MINISTER LiEFTINCK HEEFT EEN OVERWINNING BEHAALD WAARIN opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 EN het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Congres oud-Stnjders te Rijssen Een Ksndervriend. Buitenlandse Landbouw Tweede Jaargang WOENSDAG 21 Mei 1947 No. 39 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK MUNIENDAM - VEENDAM EN OMGEVING Maar geheel zonder kleerscheuren is hij niet uit het débat te voorschijn gekomen. Distrihutienieuws De prijzen van Harîng Ook het Noorden was vertegenwoordigd. HILVERSUMS VROEDE VADEREN DOEN EEN VINDING. Franse Minister van Ocrfog is pessimistisch. en een buêteniands oordeei over de Landbouw in Nederland. in ABONNEMENTSPRIJS: f 1 25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling.) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling.) HET NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZAXERDAGS. Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214.) Postrekening No. 435883. Met betrekking tôt de heffing-in- eens heeft minister Lieftinck Woens- dagmiddag in de Tweede Kamer een overwinning behaald, maar zijn ze- gen is niet volkomen, want hij heeft verlaging van de door hem vastgestelde tarieven met een kwart moeten goedvinden. Zo zijn wij dan dit overzicht begonnen met een on- derwerp waarin de arbeider, en ook de kleine middenstander weinig be- lang stelt. Wij zullen over dit onder- werp dan ook niet veel zeggen. In dien de heffing-in-eens ook door de eerste kamer wordt aangenomen, en dat kunnen we verwachten, dan zul len zij, die daarvoor in aanmerking komen moeten betalen, en niet wei nig. In verhouding was Alva's tien- de penning nog zeer bescheiden te noemen. Maar thans gaat het er om Nederland weer op de been te hel- pen. Dat is een nationale zaak, en iedere Nederlander zal bereid moe ten zijn daarvoor een offer te dragen. De Pliilips-Fabrieken. In twee opzichten vraagt het Phi- lips-concern de aandacht. Daar is in- de eerste plaats de ontwikkeling van de hete-lucht motor. Men is gaan zoeken ,naar een mogelijkheid om een electriciteitsbron te ontwikkelen voor radiotoestellen, op plaatsen waar geen electrische stroom be schikbaar is, en het resultaat van de onderzoekingen is geweest de ont wikkeling van een hete-lucht motor die bruikbaar is als energie-bron voor locomotieven en auto's alsmede als bron voor electriciteit in bedrij ven en particulière huizen. In te genstelling met de benzineplof en dieselmotor, waarbij çle ontploffing plaats vindt in de cylinder, vindtde ontploffing bij de hete-luchtmotor uitwendig plaats. Het tweede bericht omtrent het Philips-concern, dat onze aandacht vraagt, is minder verheugend. Reeds gedurende enige weken doken hier en daar geruchten op, dat Philips van plan was verschillende produc- ten in Aken te gaan fabriceren. Deze geruchten zijn thans bevestigd en aangevuld. Niet alleen in Aken zal Philips gaan produceren, maar ook in andere plaatsen in West Duitsland. De productie zal reeds in 1947 aanvangen. Rumoer om de Nederlandse mijnen. De kolenvoorziening is een ern- stig probleem. Niet alleen voor ons land, maar voor vele landen. En ieder land tracht op eigen wijze een oplossing te vinden/ Zo heeft Frankrijk het nu voor elkaar ge- kregen, dat het kolen uit Duitsland krijgt. Ook in ons land worden ko len ingevoerd, hoewel de import nog al eens stokt. Als een vaste bton kunnen wij die import dus niet be- schouwen. Nu hebben wij zelf onze mijnen m Zuid-Limburg, maar de