DE PALESTIJNSE KWESTIE waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Export blijft onze kwetsbare plek Linggadjati getekendWat nu Tweede Jaargang ZATERDAG 17 Mei 1947 No. 38 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING De U. N. O. staat voor een moeilijke taak inhouding. belasting v. aangenomen werk. ZO OUD REEDS, TOCH ZO ONEERLIJK. PLAATSELIJK NIEUWS Consumentencrediet. LANDBOUW Lezing van Dr.,W. K. H, Feuilleteau de Bruyn in hôtel Faber te Hoogezand. Wîjzîging Spoordienstregeling Metalen Keukengerei van de Bon ABONNEMENXSPUIJS f 1 25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling.) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling.) NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS. Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214.) Postrekening No. 435883. 1 1 WHV W W mu, lOUOOQ. DOOR ELECTRISCHE STROOM GEDOOD. De spéciale assemblée der Ver- enigde Naties houdt zich nog steeds bezig met de Palestijnse kwestie. Zo- wel Joodse als Palestijns-Arabische gedelegeerden zijn gehoord. De V.N. vinden zich ongetwijfeld geplaatst voor een der moeilijkste problemen van het ogenblik. De pu- blieke belangstelling is enorm, en er zijn spéciale maatregelen getroffen om aanslagen van Joodse extremis- ten te voorkomen. De V.N. kunnen nu wel besluiten nemen, maar zullen de partijen, die tegenover elkander staan zich bij deze besluiten neerleggen. Beide par tijen menen in hun recht te zijn. De Joden kregen reeds gedurende de vo- rige wereldoorlog de toezeggïng van Engeland, dat zij in Palestina een eigen tehuis mochten stichten. Maar teglijkertijd met deze toezegging aan de Joden gaven de Engelsen vrijwel onbeperkte rechten aan de Arabie- ren. Dit was de oorzaak, dat Pa lestina bijkans voortdurend vol on- rust was. Doch het is Engeland ge- lukt in de période tussen de beide oorlogen tamelijk handig tussen de moeilijkheden door te laveren. Het antisémitisme van het nazidom heeit de drang naar een eigen tehuis bij de Joden aangewakkerd. Dat betekende toenemende spanning en onrust in Palestina. Beide partijen wendden zich tôt Engeland. Maar Engeland vvist geen raad, en dat had tôt gevolg dat beide partijen zich tegenover de Britten keerden. Het verzwakte En geland wist geen uitweg meer, het orobleem is het over het hoofd ge- ,roeid, daarom heeft de Labour-re- gering het thans aan de UNO voor- gelegd. Maar velen betwijfelen of de UNO wel in staat zal zijn orde in de ze chaos te scheppen. Dr. Silver heeft in de V.N. het Joodse standpunt uiteengezet. Hij sprak als zijn mening uit, dat Enge land na de oorlog een bestuur over Palestina heeft uitgeoefend, alsof het volledige souvereiniteit bezat. In werkelijkheid was het slechts de mandaatmogendheid. Verder herin- nerde Dr. Silver aan de Belfourver- klaring, waarin de Britse regering zich uitsprak ten gunste van 't stich ten van een Joods Nationaal Tehuis in Palestina, welke verklaring niet meer ongedaan gemaakt kan wor- den. Hij drong er op aan, dat de Po- litieke Commissie een bezoek zou brengen aan Palestina, opdat deze zich kan overtuigen hoe de Joden streven naar verhoging van de le- vensstandaard. Hij sprak de hoop lit, dat de Commissie van Onder- oek de grondoorzaken van de moei- ujkheden zou nagaan, opdat zij zou begrijpen waarop verschillende leden der Palestijnse gemeenschap tôt da- den van geweld gedreven worden, en dat zij zou zien, hoe scheepsladingen vol emigranten van de stranden van het Nationale Tehuis worden ver- ireven. De toestand in