AMERIKA EN RUSLAND waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 EN HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Een verdeling van Palestina ligt in de lijn der verwachtingen Er wordt groente doorgedraaid Groente naar Duitsland J i 1 I: Tweede Jaargang ZATERDAG 24 Mei 1947 No. 40 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNIENDAM VEENDAM EN OMGEVING In de slotzitting wijzigden j de Russen hun houding. Bestrijding van de Coloradokever Duizenden kilo's kostbaar voedsel worden vernîetigd. Een geest van onderling wantrouwen vertroebelt de atmospheer, en het is gebleken, dat in die geest geen vruchtbare besprekingen kunnen worden gevoerd^ Nieuwe producten op Amerikaanse markten. ABONNEMENTSPRIJS f 1 25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling.) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling.) NIEUW VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS. Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214.) Postrekening No. 435883. De behandeling van de Palestijnse kwestie in een spéciale Assemblée van de Verenigde Naties behoort al weer enige tijd tôt het verleden. Ex is een Commissie van onderzoek be- noemd, die tamelijk vergaande be- voegdheden heeft. De spéciale assem blée is een nederlaag geworden voor de Arabieren. Hun voornaamste eis was een Arabisch Palestina. Verder eisten zij, dat de Commissie van On derzoek geen Jodenkampen in Duits- land zou bezoeken. En hier zit juist de kneep. In deze kampen zitten nog duizenden ongelukkigen, zonder pers- pectieven. De enige wens, die deze mensen nog koesteren is een eigen land, waar zij weer kunnen leven en werken, waar zij weer vooruitzich- ten zien voor hun kinderen, Pales tina. Indien de commissie, die sa- mengesteld is uit vertegenwoordi gers van 11 landen doch nîet de gro te vijf, zich volledig wil oriënteren is het zeer zeker zaak dat zij zich vol- komen op de hoogte stelt van allé facetten van de zaak, en daartoe be- hoord ongetwijfeld het uitzichtioze leven in de kampen. Verder wensten de Arabieren, dat de Joden niet zou- den worden gehoord. Maar geen cie- zer eisen is ingewilligd. Aanvankelijk scheen het alsof de Arabieren konden rekenen op de steun van Rusland, dat niet sympa- thiek stond tegenover de Joodse as- piraties. Doch in de slotzitting wij zigden de Russen hun houding. Het is nu te verwachten, dat de Commis sie met een plan voor de dag zal komen tôt verdeling van Palestina in een Arabische en een Joodse staat. Engeland en Amerika zouden achter een dergelijk plan staan, en in verband met de gewijzigde Rus- sische houding, kan men hetzelfde verwachten van de Sowjet Unie. Bevin verdedigde de Britse buitenlandse politiek. Na een twee-daags débat in het Lager Huis heeft Bevin een rede ge- houden, waarin hij zijn beleid ver dedigde, en waarin hii het Brits® standpunt inzake verschillende kwes- ties toelichtte. Over de in Novem- ber te houden conferentie van 4 mi- nisters te Londen, die van het aller - grootste belang is voor de toekomst van Europa, wenste Bevin zich niet uit te laten. De minister verklaarde, dat het onjuist is te beweren, dat Engelands roi is uitgespeeld. Toch had hij geen al te optimistische verwachtingen van de toekomst, maar in ieder geval ook geen pessimistische. Over Duitsland sprekende zei Be vin, dat hij niet van plan was zoals na de vorige oorlog weer een politiek te volgen van leningen, die Duitsland nooit kan terugbetalen. En van het geleende geld kan Duitsland zich weer een moderne legeruitrusting aanschaffen en opnieuw een gevaar in Europa