Çeen feest of frui/oft /j compleet, a/s een Een genot om te geven zowel als te ontvangen geschenk ontbreekt SCHEEN's IJzerhandel, Sappemeer. 1 ï3Aandâ,to-$$en „Arsenicum en Oude Kant" Gemeente Slochteren. Personeel idox en Trannosan Café Jelgelegen" een 2e Typiste REINIER MULLER Spaarbank „Plaatselijk Nut" WaÛeAi. Nu nog grote sortering HENGELS. Volkszaak H. SCHAAP, „CENTRll" Vulpenhouders Boekhandel Roukes Vierde Abonn. Voorstelling fi acifLebatie j,£.ïïl.ïïl. Hoogezand. 7jeit&ft, Koeitn, Uibben? Winkeljuffrouw Een actieve Agent COOPS, Drogrsterij Thé Dansante Soirée Dansant Grote economische problemen Watgeeftde Radio? Over Bloemen en Planten Nieuwe Bonnen r\ jAi Hoofdstr.66 flDa Kandelaar HgZ.Tel.330 Drinkglazen H.C. Prenger Electr. Strijkijzers f 14.75 °p. AJ60NTING Verdelgingsmiddelen. dïcPiauw-fruAçf'fraaJt Ua-tel Sia&ei Woensdag 4 Juni Ook voor naar de 3iantilie-&Uifav&i&en iMeAij, X. K. KbemeA 6c Tjti. ,,De Rietzoom CADEAUX! Fa. W. Beerta Zn. Voor Puistjes en pijnlijke Voeten F I Jeugdboeken. BIOSCOOP HOOGEZAND Stand der gewassen op 12 Mei Ter Secretarie van bo- vengenoemde gemeente wordt gevraagd op arbeidscontract tegen een beloning van f70.— per maand. Bij meerder- jarigheid f 1250.— p. jaar. U.L.O.-diploma en di- ploma typen strekkentot aanbeveling. Sollicitaties met inlich- tingen aan de Burge- meester binnen 8 dagen na de veischijning van dit blad. Vrouwelîjk îtedùcWie- Uo-elujeAfyo->vyLriy N.van Buuren Med. Gediplomeerd Pedicure-Voetveiz. Kalkwijk Oost 47. 10 et. 10 et. Voor een dubbeltje Mooie Laardam Panne sponsen 13 et. Goud en Zilverbr. 58 et. Kaspapier p. roi 27 et. Behanghaakjes 7 et. Big Ben schuurp. 23 et. Meubelm. De Concurrent Martenshoek Sappemeer. Potplanten Bloemwerk Bruidswerk Grafwerk Perkbegonia's Garaniums Violen Primelaverus enz. enz. Bloemenmagazijn Kerkstraat 32, n.d. Marechaussee- kazerne, Tel. 349 HOOGEZAND. Het visseizoen staat voor de deur, voorziet U nu van: t.o. de R.K. Kerk, SAPPEMEER, Tel. 275 Uw intérieur! g# met een LAMP van Enkele beschadigde Lam- pen. Pracht collectie Cadeau's voor Communi Kinderen ook voorradig Zondag Missaal. voor Rupsen, Slakken, enz. Naphtaline. Ruim gesorteerd in aile soorten Drogisterij-Optiek HOOGEZAND, n.h. Gem.huis, Tel. 401. Streamline voorzien van chroom- stalen pen met iridium punt. PRIJS f 4.75 Vulpenreparatie. Leren Actentassen. HoogezandSappemeer het Residentie-Toneel brengt a Toneelspel in 3 bedrijven door J. KESSELR1NG. Aanvang 8 uur. Losse kaarten f 3.—. Plaafsbespr,: Maandag 2 Juni, 4 uur. EXTRA BUSSEN Zuidbroek en richting Sloch teren op dezelfde tijden als bij de vorige voorstellingen. Geboortekaartjes Verlovings- en Ondertrouwkaarten NAAR aan het Zuidlaardermeer Kampeergelegenheid. Rienko v.d. Schuur Rooktafels (10 soorten) Kapstokken Leeslampen Parapluiestanders (iets moois) Rookstanders Radiotafels Schilderijen Koperen Wandborden, enz. enz. Theelichtjes (Spiritus) en nesten Glazen Schalen Gevraagd een nette Fa. JAN RUDING, Hoogezand. vindt in het Verzekeringsbedrijf altijd een zeer Ionende werkkring! Vraagt daarom eens nadere inlichtingen onder no. 449 bureau van dit blad. van standing, die aile vormen van verzekeringen sluit, kan U een aantrekkelijke aanbieding doen, wanneer U hiervoor belangstelling hebt Een agentschap kan ook naast andere werk- zaamheden worden waargenomen. verder weer voorradig Zomersproetenzalf Zonnebruinzalf Badzout Eau de