1927 Bon Edele H Koffers Biosco Asphalt Heropvoer Fa, R. Buitenv Hôtel „DE LEEUW" feutyddLenbt DE VI De verdv MATH. KROON J. VAN DELDEN, Hôtel „De Bram &anâ£iu-o-nd Jhe Five Comrades". Drog.-Optiek „CENTRUIVi" PLAATSELIJK NIEUWS Fone 20-JÂR in Zaal Staal een To ARTEN GEMENGDE BERICHTEN Borgercompagnie Telefoon 2006 D. H. VISSER. Msdenavond 22 Maart Buitengewone met medewerking van Aanvang 7 uur. Entrée f 1.—. Hervormde Kerk Sappemeer. op ZONDAG 23 Maart voormiddags 10 uur. Medewerking van het KERKKOOR. in verschillende maten. £>éj\aTibclqctt In verband m ma zijn de aan' Zaterdag half Zondag 4 uur. AL dig een var Toegang 14 j< Maandag, Din prese filmst welijl Muzi< origin houd Plaatsbespreke 11 1 en tijde a.s. Moeders wij hebben op het ogenbiik GROTE VOORRAAD Maandverband Hospitaaldosk Veiligheidspelden, Borstpompen enz. enz. n.h. Gemeentehuis HOOGEZAND Telefoon 401 Ruime keuze uiterste prijzen MET GAAS. Beenker's IJzerhandel Zuiderstr. Hoogezand. Ook UW adres voor Timmer- en Metselwerk Groningerweg 10 Westerbroek. Tevens verkrijgbaâr Landhekken Draad- en Richel- palen, div. maten. Levering plm. half April. Vroegtijdige bestel- ling gewenst. LAG geeft ter Morgen Oud-leden vrije 1 aan bovengenoer W. ROWAA Za Entr Zaal Kaarten in v J. Nieborg, J. Meijering, G. Pestman, en in boveng voorradig de; Muziek ai Na aflooi Burgemeester HOOGEZAND d sende brandstof ingezetenen in d stoffen beschikk nodig hebben. f meente af te s te kunnen helpen Opgaven wo wacht ter Sécréta Hoogezand, 2 H. I Th. DANCING TELEFOON 2( Orkest „THE F Vraagt uitg ,,o, INGEZONDEN BIOSCOOP VEENDAM. CLANDESTIENE SLAGERIJ ONTDEKT. ONDER AUTO GERAAKT EN GEDOOD. JEUGDIGE BENDE OPEREERT TE ROTTERDAM. Toneeluitvoeringen tijdens het weekeinde. COGNAC ZONDER ALCOHOL. Verlaging VLEESRANTSOEN. KERKNIEUWS. Rechtzaken Dr. v. Mook sprak na de ondertekening van de overeenkomst van Linggadjati SAPPEMEER. Vrijdagavond verga- 1 Meidag viering de Toneelvereniging derde de Bond v. Plattelandsvrouwen ,,Tot steun in den strijd" te laten op- TT«i. n JT T111'n i W-. /-\ 4- U aT nti llr I t A TZ" A VA ûûl FEUILLETON. 53) Mignon richtte haar mooie zach- te ogen met kinderlijke verlegenheid op de barones. Dat stond haar be- koorlijk. De dame ontving het meis- je met een beminnelijk glimlachje en zei haar enige vriendelijke woorden, waaraan ook de baron welwillen.d een woordje toevoegde. Alex omhelsde haar ontroerd, zij dacht aan vroeger. Intussen had tante de anderen be- groet en nu stonden Mignon en Ku- no tegenover elkander. Zij begroetten elkander stijf en gedwongen, tôt Flo- ris' heimelijke ergernis. „Het is aardig van u, tante, dat u mijn vriend Byron hebt meege- bracht, nu heb ik ook nog eens wat aan, hem," zei Floris, toen zij allen in de salon zaten. Kuno's vrienden waren vertrokken. De knaap kon niet genoeg de tan te aankijken, die zô veranderd was. Zij zag er zo ernstig en deftig uit in haar mauve-kleurig zijden kleed met haar eenvoudig opgemaakt grijs haar. Zou Mignon haàr zo opgeknapt hebben? „Ik heb hem alleen voor jou mee- gebracht, neefje. Ik. geef je Byron présent. Je zult je herinneren, hoe ik aan hem gehecht en goed voor hem was, jongen. Hij hield mij gezelschap, toen ik alleen was en niemand zich om n Vol le ha; wicht een gretii Flo sing i ,,Ke vroeg hoogr ik w< hoe g Das hais staarl ogen „Ni alleer Tar haar gegev Fie in ha deed met Forre Ovc men i Met zij z sprek: ren. i en Flj ren, t zijn,' veerd zichzï „Ik ken e in „Het Bonté Huis De beide aftredende bestuursleden Mevr. ScheltensBrand en Mevr. van Delden werden vervangen door Mevr. DoornbosStaal en Mevr. Marring S al. Mej. Rienks hield een lezing over het 2e deel van het boek „Het Huis van Licht en Schaduw". In een door de Ver. v. Volks- vermaken belegde ledenvergadering werd de contributie voor het jaar '47 vastgesteld op f 12.50. De prijs der seizoenkaarten werd gehandhaafd op f 2.50, hoewel het be- stuur aanvankelijk van mening was, dat deze prijs zou moeten worden verhoogd. Het programma voor 1947 werd als volgt samengesteld 2e Pinksterdag Motorrennen. 26 Juni Opening Zomerfeesten, rond- gang muziekcorps, daarna concert. 27 Juni Kinderfeest-Variété. 28 Juni Windhondenrennen-Variété. 29 Juni Kortebaandra verijen-V uur- werk. 20 Juli en 31 Aug. Langebaandrave- rijen. 