HET EINDE VAN DE MOSKOUSE CONFERENTIE waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 EN HET N1EUWS- EN.ADVERTENTIËBLAD VAN 1688 PLAATSELIJK NIEUWS Crises in Frankrijk en Engeland Tweede Jaargang ZATERDAG 26 April 1947 No. 32 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNIENDAM VEENDAM EN OMGEVING De punten waarover geen overeenstemming is bereikt worden terugverwezen naar da Plaats- vervangers. In November komen de vier ministers bijeen te Londen. Exptosie in Sappemeer eist een gewonde. Ernstige brand te Hoogezand. POSTZEGELS VOOR SIGARETTEN TUCHTRECHTER VOOR DE VOEDSELVOQRZiENiNG Examen voor Politiediploma Na twee oorlogen zijn Frankrijk en Engeland zo zeer uitgeput, dat ze hun machtspositie gedeeltelijk moes ter overgeven aan de V. S. en Rusland. Fruitkwekers en Tuinders op stap Engelse Tuinders bezoeken ons land Kort Wijdingswoord VOLHOUDEN HET NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling.) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling.) VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS. Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak ,,Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Télefoon 139 (b.g.g. 213 of 214.) Postrekening No. 435883. De conferentie van Moskou is ten einde. Er is veel gesproken, maar, zoals wij reeds in onze vori- ge overzichten zeiden, de resultaten zijn gering, en daarin is ook de laat- ste week geen verandering gekomen. Op enkele punten is overeenstem ming bereikt, zoals over de ontbin- ding van de staat Pruisen. Of hier- mede enig practisch nut bereikt kan worden moet evenwel betwijfeld worden. Stel U eens voor een school met een klasse waarin veel lastige leerlingen zitten. Men gaat deze leerlingen over andere klassen ver- delen. Wat zal het resultaat zijn? Zullen de leerlingen minder ondeu- gend worden of zullen zij ook ern- stige leerlingen aansteken? Zo is het ook met de ontbinding van Pruisen. De staat Pruisen houdt op te bestaan, maar daarmede wordt de Pruisische geest niet vernietigd. Over de meest kardinale punten kon echter geen overeenstemming worden bereikt, zoals over het Duit se eigendom, de grensvaststelling en ook over de economische toestand lopen de meningen uiteen. Tôt het sluiten van een viermo- gendhedenverdrag waartoe het initi- atief destijds werd genomen door Byrnes, is het evenmin gekomen. In een dergelijk verdrag, dat zou wor den gesloten om Duitsland klein te houden, wenste Rusland zo vergaan- de bepalingen opgenomen te zien, dat Marshall meende dat dergelijke be palingen alleen in een definitief vre desverdrag zouden kunnen worden opgenomen. Wij kunnen het Russi- sche standpunt enigszins begrijpen De Sowjet Unie heeft momenteel liever een uitgeput Duitsland aan haar grenzen, dan een sterk Ame- rika. Het viermogendhedenpact is nu geheel van de baan. Verder zijn te Moskou besprekin- gen gevoerd tussen Bevin en Stalin en tussen Marshall en Stalin, met weinig resultaat. Het vredesverdrag met Oostenrijk is door de 4 ministers besproken in 3 geheime zittingen gedurende 24 uur, doch zohder resultaat. Het Russische standpunt is, dat de Sowjet Unie zich in het bezit mag stellen van ailes wat door de Oostenrijkers vrij- willig aan de DUitsers is afgestaan. Maar ten slotte hebben de Oosten rijkers heel veel moeten afstaan aan de Duitsers, want de S.S. stond met de stok achter de deur. Wanneer dat ailes in Russisch bezit zou overgaan, dan heeft Oostenrijk geen levens- kansen meer. Het zou het armste land onder de armen