Çeen Een genot 01 Gemeente Slochteren. Personeel Grote economîschi Verklaring van de Ministerraad over Indonesië Gemeenteraadsvergadering Het Compact „De Goede Trouw" een 2e Typiste REINIER MULLER Spaarba „Plaatselijk Drinkgl AJBOéy PLAATSELIJK NIEUWS populair uiteeng op a QOM K4REL Ter Secretarie van bo- vengenoemde gemeente wordt gevraagd op arbeidscontract tegen een beloning van f70.— per maand. Bij meerder- jarigheid f 1250.— p. jaar. U.L.O.-diploma en di- ploma typen strekkentot aanbeveling. Sollicitaties met inlich tingen aan de Burge meester binnen 8 dagen na de veischijning van dit blad. TRICOTAGEFABRIEK Vrouwelîjk Hoogezand-Saj Zaterdagm 24 MEI 1 GEEN Jeugc 1 îtedicuAe- Uo-eiu&ifyo N.van E Med. Gedi Pedicure-V» Kalkwijk Oost 10 et. Voor een dut Mooie Laa Panne sponsen Goud en Zilverl Kaspapier p. ro Behanghaakjes Big Ben schuurp Meubelm. DeC< Martensho Sappemei °P. Uw interie met een LAh Enkele beschadi pen. Pracht Cadeau's voor C Kinderen ook Zondag Missa Van verschillende lezers ontvingen wij in de laatste tijd brieven, met klachten, die in wezen een critiek betekenen op het regeringsbeleid op handelsgebied. Er zijn mensen, die klagen over het feit, dat binnenlandse producten, die in ons eigen land dringend nodig zijn worden geëxporteerd, verder zijn er klachten over het feit. dat schijn- baar overbodige, zoals luxe artikelen worden geïmporteerd, en ten slotte klachten over de verkrijgbare scheer- mesjes. Wij hebben reeds verschillende malen over deze kwesties geschre- ven, maar toch achten wij een juist begrip voor de handelspolitiek, die door de regering gevoerd wordt van zoveel belang, dat wij deze materie nogmaals zullen behandelen. De goederen, die Nederland moet importeren uit het buitenland, moe- ten vanzelfsprekend betaald wordgn, en daarvoor zijn deviezen (vreemae valuta) nodig. En juist door de oor- log en de bezetting zijn wij bijkans al onze buitenlandse betaalmiddelen kwijt geraakt. Nu kunnen wij ons deviezen verschaffen door leningen in het buitenland op te nemen. Maar dergelijke leningen moeten niet al- leen terugbetaald worden, maar bo- vendien moet rente worden betaald. Onbeperkt leningen opnemen is dus onmogelijk, bovenjdien zou de gulden dan in waarde beginnen te dalen, en bij een zakkende valuta zal het bui tenland (i.c. Amerika) geen lenin gen verstrekken. Wij kunnen dus slechts leningen aangaan voor het hoognodige. Wat we verder nodig hebben aan goederen uit het buiten land moeten we verkrijgen door iiei sluiten van bilatérale handelsverdra- gen, dat wil zeggen onze regering, in dit geval vertegenwoordigd door een handelsdelegatie, komt met een of andere buitenlandse regering overeen, dat ons land bepaalde pra* ducten zal leveren, en daarvoor in ruil andere producten zal ontvangen. Betaling in geld komt daarbij dus niet voor. Daarbij kan het natuurlijk voorkomen, dat landen, om bepaalde producten, die hier strikt noodzake- lijk zijn, b.v. bouwmaterialen, of kunstmest, te willen leveren ons om goederen vragen, die ook in ons land schaars zijn, om een voorbeeld te noemen, textielproducten. Wij gaan thans het tweede geval bekijken; de import van niet noodza- kelijke producten. Indien ons land een handelsverdrag afsluit, wordt na tuurlijk uitgegaan van het standpunt, dat bij voorkeur die artikelen geëx porteerd moeten worden, waarvan wij een overvloed hebben. en daar- onder behoren ook luxe artikelen zoals snijbloemen en bloembollen. Wanneer nu een land graag een be- paald product van ons wil kopen, dan is het logisch, dat wij zeggen, dat we wel bereid zijn, dat product te leve ren, maar op voorwaarde, dat ook een hoeveelheid snijbloemen of bloembollen wordt afgenomen. An dere landen doen precies hetzelfde. Frankrijk wil zijn wijnen graag van de hand doen, Italië zijn vermouth, enz. Dat heeft tôt gevolg, dat in bilatérale handelsverdragen steeds een hoeveelheid goederen zal voor komen, die niet tôt de beslist nood- zakelijke behoort. Maar ten slotte is dat van niet zo heel grote betekenis, omdat. deze luxe goederen uitgewis- seld worden tegen andere luxe goe deren. SAPPEMEER. Ds. R. de Zeeuw1 den voordoen hoopt men tegen het deelt ons mede, dat zijn afscheid van einde van dit jaar de bouw gereed W mes| Nedj het in h mes, meij zittd z.g. mes; gatq geer gen zeer gepa deze OPE I Berc Ruu, Aile Ce Salo de Duir be Baki ve Boei Pull re: Wati TB Aai Meei le; ril Wag de Pate in be N< Bore Bore Steg Wer Wod Rom loi Te duisl ten volgi ring voge ten. De 1 Supe van duisl ook loop So ben Brits wez den verd vero de Doopsgezinde Gemeente op 8 de "zer geen doorgang zal vinden. In verband met eën kleine verbouwing aan het kindertehuis, waarvan Mevr. dè Zeeuw directrice zal worden, zal de familie de Zeeuw nog enkele weken in Sappemeer blijven. Als onderafd. van de Centr. Bond v. Transportarbeiders H.S., is opgericht een Unie van Chauffeurs met 25 leden. Het bestuur bestaat uit de heren J. Biil. vnm-7 p. Gre- ven, secr.; H. Ploeg en E. Post. Op de ledenvergadering ge- houden door de plaatselijke afd. van het A.N. J.V. werd het volgende be stuur samengesteld: T. Bakema, voorz., R. Dupon, Herenstr. 88, secr., J. Bakema, penn., J. Ballema, boek- houder en bode en G. Bleeker. Als districtsbestuurder werd aan- gewezen de heer K. Wever, terwijl de heer R. Dupon in de adviescom- missie werd benoemd. Voorts wer- den twee afgevaardigden voor de vergadering van de jeugdcommissie gekozen. Een op Zondag 8 Juni naar Drou- wenerzand te houden fietstocht werd besproken. Door de Rijkspolitie werd aan- gehouden iemand, die verdacht wordt van de diefstal van een radio-toe- stel. Het toestel werd reeds door de politie in beslag genomen. De Postduivenver. „De Lucht- stormers" H.-S. hield op 1 dezer een wedvlucht vanuit Vilvorde (België). In concours waren 59 duiven, welke om 8.10 uur in vrijheid werden ge- steld. De uitslag luidt: 1, 2, 7, 9 en 11 H. Seif; 3. R. de Vries; 4, 5 en 8 H. Barelds; 6. M. H. Bulder; 10 F. Romp en 12 W. K. Limberger. De eerste duif kwam aan om 1.4.20 uur (snel- heid 1007.60 m. per min.); de 12e dtùf kwam aan om 1.45.58 uur (snelheid 883.94 m. per min. Winn. Poule aan- gewezen duif R. de Vries met No. 3, ringno. 304454. HOOGEZAND. Nadat de Bapt. Reciteerver. de afgelopen week een uitvoering heeft gegeven in de kerk aan de Beukemastraat, werd Zondag een herhaling gegeven in het kerk- gebouw te Foxhol. In een Zaterdag gehouden in- gelanden-vergadering van de Wa- terschap „De Kalkwijk", fungeerde als voorzitter de heer van Peer. In de voorlopige rekening werden c|e ontvangsten van het afgelopen jaar voorlopig gesteld op f 7822.58, de uitgaven op f 7341.40, zodat het batig saldo bedroeg f 481.18. De begroting voor 19471948 werd vastgesteld op f 7481.18. De omslag werd bepaald op f 5.per H.A. De ingelanden verleenden mach- tiging om van de N.V. Hooites Beu- kema, alhier, verschuldigde kosten voor baggerkwerken in rechten te vorderen. De periodiek aftredende heer G. Schrage Azn. werd als bestuurslid herkozen. De secr.-boekh., de heer J. M. Huizing, werd met ingang van 1 Aug. a.s. op zijn verzoek eervol ont- slag verleend, met dankzegging voor de langdurige diensten door hem be- wezen. Als zijn opvolger werd be noemd de heer H. E. Verver te Hoo- gezand. Tôt voorzitter van de afd. lloogezand van de Bond v. Staats- pensioenering werd benoemd de heer P. M. Bruins, dir. der Gem. H.B.S. Maandagmiddag zijn in tegen- woordigheid van directie, personeel, interne leerlingen en het volledig dagelijks bestuur der gemeente in het gebouw van het Gem. Internaat, de dames Dirkje Grasmeyer, huis- naaister en Kempinga, schoonmaak- ster, gehuldigd in verband met hun 25-jarig ambtsjublileum. Ze werden toegesproken door bur- gemeester de Wit namens het gem.- bestuur, die aan elk der beide da mes een stoel aanbood, de heer Ve- fiema, directeur van het internaat, die namens de directie en namens het hoofd van de huishouding, Mej. Brandsma, een caissette lepeltjes aanbood, door de hoofdsurveillant Bulder, die mede namens zijn colle- ga's een vaas bloemen offreerde en door tuinman de Boer, die namens het personeel bloemen aanbood. Een der interne leerlingen overhandigde ieder der dames 4een schilderij. Mej. Grasmeijer dankte, mede na mens Mevr. Kempinga, voor de hul- de. De directie der Kantoorboe- kenfabriek „Atlanta", alhier heeft Maandagmiddag 81 dames van leden van het personeel, die dit omvang te hebben. Men kan dus verwach- ten, dat de fabriek begin 1948 zal draaien. In de klasse 500 cc. behaalde bij te Roden gehouden motorrennen de heer H. Swalve, alhier een eer ste prijs. De 48-jarige J. Swier, wonen- de G. Imbosstraat te Foxhol is bij het baden in het Drentsch Diep ver- dronken. In schafttijd was de heer Swier met zijn