vvOom TjerT en Watgeeftde Radio? LANDBOUW-NOTITIES PLAATSELIJK NIEUWS KEGELEN KEGELEN. IN DE BEKLAAGDENBANK Disiributîenieuws Merkwaardigheden in de natuur TONEELUITVOERINGEN ENZ. De Zeep-misère Arrestaties wegens het plegen van Zedendelîct. 24 p. 7727 ht. 24 p. 7516 ht. p. 7517 ht. p. 6927 ht. p. 6569 ht. p. 6474 ht. p. 7033 ht. p. 6511 ht. 3e vijftallen: 22 p. 6264 ht. 17 p. 6538 ht. 14 p. 5975 ht. 14 p. 5828 ht. 11 p. 5617 ht. 6 p. 5294 ht. 0 p. 5142 ht g] g< ili e ■W te te Ook Hoogezandster bij de gearresteerden Programma van de R.O.N. DOOD LANGS DE WEG GEVONDEN. VOETBALLIEFHEBBERS MET VEEL GEDULD. GEN's chocolade fabrieken. „Oom Tjen", een werkje van R. Nieuwenhuis, en uitgegeven door de Fa. A. A. M. Stols te 's Gravenhage, is een boekje geschreven in Japan- se gevangenschap. Door den schrij- ver zijn een aantal gegevens, welke zeker als .basis hadden kunnen die- nen voor een lijvig boekdeel, in 36 bladzijden verwerkt. In de eerste plaats kunnen wij uit het boekje lezen hoe groot de invloed van op- voeding van millieu is vocfr de vor- ming van karakters. Verder wordt ons verteld van een innige liefde die wordt verbroken door de dood, het- geen tôt gevolg heeft dat een huwe- lijk wordt gesloten enkel om het leed te verzachten. De uitwerking van deze gegevens kan niet gelukkig genoemd worden. De schrijver heeft het verhaal de vorm gegeven van een reeks herin- neringen van zichzelf en van zijn moeder. Wellicht dat de ellende van het concentratiekamp als oorzaak moet worden beschouwd van de minder gelukkig gekozen vorm. Voor de idee, die aan 't verhaal ten grondslag ligt, niets dan waardering. Het is een tekening van karakters, zoals er zeker-op de wereld te vin- den zullen zijn. Hier volgt een proeve: „Een bijna roekeloze manier om zich te geven en tegelijk een koele, tôt het uiterste volgehouden reserve; vertrouwen en angst, innigheid en ongenaakbaarheid, altijd tezamen aanwezig, verwarden hem en maak- ten hem onzeker. Zo werd Oom Tjen in de loop der jaren de stille verlegen jongen, die men kende. Op school was hij een onopvallend leerling, die achter in de klas zat en zich liefst nog be- schermde achter de rug van zijn voorbuurman. Eerst had men ge- meend dat hij zich trachtte te ont- trekken aan de contrôle van een paar spiedersogen, maar nooit had men hem op enige ongerechtigheid of onoplettendheid kunnen betrap- pen." „Atoomenergie", door Prof. Dr. G. J. Sizoo. „De atoomenergie zal, ten goede_ gebruikt, zegenrijke gevolgen kun nen hebben voor de maatschappelij- ke welstand en het lichamelijk wel- zijn van de mensheid. Ten kwade toegepast zal zij vloek en verderf brengen, in groter omvang dan de wereldhistorie ooit heeft gekend. Zal de wereld de zegen af wij zen, uit vrees dat hij zal verkeren in een vloek? Of zal zij het risino van de vloek aanvaarden om zich de mo- gelijkheid van de zegen niet te la- ten ontgaan? Wie gelooft in ernst, dat hier een alternatief is, dat het mogelijk zou zijn de eenmaal gedane stap ongedaan te maken, of de een maal verkregen resultaten ongebruikt te laten liggen? De atoomenergie, eenmaal uit de verborgen schuilhoe- ken der materie bevrijd, zal zich daarheen niet weer laten terug- dringen, zij zal haar plaats in het De Competitie 19461947 te Hoo- gezandSappemeer is thans geëin- digd. Bij de eerste vijftallen is tôt het laatst fel gestreden om de hoog- ste kegeleer en is deze uiteindelijk ten deel gevallen aan „Dussel" dat in de tweede helft aile wedstrijden heeft gewonnen. De bekerhoudster van het vorige seizoen „Ons Ge- r.oegen" moest zich thans met de tweede plaats tevreden stellen, ter- wijl ,,Tavenu" volgt als goede derde. In het geheel wierp deze oub nog bijna 300 hout meer dan de voor- gangsters. Bij de tweede vijftallen plaatste „Doe je Best II" zich aan de kop met een gelijk aantal punten als „Ons Genoegen II" doch door ruim 200 ht. meer. Bij de derde vijftallen bleek „Ons Genoegen III" verreweg de sterkste, gevolgd door „Doe je Best III". Deze beide clubs beschikken over de beste reserve's. Uit onderstaande standen blijkt, dat de jongere clubs als „At- lanta", Vooruit". „W.O.P." en „Anonymus" er steeds beter inko- men en het volgend jaar zeer zeker een hartig woordje zullen meespre- ken. De totale uitslag luidt als volgt: lste vijftallen: Dussel 14 12 0 Ons Gen. 14 11 0 Tavenu 14 9 1 4 19 p. 8320 ht. Doe je B. 14 7 1 6 15 p. 7972 ht. W.O.P. 14 5 0 Anonymus 14 4 0 Atlanta 