Çeen Een genot oir Bemeente Slochteren. Personeel Spaarbant „Plaatselijk f een 2e Typiste REINIER MULLER Drinkgla: Utattek Srote economische VERVOLG PLAATSEUJK NIEUWS Nieuwe Bonnen Tilburg. IN DE BEKLAAGDENBANK BURGERLIJKE STANDEN Watgeeftde Radio? îtedLcWie- Uo-etu-eAfro-ki N. van Bip Vrouweiîjk °P. Uwinterieui AJQOftTl populair uiteengez Bedrijfs-Voetbal Nationale Reclasseringsdag BIOSCOOP HOOGEZAND HUIDVERZORGING Vliegtuigramp nabij TWAALF DODEN. Fraudé bij de Rijksverkeers-lnspectie. Een Sappe- meerster was de frauderendc ambtenaren te slim al Opleiding in de Gieterij-techniek Programma van de R.Q.N. Nagelcomen Predikbeurten QOM K4REL Hoogezand-Sapp< Zaterdagmidd 24 MEI 194' GEEN Jeugdzit Med. Gediplo Pedicure-Voet' Kalkwijk Oost 47. 10 et. rer Secretarie van bo- irengenoemde gemeente wordt gevraagd op arbeidscontract tegen een beloning van f70.— per maand. Bij meerder- jarigheid f 1250.— p. jaar. U.L.O.-diploma en di- ploma typen strekkentot aanbeveling. Sollicitaties met inlich- tingen aan de Burge meester binnen 8 dagen na de veischijning van dit blad. TRICOTAG E F A B RIE K Voor een dubbe Mooie Laerdi Panne sponsen Goud en Zilverbr. Kaspapier p. roi Behanghaakjes Big Ben schuurp. Meubelm. DeConc Martenshoek Sappemeer. a v n, )e kroon met een LAMP Enkele beschadigdi pen. Pracht cc Cadeau's voor Con Kinderen ook vo( Zondag Missaal. Van verschillende lezers ontvingen Wat ij in de laatste tijd brieven, met mesjesj lachten, die in wezen een critiek Nederl ïtekenen op het regeringsbeleid op het is andelsgebied. in Ned Er zijn mensen, die klagen over het mesjesj :it, dat binnenlandse producten, die menser i ons eigen land dringend nodig zijn zitten,] orden geëxporteerd, verder zijn er z.g. sle lachten over het feit. dat schijn- mesjes aar overbodige, zoals luxe artikelen gaten. orden geïmporteerd, en ten slotte geen si lachten over de verkrijgbare scheer- gen de esjes. zeer Wij hebben reeds verschillende gepatei lalen over deze kwesties geschre- deze p, en, maar toch achten wij een juist egrip voor de handelspolitiek, die OPENI aor de regering gevoerd wordt van X >veel belang, dat wij deze materie jjoi agmaals zullen behandelen. De goederen, die Nederland moet nporteren uit het buitenland, moe- Beroep in vanzelfsprekend betaald wordpn, Ruuger 1 daarvoor zijn deviezen (vreemde aluta) nodig. En juist door de oor- Allé kl ig en de bezetting zijn wij bijkans Coolf onze buitenlandse betaalmiddelen Salomo wijt geraakt. Nu kunnen wij ons dere eviezen verschaffen door leningen i het buitenland op te nemen. Maar Duinen ergelijke leningen moeten niet al- beek. en terugbetaald worden, maar bo- Te endien moet rente worden betaald. Bakker nbeperkt leningen opnemen is dus veete amogelijk, bovenRien zou de gulden Boer, I an in waarde beginnen te dalen, en Pullove ij een zakkende valuta zal het bui- restje mland (i.c. Amerika) geen lenin- an verstrekken. Wij kunnen dus Waterk lechts leningen aangaan voor het Thon oognodige. Wat we verder nodig Aardri ebben aan goederen uit het buiten- md moeten we verkrijgen door net Mees. uiten van bilatérale handelsverdra- leavef en, dat wil zeggen onze regering, rika dit geval vertegenwoordigd door Wagem en handelsdelegatie, komt met een derer f andere buitenlandse regering vereen, dat ons land bepaalde pro- Pater, ucten zal leveren, en daarvoor in in c ail andere producten zal ontvangen. besta ietaling in geld komt daarbij dus Nede iet voor. Daarbij kan het natuurlijk oorkomen, dat landen, om bepaalde Bordew roducten, die hier strikt noodzake- Bordew jk zijn, b.v. bouwmaterialen, of Steggei unstmest, te willen leveren ons om Werfel. □ederen vragen, die ook in ons land l'haars zijn, om een voorbeeld te Wodehc oemen, textielproducten. Wij gaan thans het tweede geval Romain ekijken; de import van niet noodza- lonté elijke producten. Indien ons land en handelsverdrag afsluit, wordt na- Begeer. lurlijk uitgegaan van het standpunt, visse) at bij voorkeur die artikelen geëx- Montgo orteerd moeten worden, waarvan ùj een overvloed hebb&n. en daar- 2 rider behoren ook luxe artikelen Te 1 sais snijbloemen en bloembollen. duisteri Tanneer nu een land graag een be- ten en aald product van ons wil kopen, dan volge v het logisch, dat wij zeggen, dat we ring