✓ERSOBERING, HET GEVOLG /AN DEVSEZENSCHAARSTE HET ARBEIDERSPROBLEEM IN SURINAME OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIÊBLAD VAN 1888 Wat geeft de Radio? Tweede Jaargang WOENSDAG 16 April 1947 NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM No. 29 VEENDAM EN OMGEVING VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN Wij kunnen geen Nederlander verantwoordelijk stellan voor onze huidige armoede MiNNENIJD LEIDT TOT MOORD Wat zegt een naam? Het Boerenbedrijf in cijfers. OVERVAL OP BANK IN AMSTERDAM. Wegens ongeschiktheid van het klimaat kunnen Nedarlanders er geen zwaar werk verrichten Programma van de R.O.N. De 48ste Jaarbeurs opent zijn poorten Doodstraf geëist. TRAGISCHE GEVOLGEN VAN EEN AUTORIT. ONDERWIJZERSSALARISSEN ABONNEMENTSFRIJS: f 1 25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling.) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling.) HÈT NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS. Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214.) Postrekening No. 435883. Of rijkdom geluk brengt is een :aak met zoveel facetten, dat wij de leoordeling daarvan liever aan an- leren overlaten. Bovendien is het sen zaak die geen enkel verbar,;d leeft met de jongste i gebeurtenissen n ons land, welke wij in deze ko- ommen gaan bespreken. Wij wilden er slechts op wijzen, dat rijkdom zekere gemakken met zich mee brengt. Mij kan kopen wat men no- dig heeft en ailes wat men graag hebben wil. Wanneer men echter arm is moet men ieder dubbeltje omke- ren voor men het uitgeeft. Van iedere uitgave moet men overwegei: of zij geoorloofd is, of het geld wel nuttig besteed is en of men zich niet te grote luxe permitteert. De meeste moeilijkheden geeft een dergelijke situatie wanneer men eerst rijk geweest is en dan arm geworden. En zo is het met ons land. Voor de oorlog behoorden wij tôt de rijk- ste mogendheden van het Europese continent, toen konden wij ons per- mitteren allerlei luxe artikelen te importeren, ook zonder dat daar een export van ongeveer gelijke waar- de tegenover stond. Nu zijn wij arm, een armoede waarvan wij ons zeer moeilijk kunnen herstellen, omdat de mogelijkheden tôt herstel betrekke- lijk klein zijn. Op twee zeer ongun- stige factoren is reeds dikwijls ge- wezen. In de eerste plaats de eco nomische chaos in het Duitse achter- land en Verder de toestand in Indo- nesië. Wij hebben geen geld meer beschikbaar om te importeren wat verschillende Nederlanders graag zouden kopen. De kosten van iedere import-affaire moeten gecompen- seerd worden door een gelijkwaar- dige export. Helaas is dat niet altijd mogelijk, althans niet in de eerstko- mende jaren. Er moet meer geïm- porteerd worden, dan dat het moge lijk is te exporteren. Hoe moet dat import-overschot betaald worden door een arm land? Er is slechts een mogelijkheid: buitenlandse cre- dieten. Nu kunnen we wel veel cre- dieten opnemen om het prettige le- ventje van voor de oorlog te kunnen voortzetten, maar leningen moeten m de eerste plaats na kortere of lan gere tijd terugbetaald worden, en in de tweede plaats moet er rente op worden betaald. Daar moet geld voor komen. In dat licht bezien is het van het grootste belang voor het toekom- stig welzijn van het land, de buiten landse leningen zo klein mogelijk te houden. In de maatregelen, die onlangs be kend, gemaakt zijn omtrent het ver- bruik van koffie, thee, vlees en vet, moet men een poging zien om onze buitenlandse betaalmiddelen zo gun- stig mogelijk' te besteden. Wij heb ben van ailes nodig, maar kunnen slechts een deel betalen met een ge lijkwaardige export. Daarom is