21 Sept. Motorrennen. De N.V. J. A. Mulder's Wijn- handel verzoekt ons rnede te delen dat zij niet werd beboet wegens het verwerken van te grote hoeveelheden fruit. De beide boeten werden aan andere zaken opgelegd. Het hôtel Wed. Groeneveld, naast het veilingsgebouw in de Kees de Haanstraat zal met ingang van 1 Mei a.s. geëxploiteerd worden door den heer Fr. Lap. Aan de Noorderstraat is zeke re S., wonende aan de van Roijenstr., door een auto aangereden. Zijn fiets werd beschadigd. Teneinde jongeren en minder goed gesitueerden te kunnen steunen bij de aankoop van sportkleding, enz. heeft de Supportersvereniging H.S.C. besloten een verloting te organiseren. Er zijn enige fraaie prijzen beschik- baar gesteld. Diploma Tuinbouwschool met zeer veel vrucht ontvingen: W. Hof- steenge, M. Kaap, A. Meester, F. Bos en G. Boer; met veel vrucht: L. Dek- ker; met vrucht H. Dekker, W. Springelkamp, W. Wolthuis en P. Gold. Bevorierd van le naar 2e klasse: H. Hoeksema, H. Hoeksema, H. Stokkel, H. J. Geling, J. H. Geling, J. Zuur, R. J. Rook, D. Meijer en J. Jellesma. Bij de publieke eindles waren ver schillende autoriteiten aanwezig. HOOGEZAND. In de op 20 Maart j.l. gehouden bestuursvergadering van het coôperatie-contract W. A. Scholten's Aardappelmeelfabrieken, werd besloten tôt het doen van een tweede uitkering op geleverde aard- appelen in de campagne en wel van f i.per 100 kg., waardoor tôt he- den in totaal voorlopig f 4.is be- taald. In aansluiting aan het in ons Zaterdagnummer gepubliceerde be richt inzake de stopzetting van de strocartonfabriek Hooites Beukema kan nader worden medegedeeld, dat de directie heeft bepaald, dat zij die minstens drie maanden in dienst zijn, werkzaam kunnen blijven voor repa- ratie- schoonmaakwerk. Voor deze werkzaamheden komen ongeveer 75 man in aanmerking. Vanaf 24 Maart wordt in één ploeg gewerkt. Op wachtgeld gesteld zijn 34 man. De „Kaliwang", gebouwd door de scheepswerf Gebr. Suurmeijer, heeft dezer dagen een proefvaart ge- maakt, welke in aile opzichten is ge- slaagd. Gelijk door verschillende an dere werven gebouwde schepen, is ook dit schip gebouwd voor rekening van de regering en bestemd voor de Kon, Paketvaart Maatschappij. Het type wijkt echter iets af. De andere sche pen waren van het „Banka" type, ter- wijl de ,,Kaliwang" van het ,,Taroena" type is, welk type slechts een zeer geringe afwijking vertoont. Maandag is het schip naar Rotter dam vertrokken, vanwaar het Zondag a.s. uit zal varen naar Indonesië. De Motorclub „De Tourist" hield Zaterdagavond een gezellige bijeen- komst in het hôtel Faber. De heer Dieters uit Assen vertoonde films over de motorsport. Daarna bleef men gezellig bijeen onder het uitvoeren van een dansje. treden met het stuk „De Komeet Op de jaarvergadering van -de Vereniging ,,Ons Dorpshuis" werden de afredende bestuursleden Mej. J. Jansen en de heren H. Wit en H. Friso herkozen. Het bestuur zal trach- ten, indien de omstandigheden zulks toelaten, verschillende cursussen in het leven te roepen. Door Dr. Berg werd aan het eind der besprekingen nog een filmvoorstelling gegevèn. Zaterdagmiddag kwamen in de zaal Staalstra velen tezamen om af- scheid te rremen van de scheidende zuster van het Groene Kruis Mej. Kuperus, die het Groene Kruis in deze gemeente 17 jaren heeft gediend. De voorzitter de heer Garrelts sprak woorden van grote dank vooral voor hetgeen zij voor de ver. had ge- daan, terwijl Dr. Kok, als voorzitter van de T.B.C.-commissie, ook zijn sympathie betuigde voor haar werk. Vervolgens sprak de présidente van het gevormde dames-comité Mevr. van Hoogstraten, Dr. Berg als plaat- selijk geneesheer, de heer K. Freije als oud-patient, en de heer Friso voorzitter van de vereniging „Ons Dorpshuis", van welke vereniging zuster Kuperus bestuurslid is. De haar aangeboden cadeaux, waaronder een prachtige stoel, werden dankbaar aanvaàrd. Het bestuur van de Oranje- vereniging „Oranje Nassau" alhier heeft besloten op de bevrijdingsdag door de toneelvereniging „Tot steun in den Strijd" te laten opvoeren het Historisch spel „In naam van Oranje". HARKSTEDE-SCHARMER. Door de Algemene Oranjevereniging werd besloten om op 14 April de plaatselij- ke bevrijding te