productie is niet voldoende om in eigen behoef- te te voorzien. De mijnwerkers heb ben gedaan wat zij konden. Zij heb ben er zelfs vrije Zondagen voor op- geofferd. Er is nog meer gebeurd. Er is een „Commissie voor Productie- verhoging" in het leven geroepen, er is in het gehele land een wervmgs- actie ondernomen, die ongeveer 1000 nieuwe mijnwerkers heeft opgele- verd en er zijn ongeveer 2500 gede- tineerden in de mijnen tewerkger steld. Maar het ziet er naar uit, dat de voorgenomen plannen toch nog niet verwezenlijkt kunnen worden, en die plannen omvatten in 1948 een productie van 12.000.000 ton. Daar- om is men nu op de gedachte geko men een aantal Polen in de mijnen tewerk te stellen, en wel maximaal 200 man. Deze Polen komen uit En- geland, hebben in de geallieerde lé gers gestreden en wensen niet naar hun Vaderland terug te keren. De tewerkstelling van buitenlan- ders in de mijnen heeft echter her- rie veroorzaakt. De heer W. J. Ha- mers, voorzitter van de Algemene Bond van Werkers in het Mijnbe- drijf heeft ontslag genomen als lid van de „Commissie Productieverho- ging", omdat hij geen buitenlanders in de Nederlandse mijnen wenst. Hij, heeft als zijn mening verklaard, dat men de Nederlanders, die in het bui tenland werken, moet terugroepen. De besturen van de andere bon- den denken er anders over. Zij jui- chen het in dienst stellen van bui tenlanders niet toe, maar achten het feit ook niet zo ernstig. Over hun aantal, aldus de woordvoerders van deze bonden ,behoeft men zich niet bezorgd te maken, het zijn er maxi maal 200 en, aangezien zij in de ge allieerde légers gestreden hebben, over hun politieke overtuiging even- min. Van die zijde wordt verklaard dat men, het koste, wat het koste, in 1948 een productie van 12.000.000 ton moet halen. De toekomst van Rotterdam en Antwerpen. Enige tijd geleden is door Neder land en België aan de Britse en Amerikaanse autoriteiten verzocht Rotterdam en Antwerpen in te scha- kelen bij de doorvoerhandel op Duitsland. Aangezien dit echter een stijging van de transportkosten voor Engeland en Amerika zou betekenen, terwijl Duitsland hun reeds zoveel geld kos*, hadden de Lage Landen aangeboden de extra kosten, welke hieraan verbonden waren voor hun rekening te nemen. Men wilde Rot terdam en Antwerpen nieuw leven inblazen. Nadat men lange tijd niets meer van deze kwestie had gehoord, en (je indruk had gekregen dat de zaak in de doofpot was geraakt waait plotse- ling een bericht daaromtrent de Oce- aan over, en wql een gunstig bericht. De Amerikaanse regering is bereid de lage landen in het vervoer Van en naar Duitsland in te schakelen. Doch alvorens dit in practijk mogelijk is moeten nog een aantal moeilijkhecîesi worden opgelost. Daaromtrent zullen binnenkort besprekingen worden ge- voerd. Met het al dan niet slagen van de ze besprekingen staan of vallen de perspectieven van onze grootste Noordzeehaven in de nabije toekomst. Schoenen. Vanaf 19 Mei, op nader door de plaatselijke diensten be- kend te maken data, zullen deze diensten schoenenbonnen uitreiken aan kinderen geboren in de maand Mei van een der jaren 1932 t/m 1945, alsmede aan kinderen geboren in Juli 1946, tegen inname van in- legvelbon 604. De bon welke zal worden ver- strekt zal overeenkomen met het geslacht en de leeftijd van het be- treffende kind. Eieren. In de bonnenlijst welke morgen wordt bekend gemaakt zal een bon voorkomen voor een ei voor aile leeftijdsgroepen. Keukengerei. In verband met de