w( rel bereid zijn, dat product te leve- vogels 1 m, maar op voorwaarde, dat ook ten. ;n hoeveelheid snijbloemen of De ben loembollen wordt afgenomen. An- Superfq ere landen doen precies hetzelfde. van 91 rankrijk wil zijn wijnen graag van duisteri e hand doen, Italië zijn vermouth, ook op: riz. Dat heeft tôt gevolg, dat in loop de ilaterale handelsverdragen steeds op aarc m hoeveelheid goederen zal voor- Sowj< omen, die niet tôt de beslist nood- ben d< akelijke behoort. Maar ten slotte is Britse at van niet zo heel grote betekenis, wezig, mdat. deze luxe goederen uitgewis- den o] ;ld worden tegen andere luxe goe- verduis eren. verongs SAPPEMEER. De voordracht ter benoeming van een hoofd der U.L.O. school te Sappemeer (vacature J. M. Homan) luidt als volgt: 1. T. J. Albronda, hoofd der U.L. O. school te Franeker. 2. G. Kuipers, wnd. hoofd U.L.C^ school te Sappemeer. 3. W. Westerhof, tijd. onderwijzer U.L.O. school te Enschedé. TRIPSCOMPAGNIE. Aan de Land- bouw Hoge School te Wageningen slaagde onze plaatsgenoot, de heer H. M. Flik voor het examen Land- bouwkundig Ingénieur. HOOGEZAND. De commissie voor prijsbeheersing in de gem. Hooge- zand en Sappemeer vergaderde in het Gemeentehuis alhier om de in- gekomen klachten en de resultaten te bespreken. Het bleek dat weer enige klompenkwesties waren be- handeld en het teveel betaalde terug was betaald. Bij de verkoop van rij- wielonderdelen en enige andere din- gen was hetzelfde gebeurd. Een winkelier in Hoogezand had 12 ka- toenen handdoeken verkocht voor de prijs van linnen handdoeken die f 1 hoger is. Aan 3 kopers is het geld te rugbetaald. Mochten de andere 9 zich melden bij de commissie of de winkelier dan zal ook hen het teveel betaalde terug worden gegeven. De afgevaardigde naar de landelijke vergadering te Utrecht bracht ver- slag uit, waarna besloten werd enige wenken over te nemen, speciaal ook het zichtbaar prijzeji der artikelen in étalages en winkels. Wegens bedan- ken van de heer Pat je werd benoemd tôt secr. de heer G. Jeuring, Noor- derstr. 228, Sappemeer. Besloten werd verder om het publiek het gemakke- lijker te maken contact met de com missie te krijgen en om in 't vervolg iedere 2e Woensdag te vergaderen op een nader aan te wij zen plaats. Op- gave bij de leden blijft eveneens mo- gelijk. Men bedenke, dat de commis sie bemiddelt ten voordele van win kelier en klant. OOSTERHOGEBRUG. De stemge- rechtigde ingelanden van det Grond- zijlster Polder kwamen samen in 't café Bierling. De secr.-penningmees- ter, de heer G. J. Minholts, werd ge- déchargeerd. Het nadelig saldo be- draagt f 730.03. De omslag werd ver- hoogd van f 3.50 tôt f 5.per h.a. Tôt bestuurslid werd herkozen de heer A. van Petten. HARKSTEDE. Op de Aardappel- meelfabriek „De Woudbloem" heeft Woensdag een ernstig ongeluk plaats gehad. De arbeider H. van Dijken, die op de zolder werkzaamheden verrichtte, zakte hier doorheen en werd in zeer ernstige toestand (ver- moedelijk met een gebroken rug) op- genomen en naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. SLOCHTEREN. Donderdag rukte de brandweer uit voor het blussen van een hoop kaf achter de boer- derij van de heer Vennema, die in verband met de windrichting gevaar voor deze boerderij opleverde. Het duurdë geruime tijd voor het gevaar geweken was. Van de zijde der po- litie is reeds meerdere malen op dit gevaar gewezen, doch zonder veel resultaat. SIDDEBUREN. Tôt sluiswachter- machinist bij de Waterschap Duurs- wold, als opvolger van wijlen de heer G. Teerling, werd benoemd de heer Tj. Kruyer, alhier. De aanbeveling voor een te benoe- men lid van gecommitteerden, ter voorziening in de vacature P. B. Goldhoorn, Steendam, ontstaan door periodiek aftreden luidt: 1. P. B. Goldhoorn, Steendam; 2. J. H. Kui pers, Scharmer en 3. J. Westers, Kolham. ZUIDBROEK. Het rijwiel van de heer J. Schreuder werd gestolen bij het café ten Hove. Er is aangifte ge- daan bij de politie. Bonkaarten KA, KB, KC .705 (Serie D). D-08 Algemeen 500 gr. suiker enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. D-02, D-05, D-08 Reserve 250 gram zachte zeep. D-02, D-04, D-06 Melk 1 Ei. Bonkaarten KD, KE 705 (Serie D). D-15, D-16 Algemeen 250 gr. suiker enz. of 500 gram jam, stroop, enz. D-17 Algemeen 1 Ei. D-18 Algemeen 250 gr. zachte zçeç. D-17 Reserve 90 gram Deense toi- letzeep (voorinlevering vôôr 7 Juni). D-18 Reserve 250 gram zachte zeep. Bonkaarten MA, MD 70/1 (bijz. arbeid, a.s. moeders, Serie D) D-21 Suiker 250 gram suiker enz. of 500 gr. jam. stroop enz. Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 703 75-1 Tabak 3 rants. Tabaksartikelen. 75-2, 75-3 Tabak 2 rantsoenen Ta baksartikelen. 75-1 Versnaperingen 200 gram Cho- colade of suikerwerk enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 75-3 Versnaperingen 100 gram Cho- colade of suikerwerk enz. of 200 gr. jam, stroop enz. ONZE TEXTIELPOSITIE. De bond van detailhandelaren in textiel- en modeartikelen heeft on- langs een vergadering gehouden, waar het woord werd gevoerd door t)rs. Vromans, lid van het dagelijks bestuur der vakgroep. Spr. liet sombere klanken horen, maar het is z.i. gewenst, dat ons volk van de harde werkelijkheid op de hoogte wordt gebracht. Onze textielpositie is momenteel zo dat we bij iedere stap, die we trachten vooruit te doen, drie passen achterwaarts gaan. Volgens officiële cijfers van de huidige productie zal per man- lijke inwoner in een période van 3 jaar een costuum en in een période van 4 jaar een jas be- schikbaar zijn. Dames kunnen in een période van drie jaar een japon en een mantel krijgen. In de onlangs gehouden ver gadering van de gemeenteraad wer- den enkele ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. De vol- gende benoemingen vonden plaats: de heer. G. J. Pentinga van Bonnen tôt onderwijzer aan de school Heili- gelaan, en de heren D. Aalfs, H. Antonides en K. Groen tôt bestuurs lid van de woningstichting. Het loon' van de gemeentewerk- man werd vastgesteld op f 0.82 per uur. Een voorstel van B. en W. om 25 dubbele woninge'n te bouwen aan de Vlessingsweg, en de hiervoor be- nodigde gelden bij het Rijk aan te vragen, werd» aangenomen. Bij de rondvraag vestigde de heer Niehof de aandacht op de slechte toestand van de wegen en de heer Kappen besprak de mogelijkheid van rattenbestrij ding. Beide kwesties hebben, naar de burgemeester mededeelde, de aan dacht van B. en W. MUNTENDAM. In 't café Visser werd door notaris C. Plaat v. Veen- dam, ten verzoeke van de erven van wijlen mej. F. Auwen verkocht: 1. Een behuizing met erf en tuin aan de Middenweg te Veendam. Ko- per de heer G. Auwen voor f 2605. 2. Dubb. Behuizing met erf en LUCHTVAARTTENTOONSTEIsLING „MEMORIAL DAY" OP „AERO PAIR" 1947. M^A™ B" HMAAfRICHT Op 30 Mei wordt door de Amen- gaat vermoedelijk door in Augustus. kanen Mémorial Day" gehouden. In tegenstelling met in omloop Dan komen de mensen samen op de zijnde geruchten deelt het bestuur militaire begraafplaatsen om hulde van de ,,Aero Fair" 1947 mede, dat J te brengen aan de gevallen strijders. de tentoonstelling, zoals reeds eerder Ook in Europa is gisteren deze dag is gemeld, werd uitgesteld, vermoe delijk tôt Augustus a.s. Wedstrijdprogramma voor de ko- mende week (aanv. steeds 7 uur). Competitie A. Maandag 2 Juni: BeukemaWAS Chem., terr. DEG; Dinsdag 3 Juni: OverzetGADO, terr. DEG en WAS Chem.Van Diepen (terr. WAS). Op Maandag 2 Juni wordt op het H.-S. terrein gespeeld AtlantaDEG. Uitslagen van deze week: WAS Aard.—Beukema 02; Gadovan Diepen 07; DEGKoning 12; W AS Aard.Atlanta 44. Evenals het vorig jaar hebben de samenwerkende Reclasserings-in- stellingen, waarvan de grootste zijn T. i het Ned. Genootschap tôt Zedelijke tuin, Middenweg te Muntendam. Ko-Verbetering der Gevangenen, 'de per na lotmg de heer E. Lemain gp Reclasseringsvereniging, het na voor f 1700. 3. Dubb. Behuizing naast 2. Ko- per na loting de heer R. Jager voor f 1700.—. 4. Behuizing met erf en tuin, Nieuweweg te Muntendam. Koper de heer G. Auwen voor f 1005. 5. Perceel grond naast 4. Koper de heer G. Auwen voor f 205. 6. Dubb. Behuizing naast 5. Ko per de heer G. Auwen voor f 1505. 