G. H ELECTRISCH Waterschap „Wallen jaogezanil" op Donderdag 22 Mei 4" 1 Bit De RE1NIER MULLER Personeel E.KOOïjr DirkMufefer Vacantie tehuis gezoch^ Drinkglazen Fa. W. BEERTA en Zn. RbLdym. 2lak*»si PLAATSELIJK NIEUWS Voetbal-Overzicht cQ-n enhele minulen G LAD GESCHOREN SCHEERAPPARAAT Ingelanden Vergadering des avonds te 8 uur ten Waterschapshuize te( HOOGEZAND. Notulen. Ingekomen stukken. Voorlopige vaststelling rek. en verantw. '46-'47 Opmaking begroting '47- '48 Verzoek om ontslag van de Secretaris en benoe- ming van een Secretaris Namens het Bestuur: De Voorzitter EVERT BENES. Dame en Heer zoeken| dito partners voor gezellig bridgen I omgeving Oosterpark, Hoogezand. Brieven onder no. 447| bureau van dit blad. ZATEI ZOND Toeg Maar Toe£ Plaa DAMES-of HEERENREGENJASI \*it Aan> (maand Aug.) voor mijn Zoontje (7 jaar) liefst bi] kinderen op een boerderij of iets dergelijks, tegen billijke vergoeding. BAKKER, Café „Liberty' le Pynackerstraat 13a, Rotterdam-Noord. Vrouwelijk Ork< T1 D/ KARNEMELK IN DE BEKLAAGDENBANK EEN PROJECTIEL IS GEEN SPEELGOED. NAGEKOMEN SPORTBERICHTEN De eerste Autobus-Carrosserie welke geheel in Hoogezand is gebouwd en a f gewerkt werd deze week afgeleverd Orl DE TARIEVEN Burgerlijke Stand Veevoedernormen als Beker te gebruiken. 10 cent per stuk Sappemeer Tel. 255 In de eerste klasse van district V heeft Heerenveen zijn positie nog meer verstrekt door een overtuigen- de overwinning te behalen op GVA V Met de rust was- de stand in de- i ze wedstrijd 8—1. Heerenveen heeft thans 30 punten uit 17 wed- strijden. No. 2 op de ranglijst blijft Be Quick, dat uit 15 wedstrijden 22 punten behaalde. HSC staat in het midden van de lijst met 15 punten. Donderdag hebben de Sappemeer- sters gelijk spel gespeeld tegen Leeu- warden. HSC was zeer gehandicapt. De wedstrijd werd begonnen met 2 invallers, n.l. Roukema en Schoma- ker. In de loop van de strijd moesten v. d. Huizen en Olthof nog uitvallen, die werden vervangen door Reinders en Hendriks. Toen Leeuwarden in de eerste helft uit een penalty een doel- punt maakte, zakte HSC's kans. De Friezen waren in die helft het meest in de aanval. Na de rust kregen de Sappemeersters de wind in de rug en het gelûkte Koeneman uit een voor- zet van Kuitse de bal in het net te werken. Daarna zakte het spelpeil meer en meer. Doelpunten werden niet meer gemaakt. Onderaan de lijst hebben Fnsia en Velocitas nu beide 9 punten. Maar Frisia heeft 2 wedstrijden minder gespeeld. Daar de Friezen er beter inkomen ligt hierin zeker een kans om aan degradatie te ontkomen. In de tweede klasse B heeft Hoo- gezand een 1—2 overwmning be- haald op GRC en heeft nu 26Punten van 15 wedstrijden. No. 2 blijft GRC met 20 punten, maar er zijn meerde- re clubs die 20 punten bezitten, al- leen uit meer gespeelde wedstrijden. Helpman heeft Appingedam versla- gen De hekkensluiters schijnen nu pas op dreef te komen, helaas weJ wat laat! INGEZONDEN MEDEDELING. ..Onderkroeper" en „Ien de Stoet- kôrf". Als spreker trad op de heer C. J. SAPPEMEER. Maandagavond ver-brief van deze vergadering bracht p0rtegies, lid van het Hoofdbestuur. gaderde het Waterschap N.Z. in het de heer Groeneveld -verslag uit van - - - hôtel „Struvé". Uit het financiële de laatste alg. verg. te Amsterdam en verslag bleek, dat de ontvang'sten de Federatie-verg. te Groningen. tttel een itgssj© Nqop mool - model noor_k<utft „v mcrcir/tartn it Dm iptciaa/ proeedi A/hen vtrkoefi hiervan HOEK EBBINGEBRUG TRICOTAG EFABR1EK vraaçt ook voor opleidlag. Aaomelden Kaotoor Meco- werderweg 155, C roa'rgt*. TEI van het afgelopen boekjaar hadden bedragen f 9273.28 en de uitgaven f 8417.57 (batig saldo f 855.71). De begroting voor 1947/1948 werd vast- gesteld op f 3900; omslag f 4.per H.A. Het periodiek aftredend be- stuurslid, de secretaris H. Boer werd herkozen. Tôt leden van de commis- sie voor naziening werden gekozen de heren D. H. Franssen en B. Bui- ning. De Supporters Ver. „H.S.C." kwam Maandagavond bijeen in hpt hôtel „Struvé". Besloten werd toe te treden tôt de landelijke bond van supporters