Hôtel FAB Edele H SïeeUau-atid Na afloop BAL. Kosteloze Inenting. Kosteloze Inenting Kosteloze Inenting. Kosteloze Inenting Voor de Verlc Jasbeschermers Voor de Paasda Entr Diverse attracties. Geitenfokvereniging Muntendam en Omstreke Gezelsch. ,Steeds vooruit „Hij kwam, zag en ging" Vloeibare Fa. BAKEMA 8 TEN /ulpennen, import I HUWELiJK Bloemen en Planten, H. C. PRENG ARTEN PLAATSELIJK NIEUWS IN DE BEKLAAGDENBANK KUNST Predikbeurten. van de 1e PAASDAG, 6 Apri in Café O. Kerlien te Borgercompagnie Medewerking van het op te voeren stukken „MEESTER" in 3 bedrijven en in één bedrijf. Kaarten in voorverkoop bij B. Munnik, Tripsc. C 43i, K. WesteiVeld, Tripsc. C 24, J. de Graaf, Klei- nemeer, B. Hamminga Kees de Haanstraat 39, Sappemeer en a.d. zaal Zaal open 7 uur. Aanvang1 7.30 uur Entrée ledcn f 0.50 niet lçden f 0.75. De Burgemeester der gemeente HOOGEZAND brengt hierbij ter alge- mene kennis, dat gele- genheid tôt zal worden gegeven op Woensdag 2 April a.s. des namiddags 3 uur in de o. 1. scholen Hoogezand (Hoofdstr.), Martenshoek, Foxhol, Kropswolde, Kiel-Win- deweer en Westerbroek. Het is zeer aan te be- velen kinderen beneden het jaar reeds te laten inenten. Verzoeke het huwelijks boekje der ouders of het geboortebewijs van het kind mede te brengen. Hoogez., 29 Maart'47. De Burgem. voornoemd: H. DE WIT. De Burgemeester der gemeente SAPPEMEER, brengt ter openbare ken nis, dat gelegenheid tôt zal worden gegeven op Woensdag 2 April a.s., des namiddags van 3—4 uur, in één der lokali- teiten der Westerschool. Het is aan te bevelen kinderen beneden het jaar reeds te laten inenten. Verzocht wordt, het trouwboekje mede te brengen. Sappemeer, 26 Maart '47 De Burgem. voornoemd A. W. STRONKHORST Uit nieuwe voorra te leveren K. Amerika, Knijpslaan. Het van ouds bek adres v Stucadoor-, Granito- en Grafwerk is en b Borgerc.straat Sappemeer, Tel. Weer voo le soort WITI Oo Er zijn weer Etui's Eet- en Thee Likeurstellen Drinkserviezen Waterstellen Etui's Messenleggei Limonade stellen Nesten Schalen Compote Schalen Puddingvormen Peper- en Zoutstell Dozen Messen Theebeurzen Theestoofjes Koekdozen Haardketels Zojuist ontvange Natuurlijk weer 1 pracht mi Prachtij Narcisî in I Paasstu Paas- bloe Het adres voor Verlovings-gescher Bloemenhuis Kerkstr., Hooge: Tel. 349. Aanleg en onderhoud TUIN Laat Uw Vruchtbc thans Snoeiei Sproeien. VioerEakveri Muur- en Behangselverf Wasbeits Groene Carbol Drogisterijen Verfwaren. B. H. Teuber Verl. Hoofdstr. HOOGEZAND. V Inlichtingen verzocht. I IN SURINAME WORDT GEBEDEN OM REGEN. WOI NSDAG 9 April verschijnt ons blad NIET. ABONNEMENTSVOORSTELLING IN HOTEL „STRUVÉ" TIENDE PERSONEELSAVOND VAN ..ATLANTA" de HU1SHOUDBAZAR sin Meisjes en Vrouwen van de werkende en boerenstand. Weet U dat Nederl Grootste Huweltjksbemiddelingsorgani satie, geheel onder vrouwelijke directie, voor U zeer veel serteuze relaties heeft en di recte kennismaklng is gegaran- deerd? Vraagt direct inlich- tlngen. „EXC ELSIOR" Hoofdkant. Ministerpark 18a, Hilversum. Kantoor te Groningen Adelheidstraat 18. Geopend 25, ook Zat. en Zond. 's Maandags gesloten FEUILLETON. 55) Om Alex op een ander onderwerp te brengen, vroeg Mignon of zij zeker was van de toestemming der ouders, wijl Albert toch ook niet van adel was. ,,Mijn ouders hebben mij lief en zij zijn niet zo ouderwets bekrompen, als je schijnt te vrezen, Mignon", ant- woordde Alex met een glimlach van blij vertrouwen. ,,Of denk je, omdat Floris vroeger dergelijke meningen van Kuno verkondigde „Stil, Alex, spreek daarover nu niet. Ik ben niet ootmoedig en ik weet, wat het betekent, uit hoogmoed te worden versmaad. Ik zou het Albert niettoe- wensen. Misschien zal je oudste broer je wensen weerstreven en er bij je ouders op aandringen, dat zij alleen een adellijken schoonzoon moeten dulden." Alex schudde het hoofd; nog nim- mer had zij van Mginon, de zachti- zinnige Mignon, een bitter woord ge- hoord, maar nu „Luister eens, Mignon, je raadt niet, wie mij zo goed en hartelijk wist te niet, hoe Kuno, terwijl hij zelf ziek en troosten, als ik bedroefd was; je weet vol pijn neerlag, mij opbeurde met vriendelijke voorspellingen van een heerlijke toekomst; je vermoedt niet, wat hij