Cologne Zakkammetjes Elastieken Windsel Sappemeer Borgercompagnie le Pinksterdag 's namiddags 3 uur 's Avonds 7 uur Orkest k-» •J», populair uiteengezet voor de kleine mari Van verschillende lezers ontvingen wij in de laatste tijd brieven, met klachten, die in wezen een critiek betekenen op het regeringsbeleid op handelsgebied. Er zijn mensen, die klagen over het feit, dat binnenlandse producten, die in ons eigen land dringend nodig zijn worden geëxporteerd, verder zijn er klachten over het feit. dat schijn- baar overbodige, zoals luxe artikelen worden geïmporteerd, en ten slotte klachten over de verkrijgbare scheer- mesjes. Wij hebben reeds verschillende malen over deze kwesties geschre- ven, maar toch achten wij een juist begrip voor de handelspolitiek, die door de regering gevoend wordt van zoveel belang, dat wij deze materie nogmaals zullen behandelen. De goederen, die Nederland moet importeren uit het buitenland, moe- ten vanzelfsprekend betaald wordpn, en daarvoor zijn deviezen (vreemde valuta) nodig. En juist door de oor- log en de bezetting zijn wij bijkans al onze buitenlandse betaalmiddelen kwijt geraakt. Nu kunnen wij ons deviezen verschaffen door leningen in het buitenland op te nemen. Maar dergelijke leningen moeten niet al- leen terugbetaald worden, maar bo- vendien moet rente worden betaald. Onbeperkt leningen opnemen is dus onmogelijk, bovendien zou de gulden dan in waarde beginnen te dalen, en bij een zakkende valuta zal het bui tenland (i.c. Amerika) geen lenin gen verstrekken. Wij kunnen dus slechts leningen aangaan voor het hoognodige. Wat we verder nodig hebben aan goederen uit het buiten land moeten we verkrijgen door net sluiten van bilatérale handelsverdra- gen, dat wil zeggen onze regering, in dit geval vertegenwoordigd door een handelsdelegatie, komt met een of andere buitenlandse regering overeen, dat ons land "bepaalde pro ducten zal leveren, en daarvoor in ruil andere producten zal ontvangen. Betaling in geld komt daarbij dus niet voor. Daarbij kan het natuurlijk voorkomen, dat landen, om bepaalde producten, die hier strikt noodzake- lijk zijn, b.v. bouwmaterialen, of kunstmest, te willen leveren ons om goederen vragen, die ook in ons land schaars zijn, om een voorbeeld te noemen, textielproducten. Wij gaan thans het tweede geval bekijken; de import van niet noodza- kelijke producten. Indien ons land een handelsverdrag afsluit, wordt na tuurlijk uitgegaan van het standpunt, dat bij voorkeur die artikelen geëx porteerd moeten worden, waarvan wij een overvloed hebben. en daar- onder behoren ook luxe artikelen zoals snijbloemen en bloembollen. Wanneer nu een land graag een be- paald product van ons wil kopen, dan is het logisch, dat wij zeggen, dat we wel bereid zijn, dat product te leve ren, maar op voorwaarde, dat ook een hoeveelheid snijbloemen of bloembollen wordt afgenomen. An dere landen doen precies hetzelfde. Frankrijk wil zijn wijnen graag van de hand doen, Italië zijn vermouth, enz. Dat heeft tôt gevolg, dat in bilatérale handelsverdragen steeds een hoeveelheid goederen zal voor komen, die niet tôt de beslist nood- zakelijke behoort. Maar ten slotte is dat van niet zo heel grote betekenis, omdat. deze luxe goederen uitgewis- seld worden tegen andere luxe goe deren. Wat ten slotte betreft de scheer- mesjes: ook hier is het van belang Nederlands product te gebruiken, en het is thans zo, dat bijna