herdenken. Er zal een avondfeest worden georganiseerd waar o.m. zal worden opgevoerd „De Vader des Vaderlands". Op 5 Mei hoopt men een interkerkelijke dank- stond te houden. De heer T. Kremer werd herkozen als bestuurslid; in de opengevallen vacatures werden geko- zen de heren: Ds. van Hoogstraten. G. de Groot, J. Nijburg en M. Boi- ten. SLOCHTEREN. In een geheel bezette kerk nam Ds. Lieve afscheid van de Ned. Hervormde gemeente, in verband met zijn vertrek naar Indo nesië. Na de predikatie werd Ds. Lie ve als predikant in algemene dienst bevestigd door Ds. ter Winkel van Groningen, waarna deze nog een kort persoonlijk -woord tôt Ds. Lieve en tôt de gemeente sprak. Aan het slot nam Ds. Lieve met een handdruk persoonlijk van ieder afscheid. Maandagnacht brak brand uit in de woning van den heer Tj. Wolda, aan het Slochterdiep. Door de op- dooi kon de brandspuit niet ter plaat- se komen. Wel trachtte de brandweer met emmers water het vuur te blus- sen, doch kon niet voorkomen dat de woning tôt de grond toe afbrandde. 20 M3 per minuut werd door de Noor- delijke Siddebuurster Polder opgedra- gen aan de Fa. Duintjer te Wilder- vank. De betonwerken aan de Fa. Hund te Appingedam. -De biljartclub alhier speelde haar derde wedstrijd in dit seizoen tegen Schildwolde in, café Spanninga. Ook nu weer won Schildwolde, thans met 223 punten tegen Siddeburen 211 punten. OVERSCHILD. Vrijdagnacht heb ben inbrekers zich toegang weten te verschaffen tôt de schuur van den heer O. v. Timmeren. Na het verwij- deren van een aantal dakpannen, lieten de inbrekers zich aan een touw (naar beneden zakken, waarna zij zich, met medenemen van een paar uitstekende rijwielen, verwijderden. Door de politie wordt ijverig ge- zocht. Het speuren met twee politie- honden heeft tôt nu toe nog geen re- sultaat opgeleverd. NOORDBROEK. In hôtel Griever hield de pl. afd. van de Bond v. Staatspens. een propaganda-avond. De heer L. Steenhuis, burgemeester van Zuidbroek, zette doel en streven van de bond uiteen. De toneelver. D.T.S. gaf een belangeloze uitvoering. Opgevoerd werden ,,Eigen Hutje" en Ainigst Kind". Het muzikale gedeelte werd verzorgd door de Band Okee van de heren Veendorp van Zuidbroek. In ons blad van 19 dezer ver-4 meldden wij in het verslag van de vergadering van het „Nationaal Be- vrijdingscomité dat zich een hevige discussie ontspon tussen de heren J. C. Vos en S. Hevinga enerzijds en Bur gemeester Omta anderzijds. Er zij echter opgemerkt dat niet 2 maar 3 meningen tegenover elkaar stonden. MUNTENDAM. In café Bosscher verga,derde de pl. ver. ,,Het Groene Kruis". De voorz. de heer Groenen- daal sprak er bij opening zijn teleur- stelling over uit, dat nog geen 2 °/c der leden was opgekomen. Uit het verslag van de penning- meester bleek, dat de inkomsten be- droegen f 4632.78 en de uitgaven f 4377.37 (batig saldo f 255.41). Er was echter nog een nadelig saldo van f 343.04, zoda-t er ten slotte een nadelig saldo bleef van f 87.63. Uit het verslag van de T.B.C.-commissie bleek het saldo op 31 Dec. 1946 f 477.64 te zijn. De heer J. Johannes werd benoemd tôt commissielid voor het nagaan van EEN INLEIDING OVER DE JEUGDBEWEGING. Gaarne wil ik op deze plaats, ge- bruik makende van de door de Redac- tie van het Nieuwsblad zo bereidwil- lig aan mij Effgestane ruimte, de aan- dacht vragen van de jeugd en de jongeren in Hoogezand en Sappemeer voor een voor hen. belangrijke ge- beurtenis. Ik doel hierbij op de inleiding, welke op initiatief van de Neder- landse Jeugdbond voor Natuurstudie (N.J.N.) Zaterdagavond 29 Maart a.s., aanvang 8 uur, in een der zalen van Hotel-Café Groeneveld naast de groenteveiling te Sappemeer zal worden gehouden, over het vooral in deze tijd zo de belangstelling vra- gende onderwerp ,,de Jeugdbewe- ging". De vrije jeugdorganisatie is in ons 'land tôt grote cfitwikkeling geko- men. Wij zijn daar heel blij om. Het bewijst, dat de Nederlandse jeugd initiatief bezit, idéalisme kent en de grote waarde van zelfopvoeding be- seft. Er zijn echter nog te weinig jonge ren, die zich overeenkomstig hun le- vensbeschouwing en hun interesse bij een voor hen passende jeugdvereni- ging hebben aangesloten. Er zijn nog teveel jongeren, die volkomen stuur- loos de toekomst tegemoet