STAKINGEN IN DE VERENIGDE STATEN Mechanisatie van de Amerikaanse Familie-Bnerderijen OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN, ADVERTENTlEBLAD VAN 1888 PLAATSELIJK NIEUWS Kort Wijdingswoord Financiën en Economie -V Tweede Jaargang ZATERDAG 12 April 1947 No. 28 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING Bevin „Het kan me niet meer schelen, waarover we praten" Al is het onrecht nog zo snel, de deugd, die achterhaalt het wel. Met zweet doortrolcken teugels, welke een span paar- den leiden, zijn vervangen door handles en klippen DE SCHADE BIJ CIRCUS STRASSBURGER ABONNEMENTSPRIJS: f 1 25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling.) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling.) NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS. Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214.) Postrekening No. 435883. In Moskou zijn de besprekingen van een economische lacune in het der plaatsvervangers, betreffende Oostenrijk gesloten. Er zal van deze besprekingen een verslag worden opgemaakt, dat aan de vier minis- ters van buitenlandse zaken zal wor den aangeboden. Of de ministers veel nut van dit verslag zullen heb- ben valt te betwijfelen, want over geen enkele belangrijke kwestie is overeénstemming bereikt. En het resultaat van de bespre kingen van de ministers zelf is ook al zo povertjes. De vorige Zaterdâg zag het er iets gunstiger uit. Over de toekomstige polltieke structuur van Duitsland werd enigermate over- eenstemming bereikt. Men werd het eens over zeven centrale Duitse be- stuursorganen. Maar onmiddellijk daarna werden deze resultaten overschaduwd door controversen inzake ChinaEn in deze week is zeer weinig vooruit- gang te bespeuren. Zaterdag 5 April was de confe- rentie vier weken aan de gang, en dat Bevin Maandag verzuchtte: „Het kan me niet meer schelen waarover we praten", getuigt van het geringe succès, dat de besprekingen hebben opgeleverd. Stakingen. Wij moeten even stilstaan bij de stakingen, welke hier en daar zijn uitgebroken. Lewis, de leider van de Amerikaanse bond van mijnwer- kers heeft weer eens van zich laten spreken. Hij had geëist, dat op enke le uitzonderingen na, de vetkoolmij- zouden worden stilgelegd, om VISVENTER CONTRA DE POLITIE Een visventer beklaagde zich over de wijze waarop hij door de politie is behandeld bij de Paaskermis. Naar aanleiding van zijn klacht hebben wij bij de bevoegde instan In de nacht van Maandag op ties naar een en ander geïnformeerd, Dinsdag werden uit het kippenhok en vernamen dat er van onaange- Van den kweker S. te Kleinemeer naamheden of moeilijkheden geen 8 kippen ontvreemd. hart van Europa, zal mede helpen de moeilijkheden, waarmede ons we- relddeel te kampen heeft tôt oplos- sing te brengen En dat is de wens van Amerika. In die geest heeft minister Marshall zich onlangs reeds uitgelaten. Generaal De Gaulle sprak. Generaal de Gaulle heeft twee maal gesproken. De eerste maal bij de onthulling van een gedenksteen voor 6000 in de Elzas gesneuvelde Amerikaanse soldaten. Bij die gelegenheid zou de gene raal niet over politiek spreken, en deswege had ook de regering een vertegenwoordiger gestuurd. Een dag later sprak De Gaulle als niet-officieel persoon een politieke rede uit. Hij pleitte voor een sterk gezag en voor wijzigingen in de grondwet, zoals die onlangs is vast- gesteld. Wat betreft de Franse buitenland se politiek is het De Gaull'e's oor- deel, dat de brançlende kwestie