14 4 0 Vooruit 14 3 0 2e vijftallen: Boe je B. 14 12 0 Ons Gen. 14 12 0 Anonymus 14 9 Dussel 14 8 2 24 p. 7865 ht. 3 22 p. 7934 ht. 9 10 p. 7019 ht. 8 p. 7965 ht. 8 p. 6715 ht. 6 p. 6912 ht. Vooruit W.O.P. Tavenu Atlanta 14 14 14 14 Ons Gen. 12 11 Doe je B. 12 8 Anonymus 12 7 Vooruit 12 7 Dussel 12 5 Atlanta 12 3 Tavenu 12 0 0 1 0 0 1 0 0 12 De persoonlijke prijsjes vielen ten deel: In klasse A: B. J. Bos, lid van „Dussel" met 283 ht. in 20 ballen. In klasse B: Jac. Lenting lid van „Ons Genoegen" met 276 ht. in 20 b. In klasse C: K. Roggen, lid van „Doe je Best" met 278 ht. in 20 b. Prachtprestatie's Zaterdagavond vond onder grote belangstelling de prijsuitreiking plaats, waarbij een afvalwedstrijd werd gehouden en waarvoor door diverse mensen een groot aantal prijsjes beschikbaar waren gesteld. In klasse A werd weer no. 1 de heer B. J. Bos, in klasse B de heer P. Aussema en in klasse C de heer Nieborg. De voorzitter van de N.N. K.B., de heer T. Albronda, reikte met een gepast woord de prijzen uit en wees op het grote nut van deze competitie's als uitstekende training en versteviging van de onderlinge vriendschapsband. 5! oi le h ni n» di n: ei st a] ZI w Z< g< HOOGEZAND. Door de politie is gearresteerd zekere B. B., al hier, wegens overtreding van art. 242 Wetboek van Strafrecht (het plegen van een zedendelict.) In verband met dezelfde zaak is gearresteerd S. te Groningen, wegens overtreding van art. 251bis van het wetboek van strafrecht. (Eveneens het plegen van een zedendelict.) SAPPEMEER. Vrijdagavond ver- gaderde „De Grebbebond" in hôtel Groeneveld, o.l.v. den heer G. Pest- man. Uit het verslag van den secre- taris, den heer H. Breurken bleek dat het ledental van de afd. H.—S. en omgeving 219 is. Men zal trachten dit aantal op te voeren. Er zullen pogingen in het werk ge steld worden om tôt fusie te komen met landelijke organisaties. Twee be- stuursleden zullen daarom de 15 Mei te houden landdag van de afd. Rijs- sen van de Bond van Oud-Strijders bijwonen. Evenals het vorig jaar zullen op 10 Mei de gevallen makkers worden herdacht. Er zal een bezoek worden gebracht aan de graven te Kielwin- deweer en te Sappemeer. Van de periodiek aftredende be- stuursleden werd de heer Pestman herkozen. In plaats van de heren Breurken en Mulder, die niet her- kiesbaar waren werden verkozen de heren D. v. d. Meer en J. Kerdijk. Daar de middenstand in de Noorderstraat, vooral in de omgevîng van de Kleinemeersterbrug hinder ondervindt van personen, die zich in groepen ophouden in de portieken van de winkels, en het bezichtigen der étalages en binnengaan der klan- ten belemmeren, terwijl zij de por tieken bevuilen, is binnenkort een voorstel van B. en W. te verwachten tôt wijziging van de politieverorde- ning, in dier voege, dat tegen dit euvel kan worden opgetreden. In de eerstkomende raadsver- gadering zal in behandeling genomen worden een voorstel van B. en W. om het gebouw Parkstraat, hoek Slochterstraat te laten inrichten voor consultatièbureau en inrichting voor hoogtezonbestraling van het „Groene Kruis" en vergaderlokaal voor jeugdverenigingen, die het hu- ren van een café-zaal niet kunnen betalen. Voorts zal behandeld wor den een voorstel van B. en W. om ten behoeve van de bouw van 4 dub- bele woningen een stuk van onge- veer 70 m. bouwterrein ten Zuiden van het Verzorgingshuis aan de Klei- nemeersterstraat aan de Stichting Woningbouw Sappemeer te verkopen Voor het eindexamen Middel- bare Landbouwschool te Groningen slaagde onze plaatsgenoot, de heer G. K. de Vries. HOOGEZAND. Zoals reeds in het grootste gedeelte van onze vorige oplage opgenomen, is de heer J. J. Prins, hoofdcommies ter secretarie te Zaandam benoemd tôt gemeente- secretaris alhier. In de voetbalwedstrijd Wagen- borgenFVV (Adsp. B 2) was de jeugdige FVV'er K. Tonkens zo on- gelukkig zijn enkel te breken. Dr. Schaafsma verleende de eer ste hulp. De K.A.N.W.B. deelt ons me- de, dat binnenkort zal worden aan- besteed het maken van een verhar- ding van cementbeton op het wegge- deelte FoxholHoogezand (Knijps- laan) in de Rijksweg Groningen Nieuweschans. Wegens het stelen van Brinta en massé uit de N.V. W. A. Schol- tensfabriek, is proces-verbaal opge- maakt tegen P. J. S. en R. E. te Hoo gezand. Maandagavond vergaderde in het hôtel Faber de Band Nederland Indië. De spreker van deze avond was de le Lt. Vermeulen van de Le- gervoorlichtingsdienst, die een zeer