uitsluitend in Nederland gefabriceerde scheer- mesjes worden verkocht. Nu zijn er mensen, die een scheerapparaat be- zitten, waarin alleen mesjes met een z.g. sleuf passen, en de Nederlandse mesjes hebben geen sleuf, doch drie gaten. Waarom worden in Nederland geen sleuf-mesjes gefabriceerd? vra gen dezen zich af. Het antwoord is zeer eenvoudig. Sleuf-mesjes zijn gepatenteerd, en Nederland bezit deze patenten niet. OPENBARE LEESZAAL UITLEENBIBLIOTHEEK HOOGEZAND—SAPPEMEER1. Nieuwe aanwinsten. Sociale wetenschappen. Beroepswet, gedr. 1947. Ruugers. Socialisme, vroeger en nu. Taal- en letterkunde. Aile klokken luiden; novellen van Coolen, e.a. Salomonson. Recrutenschool, en an dere gevangenisverzen. Natuurwetenschappen. Duinen, Onze; onder red. v. Schier- beek. Toegepaste wetenschappen. Bakker. Grondbeginselen der algem. veeteelt. Boer, De. Zelfstandig werken. Pullovers, Noorse en Tiroler, van restjes voor dames en heren. Sport en Spel. Waterkant, De; samengesteld door Thomas. Aardrijkskunde, Land- en Volken- kunde. Mees. Stars and stripes en Maple leaves; leven en streven in Ame rika en Canada. Wagenvoort. In het voetspoor der va- deren; modem Hindoestan. Geschiedenis. Pater, De. Maurits en Oldenbarnevelt in den strijd om het twaalfjarig bestand. Nederlandse en in 't Nederlands vertaalde romans. Bordewijk. Rood paleis. Bordewijk. De wingerdrank. Steggerda. Rebel. Chr. Werfel. Hoort naar mijne stem. Engelse romans. Wodehouse. Money in the bank. Franse romans. Romains. Les hommes de bonne vo lonté. Dl. 19, 20 en 21. Begeer. Jaap Schilt; de zoon van den visser. (1012 jaar). Montgomery. Jane. (1417 jaar). ZONSVERDUISTERING. Te Bocaiuva heeft een zonsver- duistering plaats gehad, die 3 minu- ten en 48 seconden duurde. Tenge- volge van deze totale zonsverduiste- ring werd het volkomen donker. De vogels trokken zich terug in hun nes- ten. De bemanning van een Amerikaans Superfort, dat op een hoogte vloog van 9000 meter heeft de zonsver- duistering gefotografeerd, en heeft ook opnamen gemaakt van het ver.- loop der schaduwen op de maan en op aarde. Sowjet Russische geleerden heb ben de verduistering waargenomen. Britse waarnemers waren niet aan- wezig, aangezien de Britse geleer den op weg naar de plaats van de verduistering met hun vliegtuig zijn verongelukt. Programma van de R.O.N. Zondag 25 Mei: 18.30 R.O.N.-kleinkoor o.l.v. Théo Westen: „Pinksterliedjes uit het Noorden". 18.55 Sportuitslagen. 19.00 Sport van vandaag. 19.15 Hilversum II. 19.45 Pinkstermeditatie door Ds. H. W. te Winkel, Ned. Herv. pre- dikant te Groningen. 20.00 Sluiting. Maandag 26 Mei: 18.20 De Stem van 1 het Noorden; hierin reportage van diverse gebeurtenissen op Pinkster- maandag. 19.00 Sluiting. Dinsdag 27 Mei: 18.00 De Stem van het Noorden. 18.20 Concert Christelijke Muziek- vereniging „Crescendo" uit Drachten. Inleider: de heer H. K. Schippers. 18.45 Sportpraatje. 19.00 Hilversum II. Frysk Programma: 19.15 Stimmen ùt it Heitelân. 19.25 E. S. de Jong hâldt in praetsje oer in enquête oer it lêzen fan Fryske boeken. (binammen fan de Fryske Bibel). 19.45 Sluiting. Woensdag 28 Mei: 18.00 De Stem van het Noorden. hierin o.a. J. G. Mulder: Noordelijke watersport. 18.20 R.O.N.-sextet onder leiding van Louis Drenth. 18.45 Hilversum II. 19.15 Noordelijk Strijdkrachtenpro- gramma. 19.30 Sluiting. Donderdag 29 Mei: 18.00 De Stem van het Noorden. 