geleden heeft, toen jij ver- loofd hij zicl juist I dige, voorsp voorsp nu wel „Hei Van F is", zei Alex SAPPEMEER. Als bestuurslid vanl Na afloop van de openbare les de afd. H.S. van de Centr. Bond t aan de Rijkslandbouwwinterschool te Groningen werden o.m. aan de vol- gende personen het diploma uitge- reikt: J. D. de Haan te Hélium; J. E. van Niejenhuis te Overschild en W. Weerts te Slochteren. Mej. S. Scheidema zal op 1 Mei a.s. als houdster van het postkantoor alhier, de dienst, in verband met haar a.s. huwelijk, verlaten. Zij heeft dan juist 12% jaar haar dienst gedaan op een wijze die aile lof verdient. Ook tijdens de drukste ogenblikken bleef van Transportarbeiders werden her- kozen de heren Aslander, Schipper en Heerlien. Gekozen werd de heer A. A. Fikkers. Na gedurende 29 jaar 'n beurt- dienst op Groningen te hebben ver- vuld Wolthuis en Wieringa) heeft de heer J. Wolthuis zijn helft van die dienst verkocht aan den heer B. Vrieling, alhier. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer G. N. Schutter, alhier. De Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie had Zaterdagavond j.l. een lezing georganiseerd in het hôtel Wed. Groeneveld. Na een kort ope- ningswoord van den voorzitter sprak de burgemeester van Sappemeer, de heer A. W. Stronkhorst. Vervolgens belichtte de heer W. Klinkenberg de verschillende facetten van de jeugdbeweging, hoe de ver schillende bewegingen ontstonden en groeiden, terwijl hij hun wezenlijke verschillen aantoonde. Na de pauze was er gelegenheid tôt het stellen van vragen, waarvan door enige der aanwezigen gebruik werd gemaakt. Een lid van de bond uit Veendam wees erop dat twee meer kunnen dan één, en hij stelde voor te komen tôt een federatie. Ten slotte werden nog enige liede- ren gezongen en volksdansen uitge- voerd. Bij het draaien geraakte Dins- dagmiddag een met paard bespan- nen wagen van de Fa. Geerts in het Borgercompagniesterdiep. Nadat een schipper de touwen had doorgesne- den had men het paard spoedig op het droge. Met behulp van een auto heeft men getracht de wagen uit het water te krijgen. De venter was de heer L. HOOGEZAND. Tôt lidmaten der Ned. Ned. Herv. Kerk zijn Zondag jl. bevestigd Mattheus Klopstra, Harm Lamein, Jan Hendrik Otten, Fennigje Anna Ottenv. d. Schuur, Geertje BerghuisBos, Nettina Catrina Kla- zina de RuiterKorthuis, Roelf van Delden, Grietje van DeldenSnir, Bé Vegter, Gerardus Kanter, Abraham Raspe, Grietje Klok, Jantje Klingen- berg, Cornelis Jager, Jantje Blijham, Brechtje Koning en Grietje Schrage. In de Bapt, Kerk te Hooge zand werd Zaterdag een Jeugdcon- ferentie van de N.B.J.B. gehouden o.l.v. den heer Reiling en Ds. Louw. Het programma, werd gevuld met in- leidingen, samenzang en voordracht. OVERSCHILD. Bij het bestuur van het walerschap „OverschildTetjë- horn" bestaan plannen, behoudens goedkeuring, over te gaan tôt aan- sluiting bij het Prov. Eleetr. Bedrijf voor een gemaal bij de Blauwe Molen en te Tetjehorn. MUNTENDAM. De heer P. J. Stol, gemeente-ontvanger, alhier, werd be- noemd tôt le ambtenaar ter sécréta- rie te Termunten. Tôt leider en plv.leider van de a.s. volkstelling werden door B. en W. benoemd de heren H. W. Mohl- mann en K. C. Dopper. Doordat een jongetje uit het zij altijd rustig en nauwgezet haar Brinkmanslaantje kwam rennen moest taak vervullen. Mej. Scheidema zal na haar huwelijk gaan wonen in Delfzijl. In tegenwoordigheid van Tiet schoolbestuur, ouders en genodigden werd de eindles gehouden van de vierde klas der Lagere Landbouwi- school alhier. De voorzitter, de heer R. Heerenga, heette in zijn ope- nirfgswoord speciaal welkom de wet- houders van Hoogezand en Slochte ren, het bestuur der Federatie van Landbouwverenigingen, het Schoolbe stuur, de Commissie van Toezicht, het Bestuur van de Ver. van Oud-Leer- lingen alsmede de ouders van de leerlingen. Nadat door het hoofd der fichool, de heer H. Duursma, ver1- schillende vragen aan de leerlingen waren gesteld op landbouwgebied, veeteelt, boekhouden enz., werden door de heer J. H. Kuipers, als oud- voorzitter en wethouder van Sloch- uitgereikt. De een luxe auto uitwijken, en reed te gen een van de andere zij de komen de vrachtauto. Er ontstond slechts een