zoons gaan baden, hoewel hij de zwemkunst niet meester was. Plotseling hoorden zijh zoons hem om hulp roepen en zagen hem in de diepte verdwijnen. Zij konden geen hulp meer bieden. Gedurende enige uren heeft men naar het slachtoffer gedregd. Daarna heeft de politie na korte tijd dreggen het lijk opgehaald. Bij de Gem. Politie alhier zijn inlichtingen te bekomen over de na- volgende gevonden voorwerpen: bonboekje, blauwe ceintuur, grijze ceintuur, Engelse sleutel, dames- hemdje, damesbeurs, jongensbroek, sleuteltje met reclanieplaatje en ro se baby sokje. Voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde aan de Rijks- universiteit slaagde de heer J. H. Reints te Hoogezand. SLOCHTEREN. Vrijdagavond werd in ,,'t Hoogehuis" een vergadering belegd, waarin de heer Boering, di recteur der N.V. Bouwkas voor N.- Nederlandse Gemeenten, het doel en de functie van deze instelling uiteenzette. Spr. werd ingeleid door de burgemeester. In Siddeburen en Harkstede wer den gelijke vergaderingen gehouden. De rede van de heer Boering heb ben wij, reeds toen hij te Hoogezand had gesproken, uitvoerig weergege- ven. De Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk alhier heeft een beroep uitge- bracht op Ds. S. P. Vermeer van Oosterbierum (Fr.) De voordracht voor onderwijzer aan de U.L.O. school alhier luidt: 1. J. Lester huis, onderwijzer te Muntendam; 2. G. van der Heicte, onderw. te Rolde; 3. G. J. van cfer Kolk, H. d. S. te De Krim (O.) SCHILDWOLDE. Ds. J. van Dijk, Geref. Pred. (onderh. art. 31) alhier heeft voor het beroep naar Leiden bedankt. HELLUM. De plaatselijke afd. van Me Moderne Landarbeidersbond hield een huishoudelijke vergadering, waarin de houding van het Hoofd- bestuyr werd besproken. Deze heeft stemd voor de fa. Hardman en Kra n.l. goedkeuring verleent aan het mer te Groningen, welke 700 ton ke Niemeyer en de heer T. Geitz uit Emmercompascuum (zang en decla- matie) de Krontjongband ,,Madjoe" van Groningen en mevr. Bloemsma (solozang). TRIPSCOMPAGNIE. Voor het examen Landbouwkundig Ingénieur slaagde de heer H. M. Flik. MUNTENDAM. Vanwege het „Groene Kruis" wordt in school C een moedercursus gegeven, waaraan door vele belangstellenden wordt deelgenomen. De leerstof wordt ver- duidelijkt door lichtbeelden. Donderdagavond werd de cursus geopend door burgemeester Groe- nendaal. In verband met het 15-jarig be- staan van de hengelsportver. „De Witte Dobber" hield deze een jubi- leum-wedstrijd in „De Baggerput". De voorzitter, de heer Hut sprak een kort woord. In de wedstrijd don- gen 105 deelnemers mede. Prijswin- naars werden: 1. N. H. Roeper; 2. R. Lemain; 3. H. de Vries; 4. T. Wolt- huis; 5. G. Wijngaard; 6. M. Bos; 7. H. Molema; 8. H. Pater Jr.; 9. S. Woldhuis; 10 E. Wijsbeek; 11. E. v. Veen; 12. K. Bos; 13. J. Wijsbeek Sr. De vangst was goed. De Bapt. Gem. hield Zondag- avond een openluchtbijeenkomst aan de hoek Nieuwe Weg. De opening geschiedde door de heer H. Bruigers, terwijl Ds. Hekhuis een toespraak hield. De muziek werd verzorgd door „Elad". De Postduivenver. „Vrienden- kring" hield een wedvlucht vanaf Vilvorde. Afstand 297 Km. In con cours waren 15 duiven. De aankomst was als volgt: 1, 3 en 5 B. de Vries; 2. T. Bouwmeester en 4 H. Pater. Vanaf dezelfde plaats hield ook de Postduivenver. „Zwaluw" een wed vlucht. Hier werd het resultaat: 1. D. Bosscher; 2, 6, 7, 8 en 10 J. Ton- kens; 3. A. Oldenburger; 4 en 12 N. Jager; 5 en 11 H. Meijer en 9 H. Wolthuis. WATERHUIZEN. Het bij de werf Van Diepen gebouwde m.s. „Belan- ta", voor rekening van de Ned. Ind. regering, behorende tôt de serie sche- pen van de Kon. Paketv. Mij. welke op de Groningse werven worden ge- bouwd, heeft een proefvaart ge- maakt op de Eems. Het schip is van het Bangka type en is uitgerust met een 150 p.k. „Industrie"-motor. Het draagvermogen is plm. 200 ton, de AAN ONZE POSTABONNé's. Op 1 Juni begint het nieuwe kwartaal. Indien U zichzelf kos ten en ons moeite wilt besparen, dan kunt U het abonnementsgeld storten op onze postrekening No. 435883. PER JEEP DE WERELD ROND. Men heeft reeds van vele soorlten vervoermiddelen I gebruik gemaakt om rond de wereld te trekken. Het gemakkelijkst is natuurlijk een vliegtuig, want dan doet men het in enkele dagen. Maar een groepje inwoners van Apeldoorn, wenste meer romantiek, dan een vlucht op enige duizenden meters hoogte. Daarom kozen zij het