intéressante causerie hield over onze militairen in Indië. Vlot en met eni ge humor vertelde spreker over i|st leven van onze jongens daar, zowel van de jongens in de grotere plaatsen als van de jongens, die in de voor- uitgeschoven posten zitten. Ook had spreker enige opmerkingen over de extremitische groepen, dit zijn niet de geregelde troepen van de T.R.I. doch afzonderlijke gevechtstroepen, die geheel zelfstandig optreden, en waar blijkt, als zo een groep wordt opgerold, dat veelal Japanse militai ren, die de binnenlanden zijn inge- vlucht hiervan deel uitmaken. Deze groepen zijn het die de Inlandse be- volking terroriseren en uitplunderen, en ook deze groepen zijn het waar- tegen onze jongens in hoofdzaak hebben te strijden. In de pauze be- handelde spreker enige vragen, waar- na werd overgegaan tôt de vertoning van de geluidsfilm „Brengers van Recht en Veiligheid", een film, wel ke een beeld gaf van het leven van de militairen in Indië en de ge- vechtsmethoden aldaar. WESTERBROEK. O.l.v. den heer Weitering gaf de gymn.ver. „S.V.W." Zaterdagavond voor een voile zaal een uitvoering in café Huisman. Over het geheel werd er vlot ge- turnd, en de nummers werden be- hoorlijk naar voren gebracht. Toch dient vermeld te worden, dat de meisjes de oefenstof beter onder de knie hadden en vlotter turnden dan de jongens. Dit is begrijpelijk, wan- neer men bedenkt, dat de jongens bij het instuderen van de oefenstof wel eens verstek lieten gaan, hetgeen nu het gehfeel heeft geschaad. Namens het bestuur en namens de vereniging werden den leider bij monde van de dames de Boer en Zon- derman bloemen aangeboden. Verscheidene personen gaven zich na de uitvoering als lid op. De jonge lidmstenkring hield zijn begroetingsavond, waarbij mej. C. I. R. Glas de boodschap voorlas, terwijl Mevr. E. R. ZeunerVenema verslag uitbracht van de Toogdag te Amsterdam. Het geheel werd door Dr. P. Glas gecompleteerd met een filmpje over het Heilige Land. De 5 onlangs bevestigde lid- maten sloten zich aan bij de Jonge Lidmatenkring, zodat die thans 17 leden telt. Aan de vrouwen-rustverblij- ven van de Ned. Prot. Bond zullen 2 van onze gemeenteleden deelne- men, die dan van 21 April tôt 1 Mei in Soesterberg zullen vertoeven. SLOCHTEREN. Door de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier is toezegging ontvangen van het beroep uitgebracht op Ds. Niemeijer van Birdaard (Fr.) Vrijdagavond werd in 't café Degenhart door het personeel der distributie, secretarie, gemeentewer- ken en sociale zaken een z.g. con- tact-avond georganiseerd. Het geheel stond onder leiding van den heer Swarts, den leider der Distributie- dienst. Het programma bestond uit toneel, zang en voordrachten terwijl het muzikale gedeelte uitstekend was verzorgd. SCHILDWOLDE. In café Reinders werd de algemene vergadering ge houden van de Vereniging „Jong Duurswold", onder voorzitterschap van den heer Jac. Glas. Uit het jaar- verslag" van den secretaris bleek dat de vereniging een zeer goed jaar heeft gehad. Het gehele bestuur was aftredend, terwijl de secretaris en vice-voorzitter niet herkiesbaar wa ren. Het nieuwe bestuur werd als volgt samengesteld: De heren Jac. Glas, F. Rumpff, M. Jonker, K. Reinders en R. Zwaneveld. De heer W. Weerts, adviseur der vereen. hield een korte toespraak waarin hij de leden opwekte om ac- tief deel te nemen aan het vereni- gingswerk, waarna hij een uiteenzet- ting gaf van de proefveldverslagen, die van groot belang kunnen worden geacht voor de rassenkeus. Onder voorzitterschap van den heer Boddema werd een algemene vergadering gehouden van de Kleu- terschool „Het Jonge Kind". Het jaarverslag van den secretaris, de heer A J R. Vink, werd onder dank- zegging voor de uitvoerige weergave, vastgesteld. Den penningmeester werd décharge verleend en dank ge bracht voor zijn zuiver beheer. De heer Vink werd met algemene stem- men als bestuurslid herkozen. Ver der werd besloten nog 2 dames als commissie-leden aan het bestuur toe te voegen. SIDDEBUREN. De biljartclub van Siddeburen speelde in „De Witte Linden" de vierde en laatste wed- strijd van dit seizoen tegen de club van Schildwolde. Siddeburen had een achterstand van 38 punten. Na spannende partijen werd de achter stand verkleind tôt 26 punten, zodat Schildwolde als overwinnaar uit het strijdperk trad. ZUIDBROEK. Mevr. Hofmande Boer uit Veendam sprak tijdens een bijeenkomst van de Dem. Soc. Vrou wenbond, gehouden in ,,Ons Ge bouw" over het onderwerp „Kunnen wij Socialisten tevreden zijn?" Spr. gaf een uiteenzetting van hetgeen tôt heden werd bereikt, en welke mogelijkheden bestaan voor de toe- komst. De vrouwengroep zal de versna- De 80ste Bondswedstrijd te Veendam. De strijd in Veendam is in voile gang. De animo is verbazend groot en de kans om een goede beurt te krijgen is gering. De prestaties zijn daardoor des te mooier. De stand luidde Maandagavond als volgt: Korps. lste vijft. 