Verscherpte situalie in tndo nesie. ssrjs* ss ss ^«*2 p^ PLAATSELIJK NIEUWS Frankrijk in moeilijkheden Distributienieuws NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN WAARIN OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 EN HET NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING Sport in het kort EEN BEJAARDE LUCHTVAART- ENTHOUSIASTE. Kort Wijdingswoord. Tweede Jaargang ZAïERDAG 31 Mei 1947 No. 41 ABONNEMENTSPEIJS: f 155 p. kwartaal. Franco p. post f 150 (bij vooruitbetaling.) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling.) HET NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS. Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214.) Postrekening No. 435803. Het is thans ongeveer twee maanden geleden, dat de overeenkomst van Linggadjati werd getekend. Dezeheett echter geen ontspanning gebracht en een sfeer van rust welke gelegenheid zou geven de wederopbouw van het' economisch leven in Indonesië ter hand te nemen. Integendeel, er is een verscherping in de situatie ingetreden. De ministers Beel en Jonk- man zijn naar Indië geweest, en bij zijn terugkeer in Nederland sprak de minister-president over een onbevredigende stand van zaken met betrek- king tôt de uitvoering van Linggadjati, en hij sprak zijn twijfel uit over de bereidheid van de republiek om samen te werken met Nederland en met andere gedëelten van Indonesië. Door de C.G. is aan de republikeinse regering een nota, welke een economisch, financieel en staatkundig karakter draagt, overhandigd en waarin de naleving van de voorwaarden van Linggadjati wordt verlangd. Wij willen en kunnen op de beslissing van de Republikeinse Regering, welke wellicht reeds morgen en anders binnen enkele dagen kan worden tegemoetgezien, niet vooruit lopen. Wij wijzen er slechts op, dat de po- sitie van de Republiek voortdurend verzwakt. De Pasoedan beweging vormt een ernstige bedreiging; in de buitengewesten zien wij de positie van de republiek verzwakken en de Nederlandse invloed stijgen. Al deze feiten weerspiegelen zich in een daling van de waarde van het lndonc- sische geld. Reeds heeft Sjahrir verklaard dat de republiek haar houding jegens Nederland zal herzien mits een belangrijk deel der Nederlandse troepen worden teruggetrokken. De Nederlandse ministers hebben zich uitgesproken; thans is het woord aan de machthebbers in Djokja. MINDER MAÏS IN HET BROOD. Nadat de aanwezige voorraden bloem zijn verbruikt, zal er minder maïs in het brood komen, het per- centage zal van 20 op 10 worden ge bracht. Bloem zal dan als volgt wor den samengesteld: 20 inlandse tar- we; 15 inl. rogge en 65 buitenl. tarwe. Van de uit deze granen ge- mengde bloem wordt 75 genomen en bijgemengd met 10 maïsbloem en 15 buitenl. bloem. Zolang Frankrijk het toneel is van een politieke strijd, heelt de partij van De Gaulle een kans. Amerika contra Japan. MOTORSPORT. De uitslagen van de te Sappemeer gehouden motor grasbaan wedstrij- den luiden: 125 cc, 4 ronden van 800 m.: 1. K. Prummel, Stadskanaal DKW 2.46; 2. B. Hollander, Delfzijl, DKW 2.48.8; 3. K. Stadens, Noordbroek, DKW; 4. K. Slachter, Westerbroek, DKW; 5. L. Reker, Groningen, Sparta; 6. H. H. Vos, Stadskanaal, DKW; 7. H. Bo- dewes, Sappemeer, DKW. Snelste tijd K. Prummel 2.46. 