is: het bewaren van de onafhankelijk- heid, indien het tôt een conflict tus- sen Rusland en Amerika zou komen. Daarbij moet Frankrijk „Westers georiënteerd zijn. Blum heeft De Gaulle ervan be- schuldigd de democratische repu- bliek te ondermijnen. De Gaulle is een merkwaardige n- guur in de Franse politiek. Hij is de sterke figuur in dat land, die be- ter dan een of andere zwakke rege ring Frankrijk door de crises van het ogenblik naar een betere toe- sprake zou zijn geweest, indien de betreffende venter was gaan staan op de plaats, die hem was aangewe- zen. Hij ging echter staan op de plaats, die hem zelf het gunstigst voorkwam. Men wijst er in verband met het bovenstaande op, dat de kermisex- ploitanten pacht betalen Het gaat daarom niet aan, dat iemand, die niets betaald op een der beste plaat- sen gaat staan. VRQUW VERBRAND. Toeij een jongeman te Venray de- zer dagen van zijn werk thuis kwam, vond hij in de kamer het verkoolde lijk van zijn 79-jarige rhoeder. Vermoedelijk heeft de oude vrouw petroleum in het brandende fornuis gegoten en is een ontploffing daar- van het gevolg geweest. Men ver- moedt, dat toen de kleren van de vrouw hebben vlamgevat. KNAAPJE UIT RAAM GEVALLEN Een 2-jarig knaapje viel uit het venster van een le étage te Am sterdam en kwam op een betonnen vloer in de tuin terecht. Het is aan de bekomen verwondingen overle- den. nen zouaen woruen smecxcgu, x."* -—m if>i8en Maar er hun veiligheid te laten onderzoeken, kom* leiden Maar Toen de heer S. later te Groningen vertoefde, en de inwendige mens ging versterken in een café, zag hij daar tôt zijn onbeschrijfelijke verba- zing zijn eigen kippen staan, keurig verpakt in een kistje. De verbazing was echter maar van korte duur. Onmiddellijk trad de heer S. handelend op, en men is er in geslaagd den dader te ont- maskeren. Deze, een zekere W. uit Hoogezand, is door de politie aange- houden. SAPPEMEER. Binnenkort zal de Fa. Dijkhuis, gevestigd in de Zui- derstraat, hoek Borgercompagnie- sterstraat, haar bedrijf weer openen. Tengevolge van 't laten exploideren van de Borgercompagniesterbrug werd haar perceel ernstig bescha- digd. De winkel, die tijdelijk in het achterhuis gevestigd was, is sinds enige wçken weer in de oude, thans geheel herstelde en gemod.erniseer- de winkel ondergebracht. Ook het café is geheel hçrsteld en gemoderniseerd, en maakt een fris- se, ruime indruk. De ingang van het café is verplaatst naar de Borger- compagniesterstraat. In een bijeenkomst van de Ned Bond van Arbeiders in Land- en Tuinbouw en Zuivelbedrijf werd EEN ONEERLIJK AGENT. Een politie-agent uit Sittard werd het ^estuur als volgt samengesteld: zulks in verband met een mijnon- geluk, dat in de V.S. heeft plaats gehad. De regering was echter van mening, dat de veiligheid van* de betreffende mijnen 'reeds was ge- .controleerd, en zij beval de arbei ders aan het werk te blijven. Op bevel van Lewis zijn .echter vele duizenden arbeiders niet aan het werk gegaan en zo is de machts- strijd, welke woedt tussen Lewis, den bondsleider enefzijds, en de re gering anderzijds, weer in voile he- vigheid ontbrand. In de V.S. staken niet alleen de mijnwerkers, maar ook de employé's van de telefoon- maatschappijen hebben het Werk neergelegd. Bij deze staking zijn 335000 man betrokken In de steden merkt men weinig van de staking. Het net is daar geheel geautomati- seerd. Maar de interlocale en inter nationale lijnen ondervinden ern- stige moeilijkheden. Hoewel