gaan. Nog te weinig wordt beseft, dat de jeugd- beweging, samen met gezin en school, het voorportaal is van de maat schappij. Naast de opvoeding in het gezin, naast de opvoeding en lering op on ze scholen, heeft onze goede en goed geleide, op positief werk ingestelde jeugdbeweging, de grote taak om de jongeren toe te rusten en te bekwa- men voor de plaats, die zij eenmaal in onze maatschappij moeten inne- men. Ik wek daarom de niet georgani- seerde jeugd, maar ook hen, die zich wel reeds hebben aangesloten op, om voor de inleiding over de jeugdbewe ging-- de avond van Zaterdag 29 Maart vrij te houden. A. W. STRONKHORST, wnd. Burgemeester van Sappemeer. Dezer dagen werden wij door den eigenaar van het „City" Theater te Veendam, den heer J. Holleman, uitge- de boeken. Tôt afgevaardigden voor. nodigd een kijkje te komen nemen in de a.s. provinciale vergadering wer-1 zijn bioscoop, waar men vanaf 3 Ja den benoemd Mevr. v. Bon en de heer Bron. Het bestuur bestaande uit de heren G. Wierth, K. Wijsbeek en F. Wolthof werd herkozen. Bij de rondvraag werd een voorstel van den voorzitter om ineens f 10 te heffen van inwoners van Muntendam, die In een jaar geen lid van „Het Groene Kruis" zijn geweest, aange- nomen. Donderdag vergaderde de Pluim- vee- en Konijnenclub Muntendam en Omstr." in café Bosscher. De boeken van den penningmeester werden a'c- coord bevonden. Besloten werd 9 In café Degenhart werd vanwege Augustus een jeugddag te houden, het 3 cents fonds van de vereniging terwijl 28 en 29 November m sam - „Het Hogeland" de film „Redding" vertoond. Het is een zeer goed ge- documenteerde geluidsfilm over het j verenigingswerk. Ook het gesproken woord en de muzikale-omlijsting is bijzonder goed verzorgd. Ook het bij- programma viel zeer in de smaak van het, voor de vereniging zeer jammer, niet talrijk opgekomen publiek. SCHILDWOLDE. De wachtmeester der Rijkspolitie de heer P. Steensma, die reeds meer dan 30 jaar alhier in politiedienst is geweest is thans bui- ten dienst gegaan in afwachting van een nog vast te stellen officiële pen- sioenregeling. De Moderne Landarbeidersbond hield een propaganda feestavond in café Wijchgelsheim onder leiding van den heer A. Speelman. Als spreker trad op de -heer J. Portegies van Utrecht, penningm. van het hoofdbe- stuur, die het grote nut van geor ganiseerd zijn naar voren bracht. Door eigen krachten werden een vier- tal een-acters voor het voetlicht ge- braeht n.1. „Oafloond", ,,Neem een voorbeeld aan Vader", -„Gebalde Vuisten" en „Kemel". De leidingi van deze stukken was bij den heer B. Post Sz. in zeer goede handen. Voor de bijna uitverkochte zaal van café Wijchgelsheim gaf de Redé- rijkerskamer „Duurswold" Zaterdag avond een opvoering van het toneel- spel ,,Vliegersvrouwen". Er werd uit- stekend spel gegeven, terwijl de ré gie bij den heer P. Galis van Gronin gen in goede handen was. Een gezel lig bal besloot deze zeer goed geslaag- de avond. SIDDEBUREN. De levering van een vijzelinstallatie met een uitslag van werking met de vereniging Veendam en Wildervank" een tentoonstelling zal worden gehouden. Op 29 Juni zal een reisje worden georganiseerd, tôt welk doel een reiscommissie werd gevormd. In hôtel „De Munte" werd Vrij dagavond een filmavond gegeven. Vertoond werd „Alleen op de Wereld" naar het bekende boek van Hector Malot. De belangstelling was niet zeer groot. Loslopende honden zijn een euvel waartegen strenge maatregelen dienen te worden genomen. Nu heb ben zij weer schapen van den heer Pronk aangevallen, en een hier/an ernstig toegetakeld. Te Eemnes, in het Gooi, hebben ambtenaren van de C-C-D. bij een Landbouwer een grote clandestiene slagerij ontdekt. Het bleek, dat tal- rijke personen bij deze slagerij wa ren betrokken. Reeds zijn 21 arresta- ties verricht. EEN DELFTENAAR STROOIDE MET BLOEMEN. maar vergat ze uit de pot te nemen. Op 28 Februari vierden de Delftse studenten feest ter viering van het 100-jarig bestaan van de sociëteit „Phoenix". Enige studenten gingen spelen met een carrier, die voor .een winkel stond. Toen het spel in bal- dadigheid ontaardde liet de eigenaar een waarschuwing horen, maar het gaf niets. Om de studenten aan het schrikken te maken gooide de eige naar toen een pot met