opheffing van de distributie van keu kengerei verzoekt men ons nog- maals het volgende bericht op te ne men: HET LIJKT WEL OP EEN SPELLETJE. Een inwoner van Helmond, P. van den Boogaart, die bij de S.S. gediend had en deswege na de bevrijding van ons land werd opgepakt en geïnter- neerd, ontsnapte dezer dagen, toen hij van het kamp te Vught naar het mternerin'gskamp te Laren werd overgebracht. Dit is de tiende keer, dat deze ex- S.S.'er erin slaagde te ontsnappen. Het is toch wel treurig, dat zo iets gebeuren kan. Zijn er bewakers in de kampen, of zijn die er niet? We zijn het er natuurlijk over eens, dat er bewakers zijn, maar dat ze hun plicht doen kunnen we zonder meer niet bevestigen. Er zijn twee moge- lijkheden: 6f de bewakers verzaken hun plicht, ôf de organisatie deugt niet. Maar in ieder geval, er napert iets aan, anders kon het niet voor komen dat een gedetineerde 10 maal de kans lcreeg er van tussen te gaan. Het is zaak, dat de schuldige ge straft wordt. BIJ DE S.S. KAN ALLES. Zelfs kan een S.S.er Amerikaans soldaat worden! „Bij de S.S. kan ailes" plachten de officieren van de S.S. te zeggen, in dien iemand verklaarde, dat hij tôt iets niet in staat was. En dat devies heeft Lenie Gerritsen, een Zwolse jongeman, die bij de S.S. heeft ge diend, in practijk gebracht. Ailes kan, oordeelde deze S.S.er, en dus kan ik ook Amerikaans soldaat wor den. Toen de Duitse légers ineen stortten, liet hij het bloedgroepte- ken verwijderen, en nam onder de naam Léonard Garritson dienst in het Amerikaanse leger. Gerritsen kon goed zwemmen, zo goed dat de Amerikanen hem lieten uitkomen in internationale wesdtrijden te Den Haag. Maar dat werd hem noodlottlg, want hij werd herkènd, en men waarschuwde de P.R.A. Aanvanke- lijk kon deze niets uitrichten, omdat Gerritsen Amerikaans soldaat was, doch nadat de nodige formaliteiten waren vervuld, kon men tôt arresta- tie van de jongeman overgaan. Binnenkort zal het Zwolse Tribu- naal hem berechten. De prijzen van na 16 Mei aange- voerde gezouten, gekaakte of onge- kaakte maatjesharing blijft voorlo- pig vrij. Voor aile andere haring en haringproducten is een nieuwe maxi- mumprijzenregeling vastgesteld. Deze maximumprijzen bedragen: Hgring per stuk 7% et. per kg. 5214 et.; Ge zouten voile en ijle haring 8 et.; schoonmaken 2 et. Uitjes en verpak- kingsmateriaal mag niet in reke ning worden gebracht. Gerookte ge- marineerde gestoomde en gebakken haring 10 et. per stuk; gefileerde bokking 12% et. per stuk; rolmops 11 et. Vodr bezorgen mag 10 et. in rekening gebracht worden door winkeliers, doch niet door venters en marktkooplieden. Ongezouten ha ring van de vorige teelt mag ten hoogste 8 et. per stuk (schoonge- maakt 10 et.) kosten. Op Hemelvaartsdag hadden de oprichten van een monument op de Nederl. oud-strijders een bijeenkomst te Rijssen, die door 50 60 duizend personen werd" bezocht. Er is over deze bijeenkomst reeds in de dagbla- den geschreven, en er is over de ra dio over -gesproken. Op de daar ge- houden redevoeringen zullen wij der- halve niet in gaan, en volstaan met te vermelden, dat luit.-kol. Fievez, mi nister van oorlog, wees op desaarn- horigheid, op het feit, dat de oud- militairen, ondanks de verscheiden- heid, zich toch zonen van één Va derland blijven voelen. Generaal b/d Winkelman sprak over een monu ment op de Grebbeberg en Luit.