18.20 E. Clemens Schroner, viool en Paul Moolenaar, piano: Sonate op. 100 no. 2 van Joh. Brahms. 18.50 Landbouwactualiteiten. 19.00 Sluiting. Vrijdag 30 Mei: 18.00 De Stem van het Noorden. 18.25 Hilversum II. 18.40 Peter Mak en H. J. Scheltema met het sextet van de R.O.N., o.l.v. Louis Drenth: Concert in C gr. t. van J. S. Bach voor twee piano's met strijkorkest. 19.00 Hilversum II. 19.15 Literair kwartier, Fokke Sierksma bespreekt „De Kristen Gysbert Japiks" door E. B. Folkertsma. 19.30 Gram.muziek. 19.45 Landbouwkwartier, verzorgd door de Prov. Stichtingen v. d. Landbouw in de 3 Noordelijke prov. 20.00 Sluiting. Zaterdag 31 Mei: 18.00 De Stem van het Noorden. 18.20 Roelof Stalknecht quintet. In- termezzi door Bert Granada: cowboy-liedjes en rumba's. 18.45 Drs. Fop. I. Brouwer: Mei op de Groninger klei. 19.00 Hilversum IIi 19.15 Noordelijk Weekoverzicht. 19.30 Gram.muziek. 19.40 Groninger kwartier. A. Brou wer, Den Haag, spreekt over ,,Friezen en Groningers". 19.55 Gram.muziek. 20.00 Sluiting. In verband met de Pinksterda- gen zal ons blad op Woensdag 28 Mei niet verschijnen. Na Zaterdag 24 Mei verschijnt „Het Nieuws- blad" dus weer op Zaterdag 31 Mei. „LENTEPARADE". Het Pinksterprogramma, dat de bezoekers voorgezet krijgen, brengt in de eerste helft der week een nieu we Deanna Durbin-film. En de lief- hebbers van het spel en de zang van deze filmster weten wat hen dan ge- presenteerd zal worden. In „Lente- parade" speelt J. Durbin op de haar eigen charmante manier de roi vàn het eenvoudige boerenmeisje, dat, naar haar voorspeld is, in Wenen haar geluk zal vinden. De handeling vindt dan ook grtitendeels plaats in het oude Wenen, de geboortestad van de wals. Het is een kostelijke, h\- moristische film, vlot gespeeld, ge- zongen en gedanst en met vaardig- heid geregisseerd, sprankelend, ge- zellig en vrolijk als het rhythme van de wals, die er hoogtij in viert; een licht genre-film, dat buitenge- woon geschikt is voor een avond amusement. „DE SPOOKTREIN". Deze rolprent roept herinneringen op aan de gelijknamige en vrijwel hetzelfde onderwerp behandelende Nederlandse film. Alleen is hier 't accent enigszins ver- plaatst naar het komische gedeelte, waarbij de Engelse komiek Arthur Askey zich volkomen kan uitvieren. Het verhaal vertelt de belevenissen van een groepje reizigers, afgezon- derd op een klein station, zonder communicatie-middelen, die buiten- dien in opwinding gebracht worden door het verhaal van de stationschef over de „Spooktrein". Allerlei ge- heimzinnige en griezelige gebeurte nissen vinden er in deze nacht plaats en voordat de zon de volgende och- tend weer opkomt, is er heel wat gepasseerd in de^e komische griezel- film, die buitendien ook nog goed gespeeld wordt en uitstekend is ge regisseerd en geënsceneerd. L. DE DAHLIA IN DE TUIN. Wanneer de dahliaknollen uit hun winterverblijf gehaald worden is <fel maand Mei reqds aangebroken. De tuinliefhebber weet natuurlijk, dat deze plant zeer gevoelig is voor vorçt, I zodat zij niet eerder boven de grond mag komen dan wanneer de nacht- vorsten voor bij zijn. Mei is dan ook de tijd de knollen op hun plaats te brengen. Natuurlijk komen de hoge planten achter in de border, hiervoor de middelhoge en daarvoor de lage soorten. Bij het planten der knollen zet meii tevens een stok er bij, waar later de dahlia aan vast gebonden wordt, om het breken door harde wind tegen te gaan. Men kan door tegelijk met de knollen