lichtè materiële schade. Beide wagens konden op eigen kracht hun weg vervolgen. In het gemeentehuis vergader- de Vrijdagavond de pl. afd. van de NIWIN. De leiding berustte bij Ds. Hekhuis. In plaats van den heer Lesterhuis, die bedankte voor de functie van se- cretaris werd gekozen de heer van Bergen. Besloten werd een attractieavond te organiseren, terwijl binnenkort een boekenactie op touw zal worden ge- zet. Voor de derde maal gaf de afd. van de Bond v. Staatspension. een uitvoering in „De Munte". De toneel- vereniging „D.E.S." van Noordbroek j. „-i e. voerde op „Ainigst Kind" en „Ons teren, de diploma s uitgereikt. De i jjutje" De zaal was geheel bezet. gouden médaillé werd behaald door de leerling Jan Weyer van Harkste- Toen de heer P. Venema van de de Namens de leerlingen sprak de controlerend geneesheer terugkeerde, heer Jan Weyer woorden van dank en even bij zijn vader aan ging, werd tôt het hoofd der school. Hierna werd hij onwel en overleed plotseling. GRONINGEN. Voor het einddiplo- ma R.L.W.S. slaagden o.m.: J. D. de nog het woord gevoerd door den heer Plinsinga, wethouder van Hoo gezand en de heer G. Kroon te Kol- i Haan, Hélium; A. B. Diddens, Noord- ham als voorzitter van de Ver. van broek; J. Koning, Roode Haan; W. Oud-Leerlingen. Nadat het hoofd nog Weerts, Slochteren en J. Niestijl, enige woorden had gericht tôt de af- gevaardigden werd het slotwoord ge- sproken door den voorzitter. SCHILDWOLDE. De afd. Duurs- wold der Gron. Mij. van Landbouw vergaderde in café Spanninga. Euvelgunne. OUD-MINISTER VAN BOEYEN VERSCHEIDEN. Na een ongesteldheid van enige Als weken is te Soesterberg overléden de spreker trad op de heer H. Buiter, beer H. van Boeyen, oud-minister chef der afd. Landbouwboekhouding van binnenlandse zaken. De heer van der Gron. Mij., over de Vermogens- Boeyen was minister tijdens het 4e aânwasbelasting. Uit zijn rede bleek en 5e kabinet Colijn, en het 2e kabi- dat zowel de Wet als de inleiding nej- de Geer. bij de Wet zeer ingewikkeld zijn en voor velen bijna niet te begrijpen. Het is evenwel van het grootste be- lang hierin enig inzicht te krijgen. FINANCIëN EN ECONOMIE Jaarverslag 1946 De Twentsche Bank N.V. In het jaarverslag van de Twent sche Bank N.V. wijst de directie in de eerste plaats op het feit dat de overschakeling van oorlogs- naar vredeseconomie niet met werkloosheid gepaard is gegaan, doch dat juist tef- kenen van „full employment" merk- baar zijn. De voile bedrijvigheid gaat echter niet gepaard met voile produc tie. Verder wordt gewezen op de moei- lijkheden welke Nederland ondervindt in Duitsland, waar niet voldoende met onze belangen rekening is gehouden, en de gang van zaken in Indonisië. De deviezenschaarste wordt even- eens onder de loupe genomen, en het bezwaar van bilate.rale handelsver- dragen, waarbij talrijke ontbeerlijke artikelen moeten worden geïmpor- teerd. De Bank in 1946. De resultaten van 1946 worden zeer bevredigend geacht. De netto winst bedraagt f 3.573.903.20. Voorgesteld wordt een dividend uit te keren van 6 °/o. Het Hoofd van de P.R.A., Lange Voorhout 13 te 's-Gravenhage verzocht diegenen, die inlichtingen kunnen verschaffen omtrent de handelingen en gedragingen gedurende de bezet- tingsjaren van de hier afgebeelde personen, zich te wenden, hetzij mon- deling, schriftelijk of telephonisch (K 1700, No. 183990) tôt zijn bureau. De afgebeelde personen zijn: DOOR TRAM OVERREDEN. In Den Haag wilde een 19-jarig meisje op een rijdende tram springen. Zij kwam daarbij echter te vallen, Verschillende vragen werden nog ge- gey^g d£JJt haar benen onder steld en naar genoegen beantwoord. wielen van de tramwagen terecht steld en naar genoegen Hierna werd door den heer R Ateema kwamen> waardoor deze lichaamsde- een inleiding gehouden over „Welke 0,rpn nr^pr dp knieën werden af- rassen zullen we verbouwen Nadat de voorz., de heer'J. L- KIELWINDEWEER. De arbeider H. Boer, de sprekers dank had gebracht Siebring kreeg bij zijn werk bij den volgde sluiting. landbouwer W. te Velde een trap van een paard, tengevolge waarvan hij be wusteloos bleef liggen. HELLUM. Een collecte van de Reis- vereniging „De Zwaluw", voor een pleizierreisje voor ouden van dagen Vrijdagavond