- Generaal van Voorst tôt Voorst be- sprak de oorlogvoering in 1940. Op de bijeenkomst was ook Gro- ningen vertegenwoordigd en wel door een tweetal Hoogezandsters, de he- ren G. Pestman en W. Bakker. r-a hun terugkeer waren deze heren zo welwillend ons het een en ander van hun reis te vertellen. Op 14 Mei werd in het park te Rijssen een grote openlucht-bioscoop voorstelling gegeven, waarin een beeld gegeven werd van de oorlogs- handelingen in ons land in Mei 1940. 15 Mei, Hemelvaartsdag, was de datum van de eigenlijke bijeen Grebbeberg, zullen de verdere doel- stellingen van de landelijke bond nog nader worden besproken. De heren G. Pestman en W. Bak- ker hebben de leiding in dit gewest op zich genomen. Plaatselijk op te richten afdelingen of individuele oud-strijders kunnen zich tôt hen wenden. De adressen luiden resp. Burg. v, Royenstraat O. 176 en Sportterreinstraat 67, Hoogezand. Belasting op 't stallen van rijwielen. Toen de belasting op de honden voor het eerst werd geheven, schud- de men het hoofd. Was er iets dwa- zers te bedenken dan belasting op de honden. Een fabrikant van straat- moppen besteeg Pegasus, en fabriek- te een straatdeun, dat lange tijd po- pulair geweest is, e'n waarin de draak gestoken werd met de honden-belas- ting. We zijn nu al lang aan dehon- den-belasting gewend, en we heb ben er graag f 15 tôt f 25 voor over om de zekerheid te hebben dat ons hondje vandaag of morgèn niet we- gens belastingontduiking (niet van het dier van zijn baas) van het straattoneel zal verdwijnen. Intussen schijnt het moeilijk om nog nieuwe projecten te vinden om te belasten. Men zou de zeer popu laire rijwielplaatjes weer kunnen in- voeren en bovendien een belasting heffen op het wandelen. Doch het Gemeentebestuur van Hilversum heeft een zeer geschikt onderwerp gevonden voor een nieuwe belasting: het stallen van rijwielen. Iedere rij- wielstaller moet nu gebruik maken van door de gemeente verstrekte kaartjes, waarvoor hij 2 cent per ge- bruikt kaartje aan de gemeente moet afdragen. STOMME DIEVEN. Stelen is iets wat dagelijks in onze samenleving gebeurd. Er wordt geld gestolen, sierraden, fietsen, levende kippen. Ailes wat waarde heeft wordt gestolen. Maar merkwaardig is wel de diefstal van twee marmot- ten uit "een dierenstal achter het „Bronoyo" ziekenhuis in den Haag. En deze diefstal is niet alleen merk waardig maar ook gevaarlijk, want de gestolen dieren waren ingespo- ten met „Tuberkel" (t.b.c. bacillen), zodat besmettingsgevaar niet uitge- sloten is. Aan de dieven wordt ver zocht hun „buit" terug te brengen. VOOR-OORLOGSE TEXTIEL EN GOUD IN BESLAG GENOMEN. In de magazijnen van de fa. van H.V. te Nijmegen werd door de po- litie een inval gedaan. Men vond er niet alleen grote hoeveelheden vooroorlogse textiel, maar ook kis- ten, die goud en juwelen bleken te bevatten. Men heeft vastgesteld dat deze schatten toebehoren aan de ju- welier van HV, die zich binnenkort wegens collaboratie te verantwoor- den zal hebben. De inval bij HV heeft de zaak voor hem zeker niet beter gemaakt. GOUDEN RINGEN GESTOLEN. In een juwelierszaak te Haariem werd voor een waarde van f 1500 aan gouden ringen gestolen. De ro- ver heeft een in doeken gewikkelde steen door de étalageruit geworpen, en zich daarna meester gemaakt van die gouden ringen, welke binnen zijn bereik lagen. BOOTJE EXPLOIDEERDE. Toen de eigenaar van een vijf- meter lang pleziervaartuigje, dat in een der Amsterdamse grachten lag, bezig was de motor te proberen, weerklonk een explosie. In korte tijd stond het scheepje in lichter laaie en zonk vervolgens. De eigenaar werd door de kracht van de explosie weggeslingerd cA/er een afstand van.,. 