Frankrijk. Na de politieke strubbelingen is er in Frankrijk weer enige rust geko- men. De eerste minister, Ramadier, heeft de communistische ministers overboord gewipt, en zonder com- munisten aan boord is het scheepje verder gevaren. Dat betekent een verschuiving van de Franse politiek naar rechts. Socialisten en leden van de M.R.P. (Progressief Katholieken) voeren thans het bewind. Of dat gemakkelijk zal gaan blijft een open vraag, want de communisten vormen de sterkste partij, en men kan moei- lijk voorspellen of de jongste politie ke stubbelingen hun aanhang zul len hebben vergroot dan wel ver- kleind. Bij het Franse ambtenarencorps dient nog een Augiasstal gereinigd te worden. Er is een overvloed van ambtenaren en ondanks dat kan men in de winkels niet kopen wat op de bonnen toegewezen wordt, maar de zwarte handel tiert welig. De arbei- der vraagt zich af waar het voedsel blijft; de werkgever stelt zich de vraag: „waar blijven de 40 soci ale lasten op het loon?" Ramadier wil het mes in deze uit was zetten. 30 van de ambtenaren wordt ontslagen. Het is nu maar de vraag of niet de goeden de bonskrij- gen, en de verkeerden op plaatsen blijven zitten, waar ze niet thuis behoren. Onkruid is nu eenmaal in staat het nuttige gewas te verstikken! Amerika. De buitenlandse politiek van Amerika is niet geheel duidelijk. Marshall weet wat hij wil, hij heeft het programma, dat hij wenst te vol- gen reeds klaar liggen. Maar Mars hall is gebonden aan de volksverte- genwoordiging. En in die volksver- tegenwoordiging zijn twee stromin- gen, de republikeinse en de demo- cratische, waarmede de regering re- kening moet houden. Amerika wordt geregeerd door democraten, hoewel hoewel er in het huis van afge- •aardigden na de jongste verkiezin- pen een republikeinse meerderheid is ontstaan. Maar op het gebied van buitenlandse politiek stonden bei de partijen achter de regering. En zelfs doet het zonderling geVal zich wel eens voor, dat de republikeinen meer voelen voor een regeringsvoor- stel, dan de democraten. Wat betreft de ecoiïomische en nolitieke steun aan Griekenland en Turkije waren de beide partijen het weer eens: het door de regering gevoteerde bedrag was te hoog, en met 333 tegen 66 sternmen werd besloten het bedrag van 350 milioen tôt 200 milliôen te verminderen, ondanks het feit, dat men het met de regering eens is, dat aan het opdringende communisme hait moet worden toegeroepen. Van het loon, dat door werkne- mers wordt verdiend, die arbeid in aangenomen werk verrichten, dient belasting te worden ingehouden vol- gens een spéciale regeling. Onder de ze regeling vallen o.a. de werk- zaamhedén in het land- en tuinbouw- bedrijf, die in aangenomen werk worden verricht, zoals aardappel- rooien, koren zichten, bieten zetten enz. De werknemer, dS werkzaamhe- den in aangenomen werk gaat ver richten, dient zich van te voren in het bezit te stellen van een belas- tingboekje voor aangenomen werk. Deze boekjes kunnen worden aan- gevraagd: a. aan de Inspectie der Dir. Be- lastingen, Verl. Hoofdstraat 67, Mar- tenshoek, aile werkdagen van 8.30— 12 uur en van 13.3016.30 uur, be- halve 's Zaterdagmiddags. b. door hen die in het rayon van deze ambtenaren wonen, bij de dienstgeleiders te Zuidbroek, Hark- stede, Slochteren en Siddeburen, aile Maandagen, geen feestdag zijnde, van 810 uur en bovendien op Zaterda- gen 24 Mei, 7 Juni en 14 Juni a.s. des nam. van 14 tôt 17 uur. Deze regeling is niet van toepas- sing op het aangenomen werk in het scheepsbouwbedrijf en