de ar beiders zich enefzijds op een lang- durige staking voorbereiden, schijnt het, tôt op het moment, dat wij dit schrijven niet onmogelijk, dat nog overleg gepleegd zal worden. In West-Duitsland hebben de mijnwerkers gestaakt, en in het Nederrijngebied namen ook indu-, strie- en transportarbeiders aan de staking deel. Als oorzaak van deze stakingen in het bezette Duitsland wordt in het algemeen genoemd de voedselschaarste. Er is echter meer, dat de gemoederen in Duitsland be- roerd. B.v. ontevredenheid over de economische ontwikkeling waar- van het voedselgebrek een der ge- volgen is en de wens om een wordt beweert, dat De Gaulle dicta toriale neigingen heeft Zekef is, dat hij een grote aanhang heeft, en dat velen in hem de man zien, die Frankrijk weer sterk zal kunnen maken, opdat het weer de eerste zal worden in de rij der Europese continentale mogendheden. „Houd Mij niet vast". (Johannes 20 17). Nieuwe vertaling. Hier is een vrouw, die verre van onberispelijk heeft geleefd. Volgens de evangeliën was zij door zeven duivelën bezeten. De oud-christelijke ovérlevering .noemt haar een zonda- res. De mensen verachtten haar. Maar Jezus heeft haar genezen. En haar hart is vervuld van dankbaar- heid jegens Hem. Voortaan gaan al haar verlangens, ook wel aardse en heel alledaagse verlangens, naar Hem uit. En het wordt heel duister in haar hart, als Jezus is gekrui- zigd. Slechts één begeerte rest haar: het lichaam van den gestorven Meester te mogen verzorgen. Hier komt zij op een gevaarlijk punt Haar leven dreigt te verstarren m de herinnering aan den gestorven Jezus. Zij kan niet breken met het verleden. Kunnen wij dat wel? Wij verlan- gen terug naar de vooroorlogse rijkdom. Wij kunnen het maar heel slecht zetten, dat wij tegenover In ervan beschuldigd een tapijt uit een N.S.B.-huis te hebben gestolen. Hoe wel het kleed in de woning van den agent werd aangetroffen, ontkende hij het te hebben gestolen. De eis luidde 6 maanden. Zijn vrouw, wie medeplichtigheid ten las- te Arerd gelegd, is vrij gesproken. ROOFMOORD. Te Haarlem is een onverlaat door een w.c.-raampje de woning binnen- gedrongen van een bejaard echtpaar, dat een handel in glas en aarde- werk drijft. Toen de vrouw 's nachts even op- stond en de deur van de keuker: opende, werd zij aangevallen door den indringer, die haar ernstig ver- wonde met een beitel en haar dwong de plaats aan te wij zen, waar het geld verborgen was. Toen de vrouw hem naar de huis- kamer gebracht had, kwam de man naar beneden, die door den onverx laat met de beitel werd doodgesto- ken. Vervolgens nam de indringer het geld, onderzocht de kleren van de slachtoffers en verdween. Zijn kle ren moeten doorweekt van bloed geweest zijn, want over een afstand van 800 m. heeft hij een bloedspoor achtergelaten. v De vrouw is in een ziekenhuis opgenomen. Y L dië in een totaal andere positie zijn menswaardige behandeling. Zeker is geplaatst dan voorheen. Wij voelen de onenigheid tussen de ministers --'--1— te Moskou een weinig gunstige fac- tor in de ontwikkeling van Duits land, politiek en economisch. En een economisch herstel is niet al leen van belang voor de Duitsers zelf, maar voor aile landen. De randstaten, Engeland en Rusland hebben er belang bij, omdat han- delsbetrekkingen met een herboren Duitsland hun eigen economisch, herstel in de hand werkt. Opheffing AANRANDINGEN TE ALMELO. Te Almelo drong «en man de slaapkamer binnen van een 15-jarig meisje. Met een met zand