worden. Maar een econo misch herstel van Duitsland is van belang. Niet alleen voor Duitsland zelf maar ook voor verschillende an- dere landen, voor wie een lacune in het hart van Europa een doodsteek voor het economische leven betekent. Men krijgt de indruk, dat Bevin streeft naar het effenen van de weg, opdat de conferentie van Londen in November in ieder geval zal leiden naar een vier-mogendheden verdrag, want indien deze conferentie mis- lukt, dan is naar het algemeen oor- deel een splitsing van Duitsland in twee delen niet meer te voorkomen. En een dergelijke splitsing zou eco-1 nomisch ongunstig zijn, want het Westen is hoofdzakelijk industriëel gebied, met weinig grondstoffen, en met onvoldoende agrarische produc- tie om de bevolking te voeden. Het Oostelijk, onder Russische invloed staande gedeelte van Duitsland is voornamelijk landbouwgebied. Beide delen hebben elkander nodig omel- kander aan te vullen. Een politieke splitsing zou natuurlijk niet zo ern- stig zijn, maar in dit geval zou een politieke splitsing mede een econo mische splitsing betekenen. Churchill blijft de toekomst donfcer inzien, hij noemt Europa een broei- nest van haat. Kabinetscrisis in Italië. Hoewel ingewijden het hebben zien aankomen, is, to'ch nog onver- wacht de regering De Gasperi, die op drie partijen, de Christen demo- craten, Socialisten en Communisten steunde, afgetreden. Reeds toen hij deze regering vormde heeft de Gas péri het anders gewild. Hij wenste een regering op zo breed mogelijke basis, en in ieder geval opneming van technische ministers in het kabl- net. Hij zwichtte echter voor de eisen van Socialisten en Communisten en heeft een drie-partijen regering ge- vormd. Toen hij uit Amerika terug- kwam heeft De Gasperi nogmaals voorgesteld technische ministers in het kabinet op te nemen, doch weer strandden deze plannen bij de uiterst linkse groepen, die daarin een ver- schuiving naar rechts meenden te zien. De samenwerking in de rege ring scheen niet vlot te gaan. Eind April verklaarde de Gasperi voor de radio, dat de economische toestand van het land bar-slecht was, nog slechter dan minister Campilli had voorgesteld. En deze verklaring had ten gevolge dat men in rephtse krin- gen nog minder begon te gevoèlen voor het beleid van de regering. De Gasperi was als vertegenwoor- diger van de meest rechtse rege- ringspartij, de Christen-Democraten in een onaangename positie geplaatst, en besloot zijn wil omtrent de ka- binetswijziging door te zetten. Maar toen trokken de socialistische en communistische minister zich terug, en de regeringscrisis was een feit ge worden. Terwijl wij dit schrijven is de crisis nog steeds een feit. Hoewel het aan vankelijk scheen alsof Nitti, de lei- der der liberalen erin zou slagen een regering te vormen, zijn nu berich- PINKSTERFEE ST. Pinksteren, het feest van bloemen Symbool van de natuur in pracht, Van het fladderen en het zoemen i Ja, zelf s de norste mens die lacht. Dan stort, zo zegt het ons de dichter, I De weldadigheid zich uit, Het leven wordt dan mild en lichter En stimuleert tôt kloek besluit. Al wat dan jong is slaat aan'tvrijen Dans en dartelt, zoemt en zingt, Lopen, lachen, vluchten, vlijen Ailes wat tôt leven dringt Maar als soms hier of daar een duikelt, (De beste zeeman wordt wel nat) O, wee, als hier of daar een struikelt Dan kwebbelt heel de buurt zich zat. Zij pocht dan op haar rein verleden En bazelt over eer en deugd, Van, 't verboden pad betreden En de verdorvenheid der jeugd. De braafheid wil graag paraderen Met haar moraal en haar gezag, En