voertuig, dat na de oorlog een grote opgang heeft, de jeep, voor een tocht om de wereld. Ze schilderden het voertuig geel en rood, zetten hun bagage erin, gingen er met hun vie- ren bij zitten en lieten zich zo op het stationsplein bewonderen. De reizigers bestaan uit een za- kenman, twee journalisten en een persfotograaf. De eerste étappe van de reis voert naar België, en verder voert de reis over Frankrijk, Italië, Griekenland, Turkije, Iran, Irak, Voor- en Achter Indië, Indonesië en Australië. Vervolgens staan Noord- en Zuid-Amerika op het programma. Daarna keert het gezelschap per boot terug. PRIJZEN DER VROEGE AARDAPPELEN. Vroege aardappelen mogen tôt 15 Juni vrij geveild worden. Daarna zal als minimumprijs gelden f 10 per 100 kg., die geleidelijk zal dalen en medio Juli zal bedragen f 6.50 per 100 kg. ER MOGEN GEEN SIGAREN MEER WORDEN AFGELEVERD DOOR DE FABRIEKEN. Het Rijksbureau heeft, in verband met een wijziging welke zal wor den aangebracht in het systeem der distributie van tabaksfabrikaten, aan de sigarenfabrikanten medegedeeld, dat de afleveringsvergunning voor aile soorten sigaren zal worden in- getrokken. In de week van 9 tôt 14 Juni ^al een contrôle op de voorra- den kunnen worden tegemoetgezien. BON VOOR TWEE EIEREN. In de bonnenlijst, welke morgen gepubliceerd wordt, zal voor aile In de vergadering van de Ministerraad, gehouden Maandag j.l. heb ben de ministers zich beraden over de toestand in Indonesië. De ministerraad is van oordeel dat de denkbeelden en voorstellen vervat in de nota die op 27 Mei door de C.G. aan de Republikeinse dele- gatie werd overhandigd, een loyale uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati inhouden en op die grond voor de republikeinse regering aanvaadbaar zijn. Indien de nota, gelijk in redelijkheid verwacht mag worden door de republikeinse regering wordt aanvaard, en in gezamenlijk overleg met aile partijen uitgevoerd, dan is naar het oordeel van de raad de grondslag gelegd voor een vermindering van de sterkte der Nederlandse krijgs- macht in Indonesië op voet van werkelijkheid en zal daartoe kunnen worden overgegaan. Mocht het oordeel van de Republikeinse Regering onverhoopt onbe- vredigend zijn, dan ziet de Nederl. regering, in overeenstemming met het gevoel van de C.G., in voortzetting der tôt dusver gevoerde onder- handelingen geen heil, en zal zij overeenkomstig haar verantwoordelijk- heid op andere wijze naar een oplossing van de thans in Indonesië be- staande, onhoudbare toestand streven. Ook dan zal het programma van Linggadjati onverkort richtsnoer blijven van het regeringsbeleid. afmetingen 37.10 x 7 x 2.75 m. We- leeftijdsgroepen een bon voor twee gens de thans in Indonesië heersen- eieren worden bekend gemaakt.. de weersomstandigheden zal de ONTHEFFING ROOIVERBOD „Belartta" nog niet naar de plaats VOOR VROEGE AARDAPPELEN. van bestemming vertrekken, doch Voor vroege aardappelen, geteeld eerst voor andere doeleinden wordenQp een geidige tuinbouwteeltvergun- gebruikt. I ning; is per 30 Mei j.l. ontheffing Bij de werf van Diepen is men nu ver^een{j Van het rooiverbod, zodat aan het bouwen van een coaster be- ze aan veiiingen kunnen worden contract van de regering om de lonen van de landarbeiders in plaats van op 70 cent per uur op 64 cent te stellen. Hierover werd de afkeuring uitgesproken. SIDDEBUREN. Het gezamelijk personeel van de heer H. T. v. d. Tuin, kweker alhier, heeft naar wij vernemen besloten een vrije Zater- dagmiddag door te werken en het loon hiervan af te staan voor een autotocht voor Ouden van Dagen. Een geste die vermelding verdient. ZUIDBROEK. In het gebouw van de V.v.V. gaf de Sportver. „Zuid- broek", afd. Gymnastiek, Zaterdag- avond h'aar jaarlijk^e uitvoering, welke onder leiding stond van de heer C. Jost. Een gevarieerd pro gramma werd vlot afgewerkt, waar- bij het opviel, dat de oefeningen door de meisjes beter werden afgewerkt dan door de jongens. Enige dans j es uitgevoerd door de dames en de oudere meisjesgroepen vielen zeer goed in de smaak. Ter bestrijding van de onkosten werd een verloting gehouden. Aan de heer Jost werd een bloemen- mand- overhandigd. In „Ons Gebouw" hield het Gronings-D-rentse Comité van de Alg. Nederl. Geheelonthoudersbond een gewestelijke bijeenkomst. Zeer vele leden van de bond waren Zon dag naai* Zuidbroek gekomen om de vergadering bij te wonern. 