worden, en economisch afhankelijk. Dat wensen de afgevaardigden van de Westerse mogendheden niet. Daarbij komt dan nog dat Joego-Slavië een stuk van Karinthië wenst, welke wens door de Russen wordt gesteundr Ook Oos tenrijk is het slachtoffer van een belangenstrijd. Rusland vreest, dat een hersteld Oostenrijk zich naar net Westen zal richten, vandaar zijn steun aan de Joego-Slavische eisen en zijn vergaânde economische ver- langens. De Moskouse conferentie is reeds ten einde als dit overzicht wordt ge- publiceerd. De punten waarover geen overeenstemming werd bereikt wor den terug verwezen naar de plaats- vervangers. In November komen de vier ministers bij een te Londen, na elkaar in Sept, in Amerika te hebben gezien. Meer steenkool voor bevrijde landen. Te Moskou is tussen Frankrijk, Engeland en Amerika een overeen- komst gesloten betreffende de Duit- se kolen. De bevrijde landen zullen meer Duitse steenkool krijgen, en in het bijzonder Frankrijk zal zijn invoer aanmerkelijk verhoogd zien. Hoe Rusland op deze overeenkomst zal reageren valt nog niet te zeggen maar zeker is, dat het er op zal wij- zen, dat een driemogendheden overeenkomst in strijd is met de be palingen van Potsdam. De Palestijnse kwestie. Palestina is opnieuw in beroering gebracht. Een aantal Joodse verzets- leiders zijn ter dood veroordeeld en de doodvonnissen zijn voltrokken. Dat heeft kwaad bloed gezet, en een golf van verzet is door het land gegaan. Inmiddels gaat de illégale îmmi- gratie rustig voort. Ondanks het Engelse verbod weten honderden Joden clandestien Palestina binnen te komen, daarbij geholpen door de Joodse verzetsorganisaties. Reëds heeft Engeland nota's gericht tôt enige landen van waaruit veel Jo den de Middellandse Zee oversteken. Het Palestijnse probleem is Enge land over het hoofd gegroeid, daar- om is het overgedragen aan de Ver- enigde Naties. En in een spéciale assembly, welke Maandag a.s. wordt gehouden zullen de Verenigde Na ties dit probleem onder ogen zien. De verkiezingen in Duitsland. Voor de derde maal na de bevrij- ding zijn in de Britse zone van Duitsland verkiezingen gehouden', thans voor de samenstelling van de „landdag". Het is merkwaardig', dat, hoewel de moeilijkheden waarmede Duitsland de afgelopen winter te' kampen had, een anti-Britse stem- ming hadden doen ontstaan, ten op- zichte van de vorige verkiezingen toch een winst is behaald door de Soc. Dem. Partij van Schumacher, hoewel men wel eens aanneemt dat er een band bestaat tussen deze par tij en de Engelse Labourpartij. In Noord-Rijn Westfalen (incl. Roergebied) liepen de op de Chr. Dem. uitgebrachte stemmen terug van 46 tôt 38 de Communisten stegen van 10 tôt 14 In Sleeswijk Holstein stegen de Soc. Dem. van 41 tôt 46 ten koste van de Chr. Dem. In Nedersaksen blijven de Soc. Dem. het sterkst. Merkwaardig is, dat men in de door de Westerse mogendheden be zette zones zo weinig voor de Sow jet, Unie voelt. Het aantal op de Communisten uitgebrachte stemmen is er in het algemeen zeer laag en van weinig betekenis. JONGETJE AANGESCHOTEN. Toen drie kinderen te Geldermal- sen naar school wandelden klonk er plotseling een hevige knal. Een van de kinderen, een 7-jarig knaapje, zakte.ineen. In het ziekenhuis bleek, dat hij door een kogel in de buik ge- troffen was. Zijn toestand is ernstig.. Aanvankelijk dacht men, dat het ventje door een projectiel getroffen was, men opperde de veronderstel- ling, dat hij een projectiel in zijn zak had gehad, of dat hij erop ge- trâpt had. Bij