lomp het leven saboteren .Vaak vaart zij onder valse vlag Pinksteren, het feest van bloemen Onstuimigheid en kleurenpracht, Van het fladderen en het zoemen Van levensmoed en levenskracht.. S. Om diverse redenen is het voor telers noodzakelijk de bestrijding van de Coloradokevers met kracht aan te pakken. Daar is in de eerste plaats de hoge temperaturen van de làat- ste tijd, die zeer gunstig zijngeweest voor de ontwikkeling van de kevers. De eerste zijn reeds verschenen. Bo- vendien worden bij deze hoge tem- peratuur spoedig eitjes afgezet, en men kan op een snelle ontwikkeling van de larven rekenen. De warme Zuidenwinden hebben voorts vele kevers uit Zuidelijker landen naar ons land gedreven. Een andere reden is, dat de aard- appels in het algemeen nog klem zijn, waardoor de larven grote scha de kunnen aanrichten. De plantenziektekundige dienst te Wageningen maakt er telers op at- tent, dat elke gevonden kever Sn- middellijk moet worden gedood. Verder wordt erop gewezen, dat het bespuitingsmiddel voor aardappelge- was, calsiumarsenaat, een vergif is voor mens en dier; men neme dus voorzorgsmaatregelen. In het Westen des lands zal doof de burgemeesters een bespuitings- verplichting voor aardappelpercelen worden ingevoerd. ZIJN a.s. ECHTGENOTE VER- MOORD. De 28-jarige A. K., die zich jn on- dertrouw had begeven met een 24- jarige vrouw, heeft zijn a.s. vrouw, waarschijnlijk uit minnenijd, ver- moord. Hij heeft haar in een sloot geworpen en laten verdrinken. Daarna is hij zich in overspannen toestand bij de politie gaan aanmel- den. Bij onderzoek is gebleken, dat de vermoorde vrouw nog gezocht werd wegens haar houding in de bezet- tings.tijd. Bovendien stond zij met een andere man in verhouding. SMOKKEL IN VERDOVENDE MIDDELEN. Een Nederlander, die in Duitsland woont, zekere J. H. S. bood in een cafétje te Echt cocaïne en morphine te koop aan. Hij werd gearresteerd en de gehele voorraad verdovende middelen, ter waarde van f 15.000 werd in beslag genomen. Voor de Maastrichtse Rechtbank verklaarde de man, dat het voor de eerste maal is, dat hij smokkelde. Hij was tijdens de bezetting in Duits land tewerkgesteld, was daar blij- ven wonen, en er in het huwelijk getreden. Teneinde zoveel te verdie- nen, dat hij zich zou kunnen instal- leren heeft hij een partij verdoven de middelen naar Nederland gesmok- Ergens moet een hiaat zitten, en het is zaak dit zo spoedig mogelijk weg te nemen. Vele artikelen moet ons keld. Op de bestrijding zal van over ten in "omloop, dat Nitti's poging ls heidswege strenge contrôle worden mislukt. I uitgeoefend. In semeurs en zakenlieden in de Verenigde Staten, die gelijken tred willen houden met de nieuwe ont wikkelingen, hebben geen gemakke- lijke taak, gezien het tempo waau- mede nieuwe wetenschappelijke ont- dekkingen worden toegepast op nieuwe producten en werkwijzen. De wetenschap doet uit haar labo ratoria een onafgebroken stroom uitvindingen vloeien, welke op de een of andere wijze haar weg vinden in het dàgelijks leven. Couranten en periodieken hebben „Nieuwe Pro ducten"-kolommen, het New Yorkse „Journal of Commerce" geeft ze b.v, •dàgelijks, de „Businessweek" in ieder nummer, terwijl de „New York Times" bijna iederen Zaterdag een kolom wijdt aan de nieuwste paten ten. Uitknipsels van vijf dagen, wel ke gedurende een période van twee weken willekeurig uitgekozen zijn omvatten in totaal 52 artikelen, vari- erende van het vliegen onder aile weersomstandigheden tôt het conser- veren van voedsel, van televisie tôt sterke naainaalden, van naadloze schoenen tôt