gehou den bespreking hebben de hoofdbe- i sturen van bij het N.V.V. aangeslo- ten bonden een fusie met de E.V.C. verworpen. Er werd aangevoerd, dat de E.V.C. een partij-politiek instru ment is geworden, hetgeen reeds tôt innerlijke onenigheid zou hebben ge- leid. Het was de kampleiding van het ihterneringskamp te Laren ter ore gekomen, dat een 4-tal „zware jon- gens", die tezamen met 54 andere ge- detineerden .in een barak onderge- bracht waren het plan opgevat hadden om in de nacht van Vrijdag op Za- terdag te ontvluchten. Onmiddellijk werden maatregelen genomen. In de bewuste nacht ver- leende de Hilversumse politie assis- tentie aan de kamptvacht. In hoeverre aan het ontvluchtings- plan uitvoering is gegeven is nietbe- kend. Wel moesten bewoners van de barakken Zaterdag strafoefeningen uitvoeren en er werd aan de ,,zware jongens" medegedeeld, dat zij in ge- vangenis kleedij zouden worden ge- stoken, en dat hun hoofden kaalge- knipt zouden worden. Dit ailes veroorzaakte verontwaar VERTRAAGDE EXECUTIE. Te Praag zou een 34-jarige vrouw worden opgehangen, wegens het aan- gens liefdesomstandigheden een eind aan hun leven maakten. Onder de zelfmoordenaars bevinden zich 6 kinderen. MOORD OP TWEE ALBANESE PARLEMENTSLEDEN. Twee Albanese parlementsleden, die lid waren van een Mohammedaanse secte, de Beta'sji, en die een ging in deze secte wilden aanbren gen, zijn vermoord. wijzi- - Een collier paarlen, een halssnoer dat de dame van „standing" draagt wanneer zij uitgaat, een sierraad dat in duizenderlei vormen is geïmiteerd en nu in gelijkende en niet gelijken- de vormen voor luttele centen te koop is ten behoeve van hen, voor wie het bezit van echte parels hun leven lang een niet te verwezenlijke wens zal blijven. En om dat bezit is reeds veel bloed gevloeid, is reeds veel geschreven in de rubriek ,,rechtszaken" in de kranten. Want om het bezit van paarlen zijn misda- den gepleegd, er is om gemoord Maar buiten de levens die werden afgebroken door maordenaarshand kleeft er bloed aan de parels, bloed van hen wier taak het is de edelste- nen naar boven te brengen van de bodem der zee; de parelvissers, om wier gevaarlijk beroep Bizet een opéra heeft geweven. Het ontstaan van parels. Parels ontstaan in oesters. Wan neer een klein deeltje, b.v. een kor- rel zand in de oesterschelp dringt, dan zal de oester al het mogelijke doen dit deeltje weg te dringen. Om dit te kunnen bereiken om- geeft zij het deeltje met een bepaalde stof. Wil het deeltje er niet uit om dat het is blijven hangen tussen pe- zen of iets dergelijks, dan zal de laag stof, die er omheen gevormd wordt steeds dikker worden en dat is de stof van onze parels. Zo vormen zich in de oesterschelpen parels. Het Parelvissen. Het parelvissen in zijn eenvoudigste vorm wordt toegepast door de bewo ners van de eilanden in de Stille Zuidzee. Met een klein bootje gaat men naar een oesterbank, die daar meestal licht op een diepte van 2 tôt 4 meter. Èerst wordt de omtrek afgezocht naar haai- en, en dan wordt de duiker aan een LUCHTV AARTTENTOONSTELLING „AERO-FAIR" 1947. touw neergelaten. Zo een duik kan ten hoogste twee minuten duren, en wanneer hij aan boord teruggehesen wordt is hij volkomen uitgeput. In dien een dergelijke duiker niet bin- nen enkele jaren door een haai zo- danig verminkt is, dat hij aan de ge- volgen is overleden, dan wordt hij doof en vervolgens blind tengevolge van de druk van het zeewater, die hij steeds te verduren heeft. Ouder dan 32 of 33 jaar wordt zo een duiker niet. Een beroep dat vooruitzicht geeft op rijkdom is het evenmin. Want veel hangt af va'n het toeval, of zij toevallig wat oesters waarin parels gegroeid zijn te pakken krijgen. De Japanners, die.ook veel aan het parelvissen doen gaan op een an