het zaak uit datgene wat we nodig heb ben het meest noodzakelijke te kie- Er is wel wat gemopperd over de nieuwe maatregelen inzake de distri- butie van genoemde artikelen. Maar laat ons niet vergeten dat hét gemak- kelijker is het beleid te voeren in een welgestelde familie, dan in een ge- zin waar men met heel veel moeite de touwtjes aan elkaar kan knopen. En ten slotte' kunnen wij geen Ne derlander verantwoordelijk stellen voor onze armoede, met uitzondering dan van Mussert en zijn aanhangers, maar die kunnen geen aanspraak ma- ken op het praedicaat Nederlander. Nederlandse hulp aan Engeland. De Nederlandse waterbouwkunde staat op zeer hoog peil. De droog legging van delen van de voormalige Zuiderzee was een werkobject, dat de aandacht had van de gehele we- reld. Dat werk en andere, heeft de Nederlandse ingénieurs bekend ge maakt in vele landen, en vele van hen ontvingen aanbiedingen uit het buitenland om daar hun krachten te geven aan uiteenlopende werken. Nu Engeland in moeilijkheden zit in verband met de overstromings- rampen, heeft het zich tôt ons land gewend om hulp. Dr. Ir. Ringers, oud minister van de wederopbouw, 1 naar Engeland gevlogen om de ramp in ogenschouw te nemen. Verder heeft ons land materiële hulp gege ven, in de vorm van kranen, grijpers en pompen. Bijna 35.000 Needrlandse Joden werden vergast te Sobibor. Het Nederlandse Groene Kruis heeft een rapport laten samenstellen over het lot van de Joden, die uit Nederland werden gedeporteerd, en gebracht naar het kamp Sobibor, gelegen ongeveer 80 km. ten Oosten van Lublin (Polen). Van dit rapport is 'n tweede uitgebreide en verbeter- de uitgave verschenen. Aan dit rap port ontlenen wij het volgende: In de période 2 Maart tôt 20 Juli 1943 vertrokken 19 treinen met 35.000 slachtoffers van Westerbork naar So bibor. Van deze mensen zijn slechts 19 teruggekeerd. Op een klein aantal uitzonderin- gen na, zijn de slachtoffers bij aan- komst vergast. In October 1943 wa- ren van aile transporten uit Neder land nog ca. 800 personen over. Toen in het kamp het gerucht de ronde deed, dat aile gevangenen doodge- schoten zouden worden, brak op 14 Oct. 1943 een georganiseerde opstand tegen de S.S. uit, waarbij 16 S.S.ers werden gedood. De gehele kampbe- volking werd echter uitgemoord, op 30 mensen na, die kans zagen te ontsnappen. Een aantal van deze mensen vonden echter nog de dood in de omliggende mijnenvelden, aan de rest gelukte het zich aan te slui- ten bij Poolse en Russische partisa- nen. Wij hebben in deze bijzondere win- ter extra-kolenslagen beleefd, en ieder vroeg aanstonds: „hoeveel?" Het was ieder een behoefte het re- sultaat van de inspanning terstond te kennen. Welk elftal gaat bevre- digd van het veld als het niet weet of het heeft gewonnen of verloren? Van ieder en strijder voor herstel van welvaart wordt inspanning ver- wacht, gericht op veel èn goed. Lan ge jaren zijn wij er aan ontwend dat het ook goed kan. Wat waard is gedaan te worden is waard goed te Viorden gedaan. Dit is ook een econo- mische eisch. In jaren van schaarste heeft ons kwaliteitsbewustzijn ge- leden. Eisen konden wij niet stellen. Met het mogelijke stelden wij ons tevreden, eerst kwaad-, later goed- schiks, als verbruiker en als produ- cent. Tevredenheid met minder dan mo gelijk is moet nu verdwijnen. Wij moeten beseffen als verbruiker en als producent wij kunnen wat nôg en weer. En dat besef moet le- ven ook in de vreemde, waarnaar wij exporteren. Het gaat om onze naam. Maar wat zegt een naam? Ditmaal zeer veel. „Gemaakt in Hol- land" moet weer een vlag worden Uitvoer van kwaliteit eist produc- tie van