vergaderde de heeft f 349.75 opgebracht. afd. Kielwindeweer van de P.J.G.G. j SIDDEBUREN. De Reinigingsdienst Na opening en voorlezing van de no- 1 hield haar jaarvergadering in 't café tulen gaven zich 3 leden op voor de Por De boeken van de penningmees- jongerendag, uitgaande van A.J.C., ter waren nagezien en in orde be- V.C.J.B. en P.J.G.G., welke Maandag a.s. te Uithuizen zal worden gehou den. Een der leden sprak over een cur sus, die hij had gevolgd op de Volks- hogeschool te Bakkevêèn. De verde- re avond werd gevuld met zang en een vragenspel. BORGWEG. Zaterdagavond werd een feestelijke ouderavond gehouden van dei school te Borgweg, in café de Groot. Door de kinderen werden 'liederen gezongen en stukjes opge- voerd. Ook brachten enige ouders stukjes voor het voetlicht. WESTERBROEK. Onder voorzitter- schap van den heer Jac. Helmens had in 't café Huisman een vergadering plaats van de V.V. .Westerbroek". Als spr. was uitgenodigd de heer H. Baas, sportleraar te Hoogezand, die de wenselijkheid van indoortraining be- toogde. Het gevolg was, dat bij het aan de orde komen van dit punt van de agenda velen de noodzaak van dit streven inzagen en zich als deel- nemer lieten inschrijven. Daar de vereniging niet over een trainer be- schikt, zullen de heren Weitering en Hofkamp worden uitgenodigd in de vorm van een twee-eenheid als trai ner te fungeren. Een contributiever- hoging werd ten vonden. Als bestuurslid werd herko zen de heer J. Brink en gekozen de heer J. Kuiper. Ten slotte werd be sloten de contributie tôt f 2.50 per kwartaal te verhogen. De Damclub „Siddeburen" speel- de een uitwedstrijd tegen Meedhui- zen. Ook nu weer won Meedhuizen en wel met 21 punten tegen Siddeburen 13. len even onder de knieën werden af- gekneld. Het meisje is in het ziekenhuis op- genomen. Wegens de ernstige droogte welke Suriname teistert wordt dagelijks in de Katholieke kerken gebeden om regen. ERNSTIG ONGELUK IN DEN HAAG Een 9-jarig meisje, dat tezamen met een 2% jarig kind door Den Haag wandelde, wilde achter een tram om de rijweg oversteken. De kinderen werden echter door een an dere tram gegrepen. Het 9-jarige meisje werd zeer ernstig gewond, één van haar voeten werd afgere- den en de vingertoppen van haar rechterhand verbrijzeld. Zij is naar het ziekenhuis overgebracht. Het 2%-jarig kind bleef ongedeerd. Adriaan, Johan, Jan Boogaard, ge- boren 14 October 1917 te 's-Graven hage, voormalig adres Harderwijk- straat No. 43, 's-Gravenhage (in uni- form) en: BIJZ. GERECHTSHOF GRON. Maandag stond terecht Roelof Lut- gers, 34 jaar, Kruideniersbediende te Euvelgurtne. Hij was in 1944 toege- treden tôt de S.S.-Daarvoor was hij ziekenverpleger geweest te Graz. De eis is 10 jaar met levenslange ontzet- ting uit de kiesrechten. De verdediger wijst op het gebrek aan karaktervastheid van zijn cliënt, waardoor hij gemakkelijk was over te halen. Uitspraken: Roelf de Haan, Hooge zand: nader onderzoek gelast; Jan G. Ottens, Hoogezand: internering gelijk aan de voorinternering, verbeurdver- klaring van f 500 en radiotoestel en ontzetting uit de kiesrechten. Sententies: A. Eerhardt, Hoogezand (30 jr.) 10 j. R.W.I. met aftrek van preventief, ontz. uit kiesrechten, en met recht van cassatie (wegens dienstneming bij „Landstorm"). L. Vos, Borgercompagnie (33 j.): 10 j. R.W.I. met aftrek van preven tief. Het recht van cassatie werd verleend (wegens dienstneming bij „Landstorm"). TRIBUN A AL VEENDAM. Vrijdag stond terecht Pieter Hoving (51 jaar) wonende te Hoogezand. Aan beschuldigde werd o.m. ten laste gelegd, dat hij door vertrouwe- lijke omgang met de N.S.B. burge meester Brouwer de positie van se- cretaris der gemeente Hoogezand had verkregen en voorts, dat hij in deze functie aan mej. Q., naar aanleiding van een brief van den commissaris der provincie, Staargaard, opdracht had gegeven een lijst op te maken van aile in de gemeente woonachti- ge mannen, geboren in de jaren 1897—1924, en, nadat mej. Q. gewei- gerd had zulks te doen, deze weige- ring aan den burgemeester had me- degedeeld ,die haar daarop monde- ling haar ontslag mededeelde. Hoving verklaarde na het aftreden van den heer Zwiers met tal van anderen naar de functie van ge- meentesecretaris te