's Morgens werden de agendapunten van de ver gadering afgewerkt. Na uitvoerige besprekingen werden de verslagen van secretaris, penningmeester en kascommissie, evenals het beleid van het bestuur goedgekeurd. Het hoofdbestuur werd vertegen woordigd door de Alg. voorzitter, de heer A. Rolloos, terwijl het geweste- lijk bestuur door de heer G. v. d. Mark uit Veendam was vertegen woordigd. In de middaguren werd. een amu- sementsprogr. afgewerk'c, waaraan rijke bedrijf slechts bij name kennen, j mede werkten de zangver. „Absti- zal meten. 200 MILLIOEN K G. GROENTE NAAR DUITSLAND. Maandagmiddag werd op de Lan- gedijker groentecentrale medege deeld, dat het Centraal Bureau voor de veilingen een ovéreenkomst heeft gesloten met de bezettingsautoritei- ten in Duitsland voor de levering van 200 millioen kg. groente, waar van de helft zomer- en de helft win- tergroente. De prijs zal variërjen tussen 40 en 70 van de minimum prijzen. Het genoemde kwantum is twee maal zo groot als ver leden jaar. DRIELING TE GRONINGEN. In de nacht van 24 op 25 Mei werd te Groningen een drieling ge- boren. Aanvankelijk was de toestand van moeder en kindereto gunstig. Maar successievelijk werd dit m Ai der. De beide jongetjes overleden in de nacht van Vrijdag op Zater dag en de toestand van het meisje is zorgelijk. De moeder maakt het goed. aangevoerd De volgende soorten worden als vroege aardappelen beschouwd: Ar- ran Crest, Beteka, Duke of York, Dunbar Yeoman, Eersteling, Ever Good, Friihmôlle, Geelblom, Geeltje, Ideaal, Iris, Kralen, Limosa, Magné to, Nederlander, Ninetyfold, Opper- doezer ronden, Paarspitten, Présent, Rode Eersteling, Schoolmeester, Schotse muis, Sutton, Volgeling, Wilde Duc en Eigenheimer efi Bintje voor zover op een geldige tuinbouwteeltvergunning of bijzon- dere vergunning geteeld. De prijzen voor deze vroege aard appelen zijn vrij. OPHEFFING VAN HET VERBOD TOT VERVOER VAN VEE OVER DE GROTE RIVIEREN. Nu ter bestrijding van de smok- kelhandel in vee de grensstreek, waarbinnen bepaalde voorschriften bestaan omtrent registratie en ver- voer van vee, is uitgebreid tôt 20 km., komt de contrôle op het vervoer over de grote rivieren in het mid- den des lands te vervallen. Het ver- bod tôt vervoer van vee des nachts in het Zuidelijk gebied blijft echter gehandhaafd. m de gelegenheid gesteld, met de inrichting kennis te maken. Zij wer den rondgeleid door de fabriek in de Kielsterstraat en het filiaal aan de Noorderstraat te Sappemeer. Ten slotte werden zij in het hôtel „Stru- vé" onthaald. Men verzoekt ons mede te delen dat vanaf het komende weekeinde bij hôtel Faber weer in de tuin ge- danst zal worden, bij gunstig weer. De rood-wit-blauwe vlag in top gaf Maandagmiddag aan, dat de bouw van de schoorsteenpijp bij de in aan- bouw zijnde vezelplatenfabriek aan de Knijpslaan was beëindigd. De pijp heeft een hoogte van 55 meter. Als bijzonderheid dient te worden vermeld, dat deze pijp is gebouwd door een 19-jarige jongeman, de zoon van de tijdens de bezetting door de Duitsers doodgeschoten Groning se schoorsteenbouwer Crone. De bouw van de fabriek, die in de winter wegens de vorst enige maan- den heeft stilgestaan ondervindt nu weer vertraging door een tekort aan arbeiders en door materialenschaars- te. Vele materialen kunnen niet tij- dig geleverd worden. IJzer- en spanten voor de bouw van de stro^ loods zijn nog steeds niet aangeko- men. Toch zijn in enige afdelingen reeds machines geplaatst en gemon- teerd. Er kan geen sprake van zijn dat de nentia" van Groningen, Mevr. Lut- TE MUNTENDAM. De heer de Vries was wegens ziek- te afwezig. Na openine en goedkeu ring der notulen werden de ingeko- men stukken w.o. enige goedkeurin- gen van Ged. Staten voor kennis- geving aangenomen. Wegens het uit- treden uit het bestuur van de „Mun- tendammer Woningbouw" van de he ren E. v. d. Laan, G. Auwen en P. J. Stol, werden als bestuurslid van de ze stichting gekozen de heren J. S. Gruben, R. Seip en E. Schipper. De heer T. D. Veldman werd be noemd tôt 4e ambtenaar van de Burgerlijke Stand, terwijl de heer H. Holthuis, le ambtenaar ter se- cretarie te Noordbroek benoemd en beëdigd werd tôt districtsontvanger. Mede werd beëdigd de heer K. C. 100 jaar geleden opgericht. Zondag was het 10'û jaar geleden, dat door de heren H. B. ter Spill, W. A. Bakker en T. Venema Azn. het compact „De Goede