verenigingen. Verder werd besloten Pinkster-Maandag naar Emmen te gaan ter bijwoning van de wedstrijd EmmenHSC. Voorlopige plannen om een propa- ganda-avond te organiseren werden gemaakt. De vergadering constateerde,. dat, hoewel de trekking van de door de vereniging georganiseerde loterij op 2 Juni zal plaatsvinden, nog een aan- tal loten beschikbaar waren. In het bestuur wisselden de heren W. Sprik en Z. Prijt van functie. Eerstgenoemde werd penningmees- ter, en de heer Prijt werd bestuurs- lid zonder functie. Hoewel in deze gemeente geçn gevangenis of kamp voor politieke delinquenten gevestigd is, zodat wij de sensatie van het uitbreken van ge- detineerden slechts op een afstand kunnen mee-beleven, is hier dezer dagen toch eep geval van uitbraak voorgekomen. Het gebeurde op een ochtend omstreeks 7 uur, dat de pony van de fa. H. kans zag ae vrij- heid te veroveren. De stilte van cfe vroege lenteochtend deed hemblijk- baar goed en hij holde de Noorder- straat door, in de richting van de Bonthuizerbrug, ging de brug over en liep daar vast op een groepje burgers, die blijkbaar weinig voel- den voor een in vrijheid zijnde pony. Maar het dier verdedigde zijn pas ver kregen vrijheid met de tanden. TevergeefsToen twee knechts van de Fa. H. aankwamen, die een muilkorf bij zich droegen scheen het alsof de lenteuitspatting van de pony reeds ten einde zou zijn. Het pony-verstand functionneerde in ijl- tempo. Op tactische wijze liet het de knechten met de muilkorf staan en ging d'r opnieuw vandoor. Nu de Zuiderstraat in, en het terrein op van de fa. Dallinga. Maar de daar liggen- de baken vormden een val waar de pony niet uitkomen kon. Toen was het uit met het avontuur. Gevanke- lijk werd het dier teruggebracht. Toen een inwoner van Sap- pemeer dezer dagen 's nachts om streeks half een thuis kwam en zich juist ter ruste wilde begeven, hoorde hij een pions gevolgd door het rb- moer van toesnellende mensen. On- middellijk begaf hij zich naar bui- ten, waar het Winschoterdiep lag in de duisternis van de nacht. Een toevallig passerende motorrij- der werd aangehouden, en men ver- zocht hem met zijn koplamp het ka- naal te beschijnen. En hoewel een juffrouw met stelligheid beweerde dat zij piepend knarsen had ge- hoord, als van een fiets welke sterk geremd wordt, zag men niets. Wat moest men doen? Indien hier werkelijk een ongeluk gebeurd was, dan zouden eventuele slachtoffers inmiddels toch reeds overleden zijn. Er werd besloten de politie te waar- schuwen. De Sappemeerster ging naar zijn woning om op te bellen. Maar toen hij zijn telefoontoestel had bereikt werd hij weer naar bui- ten geroepen. Men had intussen de oplossing van het raadsel van de geheimzinnige pions gevonden. Iemand had per kruiwagen een hoeveelheid van die goederen, welke bij de reinigingsdienst thuis beho- ren, in het Winschoterdiep gedepo- neerd, en het wiel van de kruiwa gen had gepiept. - In de Geref. Kleuterschool aan de Borgrc.straat is gisteren een ten- toonstelling gehouden van het werk van de leerlingen. Op smaakvolle wijze is het werk in een der loka- len opgesteld, versierd met bloemen. Aan de kant van het lokaal is een stad gevormd van knip- en plak- werk, met een spoorweg, tunnels, en zelfs een markt met kramen. De gras- omlijsting geeft het geheel een aar- dig aanzicht. Verder vindt men op de tentoonstelling werkstukjes van de kinderen geplaatst achter van carton vervaardigde gevels, zodat het enigszins de indruk geeft alsof men voor een étalage staat. De opening van de expositie ge- schiedde door Mej. C. A. van Dam, onder wij zeres aan de school. BORGERCOMPAGNIE. In café Kerlien gaf de Buurtver. „Vrijheid'" van Kleinemeersterdiep een feeste- lijke bijeenkomst. Na een openings- woord van de voorzitter, werden door leden enige stukjes opgevoerd. De muziek was van de band van J. Lemain. Dansen besloot de avond. HOOGEZAND. De plaatselijke afd. van de Bond v. Staatsp. hield Vrij- dagavond in het hôtel Faber haar alg. ledenvergadering. Uit het jaar- verslag over 1946 van de secretaris, de heer J. D. Groeneveld, die