250 cc, 5 ronden van 800 m.: 1. A. i v. d. Warf, Sappemeer, JAP 3.32.2; 2. A. Ananias, Hoogkerk, Excelsior I 3.38; 3. Y. Das, Hoogkerk, Velocette 3,43. Snelste tijd v. d. Warf 3.32.2. 500 cc, 7 ronden van 800 m.: 1. D. Rijkens, Groningen, Velocette 4.36; 2. H. Swalve, Hoogezand, Norton 4 48.8; 3. T. Visser, Wildervank, Matchless 4.56. Snelste tijd Rijkens, Groningen 4.36. SAPPEMEER. Dinsdagavond hield de bloemist-hoveniersvereniging een bijeenkomst in het café Dijkhuis, welke bijeenkomst wegens een lich- te keelaandoening van de heer Pren- ger, onder leiding stond van de heer Amerika. Sprekers waren de heren Neven uit Groningen en Dijkhuizen uit Haren, wier taak het was toe- komstige cursisten van de Bloemist- Hoveniers-cursus, in te lichten om- trent deze cursus. De voorwaarden, waarop men de cursussen kan volgen werden uit- eengezet, en er werd een opsom- ming gegeven van de stof, die be- handeld zal worden. De opleiding voor 2e knecht duurt 2 zomer- en 1 winterhalfjaar; de kosten bedragen vastgesteld, dat het volgend jaar eefi bijeenkomst zal worden gehouden op Hemelvaartsdag te Assen. De heer P. Landman, assistent der belastingen, alhier, is overge- plaatst naar Siddeburen in de func- tie van dienstgeleider. De heer B. Olthof, tijdelijk hulpcommies van de belastingen, al hier, werd overgeplaatst naar Uit- huizermeeden. Dinsdagavond omstreeks 11.15 uur liepen twee dames, Mej. J. Zuur en Mevr. S. NoordhofZuur, met de fiets aan de hand aan de rechterzij- de van de weg in de Kerkstraat. Door een hun achteropkomende mo- torrijder, G. H., die naar hij ver- totaal t 5. Heeft men dit diploma, Waarde juist het licht gedimd had, dan kan men leren voor het examen wercjen zij van achteren aangereden. n8 k^^k^weRse cursus 3^ zomer- en jyjej Zuur bekwam een hoofdwonde en klaagde over pijn in de heupen. Ramadier, de Franse eerste muns ter heeft een moeilijke taak. Wel licht is de toestand in Frankrijk nog erger, dan in Engeland. Het land is Het schijnt, dat de economische blokkade van Japan ten einde gaat lopen. Een Amerikaanse economi- Uiteeput In" zijn" overzeese gebieds-1 sche Commissie welke in Tokio ge- dclen begint het te rommelen en de vestigd is heeft hieryoor geijverd en eenheid in het binnenland, die dig is voor de wederopbouw en het herstel, wordt verscheurd door par- tijtwisten. Enige weken geleden konden de communisten (de groo.tste politieke partij), inclusief de communistische ministers, zich niet met het rege- ringsbeleid verenigen. De dreiging van een kabinetscrisis hing in de lucht. Maar Ramadier heeft de koe bij de horens gevat. Hij wipte de communistische ministers over boord en bestuurt nu het land door middel van een tweepartijen-regering be- stàande uit Socialisten en leden.van de M.R.P. Een van de ,grootste moeilijkheden is de voedseldistribu het schijnt de bedoeling te zijn, dat reeds in de maand Juli Japanse tex- tielproducten en zij de goederen op de wereldmarkt worden gebracht. Over de'ze wederinschakeling van Japan in het economisch wereldbe- stel zijn de geallieerden het niet eens Vooral Australië verzet zich ertegen. Het vreest dat een te snel herstel van de Japanse economische positie ook een terug verkrijgen van de vroegere betekenis zal meebrengen. Maar het vreest ook een toenemen van Amerikaanse invloed in gebie- den in de Stille Oceaan, die Austra- lië als zijn invloedssfeer beschouwde, omdat Japan tensiotte alleen maar op de been kan komen met Ameri-1 kaanse financiële steun. 