gevulde zak sloeg hij haar, maar toen ze be- gon te schreeuwen nam hij de be- nen. Het motief van de misdaad is onbekend. In verband met het bovenstaande zijn drie mannen aangehoudeh, van wie een heeft bekend. Elders in Almelo werd een 18- jarig meisje, dat zich per rijwiel huiswaarts begaf door een onbeken- de man aangerand. KUNST. „ZIJN KIND GEWROKEN" in Café-Restaurant Dijkstra. Zondagavond bracht het gezelschap Dick van Peursen in het café Dijk stra „Zijn kind gewroken", een to- neelspel in 4 bedrijven van A. Jo nes. Het is een dramatisch stuk waar- in de roi van de fabrieksbaas op uit stekende wijze Dick v. Peursen. Verder vonden wij zeer goed Wiebe Monsema als de fabriekseigenaar en Helene Vink als een dochter van de fabrieksbaas (Marie.) Hoewel de fabriekseigenaar op ge- raffineerde wijze de omgang van zijn zoon George (Frits Bakker) met Marie weet te verhinderen, stelt hij zich hierdoor bloot aan de wraak van éijn fabrieksbaas, door wiens toedoen hij tenslotte geheel wordt geruïneerd. Aan het slot worden George en Marie toch verenigd. De belangstel- ling voor dit goede stuk was niet zeer groot. ons uiterst onbehagelijk bij de grote veranderingen, die er plaatsvinden op kerkelijk en politiek gebied. Wij zaten zo heerlijk veilig in de oude hokjes en vakjes. Wij kunnen niet heenkomen over het verlies van mensen, die ons lief waren. Wij missen hen elke dag weer. Wij houden ons telkens weer voor ogen, dat wij het zo anders konden hebben. Wij weten geen raad met onze teleurstellingen. Wat wij verloren, dreigt een blijvende won- de in ons leven te veroorzaken. Maar Christus roept: „houdt Mij niet vast", d.w.z verbreekt de kluisters van het verleden; laat los, wat u hindert en kiest de ruimte, kiest de toekomst, kiest het leven met Hèm, die dwars door de dood heenging en die Ons voert langs het kruis en dôôr het graf tôt zijn eeuwig licht. v. d. M. Jaarverslag 1946 van de Incasso Bank N.V. Sprekende over het Duitse achter- land en over de toestand in Indo- nesië, spreekt de directie van de In casso Bank in het zojuist gepubli- ceerde jaarverslag de hoop uit, dat de verdere ontwikkeling in de ver- houdingen zich dusdanig zal ont- plooien, dat de noodzaak van een grondige structurele wijziging van het economisch leven in ons land tôt de kleinst mogelijke proporties beperkt zal blijven. Wat onze economische positie be treft worden ook enige lichtpunten aangewezen. Daar is in de eerste plaats de productie-index die be- rekend op een basis van 100 in 1938 van 63 in Januari steeg tôt 89 in October, en daar is verder het feit, dat de export een bevredigend ac- cres vertoont. Wat de instelling zelf betreft: De winst bedraagt na afschrijving van f 500.00Q op rekening „Gebouwen en Meubilair" f 5.919.002.80 (vorig jaar f 4.939.555.05). Voorgesteld wordt f 500.000 aan de reserve toe te voe- gen, en f 3.559.002.80 te boeken op bijz. reserve, ter betaling van aile belastingen. Verder wordt voorge steld 5 dividend uit te keren. D. Poelstra (voorz.), J. Lemain (secr.), E. Wolthuis (penn.), J. de Boer (2e secr.) en G. Meesman. Er werd ge sproken over een binnenkort te hou den feestavond. In een in 't hôtel Groeneveld gehouden jaarvergadering van de Bestuurdersbond H.S werden de aftredende bestuursleden P. Heer- lien (voorz.), R. Blaauw (penn.) en E. Wolthuis, herkozen. In het afgelopen jaar steeg het aantal leden van 681 tôt 900. Het aantal aangesloten verenigingên is 15 Dinsdagavond werd in h^t Bontehuis een vergadering gehouden door de afd. H.S. van de Bond van Verzekeringsagenten, Ziekenfondsbo- den ên Incasseerders. O.m. werd de fusie met de Bond v. Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" be- sproken. Als afgevaardigde naar het congres te Amsterdam werd verko- zen de heer E. Bergman Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Joh. Tepper, thans werkzaam bij de Rijksverkeersinspectie te Gro ningen is uit 108 sollicitanten be- noemd tôt administrateur der Ge- meentetram te Groningen. HOOGEZAND Dinsdagavond hield de Supportersvereniging „Hooge- zand" een vergadering. Besproken werd de viering van de feestelijkhe- den in verband met het a.s. jubi- leum van de V.V. „Hoogezand". Bij de onlangs gehouden V.een- koloniale motorrit georganiseerd door de Motorclub te Veendam, wer den de 3e en 4e prijs resp. gewon nen door de heren H. Kalk en F. Groeneveld, béiden leden van de Motorclub „De Tourist", alhier. De le en 2e prijs werden door Veen- dammers gewonnen. -Een mededin- gende dame werd een troostprijs aangeboden. Wij hebben er destijds mel- ding van gemaakt, dat de heer W. van der Hooff in Mei '40 een geitje had medegenomen van de Grebbe- berg Als merk,waardige bijzonderheid kan thans worden vermeld, dat deze geit een vijfling heeft gékregen. Door het personeel van de Kantoorboekenfabriek Atlanta" is op 8 dezer een tweede uitvoering gegeven van de door zijn directeur den heer J. J. Smedes, geschreven revue „Sesam open U". Zaterdagavond werd in het hô tel Faber een tweede uitvoering ge geven van de P.T.T.-revue „Alles gaat op rolletje^". Er was een 0ia- tige belangstelling. De heer Prenger had ons uit- genodigd een kijkje te komen ne- men in het perceel Kerkstraat 32, waar zijn bloemenzaak binnenkort gevestigd zal worden. Men is er Een klein vliegtuig bij het hek, een boer leunende tegen de vleugel en pratende met een buurmafi, hoog ge- zeten op een monsterachtige machine; glanzende stalen schuren; een wereld- bekende „jeep" op het erf geparkeerd dit zijn misschien geen aanlokke- lijke onderwerpen voor de schildering Van de landelijke eenvoud, maar zij werd vertolkt door sparen tijd, werk en geld en zijn soms levensredders voor de honderdduizen- den Amerikaanse boeren wier werk- methoden weer door vindingrijke in génieurs veranderd worden. Na de ontwikkeling van dé zware tractor en de oogst-installatie, welke over het gehele land gebruikt worden door boeren-cooperaties en op grote boerderijen, hebben de fabrikanten van landbouwgereedschappen hun aandacht gewend op werktuigen die sterk gericht zijn op de mechanisatie van de kleine boerderij. Het vliegtuig is slechts een symbool hoezeer de da gen van door paarden gerokken ploe- gen en karretjes tôt het verleden be- horen. Met zweet-doortrokken teugels, wel ke een span paarden leiden, zijn ver vangen door handles en kleppen, door hefbomen met zeer uiteenlopende functies, en meer en meer door ma chines voor het bewerken vap de grond, de behandeling der gewassen en het binnenhalen van de oogst. De drievoudige bewerking van de grond door ploegen, het eggen met de wiel-egge en met de vlakke egge als voorbereiding tôt het zaaien behoort tôt de meest tijdrovende en daarom de meest kostbare vormen van werk in een boerenbedrijf. Nu doen machi nes al deze handelingen in een bewe- ging; zij ploegen en verbrokkelen en verpulveçen de aarde door middel van snel ronddraaiende haken, terwijl de ploeg zich over het vçld beweegt. Deze