tevens de vergadering presideerde, bleek dat het aantal leden was gestegen tôt 2700 en dat de gezamenlijke afde- lingen in de gemeente Hoogezand 4800 leden bezitten, of wel relatief een hoger aantal, dan in enige an- dere gemeente. Het financiële verslag werd uitge- bracht door den heer H. Klok,' pen- ningmeester der afdeling. De ont- vangsten bedroegen f 3552.39, de uit gaven f 3020.54, het batig saldo f 531.85. Als voorzitter (vacature Ds. J. Schmidt) werd gekozen Drs. P. M. Bruins, terwijl tôt leden van het be stuur, ter uitbreiding daarvan, wer den gekozen de heren W. Broekema en L. Sap. Tôt gedelegeerden voor de 27 de zer te Zwolle te houden alg. verga dering werden benoemd de heren J. D. Groeneveld en H. Klok. In verband met de uiterst geringe opkomst verzocht het bestuur ons erop te wij zen, dat voor feestavon- den e.d. steeds wel een grote belang- stèlling bestaat, doch niet voor ver- gaderingen. Leden die belangstelling hebben voor doel en streven van de bond, zullen hiervan toch blijk moe- ten geven, door ook op vergaderin- gen aanwezig te zijn. De in 1942 door de bezetters ontbonden arheiders muziekver. ,,T.S. I.D.S.", welke toen van haar bezittin- gen werd beroofd, is bezig zich te herstellen. Dank zij de welwillende beschik- baarstelling van instrumenten door zusterverenigingen kon men weer aan het repeteren gaan. De repetities, welke onder leiding staan van de heer D. Ottens uit Groningen vin- den plaats in de IJstent. Bij de Gem. Politie alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen: grijze boodschappentas, gebloemde sjaal, blauwe enveloppe inhoudende textielkaart, zakkam in étui, porte- monnaie, zwarte houten koffer en deursleutel. Dinsdag en heden zijn in het hôtel Faber te Hoogezand de schrif- telijke eindexamens gehouden van de ULO-scholen te Sappemeer, Hôo"- gezand en Slochteren. Leerlingen van de Accordeon- school ,,ADO" uit Groningen hebben Zaterdagavond in het hôtel Faber een uitvoering gegeven o.l.v. de heer W. J. Velleman. Het programma, om- vatte samenspel van aile leerlingen, waarvan de jongste 7 jaar is, zang met accordeonbegeleiding, samenspel door groteren, duo, dans door de kleintjes en immitatie draaiorgel. De goochelaar Sigoda en de pianist de Vries werkten aan het programma mede. Er was weinigbelangstelling. WATERHUIZEN. Ter bespreking van plannen betreffende een te hou den bazar en het a.s. „Henke Velt- huis"-schoolfeest op 11 Juli a.s., ver- gaderde de oudercommissie. De func- ties werden opnieuw, als volgt, ver- deeld: Hs.'Kerlien, voorz., Jac. Veen- stra, secr. en R. Blaauw, penn. ENGELBERT. Tôt bestuurslid van de plaatselijke afd. van de Bond voor Staatsp. werd benoemd de heer H. v. d. Werp, in de plaats van de heer G. Hoeksema, die wegens drukke werk- zaamheden had bedankt. De heer A. van Assen werd candidaat gesteld voor het hoofdbestuur. Het ligt in de bedoeling de komende zomer een uitgaansdag te organiseren voor ouden van dagen. Mej. T. Boer van Groningen werd benoemd tôt badméesteresse van het natuurbad „Engelbert Voor- uit". SLOCHTEREN. Ds. Niemeijer te Birdaard (Fr.) heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier be dankt. Zaterdagavond werd door de padvindsters van Slochteren, Appin gedam, Zuid- eh Noordbroek in café Degenhart een feestavond georgani- seerd. De leiding berustte bij Guido van der Velde van Slochteren. Het programma bestaande uit zang, to- neel en vbordr'achten was geheel door eigen krachten verzorgd. Daar deze avond belegd was om het tekort in de kas aan te vullen, was het jammer dat de belangstelling, voor- al van de zijde der ouders, niet gro- ter was. Het bestuur van de Bond voor Staatspensionnering heeft het voor- nemen een autotocht voor ouden van dagen te organiseren. Zij die hiervoor hulp en medewerking wil- len verlenen worden verzocht zich bij één der bestuursleden op te ge ven, en wel Jak. Bos, J. Wiltjer, E. van Dijken, H. Bouwman en J. Mun- nik. SCHlLDWOLDE. Ds. H. A. van Herwaarden te Morra, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier bedankt. De