2 winterhalfjaren duurt, en waar- voor het lesgeld totaal f 25.00 be- draagt, in welk bedrag dan nog be- grepen zijn de kosten voor een cur sus bedrijfsleer. Dit jaar zal een verlicht examen worden gehouden voor eerste knecht, voor hen, die menen aan de gestel- de eisen te voldoen. Zoals bekend hebben zij, die het diploma le knecht bezitten het recht zich als zelfstandig bloemist-hove- nier te vestigen. De totale duur van de opleiding (eerst 2e knecht en ver- volgens le knecht) is 6 jaar. Bij de vragen werden vooral de De handicaprace over 10 ronden: moeilijkheden der ouderen, die een 1. D. Rijkens, Groningen, Velocette lange practijk hebben, naar voren 6.56; 2. P. Spandauw, Hoogkerk, DK W 6.57.8; 3. K. Stadens, Noordbroek, DKW. VOETBAL. Alleen in district V werd Zondag een volledig programma afgewerkt. HSC keerde met een 05 overwin- ning in de zak uit Emmen terug. Leeuwarden en GVAV deelden de eer (11). Velocitas, dat er blijkbaar toch niet veel voor voelt degradatie- wedstrijden te spelen, stuurde Veen- dam met een 41 nederlaag naar huis. Be Quick ten slotte behield haar kans op het kampioenschap (theoretisch althans) door een 53 overwinning op Frisia. In de 2e kl. B is het Hoogezand nog niet gelukt definitief beslag te leggen op het kampioenschap. Het verloor met 31 van Muntendam. Zuidbroek werd door WVV met een gebracht. Voor een te organiseren cursus ga- ven zich 6 deelnemers op, en indien het mogelijk is de voor waarde, dat zij, die de opleiding 2e knecht. voi- gen, tevens een 2-jarige tuinbouw- çursus moeten volgen, te laten ver- valleny dan waren 14 personen ge- negen de cursus te volgen, welk aan- tal juist voldoende is om een cur sus te organiseren. Het bestuur zou echter gaarne zien, dat nog enkele cursisten zich zouden aanmelden, te- meer omdat, zoals de heer Amerika zei, er in onze plaatsen gebrek be- staat aan geschoold personeel. Aan de Rijkstuinbouwconsulent zal gevraagd worden of ontheffing van de bepaling inzake de tuinbouw-: cursus kan worden verleend. De Postd. Ver. ,,De Luchtstor- mers" H.S. hield Zondag 25 Mei 2 1 nederlaag naar huis gestuurd een wedvlucht vanaf Roermond; af- I en Helpman I 2—3. verloor van GRC met tie. De^oestand* is ^zo," d^C men* kan Boe ontstemd men is in Australië HANDBAL. Te vermelden valt een wedstrijd van een elftal samengesteld uit spe- lers van de Noordelijke provincies, tegen Luxemburg, welke door den onzen met 122 werd gewonnen. Bij de dames 2e kl. heeft SVH te- broodgraan^ En deze moeilijkheden 'lapai! te leveren? en dan leiden tôt een drang naar loonswer lnferieure kwailtei,, dat «&e„DUen inSef °fêen™»: ™00 konden worden ge- ger loon hebben. Het gevolg van een en ander is geweest, dat het hier en daar tôt ongeregeldheden is geko- men, ondanks Ramadiers waarschu- wingen om rustig te blijven. Het laatste is geweest, dat de Fran se Nationale Bond van arbeiders bij de gas- en electriciteitsbedrijven heeft besloten tôt een ..langzaam- waardoor de levering van SOVJET UNIE SCHAFT DE DOODSTRAF AF. De Opperste raad der U.S.S.R. heeft een decreet gepubliceerd, waarbij de doodstraf in de Sowjet Unie wordt afgeschaft. Bij