een stok er bij te zetten voorkomen, dat de knol len door de stok beschadigd worden. De dahlia groeit met forse stengels, bladeren en bloemen. Het behoeft dus geen betoog, dat zij flink moet worden bemest. Ook heeft zij graag een zonnige standplaats. Na twee of drie weken komen de stengels boven de grond. De zorgzame tuinman houdt niet meer dan 4 of 5 stengels aan één plant. De andere snijdt men j weg. De dahlia kan nu al zijn krach- I ten concentreren op de overblijven- i de stengels. Zijn deze ongeveer 30 of 140 cm. hoog dan knijpt men de knop- pen uit de zijstengels weg. De knop- pen van de hoofdstengel komen nu beter tôt ontwikkeling. Wie nog ver- der wil gaan met deze knopdunning kan ook nog knoppen van de hoofd stengel wegnemen. Daardoor krijgt men extra zware bloemen. De vermenigvuldiging heeft voor- namelijk plaats door zadien en j scheuren. Om zaad te winnen laat men een bloem eerst uitbloeien en de vruchtjes zo lang zitten tôt de bloembodem hard is. Dan heeft dit vruchtje zich gezet. De bloem wordt afgesneden en op een droge plaats bloeien nog in hetzelfde jaar en vor- men eveneens dan reeds knollen. Het meest komt de vermenigvuldi ging voor door scheuren, omdat de dahlia knollen vormt. Daar zii wor- telknollen heeft moet er steeds een stuk stengel aan de knol blijven zit ten, omdat daar wel knoppen aan zitten en aan de wortelknollen niet. Wie nieuwe dahlia's wil aanschaf- fen, vrage bij zijn leverancier eens aan: Aspasia (hoog, kanariégeel); Sneeuwstorm (hoog, zuiver wit); Bishop of Llandaff (middelhoog, bloedrood) Park Beauty (laag, goud- oranje) of Pink Bedder (laag, violet rose met goudgeel). Bonkaarten KA, EB, KC 705 (Serie D). 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 250 gram margarine of bewaard. De vruchtjes kunnen reeds in Maart in de koude bak gezaaid worden. In Juni kunnen ze op hun plaats in de tuin gezet worden. Zij In het algemeen was de stand van de gewassen zeer achterlijk. De voorjaarswerkzaamheden zijn zeer laat begonnen, zodat zelfs op 12 Mei hgt aardappelpoten nog niet overal beëindigd was. Wintergranen. In de laatste 14 da- gen zijn nog heel wat percelen om- gereden en er zou, als het seizoen niet reeds zo ver was voortgeschre- den, nog meer zijn omgeploegd. De wintervaste tarwesoorten heb ben ernstig geleden van het dooi- water. Wegens de holle stand werd hier en daar met zomertarwe door- gezaaid, hetgeen de beoordeling uiterst moeilijk maakt. Ernstige windschade wordt nog ge- meld uit Drenthe en Overijssel. Ook de rogge is laat en traag van ontwikkeling en daardoor in de meeste streken wat hol. Zuid-West Friesland, de Veluwe, Holland en Brabant melden nog een goede stand. Elders is de stand ma'tig tôt vrij goed. In Overijssel komt evenals bij tarwe vraat van ritnaalden en de smalle graanvlieg voor. De gerst is in zeer sterke mate uit- gewinterd, vooral de laat gezaaide, en meest vrijwel geheel omgereden; voor zo ver dit niet gebeurde is de stand vrij matig tôt slecht. Het koolzaad is ook dit jaar vrij wel verloren. Waar het niet ls uit- gevroren en omgeploegd is de stand tôt matig. Alleen het karwijzaad vertoont een gunstig beeld. In aile gebieden waar het wordt verbouwd, is de stand goed, behalve in Noord-Hol- land waar de stand slechts vrij goed is. Het grasland is na de neerslag van de laatste dagen en ook in Gronin gen waar de regen uitbleef aan de groei gegaan; doch het' vroege