het politieonderzoek is echter gebleken, dat de kogel, die in het li- chaam van het jongetje werd gevon- den, afkomstig was uit het geweer van den bewaker van de steenfa-1 briek te Buren, waar politieke de-1 linquenten zijn tewer.kgesteld. Deze bewaker had die ochtend met zijn geweer geoefend, met bovenstaand noodlottig gevolg. POGING MEDEMINNAAR VAN HET LEVEN TE BEROVEN. Op 27 Januari loste/ een 24-jarige Amsterdammer enige schoten op een chauffeur, die een verhouding had aangeknoopt met zijn vrouw. Tegen de verdachte was 3 jaar ge- vangenisstraf geëist. De Amsterdam- se Arrondissementsrechtbank, die uitspraak zou doen heeft echter de stukken betreffende deze zaak in handen gesteld, van den rechtercom- missaris voor het doen verrichten van een psychiatrisch onderzoek van verdachte. In verband hiermede is de zaak aangehouden. WEEST VOORZICHTIG met het overschrijden der Duitse grens, indien ge niet de daarvoor vereiste papieren bezit. Er zijn ernstige gevaren aan ver- bonden, de Duitse grens te over schrijden, zonder de daarvoor beno- digde papieren te bezitten. Tientallen Nederlanders worden wekelijks door de militaire recht- banken veroordeeld, wegens het on- geoorloofd passeren van de Duitse grens. Teneinde het euvel zoveel moge- lijk te beperken is de strafmaat reeds belangrijk opgevoerd en be- draagt thans ten minste 3 maanden gevangenisstraf. FRAUDERENDE KAMPBEWAKERS Twee bewakers van het delinquen- tenkamp te Lindenheuvel en de ad ministrateur van 't kamp de Amts-| rade hadden zich voor de Maas- trichtse rechtbank te verantwoorden wegens achterhouden van rantsoenen verkoop van voor de kampen be- stemde artikelen, zwarte handel enz. De officier eiste straffen variëren- de tussen 4 en 8 maanden, en vroeg om ontslag uit hun ambt. MOLEN AFGEBRAND. De molen te Haaften (bij Zalt- Bommel) is geheel in as gelegd. Toen men de brand ontdekte was het reeds niet meer mogelijk iets tegen de vuurzee uit te richten. FRAUDE BIJ HET RIJKSBUREAU VOOR CERAMISCHE PRODUCTEN Een ambtenaar van het Rijksbu- reau voor Ceramische producten wordt ervan verdacht na circulatie ingenomen glasbonnen, welke hij had moeten vernietigen, opnieuw in om- loop te hebben gebracht, en op deze wijze eén bedrag van ongeveer f 5000 te hebben verdiend. Hoewel de man blijft ontkennen, zijn de bewijzen van dien aard, dat hij is opgesloten. De bonnen werden via tussenper sonen en tegen steeds hoger worden- de prijzen in de handel gebracht In verband met een smokkelhan- del, welke dezer dagen door de poli tie werd ontdekt, zijn enkele arres taties verricht. Hoofdpersoon was een sergeant uit Meppel. Er werden grote hoeveelheden postzegels naar Amerika gezonden. Een der leden van de bende reisde zo nu en dan naar België, omdat de postzegels vandaar uit gemakkelijker te ver- zenden waren. Ter betaling van deze postzegels, stuurden de Amerikanen sigaretten, die hier in de zwarte han del werden verkocht. Een stelselmatige contrôle uitge- voerd door C.C.D.-ambtenaren heeft aangetoond, dat de inleveringsplicht voor granen niet behoôrlijk wordt nagekomen. Kleinere of grotere hoe veelheden werden op verschillende bedrij.ven achtergehouden voor vee- voeder, of voor voederdoeleinden voor eigen personeel of plaatsge- noten. Ernstiger was dat door sommigen partij en waren achtergehouden voor de zwarte handel. In zo een ge - val werd zowel landbouwer als mo- lenaar veroordeeld tôt een boete van f 2500t 15 graantelers hadden tezamen 7000 kg. achtergehouden, en kregen nu tezamen f 875 boete te betalen. 