het nemen van dit be- sluit is rekening gehouden met de aan-actie", waardoor de levermg vai wensen van vakverenigingen, rege- gas- en electriciteit met 15 a h h ringsinstanties en andere organisa- zou worden vermmderd. Eventueei tieg^ die de p^iig^e menmg weer- geven. Een 85-jarige dame heeft per K. L.M. vliegtuig een reisje naar New York gemaakt. Verleden jaar onder- ging zij haar luchtdoop, toen zij naar Parijs vloog. En die eerste vlucht is haar zo goed bevallen, dat zij onlangs in een Constellation is gestapt voor de reis naar New York. In de V.S. zal zij haar kinderen be- zoeken, die daar wonen. zou men later tôt een algehele sta king overgaan. De arbeid°r= hadden de regering aanvankelijk de eis ge- steld van 15 loonsverhoging, wel ke eis later werd gewijzigd in 23 Door de regering werden tegen- maatregelen genomen. Zodra de „langzaam-aan-actie" een feit ge- worden zou zijn. werden de gas- en electr.bedrijven gerequireerd door de staat, en men verwachtte, dat 'n groot deel van de arbeiders de re gering zou hebben gehoorzaamd. Ten slotte is de zaak met een sisser afgelopen. Na een half uur actie werd overeenstemming bereikt. Van al deze moeilijkheden profi-j teert De Gaulle. Hij heeft onlangs Sfluï'KrSS Kleine eieren in distributie. Klei- zullen worden, hetgeen mede geldt Kïït De nere eieren z»„ gedurende enij^tijd voor, de_ als pensions mgesehreven 1 met in distributie gebracht. Ihans KORFBAL. In de 2e kl. N.K.V. had SVC II twee uitwedstrijden te spelen. De eerste, tegen Animo I werd verloren met 74, de tweede, tegen Korulos II werd gewonnen met 15. UNI wist in te Leeuwarden gehou den seriewedstrijdën een prijs te be- halen. SPORTPROGRAMMA's VOOR ZONDAG A.S. VOETBAL. le klasse: EmmenAchilles; Leeu wardenVeendam; SneekHSC; G VAVFrisia. Zaterdagavond wordt gespeeld Be QuickHeerenveen. 2e klasse B: HoogezandWVV; HelpmanZuidbroek; BatoGRC; MuntendamAppingedam; Noord- sterZwartemeer. KORFBAL. K.N.K.B. 2e kl.: Korulos ISVCI; Oosterpoort ISBO I; SBO IOos- terpoort I. stand 226 km. In concours waren 61 duiven, die om 10 uur in vrijheid werden gesteld. Uitslag: 1 en 11 L. de Haan; 2 5 en 10 W. K. Limberger; 3 en 7 H. Bodewes; 4 Barelds; 6 en 9 R. de Vries; 8 en 12 Romp. Aank. le duif 1 u. 21 min. 6 sec. Snelheid 1116.5 m. p. min.; aank. 12e duif 1 u. 38 min., snelheid 1018.4 m. per min. Poule aangew. duif L. de Haan met No. 1. HOOGEZAND. Van de Scheeps- werf ,,Volharding", Gebr. Bodewes Na in het ziekenhuis te Groningen te zijn onderzocht kon zij huiswaarts keren. Door S. uit Zuidbroek, die Donderdagavond langs de Nieuwe Weg fietste, is een daar lopend meisje op zijn fiets gezet, teneinde dit mede te nemen. Toen omwonen- den zich hiermede bemoeiden heeft hij het meisje van de fiets gezet. Later heeft hij toch een meisje rftee- genomen. Via de Kalkwijk heeft hij het kind naar de Kielster weg ge bracht en het daar laten lopen. Aan de Bad-, en Zweminrich- ting „Foxholstermeer" wordt g;e- werkt. In verband met de wedstrij- den om de kringkampioenschappen, die er dit seizoen gehouden worden is het diepe bassin op wedstrijd- breedte gebracht (15 m.) Bovendien ligt er een nieuw plankier en is de accomodatie uitgebreid met een kleedgelegenheid voor jongens. Reeds het vorige jaar werd er een spring- toren geplaatst. Het