dere wijze te werk. Zij zetten oesters uit en spuiten deze met een bepaalde stof in, waardoor met zekerheid kan worden gezegd, dat in vele van deze oesters een parel zal groeien. Er is inderdaad een verschil in parels die door natuurlijke ontwik- keling zijn ontstaan en parels die zijn gekweekt, de laatste zijn aan- merkelijk lichter. Wanneer U straks Uw parelsnoer om Uw hais hangt, bedenkt U dan eens even hoeveel leed er geleden is om deze parels te verzamelen. Met recht kan gezegd worden: er kleeft bloed aan parels. BRAND IN PAKHUIS TE HAVRE. Zaterdagavond heeft te Le Havre een brand gewoed van reusachtige omvang. De brand ontstond in ka- toenpakhuizen aan de haven, die spoe- dig in lichter laâie stonden. Schepen, brengen -van 60 personen, van wie die in de nabijheid lagen, moesten er 30 door de Duitsers werden gedood. eiders ligplaats kiezen. Reeds stond de vrouw op het schavot, Onmiddellijk rukten Duitse krijgs- met de strop om de hais, toen er te- gevangenen en een compagnie Ma- gen het venster werd geklopt en er rokkaanse soldaten uit om het vuur te minister voelt voor toetreding tôt het, diging bij de gevangenen, en zij na- Viermogendhedenverdrag dat waar schijnlijk te Moskou tôt stand zal ko men en waaraan aldus de minis ter aile randstaten van Duitsland behoren deel te nemen. NederlandsBritse Handels- besprekingen. In een sfeer van wederzijdse tege- moetkomendheid zijn met Engeland handelsbesprekingen gevoerd, die be- langrijke resultaten hebben gehad. De gehele overschotten, die Nederland heeft aan kaas, gecondenseerde melk, eieren en bacon, zullen naar Enge land kunnen worden gezonden, tôt men een dreigende houding aan te- gen de 20 mannen van de binnenbe- waking. De geïnterneerden werden op een rij tegen de muur geplaatst, waar- op één een flauwte simuleerde. Voor straf moest hij blijven liggen. Toen ontstond een algemene opstand bij de gevangenen, zodat de kamp- commandant de buitenbewaking en de HilverSumse politie te hulp moest roepen, om te voorkomen, dat de opstand niet op andere barakken zou overslaan. Toen was men de toestand spoedig meester. Achttien oproer- kraaiers werden gearresteerd en naar politiecellen overgebracht. Later wer- eind 1949. Het Nederlands overschot den enkele van deze 18, die het ac- aan deze artikelen is echter momen- j tiefst waren bij de wanordelijkheden teel nog betrekkelijk gering, en ten naar de Blaskowitz-bunker te Hilver- enemale onvoldoende om in het grote tekort in Engeland te voorzien. Men moet de uitvoer van deze producten naar Engeland echter beschouwen als het begin van het herstel van een oud voor-oorlogs afzetgebied. Ook over levering van landbouw- en nijverheidsproducten door ons land aan Engeland werd onder ogen gezien Van 9 tôt 18 Augustus a.s. zal in Frankrijk de zesde wereldjamboree worden gehouden. Ongeveer 30.000 padvinders, afkomstig van aile delen der wereld zullen bij elkaar komen, en daarbij zullen zich 1000 Nederland- se verkenners bevinden. Als plaats waar de* Jamboree zal worden gehouden is aangewezen het plaatsje Moissen, 70 km. ten Westen van Parijs. Het is een gehucht van 200 inwoners, gelegen aan de Seine. Het kampeerterrein zal een opper- vlakte krijgen van 1850 ha. De openingsplechtigheid van de Jamboree vindt plaats op 9 Augus tus 's avonds. Tegen de tijd, dat de schemering gaat vallen arriveren op het terrein estafette lopers, die vanaf Vogelenzang een brandende fakkel komen brengen, die ontstoken is aan een brandend stuk hout van het laatste jamboree-kampvuur aldaar. Met deze fakkel wordt het nieuwe sum overgebracht. geroepen werd ,,houdt op met de executie". De président was namelijk aan de telefoon geroepen, en dacht, dat de executie moest worden uitge- steld. Het bleek echter, dat de minister