bloemen naar buiten, doch deze kwsm ongelukki- gerwijze op het hoofd van een der studenten terecht. Het geval liet zich echter niet ern stig aanzien. De student was licht gewond, en liet zich door een arts behandelen. Net feest ging door. Enige tijd later deden zich bij den gewonden student echter zodanige verschijnselen voor, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen, en daar is overleden. Thans heeft de politie de zaak in handen. Te Nijmegen is een 5-jarig kind bij NIEUWE TRUC VOOR HET STELEN VAN FIETSEN. Haagse rijwieldieven hebben een nieuwe truc gevonden om fietsen te bemachtigen. Iemand gaat naar een rijwielstalling met het verzoek een band te mogen plakken. Terwijl de staller even naar achteren gaat om de benodigdheden te halen steelt de ,,klant" een bon met contrôlestrook uit het boekje, zoekt een fiets uit, en plakt daar een nieuw nummertje op. Later gaat een handlanger naar de stalling, overhandigt het gestolen bon- netje en krijgt de fiets waar de con trôlestrook op geplakt is. Op deze wijze hebben de heren ver- scheidene fietsen in handen gekregen. Maar nu heeft de politie hun in han den gekrégen, alsmede de laatste vier fietsen, die zij gestolen hadden. VOS IN HET HOENDERHOK. Onder de 700 Joodse vluchtelingen die per s.s. Johan de Witt" naar Sydney werden vervoerd, bleken zich een voormalig Duits vlootofficier en commandant van de kampbewakers, met zijn echtgenote te bevinden. Zij werden onderweg herkend, en zijn door de .Johan de Witt" mee terug genomen naar Nederland. Beide wa ren in het bezit van een immigratie- vergunning voor Australië. 56000 TON AMERIKAANSE TARWE NAAR NEDERLAND. In de maand Mei zal naar het Amerikaanse département van Land- bouw heeft bekend gemaakt 1.3 millioen ton tarwe naar verschillende nuari bezig is geweest aan het ver- bouwen en vernieuwen van het inté rieur. Thans zijn deze werkzaamhe den bijna gereed, en men kan zich reeds een mening vormen van het geen hier tôt stand is gekomen. De licht-crême kleurige plastiek wanden, met goud-versiering geven door hun lichte tint het geheel een opgewekt voorkomen, en geven een gevoel voor ruimte. Daarbij is een passende en sierlijke verlichting aan- gebracht. Er is een nieuwe verwar- mingsinstallatie van het merk ,,Veha- Automatiek", die de temperatuur constant zal houden, terwijl de nieuwe .Siemens" geluid-installatie het neus- je van de zalm genoemd kan wor den. Ook de entrée heeft veranderingen ondergaan. *De hal is veel ruimer ge- worden. De cassa is naar de linker- hoek verplaatst. Ailes bij elkaar kan men zeggen dat deze bioscoop, die j het aangewezen theater is voor de lezers in het Oostelijk gedeelte van ons rayon, een algehele verjongings- kuur heeft ondergaan en is geworden tôt een der modernste en mooiste bioscopen in onze provincie. Vrijdag zullen de werklui de laat ste hand gelegd hebben aan de ver- bouwing. Die avond zal het gerestau- reerde theater worden ingewijd, waar- voor de eigenaar de veel besproken film ,,Mrs. Miniver" heeft gekolen. het oversteken van de straat, achter iancjen worden geëxporteerd. Neder- een stilstaan.de wagen om, door een auto gegrepen en op slag gedood. De Noordelijke streken van Rotter dam waren in de laatste weken ope- ratieterrein van een bende jeugdige kwajongens. Een van de jongens be- lastte zich met het stukslaan van rui- ten van winkels, waar chocolade en suikerwerken verkocht werden. De overigen stalen daarna zoveel ze maar dragen konden. De kinderen uit de buurt waar de bende woonde werden gui onthaald, en verschillende voeg- den zich bij de bende. In de loop van de laatste dagen heeft de politie 20 jongens en een heelster gearresteerd. Het bleek, dat de leiding van de bende berustte bij twee knapen van wie een 14 en de ander 15 jaar is. ZIJ HADDEN'LUST IN EEN AUTORIT. „DE LINDENBôRG". goed gevuld. Na afloop was er gele- Benefiet-voorstelling ten bate van het genheid tôt dansen. „Beatrixoord" in het hôtel „Struvé: Uitvoeringen van de Lindenbôrg blijven veel publiek trekken, en zo was ook Zaterdagavond bij de voor- stelling welke „O.B.K." gaf, ten ba te van het sanatorium „Beatrixoord" in Appelscha, de zaal geheél gevuld. Zoals gewoonlijk berustte de begelei- ding wederom bij een gedeelte van de