kwaliteit. Het kwaliteitsbe wustzijn moet groeien, bij ons al Iemand kwam de Hilversumse po- litie vertellen, dat een man onder verdachte omstandigheden was overleden. Men ging op onderzoek uit. In de aangewezen woning vond men de vrouw thuis. Het stoffelijk overschot van den man lag in de achterka- mer, en de houding van het lijk wees erop, dat hij onder hevige krampen was overleden. Aanvankelijk verklaarde de vrouw, dat de krampen wellicht het gevolg geweest waren van het nuttigen van bonloos gebak. Later, toen zij wat scherper verhoord werd, bekende ze tezamen met de 25-j. U., met wien de vrouw reeds lang omgang had gehad, haar man te hebben vergif- tigd. Reeds lang bestond het plan de man uit de weg te ruimen. U. kocht een doosje rattenkruid, en de vrouw mengde drie lepels daarvan door de pudding. Het slachtoffer kreeg na het eten van de pudding hevige maagkrampen. Maar hij her- stelde weer. Toen hij echter enige dagen later enige aspirinetabletten gebruikte met veel water, deed het rattenkruid zijn funeste werk. De beide daders zijn gearresteerd. De vrouw staat bekend om haar slecht zedelijk gedrag. Statistieken zijn onmisbaar, want als we geen cijfers hebben van de op- pervlakten bouw- en grasland, van de grootte van den veestapel en van de landbouwproductie, kunnen we de toestand nooit goed beoordelen. En toch zijn cijfers vrijwel altijd ver- ouderd, omdat het steeds maanden duurt eer de gegevens van tellingen en inventarisaties zijn verwerkt. Zo ligt op het ogenblik voor ons de in- ventarisatie van de land- en tuin bouw over 1946 gepubliceerd door het Centraal Bureau voor de Statis- tiek in aflevering 11/12 van jaargang 41. Daaruit blijkt dat in 1946 het ge- Op een moment, dat er geen cli- ënten aanwezig waren drongen twee gemaskerde mannen, ieder gewapend met een stengun het gebouw binnen van het bijkantoor van een spaar- bank te Amsterdam. Zij richtten de vuurwapens op de achter het loket gezeten kassier en sommeerden hem het geld af te geven. Deze bukte zich bliksemsnel achter de toonbank tezamen met een andere em ployé, die aanwezig was, gelukte het hem een meer achteraf gelegen lokaal te bereiken. Wat de indrin- gers hebben uitgevoerd is niet be kend. Vermoedelijk hebben zij te- vergeefs getracht de deur naar het kassierskantoor te forceren, en heb ben zij ook geen kans gezien door de tralies te komen. Na yier minuten hebben zij, blijkbaar bang dat er cliënten zouden binnen komen, de benen genomen. In ieder geva' wordt er niets vermist. ARBEIDER GEDOOD. In de gieterij van de Machinefa- briek van de Gebr. Stork en Co. werd een zware vormkast verplaatst, door middel van een kraan. Onver- wacht brak de strop, waardoor de kast omlaag storte, en juist op een arbeider terecht kwam. De man was op slag dood. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Te Nijmegen is een motorrijder door een militaire auto gegrepen. Met een zware hersenschudding isj de man naar een ziekenhuis over- gebracht, waar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. KNAAPJE GEDOOD. Een 12-jarig knaapje, afkomstig uit Amsterdam zou door zijn Oom per motorrijwiel huiswaarts gebracht worden. Op de Rijksweg Amster dam-Amersfoort botste het motorrij wiel met voile vaart tegen een links over de weg zwenkende auto aan. Het jongetje werd van de duo-zitting over zijn oom geslingerd, en kwam op de weg terecht, waar hij dood bleef liggen. De bestuurder van het motorrijwiel werd eveneens over de weg geslingerd en werd ernstig ge- wond. Door de hevige botsing werden bei de voertuigen beschadigd. ERNSTIGE BRAND TE SHANGHAI. Doordat een brandende