voorlopig evenmin op het laden en lossen van voer- en vaartuigen. Een 18-jarig meisje uit Dordrecht werkte bij een familie te Waalwijk als hulp .in de huishouding. Op een dag,. dat zij alleen thuis was wilde het meisje enige stukken gaanstrij- ken. Daartoe leende zij een electri- sche strijkbout. Plotseling hoorde een der buren een g'il. De buur- vrouw rende naar het huis en vond het meisje met de strijkbout inhaar hand in een leunstoel zitten. Een voorbijganger verbrak de elec- trische stroom en waarschuwde een arts. Het meisje bleek echter reeds door de stroom te zijn gedood. EEN LIEVE ECHTGENOTE. Dezer dagen had zich voor de Am- sterdamse rechtbank te verantwoor- den een vrouw, die haar man van het leven heeft beroofd. Op een ogenblik, dat haar man dertig sigaren per dag had gerookt zich gebukt heeft, heeft zij hem meten een 49-jarige onderwijzeres, die een bijl op het hoofd geslagen, en; sigaretten per dag rookte (het is met zoveel kracht, dat de hersenpan verheugend voor deze mensen, dat letterlijk werd gekloofd. Vervolgens EN In een Haags modemagazijn troK een oude dame de aandacht van de huisrecherche, doordat ze zich op op- vallende wijze ophield bij verschil lende stands. De inhoud van haar tasje werd aan contrôle onderwor- pen, en bleek diverse textielkaarfen te bevatten. Toen zij aan de tand gevoeld werd bekende ze in de laatste maanden portemonnaies en portefeuilles uit damestassen te hebben gerold. De betreffende dame bleek 75 jaar te zijn. Bij nader onderzoek bleek, dat te gen de vrouw reeds 22 maal proces- verbaal was opgemaakt. DOOR HETE THEE GEDOOD. In een woning in Den Haag was een 3-jarig meisje alleen in de keu- ken. Het kind trok een theepot van het gasstel en kreeg de kokende in houd over het lichaam. In het zieken- huis is het aan de bekomen verwon- dingen overleden. BRAND OP-DE WAAL. Op de Waal, nabij Tiel vloog een bootje, geladen met olie en benzine in brand, en stond spoedig in lich+çr laaie. De opvarenden. twee broeris, die de op de Waal varende schepen van brandstof voorzien, bekwamen brandwonden, doch konden zich zwemmende in veiligheid stellen. Bij een van hen waren de brandwonden zo ernstig, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. ROKEN HEEFT GEEN ONGUNSTI- GE INVLOED OP HET HART. Een Zweedse arts heeft op grond van een serie proefnemingen vastge- steld, dat roken geen nadelige invloed heeft op het hart. Een 67-jarige za- kenman, die tientallen jaren lang heeft zij hem nog 15 bijlslagen toe gediend. Na de moord is zij naar de keuken gegaan en heeft eten klaar gemaakt voor haar zoontje, en is daarna naar de politie gegaan om zichzelf aan te geven. Een vroegere echtgenoot van de vrouw werd als getuige gehoord. Hij verklaarde: ,,Zij is in staat iemand volkomen uit het evenwicht te bren gen." Een psychiatrisch onderzoek bracht geen afwijkingen agn het licht. De eis luidde 5 jaar. MOFFEN ZIJN NOG NIET TOT BEZINNING GEKOMEN. Toen Schacht, die tôt 8 jaar dwangarbeid werd veroordeeld, op transport werd gesteld naar het ar- beidskamp Ludwigsburg, was er eeV grote menigte op de been, die hem toewuifde. Een der zuiveringsfunc- tionarissen merkte op „Het Sieg- Heil"-geroep ontbreekt alleen nog maar." Tegen een krantenman, die Schacht aansprak zei deze: „De blauw witte uniform van het werkkamp is niets nieuws voor mij. Ik heb altijd pya- ma's van die kleur gedragen. de tabaksproducten in Zweden niet op de bon zijn. Red. Nwsbl.) bleken normale gezonde harten te bezitten. Niet-rokers en lichte rokers moesten gedurende enige tijd veel roken. Zij werden bleek en slap, maar het hart werd niet beïnvloed, en zij bleven in staat middelzwaar werk te ver richten. SAPPEMEER. Naar wij vernemen is door de Doopsgezinde Gemeente, alhier, beroepen Ds. Koster van Akkrum. Door de Postduiven Ver. „De Luchtstormers" werd Zondag j.l. 