Orkestver. „Orpheus". „LACHEN IS TROEF" in het Parkhotel. Op veler verzoek heeft de toneel- en zangvereniging ,,Zeldenrust" een heropvoering gegeven van de Revue ,,Lachen is Troef'', waarin zang, to- neel en Hawaiïan-muziek elkander afwisselden. De zaal van het Parkhotel was De heer T. Nienhuis, thans pro- curatiehouder bij de N.V. W. A. Schol ten's Aardappelmeelfabriek, is met in gang van 1 Juni a.s. benoemd tôt ad- junct-directeur van die vennootschap.j ji IDUCCCTI I kl TC ÇADPCMCED Tôt onderdirecteur werd eveneens be- I W l\ll ILJ I IJH I C rtlTlLCIXi noemd de heer J. Groeneveld, geboren Wegens de grote deelname moest: prijs in aanmerking. No. 1 werd Doles 111 L de Turnkring „Oost Groningen" van| III, Harkstede, met 205 pnt. op de1 toneelveremging Ned. Gymn. Verbond de. voet gevolgd door Doles V met 204f jaarlijkse zaalwedstrijden over tweel pnt. De derde plaats werd bezet door dagen verdelen. De onltvangende I D.O.S., Sappemeer, met 203% pnt. vereniging was W.I.K., die zelf ech- Aan deze drie ploegen werd een me- ter aan de Zondag in het hôtel daille uitgereikt. Voor een diploma te Hoogezand, en thans werkzaam als directeur van de Aardappelmeelfa-j w/ "Kon. briek „Westerwolde" te Veelerveen. Op ,,De Stille Hof" werd Maan- dagmiddag ter aarde besteld het stof- felijk overschot van wijlen de heer R- Bijlstra. Als tolk in Engelse dienst is hij door een ongeval in Sleeswijk om het leven gekomen. Aan de groeve werd het woord ge- voerd door den heer P- Miedema namens de schaakclub H.-S. De kist was gedekt door een Nederl. vlag. Er waren vele kransen. WESTERBROEK. De bevestiging van jonge mensen, die zich voorbe- reiden op het lidmaatschap der Ned. Herv. Kerk is bepaald op Palmzondag 30 Maart. WATERJJUIZEN. De Buurtver. .,In 3 Gemeenten" hield Zaterdag in het café Palts een goed geslaagde feest avond. Johny Braak en John v. Tilly verzorgden het afwisselend program ma. Een tombola in de pauze en een dansje tôt besluit completeerden het programma. HARKSTEDE. De Par'tij van de Arbeid afd. Harkstede kwam in huis- houdelijke vergadering bijeen ter be- spreking van de voorstellen voor het le congres van de partij welke zal worden gehouden op 24, 25 en 26 April a.s. Als fagevaardigde voor het con gres werd benoemd de heer P. J. Knollema. Besloten werd om op de ,,Struvé" gehouden wedstrijden voor derde graads turners en turnsters niet deelnam. Aan deze derde-graads wedstrijden dongen mede 27 ploegen, ieder be staande uit 6 personen. De dames wa ren wel het meest vertegenwoordigd en wel met 24 ploegen, tegenover de heren slechts drie. Het is onze mening, dat de vorst- periode, welke moeilijkheden met zich bracht voor de training, op deze uitvoering zijn stempel heeft gedrukt, en dat vele prestaties niet zo waren als wij mochten verwachten. Het voorzitterschap werd bekleed door dën heer K. Denijs uit Slochte- ren, wedstrijd-secretaris was de heer S. Blaauw, wedstrijdleider de heer H. Snater uit Haren. De jury was sa mengesteld uit de heren Ahrens, Hij- genaar, R. Wieringa, H. Baas, E. Meindersma, P. van Dorst en van Til. Pianist was de heer Ausema Jr. Het programma werd vlot afge- werkt, waarbij vrije oefeningen, brug- en paardwerk gelijktijdig werden uit- gevoerd. In de avondbijeenkomst noemde de heer Denijs de prijswinnaars. Van de damesploegen kwamen 12 voor een kwamen in aanmerking: 4. Bato I, Winschoten, 203i pnt.; 5. H.-S., Hoo gezand, 203 pnt.; 6. Noordbroek I, 202 pnt.; 7. S.G.V. I, Schildwolde, 201JV pnt.; 8. Volo I, Meeden 2014 pnt.. 9. Hercules, Pekela, 1974 pnt.; 1Û. S.V.H. I, Hoogezand, 1914 pnt.; 11. Bato II, Winschoten,*1894 pnt. en 12. Doles II, 1874 pnt. Aan 3 van de 4 deelnemende He- ren-ploegen werd een médaillé uitge reikt en wel aan Volo, Meeden, 1904 pnt.; 2. Zuidbroek 184 pnt. en 3. Bato, Winschoten, 1664 pnt. Voor personele prijzen (diploma's) kwamen in aanmerking de dames: 1. C. Holman, Bato, 444 pnt-; 2. H. Oos- ting, Doles, 43% pnt.; 3. H. Vegter, Doles 434 pnt. en 4. M. Kranenburg, Doles, 434 pnt. (3e en 4e plaats door loting vastgesteld) en de heren L. Timmer, Volo, 45% pnt., L. v. d. Laan, Volo, 414 pnt. en R. Blaauw, Zuidbroek, 41% pnt. Vervolgens had een vaandèldefilé plaats. De rest van de avond werd gevuld met gezellig samenzijn