afd. Schildwolde van de C.H.U. vergaderde, onder leiding van de heer D. Bontsema, in café Rein ders. Als spreker trad op de heer Pier van Ten Boer met als onder- werp „De betekenis van de C.H.U. voor het Nederlandse volk". Met grote aandacht werd spreker ge volgd, terwijl de vele vragen die hierna door. de aanwezigen werden gesteld, bevredigend werden beant- woord. SIDDEBUREN. De afd. Siddebu- ren van de Ned. Landarbeidersbond hield een propagandafeestavond In café Por. Medewerking verleende de Toneelvereniging „Streven naar Be ter" van Schildwolde, die opvoerden afloop werd een collecte voor gedenkteken ,,Troelstra" gehou- Na het den. In café Wierenga werd een algem. vergadering gehouden van het Comité Autotocht Ouden van Da gen „Siddeburen't Veen", waarin de autotocht werd besproken en wel ke werd vastgesteld op Donderdag 26 Juni a.s. Er zullen lijsten worden gepresenteerd om gelden in te za- melen voor een tocht naar Emmen. Deelnemers(sters) kunnen zich op- geven bij de heren H. Swalve, Jac. Sijtsema en H. van der Tuin. De oudjes die niet goed ter been zijn worden per auto van huis gehaald en gebracht. OVERSCHILD. Door het bestuur van het Waterschap „Overschild Tetjehorn" is benoemd tôt molenaar van het Waterschap de heer W. Kiel te Overschild. Uit de organisaties der C.B.T. B. en de Gr. Mij. van Landbouw werd alhier opgericht een aparté aankoop- vereniging genaamd Overschild". Tôt bestuursleden zijn gekozen de heren K. J. Koopman, voorz., J. Mul- der, secr., J. H. Huisman, penn., W. de Boer en J. Berg. Door de heer Strijker van Groningen, directeur der Aankoop Centrale werd een na- dere toelichting gegeven over het doel en streven der nieuwe vereni ging; 29 aanwezigen hebben zich op- gegeven als lid. NOORDBROEK. In een door het Gemeentebestuur georganiseerde ver gadering zette de heer Boering, di recteur van de N.V. Bouwkas voor Noord-Nederlandse Gemeenten het doel van deze instelling uiteen. De heer H. Holthuis, le amb- tenaar ter secretarie, alhier, werd door de raad der gemeente Zuid- broek benoemd tôt districts-gemeen- te-ontvanger. Met lucifers spelende kinde ren waren de oorzaak, /dat een hoop stro, welke achter de boerderij van de heer G. Meyer aan de Parallelweg lag, in brand geraakte. Dank zij het snelle blussingswerk kon erger wor den voorkomen. ZUIDBROEK. Tôt hoofd van de Christelijke School te Zuidbroek werd benoemd de heer H. Roelfse- ma van Amersfoort. Ter gelegenheid van de voor- jaarskermis zijn door de Noorder Windhonden Renclub voor Gronin gen en Drente rennen georganiseerd. Bij de vlakkebaan rennen werd de 4e prijs gewonnen door. Floris van J. Nijborg, Harksfede. Bij de ren voor niet-prijswinnaars werd no. 2 Emmy van J. Aten, Hoogezand, no. 4 Derby van B. Werkman te Sappe meer en 6. Winda van J. Werkman te Sappemeer. Bij de ren met hin- dernissen behaalde de 4e prijs Di ana van B. Werkman te Sappemeer. De overige prijzen werden gewonnen door honden van personen gevestigd j buiten ons rayon. MUNTENDAM. De Bapt. Muziek ver. ,,Elad" behaalde in het Hemel- vaartsdag te Ter Apel gehouden muziekconcours de derde prijs. Er wordt thans door ongeveer 60 arbeiders gewerkt aan de uit breiding van de begraafplaats. Be- gunstigd door het gunstige weer vor- deren de werkzaamheden snel. Het ligt in de bedoeling van de Stichting Muntendammer Woning- bouw om aan het Prinsenpad 7 dub- btele wonigen te bouwen. Door B. en W. is bericht van Ged. Staten ontvangen, dat de Ge- paeentebegroting voor 1947 is goed- gekeurd. In café J. van der Laan ver gaderde Vrijdag de Hengelsportver. „De Witte Dobber". Het batig sal do bleek te zijn f 44.36. Het belang- rijkste punt van de agenda was de bespreking van de bouw van een nieuwe brug over de „Baggerput" naar het eiland. Ter bestrijding van de daaraan verbonden kosten zullen 1000 renteloze aandelen f 1.p.s. worden uitgegeven. Het inleggeld voor wedstrijden werd op f 0.25 vastgesteld, terwijl de verlotingscommissie onveranderd bleef. Voor het komende seizoen werden vastgesteld 5 clubwedstrij- den, 3 groepswedstrijden en 1 paren- wedstrijd, terwijl