'n wedvlucht gehouden met oude dui- ven vanuit Deventer, afstand 110 km. In concours waren 77 duiven welke om 8.50 uur werden gelost met Z.-O. wind. De uitslag was: 1 en 4 K. Limberger; 2 3 8 en 15 H. Seif; 5 en 6 T. Smit; 7 en 14 M. H. Bulder; 9 A. T. Hayer; 10 12 en 13 B. de Vries; 11 L. v. Duinen; 16 H. Scheen. Aankomst le duif 10.14.34, snelheid 1300.7 m. per minuut; aan komst 16e duif 10.21.40, snelheid 1195.4 m. per minuut. Winnaar pou le aangewezen duif H. Seif met no. 2, ringnummer 304462. De Motor-Snelheidswedstrijden op de grasbaan in het Sportpark te Sappemeer, gaan thans definitief door op Maandag 26 Mei (2e Pinksterdag). Seizoenkaarthouders der V.v.V. ontvangen op de entrée-prijzen re- ductie, echter moeten deze kaarten in voorverkoop worden genomen en wel op a.s. Donderdag en Vrijdag van 7 tôt 9 uur in 't hôtel ,,Struvé", op vertoon seizoenkaart 1947. De afdeling Sappemeer van Volksonderwijs hield in 't hôtel „Struvé" haar jaarlijkse feestelijke propaganda-avond. Spreker was de heer E. Jansen van 't Laar. Mede- werking werd verleend door het Doopsgez. Gemengd Koor, en het Volksonderwijstoneel. Mej. Corzaan zong enkele liederen. Nadat Dinsdagavond te Hooge zand een inleiding was gehouden over de functie van de bouwkas, werd Woensdagavond een dergelijke inleiding gehouden over dit onder- werp te Sappemeer, in het café Dijkhuis, eveneens door de heer Boe- ring, dir. der N.V. Bouwkas van Noord-Nederl. Gemeenten. De avond was georganiseerd door het gemeen- tebestuur, dat geheel aanwezig was. Burgemeester Stronkhorst sprak een openingswoord. Van de gelegenheid tôt vragen stellen werd druk gebruik gemaakt. Van de lezing te Hoogezand gaven wij reeds een uitvoerig verslag, zo- dat wij hier kunnen volstaan met de vermelding van het bovenstaande. Op uitnodiging van een uit verschillende jeugdverenigingen ge- vormd voorlopig werkeomité vond ten gemeentehuize een bespreking plaats over de oprichting van een ai le bestaande jeugdverenigingen over- koepelende organisatie, welke zich ten doel zal stellen de zgn. straat- jeugd tôt zich te trekken. Aanwezig waren afgevaardigden van jeugdverenigingen, verschillende predikanten, de kapelaan, directeu- ren der beide H.B.S.'en, hoofden de^> ULO-scholen en vertegenwoordigers der burgemeesters. Er ontspon zich een ampele ge- dachtewisseling. De heer J. Brou- wers deed intéressante mededelingen over een dergelijke organisatie te Veendam, welke reeds bestaat. In principe werd tôt de oprichting van een overkoepelingsorganisatie zeer wenselijk geacht. Er werd een werkeomité samengesteld, dat deze organisatie op korte termijn zal voor- bereiden en een ontwerp schéma aan de verschillende jeugdverenigingen zal voorleggen. Een nieuwe gemeen- schappelijke vergadering zal dan worden bijeengeroepen, teneinde tôt de definitieve oprichting te komen. Jeugdverenigingen, die niet uitge- nodigd waren bij de eerste vergade ring worden verzocht zich te wen- den tôt de heer A. Raspe, M. Ve- ningastr. 