petroleum- tankwagen door de voormalige Fran- se concessie te Shanghai reed, zijn ongeveer 500 woningen door brand vernield. Vier personen vonden de dood in de vlammen. De brand is vermoedelijk veroor- zaakt door een plaatselijk politiek brandstichterscorps. Door de politie zijn vier jongens gearresteerd, die hebben bekend tôt een dergelijke organisatie te be- horen. NIEUWE AMERIKAANSE BRAND- STOFINDU STRIE VERWERKT STEENKOOL TOT BENZINE. De chemische omzetting van steen- kool, waarvan de V.S. een reserve hebben van 3.180.000.000 ton, in ben zine, benzine van hoog octaangehalte, olie en alcohol, is de aanleiding ge weest tôt de oprichting van een nieu we multi-millioenen brandstofindu- strie. Eind '47 zal een proefinstallatie van 300.000 gaan draaien. Men ver- wacht dat de productie in 1950 op volledig commerciële basis kan ge- schieden. De proefinstallatie en een in '50 gereedkomende commerciële instal- latie van 120.000.000 zullen geves- tigd worden in het hart van de rijke kolenlagen nabij Pittsburgh (Penn. De proefinstallatie, welke de reeds in de laboratoria bereikte resultaten, in de practijk zal omzetten, zal da- gelijks 67.960 kubieke meter „feed gas" uit 50 ton steenkool produoe- ren. De directeur van de technische af- deling van de Standard Oil, Robert P. Russel schatte dat de helft van de Amerikaanse kolenreserves na verwerking tôt de nieuwe brandstof gelijk zouden staan aan een oliere- serve van 488.300.000.000.000 liter, ge- noeg voor een tijdperk van 3.000 jaar. (USIS) GERAFFINEÇRDE SMOKKELAAR LIEP TEGEN DE LAMP. Zekere S. uit Amsterdam, placht geregeld over de Belgische grens te gaan met ca. f 1000 en daarvoor horloges en vulpennen te kopen. Die artikelen verkocht hij later aan een stelletje nietsnutten die ge- woonlijk op bePaalhe plaatsen in de hoofdstad rondslenteren, en paras.- teren op' de maatschappij, en maali- te een winst variërende tussen f 5 en f 10 per horloge of per pen. Vijftien maal was het zaakje goed gegaan, maar de zestiende maal liep S. tegen de lamp. Vertrouwende qp zijn geluk had hij nu f 18.000 mede- genomen en had de reis gemaakt per auto, waarvoor hij geen rijver- gunning had. Heen ging ailes goed. Maar op de terugweg werd hij aan- gehouden, en verborgen in enige ge- heime plaatsen in de auto vond men 800 horloges en enige honderden vul pennen. Voor de Economische politierech- ter bekende S. ailes. ,,Ik had ailes op een kaart gezet", zei hij, „en die stommiteit is me noodlottig gewor den". Verder vertelde hij van be- roep verzekeringsagent te zijn, maar dat was slechts een dekmantel, want hij deed niets dan smokkelen. Het vonnis luidde 8 maanden ge- vangenisstraf en f 3000 boete of 3 maanden en verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen. De Officier, die 1% jaar en f 15000 had geëist ging tegen dit vonnis in hoger beroep. Donderdag 17 Aprli: 18.De Stem van het Noorden. 18.20 Ida Boitde Bruin, zang en Paul Moolenaar, piano. Liede- ren van Schubert en Grieg. 18.50 Landbouwactualiteiten. 19.Hilversum II. 19.15 Gram. muziek. 19.25 Groninger kwartier. H. Leem- huis over zijn boek ,,Koop- man Frank vertelt". 19.40 Sluiting. Vrîjdag 18 April: 18.De Stem van het Noorden. 18.20 Gram. muziek. 18.25 Hilversum II. 18.35 Ada van Leeuwen, piano: Suite in E gr. terts van J. S. Bach; Sonatine van Henk Badings. 19.Hilversum II. 19.15 Literair kwartier. Fokke Sierks- ma bespreekt de ,,Reiddomp- rige". 19.30 Gram. muziek. 19.40 Landbouwkwartier. G. J. Schip- dam, Frederiksoord, voorzitter Tuinbouwcommissie Sti.chting voor de Landbouw in Drente, spreekt over Tuinbouw in Drente. 19.55 Sluiting. Zater dag 1 9April: 18.De Stem van het Noorden. 