1. D.I.G., Veen dam 310; 2. D.N.K., Veendam 283; 3. Rang, Leeuwarden 271; 4. Anony mus, Sappemeer 270. 2e vijft.: 276, 271, 270. 3e vijft.: 1. Schuine Plank, Gro ningen 307. Drietal: Vooruit, Zuidbroek 145. Personeel. Serie: Tjoekes, Gr.on. 101; 2. H. Fellinger, Hoogezand 101; 3. Bultena, Veendam 98. Personeel. Enkel: 1. Tjoekes 41; 2. Bultena, Veendam 41. Vrije Baan: R. Zeef, Zuidbroek 45, 44, 44, 43; A. Bastiaans, Groningen 45, 44; W. Gorens, Hoogezand 45, 40; H. Fellinger, Hoogezand 44, 42, 41; Mr. Bulder, Veendam 44, 42, 41. Kampioen: Tjoekes, Groningen 81. Dames vrije baan: Mevr. Criens, Groningen 42; Mevr. Lamfers, Ter- Apel 41, 38; Mevr. Holle, Hooge zand 39; Mevr. Bouman, Gron. 37. UITSLAGEN BEDRIJFSVOETBAL. SVOvan Diepen 21 W. A. Scholten's Aardappelm.— Chem. W. A. 23 KoningAtlanta 23 BeukemaD.E.G. 42 Woensdag 23 April: 18.De Stem-vah het Noorden. 18.20 R.O.N.-sextet o.l.v. L. Drenth. 18.45 Hilversum II. 19.15 Noordelijk Strijdkrachtenpro- gramma. 19.30 Sluiting. Donderdag 24 April: 18.— De Stem van het Noorden. 18.20 Louis Somer, viool en Peter Mak, piano, spelen de Sonate opus 13 van Gabriel Fauré. 18.45 Groninger kwartier. „Oet ol' dokter zien praktiek". 19.Sluiting. Vrijdag 25 April: 18.De Stem van het Noorden. Hier in een praatje over de Bond van Plattelandsvrouwen. 18.20 Arjen Zondervan, bariton, zingt Nederlandse liederen (V), aan de vleugel begeleid door Henk Broekstra. 18.45 Hilversum II. 19.15 Literair kwartier. Fokke Sierks- ma bespreekt de „Reiddomp rige". 19.30 Landbouwkwartier. Ir. H. van der Molen: Het weidebedrijf m Friesland. 19.45 Sluiting. Zaterdag 26 April: 18.De Stem van het Noorden. 18.20 Disco-contact; gevraagde pla- ten. 18.45 Drs. Fop I. Brouwer spreekt over Terschelling. 19.Hilversum II. 19.15 Noordelijk weekoverzicht. 19.30 Sluiting. Een opzichter van Weg- en Wa- terwerken vond, toen hij langs de tepoorbaan Rotterdam-Gouda liep, het lichaam van een man, die aan het hoofd gewond was. Een ontbo- den geneesheer kon slechts de dood constateren. Uit het ingestelde onderzoek is ge- bleken, dat de overledene een ge- pensionneerde agent is. Vermoede- lijk fietste hij langs de spoorbaan, en is toen gevallen. FRAUDE BIJ DE KON. NED. IND. LUCHTVAART MIJ. Door een aantal employé's van de K.N.I.L.M. is een ernstige fraude gepleegd. Zij hebben bepaalde pas- sagebewijzen, waaraan voorrang is verbonden clandestien verkocht voor veel te hoge prijzen. Zo is aan het licht gekomen, dat zij \passage-be- wijzen voor het traject Batavia Bandoeng, waarvan de prijs bedraagt f 36.in Chinese toko's hebben ver kocht voor f 200.Aldus hebben de oneerlijke employé's kans gezien hun maandinkomen met enige dui- zenden guldens te verhogen. In verband met deze fraude zijn 13 personen in staat van beschuldiging gesteld. Zij zijn gearresteerd en aan de justitie overgeleverd. 31000 „ZWARTE" EIEREN IN BESLAG GENOMEN. Een vrachtauto, geladen met eieren, die van de Gelderse Achterhoek naar Holland reed, werd in Amers- foort door ambtenaren van de C.C.D. aangehouden. De chauffeur vervoerbewijzen over voor 84.000 eieren, maar een ruwe schatting toonde aan, dat de lading veel gro ter was. Daarom werd geen vergun- ning gegeven door te rijden. Een nader onderzoek toonde aap, dat de lading bestond uit 115.000 eieren. Niet minder dan 31.000 eieren, het grootste aantal zwarte eieren waar- op men tôt nu toe in eenmaal de hand heeft kunnen leggen, werd in beslag genomen. Deze eieren zullen op normale wijze in distributie wor den gebracht. Op 10 Mei zal te Glasgow de voet balwedstrijd tussen Groot-Brittannië en de rest van Europa worden ge- speeld. Er blijkt van Schotse zij de grote belangstelling voor deze wed- strijd te bestaan. Maandagmorgen zou de voorver- koop van kaarten beginnen aan het kantoor van de Schotse voetbalbond. De eerste liefhebber stond reeds voor het gebouw Zondagmorgen om 10 uur. Zondag te middernacht stonden er reeds 2000 