afgewisseld met een dansje. Zondag a.s. vinden zaalwedstrijden plaats voor turnsters le en 2e graad „DE SCHOUDERS ERONDER" niet doorgega.rn. Wegens ziekte van 2 medespelen- den kon de voorstelling ,,De Schou- ders Eronder", welke ten bate van het sanatorium „Beatrixoord" zou worden gehouden, geen doorgang vinden. „DIK TROM" DOOR ENSEMBLE DICK VAN PEURSEN. Voor een groot aantal kinderen heeft het hier" bekende ensemble Dick van Peursen in het afgelopen weekeinde in het hôtel Faber een voorstelling gegeven van Dik Trom, een toneelstuk voor kinderen naar het boek van C. Joh. Kieviet. TONEELUITVOERING VAN „ONS GENOEGEN" in café-rest. Dijkstra. In 't café-rest. Dijkstra heeft de Ons Genoegen" Zondagavond een uitvoering gegeven. Opgevoerd werden „Ainigst Kind", een spel in 4 bedrijven en „Wel zol 't winnen", een klucht. De regie was van H. Douma. De zaal was goed gevuld. FEESTELIJKE BIJEENKOMST F. V. V. De Voetbalver. F.V.V. heeft Zater dagavond in 't café 'CViardi een twee de feestelijke bijeenkomst gehouden. De zaal was geheel gevuld. UITVOERING KERKKOOR WESTERBROEK. Een vlot en gevariëerd programma werd Zaterdagavond door het Kerk- koor in café Smit ten gehore gebracht. De verschillende zangnummers kwa men helaas accoustiek niet geheel tôt hun recht. Na het zangprogramma volgde to- neelspel. Opgevoerd werden het dra- ma ,,Jan Ongeluk" en de klucht „011e Jongens". De zaal was geheel gevuld 20-JARIG JUBILEUM „UDI". Ter gelegenheid van haaf 20-jarig bestaan heeft de toneelvereniging „U.D.I." van Lageland-Hamweg een uitvoering gegeven in de zaal Staal stra te Harkstede. Nadat vlot een toneelstuk in 4 bedrijven was opge voerd werd het programma besloten met een klucht. Een zonderling geval. V., zoon van een garagehouder te Sittârd kreeg dezer dagen 3 heren bij zijn wagen, die hem vroegen hen naar den Bosch te rijden. Bij Maas- heeze verzocht men V. even te stop- pen. V. werd bij zijn keel gegrepen en kreeg een ftlap op zijn hoofd. De pas- sagiers brachten hem naar het zieken huis te Weert, waar hij werd ver- bonden, en reden toen naar Sittard terug, waar zij verdwenen. De politie heeft thans de drie passa- giers gearresteerd, en zal trachten wat klaarheid in deze duistere zaak te brengen. VLIEGER SMOKKELDE JUWELEN. Even voor zijn vertrek per vlieg- tuig naar Australië is in Indonesië gearresteerd de luitenant-vlieger Groen. In samenwerking met zijn echtgenote trachtte hij juwelen ter waarde van een half millioen gulden naar Australië te smokkelen. Thans is men de herkomst van de juwelen aan het uitpuzzelen. Te 's Gravenhage is het enige ma- len voorgekomen, dat onbekenden, met de mededeling: ,,Dat heeft een van Uw huisgenoten besteld", ergens een prachtig gecapsuleerde fies, die volgens het etikeo cognac bevatte, kwamen afleveren. Zij eisten onmid- dellijke betaling. Na opening bleken de flessen slap- pe thee te bevatten. VERENIGING TOT BEVORDERING DER BIJENTEELT. In September van dit jaar zal de Vereniging tôt Bevordering van de Bijenteelt haar 50-jarig bestaan vie- ren. Besloten werd deze viering te doen plaatsvinden te Assen. Aan het bestuur der afdeling Assen is de orga- nisatie opgedragen. Er zal een jubi- leumtentoonstelling worden gehou den onder de titel „Bijen, Bloemen en Honing", land zal 56.000 ton krijgen. Aanvankelijk had men in Amerika het plan opgevat niet meer te expor- teren voor de nieuwe oogst binnen is. Na de Paasdagen zal het vleesant- soen worden vastgesteld op 400 gram per twee weken. Het extra rantsoen van 100 gram komt dus te vervallen. Het is mogelijk dat in de loop vin de zomer het rantsoen nogmaals ver- laagd zal moeten worden en wel tôt 300 gram. MUNTENDAM. De vereniging ban Vrijz. Hervormden vergaderde in .,De Munte". De brief door de ver eniging ontvangen van de kerkeraad werd besproken en scherp becritiseerd, waarna de houding tegenover de ker keraad werd bepaald. ZUIDBROEK. Vrijdagavond zal in de Ned. Herv. Kerk dienst worden gehouden om 8 uur door Ds. v. d. Meiden. (Bed. H.A.). Na de ondertekening van het proto- col heeft Dr. van Mook een rede uit- gesproken, waarin hij zei dat de on dertekening het einde betekende van de période waarin twee volkeren, die door de oorlog gescheiden waren, de weg tôt elkander terug