18.20 Het Roelof Stalknecht quintet speelt dansmuziek. 18.45 Drs. Fop I. Brouwer: Merk- waardige planten in Noord-Ne- derland. 19.Hilversum II. 19.15 Noordelijk weekoverzicht. 19.30 Sluiting. Wij hebben er reeds eerder op gewezen, dat het probleem der ar- beidskrachten de grootste moeilijk- heid vormt voor de Surinaamse landbouw het voornaamste bedrijf in dat land om tôt bloei te ko men, en om dat gebiedsdeel finan- cieél onafhankelijk te maken van het moederland. Dezer dagen heeft de heer L. J. Dijkhuis, secretaris van de Gron. Mij. v. Landbouw, die een studiereis naar de West heeft gemaakt ons het een en ander over dit probleem verteld. De plantagecultures, zo vertelde de heer Dijkhuis, zijn meerendeels ver- lopen door gebrek aan personeel, en ook door plantenziekten, die aan vankelijk niet goed konden worden bestreden en door economische oor zaken. Indien men de landbouw wil aan- pakken, dan is daar in de eerste plaats kapitaal voor nodig, veel ka- pitaal, want het heeft voor Surina me geen zin de zaak half aan te pak ken. Verder moet er gezorgd wor den voor een lonende afzet. Volgens de heer Dijkhuis maakt de citrus cultuur, de zuidvruchten, een goede kans. De teeltoppervlakte zou uitge breid kunnen worden, zodat Surina me in de behoefte van ons land zou kunnen voorzien. Datzelfde geidt voor de rijstcultuur. Ook hier moet het areaal uitgebreid worden. Bo vendien kan de rijstcultuur geheel gemechaniseerd worden. Verder be staan er goede vooruitzichten voor cocos en cacao. Een cocoscultuur van redelijke omvang zou een be- langrijke bijdrage leveren in de vet- voorziening (copra) van Suriname zelf. Het gehele economische probleem van Suriname staat of valt met drie dingen: de organisatie, het kapitaal en de arbeidskrachten. Dit laatste is het belangrijkste en het moeilijkst op te lossen punt. Het klimaat is on- geschikt voor Nederlanders om er zware lichamelijke arbeid te verrich ten. Wel zou lichte- lichamelijke ar beid door Nederlanders verricht kun nen worden. Zo zouden zij de rijst cultuur kunnen uitoefenen, indien deze gemechaniseerd is. Voor de zwaardere arbeid is inheems perso neel nodig. En de grote moeilijkheid is juist, dat dit personeel er niet is, Als mogelijkheid om uit deze impas se te geraken noemde de heer Dijk huis de immigratie van inheemse arbeiders uit andere tropische gewes- ten. Het is volgens zegsman mogelijk in 5 jaar tijd 10.000 ha. grond klaar te maken voor kolonisatie, mits de daarvoor benodigde machines en arbeiders aanwezig zijn. De kosten per ha. zouden 10 bedragen van die van de Wieringermeer. Indien de Hollandse boeren naar Suriname gaan moeten zij voldoende land vin- den, en behoorlijke woningen. De boerderijen moeten een grootte heb ben van ongeveer 90 ha. Om een dergelijke boerderij te exploiter en is een bedrijfskapitaal nodig van 25 30 duizend gulden. Tôt zover de mening van den heer Dijkhuis. In verband met deze kwestie willen wij nog even aanha- len hetgeen Dr. van der Sleen op een onlangs gehouden lezing te dezer zake zei: In de helft van de negentiende eeuw is er een poging gedaan tôt immigratie van Nederlandse boeren in Suriname. Een contingent van 250 landbouwers trok naar de West. Er was geen gecultiveerd land. Zij moesten zich vestigen op een woest gebied. Honderd van deze mensen vonden de dood; 50 keerden naar Nederland terug. De resterenden ble- ven er. Plantten zich er voort. Maar hun nageslacht heeft de kenmerken van inteelt. Onder de kinderen, die de lagere scholen bezoeken behoren de nazaten van deze immigranten tôt de domste. Dit is, ongetwijfeld een feit