betreffende een andere aangelegen- heid had opgebeld, zodat hij, zodra hij teruggekeerd was, opdracht gaf het doodvonnis te voltrekken. - SCHIP OP EEN MIJN GELOPEN. Het Engelse s.s. .Empire Spring- fjord" (2072 br. reg. ton) is nabij Ter- schelling op een mijn gelopen. De schade schijnt niet ernstig te zijn, want de kapitein seinde geen assistentie nodig te hebben. BESCHIETING VAN AUTO's. Het is enige malen voorgekomen, dat door het personeel van interne ringskampen op passerende auto's is geschoten, wanneer men in de omgeving van het kamp aan het zoë- ken was naar ontvluchtte gevange nen. Thans is een wijziging in het opspo- ringssysteem aangebracht, waardoor zulke onaangename incidenten niet meer zullen voorkomen. EEN DRIELING GEBOREN. In een gezin te Sneek werd dezer dagen een drieling geboren. De moe- der -en de drie kleinen maken het goed. bestrijden. De schade wordt Frs. 250.000.000. geraamd MET DE JONGENS OVERZEE. OKé, WIJ LEVEN MEE (NIWIN.) De kwestie „Martin Behrman", die zoveel stof heeft doen opwaaien is thans geregeld. De „Martin Behrman" had goede- ren gekocht van de Indonesische re- gering, daar deze goederen echter vie- len onder het Nederlandse exportver- bod, werd het schip aangehouden en naar Batavia opgebracht, om daar te worden gelost. Een en ander heeft aanleiding ge geven tôt een protest van Amerika.an se zijde. Terwijl Amerikaanse zeelie- den hebben gedreigd Nederlandse schepen te zullen boycotten. Thans is deze zaak in der minne geregeld. centraal punt Lucht- vaarttentoonstelling ,,Aero-Fair" 1947, - 1 a oo T\/r~: ttLj a*. welke 1622 Mei te Utrecht wordt gehouden wordt gevormd door een 20 meter hoge zuil, een symbolische voorstelling van de luchtvaart, ont- worpen door den heer K. Hoekendijk. Hierboven: een tekening van het ontwerp. Wij hebben hier te lande tekort. j ren zonder te begrijpen. Dingen, van weelde missen wij niet j Wij zijn arm en wanen ons rijker alleen, maar ook hoogst noodzakelij- dan wij zijn. De geldruimte van het ke levensbenodigdheden. Toch voeren wij ook die nog uit. Uitvoer door een verarmd land is voor de verarmde bewoners een steen des aanstoots, erger nog als dat land eens rijk was, onverdraaglijk bijna als zij ervan, vernemen en bespeu- In een deel der Nederlandse pers heeft enkele dagen geleden het ver- slag gecirculeerd van een verklaring van de zijde'van de melkhandel, vol gens hetwelk de melkdistributie zon der bezwaar opgeheven zou kunnen worden, doch dat het Bedrijfschap dit onmogelijk maakte. Als verkla ring van deze tegenstand werd op- gegeven, dat men bij opheffing van de distributie honderden ambtenaren zou moeten ontslaan en dat daardoor invoering van hernieuwde distribu tie in de volgende winter onoverko- melijke moeilijkheden zou veroorza- ken. Ook zou er melk nodig zijn voor de vervaardiging van melkwol voor de export. Geen van beide re- denen komen ons echter steekhou- dend voor, aangezien melkwol uit- sluitend wordt gemaakt van onder- melk en dus van een bijproduct van de boterbereiding, terwijl er geen enkele aanduiding is, dat volgende winter de melkvoorziening opnieuw tôt distributie zou moeten nopen, aangezien er in de zomer voldoende geproduceerd kan worden om in de vorm van poeder en blikmelk flinke reserves te kunnen vormen. Veel juister komt ons dan ook de opmer- king voor, dat opheffing van de melkdistributie onverbrekelijk gekop- jamboree-kampvuur ontstoken, en dat vuur zal een reusachtig portret van peld is aan de opheffing van de bo Lord Baden Powel verlichten. 