hebben gesollici- teerd en van mening te zijn, dat zulks hem geheel vrijstond. Ten aanzien van het aan mej. Q- gegeven ontslag deelde hij mede dit geenszins in de hand te hebben ge- werkt en zijnerzijds pogingen te hebben gedaan om voor de gerezen moeilijkheden een oplossing te vin- den. In verband met het hem verder ten laste gelegde lidmaatschap van het N-A.F. deelde Hoving mede, dat hij ten slotte voor de van de zij de van den burgemeester op hem uit- geoefende aandrang was gezwicht. Hij was echter slechts ongeveer vijf maanden lid geweest. Een N.S.B. filmvoorstelling had hij bezocht toen hem daarvoor door den burgemeester een toegangskaart werd gegeven, met de mededeling, dat het hier een zuiver culturele film betrof (graven van het Suezka- naal.) De raa'dsman, Mr. W. J. Benes, deelde mede, dat door den Commis saris der Koningin op grond van Johan Willem Keller, geboren 14 September 1917 te Lisse, voormalig adres, Nunspeetlaan No. 211 te 's-Gravenhage (in burger). Beiden worden er van verdacht, zowel in de Gemeente 's-Gravenhage als in de overige delen van ons land, ieder afzonderlijk of gezamelijk, over- vallen te hebben gedaan, al of niet in opdracht van de S.D. In verband met de Pasen verschijnt „Het Nieuwsblad" Woensdag a.s. niet. Na het nummer van 5 dezer z.al dus eerst weer een krant verschij- nen op 12 April. meerderheid doorgezet, zodat de ver eniging weer een veilige basis heeft. Onze plaatsgenoot de heer J. Sagel Jzn. is na testing te Doetin- chem met ingang van 9 April aan- gesteld als contrôleur van de perso- nendienst bij de Gelderse Tramweg Mij. De heer P. Pool, alhier is huurder geworden van het grasge- was van het oude en nieuwe sport- veld. HARKSTEDESCHARMER. De plaatselijke bureauhouder deelt mede dat Vrijdag a.s. gehouden. SLOCHTEREN. Wegens vertrek van Mevr. VelthuisSmit is als be- heerder over het Radiodistributienet in deze gemeente aangesteld de heer Buter, boekhouder bij de Zuivelfa- briek „Duurswold", alhier. De aangifte van leerlingen bij de Lagere Landbouwschool alhier is van dien aard, dat een toelatingsexa- men noodzakelijk is, daar allen niet kunnen worden geplaatst. De heer P. R. v. d. Velde, on- derwijzer aan de U.L.O. school al hier, is in gelijke functie benoemd aan de Nuts-U.L.O. school te Olden- zaal. Op 14 April, de bevrijdingsdag van Slochteren, wordt door de Alge- mene Vereniging een herdenkings- avond georganiseerd in de Concert- zaal van Degenhart. Als voornaamste punt staat op het programma het optreden van de bekende toneelver- eniging „De Gronneger Sproak" van Groningen. De ingezetenen worden verzocht deze dag zoveel mogelijk luister bij te zetten door het uitsteken van vlaggen. De heer R. V. Hoven, tweede „SCHULD EN BOETE". Als laatste van de abonnements- voorstellingen in 't hôtel ,>Struvé",. gaf het Nederlands Volks-Toneel een voorstelling van „Schuld en Boete' een stuk gebaseerd op de roman van de grote Russische schrijver Dosto- jewsky. In dit stuk, dat speelt 1860, zien we de strijd van de hoogmoedige, aan grootheidswaanzin lijdende Ras- kolnikoff, die meent boven de ande re mensen verheven te zijn, een op~ permens dus. Als zodanig meent hij boven de menselijke wetten te staan slotte met grote en daarom schrijft hij zichzelf de wet voor. We zien, niets nieuws onder de zon. Ook wij, in onze tijd hebben met vermeende oppecmensen te doen gehad. bekent op de Als hij de moord houdster van een pandjeshuis, zalm^e De~déCQrs uitstekend verzorgd. den heer A. Lichtendahl, de muziek werd verzorgd door ,,The Starlets''. Wij hebben de regiekunst van den heer Addens van Sappemeer reeds enige maanden geleden kunnen be- wonderen in „Op h^Kantje af", op- gevoerd door de RMerijkeskamer j „Vondel", en thans heeft de heer Ad dens op uitstekende wijze de regie gevoerd bij „Sesam Open U". De eerste twee bedrijven vormen een to- neel- en zangspel, terwijl het" derde bedrijf een meer revue-achtig voor- komen heeft. Door de medespelenden is goed en vlot geacteerd, en wij heb ben uitstekende scènes kunnen be- wonderen. In het bijzonder willen wij noemen het tafereel der zwevende l^chtjes en het A'tlanta-tafereel. Het derde bedrijf is besprenkeld met enige reclame, doch deze is op niet