personen, waaronder vele dames en kinderen. Jassen enz. werden op straat uitgespreid, en daarop zittende of liggende bracht men de nacht door. TRIBUNAAL VEENDAM. Het Tribunaal Veendam behandel- de Vrijdag o.m. de zaak tegen de 76-jarige accountant Willem Bieze uit Veendam, die ook verleden jaar reeds had terecht gestaan. Hij is lid geweest van de N.V.D., staat in de beschuldiging. Bieze wijst dit van de hand. Hij heeft gedurende enige tijd f i.p. m. aan de N.V.D. betaald, maar hij is geen lid geweest. De Officier-Fiscaal heeft beschuldigde buiten vervolging gesteld tegen beta- ling van f 10.000, maar dat wenste beschuldigde niet. ^ls de près, wijst op een ingeko- rrien brief waaruit blijkt dat besch. zich laatdunkend heeft uitgelaten over de Koningin en haar regering te Londen, vraagt Bieze naar den schrijver daarvan, waarop de près, mededeelt, dat dit is J. Suk, waarop besch. ontkent. De advocaat meent, dat geen der beide tenlasteleggingen zijn bewezen. De gezondheidstoestand van zijn cli- JEUGDIGE INBREKERS GEARRESTEERD. peringen verzorgen voor het in Mei te houden kinderfeest. De afd. Zuidbroek van de A.N. G.O.B. hield in „Ons Gebouw" een propagandabijeenkomst, welke uit stekend was bezocht, vooral door jeugdige personen. Onder leiding van den heer De Vries werden verschil- lende toneelstukjes opgevoerd. Het muzikale programma was in handen van het gezelschap „Dôling". Ter be- strijding van de onkosten werd een verloting gehouden. MUNTENDAM. De Bond v. Platte landsvrouwen vergaderde in hôtel „De Munte". Na opening door de pré sidente, Mej. Mulder, bracht deze dank aan Mevr. van Bon, die tijde- lijk naast de functie van secretares- se die van présidente had waarge- nomen. Mevr. Zijl bracht verslag uit over de provinciale vergadering in Gro ningen. De door Mevr. Holthuis ver- vaardigde pop voor het in Septem- ber te houden congres werd alge- meen bewonderd. Drie punten over ,,bezuiniging in de huishouding" werden besproken. Voor de ouders van leerlingen der o.l. school werd een ouderavond gegeven in 't hôtel „De Munte". De kinderen voerden enige toneelstukjes op w.o. ,,De Vreemde Pop" en ,,De Nieuwe kleren van den Keizer". Het muzikale gedeelte was in handen van het Borg-ensemble. De leiding be- rustte bij den heer Slim, hoofd der school. SCHEEMDA. In samenwerking met de groep Groningen van de K. N.M.V. heeft de Ver. Or an je" te Scheemda per 4 Mei motor-gras- baanraces georganiseerd. Naar de vereniging meldt verkeert het ter- rein in uitstekende conditie. Onlangs werd ingebroken in een kruidenierswinkel te Scheveningen. De eigenaar van de zaak betrapte de indringers, doch zij- sloegen hem met een revolver neer. Thans is de politie erin geslaagd vier personen, allen van 20 jaar, aan te houden in verband met deze zaak. Zij bekenden de inbraak te hebben legde j gepleegd. Men vermoedt echter, dat er nog tenminste 9 personen bij deze zaak betrokken zijn. RUSSISCHE VLAG GESTOLEN. Ter gelegenheid van een te Ham- burg gehouden internationale jeugd- tentoonstelling waren enige gealli- eerde vlaggen aan een 10 meter hoge mast bevestigd. 's Nachts hebben Duitsers de Sovjet-vlag neergehaald en gestolen. ,.HELGOLAND IS EEN HEILIG LAND". Een dezer dagen zijn te Hamburg affiches aangeplakt waarin wordt ge- protesteerd tegen het opblazen van Helgoland. Op deze affiches staat: „Helgoland is een heilig land. Past op, het Zonnekruis waakt!" Het in deze tekst genoemde zonne kruis is een Duits mytisch teken, waaruit de Swastika haar oorsprong vond. GROTE KOFFIESMOKKEL ONTDEKT. Nabij Geulle wilden smokkelaars Donderdag een grote partij koffie vanaf de grens het binnenland in- voeren. Rijkspolitie hield echter de smokkelauto aan. De chauffeur stop te niet, doch gaf vol gas, waarna de politie met enkele schoten uit een stengun de wagen tôt stoppen bracht. De wagen bleek ongeveer 200 kg. koffie te bevatten. Auto en smokkel- waar werden in beslag gnomen. De inzittenden werden gearresteerd. Spoedig arriveerde een tweede wa gen. De politie vermoedde onraad, en hield de wagen aan. Toen men een VOOR ALLE LEEFTIJDSGROEPEN EEN EI. In de bonnenlijst welke Donderdag a.s. zal worden gepubliceerd, zal een bon bekend gemaakt worden voor een ei voor aile leeftijdsgroepen. Zuidvruchten. De geldigheidsduur van de bonnen 67 E, 67 L en 68 T reserve is verlengd van 19 April tôt 3 Mei. Gort en Havermout. Het verbod tôt aflevering van havermout en gortproducten, dat