bassin rondom de toren heeft een diepte van 3m. Elders is het cue- pe bassin 2 m. De gemiddelde diep te van het ondiepe is 1 na. Verder is er badgelegenheid voor de aller- kleinsten. Tensiotte valt te vermelden, dat de bodem van het bad zeer hard is. Op de eerste Pinksterdag heeft de Bapt. Reciteerclub in de kerk van deze gemeente een propaganda- avond gehouden. Er werd een drie- tal stukjes opgevoerd. KIELWINDEWEER. Tôt onder- wijzeres aan de O.L.S., alhier werd benoemd Mej. Ch. Claas van Ooster- hogebrug. Zij is reeds in functie ge- treden. O.l.v. de heer Lambers verga- derde de landbouwver. in het café „Centrum". Er werd besloten het C. B. te verzoeken een lading slakken- meel te zenden. De bespreking van de C.A.O. werd uitgesteld tôt een volgende vergadering. In plaats van de heer Tj. Schuringa, die bedankte werd met goed gevolg te water ge- als adm. van de sproeimachines, werd laten de coaster Martini, metende benoemd de heer A. Piest. Uit het Kleine eieren in distributie. Klei- zullen Fransen die de partijstrijd, die scha- delijk is voor het herstel, moe zijn, en die de huidige voedselcrisis (de boeren weigeren graan te leveren) toeschrijven aan slapte van de rege ring, hebben zich achter De Gaulle geschaard. De andere partijen verklaren dat zij de actie van De Gaulle niet vre- zen .Maar de wijze van optreden, vooral van de communisten, bewij- zen het tegendeel. En daar is reden voor, zolang Frankrijk het toneel is van een politieke strijd, heeft de partij van De Gaulle een kans. Bevin's beleid. Te Margate in Engeland is een gro- te Labourconferentie gehouden, waarin het beleid van minister Be- vin is besproken. De verhouding van Engeland jegens Rusland werd be sproken, ter wij 1 de ferugtrekking der Britse troepen uit Griekenland werd geëist. Wat betreft de dienstplicht behaalde de regering een grote overwinning: de dienstplicht werd goedgekeurd met 2.332.000 stemmen voor, 571.000 tegen en 900.000 ont- houdingen. De premier Atlee heeft zijn ver- trouwen uitgesproken in het beleid van zijn minister van buitenlandse zaken. Voor de verwezenlij king van het Labourprogramma voor het bin nenland riep hij de hulp in van het volk. zullen winkeliers ook weer bevoor- raad worden met kleinere eieren, zo- dat men eventueei ook weer met kleinere eieren op zijn bon genoegen moet nemen. Koffie en thee voor opzichthoudend personeel bij bouwers. Ten behoeve van opzichthoudend personeel bij bedrijven. Eenmaal in de 14 dagen bonnen. Teneinde de winkeliers in staat te stellen hun zaken enige dagen te sluiten, zal in de période 6 Juli tôt 30 Augustus slechts eenmaal in de 14 dagen een bonnenlijst worden gepu bliceerd. Inlevering van de bonnen bij de distributie-diensten moet ech- bouwers zullen door de distributie- ter op de gewone dagen plaats heb diensten geen toewijzingen koffie of thee meer worden verstrekt. Beperking distributie van rijst. De geringe voorraden maken het nood- zakelijk de distributie van rijst te beperken. De toewijzingen aan be- paalde instellingen, die tôt nu toe over rijst kregen, zullen worden stopge- zet. Verlaging toewijzingen aan restau rants enz. Ingaande Augustus zullen de toewijzingen voedingsvetten en/of vlees aan hôtels, restaurants, brood- jeswinkels e.d. met 16 tôt 20 wor den verlaagd. Binnenkort