storende wijze in het geheel verwerkt. prostitué Sonja hem belpen en hem meegaan naar Siberië. De zeer moeilijke roi van de stu- dent Raskolnikoff werd op uitnemen- de wijze vertolkt door Ton Kuyl. Meesterlijk waren zijn gebaren, uitin- gen, stem. De overige spelers waren allen, wiordi die niet alleen 30 jaar zonder uitzondering, goe g Atlanta werkzaam is, maar ho- De gepensionneerden Tj. Imbos, H. Klein en A. Vink, die tôt hun pen- sionnering aan het bedrijf verbonden waren, werden door den heer Pilkes gehuldigd. De heer J. J. Beukema huldigde de heer Hollander, thans hoofd-ver- geen zitting wordt tôt uiting kwam in het langdurig ap_ plaus na het 5e en laatste bedrijf, waarmee de voile zaal zijn waarde- ring te kennen gaf. De décors van Louis Saalborn waren prachtig en zeer toepasselijk. Vooral de zolder- kamer van de arme student Raskolni koff voldeed goed. Over spel en spe lers dus niets dan lof. Helaas moeten we een ernstige aan- maar bo vendien aan de voorbereiding tôt de oprichting heeft medegewerkt en bood hem een boekwetk aan. Vervolgens sprak de heer Pilkes degenen, die buiten het Atlanta-per- soneel aan het programma hadden medegewerkt toe, en bood hun stof- felijke blijken van waardering aan. Het waren Mevr. Addens (Costuums) en de heren Addens (regie), Lich- merking maken op een gedeelte v,an tendahl (muziek), Palsen, Veendam de toeschouwers. Het is zeer hinder- (décors). Théo Westen (dirigent), J. J. lijk als tijdens de voorstelling telkens smedes (auteur). Mevr. Smedes kreeg weer laatkomers hun plaatsen be- egn fiacon. Tôt slot sprak de commissaris, mevr. Brugmans. Op 8 April wordt een reprise van de Atlanta-revue gegeven. LEERLINGENUIT VOERIN G CHRISTINE VAN WESTERING. Zaterdagavond gaf Christine van trôkken. Zou het niet wenselijk zijn, niemand meer toe te laten, zodra de voorstelling is begonnen? PERSONEELAVOND „ATLANTA" Vrijdag heeft de N.V. Kantoorboe- kenfabriek ,„Atlanta" haar 10e perso- neelavond gehouden, op welke avond tevens het 30-jarig jubileum van de Westering de eerste uitvoering met fabriek is gevierd. I haar leerlingen in 't hôtel „Struvé". Naast het personeel met hun intro- Dat er goed geoefend is het afgelo- ducé's waren een aantal genodigden, pen cursusjaar bleek overduidelijk, w.o vertegenwoordigers van de Ge- daar de verschillende rhytmische- meéntebesturen van Hoogezand en en dansoefeningen keurig werden uit- Sappemeer, aanwezig. gevoerd. De acrobatiek van een der Het openingswoord werd gesproken leerlingen oogstte veel bijval. door den directeur der fabriek, den Na de pauze werden dansnum- heer J. J. Smedes, waarna door het mers gegeven door Christine van assistent aan de Zuivelfabr. „Duurs- personeel ,,Sesam Open U werd op- i Westering en Antonie Verheyen. wold" alhier, is benoemd tôt assis tent-directeur aan de Zuivelfabriek te Wanneperveen (Ov.) voerd De heer B. J. Bogaerts begeleidde De tekst is vervaardigd door den1 de dansen. Aan het slot werden heer J. J- Smedes, de liedjes door bloemen aangeboden. „DIE GELEDEN HEEFT ONDER PONTIUS PILATUS passie-avond verzorgd door de Katholieke Jongeren Beweging. In de Schouwburgzaal van Hôtel Faber heeft de Katholieke Jongeren Beweging afd. Sappemeer-Martens- hoek een passie-avond gegeven, waar weBd opgevoerd een passiespel in 11 taferelen „Die geleden heeft onder Pontius Pilatus Er zijn twee dingen die opvallen: Jîet toneelspel, dat tôt basis heeft het leiden en sterven van Christus, wordt gespeeld, zonder dat de roi van Christus wordt vertolkt. Men ziet slechts datgene wat zich afspeelt rondom dit leiden en sterven. Verder is in het spel een oud gebruik her- leefd: de reien, die de taferelen ver- binden, dat is de gesproken tekst en de koorzang met orgelbegeleiding die» tussen de taferelen de stemming moë- ten weergeven. Dergelijke reien kan men veelal horen in Vondel's drama's. en ook dit passiespel vormen zij,men zou haast zeggen, een bijkans onmis- bare schakel. Wat de heer J. D. B. Lammerts als régisseur presteert, hebben wij reeds eerder gezien, en ook thans was de verzorging van het spel af, en over de uitspraak kan men tevreden zijn. De costumes waren uitstekend ver zorgd, en de décors waren met betrek- kelijk eenvoudige