35, Hoogezand of de heer B. Dontje, Luth. Kerkstr., Sappe meer. BORGERCOMPAGNIE. Aanbe- steed werd het verbeteren van pro vinciale wegen, bruggen, enz. te Bor- gercompagnie. Hoogste inschrijver was de fa. Gebr. L. en J. L. Boeren te Haren met f 101.375 en laagste de fa. G. van Olst te Groningen met f 93.600. HOOGEZAND. De heer J. A Wie- ringa, klerk le kl. ter Gem. Secre- tarie, alhier, is met ingang van 1 Juli benoemd tôt adjunct commies ter Gem. Secretarie te Arnhem. De heer Kriskowsky, chef chemiker bij de W. A. Scholten's fabriek te Foxhol is in gelijke functie benoemd bij de Fa. Bakker te Lei- den. Bij Bodewes' Scheepswerven te Martenshoek werd met gunstig ge volg te water gelaten hetstalen mo- torschip „Santa Lucia", groot ca. 550 ton D.W. voor rekening van de erven Op uitnodiging van de afd. H.—S. van het comité ,,Handhaving Rijks- eenheid" sprak dr. Feuilleteau de Bruyn, oud-lid van de Indische Volksraad over „Linggadjati gete- kend" en de consequentie er van. Na opening door de heer A. Kamps, stelde de spreker de vr.aag of het nog zin heeft te vechten voor de Rijks- eenheid, nu de overeenkomst gete- kend is. Diegenen die denken dat het hen onverschillig is, omdat ze hier in Nederland zo ver van de brand af zitten, denken foutief. De vlam is Teneinde voor bijzondere ge.vallen I reeds lang overgeslagen op ons in nog gelegenheid te geven een consu- j Nederland. Ieder zal het tekenen mentencrediet aan te vragen, kun- van Lingadjati persoonlijk ondervin- nen tôt 31 Mei formulieren worden den. verkregen bij de districtsraad. Inle vering der formulieren kan geschie- den tôt 7 Juni. Alleen in die gevallen, waar door de districtsraad de nood- zaklijkheid wordt vastgesteld zullen credieten worden verleend. Perr/j- nen wier aanvrage reeds afgewezen is, behoeven niet opnieuw aan te vra gen. Aangezien de reeds verstreken af- betalingstermijnen niet op deze cre dieten kunnen worden ingehaald is besloten een evenredige verminde- ring op de credietverstrekknig toe te passen. In verband daarmede worden 5 van de reeds geldig verklaarde bon- bespreking van Sjahrir met Sc'her nen niet verstrekt. I merhorn. Waarschijnlijk zal deze der- de overeenkomst weer een capitula- tie van de regering zijn. De heer Feuilleteau de Bruyn stel de de vraag of het mogelijk is mec de Republiek een vreedzame oplos- sing te bereiken. Volgens spreker is het onmogelijk geloof te hechten aan het woord van terroristen en extremisten die de bevolking mar- telen omdat ze bijv. Ned.-Indisch bankpapier bij zich hebben. Linggad jati I is getekend omdat men een ademhalingspauze nodig had. Uit gevonden notulen is gebleken dat men t.z.t. op de Nederlanders los zal slaan. In de laatste 6 maanden zijn op Java tussen 2 en 3 millioen inwoners omgekomen van honger en pest. Op Madoera zijn hele dorpen uit- gestorven. Mag dit zo blijven? Het is zo erg dat wij aan de schandpaal geslagen worden tegenover de ande re naties. De grootste corruptie heerst in Indonesië. Er is geen centraal ge- zag. Als de Republiek internationaal erkend is, wordt het natuurlijk een Sowjet Republiek. De regering wil niet gewapend op- treden omdat we ons daardoor zou- den vervreemden van de Indonesiërs, en omdat we de macht er niet voor hebben. Gebleken is echter dat het Repu- blikeinse leger in de delta van de nu ons Brantasrivier in korte tijd verslagen was door Nederlandse troepen. Na de overeenkomst van Linggad jati, waarbij het Rijk in tweeën ge- scheurd werd, n.l. in de Souvereine staat Indonesia en de souvereine sta- ten Nederland, Curaçao en Surina me, deed de regering water bij de wijn en er kwam Linggadjati 2. Im mers een souvereine staat kan doen en laten wat hij wil, zodat L. I onzrn is. Op zekere