zullen twee vleesloze dagen voor deze be- drijfstak worden ingevoerd. Ook de toewijzing van koffie zal worden gewijzigd en wel zodanig, dat de helft van de koffie in moutkoffie moet worden opgenomen. (Mout koffie is het beste inlandse vervan- gingsmiddel voor koffie). Horeca-bedrijven met vacantie- omzet zullen er rekening mede moe ten houden, dat hun extra vacantie- toewijzingen in geen geval vergroot ben. Daarmede dienen de winkeliers, die met vacantie gaan rekening te houden. Het publiek moet er rekening me de houden, dat het in het begin van de genoemde période wel is waar enige artikelen een week eer- der de beschikking krijgt, maar dat aan het einde der période, de bon nen voor deze artikelen een week later worden aangewezen. Tabak valt niet onder deze rege- lmg. De bonnen voor tabaksartike- len zullen steeds in de tweede week worden aangewezen. Bonvrije Karnemelk. Kort geleden werd bekend gemaakt, dat men 10 van de gekochte hoeveelheid ge- standaardiseerde melk aan karne melk zonder bon kon verkrijgen. Dit percentage wordt thans gebracht op 15 Verdere stijging van dit per- centage moet men niet verwachten. Inlevering van bonkaarten. In die gevallen, waarin bonkaarten bij de distributiedienst moeten worden in- geleverd, blijkt er vaak misverstand 21. 550 ton D.W. Het schip werd ge bouwd onder de- klasse Veritas, voor rekening van de N.V. Martini te Nieuw Amsterdam. Het zal voor- zien worden van een 300 p.k. Indu- strie-motor. Bij de werf wordt de kiel gelegd voor een soortgelijk schip van de- zelfde inhoud, dat onder Lloyds Re- gister wordt gebouwd. De Federatie Groningen en Drenthe van de Ned. Bond v. Leer- krachten bij het Nijverh. Onderwijs hield Dinsdag haar jaarlijkse excur- sie en vergadering in Hoogezand. De voorz. der pl. afd., de heer He- ringa heette de deelnemers welkom in het hôtel Faber. De ochtend- en middaguren werden besteed om eni ge bedrijven hier ter plaatse te be- zichtigen. De lunch werd gebruikt in het hôtel Faber, en in datzelfde hôtel begon om 4.30 uur een huis- houdelijke vergadering, waar werd te bestaan aangaande de bonnen, die wèl en die niet ingeleverd moeten worden. Het Centraal Distributiekantoor deelt daarom mede, dat men in zul- ke gevallen de volgende bonnen niet behoeft in te leveren: a. Van de bonkaarten voor voe- dingsmiddelen de bonnen van de serie, waarvan reeds één of meer bonnen zijn aangewezen. b. Van de tabaks-, versnaperin- gen-, of gecombineerde kaarten de reeds aangewezen bonnen. c. Van de textielkaart, de brand- stoffenkaart en de petroleum- kaart de aangewezen bonnen. d. Aanstaande moeders kunnen de toeslagkaartjes behouden,; zij moeten echter de ,,contrô- lekaart a.s. moeders" C.M. 703 inleveren. e. Z.g. ziekenkaartjes behoeven niet te worden ingeleverd. Brandstof. De bonnen 74 en 75 van de brandstoffenkaart TA 707 zijn geldig vèrklaard elk voor 3 eenhe- den vaste brandstoffen. De bonnen moeten zo spoedig mogelijk bij een handelaar worden ingeleverd. Voor een deel van de toegewezen 6 een- heden zal men genoegen moeten ne men met minder begeerde soorten. NIEUWE WAARDEBQNNEN CONSUMENTENCREDIET. Er zijn wederom enige bonnen van het consumentencrediet geldig ver- verslag van de heer J. Oldenziel, di recteur van de Spaarbank der Land bouwver. bleek dat er 31 