'ter- en margarinedistributie. Liet men de melk vrij bij een schaarse zending naar Duitsland. Dit argu- rantsoenering van boter en vet, dan' ment is thans echter vervallen en zou het clandestien karnen van melk ongekende vormen aannemen en daardoor een schijnbaar tekort aan consumptiemelk veroorzaken. Er moet dus tegelijkertijd worden gestreefd naar het vergroten van onze vetpro- het is nu meer dan ooit zaak de kos ten voor regering en bedrijfsleven zo laag mogelijk te houden. Laat men dit na, dan kunnen de boeren hun productiekosten niet voldoende verla- gen. Laat men echter de consump- ductie en vetinvoer; zo lang die niet, tie vrij en veriost men de bqeren van toereikend zijn, zal de melk zelfs bij overvloedige productie gerantsoe- neerd moeten blijven. Het argument echter, dat het dis- tributie-apparaat behouden moet blijven om toekomstige moeilfjkhe allerlei, knellende regelingen, dan kunnen zij met lagere prijzen toe- komen, terwijl zij hun productie kun nen vergroten. Hoe meer in het eigen land wordt verkocht, des te meer groenten, fruit, varkens, eieren den te kunnen ondervangen verdient melk en zuivel, vlees en vet kunnen een nadere behandeling. Crisisinstel- j onze boeren en tuinders Sonder grote lingen hebben nu eenmaal een bui-kosten verkopen en des te gemakke- tengewoon taai leven, zodat ze ten-lijker wordt daardoor enerzijds het slotte worden beschouwd als norma- herstel van de agrarische welvaat en le en gezonde instellingen, die in aile andezijds het herstel van de normale tijden hun bestaansrecht hebben, voeding van ons volk. Eerst wanneer terwijl zij toch uitsluitend moeten deze voeding weer op peil is, zal ook dienen om in een tijd van overmachtj de arbeidskracht ten voile hersteld bepaalde diensten te bewijzen. Met; kunnen worden, terwijl het wegval- de Vebena hebben we .soortgelijke i len van de zwarte markt de koop- argumenten horen aan voeren, doch kracht van de lonen zal verbeteren. gelukkig is de algemene mening zo Daarom zien wij als snelste weg tôt fel gekant geweest tegen handhaving van dat kostbare apparaat, dat men het niet weer in voile luister heeft durven herstellen. Toen tijdens de oorlog oj» het Bedrijfschap voor Margarine en Vet een 300 ambtena ren werden bezig gehouden met het heen en weer boeken van toeslagen op koolzaad en heffingen op kool- zaadolie kon men daar vrede mee hebben, omdat deze mensen op die wijze beschermd werden tegen uit- herstel van gezonde toestanden een zo groot mogelijke productie van vee- voeder, waardoor de voortbrenging van boter en vet zal stijgen en dus eerder een einde kan worden ge maakt aan de distributie van melk en van de zo even genoemde produc ten. Voor de boeren dus bedrijfsvrij- heid en voor de bevolking ver- bruiksvrijheid zijn de beide doelein- den, die met aile kracht nage- streefd moeten worden. verlopen jaar droeg tôt die waan he- laas bij. 1938. Wij voerden voor 400 milli oen gulden meer in dan uit. Het was een weelde die wij ons konden ver- oorloven. 1947. Nu voeren wij ook in. Maar het is bittere noodzaak, geen weel de. Nu kunnen wij ons dat alleen veroorloven als wij ook uitvoeren, zo veel en zo goed wij maar kunnen. Uitvoer dus, veel en goed. Wilt ge veel uitvoeren, dan moet ge veel produceren. Daartoe behoeft ge machines, grondstoffen, arbeiders. Machines gingen. Wij weten waar- heen. Die bleven, sleten, Nieuwe ko men niet in overvloed. Voor grond stoffen zij ri wij veelal, als voorheen, op het buitenland aangewezen. Het aantal beschikbare arbeiders is min- der dan voor de oorlog. Militaire dienst en zwarte handel slokken een paar honderdduizend op. En de pro- ductiviteit van wie na lediggang en sabotage weer aan de gang gingen is misschien driekwart van weleer. Is dan de roep: „alle hens aan dek" overdreven? Is dan de hoop op aller inspanning in het belang van ieder en van allen niet gewettigd? Een werk-volk, een sterk volk. Het kan niet korter worden gezegd, en niet juister. Maar veel moet ditmaal met goed