hebben moe ten vinden. De zakelijke banden zijn ruw verbroken en ieder volk moest zijn eigen' baan vinden, tôt de over- winning der geallieerden zou zijn bc- haald. In die tijd zijn de grondslagen voor Linggadjati gelegd. Nu. is het zo ver, dat niet alleen twee regeringen maar inderdaad twee volken de eerste grondslag hebben gelgd voor een gezamenlijk verder gaan, als gelijken, die voor elkander meer kunnen betekenen, naarmate zij dieper van de mogelijkheid van dit samengaan overtuigd geraken. Er is haast bij de verwerkelyking van dit verdrag: het land is arm, het snakt naar herstel. Er kan nu een einde komen aan aile locale twisten die de reconstructie hebben ver- traagd. De tijd .van vriendschap en samen werking is aangebroken. Wij zullen nog moeite hebben in de eerste dagen onze plaats in de nieuwe toestand en onze gedragslijn te bepalen. Laat ons echter de moed hebben het werk ste- vig aan te vatten, met opgewektheid en zonder vooropgezet wantrouwen of geestelijk voorbehoud. Aldus de woorden van Dr. van Mook. Nadat de Luitenant Gouverneur-Ge- neraal had gesproken werd nog»het woord gevoerd door Prof. Schermer- horn en Sjahrir. TRIBUNAAL VEENDAM. Onder degenen die Vrijdag terecht stonden bevonden zich: Roelf de Haan, een 33-jarige Hoogezandster koper- slager. Hij was lid van de N.S.B. en vervulde daarnaast nog enige baan- tjes zoals groepsleider en kringadmi- nistrateur. Verder was hij lid van N.V.D., N.A.F., Ec. Front en W.A. Eerst ging hij bij de Nederlandse S S. en .later bij de Germaanse, en bracht het tôt Rottenfuhrer. Als zo- danig instrueerde hij S.S.'ers. Ver- Volgens doorliep hij een politiecur'- sus en trad in dienst van de hulppo- litie te Groningen. Daarna volgde hij nog een Nat. Soc. ambtenarencursus en legde de eed van trouw af aan Mussert. In verband met -een relletje te Hoogezand, beschuldigde hij den bur gemeester en de politie aldaar. De advocaat, Mr. Benes, wijst op het Nat. Soc. millieu wa.aruit de Haan is voortgekomen, en op de schade welke zijn bedrijf reeds heeft gele- den door de ijnternering, welke schade een bedrag van ongeveer f 25.000 beloopt. (Naar men ons rnede- deelde is deze schade ontstaan tijdens het beleid van 'n beheerder uit Veen dam en niet tijdens het beheer van den heer van Delden.) Pl. verzoekt om vrijlating van verdachte, zodat hij zich weer zal kunnen wij den aan de opbouw van zijn bedrijf. Jan G. Ottens, accountant te Hoo gezand (38 j.) en vroeger wetbouder van die gemeente. Hij was lid van de N.S.B. en bekleedde bij die organi- satie verschillende functies en ver der was hij lid van de N.V.D. Door zijn Nat. Soc. gezindheid was hij tôt wethouder benoemd, en toen hij dat was trachtte hij N.V.D. en N.A.F., in te schakelen in gemeente- aangelegenheden. Ottens, die tôt de eerste 1000 leden van de N.S.B. heeft behoord was rapporteur van de geheime inlichtingendienst van de N. S.B. en lid van het opvoedersgilde. Mr. Benes noemde beschuldigde een idealist, en wees op de verschillende niet-ongunstige getuigenverklaringen. Uitspraken: Aaltien BoumaGossen, Meppel (vrouw van de beruchte poli- tieman Bouma): internering tôt 27 April '48, ontzetting uit de kiesrech- ten en verbeurdverklaring van f 5000; Roelf Germs, Muntendam: intern. tôt 15 Oct. 1948, ontzetting uit de kies- rechten en verbeurdverklaring van f 5000 en een «radiotoestel; Hendrikus Brink, Muntendam: internering tôt 17 Juli 1947 enontzetting uit de kies- rechten. TRIBUNAAL GRONINGEN. Op 27 Maart zal terecht staan A, Koopman, Siddeburen. BIJZ. GERECHTSHOF GRON. Op 24 dezer Itonden o.m. terecht: Andries Eerhard, Hoogezand (30 jaar.) Hij had zich vrijwillig gemeld voor landwacht en was later bij de Jlandstorm Nederland gegaan, waar hij het bracht tôt Gefreiter. Eens, toen hij zijn post had verlaten om sigaretten te kopen werd hij gestraft. Hij heeft gevochten tegen de bevrij- dingslegers. De eis luidde 10 jaar R.W. I. met aftrek. Lukas Vos te Borgercompagnie werd in 1941 lid van de N.S.B. en ging la ter bij de Landwacht (Landstorm) Ne derland. De eis luidde 10 jaar R.W.I. Verdediger, Mr. de Waard, verbaas- de zich over de hoge.eis. Hij noem de het gedrag van beschuldigde ,.ge- brek aan inzicht".

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2