waar- mede men rekening dient te houden bij immigratie. Van veel gewicht is hier het feit, dat, zoals de heer Dijkhuis zei, de Nederlandse boeren in -Suriname voldoende cultuurgrond moeten vin- den en behoorlijke woongelegenheid. Van een „avontuurtje" mag en kan geen sprake zijn. Gisteren is te Utrecht de 48e Ko- ninklijke Nederlandse Jaarbeurs ge- opend. Tôt Donderdag 24 April zal Utrecht het commerciële centrum zijn van ons land. De gewone ver- keersmiddelen en ook de extra trei nen, die zullen rijden, zullen dui- zenden en duizenden zakenlieden brengen naar de voorjaarsbeurs, waar fabrikanten uit binnen- en bui tenland den bezoekers het beste en mooiste zullen tonen, wat zij in de afgelopen maanden hebben geprodu- ceerd. Zakenlieden zullen er elkander ontmoeten, relaties zullen er worden aangeknoopt en somtijds uitgroeien tôt hechte commerciële banden. In aile kringen van zakenlieden bestond grote belangstelling voor de ze beurs en de aanvrage tôt deel- neming was zo groot, dat reeds lang voor de sluiting van de inschrijfter- j-- w -, j ri hruik van de bodem in zeer sterke len, maar zeker vooral bij hen die Dru toestand is met de vervaardiging zijn belast. In maie weei naai met de vervaardiging zijn het maandblad „Nederlands Fabri- kaat" heeft men kunnen lzeen, dat deze gedachte leeft bij tal van ver- tegenwoordigers van ons bedrijfsle- ven. En zonder ophouden speurt men naar de juiste wegen die naar dit doel voeren, opleiding, contrôle e.d. Van grote betekenis is het daarbij ook dat allen die in de productie zijn ingeschakeld zoveel doenlijk er- varen hoezeer de kwaliteit van hun werk gunstig wordt beïnvloed door hun zorg, toewijding en bekwaam- heid. Herwonnen welvaart spreekt tôt ieder. Herwonnen kwaliteitsbewust zijn laat zich moeilijk wegen. Min der belangrijk is het zeker niet. Het is een waarborg voor onze naam. teruggekeerd. Hoewel dat niet zo sterk uit ae cijfers blijkt, is de oppervlakte gias" land toegenomen ten koste van het bouwland. Leest men de cijfers echter dan staat er dat wij m 193y een oppervlakte bouwland hadden van 929.391 ha. en in 1946 1.109.674 ha. Daarbij is echter inbegrepen de oppervlakte land, die thans weei met graszaad is ingezaaid, want deze gronden worden als kunstweiden tôt de akkerbouw gerekend. Helemaal juist is dat niet, omdat het hier het weder inzaaien van voormalige gras- landen betreft, die tijdens de oorlog gescheurd en dus tijdelijk als bouw land gebruikt zijn. Om dezelfde re- den is de oppervlakte grasland, die voor 1946 wordt opgegeven 1.192.523 ha. groot te zijn (wat 150.000 ha. minder is dan in 1939) evenmin juist, omdat het weder ingezaaide land feitelijk eveneens bij het blijvend grasland gerekend moet worden. An- derzijds hopen wij, dat men inder- daad een deel van het grasland als kunstweiden zal behandelen en dus over enkele jaren weer omploegen. Voor de veevoederproductie is dat zeer gewenst. Onze rundvee- en onze varkens- stapel bedragen reeds weer meer dan 90 van die van 1940. Tegen over 1.439.361 melk- en kalfkoeien in 1940 hadden wij er in December 1946 1.277.243. De melkproductie is echter nog slechts 65 van voor de oorlog met een hoeveelheid van 3.554 millioen kg. in 1946. De oor- zaak daarvan ligt in het tekort aan krachtvoeder en in het feit, dat er veel meer jonge dieren in productie zijn gekomen. De melkgift per koe bedroeg in 1946 nog slechts 2779 kg., hetgeen ongeveer een vijfde minder is dan in 1941. Intussen vertoont de melkproductie echter een regelma- tige stijging; in Januari van dit jaar leverden de veehouders 141 millioen kg. melk af, hetgeen een derde hoger is