37 andere telers hadden veel meer achtergehouden, n.l. tenminste 1000 kg. per bedrijf, en in totaal 112.000 kg. Aan hen werd een boete opge- legd van f 7830. In verband met de precaire brood- graan-positie worden straffere maat- regelen genomen tegen overtreders van de inleveringsplicht. VRIJGESPROKEN VAN DOOD DOOR SCHULD. Voorschriften, welke gelden in de kleigroeve bij Brunssum verbieden het z.g. ondergraven. Maar indien dp arbeiders de kans krijgen, dan doen zij het toch, omdat het gemakkelij ker is, terwijl de productie hoger wordt. Toen zij het weer deden raakte een arbeider door afstorting van de grond bedolven en werd gedood. Deswege hadden de bedrijfsleider, de ploegbaas en de opzichter zich te verantwoorden voor de Maastrichtse rechtbank, wegens dood door schuld", omdat zij onvoldoende toe- zicht zouden hebben uitgeoefend. De officier had f 150 b. of 50 d. h., f 100' en f 75 boete geëist. De recht bank achtte de schuld echter niet be- wezen en sprak de verdachten vrij. BRAND OP DE LEUSDERHEIDE. Woensdag heeft een grote brand gewoed op de Leusderheide. Totaal werden 350 ha. heide verwoest. Dank zij het ingrijpen van ver schillende plaatselijke brandweer- corpsen en 3000 man militairen, kon de brand in 2% uur worden gestuit. De militaire autodump, die in het terrein van de brand ligt kon worden behouden. Bij het blussingswerk maakte men o.a. gebruik van tanks, die de nog niet door de brand aangetaste heide platreden. Vanwege de Centrale van Politie- organisaties zal onder rijkstoezicht een examen worden afgenomen voor het politiediploma. Het schriftelijk examen vindt plaats in Augustus, het mondelinge gedeelte van het examen in October. Secretaris van de examencommissie is de heer G. Wisman, Korreweg 112a, Groningen. Personen na 31 Dec. 1927 geboren hebben geen toegang tôt het exa men. SAPPEMEER. Woensdagmorgen omstreeks 10 uur was de 20-jarige knecht P. Bilder in de smederij G. W. Mulder en Zonen bezig met het lassen van vaten, waarin loog geze- ten had. Vermoedelijk door de aan- wezigheid van explosieve gassen, ontplofte een der vaten bij het las sen. De bodem werd eruit geslagen, en werd den knecht in het gelaat geslingerd. Hij kreeg bloedende hoofdwonden, een hersenschudding en een gebroken sleutelbeen. De laspit en de lasbril werden vernield. Op advies van Dr. v. d. Kooi, die de eerste hulp verleende werd het slachtoffer naar het Acad. Zieken huis te Groningen vervoerd. De vaten werden door de politie in beslag genomen, teneinde een onderzoek te kunnen instellen. Tengevolge van de explosie ont- stond enige glasschade. HOOGEZAND. Op een Woensdag- avond gehouden, zeer slecht bezoeh te bijeenkomst van de Luchtvaart- club „Happy Landings" werd door het bestuur medegedeeld, dat er in de loop" van deze zomer vermoede lijk gelegenheid zal zijn voor de op- leiding tôt het zweefvliegbewijs A. De duur van de opleiding is een week Er zal nabij het vliegveld te Buinen gelegenheid zijn te verblijven. Bij Bodewes' Scheepswerven te Martenshoek werd met goed ge volg te water gelaten de stalen mo- torcoaster „Madjoe", groot ca. 350 ton D.W. voor rekening van den heer J. Bakker te Veendam. Het schip is van het raised-quar- terdektype in afm. van 36 M. tussen de 1.1. bij een breedte van 6.75 M. over de spanten en een holte van 2.70 M. resp. 3.50 M., heeft over de hele lengte dubbele bodem voor wa- ■terballast en olie en wordt voorzien van een 200 P.K. 4 cyl. Brons mo- tor. Het schip is gebouwd onder klas se