7. Dubb. Behuizing naast 6. Ko per de heer G. Auwen voor f 1505. De P.V. ,,De Zwaluw" hield een wedvlucht vanaf Roermond, afstand 228 K.M. De uitslag is: H. Wolthuis 1 11 12; A. Oldenburger 2 8 13; J. Tonkes 3 6 7; N. Jager 4 9 10; H. Mei- jer 5; W. Wijsbeek 14. INGEZONDEN Geachte Redactie, Niet alleen voor ieder belijdend Christen, voor wie het Pinkterfeest nog de nederdaling van de H. Geest betekent, maar voor ieder welden- kende mens moet 't rijmpje „Pink- sterfeest" van zekere S. iets erger- lijks hebben gehad. Het is tôt daar aan toe Pinksteren te zien als een feest van bruisend leven; maar de richting, die dit bruisend leven ne men moet is die van de hondjes- liefde. En d,eze viezigheid moet ge- dekt worden door de Pinkstervlag! Is men 't hier niet, mee eens, dan „saboteert men het leven", dan is men een huichelaar. Bah! Wat een herinneringen aan de sexuele mo- raal van de Nazi's! Th. B. „VIJF BAKENS VOOR CAÏRO". De film van de eerste helft der week voert de bezoeker terug naar het oorlogstoneel en wel naar het hartje van Afrika, waar bij een tip van de mysterieuze sluier, die over het Afrika-front lag, wordt opge- licht. Het verhaal vormt de beleve- nissen van een man en een vrouw, die Rommel te slim af zijn. Boeiende en spannende intrigues maken wel het aantrekkelijke uit van deze rol- prent, waarin Erich von Sfroheim een zeer goede creatie als Rommel geeft. „DE WINTERKONINGIN". Het meest opvallende in bovenge- noemde rolprent zijn wel de buiten- gewone grote scènes, die er in voor- komen, die onwillekeurig herinne ringen oproepen aan films, waarin Sonja Henie de hoofdrol vervulde. Deze nieuwe film, een sprookje van Assepoester in moderne vorm ge- goten, waarin Vera Ralston, de Tsje- chische kampioene in het kunstrij- den, de hoofdfiguur is, vertoont een serie ijsballetten, omlijst door uit- stekende songs, luisterrijke shows, waarbij de bekende Ray Noble en z'n orkest musiceren; aile elemen- ten dus voor een licht-genre film, uitstekend amusement, groots opge- zet en even groots weergegeven. L. INGEZONDEN MEDEDELING. Tegen zonnebrand, stuklopen, door- zitten, schrijnen, smetten, en ter ver betering der huid; Purol of Purolin. Door 't crême-karakter is Purolin ge- liefd door de vrouw voor zichzelf en de baby. Leger des Heils en de Prot. Chr. Re classeringsvereniging, het voorne- men een Nationale Reclasseringsdag te organiseren. Deze collectedag zal te Hoogezand en te Kropswolde worden gehouden op Zaterdag 7 Juni a.s. door middel van een huis aan huis speldjes ver koop. Tevens worden op die dag de zakjes opgehaald, die tevoren samen met een circulaire toegezonden zijn aan een aantal uitgezochte adressen. Teneinde de collecte bij aile ge- zindten aan te bevelen, is er een comité van aanbeveling gevormd, waarin de volgende personen zitting hebben genomen: H. de Wit, Burge meester van Hoogezand; Tj. Alke- ma, Ned. Herv. predikant; Mej. A. H. Hassoldt, kapiteine v. h. Leger des Heils, P. Klapwijk, Geref. predi kant; K. Pruysen, Ned. Herv. Evan- gelist; J. Schmidt, Ned. Herv. predi kant; J. B. H. Westerman, R.K. Pastoor. Het secretariaat van het comité van uitvoering is gevestigd: Kerk- straat 1. Personen, die zich aïs collectant willen beschikbaar stellen wbrden tairen, werden gedood. Van vijf per- verzocht zich bij het secretariaat aan sonen zijn de lijken gaaf geborgen, te melden. de overige zijn ernstig verminkt. gehouden en wel op 37 plaatsen. In ons land werd Mémorial Day" ge houden op Margraten, een kerkhof van gesneuvelde Amerikanen bij Maastricht. Aanwezig waren H.M. de Koningin, Dr. H. B. Barugh, Amerikaans ambassadeur in Neder land, hooggeplaatste Amerikaanse- en Nederlandse militairen, alsmede vertegenwoordigers van meer dan 25 landen, welke bij de Nederlandse regering zijn geaccrediteerd. Nadat Generaal Majoor Edw. P. Parker, de Amerikaanse ambassa deur Barugh en de Ned. minister van oorlog Kol. Fievez het woord hadden gevoerd, werden kransen neergelegd en losten militairen salvo's. Een mi- nuut stilte, zegening en het ten ge- hore brengen van het Neflerlandse- en het Amerikaanse volkslied besloot de plechtigheid. (USIS). PETROLEUM VOOR VACANTIEGANGERS. Zij, die tussen 15 Mei en 15 Oct. hun vacantie buiten doorbrengen, en petroleum nodig hebben voôr kook- doeleinden, kunnen deze aanvragen; kampeerders bij de A.N.W.B., zij die een gedeelte van een woning of een buitenhuisje bewonen per formulîer H bij de distributiedienst in de ge- rrieente va|h tijdelijke vestiging en zij, die op een schip verblijven bij de distributiedienst van de domici- lie-gemeente. NEGEN VOSSEN GEVANGEN IN DRIE DAGEN. De boswachter Hendriks te Weller- looi (Limburg) ving