landbewerkings-installaties, die een der meest ingrijpende omwentelingen op het gebied van de landbouw vor men, moeten hun geschiktheid op de lange duur nog bewijzen. Ondertussen zullen de door een i tractor getrokken ploeg en egge met vele toegevoegde verbeteringen, hun werk doen. Tractoren, welke niet ho- ger reiken dan de broekriem van de boer zijn het meest in trek bij de ont- werpers van nieuwe landbouwmachi- nes. Een ervan, die ontworpen is voor kleine oppervlakten, is gebouwd om een ploeg te trekken die een dubbele voor trekt. Andere zijn uitgerust met een graafinstrument om kuilen voor païen te graven, of om Tiout te zagen, of met schoppen om vijvers en grep- pels uit te baggeren en uit te graven en schoon te, maken. Een ,,pony" tractor, die zelfs bruik- baar is voor tuinwerk, is een typisch voorbeeld van de tegenwoordige uit- rusting voor de kleine boerderijen. Uitgerust met een 4-1 p.k. motor is deze in staat een trader met een snel- heid van 16 km. voort te trekken, of een ploeg door zware grond te trek ken. De hele machine weegt 286 kg.; om het trekvermogen te verhogen voor zware ladingen of ploçgen, kunnen de banden gevuld worden met water. De motor, vereenvoudigd door een auto- matische versnelling geregeld door de gastoevoer is ook in staat installaties met riem-aandrijving te bedienen. (USIS) thans bezig de nodige vertimmerin- gen aan te brengen. En volgens de plannen, die men mij vertelde zal de zaak een fraai aanzicht krijgen Bovendien heeft het nieuwe huis het voordeel, dat het dicht bij de kwekerij staat. Reeds de komende week-wordt het oude huis ontruimd. Daar de nieuwe winkel nog niet gereed is, zal de verkoop voorlopig plaats vinden in een bij de kwekerij in te richten kiosk. KIELWINDEWEER. Onze land- bouwvereniging vergaderde o.l.v. den heer L Lambers in 't café Piest. De ingekomen stukken werden be handeld. Verschillende aanbiedingen werden voor kennisgeving aangeno- men. 't C.B. zal nog 15000 K.G. Ka- lizout 40 zenden. Vlugschriften van de Plantenziek- tekundige dienst zullen onder de aardappelverbouwers worden ver- spreid. Aan 't C.B. werd de levering van een partij stalen manden opgedra- gen. De heer D. Schuitemaker, ambte- naar voor werkgeverszaken van de V B.B., behandelde vervolgens het ontwerp C.A.O. voor 1947/48. Hij maakte aan de hand van dat ont werp verschillende opmerkingen en gaf nadere toelichting. Hierna besprak hij het z.g. Ver- bandschrift. - Na uitvoerige bespreking, waarbij vooral gewezen werd op de weinige solidariteit die 't vorige jaar door de collega's was getoond, tekende het overgrote deel der leden. De penningmeester deed daarna rekenjng en verantwoording over 1946. De inkomsten waren f 106.48, de uitgaven f 56.40. De voorziter bracht de heer Schui temaker hartelijke woorden van dank. Onze, door de Duitsers geroof- de kerkklok, een z.g. M. klok van vôôr het jaar 1500, die indertijd in Giethoorn is teruggevonden, is door de firma van Bergen te Midwolda, na voorzien te zijn van een nieuw klokhoofd en nieuw ijzerwerk, we- der in (Je toren opgehangen, en heeft gedurende de feestdagen reeds weer dienst gedaan. BORGERCOMPAGNIE. De Gei- tenfokvereniging „Tripscompagnie en Omstreken" hield Zondag 5 April een feestelijke bijeenkomst in café Kerlien. Nadat de voorzitter, de heer B. Munnik, een ppeningswoord had ge sproken, werd door de Toneelver. „Steeds Vooruit" opgevoerd „Mees- ter Dram". De muziek werd ver- zorgd door de band van J. Lemain. De avond werd