Trouw" werd opgericht. Daar compacten institu- ten waren, die betrekking hadden op de scheepvaart, geeft dit feit aanlei- ding, het aandeel, dat Sappemeer in de Scheepvaart van een eeu w geleden had. eens wat nader te bezûen. Reeds eeuwen en eeuwen had de mensheid zich toegelegd op de bouw van schepen, doch de grote- evolutie, die de grootst mogelijke veiligheid voor de opvarenden met ziichbracht, kwam eerst in de laatst e honderd jaar. De schepen, die liier enige eeuwen geleden werden gebouwd, werden dikwijls gebruikt voor doel einden,' waarvoor ze niet. berekend waren, zoals reizen naar I jRorwegen, enz. Dat was de reden, waar om er dik wijls schade, en somtijds verlies aan [mensenlevens onjston d. Teneinde zich voor de averij f manciëel te lijk deze Gilden naar de dagen, waarop zij voor het eerst vergader- den, later koos men meer toepasse- lijke namen. Nog wat later vervlng zijn doorgegeven. men de naam „Gilde" door „Com- De subsidie schoolfonds voor schip- Dopper, die destijds benoemd werd tôt wnd. gemeente-ontvanger. Aan de heer P. van Dijk, contrô leur overbruggingsuitkering, werd wegens het ten einde lopen van zijn werkzaamheden, met ingang van 1 Juli eervol ontslag verleend. Voor de bouw van resp. 7 en 5 dubbele woningen, werd besloten aan de stichting „Muntendammer Woningbouw" terreineh van 0.42 en 0.484 ha. over te dragen voor resp. f 7719 en f 7909.90. Hiervoor zal een grondvoorschot van f 15.892.87 en een bouwvoorschot van f 2802.80 worden verleend. Ter bestrijding van drankmisbruik werd de algemene politieverorden-^- gewijzigd. Er is thans bepaald, dat de houder van een localiteit waaraan een vergunning voor de verkoop van sterke drank of een verlof A is verbonden, geen personen toe te la- ten of er te laten verblijven, die als dronkaards bekend staan en wier namen schriftelijk door B. en W. aan vergunning- en verlofhouders pact". Toen 100 jaar geleden „De Goede perskinderen werd bepaald op f 25 per leerling per jaar. Wijzigingen in dekken sloten verschillende schip pers zich aaneen, en zo ontstonden reeks modem geoutilleerde werven. gilden, die bedoeld 'ware n als onder- j De coasters gebouwd door de Gro- linge verenigingen voc ir het geza- ninger werven gelden als de beste fabriek zoals aanvankelijk het melijk dragen van gele ;den schade. der Nederlandse industrie. Weer is plan was reeds deze zomer in be- Het eerste gilde werd opgericht in het de scheepsbouw, die in de drijf gesteld kan worden. Indien 1730, en werd spoedjg j'evolgd door j streftk langs het Winschoterdiep zich geen onvoorziene omstandighe-1 meerdere. Noemde me: n aanvanke- I honderden arbeiders werk verschaft. Trouw" werd opgericht bezat Sappe- j de begrotingen 1946 en 1947 werden meer 82 schepen, waarvan in het jaar 1847 5 verloren gingen met een tota le waarde van f 6000. Nog breidde de scheepvaart zich sterk uit, en in 1857 had zij een zo grote omvang aangenomen dat er 12 scheepswerven waren, waarvan 11 zich toelegden op de bouw van zee- schepen. Twee jaar later was het hoogtepunt bereikt. Reeds in het najaar van dat jaar begonnen de zaken achteruit te gaan. De financiëele verhoudingen waren ongunstig, en de vraag naar schepen verminderde. Werf na werf werd stilgelegd, en op de puinhopen van de scheepsbouw bloeiden nieu we indusfrieën op. Gestorven was de scheepsbouw niet. Wie thans langs het Winscho terdiep reist, die vmilt daar een aangenomen Uit de voorl. vaststelling van de gemeenterekening 1945 en begro- tingswijziging bleek dat de inkom- sten bij de gewone dienst bedroegen f 355.134.38 en de uitg. f 346.755.60 (batig slot f 8.378.78). Bij de kapi- taaldienst bedroegen inkomsten en uitg. resp. f 315.369.29 en f 327.158.68, zodat het nadelig saldo daar bedroeg f 11.789.39. Alvorens de subsidie sociaal werk- ster te behandelen deelde de voorz. mede, dat het voor Muntendam zeer yerheugend is de eerste gemeente ih de provincie te zijn, die een soci ale werkster heeft aangesteld. Daar na wordt besloten voor dit doel f 585 beschikbaar te stellen, welk bedrag als subsidie aan de stichting Maatschappelijk Werk ten Plattelan de zal worden toegekend, en welk bedrag een kwart bedraagt van de kosten welke een sociale werkster met zich brengt Een voorstel van B. en W. tôt het aangaan van kasgeldleningen wordt aangenomen. STAATSPENSIONNERING. Onder voorzitterschap van de heer G. van Roekel