middelen tôt een prachtige achtergrond gemaakt van dit imposante spel. In het bijzonder bewonderden wij het tafereel, dat de kruisdood van Christus voorstelt. Hoewel wij de taferelen, die de weg naar de plaats van de kruisdood aan- geven liever iets compacter of iets le- vendiger gezien hadden, kunnen wij niet anders dan ailes en ailes bij el- kaar een zeer geslaagde uitvoering noemen. Het koor stond onder leiding van den heer H. Conens. îlet openingswoord werd gesproken door Pastoor Westerman, terwijl Pas- toor Schenk in zijn slotwoord deze avond een stemmingsavond noemde, èen waardig slot van de Palmpasen. UITVOERING GYMN. EN ATHL.VER. H.-S. Zaterdagavond vulde een opgewekt en sportief gezelschap de schouwburg zaal van het hôtel Faber, want de Gymn. en Athl.ver. H-S gaf er zijn jaarlijkse uitvoering. Reeds hebben de jongere groepen getoond tôt wat zij in staat zijn, en deze avond heb ben wij het werk kunnen zien van de oudere groepen. Nadat de vborzitter, de heer K. Addens de avond geopend had, werd het programma, waarin vooral de dames een belangrijke roi vervulden, afgewerkt. De medewerkenden heb ben getoond wat zij kunnen, en dit kunnen culmineerde in de „wals'' uit- gevoerd door twee dames en ,,Hoge School" eveneens door dames uitge- voerd. Natuurlijk was er een muzikale omlijsting, en de pianobegeleiding werd waar nodig verzorgd door den heer H. de Vries. De leiding berustte bij de heren H. W. de Grooth en F. Nannenberg. Ondanks de moeilijkheden, waar- mede H.-S. te kampen heeft gehad, en waarin de voorzitter in zijn ope ningswoord gewaagde, kan de uit voering geslaagd genoemd worden. Alleen zouden wij gaarne wat meer werk van de heren gezien hebben. Er .was bal tôt slot. ..STORMEILAND" ging niet door. De uitvoering van „Stormeiland door de toneelvereniging „Centrum'' in café Rowaan kon wegens te wei- nig belangstelling geen doorgang vin'- den. Wij meldden reeds, dat deze ver eniging is uitgenodigd gedurende de Paasdagen een voorstelling te geven op Schiermonnikoog in het hôtel v. d. Werf. UITVOERING „VRIENDENSCHAAR" Zaterdagavond gaf de amateur to- neelvereniging „Vriendenschaar" in het café Vroom een geslaagde her- opvoering van het toneelstuk ,,Wiek van Wiekshôrn", geschreven door J- van Dijk. De rollen en het stuk wa ren goed bezet, terwijl hier tevens werd getoond, dat doorgaans stukken, gesproken in dialect, de aangewezen stukken zijn voor de amateurgezel- schappen. Voor de meesten gaat het uitspreken van het dialect beter en vlotter. Aan het slot werd een korte klucht opgevoerd, welke echter achter een stuk als „Wiek van Wiekshôrn" wel wat als een al te zoet dessert kwam na een hartige maaltijd. Daar het programma toch dansen vermeldde, vonden wij, dat de pau- zen tussen de bedrijven wel iets koi(- ter hadden kunnen zijn. Het stuk had daardoor aan inhoud en verband gewonnen en er was voor de jonge- lui meer gelegenheid tôt dansen ge weest. DE OUD GROENE WEZEN WINNEN HET REDERIJKERS CONCOURS. Op het concours uitgeschreven door de Kring Groningen der Centr. Rede- rijkers Studie Bibl. behaalde de to- neelver. „De Oud Groene Wezen" de eerte verenigingsprijs met het: stuk ,,De Dôrpsdokter" van Jan Fabricius. Verder wonnen zij vier personeie prijzen en wel A. GernaatThobok- holt als Aalke Aikes, Ciska Tabak als Zwaantje, E. Gernaat als de Dôrps dokter en R. J. Raatjes als notoaris. - het Zuiveringsbesluit aan Hoving de maat regel van terugzetting tôt den rang van ontvanger der gemeente HoogezancT was opgelegd. Hij achtte het ongewenst, dat de or- ganen belast met de zuivering en de orgsnen belast met de politieke be- rechting volkomen naast elkaar wer- ken, in die mate zelfs, dat uit het dossier Hoving in geen enkel op- zicht bleek, dat er reeds een uitvoe- rig zuiveringsonderzoek had plaats gehad. Uitvoerig ging Mr. Benes de pun ten der tenlastelegging na. Er op wijzende, dat zijn cliënl; ook goede dingen had gedaan, betoogde hij, dat diens algemene houding gedurende de bezettingstijd wellicht een zuive- ringsmaatregel had gewettigd, maar in ieder geval geen aanleiding had behoren te geven-tot een Tribunaal- behandeling. Mr. Benes concludeerde - tôt ver- vallenverklaring van de beschuldi- ging.. HANDELSMARGES