met dansen beslo- ten. KROPSW OLDEIn het bericht. omirent de eindles van de tractor- cursus werd abusievelijk als instruc teur genoemd de heer J W. Stuut; dit moet zijn de heer J. W. Stout. SLOCHTEREN Op Woensdag 2 April hield de Ver. van oud-Leer- lingen der L.L.S. te Slochteren een algemepe ledenvergadering in café Smit o.l.v. den heer G. Kroon. De heer H. Koning, ass. Rijks- landbouwconsulent te Glimmen gaf een beeld van zijn reisindrukken in Engeland, en vertelde in het bijzon- der een en ander over het proefsta- tion te Aberytswith in Wales. De afd. Slochteren van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen kwam in café Smit bijeen. Drs. Fop. I. Brouwer hield een boeiende lezing met lichtbeelden over het onder- ■werp: Zwerftochten door de natuur van Nederland. In de pauze werd Mevr.' Schrik—De Boer gekozen als afgevaardigde naar de a.s. Algem. Provinciale vergterwijl tevens de te houden volksdanscUrsus werd be sproken. Met ingang van 1 Àug. a.s. heeft Mej. Bouwman, wegens het be- reiken van de pensioengerechtigde leeftijd, ontslag aangevraagd - als on- derwijzeres aan de o.l. school aan de Borgweg. Onze gemeente-secretaris, de heer H. Snater, is wegens ziekte af- gekeurd en heeft met ingang van 1 Mei a.s. ontslag aangevraagd. In de Landbouwhuishoudschool Vohd de eindles plaats van de 2- jgrige cursus. De voorzitter der Veenkoloniale Boerenbond, de heer Wichers, reikte de diploma's uit. De leerlingen werden daarna door ver schillende personen toegesproken. Een der leerlingen, Antje T. Fokkens bracht dank aan de leraressen en bood hen, namens aile leerlingen, een geschenk aaa. Een diploma met de aantekening „zeer goed" ver- wierven: A. Boer, G. Bouman, A. T. Fokkens, M. Hooites, J. v. d. Laan en J. Veentjer. De aantekening „goed": I. Bakker, M. Knollema, T. Munnik, J. Nienhuis, G. v. Petten, S Poort, P. Schuitema, C. Slagter en I. Wolthof. Door de aankoopcommissie van de vereniging voor Kunstmatige In seminatie werd aangekocht één van de kopstieren van Friesland. De stier is in Nov. '45 geboren, dus anderhalf jaar oud, en afkomstig uit de be- roemde stal van A. N. Wassenaar te Jelsum, bekend om zijn meerdere preferente eigen gefokte stieren. Op de centrale Stierenkeuring te Leeu- warden behaalde deze stier „Harold de le prijs. Paasmaandag gaf in de concert- zaal Degenhart de toneelver. „Ri- I goletto" van Delfzijl een opvoering van het bekende blijspel „Suiker- freule" van Van Wermeskerken. Dit gezelschap, dat door de gehe le provincie speelt ten bate van de Stichting '40—'45, gaf goed spel te zien. Mej. G. A. G. Mulder te Wa- genborgen, typiste op arbeidscontract ter Secretarie alhier, is benoemd tôt le typiste in vaste dienst. SCHILDWOLDE. In café Reinders vergaderde de Alg. Oranje Ver. o.l.v. den heer H. H. Boddema. De secre- taris, de heer Vink, gaf "het jaarver slag, terwijl er volgens 't jaarverslag van den penningmeester, den heer F. Wiltjer sloot met een voordelig saldo was van f 131.43. Als leden van de kascontrôlecommissie werden aangewezen de heren J. Brink, G. Kuper en H. Perdok. De aftredende bestuursleden de heren H. H. Bod dema en H. Doornbos werden herko- zen. In de plaats van Ds. Zuiderduyn, die wegens vertrek heeft moeten bedanken, werd gekozen de heer J. Tuizenga. Door de Rijkspolitie is proces- verbaal opgemaakt tegen O. W. te Overschild wegens het frauduleus» slachten van een varken. De heer B. Noorman alhier, heeft zijn behuizing met graanma- lerij en