had in de buitensoci- teit te Zwolle de jaarvergadering plaats van de Bond v. Staatspens., waar 149 afdelingen waren verte genwoordigd. Ook een vertegen- woordiger van minister Drees, de heer v. d. Ven, was aanwezig. Tôt de zes nieuwe bestuursleden, die werden gekozen, behoorde ook de heer R. Zegering Hadders te Em- men. De vborzitter hield een inlei- ding over „De noodmaatregel-Drees wat nu?" Hij verklaarde wel hiervoor dankbaar te zijn, wijl van de 650.000 ouden van dagen in ons land 500.000 in aanmerking komen voor een uitkering en daardoor^an armoede en afhankelijkheid worden verlost. Hij noemde het een stap iïi de goede richting, uitdrukkelijk ver- klarend, dat het einddoel blijft een premievrij staatspensioen voor aile Nederl. mannen en vrouwen in te- genstelling met wat de nieuwe sociale verzekeringswet bedoelt, die de minister in uitzicht heeft gesteld. Deze noodmaatregel noemde hij een stimulans voor een vernieuwde ac- tie en voor een hernieuwde strijd. Hij noemde het verstandig, nu de sa- menleving van vandaag open staat voor dit streven, om deze zomer te gebruiken om in aile hoeken van ons land door meetings enz. een krachtige propagandaactie te voeren. De heer v. d. Ven deelde mede wat de minister ertoe had gebracht om voorlopig de noodmaatregel in te voeren, daarbij grijpend wat be- reikbaar was en lichtte deze nieu we maatregel nader toe. VOLKSSANATORIUM TE HELLENDOORN BESTAAT 45 JAAR Vrijdag werd het 45-jarig bestaan van het Volkssanatorium te Hellen- doorn herdacht. Namens het hoofd bestuur werd een nieuwe beplanting om het ontspanningsgebouw aan het sanatorium aangeboden, terwijl door personeel en patiënten werd ge- schonken een gebrandschilderd raam in 6 delen, voorstellende het vele werk, dat reeds in het belang van de volksgezondheid is verricht. PLOTSELING DOOD GEBLEVEN. Bevangen door de warmte? Op het Passagebureau van de K. L.M. te Amsterdam zakte een 67- jarige heer uit Brussel plotseling in elkaar. Hij werd naar het W.ilhelmi- na-Ziekenhuis overgebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overle den. Zondagmiddag gebeurde hetzelfde met een vrouw, die op straat wan- delde. Men heeft haar identiteit tôt op heden nog niet kunnen vaststel- len. DE PAUS SPRAK VOOR DE RADIO Maandag heeft Z.H. de Paus voor de radio een rede uitgesproken, waarin hij zijn visie gaf over de we- reldsituatie. Z.H. verklaarde, dat de wonden, die de oorlog heeft gesla- gen, nog niet zijn geheeld, maar dat zij in tegendeel nog dieper zijn ge- worden. Reeds is 1947 half voorbij, en nog steeds zijn overweldigende problemen onopgelost gebleven. Nu nog kunnen wij de problemen aan- vatten, en een orde van recht en vrede stellen in plaats van onenig- heid en geweld. Hoe kunnen de over- winnende naties een toenemende be- wapening dulden, hoe kunnen zij in puinhopen en ellende een waarborg zien voor hun eigen veiligheid? Men moet door gezamenlijke krachtsin- spanning trachten een dragelijke wereld te scheppen, en er moet aandacht besteed worden aan het welzijn van jeugd en gezin. Ons fundamenteel beginsel be- styat uit medewerking tôt het tôt stand brengen van sociale rechtvaar- digheid. Het ideaal van de katholieke kerk is een vrede tôt stand te bren gen, der mensen waardig. Terwijl de wereld smeekt om rechtvaardigheid, orde en gunstige omstandigheden voor mens en maat- schappij, blijven millioenen mense- lijke wezens onder verdrukking. Voor hen is niets veilig: huis noch goed, vrijheid noch eer en de laatste straal van geluk, de laatste vonk van moed dooft in hun binnenste. Het vonnis van de geschiedenis zal analoog zijn aan de vruchten van de gebeurtenissen en het overleg van de komende maanden. De toe- komstige generatie's zullen hiervoor lof hebben of veroordeling, naar ge- lang het op de weg van de ontwik- keling der mensheid het beginpunt betekent van een herontwaken van het gevoel van broederschap dan wel een verder voortzetten van het af- dalen naar de stinkende moerassen van onenigheid en geweld, uit de medder waarvan niets anders te voorschijn kan komen dan gif tige dampen van nieuwe onberekenbare rampspoed. Wanneer wij op dit ogenblik onze stem verheffen", aldus de Paus, „dan is het niet om de mensen van goede wille te ontmoedigen of critiek uit te oefenen op hetgeen reeds be reikt werd, doch allèen om uiting te geven aan ons verlangen om bij te dragen aan verbetering van de hui- dige omstandigheden. PLASTIC ALS VLIEGTUIGMATERIAAL. Sir Ben Lockspeiser, hoofd der we- tenschappelijke afdeling van het En gelse ministerie van bevoorrading heeft verklaard, dat hij het zeer wel mogelijk acht, dat in de toekomst plastic als vliegtuigmateriaal wordt gebruikt. Eind 1947 zal men in En- geland proefnemingen gaan doen. Ook in Amerika zouden proeven worden genomen. Daar plastic niet zo sterk is als metaal, zal de grondstructuur van de vleugel misschien moeten worden gewijzigd, maar het is goedkoop en gemakkelijk te bewerken. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). TEXTIELDISTRIBUTIE. Wij lazen in Uw blad van Zaterdag 31 Mei 'n uiteenzetting over de tex- tielpositie in ons land en er blijkt ons andermaai dat deze nog verre van rooskleurig is. Dit was voor ons geen nieuws, we wisten 't reeds, wij hebben het meer- malen gehoord van fabrikanten en grossiers, maar het verheugt ons dat dit artikel hier is geplaatst, omdat hierdoor onze cliëntèle, welke dit misschien nog niet wisten. nu ook op de hoogte wordt gebracht. Ondergetekenden zouden gaarne het bewuste artikel tegenspreken doch helaas het is ten voile waar, de ,,textielpositie in Nederland is nog zeer slecht". Wij, de textielwinkeliers van Hoo gezandSappemeer, willen graag al onze klanten helpen, maar dit is on mogelijk, voor één klant die gehol- pen wordt moeten momenteel nog meerderen teleurgesteld worden. Indien U ervan overtuigd is dat de winkeliers in Uw omgeving hun best doen voor U om zoveel mogelijk goederen naar hier te halen, wat tus sen haakjes lang niet meevalt en met veel moeilijkheden gepaard gaat, dan zijn we reeds 'n stuk op de goe de weg. Enige Textielwinkeliers in HoogezandSappemeer. PINKSTERFEE ST Met het rijmpje „Pinksterfeest", had ik de bedoeling de aandacht te vestigen op het feit, dat sommige, zich zondeloos wanende ouders zo gaarne met stenen werpen naar de „schuldige" jeugd. De jeugd die natuurlijk van het leven wil genieten zo als zij dat ook eens gedaan hebben, hetzij in vrijheid of in het geniep. Inplaats van deze onervaren jeugd vertrouwelijk en oprecht te wij zen op de gevaren welke, vooral op het sexuele terrein, het leven bedreigen, gaan ze dit juist tôt een gebied vol zondige geheimenissen verklaren en degraderen elke uiting, ook van het waarachtig en verheven liefdeleven, tôt „viezigheid" en ..hondiesliefde", zo als mijn oponent het smalend uit- drukt. Dit was trouwens méér het geval in de tijd dat de ouders nog meer brute macht en nog minder ver- stand gebruikten en hun dochters gewoonlijk uithuwelijkteh aan de meest biedende. Indien al het leed eens te peilen zou zijn het welk vele brave ouders door lompe machtswellust (schrijver meent hier vermoedelijk misbruik van de ouderlijke macht, Red." Nwsbl.) en ijdele standsmoraal aan hun kinderen hebben berokkend, zou dit allicht niet voor ^de ver- schrikkingen van de oorlog onder- doen. Wanneer men akn de onbezonnen jeugd, voor wie het leven nog open ligt en snakt naar kennis en erva- ring, de levensinstinkten wil doen kennen als slechte verlangens naar minderwaardige belevenissen en deze door bedreiging en verachting wil verwringen tôt ingebeelde deugd of fatsoen, dan saboteert men hier door inderdaad het leven en mist men het recht om eventueel fatale gevolgen, te becritiseren door wreed en laf gekwebbel. Het is een poging, om de wezen- lijke samenstelling van de levende mens, terwille van een ônmenselijke en daarom ônzedelijke moraal, te denatureren tôt een driftloos, wil- loos en gevoellobs wezen. Het was niet mijn bedoeling om belijdende Christenen of weldenken- de mensen ergernis te bezorgen. In tegendeel, ik schreef het Pinkster- rijmpje omdat ik juist nu, ook de meest verstomte geest ontvankelijk dacht voor beter begrip en hogere levensopvattingen. Niet dat ik hieromtrent hoge ver- wachtingen koesterde, doch dat er iemand zou kunnen* zijn die dit rijmpje deed herinneren aan de sexuele moraal der nazi's, nee, deze onlogische conclusie is een geveins- de, de toon van het stukje mijner oponent verraad het kennelijk als een onfaire méthode om anders- denkenden bij voorbaat verdacht te maken. Dit herinnert wel heel sterk aan nazie-moraalS. vraagt ook voor oplelding. Aanmelccn Kaatoor Meeo- werderweg 155, Gronlagea>

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2