kleine verbeteringen zoals een beter soort lasmasker, een electrisch-aangedreven hegschaar voor de amateur-tuinder enz. Het vliegen onder aile weersom standigheden werd vergemakkelijkt door twee nieuwe uitvindingen: een luchtrem door middel van een schroef met omkeerbaren spoed, wel ke toepassing vindt op de nieuwe viermotorige Douglas DC 6, 'en een verlichtingssysteem dat sterk genoeg is om de dikste mist of sneeuw te doorboren, welke ontworpen zijn door ingénieurs van de Westinghouse Electric Corporation. (USIS). In de internationale politiek is geen probleem, dat de aandacht van de wereld zo gespannen houdt als de te- genstellingen tussen de Verenigde Staten en Rusland. In Amerika doet men het veelal voorkomen alsof Rus land zich voorbereid op een oorlog. En die anti-Russische houding heeft aanleiding gegeven tôt een anti-com- munistische houding, een houding, die in Amerika ook aangenomen is na de vorige oorlog. Er zijn ongetwijfeld elementen die anders denken, b.v. de oud-minister van handel Wallace, die toenadering wenst tôt Rusland, maar Wallace heeft zich zeer onpopulair gemaakt door in het buitenland de Amerikaan se politiek te becritiseren. Churchill noemde hem zelfs een geheime com- munist. In Rusland ziet men met wan trouwen naar de Verenigde Staten, waar Truman en zijn minister van buitenlandse zaken Marshall de weg die zij wensen te volgen hebben uit- gestippeld. Nog meer dan Byrnes, de vorige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, blijkt Marshall een dam te willen opwerken Russische expansie. Die geest van onderling wantrou wen vertroebelt de atmospheer, en het is gebleken, dat in die atmos pheer geen vruchtbare internationale besprekingen kunnen worden ge- voerd. Reden tôt vrees voor een onmid- dellijke oorlog is er niet. Rusland moet hard werken om de geleden schade te herstellen. Bovendien heerst er in de Sovjet Unie gebrek aan verschillende noodzakelijke goe- deren. De Sovjet regering zou best een Amerikaanse lening kunnen ge- bruiken, opdat zij grote importen zou kunnen financieren. Maar hier gaat het Amerikaanse wantrouwen weer een roi spelen. Indien de Russische regering de credieten zou gebruiken voor de aankoop van voeding, kle- ding enz., fiât!, maar stel voor, dat de Sovjet Unie het geld gebruikt voor het aanschaffen van legervoor- raden! Gedeeltelijk kunnen de Ame- rikanen zich gerust stellen met de gedachte, dat de Russische oliepro- ductie betrekkelijk gering is, en het is bewezen, dat olie in een moderne oorlog in grote hoevëelheden wordt verbruikt. Inderdaad zou er een mogelijkheid bestaan dat Amerikaanse hulp aan Rusland, financiëel en met goederen een ontspanning zou teweeg brengen want dan zou men, zoals helaas nog te veel gebeurd, het volk niet kun nen wijsmaken, dat Amerika zich op een oorlog voorbereid. Maar zoals de toestand nu is, kan dat gemakkelijk. Men behoeft slechts te wij zen op de sterke Amerikaanse bewapening. En indien Amerika oorlog wil is het no dig de Russische militaire macht sterk te maken. Zo zijn we terug- gekeerd in de bewapeningswedloop van voor de oorlog, er zal weer een gewapende vrede gaan heersen, en het is gebleken, dat een gewapende vrede geen duurzame vrede betekent. Rusland kan zijn hulpmiddelen beter aanwenden voor de voorziemng van het land van het meest noodza kelijke, dan voor een bewapenings wedloop met het rijke Amerika, dat het toch niet zal kunnen overtreffen. En als Amerika dan zijn industriële en productieve krachten aanwendde voor de voorziening van de behoef- tige landen, dan stond de wereld