Dec. j.l. eeh activa was van f 409.668.31; aan de inleggers is versch. f 337.360.88; re serve f 72307.43. Het getal deelheb- bers steeg tôt 280. Namens de leden bracht de heer J. Albronda aan de heer Oldenziel dank voor de wijze waarop hij gedu- rende 42 jaar het pennmgmeester- schap heeft vervuld, en bood hem het boek „Landbouw" aan. NOORDDIJK. De oudste leerlin- gen van de O.L.S. te Engelhert maakten een 6-daagse bootreis per s.s „01dambt" via Friesland naar Amsterdam. Onderweg werd een bezoek gebracht aan Urk en Mui- den. Bovendien werd Haarlem be- zocht. SLOCHTEREN. Op 20 dezer hield de Ver. van Oud-leerlingen der L.L. S., alhier, een algemene ledenver- gadering o.l.v. de heer G. Kroon. Spreker was de heer L. J. Dijk huis, secretaris der Groninger Mij. v. Landbouw, die „De Cultures in Suriname" besprak, en dit onder- werp toelichtte met lichtbeelden. Tôt lerares in de naaldvakken aan de Landbouwhuishoudschool al hier is benoemd Mej. W. Burema te Appingedam. Door de Rijkspolitie is. in sa- menwerking met de C.C.D. proceS- verbaal opgemaakt tegen B. P. te Schildwolde, wegens frauduleus slachten. Het Comité ,,Autotocht ouden van dagen Slochteren" heeft, lnsa- menwerking met het bestuur van de afd. Slochteren van de Bond voor Staatspensionnering, besloten een autotocht te organiseren. Als datum werd voorlopig vastgesteld 21 Juni; als route Winschoten, Ter Apel naar Emmen. Binnenkort zullen aan de ingezetenen van het dorp Slochteren intekenlijsten worden aangeboden. Het comité wekt op tôt medewerklng zodat de ouden van dagen, na een onderbreking van acht jaar, weer een prettige dag kan worden aange boden. HELLUM. Ds. D. J. Politiek heeft bedankt voor het beroep naar Hél ium. SIDDEBUREN. De uitslagen van de door de Zeilvereniging ,,'t Olle SchildSteendam" gehouden pun- tenwedstrijden luidden: I Open klasse: 1. Duurswold, St. klaard, en wel de nummers 13, 17 en wijngaard, 2. Duveltje, St. Hakke- ling, 3. Annie, St. Larkens; 4. Fuut, St. Goldhoorn; 5. Lotus, St. Sanders; 6. Roerdomp, St. Joh. Hinrichs; 7. Lï, St. E. Stuut. Larken: 1. Oké, St. Meijer, 2. Schrijvertje, St. Knoppien; 3. Schol- letje, St. Dreise; 4. Oelewapper, St. Huisman; 5. Roelie, St. Zijlstra. NOORDBROEK. Er mogen hier ter plaatse dit jaar 10 woning'en worden gebouwd. Nu met de bewoners van de Gockinga'slaan overeenstemming is bereikt, zal de weg ter breedte van 5 m. verhard worden. Dezer dagen vergaderde de ge- meenteraad. Na goedkeuring van een aantal rekeningen werd aan Mej. G. K. Tonkens ingevolge haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de school te Stootshorn, en in haar plaats werd benoemd Mej. Z. A. Keuning uit Farmsum. De heer H. Holthuis, thans le ambtenaar ter secretarie werd benoemd tôt Distr. Gem. Ontvanger. Het sluitingsuur der café's werd be- paald op 11 uur, de subsidie aan de Nutskleuterschool vastgesteld op f 10 per leerling van 46 jaar. Ten be hoeve van de woningbouw werden enige percelen grond aangekocht, terwijl aan de Stichting départe mentale Woningbouw Noordbroek" aan Grond- en Bouwvoorschot een bedrag werd toegekend van f 70904.27. MUNTENDAM. Onder auspiciën van de heer W. Boiten, werd een kinder-kleurwedstrijd gehouden. Er dongen 154 kinderen mede. Eerste prijswinnaars werden: groep 67 j.: Lutgerdiena Vos en P. Kapinga; 