gedurende deze week binnen drie dagen niet minder dan 9 vossen. Nabij Tilburg zijn twee lesvlieg- tuigen van de L.S.K. met elkander in botsing gekomen. De beide ma chines stortten na de botsing neer en kwamen terecht op een weiland 5 km. ten Oosten van de gemeente Rijen, in de gemeente Tilburg. De twaalf inzittenden, allen mili SAPPEMEER 22 t/m 28 Mei 1947. Geboren: Eggo Anko, z. v. Abra ham Streuper en Henderika Speek, won. te Hoogezand; Hindrik, z. v. Jacobus de Muinck en Jantje Hui- zing, won. te Hoogezand; Hiltjo Jan, z. v. Heinrich Wilhelm August Rath en Grietje Dodde, geb. te Gro ningen. Ondertrouwd: Lambertus van Au- rich, 23 j., Slochteren en Alida Anna Palland, 26 j., Sappemeer SLOCHTEREN, 22—28 Mei 1947. Geboren: Jantina Frouwinâ, d. v. G. Spoor en A. F. Mik, Kolham; Ebelina Nanga, d. v. B. Alting en F. Meijer, Slochteren; Klaas Berend, z. v. H. Kwant en A. Huisman, Scharmer; Fennechien, d. v. J. Maat- jes en E. Nijborg, Scharmer; Jacoba, d. v. M. Geertsema en A. Snitjer, Siddeburen; Johan Klaas, z. v. G. de Groot en A. Huttenga, Harkstede; Hilbrand, z. v. G. Watsing en G. Overleden: Derkje Nijborg, 84 j„ Schneiders, Kolham; Rosina Wilhel wed. van Engbert Kooi. HOOGEZAND 22—29 Mei 1947 Geboren: Heinrich Hermann, z. v. mina Stientje, d. v. R. Tienstra en A. Amolli, Hélium; Bouwina Lub- barta, d. v. E. Stuut en A. Duurse- Marinus Brummer en Helena Anna 'vTTla> Siddeburen; Hindrik, z. v. G. Schulte, Windeweer; Hilda Jikke, d. j Hommes en G. Begeman, Siddebu- v. Lulof Menger en Jikkina Jantina Hesse, Windeweer; Ellechie, d. v. Jo- hannes Jacobus Venema en Leentje Veldman, Hoogezand; Trientje, d. v. Tiddo Blaauw en Jantina Catrina Siekmans, Westerbroek. Ondertrouwd: Aeilke Tilman, 32 j., Hoogezand en' Hendriktje Doorn- bos, 21 j., Slochteren; Klaas Rijkens, ren; Jakobus Gezienus, z. v. G. Pep- ping en Z. Strootman, Kolham. Ondertrouwd: G. Andelbeek, 23 j. en G. Wollinga, 22 j., b. v. Slochte ren; C. Scholtens, 27 j., Overschild en E. Noordhof, 22 j., Hélium. Getrouwd: R. Noordhuis, 25 j., Oosterbeek en G. Jonkman, 26 j., Siddeburen; R. Bakker, 47 j., Uit- 23 j., Slochteren en Tijssina Alida! huizen en A. Mekkes, 33 j., Harkste- Massink, 22 j., Hoogezand; Johande; B. Woldhuis, 32 j., Ezmge en F. Lemarchand, 21 j., Hoogezand enj T. Bronts, 28 j., Siddeburen. Margaretha Eppiena Boomsema, 31 j., Groningen; Harm Holtjer, 23 j., Muntendam en Stofferdina Alberts, 27 j., Hoogezand; Theodorus Metz, Overleden: H. van der Schuur, 20 j., z. v. W. van der Schuur en A. van der Helm, Siddeburen (overl. te Utrecht); J. Vink, 54 j., echtg. v. G. 27 j., Buren en Martha Brouwer, 20 Wiersema, Appingedam (overl. te Buren. Getrouwd: Ido Catharinus Noord- hoff, 27 j., Noordbroek en Jeltje Mie- dema, 27 j., Hoogezand; Johannes Olièmans, 31 j., Hoogezand en Anje Scholtens, 24 j., Hoogezand; Dirk Broekema, 26 j., Ezinge en Geertrui- da van Agteren, 23 j., Hoogezand; Jakob Kuipers, 30 j., Slochteren en Willemina Hoving, 28 j., Hoogezand; Klaas Wagelaar, 35 j., Hoogezand en Geertje Scholtens, 24 j., Hoogezand; Hendrik Terburg, 28 j., Hoogezand en Hinderkien Overzet, 24 j., Kiel- windeweer. Overleden: Hendrik ten Hoeve, 50 j., echtg. van Sibbeltje Ottens, Hoo gezand; Janke Winter, 34 j., echtg. Van Jans Nieborg, Hoogezand. In de gieterij-industrie is geen op leiding voor handvormen, modelma- ken, enz. Er moest daarom worden omgezien naar middelen om jonge- lieden in de gelegenheid te stellen zich in het vak te bekwamen. Men heeft nu in samenwerking met de Stichting Bedrijfsgroepen Metaal- en Electrotechnische Industrie „Beme- tel" en met medewerking van de Directeuren der Ambachtsscholen de vakopleiding in de gieterij techniek op moderne grondslag gebracht. De gelegenheid tôt opleiden is te Hoo gezand en Sappemeer opengesteld bij de IJzer- en Metaalgieterij Fa. R. Borcherts te Sappemeer en de IJzer- en Metaalgieterij H. J. Koning te Hoogezand, in samenwerking met de Directeur der Ambachtsschool te Hoogezand. De gieterij en vormen als basis voor de metaalindustrie een belangrijke industrie. Ook voor vitale bedrijven, zoals spoorwegen, mijnen, enz. is de ze industrie van niet te onderschat- ten betekenis. Het is thans mogelijk om jongens, die de Lagere School hebben verla- ten een opleiding in