VOOR ZOLENMATERIAAL. De Nederlandse Staatscourant van 4 Maart bevat een nieuwe prijsrege- ling voor zolenmateriaal. Daar voor zoolleder geen vaste fûbrieksprijzen bestaan tengevolge van de wisselende prijs der grondstoffen, strekt deze regeling zich slechts tôt de handels- marges uit. De opslag voor groot- en tussen- handel tezamen is voor Ieder op ten hopgste 20 "/o bepaald, met een ma ximum van f 0.60 per kg. en voor rubber op 24 °/o. Op het ogenblik komt dit voor Ieder overeen met f 0.60 bij de tègenwoordige croupon- prijs van van f 5.per kg. en voor rubber met f 0.40 per kg. De kleinhandelsmarge is gesteld op 40 °/o, f 0.20 per paar rubberhak- ken voor herenschoenen, f 0.15 voor jongens- en meisjesschoenen en f 0.10 voor damesschoenen. Het resultaat van een en andër zal zich voor schoenherstellers en klein- handelaren uiten in een daling van de lederprijs met f 0.55 per kg. en voor zelfreparateurs met f 1.85 per kg- NIEUWE MAXIMUMPRIJZEN VOOR WINTERGROENTEN De Miniter van Landbfcuw, Visse- rij en Voedselvoorziening heeft op- nie'uw de maximumprijzen voor win- tergroenten vastgesteld, die op 1 April a.s. ingaan. De prijzen, welke aan den consument ten hoogste mo- gen worden berekend zijn: Kroten I ben. kg. per stuk f 0.18; Kroten II 1 kg. per stuk f 0.15; Kroten III bov. 1 kg. per stuk f 0.12; Ge- kookte kroten I meer dan 3 st. per kg. f 0.31; Gekookte kroten II minder dan 3 st. p. kg. f 0.25; Uien niet schoongemaakt f 0.26, panklaar schoongemaakt f 0.36; witlof f 0.65; Koolrapçp f 0.14f 0.23; Ramenas f 0.14; Peen zonder lof II 50200 gr. p. st. f 0.17f 0.26; Peen zonder lof III en IV bov. 200 gr. p. st. f 0.15 f 0.23; Roode kool vanaf 1 April t/m 7 April f 0.28f 0.39; vanaf 8 April t.m. 14 April f 0.29f 0.40; van af 15 April t.m. 21 April f 0.29—f 0.40; vanaf 21 April f 0.30f 0.41; Savoye kool (geel) vanaf 1 April t.m. 7 April f 0.26f 0.36; vanaf 8 April t.m. 14 April f 0.26f 0.36; vanaf 15 April t.m. 21 April f 0.27—f 0.37; vanaf 21 April f 0.27—f 0-37; Wifte kool vanaf I April t.m. 7 April f 0.20—f 0.27; vanaf 8 April t.m. 14 April f 0.21 f 0.28; vanaf 15 April t.m. 21 April f 0.21—f 0.28; vanaf 21 April f 0.22— f 0.29. VEILINGBERICHT H.—S. Maandag 31 Maart 1947. Spinazie f 122141; Witlof f 45; Stoofsla f 70; Kroten I f 10; Kroten II f 7.50; Prei f 41; Andijvie f 147 156 per 100 K.G. Kropsla I f 32—37; Kropsla II f 17—19 per 100 krop. ONDER WIJS. STICHTING VOOR INSTRUCTIEVE SCHOOLREIZEN. Bovengenoemde stichting heeft haar reisprogramma voor de a.s. maanden- bekend gemaakt. In totaal zal 16 weken gevaren worden met twee schepen en 1482 leerlingen zul len een week lang een reis maken door Friesland en Noord-Holland. De eerste reis wordt gemaakt door het personeel dat met de klas zal reizen. voor Vrijdag a.s. NED. HERV. KERK. Sappemeer: 7 u. ds. Meijer Drees (Avondmaalsviering.) Hoogezand: 7.30 u. ds. Schmidt (H.A.) Kropswolde: 7.30 u. ds. Alkema (H. A.) Westerbroek: 7 u. ds. Glas (Avond- maalsbed.) Kielwindeweer: 7 u. ds. Wasch (H.A-) Zuidbroek: 8 u. ds. v. d. Meiden (H.A.) Noordbroek: 6.30 u. H.A. Engelbert: 7.30 u. ds. Vinkenborg. Veendam: 7 u. ds. Kapteyn (H.A.) Muntendam: 7 u. ds. Hamer (H.A.) Harkstede: 7 u. ds. van Hoogstraten. Slochteren: 7 u. Prof. Dr. Haitjema (H.A.) Froombos: Dienst te Slochteren. Schaaphok: Dienst te Slochteren. Hélium: 7 u. ds. Politiek (H.A.) Siddeburen: 2.30 en 7 u. ds. de Vries (H.A.) Tjuchem: 3 u. Ev. Velthuijsen. Overschild: 7 u. ds. Beijer (H.A.) GEREF. KERK. Sappemeer: 7.30 u. ds. Tom. Martenshoek: 7.30 u. ds. Klapwijk. Schildwolde: 7.30 ds. Koopmans. Tjuchem: 7.30 u. Hulppr. S. Boers- ma, medew. Zangkoor. Schildwolde: 7 u. ds. Bazenberg DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer: 7 u. ds. de Zeeuw (H.A.) NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer: 7.30 u. de hr. Pruysen. GEREF. KERK (Ond. Art. 31 KO.) Sappemeer: 7.30 u. ds. Jongeling. Schildwolde: 7 u. ds. van Dijk. Harkstede: 7 u. ds. den Ouden. BAPTISTEN GEM. Hoogezand: 7.30 u. de hr. Veenstra. Muntendam: 7.30 u. ds. Hekhuis. VRIJE EV. KERK Veendam: 7 u. ds. de Zeeuw. ALG. EVANG. GEM. Veendam: 7.30 u. ds. Brouwer (m.m. v. Zangkoor.)

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2