7 meter, en kwam tèrecht op de kabel, waarmede het vaartuigje aan de brug bevestigd was. Daar de man niet bewusteloos was, hield hij zich vast. Met een roeibootje heeft men hem uit zijn benarde positie veriost. Hij had hoofdwonden bekomen. Tengevolge van de luchtverplaat- sing zijn in de omtrek aile ruiten gebroken. Trijntje Spier, een jonge vrouw was weggelopen van haar man en j leefde samen met een ex-verloofde. De beide kinderen had zij bij zich. Met die kinderen was het eigen- aardig gesteld. Het 2-jarige jonge- tje en het 9 maanden oude meisje vertoonden zo nu en dan vlekken op het lichaam. Zij werden dan in het Binnengasthuis opgenomen, waar de vlekken na enige tijd weer verdwe- nen. Maar lang waren zij niet weg, of ze kwamen weer terug, opnieuw met vlekken over het lichaam. Het lukte de doctoren niet een diagnose vast te stellen, en men dacht aan een bloedziekte. Toen het jongetje weer moest wor den opgenomen, ditmaal niet met vlekken, maar -met een paar staren- de ogen, kwam het niet in het Bin nengasthuis, maar in het Wilhelmina- Ziekenhuis terecht, waar het kereltje na enkele dàgen overleed. Een vrouwelijke arts vertrouwde het zaakje niet en stelde voor sec- tie op het lijkje te verrichten. Toen kwamen er zonderlinge dingen aan het licht. Het hoofd vertoonde ver- scheidene inwendige verwondingen, verschilende ribben waren geheel los- gerukt en in de huid vond men ver schillende diepe nagelindrukken. De ex-verloofde, F. Lenoir, werd gearresteerd en hij viel door de mand Hij vertelde dat het geschrt-eyw van de kinderen hem zenuwachtig had gemaakt, en na een ruzie met Trijn tje had hij het knaapje opgenomen, met het hoofd tegen een ledikant geslagen en daarbij het lichaampje. met beide handen in elkaar gedrukt. Voor de rechtbank trok hij zijn be- kentenis weer in. Hij zei, dat Trijn tje nu weer met haar man samen- leefde, en dat hij er daarom geen belang bij had voor haar de kast in te gaan. Trijntje had het jongetje vermoord. De officier Van justifie geloofde daar echter niets van. Hij verklaarde helemaal geen medelij- den met deze onverlaat te hebben. Hij had gehoopt, dat het psychia- trisch onderzoek zou hebben uitge- wezen, dat Lenoir krankzinnig was. Nu dat niet het geval was noemde hij hem een onmens en eiste 6 jaar gevangenisstraf. Op Woensdag 28 Mei zal het Nieuwsblad", in verband met de Pinksteren, nipt verschijnen. De abonné's en adverteerders dienen er derhalve rekening mede te houden, dat na 24 Mei eerst weer een krant verschijnt op 31 Mei. LANDELIJKE U.L.O.-KRANT. Naar wij verneen zal binnenkort een landelijke U.L.O.-krant gaan verschijnen. De naam zal worden „Luk". Uitgeefster is de Stichting Landelijke U.L.O.-krant i.o., waar- van het secretariaat is gevestigd te Den Haag, Groenesteynstr. 72. KOPPENSNELLERIJ EN MOORDEN IN^PAPOEA EN NIEUW GUINEA. In Papoea en Australisch Nieuw Guinea gebeuren dingen waarvan wij in onze moderne beschaving grie- zelen. Het afwerpen van atoom- bommen noemen wij eenteken van de zich steeds verder ontwikkelende techniek, maar wat zegt U van het volgende: Koppensnellers hebben in een dorp aan de Murray 15 inwoners gedood. Zij werden voor een rechtbank ge bracht, kregen een ernstige berisping en werden teruggestuurd naar de wildernis. De wilden wisten het ver- schil niet tussen goed en kwaad. Inheemsen uit gebieden die meer contact hebben gehad met de be- schaafde wereld worden veel