Lloyds. Bij genoemde werven is de kiel gelegd voor een 550 tons coaster wel ke wordt voorzien van een 300 P.K. Industrie motor voor rekening van de heren J. Kunst en K. Schuitema van Groningen. Bij de Gemeente Politie zijn inlichtingen te verkrijgen over de navolgende gevonden voorwerpen: aardappelrooster, nieuwe bl. rubber badschoen, glacé dameshandschoen dopsleutel en portemonnaie met in- houd. Verder zijn inlichtingen te be- komen over een wit hondje, dat is komen aanlopen. In- de nacht van Maandag op Dinsdag brak brand uit in de arbei- derswoning, Eendrachtsweg 20, eigen dom van den heer H. Broekema, en bewoond door de fam. L. Zondag. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet voorkomen, dat huis en inboedel verloren gingen. Zowel eigenaar als bewoner waren verze- kerd tegen brandschade. De brand is ontstaan door het in brand geraken van een petroleum vergasser. Ook het aangrenzende huis, be woond door den heer J. H. Beuker kwam er niet zonder schade af. Het dak raakte ten dele in brand, en bo- vendien ontstond er waterschade. WESTERBROEK. De toebereidse- len voor de vestiging van de auto- sloperij van den heer Strating aan de Groninger Weg, alhier, zijn ge troffen. Overbodige obstakels wor den verwijderd, terwijl men bezig is het erf te verharden en te walsen. Dezer dagen geraakte- een zware tractor, die voor het ploegen gebruikt werd op de akker van den heer Joh. Redeker, in de sloot. Na- dat hij recht getrokken was, slaagde men er na veel moeite in de kolos uit de sloot te halen. De bestuurder bekwam geen letsel, en de ,,dikke Bertha" had zich van het modderbad wëinig aangetrokken. Met verdubbel- de kracht werd tôt laat in de avond met de lampen op doorge- ploegd. SLOCHTEREN. Naast de Kunst- kring „Kunst na Arbeid" zal voor de Oranje Vereniging Oranje Nassau op de Bevrijdingsdag optreden het Chr. Muziekgezelschap „De Bazuin" van Groningen, Dir. de heer P. J. Bergsma. Tevens zal op verzoek van ,,O.N." het Chr. Muziekgezelschap ,,De Woudklank" een rondgang door Slochteren en Schildwolde maken. GRONINGEN. Voor het eindexa- men *van de Middelbare Landbouw- school te Groningen slaagden o.m. K. Meijer, Middelbert, H. H. de Haan, Hélium en G. K. de Vries, Sappemeer. (Deze laatste werd reeds eerder door ons vermeld. Tweemaal in slechts enkele tien tallen jaren is de wereld geteisterd door oorlogen, die mjllioenen men- senlevens hebben geëist, die econo misch en politiek grçte gevolgen hebben gehad. Tweemaal lag de haard van de we- reldbrand in Europa, was het Duits land en zijn vazallen dat tegen Frankrijk en Engeland botste. Beide malen hebben de oude mogendheden een overwinning behaald op het jon- ge Duitsland, dat eerst na 1870 is ontstaan uit de samenvoeging van een aantal kleine staatjes. Maar na deze twee oorlogen zijn de beide oude mogendheden uitge put, een deel van hun macht Jieb- ben zij moeten prijsgeven, en die is nu overgegaan op de Verenigde Sta- ten en Rusland. Op uitnodiging van de Britse Boe- renbond zullen tussen 9 en 13 Juni a.s. 200 tuinbouwkundigen een rond- reis maken langs de boomgaarden van Oost-Kent. Een dertigtal Neder- landse fruitkwekers zullen deel uit- maken van dit gezelschap. Eeft gezelschap van 30 Engelse fruitkwekers zullen einde Juli een tegenbezoek brengen aan ons land. i Momenteel vertoeft er een gezel schap Zweedse tuinders en bloemis- ten in ons land. Het gezelschap, be- staande uit 58 personen arriveerde per bus op Dinsdagavond in ons land. Verschillende plantenkwekerij- en hebben