dag werd bekend dat Nederland zal tekenen voor L. 2 en Indonesia voor L. 1. Over de ver- schillen zal gepraat worden, zodat er dus 'n Linggadjati 3 zal komen, na Ten gerieve van reizigers uit het Noorden en Oosten van het land, zal met ingang van Maandag de trein welke om 20.18 uur uit Hilversum vertrekt in de richting van Amster dam, vanaf Amersfoort rijden, waar hij om 20 uur vertrekt. De trein van 19.30 uur uit Am sterdam zal doorrijden tôt Amers foort; aankomst aldaar om 20.19 uur. De Engelse regering heeft besloten te lande zo'n vaart niet zal lopen, om- onze zomergroenten van een groot dat ons klimaat er te koud voor is. deel van de Britse markt te weren. Bovendien is de bestrijding in Ne- Het motief, dat bij dit besluit wordt derland uitstekend georganiseerd en opgegeven, is het gevaar, dat uit ons wordt iedere vindplaats grondig land met de groenten mee Colorado- ^choongemaakt. Wij zouden wel kevers naar Engeland overgebracht wensen, dat de kranten niet te veel zouden kunnen worden. Wij hebben ophef zouden maken van elke kever, de indruk, dat men deze vrees van die gevonden wordt. Het is beter de Engelse zijde wel wat opschroeft en bestrijding aan de Plantenziekten- dat de eigenlijke strekking van het kundige Dienst over te laten en er besluit is de Engelse tuinders te be- verder zo min mogelijk over te schermen tegen Nederlandse concur- spreken. In voile overtuiging kunnen rentie. Het vorige jaar, toen we 5 we- zeggen, dat de Nederlandse pro- millioen- kg. sla naar Engeland uit- ducten geen besmettingsgevaar voor voerden, zou er éénmaal een kever andere landen opleveren: in een krat met Hollandse sla gevon- Intussen bewijst dit geval nogmaals den zijn, doch bij nader onderzoek hoe kwetsbaar onze uitvoer is. Als bleek het niet te bëwijzen, dat het men nagaat, dat vôôr de oorlog bij een coloradokever geweest was, ter- een productie van 48 millioen kg. wijl al evenmin vaststond, dat die sla ruim 26 millioen kg. werd uit- kever van Nederland meegekomen gevoerd en dat die uitvoer in 1946 was. Voor zover wij de levenswijze slechts 6millioen kg. bedroeg, is en de verspreiding van de Colorado- het wel duidelijk, dat de tuinbouw kever kennen, is het waarschijnlij- van het buitenland niet te veel ver- ker, dat Zuid-Engeland regelmatig wachtingen moet hebben als men geïnfecteerd wordt van Frankrijk zelfs tracht deze geringe export te uit. Wij weten immers, dat het in belemmeren. In de grond van de Frankrijk krioelt van coloradokevers zaak is de positie van de intensieve trouwen en dat de insecten bij harde wind veehouderij niet sterker. Zo spoedig honderden kilometers ver worden onze kleine boeren voldoende kracht- meegevoerd. Het hangt geheel van de voeder krijgen, zullen zij meer eie- windrichting af, waar ze tenslotte ren, bacon, melk en vlees aanbieden neerkomen en dat kan net zo goed in dan voor Nederland zelf nodig is. Engeland als in Nederland zijn. De Het overschot kan dan op twee ma- Plantenziektenkundige Dienst is trou- nieren worden aangewend. Ten eer- wens van mening, dat het met de ste door export en ten tweede door Export w land zo dringend behoefte heeft aan deviezen, uiterst gewenst, doch het voorbeeld van de groenten toont al- weer aan hoe weinig zeker we zijn van de buitenlandse markten. De tweede mogelijkheid, het toene mende verbruik in eigen land wordt °P het ogenblik belet door de dis tribuée en door het gebrek aan koopkracht. Men kan echter als ze ker aannemen, dat naarmate de oor logsmoeilijkheden worden over