stren- ger gestraft. Zo werd een Inheemse politie-agent, die met zijn bajonet een vrouw had gedood, opgehangen,. In Papoea, ten slotte, deden een aantal inboorlingen een aanval op een groep politiemannen, die een aantal gevangenen vervoerden. Na dat zij twee agenten hadden gedood, maakten zij zich meester van de gevangenen. De glinsterende boeien trokken hen bij zonder aan, maar ze konden ze niet van de1 polsen krij- gen, en hakten de slachtoffers daar om de handen af. Aangezien deze nu toch dood waren, maakten de inboorlingen zich meteen maar meester van de hoofden. De daders worden nu gezocht door de politie. LU VA LOTEN van de Kon. Nederl. Vereniging voor Luchtvaart. Op ons bureau zijn wederom Luva- loten verkrijgbaar. Hun, die wij de laatste dagen hebben moeten teleur- stellen, kunnen wij derhalve thans weer aan loten heipen. PASGEBOREN KIND IN EEN WASKOM VERDRONKEN. Een inwoner van Aalsmeer ging in de bezettingstijd in dienst bij de S.S. en liet vrouw en vier kinderen ach ter. Toen zijn vrouw lange tijd niets meer van hem gehoord had, trok zij naar Amsterdam, waar zij ging sa- menwonen met een andere man. We gens een bonnenzwendeltje kreeg zij drie weken gevangenisstraf. Terug- gekeerd bleek dat de man met wie zij samenwoonde was verdwenen. Het bleek, dat hij opgesloten was in het huis van bewaring. Maar zij was reeds zwanger. Er werd een kind geboren. Het pasgeboren kind heeft de vrouw in een waskom verdronken eh heeft het lijkje toen in het Von- delpark, achter 't standbeeld van de grote dichter neergelegd. Daar werd het door kinderen gevonden, die een parkwachter waarschuwden, en de ze ging naar de politie. De daderes was spoedig gevonden, en zij had zich dezer dagen voor haar daad te verantwoorden. De officier van justitie eiste 4 jaar gevangenisstraf. NIEUWE ONTWIKKELING IN DE AUTOBANDENINDUSTRIE. De productie van buitenbanden welke het gebruik van binnenban- den overbodig maken het doel van iederen bandenfabrikant sedert het begin van het gemotoriseerde tijd- perk wordt ter hand genomen door de B. F. Goodrich Company in Akron, Ohio. De banden werden na meer dan drie jaar experimenteren geperfectioneerd. Zij zullen slechts in beperkte mate aan de markt ge bracht worden. (USIS). t Hij voorspelt een vrede van slechts 15 jaar. Tijdens een persconferentie heeft de Franse minister van oorlog Coste-Floret verklaard, dat de vrede 15 jaar zal duren. Daarom mag Frankrijk niet in slaap gesust wor den; het leger moet de lessen van de afgelopen oorlog ter harte nemen, het mag niet opnieuw door een oor log uit de slaap worden opgeschrikt. Reorganisatie van het Franse le ger is nodig, zo verklaarde Coste- Floret, opdat het de veiligheid van de Franse Unie kan garanderen en bovendien contingenten beschikbaar stellen voor bezettingsdoeleinden en voor de militaire macht van de V.N. Het huidige leger van 281.000 man mag in geen geval nog worden inge- krompen. Een internationaal gezelschap van meer dan 100 vertegenwoordigers van boerenorganisaties van de gehele we reld vertoefden tijdens de Internati onale Landbouw Congres te Scheve- ningen, in ons land. Met enkele van hen hebben wij gesproken, en naar hun mening ge vraagd omtrent de Nederlandse land en tuinbouw. Hiervoor hadden zij in het algemeen niets dan lof. Uit re- denen van bescheidenheid, en ook uaïuiii van ue eigemijKe oijeen- yanwege het feit dat men van lof komst. Om 2 uur werden twee maal 'loron Hqti vnn rri- vijf kanonschoten gelost. De Neder landse