er veel beter voor. Nu dreigt men de kant op te gaan naar de weg, die schuin naar bene den loopt. En als men op die weg is aengekomen, gaat men ongewild Er werd 5 maanden gevangenisstraf tegen hem geëist. Hij zit reeds maanden in voorarrest. SMOKKEL IN AUTO's EN QNDERDELEN. In Enschede is een geraffineerde smokkelbandel aan het licht geko- men. Een jaar lang zijn complété auto's en vrachtauto's vol onderde- len uit Duitsland naar ons land ge- smokkeld in ruil voor levensmidde- len. Bij de grens droegen de smokke- laars geallieerde uriiformen, hadden valse papieren en spraken Engels. Zes personen zijn gearresteerd. Meerdere arrestaties zullen waar schijnlijk volgen. Men verwacht dat door het oprollen van dit complot ook nog andere feiten aan het licht zullen komen. KRUIDENIER MAG GEDURENDE TWEE JAAR ZIJN BEROEP NIET MEER UITOEFENEN. Een kruidenier uit Dordrecht was zo slordig omgegaan met zijn bon- nen, dat hij een tekort had van 20.000 rantsoenen levensmiddelen en 10.000 rantsoenen suiker. Om huis- moeders een genoegen te doen, had. hij hun zo nu en dan wat gegeven zonder bon, evenwel zonder de prij zen te verhogen. De politierechter veroordeelde hem tôt f 1000 boete of 3 maanden hech- tenis en ontzetting uit het recht het vak van kruidenier uit te oefenen, gedurende 2 jaar. KNAAP VERDRONKEN. Te 's Gravenhage is een 6-jarig knaapje te water geraakt en ver- dronken. Het lijkje werd naar het ziekenhuis overgebracht. N BRANDPUT VERDRONKEN. de veestapel. Er worden besprekin gen gevoerd, opdat deze landen hun veestapel zullen verminderen. Het probleem van de wederopbouw. Onlangs heeft Z. Ex. Neher, de mi nister van wederopbouw het pro bleem van de wederpobouw bespro- ken. Men hoort dikwijls beweren, dat het bouwplan voor 1946 is mis lukt, zo zei hij, maar dit is iets te sterk uitgedrukt. Juister is het te zeggen, dat de verwachtingen t.a.v. het bouwplan hebben teleurgesteld, somtijds bitter teleurgesteld. Mis- schien hebben wij ons een beetje ge- streeld gevoeld door de lof, die ons uit het buitenland is toegezwaaid, daardoor dachten we veel meer te kunnen bereiken. De minister wees erop, dat de ma- terialenpositie ten dele de oplossing van het wederopbouwvraagstuk be- heerst. De houtpositie is iets beter dan het vorig jaar, maar de ijzer en staalproductie is critiek. Een andere factor die van betekenis is bij de op lossing van het probleem is het te kort aan bouwvakarbeiders. Ten slotte sprak de minister de hoop uit, dat er dit jaar meer hui- zen zullen worden gebouwd dan in 1946. Maar men dient er rekening mede te houden, dat de woonver- houdingen aanvankelijk nog achter- volk ontberen, omdat het niet^ zullen gaan. Eerst over enkele jaren zal er verbetering komen. Het is treurig, dat wij er weer over moeten schrijven, maar het is zo, en daarom heeft het geen zin het te ver- bloemen: er wordt weer groente doorgedraaid op verschillende veilin- gen. Duizenden kilo's kostbaar voed sel wordt vernietigd, terwijl half Europa moet leven van hongerrant- soenen. Dat dit gebeuren moet vindt ver schillende oorzaken. Het gunstige weer van de laatste weken, heeft de groei sterk 'bevorderd, zodat grote hoeveelheden aan de markt kwa- men. Het binnenland kon deze hoe veelheden niet opnemen, want aan de consument worden in het alge meen voor groente nog zodanige prij zen berekend, dat de huismoeder, die tegenwoordig ieder dubbeltje moet omdraaien voor ze het uitgeeft, er niet aan kan denken wat meer groente te kopen, dan strikt noodza kelijk is, Men vraagt zich af hoe het mogelijk is dat enerzijds ondanks