op 17 Maart aan de fabrieken was opgelegd, is opge- heven, zodat deze artikelen binnen kort weer verkrijgbaar zullen zijn. Er is thans een voorraad gevormd, waaruit zo nodig in de tijd, die ons van de nieuwe oogst scheidt, kan worden geput. DE DISTRIBUTIE VAN SIGAREN. Volgens geruchten zou de ophef- fing van de sigarendistributie wor den verwacht. Het ministerie van economische zaken deelt mede, dat wijzigingen in de tabaksdistributie worden overwogen. Er is evenwel nog geen beslissing genomen en het is zeer goed mogelijk, dat een zo- danige beslissing genomen wordt, dat de distributie wordt gehandhaafd. BRANDSTOFFENBONNEN. De rantsoenbonnen „een eenheid brandstoffen 1946/1947, alsmede de bonnen van de bonkaarten WA en WB 606 en de bonnen 65 BV van de brandstoffenkaart T 606 blijven geldig tôt en met 26 April a.s. Genoemde bonnen moeten derhal- ve uiterlijk op 26 April a.s. bij een brandstoffenhandelaar zijn ingele- verd. Toen een duivenei na de gebrui- kelijke broedperiode niet uitgeko- men was, brak de duivenhouder, de der inzittenden vroeg zich te legiti- meren, trachtte hij zich uit de voeten te maken. Teneinde hem te dwin- gen te blijven staan schoot de politie enige malen in de lucht, en richtte het vuurwapen, toen dat geen effect had gehad, op de vluchteling. Deze werd ernstig gewond, en is in een ziekenhuis in Maastricht opgenomen. In de buurt vond de politie een grote partij koffie. Het was vermoe- delijk de bedoeling deze partij met auto's haar het binnenland te ver- voeren. heer B. te Groningen, dit open. Het bleek dat het ei twee kuikens be- vatte. Blijkbaar waren de diertjes niet sterk genoeg geweest de eier- schaal te verbreken en waren gestor- ven. Naar de heer B. ons verzeker- de is het een zeer zeldzaam geval, dat een duivenei twee kuikens bevat. In het hoenderpark ,,Koudhoorn" te Ugchelen op de Veluwe is een kuiken geboren met niet minder dan vier poten, aldus meld het Hbld. De uitwintering der wintergranen. Het uitwinteringspercentage blijkt nog moeilijk definitief vast te stellen. Tarwe, geeft op lage gronden, wel ke wateroverlast hebben en waar het smeltwater minder goed werd afge- voerd, een veel ongunstiger beeld dan op doorlatende gronden. Van overwegend belang is echter het sor- timent der uitgezaaide rassen. De tarwes van de Julianagroep zijn voor 80 uitgewinterd, die van de Car- sten V groep hebben de winter aan- merkelijk beter doorstaan. De geogra- fische spreiding van het uitgewinter- de percentage is hier o.m. van af- hankelijk en zakt van 70 in het Noorden en Oosten tôt 50 in Noord- en Zuid-Holland en tôt 40 op de Zeeuwsche eilanden. Zeeuwsch- Vlaanderen en Noord-Brabant steken hier met 80 ongunstig tegen af. Ook de zaaitijd speelt een duidelij- ke roi. Vroeg gezaaide percelen zijn on geveer 10 minder uitgewinterd of beschadigd dan laat gezaaide, onaf- hankelijk van het geteelde ras. -De uitwintering van de rogge is veel geringer dan die van de tarwe en bedraagt ongeveer 10 In de veenkoloniën en op het veen in het MENSEN OP GEMEUBILEERDE KAMERS. Het toneelgezelschap Herman Bou- ber heeft in het hôtel Faber Zondag- avond een uitvoering gegeven van Johan Elsensohn's toneelspel „Men- sen op Gemeubileerde Kamers", een uitbeelding van het leven van men sen, die getroffen waren door de vooroorlogse economische crisis. We zien het uitzichtloos bestaan van een jong verloofd stel, een stuurman die reeds jaren zonder werk is en een verpleegster. We zien ook het leven van een pas-getrouwd paartje, even eens zonder perspectief. Het geheel speelt zich af in het huis van Tante Dora, die gemeubi leerde kamers verhuurt. Zij is schijnbaar een harde -onverschillige vrouw, maar op critieke momenten blijkt zij een warm hart te bezitten, en aan haar is het mede te danken, dat ailes aan het einde weer goed wordt. Vermeld dient nog te worden de verlopen baron, eveneens een inwo- ner van het huis van Tante Dora, wiens geestige opmerkingen het ge heel omranden met een franje van vrolijkheid. Het geheel speelt zich af op één dag. En het is wel merkwaardig, dat juist op die dag de conflicten zich toespitsen, maar ook aile tôt oplos- sing komen. De spelers hebben uitstekend spel te zien gegeven, en in het bij zonder willen wij noemen Aaf Bouber als Tante Dora en Herman Bouber als de baron. Het geheel werd op volko- men aannemelijke wijze weergege- ven, waarbij elk der spelers en speel- sters hun aandeel hebben bijgedra- gen. Helaas was de opkomst van het pu- bliek gering. En een slecht gevulde zaâl draagt zeker niet bij tôt het scheppen van een gezellige sfeer, een sfeer, die het de acteurs en ac trices gemakkelijker zal maken zich geheel te geven. H. B. DANSAVOND H.S.C. Zaterdagavond hield de Voetbal- vereniging H.S.C. een dansavond in het nntel Faber. De dames van de Gymn.