de vakken hand vormen, modelmaken en kernmaken te laten volgen, welke voor het theo- retische gedeelte op de school plaats het bedrijf onder leiding van een leermeester en dé andere helft op de school, waar hij naast het algemeen vormend onderwijs, speciaal onder- wijs in de gieterij-techniek ontvangt. De Stichting „Bemetel" houdt toe- zicht op de opleiding in het bedrijf. Van de hem opgedragen werkstuk- ken maakt de leerling wekelijks een schets in een z.g. werkboekje. Dit werkboekje, dat ook de verschillende Schildwolde); W. van Selling, 59 3., echtg. v. T. H. Koops, Siddeburen. ZUIDBROEK 22 t/m 28 Mei 1947. Geboren: Carolina Spaan, d. v. Ed- zo Spaan en Carolina Luttje. Getrouwd: Antonius Hermannus Henricus Schomaker, 23 j., Sappe meer en Henderkien ten Cate, 25 j., Zuidbroek; Thomas Mulder, 30 j., Noordbroek en Grietje Brink, 32 j., Zuidbroek; Hendrik Hartman, 34 j. en Martje Strootman, 22 j., beide van Zuidbroek. Overleden: Tijtje Perdok, 81 j., wed. van Meerten Brouwer; Sake Antonides, 71 j., echtg. van Trientje Penninga. VEENDAM, 21—27 Mei 1947. Geboren: Niessina Arina. d. v. J. Broesder en B. Meems; Pietertje, a. v. H. v. d. Laan en J. Suk; Hendrik, z. v. A. Oldenburger en E. Overdijk; Johan, z. y. G. Scholtalbers en M. E. Neehoff; Aaltje, d. v. J. Blik en M. C. Ottenga, Muntendam; Willem, z. v. T. Oldenburger en A. v. Dijk; Johanna Hinderika, d. v. E. J. Hui- singa en B. Smidt; Carel Hinderikus, z. v. C. H. Kral en A. M. Tôbben, Nw. Pekela; Jantje Klasina, d. v. H. Weij en H. Pranger, Wildervank; vindt. De gehele opleiding duurt 4 king wensen te komen, kunnen zich jaren. Gedurende de eerste 2 jaren melden bij de directeur der Am- werkt de jongeman de ene helft 1 bachtsschool te Hoogezand of bij de van de week in een leerafdeling van genoemde bedrijven. werkzaamheden laat zien, stelt de Jantina, d. v. J. Kuiper en M. Brou- controleur en ouders in staat de vor- deringen van de leerling te volgen. Het aantrekkelijke van de oplei ding is, dat naast de leerovereen- komst ook een arbeidsovereenkomst wordt gesloten. De vergoeding, die hieruit voortvloeit, wordt over de practische- en theoretische lessen verstrekt. De reiskosten voortvloei- ende uit het schoolbezoek worden vergoed. Aan het einde van de opleiding, dus na 4 jaren, kan de leerling een examen afleggen. Doet hij dit met goed gevolg, dan wordt aan hem het Rij ksnij verheidsdiploma uitgereikt. In de komende weken zult u in enkele zaken te Hoogezand en Sap pemeer een étalage-stand van de Stichting „Bemetel" aantreffen. Zij die voor opleiding in aanmer- wer; Hermannus Leonardus Antoni us, z. v. C. Drenth en G. H. Clobus, Wildervank; Leonarda Wilhelmîtia Johanna, d. v. W. H. Walters en H. Deuling; Menso, z. v. M. Betten- broek en T. Ploeger, Meeden; Arend, z. v. L. Kôller en B. Rotman, Wil dervank; Herman Joost, z. v. B. v. Engen en J. A. v. Kooten. Ondertrouwd: J. Orsel, 23 j. Odoorn en G. Uijen, 23 j., Veendam; M. Wolthuis, 30 j., Voorburg en T. Bijl, 26 j., Veendam; G. Renken, 30 j. en A. H. A. Bùitenkamp, 23 j., b. v. Veendam; A. Bakema, 26 j., Sappemeer en T. Hut, 28 j., Veen dam. Getrouwd: H. J. Komdeur, Onst- wedde en H. v. Wattum, Veendam; J. Vonk, Veendam en F. v. Biessum, Muntendam. Overleden: H. Bos, 72 j., m. v. H. Drewel; G. E. Duut, 69 j., m. v. T. Holtman; J. Kuiper, 3 d. W. Nabbe, 25 j., ongeh., overl. te Groningen. RECHTBANK GRONINGEN. Terecht stond de commies van de verkeersinspectie Fr. J. A. uit Pa- terswolde. Zoals men zich herinne- ren zal, heeft deze commies, door be- middeling van zijn schoonmeeder getracht de kweker K. uit Sappe meer te bewegen hem f 2500 te ge- ven, waarna hij een vergunning vdor de aankoop van een auto op zijn naam zou overschrijven. T. was een kennis van de schoon- moeder, Mevr. A. V. Deze T. had zich tôt de kweker, die hij kende gewend, en hem verteld, dat hij wel iemand wist, die hem voor f 2500 (er was afgesproken f 2000) aan eén aankoopvergunning zou helpen. Voor de moeite zou T. f 100 krijgen. In het hdtel Faun werd een blt- eenkomst belega, waarbij Mevr. A. V., die zich daar voorstelde als mevr. Tekelenburg uit Gouda, en T. aan wezig waren. Men kwam overeen dat tegen betaling van f 2500 een vergunning zou worden verstrekt en het bedrag zou in de „Faun" worden