dan in de overeen- komstige maand in 1946. Wij gaan dus wel vooruit. Wat de besteding van de productie aangaat valt het op, dat voor rechtstreekse consump- tie reeds weer bijna evenveel melk gebruikt wordt als voor de oorlog; tal van gezinnen, die vroeger haast geen melk gebruikten, nemen nu wel hun rantsoen op. De kaaspro- ductie is belangrijk groter geworden, zodat op het ogenblik tweemaal zo veel melkvet in kaas wordt verwerkt als in 1941. De boter productie be reikte een hoeveelheid van 52.7 mil lioen kg., wat meer is dan in 1938 m het binnenland werd verbruikt. In die tijd beschikten wij echter boven dien over 65 millioen kg. margarine en 50 millioen kg. spijsoliën. In 1946 hadden wij alleen een kleine 67 mil lioen kg. margarine en geen olie. Daardoor komt het dat het totale vetgebruik van ons volk nog steeds een vierde lager is dan voor de oor log en aangezien bovendien de be- volking in aantal is toegenomen is de consumptie per hoofd nog geringer. Op aanvulling met binnenlandse plantaardige vetten behoeven wij niet te rekenen, aangezien de uitzaai van koolzaad in 1946 reeds weer te- ruggevallen was op 4000 ha., wat slechts 8 is van de oppervlakte in 1943. Bovendien zullen die enkele duizenden hectaren wel bevroren zijn, zodat er practisch geen kool- zaadolie geproduceerd zal worden. De tuinbouw blijkt in de oorlog een 400 ha. glas te hebben verloren en overigens is na de bevrijding de oppervlakte voile gronds-groenten van 47.000 ha. wel 5000 ha. geringer dan die van 1943, maar toch altijd nog ruim 9000 ha. groter dan m 1939. Zetten wij tenslotte de totale opper vlakte cultuurgrond naast elkaar, dan bedroeg deze in 1939 2.334148 ha., m 1943 2.353.513 ha. en in 1945 2.167.764 ha. en in 1946 2.380.014 ha. De toe- neming sinds 1939 is daarbij vrijwel geheel geleverd door de Noord- Oost-Polder en andere cultuur-tech- nische werken. mijn iedere vierkante meter van het jaarbeursgebouw was bezet. Het spreekt dan ook vanzelf, dat er een grote verscheidenheid van produe- ten te zien is, want van aile takken van het bedrijfsleven was er belang stelling en iedere bezoeker kan er zeker van zijn verschillende stands te zullen aantreffen, die zijn bij zondere aandacht vragen. De grote verscheidenheid van producten is zoveel mogelijk in groe-, pen verdeeld en iedere bedrijfstak heeft een plaats gekregen in ge bouw, paviljoen of terrein. Daardoor kan de bezoeker zijn beschikbare tijd zo gunstig mogelijk ver delen Allereerst gaat hij naar de afdeling van de Jaarbeurs welke hem het meest interesseert, en waar hij meent zaken te kunnen doen. Heeft hij dat bezichtigd en er gedaan wat hij wenste, en is er dan nog tijd over, dan kan hij die tijd besteden aan een korte bezichtiging van an dere afdelingen. Er zijn twee terreinen: De gebou- wen aan het Vredenburg en het ter- rein aan de Croeselaan. In het eer ste zijn ondergebracht de zaken wel ke goederen van betrekkelijk klein formaat tentoon te stellen hebben. Het terrein aan de Croeselaan wordt hoofdzakelijk gebruikt voor het ex- poseren van technische goederen. Het spreekt vanzelf, dat de Utrechtse Jaarbeurs voornamelijk een spiegel vormt van het Neder landse bedrijfsleven. Maar ook bui tenlandse bedrijven vragen de aan dacht en in het bijzonder enige collectieve groepen. Natuurlijk is België vertegenwoordigd, en in ver band met de besprekingen welke worden gevoerd over het sluiten van een Belgisch-Nederlands-Luxem— burgse tol-unie is het voor belang- hebbenden zeker de .moeite waard kennis te nemen van de jongste vor- deringen van het Belgische be drijfsleven. Daarnaast zijn Tsjecho- Slovakije en