de overvloed de prijzen hoog blijven, en dat anderzijds gezinnen, die graag wat meer groente zouden gebruiken, daartoe niet in staat zijn, omdat ze dat niet kunnen betalen. Men zou zeggen dat hier ergens iets niet klopt IN Een moeder te Venray miste haai» 3-jarig zoontje. Overal zocht zij, overal tevergeefs, het knaapje waa spoorloos verdwenen. Later werd het kind gevonden in een brandput van de gemeente Venray, waarin het was verdronken. steeds sneller naar het moeras Wellicht dat de verhouding tussen tegen yerenigde staten en Rusland be- slissend zal zijn over de toekomst van de wereld, en die toekomst hangt af vân vrede of oorlog. ALTHANS EEN KLEINE HOE- VEELHEID GROENTE ZAL ONS LAND NA 1 JUNI NAAR DUITS LAND KUNNEN EXPORTEREN. Het contact, dat Nederland onder- houd met de Britse en Amerikaanse bezettingsautoriteiten heeft ertoe ge- leid dat ons land vanaf 1 Juni weer groente zal kunnen leveren bestemd voor de manschappen van de bezet- tingslegers. Bepaalde hoeveelheden zijn niet vastgesteld. Hierdoor is de toestand, zoals deze enige tijd geleden was, hersteld. Door concurrentie van Italiaanse, Franse en Belgische zij de was deze afzetmogelijkheid tijdelijk verloren gegaan, doch Nederland is thans staat deze buitenlandse concur rentie het hoofd te bieden. gelijk is deze in het buitenland aan te kopen, in verband met onze de- viezenpositie. Maar groente is er m overvloed. Het is zaak, dat iedereen in de gelegenheid gesteld wordt daarvan te profiteren. Indien be paalde categorieën zich daartegen verzetten, omdat hun winst niet groot genoeg zou zijn, dan is het zaak deze categorieën te elimineren. Men moet uit het bovenstaande geenszins begrijpen, dat het onze mening is, dat de gehele onbrengst in het binnenland zou kunnen wor den verkocht. Onze tuinbouw is aan- gewezen op de export. Voor de oor log was Duitsland onze grootste af- nemer, doch thans weigeren de Brits- Amerikaanse bezettingsautoriteiten onze groente in Duitsland te laten invoeren, omdat deze het aantal voedingscalorieën, dat de Duitser toegewezen krijgt, niet noemens- waardig kan vergroten. De invoer van Nederlandse groen- ten in Engeland is stopgezet, omdat, naar van Engelse zijde verklaai'd wordt, zich Coloradokevers in uit ons land afkomstige groenten hebben bevonden. Kwekerskringen deelden ons mede, dat dit absoluut uitgeslo ten moet worden geacht. Van enkele zij den merkte men zelfs op dat de Engelse klacht als een voorwendsel moet worden beschouwd om te ont- komen aan de verplichtingen van het Brits-Nederlandse handelsverdrag, en aldus de Engelse kwekers van con currentie te bevrijden. Wat ook de werkelijke oorzaken zijn, Nederland zit met de gebakken peren. Minister Mansholt sprak te Wageningen. In een onlangs ter gelegenheid van het academisch weekend van de Wa- geningse Hogeschool gehouden rede- voering door de minister van land- bouw, visserij en voedselvoorziening.' Z. Ex. Mansholt, heeft deze gewezen op de moeilijkheden welke ons land momenteel ondervindt bij de export van groenten. Bovendien heeft de minister enige internationale agrari sche vraagstukken onder de loupe genomen. Het is zaak, zo betoogde hij, de consumptie en productie met elkander in overeenstemming te brengen, en dat is geen eenvoudig probleem Voor 1940 vormden de tolmuren voor verschillende landen beletselen om voldoende voedsel te kunnen ver- krijgen. Thans moet de enige vraag zijn hoe men in het wereldtekort aan voedsel kan voorzien. Aan noodlij- dende landen moeten credieten wor den verleend Een tijdelijk verschijnsel is na tuurlijk, dat