op 1 Juni het 15- jarig bestaan zal worden gevierd met een jubileum wedstrijd in „De Baggerput". In de herfst zal een feestavond worden gehouden. Op initiatief van Ds. Hamer is een damclub opgericht. Het voorlo- pig bestuur bestaat uit de heren G. Koning, voorz., J. Zweep, secr. en W. v. d. Poel, penn. In een in 't café Bosscher ge houden vergadering van de Vrou- wenbond van de P. v. d. A. hield Mevr. Hofmande Boer een propa- ganda-rede. Er gaven zich 15 nieu we leden op. Verder werd een reis- kas gevormd. De Zaterdag in 't hôtel „De Munte" gehouden bazar ten bate van de „NIWIN" is geslaagd. Een kort openingswoord werd gesproken door burgemeester Groenendaal. De uitslag van de plaatselijke NI WIN - ver loting luidt: 2825 1841 1476 865 3145 3601 3600 3767 2240 3833 1713 3579 3736 642 1333 758 2424 2415 3459 3739 522 2237 3742 1879 128 315 314 1567 2614 1558. Na afloop van de voetbalwed- strijd MuntendamBato kwamen twee spelers van Muntendam tôt de onaangename ontdekking, dat door onbekenden geld uit hun portemon- naies was gestolen. Aangifte bij de politie volgde. Het zoontje van de heer D. Ho- ving geraakte Maandag onder een boerenwagen. Het kind moest in het ziekenhuis te Groningen worden op- genomen om de opgelopen verwon- dingen te laten verplegen. Daar de jaarvergadering van de Gymn.ver. S.O.S." gehouden in 't café Bosscher, slechts door enke- le leden was bezocht, konden geen besluiten worden genomen. Er werd een onderling gesprek gevoerd over het afgelopen jaar. Onder grote belangstelling vierde Dinsdag het krasse echtpaar TimmerSprengelkamp het 60-jarig huwelijksfeest. gedeeltelijk vrij van Bon verkrjjgbaar. Karnemelk en uit ondermelk en karnemelk bereide consumptiemelk- producten waren tôt dusver alleén verkrijgbaar op de bon voor gestand- aardiseerde melk, waarbij men twee- maal zoveel karnemelk enz. ontving als gestandaardiseerde melk. Voortaan zal tôt nader aankondi- ging daarnaast een hoeveelheid kar nemelk enz. zonder bon gekocht kunnen worden en wel gelijk aan tien procent van de hoeveelheid ge- kochte gestandaardiseerde melk. ZES ZONEN WERDEN PRIESTER. Het gezin de Groot te Hillegom bezit zes zoons. Aile zes deze zoons werden priester. Op 24 dezer zal de jongste zoon de priesterwijding ont vangen. Te Alkmaar was een vijfjarig knaapje bezig met een hamer op een onbekend voorwerp, dat naar na- derhand bleek een projectiel te zijn geweest, te slaan. Plotseling ontplof- te dit, tengevolge waarvan het jon- getje aan armen en benen werd ge- wond. Het is naar het ziekenhuis overgebracht. MOTVRIJ MAKEN VAN WOL. Tijdens een onlangs gehouden bij eenkomst van de American Chemi cal Society werd een nieuw procédé bekend gemaakt om wol motvrij te maken, hetgeen een omwenteling be- tekent in de gehele wolindustrie. Dit procédé dat de chemische samenstel- ling van wol verandert is naar men zegt eenvoudig en goedkoop. (USIS). COLORADOKEVERS GEVONDEN TE KIJKDUIN. Op het strand te Kijkduin zijn vijf levende Coloradokevers gevonden. dewes; 6 H. Scheen; 7, 8, 10 en 11 M. Bulder; 12 en 14 L. de Haan. Wîn- naar Poule aangewezen duif H. Seif met No. 2 ringno. 304462. MUNTENDAM. Uitslagen wed- Afstand 160 Km., gelostll.05 uur met vluchten vanaf Nijmegen, afstand 159 Z.W. wind. Aankomst le duif 2.3.56, Km. (38 vogels) Sportduivenveren. snelheid 889.69 m. per minuut. Aan- „Vriendenkring": 1, 5 fin 8 H. Pater; komst 14e duif 2.45.55, snelheid 2 en 3 B.-de Vries; 4 Bos en Haze- 715,55 m. per min. In concours 72 winkiel6 T. Bouwmeester; 7 P. Smit en 9 S. Grofsmid. Duivenver. „De Zwaluw", in con cours 28 duiven: 1 en 6 H. Meijer; 2 J. Tonkens; 3 D. Bosscher; 4 Wolt- huis; 5 A. Oldenburger. DUIVENSPORT. SAPPEMEER. Uitslag wedvlucht oude duiven vanuit Nijmegen van de Postduivenver. „De ïmiSitstor- mers" H.