zij bezocht, en ook maak- ten zij een tocht door de bollenvel- den. Er werden kwekerijen bezocht te Dedemsvaart, Aalsmeer, Boskoop Poeldijk. Het contact werd tevens benut om zakelijke besprekingen te houden. Vandaag vertrekt het gezelschap voor een kort bezoek naar België. Maandag keert het naar ons land te rug, en zal daarna naar Zweden ver- trekken. „Met verbazing en bewondering zien wij hoe de Nederlandse tuin ders steeds de eenvoudigste en han- digste manier van werken weten te vinden," zei een van de Engelse tuinders, met wie wij een week lang van streek tôt streek en van bedrijf tôt bedrijf zijn getrokken. Onze be- zoeker maakte die opmerking, toen het gezelschap op het bekende fruit- teelt- en zaadkwekersbedrijf van den heer D. van der Have bij Goes niet zonder verbazing zag hoe de bo- men gesnoeid werden met behulp van een korte brede beitel op een meterslange steel. De beitel wordt tegen de tak gezet, welke men wenst te verwijderen en vervolgens geeft men met een houten hamer een paar flinke slagen tegen het andere einde van de steel. Zo worden dikke takken snel, zonder veel moeite en zonder beschadiging van de boom afgekapt. De Engelsen hadden zo- iets nog nooit gezien en waren er even enthousiast over als over de pottenpersen, die zij in het Westland hadden zien gebruiken. In deze per- sen worden van plantaarde vierkan- te blokjes geperst met een pootgat Het kostte enige moeite van de ze tuinders te vernemen, wat naar hun mening in Engeland practischer geschiedde dan in ons land, maar tenslotte bleek toch dat zij van me - ning waren, dat ons land op het punt van mechanisatie bij Engeland ten achter staat. Het is vooral de kleine tuinbouwfreesmachine, die in Engeland „roto-tiller" wordt ge- noemd, die op aile bedrijven voor nodig hebben. Dan worden ze over- geplaatst boven gewassen, die teer- der zijn, b.v. tomaten. Naar wij van deelnemers vernamen bevallen deze klokken werkelijk bijzonder goed en is het percentage breuk uiterst ge ring. Een van de merkwaardigste erva- ringen van de bezoekers was een anjerkas te Aalsmeer, waar zij an- jèrs zagen van manshoogte en waar Frankrijk. Frankrijk maakt een politieke cri- sis door, een crisis, die reeds voor de laatste oorlog is begonnen, en die nog voortduurt. Het gezamenlijk gedragen leed der bezetting en het gemeenschappelijk streven naar de Er ià, een staat in Amerika, die de naam Mraagt van een eenvoudig man. De staat, die ik bedoel, heet Pennsylvania, genoemd naar den Engelsman William Penn. In het jaar 1682 is deze Penn over- gestoken naar de Nieuwe Wereld, die toen nog grotendeels onbekend en onbewoond was. Slechts een hon- derdtal vrienden vergezelde hem, waarvan een derde gedeelte tijdens de overtocht kwam te overlijden ten gevolge van pokken en andere be- smettelijke ziekten. Toch hield Penn vol en hij slaagde erin om zijn doel te bereiken. In een vrij land wist hij een nieuwe maatschappij op te bouwen, waar de mensen als broeders in vriendschap leefden. Als ik mij niet vergis, sluimert bevrijding hebben niet de gewenste eenheid gebracht. Het blijkt steeds thans in menig mensenhart het ver moeilijker regeringen samen te stel-1 l&ngén om het voorbeeld van Willi- len, en in de coalities botert het niet am Penn te volgen. De oude wereld, het grondwerk wordt gebruikt. Ge- slechts één arbeidskracht op 60.000 spit wordt er nog maar zeer weinig en om zo gemakkelijk mogelijk met deze machine te kunnen werken, wordt de tuin zo ingedeeld, dat het glas snel naar nieuwe