- en Ath- letiekver. H.-S. gaven enkele de- monstraties. Hun programma bestond uit ,,Hoge School", Wals en Humo- resque. Bij het ten gehore brengen van het „H.S.C.-Orgel", dat meer orakel dan orgel is, kregen velen een veeg uit de pan. PROPAGANDA-AVOND Bond van Arbeiders in Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf. Door de Bond van arbeiders in bovengenoemde bedrijven werd Za terdagavond een propaganda-avond in het Parkhotel gehouden, waaraan medewerkte de toneelvereniging „Voorwaarts". Opgevoerd werd „De Meester", een toneelspel in drie be drijven, en „Hij kwam, zag en ging", een klucht in 1 bedrijf. Het muzikale gedeelte van het programma werd verzorgd door ,,The Three musical Boys". Dansen besloot de avond. FEESTAVOND E.V.C. TE KOLHAM. In 't café H. Braam te Kolham heeft de afd. Slochteren-Kolham van de E.V.C. een propaganda-feestavond gegeven. Het toneelgezelschap „Steeds Voor- waarts" voerde een drietal stukken op: „Arbeidersplicht", „Als de kat op spek bonden wordt" en „Amor in het Kappershuis". De heer Huizing uit Groningen hield een propagandistische rede. De avond werd besloten met dansen. Er was grote belangstelling. Westen zijn de percentages resp. 20 en 30. Vroeg gezaaide rogge is over het algemeen beter door de winter gekomen dan in November gezaaide. In Drente steekt de met de machine gezaaide rogge gunstig af terwijl de geëgde percelen een minder gunstig beeld geven dan de onbewerkte per celen. 1 De wintergerst is in Groningen en Friesland voor ruim 70 verloren, in het Centrum en in het Westen slechts voor 50 In Zeeuwsch- Vlaanderen en Noord-Brabant is slechts 10 van het gerst-areaal be- houden. Het koolzaad kan in het Noorden als verloren worden beschouwd, in Noord-Holland en Limburg zou het percentage van de uitwintering 70 bedragen. De vorst heeft weinig invloed op de karwij gehad. Het uitwinterings percentage bedraagt slechts 5 be- halve voor de Noordelijke Zeeuwsche eilanden, waar het 25 bedraagt. Vorstschade aan het grasland. Als uitwinteringspercentage voor het grasland wordt 10 opgege- ven. Het in het vorig jaar uitgezaaide en bijgezaaide grasland heeft ern stig te lijden gehad en moet deels als verloren worden beschouwd. De her- komst van het zaad zal hieraan ook wel niet vreemd zijn geweest. Op de klei is de toestand over het filgemeen ongunstiger dan op het zand, behalve waar het gras veel beemdvossenstaart bevat. De stand van het graszaad is achterlijk; hoe wel de groei hier en daar reeds begint, komt het gebruikelijke standcijfer niet veel hoger dan 50. De klavers hebben ernstig geleden. In het Noorden is het uitwinterings percentage 65 en in het centrum 40, behalve in het Rijk van Nijwégen waar het 70 bedraagt. In het Zuiden is dit cijfer ongeveer 20, doch in het zandgebied van Limburg is dit hoger en bedraagt 44. Lucerne heeft vooral in de Betuwe en Utrecht geleden. Het uitwinte ringspercentage bedraagt hier respec- tievelijk 65 en 50. In Noord- en Zuid- Holland is dit cijfer slechts 30, ter wijl het op de geïnundeerde gronden van Zeeuwsch-Vlaanderen veel hoger is. Op de klei heeft de lucerne in het algemeen beter weerstand geboden tegen de vorst dan op de lichte gron den. De werkzaamheden zijn natuur- lijk zeer vertraagd en men is nog slechts sedert korten tijd bezig met kunstmest strooien, terwijl op droge gronden reeds wat is gezaaid. ënt is reeds achteruit g,egaan. Hij vraagt om geen verdere maatrege- len tegen hem te nemen. Vrijdag a.s. zullen terechtstaan H. Dieterman, Hoogezand en M. R. Lan- ting, Hoogezand (thans gevestigd te Groningen. KAMER GRONINGEN VAN BIJZ. GERECHTSHOF TE LEEUWARDEN In 1944 ging Oomke Bouman in Groningen als een razende te keer. Hij was opperschaarleider van de landwacht. Overal verrichtte hij ar restaties of liet ze verrichten. Hij was nog erger dan een rasechte S.D.'er. Bouman arresteerde de illégale werker van der Kooi, die later gefu- silleerd werd, en trachtte ook Hou- wen te arresteren. Toen deze echter vluchtte schoot hij hem neer. Verder was hij aanwezig bij de moord op de heer Heine. De heer Heydenrijk werd gearresteerd, en als gevolg daarvan de heer E. Blaauw en Mej.