vlag werd gehesen en het Wilhelmus aangeheven. Daarna begon de meeting, waarin de reeds genoemde sprekers het woord voerden, alsmede de hoofd- Bij beschikking van de minister aalmoezenier Mgr. Noordman, en Dr. van economische zaken is de distri butie van metalen keukengerei opge- heven. Huishoudelijke artikelen, ver- vaardigd van emaille en aluminium, kunnen van 15 Mei af zonder pun- ten worden gekocht of verkocht. De voorziening van grondstoffen voor de productie van deze artike len is gunstig, aangezien het moge lijk is, belangrijke hoeveelheden alu minium beschikbaar te stellen. In verband met de grote behoefte is de productie beperkt tôt een klein aan tal modellen. Een volledige keuken- uitzet zal voorlopig nog niet te koop zijn. Er worden een aantal beschei den keukenuitzetjes gemaakt. Het is de verwachting, dat de winkeliers Harrenstein, leger- en vlootpredi- kant. Na een regenbui had om 4 uur een demonstratie plaats met militai re vliegtpigen. Wat betreft het werk, dat de bei de Hoogezandsters, die bestuursledert zijn van de „Grebbebond", een bond van oud-militairen, te Rijssen heb ben verricht vertelden zij het vol gende: Er is contact gelegd met an dere plaatselijke bonden, en er zijn besprekingen gevoerd om te komen tôt een landelijke bond. Hiertoe is een commissie van voorbereiding in het leven geroepen, waarin de beide heren als vertegenwoordigers van het Noorden des lands, zitting heb- deze zullen reserveren voor huwen- j ben genomen. Naast het leggen van deru y contact tussen de oud-strijders, het veel minder kan leren dan van cri tiek, zwijgen wij hierover. Enkele belangrijke punten van hetgeen de buitenlanders ons vertelden willen wij echter onze lezers niet onthou- den. De Zweedse Landbouw. De Zeedse landbouw worstelt met het arbeidersvraagstuk. Een bij het gezelschap aanwezige journalist ver telde ons hieromtrent het volgende: „Bij ons in Zwe'den wordt thars ailes beheerst door het arbeiders vraagstuk. De levensstandaard is in de steden belangrijk hoger dan op het land en daardoor trekken vooral de landarbeiders en de zoons van kleine boeren weg naar de steden. Ons geboortecijfer is tamelijk laag en het een bij het ander is er" de oorzaak van, dat de boeren de groot ste moeite hebben arbeiders te vin den, ook al doordat het bouwen van huizen, die dringend nodig zijn, thans onbetaalbaar duur is. Er is nu een wetsvoorstel ingediend om aan bos toe te wij zen. Meer bouwland kunnen zij krijgen, doordat vele klei ne boeren het land verlaten en met hun bédrijven andere boerderijtjes kunnen worden vergroot. Van de oppervlakte bos is op het ogenblik 50 in handen van de boeren, 25 van de regering en 25 °/o van de in industrie. De nieuwe wet Wil dan ook van de twee laatste categorieën land verkopen aan de kleine boeren. Het is te hopen, dat op deze wiize ae u::- tocht van het platteland zal worden geremd." Mededelingen van de Franse delegatie. De Franse delegatie, die uit ver- scheidene personen bestond gaf ons een verklaring over de moeilijkheden van de Franse landbouw: Frankrijk bevindt zich momen- teel.in een vrij moeilijke positie wat betreft de broodvoorziening. De oogst van 1945 was ongekeiid laag als gevolg van de oorlog en Kêt land moest dan ook een beroep op het buitenland doen om de broodvoor ziening tôt de volgende oogst te ver- zekeren. Het jaar 1946 bracht een redelijke opbrengst, maar wij moes- ten onmiddellijk beginnen het nieu we graan te gebruiken en boven dien aan verschillende