in- scharen van het vee en het tekort aan stikstof maken dat de voorraad gras gering is. Waar veel Engels raygras in de zode voorkwam, is de ze door het verdwijnen hier van wat hol geworden. De wortels van de klaver hebben ernstig geleden, zodat zelfs daar waar aanvankelijk reeds groei op- trad, toch nog klaverland moest wor den gescheurd. Elders is de groei traag. Alleen in Limburg is de toe- stand gunstiger, de Maasklaver kan reeds spoedig worden gemaaid en belooft een goede zaadoogst. Evenals bij de klavers, zijn de laat beweide of gemaaide lucernevelden uitgevroren. Doch ook andere perce len gingen verloren. Slechts in Lim burg is de stand vrij goed. d-01 brood d-02 brood d-01 boter d-02 boter 200 gram vet. d-01 melk 4 liter melk d-03, d-05 melk 7 liter melk d-01 vlees 100 gram vlees d-02 vlees 300 gram vlees d-01 algemeen 200 gram kaas d-02 algemeen 1 ei d-03 algemeen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kin- dermeel. d-04 algemeen 125 gram koffie d-05 algemeen 50 gram tnee d-06 algemeen 100 gram suikerwerk d-01 reserve 125 gram margarine of 100 gram vet d-03 reserve 1600 gram brood d-04 reserve 125 gram margarine of 10Û gram vet d-06 reserve 800 gram brood- d-07 reserve 125 gram boter d-07 algemeen 120 gram spijsolie voorinlevering uiterlijk op 31 Mei a.s.) Bonkaarten KD, KE 705 (Serie D). d-11 brood 800 gram brood d-11 boter 250 gram boter drl2 boter 125 gram margarine of 100 gram vet. d-13, d-15 melk 12 liter melk d-11, d-12 vlees 100 gram vlees d-11 algemeen 100 gram kaas d-12 algemeen 1 ei d-13 algemeen 100 gram suikerwerk d-13 reserve 800 gram brood d-14 reserve 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kinder- meel (niet uit rijst bereid). d-16 reserve 600 gram bloem of kin- dermeel (niet uit rijst be reid) of zelfrijzend bakmeel d-14 algemeen 120 gram spijsolie (voorinlevering uiterlijk op 31 Mei a.s.) Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 706 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). (Serie d). d-21 brood 800 gram brood d-21 boter 250 gram boter d-22 boter 250 gram margarine of 200 gram vet d-21 melk 5 liter melk d-21 vlees 300 gram vlees d-22 vlees 100 gram vlees d-21 kaas 200 gram kaas d-21 eieren 5 eieren Op 29 Mei zullen worden aange- wezen voor suiker, versnaperingen en tabak. De bonnen d-06 en d-13 algemeen geven uitsluitend recht op 100 gram suikerwerk, niet op chocolade, sui ker, jam e.d. De niet-aangewezen bonnen van de serie c kunnen worden vernie- tigd. -I TRICOTAG EFABRIEK vraagt ook voor opletdtnfl. Aanmelcen Kantoor Meeu- werderweg 155, Groalagea. Hoogezand-Sappemear Zaterdagmiddag 24 MEI 1947 GEEN Jeugdzitting. Prachtige sortering Snoeren, Silk (in div. nummers) Loodjes Leefnetten, Schepnetten, etc. etc. ft KIELSTERSTR. 19 TEL.73.H00GEZAriD FLIT, RIDS, D.D.T. Insectenpoeder Verdelgingsmiddelen t In de hoofdrol: FIE CARELSEN als worden thans weer ult voorraad geleverd Overal gezocht, bij BEERTA gekocht! SAPPEMEER - Tel. 256 C. 6ROL A ZONËN HERENKLEDINGFABR/EK - GRONINGEN kunnen op hun ateliers nog meisjes plaatsen als MACHINESTIKSTERS en HANUWERKSTERS (gerouttneerde, halfwas en leerl(ngen) Aan melden Fa b r tek Eemskanaal N.z. 30. Groningen of 'savonds na 7 uur: Oosterhamrikkade 96b, LFruitstraat 28b, Winscboterdiep 151b. Oude en bekende Verzekeringsmaatschappij ZONDAG 25 MEI The Jolly R/thmers 1

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 6