samengaan. Hiervoor staat de Ver- eniging .Nederlands Fabrikaat" op de bres. Gij wilt in de vreemde eer inleggen met Uw product. Dan moet ge het ook goed maken. Het gaat om onze naam. Van een goede naam hebt ge pleizier, binnenkort; van een plechte krijgt ge verdriot, terstond. Tôt de bevordering van de uitvoer als hier bedoeld, kan ieder een steen bij dragen, reeds door te begrijpen: het moet. Wie durft aan die steen j nog aanstoot nemen? Dr. J. P. D. I De bereden politie-agent Mozer, heeft in de bezettingsjaren de weinig nobele functie van S.D. agent ver vuld. Gedurende de bezetting heeft hij talrijke Joden en personen, die Jood- se burgers in huis hadden aan de S. D. overgeleyerd, zodat vele van deze mensen de dood vonden. Verder heeft hij geassisteerd bij het verrich- ten van huiszoekingen, waarbij tal rijke sierraden en waardevolle stuk- ken werden buitgemaakt ten gunste van Mozer's zak. En ten slotte speel- de hij bij de politie als verklikker van zijn collega's. Talrijke chefs, die anti-Duits waren heeft hij aan de N.S.B.-commandant van de Amster- damse politie \verraden. Uit de getuigenverklaringen kwam vast te staan wat beklaagde allemaal heeft gedaan. Van een Joods meisje van 18 jaar wilde hij een verraad- ster maken, zoals Ans van Dijk er een was. Enige tijd werd dit meisje bij Ans van Dijk ondergebracht. De chef der S.D., Lages, noemde Mozer een ijverig en plichtsgetrouw mens. De adv. Fiscaal noemde hem echter ,,een mensenjager en een Jo- denjager uit zeer laag bij de grondse motieven: promotie en winstbejag". De eis tegen deze S.D. rechercheur, die de dood van honderden Joden op zijn geweten h'eeft luidde: doodstraf. En de verdachte hoorde dit vonnis aan alsof hij niets anders had ver- wacht. De verdediger deed een poging om nog wat goeds van dit beestmens te vertellen, en de verdachte probeerde om daarbij te helpen. De uitspraak vindt plaats op 5 April. POLITIEKE DELINQUENTEN IN DE MIJNEN. De Alg. Bond van MijnWerkers heeft zich met een schrijven tôt de ministers van Justitie en Economi sche Zaken gewend, waarin aange- drongen wordt op de tewerkstelling van politieke delinquenten in de mij nen. Volgens het schrijven kunnen en willen 1200 delinquenten in de mij nen werken, maar er wordt tegenwer- king ondervonden van de kampeom- mandanten, die vrezen, dat hun kam- pen ontvolkt zullen worden, en de tewerkstelling daarom saboteren. De bond -acht het mogelijk met behulp van de delinquenten de 12 millioen ton per jaar te halen, waar door het niet nodig is Polen tewerk te stellen. Verder zal men, zodra men door verdere mechânisering een teveel aan arbeiders krijgt, de delin quenten kunnen afvloeien. KRANTENSTRIJD IN FRIESLAND LAAIT WEER OP. Nadat de persstrijd in Leeuwar- den tôt een bevredigend resultaat was gebracht door de fusie van oude en nieuwe pers, is deze strijd in Hee- renveen weer opgelaaid. Daar verschijnt -tegenwoordig de Heerenveense Koerier, die gedrukt wordt op de persen van de fa. Hep- kema, die vroeger het „Nieuwsblad voor Friesland" uitgaf. Dit laatste blad zal met ingang van 1 April weer verschijnen, en zo dreigt de Heeren veense -Koerier zonder drukkerij te komen. 7 Hoezeer de gemoederen verhit zijn blijkt uit het feit, dat Ds. J.-J. Hal- ma Mr. Hepkema in zijn blad „Nieuw Friesland" heeft uitgemaakt voor een collaborateur, -tengevolge waarvan deze laatste Ds. Halma heeft aangeklaagd. Zondag heeft het Indonesisch kabi- net haar delegatie gemachtigd het ac coord van Linggadjati te tekenen. De ondertekening zou plaats vinden gisteren om 5.30 uur plaatselijke tijd. Tijdens de plechtigheid zouden de he ren Schermerhorn, van Mook en Sjah- rir toespraken tôt de bevolking van Batavia richten. M M 01

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1