landen de tarwe teruggeven, die zij ons ge- leend hadden. Deze winter heeft de vorst 2 millioen ha. wintergraan verloren doen gaan, h'etgeen ons genoodzaakt heeft een deel van de kleine boeren meer bouwland of j het broodgraan thans te gebruiken als zaaigraan. Bovendien heeft het streven van de regering om het brood goedkoop te houden met het oog op de handhaving van het le- venspeil der arbeiders ertoe geleid, dat de tarwe beneden kostprijs moest worden verkocht, hetgeen de productie niet ten goede gekomen is. Ondanks deze moeilijkheden heb ben de Franse boeren zoveel mo gelijk land met zomertarwe be- zaaid. Het tekort aan zaaigraan en het slechte weer hebben het echter onmogelijk gemaakt tarwe te zaai- en op de gehele uitgevroren opper vlakte, zodat ongeveer 500.000 ha. bezaaid zijn met haver, gerst en aardappelen, hetgeen betekent, dat de komende oogst zonder twijfel onvoldoende broodgraan oplevert". Voorts vernamen wij nog, dat de broodgraan voorziening in het bij- zonder moeilijk is geworden, door dat de handel in gerst en haver vrij was gelaten terwijl die van de tar we aan een vaste prijs was gebon- den. De tarwe bracht daardoor na aftrek van de heffingen niet meer dan 1000 frs. per 100 kg. op, ter wijl de voedergranen gemakkelijk voor 1800 frs. konden worden ver kocht. Het gevolg daarvan is ge weest, dat de boeren hun gerst en haver verkochten, en de tarwe als veevoeder gebruikten. Amerikaanse critiek. Ten slotte geven wij weer wat de Amerikaanse afgevaardigden ons vertelden, en waaruit wellicht iets valt te leren: Deze boerenvertegenwoordigers, die hun vrouwen meegebracht had den, overtuigden zich op iedere plaats weer van de gezonde arbeids- kracht van ons voik, maar aan de, andere kant konden zij toch niet verborgen houden, dat wij naar hun mening, niet bepaald zuinig met arbeidskracht omspringen. Zo zei mr. Aldrich, een der meest vooraan- staande landbouwfiguren van de Ver. Staten, Uw mensen verrichten een prachtig stuk werk, maar wij Amerikanen kunnen maar nietbe- grijpen, waarom zij met zulke pi*i- mitieve gereedschappen en machines werken. Wij zien hier-een man werken met slechts één paard. Naar onze opvattingen is dat verspilling van arbeidskracht. Dezelfde man zou met betere machines meer verzetten en dus meer kunnen verdienen, en ik geloof dat Uw land met zijn gro te vlakten, die gemakkelijk gedrai- neerd kunnen worden, zonder twij fel met voordeel meer en grotere machines kan gebruiken. Misschien zijn Uw boerderijen daarvoor te klein, maar dan zou dat toch op een coôperatieve grondslag gedaan kun nen worden. Vraag dat maar eens aan mijn vriend mr. Schenck, die een der voormannen van onze coo- peraties is. „WeH'" zei mr. Schenck, „ik heb een grote bewondering voor hetgeen hier in Nederland is gebeurçl op het gebied van coôperatieve aan- koop, verkoop, bankwezen en ver- zekeringen door middel van boeren organisaties. De coôperatieve melk- fabriek in Bedum en in het alge meen de coôperatieve melkverwer- king is hier in het land zeker zo goed als waar ook ter wereld. Coô- peraties zijn het middel voor de boer om voor eigen rekening te doen, wat hij anders aan buitenstaanders zou moeten overlaten. Het is mijn over tuiging, dat hier, zowel als in de Ver. Staten de coôperaties het mid del zijn om de familieboerderij in stand te houden. Zonder twijfel ltan dit ook uitgestrekt worden tôt de noodzakelijke mechanisatie van de arbeid".

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1