89 jaar: Linie Steenhuis en Gerrit Prins; 1011 jaar: Trijntje Drewes en Harry Maarsingh; 1214 jaar: Antje Pronk en Hendrik Doddema. Ingaande 1 Juni is tôt maat- schappelijk werkster aangesteld mej. Wildeman uit Waalwijk. Deze vopr Muntendam zo belangrijke benoe- ming is een gevolg van samenwer- king tussen gemeentebestuur en de Stichting Maatschappelijk Werk ten Plattelande. De Postduivenver. „Vrienden- kring" hield 25 Mei een wedvlucht vanaf Roermond, een afstand van 224 km. In concours waren 23 duiven, die als volgt aankwamen: 1 5 6 8 en 9 B. de Vries; 2 P. Smit; 3 en 7 H. Pater; 4 T. Bouwmeester. Hun leracht is het sierraad der jongemannen. Spreuken 20, 29. (Naar aanleiding van de Verken- nersjamboree, dezen zomer, te Mois son in Frankrijk). Iedere mens ongeveer wil gaarne jong blijven en toch oud worden. Want de jeugd is het symbool van gezondheid en kracht. Zo leeft diep in elke waarachtige verkenner het verlangen om uit te groeien met aile menselijke capaci- teiten en goede vaardigheden. Met zijn tijd medeleven, bij de voorsten zijn op aile wegen van het initiatief, der ontdekking en van de organisa- lie. Vooraanstaan in de samenleving en in zijn beroep. Sterk zijn en ge- zond, zonder moe te worden in de mars van het dagelijks leven. Zon der vrees te kennen zijn grenzen in het oog te houden. Met machtig ge- baar zijn voren te trekken. Het is in het buitenleven geweest, dat verscheidene verkenners dat kleine maar gevaarlijke boekje van het Evangelie hebben verstaan, het enige boek der paradoxen. De dapperheid en de blije moed, waarmede sommigen onder hen ver- schrikkelijke kruisen wisten te dra- gen, getuigen van de ernst, de diep- gang, waarin zij die evangeliebood- schap hadden gelezen. De Christus, van Wie zij hielden, was vôôr ailes de jonge Christus zo als de kunstgeschiedenis nog zijn beeld bewaart in het muséum van Lateranen: de goede Herder, gekleed in de korte, laat-antieke tunica, met stevige schouders en zonder baard, zoals de aloude kerkgemeenschap te Rome Hem vereerd heeft, vôérdat de Byzantijnse weergave, als de baard- dragende Christus, in de plastische monumenten zijn intrede houdt. Zij begrepen, dat het Die Meester was de Weg, de Waarheid en Het Leven, ,,Wiens gelaat" gelijk een hunner schreef „zij zich zo levend mogelijk voor de geestmoes- ten brengen, met de wil om binnen in zich het goddelijk Woord te doen leven, om dan ten slotte voor onze tijd de daad te vinden, die enigszins Zijn daden waard is." Vroeg of laat zal deze daad in het opnemen bestaan van het Kruis des Meesters, het samen met Hem cjra- gen, zich makend tôt een Simon van Cyrene. Ailes wat de christelijke verken- nersaard omsluit, zouden we in twee kunstscheppingen misschien kunnen samenvatten, die elkander over en weer moeten aanvullen: Michelange- lo's arbeid van Adams schepping in Sixtijnse Kapel en de barmhartige samaritaan door Rembrandt, be- scheiden voor de aangerande plei- tend bij de waard van het karavaans serail. In elke verkenner leve dit verlan gen om een fijne kèrel te zijn en ner christelijk heimweh, dat in hemzu- veel mogelijk opgebouwd worde de prachtige mens van vôôr de val. Der jongemannen tooi is hun kracht en de kracht der genade. Pastoor WESTERMAN.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1