door de verwoesting van gebieden de oogsten zijn kleiner geworden. Maar in landen, die grote hoeveelheden graan voortbrachten, zoals Canada, Amerika. en Argenti- nië, is ook het verbruik gestegen. De oorzaak daarvan is de uitbreiding van Président Truman drukt zijn minis ter van Buitenlandse zaken, Marshall, de hand. Op de achtergrond de af getreden minister van buitenlandse zaken James Byrnes. UIT EEN BRIEF VAN EEN AMERIKAANSE DAME. Een Amerikaanse dame, die voor genoegen enige weken in Europa vertoefde, schreef aan haar echtge- noot, vanuit Parijs de volgende brief „Gezien het feit dat ik slechts een „gewone" Amerikaanse ben, niet ge- wend aan de étiquette bij de hoven, en opgevoed de dingen bij hun wa- ren naam te noemen, ben ik er zeker van dat ik een onbeholpen figuur zal slaan". VRIJGEZELLEN ZIJN HET SLACHTOFFER. Denemarken gaat een vrijgezellen- belasting invoeren. De minister van financiën heeft bij het parlement een wetsontwerp ingediend, dat een voorstel inhoudt om aan vrijgezel- len (zowel heren als dames) een be- lasting op te leggen van 2% van het inkomen. HANENGEVECHTEN IN BELGIë. De politie maakte procès verbaal op. Een kroegje in het Belgische plaatsje Steenbrugge had reclame gemaakt met het feit, dat er een ten- toonstelling zou worden gehouden van vechthanen. In werkelijkheid was er echter wat anders te doen. De beste vechthanen van de streek waren er samen gebracht, en die zou den een gevecht leveren tegen el kander. De politie had er echter lucht van gekregen, en aangezien het houden van hanengevechten in België verbo den is, deed zij een inval. In het ten- toonstellingslokaal trof zij een aan tal met sporen gewapende hanen aan. Het gevecht was echter reeds enige tijd aan de gang, want de vloer lag bezaaid met dode en zieltogende hanen. De caféhoudster zal zich nu moe ten verantwoorden voor haar onder- nemingsgeest. PER PARACHUTE DALEN ILLE GALE JOODSE IMMIGRANTEN IN PALESTINA. Een Amerikaanse dagbladcorres- pondent heeft onthuld, dat illégale Joodse immigranten per parachute in Palestina zijn geland. Rabijn Korff, waarnemer voor de V.N. voor de Comm. v. Pol. Actie inzake Pa lestina heeft gezegd, dat in de laat ste weken verscheidene immigranten op die manier Palestina zijn bin- nengekomen, en dat andere Joden een opleiding voor parachutist vol gen bij voormalige Amerikaanse of- ficieren. Korff wilde niet zeggen van welke luchthaven de toestellen op- stijgen. Wel deelde hij mede, dat de heen en terugvlucht tezamen onge- veer 10 uur duren. WORDEN JODEN VERJAAGD UIT ROEMENIë, JOEGO-SLAVIë EN HONGARIJE? De Oostenrijkse regering heeft be- sloten stappen te doen bij de Gealli eerde Commissie voor Oostenrijk, alsmede bij de regeringen van Roe- menië, Joego-Slavië en Hongarije, in verband met de voortdurende stroom van vluchtelingen, die vanuit die landen Oostenrijk binnentrekt. De vluchtelingen bestaan hoofdzakelijk uit Joden, die tengevolge van pro- groms worden opgejaagd. ACTIE TEGEN DIEFSTAL IN BERLIJN. Onbekenden hebben te Berlijn de volgende mededeling laten circule- ren: „Indien men voortgaat met het stelen van koffers in de treinen en bij de post, indien de politie haar boekje blijft te buiten gaan en le vensmiddelen in beslag neemt, zul len wij onmiddellijk een grot.e ver- giftigingscampagne op touw zer-.-" De tijd waarop wij deze campagne openen zal geheim gehouden worden. Wij zullen aile soorten eetwaren in de koffers, die wij vervoeren of dra- gen, vergiftigen. Het volk zal weten, wie onze boter eet".

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1