-S., gehouden Zondag j.l. vogels. Uitslag: 1 en 4 W. K. Limber- ger; 2, 5 en 9 H. Seif; 3 en 13 H. Bo- De Groenewold's Carrosseriefabriek heeft de eerste geheel te Hoogezand vervaardigde autobus, welke bestemd is voor Harmanni Touring Cars te Assen, afgeleverd. Dit is de tweede autobuscarrosserie welke door dit be- drijf, dat sinds 1 Januari '47 in Hoo gezand is gevestigd, wordt afgele verd. De eerste bus, welke bestemd was voor de N.V. Verkeersmij. „Ro- land" in Slochteren, werd echter niet geheel in de fabriek afgewerkt. Het lak en schilderwerk geschiedde toen in de garage van de N.V. Ro land. Wij zijn in de gelegenheid geweest de zojuist gereedgekomen wagen te bezichtigen, voordat de proefrit werd gemaakt. De afwerking is keurig, en het geheel maakt een fraaie indruk. De carrosserie is van staal, terv^jl voor het buitenwerk alluminium is gebruikt. De helft van de vensters kan geopend worden. De ruiten zijn van onbreekbaar ,,Veilig-glas", en aan de ruiten welke niet geopend kunnen worden- is een ruitenbreker aangebracht, voor noodgevallen. Ook Nahet schuifdak, dat schuift op kogel- behandeling van de beschrijvings-1 lagers en dat is uitgerust met klem- men, om ongewenst schuiven te voor komen, vraagt de aandacht. l'en slotte is in de wagen verwarming gemonteerd. De Groenewold's Carrosseriefabriek is een bedrijf dat eerst enkele maan- den te Hoogezand gevestigd is, en wel in een betrekkelijk klein gebouw aan de Molendijk. Er zijn plannen de fa briek belangrijk uit te breiden. De plannen zijn gereed, de tekeningen liggen klaar. Maar de vereiste bouw- vergunning werd nog niet verkregen. „We kunnen orders genoeg krij- gen", zo vertelde de directie, „maar we hebben momenteel geen ruimte genoeg. Indien onze plannen wer- kelijkheid worden zal er een fabriek komen met een lengte van 25 en een breedte van 15 M. Daar kunnen 5 bussen gelijktijdig gebouwd worden. Het personele zal dan op 30 man of meer kunnen worden gebracht. We doen ons best de vergunning te verkrijgen", aldus de directie, „maar slagen we niet en zou het elders ge- makkelijker zijn een behoorlijke fa briek te bouwen of een ruime fabriek over te nemen, dan zullen wij daar- heen trekken." BEDRIJFSVOETBAL. HOOGEZAND—SAPPEMEER. Uitslagen van de vorige week: Over- zetW.A.S. aard. 25; D.E.G.van Diepen 60; GADO—Koning 15; AtlantaBeukema 01. GYMNASTIEK. SCHILDWOLDE. Tôt besluit van het winterseizoen werden door de gymnastiekvereniging „S.G.V." Za terdag j.l. onderlinge wedstrijden ge organiseerd bestaande uit een drie- •kamp. De jury bestond uit de heren Arents en Meindersma van Gronin gen en Rengers van Schildwolde. De uitslagen luidden: Dames le gr.: le pr. M. Wilkosz 25 1/4 pt.; 2e pr. R. Begeman 23 2/3; H. Nanning 23 7/12; L. Koning 23 5/12. Dames 2e graad; le pr. G. Koning 22 2/3; R. Noordmanv. d. Laan 22 7/12; R. Scheltens 22 1/3. Dames 3e graad: le pr. G. Kuper 20 7/12; L. Zandstra 20 1/3; 2e pr. W. Jonker 19%. Heren le graad: le pr. J. Benninga 24%; 2e pr. J. van Heuveln 23 5/12. Heren 2e graad: 2e pr. B. Krui- zinga 21 11/12. Heren 3e graad: 2e pr. J. Broeke ma 19 2/3. TRIBUNAAL VEENDAM. Vrijdag j.l. stond o.m. terecht Geert Jan Kamphuis, 25 jaar, landbouwer te Kielwindeweer. Besch. heeft er- voor gewerkt, dat aan J. W. te Kiel windeweer door burgemeester Spoelstra een boete van f 25 werd opgelegd. Mr. Benes waes erop, dat deze jongeman op 17-jarige leeftijd in de N.S.B.-sfeer is geduikeld onder in- vloed van vrienden uit N.S.B.-gezin- nen. In het geval W. is van opzet1 geen sprake geweest. Vrijdag a.s. zullen zich o.m. te ver- antwoorden hebben: Wijbe Kliphuis, ged. 36 jaar te Hoogezand, Jacob Otten, ged. 36 jaar te Hoogezand en Jan Blaauw, ged. 30 jaar te Sappe meer. BIJZ. GERECHTSHOF GRON. Terecht stond St. Georg Romelingh, 50 j., landbouwer te Hoogezand, die commandant is geweest van de land- wacht en als zodanig huiszoekingen en arrestaties heeft geleid, alsmede paardenvorderingen en persoonsbe- wijscontrôle. Romelingh heeft een andere land bouwer bedreigd, en heeft bij die landbouwer turf in beslag genomen. Op een groentehandelaar welke zich in de bezettingstijd na 8 uur des avonds op straat bevond, heeft hij voor bemiddefing bij Kamer- huur en Woningruîl. De wantoestanden, die de laatste I tijd op het gebied van bemiddelinj/ bij kamerhuur en woningruil zijn ontstaan, hebben