overhandigd. De vergunning kwam en T. deelde aan de kweker mede, dat hij het geld moest brengen in 't hôtel Elzinga. Hij ging er heen, maar intussen bevond zich in dit hô tel reeds rechercheur Walstra, die Mevr. A. V. arresteerde, juist toen zij het geld in haar tas je gestoken had. De officier van justitie Mr. Mein- dersma, noemde het een ernstig ge val van corruptie door ambtenaren. Hij noemde het een gelukkig toeval, dat de kweker K. een roi moest spelen in deze zaak, want door diens optreden is aan de knoeierij direct een einde gemaakt, en eiste tegen verdachte, Fr. J. A. een jaar gevan- genisstraf. De verdediger Mr. van Zaayen bestreed de dagvaarding op jurrdi- sche gronden, volgens hem moest be- klaagde worden vrijgesproken. In dien zijn juridisch betoog niet aan- vaard zou worden, vroeg hij om cle- mentie. Vervolgens verscheen de schoon- moeder in het beklaagdenbankje, ter zake van medeplichtigheid aan oplichting. Ook tegen haar eiste de officier 1 jaar gevangenisstraf. Mr. van Zaayen vroeg om een geldboete of een voorwaardelijke straf. ARR. RECHTBANK GRONINGEN. Vonnis: J. A. Muntendam, wegens diefstal in vereniging: 10 mnd. met aftrek en 4 mnd. gevangenisstraf. SAPPEMEER. Woensdag j.l. bracht de St. Maarten-Padvindersgroep al hier, een avond in 't hôtel „Struvé" met propagandistische inslag. Na de gewone opening en een ofiwekkende toespraak van de eerste Aalmoeze- nier van deze groep, de ZeerEerw. heer v. d. Muysenberg, die in 1934 als zodanig werd aangewezen, werd er door Welpen, Verkenners en Gidsen een programma afgewerkt, waarin duidelijk aan het licht trad welke waarde er in de padvinderij gelegén is. De verschillende nummers, spel zowel als practisch werk, waarbij de E.H.B.O. ook een belangrijke plaats innam, getuigden hiervan. Ter afwisseling gaven de leden enige solistische nummers, die, even als het geheel bij de goed bezette zaal een dankbare ontvangst geno- ten. Verschillende Eerw. Heren Gees- telijken woonden deze avond bij, terwijl ook afgevaardigden van an dere plaatselijke Padvindersgroepen acte de presence gaven. TRIBUNAAL VEENDAM. Vrijdag van de vorige week heb ben o.m. de navolgende personen zich moeten verantwoorden: Wijbe Kliphuis, (ged.) 36 j., groen- tekweker te Hoogezand. Hij was lid van de N.S.B. en van de Volksdienst en werkte voor „Winterhulp". Hij colporteerde ook met nationaal-soci- alistische kranten. Toen hij Land- wachter was geworden, nam hij deel aan patrouilles en razzia's en gaf hen, die niet aan de O.T. werkzaam heden wilden deelnemen aan. Zijn vader en hij meenden van de actie van de N.S.B. en de Duitsers verbeteringen in het kwekersvak te kunnen verwachtën. Zijn raadsman, Mr. J. H. Doorn- bos te Veendam, wees er op dat, toen Zondag 1 Juni: 18.30 Ru Sevenhuysen, viool, speelt Sonate van Henk Badings. 18.55 Sportuitslâgen. 19.— Sport van vandaag. 19.15 Hilversum II. 19.45 Ernstig woord. Pater Dr. Is. Onings O.F.M., Zorgvlied (Dr.) spreekt over „De les van Bo- nifatius". 20.Sluiting. Maandag 2 Juni: 18.De Stem van het Noorden. 18.20 Negro-spirituals, ingeleid en gezongen door Willem Diemer. Aan de vleugel Bob Hazelhorst. 18.45 Sportpraatje. 19.Hilversum II. 19.40 Gram.muziek. 19.45 Drents kwartier. Mr. G. A. Bontekoe spreekt over „Para- chutisten in Drente tussen 8 en 13 April 1945". 20.Sluiting. Dinsdag 3 Juni: 18.De Stem van het Noorden. (18.20 Dubbelmannenkwartet Pépita o.l.v. L. G. v. d. Glas. 18.50 „Van het Economisch Noorder- erf". Spreker Drs. C. Voor- molen, Assen. 19.Hilversum II. Frysk Programma: 19.15 Stimmen ût it Heitelân. 19.25 Gram.muziek. 19.30 De Reinbôge, in rige foarlêzin- gen ût de Fryske literatuer. Prof. Dr. J. H. Brouwer lêst foar ût it wurk fan P. Akker- man. 19.45 Sluiting. hij bij de Landwacht was gekomen, allerlei wat de landwachters deden, hem niet aanstond. Toen liep hij weg. Jacob Ottens, (ged.) 36 j. te Hoo gezand. Deze was lid van diverse na- zi-organisaties. Later trad "hij tôt de Landwacht toe en waarschuwde, dat aan onderduikers geen distributie- bonnen moesten worden gegeven. Hij las geregeld de nazi-kranten en col porteerde met ,,Volk en Vad." Hij heeft in Duitsland gewerkt in het be lang der Duitse oorlogvoering. De Président maakt hem er opmerk- zaam op, dat dit heel slecht is ge- weest