bakken kan worden verlegd. De.gehele oude bak wordt .dan opgeruimd op 'de rug- plank na, waardoor de roto-tiller zonder bezwaar in de grond gezet kan worden. Voorts hadden zij de indruk, dat er in Engeland meer ge bruik wordt gemaakt van gecombi- neerde teelten, b.v. bloemkool in wortelen, e.d., waarbij dus een laag gewas de grond bedekt, zolang het hooggroeiende gewas nog in ontwik- keling is. Op deze wijze worden vier gewassen per jaar van dezelfde grond verkregen. Bij de Nederlandse teel ten volgen de gewassen ook snel na elkander, doch daarbij neemt in ve- le gevallen telkens een enkele groen- te de gehele ruimte in. Met veel waardering spraken zij U1UK.JCÛ gCJJClûl. met. emi - in het midden. Dadelijk na het uit de over een nieuwe soort kwekersglas, pers komen, wordt een tomaten- of die in Engeland sinds enige tijd m slaplantje in het gat gezet en licht plaats van eenruiters wordt ge- aangedrukt. Op die wijze vinden de bruikt. Dit zijn glazen platen ge o plantjes dadelijk een goede voe- gen in de vorm van een gebroken dingsbodem voor hun wortels, ter wijl geen gewone bloempotjes no dig zijn en evenmin bij het ver- planten de wortels beschadigd kim- nen worden. „Dat is iets voor ons' zeiden de Engelsen en ze konden Naaldwijk niet verlaten eer ze ze- ven van dergelijke persen gekocht hadden. dak; men noemt ze klokken", hoe wel ze niet de vorm hebben van de Franse ronde glazen kweekklok. De ze Engelse klokken worden in stuk ken van 50 c.m. lang, 50 c.m. breed en 50 c.m. hoog gefabriceerd en worden in lange rijen gebruikt. Men teelt er b.v. eerst erwten onder, tot- dat deze geen bescherming meer vierkante voet (ongeveer 60 are) nodig was voor de verzorging en het snijden van de bloemen. De organi- satie van de groenten- en bloemen- veilingen wekte de algemene be- en verwondering en wij vernamen dat op de Londense markt het verkopen van het product nog altijd ge- schiedt met een systeem van mon- deling opbod, zoals wij in ons eigen land alleen bij verkopingen van meubilair kennen. In dit opzicht is Engeland inderdaad ver bij ons land ten achter. Zo is deze excursie geworden tôt een uitwisseling van gedachten en ervaringen, die zonder twijfel zijn invloed op de tuinbouw in de om- geving van Londen niet zal missen, al achtte een der voornaamste deel nemers het practisch onmogelijk de Nederlandse glascultuur in zijn streek in te voeren. Niet alleen het materiaal mankeert op het ogenblik, doch het zijn vooral de vakkennis en de traditie, die in ieder land een ge heel eigen ontwikkeling vertonen. Het voordeel aan de Nederlandse zij de was, dat het Engelse gezel schap teruggegaan is met de over- tuiging, dat de Nederlanders niet moeten worden beschouwd als broodrovende concurrenten, doch als knappe en hardwerkende tuinders voor wie het "een levenskwestie is een belangrijk deel van hun pro duct buiten de grenzen te verkopen. tussen de samenstellende partij en. Dat is gebleken o.a. bij de credieten welke aangevraagd zijn voor Mada gascar, waar de Communisten zich tegen verklaarden. En in deze moeilijke tijd, terwijl Frankrijk inwendig door politieke strijd wordt verscheurd, terwijl het moeilijkheden ondervindt in zijn overzeese gebiedsdelen, opent gene- raal De Gaulle een politiek offen- sief. Hij heeft een politieke bewe- ging opgericht (tegen de jongste grondwetswijzigingerî) en de aan- meldingsbureaux worden bestormd door hen, die zich als lid willen aan- melden. Het is niet rwaarschijnlijk dat de R.P.F. (de beweging van De