een krachtig ingrij- pen van hogerhand noodzakelijk ge maakt. Wanneer men de hulp van een woningburegu inriep voor het huren van kamers, kwam het er im mers in veel gevallen op neer, dat men tegen een aanzienlijk inschrijf- geld een lijst adressen ontving, die doorgaans reeds lang verhuurd wa ren. Thans is bepaald, dat, slechts in dien een huurovereenkomst als ge- volg van de bemiddeling tôt stand komt, aan de huurder een vergoe ding van ten hoogste f 5.in reke- ning mag worden gebracht. Een in- schrijfgeld en een vergoeding voor het verstrekken van adressen zijn niet meer geoorloofd. Bij tôt standkoming van een wo ningruil mag het woningbureau een bemiddelingsgeld berekenen, dat naar gelang van de huursom van het gevraagde pand varieert van f 10.tôt f 20.Slechts wannéër een woningbureau toestemming van het Directoraat-Generaal van de Prij zen heeft verkregen, mag het een inschrijfgeld verlangen, dat, even- eens naar gelang van de huursom, varieert van f 5.tôt f 10.bij lo cale ruil, en van f 7.50 tôt f 12.50 bij interlocale ruil. Het inschrijfgeld moet echter steeds van het bemidde lingsgeld worden afgetrokken. WEER EEN KINDJE GESTIKT. In den Haag is wederom een kind je gestikt. Het 4 maanden oude jongetje had zich met het hoofdje onder het kussen gewoeld, waardoor het geen lucht meer kon krijgen. GARNALENVLET LIEP OP EEN MIJN. Nabij Zandvoort was men in een garnalenvlet bezig het net op te halen. Op dat moment liep de vlet op een mijn. Tengevolge van de ont- ploffing, die volgde liep de eigenaar van het vaartuig, de heer de Groot vrij ernstige hoofdwonden op. Zijn helper kreeg lichte hoofdwonden, terwijl de vrouw, die zich in het vaartuig bevond met de schrik vrij kwam. Per roeiboot werden zij aan land gebracht. De heer de Gçoot kon na verbonden te zijn per ziekenauto naar zijn woning worden vervoerd. De vlet is ongeveer 300 meter uit de kust gezonken. BRAND IN PAPIERFABRIEK. In de papierwarenfabriek van de fa. Dekker te Wormerveer vloog een vat met spiritus of benzine plotse ling in brand. Ook de kleren van twee arbeiders, die er bij stonden vatten vlam. Door kameraden wer den zij naar buiten gebracht en in een sloot geworpen. Een van lien had ernstige brandwonden opgelopen, tengevolge waarvan hij later in het ziekenhuis is overleden. Intussen had de van hout opge- trokken fabriek vlam gevat en in de aanwezige papiervoorraden vonden de vlammen gretig voedsel. In drie kwartier was de gehele fabriek vol- komen in as gelegd. Een belendend perceel liep aan- vankelijk gevaar, doch de brand- weer kon uitbreiding van de brand voorkomen. s SLOCHTEREN, 8—14 Mei 1947. Gpiforen: Lutabertus, z. v. L. Rath en D. de Vries, Slochteren; Aakh/ik Harm, z. v. H. Evenhuis en A. Oude- man, Scharmer; Beno, z. v. Ludolphie en A. F. Kamminga, Scharmer; Kor- nelis Harm, z. v. K. H. Fluks en Rademaker, Scharmer; Jan, z. v. K. Puister en J. Mulder, Schildwolde; Frederikus, z. v. F. Eising en C. J. Klein, Kolham; Henderika, d. v. J. Keizer en A. J. Thoma, Slochteren Johannes, z. v. B. Slagter en G. Nij- burg, Borgweg; Klaassiena Jantje, d. v. W. Springelkamp en P. Heikens, Kolham; Jelle, z. v. C. Hospes en E. Mulder, Slochteren; Fokke, z. v. A. Drijfhout en T. IJpema, Lageland. Ondertrouwd: H. Bronsema, 32 j., Scharmer en J. van der Pijl, 26 j., Vlaardingen; H. Hamminga, 28 j., Slochteren en A. B. M. Vlap, 26 j., Wildervank; R. Bakker, 47 j., Uit- huizen en A. Mekkes, 32 j., Hark- stede. Getrouwd: H. Timmer, 32 j. en J. Haan, 26 j., b. v. Hélium; K. P. Poort, 32 j. en J. Haan, 22 j., b. v. Hélium; H. Godlieb, 27 j., Nqordbroek en J. Poort, 25 j., Schildwolde. Overleden: F. Warnders, 72 j., wed. v. L. Greven, Slochteren; K. Kuipers, 57 j., echtg. v. A. Huisman, Kolham. een schot gelost, en hem naar het politiebureau gebracht. De Off. Fisc, eiste 8 jaar RWI met aftrek, en levenslange ontzetting. De verdediger verklaarde dat Hoo gezand het aan beschuldigde te dan- ken heeft, dat er niet meer ongeluk- ken zijn gebeurd. Uitspraak. Jan Kuil, schilder te Oosterhogebrug, wien verraad met dodelijke afloop