Zwitserland dooj be- langrijke collectieve inzendingen vertegenwoordigd. Tôt 24 April zal Utrecht het tref- punt zijn van den Nederlandsen za- kenman, van Noord, van Zuid, van Oost en West. De extra jaarbeurstrem uit het Noorden loopt morgen (Donderdag 17 April). Vertrek uit Zuidbroek 5.44, Sappemeer-Oost 5.52, Hooge zand-Sappemeer 5.58, Martenshoek 6.03 en Kropswolde 6.08 uur. De aansluiting uit Groningen vertrekt om 7 uur. tegen twee ex-rechercheurs van politie. De ex-recharcheurs van politie Gringhuis en Oudshoorn hebben in de bezettingstijd tientallen Joden en personen die Joden onderdak ver- schaften aan de Duitsers uitgeleverd. Tezamen hadden ze een inval ge daan in een woning te Utrecht, en toen de vrouw des huizes geen in- lichtingen wilde geven hadden zij haar ernstig mishandeld. Een van hen draaide de armen van de vrouw om, de andere sloeg haar een oog dicht en trapte haar tegen het on- derlijf. De afranseling hield pas op toen een van de twee rechercheurs buiten adem was. In de woning vonden zij een ondergedoken Jood. Deze werd aan handen en voeten gebonden en in een kast gestopt. De man is het nog gelukt te ontkomen. Een Joods zakenman, dien zij wil den arresteren bood hun een som geld aan. Daarmede namen de heren genoegen en gingen heen met f 5000. Ze hebben nog meer op hun gewe- ten. Bij diverse zaken lieten zij door- schemeren, dat de zaak wel af te ko pen was, b.v. door het geven van een goede schilderij. Verder verricht- ten zij graag huiszoekingen, en dan verdween meestal het een en ander in hun zakken. Toen zij eens een jonge vrouw arresteerden dwongen zij haar tôt oneerbare handelingen. Zij deden, nu zij voor het Am- sterdamse Bijz. Gerechtshof stonden een beroep op de orders die zij van hogeraf hadden ontvangen, De advocaat-fiscaal eiste voor bei- den de doodstraf. Toen K. uit Harderwijk, die geen rijbewijs bezat, een rit je maakte met een auto, heeft deze tocht zeer tra- gische gevolgen gehad. De auto bots te tegen een wagen, en deze reed tegen 'n pot kokende mastiek, waar door juist passerende kinderen een scheut van deze gloeiende teer over het lichaam kregen. Een van hen overleed aan de gevolgen. K. werd veroordeeld tôt 3 jaar ge- vangenisstraf en ontzetting uit het recht een motorrijtuig te besturen voor een jaar. MOFFEN KOMEN PLUNDEREN IN LIMBURG. Enige tijd geleden hebben Duit sers het Cooperatie magazijn inVen- lo geplunderd. De afgelopen dagen zijn weer vier moffen over de grens van Limburg gekomen. Zij werden echter door grenscommiezen aange- houden. De Duitsers waren in het bezit van lege zakken en beitels. Zij verklaarden in het grensgebied aard- appels te willen zoeken, en de beitels toevallig te hebben gevonden. De politie dacht er echter anders over, temeer omdat twee van hen familie waren van de daders van het plunderen van het coôperatiemaga- zijn, en sloot hen op. DE RAZZIA's IN BERLIJN. In de vier sectoren van Berlijn zijn razzia's gehouden, die 24 uur duur- den. In totaal werden 3656 personen gearresteerd, waarvan 1521 door de Russen. Van de gearresteerde perso nen werden 23 als misdadiger be- schreven. HET ANTISEMIETISME IN DUITSLAND. Onlangs hebben Joodse gemeenten en culturele instellingen in Duitsland een conferentie gehouden in Stutt gart. Er werd geklaagd over de lang- zame vordering van de wetgeving voor het rechtsherstel der Joden, en de tekenen dat het antisemietisme nog steeds leeft onder de Duitse be- volking. Het wij zigingsbesluit van de rege- ring in de bezoldigingsregeling der onderwijzerssalarissen, is door H.M. de Koningin getekend.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1