won- nen, onze eigen markt meer zal op- nemen. Stijgende welvaart brengt onveranderlijk 'n toenemende vraag naar zuivel, eieren, -vlees, fruit en groenten met zich mee. Bovendien neemt het aantal verbruikers toe, doordat het bevolkingsoverschot hoofdzakelijk buiten de landbouw een bestaan vindt. Bij toenemende industrialisatie, die doorgaans ook een toenemende welvaart betekent, achten wij daarom het kleine boe ren- en tuinderbedrijf geen gevaar, doch integendeel een gezond ver- schijnsel in een land, dat zo dicht- bevolkt is en waar de productivi- teit van de industrie zo groot is als het onze. Kan dus de kleine boer en tuin- der reeds in toenemende mate ver- hebben op de vergroting van de binnenlandse markt, nog veel sterker zullen hun bedrijven komen te staan, wanneer het ooit mocht ge- lukken de Europese landen tôt een economische eenheid te maken. In afwachting daarvan zullen wij aile krachten inspannen om inmid dels onze producten hetzij hier te eenkomst van Linggadjati af, daar de Kan men dit kabinet nog langer vertrouwen? De heer Feuilleteau de Bruyn ci- teerde verschillende onjuistheden en verkeerde dingen aangaande Indo nesië. Omdat de Westerse bedrijven, die de welvaart in Indië brachten, thans niet werken, heerst er nu hongers- nood. In korte tijd zullen in Nederland duizenden werkloos zijn, als we In donesië kwijt raken. We zullen van Amerika geen nieuwe lening krijgen nu Indonesië behoort aan de Republiek en niet aan Nederland. Het loopt deze win- ter mis met de koffie, thee en tabak. Niemand ontkomt aan de gevolgen van Linggadjati! De regering weet al deze mis- standen in Indonesië, waarvan niet alleen de bewoners daar de dupe worden, doch het gaat toch ook om de Nederlandse welvaart. Vele za- ken worden niet openbaar gemaakt. We moeten terug tôt de oude démo cratie en de semi-totalitaire rege- ringsmethoden moeten verdwijnen. Uit de beantwoording van gestelde vragen bleek dat er nog duizenden Europeanen en inheemse Christenen in concentratiekampen gevangen worden gehouden. De regering heeft medelijden met deze mensen, doch doet er niets aan. Mocht er t.z.t. een andere regering komen, dan kan die van de over- G. S. van Dijk te Groningen. Het schip is van het raised-quater- dektype, met twee stalen masten, dubbele bodem en wordt voorzien van een 400 P.K. Werkspoor motor. Het werd gebouwd onder hoogste klasse British Corporation Atl. Vaart en Scheepvaartinspectie. Bij genoemde werf wordt de kiel gelegd voor een zelfde schip vçor rev kening van de erven J. Oorburg te Groningen, welk schip wordt voor zien van een 420 P.K. Brons motor. Bij de uitreiking van distribu- tiekaarten te Kropswolde werden door een vrouw, zekere E.B.N. vier levensmiddelenkaarten ontvreemd ten nadele van de fam. Tonkes te Foxhol. De kaarten werden door de poli tie in haar woning gevonden en in beslag genomen. Te Foxham had een aanrijding plaats tussen een vrachtauto, be- stuurd door J. de G. uit Huizen (N.-H.) en de wielrijder H. ten Hoe- ve, Kielwindeweer. Deze laatste werd ernstig gewond.. Hij werd naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar hij Woensdagavond is overleden. De dorpsver. „Foxhol" hield haar jaarlijkse feestavond op 10 en 14 Mei in de cantine van de Chem. Fabriek Scholtens. Er was zang door een eigen koor, o.l.v. den heer Kalk, toneel en muziek van „Co Tilly". De leiding van het toneelspel berustte bij de heer J. B. Schoolland. Woensdagavond had in het Nutsgebouw, o.l.v. Dr. H. C. M. van Dijk, de algem. ledenvergadering plaats van de Openb. Leeszaal en Bibl. H.S. In het jaarverslag van de secretaris, de heer J. H. Brand, waaruit bleek, dat door de gestadige groei van het ledental en de regel- matige aanwinst der bibliotheek uit- breiding dringend nodig was, werd met voldoening het fêit vermeld, dat de Uitleenbibliotheek werd gepro- moveerd tôt Openb. Leeszaal, in ver band met het feit, dat het inwoners- tal van H.