ten laste wordt ge legd werd veroordeeld tôt 18 j. RWI met aftrek en levensl. ontzetting uit de kiesrechten en de rechten amb- ten te bekleden. voor da période van 8 Juni- 5 Juli 1947. De ongunstige veevoederpositie heeft net Bedrijfschap voor Veevoe- der genoodzaakt de normen voor veevoeder voor de 'période van 8 Juni5 Juli 1947 te verlagen. Voor landbouwwerkpaarden en vrouwelijk rundvee wordt in die pé riode geen voeder toegewezen. Voor de paarden van de meeste overige rubrieken zijn de normen met 20 50 kg. en voor fokvarkens met 10 20 kg. verlaagd. De normen voor stieren, contractvarkens en geitebok- ken zijn niet gewijzigd. Voor jonge hennen, geboren vôôr 6 Maart 1947 geldt voor de kleinere bedrijven een norm van 1.2 kg. ochtendvoer en 0.4 kg. gemengd graan. Voor elke week, dat de kuikens jonger zijn dan 13 weken zijn de normen een kwart lager, zodat voor kuikens, die nà 5 April 1947 zijn geboren, voor- lopig nog geen voer wordt toegewe zen. Pluimvee, geboren vôôr 1947. Met ingang van de période 8 Juni 5 Juli 1947 zal aan pluimveehouders onafhankelijk van de grootte van hun bedrijf voor pluimvee, geboren vôôr 1947 voeder worden toegewezen op basis van het aantal geleverde eieren. Voor genoemde période zal de toewijzing gebaseerd zijn op de eierlevering in de période van 2 Maart12 April j.l. (6 weken). Voor de période van 6 Juli2 Augustus 1947 zal de voedeitoewijzing geschie- den op basis van het aantal eieren dat geleverd is in de période van 13 April10 Mei 1947 (4 weken). In het vervolg heeft de voedertoewij- zing plaats op basis van een leve- ringsperiode van vier weken, die acht weken vôôr de voederperiode ligt. Mits de eierkaart bij de plaat selijke bureauhouder is ingeleverd, kan de pluimveehouder per acht eieren, die hij in de période van 2 Maart12 April 1947 heeft ingele verd, 1 kg. pluimveevoeder ontvan gen tôt een maximum van 3.5 kg. per hen. De toewijzing bestaat in principe uit 60 procent ochtendvoer en 40 procent gemengd graan. De pluimveehouder kan desge- wenst in overlég met zijn leveran- cier op een toewijzing voor gemengd graan, ochtendvoer ontvangen. In zo ver voor de hierboven ge noemde voederperiode voor bepaalde categorieën dieren geen andere maat- staf geldt (zoals o.a. voor contract varkens en pluimvee geboren vôôr' 1947), wordt de voedertoewijzing ge baseerd op de registratie van het aan tal stuks vee bij de telling van 25 Mei 1947. ARBEIDER TRAPTE OP LANDMIJN. Een arbeider verrichtte werkzaam heden aan een weg in Limburg, wel ke reeds lang weer in gebruik is. Hij had daarbij het ongeluk op een landmijn, welke achter een boom lag, te trappen. *^1 De mijn ontplofte en de arbeider werd op slag gedood. VEILINGSBERICHT H—S. Maandag 19 Mei 1947. Platglaskomkommers 1 f 8288; Iderm 2 f 6074; Kaskomkommers 1 f 108115; Idem 2 f 76—82; Bloem- kool 2 f 71; Idem 3 f 43 per 100 stuks. Tomaten f 118126; Stoofsla f 20 32; Spinazie f 13.30—20.50; Witlof f 1532; Snijmoes f 1935; Rabar- berf 8.80—18.20; Prei f 26—31 per 100 KG. Kropsla 1 f 19.6025.10; Idem 2 f 15.50—16.90 per 100 krop. Radijs f 13.10—14.40 per 100 bos. Dinsdag 20 Mei 1947. Stoofsla f 30; Spinazie f 15.60 f 18; Witlof I f 38; idem II f 28; Ra- barber f 6.90—f 9.20. Per 100 KG. Kropsla I f 17.40—f 17.90. Per 100 krop. Vereniginos-Mededelingen GYMNASTIEKVER. „S. V. H." Lesuren op Vrijdag: 4.305.20 Kleuters 58 jaar; 5.206.10 Meis- jes I 8 en 9 jaar; 6.10—7.00 Jongens I als altijd; 7.007.50 Meisjes II 10 en lL»jaar; 7.508.40 Meisjes III 12 en 13 jaar; 8.409.30 Meisjes IV 14 en 15 jaar; 9.3010.30 Dames. Handbal. Morgenavond is er h$sjd- baltraining op het1 terrein aan de van Roijenstraat. Dames- van 7 tôt 8 uur en Heren van 8 tôt 9 uur. De Dames spelen Zondag tegen de kamp. van 2A „Stormvogels" te Delfzijl. KORFBALVER. S.V.C. Zondag speelt ons 2e twee wed strijden te Scheemda. De spelers, die Donderdag aangewezen worden moe- ten om 9 uur bij het station Mar- tenshoek zijn. Donderdag bespreking om 8 uur. NAGEKOMEN ADVERTENTIëN Ontvangen een partij

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2