Gaulle) vooralsnog een meerderheid zal krij gen. Maar wel is er reactie van de andere zijde merkbaar. De Com munisten hebben de Socialisten en de Vooruitstervende Katholieken (M.R.P.) uitgenodigd een anti-De Gaulle beweging te beginnen, waar- voor de aangezochte partij en wei nig blijken te gevoelen. Misschien dat de vlucht, die de R.P.F. neemt meer eenheid tussen de regerings- partijen zal brengen. Engeland. Onlangs heeft de Britse minister van Handel, Cripps gewezen op de economische ramp welke Engeland bedreigd, en hij heeft de Engelsen op- geroepen al het mogelijke te doen om deze ramp af te wenden. Hij noemde drie oorzaken van de crisis, een te lage kolenproductie in Enge land, het feit dat Engeland op cre- diet koopt en het feit dat Engeland zijn werkkrachten niet zodanig kan verdelen als uit economisch oogpunt ge wenst is. Engeland heeft dit jaar 11 millioen ton kolen meer nodig, dan het produceert, en daarvoor 40.000 mijnwerkers. Verder heeft het behoefte aan 75.000 textiel- en 40.000 landarbeiders. Tenslotte moet om de import te kunnen dekken de export met 1/3 worden verhoogd. Politiek ondergaat het Empire eveneens een crisis. Het Britse we- reldrijk brokkelt af. Amerika neemt veel van Engelands macht over. Men kan zich slechts afvragen: hebben Engeland en Frankrijk voor- goed afgedaan, of is hier slechts sprake van een tijdelijk verschijn- sel? die we achter ons hebben gelaten, heeft weinig of geen bekoring meer voor ons. Deze heeft afgedaan. Maar de nieuwe wereld die wij thans een tweetal jaren bewonen, heeft aan aile mensen zonder uitzondering, mag ik wel zeggen, tal van teleurstellingen bezorgd. In ernstige mate grijpen mismoedigheid en neerslachtigheid om zich heen. Velen is de lust ver- gaan om nieuwe plannen te maken en zich daarvoor in te spannen. Want wat zal er bereikt worden? Algemeen is de klacht over de cor- ruptie, die van hoog tôt laag in onze samenleving doorgedrongen schijnt te zijn en haar vergiftigt. Daarom is, naar het mij wil voor komen, een enkel opwekkend woord over volhouden niet overbodig. Ik herinner ten twede maie aan Willi am Penn. Zijn moeilijkheden na aan- komst in Amerika waren even tai- rijk of talrijker, dan die van hen, die na gedwongen evacuatie in oor- logstijd naar Arnhem, Venlo, Wage- ningen of Walcheren teruggingen. Het getal van zijn medewerkers was gering, het kapitaal, waarover hij be- schikken kon, een bagatel. En kijk nu eens naar de door hem gestichte staat, met de hoofdstad Philadelphia, één der schoonste steden van Ameri ka, ja van de ganse wereld! Een aansporing om vol te houden meer niet zou ik mijzelf en U, lezer of lezeres, willen geven aan de hand van dit voorbeeld. Onze tijd schijnt weinig geschikt voor de ge- boorte van grote, nieuwe gedachten. Bovendien wordt wel beweerd, dat hij arm is aan werkelijk grote, lei- dende persoonlijkheden. Hoewel dit in mijn ogen slechts gedeeltelijk 3uist is, valt mijns inziens de nadruk op het volhouden van ons allen. Hadt gij in Mei 1945 idealen laat die niet los zoek deze weer op, werk aan de verwezenlijking er van en houdt vol. Hebt gij nu in de lente van dit jaar uw verwachtingen we- derom over een „nieuwe hemel en een nieuwe aarde", die komen zul len houdt deze dan vast. En denK aan Philadelphia en Pennsylvania Of ook, denk aan dat woord uit het Evangelie, dat van dezelfde dingen jgewaagt en zegt: „Maar wie zal vol- harden tôt het einde, zal zalig wor- den". a v Sappemeer. ae Zi-

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1