—S. de 20.000 heeft ge- passeerd. Plannen tôt uitbreiding liggen ge- reed. Met de uitvoering daarvan kan begonnen worden zodra de omstan- digheden dit veroorloven. Een wee- moedige en dankbare hulde werd gebracht aan de nagedachtenis van wijlen de heer J. M. Homan, var/fî de stichting der Leeszaal een trouw en toegewijd bestuurslid en sedert 1939 voorziter. Het aantal bezoeken der leeszaal was 1392, het aantal uit- geleende boeken in totaal 51307 banden, vermeerderd met 4226 ge- zonden aan het correspondentschap Scharmer-Harkstede en 1173 banden gezonden aan het correspondentschap Nieuwolda. Het aantal banden der bibliotheek bedroeg 13415. Ingeschreven werden 606 boeken en afgeschreven 60 stuks. De exploitatierekening sluit met f 9677.75 w.o. een nadelig saldo van f 1883.80. Het Dag. Bestuur zal po- gen dit bedrag te elimineren. Aan contribuée werd f 3484.45 ontvangen, aan subsidie f 3728. De heer Dr. H. C. M. van Dijk werd tôt voorzitter benoemd en als bestuurslid werd herkozen de heer J. H. Brand. HARKSTEDE. Voor de vacante be- trekking van onderwijzeres aan de o.l. school te Harkstede en aan de Borgweg hebben zich drie sollicitan- ten aangemeld. ZUIDBROEK. Op Hemelvaartsdag vonden te Zuidbroek grote landelij- ke ruiterwedstrijden plaats. Het is bij deze wedstrijden gebleken, dat de ruiters op weg zijn. naar het peil van hun vooroorlogse prestaties. Onder de prijswinnaars vinden wij de volgende personen woonachtig in ons rayon: Klasse N. Individuele dressuur, oneven no.'s: 1. J. Pol, op Guastella, Veendam; 2. H. ten Cate, Sjalli, Schildwolde; Klasse B. en L.: J. Westers op Bento 1, Schildwolde. Dressur viertallen met galop: 1. Landelijke Rijver. Veendam. Achttallen: 2. Landelijke Rijver. Schildwolde. Springconcours: 2. B. Geertsema op Epellus, Schildwolde. Groep Springen: 1. S. R. Mellema op Pedro en H. ten Cate op Sjalli, Schildwolde. Tally-Ho: 2. B. Geertsema op Elel- lus, 3. J. W^ters op Bento, 4. P. Wes ters op Emir, allen te Schildwolde. MUNTENDAM. De Bond v. Platte- landsvrouwen vergaderde in hôtel ,,De Munte". Vele dames gaven zich op voor het congres te Amsterdam. Mevr. Groenendaal bracht verslag uit van de alg. vergadering te Gro ningen. De avond werd verder ge- vuld met voordrachten door de da mes Môhlmann en Aten. Toen de heer M. van het werk per rijwiel huiswaarts keercTe, werd hij aangereden door een luxe auto. Zijn fiets werd vernield, terwijl hij zelf per auto naar huis moest wor den vervoerd. voortplanting van deze kevers hier gebruiksvergroting in het binnenland lande, hetzij daarbuiten te verkopen. Republiek art. 14 niet na komt. De distributie van emaille en alu minium keukengerei is opgeheven. Deze artikelen kunnen dus zonder bon worden gekocht en verkocht. Daar het niet mogelijk is grote hoe- veelheden aluminium beschikbaar te stellen wordt de productie beperkt tôt een klein aantal modellen. Bo vendien zal een klein aantal be- scheiden keukenuitzetten in de han del worden gebracht. Van winkeliers wordt verwacht, dat zij deze uitzet- ten zullen reserveren voor huwenden.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1