toebehoren onderhands ver- kocht aan den heer A. P. Moedt te Slochteren. HELjLUM. Onder voorzitterschap van den heer T. Douwes had de algem. verg. plaats van de Coop. Boerenleenbank SiddeburenHélium De kassier, de heer F. Boerma, bracht het jaarverslag uit. Over het boek- jaar 1945 had de rekening in ont- vangsten en uitgaven bedragen f 3.139.366.20. Aan winst werd ge maakt f 2146.11. Er werd besloten de winst bij de reserve te voegen. Als bestuurslid werd herkozen de heer H. K. Boerma te Hélium. In de raad van toezicht werd herbenoemd de heer O. Knottnerus te Siddeburen. SIDDEBUREN. In het gebouw van Chr. Belangen werd een vergadering belegd om een nieuwe klok in de to ren van de Ned. Herv. Kerk aan, te schaffen, waàrvoor een comité werd sàmengesteld. De klok zal een gewicht'krijgen van 765 kg. en plm. f 4000.kosten. De Zeilver. ,,'t Olle Schild" opent op 15 Mei het zeil-seizoen met open wedstrijden voor aile klassen. 15 Juni d.a.v. gaat de vefenigmg naar de traditionele D.T.P.-wedstrij- den op het Paterswoldse meer, ter wijl ook wordt deelgenomen aan de viermeren-wedstrijden op het Leek- stermeer. De ,,Schildweek" wordt van 2 t.m. 10 Augustus a.s. gehouden. OVERSCHILD. De heer A. P. Moedt te Slochteren heeft zijn be huizing met 2.23 ha. landerijen on derhands verkocht aan den- heer L. Rath te Overschild. ZUIDBROEK. Voor de betrekking van hoofd der Chr. School hebben zich 40 sollicitanten aangemeld. De „Oud Groene Wezen" ga- ven in hôtel Themmen een uitvoe ring van ,,Ainigst Kind". Helaas was de opkomst van het publiek niet groot In „Ons Gebouw" hield de Dem. Soc. Vrouwengroep een goed bezochte bijeenkomst. Mevr. R. v. Veen hield een causerie over „Joden in Nederland". Op de le Paasdag gaf in „Ons Gebouw", waar geen plaats onbezet was, „Onda" een uitvoering van „In- termezzo". Het ensemble Veendorp ver'zorgde het muzikale programma. De heer Slaper, die zijn nieu we fiets enige ogenblikken onbe- heerd had laten staan, kwam tôt de onaangename ontdekking, dat ook in Zuidbroek de fietsendieven actief zijn. De volgende dag vond de poli tie het rijwiel terug in de sloot welke langs de weg ZuidbroekMunten- dam loopt. MUNTENDAM. In samenwerking met de politie gelukte het enige ja- gers de loslopende wilde hond te schieten, die o.a. de schapen van den heer Pr-ak heeft aangevallen. Daar Zaterdag 3 Mei in ver band met de stille omgang aile open- bare gebouwen gesloten zullen zijn, kan de Meidag-viering van de P.v.d. A. op die dag niet doorgaan. Deze dag is nu bepaald op 30 April. Op de le Paasdag gaf het to- neelgezelschap „Anonymus" een uit voering van ,,De Laidjeszanger" Na afloop werd er gedanst op muziek van het ensemble „Borg". Door de Reciteervereniging werd op de 2e Paasdag een toneel- uitvoering gegeven. Opgevoerd wer den de stukken ,,Waar Liefde woont en „Moutn is ook wat". Er was zeer grote belangstelling. O.l.v. Ds. Hekhuis werd op de 2e Paasdag in de Bapt. Kerk een muziek- en toneeluitvoering gegeven. O.m. werd opgevoerd „Kaf tussen het koren". Dinsdagmorgen gleed een bus met melk van de fiets van den melk- venter Timmer De inhoud van de bus ging verloren. Tengevolge van de storm is de grote viermastertent van het circus Strassburger vernield. De schade wordt op ruim f 100.000 geschat. Daar het niet mogelijk is een verze- kering af te sluiten voor schade als die, welke thans is geleden, komt dit enorme bedrag ten laste van het bedrijf.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1