- Kerkhoven, die allen werden gefusil- leerd. Tenslotte heeft Bouman me- degeholpen bij het vermoorden van de gemeente-opzichter' Joh. Rama- ker. Een der voornaamste getuigen, de Duitser Lehmhof weigerde een eed af te leggen, omdat hij geen bezwa- rende verklaringen wenste af te leg gen tegenover Nederlanders, die in oorlogstijd voor hem gewerkt hebben De adv. fiscaal achtte het ten las- te gelegde bewezen en eiste de dood- straf. De verdediger wees op de slechte sociale en economische omstandig- heden, waaronder verdachte was opgegroeid Voor de oorlog was hij lid van de van Rappard-Partij. In 1940 bedankte hij als lid en ging in ons leger. Na de bezetting werd hij weer lid van de van Rappard-Partij. Toen de bevrijding naderde werd verdachte bang. Hij begon te drinken, en in de roes van alcohol verrichtte hij zijn wandaden. Verdachte heeft het laatste woord. Verdachte had het laatste woord. Hij vertelde, dat hij door zijn supe: rieuren werd geprezen, totdat hij het slechte van zijn daden niet meer inzag. Nu beseft hij, dat de rouw, die hij in vele gezinnen gebracht heeft, niet onder woorden te bren gen is. Voor dat ailes geeft hij zijn leiders de schuld, en hij is zelfs zo brutaal te zeggen, dat hij hoopt, dat die superieuren, die hem en dui- zenden anderen hebben misleid, hun straf niet zullen ontlopen. Wij Nederlanders zijn een zindelijk volk. Vraag eens een buitenlander wat hem het meest treft, indien hij Ne- derland bezoekt. In vele gevallen zal die vreemdeling zeggen: de reinheid. De keurig geschilderde en onderhou- den geveltjes, de uitstekend onder- houden tuintjes, de zindelijke kleren waarin de Nederlander zich gewoon- lijk den volke vertoont, dat ailes heeft hem getroffen. De zindelijkheid is ons Nederlan ders aangeboren. We houden ervan ons te wassen, ons lichaam rein te houden. Daarom staat de hygiënë' in ons land op een h°og peil. We ge- bruiken veel zeep. Om ons lichaam schoon te houden en om onze kleren te wassen. En nuis er geen zeep. De huismoeders rennen naar de brieven- bus om de krant op te halen. Vol spanning slaat zij het blad open en zoekt de bonnenlijst op. Daneen zuchtal weer geen zeep! Voor de oorlog waren ons land en de Verenigde Staten de twee landen die per hoofd de meeste zeep ge- bruikten, en nu krijgen we minder dan het voor de oorlog het minste zeep gebruikende land. De grote moeilijkheid is natùur- lijk, dat de stoffen waarvan zeep vervaardigd wordt, geïmporteerd moeten worden. De belangrijkste stoi is vet. En onze vetpositie is krap. We hebben nauwelijks genoeg voor de menselijke eonsumptie. Binnenkort komt echter de Wil lem Barentsz naar ons land. De la ding valt wel tegen, maar de hoe- veelheid traan die gewonnen is, is toch nog van belang. Het is misschien gewenst een deel van deze traan voor zeepfabricage te bestemmen? Niet om de eer onze traditie, het zindelijkste volk ter wereld te zijn, hoog te houden, maar om der wille van de hygiëne, waaraan de volksge- zondheid zo nauw is verwant. DE SPAANSE TROON. Een néef van ex-koning Victor Ema- nuel van Italië, Prins Bourbon— Parma heeft zich, in strijd met het ontwerp van Franco en met dever- klaring van Don Juan, opgeworpen als prétendent voor de Spaanse troon. 75-JARIG JUBILEUM VAN DUN- Op 25 April a.s. zullen de van Dungen's Chocoladefabrieken teNij- megen hun 75-jarig bestaan herden- ken. De stichter der fabrieken opende in 1866 een koekbakkerij, die 2 jaar later werd uitgebreid met een ban- ketbakkerij. Reeds toen werden op kleine schaal chocolade artikelen vervaardigd. De machinale vervaar- diging daarvan begon in 1876, ter wijl in 1889 een spéciale chocolade- fabriek werd gebouwd. In het bedrijf werken thans 200 man. SMOKKELAARS GEPAKT. Toen te Enschede enige politie- agenten in de nabijheid van een auto kwamen, sprongen enige per sonen eruit en namen de vlucht. Twee van de vluchtelingen werden gepakt, het bleken Friezen te zijn af- komstig uit Sneek. De auto bevatte smokkelwaar. On der de kap troffen de agenten aan ongeveer 1000 schaartjes, en verder actetas-sloten en zakmessen. Achter in de wagen lagen rijwielonderdelen. In het huis waarvoor de auto ge- parkeerd stond stelden de agenten een onderzpek in. Men vond er een grote hoeveelheid smokkelwaar. De bewoner is gearresteerd.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2