en bestraffing noodzakelijk maakt. Mr. R. H. Smit te Hoogezand acht deze besch. een zeer tragische figuur. Hij heeft een moeilijk, zuur karak- ter en daardoor was hij allesbehalve gezien bij vriend en vijand. Hij wilde in de nazi-beweging graag een roi spelen. Maar dat lag hem niet. Pleiter meent dat de on- dergane internering wel een voldoen- de straf voor hem is geweest. Jan Blaauw, (ged.) 30 jaar te Sap pemeer. In het laatst van 1940 ging hij reeds in Duitsland werken en kreeg het in zijn hoofd om in 1944 nog lid te worden van de N.S.B. Ook werd hij Landwachter en heeft deelgenomen aan een opleiding. Voorts bemoeide hij zich met huis- zoekingen, maar toen hem in Bor- gercompagnie een rijwiel in handen viel, besloot hij het karretje maar te behouden. De Duitsers hebben hem er echter voor gestraft. Mr. Wilco Veldhuis te Winschoten was zijn raadsman. Pleiter meende dat innerlijk bij beschuldigde de y il om de vijand te helpen, nimmer heeft voorgezeten. Maar hij liet zich overhalen. Op 6 Juni zullen zich te verant woorden hebben: Willem de Haan, 30 jaar, Hoogezand; Trienko Jan Tor, 44 jaar, Kielwindeweer: Fr. Jan Qje- zen, 66 jaar, Muntendam en Jan Boerma, 70 jaar, Borgercompagnie. COLORADOKEVERS WORDEN BESTREDEN MET VLAMMEN- WERPERS. De Colorado-kevers, die in Zeeland zijn aangespoeld veroorzaken heel wat zorgen. Men heeft de bestrijding energiek ter hand genomen. In de eerste plaats zijn de schoolkinderen ingeschakeld. Voor iedere 5 kevers die door deze kinderen worden inge- leverd, krijgen Zij een cent. Boven- dien zullen militairen de bestrijding ter hand nemen. Er is een spuitbri- gade aangekomen, die beschikt over een jeep met spuiten, en die over al zal spuiten, waar de kever optreedt. Bovendien beschikt de brigade over enige vlammenwerpers, waarmede men van plan is de stranden van de kevers te zuiveren. EEN DURE STIER. Het gebeurt niet aile dagen, dat een stier verkocht wordt voor f 40.000 Maar dezer dagen is het toch ge- schied. Tegen betaling van f 40.000 is de stier RutjesEduard van de fok- ker R. Yetsinga te Arum en eigen- dom van de heer T. Oostenbrug te Lieve Vrouwenparochfe in Zweedse eigendom overgegaan. EX S.S.-ER MISHANDELDE VON PAPEN. Toen Franz von Papen in de was- zaal van het werkkamp, waar hij verblijft vertoefde, werd hij neer- geslagen door een ex-S.S.'er. Toen von Papen reeds neergevallen was, bleef de aanvaller hem nog enige tijd trappen, voordat andere gedeti- neerden hem konden ontzetten. In ernstige toestand werd hij naar een ziekenhuis overgebracht. Zo ernstig waren de verwondin- gen, dat zijn zoon hem niet meer kende. De ex-S.S.'er, die de aanslag pleeg- de is, naar wordt medegedeeld, krankzinnig. 't Is niet waarschijnlijk dat hij in zijn slachtoffer von Papen heeft herkend. VECHTPARTIJ MET DODELIJKE AFLOOP. Door twist onder hun kinderen raakten twee zwagers te Oosterbeek met elkander slaags. Een van de mannen sneed de ander met een broodmes de slagader door. De man overleed" aan de gevolgen hiervan. Hij laat een vrouw en drie kinderen na. De dader is door de politie gear- resteerd. VRUCHTBARE TUINBOUWGROND OF 83 WONINGEN? Een voorstel van B. en W. van Venlo om 83 woningen te bouwen op een stuk grond nabij de stad, is door de gemeenteraad met 15 tegen 11 stemmen verworpen. De raadsleden achten de waarde van een stuk vruchtbare tuinders- grond blijkbaar hoger dan van een complex van 83 woningen. VEILINGSBERICHT. Vrijdag 30 Mei 1947. Platglaskomkommers IA f 87- f 102; idem I f 73—f 122; idem II f 72f 92; Kaskomkommers I f 120 f 127; idem II f 90—f 94; Bloemkool I f 105—f 116; idem II f 81—f 101. Per 100 stuks. Tomaten A f 240—f 300; idem B f 250—f 300; idem C f 260—f 300; Spinazie f 16—f 36; Aardbeien f 360—f 420; Rabarber f 5.50—f 8.40; Spitse kool f 42f 53; Andijvie f 71—f 76. Per 100 K.G. Kropsla I f 14—f 21; idem II f 5.40 f 10. Per 100 krop. Radijs f 6.50f 8. Per 100 bos. voor Zondag a.s. NED. HER. KERK Tjuchem: 9.30 u. ds. v. d. Marel van Meedhuizen. VRIJE EV. KERK. Veendam: 10 en 4 u. ds. de Zeeuw; 11.30 u. Zondagsschool. ALG. EV. GEM. Veendam: 10 en 5 u. ds. Brouwer (doop). j vraagt ook voor opleiding. Aanmelcem Kantoor Meeu- werderweg 155, Groningen. KIELSTERSTR. I9TEL.75.H0

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2